دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه

تحصیل در دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت ترکیه این تضمین را دارند که متقاضی پس از فارغ التحصیلی می تواند به کشور خود بازگردد و در زمینه رشته ای که تحصیل کرده است ،مشغول به کار شود. تمامی مدارک تحصیلی ای که از  دانشگاه‌های مورد تائید وزارت بهداشت ترکیه دریافت میشود ، مورد تائید ایران است. لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت  براساس تصویب شورای عالی ارزشیابی مدارک دانش آموختگان خارج از کشور هر ساله در حال تغییر است. تعدا دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در سال تحصیلی ٢٠٢١-٢٠٢٢به نسبت سال قبل بیشتر شده است. در حال حاضر لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت شامل دانشگاه آنکارا ،دانشگاه آتاترک ، دانشگاه آجی بادام ، دانشگاه اگه ازمیر، دانشگاه حاجت تپه، دانشگاه استانبول ، دانشگاه کوچ، داشگاه باهچه شهیر ، دانشگاه باشکنت ، دانشگاه دوکوز ایلول ، دانشگاه قاضی ، دانشگاه کاتب چلبازمیر، دانشگاه مارمارا ، دانشگاه بدی تپه ، دانشگاه اوندکوز ماییز است. در این مقاله اطلاعات بیشتری در مورد این دانشگاه ها کسب خواهید کرد.

مقدمه

ترکیه، رویای مهاجرت تحصیلی و کاری برای بسیاری از افراد را به واقعیت تبدیل می‌کند. دانشگاه‌های ترکیه سالانه پذیرای هزاران نفر از کشورهای دور و نزدیک است. دلیل اصلی تمایل آن‌ها برای تحصیل در این کشور امکانات و خدمات آموزشی عالی و قرار گرفتن در میان‌برترین دانشگاه‌های جهان است. همچنین بسیاری از افرادی که علاقه‌مند به تحصیل در اروپا هستند، دانشگاه‌های ترکیه را به دلیل کمبود پذیرش یا هزینه انتخاب می‌کنند. یکی از مواردی که علاقه‌مند به تحصیل در این کشور است، تائید دانشگاه موردنظر توسط وزارت علوم و وزارت بهداشت است. با ما در اینجا همراه باشید تا دانشگاه‌های مورد تائید وزارت بهداشت را معرفی و بررسی کنیم.

تعداد دانشجویان بین‌المللی که برای تحصیل ترکیه را به عنوان مقصد انتخاب می‌کنند، به نسبت سال های قبل افزایش چشمگیری داشته است. بر اساس گزارش های اعلام شده توسط وزارت علوم ترکیه در سال ۲۰۲۰ ،حدود ۶۵۰۰۰۰ دانشجوی خارجی در ترکیه وجود دارد که نشان‌دهنده اهمیت روزافزون این کشور به‌عنوان یک مقصد آموزش عالی است و همچنین رجب طیب اردوغان ، رئیس جمهور ترکیه اعلام کرده است که این کشور قصد دارد در سال تحصیلی ۲۰۲۱-۲۰۲۲ ، ۳۵۰۰۰۰ دانشجوی بین المللی را جذب کند . برای تحصیل در ترکیه انگیزه ها و دلایل بسیار زیادی وجود دارد که میتوان به فرصت تحصیل نسبتاً ارزان و باکیفیت خوب، امکان دریافت بورسیه‌های تحصیلی یا کمک‌هزینه ماهانه که هزینه‌های خوابگاه و شهریه دانشگاه ، بیمه درمانی و هزینه‌های سفر را پوشش می‌دهند ، اشاره کرد . ترکیه در حال حاضر یک مقصد توریستی کاملاً تثبیت شده است و طبق آخرین گزارشات در سال ۲۰۱۹، ۵۲ میلیون گردشگر وارد این کشور شدند و در سال ۲۰۲۰ به دلیل شیوع بیماری کرونابخش گردشگری ترکیه ۶۵ درصد سال را تعطیل کرد اما طبق گفته های معاون وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه در سال ۲۰۲۱ انتظار میرود ۳۴ میلیون گردشگر وارد این کشور شوند. در ترکیه، پزشکی را می‌توان به انگلیسی یا ترکی مطالعه کرد. در دانشگاه‌های برجسته ترکیه که در استانبول، آنکارا یا ازمیر واقع‌شده‌اند – دانشجویان گزینه‌های زیادی دارند.

وزارت بهداشت (به ترکی: Sağlık Bakanlığı) وزارت دولت ترکیه است که مسئولیت پیشنهاد و اجرای سیاست دولت در مورد بهداشت، برنامه‌ریزی و ارائه مراقبت‌های بهداشتی و حمایت از مصرف‌کنندگان را بر عهده دارد. به همین ترتیب، مسئولیت پیشنهاد و اجرای سیاست دولت در مورد انسجام و شمولیت اجتماعی، خانواده، حمایت از خردسالان، جوانان و مراقبت از افراد وابسته یا معلول را بر عهده دارد. دفتر مرکزی این وزارتخانه در Bakanlıklar در آنکارا قرار دارد.

وزارت بهداشت توسط وزیر بهداشت هدایت می‌شود که با درخواست پارلمان ترکیه توسط رئیس‌جمهور ترکیه منصوب می‌شود. وزیر فعلی فخرالدین کوجا ( Fahrettin Koca )  است که از ۱۰ ژوئیه ۲۰۱۸ مشغول به کار است.

دانشگاه‌های ترکیه

بیش از ۲۰۰ دانشگاه در ترکیه وجود دارد که اکثر آن‌ها توسط دولت اداره می‌شوند. بیشتر این مؤسسات نسبتاً جوان هستند. از سال ۱۹۷۰ فقط هشت موسسه دولتی وجود داشت و اولین دانشگاه خصوصی (دانشگاه بیلکنت) تا سال ۱۹۸۴ تأسیس نشده است. از بین جوان‌ترین دانشگاه‌های ترکیه، دانشگاه بین‌المللی آنتالیا (AIU) است که از اولین دانشجویان خود در سال ۲۰۱۲ پذیرش کرد و هدف آن استخدام بیش از نیمی از دانشجویان خود از خارج از ترکیه است.

هر دو دانشگاه دولتی و خصوصی در ترکیه با توافق‌نامه بولونیا مطابقت دارند که برنامه‌های تحصیلات تکمیلی را در سراسر اروپا استاندارد می‌کند و بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه در برنامه اراسموس که از تبادلات بین‌المللی دانشجویان پشتیبانی می‌کند شرکت می‌کنند. در جدیدترین نسخه رتبه‌بندی قدرت سیستم آموزش عالی QS، سیستم آموزش عالی ترکیه در رتبه ۴۳ جهان قرار گرفت.

ترکیه دارای ویژگی‌های ترکیبی دو قاره است: اروپا و آسیا. شما خارجی نخواهید بود زیرا موزاییکی از فرهنگ‌ها در فرهنگ ترکیه جای گرفته است. در ترکیه، دانشجویان می‌توانند هم مدرنیته و هم سنت را تجربه کنند. علاوه بر این، در برخی از دانشگاه‌های ترکیه زبان‌آموزشی انگلیسی است و برخی دیگر فرصت یادگیری انگلیسی را می‌دهند.

لیست دانشگاه‌های برتر ترکیه

ترکیه دارای ۴۳ دانشگاه در کل رتبه بندی دانشگاه های جهانی Times Higher Education است اکثر این دانشگاه‌های برتر ترکیه در آنکارا یا استانبول، دو شهر بزرگ ترکیه واقع‌شده‌اند. در آنکارا، دانشگاه فنی خاورمیانه، دانشگاه بیلکنت و دانشگاه‌ هاجت تپه را پیدا خواهید کرد، درحالی‌که استانبول محل زندگی دانشگاه‌های بغازچی، دانشگاه کوچ، دانشگاه صبانچی، دانشگاه فنی استانبول و دانشگاه استانبول است.

به صورت کلی دانشگاه های برتر ترکیه در سال 2021  به صورت زیر است :

 • دانشگاه بغازچی: رتبه ۶۵۱ در سیستم رتبه بندی۲۰۲۱  TopUniversities ranking
 • دانشگاه کوچ : رتبه ۴۶۵ در سیستم رتبه بندی۲۰۲۱ TopUniversities ranking
 • دانشگاه بیلکنت : رتبه ۵۵۱ در سیستم رتبه بندی۲۰۲۱ TopUniversities ranking
 • دانشگاه صبانچی : رتبه ۵۲۱ در سیستم رتبه بندی۲۰۲۱ TopUniversities ranking
 • دانشگاه استانبول : رتبه ۸۰۱ در سیستم رتبه بندی۲۰۲۱ TopUniversities ranking

لیست دانشگاه‌های مورد تائید وزارت بهداشت ترکیه ۲۰۲۱

اسامی دانشگاه های ترکیه که در سال ۲۰۲۱ توسط وزارت بهداشت ایران مورد تایید قرار گرفته اند ، همرا با رتبه بندی این دانشگاه ها در مقایسه با دانشگاه های برتر جهان به شرح زیر است :

دانشگاه آجی بادام ،  World University Rankings ۲۰۲۱ : +۱۰۰۱

دانشگاه آتاترک ، World University Rankings ۲۰۲۱ : +۱۰۰۱

دانشگاه آنکارا، QS World University Ranking ۲۰۲۱ : ۸۰۱- ۱۰۰۰

دانشگاه باهچه شهیر ، world University Rankings ۲۰۲۱ : +۱۰۰۱

دانشگاه باشکنت ، world University Rankings ۲۰۲۱ : +۱۰۰۱

دانشگاه دوکوز ایلول، QS World University Rankings۲۰۲۱: +۱۰۰۱

دانشگاه اگه ازمیر ،  Qs World University Rankings۲۰۲۱: +۱۰۰۱

دانشگاه قاضی ،Qs  World University Rankings۲۰۲۱: +۱۰۰۱

دانشگاه حاجت تپه ،  QS World University Rankings۲۰۲۰: ۸۰۱-۱۰۰۰

دانشگاه استانبول ، QS World University Ranking۲۰۲۱: ۸۰۱-۱۰۰۰

دانشگاه کاتب جلبی ازمیر ،  uni rank ۲۰۲۱ : ۵۷۴۳

دانشگاه کوچ،   QS World University Ranking۲۰۲۱ : ۴۶۵

دانشگاه مارمارا ، world University Rankings ۲۰۲۱ : +۱۰۰۱

دانشگاه اوندکوز ماییز ، world University Rankings ۲۰۲۱ : +۱۰۰۱

دانشگاه یدی تپه ، world University Rankings ۲۰۲۱ : +۱۰۰۱

دانشگاه‌های مورد تائید وزارت بهداشت ترکیه

بهترین دانشگاه‌های ترکیه که دوره‌های پزشکی را ارائه می‌دهند، قدرت زیادی در آموزش دانشجویان در دوره‌های مختلف پزشکی و زیست پزشکی نشان داده‌اند. این موارد شامل بیهوشی، قلب و عروق، طب عمومی و داخلی، رادیولوژی، جراحی، گوارش، زایمان، چشم‌پزشکی و … است.

تحصیل پزشکی در ترکیه این فرصت را برای شما فراهم می‌کند تا با افراد از فرهنگ‌های مختلف ملاقات کنید . بیماران از سراسر جهان برای معاینه بهداشتی و سایر دلایل بهداشتی مانند جراحی زیبایی از ترکیه بازدید می‌کنند.

دانشگاه‌های ترکیه آزمایشگاه‌های کلاس جهانی بیشتری دارند، آخرین پیشرفت‌های فن‌آوری، مطالعه در ترکیه به شما امکان دسترسی به آزمایشگاه‌های کلاس جهانی، آخرین پیشرفت‌های فن‌آوری، ایجاد فضای مناسب‌تر برای یادگیری و معاشرت اجتماعی می‌دهد.

جالب‌تر اینکه دانشگاه‌های پزشکی در ترکیه در مقایسه با دانشگاه‌های علوم پزشکی سایر کشورها ارزان‌ترند. هزینه‌های برخی از دانشگاه‌های خصوصی پزشکی در ترکیه از ۱۵.۰۰۰ تا ۲۸.۰۰۰ دلار است.

جمعاً  ۱۵ دانشگاه  ترکیه مورد تائید وزارت بهداشت هستند که ۶ دانشگاه فقط در زمینهٔ رشته دندانپزشکی مدارکشان پذیرفته خواهد شد:

 1. دانشگاه آجی بادام ( Acibadem university )
 2. دانشگاه آتاترک ( Ataturk university)
 3. دانشگاه آنکارا ( Ankara Universit)
 4. دانشگاه باهچه شهیر ( Bahcesehir university )
 5. دانشگاه باشکنت ( Baskent university )
 6. دانشگاه دوکوز ایلول ( dokuz Eylul university )
 7. دانشگاه اگه ازمیر ( Ege university)
 8. دانشگاه قاضی ( Gazi University )
 9. دانشگاه حاجت تپه ( Hacettepe university)
 10. دانشگاه استانبول ( Istanbul University)
 11. دانشگاه کاتب جلبی ازمیر( Izmir Katip Celebi University )
 12. دانشگاه کوچ ( Koc University)
 13. دانشگاه مارمارا ( Marmara univrsity )
 14. دانشگاه اوندکوز ماییز ( Ondokuz Mayis university )
 15. دانشگاه یدی تپه ( Yeditepe university )

در ادامه این مقاله دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت  را بررسی می کنیم :

دانشگاه آجی بادام

 • دانشگاه آجی بادام ( Acibadem university )
 • سایت دانشگاه  https://www.acibadem.edu.tr/en
 • تاسیس ۲۰۰۷
 • مکان استانبول ، ترکیه
 • نوع دانشگاه خصوصی
 • دانشکده ها:مدرسه پزشکی، دانشکده داروسازی ، دانشکده علوم بهداشت و سلامت ،دانشکده دندانپزشکی

رشته های تحصیلی در حوزه علوم تجربی :

 • داروسازی
 • فیزیوتراپی
 • هوشبری
 • سونوگرافی
 • پزشکی
 • پرستاری
 • زیست مولکولی و ژنتیک

این دانشگاه در سال ۲۰۰۷  تاسیس شد و از دانشگاه های تازه تاسیس در ترکیه محسوب می شود که  یک دانشگاه بنیادی غیرانتفاعی در استانبول ، ترکیه است و به حوزه علوم بهداشت اختصاص دارد. بنیانگذار Mehmet Ali Aydınlar ، کارآفرین و بنیانگذار گروه بهداشتی Acıbadem ، موسسه پیشرو در بهداشت و درمان ترکیه است.دانشگاه آجی بادام ترکیه در بین بهترین و پیشرفته ترین مراکز پزشکی جهان قرار دارد. این دانشگاه در بین ۱۰۰۱ دانشگاه برتر جهان قرار دارد ودر قاره آسیا رتبه ۴۰۱ را دارد.

رشته های مورد تایید وزارت بهداشت : پزشکی ( انگلیسی ) ، داروسازی ( انگلیسی )

 

دانشگاه آنکارا

 • دانشگاه آنکارا ( Ankara University)
 • سایت دانشگاه: http://www.ankara.edu.tr/
 • تاسیس ۱۹۴۶
 • مکان آنکارا ، ترکیه
 • دانشجویان بین المللی : ۲.۸۳۸
 • دانشکده ها:علوم پزشکی،دانشکده پزشکی، دانشکده دندانپزشکی، دانشکده داروسازی، دانشکده آموزش بهداشت، دانشکده دامپزشکی

رشته های تحصیلی در حوزه علوم تجربی:

 • پزشکی
 • دندانپزشکی
 • داروسازی

دانشگاه آنکارا (ترکی: Ankara Üniversitesi) یک دانشگاه دولتی در آنکارا، پایتخت ترکیه است. این اولین موسسه آموزش عالی بود که پس از تشکیل جمهوری در سال ۱۹۲۳ در ترکیه تأسیس شد. این دانشگاه ۴۰ برنامه شغلی، ۱۲۰  برنامه كارشناسی و ۱۱۰ برنامه تحصیلات تکمیلی دارد.

دانشگاه آنکارا که یک موسسه عمومی است، اکنون در ۱۷ دانشکده خود تعداد زیادی دانشجو ثبت نام کرده است. این دانشگاه در حال حاضر از نظر پزشکی رتبه ۳۴۶ در بین بهترین دانشگاه های پزشکی قرار دارد. دانشگاه آنکارا علاوه بر ارائه محل اقامت ارزان‌قیمت برای دانشجویان ترک و بین‌المللی، بیش از ۱۸۰ باشگاه دانشجویی را میزبانی می‌کند و دارای امکانات گسترده ورزشی است. این دانشگاه همچنین ۱۶ برنامه در مقطع کارشناسی و ۱۸ برنامه تحصیلات تکمیلی را ارائه می‌دهد که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

رشته های مورد تایید وزارت بهداشت :پزشکی ( انگلیسی و ترکی ) ، دندانپزشکی ( انگلیسی و ترکی ) داروسازی( انگلیسی و ترکی )

دانشگاه باهچه شهیر

 • دانشگاه باهچه شهیر ( Bahcesehir university )
 • سایت دانشگاه : http://bau.edu.tr
 • سال تاسیس : ۱۹۹۸
 • نوع دانشگاه : خصوصی
 • موقعیت : استانبول
 • تعداد دانشجویان بین المللی: ۲۵۷۹
 • دانشکده ها : دانشکده پزشکی ، دانشکده دندانپزشکی ، دانشکده علوم سلامت ،

رشته های تحصیل در حوزه علوم تجربی:

 • پزشکی
 • دندانپزشکی
 • شنوایی سنجی
 • تربیت روانی کودکان
 • فیزیوتراپی
 • رژیم و تغذیه
 • پرستاری

دانشگاه Bahçeşehir (BAU) یک موسسه آموزشی خصوصی در ترکیه است که در سمت اروپایی استانبول واقع شده است.این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه محسوب می شود. این دانشگاه دارای ۶ پردیس در خارج از ترکیه است. سالانه برنامه های تبادل دانشجوی زیادی مانند برنامه اراسموس و تبادل دانشجو با دانشگاههای مطرح اروپا و آمریکابرقرار می کند. از طرفی، سطح علمی و کیفیت آموزشی آن نیز در سالهای اخیر پیشرفت های بسیاری کرده است . این دانشگاه یکی از معدود دانشگاههای ترکیه است که سخنرانی های خود را به زبان انگلیسی دارد و بنابراین دانشجویان متقاضی BAU باید مهارت انگلیسی بالایی را برای پزیرش در آزمون (English Proficiency Exam) برای ورود به دانشگاه داشته باشند.
این دانشگاه از ۸ دانشکده ، ۱ مدرسه زبان و ۲  آموزشگاه حرفه ای تشکیل شده است. چهار موسسه آموزش تحصیلات تکمیلی را ارائه می دهد.  دانشگاهباهچه شهیر در سه نقطه از جهان و هشت کشور مرزها را در نوردیده است،با ۵ دانشگاه ،۳ مرکز آموزش زبان و ۴ مرکز آکادمیک در راستای بزرگ ترین مرکز آموزش دنیا بودن قدم برمی‌دارد.

رشته های مورد تایید وزارت بهداشت :پزشکی ( ترکی ) ، داروسازی ( انگلیسی )

دانشگاه باشکنت

 • دانشگاه باشکنت ( Baskent university )
 • سایت دانشگاه:https://www.baskent.edu.tr/en/
 • سال تاسیس: ۱۹۹۶
 • نوع دانشگاه : خصوصی
 • محل:آنکارا
 • دانشکده ها :دانشکده علوم بهداشتی، دانشکده پزشکی ، دانشکده علوم تجربی

رشته های تحصیلی در دانشکده پزشکی:

 • پزشکی
 • دندانپزشکی
 • داروسازی

دانشگاه باشکنت به عنوان اولین دانشگاه خصوصی ترکیه در سال ۱۹۹۳ با همکاری سازمان سوانح و سوختگی و بنیاد Haberal در شهر آنکارا تأسیس شد و از ۱۳ ژوئن ۱۹۹۴ به صورت رسمی آغاز به کار کرد. از همان سال ساخت دانشکده‌ها و بخش‌های مختلف این دانشگاه آغاز شد و در حال حاضر یکی از بزرگترین و مجهز‌ترین پردیس‌های دانشگاهی را دارد که در آینده ی نزدیک در حال گسترش است.این دانشگاه طی هشت سال گذشته بدون حمایت دولت توسعه و رشد یافته استترکی است با این حال این دانشگاه به یادگیری زبان انگلیسی اهمیت ویژه ای می‌دهد، به طوری که برنامه ی آموزش زبان انگلیسی به صورت کاملاً اجباری و منظم در موسسه ی زبان های خارجی دانشگاه باشکنت، برای همه ی دانشجویان ارائه می‌شود.

رشته های مورد تایید وزارت بهداشت : پزشکی( ترکی) ، دندانپزشکی (ترکی و انگلیسی) ،داروسازی ( ترکی)

دانشگاه دوکوز ایلول

 • دانشگاه دوکوز ایلول ( dokuz Eylul university )
 • سایت دانشگاه:
 • سال تاسیس: ۱۹۸۲
 • نوع دانشگاه : دولتی
 • محل:ازمیر
 • دانشکده ها :دانشکده پرستاری ، دانشکده پزشکی ، دانشکده دامپزشکی

رشته های تحصیلی در حوزه علوم تجربی:

 • پرستاری
 • پزشکی
 • دامپزشکی
 • فیزیوتراپی

اين دانشگاه از قدیمی‌ترین و معروف ترین دانشگاه های ترکیه است که در شهر زیبا و تاریخی ازمیر واقع شده است. دوکوز ایلول در سال ۱۹۸۲ به طور رسمی به عنوان دانشگاه دولتی پایه‌گذاری شده است.۱۱ موسسه، ۱۷ دانشكده، ۴ مدرسه و ۷ هنرستان فنی و حرفه ای در این دانشگاه وجود دارد. رشته های متنوع و برنامه های زیادی در بخش های مختلف دانشگاه ارائه می شود . تحصیل رشته پزشکی به زبان ترکی در این دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت ایران است اما باید توجه داشت که دندانپزشکی در این دانشگاه تدریس نمی شود. کیفیت بالای آموزش در دانشگاه پزشکی بسیاری از دانشجویان بین الملل را به خود جذب کرده است.

رشته های مورد تایید وزارت بهداشت : پزشکی ( ترکی)

دانشگاه آتاتورک

 • دانشگاه آتاترک  (Ataturk university)
 • سایت دانشگاه: http://www.atauni.edu.tr/
 • سال تاسیس: ۱۹۵۷
 • محل: ارزروم
 • زبان تدریس: ترکی ، انگلیسی
 • لیست دانشکده های علوم پزشکی:
 • دانشکده دامپزشکی
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده علوم بهداشتی
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده پرستاری
 • دانشکده داروسازی

رشته های تحصیلی:

 • دندانپزشکی
 • داروسازی
 • پزشکی
 • دامپزشکی
 • مامایی
 • پرستاری

دانشگاه آتاتورک (به ترکی: Atatürk Üniversitesi) یک دانشگاه اعطای مدرک معتبر است که در سال ۱۹۵۷ در ارزروم ترکیه ایجاد شده است. این دانشگاه از ۲۳ دانشکده، ۱۸ کالج، ۸ انستیتو و ۳۰ مرکز تحقیقاتی تشکیل شده است. پردیس اصلی دانشگاه آتاتورک در شهر ارزروم، بزرگ‌ترین شهر آناتولی شرقی است. اکنون یکی از منابع مهم شهر است. از زمان تاسیس در سال ۱۹۵۷، این مرکز به‌عنوان قطب تعالی آموزشی و فرهنگی برای منطقه شرقی عمل کرده است.

دانشگاه آتاتورک (Atatürk Üniv ersitesi) به‌منظور جذب دانشجو امتحان ورودی برگزار می‌کند. همچنین سوابق تحصیلی و نمرات دانشجویان در مقاطع تحصیلی قبلی به‌عنوان امتیاز مدنظر قرار داده می‌شوند و در قیولی درخواست پذیرش تحصیلی آن‌ها نقش مهمی دارند.

رشته های مورد تایید وزارت بهداشت : پزشکی ( ترکی و انگیسی ) ، داروسازی ( ترکی )

 

دانشگاه اژه ازمیر

 • دانشگاه اژه ازمیر ( Ege university)
 • سایت دانشگاه: http://www.ege.edu.tr/
 • نوع دانشگاه : دولتی
 • سال تاسیس: ۱۹۵۵
 • مکان: Bornova، ازمیر،
 • دانشکده های علوم پزشکی: دانشکده دندانپزشکی، دانشکده داروسازی، دانشکده پرستاری

دانشگاه اژه (به ترکی: Ege Üniversitesi) یک دانشگاه دولتی در ازمیر، ترکیه است. در سال ۱۹۵۵ با دانشکده‌های پزشکی و کشاورزی تاسیس شد. این اولین دانشگاهی است که دوره‌های خود را در ازمیر آغاز می‌کند و چهارمین دانشگاه قدیمی ترکیه است. دانشگاه Ege معمولاً در بین دانشگاه‌های تحقیقاتی ترکیه نزدیک به بالاترین رتبه قرار دارد. دانشگاه اژه در بورنووا، منطقه‌ای ازمیر، سومین شهر بزرگ ترکیه واقع است.

Ege University (EGE) یک دانشگاه دولتی است که به‌عنوان نقطه کانونی برای آموزش، تحقیقات، فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی در شهر ازمیر و منطقه اژه عمل می‌کند. امروزه دانشگاه اژه که از مسئولیت اولین دانشگاه در منطقه آگاهی دارد، پیشگام سیستم‌عامل‌های همکاری ازمیر و دانشگاه‌های منطقه‌ای در مناطق مختلف است.  دانشگاه اژه با توجه به مأموریت خود برای تبدیل شدن به یک دانشگاه بین‌المللی، بیش از ۱۰۰ پروتکل همکاری علمی با بسیاری از مؤسسات خارجی وارد کرده است و در سراسر جهان برای تقویت غنی‌سازی برنامه‌های آموزشی و پژوهشی فعالیت دارد.

دانشگاه اژه دارای مجموعه گسترده‌ای از واحدهای دانشگاهی، گروه‌های تحقیقاتی مشهور در سطح ملی و آزمایشگاه‌های مدرن مناسب برای پروژه‌های بین‌رشته‌ای و بین بخشی با همکاری ذینفعان مختلف است. امروز، دانشگاه اژ دارای ۱۷ دانشکده، ۴ مدرسه چهار ساله و ۱۰ آموزش حرفه‌ای دوساله با برنامه‌های ویژه است که به‌طور مشترک در همکاری با صنعت، ۹ موسسه، ۳۷ مرکز تحقیقاتی و کاربردی توسعه یافته است.

دانشگاه اژه تمرکز ویژه‌ای بر دانشگاه – روابط جامعه می‌گذارد و فعالیت‌هایی را که به توسعه اقتصادی – اقتصادی جامعه و منطقه کمک می‌کنند، مورد تأکید قرار می‌دهد. پروژه‌های مشترک و همکاری فعال با دانشگاه‌های منطقه‌ای، سازمان‌های ملی، ذینفعان منطقه‌ای و ملی با تأکید ویژه بر استفاده از نتایج تحقیقات به نفع جامعه انجام می‌شود. این دانشگاه با توجه به انتشارات، افشای حق ثبت اختراع و تجاری‌سازی نتایج تحقیقات در میان پنج دانشگاه برتر ترکیه قرار دارد.

رشته های مورد تایید وزارت بهداشت : پزشکی ( ترکی) ، دندانپزشکی ( ترکی ) ، داروسازی ( ترکی )

دانشگاه حاجت تپه

 • دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe university)
 • سایت دانشگاه: http://www.hacettepe.edu.tr/
 • سال تاسیس : ۱۹۶۷
 • محل : انکارا
 • دانشکده ها: دندانپزشکی، پزشکی، علوم بهداشت، پرستاری

رشته ها:

 • رادیولوژی دندان-فک و صورت اندودنتیکس
 • جراحی دهان و فک و صورت ارتودنتیکس
 • دندانپزشکی کودکان
 • پروتز دندان
 • دندانپزشکی ترمیمی
 • پریودنتولوژی
 • تغذیه و رژیم غذایی
 • رشد کودک
 • گفتار و زبان درمانی
 • شنوایی شناسی
 • علوم پزشکی
 • علوم جراحی
 • علوم پایه دارویی
 • علوم حرفه ای داروسازی
 • فناوری دارویی
 • فیزیوتراپی
 • پرستاری

این دانشگاه دو پردیس اصلی دارد. پردیس اول در شهر قدیمی آنکارا واقع شده و مرکز پزشکی را میزبانی می‌کند و پردیس دوم، پردیس Beytepe در فاصله ۱۳ کیلومتری مرکز شهر قرار دارد. پردیس Beytepe ۶.۰۰۰.۰۰۰ مترمربع (۶۰۰ هکتار؛ ۱،۴۸۳ هکتار) زمین سبز و جنگل را پوشش می‌دهد و میزبان دانشکده‌های علوم اقتصادی و اداری، حقوق، آموزش، مهندسی، هنرهای زیبا، نامه‌ها و علوم است. علاوه بر این دو پردیس اصلی، مدرسه مددکاری اجتماعی در Keçi Keren واقع شده است و هنرستان دولتی ترکیه در آنکارا، وابسته به دانشگاه از سال ۱۹۸۲ ، در پردیس Beşevler واقع شده است.

دانشگاه Hacettepe در سال۱۹۶۷  تاسیس شد، یک موسسه عمومی است که در آنکارا پایتخت ترکیه واقع شده است. به‌عنوان یکی از بهترین دانشکده‌های پزشکی کشور شناخته شده است.

بر اساس عملکرد تحصیلی، در بین دانشگاه‌های ترکیه رتبه اول را دارد. دانشگاه Hacettepe یک دانشگاه بزرگ دولتی در آنکارا، ترکیه است. این دانشگاه پزشکی در ترکیه یک دانشگاه تحقیق محور متعهد به ارتقا تعالی در آموزش مطابق باارزش‌های جهانی است. مأموریت آن‌ها این است که دانش آموزان را به‌عنوان افرادی مجهز به کیفیت و عمق مقررات در تمام زمینه‌های علمی، آموزش و توسعه دهند.

این موسسه در ۱۴ دانشکده در ارتباطات، دندانپزشکی، اقتصاد و علوم اداری، آموزش، مهندسی، هنرهای زیبا، علوم بهداشتی، حقوق، نامه‌ها، پزشکی، پرستاری، داروسازی، علوم و علوم ورزشی سازمان یافته است. ۱۴ مدرسه و موسسه تحصیلات تکمیلی، دو مدرسه کاربردی، یک هنرستان، پنج آموزشگاه حرفه‌ای و ۱۰۴ مرکز تحقیقاتی و کاربردی در دانشگاه وجود دارد.

Hacettepe دارای دو پردیس اصلی است، یکی در شهر قدیمی آنکارا که دارای مرکز پزشکی است و دیگری در منطقه Beytepe از شهر، با بیش از ۱۰۰۰ جریب جنگل. سایر پردیس‌ها در بشاولر، Polatlı و Sincan واقع‌شده‌اند.

تقریباً ۵۰۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه شرکت می‌کنند که ۳۶۰۰  کادر علمی از آن‌ها پشتیبانی می‌کنند. Hacettepe بیش از ۱۵۰  برنامه در مقطع کارشناسی و بیش از ۲۰۰ برنامه برای تحصیلات تکمیلی ارائه می‌دهد.

رشته های مورد تایید وزارت بهداشت : پزشکی ( ترکی و انگلیسی ) ، دندانپزشکی ( ترکی و انگلیسی ) ، داروسازی ( ترکی و انگلیسی )

دانشگاه استانبول

 • دانشگاه استانبول ( Istanbul University)
 • سایت دانشگاه: http://www.istanbul.edu.tr/
 • سال تاسیس : ۱۴۵۳
 • محل : استانبول
 • دانشکده های علوم پزشکی: دانشکده پزشکی استانبول، دانشکده دندان پزشکی، دانشکده داروسازی، دانشکده دامپزشکی

دانشگاه استانبول (به ترکی: İstanbul Üniversitesi) یک دانشگاه برجسته در ترکیه است که در استانبول واقع شده است. محوطه دانشگاه اصلی در مجاورت میدان بیازات در فاتح، مرکز استان، در ضلع اروپایی شهر است. برخی منابع غربی قبل از ۱۹۲۳/۱۹۳۰ از آن به‌عنوان دانشگاه قسطنطنیه، پس از نام قبلی این شهر یاد می‌کنند.

دانشگاه استانبول با ۲ برنده نوبل، عزیز سانکار (در شیمی) و اورهان پاموک (در ادبیات) مرتبط است. دانشگاه استانبول با ۱۵  دانشکده، ۱۲ انستیتو، ۲ آموزشگاه حرفه‌ای، ۲ مدرسه، ۲ بخش، ۷۴ مرکز تحقیقاتی و ۲۱۶ باشگاه دانشجویی، لوکوموتیو آموزش عالی ترکیه بوده است.

تعداد دانشجویان فارغ‌التحصیل دانشگاه استانبول تقریباً به ۱ میلیون نفر می‌رسد. دانشگاه استانبول تنها دانشگاهی در ترکیه است که به فارغ‌التحصیلان آن دو جایزه نوبل اهدا شده است. (جایزه نوبل شیمی، ۲۰۱۵،  پروفسور دکتر عزیز سانکار و جایزه نوبل ادبیات ۲۰۰۶ ، اورهان پاموک)

دانشگاه استانبول ۶۷۵ برنامه دیپلم دارد. ۲۰ مدرک کاردانی، ۱۲۴ مدرک کارشناسی، ۳۲۹ مدرک کارشناسی ارشد و ۲۰۲  درجه دکترا. دانشگاه استانبول یکی از برجسته‌ترین دانشگاه‌های پزشکی در ترکیه است. این دانشگاه دارای دانشجویان انگلیسی‌زبان زیادی است. تحصیلات هزینه‌ای در دانشگاه استانبول در مقایسه با همتایان خود کمتر است. دانشکده دانشگاه استانبول به این دسته تقسیم می‌شود: دانشکده پزشکی Cerrahpassa، دانشکده دامپزشکی، دانشکده دندانپزشکی، دانشکده علوم بهداشت، دانشکده داروسازی، دانشکده علوم و استانبول دانشکده پزشکی در میان بسیاری دیگر.

طبق شرایط تحصیل دانشگاه استانبول، ابتدا باید در آزمون ورودی دانشگاه شرکت نمایید. امتحان ورودی دانشجویان خارجی دانشگاه استانبول یا İÜYÖS هر ساله برای دانشجویان خارجی ای که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه استانبول را دارند برگزار میگردد. به جز دانشجویانی که از طرف کشور ترکیه بورسیه می شوند، تمامی دانشجویان خارجی باید در این امتحان شرکت کرده و نمره قبلی کسب کنند تا بتوانند در دانشگاه شروع به تحصیل کنند. برای پذیرش ، دانشجویان باید از طریق وب سایت امور دانشجویان دانشگاه استانبول اقدام نمایند.

رشته های مورد تایید وزارت بهداشت : پزشکی ( ترکی و انگلیسی ) ، دندانپزشکی ( ترکی و انگلیسی ) ، داروسازی ( ترکی و انگلیسی )

دانشگاه کوچ

 • دانشگاه کوچ ( Koc University)
 • سایت دانشگاه: http://www.ku.edu.tr/
 • سال تاسیس : ۱۹۹۳
 • محل : استانبول ، ترکیه
 • دانشکده ها: پزشکی، علوم بهداشت

رشته های تحصیلی:

 

دانشگاه کوچ (به ترکی: Koç Üniversitesi) یک دانشگاه خصوصی غیرانتفاعی در استانبول ترکیه است. در سال ۱۹۹۳ تحصیلات خود را در ساختمان‌های موقت در اوستینیه آغاز كرد و در سال ۲۰۰۰ به محوطه فعلی روملیفنری در نزدیكی سارایر منتقل شد. دانشگاه Koç طبق رتبه‌بندی دانشگاه جهانی  ۲۰۱۸ Times Higher Education در بالاترین رتبه در ترکیه قرار دارد. دانشگاه Koç در حال حاضر از دانشکده‌های علوم اجتماعی و انسانی، علوم اداری و اقتصادی، علوم، مهندسی، حقوق، پرستاری و پزشکی تشکیل شده است. دانشگاه کوچ  ۲۲  برنامه کارشناسی، ۲۹  کارشناسی ارشد و ۳۰ برنامه دکترا ارائه می‌دهد. این دانشگاه حدو۷۰۰۰ دانشجو را در خود جای داده است. این دانشگاه دانشجویان بین‌المللی را از کشورهای مختلف می‌پذیرد و دارای شبکه گسترده‌ای از بیش از ۲۵۰  دانشگاه شریک ازجمله دانشگاه کالیفرنیا و سایر دانشگاه‌ها مانند دانشگاه نورث وسترن، دانشگاه کرنل و دانشگاه جورج تاون است.

دانشگاه Koç در سال ۱۹۹۳ تاسیس شد و به یکی از معتبرترین دانشگاه‌های ترکیه تبدیل شده است. این دانشگاه بسیاری از دانش آموزان با بالاترین امتیاز را از دبیرستان‌های برتر ترکیه مانند مدرسه Koç، کالج رابرت، آکادمی آمریکایی Uskudar و دبیرستان استانبول جذب می‌کند. اکثر کلاس‌ها (بیش از 95٪ ) در دانشگاه Koç به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند (چند مورد استثنا فقط در دانشکده حقوق و دانشکده پرستاری یافت می‌شود).

فلسفه آموزشی دانشگاه کوچ  مبتنی بر اصل آموزش خلاق / یادگیری مشارکتی است. از زمان تأسیس، دانشگاه Koç دیدگاه مترقی، گسترده و دانشجویی دارد. این جستجوی حقیقت را از طریق تحقیق، انتقاد و خلاقیت تشویق می‌کند. ذهن پرسشگر، سنت بحث و درگیری در فعالیت‌های خارج از برنامه نیز بخشی از این تلاش است. بر این اساس، دانشگاه کوچ یک ضرورت آموزش هنرهای آزاد را ضروری می‌داند. همکاری با نهادهای بین‌المللی و همچنین سخنرانی‌های دانشگاهیان و رهبران تجاری مشهور در سطح بین‌المللی نیز به کیفیت آموزش در دانشگاه Koç کمک می‌کند.

رشته های مورد تایید وزارت بهداشت : پزشکی ( انگلیسی )

دانشگاه قاضی

 • دانشگاه قاضی ( Gazi University )
 • سایت دانشگاه: http://gazi.edu.tr/?language=en_US
 • سال تاسیس : ۱۹۲۶
 • محل : آنکارا  ، ترکیه
 • دانشکده ها : دانشکده پزشکی ، دانشکده دندانپزشکی ، دانشکده داروسازی ، دانشکده علوم بهداشتی

دانشگاه Gazi (به ترکی: Gazi Üniversitesi) یک دانشگاه دولتی است که در درجه اول در آنکارا، ترکیه واقع شده است. در سال ۱۹۲۶ توسط مصطفی کمال آتاتورک به‌عنوان موسسه تربیت‌معلم Gazi تأسیس شد. در سال ۱۹۸۲ ، با ادغام با آکادمی مهندسی و معماری ، آکادمی اقتصاد و علوم تجاری آنکارا، کالج مشاغل فنی آنکارا، کالج مشاغل فنی دختران آنکارا و آکادمی مهندسی و معماری دولتی آنکارا، دوباره سازمان‌دهی شد. برای تبدیل شدن به یک دانشگاه بزرگ شهری به‌عنوان بخشی از عملی که هیئت آموزش عالی را ایجاد کرده است. قبل از سال ۱۹۸۲  که هیئت قانون آموزش عالی به اجرا درآمد، مؤسسات آموزش عالی در ترکیه تحت ساختارهای مختلفی مانند دانشگاه‌ها، آکادمی‌ها، مؤسسات و مدارس سازمان یافته بودند. در سال ۱۹۹۲ دانشکده‌ها و مدارس حرفه‌ای در بولو به دانشگاه Abant Izzet Baysal تبدیل شدند

دانشگاه Gazi شامل ۲۱ دانشکده، ۴ مدرسه، ۱۱ آموزشگاه حرفه‌ای آموزش عالی،۵۲ مرکز تحقیقاتی و ۷ موسسه تحصیلات تکمیلی است. ثبت نام دانشجو در دانشگاه Gazi تقریباً به ۷۷۰۰۰ نفر رسیده است که از این تعداد حدود ۱۵۰۰  نفر از کشورهای ترکی آسیای میانه هستند. پنج هزار دانشجو در برنامه‌های تحصیلات تکمیلی ثبت نام می‌کنند. اندازه کل دانشکده تدریس بیش از ۳۰۰۰ نفر است.

در سال ۱۹۷۶، نام آن “موسسه آموزش Gazi” بود. در سال ۱۹۸۲، با شماره ۲۸۰۹ اقدام، این موسسه به دانشگاه Gazi تبدیل شد. در حقیقت، این ادامه سنت با نام جدید است که با جمهوری آغاز شده است. آکادمی اقتصاد و علوم بازرگانی آنکارا، کالج معلمان فنی آنکارا، کالج معلمان فنی دختران آنکارا نیز نقشی برابر در شکل‌گیری سنت داشتند. آکادمی علوم اقتصادی و تجاری آنکارا وقتی با دانشگاه Gazi متحد شد، مانند دانشگاه بود. در آن روزها، بخش‌های امروزی دانشکده اقتصاد و اداری، دانشکده پزشکی، دانشکده دندانپزشکی و دانشکده داروسازی بود.

رشته های مورد تایید وزارت بهداشت :پزشکی ( ترکی و انگلیسی ) ، دندانپزشکی (ترکی ) ، داروسازی (ترکی)

دانشگاه کاتب چلبی ازمیر

 • دانشگاه کاتب چلبی ازمیر( Izmir Katip Celebi University) ﻓﻘﻂ دﻧﺪاﻧﭙﺰﺷﮑﯽ
 • سایت دانشگاه: https://www.ikcu.edu.tr/
 • سال تاسیس : ۲۰۱۰
 • محل : ازمیر ، آنکارا
 • دانشکده ها: دانشکده پزشکی ، دانشگاه دندان پزشکی، دانشکده داروسازی ، دانشکده علوم بهداشتی

رشته های پزشکی:

 • جراحی دهان، فک و صورت
 • بیهوشی و احیاء
 • مغز و جراحی عصبی
 • جراحی کودکان
 • جراحی عمومی
 • جراحی قفسه سینه
 • چشم پزشکی
 • زنان و زایمان
 • قلب و عروق
 • بیماری های گوش، حلق و بینی
 • ارتوپدی و تروماتولوژی
 • جراحی پلاستیک و زیبایی
 • آسیب شناسی
 • اورولوژی

در حال حاضر این دانشگاه دارای ۱۳ دانشکده، ۳ موسسه، ۱ مدرسه و ۲ مدرسه حرفه ای می باشد . دانشگاه دولتی کاتب چلبی سال ۲۰۱۰ میلادی  معادل سال ۱۳۸۹. شمسی در شهر ازمیر کشور ترکیه تاسیس شد. نام این دانشگاه از نام دانشمند ترکی “کاتب چلبی” برگرفته شده است.

رشته های مورد تایید وزارت بهداشت :پزشکی ( ترکی) ، دندانپزشکی (ترکی ) ، داروسازی (ترکی)

دانشگاه مارمارا

 • دانشگاه مارمارا ( Marmara univrsity )
 • سایت دانشگاه: https://www.marmara.edu.tr/en
 • سال تاسیس: ۱۸۸۳
 • نوع دانشگاه : دولتی
 • محل: استانبول
 • دانشکده ها :دانشکده پزشکی ، دانشکده دندانپزشکی ، دانشکده داروسازی ،

رشته های تحصیلی در حوزه علوم تجربی:

 • پزشکی
 • دندانپزشکی
 • داروسازی

مارمارا از دانشگاه های دولتی شهر استانبول و دومین دانشگاه بزرگ کشور ترکیه می باشد.این دانشگاه همراه با دانشکده های مهندسی ، پزشکی و دندانپزشکی که رسانه های آموزشی ترکی و انگلیسی هستند ، خود را به سرعت به ارتفاع بین المللی رساندند . دانشگاه مارمارا تنها دانشگاه “چند زبانه” در ترکیه است

رشته های مورد تایید وزارت بهداشت : پزشکی ( ترکی و انگلیسی )، داروسازی ( ترکی)

دانشگاه اوندکوز ماییس

 • دانشگاه اوندکوز ماییس ( Ondokuz Mayis university )
 • سایت دانشگاه: https://www.omu.edu.tr/en
 • سال تاسیس: ۱۹۷۵
 • نوع دانشگاه : دولتی
 • محل: سامسون ، بوقلمون
 • دانشکده ها :دانشکده دندانپزشکی ، دانشگده پزشکی ، دانشکده دامپزشکی ، دانشکده علوم بهداشتی

رشته های تحصیلی در حوزه علوم تجربی:

 • پزشکی
 • دندانپزشکی
 • دامپزشکی

این دانشگاه در سال ۱۹۷۵ تأسیس شد و نام آن به معنای ۱۹ می است. تاریخی که مصطفی کمال آتاتورک بنیان‌گذار جمهوری ترکیه برای آغاز جنگ استقلال، به شهر سامسون وارد شد.OMU بر پیشرفت بین المللی سازی و تأمین اطلاعات ، فناوری ، ارتباطات و منابع انسانی لازم در برابر افزایش رقابت در آموزش و پرورش برای پیشرفت در جهانی شدن سریع جهانی و شناخته شدن در سیستم عامل های بین المللی تأکید می کند.برای این منظور ، بین المللی سازی یکی از اهداف اصلی OMU است. زبان تدریس در اینن دانشگاه ترکی است .این دانشگاه ار برنامه تبادل  دانشجو آراسموس هرساله استفاده می کند . دانشگاه مااوندکوز ماییس یک مدرسه عالی بهداشت دارد که در آن رشته های پرستاری، مامایی، تغذیه و رژیم تدریس می شود .

رشته های مورد تایید وزارت بهداشت : پزشکی ( ترکی و انگلیسی ) ، دندانپزشکی ( ترکی) ،

دانشگاه یدی تپه

 • دانشگاه یدی تپه ( Yeditepe university )
 • سایت دانشگاه: http://www.yeditepe.edu.tr
 • سال تاسیس: ۱۹۹۶
 • نوع دانشگاه : خصوصی
 • محل:استانبول
 • دانشکده ها :دانشکده دندانپزشکی ، دانشگاه داروسازی ، دانشکده پزشکی

رشته های تحصیلی در حوزه علوم تجربی:

 • پزشکی
 • دنداپزشکی
 • داروسازی
 • فیزیوتراپی
 • پرستاری
 • ژنتیک و مهندسی زیستی

این دانشگاه از بهترین دانشگاههای خصوصی ترکیه است.یدی تپه ادعا می کند که در حال حاضر یکی از ۲۷ دانشگاه بزرگ ترکیه است.تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه یدی تپه از گزینه های بسیار پرطرفدار است. دندانپزشکی این دانشگاه مورد تایید وزرات بهداشت ایران است و زبان تدریس انگلیسی می باشد. زبان آموزشی در بیش تر رشته های این دانشگاه انگلیسی است. دانشگاه یدی تپه بر طبق برنامه های مشترک برای چند ترم تحصیلی با دانشگاه های اروپایی به تبادل دانشجو می پردازد. برای مثال بیش تر رشته های تحصیلی با دانشگاه های انگلیس تبادل می شوند. به استثنای رشته های علوم سیاسی و روابط بین‌الملل در فرانسه، مدیریت کسب و کار در آلمان و بعضی از رشته های هنری در ایتالیا فرستاده می شوند.

رشته های مورد تایید وزارت بهداشت: پزشکی ( انگلیسی) ،دندانپزشکی (انگلیسی ) ، داروسازی ( انگلیسی )

 

زندگی دانشجویی در ترکیه

به‌عنوان دانشجویی که در ترکیه زندگی می‌کنید – به‌خصوص اگر در یکی از شهرهای بزرگ مقیم باشید – مطمئناً مکان‌های کاوش و کارهایی برای انجام کار کم ندارید. علاقه‌مندان به موسیقی تنوع زیادی از موسیقی محلی، تکنو، کلاسیک گرفته تا پاپ و هیپ هاپ تا جاز – به‌علاوه همه‌چیز دراین‌بین – پیدا خواهند کرد. این شهرها پر از مکان‌های پر جنب‌وجوش است و ترکیه هرساله میزبان تعدادی از جشنواره‌های بین‌المللی موسیقی است. در همین حال، طرفداران فیلم ممکن است شاهد در حال رشد صنعت فیلم‌سازی داخلی این کشور باشند. سینما رفتن در ترکیه فعالیت محبوبی است و آخرین فیلم‌های محبوب هالیوود به‌طور گسترده اکران می‌شوند.

مراحل درخواست تحصیل در دانشگاه های مورد تایید ترکیه

روند درخواست برای دانشگاه‌های ترکیه کاملاً ساده است و معمولاً متقاضیان بین‌المللی باید دیپلم دبیرستان (برای درخواست کارشناسی) یا مدرک چهارساله از دانشگاه (برای درخواست کارشناسی ارشد) داشته باشند، یا صلاحیت معادل در کشور خود را داشته باشند. روند پذیرش در هر درجه‌ای که انتخاب می‌کنید منحصربه‌فرد است، بااین‌حال، برخی شرایط عمومی وجود دارد که باید در نظر بگیرید – برای یک دانشجوی کارشناسی به‌طور متوسط ​​، این موارد عبارت‌اند از:

 • یک فرم درخواست کاملاً کامل شده
 • متن تحصیلی / مدرک فارغ‌التحصیلی
 • در صورت تحصیل به زبان انگلیسی، نمره مهارت زبان انگلیسی
 • بیانیه شخصی
 • اثبات وجوه
 • اثبات پرداخت هزینه درخواست (معمولاً بین ۳۵ تا ۱۰۰ دلار آمریکا)
 • پرونده‌ها و هرگونه مدارک پشتیبان باید قبل از مهلت مقرر که معمولاً اول آگوست است، ارسال شود.

هزینه‌های تحصیل در ترکیه

هزینه‌های تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی نسبتاً مقرون‌به‌صرفه است و بسته به برنامه متفاوت است. دانشگاه‌های دولتی بسیار ارزان‌تر از مؤسسات خصوصی در ترکیه هستند، زیرا یک مدرک تحصیلات تکمیلی در یک دانشگاه دولتی ممکن است برای یک دوره تحصیلات تکمیلی برای شما هزینه‌ای در حدود ۳۰۰ تا ۸۰۰ دلار آمریکا داشته باشد. دانشگاه‌های خصوصی هزینه‌های خود را تعیین می‌کنند و حداکثر ۲۸۰۰۰ دلار از آن‌ها هزینه می‌گیرند.

در دانشگاه‌های دولتی، هزینه‌های تحصیل به‌طورکلی برای برنامه‌های تحصیلی به زبان انگلیسی گران‌تر است، از ۶۰۰ تا ۱۵۰۰  دلار در سال متغیر است، درحالی‌که دوره‌های مشابه به زبان ترکی حدود ۴۲۰ تا ۷۵۰ دلار است.

خرج زندگی

هزینه‌های زندگی در مقایسه با سایر مقاصد تحصیلی در اروپا نسبتاً کم است، تخمین زده می‌شود ۴۰۰تا ۶۰۰ دلار در ماه برای تأمین هزینه‌های زندگی ازجمله محل اقامت نیاز باشد، هرچند که این به سبک زندگی و عادت‌های شما بستگی دارد. همچنین برای تأمین هزینه‌های کتب دوره و هزینه‌های اداری به حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار در هر ترم نیاز خواهید داشت.اگر قصد مهاجرت به ترکیه و زندگی در این کشور را دارید ، بدانید که هزینه های زندگی در این کشور تا حدودی مشابه ایران است .

ویزای تحصیلی ترکیه

برای تحصیل در ترکیه، ابتدا باید در دوره‌ای از دانشگاه‌های ترکیه پذیرفته شوید و سپس در نزدیک‌ترین کنسولگری ترکیه درخواست ویزای دانشجویی کنید. برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه به موارد زیر نیاز دارید:

 • یک کپی از نامه پذیرش شما از یک دانشگاه ترکیه
 • فرم تکمیل شده ویزای دانشجویی ترکیه (اخذ شده از کنسولگری)
 • گذرنامه معتبر، با تاریخ انقضا بیش از پایان اقامت برنامه‌ریزی‌شده شما در ترکیه
 • هزینه پردازش که بسته به ملیت شما متفاوت است
 • عکس‌هایی به‌اندازه گذرنامه از خودتان

به‌طورکلی از زمان ارائه درخواست تا دریافت ویزا حدوداً هشت هفته طول می‌کشد. پس از ورود به ترکیه، باید ظرف یک ماه پس از ورود، برای اجازه اقامت نیز اقدام کنید. این کار را می‌توان در نزدیک‌ترین مقر پلیس انجام داد و مستلزم اثبات ثبت نام در دانشگاه‌های ترکیه، گذرنامه و ویزای دانشجویی ترکیه، عکس و هزینه است.

دانشجویان بین‌المللی در ترکیه مجاز به کار تا ۲۴ ساعت در هفته هستند.

مشاوره

برای اطلاع از شرایط تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه و نحوه درخواست برای تحصیل در این دانشگاه ها، هزینه ها و امکانات این دانشگاه ها با مشاوران متخصص  GO2TR همراه باشید.

ارزیابی تحصیلی
برای ارزیابی تحصیلی، با موسسه ما تماس بگیرید.

 2 دیدگاه برای “دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه

 1. Avatar
  ناشناس گفته:

  آیا تحصیل در رشته پزشکی یا دارو یا دندان از طریق آزمون یوس باز هم شرایط سنی داردکسی که ۴۰ سال سن دارد اگر ازطریق آزمونیوس پذیرفته شود سن اش مشکل ساز نمیشه واسش

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز: کشور ترکیه جزء کشورهایی است که برای تحصیل محدودیت سنی ندارد. برای اطلاعات بیشتر با شماره: 02143000021 تماس بگیرید. قدردان شما تیم GO2TR.

 2. Avatar
  ناشناس گفته:

  سلام، احوال شما؟ خواستم بدونم امکان قبولی در دانشگاه های ترکیه چند درصده؟ آیا کنکور برگزار میکنن مث ایران؟ آیا این آزمون خیلی سخته؟ میشه امیدوار بود که قبول بشیم؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز، برای ورود به دانشگاه های ترکیه باید در یکی از آزمون های yos یا SAT شرکت کنید، همچنین باید به زبان انگلیسی مسلط باشید. برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره 02143000021 داخلی 76 تماس بگیرید. قدردان شما، تیم اعزام Go2tr.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طبقه‌بندی: آرشیو تحصیل
برای مهاجرت از متخصصان GO2TR مشاوره بگیرید:تماس: ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱