دانشگاه فنی ییلدیز

در این مقاله جهت آشنایی بیشتر با دانشگاه فنی ییلدیز، به بیان اطلاعاتی در خصوص این دانشگاه، نحوه پذیرش  و هزینه های تحصیل در این دانشگاه می پردازیم.

معرفی دانشگاه فنی ییلدیز ترکیه

دانشگاه فنی Yıldız یا Yıldız Teknik Üniversitesi یکی از دانشگاه‌های قدیمی استانبولِ ترکیه است. علوم مهندسی به صورت تخصصی در این دانشگاه تدریس می‌شود. پردیس مرکزی YTU در Beşiktaş و پردیس تازه تاسیس Davutpaşa در منطقه ی Esenler استانبول واقع شده است.

دانشگاه Yıldız 10 دانشکده، 3 مدرسه ی فنی و حرفه ای و 3 موسسه دارد.

اگر قصد ادامه تحصیل در استانبولِ ترکیه را دارید دانشگاه Yıldız می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. در ادامه بیش تر با این دانشگاه  دولتی آشنا می‌شویم.

تاریخچه‌ی تاسیس دانشگاه فنی ییلدیز

دانشگاه Yıldız تاریخ بسیار برجسته ای دارد که به سال 1911 برمی‌گردد. در ابتدا به عنوان Kondıktör Mekteb-i Âlesi یا مدرسه‌ی تربیت تکنسین‌های فنی آغاز به کار کرد. در سال 1922 نام آن به Nafia Fen Mektebi ( مدرسه ی کار دولتی) تغییر کرد و در سال 1926 مدت زمان تحصیلی از دو سال به سه سال افزایش پیدا کرد.

پس از افزایش امکانات این مدرسه و افزایش تقاضا برای خدمات فنی، طی حکمی Nafia Fen Mektebi تعطیل و مدرسه‌ی فنی، باز گشایی شد. این مدرسه به منظور پر کردن شکاف میان تکنسین‌های فنی و مهندسان حرفه‌ای به وجود آمد که شامل ارایه‌ی یک برنامه ی تحصیلی دو ساله برای تکنسین‌های فنی و یک برنامه ی چهارساله برای مهندسان می‌شد.

این مدرسه در ابتدا شامل دپارتمان مهندسی عمران و مکانیک بود که در دوره‌های دوساله و چهار ساله مهندسان و تکنسین ها را پرورش می‌داد. در سال 1943 دپارتمان‌های برق و معماری به مدرسه اضافه شد . سر انجام در سال 1971 این مدرسه و آکادمی مهندسی و معماری استانبول به یکدیگر پیوستند و دانشگاه فنی  Yıldız به طور رسمی به وجود آمد.

ماموریت دانشگاه فنی ییلدیز

ماموریت دانشگاه Yıldız ایجاد دانشگاهی پیشرو در زمینه آموزش، تحقیقات علمی و پیشرفت تکنولوژیک است. در این دانشگاه فعالیت های هنری با هدف پیشرفت جامعه و افزایش کیفیت زندگی با ایجاد همبستگی ملی و بین المللی، انجام می‌شود.

همچنین دانشگاه Yıldız افرادی با ذهنی خلاق، پرسشگر و علاقه مند به تجزیه و تحلیل را تربیت می‌کند که به ارزش‌های جهانی احترام می‌گذارند و به دنبال یادگیری مدام العمر هستند.

رنکینگ دانشگاه فنی ییلدیز

دانشگاه Yıldız در سال 2018 رتبه ای بین 801 تا 1000 را در میان بهترین دانشگاه ی جهان کسب کرده است و رنکی بین 251 تا 300 در بین بهترین دانشگاه های آسیا دارد. این دانشگاه از لحاظ وزارت علوم معتبر است و در رده ی ب یا همان متوسط قرار می‌گیرد.

دانشگاه Yıldız از نظر سطح علمی رشته‌های مهندسی جایگاه بسیار بالایی در میان دانشگاه های ترکیه دارد و همین امر دانشجویان داخلی و خارجی بسیاری را برای ادامه تحصیل راهی دانشگاه فنی Yıldız می‌کند.

دانشکده ها و رشته های  دانشگاه فنی ییلدیز

دانشگاه Yıldız 21 هزار دانشجو و 1384 هییت علمی و پرسنل دارد. و رشته‌های مختلفی را در غالب مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارایه می‌دهد.

اسامی دانشکده های دانشگاه Yıldız به شرح زیر است:

 • دانشکده برق و الکترونیک
 • دانشکده ادبیات و مطالعات فرهنگی ملی
 • دانشکده هنر و معماری
 • دانشکده تربیت معلم
 • دانشکده اقتصاد و علوم اداری
 • دانشکده عمران
 • دانشکده شیمی و متالوژی
 • دانشکده مهندسی مکانیک
 • دانشکده معماری دریایی و دریا
 • دانشکده معماری
 • و موسسات دانشگاه Yıldız شامل:
 • موسسه ی علوم و مهندسی
 • موسسه ی علوم اجتماعی
 • مدرسه ی فنی و حرفه ای
 • مدرسه های زبان های خارجی

همچنین رشته‌هایی مثل معماری، مهندسی برق، عمران، اقتصاد، مدیریت، مهندسی شیمی، زبان‌ها خارجی و… در این دانشگاه تدریس می‌شود.

دانشگاه Yıldız با دانشگاه‌های بسیار معتبر اروپایی، آمریکایی و آسیایی در ارتباط است و به تبادل اساتید و دانشجویان با کشورهایی مثل انگلیس، آمریکا، ژاپن و مالزی می پردازد. زبان آموزشی در این دانشگاه ترکی و انگلیسی است که با توجه به رشته و مقطع تحصیلی متغییر است.

امکانات دانشگاه فنی ییلدیز

دانشگاه فنی Yıldız از امکانات رفاهی بسیاری برخوردار است که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به خوابگاه‌های اسکان دانشجویان، سالن‌های غذاخوری، کتابخانه های مجهز، امکانات ورزشی مثل سالن های بدن سازی، زمین‌های فوتبال و بسکتبال و والیبال، استخر و…. اشاره کرد.

پارک تکنولوژی  YTU، بزرگترین پارک علم و فناوری استانبول است که توسط دانشگاه فنی  Yıldız تاسیس شده است. این پارک میان صنعت و دانشگاه ارتباط برقرار می کند و راه ورود دانشجویان به بازار کار را هموار می‌کند.

انجمن‌ها و گروه‌های دانشجویی مختلفی در زمینه های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و علمی در دانشگاه وجود دارد که دانشجویان می‌توانند با عضویت در این انجمن ها در کنار تحصیل به فعالیت‌های دانشجویی بپردازند و برای ورود به جامعه و محیط کار آماده شوند.

از جمله افتخارات دانشگاه فنی Yıldız می‌توان به ساخت خودرو فرمول یک توسط  دانشجویان این دانشگاه اشاره کرد. در سال 2015، 21 دانشجوی مقطع کارشناسی رشته ی مکانیک موفق به ساخت ماشین فرمول یک شدند و جام مسابقات دانشجویی کشور انگلیس را از آن خود کردند. همه‌ی قطعات این خودرو ساخت دانشجویان دانشگاه فنی Yıldız است و از روی نمونه‌ای که در سال 2011 ساخته شده بود، الهام گرفته شده است. این ماشین 296 کیلوگرم وزن دارد و به مدت 3 ثانیه برای رسیدن سرعت از صفر تا صد نیاز دارد.

این درخشش تنها بخش کوچکی از افتخارات دانشگاه فنی Yıldız است و نشان می‌دهد که امکانات علمی بسیار زیاد این دانشگاه می‌تواند دانشجویان و فارغ التحصیلان Yıldız را در زمره ی بهترین‌های جهان قرار دهد.

نحوه ی پذیرش دانشگاه فنی ییلدیز

برای پذیرش در دانشگاه فنی Yıldız باید در آزمون YOS این دانشگاه شرکت کنید و حداقل نمره را کسب کنید. همچنین اگر بخواهید در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ادامه تحصیل دهید باید درآزمون های آلس و GRE شرکت کنید.

از آنجایی که بعضی از رشته‌های این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می‌شود، بنابراین به مدرک تافل، آیلتس یا سایر مدارک زبان مشابه نیاز دارید در غیر این صورت قبل از ورود به این دانشگاه باید دوره‌های زبان انگلیسی را در موسسه ی زبان های خارجی دانشگاه Yıldız بگذرانید.

همچنین مدارک ورزومه ی کامل تحصیلی را باید به زبان ترکی و انگلیسی ترجمه کنید و برای دانشگاه فنی Yıldız بفرستید. به یاد داشته باشید که پس از پذیرش در دانشگاه باید ویزای تحصیلی دریافت کنید.

مشاوره

جهت تحصیل در ترکیه و آشنایی با دانشگاه ها و شرایط مربوطه آن لازم است که حتماً از یک متخصص کمک بگیرید تا در انجام همه‌ی مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید.

پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد دارید فرزندتان را برای تحصیل به ترکیه اعزام کنید و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاورین ما GO2TR تماس بگیرید تا بعد از بررسی تخصصی شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ها را در اختیارتان قرار دهند.

ارزیابی تحصیلی
برای ارزیابی تحصیلی، با موسسه ما تماس بگیرید.


1 دیدگاه برای “دانشگاه فنی ییلدیز

 1. Avatar
  ناشناس گفته:

  سلام آدرس دانشگاه yildiz را می خواستم؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز :
  Yıldız, 34349 Beşiktaş/İstanbul, Turkey
  با تشکر تیم اعزام GO2TR.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طبقه‌بندی: آرشیو دانشگاه ها
برای مهاجرت از متخصصان GO2TR مشاوره بگیرید:تماس: ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱