دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در اتریش

تعداد دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت نسبت به دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم کم‌تر است. دلیل این امر عدم ارائه‌ی رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی و پیراپزشکی در برخی از دانشگاه‌های اتریش است. در ادامه لیست دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت ایران در کشور اتریش را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

مقدمه

تحصیل در اتریش به این معنی است که دانشجو باید زبان آلمانی را بیاموزد. برای ثبت‌نام در دانشگاه‌های پزشکی اتریش، دانشجویان باید در یک آزمون ورودی، همچنین در آزمون‌های اصلی موضوعات شرکت کنند و دارای مدرک زبان آلمانی با سطح C1 باشند. آزمون ورودی به‌طور هم‌زمان در همه دانشگاه‌های پزشکی در اطراف اتریش برگزار می‌شود، به همین دلیل دانشجویان می‌توانند فقط یک دانشگاه را برای درخواست انتخاب کنند. با نتایج مثبت در تمام دروس اصلی، با گواهینامه زبان آلمانی C1 و نتایج مثبت آزمون‌های ورودی می‌توان دانشجویان را در دانشگاه ثبت‌نام کرد.

 درخواست به دانشگاه‌های پزشکی در اتریش فقط یک‌بار در سال انجام می‌شود. برای شرکت در کنکور، باید تا 31 مارس ثبت‌نام کنید. این آزمون هر جمعه در ماه جولای برگزار می‌شود، نتایج در هفته اول آگوست اعلام می‌شود، ثبت‌نام در دانشگاه‌های پزشکی تا 5 سپتامبر آزاد است.

دانشگاه‌های پزشکی عمومی در اتریش

دانشکده‌های پزشکی در اتریش درعین‌حال نه‌تنها دانشگاه بلکه بیمارستان‌های دانشگاهی نیز هستند. برای ثبت‌نام در دانشگاه‌های پزشکی اتریش، دانشجویان باید در یک آزمون ورودی شرکت کنند که 8 ساعت طول می‌کشد. آزمون ورودی به‌طور هم‌زمان در تمام دانشگاه‌های پزشکی اتریش برگزار می‌شود. تعداد مکان‌ها به سهمیه مربوط می‌شود و به تابعیت بستگی دارد. دانشجویان بین‌المللی فقط 5٪ از کل کرسی‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی را دارند، درحالی‌که دانشجویان اتحادیه اروپا 25٪ مکان‌ها را دارند. برای قبولی در امتحان، آمادگی کامل و اساسی لازم است.

آماده‌سازی درجه پزشکی

دوره آمادگی شامل 4 موضوع اصلی، برنامه آمادگی ویژه به زبان آلمانی و آمادگی برای کنکور است. این دوره نیاز به تسلط کامل به زبان آلمانی (B2) دارد.

برای شروع آموزش پزشکی در دانشگاه اتریش، دانشجویان باید گواهی زبان آلمانی در سطح C1 داشته باشند. درک ادبیات پزشکی و متون تخصصی یکی از چهار قسمت در کنکور است. دانشجویان دوره‌های پزشکی ویژه‌ای را به زبان آلمانی می‌گذرانند، واژه‌نامه حرفه‌ای را می‌آموزند و اصطلاحات پزشکی را ممیزی می‌کنند.

اگر دانش‌آموز دانش کافی (یا اصلاً) آلمانی (سطح B2) را نداشته باشد، برنامه آماده‌سازی با دوره‌های بسیار فشرده زبان آلمانی شروع می‌شود. در آن صورت، طول دوره برنامه یک‌ترم است.

تعداد مکان‌های موجود در برنامه درجه دندانپزشکی در دانشگاه‌های اتریش برای دانشجویان بین‌المللی تنظیم‌شده است. در هر دانشگاه بیش از 5 دانشجوی بین‌المللی ثبت‌نام می‌شود، دانشجویان اتحادیه اروپا 25٪ ظرفیت قبولی دارند. دانشجو ملزم به هدفمند و تلاشگری است زیرا رقابت بین دندان‌پزشکان ده برابر بیشتر از دانشکده پزشکی است.

برنامه آماده‌سازی برای درجه دندانپزشکی مانند برنامه آماده‌سازی درجه پزشکی است

آزمون های ورودی دانشگاه‌های پزشکی اتریش

آزمون ورودی در دانشگاه‌های پزشکی سالی یک‌بار و هم‌زمان در همه دانشگاه‌های اتریش برگزار می‌شود. امتحان 8 ساعت طول می‌کشد. دانشجویان باید تا 31 مارس در آزمون ثبت‌نام کنند و فقط یک دانشگاه را برای درخواست انتخاب کنند.

 1. مبانی پزشکی

آزمون دانش‌پایه یک آزمون چندگزینه‌ای است، به این معنی که دانش‌آموزان باید پاسخ صحیح را از گزینه‌های پیشنهادی انتخاب کنند. این آزمون دانش‌پایه دانش‌آموزان را در رشته‌های زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضی بررسی می‌کند.

 1. درک واژگان پزشکی و متون

دانش‌آموزان چندین صفحه از متن پزشكی را می‌خوانند و سپس بر اساس اطلاعات متن، به سؤالات چندگزینه‌ای پاسخ می‌دهند.

 1. آزمون قسمت اجتماعی – عاطفی

این آزمون از دو قسمت تشکیل‌شده است:

 • شناخت احساسات درست

این بخش توانایی دانش‌آموز را در شناخت احساسات افراد با توجه به اطلاعات داده‌شده در مورد شرایط خاص آزمایش می‌کند.

 • تصمیم‌گیری‌های صحیح اجتماعی

تعیین مهارت‌های دانش‌آموز در تعیین اولویت‌های صحیح با توجه به زمینه پزشکی گرا

 1. آزمون توانایی‌های شناختی

هدف از این قسمت آزمون شناسایی توانایی‌های دانش‌آموزان در ارزیابی صحیح شرایط و تصمیم‌گیری صحیح است. این آزمون شامل 5 قسمت است:

 • ترکیبی از اشیا هندسی

شناسایی مهارت‌های شناختی، دیداری، تحلیلی و سازنده توسط ترکیبی از ارقام مختلف هندسی.

 • حافظه و درک

تعیین مهارت‌های شناختی با انتخاب محتوای مناسب از طریق درک ارقام، اعداد و کلمات. اصلاح مجدد اطلاعات از طریق درک خود بدون از دست دادن معنای اصلی.

 • سری عددی

آزمایش توانایی دانش‌آموز در شناسایی رابطه بین سری‌های عددی و ایجاد رابطه منطقی بین آن‌ها.

 • ارتباط علی

تعیین توانایی دانش‌آموز درنتیجه گیری منطقی و پیش‌بینی تأثیرات بر اساس گفته‌های درک شده.

 • واژگان

تعیین توانایی دانشجویان در تدوین آزادانه و متنوع دانش به‌دست‌آمده.

لیست دانشگاه‌های مورد تائید وزارت بهداشت اتریش

سیستم آموزشی اتریش ترکیبی از یک سنت طولانی در آموزش عالی با جدیدترین تکنولوژی‌های پژوهشی است. تحصیل در اتریش رایگان بوده و شما بابت تحصیل در مدارس اتریش هزینه‌ای نمی‌پردازید.
تحصیل در اتریش در مقاطع لیسانس و فوق‌لیسانس تقریباً رایگان بوده و البته نیاز به قبولی در دانشگاه‌های سراسری ایران و کنکور دارد. اخیراً دانشگاه‌های اتریش مدرک دانشگاه آزاد را قبول ندارند.
تحصیل در اتریش در مقطع کارشناسی به زبان آلمانی است و افرادی که مدرک زبان ندارند حتماً می‌بایست ۳ ترم در دوره‌های آموزشی شرکت نمایند و اگر در آزمون زبان قبول شدند می‌توانند وارد دانشگاه شوند. هزینه دوره زبان در اتریش برای هر ترم حدود 450 الی 1200 یورو است.

دانشگاه مورد تائید وزارت بهداشت در اتریش به شرح زیر است:

 1.  دانشگاه یوهانس کپلر لینتز
 2. دانشگاه کارل فرانتسنس گراتس
 3. دانشگاه مد گراتس
 4. دانشگاه مد اینسبروک
 5. دانشگاه مد وین
 6. دانشگاه خصوصی پزشکی پاراسلسوس
 7. دانشگاه گراتس
 8. دانشگاه اینسبروک
 9. منابع طبیعی دانشگاه و زندگی علمی-بوکو
 10. دانشگاه منابع طبیعی و علوم زندگی، وین
 11. دانشگاه وین

مشاوره

برای تحصیل در دانشگاه های اتریش بهتر است پیش از هر اقدامی با مشاورین متخصص ما در GO2TR در ارتباط باشید.

ارزیابی تحصیلی
برای ارزیابی تحصیلی، با موسسه ما تماس بگیرید.


دیدگاهتان را بنویسید

طبقه‌بندی: آرشیو تحصیل
مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
شما در حال تماس با GO2TR هستید ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید