x
اگر اولین بار هست که از سایت GO2TR دیدن می‌کنین، حتما از این صفحه شروع کنین!

دانشگاه بیلگی

آشنایی با دانشگاه بیلگی استانبول (istanbul bilgi)

دانشگاه بیلگی یا Istanbul Bilgi یکی از دانشگاه های خصوصی ترکیه است که در شهر استانبول قرار دارد. این دانشگاه توسط بنیاد بیلگی در سال 1996 تأسیس شد و یکی از بهترین دانشگاه های خصوصی استانبول به حساب می آید. در حال حاضر دانشگاه بیلگی استانبول دارای 18  هزار دانشجو، تقریباً هزار نفر هیئت علمی، شش دانشکده، پنج موسسه، پنج مدرسه، سه مدرسه حرفه ای و 200 برنامه آموزشی است که به دانشجویان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شود. دانشگاه بیلگی استانبول در حدود 30 هزار فارغ التحصیل دارد.

در ادامه به معرفی این دانشگاه خصوصی برای افرادی که مایل به ادامه تحصیل در ترکیه هستند، می پردازیم.

دانشگاه بیلگی استانبول در 7 ژوئن 1996 بنا به درخواست بنیاد آموزشی بیلگی و تصویب مجمع عالی ترکیه در شهر استانبول تأسیس شد.

در حال حاضر دانشگاه بیلگی استانبول دارای 4 پردیس دانشگاهی است که در مجموع 206 هزار متر مربع مساحت دارند. اسامی این پردیس ها به شرح زیر است:

 • پردیس Kuştepe با 32 هزار متر مربع مساحت، پردیس Dolapder با 21 هزار مترمربع مساحت، پردیس santralistanbul با 148 هزار متر مربع مساحت و پردیس Kozyatağı با 4300 متر مربع مساحت، آماده ی خدمت رسانی به دانشجویان هستند و بخش های مختلف این دانشگاه را شامل می شوند.
 • دانشگاه بیلگی استانبول با 21 سال خدمت مفید در زمینه ی آموزشی، هدف ارتقاء کیفیت آموزش و تحقیقات و تبدیل شدن به یک دانشگاه در سطح استانداردهای بین المللی را دنبال می کند.
 •  دانشگاه بیلگی استانبول با همکاری طولانی مدتی با برترین دانشگاه های دنیا دارد و بر طبق برنامه هایی مانند اراسموس به تبادل دانشجو با بهترین دانشگاه های اروپایی و آمریکایی می پردازد.

لازم به ذکر است که دانشگاه بیلگی استانبول توسط هیئت مدیره اداره می شود. مسئولیت های اصلی هیئت مدیره این است که ریاست دانشگاه بیلگی را برای تعیین اهداف و استراتژی و تائید بودجه سالیانه انتخاب کنیدهر چهار سال یک بار ریاست دانشگاه با رأی اعضای هیئت مدیره انتخاب می شود و بخشی از این مسئولیت های دانشگاه توسط مجلس به بخش های اداری، دانشکده ها و مرکز پشتیبانی دانشجویان واگذار می شود

در همین رابطه بخوانید :

دانشکده ها

دانشگاه بیلگی استانبول دارای امکانات آموزشی بسیاری است که در ادامه به آن ها می پردازیم.

اسامی دانشکده های این دانشگاه به شرح زیر است:

 • دانشکده ارتباطات
 • دانشکده اقتصاد و علوم اداری
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده هنر و علوم
 • دانشکده مطالعات حرفه ای
 • دانشکده فنی
 • مدرسه فارغ التحصیلی
 • برنامه های تحصیلات تکمیلی

رشته هایی مثل رایانه، ادبیات تطبیقی، ریاضیات، روانشناسی، جامعه شناسی، تاریخ، موسیقی، اقتصاد، مدیریت، علوم سیاسی، امور مالی بین المللی، روابط بین الملل، روابط مردم، نظام های ارتباط رسانه ای، تبلیغات، سینما ـ تلویزیون، روزنامه نگاری تلویزیون، طراحی ارتباط بصری، هنرهای صحنه و نمایش و مدیریت عمومی در غالب مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به علاقه مندان تحصیل در ترکیه ارائه می‌شود.

 زندگی دانشجویی درترکیه

دانشجویان در بیلگی استانبول در کنار تحصیل می توانند زندگی مفرحی را تجربه کنند این دانشگاه امکانات رفاهی ویژه ای را در اختیار آن ها قرار می دهد که در ادامه به بعضی از آن ها اشاره می کنیم.

 • انجمن های دانشجویی: دانشجویان منتخب دردانشگاه بیلگی توسط اتحادیه دانشجویی انتخاب می شوند. اتحادیه ی دانشجویی حق دخالت در مسائل مختلف مربوط به دانشگاه را دارد. نمایندگان علمی هر بخش که توسط دانشجویان در ترم پاییز انتخاب می شوند نیز بخشی از این اتحادیه هستند.

همچنین انجمن های دانشجویی بسیاری در زمینه های مختلف در دانشگاه بیلگی استانبول فعالیت می کنند و برنامه های مفرحی را در دانشگاه ترتیب می دهند که از جمله ی آن ها می توان به فستیوال های مختلف اشاره کرد.

کتابخانه و موزه

 • دانشگاه بیلگی استانبول دارای سه کتابخانه است. یکی در پردیس Dolapdere، یکی در پردیس Kuştepe و دیگری در پردیس Santral قرار دارد. کتابخانه ی دانشگاه بیلگی استانبول سیستم گسترده ای برای حمایت از برنامه های دانشگاه، تحقیق و آموزش است. کتابخانه مجازی این دانشگاه شامل بیش از 357 هزار کتاب الکترونیکی، 58 هزار مجله الکترونیکی، 110 پایگاه داده الکترونیکی و دانشنامه است. دسترسی به این منابع در دانشگاه و خارج از پردیس های دانشگاه امکان پذیر است.
   
  دانشگاه بیلگی علاوه بر کتابخانه خود در محوطه SantralIstanbul، یک موزه هنرهای معاصر به نام Santralistanbul دارد که میزبان کنفرانس ها، سمینارها و نمایشگاه ها است. این موزه در نیمه پاییز سال 2007 افتتاح شده است.

امکانات تغذیه ای و خوابگاه

 • خوابگاه های دانشگاه بیلگی استانبول در پردیس های این دانشگاه واقع شده است و به صورت کاملاً مجزا دانشجویان دختر و پسر بسیاری را در خود اسکان می دهد. این خوابگاه های کاملاً مجهز هستند و دانشجویان می توانند با توجه به بودجه ی خود اتاق های یک یا دو نفرِ را انتخاب کنند.
 • سالن های غذاخوری، رستوران ها و کافه تریاهای بسیاری در سطح دانشگاه وجود دارد که غذاهای متنوع، باکیفیت، سالم و ارزانی را در اختیار دانشجویان قرار می دهد.

امکانات ورزشی دانشگاه

 • دانشگاه بیلگی دارای امکانات ورزشی نظیر زمین های فوتبال، والیبال، بسکتبال، تنیس، والیبال، استخر های سرپوشیده و روباز، سالن های بدن سازی و ایروبیک و... است.

این امکانات علاوه بر فراهم کردن اوقاتی مفرح برای دانشجویان، آن ها را برای رقابت های گسترده تر در سطح کشورآماده می کنند. دانشجویان این دانشگاه تاکنون افتخارات زیادی را در زمینه های ورزشی کسب کرده اند.

 نحوه ی اخذ پذیرش

برای ورود به دانشگاه بیلگی استانبول هم می توانید در آزمون YOS این دانشگاه شرکت کنید و حداقل نمره ی لازم را کسب کنید و هم برای بعضی از رشته ها از طریق شرط معدل اقدام کنید.

زبان آموزشی در دانشگاه بیلگی، ترکی است بنابراین داشتن مدرک زبان TOMER برای همه ی دانشجویان خارجی الزامی است.

دانشگاه بیلگی از جمله دانشگاه های خصوصی ترکیه است بنابراین شهریه ی بیش تری نسبت به دانشگاه های دولتی دارد. پس حتماً قبل از تصمیم برای ورود به این دانشگاه به این نکته توجه کنید.

مشاوره دانشگاه بیلگی
آخرین ویرایش: ‏2 ماه پیش - 5,530 نمایش

سوالات متداول

رنکینگ دانشگاه بیلگی چند است ؟

دانشگاه‌ها

مشاهده دانشگاه های برتر در ترکیه

مطالب مرتبط

پیشنهادات مرتبط

مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت: 02143000021