زندگی در لهستان

با توجه به اینکه شرایط و هزینه زندگی در کشورها مختلف می باشد؛ تصمیم گرفتیم تا بطور جداگانه در این مقاله به توضیح کامل شرایط و هزینه زندگی در لهستان بپردازیم.

مقدمه

زندگی در لهستان

مردم کشور لهستان به معماری های قدیمی بسیار علاقه دارند به طوریکه ساختمان های این کشور دارای طراحی های معماری بسیار زیبا و خاصی هستند. در این کشور معماران بسیار بزرگی دیده می شود که تمام عمر خود را صرف معماری کرده اند اینطور که شواهد نشان می‌دهد در این کشور هنر های سنتی نیز بسیار شهرت دارد به طوریکه نقش های برجسته بر روی دیوار یک هنر بسیار مهم محسوب می شود.

آخرین میزان حقوق در یک ماه در کشور لهستان طبق آمار 2018 در حدود 480.20 یورو اعلام شده است. شاید با خود بگویید دستمزد در کشور لهستان کم است اما هزینه های زندگی بسیار ارزان در این کشور سبب شده است که هزینه ها کمتر شود.

میزان حقوق در کشور لهستان در سال 2020 با رشد 22 درصدی همراه خواهد بود که رقم قابل توجهی است. درآمد متوسط در شهر ورشو پایتخت این کشور با احتساب مالیات 850 دلار در ماه است. آماری که به دست ما رسیده است نشان می دهد میزان درآمد هر فرد در کشور لهستان به نسبت ایران 22 درصد بیشتر است این در حالی است که هزینه زندگی در کشور لهستان 3 درصد از ایران کمتر بوده و نشان می دهد در این کشور درآمد به دست آمده می تواند شرایط زندگی خوبی فراهم سازد.

در کشور لهستان بیش از 400 موسسه عالی برای تحصیل دیده می شود و هزینه تحصیل در این کشور کمتر از میانگین اروپایی در نظر گرفته شده است. افراد برای دوره های لیسانس و همینطور کارشناسی ارشد و تحصیلات حرفه ای می‌بایست 2000 یورو هزینه در نظر بگیرند این در حالی است که برای دکترا در کشور لهستان نیاز به هزینه 3000 یورو در هر ماه است دوره های تخصصی و حرفه ای در کشور لهستان عموماً هزینه بر است.

کشور لهستان در زمینه تولید خالص میوه و سبزیجات و همینطور گوشت بسیار قدرتمند ظاهر شده است. غلات، روغن سبزیجات، وعده های غذایی پروتئینی کشور لهستان در اقتصاد این کشور رشد زیادی داشته است. این کشور به نوبه خود در زمینه سیب زمینی و چاودار نیز توانسته به خودکفایی برسد کشاورزی در کشور لهستان به میزان سال گذشته رشد 15 درصدی داشته است.

هزینه زندگی در لهستان

در صورتی که کشور لهستان را برای تحصیل انتخاب کرده باشید باید بدانید که خوابگاه های دانشجویی در این کشور تنها به 12 درصد از دانشجویان رسیده و الباقی نیاز است که به سراغ مسکن شخصی بروند. در صورتی که فرد بخواهد یک آپارتمان یک خوابه در کراکوف اجاره نماید باید به میزان 290 یورو برای هر ماه هزینه در نظر بگیرد اجاره خانه در شهر ورشو کشور لهستان نیاز به 350 الی 460 یورو هزینه در ماه دارد.

در کشور لهستان بیش از 400 موسسه عالی برای تحصیل وجود دارد و هزینه تحصیل در این کشور کمتر از میانگین اروپایی در نظر گرفته شده است. افراد برای دوره های لیسانس و همینطور کارشناسی ارشد و تحصیلات حرفه ای می بایست 2000 یورو هزینه در نظر بگیرند این در حالی است که برای دکترا در کشور لهستان نیاز به هزینه 3000 یورو در هر ماه است.

دوره های تخصصی و حرفه ای در کشور لهستان عموماً هزینه بر است. هزینه زندگی در کشور لهستان به طور متوسط بین 450 الی 650 یورو در ماه در نظر گرفته شده است که البته بستگی به شرایط زندگی و همینطور منطقه ای که در آن زندگی می‌کنید دارد. شهرهای بزرگی مانند کراکوف و ورشو با هزینه های 500 الی 850 یورو در ماه همراه هستند.

متوسط هزینه تحصیل در یک دانشگاه خصوصی در این کشور 50 هزار یورو برای هر سال اعلام شده است. هزینه ای که برای مسکن در نظر گرفته می شود به میزان 37 درصد از کل هزینه زندگی در ماه است. در صورتی که شما یک دانشجو باشید که در کشور لهستان تنها زندگی می کنید هزینه شما بین 350 الی 400 یورو در ماه است در صورتی که دارای شریک زندگی هستید هزینه شما 450 یورو برای هر ماه و کسانی که در خوابگاه های دانشجویی زندگی می کنند به میزان 200 یورو در ماه دارند.

هزینه یک وعده غذا در یک رستوران معمولی در کشور لهستان 20.00 زلوتی است در صورتی که بخواهید از یک رستوران متوسط استفاده نمایید هزینه برای دو نفر 100.00 زلوتی است.

غذا برای یک دانشجوی خارجی در کشور لهستان بین 100 الی 150 یورو در ماه هزینه در بر دارد. یکی از روش هایی که در هزینه شما صرفه جویی شود این است که از سوپرمارکت ها خرید کنید و خودتان مشغول به آشپزی شوید. حمل و نقل عمومی در کشور لهستان به میزان 50 یورو هزینه در بر دارد. 

افرادی که با ویزای دانشجویی وارد خاک این کشور شده اند برای خرید کتاب و مجلات پژوهشی خود می توانند از کتابفروشی های قدیمی استفاده نمایند و کتاب های دست دوم بخرند. در صورتی که در نامه نویسی اولیه در دانشگاه اعلام نمایید که از نظر مالی در وضعیت ضعیفی هستید نام شما در لیست رزرو خوابگاه های تحصیلی قرار می گیرد.

در نمودار زیر جزئیات میزان هزینه های زندگی در این کشور را مشاهده می کنیم:

زندگی در لهستان

میانگین درآمد در لهستان

در بخش قبل در خصوص حداقل دستمزد در کشور لهستان صحبت شد و متوجه شدیم که این کشور از نظر درآمدزایی در وضعیت پایین است پس علت چیست که مردم کشور لهستان را برای مهاجرت یک گزینه خوب می دانند؟ در نظر داشته باشید یافتن شغل مناسب یک موضوع بسیار مهم است.

شهر ورشو در کشور لهستان از نظر فرصت های شغلی بسیار عالی است به طوریکه برای حرفه های جوان می تواند بسیار پولساز باشد. درآمدهای موجود در این کشور در سال های اخیر بیشتر از قبل شده است. آماری که به دست ما رسیده است نشان می دهد میزان درآمد هر فرد در کشور لهستان به نسبت ایران 22 درصد بیشتر است این در حالی است که هزینه زندگی در کشور لهستان 3 درصد از ایران کمتر بوده و نشان می دهد در این کشور درآمد به دست آمده می تواند شرایط زندگی خوبی فراهم سازد.

افرادی که در شرکت های دولتی در کشور لهستان کار می کنند به نسبت شرکت های خصوصی کمتر درآمد دارند و این مبلغ نشان می دهد که به طور کلی این کشور از نظر رتبه و شرایط خوبی دارد. شهر ورشو در لیست شهرهای ثروتمند کشور لهستان قرار دارد.

این شهر دارای پتانسیل درآمدزایی بسیار قدرتمندی است. در نظر داشته باشید که درآمد متوسط هر کارمند در این شهر بیشتر از سایر مناطق اعلام شده است البته هزینه های زندگی نیز بیشتر است. یافتن کار در کشور لهستان با حقوق بالا نیاز به تخصص دارد. هزینه زندگی در کشور لهستان در سال های اخیر به وضعیت ثابتی رسیده است.

قیمت برخی کالاهای اساسی در لهستان

شیر به میزان یک لیتر 2.46 زلوتی
یک قرص نان سفید تازه 500 گرم 2.61 زلوتی
برنج سفید یک کیلوگرم 3.37 زلوتی
شانه تخم مرغ 12 عدد 6.20 زلوتی
پنیر محلی 1 کیلوگرم 21.71 زلوتی
سینه مرغ بدون استخوان 1 کیلوگرم 31.70 زلوتی
سیب یک کیلوگرم 2.65 زلوتی
موز یک کیلوگرم 4.31 زلوتی
پرتقال یک کیلوگرم 4.42 زلوتی
گوجه فرنگی 4.72 زلوتی

اقتصاد در لهستان

کشور لهستان در ابتدا از نظر اقتصادی ضعیف ظاهر شد اما با سیاست های درست اقتصادی به کار برده در طول 25 سال گذشته این کشور با رشد 40 درصدی در زمینه اقتصاد روبرو بوده است. در حال حاضر اقتصاد کشور لهستان تنه به تنه اقتصاد های بزرگ اروپا مانند فرانسه قرار دارد.

کشور لهستان در زمینه تولید خالص میوه و سبزیجات و همینطور گوشت بسیار قدرتمند ظاهر شده است. غلات، روغن سبزیجات، وعده های غذایی پروتئینی کشور لهستان در اقتصاد این کشور رشد زیادی داشته است. این کشور به نوبه خود در زمینه سیب زمینی و چاودار نیز توانسته به خودکفایی برسد کشاورزی در کشور لهستان به میزان سال گذشته رشد 15 درصدی داشته است.

کشور لهستان ششمین تولیدکننده و صادر کننده سیب در کل جهان به شمار می آید. این کشور از نظر صنعت و معدن نیز در وضعیت خوبی قرار دارد. پایه صنعتی کشور لهستان در بخش زغال سنگ، نساجی و مواد شیمیایی است. این کشور در زمینه ماشین آلات و آهن و فولاد نیز به رتبه بالایی رسیده است.

الکترونیک و تولید ماشین و کشتی سازی در کشور لهستان نیز گردش مالی گسترده در کشور لهستان ایجاد کرده است. تأثیر دارو در کشور لهستان بسیار خوش درخشیده است به طوریکه ارزش کل بازار داروخانه کشور لهستان 5 درصد به نسبت سال گذشته افزایش داده شده است. در این کشور تجهیزات پزشکی در لیست موارد صادراتی قدرتمند قرار دارد.

امنیت مالی و اقتصادی در لهستان

امنیت اقتصادی در کشور لهستان برای کارآفرینان خارجی رتبه اول را دارد به طوریکه دولت این کشور همیشه سعی کرده است از ایده های بزرگ استقبال نمایند. مالیات در کشور لهستان 19 درصد اعلام شده است که رقم بسیار پایینی است. در کشور لهستان به میزان 7 درصد از نیروی کار در زمینه کشاورزی جذب می شوند و در حدود 8 درصد از نیروی کار نیز در فضای تولید ناخالص دیده می شود.

صنعت کشور لهستان روز به روز در حال رشد است و رکودی در این زمینه گزارش نشده است. در حال حاضر کشور لهستان 2 میلیون مزارع خصوصی دارد که 90 درصد از آن در وضعیت اشغال شده قرار می گیرد. در نظر داشته باشید که میزان تولید محصولات کشاورزی در کشور لهستان به نسبت سال قبل 26 درصد بیشتر شده است و از شرایط ایمنی برخوردار است.

مزارع با مساحت بیش از 15 هکتار در کشور لهستان به میزان 9 درصد از کل مزارع را در نظر می گیرد. امنیت مالی در زمینه ماشین آلات در کشور لهستان و همینطور تجهیزات حمل و نقل بسیار گسترده است. این کشور در زمینه روان سازهای صنعتی و همینطور مواد مرتبط توانسته به رتبه خوبی دست یابد. لهستان در زمینه تولیدات کارخانه ای بسیار حرفه ای عمل کرده است.

حداقل دستمزد در لهستان

هر ساله از سوی کشور لهستان یک مبلغ به عنوان حداقل دستمزد تعیین می شود. این مبلغ برای شرایطی است که بین کارفرما و کارگر قرار عقد شده باشد به این معنی که کارفرما نمی تواند از این مبلغ کمتر را در نظر بگیرد. در صورتی که بین کارگر و کارفرما قرارداد نباشد دستمزد می تواند کمتر داده شود.

در سال 2017 حقوق کشور لهستان برای کارگران افزایش داده شده است به طوریکه هیئت وزرا این کشور ترتیب این افزایش نرخ را داده است. در ابتدای ماه ژانویه حداقل میزان دستمزد به میزان 2.000 زلوتی تعیین شده است این امر نشان می دهد که سود خالص در این کشور 1.459 زلوتی اعلام شده است.

در نظر داشته باشید که نرخ تعیین شده در وضعیت حداقل قرار دارد. دستمزد برای هر ساعت اضافه کار 13 زلوتی تعیین شده است. آخرین میزان حقوق در یک ماه در کشور لهستان طبق آمار 2018 480.20 یورو اعلام شده است. شاید با خود بگویید دستمزد در کشور لهستان کم است اما هزینه های زندگی بسیار ارزان در این کشور سبب شده است که هزینه ها کمتر شود.

شواهد نشان می دهد که میزان حقوق در کشور لهستان در سال 2020 با رشد 22 درصدی همراه خواهد بود که رقم قابل توجهی است. درآمد متوسط در شهر ورشو پایتخت این کشور با احتساب مالیات 850 دلار در ماه است.

اجاره خانه در لهستان

برای اجاره آپارتمان یک خوابه در کشور لهستان در مرکز شهر 1623.82 زلوتی باید در نظر بگیرید. در صورتی که بخواهید یک آپارتمان مشابه در خارج از مرکز اجاره نمایید باید 1241.85 زلوتی هزینه کنید. آپارتمان های سه خوابه در کشور لهستان در مرکز شهر 2771.33 زلوتی هزینه در بر دارد. همین آپارتمان خارج از مرکز شهر 2049.71 زلوتی هزینه در بر می گیرد. شایان ذکر است که این کشور به طور کلی از نظر مسکن در وضعیت خوبی قرار دارد. درآمدزایی در کشور لهستان به صورتی است که افراد می توانند در مرکز شهر نیز خانه اجاره نمایید.

در نظر داشته باشید افرادی که از نظر بودجه محدود هستند می‌توانند از خانه های اشتراکی استفاده نمایند این خانه در سطح شهر قرار دارد و از هزینه به میزان 40 درصد کمتر از سایر خانه ها برخوردار هستند این در حالی است که به طور کلی استفاده از خانه های اشتراکی در این کشور از نظر امکانات ضعیف است و نباید انتظار بالایی داشته باشید. برای یافتن خانه مورد نظر خود می توانید از سیستم های مشاوره ای استفاده نمایید و املاک در کشور لهستان نیز از نظر هزینه در وضعیت خوبی قرار دارد و به شما کمک می کند.

پیشنهاد می کنیم مطلب زیر را از دست ندهید.

از اخذ اقامت لهستان چه می‌دانید؟

در این جدول میتوانید تقریبا میانگین اجاره کردن خانه در شهر های لهستان را مشاهده کنید، هزینه ها به واحد پول لهستان (زلوتی) و یورو آورده شده است.

نام شهر از 0 تا 38 متر مربع از 38 تا 60 متر مربع از 60 تا 90 متر مربع
ورشو (پایتخت) 1984 زلوتی / 460 یورو 2799 زلوتی / 649 یورو 4015 زلوتی / 931 یورو
کراکوف 1445 زلوتی / 335 یورو 1877 زلوتی / 435 یورو 2585 زلوتی / 599 یورو
وروتسواف 1477 زلوتی / 342 یورو 2260 زلوتی / 524 یورو 2921 زلوتی / 677 یورو
گدانسک 1353 زلوتی / 313 یورو 1995 زلوتی / 462 یورو 2590 زلوتی / 601 یورو

خرید ملک در لهستان

برای خرید خانه در کشور لهستان در ابتدا سعی کنید به طور دقیق ارزیابی نمایید که دسته بندی نرخ ها به چه صورت است ، تعرفه ای که برای هر مترمربع خانه در کشور لهستان در مرکز شهر در نظر گرفته می شود ارزانتر از سایر مناطق است این در حالی است که اگر افراد از نظر بودجه در وضعیت خوبی باشند می توانند در مرکز شهر نیز خانه خریداری نمایند.

قیمت خانه برای هر متر مربع در مرکز شهر 7847.49 زلوتی در نظر گرفته شده است. این در حالی است که قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان خارج از مرکز 5.237.39 در نظر گرفته شده است که رقم قابل قبولی است. هزینه ای که بابت خرید خانه در کشور لهستان پرداخت می کنید می تواند در وضعیت قسط و یا نقد در نظر گرفته شود و بستگی به شرایط خودتان دارد در صورتی که از روال قسط استفاده می‌کنید باید فردی باشد که به عنوان ضمانت معرفی شود او باید از نظر گردش مالی در وضعیتی باشد که بتواند از پس هزینه قسط های در نظر گرفته شده بر آید. اجاره خانه در کشور لهستان نیز طبق همین سیاست پیش می رود و باید حقوق فرد از سه برابر اجاره خانه برای هر ماه بیشتر باشد.

برای اطلاع از سرمایه گذاری خرید خانه در ورشو لهستان کلیک کنید.

زندگی در لهستان و شرایط کاری

بازار کار لهستان طی 5 سال اخیر یکی از شکوفاترین سالهای تاریخ خود را در حال سپری کردن است و همانطور که در تصویر زیر میبینید نرخ بیکاری از سال 2014 تا به اکنون از 10 درصد به 3.5 درصد یعنی نرخی پایینتر از کشورهای آلمان و سوئد رسیده است. 

نرخ بیکاری لهستان

برای کاریابی در کشور لهستان باید سعی کنید در ابتدا شغل های مورد نیاز را پیدا نمایید و سپس بررسی نمایید که شغل های پر درآمد در این کشور کدام است با یک نتیجه گیری ساده می توان به درآمدزایی خوبی دست یافت. صنعت غذا در کشور لهستان بسیار رونق دارد به طوریکه مردم این کشور بسیار علاقمند به غذا هستند و رستوران و غذاخوری ها در این کشور از نظر درآمد در وضعیت بسیار عالی قرار دارد. شما می توانید با راه اندازی یک رستوران در کشور لهستان یک فضای درآمدزایی خوبی برای خود ایجاد نمایید.

کشور لهستان در زمینه برنامه نویسی هر ساله نیاز به نیروی کار زیادی دارد. در این کشور برنامه نویسی در لیست شغل های پر درآمد محسوب می شود. ثبت شرکت برنامه نویسی در کشور لهستان می تواند یک انتخاب بسیار عالی برای نیروهای متخصص محسوب شود.

مردم کشور لهستان بسیار علاقه به خریدهای آنلاین دارند به این ترتیب راه اندازی یک فروشگاه آنلاین با توجه به هزینه کم و سوددهی بالا یک گزینه بسیار عالی محسوب می شود. در این زمینه نیاز است که دانش کافی در زمینه کالایی که قرار است به فروش برسد باید در نظر گرفته شود.

چگونه ویزای لهستان بگیریم؟

در هر صورت اگر شما تخصص خوبی دارید بهتر است به فکر یک رزومه استاندارد باشید سپس از طریق سایت های معتبر این کشور می توانید شغل مورد نظر خود را به دست آورید. شایان ذکر است که برای اخذ ویزای کاری این کشور چه خوب است که سابقه کاری مفید داشته باشد به این ترتیب می توانید از ویزای کاری یک ساله استفاده نماید.

بیمه و تسهیلات درمانی در لهستان

بیمه و تسهیلات درمانی برای افراد مقیم لهستان

در این مقاله قصد داریم انواع خدمات بیمه درمانی کشور لهستان را مرور کنیم . این کشور در سال های اخیر توانسته یک فضای بسیار عالی در زمینه تسهیلات بیمه ای فراهم سازد. بیمه خدمات درمانی گلوبال برای مهاجران در نظر گرفته شده است که شما و افراد خانواده تان می توانید مادامی که در کشور لهستان زندگی می کنید از آن استفاده نمایید. این بیمه دارای انعطاف زیادی است و شرایط خاص را نیز شامل می شود.

 • بیمه درمانی BDAE

بیمه درمانی BDAE یک نوع بیمه درمانی بین المللی است که جنبه حمایتی دارد و برای افرادی که اقامت طولانی مدت این کشور را انتخاب کرده اند یک گزینه بسیار خوب محسوب می‌شود. این بیمه به نوبه خود دارای دوره های امنیتی اجتماعی عالی است. این بیمه برای بازنشستگان نیز ارائه می شود.

 • بیمه درمانی MPMV

بیمه درمانی MPMV یک بیمه جهانی بوده و تنها مختص کشور لهستان نیست. این بیمه برای تأمین نیاز های افراد تنظیم شده است و برای خانواده، دانش آموزان و کارمندان است.

 • بیمه خصوصی

یک نوع بیمه دیگر نیز در کشور لهستان دیده می شود که مشهور به طرح بیمه خصوصی است. افرادی که از این بیمه استفاده می کنند تا آخرین لحظه زندگی خود از بهترین تسهیلات بیمه ای برخوردار می‌شوند مزایای این بیمه زیاد است اما هزینه کمی دارد.

خدمات بانکی و مالی در لهستان

خدمات بانکی و مالی در لهستان

 • بانک پولسکی یکی از بانک های مشهور در کشور لهستان محسوب شده و توسط جاگیلو تأسیس شده است. تعداد پرسنل این بانک به میزان 292200 نفر رسیده و دارای 1319 شعبه در مناطق مختلف است. خدمات بانکداری اختصاصی در این بانک در وضعیت متمرکز قرار دارد. این بانک در سال 1919 تأسیس شده است و رتبه 510 از بزرگترین شرکت های عمومی در جهان را دارد.
 • الیور از دیگر بانک های کشور لهستان محسوب می شود که مدیر عامل آن سولکووسکا است و تعداد پرسنل این بانک 6000 نفر بوده 286 شعبه دارد. این بانک در حال حاضر دهمین گروه مالی بزرگ در دنیا را شامل می شود. گردش مالی این بانک در سال 2012 بی سابقه بوده است.
 • زکودنی به مدیریت جری برن از دیگر بانک های مهم کشور لهستان است که دارای 9500 نفر پرسنل بوده و میزان 1000 شعبه دارد. این بانک سومین رتبه از نظر دارایی را داشته و آینده بسیار درخشانی دارد.
 • بانک ام به مدیریت سزاری که دارای 8000 پرسنل است در ردیف چهارمین بانکداری بزرگ کشور لهستان است و از نظر وام نیز رتبه پنجم را به خود اختصاص داده است. سپرده گذاری در این بانک بسیار ارزشمند است .

حمل و نقل در لهستان

حمل و نقل درون شهری و هزینه های آن در لهستان

در صورتی که بخواهید از بلیط های یک طرفه برای حمل و نقل عمومی استفاده نمایید باید 3.40 زلوتی استفاده نمایید. بلیط عبور ماهانه در وضعیت قیمت ثابت 100.00 زلوتی است. در صورتی که بخواهید از تاکسی استفاده نمایید باید به میزان 6.00 زلوتی هزینه حداقلی در نظر بگیرید . در نظر داشته باشید که تاکسی برای هر یک کیلومتر در کشور لهستان 2.20 زلوتی است.

تاکسی در وضعیت انتظار یک ساعته در تعرفه معمولی 35.00 زلوتی تعیین شده است. بنزین به ازای یک لیتر 4.70 زلوتی است. در صورتی که بخواهید هزینه های موجود برای شما ارزانتر باشد می توانید از بلیط های تخفیفی فصلی استفاده نمایید که به صورت دوره ای برای فروش در نظر گرفته می شود. کشور لهستان از نظر اتوبوس در وضعیت ضعیفی است و اتوبوس های این کشور عموماً از هزینه تقریباً بالایی برخوردار هستند.

گواهینامه و خرید ماشین در لهستان

در صورتی که ماشین خود را در کشور لهستان خریداری کرده باشید بیمه خودروی مورد نظر یک الزام است در نظر داشته باشید که در کشور لهستان بیمه یک امر ضروری بوده و در صورتی که از این سر باز زده شود برای دوره طولانی خودروی شما در وضعیت توقیف قرار می‌گیرد. یک نوع بیمه به عنوان OC در این کشور وجود دارد که برای تصادفات است. نوع دیگر بیمه از نوع AC است که تسهیلات بیشتری دارد.

خودروی خریداری شده که در وضعیت دسته دوم  و چه نو باشد نیاز به بررسی فنی دارد. روال بررسی فنی خودرو عموماً زمانبر است و سختگیری های عجیبی در این زمینه وجود دارد. در صورتی که خودرو بیمه نشده باشد فرد نمی تواند برای بررسی فنی اقدام نماید.

در صورتی که شما از دسته شهروندان اتحادیه اروپا نیستید باید گواهینامه رانندگی بین المللی داشته باشند. یک خبر خوب برای اخذ گواهینامه رانندگی این کشور این است که نیازی به یادگیری زبان لهستانی نداشته و یک مترجم در کنار شما است تا روال را به درستی پیش ببرد. اصول اولیه برای رانندگی در کشور لهستان را ارزیابی می کنیم.

شما باید همیشه در زمان رانندگی بیمه نامه و گواهینامه داشته باشید. تجهیزات لازم از جمله کپسول آتش نشانی، کیف های کمک های اولیه و همینطور جلیقه ایمنی از موضوعات بسیار مهم محسوب می‌شود.

کمربند ایمنی در کشور لهستان برای همه سرنشینان است و در صورتی که یک شخص از آن استفاده نکند جریمه به میزان زیادی در نظر گرفته می شود.

چراغ های جلوی خودرو باید در طول روز نیز روشن باشد و این امر بسیار ضروری است. محدوده سرعت در کشور لهستان بسیار مهم و افراد باید آنها را رعایت نمایند. شما برای اخذ گواهینامه در کشور لهستان باید سعی کنید یک سری اصول مهم را در نظر بگیرید.

اینطور که مشخص شده است افراد برای اخذ گواهینامه باید سعی کنند دوره های عملی و تئوری را به درستی پشت سر بگذارند نیاز است که فرد بتواند از جدیدترین اصول فنی و رانندگی مطلع باشد. افراد باید در آزمون عملی به مدت سه مرتبه به نتیجه مثبت برسند در غیر این صورت تا شش ماه نمی توانند برای آزمون درخواست مجدد دهند.

قوانین لهستان

تشابهات قوانین لهستان با ایران

 • یکی از قانون های این کشور که با ایران یکسان است عدم شادی در ایام غم است مردم این کشور اعتقادات زیادی دارند و در روزهای محترم هرگز فضای شادی در کشور لهستان دیده نشده و در صورت مشاهده جریمه در بر دارد.
 • مردم کشور لهستان به طور کلی سعی می کنند به نسبت مسائل مختلف رک باشند به طوریکه رک بودن یک قانون مهم در این کشور محسوب می‌شود.
 • در کشور لهستان افراد اجازه ندارند بدون اجازه از میزبان با کفش وارد خانه شوند و این روال در ایران نیز دیده می شود.
 • استفاده از لباس های برهنه در محل کار جرم بوده و به قیمت از دست دادن شغل مورد نظر است به این ترتیب افراد سعی می کنند از لباس های رسمی استفاده نمایند.

موارد ممنوعه در لهستان

 • شما در کشور لهستان اجازه ندارید خودتان را درگیر تعارفه بیش از حد نمایید این اخلاق سبب می‌شود مردم این کشور از شما دوری کنند.
 • رانندگی در کشور لهستان آسانتر از سایر کشورها است اما سرپیچی از قوانین با هزینه های جریمه بسیار بالایی همراه است. مردم کشور لهستان به طور کلی سعی می کنند در کار خود بسیار جدی باشند به این ترتیب چه خوب است سعی کنید در زمان کار از شوخی دوری نمایید.
 • در کشور لهستان شما حق ندارید در خصوص زندگی خصوصی فردی که به خانه او دعوت شده اید سوال نمایید این کار بسیار زشت و ناپسند است.
 • افرادی که مهاجرت به کشور لهستان را انتخاب کرده اند بهتر است بدانند که آشغال ریختن بر روی زمین شاید با جریمه های بسیار کلان همراه باشد.
 • در کشور لهستان تنبیه بدنی به معنی از دست دادن شغل مورد نظر است به طوریکه فردی معلم برای همیشه از سمت خود کنار می رود.
 • در این کشور خشونت علیه بانوان پیگیری های بسیار قدرتمند قانونی دارد به طوریکه حتی اگر حق با شما باشد اجازه ندارید به یک بانو تعرض نمایید. شایان ذکر است که مردم کشور لهستان به طور کلی سعی می کنند بهترین روال های زندگی را برای خود فراهم سازند.

ازدواج خارجی ها در لهستان

یک تبعه خارجی می تواند با فرد لهستانی ازدواج کرده و تابعیت این کشور را اخذ نماید. تبعه خارجی باید به طور دائم در این کشور اقامت داشته باشد. اقامت می بایست در وضعیت بدون وقفه به مدت دو سال صورت بگیرد. پس از گذشت سه سال شرایط زندگی افراد بررسی می شود و فرد می تواند درخواست خود را اعلام نماید. فرد باید برای ثبت ازدواج در این کشور در USC محل اقامت خود اقدام نماید به این ترتیب سند درخواست وی رسمی خواهد بود.

مدارکی که برای ازدواج با یک فرد لهستانی نیاز است از قرار زیر است. افراد باید یک کپی از وضعیت مدنی گواهی شده را با ترجمه و به زبان لهستانی به کنسولگری این کشور ارائه دهند. هر دو شخص باید کارت شناسایی و گذرنامه معتبر داشته باشند. در نظر داشته باشید که افراد باید در زمان ازدواج مجرد باشند و در صورت ازدواج قبل باید گواهی فوت و یا طلاق را ارائه دهند.

طلاق در کشور لهستان می تواند در وضعیت عاطفی نیز صورت بگیرد و یا دلیل مهمی در میان باشد در هر صورت زن و مرد باید به مدت حداقل یک سال جدا از هم زندگی نمایند، زن یا مرد از نظر روحی و جسمی در وضعیت استانداردی نباشند. زن و مرد به این نتیجه رسیده باشند که برای ادامه زندگی به مشکل برخورده باشند.

فرهنگ لهستان

فرهنگ لهستان

کشور لهستان دارای فرهنگی متنوع است. مردم در جشن های مذهبی شرکت می کنند و به طور کلی به مسائل مذهبی پایبند هستند. زبان رسمی این کشور لهستانی است. مردم این کشور عموماً به سبک غربی لباس می پوشند و در جشن ها سعی می کنند از لباس های سنتی استفاده نمایند.

صداقت و رعایت ادب در کشور لهستان بسیار مهم است مردم با دوستان خود بسیار صمیمی هستند در حالی که با غریبه ها کمی رسمی تر برخورد می کنند. در کشور لهستان از شیرین جات به عنوان هدیه استفاده می شود. مردم کشور لهستان رک هستند اما به هیچ عنوان بدخواه کسی نیستند.

جشن سال نو، عید پاک ، کریسمس و غرق شدن مارزانا از جشن های مهم در کشور لهستان محسوب می شود. در این جشن ها بچه ها هدیه دریافت می کنند و از لباس های نو استفاده می کنند. در جشن کریسمس افراد ویفرها را به نوار های باریکی تقسیم می کنند و به هم هدیه می‌دهند.  مردم هر آنچه فکر می کنند به زبان می آورند به این ترتیب در این کشور یک فضای دوستانه بسیار جالبی دیده می شود. روابط بین افراد در وضعیت بسیار صمیمی قرار دارد.

مردم کشور لهستان دوست دارند با هم غذا میل نمایند و از غذا خوردن به طور تنها خوششان نمی آید. در این کشور مردم با هم رو راست هستند، بسیار کم دروغ می گویند هرگز به هم آسیب نمی رسانند. سعی نمی کنند همدیگر را دچار سو تفاهم کنند و به احساسات طرف مقابل ارزش می گذارند.

هنر لهستان

مردم کشور لهستان به معماری‌های قدیمی بسیار علاقه دارند به طوری‌که ساختمان های این کشور دارای طراحی های معماری بسیار زیبا و خاصی هستند. در این کشور معماران بسیار بزرگی دیده می‌شود که تمام عمر خود را صرف معماری کرده‌اند اینطور که شواهد نشان می‌دهد در این کشور هنر های سنتی نیز بسیار شهرت دارد به طوریکه نقش های برجسته بر روی دیوار یک هنر بسیار مهم محسوب می‌شود.

در سال‌های اخیر کشور لهستان در زمینه موسیقی رشد بسیار زیادی داشته است به طوریکه افراد در این کشور سعی کرده اند از ساده ترین نت های موسیقی به شکل ترکیبی استفاده نمایند. مردم کشور لهستان در زمینه نقاشی بر روی شیشه در سال 2015 الی 2017 به رتبه خوبی رسیده اند. اینطور که شواهد نشان می دهد این کشور دارای یک فضای کاربردی بسیار قدرتمند در زمینه هنرهای تجسمی است.

شهر ورشو پایتخت هنری و تاریخی در کشور لهستان محسوب می‌شود در بخشی از این شهر ساختمان‌ها رنگارنگ هستند به طوریکه از سبک‌های معماری بسیار ویژه ای برای آنها استفاده شده است. هر ساله در این کشور گالری های بسیار مشهوری در زمینه هنر نقاشی برگزار می‌شود.

نوع پوشش مردم لهستان

مردم کشور لهستان سعی می کنند در جشن ها از پیراهن های سفید با جلیقه های گلدوزی شده استفاده نمایند. محال است در عکس ها لبخند به لب نداشته باشند. از پیشبند و دامن های گل گلی استفاده می‌کنند و پوتین های بند دار و گردنبندهای بلند را خیلی دوست دارند.

استفاده از لباس های سنتی در این کشور بسیار رایج است. آرایش مو در کشور لهستان بسیار دیده می شود به طوریکه بانوان موهایشان را می بافند. استفاده از تاج گل سر نیز از دیگر بخش های مهم پوششی در کشور لهستان محسوب می شود. آقایان از شال گردن های سفید رنگ استفاده می کنند و عموماً کراوات گره زده را دوست دارند.

لباس مرد ها بسیار شیک است و استفاده از شلوارهای راه راه در این کشور بسیار دیده می شود. مردم کشور لهستان بسیار معتقد هستند به این ترتیب اغلب افراد سعی می کنند از لباس های بسته استفاده نمایند اما نوع پوشش آزاد است و هرکس خود تعیین می کند که چه لباسی  به تن نماید.

اعیاد و تعطیلات رسمی در لهستان

اول ژانویه در کشور لهستان آغاز سال نو بوده و کل شهر تعطیل است مردم در این روز به دیدار هم می روند و به هم هدیه و شیرینی می‌دهند. 8 مارس در کشور لهستان روز جهانی زن است. اول اپریل در کشور لهستان روز احساسات نام دارد در این تاریخ زوج های جوان به هم هدیه و شاخه گل می دهند.

یک ماه می نیز در کشور لهستان بسیار مشهور است. دوم ماه می روز ملی شدن پرچم کشور لهستان است به طوریکه شرکت ها تعطیل است و افراد می توانند در این روز به دید و بازدید هم بروند. سوم ماه می روز ملی شدن لهستان است در تمام کشور جشنواره های بزرگی دیده می شود و موسیقی در طول شهر در نظر گرفته می شود. 26 می روز مادر و تعطیل رسمی محسوب می شود. در کشور لهستان جشن های مختلفی دیده می شود و به طور کلی این کشور در لیست کشورهای پر تعطیلی محسوب می شود.

خرافات در لهستان

خرافاتی که در کشور لهستان دیده می شود مجموعه ای از خرافات کشورهای دیگر است . در کشور لهستان سیزده یک عدد نحس است به طوریکه اگر سیزدهم یک ماه با سه شنبه یکی باشد قطعاً آن روز با بد شانسی همراه است و قرار است اتفاق بدی افتد. این روز عموما افراد از منزل خارج نمی شوند دقیقاً این خرافات در بین مردم اسپانیا نیز دیده می شود.

در این کشور عدد 4 نیز شوم است به طوریکه فکر می کنند استفاده از آن سبب مرگ می شود این خرافات از سوی مردم کشور چین وارد کشور لهستان شده است و به نوعی در زبان این کشور ترکیب شده است. در آسانسورهای این کشور خبری از عدد 4 نیست.

مردم کشور لهستان جغدها را شوم می دانند به طور کلی اگر یک فرد یک جغد را ببینید افراد دیگر از او دوری می کنند چیزی مشابه با همین خرافات در مصر وجود دارد.

در کشور لهستان مردم هرگز یک ساک خالی و یا سطل خالی را حمل نمی‌کنند. این روال یک نشانه بد محسوب می شود. این خرافات در کشور روسیه شدیدتر است و معنی بسیار بدی دارد.

مردم کشور لهستان معتقد هستند که اگر فردی تار عنکبوت بسته شده را از بین ببرد روز بعد باران می بارد. همین خرافات با کمی تغییر در فنلاند دیده می شود به طوریکه مردم فنلاند با کشتن عنکبوت به دنبال باران هستند.

مردم کشور لهستان علاقه ای به جویدن آدامس در طول شب ندارند و برایشان به نشانه جویدن گوشت یک مرده است این گزینه دقیقاً در ترکیه نیز دیده می شود. شایان ذکر است که مردم کشور لهستان به نسبت قبل از خرافات تا حد زیادی دوری می کنند اما هنوز هم آثار آن دیده می شود.

تشابهات فرهنگی لهستان با ایران

یک فرهنگ زیبا که مشابه با فرهنگ مردم ایران است کریسمس است. در این کشور مردم جشن کریسمس برگزار می کنند و فضای ایجاد شده درست مانند جشن نوروز در ایران است. مردم منازل خود را تمیز می کنند، سعی می کنند لباس های نو به تن کنند و روز خود را با شادی دنبال نمایند. به طور کلی در چنین روزی مردم به هم عیدی و هدیه می‌دهند و رسانه های جمعی موسیقی های عاشقانه پخش می کند.

از دیگر فرهنگ های مشابه لهستان و ایران بازی های کودکانه است در واقع بازی های کودکانه ای که بین کودکان لهستان دیده می شود مشابه با ایرانیان است، کودکان خاک بازی می کنند و همینطور به ورزش های آبی نیز علاقه دارند. بازی های کامپیوتر در این کشور مشابه با ایران بسیار دیده می شود.

یکی از تفاوت هایی که در فرهنگ کشور لهستان به نسبت ایران دیده می شود شاد زیستن این افراد است. مردم کشور لهستان به هر بهانه ای سعی می کنند خوشحال باشند و لبخند بزنند، جوانان به طبیعت بسیار علاقه دارند و مصرف دخانیات در این کشور بسیار کم دیده می‌شود. کشور لهستان به زندگی سالم و طبق قانون علاقمند هستند.

دین در لهستان

دین رسمی در کشور لهستان مسیحی است به طوریکه به میزان 95 درصد از مردم این کشور از مذهب کاتولیک رومن تبعیت می کنند. سایر افراد پیرو مذهب ارتدکس هستند. بیشتر یهودیان اروپا در لهستان زندگی می کنند. دین نقش بسیار مهمی در زندگی مردم این کشور دارد به طوریکه افراد بسیار پایبند به تعلقات مذهبی هستند. مهمترین دوره ای که مسلمان وارد کشور لهستان شده است به دوره خاندان یاگیلو باز می گردد.

سه مسجد مهم در کشور لهستان وجود دارد که یک بنای تاریخی بسیار ارزشمند خواهد بود. مردم کشور لهستان اغلب سنی و حنفی هستند. مثلاً در این کشور برای عاشورا مراسم گرفته می شود. فرهنگ اسلامی و آداب دینی در کشور لهستان بیشتر از سایر کشورها در نظر گرفته شده است.

شایعات در مورد لهستان

 • عده ای معتقد هستند که کشور لهستان گزینه خوبی برای مهاجرت نیست زیرا درآمدزایی در این کشور کم است این تصور به خودی خود درست نیست و با توجه به هزینه زندگی پایین، این کشور می تواند یک تصمیم خوب باشد.
 • شایعه ای مبنی بر نژادپرستی در روال تحصیلی و دانشگاه های این کشور دیده می شود که به هیچ عنوان صحیح نیست مردم این کشور هیچ  تفاوتی بین مردم مختلف نمی گذارند.
 • شایعاتی مبنی بر اینکه اگر در کشور لهستان برنامه سفر خود را به کسی بگویید سفر شما بهم می ریزد وجود دارد که در وضعیت خرافانت بوده و هیچ ارزشی و منطقی ندارد.

غذاهای لهستان

دامپلینگ با ماهی یکی از خوش طعم ترین غذاها محسوب می شود که به صورت خمیری بوده و درون آن از سبزیجات و گوشت استفاده می شود. این خمیر با استفاده از ماهی طعم دار می شود. استفاده از ماهی سالمون برای تهیه این غذا بسیار عالی است.

رول موپ های عید کریسمس از دیگر غذاهای بسیار خوش طعم در کشور لهستان محسوب می شود. در این غذا به هیچ عنوان از گوشت استفاده نمی شود. این غذا با استفاده از ماهی تهیه شده به صورت رول شده استفاده می شود. این غذا به همراه خیارشور سرو می شود.

سوپ روسول از دیگر غذاهای ملی در کشور لهستان محسوب می شود که شبیه به نودل مرغ است. این غذا رشته ای بوده و با مرغ تهیه می‌شود از گیاهان معطر در آن استفاده می شود و برای درمان سرماخوردگی استفاده می شود.

پیروگی از دیگر غذاهای بسیار خوش طعم در کشور لهستان محسوب می‌شود و بسیار معروف است. این غذا با پیراشکی و دامپلینگ فرق دارد. این غذا با خمیر شیرین طبخ می شود و در آب جوش پخته می شود. در این غذا از خامه ترش و پیاز داغ و سبزیجات استفاده می شود. سیب زمینی و پنیر بخش مهمی از این غذا محسوب می شود.

دلمه کلم پیچ با برنج و پیاز داغ و گوشت تهیه شده است و از گوشت بوقلمون برای آن استفاده می شود. این غذا طعم خوشمزه ای دارد.

بیگوس از دیگر غذاهای خوش طعم این کشور است که با قارچ تهیه می‌شود.

تفریح در لهستان

تفریح در لهستان

افرادی که قصد دارند از کشور لهستان دیدن نمایند و یک فضای تفریحی بسیار عالی برای خود فراهم سازند می توانند در ابتدا به سراغ قلعه واول بروند. این قلعه به دوران پارینه باز می گردد و فضای بسیار زیبایی دارد. دور تا دور این قلعه فضا برای بازی کودکان فراهم شده است و یکی از بهترین دیدنی های کشور لهستان محسوب می شود.

دریاچه ماسوریان از دیگر دیدنی های کشور لهستان است که به نوبه خود به 2000 دریاچه تقسیم شده است. در این منطقه کانال های آبی گسترده ای دیده می شود. این منطق بسیار پرطرفدار است و دوچرخه سواری و قایق سواری در این منطقه بسیار دیده می شود.

از دیگر تفریحات جالب در کشور لهستان قدم زدن بر روی تپه های شنی اسکووینسکی است که در بخش شمال کشور لهستان قرار دارد. در این منطقه شن های یک دستی دیده می شود و جذابیت های شگفت انگیزی دارد. این منطقه مشهور به شن های متحرک است.

قلعه مالبورک یک فضای تاریخی و کمی خوف انگیز است که بازدید از آن سبب می شود ضمن ایجاد یک تجربه جدید می توانید با فرهنگ این کشور بیشتر آشنا شوید.

معدن نمک یکی از قدیمی ترین دیدنی های کشور لهستان محسوب می‌شود. این معدن زیرزمینی است. مجسمه های این بخش بسیار زیبا هستند.

پیک نیک در جنگل های بیالوویز یکی از تفریحات بسیار ارزشمند محسوب می شود. این جنگل ها بسیار وسیع هستند و در حدود 800 گاومیش در آنها دیده می شود. در این منطقه می توانید اسب سواری نمایید و یا قدم بزنید.

قدم زدن در بازارهای قدیمی ورشو از دیگر تفریحات عالی در کشور لهستان محسوب می شود. میدان اصلی این بازار دارای مجسمه های بسیار زیبایی است که نماد این کشور محسوب می شود.

ورزش در لهستان

مردم کشور لهستان بسیار به ورزش‌های توپی علاقه دارند به طوریکه فوتبال از بخش‌های مهمی ورزشی از همان زمان کودکی در بین کودکان محسوب می‌شود. در کشور لهستان مردم سعی می کنند از ورزش های روتین استفاده نمایند. بانوان در کشور لهستان از فوتسال بسیار استقبال می‌کنند. والیبال کشور لهستان در سال های اخیر به رشد خوبی رسیده است و مشخص است که مردم این کشور در زمینه والیبال نیز رشد داشته‌اند.

ورزش های آبی تا چند سال گذشته در کشور لهستان هیچ رونقی نداشت اما امروزه از دسته ورزش‌های بسیار قدرتمند محسوب می‌شود و افراد زیادی در این زمینه به تبحر رسیده اند. آقایان در کشور لهستان علاقه به بدنسازی دارند و به طور کلی اندام پروری در این کشور رتبه بالایی دارد. این کشور در سال‌های آینده در زمینه والیبال به مقام خوبی می‌رسد.

پیاده روی های دسته جمعی از دیگر گزینه‌های بسیار عالی در کشور لهستان محسوب می‌شود به طوریکه در طول سال در زمان‌های مشخص افراد به صورت خانوادگی مسافت طولانی را با هم پیاده روی می‌کنند شایان ذکر است که در لهستان افراد برای ورزش و تناسب اندام اهمیت زیادی قائل هستند به طوریکه اضافه وزن در این کشور به نسبت سایر کشورها کمتر دیده می‌شود و رژیم های غذایی سالم و استفاده از سبزیجات و ماهی در برنامه زندگی مردم لهستان دیده می‌شود.

امنیت در لهستان

امنیت در لهستان

کشور لهستان در لیست کشورهای امن قرار دارد به طوریکه نرخ جرائم این کشور پایین اعلام شده است. در این کشور پلیس حق دارد از افراد کارت شناسایی بخواهد و او کسانی  را که حقوق شهروندی را زیر پا می گذارند، دستگیر می کند.

شماره 997 در این کشور شماره ضروری برای پلیس است که در صورتی که با موبایل تماس گرفته شود باید 22997 را بگیرید. برای آتش نشانی در کشور لهستان باید شماره 998 را بگیرد، شماره مربوط به آمبولانس 999 است و اورژانس های جاده ای در این  کشور با شماره ثابت 981 همراه هستند.

پلیس های شهری در این کشور 986 هستند و شماره اورژانس های عمومی نیز 112 اعلام شده است. در کشور لهستان در مکان های عمومی و شلوغ احتمال اینکه کیفتان دزدیده شود وجود دارد بنابراین سعی کنید کیف دستی خود را در وضعیت ایمنی قرار دهید.

خطرات احتمالی برای افراد مقیم لهستان

یکی از خطرهای احتمالی در کشور لهستان کیف دزدی است. در کوچه های خلوت و مکان هایی که شاید نتوانید دفاع خوبی از خود داشته باشید بهتر است مراقب کیف پولتان باشید. رستوران ها یکی از مکان های سرقتی در کشور لهستان محسوب می شود بهتر است که پالتوی خود را پشت صندلی نگذارید زیر چیب آن خالی می شود و این اتفاق آنقدر سریع است که نمی دانید چطور صورت گرفته است.

مردم کشور لهستان به طور کلی سعی می کنند با هم صادق باشند و این کشور در لیست کشورهای صادق در دنیا محسوب می شود اما به طور کلی اگر متوجه شوند که لهستانی نیستید در آدرس دهی کمی شما را اذیت می کنند و شاید راه را گم کنید بنابراین از اپ های مسیریاب در یافتن مسیر مناسب خود استفاده نمایید. کودکان در کشور لهستان عموماً طعمه های خوبی برای اخاذی هستند بنابراین باید حواستان به فرزندانتان باشد.

شایان ذکر شده است که کشور لهستان به طور کلی یکی از بهترین کشورها برای زندگی محسوب می شود و از نظر امنیت در لیست ایمن ترین کشورهای دنیا قرار دارد. زندانی های کشور لهستان به نسبت سال های گذشته کمتر شده اند و یکی از دلایل آن خونسردی افراد است مردم این کشور هرگز مشکل خود را با خشونت حل نمی کنند.

آب و هوای لهستان چگونه است؟
آب و هوای لهستان متوسط است،با زمستان های نسبتا سرد (از دسامبر تا مارس)و تابستان های گرم که از ژوئن تا اوت ادامه می یابد.دمای ماه ژانویه به طور متوسط ۱- درجه ی سانتی گراد تا ۵- درجه ی سانتی گراد است.
چرا مهاجرت به لهستان؟
چرا مهاجرت به لهستان به طور کلی سوال خوبی میتواند برای کسانی که میخواهند به لهستان مهاجرت کند باشد،در جواب میتوان گفت برای کسی که میخواهد در کشوری غیر از کشور خودش زندگی کند ،هزینه های زندگی از اهمیت زیادی برخوردار است.
روند دریافت اجازه کار در لهستان چگونه است؟
برای دریافت اجازه کار، کارفرمای آینده شما نیاز به پر کردن یک درخواست مجوز کار دارد که شامل نام شرکتی است که شما را استخدام کرده و عنوان شغلی آینده خود را در این شرکت دارد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طبقه‌بندی: زندگی