دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه

تحصیل در دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت ترکیه این تضمین را دارند که متقاضی پس از فارغ التحصیلی می تواند به کشور خود بازگردد و در رابطه با رشته ی تحصیلی خود مشغول به کار شود. مدرک تحصیلی دانشگاه‌های مورد تائید وزارت بهداشت ترکیه، مورد تائید ایران است. لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت  براساس تصویب شورای عالی ارزشیابی مدارک دانش آموختگان خارج از کشور هر ساله در حال تغییر است. در حال حاضر دانشگاه های دانشگاه آنکارا ،دانشگاه آتاترک ارزرم، دانشگاه اگه ازمیر،  دانشگاه حاجت تپه، دانشگاه استانبول ، دانشگاه کوچ، دانشگاه سلیمان دمیرل، دانشگاه قاضی ، دانشگاه کاتب جلبی ازمیر در این لیست قرار دارند. در این مقاله اطلاعات بیشتری در مورد این دانشگاه ها کسب خواهید کرد.

مقدمه

ترکیه، رویای مهاجرت تحصیلی و کاری برای بسیاری از افراد را به واقعیت تبدیل می‌کند. دانشگاه‌های ترکیه سالانه پذیرای هزاران نفر از کشورهای دور و نزدیک است. دلیل اصلی تمایل آن‌ها برای تحصیل در این کشور امکانات و خدمات آموزشی عالی و قرار گرفتن در میان‌برترین دانشگاه‌های جهان است. همچنین بسیاری از افرادی که علاقه‌مند به تحصیل در اروپا هستند، دانشگاه‌های ترکیه را به دلیل کمبود پذیرش یا هزینه انتخاب می‌کنند. یکی از مواردی که علاقه‌مند به تحصیل در این کشور است، تائید دانشگاه موردنظر توسط وزارت علوم و وزارت بهداشت است. با ما در اینجا همراه باشید تا دانشگاه‌های مورد تائید وزارت بهداشت را معرفی و بررسی کنیم.

تعداد دانشجویان بین‌المللی که برای تحصیل در ترکیه انتخاب می‌کنند، از سال تحصیلی 16-1395 شاهد افزایش چشمگیری بوده است. در حال حاضر، حدود 650،000 دانشجوی خارجی در ترکیه وجود دارد که نشان‌دهنده اهمیت روزافزون این کشور به‌عنوان یک مقصد آموزش عالی است. انگیزه‌های تحصیل در ترکیه شامل فرصت تحصیل نسبتاً ارزان و باکیفیت خوب، با فرصت برای بورسیه‌هایی است که همچنین کمک‌هزینه ماهانه می‌کنند، هزینه‌های خوابگاه و شهریه، بیمه درمانی و هزینه‌های سفر را پوشش می‌دهند. ترکیه در حال حاضر یک مقصد توریستی کاملاً تثبیت شده است و طبق گزارش Invest in Turkey در سال 2017 نزدیک به 40 میلیون گردشگر از اقصی نقاط جهان به این کشور سفرکرده‌اند و این دهمین مکان محبوب برای گذران تعطیلات است. دولت ترکیه مشتاق است این محبوبیت را با هدف 350000 دانشجوی بین‌المللی در بازار بین‌المللی دانشجویی گسترش دهد. در ترکیه، پزشکی را می‌توان به انگلیسی یا ترکی مطالعه کرد. در دانشگاه‌های برجسته ترکیه که در استانبول، آنکارا یا ازمیر واقع‌شده‌اند – دانشجویان گزینه‌های زیادی دارند.

وزارت بهداشت (به ترکی: Sağlık Bakanlığı) وزارت دولت ترکیه است که مسئولیت پیشنهاد و اجرای سیاست دولت در مورد بهداشت، برنامه‌ریزی و ارائه مراقبت‌های بهداشتی و حمایت از مصرف‌کنندگان را بر عهده دارد. به همین ترتیب، مسئولیت پیشنهاد و اجرای سیاست دولت در مورد انسجام و شمولیت اجتماعی، خانواده، حمایت از خردسالان، جوانان و مراقبت از افراد وابسته یا معلول را بر عهده دارد. دفتر مرکزی این وزارتخانه در Bakanlıklar در آنکارا قرار دارد.

وزارت بهداشت توسط وزیر بهداشت هدایت می‌شود که با درخواست پارلمان ترکیه توسط رئیس‌جمهور ترکیه منصوب می‌شود. وزیر فعلی Fahrettin Koca است که از 10 ژوئیه 2018 مشغول به کار است.

لیست دانشگاه‌های ترکیه

بیش از 200 دانشگاه در ترکیه وجود دارد که اکثر آن‌ها توسط دولت اداره می‌شوند. بیشتر این مؤسسات نسبتاً جوان هستند. از سال 1970 فقط هشت موسسه دولتی وجود داشت و اولین دانشگاه خصوصی (دانشگاه بیلکنت) تا سال 1984 تأسیس نشده است. از بین جوان‌ترین دانشگاه‌های ترکیه، دانشگاه بین‌المللی آنتالیا (AIU) است که از اولین دانشجویان خود در سال 2012 پذیرش کرد و هدف آن استخدام بیش از نیمی از دانشجویان خود از خارج از ترکیه است.

هر دو دانشگاه دولتی و خصوصی در ترکیه با توافق‌نامه بولونیا مطابقت دارند که برنامه‌های تحصیلات تکمیلی را در سراسر اروپا استاندارد می‌کند و بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه در برنامه + اراسموس + که از تبادلات بین‌المللی دانشجویان پشتیبانی می‌کند شرکت می‌کنند. در جدیدترین نسخه رتبه‌بندی قدرت سیستم آموزش عالی QS، سیستم آموزش عالی ترکیه در رتبه 43 جهان قرار گرفت.

ترکیه دارای ویژگی‌های ترکیبی دو قاره است: اروپا و آسیا. شما خارجی نخواهید بود زیرا موزاییکی از فرهنگ‌ها در فرهنگ ترکیه جای گرفته است. در ترکیه، دانشجویان می‌توانند هم مدرنیته و هم سنت را تجربه کنند. علاوه بر این، در برخی از دانشگاه‌های ترکیه زبان‌آموزشی انگلیسی است و برخی دیگر فرصت یادگیری انگلیسی را می‌دهند.

لیست دانشگاه‌های برتر ترکیه

10 دانشگاه ترکیه در QS World University Rankings 2019 حضور دارند و 45 دانشگاه ترکیه در نسخه 2019 رتبه‌بندی دانشگاه QS: EECA، رتبه‌بندی دانشگاه‌های برجسته در اروپا و آسیای میانه در حال ظهور است. اکثر این دانشگاه‌های برتر ترکیه در آنکارا یا استانبول، دو شهر بزرگ ترکیه واقع‌شده‌اند. در آنکارا، دانشگاه فنی خاورمیانه، دانشگاه بیلکنت و دانشگاه‌هاجت تپ (همه در 50 رتبه برتر قرار دارند) را پیدا خواهید کرد، درحالی‌که استانبول محل زندگی دانشگاه‌های بغازچیچی، دانشگاه کوچ، دانشگاه صبانچی، دانشگاه فنی استانبول و دانشگاه استانبول است.

لیست دانشگاه‌های مورد تائید وزارت بهداشت ترکیه

بهترین دانشگاه‌های ترکیه که دوره‌های پزشکی را ارائه می‌دهند، قدرت زیادی در آموزش دانشجویان در دوره‌های مختلف پزشکی و زیست پزشکی نشان داده‌اند. این موارد شامل بیهوشی، قلب و عروق، طب عمومی و داخلی، رادیولوژی، جراحی، گوارش، زایمان، چشم‌پزشکی و … است.

تحصیل پزشکی در ترکیه این فرصت را برای شما فراهم می‌کند تا با افراد از فرهنگ‌های مختلف ملاقات کنید – بیماران از سراسر جهان برای معاینه بهداشتی و سایر دلایل بهداشتی مانند جراحی زیبایی از ترکیه بازدید می‌کنند.

دانشگاه‌های ترکیه آزمایشگاه‌های کلاس جهانی بیشتری دارند، آخرین پیشرفت‌های فن‌آوری، مطالعه در ترکیه به شما امکان دسترسی به آزمایشگاه‌های کلاس جهانی، آخرین پیشرفت‌های فن‌آوری، ایجاد فضای مناسب‌تر برای یادگیری و معاشرت اجتماعی می‌دهد.

جالب‌تر اینکه دانشگاه‌های پزشکی در ترکیه در مقایسه با دانشگاه‌های علوم پزشکی سایر کشورها ارزان‌ترند. هزینه‌های برخی از دانشگاه‌های خصوصی پزشکی در ترکیه از 10،000 تا 25،000 $ است.

جمعاً ۹ دانشگاه  ترکیه مورد تائید وزارت بهداشت هستند که ۳ دانشگاه فقط درزمینهٔ رشته دندانپزشکی مدارکشان پذیرفته خواهد شد:

 1.  دانشگاه آنکارا ( Ankara Universit)
 2. دانشگاه آتاترک ارزروم ( Ataturk university)
 3. دانشگاه اگه ازمیر ( Ege university)
 4. دانشگاه حاجت تپه ( Hacettepe university)
 5. دانشگاه استانبول ( Istanbul University)
 6. دانشگاه کوچ ( Koc University)
 7. دانشگاه سلیمان دمیرل (Suleyman Demirel University ) فﻘﻂ دﻧﺪاﻧﭙﺰﺷﮑﯽ
 8. دانشگاه قاضی ( Gazi University ) فقط دﻧﺪاﻧﭙﺰﺷﮑﯽ
 9. دانشگاه کاتب جلبی ازمیر( Izmir Katip Celebi University ) فقط دﻧﺪاﻧﭙﺰﺷﮑﯽ

دانشگاه آنکارا

 • دانشگاه آنکارا ( Ankara University)
 • سایت دانشگاه: http://www.ankara.edu.tr/
 • تاسیس 1946
 • هیات علمی 1،639
 • کارمندان اداری 5،527
 • دانش آموزان 66،796
 • مکان آنکارا ، ترکیه
 • دانشکده ها:علوم پزشکی،دانشکده پزشکی، دانشکده دندانپزشکیريا، دانشکده داروسازی، دانشکده آموزش بهداشت، دانشکده دامپزشکی

رشته های تحصیلی:

 • پزشکی
 • دندانپزشکی
 • داروسازی

دانشگاه آنکارا (ترکی: Ankara Üniversitesi) یک دانشگاه دولتی در آنکارا، پایتخت ترکیه است. این اولین موسسه آموزش عالی بود که پس از تشکیل جمهوری در سال 1923 در ترکیه تأسیس شد. این دانشگاه 40 برنامه شغلی، 120 برنامه كارشناسی و 110 برنامه تحصیلات تکمیلی دارد.

دانشگاه آنکارا در سال 1946 در آنکارا پایتخت ترکیه تاسیس شد و اولین موسسه آموزش عالی بود که در جمهوری ترکیه شروع به فعالیت کرد. دانشگاه آنکارا که یک موسسه عمومی است، اکنون در 17 دانشکده خود تعداد زیادی دانشجو (تقریباً 70000 دانشجو) ثبت نام کرده است. این دانشگاه در حال حاضر از نظر پزشکی در بین 450 دانشگاه برتر جهان قرار دارد و در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS قرار دارد. دانشگاه آنکارا علاوه بر ارائه محل اقامت ارزان‌قیمت برای دانشجویان ترک و بین‌المللی، بیش از 180 باشگاه دانشجویی را میزبانی می‌کند و دارای امکانات گسترده ورزشی است. این دانشگاه همچنین 16 برنامه در مقطع کارشناسی و 18 برنامه تحصیلات تکمیلی را ارائه می‌دهد که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

دانشگاه آتاتورک ارزروم

 • دانشگاه آتاترک ارزروم (Ataturk university)
 • سایت دانشگاه: http://www.atauni.edu.tr/
 • سال تاسیس: 1957
 • دانش آموزان 90.000 (2014-2015)
 • محل سکونت: ارزروم ، ترکیه
 • زبان تدریس: ترکی ، انگلیسی
 • لیست دانشکده های علوم پزشکی:
 • دانشکده دامپزشکی
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده علوم بهداشتی
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده پرستاری
 • دانشکده داروسازی

رشته های تحصیلی:

 • دندانپزشکی
 • داروسازی
 • پزشکی
 • دامپزشکی
 • مامایی
 • پرستاری

دانشگاه آتاتورک (به ترکی: Atatürk Üniversitesi) یک دانشگاه اعطای مدرک معتبر است که در سال 1957 در ارزروم ترکیه ایجاد شده است. این دانشگاه از 23 دانشکده، 18 کالج، 8 انستیتو و 30 مرکز تحقیقاتی تشکیل شده است. پردیس اصلی دانشگاه آتاتورک در شهر ارزروم، بزرگ‌ترین شهر آناتولی شرقی است. اکنون یکی از منابع مهم شهر است. از زمان تاسیس در سال 1957، این مرکز به‌عنوان قطب تعالی آموزشی و فرهنگی برای منطقه شرقی عمل کرده است.

دانشگاه آتاتورک (Atatürk Üniversitesi) به‌منظور جذب دانشجو امتحان ورودی برگزار می‌کند. همچنین سوابق تحصیلی و نمرات دانشجویان در مقاطع تحصیلی قبلی به‌عنوان امتیاز مدنظر قرار داده می‌شوند و در قیولی درخواست پذیرش تحصیلی آن‌ها نقش مهمی دارند.

دانشگاه اژه ازمیر

 • دانشگاه اژه ازمیر ( Ege university)
 • سایت دانشگاه: http://www.ege.edu.tr/
 • سال تاسیس: 1955
 • هیات علمی: 3185 نفر
 • دانشجویان 65.088 نفر
 • مکان: Bornova، ازمیر، ترکیه
 • دانشکده های علوم پزشکی: دانشکده دندانپزشکی، دانشکده داروسازی، دانشکده پرستاری

دانشگاه اژه (به ترکی: Ege Üniversitesi) یک دانشگاه دولتی در ازمیر، ترکیه است. در سال 1955 با دانشکده‌های پزشکی و کشاورزی تاسیس شد. این اولین دانشگاهی است که دوره‌های خود را در ازمیر آغاز می‌کند و چهارمین دانشگاه قدیمی ترکیه است. دانشگاه Ege معمولاً در بین دانشگاه‌های تحقیقاتی ترکیه نزدیک به بالاترین رتبه قرار دارد. دانشگاه اژه در بورنووا، منطقه‌ای ازمیر، سومین شهر بزرگ ترکیه واقع است.

Ege University (EGE) یک دانشگاه دولتی است که به‌عنوان نقطه کانونی برای آموزش، تحقیقات، فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی در شهر ازمیر و منطقه اژه عمل می‌کند. امروزه دانشگاه اژه که از مسئولیت اولین دانشگاه در منطقه آگاهی دارد، پیشگام سیستم‌عامل‌های همکاری ازمیر و دانشگاه‌های منطقه‌ای در مناطق مختلف است.

دانشگاه ایج یک موسسه تحقیقاتی، مبتنی بر آموزش، آموزش دانشجویان تا سطح دکترا است. در کل 70000 دانشجو در دانشگاه Ege ثبت نام کرده‌اند و تعداد کارکنان دانشگاهی تا سال 2019 تقریباً 3000 نفر است. دانشگاه اژه با توجه به مأموریت خود برای تبدیل شدن به یک دانشگاه بین‌المللی، بیش از 100 پروتکل همکاری علمی با بسیاری از مؤسسات خارجی وارد کرده است و در سراسر جهان برای تقویت غنی‌سازی برنامه‌های آموزشی و پژوهشی فعالیت دارد.

دانشگاه اژه دارای مجموعه گسترده‌ای از واحدهای دانشگاهی، گروه‌های تحقیقاتی مشهور در سطح ملی و آزمایشگاه‌های مدرن مناسب برای پروژه‌های بین‌رشته‌ای و بین بخشی با همکاری ذینفعان مختلف است. امروز، دانشگاه اژ دارای 17 دانشکده، 4 مدرسه 4 ساله و 10 آموزش حرفه‌ای دوساله با برنامه‌های ویژه است که به‌طور مشترک در همکاری با صنعت، 9 موسسه، 37 مرکز تحقیقاتی و کاربردی توسعه یافته است.

دانشگاه اژه تمرکز ویژه‌ای بر دانشگاه – روابط جامعه می‌گذارد و فعالیت‌هایی را که به توسعه اقتصادی – اقتصادی جامعه و منطقه کمک می‌کنند، مورد تأکید قرار می‌دهد. پروژه‌های مشترک و همکاری فعال با دانشگاه‌های منطقه‌ای، سازمان‌های ملی، ذینفعان منطقه‌ای و ملی با تأکید ویژه بر استفاده از نتایج تحقیقات به نفع جامعه انجام می‌شود. این دانشگاه با توجه به انتشارات، افشای حق ثبت اختراع و تجاری‌سازی نتایج تحقیقات در میان پنج دانشگاه برتر ترکیه قرار دارد.

دانشگاه حاجت تپه

 • دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe university)
 • سایت دانشگاه: http://www.hacettepe.edu.tr/
 • دانشکده ها: دندانپزشکی، پزشکی، علوم بهداشت، پرستاری

رشته ها:

 • رادیولوژی دندان-فک و صورت اندودنتیکس
 • جراحی دهان و فک و صورت ارتودنتیکس
 • دندانپزشکی کودکان
 • پروتز دندان
 • دندانپزشکی ترمیمی
 • پریودنتولوژی
 • تغذیه و رژیم غذایی
 • رشد کودک
 • گفتار و زبان درمانی
 • شنوایی شناسی
 • علوم پزشکی
 • علوم جراحی
 • علوم پایه دارویی
 • علوم حرفه ای داروسازی
 • فناوری دارویی
 • فیزیوتراپی
 • پرستاری

این دانشگاه دو پردیس اصلی دارد. پردیس اول در شهر قدیمی آنکارا واقع شده و مرکز پزشکی را میزبانی می‌کند و پردیس دوم، پردیس Beytepe در فاصله 13 کیلومتری مرکز شهر قرار دارد. پردیس Beytepe 6000،000 مترمربع (600 هکتار؛ 1،483 هکتار) زمین سبز و جنگل را پوشش می‌دهد و میزبان دانشکده‌های علوم اقتصادی و اداری، حقوق، آموزش، مهندسی، هنرهای زیبا، نامه‌ها و علوم است. علاوه بر این دو پردیس اصلی، مدرسه مددکاری اجتماعی در Keçi Keren واقع شده است و هنرستان دولتی ترکیه در آنکارا، وابسته به دانشگاه از سال 1982، در پردیس Beşevler واقع شده است.

دانشگاه Hacettepe در سال 1967 تاسیس شد، یک موسسه عمومی است که در آنکارا پایتخت ترکیه واقع شده است. به‌عنوان یکی از بهترین دانشکده‌های پزشکی کشور شناخته شده است.

بر اساس عملکرد تحصیلی، در بین دانشگاه‌های ترکیه رتبه اول را دارد. دانشگاه Hacettepe یک دانشگاه بزرگ دولتی در آنکارا، ترکیه است. این دانشگاه پزشکی در ترکیه یک دانشگاه تحقیق محور متعهد به ارتقا تعالی در آموزش مطابق باارزش‌های جهانی است. مأموریت آن‌ها این است که دانش آموزان را به‌عنوان افرادی مجهز به کیفیت و عمق مقررات در تمام زمینه‌های علمی، آموزش و توسعه دهند.

این موسسه در 14 دانشکده در ارتباطات، دندانپزشکی، اقتصاد و علوم اداری، آموزش، مهندسی، هنرهای زیبا، علوم بهداشتی، حقوق، نامه‌ها، پزشکی، پرستاری، داروسازی، علوم و علوم ورزشی سازمان یافته است.

14 مدرسه و م موسسه تحصیلات تکمیلی، دو مدرسه کاربردی، یک هنرستان، پنج آموزشگاه حرفه‌ای و 104 مرکز تحقیقاتی و کاربردی در دانشگاه وجود دارد.

Hacettepe دارای دو پردیس اصلی است، یکی در شهر قدیمی آنکارا که دارای مرکز پزشکی است و دیگری در منطقه Beytepe از شهر، با بیش از 1000 جریب جنگل. سایر پردیس‌ها در بشاولر، Polatlı و Sincan واقع‌شده‌اند.

تقریباً 50000 دانشجو در این دانشگاه شرکت می‌کنند که 3،600 کادر علمی از آن‌ها پشتیبانی می‌کنند. Hacettepe بیش از 150 برنامه در مقطع کارشناسی و بیش از 200 برنامه برای تحصیلات تکمیلی ارائه می‌دهد.

دانشگاه استانبول

 • دانشگاه استانبول ( Istanbul University)
 • سایت دانشگاه: http://www.istanbul.edu.tr/
 • دانشکده های علوم پزشکی: دانشکده پزشکی استانبول، دانشکده دندان پزشکی، دانشکده داروسازی، دانشکده دامپزشکی

دانشگاه استانبول (به ترکی: İstanbul Üniversitesi) یک دانشگاه برجسته در ترکیه است که در استانبول واقع شده است. محوطه دانشگاه اصلی در مجاورت میدان بیازات در فاتح، مرکز استان، در ضلع اروپایی شهر است. برخی منابع غربی قبل از 1923/1930 از آن به‌عنوان دانشگاه قسطنطنیه، پس از نام قبلی این شهر یاد می‌کنند.

دانشگاه استانبول با 2 برنده نوبل، عزیز سانکار (در شیمی) و اورهان پاموک (در ادبیات) مرتبط است. دانشگاه استانبول با 15 دانشکده، 12 انستیتو، 2 آموزشگاه حرفه‌ای، 2 مدرسه، 2 بخش، 74 مرکز تحقیقاتی و 216 باشگاه دانشجویی، لوکوموتیو آموزش عالی ترکیه بوده است.

بیش از 300000 دانشجو، 3337 دانشگاهی و 7067 کارمند اداری وجود دارد. تعداد دانشجویان فارغ‌التحصیل دانشگاه استانبول تقریباً به 1 میلیون نفر می‌رسد. دانشگاه استانبول تنها دانشگاهی در ترکیه است که به فارغ‌التحصیلان آن دو جایزه نوبل اهدا شده است. (جایزه نوبل شیمی، 2015، پروفسور دکتر عزیز سانکار و جایزه نوبل ادبیات، 2006، اورهان پاموک)

دانشگاه استانبول 675 برنامه دیپلم دارد. 20 مدرک کاردانی، 124 مدرک کارشناسی، 329 مدرک کارشناسی ارشد و 202 درجه دکترا. دانشگاه استانبول یکی از برجسته‌ترین دانشگاه‌های پزشکی در ترکیه است. این دانشگاه دارای دانشجویان انگلیسی‌زبان زیادی است. تحصیلات هزینه‌ای در دانشگاه استانبول در مقایسه با همتایان خود کمتر است. دانشکده دانشگاه استانبول به این دسته تقسیم می‌شود: دانشکده پزشکی Cerrahpassa، دانشکده دامپزشکی، دانشکده دندانپزشکی، دانشکده علوم بهداشت، دانشکده داروسازی، دانشکده علوم و استانبول دانشکده پزشکی در میان بسیاری دیگر.

طبق شرایط تحصیل دانشگاه استانبول، ابتدا باید در آزمون ورودی دانشگاه شرکت نمایید. امتحان ورودی دانشجویان خارجی دانشگاه استانبول یا İÜYÖS هر ساله برای دانشجویان خارجی ای که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه استانبول را دارند برگزار میگردد. به جز دانشجویانی که از طرف کشور ترکیه بورسیه می شوند، تمامی دانشجویان خارجی باید در این امتحان شرکت کرده و نمره قبلی کسب کنند تا بتوانند در دانشگاه شروع به تحصیل کنند. برای پذیرش ، دانشجویان باید از طریق وب سایت امور دانشجویان دانشگاه استانبول اقدام نمایند.

دانشگاه کوچ

 • دانشگاه کوچ ( Koc University)
 • سایت دانشگاه: http://www.ku.edu.tr/
 • دانشکده ها: پزشکی، علوم بهداشت

رشته های تحصیلی:

 • پزشکی
 • پرستاری
 • مامایی

دانشگاه کوچ (به ترکی: Koç Üniversitesi) یک دانشگاه خصوصی غیرانتفاعی در استانبول ترکیه است. در سال 1993 تحصیلات خود را در ساختمان‌های موقت در اوستینیه آغاز كرد و در سال 2000 به محوطه فعلی روملیفنری در نزدیكی سارایر منتقل شد. دانشگاه Koç طبق رتبه‌بندی دانشگاه جهانی 2018 Times Higher Education در بالاترین رتبه در ترکیه قرار دارد. دانشگاه Koç در حال حاضر از دانشکده‌های علوم اجتماعی و انسانی، علوم اداری و اقتصادی، علوم، مهندسی، حقوق، پرستاری و پزشکی تشکیل شده است. دانشگاه Koç 22 برنامه کارشناسی، 29 کارشناسی ارشد و 30 برنامه دکترا ارائه می‌دهد. این دانشگاه حدود 7000 دانشجو را در خود جای داده است. این دانشگاه دانشجویان بین‌المللی را از کشورهای مختلف می‌پذیرد و دارای شبکه گسترده‌ای از بیش از 250 دانشگاه شریک ازجمله دانشگاه کالیفرنیا و سایر دانشگاه‌ها مانند دانشگاه نورث وسترن، دانشگاه کرنل و دانشگاه جورج تاون است.

دانشگاه Koç در سال 1993 تاسیس شد و به یکی از معتبرترین دانشگاه‌های ترکیه تبدیل شده است. این دانشگاه بسیاری از دانش آموزان با بالاترین امتیاز را از دبیرستان‌های برتر ترکیه مانند مدرسه Koç، کالج رابرت، آکادمی آمریکایی Uskudar و دبیرستان استانبول جذب می‌کند. اکثر کلاس‌ها (بیش از 95٪ [17]) در دانشگاه Koç به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند (چند مورد استثنا فقط در دانشکده حقوق و دانشکده پرستاری یافت می‌شود).

فلسفه آموزشی دانشگاه Koç مبتنی بر اصل آموزش خلاق / یادگیری مشارکتی است. از زمان تأسیس، دانشگاه Koç دیدگاه مترقی، گسترده و دانشجویی دارد. این جستجوی حقیقت را از طریق تحقیق، انتقاد و خلاقیت تشویق می‌کند. ذهن پرسشگر، سنت بحث و درگیری در فعالیت‌های خارج از برنامه نیز بخشی از این تلاش است. بر این اساس، دانشگاه Koç یک ضرورت آموزش هنرهای آزاد را ضروری می‌داند. همکاری با نهادهای بین‌المللی و همچنین سخنرانی‌های دانشگاهیان و رهبران تجاری مشهور در سطح بین‌المللی نیز به کیفیت آموزش در دانشگاه Koç کمک می‌کند.

دانشگاه سلیمان دمیرل

دانشگاه سلیمان دمیرل (SDU) (به ترکی: Süleyman Demirel Üniversitesi) یک دانشگاه دولتی واقع در اسپارتا، ترکیه است. این دانشگاه با حدود 70.000 دانشجو در سال 1992 تاسیس شد، دومین موسسه دانشگاهی بزرگ در ترکیه است. SDU به دلیل برنامه‌های خود در تحقیقات کشاورزی، پزشکی، مهندسی و علوم بازرگانی شناخته شده است. این دانشگاه (کد موسسه: TR ISPARTA01) برای مشارکت و بودجه توسط برنامه اراسموس تائید شده است. SDU عضو انجمن دانشگاه‌های اروپا است.

دانشگاه سلیمان دمیرل (SDU) یک دانشگاه دولتی است که در سال 1992 در زیرساخت‌های قوی مربوط به آموزش عالی در ایسپارتا / ترکیه تاسیس شد و نهادینه‌سازی آن را در گذشته به پایان رساند. امروز، با واحدهای دانشگاهی، کادر علمی، تعداد دانش آموزان، ظرفیت جسمی و تحقیقات علمی. فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی و ورزشی با جایگاه برجسته در میان موسسه هایآموزش عالی کشور ترکیه دارد. SDU دارای 15 دانشکده ارائه دهنده آموزش کارشناسی، 2 کالج، 1 هنرستان دولتی، 4 کالج حرفه‌ای ارائه دهنده دوره کارشناسی، 6 موسسه ارائه دهنده تحصیلات تکمیلی و 47 مرکز تحقیق و کاربرد است. بیشتر ساختمان‌های دانشگاه در پردیس مرکزی در اسپارتا / ترکیه واقع‌شده‌اند.

SDU مسئولیت ارائه آموزش در سطح بین‌المللی، انجام تحقیقات، ارائه خدمات و ایجاد راه‌حل‌ها را از طریق تعامل با جامعه و امتیاز دادن به فرد بر عهده می‌گیرد. هدف SDU این است که دانشگاهی باشد که با تولید اطلاعات، فناوری و خدمات در مقیاس جهانی الهام و جهت‌دهی کند.

دانشگاه قاضی

دانشگاه Gazi (به ترکی: Gazi Üniversitesi) یک دانشگاه دولتی است که در درجه اول در آنکارا، ترکیه واقع شده است. در سال 1926 توسط مصطفی کمال آتاتورک به‌عنوان موسسه تربیت‌معلم Gazi تأسیس شد. در سال 1982، با ادغام با آکادمی مهندسی و معماری Bolu، آکادمی اقتصاد و علوم تجاری آنکارا، کالج مشاغل فنی آنکارا، کالج مشاغل فنی دختران آنکارا و آکادمی مهندسی و معماری دولتی آنکارا، دوباره سازمان‌دهی شد. برای تبدیل شدن به یک دانشگاه بزرگ شهری به‌عنوان بخشی از عملی که هیئت آموزش عالی را ایجاد کرده است. قبل از سال 1982 که هیئت قانون آموزش عالی به اجرا درآمد، مؤسسات آموزش عالی در ترکیه تحت ساختارهای مختلفی مانند دانشگاه‌ها، آکادمی‌ها، مؤسسات و مدارس سازمان یافته بودند. در سال 1992 دانشکده‌ها و مدارس حرفه‌ای در بولو به دانشگاه Abant Izzet Baysal تبدیل شدند

دانشگاه Gazi شامل 21 دانشکده، 4 مدرسه، 11 آموزشگاه حرفه‌ای آموزش عالی، 52 مرکز تحقیقاتی و 7 موسسه تحصیلات تکمیلی است. ثبت نام دانشجو در دانشگاه Gazi تقریباً به 77000 نفر رسیده است که از این تعداد حدود 1500 نفر از کشورهای ترکی آسیای میانه هستند. پنج هزار دانشجو در برنامه‌های تحصیلات تکمیلی ثبت نام می‌کنند. اندازه کل دانشکده تدریس بیش از 3000 نفر است.

در سال 1976، نام آن “موسسه آموزش Gazi” بود. در سال 1982، با شماره 2809 اقدام، این موسسه به دانشگاه Gazi تبدیل شد. در حقیقت، این ادامه سنت با نام جدید است که با جمهوری آغاز شده است. آکادمی اقتصاد و علوم بازرگانی آنکارا، کالج معلمان فنی آنکارا، کالج معلمان فنی دختران آنکارا نیز نقشی برابر در شکل‌گیری سنت داشتند. آکادمی علوم اقتصادی و تجاری آنکارا وقتی با دانشگاه Gazi متحد شد، مانند دانشگاه بود. در آن روزها، بخش‌های امروزی دانشکده اقتصاد و اداری، دانشکده پزشکی، دانشکده دندانپزشکی و دانشکده داروسازی بود.

دانشگاه کاتب چلبی ازمیر

 • دانشگاه کاتب چلبی ازمیر( Izmir Katip Celebi University) ﻓﻘﻂ دﻧﺪاﻧﭙﺰﺷﮑﯽ
 • سایت دانشگاه: https://www.ikcu.edu.tr/

دانشگاه دولتی کاتب چلبی سال 2010. م معادل سال 1389. ش در شهر ازمیر کشور ترکیه تاسیس شد. نام این دانشگاه از نام دانشمند ترکی “کاتب چلبی” برگرفته شده است.

 

جدول دانشگاه‌های مورد تائید وزارت بهداشت ترکیه

نام دانشگاه: رتبه‌بندی:
 دانشگاه آنکارا رتبه بندی جهانی QS

# 801-1000

دانشگاه آتاترک ارزروم رتبه بندی جهانی QS

# 351-400

دانشگاه اگه ازمیر رتبه بندی دانشگاه های جهانی 2021

1001+

دانشگاه حاجت تپه رتبه بندی جهانی QS

# 801-1000

دانشگاه استانبول رتبه بندی جهانی QS

# 801-1000

دانشگاه کوچ رتبه بندی دانشگاه های جهانی 2021

401–500 ام

دانشگاه سلیمان دمیرل رتبه جهانی

1223

دانشگاه قاضی رتبه بندی دانشگاه های جهانی 2021

1001+

دانشگاه کاتب جلبی ازمیر رتبه جهانی

5743 ام

زندگی دانشجویی در ترکیه

به‌عنوان دانشجویی که در ترکیه زندگی می‌کنید – به‌خصوص اگر در یکی از شهرهای بزرگ مقیم باشید – مطمئناً مکان‌های کاوش و کارهایی برای انجام کار کم ندارید. علاقه‌مندان به موسیقی تنوع زیادی از موسیقی محلی، تکنو، کلاسیک گرفته تا پاپ و هیپ هاپ تا جاز – به‌علاوه همه‌چیز دراین‌بین – پیدا خواهند کرد. این شهرها پر از مکان‌های پر جنب‌وجوش است و ترکیه هرساله میزبان تعدادی از جشنواره‌های بین‌المللی موسیقی است. در همین حال، طرفداران فیلم ممکن است شاهد در حال رشد صنعت فیلم‌سازی داخلی این کشور باشند. سینما رفتن در ترکیه فعالیت محبوبی است و آخرین فیلم‌های محبوب هالیوود به‌طور گسترده اکران می‌شوند.

مراحل درخواست تحصیل در دانشگاه های مورد تایید ترکیه

روند درخواست برای دانشگاه‌های ترکیه کاملاً ساده است و معمولاً متقاضیان بین‌المللی باید دیپلم دبیرستان (برای درخواست کارشناسی) یا مدرک چهارساله از دانشگاه (برای درخواست کارشناسی ارشد) داشته باشند، یا صلاحیت معادل در کشور خود را داشته باشند. روند پذیرش در هر درجه‌ای که انتخاب می‌کنید منحصربه‌فرد است، بااین‌حال، برخی شرایط عمومی وجود دارد که باید در نظر بگیرید – برای یک دانشجوی کارشناسی به‌طور متوسط ​​، این موارد عبارت‌اند از:

 • یک فرم درخواست کاملاً کامل شده
 • متن تحصیلی / مدرک فارغ‌التحصیلی
 • در صورت تحصیل به زبان انگلیسی، نمره مهارت زبان انگلیسی
 • بیانیه شخصی
 • اثبات وجوه
 • اثبات پرداخت هزینه درخواست (معمولاً بین 35 تا 100 دلار آمریکا)
 • پرونده‌ها و هرگونه مدارک پشتیبان باید قبل از مهلت مقرر که معمولاً 1 آگوست است، ارسال شود.

هزینه‌های تحصیل در ترکیه

هزینه‌های تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی نسبتاً مقرون‌به‌صرفه است و بسته به برنامه متفاوت است. دانشگاه‌های دولتی بسیار ارزان‌تر از مؤسسات خصوصی در ترکیه هستند، زیرا یک مدرک تحصیلات تکمیلی در یک دانشگاه دولتی ممکن است برای یک دوره تحصیلات تکمیلی برای شما هزینه‌ای در حدود 300-800 دلار آمریکا داشته باشد. دانشگاه‌های خصوصی هزینه‌های خود را تعیین می‌کنند و حداکثر 20000 دلار از آن‌ها هزینه می‌گیرند.

در دانشگاه‌های دولتی، هزینه‌های تحصیل به‌طورکلی برای برنامه‌های تحصیلی به زبان انگلیسی گران‌تر است، از 600-1500 دلار در سال متغیر است، درحالی‌که دوره‌های مشابه به زبان ترکی حدود 240-750 دلار است.

خرج زندگی

هزینه‌های زندگی در مقایسه با سایر مقاصد تحصیلی در اروپا نسبتاً کم است، تخمین زده می‌شود 400 تا 500 دلار در ماه برای تأمین هزینه‌های زندگی ازجمله محل اقامت نیاز باشد، هرچند که این به سبک زندگی و عادت‌های شما بستگی دارد. همچنین برای تأمین هزینه‌های کتب دوره و هزینه‌های اداری به حدود 100 تا 150 دلار در هر ترم نیاز خواهید داشت.

ویزای تحصیلی ترکیه

برای تحصیل در ترکیه، ابتدا باید در دوره‌ای از دانشگاه‌های ترکیه پذیرفته شوید و سپس در نزدیک‌ترین کنسولگری ترکیه درخواست ویزای دانشجویی کنید. برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه به موارد زیر نیاز دارید:

 • یک کپی از نامه پذیرش شما از یک دانشگاه ترکیه
 • فرم تکمیل شده ویزای دانشجویی ترکیه (اخذ شده از کنسولگری)
 • گذرنامه معتبر، با تاریخ انقضا بیش از پایان اقامت برنامه‌ریزی‌شده شما در ترکیه
 • هزینه پردازش که بسته به ملیت شما متفاوت است
 • عکس‌هایی به‌اندازه گذرنامه از خودتان

به‌طورکلی از زمان ارائه درخواست تا دریافت ویزا حدوداً هشت هفته طول می‌کشد. پس از ورود به ترکیه، باید ظرف یک ماه پس از ورود، برای اجازه اقامت نیز اقدام کنید. این کار را می‌توان در نزدیک‌ترین مقر پلیس انجام داد و مستلزم اثبات ثبت نام در دانشگاه‌های ترکیه، گذرنامه و ویزای دانشجویی ترکیه، عکس و هزینه است.

دانشجویان بین‌المللی در ترکیه مجاز به کار تا 24 ساعت در هفته هستند.

مشاوره

برای اطلاع از شرایط تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه و نحوه درخواست برای تحصیل در این دانشگاه ها، هزینه ها و امکانات این دانشگاه ها با مشاوران متخصص  GO2TR همراه باشید.

ارزیابی تحصیلی
برای ارزیابی تحصیلی، با موسسه ما تماس بگیرید.

 2 دیدگاه برای “دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه

 1. ناشناس گفته:

  آیا تحصیل در رشته پزشکی یا دارو یا دندان از طریق آزمون یوس باز هم شرایط سنی داردکسی که ۴۰ سال سن دارد اگر ازطریق آزمونیوس پذیرفته شود سن اش مشکل ساز نمیشه واسش

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز: کشور ترکیه جزء کشورهایی است که برای تحصیل محدودیت سنی ندارد. برای اطلاعات بیشتر با شماره: 02143000021 تماس بگیرید. قدردان شما تیم GO2TR.

 2. ناشناس گفته:

  سلام، احوال شما؟ خواستم بدونم امکان قبولی در دانشگاه های ترکیه چند درصده؟ آیا کنکور برگزار میکنن مث ایران؟ آیا این آزمون خیلی سخته؟ میشه امیدوار بود که قبول بشیم؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز، برای ورود به دانشگاه های ترکیه باید در یکی از آزمون های yos یا SAT شرکت کنید، همچنین باید به زبان انگلیسی مسلط باشید. برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره 02143000021 داخلی 76 تماس بگیرید. قدردان شما، تیم اعزام Go2tr.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طبقه‌بندی: تحصیل