x
مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021

تحصیل پزشکی

اتریش، جمهوری فدرال آلمانی زبان است و کشوری در اروپای مرکزی است. این منطقه توسط جمهوری چک و آلمان در شمال، مجارستان و اسلواکی در شرق، اسلوونی و ایتالیا در جنوب و سوئیس و لیختن اشتاین در غرب محدود شده است. وین، بزرگ‌ترین شهر و پایتخت اتریش است.

مدارس و دانشگاه‌های پزشکی در کشور اتریش علاوه‌براین‌که یک دانشگاه و مرکز آموزش پزشکی در کشور اتریش هستند؛ بیمارستان دانشگاهی هم هستند. تعداد دانشگاه‌های پزشکی در کشور اتریش محدود است، به جز 4 دانشگاه دولتی که رشته پزشکی در کشور اتریش را دارا است، بقیه دانشگاه‌های رشته پزشکی در کشور اتریش، جزو دانشگاه‌های خصوصی هستند که معمولا هزینه‌های بسیار بالایی برای تحصیل در آن‌ها لازم خواهد بود. چند نمونه از دانشگاه‌های پزشکی اتریش به شرح زیر است:

کشور اتریش جمعیت بسیار بالایی ندارد؛ اما با این وجود مردم برای رجوع به بیمارستان‌ها و دریافت خدمات پزشکی با محدودیت‌هایی روبرو هستند. پزشکی در کشور اتریش یک شغل بسیار پردرآمد محسوب می‌شود. بسیاری از پزشکان خصوصی در اتریش متولد و بزرگ‌شده‌ی کشور آلمان هستند و مدارک پزشکی خود را در دانشگاه‌های آلمان گذرانیده‌اند. پیشرفت علم پزشکی و تکنولوژی‌های پزشکی در کشور اتریش چشمگیر بوده است و مردم این کشور در اکثر موارد، برای درمان و دریافت خدمات پزشکی نیازی به مراجعه و سفر به کشورهای دیگر را ندارند. جامعه پزشکی در کشور اتریش ارتباط بسیار نزدیکی با جامعه پزشکی در آلمان دارد و آن‌ها اطلاعات و تجهیزات خود را به راحتی تبادل می‌نمایند.

 

 

تحصیل پزشکی

پیشنهادها

مشاهده همه پیشنهادها
مشاوره تحصیل پزشکی

جایگاه پزشکی در اتریش وجهان و اعتبار مدارک آن

جایگاه پزشکی در اتریش وجهان و اعتبار مدارک آن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تعداد دانشگاه های پزشکی در کشور اتریش زیاد نیست، اما همین تعداد کم دانشگاه های بسیار مجهزی هستند. اتریش، یک مکان عالی برای تحصیل در رشته پزشکی است. دانشگاه های پزشکی در کشور اتریش جزء مجهزترین دانشگاه های پزشکی در دنیا محسوب می‌شوند. تقریبا همه دانشگاه های پزشکی در کشور اتریش دارای بیمارستان های اختصاصی و بزرگی هستند که از همه جای دنیا برای درمان به این بیمارستان ها مراجعه می‌شود. از این نظر این دانشگاه ها بهترین امکانات را برای پذیرایی و درمان این بیماران تهیه نموده‌اند و در نتیجه پیشرفته ترین امکانات در اختیار دانشجویان پزشکی در کشور اتریش قرار می‌گیرد تا متدهای نوین و به روز پزشکی را در بالاترین سطح آموزش ببینند.

5 دانشگاه برتر پزشکی در کشور اتریش همگی دارای رتبه های زیر 500 در رنکینگ ها و رتبه بندی های مختلف جهانی هستند و البته بهترین دانشگاه پزشکی در کشور اتریش نیز دارای رنکینگ 60 در بین دانشگاه های برتر پزشکی جهان قرار دارد. از این نظر مدارک و گواهینامه های پزشکی در کشور اتریش، در جهان دارای اعتبار بالایی هستند و تقریبا همه کشورهای جهان مدارک تحصیلی پزشکی در کشور اتریش را قبول دارند و از پزشکان فارغ‌التحصیل از دانشگاه های پزشکی در کشور اتریش استقبال می‌نمایند. شاید مهم ترین ضعف رشته پزشکی در کشور اتریش و دانشگاه های دولتی این کشور، آموزش به زبان آلمانی باشد که البته مزیت های بسیار خوبی نیز برای دانشجویان، مانند بالا رفتن ارتباط اجتماعی آنان با مردم را دارا است.

طول مدت تحصیل پزشکی

طول مدت تحصیل پزشکی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

هدف از برنامه تحصیلی پزشکی در کشور اتریش در دانشگاه‌های مختلف این کشور، تربیت پزشکان حرفه‌ای در تمام تخصص‌ها هم در مباحث تئوری و هم در بخش‌های عملی است، تربیت پزشکان بین‌المللی که بتوانند در هر کشوری رسالت خود را به درستی انجام دهند. این برنامه پزشکی در کشور اتریش 6 سال و 12 ترم طول می‌کشد.

تمرکز برنامه پزشکی در کشور اتریش بر پایه دستورالعمل مشخصی است. یکپارچه سازی موضوعی، جهت گیری مسئله، معاشرت با پزشکان و بیماران در حین تحصیل، ارزیابی و تضمین کیفیت پزشکان آموزش دیده، دستورالعمل‌های مورد نظر دانشگاه‌های پزشکی در کشور اتریش است.

دانش و درک پزشکی عمومی، مهارت‌های بالینی، شایستگی‌های ارتباطی،رفتار حرفه‌ای با بیماران و همکاران و صلاحیت‌های مربوط به حرفه نیز از جمله مهارت‌های در نظر گرفته شده برای پزشکان در رشته پزشکی در کشور اتریش است.

6 سال آموزشی و 12 ترم در برنامه پزشکی در کشور اتریش تهیه و تدوین شده است که شما باید در این مدت میزان معینی از واحد‌های مربوطه درباره موضوعات مختلف را تعلیم ببینید. 48 هفته کارآموزی بالینی یکی از برنامه‌های ویژه دانشگاه‌های پزشکی در کشور اتریش است که شما باید آنها را زیر نظر اساتید و پزشکان کار آزموده و با تجربه پشت سر بگذرانید. هر ترم در برنامه آموزش پزشکی در کشور اتریش 15 هفته است.

برنامه پزشکی در کشور اتریش در سه مرحله و سه فاز مختلف تدوین شده که دانشجویان باید آن‌ها را سپری نمایند،که به شرح زیر است:

فاز اول و دوم این برنامه مربوط به آموزش‌های تئوری در زمینه‌های مختلف پزشکی خواهد بود و فاز سوم نیز مربوط به آموزش‌های بالینی و مهارت‌های عملی است.

 

طول مدت تخصص پزشکی در اتریش

طول مدت تخصص پزشکی در اتریش | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

طول مدت تحصیل در تخصص پزشکی در کشور اتریش بستگی به گرایش تحصیلی شما خواهد داشت. با توجه به اینکه شما در زمان تحصیل در تخصص پزشکی در کشور اتریش، ملزم به پاس کردن برخی واحدهای تئوری و عملی می‌باشید، این زمان برای افراد متفاوت است. دانشگاه های پزشکی در کشور اتریش برای تحصیل تخصص پزشکی در این کشور واحد های تئوری را برای دانشجویان در نظر گرفته‌اند که این واحدها در 6 ترم تحصیلی و طی 3 سال برای آن‌ها ارائه می‌گردد و آن‌ها موظف هستند که در این ترم ها در کلاس های تئوری تحصیل تخصص پزشکی در کشور اتریش حضور به عمل آورند؛ بنابراین حداقل زمان و طول مدت تحصیل تخصص پزشکی در کشور اتریش 3 سال خواهد بود

اما علاوه بر واحدهای تئوری دانشجویان تخصص پزشکی در کشور اتریش باید پایان نامه تحصیلی را خود را نیز تدوین نموده و ارائه نمایند که طول آماده سازی این پایان نامه به مدت تحصیل آن‌ها در تخصص پزشکی در کشور اتریش اضافه خواهد شد. آن‌ها البته از همان ترم نخست مجاز به شروع پایان نامه خود برای تخصص پزشکی در کشور اتریش هستند و وقت کافی برای آن‌ها در نظر گرفته شده است زیرا تعداد واحدهای تئوری در هر ترم تحصیلی تقریبا بین 2 تا 4 واحد می‌باشد؛ بنابراین آن‌ها در طول ترم های تحصیلی می‌توانند اقدام به تدوین پایان نامه خود با مشورت با استاد خود کنند و در کمترین زمان آن را به دانشگاه ارائه نمایند.


سر فصل دروس پزشکی در اتریش (عمومی و تخصصی)

سر فصل دروس پزشکی در اتریش (عمومی و تخصصی) | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دروس عمومی و تخصصی ارائه شده در رشته پزشکی در کشور اتریش متناسب با ترم های مختلف و سطح آگاهی دانشجویان ترتیب داده می‌شود و دانشجویان موظف هستند که در هر موضوع تحصیلی تعداد واحدهای خاصی را پشت سر بگذرانند و آن‌ها را آموزش ببینند.

در مرحله مقدماتی واحدها پزشکی درباره سلامت و انواع بیماری ها و مهارت های اجتماعی پزشکان می‌باشد که واحد های زیر برای آن تخصیص داده شده است.

افراد سالم و بیمار

بدن انسان

از مولکول به سلول

صلاحیت اجتماعی

کمک های اولیه

گروه POL (یادگیری مشکوک)

در ترم دوم آموزش های پزشکی در کشور اتریش با ادامه روند قبلی و موضوعات ترم اول ادامه پیدا می‌کند و سیستم های مختلف بدن انسان و تاثیرات مختلف داخلی و خارجی بر بدن انسان و سلامت او مورد بررسی بیشتر قرار می‌گیرد. نحوه سنجش وضعیت سلامت فرد نیز از آموزش های مهم و تخصصی این ترم خواهد بود که به واحد های زیر اختصاص می‌یابد.

 

سیستم های کاربردی و مقررات زیست محیطی

ژنتیک، ارتباطات مولکولی و سلولی

انسان در محیط، خانواده و جامعه

معاینه پزشکی پیشگیرانه

گروه های POL

در ترم سوم موضوعات کمی تخصصی تر شده و دانشجویان رشته پزشکی در کشور اتریش کم کم با مفاهیم اصلی بیماری ها و علل آن‌ها آشنا خواهند شد و روند تشخیص آن‌ها را از زیر نظر عبور خواهند داد. این ترم در واقع مقدمه‌ای بر تمرین پزشکی برای دانشجویان رشته پزشکی در کشور اتریش محسوب می‌شود. واحدهای این ترم به موضوعات زیر اختصاص خواهد داشت.

علم و پزشکی

بیماری ها، علل بیماری و الگوهای بیماری

بیماری، تظاهرات و تشخیص (فارماکوتراپی)

ارتباطات پزشکی A

تکنیک های پزشکی اولیه

گروه های POL

در ترم چهارم که دانشجویان کاملا با ماهیت اصلی رشته پزشکی در کشور اتریش آشنا شده و در حال ایده پردازی برای آینده شغلی خود هستند، سیستم های موثر درونی بدن انسان مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد و مهارت های پزشکی اولیه در دانشجویان رشته پزشکی در کشور اتریش تثبیت می‌شود. تمرین و تمرین از جمله عملکردهای دانشگاه های پزشکی در کشور اتریش برای دانشجویان در این ترم تحصیلی می‌باشد. واحد های این ترم نیز به صورت زیر خواهد بود.  

غدد درون ریز و متابولیسم

قلب و گردش خون، خون و دریاها

تنفس

بررسی فیزیکی بیماران مبتلا

آموزش بالينی پروپا دهيدوتيک

یادگیری مبتنی بر مورد

مورفولوژی ارگانیسم I (تشخیص با استفاده از داروهای ارگانیزم)

ترم پنجم و واحدهای این ترم نیز ادامه واحدها و آموزش های ترم قبل خواهد بود. همچنان سیستم های موثر بر بدن انسان اولویت اولیه واحدهای تدوین شده برای دانشجویان رشته پزشکی در کشور اتریش در این ترم تحصیلی خواهد بود. تکنیک های معاینه های بیماران نیز به طور کامل به دانشجویان آموزش داده شده و آن‌ها برای این مهارت عملی تمام نکات را تعلیم می‌بینند. واحد های این ترم حول موضوعات زیر می‌باشد.

تغذیه و هضم

کلیه و هومو سیتوزیس

جنسیت، تکثیر، بارداری و تولد

کودکی و جوانی

تکنیک های آزمون ویژه موضوع I

آموزش های احتیاطی یادگیری مبتنی بر مورد

مورفولوژی ارگانیسم II (جداسازی با استفاده از ارگان ها)

نیمسال ششم تحصیلی در رشته پزشکی در کشور اتریش شروع فاز دوم آموزش های تئوری در دانشگاه های مختلف این کشور است که آموزش ها از این ترم رنگ تخصصی کامل به خود می‌گیرند و دانشجویان باید وقت بیشتری برای آموزش های این ترم و ترم های آتی اختصاص دهند تا مفاهیم را بطور کامل آموزش دیده و با مهارت عالی وارد آموزش های بالینی در ترم های آخر شوند. تقویت مهارت های اجتماعی دانشجویان در حرفه پزشکی و ارتباط‌ های اجتماعی آنان، از جمله مهارت های مهمی خواهد بود که دانشجویان با آن‌ها آشنایی بیشتری پیدا خواهند کرد. واحدهای در نظر گرفته شده برای این ترم نیز مطابق زیر خواهد بود.

 

روش های علوم پزشکی

سازمان های پوست و ارگانیسم

مغز و سیستم عصبی

وضعیت عصبی

ارتباطات پزشکی B

مورفولوژی ارگانیسم III (تشخیص با استفاده از تهیه الیاف)

در ترم هفت دانشجویان رشته پزشکی در کشور اتریش به تقویت زمینه های پزشکی فردی در خود خواهند پرداخت و مهارت ها و استعدادهای پزشکی خود را شکوفاتر از قبل خواهند دید. اگر به دنبال تعیین تخصص خود در دوره تخصص پزشکی در کشور اتریش هستید، این ترم بهترین فرصت برای شما خواهد بود تا بتوانید توانایی های خود را تست کنید و استعدادهای خود را در زمینه های مختلف پزشکی ببینید و آنها را در خود تقویت نمایید. شایستگی های پزشکی دانشجویان رشته پزشکی در کشور اتریش در این ترم بیشتر از پیش بروز خواهد کرد. واحدهای در نظر گرفته شده برای این ترم نیز مطابق با موارد زیر خواهند بود.

سلامت عمومی

حرکت و عملکرد درد

موضوعات جراحی

پوست و روانشناسی

پزشکی داخلی

مهارت های تشخیصی ویژه

تکنیک های آزمون ویژه موضوع دوم

سونوگرافی دوره پایه

 

در ترم هشت، روند آموزشی ترم قبل ادامه پیدا خواهد کرد و دانشجویان در این ترم نیز به تقویت زمینه های مختلف پزشکی فردی در خود خواهند پرداخت و نقاط قوت و ضعف خود را شناخته و آن‌ها را در روحیه خود تقویت خواهند کرد. آموزش های ذهنی، روانی و روانپزشکی نیز از این ترم به واحد های دانشجویان رشته پزشکی در کشور اتریش اضافه خواهد شد و آنها همچنان به دنبال شایستگی های پزشکی خود در این ترم خواهند بود. واحد های ترم هشت تحصیلی پزشکی در کشور اتریش به صورت زیر است.

توابع فیزیکی در سلامت و بیماری

ارتباطات پزشکی C

مطالعه پروژه

تکنیک های امتحانی خاص III

آموزش های مجدد

یکپارچه آموزش پرستاری بالینی

در پایان ترم هشتم همه آموزش های عمومی و لازم برای دانشجویان سپری شده و در ترم 9 و 10 آموزشی پزشکی در کشور اتریش، دانشجویان به طور خاص با گرایش های مختلف پزشکی آشنا شده و مهارت های آن‌ها را به طور خاص خواهند یافت. این دو ترم، پایان مهارت های آموزش اجباری تئوری در دانشجویان رشته پزشکی در کشور اتریش خواهد بود. واحدهای تحصیلی این دو ترم مطابق با روند زیر برنامه ریزی خواهد شد.

عصب شناسی

روانپزشکی

اطفال

زنان و زایمان

چشم پزشکی

گوش و حلق و بینی

پزشکی اضطراری و مراقبتهای ویژه

مديريت بيماران ميان رشته اي

سمینارهای روش

دوره های یکپارچه در تشخیص بالینی

در ترم های 11 و 12 دانشجویان دیگر آموزش های مبتنی بر کلاس های آموزش تئوری نخواهند داشت و در این دو ترم آنها به کلینیک های پزشکی دانشگاه های پزشکی در کشور اتریش و بیمارستان های آموزشی موجود در این کشور معرفی شده و زیر نظر اساتید مختلف پزشکی و پزشکان با تجربه به یادگیری عملی آموزش های قبلی خواهند پرداخت و یک بار به طور کامل با آموزش های عملی واحد های تئوری گذرانده شده آشنا خواهند شد.

 

لیست دانشگاه های رشته پزشکی اتریش

لیست دانشگاه های رشته پزشکی اتریش | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR
 • دانشگاه علوم پزشکی وین - Medical University of Vienna

دانشگاه علوم پزشکی وین که در بین دانشگاه های پزشکی در کشور اتریش بهترین جایگاه را به خود اختصاص داده است، در رنکینگ جهانی بهترین دانشگاه های پزشکی، در جایگاه 60 ام دنیا قرار گرفته است. این دانشگاه که در شهر وین اتریش، پایتخت این کشور قرار دارد، در رده بندی بهترین دانشگاه های غیرموضوعی جهان در جایگاه 196 دنیا قرار می‌گیرد و از این نظر پس از دانشگاه وین اتریش، جایگاه دوم را در این کشور داراست.

 

 • دانشگاه پزشکی اینسبروک - Medical University of Innsbruck

این دانشگاه علوم پزشکی در شهر اینسبروک کشور اتریش قرار گرفته است و از نظر رتبه بندی دانشگاه های پزشکی در کشور اتریش پس از دانشگاه علوم پزشکی وین، جایگاه دوم را دارا می باشد. در حال حاضر رتبه جهانی دانشگاه پزشکی اینسبورگ، رتبه 176 جهان می‌باشد که رتبه خوبی است. 

 

 • دانشگاه علوم پزشکی گراس - Medical University of Graz

 دانشگاه بزرگ علوم پزشکی گراس در شهر گراس اتریش واقع شده است. در بین دانشگاه های پزشکی در کشور اتریش در جایگاه سوم و در رتبه بندی جهانی دانشگاه های پزشکی، دقیقا یکی بعد از دانشگاه پزشکی اینسبروک، در جایگاه 177 قرار گرفته است. البته رتبه کلی این دانشگاه در رده بندی غیرموضوعی در جهان، رتبه 403 می‌باشد که از این نظر از دانشگاه اینسبروک بسیار پایین تر است.

 

 • دانشگاه وین - University of Vienna

دانشگاه وین، در مقایسه دانشگاه های پزشکی در کشور اتریش پس از 3 دانشگاه برتر پزشکی در کشور اتریش در جایگاه چهارم قرار گرفته است، اما این دانشگاه در رده بندی کلی برترین دانشگاه های جهان، رتبه 189 جهان را دارد و از این نظر از همه دانشگاه های کشور اتریش، جایگاه بهتری داراست. رتبه این دانشگاه پزشکی در جهان از منظر آموزش پزشکی، جایگاه 429 جهان را به خود اختصاص داده است. 

 

 • دانشگاه پزشکی خصوصی پاراسلسوس - Paracelsus Private Medical University

این دانشگاه پزشکی خصوصی در شهر سالزبورگ اتریش واقع شده است و در رده بندی دانشگاه های پزشکی در کشور اتریش جایگاه پنجم را دارا می‌باشد. رتبه جهانی این دانشگاه خصوصی جایگاه 529 جهان است که برای یک دانشگاه پزشکی خصوصی رتبه بسیار خوبی محسوب می‌شود. 

 

 • دانشگاه یوهان کپلر لینز - Johannes Kepler University Linz

این دانشگاه از مراکز آموزشی بسیار قدیمی و با سابقه در کشور اتریش می‌باشد اما رشته پزشکی در این دانشگاه مدت زمان اندکی است که تاسیس شده است. تقریبا از سال 2014 دانشکده پزشکی این دانشگاه مورد بهره برداری قرار گرفته است.

 

 • دانشگاه کارل فرانسیز گراس   - Karl-Franzens-University Graz

این دانشگاه پزشکی نیز در شهر گراس اتریش واقع شده است و جایگاه علمی این دانشگاه در رتبه بندی جهانی معمولا بین 561 تا 570 درج می‌شود، که یک رتبه معمولی در بین دانشگاه های پزشکی در جهان می‌باشد.

نحوه اخذ پذیرش پزشکی عمومی در اتریش

نحوه اخذ پذیرش پزشکی عمومی در اتریش | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برای اخذ پذیرش در رشته پزشکی در کشور اتریش مدارک ثابتی وجود دارد که همه دانشگاه های این کشور این مدارک را از شما خواهند خواست. تهیه این مدارک کار آسانی نیست. اما مهمترین مدرک مورد نیاز برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور اتریش، مدرک زبان است. آن هم نه مدرک زبان انگلیسی بلکه مدرک زبان آلمانی پیش نیاز پذیرش در رشته پزشکی در کشور اتریش است. شما باید برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور اتریش به زبان آلمانی تسلط پیدا نمایید. همه دانشگاه های پزشکی در کشور اتریش، به زبان آلمانی تدریس می‌شوند و فرقی نمی کند که شما از کدام کشور باشید، اتحادیه اروپا باشید و یا خیر، باز نیاز به داشتن مدرک آلمانی معتبر گرید C1 خواهید داشت تا اخذ پذیرش برای پزشکی عمومی در کشور اتریش برای شما تکمیل شود. 

اگر شما زبان آلمانی را به خوبی مسلط هستید و می‌توانید مدرک C1 خود را در زبان آلمانی به دانشگاه های پزشکی در کشور اتریش ارائه دهید، مشکل خاص دیگری برای شما نخواهد بود، اما اگر زبان آلمانی خوبی ندارید، دانشگاه های پزشکی در کشور اتریش یک دوره کامل زبان آلمانی برای شما برگزار می‌نمایند که شما در این دوره با درس های پیش نیاز پزشکی عمومی در کشور اتریش نیز آشنا شده و برای آزمون ورودی پزشکی در کشور اتریش آماده می‌شوید. 

علاوه بر زبان آلمانی، یکی دیگر از مدارک اصلی ورود به رشته پزشکی در کشور اتریش، شرکت در یک آزمون پایه ای است که به طور همزمان در همه دانشگاه های پزشکی در کشور اتریش برگزار شده و شرکت کنندگان 8 ساعت فرصت دارند که به سوالات پایه ای و پیش نیاز پزشکی پاسخ گویند تا بتوانند وارد دانشگاه های پزشکی در کشور اتریش شوند.

آزمون ورودی برای رشته پزشکی در کشور اتریش شامل:

 • ریاضی
 • فیزیک
 • شیمی
 • زیست شناسی
 • زبان آلمانی
 •  تست IQ

دانشگاه های پزشکی در کشور اتریش برای علاقه‌مندان به تحصیل در این کشور که مدرک زبان آلمانی ندارند و برای آزمون ورودی پایه ای نیز آماده نیستند، یک دوره 2 ساله در 4 ترم برگزار می‌کند که شما می‌توانید در این دوره شرکت کرده و برای دریافت مدرک زبان آلمانی B1 و C1 اقدام نمایید. در این دوره شما برای آزمون پایه ای پزشکی عمومی نیز آماده می‌شوید و پس از پایان دوره می‌توانید در این آزمون شرکت کنید.

سال اول

در سال اول این دوره پیش نیاز برای اخذ پذیرش در رشته پزشکی در کشور اتریش، شما برای مدرک زبان B2 آلمانی، آماده می‌شوید. مدت زمان لازم برای اخذ این مدرک زبان آلمانی 9 ماه یا همان 2 ترم تحصیلی خواهد بود. شما پس از پایان این دوره 9 ماهه موفق به اخذ مدرک زبان آلمانی B2 خواهید شد.

سال دوم

در سال دوم شما برای اخذ مدرک زبانی آلمانی C1 یک دوره 9 ماهه دیگر را خواهید داشت و در لابلای آموزش های زبان آلمانی کلاس های آموزش دروس پایه ای دوره متوسطه را نیز پشت سر خواهید گذاشت. البته این دوره تحصیلی رایگان نبوده و شما برای پایان این دوره 2 ساله در حال حاضر ملزم به پرداخت 7700 یورو هستید. شما 120 یورو دیگر نیز باید بابت شرکت در آزمون پایه ای پزشکی عمومی بپردازید. این آزمون همزمان در همه دانشگاه های کشور اتریش برگزار می‌شود و شما مجاز به شرکت در هر کدام از دانشگاه ها که به محل اقامت شما نزدیک‌تر باشد، هستید.

دقت داشته باشید که قسمت سوالات مربوط به زبان آلمانی در آزمون پایه ای برای اخذ پذیرش در رشته پزشکی در کشور اتریش، به زبان عمومی آلمانی بر نمی‌گردد و شما در این بخش از سوالات باید به پاسخ به تست ها و متون درک مطلب مربوط به پزشکی عمومی و اصطلاحات پزشکی خواهید پرداخت. 

دقت داشته باشید که کرسی ها و صندلی های دانشجویان رشته پزشکی در کشور اتریش بسیار محدود است و فقط 30 درصد از این صندلی ها در هر سال تحصیلی به دانشجویان خارجی تعلق می‌گیرد. از این 30 درصد اعلام شده 25 درصد سهم دانشجویان ثبت نام کرده از کشورهای اتحادیه اروپا هستند و فقط 5 درصد به دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در رشته پزشکی در کشور اتریش از سایر کشورها، تعلق می‌گیرد. پس قاعدتا شما کار آسانی برای اخذ پذیرش در رشته پزشکی در کشور اتریش نخواهید داشت و باید در بین دانشجویان علاقه‌مند رتبه بالایی را کسب کرده و نمرات خود را در آزمون ورودی و مدرک زبان آلمانی خود بالا ببرید تا شانس شما برای قبولی در رشته پزشکی در کشور اتریش بالاتر رود. 

یک مدرک مهم دیگر ممکن است شانس شما را برای قبولی در رشته پزشکی در کشور اتریش بیش از پیش نماید و آن مدارک قبولی شما در رشته پزشکی در کشور خودتان است. پس اگر در کنکور پزشکی شرکت کرده و نمره قبولی در یکی از دانشگاه های پزشکی کشور را کسب کرده باشید، شانس قبولی شما در رشته پزشکی در کشور اتریش بسیار بالاتر خواهد رفت. 

 

 

نحوه اخذ پذیرش تخصص پزشکی در اتریش

نحوه اخذ پذیرش تخصص پزشکی در اتریش | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برای پذیرش در تخصص پزشکی در کشور اتریش شما باید مراحل زیادی را سپری نمایید. شما در اخذ پذیرش برای تخصص پزشکی در کشور اتریش با دو چالش عمده و مهم روبرو هستید که چالش اول برای همه دانشجویان، حتی شهروندان کشور اتریش و کسانی که پزشکی عمومی خود را در کشور اتریش سپری نموده‌اند، نیز برقرار است و چالش دوم بیشتر گریبانگیر کسانی خواهد بود که شهروند کشور اتریش و یا کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیستند و یا پزشکی عمومی را در این کشور سپری نکرده‌اند.

برای اخذ پذیرش در تخصص پزشکی اتریش چه مراحلی باید طی شود؟

اخذ پذیرش در تخصص پزشکی در کشور اتریش ملزم به مکاتبه شخصی فرد متقاضی با یک استاد و دکتر در دانشگاه مورد نظر او خواهد بود. در واقع شما دیگر قرار نیست با خود دانشگاه مستقیما وارد صحبت و ارائه مدارک شوید. در وهله اول شما موظف خواهید بود که با یکی از اساتید آن دانشگاه درباره موضوع پایان نامه خود صحبت کرده و در صورت توافق با ایشان می‌توانید به مراحل بعدی بروید. 

در واقع شما تا زمانی که نتوانسته‌اید نظر هیچ کدام از اساتید دانشگاه را برای اخذ پذیرش جلب نمایید اصلا مجاز به ثبت نام و اخذ پذیرش در تخصص پزشکی در کشور اتریش نخواهید بود. این چالش بزرگ برای همه دانشجویان صدق می کند و حتی شهروندان اتریشی هم برای اخذ پذیرش در تخصص پزشکی در کشور اتریش نیاز به توافق با یکی از اساتید دانشگاه های پزشکی در کشور اتریش خواهند بود. 

بعد از قبولی موضوع پایان نامه شما توسط یکی از اساتید دانشگاه های پزشکی در کشور اتریش، شما باید مدارک و مستندات لازم را به ایشان ارائه نمایید تا ایشان از شما و پایان نامه شما در جلسه آموزش دانشگاه دفاع نماید. در‌واقع پس از توافق شما با استاد، یک جلسه آموزش برگزار شده و موضوع پایان نامه شما به همراه مدارک لازم شما در این جلسه مورد بررسی هیئت آموزش قرار می‌گیرد. در وهله اول در این جلسه استاد شما باید بتواند هیئت آموزشی را درباره موضوع پایان نامه شما مجاب نماید و درباره عملی بودن و مهم بودن موضوع آن و پذیرش پروپوزال شما به آن‌ها توضیح داده و نظر آن‌ها را جلب نماید. در این صورت و در صورت کامل بودن مدارک تحصیلی شما هیئت آموزش با پذیرش شما در تخصص پزشکی در کشور اتریش در آن دانشگاه موافقت خواهد نمود. 

با توجه به اینکه پایان نامه تخصص پزشکی در کشور اتریش حتما باید یک کار عملی ویژه باشد، استاد پایان نامه شما قرار است از بودجه اختصاص یافته خود برای پایان نامه شما یک حمایت مالی را نیز به عمل آورد. بنابراین شما در ارائه موضوع و پروپوزال خود برای این استاد باید بسیار عالی و بی نقص عمل نمایید. موضوع پایان نامه در اخذ پذیرش تخصص پزشکی در کشور اتریش اهمیت بسیار بالایی دارد. آنها پایان نامه های نهایی را به صورت یک پروژه کامل و در قالب یک کتاب صحافی شده به مجامع علمی معتبر ارائه می‌دهند. با اینکه آموزش پزشکی در کشور اتریش به زبان آلمانی می‌باشد، اما پایان نامه شما باید به زبان انگلیسی تهیه و تدوین شود و شما نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی برای اخذ پذیرش تخصص پزشکی در کشور اتریش خواهید داشت.

علاوه بر قبولی موضوع پایان نامه و پروپوزال شما در دانشگاه های اتریش برای تحصیل در تخصص پزشکی در کشور اتریش شما نیاز به ارائه مدارک زیر برای پذیرش در آن خواهید بود:

 • یک مدرک پزشکی عمومی از یک دانشگاه معتبر در اتریش و یا کشور مبدا، یا یک مدرک تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در رشته تحصیلی دانشگاهی دیگر مانند رشته های فنی مرتبط، رشته های علوم انسانی مرتبط
 •  ارائه یک مدرک دوره کارشناسی پس از اتمام دوره متوسطه در یک مرکز آموزش عالی دانشگاهی.

دقت داشته باشید که مرتبط بودن و یا نبود و همبستگی رشته تحصیلی شما در جلسه هیئت آموزشی دانشگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد و اگر مدرک دانشگاهی شما مرتبط نباشد و یا مدرک پزشکی عمومی شما از مرکز معتبری اخذ نشده باشد، درخواست شما برای پذیرش در تخصص پزشکی در کشور اتریش رد خواهد شد.

 • مهارت در زبان انگلیسی هم به صورت گفتاری و هم به صورت کتبی که حداقل نیاز به مدرک زبان انگلیسی C1 ضروری خواهد بود.
 • تعهد استاد راهنمای شما برای موضوع پایان نامه شما نیز باید جزء مدارک شما باشد که هر متقاضی برای اخذ مجوز پایان نامه و تحصیل در تخصص پزشکی در کشور اتریش باید مستقیما با یکی از اساتید مکاتبه نماید.
 • مدارک و احراز هویت

علاوه بر فرم های درخواستی که در وبسایت هر دانشگاه پزشکی در کشور اتریش قرار داده شده است که باید به طور کامل پر شوند و به طور کامل توسط همه افراد مورد نیاز امضا شوند، مدارک زیر نیز باید ارسال شود:

 • مدارک تحصیلی دبیرستان
 • گواهینامه های تحصیلات تکمیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد، مطالعات دیپلم)
 • شما باید از کشور مبداء خود گواهی دال بر امکان شرکت و ثبت نام در تخصص پزشکی در آن کشور را ارائه نمایید. 
 • عکس رنگی (اندازه پاسپورت)
 • رزومه
 • فتوکپی گذرنامه

مدارک ارسالی توسط شما باید توسط سازمان های ذیربط تایید شوند. این سازمان ها برای کشورهای مختلف کمی متفاوت خواهد بود. برای مثال برای کشور ایران نیاز است که این مدارک توسط وزارت آموزش و پرورش و سپس وزارت امور خارجه و در نهایت توسط سفیر اتریش در کشور ایران تایید شوند.

 

تمام هزینه‌های جانبی تحصیل پزشکی

تمام هزینه‌های جانبی تحصیل پزشکی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دولت اتریش و وزارت بهداشت این کشور در بین دانشجویان مختلف پزشکی در کشور اتریش، سیاست‌های مختلفی را پشت سر گذاشته و گزینه‌های مختلفی را تست کرده‌اند. آن‌ها هر ساله برای هزینه‌های دانشجویان پزشکی در کشور اتریش برنامه‌های جدیدی ارائه می‌نمایند و سعی در رفاه حال بیشتر دانشجویان پزشکی در دانشگاه‌های این کشور دارند. 

هزینه‌های تحصیلی و زندگی در کشور اتریش یکی از کمترین هزینه‌ها را در بین کشورهای مختلف اروپایی در رشته پزشکی به دنبال دارد. شما تقریبا نخواهید توانست که کشوری ارزان‌تر از اتریش برای تحصیل در رشته پزشکی پیدا کنید و در بقیه کشورها احتمالا شما چندین برابر این هزینه‌ها را برای تحصیل در رشته پزشکی خواهید پرداخت.

تحصیل در رشته پزشکی برای دانشجویان شهروند اروپایی و کشورهای عضو اتحادیه اروپا کاملا رایگان بوده و آن‌ها هیچ هزینه‌ای را به عنوان شهریه به دانشگاه‌های اتریش نخواهند پرداخت. با توجه به یکسان بودن واحد پولی در کشورهای اروپایی، آن‌ها می‌توانند به راحتی در این کشور زندگی کرده و از پس هزینه‌های اقامتی خود نیز بر بیایند. هرچند دانشگاه‌های مختلف پزشکی در کشور اتریش خوابگاه‌های بسیار مجهز و حرفه‌ای با همه امکانات آن هم در نزدیکی دانشگاه‌ها برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته که آن‌ها می‌توانند از این امکانات برای خود استفاده نمایند.

دانشجویان غیر اروپایی و آن‌هایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند، باید برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور اتریش برای هر سال و هر دو نیمسال تحصیلی چیزی بالغ بر 800 یورو به عنوان شهریه بپردازند. این عدد در مقایسه با سایر کشورها بسیار پایین است. مثلا در برخی از کشورها مانند رومانی و بلغارستان شما در سال چیزی حدود 10 برابر این هزینه را به عنوان شهریه به دانشگاه‌ها پرداخت خواهید کرد. 

اگر بخواهید در داخل شهر و در خانه‌های اجاره‌ای و آپارتمان‌ها اقامت گزینید و از محیط خوابگاه‌ها استفاده نکنید، شما برای هر سال، برای هزینه‌های اقامت، بیمه و خورد و خوراک به 600 تا 800 یورو در ماه نیاز خواهید داشت. که حدود 20 یوروی آن در هر ترم اختصاص به هزینه بیمه خواهد داشت. دقت داشته باشید که این هزینه به شدت به سبک زندگی شما بستگی خواهد داشت و می‌تواند بسیار بیشتر از این نیز باشد. اگر شما بخواهید به تفریحات بیشتر بپردازید و یا رفت و آمدهای خود را به جای وسایل نقلیه عمومی، از تاکسی‌ها استفاده کنید، این هزینه می‌تواند برای شما چندین برابر شود.

هزینه‌های در نظر گرفته شده برای خوابگاه‌های فوق‌العاده مجهز و لاکچری دانشگاه‌های پزشکی در کشور اتریش 300 تا 400 یورو خواهد بود. که نسبت به هزینه‌های اقامتی در داخل شهر تفاوت اندکی خواهد داشت و شما می‌توانید کمی در هزینه‌های خود صرفه‌جویی نمایید. 

اعداد بیان شده در بالا برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور اتریش بسیار منطقی و عالی است. شما با مقایسه‌ی این اعداد با سایر دانشگاه‌های پزشکی در سایر کشورهای اروپایی به چیزی چندین برابر این اعداد خواهید رسید. اتریش کشور بسیار گرانی نیست و هزینه‌های زندگی در این کشور تقریبا متعادل است و رفاه اجتماعی مردم در زندگی در کشور اتریش بسیار بالا بوده و آن‌ها با پرداخت هزینه‌های کم به بالاترین سطح رفاه اجتماعی در کشور خود خواهند رسید. 

هزینه‌ها در این کشور کاملا کنترل شده است و افزایش قیمت‌ها هم به تدریج و در زمان‌های طولانی صورت می‌پذیرد. شما در حین آموزش‌های پزشکی در کشور اتریش می‌توانید از هزینه‌های کمک تحصیلی بین‌المللی موجود در دنیای پزشکی اتحادیه اروپا برخوردار شده و کمک هزینه بسیار خوبی برای خود دریافت نمایید. همچنین امکان کار و شغل‌های مختلف در پایان هفته‌ها برای شما در این کشور مهیا بوده و شما می‌توانید از این راه بسیاری از هزینه‌های جاری خود را کسب نمایید و یک کمک هزینه بسیار عالی برای خود در هنگام تحصیل در رشته پزشکی در کشور اتریش داشته باشید.

بازار کار این کشور به شما این اجازه را می‌دهد تا در زمینه‌های مختلف شغلی که استعداد آن را دارید، مشغول به کار شوید. حتی در زمان تحصیل در تخصص پزشکی شما می‌توانید با اجازه دولت اتریش و وزارت بهداشت این کشور، در حرفه خود نیز شروع به کار نمایید و هزینه‌های تحصیلی خود را به طور کامل از طریق شغل خود تامین نمایید.

امتحان ورودی دانشگاه های پزشکی در اتریش

امتحان ورودی دانشگاه های پزشکی در اتریش | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

امتحان ورودی پزشکی در کشور اتریش یک آزمون بسیار مهم می‌باشد و با توجه به درصد کم پذیرش در بین دانشجویان بین‌المللی که جمعا 5 درصد از صندلی های پزشکی در دانشگاه های این کشور را شامل می‌شوند، شما باید در این امتحان تمام توان خود را گذاشته و بالاترین نمره  را کسب کنید تا بتوانید شانس خود را برای قبولی در رشته پزشکی در کشور اتریش بالا ببرید.

امتحان ورودی در رشته پزشکی در کشور اتریش فقط یک بار در سال و به طور همزمان در همه دانشگاه های پزشکی در کشور اتریش صورت می‌پذیرد. پس باید دقت داشته باشید که در همان فرصت اول خود بهترین نتیجه را کسب نمایید و برای سال های آتی خود را عقب نیندازید. این آزمون 8 ساعت طول می‌کشد و مهارت های مختلف متقاضیان رشته پزشکی در کشور اتریش مورد سنجش و امتحان قرار می‌گیرند.

دانشجویان در کشور اتریش مجاز هستند که این آزمون را فقط برای یک دانشگاه پزشکی در کشور اتریش انتخاب کنند و مانند ایران شما مجاز به تعمیم و ارسال نمره خود به سایر دانشگاه ها نیستید. در واقع نمره آزمون شما فقط برای همان دانشگاه منتخب خودتان مورد بررسی قرار می‌گیرد و این مسئله انتخاب دانشگاه را در کشور اتریش برای تحصیل در رشته پزشکی به چالش بزرگی تبدیل می‌نماید.

برای دانشجویان غیر کشورهای اتحادیه اروپا که معمولا مدارک متوسطه آن‌ها توسط وزارت بهداشت اتریش مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد، نمره این آزمون بسیار مهم و حیاتی است و تقریبا حکم مرگ و زندگی را برای این متقاضیان به همراه خواهد داشت.

آیا برای آزمون های ورودی دانشگاه های پزشکی اتریش دوره آموزشی وجود دارد؟

نکته مهمی که در اینجا مطرح است، درباره "دو سال پیش آموزش پزشکی در کشور اتریش" می‌باشد که دانشجویان می‌توانند با پرداخت هزینه ای اندک این دو سال را سپری نمایند. در این دوره های آموزشی، مهارت های مختلف این آزمون پایه ای پزشکی آموزش داده شده و شما با انواع سوالات این آزمون آشنا خواهید شد. در این دوره ها شما این امکان را خواهید داشت که با نمونه سوالات سال های قبل این آزمون آشنا شده و آن‌ها را به طور کامل ابررسی کنید. 

همچنین نکته بسیار مهمی که در این دوره آموزشی شما با آن روبرو خواهید شد، شبیه سازی کامل جلسه امتحان به همراه سوالات واقعی سال های قبل است که دانشگاه های پزشکی در کشور اتریش این کار را برای شما انجام داده و شما را بطور کامل برای این آزمون سخت و طاقت فرسا و البته مهم آماده می‌نمایند.

 

موراد مختلف این آزمون پایه ای پزشکی در کشور اتریش به بخش های مختلفی تقسیم می‌شود که در زیر تعدادی از این موارد را برای شما آماده کرده‌ایم که قبل از هرگونه اقدام بتوانید خود را برای این موراد مهم آماده کنید و نمره عالی در این آزمون مهم کسب نمایید.

مبانی پزشکی

آزمون پایه ای پزشکی در رشته پزشکی در کشور اتریش به موارد مختلفی می‌پردازد که مهم‌ترین آن‌ها بخش مبانی پزشکی و درس های دوران متوسطه است که شما در دوران تحصیلی پزشکی در کشور اتریش به آن‌ها نیاز خواهید داشت و باید به آنها کاملا مسلط باشید تا در دوران تحصیلی به کمبودی بر نخورید و بتوانید آموزش های جدید را به‌طور کامل فرا بگیرید.

این بخش از آزمون به صورت تستی خواهد بود و شما قرار است از بین چند گزینه، پاسخ درست را انتخاب نمایید.

دروسی که در این بخش مورد آزمون قرار می‌گیرند به شرح زیر است:

 • دروس ریاضی
 • فیزیک
 • زیست شناسی
 • شیمی 

البته شما قرار نیست بابت این قسمت آزمون خیلی نگران باشید. زیرا این دروس به طور کامل در دبیرستان ها و مدارس متوسطه کشور خودمان آموزش داده شده و شما با همان اطلاعات این دوران و یادگیری کامل آن‌ها می‌توانید این قسمت از آزمون را به نحو احسن پشت سر بگذرانید؛ چالش اصلی این آزمون در تسلط شما به زبان آلمانی خواهد بود. وگرنه عناوین درسی دوره متوسطه در کشور اتریش و کشورهای اتحادیه اروپا چیزی فراتر از عناوین تحصیلی در ایران نیستند و شما حتی عناوین و سرتیترهای بیشتری را نیز در دوره متوسطه در ایران آموزش می‌بینید.

 درک واژگان پزشکی و متون

در این قسمت از آزمون چندین صفحه درباره مباحث مختلف پزشکی عمومی متن های مختلفی در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد و آنها باید این صفحات را خوانده و در نهایت بر اساس اطلاعات این صفحات به چندین سوال چند گزینه ای پاسخ دهند. 

در این قسمت البته باید دقت نمایید که نکات مهمی را در نظر بگیرید. در درجه اول متون آماده شده برای شما مباحث فوق‌العاده حرفه ای پزشکی نخواهند بود و مباحث از بخش های عمومی انتخاب خواهد شد. شما در این قسمت ها اولا باید دقت کنید که متن را بطور کامل و صحیح مطالعه نمایید و در ثانی پاسخ ها را با اطلاعات عمومی خود انتخاب نکنید. زیرا مباحث انتخاب شده برای متن مورد ممکن است برای شما آشنا باشند و شما قبلا درباره آن‌ها اطلاعاتی داشته باشید. در این شرایط ممکن است اطلاعات شما غلط بوده و با سرسری گرفتن متن اصلی، پاسخ های اشتباهی را انتخاب نمایید. پس مرجع اصلی جواب ها در این بخش از آزمون پایه ای پزشکی در کشور اتریش، متون ارائه شده در آزمون می‌باشد.

 تست بخش اجتماعی- عاطفی

این قسمت از آزمون دو بخش بسیار مهم را شامل می‌شود که در آن مهارت های مختلف شما مورد امتحان قرار می گیرد. در واقع این قسمت قرار است به رفتارهای اجتماعی و نحوه صحیح برخورد شما در جامعه بپردازد و اساتید و دانشگاه ها را با نحوه ارتباط شما با دیگران آشنا نماید.

 • بخش اول: شناخت عواطف

در این بخش از آزمون، سوال کننده و طراح سوال شما را در معرض آزمون های مهم زندگی و در موقعیت های مختلف احساسی و عاطفی قرار می‌دهد و از شما می‌خواهد که یکی از گزینه ها را  برای خود انتخاب نمایید و بهترین کاری که به ذهنتان می‌رسد را یادداشت نمایید. دقت کنید که شما در این بخش از آزمون باید اطلاعات کاملا راست و صادقانه در اختیار طراح سوال قرار دهید. زیرا قرار نیست که شما از خود یک سوپرمن و یا یک ابرقهرمان بسازید و یا خود را یک فرد شرور و بی احساس جلوه دهید.

امکان راست آزمایی این بخش ها برای طراح سوال و اساتید مختلف بسیار ساده خواهد بود و آن‌ها به راحتی می‌توانند متوجه این مسئله بشوند، پس سعی در فریب آن‌ها نداشته باشید.

 • بخش دوم: تصمیم گیری های اجتماعی مناسب

در این قسمت نیز دقیقا به تصمیم های فردی شما در موارد مهم پزشکی پرداخته می‌شود. در این قسمت از آزمون پایه‌ای پزشکی در کشور اتریش درباره احساسات و تصمیم های شما در مواجهه با موارد مختلف پزشکی سوال می‌شود و شما لازم است مانند بخش قبل بهترین و درست ترین چیزی که به ذهنتان می‌رسد را به عنوان پاسخ درج نمایید. اولویت بندی شما در کارهای مختلف پزشکی در این قسمت از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود و تقریبا قرار است اولویت های شما در برخورد با مسائل مختلف پزشکی به طور همزمان مورد سنجش قرار بگیرد. پس سعی کنید احساسی عمل نکرده و از روی منطق و عقل کارها را برای خود اولویت بندی نمایید.

آخرین ویرایش: 2020-05-16 15:54:11 3,395