دانشگاه هومبولت برلین

دانشگاه هومبولت برلین، بیشتر در زمینه های هنری و علوم انسانی شهرت جهانی دارد. HU برلین، به عنوان یکی از مؤسسات پیشگام آموزش عالی اروپا شناخته شده است. در این مقاله جهت آشنایی بیشتر با دانشگاه هومبولت برلین، به بیان اطلاعاتی در خصوص این دانشگاه، نحوه پذیرش  و هزینه های تحصیل در این دانشگاه می پردازیم.

درباره دانشگاه هومبولت برلین

دانشگاه هومبولت برلین

دانشگاه هومبولت برلین (آلمانی: Humboldt-Universität zu Berlin، مخفف HU برلین) یک دانشگاه در بخش مرکزی میت در برلین، آلمان است. این بنیاد توسط فردریک ویلیام سوم به ابتکار ویلهلم فون هومبولت، یوهان گوتلیب فیچت و فردریش ارنست دانیل شلایرماخر به‌عنوان دانشگاه برلین (Universität zu Berlin) در سال 1809 تأسیس شد و در سال 1810 افتتاح شد. دانشگاه هومبولت را قدیمی‌ترین دانشگاه شهر برلین می‌دانند. از سال 1810 تا زمان بسته شدن در سال 1945، آن را به نام دانشگاه فریدریش ویلهلم (به آلمانی: Friedrich-Wilhelms-Universität) می‌شناختند. در طول جنگ سرد، این دانشگاه در شرق برلین واقع بود و با افتتاح دانشگاه آزاد برلین در برلین غربی، به دو دانشگاه تقسیم شد. این دانشگاه نام فعلی خود را به‌افتخار الکساندر و ویلهلم فون هومبولت در سال 1949 دریافت کرد.

این دانشگاه به 9 دانشکده تقسیم‌شده است، ازجمله دانشکده پزشکی آن‌که با دانشگاه آزاد برلین مشترک است، دارای جمعیت دانشجویی در حدود 32000 نفر است و برنامه‌هایی در حدود 189 رشته از مقطع کارشناسی تا دکترا را ارائه می‌دهد. پردیس اصلی آن در بلوار “اونتر دن لیندن” در مرکز برلین واقع‌شده است. این دانشگاه در سراسر جهان به‌عنوان پیشگام در الگوی آموزش عالی هومبولتی شناخته می‌شود که بر سایر دانشگاه‌های اروپایی و غربی به‌شدت تأثیر گذاشته است.

این دانشگاه در طول قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم به‌عنوان دانشگاه برتر جهان برای علوم طبیعی شناخته‌شده بود، زیرا این دانشگاه توسط استادان این دانشگاه مانند آلبرت انیشتین به پیشرفت‌های اساسی در فیزیک و سایر علوم مرتبط است. فارغ‌التحصیلان برجسته شامل فیلسوفان برجسته، جامعه شناسان، هنرمندان، حقوقدانان، سیاستمداران ریاضیدانان، دانشمندان و سران ایالت هستند. در میان آن‌ها، این دانشگاه با 55 جایزه نوبل جای گرفته است.

از میان فارغ‌التحصیلان قابل‌توجه آن، اساتید و محققان عبارت‌اند از: کارل مارکس، فردریش انگلس، ماکس وبر، جورج سیمل، اتو فون بیسمارک، WEB Du Bois، آنجلا دیویس، والتر بنیامین، کارل لیبکنشت، آرتور شوپنهاور، گئورگ ویلهلم فردریش هگل، ارنست کاسیرر، هاین‌هاین، آلبرت انیشتین، ماکس پلانک.

به دانشگاه هومبولت برلین تحت عنوان ابتکار عمل دانشگاه‌های آلمان عنوان “دانشگاه عالی” اعطاشده است.

تاریخچه دانشگاه هومبولت برلین

ساختمان اصلی دانشگاه هومبولت عبارت است از Prinz-Heinrich-Palais (انگلیسی: کاخ شاهزاده هنری) در بلوار اونتر دن لیندن در مرکز تاریخی برلین. این بنا از سال 1748 تا 1753 برای شاهزاده هنری از بروس، برادر فردریک کبیر بنا بر نقشه‌های یوهان بومان به سبک باروک بناشده است. در سال 1809، اقامتگاه سابق سلطنتی بروس به ساختمان دانشگاه تبدیل شد. در اثر بمباران متفقین در جنگ جهانی دوم آسیب‌دیده، از سال 1949 تا 1962 بازسازی شد.

در سال 1967، هشت مجسمه از کاخ ویران‌شده شهر پوتسدام در بال های جانبی ساختمان دانشگاه قرار گرفت. در حال حاضر بحث در مورد بازگشت مجسمه‌ها به کاخ شهر پوتسدام وجود دارد که در سال 2013 به‌عنوان Landtag از براندنبورگ بازسازی شد.

تاریخ اولیه

دانشگاه برلین در 16 اوت 1809 به ابتکار سیاستمدار آموزشی لیبرال بروس ویلهلم فون هومبولت توسط پادشاه فردریش ویلهلم سوم، در دوره جنبش اصلاحات بروس تأسیس شد. این دانشگاه در کاخی ساخته‌شده است که از سال 1748-1766 برای شاهزاده هنری، برادر کوچک‌تر فردریک کبیر ساخته‌شده است. پس از بیرون آوردن بیوه و کارمندان نود نفره وی، اولین سخنرانی‌های غیررسمی در زمستان 1809 در ساختمان برگزار شد. هومبولت در هنگام راه‌اندازی دانشگاه با مقاومت زیادی در برابر ایده‌های خود روبرو شد. وی استعفای خود را در آوریل 1810 به پادشاه تسلیم كرد و وقتی مدرسه آن پاییز افتتاح شد، حضور نداشت. اولین دانش‌آموزان در 6 اکتبر 1810 در این مکان پذیرفته شدند و ترم اول در 10 اکتبر 1810 با 256 دانشجو و 52 مدرس در دانشکده‌های حقوق، پزشکی، کلام و فلسفه تحت نظارت تئودور شومالز آغاز شد. این دانشگاه 15 اکتبر 1810 را به‌عنوان تاریخ افتتاح خود جشن می‌گیرد.

 از سال 1828 تا 1945، این مدرسه به‌افتخار بنیان‌گذار آن، دانشگاه فریدریش ویلهلم نام‌گذاری شد. لودویگ فوئرباخ، آن موقع به‌عنوان یکی از دانشجویان، در سال 1826 در مورد این دانشگاه اظهارنظری كرد: “در اینجا مشكلی ازلحاظ مشروبات الكلی و تفریحات دلپذیر جمعی وجود ندارد.

این دانشگاه در دو قرن گذشته خانه بسیاری از بزرگ‌ترین متفکران آلمان بوده است، ازجمله آن‌ها فیلسوف آرمان‌گرای ذهنی یوهان گوتلیب فیچه، متکلمان فریدریش شایرماخر، متکلمان فریدریش شایرماخر، فیلسوف آرمانی مطلق G.W.F. هگل، تئوریسین حقوقی رمانتیک، فردریش کارل فون ساوینی، فیلسوف بدبین، آرتور شوپنهاور، فیلسوف آرمان‌گرای عینی فردریش شلینگ، منتقد فرهنگی والتر بنیامین و فیزیکدانان مشهور آلبرت انیشتین و ماکس پلانک.

بنیان‌گذاران نظریه مارکسیستی کارل مارکس و فردریش انگلس نیز در دانشگاه حضور داشتند، همان‌طور که شاعر هاینریش هاین، رمان‌نویس آلفرد دابلیو، بنیان‌گذار ساختارگرایی فردیناند دو سوسور، اتحاد آلمانی اوتو فون بیسمارک، اتحاد آلمانی اوتو فون بیسمارک، بنیان‌گذار حزب کمونیست آلمان کارل لیبکنخت، وب پان پان افریقایی آمریکایی آفریقایی Du Bois و اتحاد اروپایی رابرت شومان و همچنین جراح تأثیرگذار یوهان فردریش دیفنباخ در اوایل دهه 1800.

ساختار دانشگاه‌های تحقیقاتی آلمان به‌عنوان الگویی برای مؤسساتی مانند دانشگاه جان هاپکینز عمل کرده است. علاوه بر این، ادعا شده است که “دانشگاه هومبولتی “به الگویی برای بقیه اروپا تبدیل شد که اصل و اساس آن اتحادیه تدریس و تحقیق در کار محقق یا دانشمند است.

این دانشگاه علاوه بر تمرکز بر مباحث سنتی، ازجمله علوم، حقوق، فلسفه، تاریخ، الهیات و پزشکی، شامل بسیاری از رشته‌های علمی جدید است. الكساندر فون هومبولت، برادر بنیان‌گذار ویلیام، یادگیری جدید را ارتقا داد. با احداث امکانات تحقیقاتی نوین در نیمه دوم قرن نوزدهم تدریس علوم طبیعی آغاز شد. محققان مشهور، مانند شیمیدان آگوست ویلهلم هوفمان، فیزیکدان هرمان فون هلمولتز، ریاضیدانان ارنست ادوارد کومر، لئوپولد کرونکر، کارل وایرشتراس، پزشکان یوهانس پیتر مولر، آلبرشت فون گرفی، رودولف ویرچو و رابرت کچ در دانشگاه علمی برلین مشارکت داشتند.

دانشگاه فریدریش ویلهلم در قرن 19 به الگویی شبیه‌سازی‌شده از یک دانشگاه مدرن تبدیل شد (فوتوکروم از سال 1900). در طی این دوره از رشد، دانشگاه به‌تدریج گسترش یافت تا سایر کالج‌های جداگانه در برلین را نیز در برگیرد.

در طی این دوره از رشد، دانشگاه به‌تدریج گسترش یافت تا سایر کالج‌های جداگانه در برلین را نیز در برگیرد. یک نمونه می‌تواند Charité، Pépinière و Collegium Medico-chirurgicum باشد. در سال 1710، پادشاه فردریش اول یک‌خانه قرنطینه برای Plague در دروازه‌های شهر ساخته بود که در سال 1727 توسط “پادشاه سرباز” Friedrich Wilhelm دوباره متولد شد تا اینکه سال 1829 این محوطه به پردیس پزشکی دانشگاه فریدریش ویلهلم تبدیل شد و تا سال 1927 با ساخت بیمارستان جدید مدرن دانشگاه، این‌گونه ماند.

این دانشگاه یک مجموعه تاریخ طبیعی را در سال 1810 شروع به کار کرد که تا سال 1889 به یک ساختمان جداگانه داشت و بعدها به موزه Naturkunde تبدیل شد. مدرسه پیشگام Tierarznei که در سال 1790 تأسیس شد و توسط دانشگاه شروع به فعالیت کرد، در سال 1934 پایه و اساس تسهیلات دامپزشکی (Grundstock der Veterinärmedizinischen Fakultät) را تشکیل داد. همچنین Landwirtschaftliche Hochschule برلین (دانشگاه کشاورزی برلین) که در سال 1881 تأسیس شد وابسته به دانشکده‌های کشاورزی این دانشگاه بود.

بعد از سال 1933، مانند همه دانشگاه‌های آلمان، دانشگاه فردریش ویلهلم تحت تأثیر رژیم نازی قرار گرفت. مدرس در این دوره‌یوژن فیشر بود. از کتابخانه این دانشگاه که حدود 20،000 جلد کتاب توسط “دژنراتیوها” و مخالفان رژیم برداشته شد تا در 10 مه همان سال در Opernplatz (اکنون Bebelplatz) برای تظاهرات محافظت‌شده توسط SA که توسط جوزف گوبلز سوزانده شود. بنای یادبودی را می‌توان هم‌اکنون در وسط میدان یافت که متشکل از یک‌تخته شیشه‌ای است که بر روی یک اتاق سفید زیرزمینی با فضای قفسه خالی برای 20،000 جلد و یک پلاک ساخته‌شده است و دارای یک نشان نامه از اثر است: “Das war ein Vorspiel nur، dort wo man Bücher verbrennt، verbrennt am Ende auch Menschen “(” این جزو مقدمه‌ای بود؛ جایی که آن‌ها کتاب می‌سوزانند، درنهایت مردم را می‌سوزانند “).

قانون‌ترمیم خدمات ملکی حرفه‌ای (آلمانی “Gesetz zur Wiederherstellung des Berufsbeamtentums”) باعث شد كه 250 استاد و كارمند یهودی از دانشگاه فریدریش ویلهلم در سال 1933/1934 اخراج شوند. دانش‌آموزان و دانشمندان و مخالفان سیاسی نازی‌ها از دانشگاه بیرون رانده می‌شدند و غالباً اخراج می‌شدند. در این مدت نزدیک به یک‌سوم کل کارمندان توسط نازی‌ها اخراج شدند.

دانشگاه هومبولت در جنگ سرد

در طول جنگ سرد، این دانشگاه در شرق برلین واقع‌شده بود. این دانشگاه در سال 1946 به‌عنوان دانشگاه برلین بازگشایی شد، اما با سرکوب رژیم نظامی اتحاد جماهیر شوروی در آلمان ازجمله آزار و اذیت دانشجویان لیبرال و سوسیال‌دمکرات روبرو شد. تقریباً بلافاصله، اشغالگران اتحاد جماهیر شوروی شروع به آزار و اذیت غیر کمونیست‌ها و سرکوب آزادی آکادمیک در دانشگاه کردند و مستلزم سخنرانی برای تأیید مقامات حزب وحدت سوسیالیست بودند و تبلیغات شوروی را به داخل کافه‌تریا وارد کردند. این منجر به اعتراض شدید در بدنه دانشجویی و دانشکده شد. پلیس مخفی NKVD به‌عنوان یک واکنش تعدادی از دانشجویان را در مارس 1947 دستگیر کرد. دادگاه نظامی اتحاد جماهیر شوروی در برلین-لیختنبرگ حكمی را صادر كرد كه دانشجویان در ایجاد “جنبش مقاومت در دانشگاه برلین” و همچنین جاسوسی مشاركت داشته و به 25 سال كار اجباری محكوم شدند.

از سال 1945 تا 1948، 18 دانش‌آموز و آموزگار دیگر دستگیر یا ربوده شدند، بسیاری برای هفته‌ها اخراج شدند و عده‌ای را نیز به اتحاد جماهیر شوروی بردند و اعدام شدند. بسیاری از دانشجویان هدف آزار و اذیت شوروی در مقاومت لیبرال یا سوسیال‌دمکراتیک در برابر “دیکتاتوری” کمونیستی تحمیل‌شده شوروی فعال بودند. حزب کمونیست آلمان از اوایل جمهوری ویمار، سوسیال‌دموکرات‌ها را دشمن اصلی خود قلمداد کرده بود. در طول محاصره برلین، دانشگاه آزاد برلین به‌عنوان جانشین واقع در غرب در سال 1948 با حمایت ایالات‌متحده و حفظ سنت‌ها و اعضای هیئت‌علمی دانشگاه قدیمی فریدریش ویلهلم در برلین غربی تأسیس شد. نام دانشگاه آزاد به وضعیت درک شده برلین غربی به‌عنوان بخشی از “جهان آزاد” غربی اشاره دارد.

ازآنجاکه نام تاریخی، دانشگاه فردریش ویلهلم، منشأ سلطنتی داشت، این مدرسه به‌طور رسمی در سال 1949 تغییر نام داد. اگرچه مقامات اتحاد جماهیر شوروی ترجیح می‌دادند این مدرسه را پس از یک رهبر کمونیست نام‌گذاری کنند، اما رهبران دانشگاه توانستند آن را به نام هومبولت یونیت معرفی کنند.

آلمان مدرن

پس از اتحاد مجدد آلمان، این دانشگاه تحت نظارت کمیسیون‌های ساختار و انتصاب که به ریاست اساتید آلمانی غربی انجام می‌گرفت، به‌طور اساسی بازسازی شد. برای دانشکده‌های علوم اجتماعی و علوم انسانی، دانشکده تحت فرایند “انحلال” قرار گرفت که در آن انقباضات کارمندان خاتمه یافت و سمت‌ها برای دانشگاهیان جدید، عمدتاً آلمانی‌های غربی باز شد. به اساتید مسن‌تر بازنشستگی زودرس داده می‌شد. سیستم آموزش عالی آلمان شرقی تعداد بسیار بیشتری از اساتید دستیار دائم، مدرسین و سایر سمت‌های علمی سطح متوسط ​​را شامل می‌شد.

پس از اتحاد مجدد، این مواضع برای سازگاری با سیستم آلمان غربی لغو یا به پست‌های موقت تبدیل شدند. درنتیجه، تنها 10٪ از دانشگاهیان سطح متوسط ​​در دانشگاه هومبولت هنوز در سال 1998 موقعیت داشتند. از طریق تحولات، پیوندهای تحقیق و تبادل دانشگاه با مؤسسات اروپای شرقی حفظ و تثبیت شد.

امروز، دانشگاه هومبولت یک دانشگاه ایالتی است که تعداد زیادی از دانشجویان (36.986 در سال 2014، در میان آن‌ها بیش از 4662 دانشجوی خارجی) در دانشگاه برلین غربی حضور دارند.

مرکز اصلی آن در برلین در بلوار Unter den Linden واقع‌شده است و قلب پردیس کمیته است. این ساختمان به دستور پادشاه فردریک دوم برای برادر کوچک‌ترش پرنس هنری از بروس ساخته شد. کلیه انستیتوهای علوم انسانی به همراه وزارت دادگستری و وزارت تجارت و اقتصاد در اطراف ساختمان اصلی قرار دارند. پردیس نورد در شمال ساختمان اصلی نزدیک به برلین هاپوتبنهاف واقع‌شده است و محل زندگی دانشکده‌های زندگی ازجمله مرکز پزشکی دانشگاه Charité است. علوم طبیعی به همراه علوم رایانه و ریاضیات در پردیس آدلرزوف در جنوب شرقی برلین واقع‌شده است. علاوه بر این، این دانشگاه به سنت خود در فروش کتاب در روبروی دروازه‌های دانشگاه Bebelplatz ادامه می‌دهد.

موزه تاریخ طبیعی برلین یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های تاریخ طبیعی جهان است. در سال 1810 در كنار دانشگاه برلین تأسیس شد و در سال 2009 از دانشگاه هومبولت خارج شد. این 9 دانشکده است که دانشگاه در آن‌ها تقسیم می‌شود:

 • دانشکده حقوق
 • دانشکده ریاضی و علوم طبیعی (جغرافیا، علوم کامپیوتر، ریاضیات، شیمی، فیزیک)
 • دانشکده علوم زندگی (کشاورزی و باغداری، زیست‌شناسی، روانشناسی)
 • Charité – دانشگاه علوم پزشکی برلین (به‌طور مشترک با دانشگاه آزاد برلین)
 • دانشکده اول فلسفه (فلسفه، تاریخ، مردم‌شناسی اروپا، گروه کتابخانه و علوم اطلاع‌رسانی)
 • دانشکده دوم فلسفه (ادبیات، زبانشناسی، مطالعات اسکاندیناوی، ادبیات عاشقانه، مطالعات انگلیسی و آمریکایی، مطالعات اسلاو، فلسفه کلاسیک)
 • دانشکده علوم انسانی و علوم اجتماعی (علوم اجتماعی، مطالعات فرهنگی / هنر، مطالعات آسیایی و آفریقایی (شامل باستان‌شناسی)، علوم ورزشی، مطالعات توان‌بخشی، آموزش، مدیریت کیفیت در آموزش‌وپرورش)
 • دانشکده الهیات
 • دانشکده اقتصاد و مدیریت بازرگانی

علاوه بر این‌ها، دو مؤسسه مستقل (Zentralinstitute) وجود دارند که بخشی از دانشگاه هستند:

 • مرکز مطالعات انگلیس (به آلمانی: Großbritannienzentrum)
 • Humboldt-Innovation• (انتقال تحقیق و سرویس اسپین آف)
 • موزه für Naturkunde (موزه تاریخ طبیعی)
 • Späth-Arboretum•

هنگامی‌که کتابخانه سلطنتی نابود شد، کتابخانه جدیدی در سال 1831 تأسیس شد، ابتدا در چندین مکان موقتی قرار گرفت. در سال 1871-1874 بنای طراحی معمار پل Emanuel Spieker، یک ساختمان کتابخانه ساخته شد. در سال 1910 این مجموعه به ساختمان کتابخانه ایالتی برلین منتقل شد.

در دوره ویمار این کتابخانه حاوی 831.934 جلد (1930) بود و بدین ترتیب یکی از کتابخانه‌های برتر دانشگاه در آلمان در آن زمان بود.

در جریان سوختن کتاب توسط نازی‌ها در سال 1933، هیچ جلدی از کتابخانه دانشگاه نابود نشد. تلفات ناشی از جنگ جهانی دوم نسبتاً اندک بود. در سال 2003، کتاب‌های مرتبط با علوم طبیعی به كتابخانه تازه تأسیس دانشگاه پردیس آدلرزف اختصاص یافتند كه اختصاص‌یافته است.

ازآنجاکه در سال 2005 می‌بایست ساختمان کتابخانه ایالتی پاک‌سازی شود، یک ساختمان کتابخانه جدید نزدیک به ساختمان اصلی در مرکز برلین احداث شد. “Jacob und Wilhelm Grimm-Zentrum” (مرکز Jacob and Wilhelm Grimm، Grimm Zentrum یا GZ که توسط دانشجویان گفته می‌شود) در سال 2009 افتتاح شد.

در کل، کتابخانه دانشگاه حاوی حدود 6.5 میلیون جلد کتاب و 9000 مجله است و یکی از بزرگ‌ترین کتابخانه‌های دانشگاه در آلمان است.

کتاب‌های Institut für Sexualwissenschaft هنگام سوختن کتاب توسط نازی‌ها نابود شدند و این موسسه ویران شد. طبق شرایط بنیاد مگنوس هیرشفلد، دولت موافقت كرده بود كه پس از مرگ مؤسس خود، فعالیت مؤسسه را در این دانشگاه ادامه دهد. بااین‌حال، این شرایط نادیده گرفته شد. در سال 2001، این دانشگاه بایگانی سکسولوژی را از انستیتوی رابرت کچ که با یک کتابخانه بزرگ خصوصی به اهدای اروین جی Haeberle اهداشده، تأسیس کرد. این اکنون در مرکز جدید مگنوس هیرشفلد قرارگرفته است.

رتبه‌بندی دانشگاه هومبولت برلین HU

با در نظر گرفتن امتیاز مدیران ارشد اقتصاد آلمان، دانشگاه هومبولت در سال 2019 رتبه 53 را کسب کرد.

در سال 2020، رتبه‌بندی دانشگاه جهانی QS بریتانیا رتبه‌بندی رتبه 117 دانشگاه هومبولت در کل جهان و چهارمین بهترین در آلمان را به دست آورد. رتبه‌های موضوعی آن عبارت‌اند از: 15 در رشته‌های هنر و علوم انسانی، سیزدهم در فلسفه و هفتمین در رشته‌های کلاسیک و تاریخ باستان.

دانشگاه جهانی آموزش عالی بریتانیا تایمز در رتبه‌بندی سال 2019 دانشگاه هومبولت را به‌عنوان 67 مین دانشگاه برتر دنیا و چهارمین بهترین در آلمان معرفی کرد.

 • سومین دانشگاه برتر آلمان در سال 206
 • 49 مین دانشگاه برتر آلمان در سال 2016
 • 41 مین دانشگاه برتر جهان در سال 2015
 • 57 مین دانشگاه برتر جهان در سال 2017
 • رتبه‌ی 27 جهانی در رشته‌ی هنر لوم انسانی در سال 2016
 • رتبه‌ی 14 جهانی در رشته‌ی فلسفه در سال 2016

پذیرش در دانشگاه هومبولت برلین

ورود به دانشگاه ایالتی هومبولت چقدر سخت است و آیا می‌توانم قبول شوم؟ این دانشگاه دارای 77٪ نرخ پذیرش است. سال گذشته، 8،414 از 10957 متقاضی پذیرفته‌شده‌اند که دانشگاه ایالتی هامبولد را به‌عنوان یک مدرسه آسان برای ورود به دانشگاه با فرصتی بسیار مناسب برای پذیرش فرض می‌کنند که شما شرایط را قبول کرده‌اید. ازنظر دانشگاهی، برای نمرات آزمون پذیرش شرایط بسیار آسان است، به‌طورکلی دانش‌آموزانی را قبول می‌کنند که در 64 درصد امتیاز کسب می‌کنند. دانشگاه ایالتی هومبولت معمولاً دانش‌آموزان دبیرستانی “B” را می‌پذیرد و جذب می‌کند. دانشگاه ایالتی هومبولت به‌طورمعمول متقاضیان را ملزم می‌کند که در ۶۶ درصد امتیاز برتر از شرکت‌کنندگان در آزمون SAT باشند.

دانشجویان HU می‌توانند برای یک‌ترم یا یک سال در خارج از کشور در مؤسسات همکار مانند دانشگاه وارویک، دانشگاه پرینستون و دانشگاه وین تحصیل کنند.

 • شرایط پذیرش در دانشگاه هومبولت مدرک فارغ‌التحصیلی رشته‌ی مربوطه در مقطع پیشین
 • گواهی تائیدیه ی زبان خارجی ( اگر رشته‌ی موردنظر شما انگلیسی محور است نیاز به تائیدیه ی زبان آلمانی نیست، فقط در رشته‌های آلمانی نیازمند تائیدیه ی زبان آلمانی دارید و اگر واجد شرایط در زبان آلمانی نیستید می‌توانید واحدهای آموزش آلمانی را انتخاب کنید(.

ازآنجایی‌که تدریس در دانشگاه هومبولت عموماً به زبان آلمانی است و تنها برخی رشته‌های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، دانشجویان باید واجد شرایط قبولی در آزمون زبان آلمانی باشند:

 • دوره‌ی پیش‌دانشگاهی: گواهی قبولی آزمون سطح B2 طبق چارچوب متداول
 • دوره‌ی دانشگاهی (همه‌ی مقاطع): گواهی قبولی آزمون سطح C1 طبق چارچوب متداول یا قبولی در آزمون TestDaF یا همان ( Test of German as a foreign language) با حداقل نمره‌ی 3 در هر 4 بخش آزمون.
 • دانشجویان دوره‌ی کارشناسی ارشد در رشته‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، باید مدرک آیلتس حداقل نمره‌ی 7، تافل مبتنی بر اینترنت حداقل نمره‌ی 90 و تافل مبتنی بر دفترچه حداقل نمره‌ی 560 داشته باشند.

هزینه‌ها و بورس‌های تحصیلی دانشگاه هومبولت برلین

شروع تحصیل در یک شهر متفاوت یا حتی در کشور دیگری قطعاً چشم‌انداز مهیجی است. تحصیل در این دانشگاه فرصت‌های جدید زیادی را باز می‌کند.

هیچ هزینه شهریه‌ای در دانشگاه هومبولت برلین HU وجود ندارد! نه برای دانشجویان آلمانی و اتحادیه اروپا و نه برای دانشجویان بین‌المللی کشورهای دیگر!

در مقایسه با سایر شهرهای آلمان و اروپا، هزینه زندگی در برلین نسبتاً کم است. به‌خصوص اجاره، غذا و فعالیت‌های اوقات فراغت هزینه کمتری نسبت به سایر شهرهای بزرگ دارد. دانشجویان دانشگاه هومبولت برلین HU نه هزینه شهریه و نه هزینه تحصیلات طولانی‌مدت را نمی‌پردازند.

متوسط ​​هزینه در هرماه

 • اجاره خوابگاه‌های دانشجویی (Studentenwohnheim)یورو 200-400 €
 • اجاره مسکن خصوصی (به‌عنوان‌مثال تخت مشترک) 250-500 €
 • غذا تقریباً 200 €
 • لباس تقریباً 49 €
 • تلفن، اینترنت 20-40 €
 • اوقات فراغت 80-100 €
 • مواد مطالعه 30-50 €
 • بیمه درمانی 80 €

بورس‌های تحصیلی

دانشگاه هومبولت برلین

برنامه‌ی MEMS و دانشگاه هومبولت بورسیه‌ی به‌خصوص را برای دانشجویان در نظر نمی‌گیرند، اما بااینکه شهریه‌ای از دانشجویان اخذ نمی‌شود، دانشگاه کمک‌هزینه‌هایی مثل   کمک‌هزینه‌ی DAAD را برای پوشش هزینه‌های جانبی پیشنهاد می‌کند. این کمک‌هزینه‌ها دانشجویان دکتری و کارشناسی ارشد را نیز شامل می‌شود.

 • کمک‌هزینه‌ی DAAD  (Deutscher Akademischer Austauschdienst)

برای تأمین هزینه‌ها در کشور آلمان کمک‌هزینه‌های متعددی وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها DAAD است. استفاده ازDAAD  یکی از بهترین و ساده‌ترین راه‌ها برای اخذ بورسیه است. DAAD توسط وزارت آموزش‌وپرورش آلمان حمایت می‌شود. این شرکت بورسیه‌های مختلفی را به طیف وسیعی از کشورهای سراسر جهان، شامل اکثر کشورهای انگلیسی‌زبان ارائه می‌کند. این سازمان بیش از 80 کمک‌هزینه برای تحصیل در حوزه‌ی اقتصاد دارد.

 • کمک‌هزینه‌ی Deutschlandstipendium

دانشگاه هومبولت دانشجویان برتر با هر ملیتی را به‌وسیله‌ی این کمک‌هزینه حمایت می‌کند. معیارهای دریافت این کمک‌هزینه عملکرد آکادمیک، روابط اجتماعی و تعهدات سیاسی هستند.

 خوابگاه‌های دانشگاه هومبولت برلین

شرایط برای پیدا کردن اقامتگاه در شهر برلین کار آسانی نیست.  دانشگاه هومبولت تلاش می‌کند تا حداکثر تعداد ممکن از دانشجویان را در خوابگاه‌ها اسکان دهد. هزینه‌ی خوابگاه‌ها حدوداً 200 تا 400 یورو در ماه و هزینه‌ی اجاره‌ی آپارتمان شخصی بین 250 تا 500 یورو است.

 • خوابگاه(دهکده‌ی دانشجویی Studentendorf Adlersho

اتاق‌ها و آپارتمان‌های مبله با تجهیزات کامل با ظرفیت‌های مختلف، سالن ورزشی و…. مدت‌زمان اجاره برای ترم زمستان حداقل 5 ماه و مبلغ اجاره بین 390 تا 430 یورو بسته به نوع اتاق یا آپارتمان است. (هزینه‌ی اینترنت را هم شامل می‌شود)

 • خوابگاه (دهکده‌ی دانشجویی Studentenwerk Berlin)

اتاق‌های یک خوابه با تمامی تجهیزات، آشپزخانه و سرویس بهداشتی مشترک بین 3 الی 4 دانشجو، سالن ورزشی و…. مبلغ اجاره بین 185 تا 265 یورو بسته به تجهیزات اتاق است. (هزینه‌ی اینترنت را شامل نمی‌شود(

 • اقامتگاه دانشجویی Aristotelessteig

اتاق‌ها و آپارتمان‌های یک‌نفره و کاملاً مجهز، زمین والیبال، سالن ورزشی، یک کافه‌ی کوچک و…. مبلغ اجاره بین 270 تا 300 یورو بسته به تجهیزات اتاق است.( هزینه‌ی اینترنت را شامل نمی‌شود).

 • اقامتگاه دانشجویی  Allee der Kosmonauten

مشاوره

جهت مهاجرت تحصیلی در کشور دیگر و کسب اطلاعات بیشتر برای شرایط و روند آن لازم است که حتماً از یک متخصص کمک بگیرید تا در انجام همه‌ی مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید.

پیشنهاد ما به شما این است که اگر خواهان مهاجرت و تحصیل در دانشگاه هومبولت برلین HU هستید و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاورین ما GO2TR تماس بگیرید تا بعد از بررسی تخصصی شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ها را در اختیارتان قرار دهند.

ارزیابی تحصیلی
برای ارزیابی تحصیلی، با موسسه ما تماس بگیرید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طبقه‌بندی: آرشیو دانشگاه ها
برای مهاجرت از متخصصان GO2TR مشاوره بگیرید:تماس: ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱