x
اگر اولین بار هست که از سایت GO2TR دیدن می‌کنین، حتما از این صفحه شروع کنین!

دانشگاه دجله

 • دانشگاه دجله یا Dicle یک دانشگاه دولتی به مساحت 27 هزار هکتار است که در شهر دیاربکر ترکیه و در شرق رود Tigris قرار دارد. این دانشگاه یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین مؤسسات آموزش عالی جنوب شرق آناتولی ترکیه است. نام این دانشگاه از رود دجله گرفته شده است که دانشگاه را از شهر دیاربکر جدا می‌کند. علاوه بر دانشکده ها و بخش های اصلی دجله که در پردیس این دانشگاه قرار دارند، بعضی از مدارس فنی و حرفه‌ای این دانشگاه در شهر هایی مانند Ergani، Çermik، Çüngüş، Bismil، Silvan واقع شده اند..

در این مطلب به معرفی دانشگاه دجله که یکی از محبوب ترین مکان ها برای ادامه تحصیل در ترکیه است، می‌پردازیم.

تاریخچه ی تأسیس دانشگاه دجله ترکیه

در سال 1966 دانشکده ی پزشکی دانشگاه آنکارا افتتاح شد که هسته ی اصلی دانشگاه دجله را تشکیل می‌دهد. با افتتاح دانشکده ی هنر و علوم در سال 1974 دانشگاه دجله به صورت رسمی با دو دانشکده آغاز به کار کرد. در ابتدا نام این دانشگاه، دیاربکر بود.

دانشگاه دیاربکر با گذشت زمان گسترش پیدا کرد و دانشکده ی دندان‌پزشکی در سال 1976 و دانشکده ی کشاورزی در سال 1981 به آن اضافه شدند و در سال 1982 به صورت رسمی به دانشگاه دجله تغییر نام داد.

در حال حاضر این دانشگاه دارای 11 دانشکده، 4 مدرسه، 11 مدرسه فنی و حرفه‌ای، 3 مدرسه تحصیلات تکمیلی، یک سازمان حفاظت از محیط زیست و هشت مرکز تحقیقاتی است.

آموزش در دانشگاه دجله ترکیه

دانشگاه دجله یکی از بهترین دانشگاه های دولتی شرق ترکیه به حساب می‌آید. دجله نیز مانند سایر دانشگاه های ترکیه، عضو برنامه هایی مانند اراسموس است و به تبادل دانشجو با بهترین دانشگاه های اروپایی می‌پردازد. زبان آموزشی در دانشگاه دجله، ترکی است، به همین دلیل همه ی دانشجویان خارجی باید به زبان ترکی مسلط باشند. این دانشگاه حدود 1500 نفر هیئت‌علمی و استاد و بیش از 15 هزار نفر دانشجو در رشته های مختلف دارد.

در ادامه به معرفی امکانات آموزشی این دانشگاه می‌پردازیم. اسامی دانشکده های دانشگاه دجله به شرح زیر است:

 • دانشکده آموزش و پرورش Ziya Gökalp
 • دانشکده علوم
 • دانشکده ادبیات
 • دانشکده دندان پزشکی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده دامپزشکی
 • دانشکده کشاورزی
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده معماری
 • دانشکده الهیات
 • دانشکده اقتصاد وعلوم اداری

اسامی بعضی از مؤسسات و مدارس تحصیلات تکمیلی دانشگاه دجله به قرار زیر است:

 • مدرسه تحصیلات تکمیلی علوم انسانی
 • مدرسه تحصیلات علوم پایه
 • مدرسه تحصیلات علوم بهداشت
 •   مرکز تحقیقات اجتماعی
 • مرکز تحقیقات محیط زیست و برنامه های کاربردی
 • مرکز تحقیقات کاربردی انرژی خورشیدی
 • مرکز تحقیقاتی بیماری های کبد
 • مرکز تحقیقاتی روانشناسی و مشاوره اجتماعی
 • مرکز تحقیقاتی علوم پزشکی
 • مرکز تحقیقاتی بلایای طبیعی

 همچنین در دانشگاه دجله رشته هایی مانند مهندسی در رشته های ساختمان، معدن، الكتریك و الكترونیك، ماشین آلات، معماری، زبان و ادبیات عرب، بیولوژی، فلسفه، فیزیك، شیمی، باستان شناسی، ریاضیات، پزشکی، پرستاری، دندان پزشکی و... در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به علاقه مندان ارائه می‌شوند.

مأموریت و چشم انداز دانشگاه دجله ی ترکیه

 • مأموریت: دانشگاه دجله ترکیه بر اساس استانداردهای جهانی آموزش و پرورش، فعالیت های آموزشی و تحقیقاتی در تمام زمینه ها متعهد به آموزش افراد متخصص، خلاق و کارآفرین است که به ارزش های اخلاقی احترام می‌گذارند، مسئولیت اجتماعی دارند و برای بالا بردن کیفیت زندگی همه ی انسان ها از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنند.
 •  چشم انداز: دانشگاه دجله قصد دارد یکی از بهترین دانشگاه ها در ترکیه، منطقه و دنیا باشد و در این راستا همه ی تلاش خود را می‌کند. این دانشگاه در سال های اخیر موفق به برقراری ارتباطی تنگاتنگ با صنعت شده است. رابطه ای که فرصت های شغلی بسیاری را برای فارغ‌التحصیلان این دانشگاه فراهم کرده است.

امکانات دانشگاه دجله

دانشگاه دجله از امکانات رفاهی بسیار خوبی برخوردار است. برای مثال برای اقامت دانشجویان 5 خوابگاه با ظرفیت 4،200 نفر در محوطه دانشگاه وجود دارد و قابلیت اسکان دانشجویان دختر و پسر را به صورت کاملاً مجزا در خود داردهمچنین 2 خوابگاه دانشجویی خودگردان در مرکز شهر دیاربکر و نقاط دیگر این شهر برای اسکان دانشجویان وجود دارد. دانشجویان همچنین می‌توانند آپارتمان هایی را در مرکز شهر اجاره کنند زیرا تنها 10 کیلومتر از دانشگاه دجله تا مرکز شهر دیاربکر فاصله است.
 
 
حمل و نقل از مرکز شهر به پردیس اصلی دانشگاه دجله بسیار آسان است زیرا تاکسی ها و اتوبوس هایی در طول شبانه روز دانشجویان را میان دانشگاه و مرکز دیاربکر جا به جا می‌کنند. همچنین حمل و نقل در داخل محوطه ی دانشگاه دجله برای کلیه‌ی دانشجویان و پرسنل رایگان است.
 
کارکنان دانشجویان دانشگاه دجله فرصت استفاده از غذا های خوشمزه با قیمت های نسبتاً ارزان را در سالن های غذاخوری این دانشگاه دارند. دانشجویان می‌توانند غذاهای مختلف را در وعده های صبحانه، ناهار و شام تهیه کنند. همچنین رستوران ها و کافه تریا های این دانشگاه، غذا ها و نوشیدنی های ارزان و باکیفیت را در سرتاسر دانشگاه ارائه می‌دهند.

دانشجویان می‌توانند از طریق کامپیوترهای کتابخانه و مرکز فن‌آوری به اینترنت پرسرعت دسترسی پیدا کنند. در محوطه دانشگاه نیز Wi-Fi وجود دارد.
 
 
در دانشگاه دجله،  مرکز درمانی برای رسیدگی به مشکلات پزشکی اولیه و جزئی دانشجویان وجود دارد و کلیه خدمات را به صورت رایگان ارائه می‌دهد. با این حال در صورت بروز مشکلات جدی تر، دانشجویان برای درمان به بیمارستان های مجهز دیاربکر فرستاده می‌شوند.
 
 
از جمله امکانات فرهنگی – اجتماعی دانشگاه دجله می‌توان به تئاتر، موسیقی، نقاشی، هنرهای نمایشی، باشگاه های دانشجویی، برنامه های تبادل فرهنگی و... اشاره کرد. 

کتابخانه مرکزی دانشگاه دجله از سال 1985 بازگشایی شده است و اکنون به ساختمان جدیدی با 5000 متر مربع مساحت منتقل شده است. دانشجویان می‌توانند انواع نشریات و کتاب های علمی را در این کتابخانه پیدا کنند. این مرکز در محوطه ی اصلی دانشگاه قرار دارد و هر روز از ساعت 8 صبح تا 12 شب باز است. دانشجویان می‌توانند از امکانات کامپیوتر و اینترنت رایگان نیز در ساختمان کتابخانه بهره‌مند شوند. علاوه بر این هر دانشکده دارای کتابخانه های مخصوص به خود در ساختمان های دانشکده است.

رنکینگ دانشگاه دجله ترکیه

دانشگاه دجله ترکیه دارای رتبه ی 3233 در میان بهترین دانشگاه های جهان در سال 2018 بوده است. همچنین رتبه ی 50 را در میان بهترین دانشگاه های ترکیه دارد.

همه ی این ها نشان دهنده ی این است که دانشگاه دجله یکی از بهترین دانشگاه های دیاربکر برای ادامه تحصیل در ترکیه است.

دانشگاه دجله مورد تائید وزارت بهداشت و علوم ایران نیست؛ بنابراین ممکن است از لحاظ اعتبار مدرک در ایران دردسرساز شود.

 نحوه ی ورود به دانشگاه دجله ترکیه

برای ورود به دانشگاه دجله در مقطع کارشناسی باید در آزمون YOS شرکت کنید و برای مقاطع تحصیلات تکمیلی می‌توانید در آزمون هایی مانند آیلتس یا GRE شرکت کنید. از آن جایی که زبان آموزشی در دانشگاه دجله، ترکی است، تسلط به این زبان و داشتن مدرک TOMER برای کلیه ی دانشجویان الزامی است.

مشاوره دانشگاه دجله
آخرین ویرایش: ‏2 ماه پیش - 4,490 نمایش

دانشگاه‌ها

مشاهده دانشگاه های برتر در ترکیه

مطالب مرتبط

پیشنهادات مرتبط

مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت: 02143000021