تحصیل پزشکی اتریش

اتریش، جمهوری فدرال آلمانی زبان است و کشوری در اروپای مرکزی است. این منطقه توسط جمهوری چک و آلمان در شمال، مجارستان و اسلواکی در شرق، اسلوونی و ایتالیا در جنوب و سوئیس و لیختن اشتاین در غرب محدود شده است. وین، بزرگ‌ترین شهر و پایتخت اتریش است. کشور اتریش جمعیت بسیار بالایی ندارد؛ اما با این وجود مردم برای رجوع به بیمارستان‌ها و دریافت خدمات پزشکی با محدودیت‌هایی روبرو هستند. مقاله حاضر تمامی آنچه جهت تحصیل پزشکی اتریش نیاز دارید را بیان می‌کند:

مقدمه

پزشکی در کشور اتریش یک شغل بسیار پردرآمد محسوب می‌شود. بسیاری از پزشکان خصوصی در اتریش متولد و بزرگ‌شده‌ی کشور آلمان هستند و مدارک پزشکی خود را در دانشگاه‌های آلمان گذرانده‌اند. پیشرفت علم پزشکی و تکنولوژی‌های پزشکی در کشور اتریش چشمگیر بوده است و مردم این کشور در اکثر موارد، برای درمان و دریافت خدمات پزشکی نیازی به مراجعه و سفر به کشورهای دیگر را ندارند. جامعه پزشکی در کشور اتریش ارتباط بسیار نزدیکی با جامعه پزشکی در آلمان دارد و آن‌ها اطلاعات و تجهیزات خود را به راحتی تبادل می‌نمایند.

مدارس و دانشگاه‌های پزشکی در کشور اتریش علاوه‌براین‌که یک دانشگاه و مرکز آموزش پزشکی در کشور اتریش هستند؛ بیمارستان دانشگاهی هم هستند. تعداد دانشگاه‌های پزشکی در کشور اتریش محدود است، به جز 4 دانشگاه دولتی که رشته پزشکی در کشور اتریش را دارا است، بقیه دانشگاه‌های رشته پزشکی در کشور اتریش، جزو دانشگاه‌های خصوصی هستند که معمولاً هزینه‌های بسیار بالایی برای تحصیل در آن‌ها لازم خواهد بود.

5 دانشگاه برتر پزشکی در کشور اتریش همگی دارای رتبه‌های زیر 500 در رنکینگ‌ها و رتبه‌بندی‌های مختلف جهانی هستند و البته بهترین دانشگاه پزشکی در کشور اتریش نیز دارای رنکینگ 60 در بین دانشگاه‌های برتر پزشکی جهان قرار دارد.

از این نظر مدارک و گواهینامه‌های پزشکی در کشور اتریش، در جهان دارای اعتبار بالایی هستند و تقریبا همه کشورهای جهان مدارک تحصیلی پزشکی در کشور اتریش را قبول دارند و از پزشکان فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌های پزشکی در کشور اتریش استقبال می‌نمایند. شاید مهم‌ترین ضعف رشته پزشکی در کشور اتریش و دانشگاه‌های دولتی این کشور، آموزش به زبان آلمانی باشد که البته مزیت‌های بسیار خوبی نیز برای دانشجویان، مانند بالا رفتن ارتباط اجتماعی آنان با مردم را دارا است.

معمولاً شرایط مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در اتریش بسیار شبیه به شرایط مورد نیاز برای تحصیل در سایر رشته‌های تحصیلی در اتریش و سایر کشورها است. با این حال، برخی از مدارکی که باید ارسال کنید بسته به ملیت و کشور شما متفاوت است. مدارک مهم برای پذیرش شامل کپی پاسپورت یا شناسنامه، سوابق تحصیلی قبلی شما مانند کارت‌های گزارش و گواهی فارغ التحصیلی و البته فرم‌های مورد نیاز هستند و البته پرداخت هزینه‌های پذیرش. علاوه بر این، تحصیل در اتریش، به ویژه در وین، دانشجو را ملزم به یادگیری زبان آلمانی می‌کند. اگر دانشجوی بین المللی هستید و به زبان آشنایی ندارید، جدا از دوره‌های درسی خود، باید یک سال کلاس‌های آلمانی اضافه کنید.

مؤلفه‌های یک برنامه پزشکی در یک دانشگاه در اتریش شامل ساختار مدرک پزشکی، آموزش بالینی یا کارمندی و در آخر، کارآموزی بالینی و رزیدنت است. درست مانند سایر برنامه‌های درسی پزشکی، دوره یا تعداد سالهای تحصیل پزشکی در اتریش شش سال یا دوازده ترم است. برای هفته‌ها یا ترم‌های اول، برنامه درسی دانش اولیه و معرفی چندین شاخه از علوم پزشکی را برطرف می‌کند. با گذشت سالها، برنامه درسی به مفاهیم پیچیده‌تری تبدیل می‌شود و وارد برنامه‌های آموزش بالینی می‌شود.

شرایط عمومی تحصیل پزشکی در اتریش

 

برای پذیرش در تخصص پزشکی در کشور اتریش شما باید مراحل زیادی را سپری نمایید. شما در اخذ پذیرش برای تخصص پزشکی در کشور اتریش با دو چالش عمده و مهم روبرو هستید که چالش اول برای همه دانشجویان، حتی شهروندان کشور اتریش و کسانی که پزشکی عمومی خود را در کشور اتریش سپری نموده‌اند، نیز برقرار است و چالش دوم بیشتر گریبان‌گیر کسانی خواهد بود که شهروند کشور اتریش و یا کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیستند و یا پزشکی عمومی را در این کشور سپری نکرده‌اند.

 • برای اخذ پذیرش در تخصص پزشکی اتریش چه مراحلی باید طی شود؟

اخذ پذیرش در تخصص پزشکی در کشور اتریش ملزم به مکاتبه شخصی فرد متقاضی با یک استاد و دکتر در دانشگاه مورد نظر او خواهد بود. در واقع شما دیگر قرار نیست با خود دانشگاه مستقیما وارد صحبت و ارائه مدارک شوید. در وهله اول شما موظف خواهید بود که با یکی از اساتید آن دانشگاه درباره موضوع پایان نامه خود صحبت کرده و در صورت توافق با ایشان می‌توانید به مراحل بعدی بروید.

در واقع شما تا زمانی که نتوانسته‌اید نظر هیچ کدام از اساتید دانشگاه را برای اخذ پذیرش جلب نمایید اصلا مجاز به ثبت نام و اخذ پذیرش در تخصص پزشکی در کشور اتریش نخواهید بود. این چالش بزرگ برای همه دانشجویان صدق می‌کند و حتی شهروندان اتریشی هم برای اخذ پذیرش در تخصص پزشکی در کشور اتریش نیاز به توافق با یکی از اساتید دانشگاه های پزشکی در کشور اتریش خواهند بود.

بعد از قبولی موضوع پایان نامه شما توسط یکی از اساتید دانشگاه های پزشکی در کشور اتریش، شما باید مدارک و مستندات لازم را به ایشان ارائه نمایید تا ایشان از شما و پایان نامه شما در جلسه آموزش دانشگاه دفاع نماید. در‌واقع پس از توافق شما با استاد، یک جلسه آموزش برگزار شده و موضوع پایان نامه شما به همراه مدارک لازم شما در این جلسه مورد بررسی هیئت آموزش قرار می‌گیرد.

در وهله اول در این جلسه استاد شما باید بتواند هیئت آموزشی را درباره موضوع پایان نامه شما مجاب نماید و درباره عملی بودن و مهم بودن موضوع آن و پذیرش پروپوزال شما به آن‌ها توضیح داده و نظر آن‌ها را جلب نماید. در این صورت و در صورت کامل بودن مدارک تحصیلی شما هیئت آموزش با پذیرش شما در تخصص پزشکی در کشور اتریش در آن دانشگاه موافقت خواهد نمود.

با توجه به اینکه پایان نامه تخصص پزشکی در کشور اتریش حتما باید یک کار عملی ویژه باشد، استاد پایان نامه شما قرار است از بودجه اختصاص یافته خود برای پایان نامه شما یک حمایت مالی را نیز به عمل آورد. بنابراین شما در ارائه موضوع و پروپوزال خود برای این استاد باید بسیار عالی و بی نقص عمل نمایید.

موضوع پایان نامه در اخذ پذیرش تخصص پزشکی در کشور اتریش اهمیت بسیار بالایی دارد. آنها پایان نامه‌های نهایی را به صورت یک پروژه کامل و در قالب یک کتاب صحافی شده به مجامع علمی معتبر ارائه می‌دهند. با اینکه آموزش پزشکی در کشور اتریش به زبان آلمانی می‌باشد، اما پایان نامه شما باید به زبان انگلیسی تهیه و تدوین شود و شما نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی برای اخذ پذیرش تخصص پزشکی در کشور اتریش خواهید داشت.

علاوه بر قبولی موضوع پایان‌نامه و پروپوزال شما در دانشگاه های اتریش برای تحصیل در تخصص پزشکی در کشور اتریش شما نیاز به ارائه مدارک زیر برای پذیرش در آن خواهید بود:

 • یک مدرک پزشکی عمومی از یک دانشگاه معتبر در اتریش و یا کشور مبدا، یا یک مدرک تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در رشته تحصیلی دانشگاهی دیگر مانند رشته‌های فنی مرتبط، رشته های علوم انسانی مرتبط
 •  ارائه یک مدرک دوره کارشناسی پس از اتمام دوره متوسطه در یک مرکز آموزش عالی دانشگاهی.
دقت داشته باشید که مرتبط بودن و یا نبود و همبستگی رشته تحصیلی شما در جلسه هیئت آموزشی دانشگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد و اگر مدرک دانشگاهی شما مرتبط نباشد و یا مدرک پزشکی عمومی شما از مرکز معتبری اخذ نشده باشد، درخواست شما برای پذیرش در تخصص پزشکی در کشور اتریش رد خواهد شد.
 • مهارت در زبان انگلیسی هم به صورت گفتاری و هم به صورت کتبی که حداقل نیاز به مدرک زبان انگلیسی C1 ضروری خواهد بود.
 • تعهد استاد راهنمای شما برای موضوع پایان نامه شما نیز باید جزء مدارک شما باشد که هر متقاضی برای اخذ مجوز پایان‌نامه و تحصیل در تخصص پزشکی در کشور اتریش باید مستقیما با یکی از اساتید مکاتبه نماید.
 • مدارک و احراز هویت

علاوه بر فرم‌های درخواستی که در وبسایت هر دانشگاه پزشکی در کشور اتریش قرار داده شده است که باید به طور کامل پر شوند و به طور کامل توسط همه افراد مورد نیاز امضا شوند، مدارک زیر نیز باید ارسال شود:

 • مدارک تحصیلی دبیرستان
 • گواهینامه های تحصیلات تکمیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد، مطالعات دیپلم)
 • شما باید از کشور مبداء خود گواهی دال بر امکان شرکت و ثبت نام در تخصص پزشکی در آن کشور را ارائه نمایید.
 • عکس رنگی (اندازه پاسپورت)
 • رزومه
 • فتوکپی گذرنامه

مدارک ارسالی توسط شما باید توسط سازمان‌های ذیربط تایید شوند. این سازمان‌ها برای کشورهای مختلف کمی متفاوت خواهد بود. برای مثال برای کشور ایران نیاز است که این مدارک توسط وزارت آموزش و پرورش و سپس وزارت امور خارجه و در نهایت توسط سفیر اتریش در کشور ایران تایید شوند.

شرایط ورود به رشته پزشکی در اتریش

 

امتحان ورودی پزشکی در کشور اتریش یک آزمون بسیار مهم می‌باشد و با توجه به درصد کم پذیرش در بین دانشجویان بین‌المللی که جمعا 5 درصد از صندلی های پزشکی در دانشگاه های این کشور را شامل می‌شوند، شما باید در این امتحان تمام توان خود را گذاشته و بالاترین نمره  را کسب کنید تا بتوانید شانس خود را برای قبولی در رشته پزشکی در کشور اتریش بالا ببرید.

امتحان ورودی در رشته پزشکی در کشور اتریش فقط یک بار در سال و به طور همزمان در همه دانشگاه‌های پزشکی در کشور اتریش صورت می‌پذیرد. پس باید دقت داشته باشید که در همان فرصت اول خود بهترین نتیجه را کسب نمایید و برای سال های آتی خود را عقب نیندازید. این آزمون 8 ساعت طول می‌کشد و مهارت های مختلف متقاضیان رشته پزشکی در کشور اتریش مورد سنجش و امتحان قرار می‌گیرند.

دانشجویان در کشور اتریش مجاز هستند که این آزمون را فقط برای یک دانشگاه پزشکی در کشور اتریش انتخاب کنند و مانند ایران شما مجاز به تعمیم و ارسال نمره خود به سایر دانشگاه ها نیستید. در واقع نمره آزمون شما فقط برای همان دانشگاه منتخب خودتان مورد بررسی قرار می‌گیرد و این مسئله انتخاب دانشگاه را در کشور اتریش برای تحصیل در رشته پزشکی به چالش بزرگی تبدیل می‌نماید.

برای دانشجویان غیر کشورهای اتحادیه اروپا که معمولا مدارک متوسطه آن‌ها توسط وزارت بهداشت اتریش مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد، نمره این آزمون بسیار مهم و حیاتی است و تقریبا حکم مرگ و زندگی را برای این متقاضیان به همراه خواهد داشت.

 دانشگاه های پزشکی در اتریش

دانشگاه علوم پزشکی وین که در بین دانشگاه های پزشکی در کشور اتریش بهترین جایگاه را به خود اختصاص داده است، در رنکینگ جهانی بهترین دانشگاه های پزشکی، در جایگاه 60 ام دنیا قرار گرفته است. این دانشگاه که در شهر وین اتریش، پایتخت این کشور قرار دارد، در رده بندی بهترین دانشگاه های غیرموضوعی جهان در جایگاه 196 دنیا قرار می‌گیرد و از این نظر پس از دانشگاه وین اتریش، جایگاه دوم را در این کشور داراست.

 • دانشگاه پزشکی اینسبروک – Medical University of Innsbruck

این دانشگاه علوم پزشکی در شهر اینسبروک کشور اتریش قرار گرفته است و از نظر رتبه بندی دانشگاه های پزشکی در کشور اتریش پس از دانشگاه علوم پزشکی وین، جایگاه دوم را دارا می باشد. در حال حاضر رتبه جهانی دانشگاه پزشکی اینسبورگ، رتبه 176 جهان می‌باشد که رتبه خوبی است.

 • دانشگاه علوم پزشکی گراس – Medical University of Graz

 دانشگاه بزرگ علوم پزشکی گراس در شهر گراس اتریش واقع شده است. در بین دانشگاه های پزشکی در کشور اتریش در جایگاه سوم و در رتبه بندی جهانی دانشگاه های پزشکی، دقیقا یکی بعد از دانشگاه پزشکی اینسبروک، در جایگاه 177 قرار گرفته است. البته رتبه کلی این دانشگاه در رده بندی غیرموضوعی در جهان، رتبه 403 می‌باشد که از این نظر از دانشگاه اینسبروک بسیار پایین تر است.

دانشگاه وین، در مقایسه دانشگاه های پزشکی در کشور اتریش پس از 3 دانشگاه برتر پزشکی در کشور اتریش در جایگاه چهارم قرار گرفته است، اما این دانشگاه در رده بندی کلی برترین دانشگاه های جهان، رتبه 189 جهان را دارد و از این نظر از همه دانشگاه های کشور اتریش، جایگاه بهتری داراست. رتبه این دانشگاه پزشکی در جهان از منظر آموزش پزشکی، جایگاه 429 جهان را به خود اختصاص داده است.

 • دانشگاه پزشکی خصوصی پاراسلسوس – Paracelsus Private Medical University

این دانشگاه پزشکی خصوصی در شهر سالزبورگ اتریش واقع شده است و در رده بندی دانشگاه های پزشکی در کشور اتریش جایگاه پنجم را دارا می‌باشد. رتبه جهانی این دانشگاه خصوصی جایگاه 529 جهان است که برای یک دانشگاه پزشکی خصوصی رتبه بسیار خوبی محسوب می‌شود.

 • دانشگاه یوهان کپلر لینز – Johannes Kepler University Linz

این دانشگاه از مراکز آموزشی بسیار قدیمی و با سابقه در کشور اتریش می‌باشد اما رشته پزشکی در این دانشگاه مدت زمان اندکی است که تاسیس شده است. تقریبا از سال 2014 دانشکده پزشکی این دانشگاه مورد بهره برداری قرار گرفته است.

 • دانشگاه کارل فرانسیز گراس   – Karl-Franzens-University Graz

این دانشگاه پزشکی نیز در شهر گراس اتریش واقع شده است و جایگاه علمی این دانشگاه در رتبه بندی جهانی معمولا بین 561 تا 570 درج می‌شود، که یک رتبه معمولی در بین دانشگاه های پزشکی در جهان می‌باشد.

مدارک لازم برای پذیرش در رشته پزشکی در اتریش

برای اخذ پذیرش در رشته پزشکی در کشور اتریش مدارک ثابتی وجود دارد که همه دانشگاه‌های این کشور این مدارک را از شما خواهند خواست. تهیه این مدارک کار آسانی نیست. اما مهمترین مدرک مورد نیاز برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور اتریش، مدرک زبان است.

آن هم نه مدرک زبان انگلیسی بلکه مدرک زبان آلمانی پیش نیاز پذیرش در رشته پزشکی در کشور اتریش است. شما باید برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور اتریش به زبان آلمانی تسلط پیدا نمایید. همه دانشگاه های پزشکی در کشور اتریش، به زبان آلمانی تدریس می‌شوند و فرقی نمی کند که شما از کدام کشور باشید، اتحادیه اروپا باشید و یا خیر، باز نیاز به داشتن مدرک آلمانی معتبر گرید C1 خواهید داشت تا اخذ پذیرش برای پزشکی عمومی در کشور اتریش برای شما تکمیل شود.

اگر شما زبان آلمانی را به خوبی مسلط هستید و می‌توانید مدرک C1 خود را در زبان آلمانی به دانشگاه های پزشکی در کشور اتریش ارائه دهید، مشکل خاص دیگری برای شما نخواهد بود، اما اگر زبان آلمانی خوبی ندارید، دانشگاه های پزشکی در کشور اتریش یک دوره کامل زبان آلمانی برای شما برگزار می‌نمایند که شما در این دوره با درس های پیش نیاز پزشکی عمومی در کشور اتریش نیز آشنا شده و برای آزمون ورودی پزشکی در کشور اتریش آماده می‌شوید.

علاوه بر زبان آلمانی، یکی دیگر از مدارک اصلی ورود به رشته پزشکی در کشور اتریش، شرکت در یک آزمون پایه ای است که به طور همزمان در همه دانشگاه های پزشکی در کشور اتریش برگزار شده و شرکت کنندگان 8 ساعت فرصت دارند که به سوالات پایه ای و پیش نیاز پزشکی پاسخ گویند تا بتوانند وارد دانشگاه های پزشکی در کشور اتریش شوند.

آزمون ورودی برای رشته پزشکی در کشور اتریش شامل:

 • ریاضی
 • فیزیک
 • شیمی
 • زیست شناسی
 • زبان آلمانی
 •  تست IQ

دانشگاه های پزشکی در کشور اتریش برای علاقه‌مندان به تحصیل در این کشور که مدرک زبان آلمانی ندارند و برای آزمون ورودی پایه ای نیز آماده نیستند، یک دوره 2 ساله در 4 ترم برگزار می‌کند که شما می‌توانید در این دوره شرکت کرده و برای دریافت مدرک زبان آلمانی B1 و C1 اقدام نمایید. در این دوره شما برای آزمون پایه ای پزشکی عمومی نیز آماده می‌شوید و پس از پایان دوره می‌توانید در این آزمون شرکت کنید.

سال اول

در سال اول این دوره پیش نیاز برای اخذ پذیرش در رشته پزشکی در کشور اتریش، شما برای مدرک زبان B2 آلمانی، آماده می‌شوید. مدت زمان لازم برای اخذ این مدرک زبان آلمانی 9 ماه یا همان 2 ترم تحصیلی خواهد بود. شما پس از پایان این دوره 9 ماهه موفق به اخذ مدرک زبان آلمانی B2 خواهید شد.

سال دوم

در سال دوم شما برای اخذ مدرک زبانی آلمانی C1 یک دوره 9 ماهه دیگر را خواهید داشت و در لابلای آموزش‌های زبان آلمانی کلاس‌های آموزش دروس پایه ای دوره متوسطه را نیز پشت سر خواهید گذاشت. البته این دوره تحصیلی رایگان نبوده و شما برای پایان این دوره 2 ساله در حال حاضر ملزم به پرداخت 7700 یورو هستید. شما 120 یورو دیگر نیز باید بابت شرکت در آزمون پایه ای پزشکی عمومی بپردازید. این آزمون همزمان در همه دانشگاه‌های کشور اتریش برگزار می‌شود و شما مجاز به شرکت در هر کدام از دانشگاه ها که به محل اقامت شما نزدیک‌تر باشد، هستید.

دقت داشته باشید که قسمت سوالات مربوط به زبان آلمانی در آزمون پایه ای برای اخذ پذیرش در رشته پزشکی در کشور اتریش، به زبان عمومی آلمانی بر نمی‌گردد و شما در این بخش از سوالات باید به پاسخ به تست‌ها و متون درک مطلب مربوط به پزشکی عمومی و اصطلاحات پزشکی خواهید پرداخت. 

دقت داشته باشید که کرسی ها و صندلی های دانشجویان رشته پزشکی در کشور اتریش بسیار محدود است و فقط 30 درصد از این صندلی ها در هر سال تحصیلی به دانشجویان خارجی تعلق می‌گیرد. از این 30 درصد اعلام شده 25 درصد سهم دانشجویان ثبت نام کرده از کشورهای اتحادیه اروپا هستند و فقط 5 درصد به دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در رشته پزشکی در کشور اتریش از سایر کشورها، تعلق می‌گیرد. پس قاعدتا شما کار آسانی برای اخذ پذیرش در رشته پزشکی در کشور اتریش نخواهید داشت و باید در بین دانشجویان علاقه‌مند رتبه بالایی را کسب کرده و نمرات خود را در آزمون ورودی و مدرک زبان آلمانی خود بالا ببرید تا شانس شما برای قبولی در رشته پزشکی در کشور اتریش بالاتر رود.

یک مدرک مهم دیگر ممکن است شانس شما را برای قبولی در رشته پزشکی در کشور اتریش بیش از پیش نماید و آن مدارک قبولی شما در رشته پزشکی در کشور خودتان است. پس اگر در کنکور پزشکی شرکت کرده و نمره قبولی در یکی از دانشگاه های پزشکی کشور را کسب کرده باشید، شانس قبولی شما در رشته پزشکی در کشور اتریش بسیار بالاتر خواهد رفت.

هزینه‌ تحصیل پزشکی در اتریش

 

دولت اتریش و وزارت بهداشت این کشور در بین دانشجویان مختلف پزشکی در کشور اتریش، سیاست‌های مختلفی را پشت سر گذاشته و گزینه‌های مختلفی را تست کرده‌اند. آن‌ها هر ساله برای هزینه‌های دانشجویان پزشکی در کشور اتریش برنامه‌های جدیدی ارائه می‌نمایند و سعی در رفاه حال بیشتر دانشجویان پزشکی در دانشگاه‌های این کشور دارند.

هزینه‌های تحصیلی و زندگی در کشور اتریش یکی از کمترین هزینه‌ها را در بین کشورهای مختلف اروپایی در رشته پزشکی به دنبال دارد. شما تقریبا نخواهید توانست که کشوری ارزان‌تر از اتریش برای تحصیل در رشته پزشکی پیدا کنید و در بقیه کشورها احتمالا شما چندین برابر این هزینه‌ها را برای تحصیل در رشته پزشکی خواهید پرداخت.

تحصیل در رشته پزشکی برای دانشجویان شهروند اروپایی و کشورهای عضو اتحادیه اروپا کاملا رایگان بوده و آن‌ها هیچ هزینه‌ای را به عنوان شهریه به دانشگاه‌های اتریش نخواهند پرداخت. با توجه به یکسان بودن واحد پولی در کشورهای اروپایی، آن‌ها می‌توانند به راحتی در این کشور زندگی کرده و از پس هزینه‌های اقامتی خود نیز بر بیایند. هرچند دانشگاه‌های مختلف پزشکی در کشور اتریش خوابگاه‌های بسیار مجهز و حرفه‌ای با همه امکانات آن هم در نزدیکی دانشگاه‌ها برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته که آن‌ها می‌توانند از این امکانات برای خود استفاده نمایند.

دانشجویان غیر اروپایی و آن‌هایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند، باید برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور اتریش برای هر سال و هر دو نیمسال تحصیلی چیزی بالغ بر 800 یورو به عنوان شهریه بپردازند. این عدد در مقایسه با سایر کشورها بسیار پایین است. مثلا در برخی از کشورها مانند رومانی و بلغارستان شما در سال چیزی حدود 10 برابر این هزینه را به عنوان شهریه به دانشگاه‌ها پرداخت خواهید کرد.

اگر بخواهید در داخل شهر و در خانه‌های اجاره‌ای و آپارتمان‌ها اقامت گزینید و از محیط خوابگاه‌ها استفاده نکنید، شما برای هر سال، برای هزینه‌های اقامت، بیمه و خورد و خوراک به 600 تا 800 یورو در ماه نیاز خواهید داشت. که حدود 20 یوروی آن در هر ترم اختصاص به هزینه بیمه خواهد داشت. دقت داشته باشید که این هزینه به شدت به سبک زندگی شما بستگی خواهد داشت و می‌تواند بسیار بیشتر از این نیز باشد. اگر شما بخواهید به تفریحات بیشتر بپردازید و یا رفت و آمدهای خود را به جای وسایل نقلیه عمومی، از تاکسی‌ها استفاده کنید، این هزینه می‌تواند برای شما چندین برابر شود.

هزینه‌های در نظر گرفته شده برای خوابگاه‌های فوق‌العاده مجهز و لاکچری دانشگاه‌های پزشکی در کشور اتریش 300 تا 400 یورو خواهد بود. که نسبت به هزینه‌های اقامتی در داخل شهر تفاوت اندکی خواهد داشت و شما می‌توانید کمی در هزینه‌های خود صرفه‌جویی نمایید.

اعداد بیان شده در بالا برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور اتریش بسیار منطقی و عالی است. شما با مقایسه‌ی این اعداد با سایر دانشگاه‌های پزشکی در سایر کشورهای اروپایی به چیزی چندین برابر این اعداد خواهید رسید. اتریش کشور بسیار گرانی نیست و هزینه‌های زندگی در این کشور تقریبا متعادل است و رفاه اجتماعی مردم در زندگی در کشور اتریش بسیار بالا بوده و آن‌ها با پرداخت هزینه‌های کم به بالاترین سطح رفاه اجتماعی در کشور خود خواهند رسید.

هزینه‌ها در این کشور کاملا کنترل شده است و افزایش قیمت‌ها هم به تدریج و در زمان‌های طولانی صورت می‌پذیرد. شما در حین آموزش‌های پزشکی در کشور اتریش می‌توانید از هزینه‌های کمک تحصیلی بین‌المللی موجود در دنیای پزشکی اتحادیه اروپا برخوردار شده و کمک هزینه بسیار خوبی برای خود دریافت نمایید.

همچنین امکان کار و شغل‌های مختلف در پایان هفته‌ها برای شما در این کشور مهیا بوده و شما می‌توانید از این راه بسیاری از هزینه‌های جاری خود را کسب نمایید و یک کمک هزینه بسیار عالی برای خود در هنگام تحصیل در رشته پزشکی در کشور اتریش داشته باشید.

تحصیل پزشکی در اتریش و هزینه‌های زندگی

تحصیل پزشکی در اتریش یکی از برجسته‌ترین مطالعاتی است که سالانه دانشجویان زیادی را به خود جذب می‌کند.

هزینه‌های تحصیل در اتریش به بیش از یک متغیر بستگی دارد. یکی از این موارد مربوط به جایی است که شما ازآنجا می‌آیید و دیگری اینکه آیا شما دانشگاه دولتی یا خصوصی انتخاب می‌کنید. هزینه دانشگاه‌های دولتی به مراتب کمتر از دانشگاه‌های خصوصی است. همچنین باید انتظار داشته باشید که در دانشگاه علمی کاربردی شهریه بالاتری نیز پرداخت کنید.

اگر اهل کشور EU / EEA هستید تا زمانی که دوره خود را در بازه زمانی مشخص خود گذرانده باشید یا در دو ترم اضافی مجاز، ملزم به پرداخت شهریه نیستید. اگر در این زمان دوره خود را به پایان نبرید، باید در هر ترمی که ثبت‌نام می‌کنید شهریه کمی بپردازید. این مبلغ معمولاً حدود 363.36 یورو در هر ترم است.

اگر اهل کشور دیگری هستید، ملزم به پرداخت شهریه در هر ترم هستید. این مبلغ معمولاً در یک موسسه عمومی حدود 726.72 یورو است. دانشجویان بین‌المللی و دانشجویان اتحادیه اروپا و (EEA) نیاز به پرداخت حق عضویت در اتحادیه دانشجویی دارند که به‌طورمعمول حدود 18 یورو در هر ترم است.

هزینه دیگری که دانشجویان بین‌المللی باید از آن مطلع باشند بیمه درمانی است. اگر اهل کشور EU / EEA هستید و کارت EHIC دارید، بدون استفاده از بیمه درمانی می‌توانید به همان مراقبت‌های بهداشتی شهروندان اتریش دسترسی داشته باشید. اگر اهل کشورهای خاصی مانند بوسنی و هرزگوین، مقدونیه، مونته نگرو، صربستان و ترکیه باشید، دیگر نیازی به بیمه درمانی نخواهید داشت.

با این حال شما باید یک فرم A3 را از ارائه‌دهنده خدمات بیمه سلامت ملی خود تهیه کنید، سپس می‌توانید آن را با یک فرم مراقبت‌های بهداشتی اتریش عوض کنید. اگر اهل کشور دیگری هستید، برای اقامت در اتریش یا باید بیمه درمانی بخرید، یا اینکه بیمه‌نامه فعلی شما در طول تحصیل معتبر باشد.

برای کمک به تأمین بودجه تحصیلات خود، ممکن است بتوانید برای بورس تحصیلی اقدام کنید یا یک کار نیمه‌وقت دریافت کنید. اگر اهل یک کشور اتحادیه اروپا / EEA (به استثنای کرواسی) و سوئیس باشید، می‌توانید به صورت نیمه‌وقت با محدودیت‌های موجود کار کنید. موسسه شما ممکن است از شما بخواهد که فقط یک ساعت مشخص در هفته کار کنید تا اطمینان حاصل شود که اولویت تحصیل شماست. اگر اهل کشور دیگری هستید، باید مجوز کار را درخواست کنید، این امر منوط به داشتن اجازه اقامت معتبر است.

تمام دانشجویان دانشگاه‌های اتریش باید هم شهریه و هم هزینه‌های اتحادیه دانشجویان را پرداخت کنند. با این وجود معافیت‌های دائمی و موقت وجود دارد.

در اصل برای کلیه دانشجویان دانشگاه‌های اتریش یک تعهد مشارکت وجود دارد. سطح شهریه:

 • 363،36 یورو در هر ترم برای شهروندان اتحادیه اروپا
 • 726،72 یورو در هر ترم برای اتباع کشورهای ثالث.

علاوه بر هزینه‌های مربوط به تحصیل، کمک‌هزینه اتحادیه دانشجویان باید ازجمله بیمه به مبلغ 20،20 یورو پرداخت شود.

بنابراین دانشجویان باید مبلغ 383،56 یورو و 746،92 یورو در هر ترم پرداخت کنند.

معافیت موقت از شهریه برای دانشجویان عادی دوره کارشناسی ارشد یا دکترا در طول دوره تحصیل استاندارد، بعلاوه دو ترم وجود دارد.

اگر دوره تحصیلات تعیین شده در هر مرحله از مطالعه بیش از دو ترم بیش از حد نباشد، همین امر در مورد دانشجویان عادی در دوره تحصیلات صدق می‌کند.

تحصیل پزشکی در اتریش و سایر رشته‌های علوم پزشکی

دانشگاه پزشکی اتریش با هدف تحصیل دانش، مهارت، صلاحیت‌ها و رفتارهای مرتبط با پزشکی، دانشجویان را برای حرفه پزشکی واجد شرایط می‌کند.

دانشجوی پزشکی باید جنبه‌های مختلف مرتبط در این زمینه‌ها، مانند دانش پایه و مفاهیم اصلی را شناسایی کند. این همچنین شامل بررسی ساختار و ترکیب بدن انسان و رشد آن است. دانشجو همچنین راه‌های پیشگیری، تشخیص، درمان، مراقبت و شناسایی بیماری‌های حاد و مزمن را می‌آموزد.

علاوه بر این، دانشجو موظف است به اخلاق حرفه پزشکی احترام بگذارد و هنگام تمرین توسط آن‌ها کار کند. در طول دوره مطالعه، دانش‌آموز مهارت‌های بالینی مختلفی را می‌آموزد، ازجمله شناسایی و ارزیابی موارد اضطراری، انجام کمک‌های اولیه و سایر مهارت‌های آموخته شده در طول دوره مطالعه یا آموزش.

دانشجوی پزشکی باید برخی مهارت‌های ارتباطی را کسب کند تا بتواند به خانواده‌های بیماران روش تشخیصی لازم، نتایج آزمایش یا حتی آن‌ها را تشویق کند.

تحصیل در سایر رشته‌های علوم پزشکی در اتریش به شرح زیر است:

 • تحصیل پزشکی در اتریش به زبان آلمانی: دانشگاه پزشکی وین
 • تحصیل دندان‌پزشکی در اتریش به زبان آلمانی: دانشگاه پزشکی دندان‌پزشکی
 • تحصیل در داروسازی در اتریش به زبان آلمانی: دانشگاه داروسازی
 • تحصیل دامپزشکی در اتریش به زبان آلمانی: دانشگاه دامپزشکی

 تحصیل پزشکی در اتریش و دریافت ویزا

اگر اهل کشور EU / EEA و سوئیس باشید برای تحصیل در اتریش نیازی به ویزا نخواهید داشت. شما باید بیمه درمانی معتبری داشته باشید (در صورت داشتن کارت EHIC) و باید ثابت کنید که بودجه کافی دارید. غیرازاین، تمام آنچه شما نیاز دارید یک سند مسافرتی معتبر مانند گذرنامه خود است.

اگر بیش از سه ماه در اتریش اقامت دارید، لازم است ظرف چهار ماه از ورود خود اجازه اقامت بگیرید.

اگر اهل کشور دیگری هستید برای ورود به اتریش نیاز به اجازه ورود یا اقامت دارید. روش‌ها و الزامات بسته به مدت اقامت و برنامه مدرک تحصیلی شما متفاوت است، برای کسب اطلاعات به OeAD – اتباع کشورهای ثالث مراجعه کنید.

روش دانشجویان غیر اتحادیه اروپا قبل از ورود به اتریش به شرح زیر است:

تمام کسانی که علاقه‌مند به تحصیل در اتریش هستند کمتر از 6 ماه قبل از ورود به اتریش نیاز به درخواست ویزا در کنسولگری یا سفارت اتریش دارند.

 • ویزای C: به شما این امکان را می‌دهد که حداکثر 90 روز در اتریش و سایر کشورهای شینگن اقامت داشته باشید. اگر اجازه ورود به اتریش بدون ویزا را داشته باشید ضروری نیست.
 • ویزای D: برای اقامت حداقل 91 روز تا حداکثر 6 ماه. اگر تبعه ژاپن هستید ضروری نیست.

اگر قصد دارید بیش از 6 ماه اقامت داشته باشید، امکان درخواست اقامت دانشجویان در اتریش (پس از ورود قانونی) وجود دارد. لطفاً برای کسب اطلاعات بیشتر با مرجع ذیصلاح نمایندگی اتریش (سفارت، کنسولگری) تماس بگیرید.

اجازه اقامت برای مقاصد تحصیلی (“Aufenthaltsbewilligung – Student”) به شما اجازه می‌دهد بیش از 6 ماه اقامت داشته باشید.

ظرف 3 روز کاری پس از ورود به اتریش، شما باید در دفتر ثبت‌نام (Meldeamt) در محل اقامت خود ثبت‌نام کنید.

قبل از سفر به اتریش فقط می‌توان از طریق نمایندگی صلاحیت‌دار اتریش (سفارت، سرکنسولگری) درخواست ویزا کرد. شما می‌توانید پس از ورود قانونی و در زمان اقامت قانونی، در مجوز نمایندگی اتریش در کشور محل اقامت خود و یا در اداره اقامت صلاحیت‌دار اتریش، برای دانشجویان اجازه اقامت بگیرید.

درخواست شما باید حداقل 3 تا 6 ماه قبل از ورود موردنظر به اتریش ارسال شود. لطفاً توجه داشته باشید که ممکن است مجبور باشید زودتر مراحل آماده سازی را انجام دهید زیرا ممکن است مراحل قانونی و ترجمه اسناد شما لازم باشد.

شما باید بودجه کافی مالی را برای تأمین هزینه‌های اقامت خود ثابت کنید:

 • دانش‌آموزان تا 24 سال باید ثابت کنند که حداقل 515،30 یورو در ماه دارند.
 • دانش‌آموزان 24 ساله یا بیشتر باید ثابت کنند که حداقل 933،06 یورو در ماه دارند- این مبلغ باید حداکثر برای 12 ماه ثابت شود – به‌عنوان‌مثال با استفاده از یک حساب پس‌انداز یا یک حساب بانکی (حساب باید از اتریش قابل‌دسترسی باشد)؛
 • اعلامیه ضمانت از شخصی که در اتریش زندگی می‌کند.
 • اثبات خرید چک مسافرتی به میزان لازم؛ یا تأیید اعطای بورس / کمک‌هزینه تحصیلی. اگر هزینه‌های محل اقامت بیش از 294،65 یورو در ماه [از 2019] باشد، باید بودجه اضافی را ثابت کنید.

اثبات تمکن مالی را می‌توان از طرق مختلف ارائه داد، به‌عنوان‌مثال دفتر پس‌انداز یا سپرده در بانک (حساب باید از اتریش قابل‌دسترسی باشد)، اثبات خرید چک مسافرتی یا ضمانت‌نامه از شخصی که زندگی می‌کند در اتریش یا موسسه‌ای مستقر در اتریش. شما ممکن است مجبور به ارائه مدرکی در مورد مبدأ بودجه خود باشید.

فقط عناوین اقامت (اجازه اقامت – Aufenthaltsbewilligung) و اجازه اسکان (Niederlassungsbewilligung) در اتریش قابل تمدید است. شما باید قبل از انقضا اجازه اصلی، درخواست تمدید کنید. تا زمانی که تصمیمی در مورد تمدید اتخاذ نشود، می‌توانید – حتی پس از انقضای اجازه اولیه – در اتریش اقامت داشته باشید.

کار پس از تحصیل در رشته پزشکی اتریش

تمام پزشكانی كه قصد كار در اتریش را دارند باید دانش كافی از زبان آلمانی را اثبات كنند (یعنی تحصیلات پزشكی را در یك منطقه آلمانی‌زبان گذرانده و یا حداقل 3 سال سابقه كار درزمینهٔ بهداشت و درمان آلمانی‌زبان و غیره را داشته باشند). اگر آن‌ها شرایط لازم را ندارند، باید در آزمون زبان آلمانی که توسط اتاق پزشکی اتریش برگزار می‌شود، قبول شوند.

پزشكانی كه تحصیلات پزشكی خود را در كشورهای غیر EEA به پایان رسانده‌اند باید مداركی مبنی بر به رسمیت شناختن تحصیلات پزشكی را كه توسط یكی از دانشگاه‌های پزشكی اتریش (وین، گراتس، اینسبروك) به اتمام رسیده است، برابر با استانداردهای اتریش (به‌عنوان‌مثال Nostrifikationsbescheid در كشور) ارائه دهند. اعطای درجه “Doktor der gesamten Heilkunde”) یا شواهدی از اتمام موفقیت‌آمیز تحصیلات پزشکی در اتریش را ارائه دهید قبل از اینکه آن‌ها بتوانند برای به رسمیت شناختن دوره تحصیلات تکمیلی خود را که توسط کمیسیون اعتبار بخشی دوره‌های آموزش خارجی اتاق پزشکی اتریش گذرانده شده است، درخواست کنند. با تحقق معیارهای آیین‌نامه آموزش پزشکی اتریش (تحقق اهداف آموزشی مندرج در آیین‌نامه آموزش)، پزشک در امتحانی پذیرفته می‌شود که برای همه پزشکان در اتریش اجباری است.

پزشکان خارجی بدون تابعیت EEA و برخورداری از برخورد برابر نمی‌توانند انواع دیگر مجوز را درخواست کنند (مطابق 35 پوند قانون پزشکی اتریش).

سه دانشگاه پزشکی دولتی (در گراتس، اینسبروک و وین) و برخی از دانشگاه‌های خصوصی امکان تکمیل مطالعات پزشکی را دارند.

پس از اتمام تحصیلات، فارغ‌ التحصیلان در اتریش عنوان “medic medicinae universae” را به‌ اختصار “Dr.med.univ” دریافت می‌کنند.

افرادی که تحصیلات تکمیلی خود را شامل یک پایان‌نامه علمی می‌کنند، عنوان دکتر علوم پزشکی را به‌اختصار “Dr.scient.med” دریافت می‌کنند.

اگر کشور شما بیش از یک سازمان با این عملکرد دارد، لطفاً لیست ساده‌ای از نام ها و وب‌سایت‌هایی را که می‌توانیم اطلاعات بیشتری در آن‌ها کسب کنیم به این نظرسنجی پیوست کنید.

ویزای جستجوی کار در اتریش

متخصصینی که مایل به کار در کشور اتریش می‌باشند، قادر خواهند بود تا در این باب جهت دریافت ویزای اقامتی نوع D با مدت اعتبار ۶ ماه اقدام نمایند. متقاضیان در کنار تمامی مواردی که در جهت دریافت این ویزا می‌بایست رعایت کنند، ملزم به ارائه مدارک حاکی از تخصص در حیطه کاری خود نیز هستند. برای درخواست ویزای جست و جوی کار، شما باید اسناد زیر را ارسال کنید:

 • گذرنامه
 • گواهی تولد یا سند مشابه
 • عکس (ابعاد: ۴۵*۳۵ میلی متر)
 • مدرک معمولی محل اقامت افراد بومی (به عنوان مثال قراردادهای اجاره‌ای، قرارداد اولیه در مورد حقوق مستأجر یا مالکیت، شواهد و مدارک)
 • بیمه سلامت اجباری
 • مدرک مناسب هزینه زندگی کافی (گواهی پرداختی، قراردادهای کاری، گواهی‌های مزایای بیمه، شواهد بازنشستگی یا سایر مزایای بیمه بازنشستگی، سرمایه گذاری و یا دارایی‌های کافی خودتان)

درآمد پزشک در اتریش

اتریش، جمهوری فدرال و کشوری محصور در خشکی با بیش از ۸٫۵ میلیون نفر در اروپای مرکزی است. اکثر مردم به گویشهای محلی باواریایی آلمانی به عنوان زبان مادری خود صحبت می‌کنند و آلمانی اتریشی به شکل استاندارد آن زبان رسمی کشور است. اتریش یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است. این کشور سطح بالایی از زندگی را ایجاد کرده و در سال ۲۰۱۴ برای شاخص توسعه انسانی در رتبه ۲۱ جهان قرار گرفت.

در بین کشورهای اروپا، اتریش یکی از کشورهای پیشرو در زمینه آموزش و تحقیقات پزشکی است که توسط رتبه بندی دانشگاه‌های جهانی در اروپا شناخته شده است. اگر می‌خواهید یک پزشک موفق باشید، بهترین کشور برای برداشتن اولین قدم در حرفه پزشکی شما اتریش است. نه تنها کیفیت آموزش بلکه تجهیزات پیشرفته و تجهیزات مدرن موجود و آماده برای استفاده برای همه دانشجویان و محققان و درنهایت پزشکان آماده است.

پزشکی که در وین کار می‌کند معمولاً ماهیانه حدود 10600  یورو درآمد کسب می‌کند. محدوده حقوق از ۳،۹۱۰ یورو (کمترین میانگین) تا ۱۸۰۰۰ یورو (بالاترین میانگین) متفاوت است. این متوسط حقوق ماهیانه صرف بسیاری از عناوین از جمله مسکن و حمل و نقل است. حقوق و دستمزد بین مشاغل مختلف پزشکی به شدت متفاوت است. برای اطلاعات بیشتر به جدول زیر توجه کنید:

عنوان شغل

درآمد ماهیانه / یورو

دستیاردکتر تغذیه

۵۸۷۰

متخصص تمرینات فیزیکی پیشرفته

۵۵۵۰

متخصص آلرژِی

۸۰۹۰

متخصص علوم رفتاری

۵۰۲۰

متخصص عمل جراحی

۵۰۸۰

روانشناس

۱۳۱۰۰

متخصص بهبود رفتار احتماعی

۷۷۵۰

تخصص مشاوره و درمان

۹۷۶۰

متخصص پوست

۱۲۸۰۰

متخصص تغذیه

۸۴۸۰

پزشک عمومی

۱۰۹۰۰

پزشک بخش اورژانس

۹۶۵۰

فیزیولوژیست

۱۰۲۰۰

پزشک قانونی

۱۱۱۰۰

مشاور ژنتیک

۶۸۸۰

متخصص داخلی

۱۳۸۰۰

متخصص قلب و عروق

۱۷۶۰۰

روانپزشک

۷۵۶۰

متخصص مغز و اعصاب

۱۲۷۰۰

تکنیسین مغز و اعصاب

۳۶۴۰

پزشک هسته‌ای

۱۰۷۰۰

پزشک زنان و زایمان

۱۲۳۰۰

متخصص بهداشت شغلی

۶۲۱۰

چشم پزشک

۹۰۰۰

بینایی سنج

۸۹۵۰

متخصص اطفال

۱۰۳۰۰

فیزیوتراپیست

۶۹۴۰

مدیریت فیزیوتراپی

۷۹۹۰

پزشک بیهوشی

۱۴۹۰۰

پزشک قلب و عروق

۱۵۹۰۰

پزشک بخش ccu

۹۰۰۰

پزشک غدد داخلی

۱۲۱۰۰

پزشک خانواده

۸۴۰۰

پزشک بخش گوارش

۱۱۴۰۰

پزشک سالمندان

۷۸۳۰

پزشک آنکولوژی

۱۰۹۰۰

پزشک بیماری‌های عفونی

۱۰۶۰۰

پزشک اطفال

۱۰۳۰۰

متخصص کلیه

۱۲۶۰۰

متخصص ریه

۸۳۰۰

رادیوتراپیست

۱۳۶۰۰

رادیولوژیست

۱۳۶۰۰

متخصص دستگاه ادرار

۱۵۲۰۰

سطح تجربه مهمترین عامل در تعیین حقوق است. طبیعتاً هرچه سال‌های تجربه کاری بالاتر باشد، دستمزد نیز بالاتر می‌رود. به طور کلی، کارکنانی که از دو تا پنج سال تجربه دارند به طور متوسط ۳۲٪ بیشتر از تازه کارها و دانش آموزان در تمام صنایع و رشته‌ها درآمد دارند. افراد حرفه‌ای با تجربه بیش از پنج سال به طور متوسط ۳۶ درصد بیشتر از کسانی که پنج سال یا کمتر سابقه کار دارند درآمد کسب می‌کنند. با رسیدن به مرز ده سال، حقوق ۲۱٪ و برای کسانی که از مرز ۱۵ سال عبور کرده‌اند ۱۴٪ افزایش می‌یابد.

درآمد پزشک در اتریش بر اساس مدرک تحصیلی

افرادی که دارای گواهینامه یا مدرک دیپلم هستند به طور متوسط ۱۷ درصد بیشتر از هم سن و سال‌های خود که فقط به سطح دبیرستان رسیده‌اند درآمد دارند. پزشکانی که مدرک کارشناسی گرفته‌اند ۲۴٪ بیشتر از کسانی که فقط موفق به اخذ گواهینامه یا مدرک دیپلم شده‌اند درآمد دارند. این مقدار برای پزشکان فارغ التحصیل از مقطع کارشناسی ارشد به ۲۶ درصد می‌رسد و سرانجام، فارغ التحصیلان مقطع دکترا اگر کار مشابهی را انجام دهند به طور متوسط ۲۳٪ بیشتر از دارندگان مدرک کارشناسی ارشد درآمد دارند.

گرچه جنسیت نباید تاثیری در حقوق و دستمزد داشته باشد، اما دارد. پزشکان مرد در اتریش به طور متوسط ۴٪ بیشتر از پزشکان زن درآمد دارند. بطور کلی متوسط حقوق و دستمزد جامعه بهداشت و پزشکی در اتریش ۴۹٪ بیشتر از کل مشاغل در این کشور است بهتر است بدانید که پزشکان دولتی در اتریش به طور متوسط ۷ درصد بیشتر از پزشکان بخش خصوصی در کلیه رشته‌ها درآمد دارند.

درآمد پزشک در اتریش بر اساس شهر

طبیعتاً در همه جای دنیا کار کردن در شهرهای بزرگگران تر و به مراتب سخت گیرانه تر است. در جدول زیر متوسط درآمد جامعهٔ پزشکی اتریش در شهرهای مختلف بصورت ماهانه آمده است

شهر

میانگین درآمد ماهانه / یورو

دورن

۵۱۷۰

گراتس

۶۶۵۰

اینس بروک

۵۷۰۰

کلاگن فورت

۵۵۹۰

لینز

۵۹۱۰

سالزبورگ

۵۸۰۰

زانک پولتن

۵۲۷۰

وین

۶۷۶۰

فیلاخ

۵۴۹۰

ولس

۵۳۸۰

وینر نویشتات

۵۰۶۰

بهترین دانشگاه‌های اتریش برای رشته‌های پزشکی

دانشکده‌های پزشکی در اتریش در عین حال نه تنها دانشگاه بلکه بیمارستان‌های دانشگاهی نیز هستند. برای ثبت نام در دانشگاه‌های پزشکی اتریش، دانشجویان باید در یک آزمون ورودی شرکت کنند، که ۸ ساعت طول می‌کشد. آزمون ورودی به طور همزمان در تمام دانشگاه‌های پزشکی اطراف اتریش برگزار می‌شود. تعداد مکان‌ها به سهمیه مربوط می‌شود و به تابعیت بستگی دارد. دانشجویان بین المللی فقط ۵٪ از کل کرسی‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی را دارند، در حالی که دانشجویان اتحادیه اروپا ۲۵٪ دارند. برای قبولی در امتحان، آمادگی کامل و اساسی لازم است. در ادامه تعدادی از بهترین دانشگاه‌های اتریش در رشته‌های پزشکی آمده است:

 • دانشگاه پزشکی وین

در طول برنامه ۶ ساله مدرک پزشکی، یک برنامه کارمندی ۱۸ هفته‌ای به عنوان بخشی از ۶ سال تحصیل و همچنین یک دوره کارآموزی بالینی ۴۸ هفته‌ای وجود دارد. مورد آخر در سال آخر دانشگاه انجام می‌شود، زمانی که می‌توانید در تعدادی از بیمارستان‌های معتبر آموزشی با یک مربی اختصاصی تمرین کنید.

 • دنشگاه پزشکی گراتس
 • دانشگاه پزشکی اینس بروک
 • دانشگاه خصوصی پزشکی سالزبورگ
 • دانشگاه استخوان شناسی وین


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مهاجرت از متخصصان GO2TR مشاوره بگیرید:تماس: ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱