خرید خانه ارزان در ایتالیا

زمان مطالعه: 5 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط آرینا صادقی

در بین تمام کشورهای اروپایی ایتالیا ارزان‌ترین خانه ها و یا املاک را برای فروش دارد. برای شهروندان اروپایی هیچگونه محدودیتی در خرید املاک وجود ندارد؛ با این وجود، برای شهروند غیر اروپایی محدودیت هایی اعمال شده است که در ادامه به آن می‌پردازیم.
خارجی‌ها و اتباع دیگر کشورها که در خارج از اتحادیه اروپا، زندگی می­‌کنند، اگر بخواهند برای خرید املاک در ایتالیا اقدام کنند، باید اجازه اقامت معتبر داشته باشند. مگر در مواردی که شما در کشوری زندگی
کنید که با ایتالیا قرارداد معاملات متقابل داشته باشد. به عنوان مثال هر یک از اتباع آمریکایی می‌تواند در کشور ایتالیا ملک بخرد، در مقابل هر تبعه ایتالیایی نیز امکان خرید ملک در کشور ایالات متحده را دارد.

سرمایه لازم برای خرید ملک در ایتالیا

ارزان ترین نواحی برای خرید املاک در ایتالیا، مناطق کالابریا، مولیس و سیسیل است. از طرف دیگر برخی از گرانترین شهرهای کشور برای خرید ملک، شهرهای رم، ونیز، میلان و مناطقی مانند توسکانی یا مناطق کوهستانی در نزدیکی استراحتگاه های اسکی است.
هنگام تخمین هزینه خرید خانه در ایتالیا غیر از قیمت خرید املاک در ایتالیا، پنج هزینه وجود دارد، که باید در نظر گرفته شود:

  • سه درصد قیمت خرید توافقی، هزینه آژانس املاک است که حداقل هزینه 2800 یورو می­باشد.
  • 1 تا 2 درصد صرف هزینه نقشه برداری به علاوه سایر هزینه ها و مخارج مربوطه خواهد شد.
  • هزینه دفتر اسناد رسمی، میزانی است که توسط دولت وضع شده است.
  • مالیات بر ارزش افزوده یا VATو مالیات فروش در آژانس، که IVA نامیده می­شود و همچنین مالیات خدمات نقشه برداری و دفتر اسناد رسمی، از هزینه های مالیاتی است که باید پرداخت گردد.
  • مالیات پرداختی به دولت که دارای درصد متفاوتی از ارزش مالی خانه و ارزش زمین و املاک در ایتالیا است.

روشهای یافتن خانه اجاره ای در ایتالیا

اگر قصد اجاره و یا خرید املاک در ایتالیا دارید، می­توانید جستجوی محل مسکن مورد نظر خود را در ایتالیا به‌صورت آنلاین یا با مراجعه به نمایندگی املاک در ایتالیا و مستغلات آغاز کنید. انواع مختلف قراردادهای اجاره نامه در ایتالیا وجود دارد. از جمله امکان اجاره کوتاه مدت 18 ماهه تا قراردادهای اجاره سه یا چهار ساله وجود دارد. همچنین قوانین در ایتالیا به گونه ای است؛ که امکان تمدید اجاره نامه ها برای مدت طولانی وجود دارد.

هزینه لازم برای اجاره خانه در ایتالیا


قیمت‌های اجاره خانه در ایتالیا با توجه به نوع خانه(آپارتمان یا خانه ویلایی) و محل قرار گرفتن آن بالای شهر یا حومه متفاوت است. به عنوان مثال؛ اجاره در یک شهر استانی، حدود 400 تا 700 دلار برای یک آپارتمان مبله است. در شهرهای کوچک اجاره خانه از 300 دلار به بالا خواهد بود. همچنین به طورکلی متوسط اجاره خانه در ایتالیا 800 یورو (880 دلار) است.

میانگین قیمت اجاره در ایتالیا، از گرانترین شهر یعنی میلان برابر با 1580 یورو تا ارزان ترین شهر پروگیا که برابر با 530 یورو می­باشد. میزان متوسط اجاره در پایتخت کشور رم برابر با 1220 یورو است.

سرمایه گذاری با خرید ملک در ایتالیا


قیمت املاک در ایتالیا، نسبت به جاهای دیگر در اروپا ارزان ترین است. در حالی که برای سرمایه گذاری باید مبلغی حدود 300 تا 500 هزار یورو هزینه کنید. به عبارتی بهتر است خرید املاک در ایتالیا به عنوان یک سرمایه گذاری تلقی نشود. اگر می­خواهید برای همیشه در آنجا زندگی کنید؛ خانه ای خریداری کنید. هرچند می توانید ملک مورد نظر خود را در یک محل توریستی از ایتالیا خریداری کنید. سپس آن را برای کسب سود اجاره دهید. در همین راستا لازم است بدانید؛ که خرید املاک در ایتالیا برای به دست آوردن اقامت دائم یک روند ساده نیست.

اگر به دنبال خرید خانه برای دریافت ویزا هستید، باید بدانید که در ایتالیا چنین گزینه ای وجود ندارد. بر خلاف کشورهای همسایه یعنی مالت، اسپانیا یا پرتغال، ایتالیا برنامه ویزای طلایی ندارد. علاوه بر این برای اقدام جهت دریافت ویزای سرمایه گذاری، فقط با سرمایه گذاری در مشاغل امکان پذیر است و خرید املاک قابل قبول نیست.

giambronelaw

شرایط اخذ ویزای طلایی با خرید ملک

در حال حاضر، کشور ایتالیا برای سرمایه گذارانی که قصد خرید املاک در ایتالیا را دارند، برنامه‌ای به‌عنوان اعطای ویزای طلایی ندارد.طبق قوانین ایتالیا اخذ اقامت دائم در این کشور در صورتی امکان‌پذیر است که متقاضیان بتوانند؛ سالانه 100000 یورو درآمد داشته باشند.اگر متقاضی مهاجرت، بخواهد با خرید املاک در ایتالیا، سرمایه گذاری بزرگی را انجام‌دهد، این مبلغ به 35000 یورو کاهش خواهد یافت.مبلغ دقیقی برای خرید ملک جهت سرمایه گذاری، تعریف نشده است؛ اما در برخی مناطق حدود 300000 یورو تا 500000 یورو بوده است.

خرید ملک و دریافت اقامت ایتالیا


طرح خرید خانه در ایتالیا برای دریافت اقامت با برنامه‌های سرمایه گذاری و ویزای طلایی در کشورهایی مثل: مالت، قبرس، پرتغال، اسپانیا و… فرق دارد. در این کشورها نیازی به سکونت در کشور، حداقل اقامت و پرداخت مالیات نخواهد بود. در حالی که ایتالیا اینگونه نیست.
ایتالیا برای امکان سرمایه گذاری خارجی در کشور، برنامه جدیدی را در سال 2017 معرفی کرد. این برنامه، ویزای سرمایه گذار برای ایتالیا نام دارد. این برنامه برای شهروندان و اتباع کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند. همچنین علاقمند به سرمایه گذاری در ایتالیا یا کمک مالی به این کشور هستند، اجرا می­شود. روش‌های سرمایه گذاری به شرح زیر است:

  • 2000000 یورو سرمایه گذاری در اوراق قرضه دولتی.
  • پرداخت وام 1000000 یورویی به یک شرکت مسئولیت محدود ایتالیایی.
  • اعطای کمکهای بشردوستانه به مبلغ 1000000 یورو.
  • سرمایه گذاری مبلغ 500000 یورو در یک استارتاپ نوآورانه در ایتالیا.

نکات ضروری قبل از خرید یا اجاره ملک در ایتالیا

اگر می‌خواهید؛ اولین خانه خود را در ایتالیا به عنوان “خانه اول یا اقامتگاه اصلی” خریداری کنید؛ باید به‌مدت 18 ماه در این کشور اقامت داشته‌باشید. در این حالت شما فقط 2٪ مالیات انتقال را پرداخت می­‌کنید. اگر فکر می­‌کنید؛ ممکن است ظرف 5 سال اموال خود را بفروشید یا مطمئن نیستید که می‌توانید؛ اقامت خود را دائمی کنید. باید به عنوان یک فرد غیر مقیم در ایتالیا املاک بخرید. همچنین اگر بیش از 6 ماه به طور مداوم در ایتالیا اقامت ندارید. بهتر است باز هم به عنوان یک فرد غیر مقیم ملک خریداری کنید. این‌گونه مالیات پرداختی شما 9٪ از ارزش مالی ملک­تان خواهد بود.


قبل از خرید خانه در ایتالیا بهتر است؛ مشاوره گسترده با موسسات مالی داشته باشید. هرچند آنها نمی­توانند به عنوان کارگزار عمل کنند؛ ولی می­توانند شرایط بانک های مختلف را برای شما مقایسه کنند. همچنین در تهیه اسناد و فوریت برنامه به شما کمک نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
شما در حال تماس با GO2TR هستید ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید