اقامت کانادا از طریق ازدواج

اقامت کانادا از طریق ازدواج
زمان مطالعه: 7 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط پرنیا فرجی

همبستگی خانوادگی یک جنبه مهم در فرهنگ کانادایی است. به همین جهت کشور کانادا به افرادی که همسر آن‌ها مقیم دائمی یا شهروند کانادا هستند، امکان صدور اقامت را می‌دهد. افرادی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند همواره به ازدواج با شهروند کانادایی به‌عنوان یک راه ساده و بدون دردسر نگاه می‌کنند. اما واقعیت این است که هر کشور قوانین مهاجرتی خود را دارد و کشور کانادا نیز از این قاعده مستثنا نیست. ما در این نوشتار قصد داریم تا افرادی که بدنبال مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج هستند را راهنمایی کنیم تا با شرایط و قوانین مهاجرت از این طریق آشنا شوند.

شرایط اخذ اقامت کانادا از طریق ازدواج

قطعا اولین شرط برای اخذ اقامت از این روش، ازدواج قانونی است. زوج‌هایی که مدت طولانی باهم زندگی کرده‌اند نیز واجد شرایط هستند. به این نوع ازدواج، قانون مشترک می گویند. قوانین ازدواج قانون مشترک در شرایط مختلف، متفاوت است. همسر کانادایی  به‌عنوان اسپانسر متقاضی اصلی در روش اقامت از طریق ازدواج شناخته می‌شود. ازدواجی برای دولت کانادا قانونی است که تحت قوانین حوزه قضایی کشور مورد نظر صورت بگیرد. همچنین باید تحت قانون فدرال کانادا، برای مهاجرانی که از این روش اقدام به اخذ اقامت و زندگی در کانادا می‌کنند، معتبر باشد.

سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) که پیش از این با نام (CIC) شناخته می‌شد، سازمانی است که وظیفه ارائه خدمات مهاجرتی به متقاضیان را دارد.

زندگی مشترک زوجین که مدرکی برای اثبات ازدواج به حساب می‌آید، از زمانی حساب می شود که فرد متقاضی کارت اقامت دائم خود را دریافت کرده باشد.

نمونه کارت اقامت دائم کانادا
کارت اقامت دائم کانادا

کارت اقامت دائم (کارت PR) کارتی است که ثابت می‌کند یک فرد موفق به اخذ اقامت دائمی کانادا شده است. درصورتی‌که وقت تمدید این کارت بگذرد، اقامت دائم فرد از بین نمی‌رود. دریافت این کارت از طریق همسر متقاضی که شهروند یا مقیم کانادا است امکان‌پذیر خواهد بود. البته لازم است که همسر متقاضی به عنوان اسپانسر، حمایت خود را نشان دهد.

شرایط فردی که برای متقاضی اخذ اقامت کانادا از طریق ازدواج  اسپانسر می‌شود.
شرایط اسپانسر شدن

داشتن ضمانت‌نامه مالی احتمالا یکی از مهم‌ترین شرط‌های دولت کانادا باشد. چراکه دولت کانادا از یک فرد خارجی که صرفا فقط از طریق ازدواج توانسته وارد کانادا شود، حمایت مالی نمی‌کند. البته این بدان معنا نیست که فرد مهاجر حق برخورداری از هیچ حقوق اجتماعی در کانادا نخواهد داشت. بلکه باید ثابت کند که قصد حمایت کامل از عضو خانواده خود را دارد.

نحوه ارسال درخواست اقامت کانادا از طریق ازدواج

دروقع برای اخذ تابعیت کانادا از طریق ازدواج دو راه کاربردی وجود دارد. اول اینکه متقاضی علاقه‌مند به مهاجرت به کانادا، باید برای اقامت دائمی در مرکز پردازش کیس‌های مهاجرتی در کانادا درخواست دهد. همسر متقاضی نیز باید درخواستی برای حمایت از او ارائه کند.

در‌نظر داشته باشید که هر متقاضی دریافت اقامت دائمی کانادا لازم است تا برای معاینات پزشکی آزمایش دهد. اگر نتیجه این آزمایش‌ها مورد قبول نباشد، مجاز به ورود به کشور کانادا نخواهد بود.

همسر و شریک زندگی برای مهاجرت به کانادا می‌تواند از طریق فرایند اسپانسر شدن با استفاده از فرم IMM 1344 اقدام کند. در کانادا ازدواج همجنسگرایان قانونی است. هر ازدواجی که در کانادا یا خارج از کانادا صورت می‌گیرد، باید برای دولت کانادا معتبر و اثبات شده باشد.

زوجین می‌توانند از طریق داشتن فرزند، زندگی مشترک طولانی مدت و یا داشتن حساب‌های مالی مشترک، صحت روابط خود را به دولت کانادا ثابت کنند. دلیل اینکه دولت کانادا در بررسی صحت ازدواج دقت به خرج می‌دهد، این است که اطمینان حاصل کند این ازدواج صرفا برای استفاده از سیستم مهاجرتی کانادا نیست.

حمایت مالی همسر از متقاضی برای فرایند رسیدن به اقامت کانادا و زندگی در آنجا از اقدامات مهمی است که باید در نظر گرفته‌شود.

اگر سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا در صدور سند اقامت موقت شما خطایی مرتکب شود، شما باید از طریق فرم IMM1344 درخواست تصحیح خطای رخ داده را بدهید. این خطا ممکن است شامل عدم مطابقت تاریخ تولد، نام و نام خانوادگی با شناسنامه یا پاسپورت شما باشد.

فرم IMM1344 پس از ورود به کانادا، برای تصحیح اطلاعات شخصی شما معتبر نخواهد بود. برای مثال اگر پس از ورود به کانادا نام خود را تغییر داده‌اید، نمی‌توانید از فرم قبلی خود استفاده کنید و باید برای یک فرم جدید درخواست بدهید.

فرایند بررسی درخواست اقامت کانادا از طریق ازدواج چه‌مدت طول می کشد؟

فرایند بررسی و پردازش درخواست اقامت کانادا از طریق ازدواج احتمالا بیشتر از یک ماه طول بکشد. پس از گذراندن این دوره به شما راجب صلاحیت دریافت اقامت اطلاع داده خواهد شد. برای همین در طول تکمیل درخواست خود لازم است که دقت کافی به خرج دهید. چنانکه در ارائه مدارک و درخواست خطایی رخ بدهد،‌ فرایند بررسی درخواست متقاضی بیشتر از زمان معمول طول می‌کشد.

نحوه اخذ اقامت دائم کانادا از طریق ازدواج

افرادی که موفق می‌شوند مجوز اقامت موقت خود را از طریق ازدواج با شهروند کانادایی بگیرند، می‌توانند پس از گذشت ۵ سال از اقامت موقت خود برای اقامت دائم درخواست دهند. هنگام درخواست برای اقامت دائم، فرد باید بتواند ثابت کند که به‌مدت ۳ سال در کشور کانادا با همسر خود زندگی کرده‌است. همچنین ثابت کند در مجموع ۵ سال در کانادا اقامت داشته‌است. زمان اقامت برای اخذ مجوز اقامت دائم از زمانی محاسبه می‌شود که فرد مجوز اقامت موقت خود را می‌گیرد.

ازدواج صوری برای اخذ اقامت کانادا

ازدواج صوری به معنای این است که دو فرد صرفا جهت رسیدن به هدف خاصی با هم ازدواج کنند و پس از رسیدن به هدف خود از یکدیگر جدا شوند. این نوع ازدواج در امور مهاجرتی رایج است. اما بسیار ریسک‌پذیر بوده و به هیچ‌عنوان پیشنهاد نمی‌شود. افرادی که موفق به اخذ ویزای کانادا از طریق راه‌های دیگر مهاجرتی مانند دریافت ویزای کار کانادا یا ویزای تحصیلی کانادا نمی‌شوند، به این روش روی می‌آورند. اما باید بدانید که دولت کانادا مهاجرت از طریق ازدواج صوری را خلاف قوانین مهاجرتی می‌داند. دولت کانادا برای جلوگیری از ورود مهاجران از طریق ازدواج صوری قوانین جدیدی وضع کرده است و بسیار سخت‌گیرانه در این مورد عمل می‌کند. در ادامه درمورد قوانین دریافت اقامت کانادا از طریق ازدواج توضیح خواهیم داد.

راه های تشخیص ازدواج واقعی توسط دولت کانادا
تشخیص ازدواج واقعی توسط دولت کاناد

قوانین دریافت اقامت کانادا از طریق ازدواج

از ۲۵ اکتبر سال ۲۰۱۲، قوانین جدیدی در رابطه با روش اقامت از طریق ازدواج در کانادا در جهت جلوگیری و کاهش کلاهبرداری متقاضیان مهاجرت، تصویب شد. طبق این قوانین فرد اسپانسری که دارای کارت اقامت دائم است، باید به مدت حداقل دوسال زندگی مشترک قانونی با همسر خود داشته باشد. اگر مدت‌زمان زندگی مشترک از ۲ سال کمتر باشد خطر حذف اقامت فرد در کانادا وجود دارد.

افرادی که برای متقاضی دریافت اقامت کانادا اسپانسر می‌شوند، باید به مدت ۳ سال متقاضی را حمایت مالی کنند.

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج صوری جرم محسوب می‌شود.
مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج صوری

دولت کانادا چند همسری را نمی‌پذیرد. این نوع ازدواج در کانادا جرم محسوب می‌شود. متقاضیان دریافت اقامت کانادا از طریق ازدواج فقط درصورتی می‌توانند اقدام کنند که تنها با یک نفر ازدواج کنند. هر ازدواج قبلی که فرد داشته، باید بطور کامل به پایان برسد و به طلاق منجر شود. در‌غیراین‌صورت، متقاضی نمی‌تواند با یک مقیم یا شهروند کانادا ازدواج و برای دریافت اقامت این کشور اقدام کند.

اخذ اقامت کانادا از طریق ازدواج در خارج

مدارکی که برای ازدواج در خارج از کانادا نیاز خواهد بود، به شرایط و کشوری که ازدواج در آن صورت می‌گیرد، بستگی دارد. اخذ تابعیت از طریق ازدواج در خارج از کانادا درصورتی امکان‌پذیر است که زندگی مشترک زوج در خود کانادا صورت بگیرد.

قبل از ازدواج در کشور دیگری بهتر است با سفارت، کمیسیون عالی یا کنسولگری کشوری که قصد ازدواج در آن‌جا را دارید، در ارتباط باشید. این ارتباط به این دلیل است که مدارک ازدواج شما که برای درخواست اقامت نیاز خواهد بود، باید توسط دولت تایید شود.

مدارک مورد نیاز برای ازدواج در خارج از کانادا

اسپانسر متقاضی لازم است که مدارک زیر را به سفارت یا کنسولگری کشور سوم تحویل دهد:

  • پاسپورت کانادایی معتبر
  • گواهی تولد
  • نامه ازدواج (این نامه توسط دفتر ثبت ازدواج کشوری که در آن زندگی می‌کنید صادر می‌شود)
  • سند اثبات عدم تاهل.(مدرکی که شما با سوگند یاد کردن در مقابل سردفتر اسناد رسمی و یا یک مقام رسمی ثابت می‌کنید که متاهل نیستید)
  • گواهی عدم وجود مانع برای ازدواج در خارج از کشور
  • گواهی آزمایش خون قبل از ازدواج
  • اظهارنامه موافقت والدین
  • گواهی طلاق (درصورتی که قبلا ازدواج کرده باشد)
  • گواهی فوت (در صورتی که همسر قبلی فوت کرده باشد)

کشوری که قصد ازدواج در آن را دارید، ممکن است این مدارک را ترجمه شده به زبان آن کشور درخواست کند. مدارک ارائه شده باید توسط کنسولگری کانادا و کشور مورد نظر، تایید شده باشد. تایید این مدارک نشان می‌دهد که مهر و امضای روی مدارک کاملا معتبر است. پس از ارائه مدارک به کشور سوم و به ثبت رسیدن ازدواج، متقاضیان با ارائه گواهی ازدواج و مدارک شناسایی خود به دولت کانادا می‌توانند اقامت کانادا را دریافت کنند.

اگر علاقه‌مند به مهاجرت از طریق ازدواج هستید، پیشنهاد می‌کنیم صفحه چالش‌های مهاجرت از طریق ازدواج را از دست ندهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با متخصصان مهاجرتی گوتو‌تی‌‌آٰر در ارتباط باشید.

صفحات مرتبط:

سوالات متداول

آیا ازدواج با شهروند کانادایی موجب حذف ملیت اصلی فرد می‌شود؟

خیر. ازدواج با شهروند کانادایی موجب حذف ملیت اصلی نمی‌شود. زیرا اولا از طریق ازدواج در مرحله اول اقامت کانادا به فرد تعلق می‌گیرد، دوما کانادا جزو کشورهایی است که تابعیت دوگانه را می‌پذیرند.

آیا دریافت اقامت کانادا امکان بهره‌مندی از تمام حقوق شهروندی را به فرد می‌دهد؟

خیر. تمام حقوق شهروندی کانادا درصورتی به فرد تعلق می‌گیرد که تابعیت کانادا را داشته باشد.

چرا مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج صوری جرم است؟

زیرا دولت کانادا تنها به افرادی از طریق ازدواج اقامت می‌دهد که همبستگی خانوادگی داشته باشند و از ازدواج تنها برای رسیدن به اقامت کانادا استفاده نکنند. ازدواج صوری برای اخذ اقامت کانادا یک ریسک بسیار بزرگ محسوب می شود.

منابع

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
شما در حال تماس با GO2TR هستید ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید