x
اگر اولین بار هست که از سایت GO2TR دیدن می‌کنین، حتما از این صفحه شروع کنین!

تحصیل دندانپزشکی اتریش

شرایط تحصیل دندان‌پزشکی شبیه به پزشکی است و برای تحصیل در اتریش در این رشته، باید در آزمون ورودی قبول شوید. تحصیل در رشته‌ی دندان‌پزشکی در کشور اتریش شش سال طول می‌کشد که سه تا چهار سال آن صرف دوره‌ی دندان‌پزشکی عمومی و دو سال صرف تخصص دندان‌پزشکی می‌شود. از لحاظ کیفیت ارائه‌ی رشته‌ی دندان‌پزشکی، اتریش در بین 100 کشور برتر جهان قرار دارد. دوره‌ی دندانپزشکی عمومی به زبان آلمانی ارائه می‌شود؛ البته شما می‌توانید در دانشگاه‌های غیردولتی دوره‌هایی به زبان انگلیسی پیدا کنید؛ ولی باید پیش از آغاز به تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی، اعتبار مدرک آن‌ها در ایران و تأیید یا عدم تأیید آن‌ها توسط وزارت علوم را بررسی کنید.

 مدارک مورد نیاز برای تحصیل در اتریش در رشته‌ی دندان‌پزشکی عبارتند از:

 • مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به صورت ترجمه شده و به همراه ریز نمرات آن‌ها (دانشجویانی که دارای معدل بالای 16 هستند، از شانس بیشتری برای اخذ پذیرش تحصیل در اتریش برخوردارند).
 • مدرک قبولی در آزمون ورودی رشته‌ی دندانپزشکی
 • مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی (در صورت درخواست دانشگاه)
 • مدارک شناسایی به صورت ترجمه شده به زبان آلمانی
 • ویزای تحصیل در اتریش

 این امکان وجود دارد که برخی از دانشگاه‌ها به گواهی عدم سوء پیشینه و گواهی سلامت دانشجو نیاز داشته باشند. برای این که به خاطر نقص مدرک دچار تأخیر در روند پذیرش نشوید، بهتر است پیش از ارسال مدارک سایت دانشگاه مورد نظر خود را چک کنید.

جایگاه دندانپزشکی اتریش در جهان و اعتبار مدارک آن

جایگاه دندانپزشکی اتریش در جهان و اعتبار مدارک آن

در کشور اتریش حتی دانشجویان داخلی هم به راحتی نمی‌توانند بر روی صندلی‌های دانشگاه‌های دندانپزشکی در کشور اتریش بنشینند، آنها نیز مانند دانشجویان بین‌المللی باید از مراحل مختلفی عبور کنند تا بتوانند در این رشته در دانشگاه‌های این کشور پذیرش بگیرند.

دانشگاه‌های دندانپزشکی در کشور اتریش در دنیا معروفند به این‌که مجهزترین و بهترین امکانات رشته دندانپزشکی را در اکثر دانشگاه‌های خود دارا می‌باشند. چیزی که در کشورهای دیگر کمتر اتفاق می‌افتد و در اکثر موارد فقط دانشگاه‌های بسیار مطرح و برتر آن‌ها از این امکانات برخوردار بوده و بقیه از تجهیزات ضعیف‌تری استفاده می‌نمایند. 

به خاطر همین مسئله هم دانشگاه‌های دندانپزشکی در کشور اتریش از رتبه‌های بسیار خوبی در رنکینگ‌های مختلفی دانشگاهی برخوردار می‌باشند. بسیاری از دانشگاه‌های دندانپزشکی در کشور اتریش از دانشکده‌های دیگری نیز برخوردار هستند. ممکن است در رده‌بندی کلی دانشگاه‌ها نام این دانشگاه‌ها جایگاه خوبی نداشته باشد و رتبه ضعیفی را داشته باشد، اما وقتی نوبتی به رده‌بندی موضوعی و علی‌الخصوص رده‌بندی پزشکی و دندانپزشکی در دنیا می‌رسد، رتبه‌های دانشگاه‌های دندانپزشکی در کشور اتریش بسیار عالی خواهد بود و آن‌ها بخاطر امکانات بسیار عالی که برای دانشجویان اختصاص داده‌اند، می‌توانند بهترین رتبه‌ها را در بین سایر دانشگاه‌های دندانپزشکی در دنیا داشته باشند و آنها تقریبا در این مسئله یک برند مهم جهانی هستند.

مدت تحصیل دندانپزشکی عمومی اتریش

مدت تحصیل دندانپزشکی عمومی اتریش

طول مدت تحصیل در رشته دندانپزشکی عمومی در کشور اتریش 6 سال تحصیلی و 12 ترم تحصیلی است که این 12 ترم در اکثر دانشگاه‌های این کشور به سه فاز تحصیلی تقسیم می‌شود.

فاز اول

فاز اول تحصیلی در رشته دندانپزشکی در کشور اتریش، که شامل ترم‌های 1 تا 4 تحصیلی است بیشتر به آموزش درس‌های پیش نیاز لازم برای واحدهای اصلی پرداخته و یک نگاه عمومی کلی به پزشکی عمومی و دندانپزشکی است. در این فاز تحصیلی دانشجویان بیشتر با آناتومی بدن انسان و دندان او و بیماری‌های مختلف و سیستم های مختلف موثر بر بدن انسان آشنا می‌شوند.

آن‌ها مهارت‌های اجتماعی دندانپزشکی در کشور اتریش را نیز در فاز اول تحصیلی یاد گرفته و پایه‌های اولیه شروع کار در رشته دندانپزشکی در کشور اتریش را می‌آموزند.

فاز دوم

در فاز دوم تحصیلی که از ترم 5 تا ترم 8 را شامل می‌شود و به فاز پیش بالینی معروف است، دانشجویان رشته دندانپزشکی در کشور اتریش آموزش‌ها و تئوری‌های اصلی دندانپزشکی را می‌آموزند و با انواع دندان‌های خراب و روش بهبودی آن‌ها بیشتر آشنا می‌شوند. در این مرحله از آموزش، آن‌ها روش‌های مختلف جراحی دندان را به صورت تئوری و با استفاده از سمینارها و فیلم‌های آموزشی مختلف به ذهن می‌سپارند.

فاز سوم

در فاز سوم و نهایی آموزش دندانپزشکی در کشور اتریش دانشجویان شروع به آموزش مهارت‌های بالینی و کاملا عملی می‌نمایند. در ترم‌های آخر بیشتر وقت دانشجویان دندانپزشکی در کشور اتریش در کلینیک‌های دندانپزشکی و بصورت کارآموزی سپری می‌شود.

مدت تحصیل تخصص دنداپزشکی اتریش

مدت تحصیل تخصص دنداپزشکی اتریش

طول مدت تحصیل تخصص دندانپزشکی در کشور اتریش مانند طول مدت تخصص پزشکی در این کشور است و دانشجویان باید با رعایت نکاتی این زمان را برای خود کوتاه‌تر نمایند. در برنامه‌ها و واحدهای درسی پیش بینی شده برای دانشجویان تخصص دندانپزشکی در کشور اتریش، 6 ترم تحصیلی در نظر گرفته شده است که آن‌ها باید در هر ترم تعداد واحد نظری خاصی را سپری نمایند. در ترم‌های تحصیلی تخصص دندانپزشکی در کشور اتریش علاوه بر واحدهای تئوری گنجانده شده، تعدادی واحد عملی و کارگاهی و سمینار و همایش نیز وجود دارد که دانشجویان تخصص دندانپزشکی در کشور اتریش ملزم به سپری کردن آن‌ها هستند. 

در 3 سال تحصیلی در تخصص دندانپزشکی در کشور اتریش، دانشجویان باید این واحدهای تئوری که معمولا بین 2 تا 4 واحد درسی هستند را در کنار سایر واحدهای عملی و کارگاهی سپری نمایند. آن‌ها حتی باید در کنفرانس‌ها و همایش‌های مختلف شرکت کرده و در آن‌ها سخنرانی نمایند. البته آن‌ها مجاز به شروع و انجام پایان نامه تحصیلی خود در تخصص دندانپزشکی است. با این حساب حداقل زمان تحصیل تخصص دندانپزشکی در کشور اتریش 6 ترم تحصیلی و یا 3 سال خواهد بود. بیشتر از این مقدار بستگی به زمان آماده سازی و تحویل پایان نامه تحصیلی آن‌ها خواهد داشت. در واقع هرچه این زمان برای آن‌ها کوتاه‌تر باشد، می‌توانند زودتر دوره تخصص دندانپزشکی در کشور اتریش را به پایان برسانند. البته با توجه به سخت گیری‌های دانشگاه‌های دندانپزشکی در کشور اتریش برای پایان نامه، شما باید وقت بسیار زیادی را برای آن قائل شوید.

 

لیست دانشگاه های رشته دندانپزشکی اتریش

لیست دانشگاه های رشته دندانپزشکی اتریش

دانشگاه‌هایی که در رشته دندانپزشکی در کشور اتریش دانشجو می‌پذیرند، مشابه همان دانشگاه‌های پزشکی در این کشور هستند. در واقع کشور اتریش دانشگاه‌های زیادی ندارد و همین معدود دانشگاه‌های این کشور در رشته پزشکی، کلینیک‌های مجهز برای آموزش دندانپزشکی را نیز دارند.

 • دانشگاه علوم پزشکی وین - Medical University of Vienna

دانشگاه علوم پزشکی وین که در بین دانشگاه‌های دندانپزشکی در کشور اتریش بهترین جایگاه را به خود اختصاص داده است، در رنکینگ جهانی بهترین دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی، در جایگاه 60 ام دنیا قرار گرفته است. این دانشگاه که در شهر وین اتریش، پایتخت این کشور قرار دارد، در رده‌بندی بهترین دانشگاه‌های غیرموضوعی جهان در جایگاه 196 دنیا قرار می‌گیرد و از این نظر پس از دانشگاه وین اتریش، جایگاه دوم را در این کشور داراست.

 • دانشگاه پزشکی اینسبروک - Medical University of Innsbruck

این دانشگاه علوم پزشکی در شهر اینسبروک کشور اتریش قرار گرفته است و از نظر رتبه‌بندی دانشگاه‌های دندانپزشکی در کشور اتریش پس از دانشگاه علوم پزشکی وین، جایگاه دوم را دارا می‌باشد. در حال حاضر رتبه جهانی دانشگاه پزشکی اینسبورگ، رتبه 176 جهان می‌باشد که رتبه خوبی برای این دانشگاه به نظر می‌رسد. رتبه این دانشگاه در رده‌بندی غیرموضوعی نیز جایگاه 388 ام را به خود اختصاص داده است. 

 • دانشگاه علوم پزشکی گراس - Medical University of Graz

 دانشگاه بزرگ علوم پزشکی گراس در شهر گراس اتریش واقع شده است. در بین دانشگاه‌های دندانپزشکی در کشور اتریش در جایگاه سوم و در رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌های پزشکی، دقیقا یکی بعد از دانشگاه پزشکی اینسبروک، در جایگاه 177 قرار گرفته است. البته رتبه کلی این دانشگاه در رده‌بندی غیرموضوعی در جهان، رتبه 403 می‌باشد که از این نظر از دانشگاه اینسبروک بسیار پایین‌تر است.

 • دانشگاه وین - University of Vienna

دانشگاه وین، در مقایسه دانشگاه‌های دندانپزشکی در کشور اتریش پس از 3 دانشگاه برتر دندانپزشکی در کشور اتریش در جایگاه چهارم قرار گرفته است، اما این دانشگاه در رده‌بندی کلی برترین دانشگاه‌های جهان، رتبه 189 جهان را دارد و از این نظر از همه دانشگاه‌های کشور اتریش، جایگاه بهتری داراست. رتبه این دانشگاه پزشکی در جهان از منظر آموزش پزشکی، جایگاه 429 جهان را به خود اختصاص داده است. 

 • دانشگاه پزشکی خصوصی پاراسلسوس - Paracelsus Private Medical University

این دانشگاه پزشکی خصوصی در شهر سالزبورگ اتریش واقع شده است و در رده‌بندی دانشگاه‌های دندانپزشکی در کشور اتریش جایگاه پنجم را دارا می‌باشد. رتبه جهانی این دانشگاه خصوصی جایگاه 529 جهان است که برای یک دانشگاه دندانپزشکی خصوصی رتبه بسیار خوبی محسوب می‌شود. 

 • دانشگاه یوهان کپلر لینز - Johannes Kepler University Linz
 • دانشگاه کارل فرانسیز گراس - Karl-Franzens-University Graz

هزینه تحصیل دندانپزشکی و تمام هزینه‌های جانبی

هزینه تحصیل دندانپزشکی و تمام هزینه‌های جانبی

اتریش یکی از کشورهایی است که هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در آن، از ارزان‌ترین موارد در بین کشورهای همجوار و اروپایی است. هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در اتریش تقریبا چیزی حدود یک چهارم هزینه تحصیل در کشورهایی مانند رومانی و بلغارستان است؛ از این نظر مخصوصا برای دانشجویان ایرانی می‌تواند یک گزینه عالی و استثنایی باشد. البته هزینه زندگی در کشور اتریش هم خیلی بالا نیست و شما می‌توانید با یک هزینه متعادل در این کشور اقامت داشته باشید.

هزینه شهریه تحصیلی در رشته دندانپزشکی در کشور اتریش برای دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، 36/363 یورو برای هر ترم و برای دانشجویان سایر کشورها 72/726 یورو برای هر ترم است. این عدد برای کشورهای دیگر تقریبا دو الی چهار برابر این مقدار است. علاوه بر هزینه شهریه برای هر ترم، دانشجویان رشته دندانپزشکی در کشور اتریش موظف به پرداخت 20/20 یورو نیز به عنوان حق بیمه در هر ترم است. دقت داشته باشید که این میزان حق بیمه برای هر ترم تحصیلی است که جمعا مبلغ شهریه به همراه بیمه برای دانشجویان دندانپزشکی در کشور اتریش برای دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا 56/383 و برای دانشجویان کشورهای دیگر 92/746 یورو برای هر ترم تحصیلی خواهد بود.

در اکثر دانشگاه‌های معتبر و ملی اتریش، دانشجویان می‌توانند از بهترین امکانات خوابگاهی استفاده کرده و هزینه‌های خود را کاهش دهند. هزینه‌های اقامت در خوابگاه‌های ملی برای هر دانشجوی رشته دندانپزشکی در کشور اتریش معادل 300 تا 400 یورو بسته به دانشگاه خواهد بود. با توجه به اینکه خوابگاه‌های مدرن دانشجویی برای دانشجویان رشته دندانپزشکی در کشور اتریش نزدیک دانشگاه‌های این کشور و در محیط دانشگاهی قرار دارند، دانشجویان با اقامت در این خوابگاه‌ها از هزینه‌هایی مانند هزینه رفت و آمد معاف خواهند بود. 

دقت داشته باشید که هزینه‌های اقامت در داخل شهرهای مختلف اتریش برای دانشجویان رشته دندانپزشکی در کشور اتریش تقریبا معادل 600 تا 800 یورو است. البته هزینه‌های زندگی در کشور اتریش و سایر کشورهای اروپایی به شدت به سبک زندگی افراد بستگی دارد. دانشجویان رشته دندانپزشکی در کشور اتریش می‌توانند در حین تحصیل با مجوز از دانشگاه‌ها به کارهای نیمه وقت بپردازند و یا کارهایی را در خود دانشگاه برای انجام بیابند که می‌تواند کمک هزینه بسیار خوبی برای آن‌ها در هنگام تحصیل باشد. این یک امر طبیعی در بین دانشجویان رشته دندانپزشکی در کشور اتریش است و بسیاری از دانشجویان از این روش برای کاهش هزینه‌های خود استفاده می‌کنند. 

 نوع غذاهای مصرفی و استفاده از مکان‌ها و لوازم تفریحی نیز یکی از پرهزینه‌ترین موارد برای اکثر دانشجویان خارجی متقاضی رشته دندانپزشکی در کشور اتریش است. رفاه اجتماعی مردم در کشور اتریش بسیار بالا است و آن‌ها به راحتی می‌توانند از مکان‌های تفریحی و سیاحتی این کشور استفاده نمایند و این برای دانشجویانی که از کشورهای غیر اروپایی  برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور اتریش به این کشور آمده باشند، می‌تواند دردسرهای زیادی را ایجاد نماید. مخصوصا اگر تفاوت ارز جاری آن کشورها با یورو بسیار بالا باشد.

نحوه اخذ پذیرش تخصص دندانپزشکی در اتریش

نحوه اخذ پذیرش تخصص دندانپزشکی در اتریش

پذیرش در یکی از گرایش‌های دندانپزشکی در کشور اتریش به عنوان تخصص دندانپزشکی در این کشور کمی از پذیرش در رشته دندانپزشکی عمومی در کشور اتریش پیچیده‌تر است. موضوع اصلی پذیرش در تخصص دندانپزشکی در کشور اتریش پایان‌نامه دکترای تخصصی شما خواهد بود. در هنگام پذیرش در رشته دندانپزشکی عمومی در کشور اتریش طرف مقابل شما برای پذیرش خود دانشگاه است. اما در هنگام پذیرش تخصص دندانپزشکی در کشور اتریش شما باید با یک استاد در یکی از دانشگاه‌های دندانپزشکی در کشور اتریش مکاتبه داشته باشید و درباره موضوع پایان‌نامه و تحصیل خودتان با وی صحبت نمایید. این استاد با قبول پایان‌نامه شما، می‌تواند از شما در جلسه هیئت مدیران دانشگاه دفاع کرده و موجب پذیرش شما در تخصص دندانپزشکی در کشور اتریش شود. البته همه این موارد تنها در شرایطی خواهد بود که شما بتوانید مدارک و مستندات لازم را برای استاد مورد نظر خود آماده نمایید. 

در واقع شما برای پذیرش در تخصص دندانپزشکی در کشور اتریش با دو چالش روبرو خواهید بود. که چالش اول به تهیه و ارائه مدارک لازم برای اخذ پذیرش در تخصص دندانپزشکی در کشور اتریش بر می‌گردد و چالش دوم ارائه یک موضوع پایان‌نامه مناسب و مورد قبول قرار گرفتن این پایان‌نامه توسط یکی از اساتید دانشگاه مورد نظر شما می‌باشد.

با توجه به اینکه پایان نامه تخصص دندانپزشکی در کشور اتریش حتما باید یک کار عملی ویژه باشد، استاد پایان‌نامه شما قرار است از بودجه اختصاص یافته خود برای پایان نامه شما یک حمایت مالی را نیز به عمل آورد. بنابراین شما در ارائه موضوع و پروپوزال خود برای این استاد باید بسیار عالی و بی نقص عمل نمایید.

حتی حضور شما در جلسه آموزش دانشگاه دندانپزشکی الزامی نخواهد بود و خود استاد شما می‌تواند در این جلسه از شما و پایان نامه شما دفاع کرده و نتیجه را به شما ابلاغ نماید.

در حالی که آموزش دندانپزشکی در کشور اتریش به زبان آلمانی ارائه می‌شود اما پایان‌نامه‌های دوره تخصص دندانپزشکی در کشور اتریش با توجه به بین‌المللی بودن آنها و ارائه به مراکز بین‌المللی مختلف باید به زبان انگلیسی تدوین شود و شما برای پذیرش در تخصص دندانپزشکی در کشور اتریش نیاز به اخذ حداقل مدرک C1 انگلیسی خواهید داشت.

علاوه بر قبولی موضوع پایان نامه و پروپوزال شما در دانشگاه های اتریش برای تحصیل در تخصص دندانپزشکی در کشور اتریش شما نیاز به ارائه مدارک زیر برای پذیرش در آن خواهید بود:

 • یک مدرک دندانپزشکی عمومی از یک دانشگاه معتبر در اتریش و یا کشور مبداء، یا یک مدرک تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در رشته تحصیلی دانشگاهی دیگر مانند رشته های فنی مرتبط، رشته های علوم انسانی مرتبط
 •  ارائه یک مدرک دوره کارشناسی پس از اتمام دوره متوسطه در یک مرکز آموزش عالی دانشگاهی.
دقت داشته باشید که مرتبط بودن و یا نبود و همبستگی رشته تحصیلی شما در جلسه هیئت آموزشی دانشگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد و اگر مدرک دانشگاهی شما مرتبط نباشد و یا مدرک دندانپزشکی عمومی شما از مرکز معتبری اخذ نشده باشد، درخواست شما برای پذیرش در تخصص دندانپزشکی در کشور اتریش رد خواهد شد.

مهارت در زبان انگلیسی هم به صورت گفتاری و هم به صورت کتبی که حداقل نیاز به مدرک زبان انگلیسی C1 ضروری خواهد بود.

تعهد استاد راهنمای شما برای موضوع پایان‌نامه شما نیز باید جزء مدارک شما باشد که هر متقاضی برای اخذ مجوز پایان‌نامه و تحصیل در تخصص دندانپزشکی در کشور اتریش باید مستقیما با یکی از اساتید مکاتبه نماید.

مدارک و احراز هویت

علاوه بر فرم های درخواستی که در وبسایت هر دانشگاه دندانپزشکی در کشور اتریش قرار داده شده است و باید به طور کامل پر شوند و توسط همه افراد مورد نیاز امضا شوند، مدارک زیر نیز باید ارسال شود:

 • مدارک تحصیلی دبیرستان
 • گواهینامه های تحصیلات تکمیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد، مطالعات دیپلم)
 • شما باید از کشور مبداء خود گواهی دال بر امکان شرکت و ثبت نام در تخصص دندانپزشکی در آن کشور را ارائه نمایید. 
 • عکس رنگی (اندازه پاسپورت)
 • رزومه
 • فتوکپی گذرنامه

مدارک ارسالی توسط شما باید توسط سازمان‌های ذیربط تایید شوند. این سازمان‌ها برای کشورهای مختلف کمی متفاوت خواهد بود. برای مثال برای کشور ایران نیاز است که این مدارک توسط وزارت آموزش و پرورش و سپس وزارت امور خارجه و در نهایت توسط سفیر اتریش در کشور ایران تایید شوند.

نحوه اخذ پذیرش دندانپزشکی عمومی در اتریش

نحوه اخذ پذیرش دندانپزشکی عمومی در اتریش

نحوه اخذ پذیرش در رشته دندانپزشکی در کشور اتریش روند خیلی پیچیده ای ندارد و همه دانشجویان کشورهای مختلف می‌توانند برای رشته دندانپزشکی در کشور اتریش ثبت نام نمایند و با تهیه مدارک لازم در دانشگاه های این کشور مشغول تحصیل در رشته دندانپزشکی عمومی شوند. قوانین اخذ پذیرش دندانپزشکی عمومی در کشور اتریش، برای دانشجویان همه کشورها تقریبا یکسان است، اما میزان و درصد پذیرش از کشورهای مختلف برای رشته دندانپزشکی در کشور اتریش کمی متفاوت است. 

با توجه به اینکه اتریش کشور خیلی وسیع و بزرگی نیست و ایالت های زیادی هم ندارد، در نتیجه تعداد دانشگاه های دولتی و دانشگاه های معتبری که رشته دندانپزشکی در کشور اتریش را دارا می‌باشند و آن را برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌نمایند، خیلی نیست. در نهایت به تصمیم وزارت بهداشت و دولت کشور اتریش فقط 30 درصد از میزان کل دانشجویان دندانپزشکی در کشور اتریش به دانشجویان بین‌المللی اختصاص داده می‌شود و از این 30 درصد هم 25 درصد آن‌ها متعلق به دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌باشد؛ از این نظر دانشجویان کشورهای دیگر مانند ایران فقط در 5 درصد باقی‌مانده می‌توانند برای قبولی در رشته دندانپزشکی در کشور اتریش اقدام و شانس خود را امتحان نمایند.

با توجه به اینکه دانشگاه های معتبر کشور اتریش برای پذیرش در رشته دندانپزشکی در کشور اتریش نیازمند ارائه مدرک دوران متوسطه از کشور مبدا از جانب دانشجویان متقاضی دندانپزشکی در کشور اتریش هستند و این دانشگاه‌ها مدارک متوسطه ارائه شده در کشورهای غیر اتحادیه اروپا را قبول ندارند، اقدام به برگزاری یک آزمون کلی از دانشجویان می‌نمایند. 

قبولی در رشته دندانپزشکی در کشور اتریش نیازمند کسب نمره مورد نیاز در این امتحان خواهد بود. این آزمون که از منابع دوران متوسطه از دانشجویان متقاضی اخذ می‌شود، ساختار پیچیده ای ندارد و شما می‌توانید با کمی تلاش بیشتر به راحتی در این آزمون نمره قبولی را کسب نمایید.

برای شهروندان غیر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، دانشگاه های دندانپزشکی در کشور اتریش، مدرکی دال بر قبولی شما در رشته دندانپزشکی در کشور خودتان را مطالبه می‌نمایند. مثلا اگر شما در کنکور کشور ایران نمره قبولی در رشته دندانپزشکی را کسب نموده و دانشگاه های ایران به شما اجازه ثبت نام دادند، این مدرک برای ارائه به دانشگاه های اتریش برای قبولی در رشته دندانپزشکی در این کشور نیاز خواهد بود.

داشتن مدرک زبان آلمانی C1 برای تمام دانشگاه های معتبر دندانپزشکی در کشور اتریش یک مدرک مورد نیاز است و شما حداقل باید در زبان آلمانی مدرک C1 و یا بالاتر را داشته باشید و همراه مدارک دیگر به دانشگاه مورد نظر خود ارائه نمایید. دلیل نیاز این مدرک از طرف دانشگاه های دندانپزشکی در کشور اتریش این است که رشته دندانپزشکی در این دانشگاه ها به زبان آلمانی تدریس می‌شود و دانشجویان باید به زبان آلمانی تسلط کافی و لازم را داشته باشند.

روش اخذ پذیرش در رشته دندانپزشکی در کشور اتریش به روش MedAT-Z موسوم است و از سال 2012  تا به حال تمام دانشگاه های دندانپزشکی در کشور اتریش از این طریق اقدام به پذیرش دانشجو در رشته دندانپزشکی می‌نمایند. در این روش همانطور که بیان شد همه دانشجویان باید در یک آزمون مهم شرکت کرده و در آن نمره قبولی را کسب نمایند. آزمون مهم شرکت کرده و در آنت 

دانشگاه های دندانپزشکی در کشور اتریش برای راحتی کار متقاضیان این رشته اقدام به برگزاری یک دوره آموزشی بسیار مهم و حیاتی می‌نمایند تا مسیر پذیرش دانشجویان در رشته دندانپزشکی به یک شکل واحد در آمده و همه دانشجویان با شرایط یکسان وارد دانشگاه های دندانپزشکی در کشور اتریش شوند. در این دوره آموزش که شامل 4 ترم تحصیلی در 2 سال تحصیلی 9 ماهه خواهد بود، دانشجویان وارد کلاس های آموزش زبان آلمانی و برخی پیش نیازهای مهم برای رشته دندانپزشکی در کشور اتریش، مانند فیزیک، ریاضی، شیمی و زیست شناسی می‌شوند. 

در سال اول تحصیلی و 9 ماه اول شما فقط به یادگیری زبان آلمانی خواهید پرداخت. در نهایت پس از اتمام سال اول تحصیلی دانشجویان موفق به کسب نمره B2 در زبان آلمانی می‌شوند. در سال دوم تحصیلی و در 9 ماهه دوم آموزش های زبان آلمانی برای پذیرش در رشته دندانپزشکی در کشور اتریش ادامه پیدا کرده و دانشجویان در نهایت صاحب مدرک C1 در زبان آلمانی می‌شوند. در طول سال تحصیلی دوم و 9 ماه دوم درس های پیش نیاز نیز وارد چرخه یادگیری دانشجویان متقاضی می‌شود و آن‌ها با این دروس نیز آشنا می‌شوند و پس از پایان دوره با شرکت در آزمون می‌توانند در رقابت با سایر دانشجویان وارد رشته دندانپزشکی در کشور اتریش شوند.

آزمون رشته دندانپزشکی اتریش

آزمون رشته دندانپزشکی اتریش

آزمون پایه‌ای رشته دندانپزشکی در کشور اتریش 

برای کسب نمره قبولی در آزمون پایه‌ای ورودی به رشته دندانپزشکی در کشور اتریش شما نیاز به کسب مهارت های مختلف خواهید داشت که بسیاری از آن‌ها در بالا ذکر شد و به آن‌ها اشاره شد. یکی دیگر از توانایی هایی که در این آزمون پایه‌ای مورد سنجش قرار می‌گیرد و دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور اتریش باید با آن آشنایی داشته باشند، توانایی های شناختی می‌باشد. 

هدف از این بخش از آزمون شناسایی توانایی دانش‌آموزان و دانشجویان متقاضی رشته دندانپزشکی در کشور اتریش برای ارزیابی وضعیت های مختلف و اتخاذ تصمیم های درست در این وضعیت ها می‌باشد. در واقع دانش‌آموزان باید در این قسمت از آزمون پس از یادگیری کامل زبان آلمانی، مهارت های شناختی خود را نیز مورد سنجش قرار دهند. این مهارت ها در توانایی ها به اصطلاح تست هوش و یا IQ سنجی نیز قلمداد می‌شود که بخش های بسیار مختلفی دارد. مهارت های شناختی شامل موارد زیر خواهد بود:

 • مهارت‌های شناختی اشکال هندسی

در این بخش دانش‌آموزان باید مهارت های شناختی بصری، تحلیلی و تجسم هندسی خود را به چالش بکشند. احتمالا در اینترنت و شبکه های اجتماعی تعداد زیادی از سوالات و تست های هوش از این قبیل را مشاهده کرده‌اید. سوالات این بخش معمولا خیلی پیچیده نیست و شما می‌توانید به راحتی و با کمی دقت به آن‌ها پاسخ صحیح بدهید. مهم‌ترین نکته در این بخش از مهارت سنجی شناختی، کنترل و مدیریت زمان است. شما باید وقت را مغتنم بشمارید تا به سایر قسمت ها هم برسید.

 • حافظه و درک

این بخش از آزمون به سنجش مهارت های ادراکی دانش آموزان ارتباط پیدا می‌کند. دانشجویان باید توانایی انتخاب محتوای مناسب برای چهره ها و اعداد و کلمات را داشته باشند و برای هر چهره و تصویر و یا هر چیز دیگری متن مناسب را انتخاب کنند. شما در این بخش از آزمون پایه‌‍‌ای پذیرش در رشته دندانپزشکی در کشور اتریش باید بتوانید بدون تغییر معانی جمله ها و بخش های مختلف یک متن، آن‌ها را تغییر داده و اصلاح نمایید. تقریبا یک بازی و ریاضی بسیار ساده خواهد بود که البته لازم است شما از قبل با نمونه سوالات این بخش آشنا شوید.

 • سوالات مربوط به سری اعداد

این قسمت از آزمون به تست هوش مربوط به قدرت تحلیل مغز دانش‌آموزان در سری اعداد مختلف است. در این بخش شما باید یک رابطه منطقی بین اعداد درج شده در سوال را بیابید و آن را به قسمت های جدیدتر توسعه و گسترش دهید. البته سری های عددی در این سوال ها از نظم های قدیمی که ما آن‌ها را می‌شناسیم اتخاذ نمی‌شوند. سری هایی مانند دنباله تصاعد عددی و یا هندسی که بسیار رایج هستند. سوالات کمی پیچیده تر از این موارد خواهد بود. اما نمونه این سوالات نیز به وفور در اینترنت پیدا می‌شود که شما می‌توانید از قبل خود را در آن‌ها محک بزنید و برای روز آزمون کاملا آماده باشید.

 • اتصال علت و معلولی

با این بخش از سوالات شما از همان دوران ابتدایی آشنایی پیدا کرده و برای شما کار آسانی خواهد بود. 

 • واژگان

البته منظور از واژگان در این قسمت، آزمون زبان عمومی آلمانی نیست. در واقع شما باید در این بخش از آزمون پایه‌ای پذیرش در رشته دندانپزشکی در کشور اتریش بتوانید دایره واژگان خود را افزایش دهید و از گستره بالایی برای معانی مختلف یک کلمه داشته باشید. در واقع منظور از آزمون تست زبان آلمانی شما نمی‌باشد، هر چند خود به خود شما برای این قسمت از آزمون باید به زبان آلمانی به اندازه کافی تسلط داشته باشید.

نکات مهم تحصیل در رشته دندانپزشکی

نکات مهم تحصیل در رشته دندانپزشکی

معافیت موقت

قانونی در دانشگاه‌های رشته دندانپزشکی در کشور اتریش وجود دارد که می‌تواند کمک حال دانشجویان این رشته در برخی مواقع باشد. طبق این قانون دانشجویان فقط می‌توانند در پرداخت شهریه، دو ترم تحصیلی را کمی دیرتر و در ترم‌های دیگر پرداخت نمایند. این امر فقط برای دانشجویانی امکان پذیر است که به موقع همه واحدهای تحصیلی خود را پاس کرده و هیچ عقب ماندگی در هنگام تحصیل نداشته باشند. این قانون فقط برای برخی از دانشجویان صادق است و همه امکان استفاده از این بند قانونی را ندارند.

دانشجویان رشته دندانپزشکی در کشور اتریش که مجاز به استفاده از قانون معافیت موقت در پرداخت شهریه دانشگاه هستند عبارتند از:

 • شهروندان اتریشی
 • شهروندان اتحادیه اروپا
 • شهروندان اروپایی (نروژ، ایسلند، لیختن اشتاین)
 • ملیت‌های کنفدراسیون سوئیس،
 • پناهندگان کنوانسیون (از جمله یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا)،
 • دانشجویان کشورهای غیر از کشورهای بالا که موارد زیر درباره آن‌ها صادق باشد:
 • "اقامت دائم EU" صادر شده توسط مقامات مسئول اتریشی
 • "اقامت دائم اتحادیه اروپا" صادر شده توسط مقام مسئول در یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و اجازه اقامت برای اتریش
 • "کارت اقامت دائم" صادر شده توسط مقامات مسئول اتریشی
 • دانشجویان با اجازه اقامت مجاز به غیر از "اجازه اقامت دانشجویی".

معافیت دائم

دانشجویانی نیز وجود دارند که تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور اتریش برای آن‌ها رایگان است و آن‌ها فقط ملزم به پرداخت هزینه بیمه دانشجویی برای هر ترم معادل 20/20 یورو هستند. این قانون برای دانشجویان برخی از کشورها از سال 2004 اتخاذ شده و به اجرا در آمده است. این دانشجویان حتی می‌توانند از هزینه پرداخت حق اقامت در خوابگاه نیز معاف هستند. کشورهایی که دانشجویان آن‌ها مشمول قانون معافیت دائم از پرداخت شهریه برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور اتریش هستند، عبارتند از:

افغانستان، آنگولا، گینه استوایی، اتیوپی، بنگلادش، بنین، بوتان، بورکینافاسو، بوروندی، جیبوتی، اریتره، گامبیا، گینه، گینه بیسائو، هائیتی، یمن، کامبوج، کیپ ورد، کیریباتی، کومور، کنگو - جمهوری دموکراتیک، جمهوری دموکراتیک خلق لائوس، لسوتو، لیبریا، ماداگاسکار، مالاوی، مالدیو، مالی، موریتانی، موزامبیک، میانمار، نپال، نیجر، رواندا، جزایر سلیمان، زامبیا، ساموآ، سائوتومه و پرنسیپ، سنگال، سیرالئون، سومالی، سودان، تانزانیا - جمهوری متحد، تیمور لست، توگو، چاد، تووالو، اوگاندا، و ناتو و جمهوری آفریقای مرکزی

قوانین مربوط به برخی دانشجویان خاص

دانشجویانی که در میانه‌های تحصیل به دانشگاه‌های دندانپزشکی در کشور اتریش اضافه می‌شوند، مجبور به پرداخت هزینه‌های تحصیلی از ترم اول نیستند. آن‌ها همان میزان شهریه هر ترم را باید بپردازند. البته انتقال دانشجو به دانشگاه‌های دندانپزشکی در کشور اتریش فقط از دانشگاه‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا امکان پذیر است.

دانشجویان خارجی که در یک دوره دانشگاهی شرکت می‌کنند و فقط برای یک مطالعات 1 الی 2 ساله به دانشگاه‌های دندانپزشکی در کشور اتریش اضافه می‌شوند، ملزم به پرداخت شهریه در هر ترم نخواهند بود و فقط ملزم به پرداخت حق بیمه هر ترم معادل 20/20 یورو خواهند بود. این هزینه یک هزینه ثابت است که همه دانشجویان بلااستثنا باید آن را پرداخت نمایند. این هزینه به اتحادیه دانشجویان پرداخت می‌شود و بعد از پرداخت توسط اتحادیه به دانشگاه مذکور اطلاع رسانی می‌شود. 

اگر در دوره تحصیلی هزینه‌های مربوط به شهریه دانشگاه و هزینه مربوط به اتحادیه دانشجویان پرداخت نشود، این به منزله لغو ثبت نام برای دانشگاه مورد نظر تلقی خواهد شد و دانشجو مجاز به شرکت در کلاس‌های دانشگاه در رشته دندانپزشکی نخواهد بود. تمام هزینه‌های پرداخت شده و تراکنش‌های مالی دانشجویان رشته دندانپزشکی در کشور اتریش در یک حساب مالی در سایت دانشگاه به نام حساب MedCampus لحاظ شده و دانشجویان رشته دندانپزشکی در کشور اتریش در هر لحظه می‌توانند زمان پرداخت‌های خود را در هر ترم تحصیلی و سوابق تراکنش‌های مالی خود را در این حساب مشاهده نمایند. روش پرداخت هزینه‌های مختلف برای دانشجویان رشته دندانپزشکی در کشور اتریش نیز به سادگی و با استفاده از یک مستر کارت و یا سایر کارت‌های بانکی مجاز در این کشور مانند کارت Maestro امکان پذیر خواهد بود. 

مشاوره تحصیل دندانپزشکی اتریش
آخرین ویرایش: ‏2 ماه پیش - 3,681 نمایش

نظرات

سلام به چه صورتي ميتوانم براي تحصيل در اتريش اقدام كنم؟

2019-02-18 18:06:21

سلام دوست عزیز.برای دریافت اطلاعات در این زمینه با شماره 02143000021 تماس بگیرید تا مشاوران ما شما را راهنمایی کنند.قدردان شما.تیم اعزام GO2TR.

2020-05-28 10:42:36

سلام دوست عزیز.برای دریافت اطلاعات در این زمینه با شماره 02143000021 تماس بگیرید تا مشاوران ما شما را راهنمایی کنند.قدردان شما.تیم اعزام GO2TR.

2020-05-28 10:42:36

دانشگاه‌ها

مشاهده دانشگاه های برتر در ترکیه

مطالب مرتبط

پیشنهادات مرتبط

مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت: ۰۲۱۴۳۰۰۰۰۲۱