x
مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021

ویزای قبرس شمالی

مقدمه

جمهوری ترک قبرس شمالی یک کشور تا حدودی شناخته شده در سمت شمالی و شمال شرقی جزیره قبرس است. در حال حاضر ترکیه تنها کشوری است که TRNC را به رسمیت می شناسد. قبرس خود جزیره ای در دریای مدیترانه است، جایی که در چهارراه اروپا، آسیای غربی و آفریقا در محور مسیرهای شلوغ حمل و نقل زمینی و هوایی که سه قاره را به هم وصل می‌کند قرار دارد. بعد از سیسیل و ساردینیا، قبرس سومین جزیره بزرگ در دریای مدیترانه است. شهر نیکوزیای شمالی مرکز قبرس شمالی است.

برای اطلاعات بیشتر به سایت https://en.wikipedia.org/wiki/Northern_Cyprus مراجعه کنید.

درباره ویزای قبرس شمالی

شهروندان جمهوری اسلامی ایران برای ورود و اقامت در قبرس به عنوان بازدیدکننده / گردشگر یا اهداف تجاری نیاز به ویزا دارند. قبرس عضو اتحادیه اروپا است اما عضو منطقه شینگن نیست. قوانین دریافت ویزای قبرس دقیقا مطابق قوانین ویزای شینگن است. با اخذ ویزای قبرس آزادانه می‌توان به کشورهای بلغارستان، رومانی و کرواسی سفر کرد. ویزای قبرس فقط در قالب تورهای گروهی صادر می‌شود و برای درخواست ویزای انفرادی قبرس نیز حتماً باید دعوت‌نامه ارائه داد. درصورتی‌که دارای ویزای قبرس شمالی باشید، اخذ ویزای شینگن و دیگر ویزاهای معتبر برای شما سخت‌تر خواهد بود. ویزاهای بازدید کننده و اقامت اجازه نمی‌دهد که شما در قبرس شمالی کار کنید. دارندگان گذرنامه‌های انگلیس و ایالات متحده نیازی به ویزا برای قبرس شمالی ندارند و اقامت 90 روزه برای همه بازدید کنندگان مجاز است. اگر پرواز شما به سادگی از ترکیه در مسیر Ercan عبور می‌کند و سالن ترانزیت را ترک نمی کنید، نیازی به ویزای ترکیه ندارید. با این حال، اگر می خواهید فرودگاه را ترک کنید و چند ساعت یا چند روز از استانبول دیدن کنید، مجبور به اخذ ویزای ترکیه خواهید شد، از آنجا که از طریق کنترل گذرنامه خارج می شوید. ویزا باید به‌صورت نقدی خریداری شود، ترجیحاً استرلینگ باشد، هرچند برای گرفتن ویزای الکترونیکی از طریق وب سایت 20 دلار ارزانتر تمام می شود.

 

انواع ویزای قبرس شمالی

 

ویزای توریستی

اگر متقاضی به صورت گروهی و تور اقدام کند در مدت‌زمان ۷ روز کاری به درخواست ویزای توریستی قبرس پاسخ داده می‌شود و این ویزا برای ۱۴ روز معتبر است ولی شخصی که به‌صورت انفرادی و با داشتن دعوت‌نامه اقدام به اخذ ویزا کرده حداکثر 60 روز می تواند به‌منظور مراجعه خانوادگی در قبرس شمالی به سر ببرد. ویزای حداکثر 90 روز ممکن است برای افرادی که برای بازدیدهای رسمی، جلسات تجاری، کنفرانسها، سمینارها، جلسات، جشنواره ها، نمایشگاه ها، رویدادهای ورزشی، رویدادهای فرهنگی و هنری، گردشگری سلامت و اهداف مشابه به این کشور اعطا می‌شوند، صادر شود.

 

ویزای آموزش ضمن خدمت، دوره، برنامه تبادل

اتباع خارجی که مایل به ورود به کشور برای کارآموزی، دوره‌ها، برنامه‌های تبادل دانشجویی و آموزش‌های ضمن خدمت هستند، می‌توانند تا 90 روز ویزای خود را صادر کنند به‌شرط اینکه بتوانند نامه‌های پذیرش رسمی را ارائه دهند.

 

ویزای عالی VORA

به مدت 30 روز به اتباع خارجی که با اجازه اولیه مطابق قانون اجازه کار بیگانگان به کشور آمده‌اند، اعطا می‌شود. شهروندان کشورهایی که سفارت، کنسولگری، یا دفتر نمایندگی دیگری در TRNC ندارند، ملزم به داشتن گذرنامه معتبر حداقل برای دو سال هستند تا بتوانند برای ویزای اجازه کار اقدام کنند.

 

ویزای استقرار تجاری

اتباع خارجی که به‌منظور شروع و راه اندازی کسب و کار به این کشور می‌آیند، می‌توانند برای مدت 30 روز ویزای لازم را صادر کنند.

 

ویزا موقت اقامت

به‌منظور درخواست یکی از انواع اقامت، ویزاهای زیر ممکن است به افراد خارجی که وارد کشور قبرس می‌شوند، صادر شود:

 • ویزا برای اقامت خانواده: به افراد خارجی که متقاضی دریافت اجازه اقامت خانواده هستند می‌توانند تا 90 روز ویزا دریافت کنند.
 • ویزا به دلیل مالکیت املاک غیرمنقول: ویزای می‌تواند تا 90 روز برای افرادی که دارای سند عملکردی هستند، صادر شود که نشان‌دهنده مالکیت املاک غیرمنقول در کشور باشد.
 • ویزا برای درخواست اجازه اقامت دانشجویی: خارجیانی که برای اخذ مجوز اقامت دانشجویی به کشور می‌آیند، می‌توانند پس از ثبت‌نام رسمی دانشجویی یا نامه قبل از ثبت‌نام، ویزای 60 روزه دریافت کنند.
 • ویزا برای اهداف قضایی و اداری: به افرادی که بنا به درخواست یا تصمیم مقامات قضایی یا اداری به کشور می‌آیند می‌توانند برای مدت وظیفه خود ویزا دریافت کنند.
 • ویزا برای تحقیقات علمی: به افرادی که برای اهداف علمی تحقیقاتی به کشور می‌آیند، می‌توانند برای مدت‌زمان تحقیق، ویزا دریافت کنند.
 • ویزا برای فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های TRNC: به فارغ‌التحصیلان برنامه‌های آموزش عالی 2 ساله یا افرادی که حداقل 3 سال در هر یک از برنامه‌های 4 ساله آموزش عالی در TRNC تحصیل‌کرده‌اند، می‌توانند ویزای معتبر برای 30 روز دریافت کنند.
برای اطلاعات بیشتر به سایت https://www.passportsandvisas.com/visas/turkish-republic-of-northern-cyprus مراجعه کنید.

 

مراحل درخواست ویزای قبرس شمالی

متقاضی اخذ ویزای قبرس درصورتی‌که دعوت‌نامه نداشته باشد، باید از طریق یک آژانس مسافرتی و در قالب تورهای گروهی اقدام کند. در صورت داشتن دعوت‌نامه، شخص متقاضی به همراه کلیه مدارک باید به کارگزاری BLS در تهران مراجعه کند. فرم درخواست ویزا برای ورود به قبرس باید تکمیل، امضا و به بخش کنسولی سفارتخانه‌یا مستقیماً توسط متقاضی یا از طریق شرکت بین‌المللی BLS ارائه شود. کلیه آژانس‌های مسافرتی معتبر باید کلیه برنامه‌ها را از طریق شرکت بین‌المللی BLS به بخش کنسولی سفارت ارسال کنند. مدارک و اسناد مورد نظر با توجه به نوع ویزای درخواستی متفاوت است.

 

برای صدور ویزای ملی قبرس، مدارک زیر لازم است:

 • گذرنامه متقاضی که حداقل باید شش ماه اعتبار داشته باشد.
 • دو عکس اخیر، رنگی و روتوش نشده (6x4) از متقاضی.
 • رزرو بلیت هواپیمای مسافرتی برای قبرس.
 • رزرو محل اقامت در هتلی در قبرس.
 • بیمه درمانی برای مدت سفر برای افرادی که قبل از سال 1945 به دنیا آمده‌اند.
 • گواهی یا نامه اشتغال متقاضی به زبان انگلیسی یا ترجمه‌شده به انگلیسی، همچنین درمورد حقوق ماهیانه، موقعیت دقیق / حرفه و تاریخ شروع.
 • صورت‌حساب بانکی شش ماه اخیر
 • کپی گذرنامه متقاضی شامل تحویل ویزاهای قبلی است.
 • گذرنامه (های) قبلی متقاضی با کپی از صفحات دوم و سوم گذرنامه شامل ویزاهای اعطاشده.
 • کپی از تمام صفحات شناسنامه متقاضی ارائه‌شده به همراه اصل شناسنامه. در صورت شناسنامه‌های جدید، باید یک نسخه از شناسنامه ملی کودکان به همراه سند اصلی نیز ارائه شود.
 • افرادی که برای مقاصد تجاری به قبرس سفر می‌کنند، باید دعوت‌نامه‌ای را از شرکت قبرسی که در آن بازدید می‌کنند، ارسال کنند. ذکر مدت، هدف و موضوع بازدید خود ضروری است.
 • به‌منظور شرکت در اجلاس‌ها و سایر فعالیت‌های جمعی، جدا از تأیید کتبی حضور در این رابطه، برنامه کامل تفصیلی به زبان انگلیسی، در صورت لزوم، نیز ارائه می‌شود.
 • افرادی که برای بازدید از اعضای خانواده / اقوام خود در قبرس دعوت‌شده‌اند از محل اقامت هتل خودداری می‌کنند اما باید به‌جای آن اقدام به ارسال موارد زیر کنند:

 (الف) دعوت‌نامه

 (ب) کپی گذرنامه‌ها، شناسنامه‌ها و شناسنامه‌های افراد دعوت‌شده از آن‌ها.

(ج) فرض مسئولیت و یا ضمانت‌نامه بانکی از افرادی که آن‌ها را دعوت می‌کنند.

 

هزینه‌ی ویزای قبرس

متقاضیان ویزای قبرس باید به کنسولگری و یا سفارتخانه‌ی قبرس در کشور خود مراجعه کنند. هزینه کنسولی برای ویزای ورودی یک نفر شامل بیست یورو (20،00 یورو) و ویزای ورود چندگانه شصت یورو (60.00 یورو) است و باید هم‌زمان با ارسال درخواست به شرکت BLS، به‌صورت نقدی به یورو پرداخت شود. رسید رسمی توسط بخش کنسولی سفارت برای متقاضی صادر می‌شود. هزینه‌های کنسولی پرداخت‌شده توسط متقاضی در صورت امتناع بازپرداخت نمی‌شود.

 

ملاحظات اخذ ویزای قبرس شمالی

اسناد فوق‌الذکر غیر جامع است و طبق پرونده و نوع ویزای درخواستی هریک از آن‌ها می‌توان اسناد اضافی دیگری درخواست کرد.

 • اسناد به زبان انگلیسی باید توسط یک مترجم رسمی مجاز توسط وزارت دادگستری ترجمه شود.
 • از متقاضیان خواسته می‌شود هنگام ارسال فتوکپی، مدارک اصلی را نشان دهند.
 • بخش کنسولی حق دارد از متقاضیان برای مصاحبه شخصی دعوت کند.
 • رضایت کتبی پدر نیز در مورد فرزند زیر سن قانونی که با مادر سفر می‌کند، الزامی است.

 

پیگیری پرونده اخذ ویزای قبرس شمالی

 • متقاضیان باید توجه داشته باشند که زمان روند بررسی یک درخواست کاملاً تکمیل‌شده 7 روز کاری است و بنابراین باید قبل از سفر برنامه‌ریزی‌شده خود به قبرس حداقل 6 ماه زودتر برای اخذ ویزای قبرس اقدام کنند.
 • متقاضیان باید در نظر داشته باشند که ارائه درخواست به همراه مدارک فوق‌الذکر صدور ویزا برای ورود به قبرس را تضمین نمی‌کند.
 • در صورت ارائه درخواست ویزای قبرس به آژانس‌های مسافرتی، لزومی به حضور در کارگزاری ویزای قبرس برای انگشت‌نگاری و تحویل مدارک نیست و تمامی موارد مربوط به اخذ ویزای قبرس از طریق آژانس هواپیمایی انجام می‌شود.
 • اگر دعوت‌نامه داشته باشید و متقاضی ویزای انفرادی قبرس هستید، حتماً باید برای انگشت‌نگاری و تحویل مدارک به کارگزاری ویزای قبرس در تهران مراجعه کنید.
 • متقاضیان همچنین باید در نظر داشته باشند که مأمورین مهاجرت در بندرها ورودی قبرس حق دارند از ورود آن‌ها به کشور خودداری کنند.
 • دارندگان گذرنامه‌های دیپلماتیک و خدماتی ایران نیازی به ویزا ندارند.
 • دارندگان ویزاهای معتبر شینگن ممکن است بدون اخذ ویزای ملی قبرس وارد قبرس شوند.

 

آیا امکان دارد با درخواست اخذ ویزای قبرس شمالی من موافقت نشود؟

بله. متقاضیان دریافت ویزای قبرس امکان دارد در بسیاری از موارد با رد درخواست ویزا مواجه می‌شوند. رد شدن از طرف یک سفارت گاهی به دلیل نقض اسناد ارسالی و یا معتبر نبودن دعوت‌نامه صورت می‌گیرد. ازاین‌رو بهتر است با داشتن اطلاعات کافی و مدارک کامل اقدام به اخذ ویزا کنید تا از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنید. در صورت مواجه با رد درخواست امکان درخواست ویزای مجدد وجود دارد.

 

سیستم ملی اطلاعات ویزا (N-VIS)

فناوری می‌تواند نقش اساسی در بهبود و تقویت مرزهای خارجی داشته باشد. طی قراردادهای گذشته، قبرس برای جمع‌آوری و پردازش برنامه‌های ویزا اقدام به بهره‌گیری از سیستم IT در مقیاس بزرگ (N.VIS) کرده است.

 

VIS چیست؟

سیستم ملی اطلاعات ویزا (N.VIS) به وزارت امور خارجه اجازه می‌دهد تا پردازش داده‌ها و تصمیم‌گیری در رابطه با برنامه‌های ویزای اقامت کوتاه ‌مدت برای بازدید یا انتقال از طریق جمهوری قبرس انجام شود. برای این منظور، N.VIS به لیست توقف پلیس متصل است. در این مرحله 38 سفارتخانه و کنسولگری از N.VIS استفاده می‌کنند.

مراجعه کنید.

 

 

آدرس و مشخصات سفارت قبرس در ایران

سفارت قبرس در ایران در آدرس تهران، زعفرانیه، خیابان علی حسینی، خیابان محمود راضی، پلاک ۹ واقع‌شده است. توجه داشته باشید که بخش کنسولی سفارت قبرس در ایران تعطیل است و بهتر است برای درخواست ویزای این کشور باید به کارگزاری BLS مراجعه کنید.

 

مشاوره ویزای قبرس شمالی

جهت اخذ ویزای قبرس شمالی و کسب اطلاعات بیشتر برای شرایط و روند آن لازم است که حتما از یک متخصص کمک بگیرید، تا در انجام همه‌ی مراحل به درست ترین روش ممکن عمل کنید.

پیشنهاد ما به شما این است که، اگر تمایل به اخذ این ویزا و یا هرگونه سوال در همین رابطه دارید با مشاورین ما GO2TR تماس بگیرید تا بعد از بررسی تخصصی شرایط شما، بهترین راهنمایی ها را در اختیارتان قرار دهند.

 

ویزا

پیشنهادها

مشاهده همه پیشنهادها
مشاوره ویزای قبرس شمالی
آخرین ویرایش: 2020-05-02 19:04:44 191