تحصیل دندانپزشکی اتریش

شرایط تحصیل دندان‌پزشکی شبیه به پزشکی است و برای تحصیل در اتریش در این رشته، باید در آزمون ورودی قبول شوید. تحصیل در رشته‌ی دندان‌پزشکی در کشور اتریش شش سال طول می‌کشد که سه تا چهار سال آن صرف دوره‌ی دندان‌پزشکی عمومی و دو سال صرف تخصص دندان‌پزشکی می‌شود.

مقدمه

از لحاظ کیفیت ارائه‌ی رشته‌ی دندان‌پزشکی، اتریش در بین 100 کشور برتر جهان قرار دارد. دوره‌ی دندانپزشکی عمومی به زبان آلمانی ارائه می‌شود؛ البته شما می‌توانید در دانشگاه‌های غیردولتی دوره‌هایی به زبان انگلیسی پیدا کنید؛ ولی باید پیش از آغاز به تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی، اعتبار مدرک آن‌ها در ایران و تأیید یا عدم تأیید آن‌ها توسط وزارت علوم را بررسی کنید.

 مدارک مورد نیاز برای تحصیل در اتریش در رشته‌ی دندان‌پزشکی عبارتند از:

 • مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به صورت ترجمه شده و به همراه ریز نمرات آن‌ها (دانشجویانی که دارای معدل بالای 16 هستند، از شانس بیشتری برای اخذ پذیرش تحصیل در اتریش برخوردارند).
 • مدرک قبولی در آزمون ورودی رشته‌ی دندانپزشکی
 • مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی (در صورت درخواست دانشگاه)
 • مدارک شناسایی به صورت ترجمه شده به زبان آلمانی
 • ویزای تحصیل در اتریش

 این امکان وجود دارد که برخی از دانشگاه‌ها به گواهی عدم سوء پیشینه و گواهی سلامت دانشجو نیاز داشته باشند. برای این که به خاطر نقص مدرک دچار تأخیر در روند پذیرش نشوید، بهتر است پیش از ارسال مدارک سایت دانشگاه مورد نظر خود را چک کنید.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در اتریش

معافیت موقت

قانونی در دانشگاه‌های رشته دندانپزشکی در کشور اتریش وجود دارد که می‌تواند کمک حال دانشجویان این رشته در برخی مواقع باشد. طبق این قانون دانشجویان فقط می‌توانند در پرداخت شهریه، دو ترم تحصیلی را کمی دیرتر و در ترم‌های دیگر پرداخت نمایند. این امر فقط برای دانشجویانی امکان پذیر است که به موقع همه واحدهای تحصیلی خود را پاس کرده و هیچ عقب ماندگی در هنگام تحصیل نداشته باشند. این قانون فقط برای برخی از دانشجویان صادق است و همه امکان استفاده از این بند قانونی را ندارند.

دانشجویان رشته دندانپزشکی در کشور اتریش که مجاز به استفاده از قانون معافیت موقت در پرداخت شهریه دانشگاه هستند عبارتند از:

 • شهروندان اتریشی
 • شهروندان اتحادیه اروپا
 • شهروندان اروپایی (نروژ، ایسلند، لیختن اشتاین)
 • ملیت‌های کنفدراسیون سوئیس،
 • پناهندگان کنوانسیون (از جمله یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا)،
 • دانشجویان کشورهای غیر از کشورهای بالا که موارد زیر درباره آن‌ها صادق باشد:
 • “اقامت دائم EU” صادر شده توسط مقامات مسئول اتریشی
 • “اقامت دائم اتحادیه اروپا” صادر شده توسط مقام مسئول در یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و اجازه اقامت برای اتریش
 • “کارت اقامت دائم” صادر شده توسط مقامات مسئول اتریشی
 • دانشجویان با اجازه اقامت مجاز به غیر از “اجازه اقامت دانشجویی”.

معافیت دائم

دانشجویانی نیز وجود دارند که تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور اتریش برای آن‌ها رایگان است و آن‌ها فقط ملزم به پرداخت هزینه بیمه دانشجویی برای هر ترم معادل 20/20 یورو هستند. این قانون برای دانشجویان برخی از کشورها از سال 2004 اتخاذ شده و به اجرا در آمده است. این دانشجویان حتی می‌توانند از هزینه پرداخت حق اقامت در خوابگاه نیز معاف هستند. کشورهایی که دانشجویان آن‌ها مشمول قانون معافیت دائم از پرداخت شهریه برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور اتریش هستند، عبارتند از:

افغانستان، آنگولا، گینه استوایی، اتیوپی، بنگلادش، بنین، بوتان، بورکینافاسو، بوروندی، جیبوتی، اریتره، گامبیا، گینه، گینه بیسائو، هائیتی، یمن، کامبوج، کیپ ورد، کیریباتی، کومور، کنگو – جمهوری دموکراتیک، جمهوری دموکراتیک خلق لائوس، لسوتو، لیبریا، ماداگاسکار، مالاوی، مالدیو، مالی، موریتانی، موزامبیک، میانمار، نپال، نیجر، رواندا، جزایر سلیمان، زامبیا، ساموآ، سائوتومه و پرنسیپ، سنگال، سیرالئون، سومالی، سودان، تانزانیا – جمهوری متحد، تیمور لست، توگو، چاد، تووالو، اوگاندا، و ناتو و جمهوری آفریقای مرکزی

قوانین مربوط به برخی دانشجویان خاص

دانشجویانی که در میانه‌های تحصیل به دانشگاه‌های دندانپزشکی در کشور اتریش اضافه می‌شوند، مجبور به پرداخت هزینه‌های تحصیلی از ترم اول نیستند. آن‌ها همان میزان شهریه هر ترم را باید بپردازند. البته انتقال دانشجو به دانشگاه‌های دندانپزشکی در کشور اتریش فقط از دانشگاه‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا امکان پذیر است.

دانشجویان خارجی که در یک دوره دانشگاهی شرکت می‌کنند و فقط برای یک مطالعات 1 الی 2 ساله به دانشگاه‌های دندانپزشکی در کشور اتریش اضافه می‌شوند، ملزم به پرداخت شهریه در هر ترم نخواهند بود و فقط ملزم به پرداخت حق بیمه هر ترم معادل 20/20 یورو خواهند بود. این هزینه یک هزینه ثابت است که همه دانشجویان بلااستثنا باید آن را پرداخت نمایند. این هزینه به اتحادیه دانشجویان پرداخت می‌شود و بعد از پرداخت توسط اتحادیه به دانشگاه مذکور اطلاع رسانی می‌شود. 

اگر در دوره تحصیلی هزینه‌های مربوط به شهریه دانشگاه و هزینه مربوط به اتحادیه دانشجویان پرداخت نشود، این به منزله لغو ثبت نام برای دانشگاه مورد نظر تلقی خواهد شد و دانشجو مجاز به شرکت در کلاس‌های دانشگاه در رشته دندانپزشکی نخواهد بود. تمام هزینه‌های پرداخت شده و تراکنش‌های مالی دانشجویان رشته دندانپزشکی در کشور اتریش در یک حساب مالی در سایت دانشگاه به نام حساب MedCampus لحاظ شده و دانشجویان رشته دندانپزشکی در کشور اتریش در هر لحظه می‌توانند زمان پرداخت‌های خود را در هر ترم تحصیلی و سوابق تراکنش‌های مالی خود را در این حساب مشاهده نمایند. روش پرداخت هزینه‌های مختلف برای دانشجویان رشته دندانپزشکی در کشور اتریش نیز به سادگی و با استفاده از یک مستر کارت و یا سایر کارت‌های بانکی مجاز در این کشور مانند کارت Maestro امکان پذیر خواهد بود. 

جایگاه دندانپزشکی اتریش در جهان و اعتبار مدارک آن

در کشور اتریش حتی دانشجویان داخلی هم به راحتی نمی‌توانند بر روی صندلی‌های دانشگاه‌های دندانپزشکی در کشور اتریش بنشینند، آنها نیز مانند دانشجویان بین‌المللی باید از مراحل مختلفی عبور کنند تا بتوانند در این رشته در دانشگاه‌های این کشور پذیرش بگیرند.

دانشگاه‌های دندانپزشکی در کشور اتریش در دنیا معروفند به این‌که مجهزترین و بهترین امکانات رشته دندانپزشکی را در اکثر دانشگاه‌های خود دارا می‌باشند. چیزی که در کشورهای دیگر کمتر اتفاق می‌افتد و در اکثر موارد فقط دانشگاه‌های بسیار مطرح و برتر آن‌ها از این امکانات برخوردار بوده و بقیه از تجهیزات ضعیف‌تری استفاده می‌نمایند. 

به خاطر همین مسئله هم دانشگاه‌های دندانپزشکی در کشور اتریش از رتبه‌های بسیار خوبی در رنکینگ‌های مختلفی دانشگاهی برخوردار می‌باشند. بسیاری از دانشگاه‌های دندانپزشکی در کشور اتریش از دانشکده‌های دیگری نیز برخوردار هستند.

ممکن است در رده‌بندی کلی دانشگاه‌ها نام این دانشگاه‌ها جایگاه خوبی نداشته باشد و رتبه ضعیفی را داشته باشد، اما وقتی نوبتی به رده‌بندی موضوعی و علی‌الخصوص رده‌بندی پزشکی و دندانپزشکی در دنیا می‌رسد، رتبه‌های دانشگاه‌های دندانپزشکی در کشور اتریش بسیار عالی خواهد بود و آن‌ها بخاطر امکانات بسیار عالی که برای دانشجویان اختصاص داده‌اند، می‌توانند بهترین رتبه‌ها را در بین سایر دانشگاه‌های دندانپزشکی در دنیا داشته باشند و آنها تقریبا در این مسئله یک برند مهم جهانی هستند.

 طول مدت تحصیل دندانپزشکی عمومی اتریش

.

طول مدت تحصیل در رشته دندانپزشکی عمومی در کشور اتریش 6 سال تحصیلی و 12 ترم تحصیلی است که این 12 ترم در اکثر دانشگاه‌های این کشور به سه فاز تحصیلی تقسیم می‌شود.

فاز اول

فاز اول تحصیلی در رشته دندانپزشکی در کشور اتریش، که شامل ترم‌های 1 تا 4 تحصیلی است بیشتر به آموزش درس‌های پیش نیاز لازم برای واحدهای اصلی پرداخته و یک نگاه عمومی کلی به پزشکی عمومی و دندانپزشکی است. در این فاز تحصیلی دانشجویان بیشتر با آناتومی بدن انسان و دندان او و بیماری‌های مختلف و سیستم های مختلف موثر بر بدن انسان آشنا می‌شوند.

آن‌ها مهارت‌های اجتماعی دندانپزشکی در کشور اتریش را نیز در فاز اول تحصیلی یاد گرفته و پایه‌های اولیه شروع کار در رشته دندانپزشکی در کشور اتریش را می‌آموزند.

فاز دوم

در فاز دوم تحصیلی که از ترم 5 تا ترم 8 را شامل می‌شود و به فاز پیش بالینی معروف است، دانشجویان رشته دندانپزشکی در کشور اتریش آموزش‌ها و تئوری‌های اصلی دندانپزشکی را می‌آموزند و با انواع دندان‌های خراب و روش بهبودی آن‌ها بیشتر آشنا می‌شوند. در این مرحله از آموزش، آن‌ها روش‌های مختلف جراحی دندان را به صورت تئوری و با استفاده از سمینارها و فیلم‌های آموزشی مختلف به ذهن می‌سپارند.

فاز سوم

در فاز سوم و نهایی آموزش دندانپزشکی در کشور اتریش دانشجویان شروع به آموزش مهارت‌های بالینی و کاملا عملی می‌نمایند. در ترم‌های آخر بیشتر وقت دانشجویان دندانپزشکی در کشور اتریش در کلینیک‌های دندانپزشکی و بصورت کارآموزی سپری می‌شود.

 طول مدت تحصیل تخصص دنداپزشکی در اتریش

طول مدت تحصیل تخصص دندانپزشکی در کشور اتریش مانند طول مدت تخصص پزشکی در این کشور است و دانشجویان باید با رعایت نکاتی این زمان را برای خود کوتاه‌تر نمایند.

در برنامه‌ها و واحدهای درسی پیش بینی شده برای دانشجویان تخصص دندانپزشکی در کشور اتریش، 6 ترم تحصیلی در نظر گرفته شده است که آن‌ها باید در هر ترم تعداد واحد نظری خاصی را سپری نمایند.

در ترم‌های تحصیلی تخصص دندانپزشکی در کشور اتریش علاوه بر واحدهای تئوری گنجانده شده، تعدادی واحد عملی و کارگاهی و سمینار و همایش نیز وجود دارد که دانشجویان تخصص دندانپزشکی در کشور اتریش ملزم به سپری کردن آن‌ها هستند. 

در 3 سال تحصیلی در تخصص دندانپزشکی در کشور اتریش، دانشجویان باید این واحدهای تئوری که معمولا بین 2 تا 4 واحد درسی هستند را در کنار سایر واحدهای عملی و کارگاهی سپری نمایند. آن‌ها حتی باید در کنفرانس‌ها و همایش‌های مختلف شرکت کرده و در آن‌ها سخنرانی نمایند.

البته آن‌ها مجاز به شروع و انجام پایان نامه تحصیلی خود در تخصص دندانپزشکی است. با این حساب حداقل زمان تحصیل تخصص دندانپزشکی در کشور اتریش 6 ترم تحصیلی و یا 3 سال خواهد بود. بیشتر از این مقدار بستگی به زمان آماده سازی و تحویل پایان نامه تحصیلی آن‌ها خواهد داشت. در واقع هرچه این زمان برای آن‌ها کوتاه‌تر باشد، می‌توانند زودتر دوره تخصص دندانپزشکی در کشور اتریش را به پایان برسانند. البته با توجه به سخت گیری‌های دانشگاه‌های دندانپزشکی در کشور اتریش برای پایان نامه، شما باید وقت بسیار زیادی را برای آن قائل شوید.

سرفصل دروس دندان‌پزشکی در اتریش (عمومی و تخصصی)

دانشکده پزشکی یک برنامه پنج‌ساله دندان‌پزشکی ارائه می‌دهد که به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. دانشجویان دندان‌پزشکی در اتریش کلاس‌هایی را در مراکز پیشرفته ازجمله اتاق تشریح آناتومی و آزمایشگاه‌های مهارت‌های بالینی و فنی با شبیه‌سازهای بیمار و طیف وسیعی از تجهیزات دندان‌پزشکی برگزار می‌کنند.

دستورالعمل‌های برنامه درسی دندان‌پزشکی در به اصطلاح بلوک‌های موضوعی ساخته‌شده از نظر زمان و محتوا و بر اساس یکدیگر در هر سه مرحله مطالعه صورت می‌گیرد. این بلوک‌ها با دوره‌هایی برای کل‌ترم همراه است که باعث ایجاد ارتباط با کارهای بالینی می‌شود. در دوره‌ها مهارت‌های بالینی مربوطه نیز آموزش داده می‌شود. با شروع ترم 3، تحصیل علاوه بر این در گروه‌های کوچکی که با مشکلات دقیق برخورد می‌کنند صورت می‌گیرد.

در دو سال اول برنامه درسی دندان‌پزشکی با چند استثنا از برنامه درسی پزشکی پیروی می‌کند. سال سوم این برنامه شامل دوره‌های دندان‌پزشکی گرا است – محتوای پزشکی عمومی محدود به مشکلات مکرری است که دندان‌پزشکان ممکن است در عمل با آن روبرو شوند. به ویژه دوره “آموزش پیش آگهی دندان‌پزشکی 2” برای آماده سازی برای کارهای بالینی در دندان‌پزشکی، به صورت آموزش نظری و عملی است. تأکید ویژه بر رشد مهارت‌های دستی مناسب خواهد بود.

یک آموزش بالینی بالغ بر 72 هفته در کلینیک دندان‌پزشکی دانشگاه یا در موارد منتخب آموزش دندان‌پزشکی انجام می‌شود. علاوه بر این، امکان انجام تحقیقات میدانی داوطلبانه در یک حرفه دندان‌پزشکی وجود دارد.

به‌طورکلی، هفت نوع دندان‌پزشک وجود دارد:

 • دندان‌پزشک عمومی
 • متخصص دندان‌پزشکی یا دندان‌پزشکی کودکان
 • متخصص ارتودنسی
 • پریودنتیست
 • متخصص ریشه دندان
 • آسیب‌شناس دهان یا جراح دهان
 • پروتز دندان

دندان‌پزشکان عمومی نظافت منظم دندان‌ها و معاینات معمول دندان‌پزشکی را انجام می‌دهند. در صورت نیاز به خدمات و روش‌هایی که صلاحیت ارائه آن‌ها را ندارند، دندان‌پزشک عمومی شما را به انواع دیگر دندان‌پزشکان نیز ارجاع می‌دهد. دندان‌پزشکی عمومی یکی از رایج‌ترین انواع دندان‌پزشکی است.

متخصصان دندان‌پزشکی یا دندان‌پزشکی کودکان در مراقبت و درمان دندان‌پزشکی برای کودکان و جوانان تخصص دارند.

متخصصان ارتودنسی با استفاده از سیم، مهاربند، نگه‌دارنده و سایر وسایل در تراز كردن دندان و فك تخصص دارند.

دندان‌پزشکان به درمان و ترمیم بیماری‌ها و مشکلات لثه کمک می‌کنند. درحالی‌که یک دندان‌پزشک عمومی از پیشگیری از بیماری‌های لثه پشتیبانی می‌کند، یک پریودنتیست درمان بافت آسیب‌دیده توسط بیماری پیش‌رونده لثه را ارائه می‌دهد.

متخصصان ریشه به‌طور خاص با مشکلاتی در ایجاد مشکل در عصب دندان سروکار دارند. آن‌ها برای انجام کانال‌های ریشه واجد شرایط هستند که در صورت پوسیدگی اطراف عصب دندان ضروری است.

متخصصان آسیب‌شناسی دهان و دندان و جراحان دهان در درمان بیماری‌های دهان دندان و فک تخصص دارند. آن‌ها برای انجام جراحی آموزش‌دیده‌اند و ممکن است از نزدیک با متخصصان گوش، بینی و گلو (گوش و حلق و بینی) کار کنند.

متخصصان پروتز دندان، دندان‌ها و استخوان‌های فک را ترمیم می‌کنند. آن‌ها دندان‌پزشکی زیبایی یا روش‌های درمانی برای بهبود ظاهر دندان‌ها مانند سفید کردن دندان‌ها و روکش‌ها را ارائه می‌دهند. آن‌ها همچنین با دندان مصنوعی، تاج و پل مناسب هستند.

دانشگاه های رشته دندانپزشکی اتریش

دانشگاه‌هایی که در رشته دندانپزشکی در کشور اتریش دانشجو می‌پذیرند، مشابه همان دانشگاه‌های پزشکی در این کشور هستند. در واقع کشور اتریش دانشگاه‌های زیادی ندارد و همین معدود دانشگاه‌های این کشور در رشته پزشکی، کلینیک‌های مجهز برای آموزش دندانپزشکی را نیز دارند.

 • دانشگاه علوم پزشکی وین – Medical University of Vienna

دانشگاه علوم پزشکی وین که در بین دانشگاه‌های دندانپزشکی در کشور اتریش بهترین جایگاه را به خود اختصاص داده است، در رنکینگ جهانی بهترین دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی، در جایگاه 60 ام دنیا قرار گرفته است. این دانشگاه که در شهر وین اتریش، پایتخت این کشور قرار دارد، در رده‌بندی بهترین دانشگاه‌های غیرموضوعی جهان در جایگاه 196 دنیا قرار می‌گیرد و از این نظر پس از دانشگاه وین اتریش، جایگاه دوم را در این کشور داراست.

 • دانشگاه پزشکی اینسبروک – Medical University of Innsbruck

این دانشگاه علوم پزشکی در شهر اینسبروک کشور اتریش قرار گرفته است و از نظر رتبه‌بندی دانشگاه‌های دندانپزشکی در کشور اتریش پس از دانشگاه علوم پزشکی وین، جایگاه دوم را دارا می‌باشد. در حال حاضر رتبه جهانی دانشگاه پزشکی اینسبورگ، رتبه 176 جهان می‌باشد که رتبه خوبی برای این دانشگاه به نظر می‌رسد. رتبه این دانشگاه در رده‌بندی غیرموضوعی نیز جایگاه 388 ام را به خود اختصاص داده است. 

 • دانشگاه علوم پزشکی گراس – Medical University of Graz

 دانشگاه بزرگ علوم پزشکی گراس در شهر گراس اتریش واقع شده است. در بین دانشگاه‌های دندانپزشکی در کشور اتریش در جایگاه سوم و در رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌های پزشکی، دقیقا یکی بعد از دانشگاه پزشکی اینسبروک، در جایگاه 177 قرار گرفته است. البته رتبه کلی این دانشگاه در رده‌بندی غیرموضوعی در جهان، رتبه 403 می‌باشد که از این نظر از دانشگاه اینسبروک بسیار پایین‌تر است.

 • دانشگاه وین – University of Vienna

دانشگاه وین، در مقایسه دانشگاه‌های دندانپزشکی در کشور اتریش پس از 3 دانشگاه برتر دندانپزشکی در کشور اتریش در جایگاه چهارم قرار گرفته است، اما این دانشگاه در رده‌بندی کلی برترین دانشگاه‌های جهان، رتبه 189 جهان را دارد و از این نظر از همه دانشگاه‌های کشور اتریش، جایگاه بهتری داراست. رتبه این دانشگاه پزشکی در جهان از منظر آموزش پزشکی، جایگاه 429 جهان را به خود اختصاص داده است. 

 • دانشگاه پزشکی خصوصی پاراسلسوس – Paracelsus Private Medical University

این دانشگاه پزشکی خصوصی در شهر سالزبورگ اتریش واقع شده است و در رده‌بندی دانشگاه‌های دندانپزشکی در کشور اتریش جایگاه پنجم را دارا می‌باشد. رتبه جهانی این دانشگاه خصوصی جایگاه 529 جهان است که برای یک دانشگاه دندانپزشکی خصوصی رتبه بسیار خوبی محسوب می‌شود. 

 • دانشگاه یوهان کپلر لینز – Johannes Kepler University Linz
 • دانشگاه کارل فرانسیز گراس – Karl-Franzens-University Graz

هزینه تحصیل دندانپزشکی در اتریش

.

اتریش یکی از کشورهایی است که هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در آن، از ارزان‌ترین موارد در بین کشورهای همجوار و اروپایی است.

هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در اتریش تقریبا چیزی حدود یک چهارم هزینه تحصیل در کشورهایی مانند رومانی و بلغارستان است؛ از این نظر مخصوصا برای دانشجویان ایرانی می‌تواند یک گزینه عالی و استثنایی باشد. البته هزینه زندگی در کشور اتریش هم خیلی بالا نیست و شما می‌توانید با یک هزینه متعادل در این کشور اقامت داشته باشید.

هزینه شهریه تحصیلی در رشته دندانپزشکی در کشور اتریش برای دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، 36/363 یورو برای هر ترم و برای دانشجویان سایر کشورها 72/726 یورو برای هر ترم است.

این عدد برای کشورهای دیگر تقریبا دو الی چهار برابر این مقدار است. علاوه بر هزینه شهریه برای هر ترم، دانشجویان رشته دندانپزشکی در کشور اتریش موظف به پرداخت 20/20 یورو نیز به عنوان حق بیمه در هر ترم است.

دقت داشته باشید که این میزان حق بیمه برای هر ترم تحصیلی است که جمعا مبلغ شهریه به همراه بیمه برای دانشجویان دندانپزشکی در کشور اتریش برای دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا 56/383 و برای دانشجویان کشورهای دیگر 92/746 یورو برای هر ترم تحصیلی خواهد بود.

در اکثر دانشگاه‌های معتبر و ملی اتریش، دانشجویان می‌توانند از بهترین امکانات خوابگاهی استفاده کرده و هزینه‌های خود را کاهش دهند. هزینه‌های اقامت در خوابگاه‌های ملی برای هر دانشجوی رشته دندانپزشکی در کشور اتریش معادل 300 تا 400 یورو بسته به دانشگاه خواهد بود.

با توجه به اینکه خوابگاه‌های مدرن دانشجویی برای دانشجویان رشته دندانپزشکی در کشور اتریش نزدیک دانشگاه‌های این کشور و در محیط دانشگاهی قرار دارند، دانشجویان با اقامت در این خوابگاه‌ها از هزینه‌هایی مانند هزینه رفت و آمد معاف خواهند بود. 

دقت داشته باشید که هزینه‌های اقامت در داخل شهرهای مختلف اتریش برای دانشجویان رشته دندانپزشکی در کشور اتریش تقریبا معادل 600 تا 800 یورو است. البته هزینه‌های زندگی در کشور اتریش و سایر کشورهای اروپایی به شدت به سبک زندگی افراد بستگی دارد.

دانشجویان رشته دندانپزشکی در کشور اتریش می‌توانند در حین تحصیل با مجوز از دانشگاه‌ها به کارهای نیمه وقت بپردازند و یا کارهایی را در خود دانشگاه برای انجام بیابند که می‌تواند کمک هزینه بسیار خوبی برای آن‌ها در هنگام تحصیل باشد. این یک امر طبیعی در بین دانشجویان رشته دندانپزشکی در کشور اتریش است و بسیاری از دانشجویان از این روش برای کاهش هزینه‌های خود استفاده می‌کنند. 

 نوع غذاهای مصرفی و استفاده از مکان‌ها و لوازم تفریحی نیز یکی از پرهزینه‌ترین موارد برای اکثر دانشجویان خارجی متقاضی رشته دندانپزشکی در کشور اتریش است.

رفاه اجتماعی مردم در کشور اتریش بسیار بالا است و آن‌ها به راحتی می‌توانند از مکان‌های تفریحی و سیاحتی این کشور استفاده نمایند و این برای دانشجویانی که از کشورهای غیر اروپایی  برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور اتریش به این کشور آمده باشند، می‌تواند دردسرهای زیادی را ایجاد نماید. مخصوصا اگر تفاوت ارز جاری آن کشورها با یورو بسیار بالا باشد.

پذیرش دندان‌پزشکی در اتریش

دندان‌پزشکی یک موضوع گسترده است که نه‌تنها به سلامت دندان‌های شما، بلکه به تمام موضوعات مربوط به جمجمه انسان تمرکز دارد: از فک تا جمجمه و همچنین سلامت ناحیه صورت. دندان‌پزشکان برای اطمینان از اینکه همه ساختارهای فک و صورت در کار مناسب هستند و همه چیز سالم و در جای خود نگهداری می‌شود، نقشی حیاتی دارند.

تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دندان‌پزشکی به شما امکان می‌دهد در آناتومی سر و گردن، تکنیک‌های جراحی، جراحی ایمپلنت، دندان‌پزشکی پزشکی قانونی و مواد بیولوژیکی و ارگونومی در بیماری‌های دهان و دندان تخصص داشته باشید. صرف‌نظر از انتخاب شما، دندان‌پزشکی همیشه به مهارت دستی، مهارت حل مسئله و حافظه بصری نیاز دارد. آنچه یک دندان‌پزشک خوب را به یک دندان‌پزشک عالی تبدیل می‌کند، آگاهی وی از تحمل درد بیمار و تلاش برای ایجاد استرس حتی‌الامکان برای وی است.

در طی دوره‌های دندان‌پزشکی، با سلامت کلی حفره دهان آشنا خواهید شد. شما اقدامات متعدد دندان‌پزشکی، همچنین روش‌های تشخیص و درمان و ابزارهای لازم برای استفاده از آن‌ها را کشف خواهید کرد. مراقبت از دندان فقط شامل کاشت، استخراج و درمان حفره نیست بلکه به افراد آموزش می‌دهد که چگونه از وهله اول از بروز این مشکلات جلوگیری کنند.

دانشجویانی که متقاضی تحصیل دندان‌پزشکی در اتریش هستند باید در نظر داشته باشند که دریافت پذیرش از دانشگاه‌های خصوصی اتریش به مراتب بسیار ساده‌تر از دانشگاه‌های دولتی اتریش است. تحصیل دندان‌پزشکی در دانشگاه پزشکی وین این امکان را برای دانشجویان فراهم می‌کند هم از دستگاه‌های پیشرفته دندان‌پزشکی برای تحصیل و آموزش استفاده کنند و هم اینکه دوران تحصیل خود را در بزرگ‌ترین مرکز تحقیقات پزشکی اتریش سپری کنند.

متقاضی تحصیل در رشته دندان‌پزشکی دانشگاه‌های دولتی کشور اتریش، ابتدا باید در دانشگاهی دولتی در کشور خویش پذیرفته شود؛ بنابراین باید در نظر داشته باشند با مدرک دیپلم امکان ورود به دانشگاه‌های اتریش وجود ندارد و فرد متقاضی باید در رشته دندان‌پزشکی در کنکور سراسری ایران قبول‌شده باشد و پس‌ازآن می‌تواند نسبت به دریافت پذیرش برای تحصیل دندان‌پزشکی در اتریش اقدام نماید.

یکی دیگر از شرایط تحصیل دندان‌پزشکی در اتریش پاس کردن حدود 70 واحد درسی برای دانشجویانی است که در دانشگاه‌های آزاد ایران به تحصیل اشتغال دارند. تنها بعدازآن است که می‌تواند خواستار پذیرش در دانشگاه‌های کشور اتریش شود.

در اتریش برای ارائه مدرک پزشکی، الزامی به گذراندن دوره کارآموزی وجود ندارد. سیستم اتریش در این زمینه بدین صورت است که دانشجویان پس از 3 سال تحصیل (در یک برنامه درسی) یا 6 سال (با برنامه تخصص) فارغ‌التحصیل می‌گردند. بعد از آموزش تخصص یعنی دوره 6 ساله به فارغ‌التحصیلان مدرک دیپلم ارائه می‌گردد. این مدرک حق تقدم پزشکی را به افراد اعطا می‌نمایند در اتریش سندی جهت تأیید مجوز پزشکی وجود ندارد.

 اخذ پذیرش تخصص دندانپزشکی در اتریش

پذیرش در یکی از گرایش‌های دندانپزشکی در کشور اتریش به عنوان تخصص دندانپزشکی در این کشور کمی از پذیرش در رشته دندانپزشکی عمومی در کشور اتریش پیچیده‌تر است.

موضوع اصلی پذیرش در تخصص دندانپزشکی در کشور اتریش پایان‌نامه دکترای تخصصی شما خواهد بود. در هنگام پذیرش در رشته دندانپزشکی عمومی در کشور اتریش طرف مقابل شما برای پذیرش خود دانشگاه است. اما در هنگام پذیرش تخصص دندانپزشکی در کشور اتریش شما باید با یک استاد در یکی از دانشگاه‌های دندانپزشکی در کشور اتریش مکاتبه داشته باشید و درباره موضوع پایان‌نامه و تحصیل خودتان با وی صحبت نمایید.

این استاد با قبول پایان‌نامه شما، می‌تواند از شما در جلسه هیئت مدیران دانشگاه دفاع کرده و موجب پذیرش شما در تخصص دندانپزشکی در کشور اتریش شود. البته همه این موارد تنها در شرایطی خواهد بود که شما بتوانید مدارک و مستندات لازم را برای استاد مورد نظر خود آماده نمایید. 

در واقع شما برای پذیرش در تخصص دندانپزشکی در کشور اتریش با دو چالش روبرو خواهید بود. که چالش اول به تهیه و ارائه مدارک لازم برای اخذ پذیرش در تخصص دندانپزشکی در کشور اتریش بر می‌گردد و چالش دوم ارائه یک موضوع پایان‌نامه مناسب و مورد قبول قرار گرفتن این پایان‌نامه توسط یکی از اساتید دانشگاه مورد نظر شما می‌باشد.

با توجه به اینکه پایان نامه تخصص دندانپزشکی در کشور اتریش حتما باید یک کار عملی ویژه باشد، استاد پایان‌نامه شما قرار است از بودجه اختصاص یافته خود برای پایان نامه شما یک حمایت مالی را نیز به عمل آورد. بنابراین شما در ارائه موضوع و پروپوزال خود برای این استاد باید بسیار عالی و بی نقص عمل نمایید.

حتی حضور شما در جلسه آموزش دانشگاه دندانپزشکی الزامی نخواهد بود و خود استاد شما می‌تواند در این جلسه از شما و پایان نامه شما دفاع کرده و نتیجه را به شما ابلاغ نماید.

در حالی که آموزش دندانپزشکی در کشور اتریش به زبان آلمانی ارائه می‌شود اما پایان‌نامه‌های دوره تخصص دندانپزشکی در کشور اتریش با توجه به بین‌المللی بودن آنها و ارائه به مراکز بین‌المللی مختلف باید به زبان انگلیسی تدوین شود و شما برای پذیرش در تخصص دندانپزشکی در کشور اتریش نیاز به اخذ حداقل مدرک C1 انگلیسی خواهید داشت.

علاوه بر قبولی موضوع پایان نامه و پروپوزال شما در دانشگاه های اتریش برای تحصیل در تخصص دندانپزشکی در کشور اتریش شما نیاز به ارائه مدارک زیر برای پذیرش در آن خواهید بود:

 • یک مدرک دندانپزشکی عمومی از یک دانشگاه معتبر در اتریش و یا کشور مبداء، یا یک مدرک تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در رشته تحصیلی دانشگاهی دیگر مانند رشته های فنی مرتبط، رشته های علوم انسانی مرتبط
 •  ارائه یک مدرک دوره کارشناسی پس از اتمام دوره متوسطه در یک مرکز آموزش عالی دانشگاهی.
دقت داشته باشید که مرتبط بودن و یا نبود و همبستگی رشته تحصیلی شما در جلسه هیئت آموزشی دانشگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد و اگر مدرک دانشگاهی شما مرتبط نباشد و یا مدرک دندانپزشکی عمومی شما از مرکز معتبری اخذ نشده باشد، درخواست شما برای پذیرش در تخصص دندانپزشکی در کشور اتریش رد خواهد شد.

مهارت در زبان انگلیسی هم به صورت گفتاری و هم به صورت کتبی که حداقل نیاز به مدرک زبان انگلیسی C1 ضروری خواهد بود.

تعهد استاد راهنمای شما برای موضوع پایان‌نامه شما نیز باید جزء مدارک شما باشد که هر متقاضی برای اخذ مجوز پایان‌نامه و تحصیل در تخصص دندانپزشکی در کشور اتریش باید مستقیما با یکی از اساتید مکاتبه نماید.

مدارک و احراز هویت

علاوه بر فرم های درخواستی که در وبسایت هر دانشگاه دندانپزشکی در کشور اتریش قرار داده شده است و باید به طور کامل پر شوند و توسط همه افراد مورد نیاز امضا شوند، مدارک زیر نیز باید ارسال شود:

 • مدارک تحصیلی دبیرستان
 • گواهینامه های تحصیلات تکمیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد، مطالعات دیپلم)
 • شما باید از کشور مبداء خود گواهی دال بر امکان شرکت و ثبت نام در تخصص دندانپزشکی در آن کشور را ارائه نمایید. 
 • عکس رنگی (اندازه پاسپورت)
 • رزومه
 • فتوکپی گذرنامه

مدارک ارسالی توسط شما باید توسط سازمان‌های ذیربط تایید شوند. این سازمان‌ها برای کشورهای مختلف کمی متفاوت خواهد بود. برای مثال برای کشور ایران نیاز است که این مدارک توسط وزارت آموزش و پرورش و سپس وزارت امور خارجه و در نهایت توسط سفیر اتریش در کشور ایران تایید شوند.

 اخذ پذیرش دندانپزشکی عمومی در اتریش

نحوه اخذ پذیرش در رشته دندانپزشکی در کشور اتریش روند خیلی پیچیده ای ندارد و همه دانشجویان کشورهای مختلف می‌توانند برای رشته دندانپزشکی در کشور اتریش ثبت نام نمایند و با تهیه مدارک لازم در دانشگاه های این کشور مشغول تحصیل در رشته دندانپزشکی عمومی شوند. قوانین اخذ پذیرش دندانپزشکی عمومی در کشور اتریش، برای دانشجویان همه کشورها تقریبا یکسان است، اما میزان و درصد پذیرش از کشورهای مختلف برای رشته دندانپزشکی در کشور اتریش کمی متفاوت است. 

با توجه به اینکه اتریش کشور خیلی وسیع و بزرگی نیست و ایالت های زیادی هم ندارد، در نتیجه تعداد دانشگاه های دولتی و دانشگاه های معتبری که رشته دندانپزشکی در کشور اتریش را دارا می‌باشند و آن را برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌نمایند، خیلی نیست. در نهایت به تصمیم وزارت بهداشت و دولت کشور اتریش فقط 30 درصد از میزان کل دانشجویان دندانپزشکی در کشور اتریش به دانشجویان بین‌المللی اختصاص داده می‌شود و از این 30 درصد هم 25 درصد آن‌ها متعلق به دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌باشد؛ از این نظر دانشجویان کشورهای دیگر مانند ایران فقط در 5 درصد باقی‌مانده می‌توانند برای قبولی در رشته دندانپزشکی در کشور اتریش اقدام و شانس خود را امتحان نمایند.

با توجه به اینکه دانشگاه های معتبر کشور اتریش برای پذیرش در رشته دندانپزشکی در کشور اتریش نیازمند ارائه مدرک دوران متوسطه از کشور مبدا از جانب دانشجویان متقاضی دندانپزشکی در کشور اتریش هستند و این دانشگاه‌ها مدارک متوسطه ارائه شده در کشورهای غیر اتحادیه اروپا را قبول ندارند، اقدام به برگزاری یک آزمون کلی از دانشجویان می‌نمایند. 

قبولی در رشته دندانپزشکی در کشور اتریش نیازمند کسب نمره مورد نیاز در این امتحان خواهد بود. این آزمون که از منابع دوران متوسطه از دانشجویان متقاضی اخذ می‌شود، ساختار پیچیده ای ندارد و شما می‌توانید با کمی تلاش بیشتر به راحتی در این آزمون نمره قبولی را کسب نمایید.

برای شهروندان غیر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، دانشگاه های دندانپزشکی در کشور اتریش، مدرکی دال بر قبولی شما در رشته دندانپزشکی در کشور خودتان را مطالبه می‌نمایند. مثلا اگر شما در کنکور کشور ایران نمره قبولی در رشته دندانپزشکی را کسب نموده و دانشگاه های ایران به شما اجازه ثبت نام دادند، این مدرک برای ارائه به دانشگاه های اتریش برای قبولی در رشته دندانپزشکی در این کشور نیاز خواهد بود.

داشتن مدرک زبان آلمانی C1 برای تمام دانشگاه های معتبر دندانپزشکی در کشور اتریش یک مدرک مورد نیاز است و شما حداقل باید در زبان آلمانی مدرک C1 و یا بالاتر را داشته باشید و همراه مدارک دیگر به دانشگاه مورد نظر خود ارائه نمایید. دلیل نیاز این مدرک از طرف دانشگاه های دندانپزشکی در کشور اتریش این است که رشته دندانپزشکی در این دانشگاه ها به زبان آلمانی تدریس می‌شود و دانشجویان باید به زبان آلمانی تسلط کافی و لازم را داشته باشند.

روش اخذ پذیرش در رشته دندانپزشکی در کشور اتریش به روش MedAT-Z موسوم است و از سال 2012  تا به حال تمام دانشگاه های دندانپزشکی در کشور اتریش از این طریق اقدام به پذیرش دانشجو در رشته دندانپزشکی می‌نمایند. در این روش همانطور که بیان شد همه دانشجویان باید در یک آزمون مهم شرکت کرده و در آن نمره قبولی را کسب نمایند. آزمون مهم شرکت کرده و در آنت 

دانشگاه های دندانپزشکی در کشور اتریش برای راحتی کار متقاضیان این رشته اقدام به برگزاری یک دوره آموزشی بسیار مهم و حیاتی می‌نمایند تا مسیر پذیرش دانشجویان در رشته دندانپزشکی به یک شکل واحد در آمده و همه دانشجویان با شرایط یکسان وارد دانشگاه های دندانپزشکی در کشور اتریش شوند. در این دوره آموزش که شامل 4 ترم تحصیلی در 2 سال تحصیلی 9 ماهه خواهد بود، دانشجویان وارد کلاس های آموزش زبان آلمانی و برخی پیش نیازهای مهم برای رشته دندانپزشکی در کشور اتریش، مانند فیزیک، ریاضی، شیمی و زیست شناسی می‌شوند. 

در سال اول تحصیلی و 9 ماه اول شما فقط به یادگیری زبان آلمانی خواهید پرداخت. در نهایت پس از اتمام سال اول تحصیلی دانشجویان موفق به کسب نمره B2 در زبان آلمانی می‌شوند. در سال دوم تحصیلی و در 9 ماهه دوم آموزش های زبان آلمانی برای پذیرش در رشته دندانپزشکی در کشور اتریش ادامه پیدا کرده و دانشجویان در نهایت صاحب مدرک C1 در زبان آلمانی می‌شوند. در طول سال تحصیلی دوم و 9 ماه دوم درس های پیش نیاز نیز وارد چرخه یادگیری دانشجویان متقاضی می‌شود و آن‌ها با این دروس نیز آشنا می‌شوند و پس از پایان دوره با شرکت در آزمون می‌توانند در رقابت با سایر دانشجویان وارد رشته دندانپزشکی در کشور اتریش شوند.

تحصیل دندان‌پزشکی در اتریش و دریافت ویزا

همه کسانی که علاقه‌مند به تحصیل در رشته دندان‌پزشکی اتریش هستند کمتر از 6 ماه قبل از ورود به اتریش نیاز به درخواست ویزا در کنسولگری یا سفارت اتریش دارند.

ویزای C: به شما امکان می‌دهد حداکثر 90 روز در اتریش و سایر کشورهای شینگن اقامت داشته باشید. اگر اجازه ورود به اتریش بدون ویزا را داشته باشید، ضروری نیست.

ویزای D: برای اقامت حداقل 91 روز تا حداکثر 6 ماه. اگر تبعه ژاپن هستید ضروری نیست.

اگر قصد اقامت بیش از 6 ماه را دارید، امکان درخواست اجازه اقامت برای دانشجویان در اتریش (پس از ورود قانونی) وجود دارد.

اجازه اقامت برای مقاصد تحصیلی (“Aufenthaltsbewilligung – Student”) به شما اجازه می‌دهد بیش از 6 ماه اقامت داشته باشید. ظرف 3 روز کاری پس از ورود به اتریش، شما باید در دفتر ثبت‌نام (Meldeamt) در محل اقامت خود ثبت‌نام کنید.

اگر تبعه یک کشور اتحادیه اروپا / EEA یا سوئیس هستید، برای ورود به اتریش نیازی به ویزا ندارید. اگر توانایی مالی کافی برای تأمین هزینه‌های اقامت خود در اتریش و بیمه درمانی معتبر را که تمام هزینه‌های لازم را تأمین می‌کند، داشته باشید، فقط برای ورود و اقامت در اتریش به یک سند مسافرتی معتبر (گذرنامه یا کارت شناسایی) نیاز دارید. اگر قرار است بیش از 3 ماه در اتریش اقامت داشته باشید، باید ظرف 4 ماه از اقامت خود را در مقام شهرداری صالح (Magistrat، Bezirkshauptmannschaft) ثبت‌نام کنید.

قبل از سفر به اتریش فقط می‌توان از طریق نمایندگی صلاحیت‌دار اتریش (سفارت، سرکنسولگری) درخواست ویزا کرد. این مقام همچنین ویزا صادر می‌کند. ویزا در اتریش تمدید نمی‌شود!

شما می‌توانید پس از ورود قانونی و در زمان اقامت قانونی، اجازه اقامت دانشجویان را در نمایندگی صلاحیت‌دار اتریش در کشور محل اقامت خود و یا در اداره اقامت صالح در اتریش درخواست کنید. برای جزئیات بیشتر لطفاً مستقیماً از مرجع ذیصلاح نمایندگی اتریش سال کنید.

درخواست شما باید حداقل 3 تا 6 ماه قبل از ورود موردنظر به اتریش ارسال شود. لطفاً توجه داشته باشید که ممکن است مجبور باشید به دلیل قانونی بودن و ترجمه اسناد و مدارک خود، مراحل اولیه را شروع کنید.

مدارک موردنیاز ویزا D و اجازه اقامت دانشجویی:

 • فرم درخواست ویزا D
 • 2 عکس (3 × 4)
 • پذیرش در دانشگاه یا ثبت‌نام در دوره‌های آمادگی
 • تأیید محل اقامت برای دوره ویزا
 • کپی از همه صفحات گذرنامه
 • تأیید ثبت‌نام
 • تأیید عدم وجود سوابق کیفری (بیش از 1 ماه)
 • بیمه پزشکی (از 30.000 یورو)
 • صورت حساب بانکی برای بیش از 10.000 €
 • نامه حمایت مالی (از طرف یکی از والدین)
 • تأیید نامه حمایت مالی
 • کپی پاسپورت اسپانسر
 • مرجع از محل کار حامی مالی
 • گواهی عدم سوءپیشینه

اسناد پس از بررسی دقیق به دپارتمان کنسولگری اتریش ارسال می‌شوند (برای شهروندان اوکراینی کلیه اسناد به اداره مهاجرت مرکزی در وین ارسال می‌شوند). دفتر ویزا گذرنامه را پس می‌دهد زیرا زمان رسیدگی ممکن است 6 ماه طول بکشد.

اسناد ارسالی توسط بخش کنسولگری در نظر گرفته نمی‌شود و با پست دیپلماتیک به اداره مهاجرت در اتریش (MA35) ارسال می‌شود. این روند تا دو هفته طول می‌کشد. اگر اشتباهی در اسناد وجود داشته باشد، اداره مهاجرت اعلانی را برای شما ارسال می‌کند اما از طریق کنسولگری، این بازه از 1 تا 2 هفته طول می‌کشد. پس از دریافت اسناد تازه، کنسولگری آن‌ها را دوباره به اداره مهاجرت اتریش می‌فرستد به این ترتیب دانش آموزان می‌توانند بیش از یک ماه برای اصلاح اشتباهات اقدام کنند.

ویزای تحصیلی D توسط دپارتمان کنسولگری اتریش برای دانشجویان صادر می‌شود که از 90 تا 180 روزبه دوره‌ها می‌روند. این ویزا فقط یک‌بار در سال صادر می‌شود و نمی‌تواند طولانی شود.

ویزای D در مدت 2-3 روز برای دانشجویانی صادر می‌شود که از اداره مهاجرت در اتریش (MA35) پاسخ مثبت برای اجازه اقامت دریافت کرده‌اند. تاریخ انقضا ویزای D 120 روز است.

پس از دریافت پاسخ مثبت از خدمات مهاجرت (MA35)، درخواست ویزای ویژه D برای اجازه اقامت در کنسولگری اتریش ضروری است. این روند تا چند روز طول می‌کشد؛ اما این بدان معنا نیست که پس از آمدن به اتریش، شما اجازه اقامت خود را آماده دریافت می‌کنید.

مدرک زبان و ویزای تحصیلی اتریش

دانستن زبان آلمانی در این زمینه اهمیت زیادی دارد زیرا دوره‌های آموزشی و خصوصاً در مقطع کارشناسی به زبان رسمی این کشور یعنی آلمانی صورت می‌پذیرد. البته دانستن زبان آلمانی و داشتن مدرک آن، جزء پیش‌شرط‌های پذیرش نیست؛ اما باید به یادداشت که جزء پیش‌شرط‌های شروع دوره آموزشی اصلی است. برای متقاضیان، امکان یادگیری آلمانی در اتریش نیز وجود دارد.

برای تحصیل در برخی رشته‌ها و ازجمله تحصیل دندان‌پزشکی در اتریش، افزون بر موارد فوق، باید در آزمون ورودی شرکت کرد و نمره لازم را به دست آورد. اکثر متقاضیان، برای بالا بردن شانس موفقیت خود در این زمینه، قبلاً در کالج‌های آماده سازی آزمون دندان‌پزشکی ثبت‌نام می‌کنند تا در دروس مواد امتحانی، متبحر گردند. متقاضیان در انتخاب دانشگاه خصوصی و دولتی جهت تحصیل دندان‌پزشکی در اتریش آزاد می‌باشند. البته مسلّما تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی هزینه بیشتر دارد.

برای دریافت پذیرش باید به همراه ترجمه آلمانی آن‌ها باشد و این یکی از مهم‌ترین شرایط تحصیل دندان‌پزشکی در اتریش به شمار می‌رود. دانشجویان متقاضی باید در نظر داشته باشند کسب نمره آیلتس بالای 6 از شرایط تحصیل دندان‌پزشکی در اتریش محسوب می‌شود که باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشند.

کار پس از تحصیل در رشته دندان‌پزشکی اتریش

بعد از فارغ‌التحصیلی، اکثر دانشجویان به عنوان دندان‌پزشک، متخصص بهداشت دندان‌پزشکی یا دستیار دندان‌پزشکی کار می‌کنند.

فارغ‌التحصیلان به‌طور خودکار واجد شرایط کار به عنوان پزشک عمومی در هر 32 کشور عضو اتحادیه اروپا و اتحادیه تجارت آزاد اروپا هستند. عضویت در انجمن آموزش دندان‌پزشکی در اروپا پیروی از هرگونه به‌روزرسانی مشخصات و صلاحیت‌های دندان‌پزشک فارغ‌التحصیل اروپا را تضمین می‌کند.

فارغ‌التحصیلان می‌توانند در کلینیک‌های خصوصی یا بیمارستان‌های خصوصی و دولتی و کلینیک‌های اجتماعی خودکار کنند.

برنامه دندان‌پزشکی ما دانشجویان بین‌المللی را از سراسر جهان ازجمله آلمان، ایتالیا، سوئد، نروژ، انگلیس، ایرلند، روسیه، نیوزیلند، فرانسه، اسرائیل و یونان جذب می‌کند. فارغ‌التحصیلان می‌توانند در جراحی دهان، دندان‌پزشکی ترمیمی، دندان‌پزشکی کودکان، ارتودنسی و سایر موارد تخصص داشته باشند.

منظور از فارغ‌التحصیلان این است که مهارت‌های متناسب با مشخصات شغلی متخصص دندان‌پزشکی، دهان و دندان و جراحی فک را کسب کنند. پس از تحصیل، یک دندان‌پزشک باید:

 • قادر است مسئولیت کامل درمان موفقیت‌آمیز و ایمن بیماران را بر عهده بگیرد
 • با آگاهی از نیاز به آموزش مداوم حرفه‌ای مادام‌العمر و
 • قادر به کشف صحیح یافته‌های علمی جدید و استفاده از آن‌ها در عمل حرفه‌ای خود است.

از پنج نوع متخصص دندان‌پزشکی (جراحان دهان، دندان‌پزشکی، ارتودنتیست، پریودنتیست و دندان‌پزشکان اطفال)، جراحان دهان و دندان به‌طور مداوم بالاترین درآمد را دارند. متخصصان دندان‌پزشکی درحالی‌که پریودنتیست ها کمترین درآمد دندان‌پزشکان را دارند.

از بین پنج نوع تخصصی که در این مختصر موردمطالعه قرارگرفته است، ارتودنتیست ها کمترین میزان مشغله خود گزارش داده‌شده را دارند درحالی‌که جراحان دهان بالاترین میزان مشغولیت خود گزارش‌شده. از بین پنج نوع تخصصی که در این مختصر مطالعه شده، درصد بیشتری از کودکان است. دندان‌پزشکان در سازمان‌های خدمات دندان‌پزشکی (DSO) وابسته کار می‌کنند درحالی‌که پایین‌تر است. درصد پریودنتیست ها در روش‌های وابسته به DSO کار می‌کنند.

 برای به دست آوردن اجازه کار در کشور اتریش به‌عنوان دندان‌پزشک اولین مرحله گذراندن دوره‌های زبان آلمانی و بنابراین رسیدن به تسلط کامل در زبان آلمانی است. مرحله دوم نیز شرکت در دوره‌های معادل‌سازی و کارورزی است. زمانی که دندان‌پزشک مدارک مبنی بر تأیید مدارکش را از سازمان مربوطه دریافت کرد، وارد دوره‌های تکمیلی‌تر می‌شود و بعد از گذراندن این دوره و پاس کردن آزمون‌های مدنظر او عنوان Doctor of Medicine را که مورد تأیید اتحادیه اروپاست، به دست می‌آورد که می‌تواند وارد دوره‌های تخصص شده و یا به‌عنوان پزشک کار کند.

دندان‌پزشکانی که در خارج از اتریش تحصیل‌کرده‌اند واجد شرایط شرکت در پروسه آزمون ADC هستند اگر که مدرک دندانپزشکی خود را در یک دوره آکادمی تمام‌وقت چهارساله در یک دانشگاه شناخته‌شده توسط ADC گذرانده و تکمیل کرده باشند. اثبات واجد شرایط بودن برای ثبت‌نام به‌عنوان دندان‌پزشک نیز باید ارائه شود.

پروسه‌های آزمون ADC برای ارزیابی توانایی‌های دندان‌پزشکانی است که در خارج از اتریش تحصیل‌کرده‌اند و مدرک تحصیلی آن‌ها موردپذیرش انجمن دندانپزشکی اتریش نیست ارائه می‌شود.

پروسه آزمون شامل سه بخش است: آزمون تخصصی زبان مشاغل علوم پزشکی ( OET ) که در کل استاندارد A یا B برای پذیرش موردنیاز است ( برای کسب اطلاعات بیشتر از بخش A دیدن کنید ). آزمون کتبی اولیه ( سؤالات چندگزینه‌ای و سؤالات با جواب‌های کوتاه ) و آزمون پایانی ( بالینی ). این آزمون‌ها باید به‌صورت متوالی انجام شوند.

دندان‌پزشکان در حوزه دندانپزشکی عمومی یا تخصصی در یکی از زمینه‌های زیر کار می‌کنند: ارتودنسی، پریودنتیکس ( بیماری‌های لثه و اطراف دهان )، دندانپزشکی کودکان، پروتزهای دندانی، اندونتیکس ( بیماری‌های حفره میانی دندان ) و جراحی فک و صورت، سلامت عمومی دهان و دندان و رادیولوژی 

انجمن دندانپزشکی اتریش، مسئول ارزیابی دندان‌پزشکانی است که در خارج از اتریش تحصیل‌کرده‌اند تا بتوانند در اتریش به‌عنوان دندان‌پزشک ثبت‌نام شوند. ADC همچنین مسئول اعتبار گذاری دانشکده‌های دندانپزشکی اتریش است. انجمن‌های دندانپزشکی، دانشکده‌های دندانپزشکی، کالج سلطنتی دندانپزشکی و شورای دندانپزشکی اتریش دارای نمایندگانی در ADC هستند. 

تالار دندانپزشکی اتریش، وظیفه رسیدگی و پیشبرد اقتصادی و توسعه مزایای اجتماعی و حرفه‌ای اعضای خود را بر عهده دارد و علاوه بر آن حفاظت از اصول اخلاق حرفه‌ای نیز ازجمله وظایف آنان به شمار می‌رود. به علت وجود چنین مسئولیت جامع و رسمی‌ای، علاوه بر اختیاراتی که تالار دندانپزشکی اتریش دارد، اختیارات و وظایفی نیز از جانب دولت به این سازمان محول شده است.

درآمد دندان‌پزشک در اتریش

حقوق دندان‌پزشکان در اتریش از 4،750 یورو در ماه (حداقل حقوق) تا 14000 یورو در ماه (حداکثر حقوق) است.

میانگین حقوق 8،760 یورو در ماه است، به این معنی که نیمی (50٪) از افرادی که به‌عنوان دندان‌پزشک (دندان‌پزشک) کار می‌کنند کمتر از 8760 یورو درآمد دارند درحالی‌که نیمی دیگر بیش از 8،760 یورو درآمد دارند. متوسط ​​نشان‌دهنده ارزش دستمزد متوسط ​​است. به‌طورکلی، شما می‌خواهید در سمت راست نمودار باشید و گروهی بیش از حقوق متوسط ​​دریافت می‌کنند.

صدک ها

نزدیک بودن به میانه دو مقدار است: صدک 25 و 75. با خواندن نمودار توزیع حقوق و دستمزد، 25٪ از دندان‌پزشکان (دندان‌پزشکان) کمتر از 6،080 یورو درآمد کسب می‌کنند درحالی‌که 75٪ آن‌ها بیش از 6،080 یورو درآمد دارند. همچنین از نمودار، 75٪ از دندان‌پزشکان (دندان‌پزشکان) کمتر از 10،900 یورو درآمد دارند درحالی‌که 25٪ بیش از 10،900 یورو درآمد دارند.

مقایسه حقوق ماهانه دندان‌پزشک اتریش بر اساس تجربه

سطح تجربه مهم‌ترین عامل در تعیین حقوق است. طبیعتاً هرچه سال‌ها تجربه بیشتری داشته باشید، دستمزد شما نیز بالاتر می‌رود. دندانپزشکی باسابقه کمتر از دو سال تقریباً 5390 یورو در ماه درآمد کسب می‌کند.

در حالیکه پیش‌بینی می‌شود فردی با سطح تجربه بین دو تا پنج سال 7240 یورو در ماه کسب کند، 34٪ بیشتر از فردی باسابقه کمتر از دو سال.

با حرکت روبه‌جلو، سطح تجربه بین پنج‌تا ده سال حقوق 9400 یورو در ماه را به همراه دارد، 30٪ بیشتر از فردی با دو تا پنج سال تجربه.

“به‌طور متوسط ​​، حقوق شخص در زمان عبور از مرز 10 سال تجربه، حقوق اولیه او را دو برابر می‌کند. “

* بر اساس میانگین تغییر در حقوق و دستمزد در طول زمان، تغییرات حقوق در افراد مختلف متفاوت است.

علاوه بر این، دندانپزشکی که تخصص او در هر مکانی بین ده تا پانزده سال است، ماهیانه معادل 11400 یورو حقوق دریافت می‌کند، 21 درصد بیشتر از شخصی که پنج‌تا ده سال سابقه دارد.

اگر سطح تجربه بین پانزده‌تا بیست سال باشد، دستمزد مورد انتظار 12400 یورو در ماه است، 9٪ بیشتر از فردی با ده تا پانزده سال سابقه.

سرانجام، کارکنانی که بیش از بیست سال سابقه کار دارند، ماهیانه 13100 یورو حقوق می‌گیرند، 5 درصد بیشتر از افراد با پانزده‌تا بیست سال سابقه کار.

تغییر متوسط ​​حقوق و دستمزد دندان‌پزشکان بر اساس تجربه در اتریش

 • 0 – 2 سال: 5390 یورو
 • 52 – 5 سال + 34٪: 7240 یورو
 • 5 – 10 سال + 30٪: 9400 یورو
 • 10 – 15 سال + 21٪: 11400 یورو
 • 15 – 20 سال + 9٪: 1212400 یورو
 • 20+ سال + 5٪: 13100 یورو

مقایسه حقوق و دستمزد دندان‌پزشک اتریش بر اساس تجربه

گرچه جنسیت نباید تأثیری در حقوق و دستمزد داشته باشد، اما این موضوع درواقع این تأثیر دارد. پس چه کسی حقوق بیشتری می‌گیرد: مردان یا زنان؟ کارمندان مرد دندان‌پزشک در اتریش به‌طور متوسط ​​4٪ بیشتر از همکاران زن خود درآمد دارند.

مقایسه درآمد دندان‌پزشکان در اتریش

 • دستیار دندانپزشکی 2650 EUR -71٪
 • بهداشت دندانپزشکی 2530 EUR -72٪
 • تکنسین آزمایشگاه دندانپزشکی 2520 EUR -72٪
 • متخصص پذیرش دندان 2060 EUR -77٪
 • تکنسین دندانپزشکی 2320 EUR -75٪
 • دندان‌پزشک 3580 EUR -61٪
 • دندان‌پزشک 9130 EUR + 0٪
 • متخصص ریشه 11500 یورو + 26٪
 • دستیار ارتودنسی 2580 EUR -72٪
 • ارتودنتیست 11700 یورو + 28٪
 • پریودنتیست 11500 EUR + 26٪
 • پروتز دندان 11500 یورو + 26٪

مقایسه حقوق و دستمزد بر اساس شهر

 • متوسط ​​حقوق شهر
 • دورنبیرن 8670 یورو
 • گراتس 10300 یورو
 • اینسبروک 9420 یورو
 • کلاگنفورت 9460 یورو
 • لینز 9320 یورو
 • سالزبورگ 9380 یورو
 • سنت پولتن 8650 یورو
 • وین 10200 یورو
 • Villach 9490 یورو
 • Wels 8،620 EUR
 • وینر نوستاد 8680 یورو

مقایسه حقوق دولت و بخش خصوصی

از کجا می‌توانید حقوق بیشتری دریافت کنید، کار در یک شرکت خصوصی یا دولت؟ کارمندان بخش دولتی در اتریش به‌طور متوسط ​​7 درصد بیشتر از همتایان بخش خصوصی خود در کل بخش‌ها درآمد دارند.

 • بخش خصوصی: 3640 یورو
 • بخش دولتی + 7٪: 3900 یورو


2 دیدگاه برای “تحصیل دندانپزشکی اتریش

 1. ناشناس گفته:

  سلام
  به چه صورتي ميتوانم براي تحصيل در اتريش اقدام كنم؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز.برای دریافت اطلاعات در این زمینه با شماره 02143000021 تماس بگیرید تا مشاوران ما شما را راهنمایی کنند.قدردان شما.تیم اعزام GO2TR.

 2. ناشناس گفته:

  سلام من چون ایران زندگی نمیکنم چطورمیتوانم اقدام کنم خودم دانشجوی دندانپزشکی هستم وبرای اتریش میخوام اقدام کنم

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز، عدم حضور شما در کشور مشکلی ایجاد نمیکند صرفا با داشتن پاسپورت معتبر و مدارک لازم میتوانید از سفارتخانه کشور مورد نظر اقدام کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره ی تخصصی با شماره ی 02143000021 تماس حاصل فرمایید. قدردان شما هلدینگ مهاجرتی GO2TR.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *