x
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021

آزمون توس

آزمون TUS که مخفف کلمه­ی TıptaUzmanlıkSınavıاست، آزمونی است که هر سال از سمت دانشگاه­های کشور ترکیه، خصوصی و دولتی و سازمان­های OSYM و YÖK برگزار می­گردد که مختص دانشجویان بین‌المللی یا خارجی و بومی است که قصد داشته باشند در کشور ترکیه و در مقاطع عالی رشته­های دندانپزشکی، پزشکی، دامپزشکی و شیمی به جز زیست شناسی تخصص کسب کنندو به عبارتی دوره­ی دستیاری را بگذرانند. هر دانشگاه موظف است با توجه به ظرفیت در نظر گرفته برای این دانشجویان، نسبت به پذیرش آنان براساس نتایج آزمون TUS اقدام نماید.

نتایج این آزمون برای دانشگاه­های مختلف بسته به رشته­ی انتخابی بسیار مهم است و از معتبرترین آزمون­های داخلی کشور ترکیه برای متقاضیان تحصیل پزشکی است که قصد گذراندن دوره­ی دستیاری و تحصیل به زبان ترکی را داشته باشند. اگر شما نیز قصد دارید در رشته­های یاد شده در کشور ترکیه به تحصیل و کسب علم بپردازید در این مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر با این آزمون آشنا گردید.

آزمون توس | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

زمان برگزاری آزمون TUS

آزمون TUSکشور ترکیه برخلاف برخی از آزمون­ها که با آن آشنایی داریم، به دفعات زیاد در سال برگزار نمی­گردد و در واقع شانس شما برای قبولی از این بابت کم است. آزمون فوق هر سال تنها 2 بار توسط مراکز برگزاری آزمون و دانشگاه­ها، در ماه­های آوریل و سپتامبر برگزار می­شود و مکان برگزاری نیز در شهر آنکارا خواهد بود. لذا طبق تاریخ معین شده برای آزمون، می‌توانید نسبت به ثبت نام آن اقدام نمایید.

توجه داشته باشید که زمان ثبت نام به هیچ وجه قابل تمدید نخواهد بود لذا از قبل نسبت به تهیه­ی مدارک و هزینه­ها اقدام نمایید تا بتوانید در فرصت معین شده ثبت نام کرده و در روز آزمون حاضر شوید.

زمان برگزاری آزمون TUS | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

کاربرد آزمون TUS

شاید از خود بپرسید کاربرد آزمون TUS چیست و چه مزایایی دارد؟ چرا باید در این آزمون شرکت کنم و ضرورت آن چیست؟ جواب کامل این سؤال پیش ماست. کاربردها و مزایای آزمون TUSبه طورکلی به شرح زیر است:

 • اگر قصد تحصیل در دانشگاه­های کشور ترکیه را داشته باشید آزمون TUS و داشتن نمره­ی قبولی عالی به شما کمک بسیار زیادی می­کند تا در دانشگاه­های تراز اول مشغول به تحصیل گردید.
 • به شما کمک می­کند تا به عنوان فردی حرفه­­ای شناخته شوید و اعتبار خود را در کشور ترکیه بالا ببرید.
 • اکثر افراد حتی اگر برای تحصیل نیز مهاجرت کنند، در کنار تحصیل باید به انجام کار نیز مشغول شوند. قبولی در آزمون TUS، حتی در پیدا کردن فرصت­های شغلی بهتر نیز کاربرد دارد.
 • قبولی در آزمون TUS سبب می­شود به شرکت­های برتر در کشور ترکیه نشان دهید که سطح و دامنه­ی ارتباطی شما حرفه­ای و پیشرفته بوده و توانایی کار در این شرکت­ها را دارید.
 • اگر قصد مهاجرت و زندگی در کشور ترکیه را داشته باشید، قطعا تسلط به زبان ترکی از ملزومات بوده و قبولی در آزمون TUS با نمره­ی سطح بالا، این مورد را تأیید و به شما کمک خواهد کرد.
 • برای دریافت ویزا قطعا نیاز به ارائه­ی مدرک زبان معتبر به جهت اثبات قدرت زبان ترکی خود دارید که آزمون TUS با دارا بودن معتبرترین مدرک زبان ترکی در این کشور، نقطه­ی اتکا و قدرت بسیار مهمی برای شما محسوب می­گردد.

کاربرد آزمون TUS | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

محل برگزاری آزمون TUS در کدام کشورها و مؤسسات؟

آزمون TUS، از جمله آزمون­هایی است که مختص تنها یک کشور و آن هم ترکیه است. هدف برگزاری این آزمون، سنجش قدرت زبان ترکی و عیار علمی دانشجویان بین المللی و بومی است که قصد ادامه تحصیل، کار و فعالیت در این کشور را داشته باشند. آزمون TUS برای دانشجویان بین المللی گزینه­ی لازم و واجب است و تنها در بین دانشگاه­ها و مؤسسات خود کشور ترکیه دارای اعتبار بوده تا بتوانید میزان تسلط به زبان ترکی و سطح علمی خود را به اثبات برسانید. این آزمون برای دانشجویانی است که قصد داشته باشند تخصص مربوطه را در رشته­های پزشکی، دامپزشکی، دندانپزشکی و شیمی به جز زیست شناسی کسب کنند. لذا همانطور که متوجه شدید، این آزمون توسط دانشگاه­ها و مؤسسات خود کشور ترکیه طراحی و اجرا می­شود و برای خود آنها نیز معتبر است و در کشورهای دیگر ملزم به رعایت ضوابط خود آنها هستید.

محل برگزاری آزمون TUS در کدام کشورها و مؤسسات؟ | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

شرایط و قوانین آزمون TUS

آزمون TUS همانند تمامی آزمون­های لوکال و بین المللی دارای شرایط و قوانین خاص خود است که هر فرد ملزم به رعایت آنها است. شرایط و قوانین آزمون TUS به شرح زیر است:

 • آزمون TUS توصیه شده برای تمامی سنین است به شرط اینکه قوانین زیر رعایت شده باشند.
 • همراه داشتن هایلایت، لاک غلط گیر و مداد رنگی اکیدا ممنوع است.
 • همراه داشتن اصل پاسپورت الزامی است.
 • همراه داشتن اسکن و اصل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی الزامی است.
 • کپی پاسپورت به هیچ وجه پذیرفته نیست.
 • درب حوزه­ی امتحانی پس از زمان مقرر بسته شده و پس از آن حق ورود به حوزه­ی امتحانی را نخواهید داشت و حتی در این صورت مبلغ پرداختی نیز عودت داده نخواهد شد.
 • به هیچ وجه در طول امتحان حق صحبت با فرد کناری خود را ندارید.
 • همراه داشتن دیکشنری، وسایل الکترونیکی و کپی برداری به شدت ممنوع بوده و در صورت مشاهده توسط دوربین مدار بسته، از جلسه­ی امتحان و شرکت در این حوزه محروم خواهید شد.
 • همراه داشتن ساعت مچی، خوراکی و کشیدن سیگار اکیدا ممنوع است.
 • خارج کردن برگه­ی امتحانی تنها در صورت هماهنگی مجاز است.
 • خروج فرد از محل برگزاری امتحان بدون هماهنگی تخلف خواهد بود.
 • نتایج آزمون تنها به خود فرد تحویل داده می­شود و عواقب در اختیار گذاشتن اطلاعات شخصی در اختیار دیگران بر عهده­ی خود فرد است.
 • حتما باید دوره­ی 6 ساله­ی پزشکی عمومی را گذرانده باشید.
 • اگر جزء اتباع ترکیه باشید اما دوره­ی دبیرستان خود را در خارج از کشور ترکیه گذرانده باشید، می­توانید در آزمون TUS شرکت کنید.

شرایط و قوانین آزمون TUS | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

افراد واجد شرایط و غیر واجد شرایط شرکت در آزمون TUS

آزمون TUS همانند تمامی آزمون­های دیگر دارای شرایطی است که در آن مشخص می­کند چه افرادی واجد شرایط و چه کسانی غیر واجد شرایط برای شرکت در این آزمون هستند. چنانچه یکی از مواردی که در زیر ارائه می­گردند منطبق با شرایط نباشد، از ادامه­ی روند ثبت نام جلوگیری خواهد شد. همچنین لازم به ذکر است که در این قسمت افراد واجد شرایط را ذکر خواهیم کرد و خارج از آن، افراد واجد شرایط برای شرکت در آزمون TUS نخواهند بود:

 • حداقل سن برای این آزمون وجود ندارد لذا تمامی افرادی که دوره­ی 6 ساله­ی پزشکی عمومی را به اتمام رسانده باشند با شرط رعایت مواردی که در ادامه گفته خواهد شد، مجاز به شرکت در آزمون TUS هستند.
 • متقاضی شرکت در آزمون حتما باید دارای پاسپورت معتبر باشد و تاریخ انقضای آن مهلت داشته باشد.
 • اگر قصد تحصیل، کار و زندگی در ترکیه را داشته باشید، واجد شرایط محسوب می­گردید.
 • برای افراد متخصص و حرفه­ای در زمینه­ی پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی و شیمی که مایل به مطالعه یا کار در کشور ترکیه باشند مناسب است.

افراد واجد شرایط و غیر واجد شرایط شرکت در آزمون TUS | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

دوره‌­ها و کلاس­‌های مرتبط با آزمون TUS

در این قسمت به بررسی انواع دوره­ها و کلاس­های مرتبط با آزمون TUS بپردازیم که هم در سطح جهانی مشهور هستند و هم داوطلبان بسیار زیادی دارند.

از بهترین و معروف­ترین دوره­هایی که در زمینه­ی آزمون TUS برگزار می­گردد، توسط مؤسسه­ی Elite Academy است که در آن علاوهبر اینکه تمامی مواد آزمون مورد بررسی قرار می­گیرد، زبان ترکی نیز با شرکت کنندگان تمرین می­شود تا بتوانند به راحتی از پس آزمون بربیایند. کلاس­ها و دوره­ها توسط اساتید بسیار مجرب و حرفه­ای برگزار می­گردد و شرکت در آن هم به صورت حضوری و هم آنلاین امکان پذیر است.

از جمله کلاس­های بسیار مشهور دیگری که برای آزمون TUS هر ساله برگزار می­شود، کلاس­های تحت نظارت دانشگاه استانبول هستند. در این کلاس­ها کلیات آزمون و مواد امتحانی بررسی می­گردد و نمونه سؤالات آزمون­های قبلی به همراه نکات مربوط به هر یک تمرین می­گردند.

دوره‌­ها و کلاس­‌های مرتبط با آزمون TUS | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

نمره­‌ی قبولی آزمون TUS

آزمون TUSکه سالی دو بار در کشور ترکیه و برای متقاضیان کسب تخصص در رشته­های پزشکی، دامپزشکی، دندانپزشکی و شیمی برگزار می­گردد، نمره­ی کل 100 برای آن در نظر گرفته شده است. نمره­ی قبولی برای این آزمون در گرایش­های مختلف رشته­های فوق مختلف است و حتی بسته به نوع دانشگاه انتخابی نیز می­تواند متغیر باشد به عنوان مثال برای رشته­ی بیهوشی حداقل نمره­ی 47، جراحی عمومی 51، جراحی قلب و عروق 65، نورولوژی 49، ژنتیک پزشکی 47 و غیره است اما حداقل نمره­ی کسب شده توسط شما باید 40 باشد. همچنین در روز اول، بخش زبان ترکی برگزار می­گردد که فردای همان روز نتایج مشخص می­شوند و اگر نمره­ی قبولی (حداقل 60) را کسب نکنید به هیچ وجه مجوز شرکت در بخش علمی آزمون به شما داده نخواهد شد.

نمره­‌ی قبولی آزمون TUS | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

زمان اعلام نتیجه‌­ی آزمون TUS

همانطور که بیان گردید، آزمون TUS از دو بخش کلی تشکیل شده است. بخش زبان ترکی در روز اول آزمون برگزار می­گردد و نتایج آن، فردای روز برگزاری اعلام می­گردد و کسانی که حداقل نمره­ی قبولی یعنی 60 را کسب کرده باشند، مجاز به شرکت در بخش دوم آزمون یعنی بخش علمی آن خواهند گردید. نتایج این قسمت از آزمون نیز از طریق وب­سایت OSYM مشخص خواهد شد.

زمان اعلام نتیجه‌­ی آزمون TUS | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

آزمون TUS مناسب برای کدام کشورها و دانشگاه‌­ها؟

همانطور که عنوان گردید سالی دو بار، آزمون TUS توسط کشور ترکیه، سازمان OSYM و هر دانشگاه مطابق با سیاست­های آموزشی خود، برگزار می­گردد که برای آن دسته از دانشجویانی است که قصد ادامه تحصیل و کسب تخصص در رشته­های پزشکی، دامپزشکی، دندانپزشکی و شیمی را داشته باشند منوط به اینکه دوره­ی 6 ساله­ی پزشکی عمومی را گذرانده باشند.

همانطور که در مطالب قبلی عنوان گردید، افراد واجد شرایط اقدام به ثبت نام و انتخاب دانشگاه مد نظر خود خواهند کرد و پس از کسب حداقل نمره­ی قبولی برای رشته­ی خود، مراحل ثبت نام را در دانشگاه مورد نظر پیگیری خواهند کرد.

آزمون TUS در داخل خود کشور ترکیه، نزد دانشگاه­ها و مؤسسات آن اعتبار داشته و در خارج از این کشور، اعتباری ندارد چرا که یکی سؤالات از بخش­های آن، با هدف سنجش میزان تسلط افراد نسبت به زبان ترکی، طراحی می­­گردد. آزمون­های دیگری نیز هستند که مشابه این وضعیت بوده و به طور خاص توسط یک کشور برگزار می­شود مانند آزمون SAT که تنها مختص کشور آمریکا است.

لذا حتما از این مورد اطمینان حاصل کنید که تنها در صورتی که قصد ادامه­ی تحصیل در کشور ترکیه را دارید و با شرط دارا بودن شرایط گفته شده در مطالب قبلی، اقدام به ثبت نام و شرکت در آزمون TUS نمایید.

آزمون TUS مناسب برای کدام کشورها و دانشگاه‌­ها؟ | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

مهلت اعتبار آزمون TUS

آزمون TUS که برای دانشجویان بین المللی خواهان تحصیل در رشته­های پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی و شیمی و کسب تخصص در آنها برگزار می­گردد. همانطور که گفته شد این آزمون از دو بخش تشکیل شده که در دو روز مجزا برگزار می­گردد. بخش اول، مربوط به زبان ترکی است که اگر نمره­ی حدنصاب را کسب کنند می­توانند در بخش دوم آزمون شرکت نمایند. بخش اول آزمون 2 سال اعتبار خواهد داشت و چنانچه دانشجو در بخش علمی مردود گردد در دفعات بعدی می­تواند مستقیما و تنها در بخش علمی به مدت 2 سال شرکت نماید و از شرکت در آزمون زبان معاف می­گردد.

بخش دوم آزمون نیز پس از اعلام نتایج تا اتمام دوره­ی کسب تخصص یا رزیدنسی معتبر است که بسته به طول مدت زمان آن، اعتبار آن نیز متفاوت خواهد بود به عنوان مثال طول دوره برای رشته­ی فیزیولوژی 3 سال است و اعتبار این آزمون نیز 3 سال خواهد بود.

مهلت اعتبار آزمون TUS | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

سخت و آسان بودن آزمون TUS

حتما هنگامی که خواسته­اید برای ثبت نام آزمون TUS اقدام کنید متوجه صحبت­های این چنینی شده­اید: آزمون TUS خیلی سخت است، TUS نسبت به هر آزمونی سخت­تر است و غیره. اما حقیقت ماجرا چیست؟

بله درست است. در بین تمامی آزمون­هایی که در کشور ترکیه برگزار می­شود، آزمون TUSاز همه سخت­تر و چالش برانگیزتر است و این را از نحوه­ی برگزاری آزمون (آزمون دو بخشی در دو روز مجزا و قبولی در بخش اول به معنای مجوز ورود به بخش دوم آزمون) نیز می­توان فهمید.

از جمله دلایلی که در رابطه با سخت بودن آزمون TUSعنوان می­گردد، حساسیت کاری رشته­های پزشکی و فارغ التحصیلان آن است و هم اینکه در این آزمون از تمامی مواردی که از دبیرستان تا سال آخر پزشکی عمومی آموزش دیده­اید، سؤال طراحی می­گردد و لذا شما باید نسبت به تمامی آنها اشراف کامل داشته باشید.

پس صحبت­های پیرامون آزمون TUS مبنی بر سخت بودن آن کاملا درست است و با آمادگی کامل برای آماده شوید چرا که از بین هزاران شرکت کننده تنها تعداد محدودی پذیرش خواهند شد.

سخت و آسان بودن آزمون TUS | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

تعداد سؤالات آزمون TUS

دفترچه­ی سؤالات آزمون TUS متشکل از دو بخش اصلی است که بخش اول مربوط به میزان تسلط فرد داوطلب در زمینه­ی زبان ترکی است و بخش دوم آن نیز متشکل از سؤالاتی مربوط به رشته­ی انتخابی فرد متقاضی در گرایش­های مختلف پزشکی، دامپزشکی، دندانپزشکی و شیمی است.

سؤالات این آزمون در برخی سال­ها متغیر بوده به نحوی که در برخی مواقع 240 سؤال و 300 دقیقه زمان و اخیرا به مدت چندین سال، 200 سؤال و 210 دقیقه زمان برای پاسخگویی ارائه می­شود. لذا اطلاعات دقیق­تر را می­توانید از سایت برگزار کننده­ی آزمون یا OSYM کسب کنید.

تعداد سؤالات آزمون TUS | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

فرایند و پروسه‌­ی کلی آزمون TUS

فرایند و پروسه­ی کلی آزمون TUS از زمان ثبت نام تا اتمام آزمون بدین شرح است:

ابتدا برای اینکه در آزمون ثبت نام کنید، باید اطلاعات خود را در بخش مربوطه یعنی TUS BAŞVURU در سایت برگزار کننده­ی آزمون یا همان OSYM وارد کنید تا پروفایل کاربری شما ایجاد گردد. پس از تکمیل اطلاعات اولیه، در مرحله­ی بعدی می­بایست مشخصات شخصی و علمی خود را وارد کنید که پس از آن نوبت به پرداخت هزینه­ی آزمون TUS و نهایی کردن آن است.

فرایند و پروسه‌­ی کلی آزمون TUS | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

پس از آن تا 2 هفته قبل از شروع آزمون کارت ورود به جلسه­ی خود را دانلود و پرینت خواهید گرفت که از الزامات ورود به جلسه­ی امتحان است. در روز آزمون نیز ابتدا به سؤالات بخش زبان ترکی جواب خواهید داد و در صورتی که از 100 نمره، حداقل نمره­ی 60 را کسب کنید، در روز بعد خواهید توانست در بخش علمی آزمون TUS شرکت نمایید تا برحسب نمره­ی کسب شده جواز ورود به دوره­ی تخصصی یکی از گرایش­های پزشکی، دامپزشکی، دندانپزشکی و شیمی را کسب کنید.

گونه­‌های آزمون TUS

آزمون TUS تنها به یک شکل و نوع برگزار می­شود و انواع خاصی ندارد. هدف از برگزاری تنها نوع آزمون TUS سنجش هوش عیار علمی متقاضی از ابتدای دبیرستان تا انتهای دوره­ی 6 ساله­ی پزشکی عمومی و تسلط دانشجویان در مورد زبان ترکی است. تعداد سؤالات و حتی زمان پاسخگویی و یا هر دو و همچنین حداقل نمره­ی قبولی بسته به دانشگاه انتخابی شما و یا نوع رشته، می­تواند متغیر باشد که باید از طریق دانشگاهی که در آن ثبت نام خواهید کرد جویا شوید. این آزمون تنها به یک نوع وجود داشته و تنها در بین دانشگاه­ها و مؤسسات داخلی کشور ترکیه معتبر است. توجه داشته باشید که تنها در صورتی که خواهان ادامه تحصیل پزشکی در این کشور هستید در این آزمون ثبت نام نموده و شرکت کنید.

گونه­‌های آزمون TUS | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

اعتبار بین المللی آزمون TUS

همانطور که در بخش­های پیشین نیز اشاره نمودیم، آزمون TUS، آزمونی است که تنها در کشور ترکیه و توسط دانشگاه­ها و مؤسسات آموزش عالی این کشور مانند OSYM طراحی و برگزار می­گردد و اعتبار بخش زبان ترکی آن نیز 2 سال و بخش علمی آن نیز بسته به گرایش مدت اعتبار متفاوتی دارد و تنها در نزد دانشگاهی انتخابی می­باشد. لذا همانطور که از گفته­ها مشخص است آزمون TUS اعتبار بین المللی خاصی نداشته و در واقع یک نوع آزمون بومی محسوب می­گردد و تنها برای مواقعی کاربرد دارد که قصد ادامه تحصیل در مقاطع تخصصی در رشته­های پزشکی، دامپزشکی، دندانپزشکی و شیمی در کشور ترکیه داشته باشید پس اعتبار و کلاس جهانی نداشته و مورد پذیرش سیستم آموزش عالی کشور ترکیه است.

اعتبار بین المللی آزمون TUS | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

بخش بندی­‌های مختلف آزمون TUS

همانطور که در مطالب قبلی نیز عنوان گردید، دفترچه­ی سؤالات آزمون TUS متشکل از دو بخش اصلی است که بخش اول مربوط به آزمون زبان ترکی است و در روز اول برگزار می­گردد و بخش دوم آن نیز متشکل از سؤالاتی جهت سنجش عیار علمی فرد متقاضی از دوره­ی دبیرستان تا انتهای دوره­ی پزشکی عمومی است.

بخش اول آزمون TUS همانطور که عنوان گردید به منظور سنجش تسلط افراد متقاضی به زبان ترکی است که در برخی سال­ها 100 سؤال (زمان پاسخگویی 105 دقیقه) و در برخی مواقع نیز 120 سؤال (150 دقیقه) طراحی می­گردد که خود این بخش شامل دو گروه است.

گروه اول شامل 3 زبان انگلیسی، فرانسه و آلمانی است که یکی به یکی متن­ها به زبان­های مشخص شده نوشته شده­اند اما پرسش­ها به زبان ترکی در هر تست طراحی می­شوند. گروه دوم نیز شامل زبان­های اسپانیولی، ایتالیایی و روسی است که متنی پیش روی شما قرار داده می­شود که 200 کلمه­ای بوده و کاربر باید متن موجود را به زبان ترکی ترجمه نماید.

بخش بندی­‌های مختلف آزمون TUS | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

در این بخش داوطلب حداقل باید نمره­ی 60 از 100 کسب کند که نتایج آن در روز بعد ساعت 9:30 اعلام می­گردد و داوطلبانی که قبول شده­اند در همان روز، ساعت 13:30 در بخش علمی آزمون شرکت خواهند کرد. اعتبار این بخش از آزمون TUS نیز جداگانه بوده و 2 سال است و در این مدت افراد مردود شده لازم به گذراندن این بخش نخواهند بود.

بخش دوم دفترچه سؤالات آزمون TUS به سه گروه تقسیم می­گردد که شامل:

 • تست­های نوع اول: علوم پایه پزشکی یا 1
 • تست­های نوع دوم: علوم پایه پزشکی یا 2
 • تست­های کلینیک یا KTBT

متقاضیانی که در بخش زبان ترکی نمره­ی قبولی را کسب کرده­­اند برای پاسخگویی لازم نیست تا تمامی سؤالات بخش دوم را بررسی کنند بلکه اگر فرد متقاضی از دانشکده­ی پزشکی فارغ التحصیل شده باشد، باید به سؤالات مربوط به TTBT.1 و KTBT پاسخ دهند که 100 یا 120 سؤال خواهد بود و مدت زمان پاسخگویی نیز 105 یا 150 دقیقه است.

در صورتی که فرد متقاضی از طرف سایر دانشکده­ها بجز پزشکی فارغ التحصیل شده باشد، باید به سؤالات بخش­های TTBT.2 و TTBT.1 پاسخ دهند. اکنون بررسی می­کنیم که در هر گروه، سؤالات مطرح شده در مورد چه موضوعات و دروسی هستند:

TTBT.1: شامل سؤالات دروس بیوشیمی (20\%)، میکروبیولوژی (20\%)، پاتولوژی (20\%)، فارماکولوژی (20\%)، آناتومی (10\%)، جنین‌شناسی و بافت شناسی (4\%) و فیزیولوژی (6\%) است.

TTBT.2: شامل سؤالاتی در حیطه­های بیوشیمی (45\%)، میکروبیولوژی (45\%)، فیزیولوژی (5\%) و جنین و بافت شناسی (5\%) است.

KTBT: سؤالات این گروه نیز در حوزه­های داخلی (30\%)، کودکان (30\%)، جراحی (25\%) و زنان و مامایی (15\%) خواهد بود.

*نکته: درصدهای بیان شده نشانگر سهم سؤال هر درس در تعداد کل سؤالات است.

بخش بندی­‌های مختلف آزمون TUS | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

اهمیت بخش‌­های مختلف آزمون TUS در نمره دهی متفاوت است؟

همانطور که مشخص گردید، آزمون TUSاز 2 بخش زبان ترکی و علمی تشکیل شده است که قبولی در بخش زبان ترکی لازمه­ و جواز شرکت در بخش علمی محسوب می­گردد و لذا نمره دهی آن کاملا مجزا است. برای بخش علمی نیز بسته به رشته­ی انتخابی و فارغ التحصیلی از دانشکده­ی پزشکی یا غیر پزشکی به یکی از گروه سؤالات پاسخ خواهید داد و هیچ کدام از بخش­ها اهمیت بیشتری نسبت به دیگری ندارد.

لذا با اینکه بسته به برخی عوامل، نوع سؤالات شما متفاوت می­شود اما اهمیت تمامی بخش­ها یکسان است و برتری خاصی بین آنها نیست.

اهمیت بخش‌­های مختلف آزمون TUS در نمره دهی متفاوت است؟ | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

زمان مصاحبه­‌ی آزمون TUS

آزمون TUS فاقد مصاحبه است. شیوه­ی کار این آزمون بدین صورت است که اگر قصد ادامه تحصیل تنها در کشور ترکیه را داشته باشید، دانشگاه مد نظر را انتخاب نموده و پس از طی کردن فرایند ثبت نام، در آزمون شرکت می­کنید. پس از قبولی در آزمون، مجوز ورود به دانشگاه انتخابی در رشته­ی مورد نظر خود را پیدا خواهید کرد و نیازی به انجام مصاحبه­ی خاصی نخواهید داشت.

زمان مصاحبه­‌ی آزمون TUS | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

بایدها و نبایدهای آزمون TUS

در مورد آزمون TUS بایدها و نبایدهایی وجود دارد که اگر مایل به موفقیت در این آزمون هستید حتما به آنها عمل کنید. این موارد به شرح زیر هستند:

 • حتما پاسپورت خود را به همراه داشته باشید و حتما تاریخ انقضای آن را چک کنید. باید پاسپورت شما معتبر بوده و منقضی نشده باشد.
 • باید اصل پاسپورت را در اختیار داشته باشید و به هیچ وجه کپی آن مورد قبول نیست.
 • مکان آزمون را دقیقا چک کنید و بهترین و سریع­ترین مسیر را از قبل مشخص کنید. آزمون TUS کاملا قانونمند بوده و در رأس ساعت مشخص شده درب­های محل برگزاری آزمون بسته خواهند شد. پس به موقع رسیدن یک امر بایدی محسوب می­شود.
 • نباید جملات و نمونه سؤالات آزمون­های قبلی را حفظ کنید زیرا به هیچ وجه مشابه هم نخواهند بود و برای این کار باید خود را کاملا آماده کرده باشید.
 • نباید ثبت نام آزمون خود را به روزهای آخر موکول کنید چرا که زمان­ها محدود و انتخاب شما نیز محدودتر خواهد شد.

بایدها و نبایدهای آزمون TUS | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

معایب و مزایای شرکت در آزمون TUS در کشور خودمان

گاهی اوقات سؤال پیش می­آید و شاید هم شنیده باشید که برخی افراد ادعا می­کنند که به دلیل آسان­تر بودن آزمون TUS مایل هستند به کشور دیگری رفته و در آنجا آزمون بدهند و تنها عیب این کار را هزینه­ی زیادتر می­دانند. اما باید بدانید آزمون TUS آزمونی لوکال است و هیچ تفاوتی ندارد که شما در کدام کشور این آزمون را پشت سر بگذارید.

عیب خاصی در مورد شرکت در آزمون TUS در کشور خودمان وجود ندارد و تنها مزیت آن برگزاری این آزمون بین المللی در داخل کشور بوده که مجبور نخواهید بود هزینه­ی گزاف بابت سفر به کشور دیگر و شرکت در آزمون پرداخت کنید و زمان شرکت در آزمون نیز طبق منطقه­ی زمانی کشور خودمان بوده و از اعتبار یکسانی نیز برخوردار است.

نکته­ی مهمی که برای شرکت در آزمون TUSوجود دارد این است که هر سال موقع ثبت نام مراکز برگزاری آزمون را چک کنید چرا که در برخی موارد تنها در شهر آنکارا واقع در کشور ترکیه برگزار می­شود و هیچ شهر برگزار کننده­ی دیگری ندارد.

معایب و مزایای شرکت در آزمون TUS در کشور خودمان | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

معایب و مزایای شرکت در آزمون TUS در کشورهای دیگر

شاید گاهی اوقات شنیده باشید و یا در ذهن خود متصور شده باشید که اگر برای شرکت در آزمون TUS به ترکیه بروید یا کسانی که در این کشور هستند، آزمون سخت­تری خواهند داشت یا به عنوان مثال در صورتی که به روسیه سفر کنید و آزمون TUS را در آنجا شرکت کنید برای شما بسیار آسان­تر خواهد بود و دستیابی به نمرات بالاتر، بهتر خواهد بود.

اما حقیقت ماجرا این است که هیچ گونه تفاوتی بین شرکت در آزمون TUS با یک کشور و کشور دیگر وجود ندارد و هیچ ضرری را نیز متحمل نخواهید شد و یا در صورت حضور در کشوری خاص، هیچ منفعت خاصی نصیب شما نخواهد گشت.

آزمون TUS کاملا استاندارد، هماهنگ و یکسان است و افرادی که از شما آزمون می­گیرند افراد مورد اعتماد دانشگاه­ها بوده که ماه­ها و بلکه­ سال­ها تست­های سخت گیرانه و استانداردهای دانشگاه­ها و مؤسسات برگزاری آزمون TUS را گذرانده­اند و حتی هیچ تفاوتی مابین کسانی که زبان اول آنها زبان ترکی باشد با سایر افراد قائل نخواهند شد. از طرفی مورد دیگری که شاید دلیل اصلی مطرح شدن این سؤال در ذهن باشد نیز، یعنی مصاحبه، وجود ندارد و این آزمون بدون انجام مصاحبه است. ضمن اینکه وقتی آزمون تنها در شهر آنکارا برگزار گردد، تمامی این شبهه­ها حذف خواهند شد.

معایب و مزایای شرکت در آزمون TUS در کشورهای دیگر | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

 

ظرفیت شرکت کنندگان در آزمون TUS

واقعیت ماجرا برای آزمون TUSاین است که این آزمون سقف ثبت‌نامی ندارد چرا که هر سال به تعداد شرکت کنندگان افزوده می­شود که یکی از دلایل افزایش استقبال از آزمون TUS نیز این است که هزینه­ی تحصیل و زندگی در ترکیه نسبت به دیگر کشورهای اروپایی پایین­تر است و در صورتی که در این آزمون قبول شوید باز هم هزینه­ها کمتر خواهند شد. ظرفیت هر حوزه­ی امتحانی شاید به دلیل محدودیت مکان، محدود باشداما سقف کلی شرکت در آزمون، محدود به مقدار خاصی نخواهد بود. اما برای شما بهتر است که که ثبت نام خود را به روزهای آخر موکول نکنید تا شانس انتخاب حوزه­ی امتحانی نزدیک­تر را از دست ندهید.

به بیان کلی، ظرفیت کلی جهانی آزمون TUS هیچ محدودیتی ندارد و هر سال به تعداد آن افزوده می­گردد، تنها برخی حوزه­های امتحانی ممکن است محدودیت مکان داشته باشند که باید موقع ثبت نام به آن توجه کنید. همچنین این نکته را در ذهن داشته باشید که برخلاف برخی آزمون­ها مانند کنکور داخلی کشور خودمان که افزایش تعداد شرکت کننده­ها به معنای افزایش ظرفیت پذیرش‌شدگان نیز تا حدی هست اما در آزمون TUS فقط درصد کمی از ثبت نام کنندگان پذیرش خواهند شد و همین امر نشان از سختی زیاد آزمون نیز هست.

ظرفیت شرکت کنندگان در آزمون TUS | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

هزینه­‌ی کلاس‌­های آزمون TUS

برای آزمون TUS در تمامی کشورها دوره­هایی توسط برخی از مؤسسات برگزار می­شود که بسته به عوامل مختلفی مانند هدف آن از برگزاری کلاس (ماهر کردن فرد شرکت کننده در یکی از مهارت­های خواسته شده در دفترچه­ی آزمون، بالا بردن سطح کیفی زبان ترکی شما، افزایش سرعت خواندن و درک مطلب و...)، تعداد افراد شرکت کننده، نوع کشور و شهر، سابقه­ی موفقیت مؤسسه­ی برگزار کننده­ی آزمون و مدت زمان دوره­ی آموزشی و حتی درجه­ی کیفیت کاری اساتیدی که در این مؤسسه مشغول به کار هستند، تعیین کننده­ی قیمت نهایی خواهد بود.

به عنوان مثال برخی مؤسسات برای کار کردن تست­های دروس تخصصی و همچنین تقویت زبان ترکی، 70 دلار برای هر جلسه­ی 90 دقیقه­ای دریافت خواهند کرد. اگر این کلاس­ها به صورت خصوصی برگزار شوند تا جلسه­ای 150 دلار نیز خواهد رسید.

لذا با توجه به اینکه هزینه­ی شرکت در کلاس­های آزمون TUS وابستگی شدید به عوامل یاد شده دارد لذا حتما موارد بالا را لحاظ کرده و بهترین گزینه را انتخاب نمایید.

هزینه­‌ی کلاس‌­های آزمون TUS | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

هزینه­‌ی شرکت در آزمون TUS

هزینه­ی شرکت در آزمون TUS ممکن است از یک مؤسسه به مؤسسه­ی دیگر متفاوت باشد که این تفاوت ناشی از خدمات بیشتر و باکیفیت­تر در مؤسسه­ی انتخابی شما است که در واقع سهم خود مرکز برگزاری آزمون است. به عنوان مثال سیستم تهویه­ی قوی­تر، پذیرایی مناسب­تر و... از جمله عواملی هستند که سبب می­شوند هزینه­­ی نهایی تمام شده برای شما مقداری متفاوت از دیگر مؤسسات باشد اما به طور کلی برای آزمون TUSباید 350 لیر پرداخت کنید که اگر ثبت نام خود را دیر موقع انجام دهید و تحت شرایط خیلی خاص قادر باشید با تأخیر ثبت نام کنید (چون همانگونه که توضیح داده شد در اکثریت موارد زمان ثبت نام تمدید نمی­شود) باید 530 لیر پرداخت نمایید.

هزینه­‌ی شرکت در آزمون TUS | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

آزمون­TUS کاغذی است یا سیستمی؟

آزمون TUS از جمله آزمون­های کشور ترکیه است که تنها به صورت کاغذی برگزار می­گردد! و برخلاف آزمون YOS که قبلا توضیح دادیم، فرم کامپیوتری آن وجود ندارد. با اینکه فرم کاغذی هر آزمونی نسبت به نوع کامپیوتری مزایای خاص خود را دارد اما قطعا معایبی نیز دارد هر چند فرم کامپیوتری نیز خالی از عیب نیست.

در هر صورت ممکن است تنها فرم برگزاری آزمون TUSبه شکل کاغذی برای برخی افراد خبر خوشحال کننده­ای باشد و باید بدانند که خبری از فرم کامپیوتری نیست.

آزمون­TUS کاغذی است یا سیستمی؟ | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

معایب و مزایای آزمون TUS به صورت کاغذی

همانطور که می­دانید از سال 1987 تاکنون آزمون TUS به صورت کاغذی اجرا شده و هنوز نیز اجرا می­گردد. لذا در این بخش قصد داریم به بررسی معایب و مزایای آزمون TUS به صورت کاغذی بپردازیم.

مزایا: از مزیت­های بسیار بزرگ آزمون TUS به صورت کاغذی، امکان نوت برداری، دایره کشیدن و نوشتن نکات مهم مد نظر داوطلبان بر روی برگه­ی آزمون است. این کار کمک می­کند تا فرد داوطلب به راحتی جواب درست را مکان یابی کرده، ایده­های خود را بررسی و قبل از وارد کردن جواب به داخل برگه­ی مربوطه، آن را چک کند.

معایب: از بزرگ­ترین عیب­هایی که آزمون کاغذی TUS دارد، نگرانی داوطلبان بابت دست نوشته­ی ناخوانای خود یا بد نوشتن آن است مخصوصا اگر چندین بار خط خوردگی پیدا کرده باشد. در این موارد گاهی اوقات فرد تصحیح کننده­ی اوراق امتحانی، به علت مشکل در خواندن جواب، نخواهد توانست به شما امتیازی بدهد و به راحتی امتیاز از دست خواهید داد.

عیب دیگر این نوع آزمون، وارد کردن جواب­­ها از برگه­ی سؤال به برگه­ی جواب است که گاهی اوقات افراد تصحیح کننده­ی متوجه اشتباهاتی نظیر وارد کردن جواب درست در بخش اشتباه و یا غلط انتخاب کردن گزینه­ها با وجود اینکه در برگه­ی سؤال گزینه­ی درست انتخاب شده بوده است. لذا این موارد معایبی هستند که نمی­توان به راحتی آنها را نادیده انگاشت.

معایب و مزایای آزمون TUS به صورت کاغذی | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

معایب و مزایای آزمون TUS به صورت کامپیوتری یا سیستمی

قبل از هر چیز باید اشاره کنیم که آزمون TUS به صورت کامپیوتری برگزار نمی­گردد اما اگر زمانی این فرم از آزمون نیز به آن اضافه شود مزایا و معایب خاص خود را خواهد داشت که در این قسمت به آن اشاره می­کنیم.

مزایا: یکی از بزرگ­ترین مزایای آزمون کامپیوتری TUS، مربوط به گستردگی و دامنه­ی انتخاب شما در مورد تاریخ و ساعت امتحان است. در نوع کامپیوتری شما روزهای بیشتری را در اختیار خواهید داشت تا برای آزمون خود انتخاب کنید ضمن اینکه تعداد مراکز ارائه دهنده نیز نسبت به نوع کاغذی آزمون TUS بسیار بیشتر هستند.

از دیگر بزرگ­ترین مزیت­های آزمون TUS این است که نتایج آزمون بسیار سریع­تر مشخص می­شوند و فردای روز امتحان بخش زبان ترکی، نتایج آماده­ی مشاهده هستند تا در صورت قبولی در همان روز در بخش علمی شرکت کنید.

از لحاظ نوشتاری، مزیت بسیار بزرگی که در نوع سیستمی نسبت به نوع کاغذی وجود دارد و به تمامی داوطلبان توصیه می­شود که تنها برای این مزیت هم که شده، نوع سیستمی را انتخاب کنند، تصحیح اشتباهات تایپی و اضافه و حذف نمودن کلمات به ساده­ترین روش ممکن است. مانند هر نرم افزار تایپ دیگری، در نوع کامپیوتری نیز می­توانید کلمات را حذف و مواردی را بدون خط خوردگی و پاک کردن اضافه نمایید.

طبق تحقیقات انجام شده سرعت تایپ معمولی بر روی کاغذ حدود 31 کلمه در دقیقه است ولی در نوع تایپی در کامپیوتر به 40 کلمه در دقیقه نیز می­رسد. همین امر سبب صرفه جویی بسیار زیادی در زمان خواهد شد.

در نوع کامپیوتری آزمون TUS، به راحتی می­توانید از طریق ساعت کامپیوتر وقت را مدیریت کنید و نگران پرت شدن حواس خود نسبت به گذر زمان نباشید ضمن اینکه به کمک نرم افزار موجود در آن، به راحتی می­توانید تعداد کلمات را شمرده و استرس کمتری داشته باشید.

در نوع کامپیوتری تعداد افراد کمتری حضور دارند و همین امر سبب آرامش خاصی در شما خواهد شد.

مشکل ورق زدن برگه­ها و قاطی کردن سؤالات و فراموشی لحظه­ای را نخواهید داشت زیرا صفحه­ی کامپیوتر به دو قسمت سؤال و جواب تقسیم می­گردد.

عیب: بزرگ­ترین عیب نوع کامپیوتری آزمون TUS این است که نمی‌توانید مانند نوع کاغذی، نکته و موارد را در آن یادداشت کنید و تمرکز بیشتری داشته باشید.

عیب دیگر آن، صدای تایپ کلمات کیبورد ممکن است خود عاملی برای حواس پرتی باشد.

خستگی چشم­ها در اثر نگاه کردن طولانی مدت به صفحه­ی کامپیوتر نیز می­تواند از معایب این نوع آزمون باشد.

معایب و مزایای آزمون TUS به صورت کامپیوتری یا سیستمی | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

اعتراض به نتیجه­‌ی آزمون TUS

شاید از موارد عجیب و نگران کننده برای آزمون TUS این باشد که در وب­سایت برگزار کننده­ی آزمون یعنی OSYM مکانی برای اعتراض نسبت به نمره­ در نظر گرفته نشده است و تنها شما نتایج قبولی یا مردودی خود را مشاهده کردید. شاید در تغییرات آتی آزمون این بخش به آن اضافه گردد اما تاکنون زمان و مهلت اعتراض برای آن تعریف نگردیده است.

اعتراض به نتیجه­‌ی آزمون TUS | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

منابع آزمون TUS

در این قسمت به معرفی منابع آنلاین می­پردازیم که می­توانند کمک بسیار زیادی جهت آماده شدن شما برای آزمون TUS کنند. این آزمون برخلاف آزمون­های دیگر، منابع آنلاین بسیار کمتری دارد و بیشتر به صورت نکات ارائه شده در کلاس­ها و جزوات و کتاب است. منابع این آزمون در دو دسته­ی منابع برای زبان ترکی و منابع گرایش­های مختلف پزشکی هستند که به برخی از آنها اشاره می­کنیم که در کلاس­های آمادگی آزمون TUS نیز تدریس می­گردند.

دو جلد کتاب جراحی عمومی با عنوان Textbook of Obstetrics and Gynaecology به فروش می­­رسند که برای متقاضیان این گرایش از پزشکی بسیار فوق العاده است.

سایت VK.com که وابسته به کشور ترکیه بوده و بیش از 742 ویدیو از جلسات آموزشی آزمون TUS را در خود جای داده که یکی از ارزشمندترین منابع آنلاین این آزمون به شمار می­رود.

سایت Welcomeinturkey.com که برای تمامی آزمون­های کشور ترکیه، منابع آنلاین و دوره­های آموزشی و تمرینی برگزار می­کند تا تمامی نیازهای شما را در رابطه با آزمون TUSمرتفع سازد.

منابع آزمون TUS | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

زمان ثبت نام آزمون TUS

همانطور که عنوان گردید زمان برگزاری آزمون TUSدر ماه­های آوریل و سپتامبر استکه در اکثریت مواقع زمان ثبت نام دو ماه قبل از برگزاری آزمون است و بجز تحت شرایطی خاص به هیچ وجه قابل تمدید نیست.

متقاضیان گرامی که قصد ادامه تحصیل و کسب تخصص در رشته­های پزشکی، دامپزشکی، دندانپزشکی و شیمی را در کشور ترکیه داشته باشند بهتر است، هر سال از طریق سایت OSYM زمان دقیق ثبت نام را جویا شوند.

زمان ثبت نام آزمون TUS | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

شرکت در آزمون TUS بدون شرکت در کلاس امکان پذیر است؟

روشی که گاهی اوقات افراد برای مطالعه انتخاب می­کنند به روش خودخوان و یا Self-Study معروف است و فرد در آن بدون شرکت در کلاس، خود شروع به مطالعه و تقویت خود می­کند. در این روش شما می­توانید خودتان را برای آزمون TUS آماده سازید و از منابع مختلف آن نیز بهره ببرید.

برای آزمون TUSمجموعه کتاب­های دو جلدی تمامی گرایشات پزشکی، دامپزشکی، دندانپزشکی و شیمی وجود دارند که به طور کامل به بررسی و تدریس مطالب و ارائه­ی نکات مورد نیاز آزمون می‌پردازند. به عنوان مثال کتاب­های Textbook of General Surgery یا Textbook of Pediatric از این دسته موارد هستند.

همچنین کتاب­هایی که به صورت تألیفی ایجاد گردیده­اند و تنها به تدریس مواد امتحانی هر گرایش پرداخته­اند مانند Manual book for Medicine و یا Manual Book for Biochemistryکه از این دسته موارد هستند.

شرکت در آزمون TUS بدون شرکت در کلاس امکان پذیر است؟ | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

شرایط سنی شرکت در آزمون TUS

برای شرکت در آزمون TUS شرط سنی و یا محدودیت سنی خاصی وجود ندارد و تمامی افرادی که دوره­ی 6 ساله­ی پزشکی عمومی را گذرانده باشند و از دانشکده­های پزشکی و یا غیر پزشکی فارغ‌التحصیل شده­اند می­توانند در آزمون TUS شرکت نمایند. لذا برخلاف آزمون­های دیگر هر زمان که مایل باشید می­توانید در آزمون شرکت نمایید و در صورت قبولی در یکی از گرایشات پزشکی، دامپزشکی، دندانپزشکی و شیمی در کشور ترکیه مشغول به تحصیل شده و پس از طی دوره­ی رزیدنسی، تخصص مربوطه را کسب کنید.

شرایط سنی شرکت در آزمون TUS | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

استفاده از نمونه سؤالات آزمون­‌های قبلی

برخی از داوطلبان پیشنهاد می­کنند که برای آشنایی بیشتر با جو و فضای آزمون TUS، بهتر است از نمونه سؤالات آزمون­های قبلی نیز کمک بگیرید تا بتوانید نتیجه­ی بهتری را کسب کنید. لذا در این قسمت به معرفی بهترین این موارد می­پردازیم.

دو دسته کتاب جهت بررسی نمونه سؤالات آزمون­های قبلی TUS وجود دارند که عبارتند از:

مجموعه کتاب­های Questions Book که در رابطه با تمامی گرایشات مواد امتحانی، سؤالات هر گرایش در کتابی جداگانه جمع آوری شده و تمامی نکات پیرامون هر مبحث و سؤال به طور کامل تمرین شده است و در زمره­ی کتاب­های بسیار مهم آزمون TUSقرار دارند.

مجموعه کتاب­های The TUS Exam Q&A که در آن تمامی نمونه سؤالات آزمون­های قبلی گردآوری و علاوه بر بررسی جواب هر سؤال، نکات آن نیز جمع آوری شده است.

برای افرادی که نسبت به زبان ترکی مسلط نیستند نیز می­توانند کتاب Last Exams Translated from Turkish to English را خریداری نمایند که علاوه بر آزمون TUS و نمونه سؤالات آن، تمامی آزمون­های معتبر کشور ترکیه در آن گنجانده شده است.

استفاده از نمونه سؤالات آزمون­‌های قبلی | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

زبان آزمون TUS

آزمون TUS در دسته­ی آزمون­های بومی قرار دارد که برای افرادی طراحی می­گردد که قصد تحصیل و کسب تخصص در رشته­های پزشکی، دامپزشکی، دندانپزشکی و شیمی را داشته باشند که از دو بخش زبان ترکی و بخش علمی تشکیل یافته است.

آزمون TUSتنها به زبان ترکی برگزار می­گردد لذا تسلط نسبت به زبان ترکی از ملزومات محسوب می­شود و هیچ فرم برگزاری دیگری نیز ندارد.

زبان آزمون TUS | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

مدت زمان آزمون TUS و نحوه‌­ی برنامه ریزی برای مدیریت زمان

مدت زمانی که آزمون TUS طول می­کشد 210 دقیقه است که نحوه­ی مدیریت زمان در این آزمون بسیار مهم خواهد بود. زیرا اکثر افراد از کمبود وقت خود شکایت دارند. در این قسمت به شما آموزش می­دهیم که چگونه عمل کنید تا با این مشکل رو به رو نشوید.

برای بخش اول که مربوط به زبان ترکی است بهترین کار توجه به این نکته است که آیا قدرت نگارش شما قوی­تر است و یا قدرت و تکنیک تست زنی؟ پس از آن انتخاب یکی از دو گروه یا فرم آزمونی این بخش است. این کار سبب می­شود تا فرمی که به آن تسلط بهتری دارید را انتخاب کرده و از این تسلط برای صرفه جویی در زمان بهره ببرید.

مدت زمان آزمون TUS و نحوه‌­ی برنامه ریزی برای مدیریت زمان | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

بخش دوم که مربوط به سنجش عیار علمی فرد متقاضی است، بهترین کار برای مدیریت زمان و کسب نتیجه­ی مطلوب در آزمون TUS پاسخ‌دهی به سؤالات آسان و بتدریج پیشروی به سمت سؤالات سخت­تر می­باشد. نکته­ی دوم نیز انتخاب سؤالاتی است که بیشتر در حوزه­ی 6 سال پزشکی عمومی هست که گذرانده­اید که به دلیل تازگی، دسترسی بهتری به سؤالات آن دارید و در نتیجه عملکرد بهتری خواهید داشت و همین سرعت عمل زمان شما را ذخیره خواهد کرد.

سازمان­‌ها و کشورهای به رسمیت شناخته­‌ی آزمون TUS

همانطور که در بخش­های پیشین نیز اشاره نمودیم، آزمون TUS، آزمونی است که تنها در کشور ترکیه و توسط دانشگاه­ها و مؤسسات آموزش عالی این کشور مانند OSYM طراحی و برگزار می­گردد و اعتبار بخش زبان ترکی آن نیز 2 سال و بخش علمی آن نیز بسته به گرایش مدت اعتبار متفاوتی دارد و تنها در نزد دانشگاهی انتخابی است. لذا همانطور که از گفته­ها مشخص است آزمون TUS اعتبار بین المللی خاصی نداشته و در واقع یک نوع آزمون بومی محسوب می­گردد و تنها برای مواقعی کاربرد دارد که قصد ادامه تحصیل در مقاطع تخصصی در رشته­های پزشکی، دامپزشکی، دندانپزشکی و شیمی در کشور ترکیه داشته باشید پس اعتبار و کلاس جهانی نداشته و مورد پذیرش سیستم آموزش عالی کشور ترکیه است.

سازمان­‌ها و کشورهای به رسمیت شناخته­‌ی آزمون TUS | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

موارد آزمون TUS، نمرات هر بخش و بخش­‌های مختلف هر یک

همانطور که در مطالب قبلی نیز عنوان گردید، دفترچه­ی سؤالات آزمون TUS متشکل از دو بخش اصلی است که بخش اول مربوط به آزمون زبان ترکی است و در روز اول برگزار می­گردد و بخش دوم آن نیز متشکل از سؤالاتی جهت سنجش عیار علمی فرد متقاضی از دوره­ی دبیرستان تا انتهای دوره­ی پزشکی عمومی است.

بخش اول آزمون TUS همانطور که عنوان گردید به منظور سنجش تسلط افراد متقاضی به زبان ترکی است که در برخی سال­ها 100 سؤال (زمان پاسخگویی 105 دقیقه) و در برخی مواقع نیز 120 سؤال (150 دقیقه) طراحی می­گردد که خود این بخش شامل دو گروه است.

گروه اول شامل 3 زبان انگلیسی، فرانسه و آلمانی است که به یکی متن­ها به زبان­های مشخص شده نوشته شده­اند اما پرسش­ها به زبان ترکی در هر تست طراحی می­شوند. گروه دوم نیز شامل زبان­های اسپانیولی، ایتالیایی و روسی است که متنی پیش روی شما قرار داده می­شود که 200 کلمه­ای بوده و کاربر باید متن موجود را به زبان ترکی ترجمه نماید.

در این بخش داوطلب حداقل باید نمره­ی 60 از 100 کسب کند که نتایج آن در روز بعد ساعت 9:30 اعلام می­گردد و داوطلبانی که قبول شده­اند در همان روز، ساعت 13:30 در بخش علمی آزمون شرکت خواهند کرد. اعتبار این بخش از آزمون TUS نیز جداگانه بوده و 2 سال است و در این مدت افراد مردود شده لازم به گذراندن این بخش نخواهند بود.

موارد آزمون TUS، نمرات هر بخش و بخش­‌های مختلف هر یک | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

بخش دوم دفترچه سؤالات آزمون TUS به سه گروه تقسیم می­گردد که شامل:

 • تست­های نوع اول: علوم پایه پزشکی یا 1
 • تست­های نوع دوم: علوم پایه پزشکی یا 2
 • تست­های کلینیک یا KTBT

متقاضیانی که در بخش زبان ترکی نمره­ی قبولی را کسب کرده­­اند برای پاسخگویی لازم نیست تا تمامی سؤالات بخش دوم را بررسی کنند بلکه اگر فرد متقاضی از دانشکده­ی پزشکی فارغ التحصیل شده باشد، باید به سؤالات مربوط به TTBT.1 و KTBT پاسخ دهند که 100 یا 120 سؤال خواهد بود و مدت زمان پاسخگویی نیز 105 یا 150 دقیقه است.

در صورتی که فرد متقاضی از طرف سایر دانشکده­ها بجز پزشکی فارغ التحصیل شده باشد، باید به سؤالات بخش­های TTBT.2 و TTBT.1 پاسخ دهند. اکنون بررسی می­کنیم که در هر گروه، سؤالات مطرح شده در مورد چه موضوعات و دروسی هستند:

TTBT.1: شامل سؤالات دروس بیوشیمی (20\%)، میکروبیولوژی (20\%)، پاتولوژی (20\%)، فارماکولوژی (20\%)، آناتومی (10\%)، جنین شناسی و بافت شناسی (4\%) و فیزیولوژی (6\%) است.

TTBT.2: شامل سؤالاتی در حیطه­های بیوشیمی (45\%)، میکروبیولوژی (45\%)، فیزیولوژی (5\%) و جنین و بافت شناسی (5\%) است.

KTBT: سؤالات این گروه نیز در حوزه­های داخلی (30\%)، کودکان (30\%)، جراحی (25\%) و زنان و مامایی (15\%) خواهد بود.

*نکته: درصدهای بیان شده نشانگر سهم سؤال هر درس در تعداد کل سؤالات است.

تعداد دفعات مجاز برای شرکت در آزمون TUS

برای شرکت در آزمون TUS، هر تعداد دفعات که مایل باشید می­توانید در آن شرکت کنید و از این بابت هیچ محدودیتی وجود ندارد.

تعداد دفعات مجاز برای شرکت در آزمون TUS | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

آزمون

پیشنهادها

مشاهده همه پیشنهادها
مشاوره آزمون توس
آخرین ویرایش: 2020-01-31 19:54:31 815