دانشگاه سوربن پاریس

در این مقاله به بررسی کامل تحصیل در دانشگاه سوربن فرانسه به همراه آشنایی با شرایط پذیرش تحصیلی، هزینه های تحصیل، دانشکده ها و رشته های این دانشگاه می پردازیم.

مقدمه

دانشگاه سوربن فرانسه قدیمی ترین دانشگاه فرانسه محسوب می‌شود و ریشه های آن به دانشگاه قرون وسطایی پاریس بر می‌گردد. دانشگاه در اواسط قرن دوازدهم میلادی راه اندازی گردید و به سرعت به یک مرکز علمی مهم و پیشرو در فرانسه و جهان تبدیل شد. دانشگاه در سال ۱۲۵۷ میلادی بطور رسمی تاسیس گردید و در سال ۱۸۸۵ میلادی مورد بازنگری کامل قرار گرفت. پس از اعتراضات ماه می سال ۱۹۶۸ میلادی، دانشگاه به سیزده دانشگاه مستقل تقسیم بندی شد. از میان این دانشگاه ها، دانشگاه سوربن پاریس و دانشگاه پی یر و ماری کوری هم اکنون با یکدیگر مرتبط هستند و دانشگاه سوربن فعلی را تشکیل می‌دهند. دانشگاه به عنوان یک دانشگاه چند رشته‌ای، تحقیقاتی در سطح جهانی شناخته می‌شود. محل استقرار دانشگاه در مرکز شهر پاریس است و متعهد به تربیت دانشجویان موفق و آماده برای مواجه علمی با مشکلات قرن بیست و یکم است. دانشگاه یک مرکز تحقیقاتی در کلاس بین المللی محسوب شده و طیف وسیعی از رشته های مختلف علمی در زمینه هنر، علوم انسانی، علوم اجتماعی، علوم طبیعی، مهندسی و پزشکی را ارائه می‌کند. رویکرد دانشگاه سوربن در آموزش و تحقیق در جهت رویارویی با چالشهای علمی و فکری قرن حاضر است. دانشگاه دارای بیش از 55.۰۰۰ نفر دانشجو بوده و بهترین فرصت‌های آموزشی برای موفقیت هر یک از دانشجویان و اجرای پروژه‌های حرفه‌ای و تخصصی از طریق برنامه‌های تک‌رشته‌ای، دو رشته ای و میان رشته ای را عرضه می‌کند. دانشگاه دارای تعداد زیادی دانشجوی بین‌المللی است بطوریکه حدود ۱۰.۲۰۰ دانشجوی خارجی در دانشگاه تحصیل می‌کنند. تعداد دانشجویان دوره دکتری حدود 4.500 نفر بوده و دانشگاه در رتبه تحقیقاتی بسیار بالا رده بندی می‌شود. حدود ۲۰ درصد دانشجویان دانشگاه را نیز افراد خارجی تشکیل می‌دهند که بیش از پنجاه کشور دنیا برای تحصیل در دانشگاه درخواست پذیرش می‌نمایند.  

درباره دانشگاه سوربن

در مورد دانشگاه سوربن فرانسه بیشتر بدانیم

دانشگاه سوربن فرانسه یک دانشگاه عمومی و جامع در پاریس پایتخت فرانسه است. دانشگاه در سال ۲۰۱۸ از ادغام دانشگاه‌های سوربن پاریس و دانشگاه پیر و ماری کوری تشکیل شد. پیشینه دانشگاه به قرن دوازدهم میلادی بر می‌گردد و دانشگاه پاریس دارای کالج سوربن بود که در سال ۱۲۵۷ میلادی توسط دانشمند فرانسوی به نام روبرت سوربن پایه گذاری گردید. سایت اصلی دانشگاه در بخش لاتین شهر قرار گرفته و در محلی که قبلا دانشگاه پاریس قرار داشت، جای دارد. سایت جوسیو و یا بطور رسمی سایت دانشگاه جوسیو در محله پنچم پاریس واقع شده و سایت اصلی دانشگاه پیر و ماری کوری است. سایت انستیتو Maison de la Recherche دپارتمان های تاریخ و جغرافی را در خود جای داده و دارای یک کتابخانه با بیش از ۵۰.۰۰۰ اثر و ۳۰۰ مجله فرانسوی و بین‌المللی است. دانشگاه دارای تعداد زیادی منابع و مقاله‌های مرجع بوده و محل استقرار ۸ مجموعه علمی نوشتاری شامل نمایش۱۵۰۰ مواد معدنی، مجموعه ای شامل ۵۰ بشقاب فتوگرافی شده که توسط گابریل لیپمن گرد آوری شده است و کتابخانه چارکوت که شامل مجموعه کتابهای شخصی نورولوژیست معروف جین مارتین چارکوت است. دانشگاه سوربن فرانسه دارای سه دانشکده به نامهای دانشکده پزشکی، دانشکده هنر و علوم انسانی و دانشکده علوم و مهندسی است. در سال ۲۰۰۸ میلادی دانشگاه سوربن پاریس شعبه ابوظبی در امارات متحده عربی تاسیس شد که مجموعه‌ای از رشته های مختلف علمی به زبان فرانسوی را تدریس می‌نماید. دانشگاه سوربن فرانسه برای اولین بار توسط موسسه رتبه بندی دانشگاه های برتر جهان تایمز رده بندی گردید. قبل از این سال دانشگاه سوربن پاریس شماره ۴ و دانشگاه پیر و ماری کوری بطور جداگانه رتبه بندی می‌شدند. سیستم رتبه بندی تایمز برای سال ۲۰۲۰ میلادی، دانشگاه سوربن را در زمینه هنر و علوم انسانی در رتبه ۵۲ جهان، گروه علوم پزشکی رتبه ۶۰ و علوم و مهندسی رتبه ۲۰۰-۱۷۶ جهان رده بندی کرده است. بدین ترتیب دانشگاه در اغلب موضوعات علمی جزو یکصد دانشگاه برتر جهان بشمار می‌رود.

برنامه های آموزش بین المللی دانشگاه سوربن

برنامه های آموزش بین المللی دانشگاه سوربن فرانسه

دانشگاه سوربن دارای برنامه آموزش بین المللی طی همکاری‌های علمی و آموزشی با سایر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در جهان است. این برنامه ها فرصتی برای تحصیل بین المللی و کسب تجربیات ارزشمند برای دانشجویان است. دانشجویان برگزیده و برتر امکان برخورداری از کمک های مالی و بورسیه های متعدد را دارند. دانشجویان حداقل به مدت یک ترم از طول دوره تحصیل خود را در دانشگاه ها و کشورهای دیگر گذرانده و دانشجویان مدرک دوگانه از هر دو دانشگاه و موسسه دریافت می‌نمایند. برنامه های آموزش بین المللی دانشگاه سوربن در کلیه مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌شود. برخی دوره‌های موجود شامل دوره کارشناسی علوم کامپیوتر با همکاری دانشگاه مونترال کانادا به زبان فرانسه، دوره کارشناسی ارشد ریاضیات کاربردی با همکاری دانشگاه های بن آلمان و آتونومای مادرید به زبان انگلیسی، دوره کارشناسی ارشد شیمی با همکاری دانشگاه مونترال کانادا به زبان فرانسه و دانشگاه اتاوا کانادا به زبان انگلیسی، کارشناسی ارشد فیزیک به زبان انگلیسی با همکاری دانشگاه پیزا ایتالیا، دوره کارشناسی ارشد زیست شناسی عمومی به زبان های انگلیسی و فرانسه با همکاری دانشگاه کالج لندن و مدرسه عالی اکول پاریس هستند. متقاضیان خارجی برای شرکت در برنامه های بین المللی دانشگاه سوربن همانند سایر دوره های دانشگاه درخواست خود را ارسال نموده تا پس از بررسی شرایط متقاضی نتیجه اعلام گردد. پس از اعلام نتایج در صورت اخذ پذیرش متقاضیان با در دست داشتن مدارک مورد نیاز در موعد مقرر در دانشگاه حضور بهم می‌رسانند.

رتبه بندی دانشگاه سوربن

دانشگاه سوربن جزو دانشگاه های تراز اول فرانسه و جهان محسوب می‌شود و همواره در رتبه های بالای جهانی قرار گرفته است. سیستم رتبه بندی شانگهای موسوم به ARWU برای ساال ۲۰۱۹ میلادی سوربن را در رتبه دوم دانشگاه های برتر فرانسه رتبه بندی کرده است. بدین ترتیب این دانشگاه پس از دانشگاه پاریس ۱۱ جای می‌گیرد. همچنین دانشگاه رتبه ۴۴ جهانی را در سال ۲۰۱۹ طبق سیستم رتبه بندی شانگهای کسب کرده است. دیگر سیستم رتبه‌بندی دانشگاه های برتر جهان تایمز نام دارد. سیستم رتبه‌بندی تایمز در سال ۲۰۲۰ میلادی دانشگاه سوربن را در رده ۸۰ ام دانشگاه های برتر جهان قرار داده است. از طرفی رتبه محبوبیت دانشگاه بر اساس نظر سنجی های صورت گرفته برای سال ۲۰۱۹ میلادی مابین ۵۱ تا ۶۰ جهان است. در نهایت سیستم رتبه‌بندی دانشگاه های برتر جهان QS که از دیگر نظام های رتبه بندی معتبر جهانی است، دانشگاه سوربن فرانسه را در رده ۷۷ جهان برای سال ۲۰۲۰ میلادی ارزیابی نموده است. دانشگاه سوربن جزو دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران بوده لذا کلیه دوره های برگزار شده در دانشگاه و مدارک صادره از آن در ایران مورد ارزش یابی و تایید قرار می‌گیرد. متقاضیان ایرانی تحصیل در دانشگاه می‌توانند بدون هیچ گونه مشکلی به تحصیل در دانشگاه پرداخته و پس از اتمام دوره تحصیل وارد بازار کار ایران شوند. در ادامه به بررسی رشته های قابل ارائه در دانشگاه سوربن فرانسه می‌پردازیم.

 رشته های دانشگاه سوربن

لیست رشته های موجود در دانشگاه سوربن فرانسه

دانشگاه سوربن فرانسه دارای سه دانشکده اصلی است که انواع رشته‌های علمی در آن تدریس و ارائه می‌گردد. از جمله دانشکده‌های دانشگاه می توان به دانشکده هنر و علوم انسانی، دانشکده پزشکی و دانشکده علوم و مهندسی اشاره نمود. از جمله موضوعات علمی مختلفی که در دانشگاه سوربن تدریس می‌گردد می‌توان به پزشکی، پرستاری و سایر رشته های گروه علوم پزشکی و بهداشت، مدیریت و کسب و کار، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی عمومی، مهندسی عمران، مهندسی مکانیک و هوا فضا و مهندسی شیمی، علوم کامپیوتر، آموزش، شیمی، ریاضیات و آمار، فیزیک و نجوم، محیط زیست، زمین شناسی، علوم زمینی و دریایی، جامعه شناسی، جغرافی، ارتباطات و مطالعات رسانه، علوم بیولوژیکی، باستان شناسی، تاریخ، زبان شناسی، زبان و ادبیات زبانهای خارجی اشاره نمود. دانشگاه سوربن اغلب رشته‌های موجود را به زبان فرانسه ارائه می‌کند، لذا متقاضیان باید توانایی لازم برای تحصیل به زبان فرانسه را داشته باشند. با این حال برخی رشته‌ها در دوره کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌شوند. دوره ها و رشته هایی که در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند شامل زیست شناسی سلولی و مولکولی، بیولوژی سیستم ها، علوم اعصاب، ایمونولوژی، اقیانوس‌شناسی و محیط زیست دریایی، مدل سازی و بیوانفورماتیک، سیستم‌های مکاترونیک برای توانبخشی، ریاضیات و زیست شناسی، آموزش فیزیک و علوم مواد و نانو هستند. طول دوره تحصیل در دانشگاه سوربن در مقطع کارشناسی سه سال، کارشناسی ارشد دو سال و دکترا سه سال است. برای اطلاع از شرایط پذیرش هر نوع رشته و اطلاعات جزئی به وب سایت دانشگاه سوربن و دانشکده‌های مربوطه مراجعه نمائید.                

تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه سوربن فرانسه

تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه سوربن فرانسه

دانشگاه سوربن فرانسه دارای دانشکده پزشکی بوده که رشته‌ها و موضوعات مختلف علمی مرتبط با علم پزشکی در آن تدریس می‌گردد. دانشگاه در حوزه پزشکی جزو برترین دانشگاه های جهان بشمار می‌رود، چنانچه دانشگاه طبق سیستم رتبه بندی QS در دانشگاه‌های برتر جهان در سال ۲۰۱۹ میلادی رتبه ۱۰۰-۵۱ را در رشته پزشکی بدست آورده است. دانشکده پزشکی دانشگاه سوربن یکی از برترین مجموعه های آکادمیک پزشکی در اروپا بوده و بر پایه تحقیقات پزشکی پیشرفته و آموزش حرفه ای بهداشت و سلامت پایه گذاری شده است. دانشکده پزشکی مشتمل بر ساختار بیمارستانی (بیمارستان های دانشگاه شامل بیمارستان سنت آنتونی، تنون، تروسو و روتشیلد است) و توافقنامه های همکاری با موسسات مختلف در پاریس می‌شود. در واقع این بخشی از همکاری پویای متعالی، تحقیقات و آموزش است. دانشکده پزشکی دانشگاه سوربن دارای موسسات منحصر بفرد در زمینه بینایی، بیماری های کشنده و رو به زوال، بیماری های قلبی مرتبط با متابولیک، علوم اعصاب، ایمن شناسی، بیماری های عفونی، سرطان و بهداشت عمومی است. کلیه دوره های مرتبط با بزرگسالان و کودکان ارائه می‌شود و تمرکز اصلی بر روی چالشهای سلامتی و بهداشت در قرن بیست و یکم است. تحقیقات در مورد بیماری های مرتبط با زوال سلامتی مانند آلزایمر، غدد درون ریز، متابولیسم و مدیریت بیمار، چاقی، آنکولوژی و غیره برخی از موضوعات مورد توجه در دانشکده پزشکی دانشگاه سوربن فرانسه است. فعالیتهای تحقیقاتی در دانشکده پزشکی معمولا با همکاری آژانس های ملی تحقیقاتی فرانسه مانند INSERM یا CNRS صورت می‌پذیرد. طول مدت تحصیل در دوره پزشکی عمومی دانشگاه سوربن فرانسه پنج سال بوده و زبان تدریس فرانسوی است. بدین ترتیب دانشجویانی که تمایل به تحصیل پزشکی در دانشگاه سوربن را دارند باید مدرک زبان فرانسوی به دانشگاه ارائه داده و توانایی و تسلط کافی به زبان فرانسه را داشته باشند. دانشگاه سوربن فرانسه جزو دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران بوده و دوره پزشکی برگزار شده در دانشگاه و مدرک آن در ایران مورد ارزش یابی و تایید قرار می‌گیرد. بدین ترتیب فارغ التحصیلان می‌توانند پس از اتمام دوره تحصیل برای ورود به بازار کار و یا ادامه تحصیل در ایران اقدام نمایند.  

تحصیل رشته دندان پزشکی در دانشگاه سوربن فرانسه

تحصیل رشته دندان پزشکی در دانشگاه سوربن فرانسه

دانشگاه سوربن فرانسه از طریق دانشکده پزشکی خود رشته‌های پزشکی و برخی رشته های مرتبط با علوم پزشکی مانند بهداشت، پرستاری، مامایی و رشته های پیراپزشکی را تدریس می‌نماید. زبان تدریس در کلیه رشته ها فرانسوی بوده و متقاضیان باید برای تحصیل به زبان فرانسه آشنایی کافی با آن داشته باشند.

تحصیل رشته داروسازی در دانشگاه سوربن فرانسه

تحصیل رشته داروسازی در دانشگاه سوربن فرانسه

دانشگاه سوربن فرانسه رشته های مرتبط با داروسازی را تدریس نمی‌کند. دانشکده پزشکی دانشگاه سوربن به ارائه دوره‌های پزشکی، پرستاری و پیراپزشکی به زبان فرانسوی می‌پردازد. متقاضیان برای تحصیل در رشته داروسازی می‌توانند به دانشگاه‌های انگلیسی زبان معتبر سایر کشورهای اروپایی مراجعه و درخواست پذیرش نمایند.

تحصیل رشته های پیراپزشکی در دانشگاه سوربن فرانسه

تحصیل رشته های پیراپزشکی در دانشگاه سوربن فرانسه

دانشگاه سوربن فرانسه برترین دوره های علوم پزشکی در سطح جهان را برگزار می‌نماید. طبق سیستم رتبه بندی QS در دانشگاه‌های برتر جهان، دانشگاه در زمینه فیزیولوژی و آناتومی رتبه ۲۸ جهان و علوم زیستی رتبه ۹۰  را کسب کرده است. دانشکده پزشکی دانشگاه سوربن فرانسه در ارتباط با اهداف ملی توسعه تحقیقات کلینیکی، رشته های مختلف پیراپزشکی و پرستاری در سطوح کارشناسی ارشد ارائه می‌نماید. در مقطع دکتری در گرایش‌هایی همانند وسایل پزشکی و نشانگرهای زیستی نیز دوره‌های مرتبط تدریس می‌گردد. نزدیک به ۷۰۰ استاد و پروفسور مسئولیت آموزش و پرورش بیش از ۱۲.۰۰۰ دانشجوی دانشکده پزشکی را بر عهده دارند. دانشجویان امکان تحصیل در رشته‌های پزشکی، پیراپزشکی، مدرسه مامایی، گفتار درمانی، روان درمانی، ارتوپدی، کار درمانی و نظیر آن را دارند. زبان تدریس در دانشکده پزشکی دانشگاه سوربن فرانسه، فرانسوی بوده لذا متقاضیان تحصیل در این دانشگاه باید توانایی و تسلط کافی به زبان فرانسوی را داشته باشند. برخی رشته های گروه علوم پزشکی در مقطع کارشناسی ارشد نیز تدریس شده لذا امکان ادامه تحصیل دانشجویان در آن وجود دارد. دانشگاه سوربن فرانسه جزو دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران بوده لذا کلیه دوره های برگزار شده در دانشگاه در ایران مورد ارزش‌یابی و تایید قرار می‌گیرند. متقاضیان تحصیل در دانشگاه سوربن فرانسه در صورتیکه آشنایی کافی به زبان فرانسوی دارند می‌توانند درخواست پذیرش خود را ارسال نموده و امکان تحصیل در یک دانشگاه معتبر و در سطح جهانی را بدست آورند. از طرفی پس از اتمام دوره تحصیل، فارغ التحصیلان امکان حضور در بازار کار ایران و یا ادامه تحصیل در دانشگاه های داخلی را خواهند داشت. از طرفی با توجه به اعتبار جهانی دانشگاه سوربن، دانشجویان فرصتهای مطالعاتی و یا کاری متعددی را از سراسر کشورهای جهان خواهند داشت.

تحصیل رشته های مهندسی در دانشگاه سوربن فرانسه

تحصیل رشته های مهندسی در دانشگاه سوربن فرانسه

دانشگاه سوربن فرانسه از طریق دانشکده علوم و مهندسی خود انواع رشته های فنی مهندسی را تدریس می نماید. دوره های فنی مهندسی برگزار شده در دانشگاه جزو برترین های جهان بوده و از اعتبار بالایی برخوردار هستند. برخی از رتبه های موضوعی دانشگاه در حوزه های مختلف علمی در سال ۲۰۱۹ میلادی شامل رتبه ۱۵۰-۱۰۱ ام دانشگاه های برتر جهان در رشته مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک رتبه ۱۵۰-۱۰۱، مهندسی برق و الکترونیک رتبه ۱۵۰-۱۰۱ ام است. دانشکده علوم و مهندسی دانشگاه سوربن بزرگترین دانشکده علمی فرانسوی محسوب می‌شود. دانشکده کلیه موضوعات علمی در علوم و مهندسی را شامل می‌شود. دانشکده متعهد به اجرای تحقیقات در رشته های مختلف بوده و رویکردهای میان رشته ای جهت رویارویی با چالشهای قرن جاری را در نظر می‌گیرد. دوره های آموزشی اکادمیک عالی و منحصر بفردی توسط اساتید معتبر و مطرح جهانی و محققان برجسته به دانشجویان عرضه می‌گردد. دانشکده علوم و مهندسی دارای بیش از ۱۸.۰۰۰ دانشجو بوده و شامل شش دپارتمان مختلف است. دپارتمان های دانشکده عبارتند از دپارتمان شیمی، دپارتمان زیست شناسی، دپارتمان مهندسی، دپارتمان ریاضیات، دپارتمان فیزیک و دپارتمان محیط زیست، علوم زمین و تغییرات زیستی. علاوه بر این دانشکده دارای سه ایستگاه تحقیقاتی دریایی است که تحقیقات مرتبط با علوم دریایی در آن اجرا می‌شود. دانشکده علوم و مهندسی دانشگاه سوربن دارای مدرسه مهندسی پلی تکنیک سوربن، موسسه اختر فیزیک پاریس و موسسه پوینکر هنری است.

در ادامه به بررسی دپارتمان مهندسی دانشکده علوم و مهندسی دانشگاه سوربن می‌پردازیم. زبان تدریس در دانشکده علوم و مهندسی فرانسوی بوده ولیکن در برخی رشته ها امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد. اغلب رشته ها در کلیه مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌شوند. اگر چه شهریه تحصیل در رشته های مهندسی دانشگاه سوربن بیش از سایر رشته‌ها است ولیکن باز هم نسبت به اغلب دانشگاه های اروپایی و آمریکایی پائین تر و مقرون به صرفه خواهد بود. زبان تدریس در مقطع کارشناسی فرانسوی و در مقطع کارشناسی ارشد هر دو زبان فرانسه و انگلیسی تدریس می‌شود. در مقطع دکترا نیز اغلب دوره ها به زبان فرانسوی ارائه می‌گردد. البته دانشجویانی که در دانشگاه ثبت نام کرده‌اند امکان حضور در کلاسهای آموزش زبان فرانسه را بطور رایگان خواهند داشت. این کلاسها در هفته به میزان ۲ تا ۶ ساعت برگزار شده و دانشجویان می‌توانند در طول سال اول تحصیل خود همزمان به تقویت دانش زبان فرانسه نیز بپردازند. دانشگاه سوربن فرانسه جزو دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران است، از اینرو کلیه دوره‌های مهندسی و علوم پایه برگزار شده در دانشگاه مورد تایید وزارت علوم ایران خواهد بود. از طرفی مدارک صادره از دانشگاه در ایران مورد ارزش یابی و تایید قرار می‌گیرد. بدین ترتیب فارغ‌التحصیلان رشته های مهندسی در صورت تمایل به کار در ایران و یا ادامه تحصیل در دانشگاه های داخلی با مشکلی مواجه نخواهند بود. در ادامه به بررسی و معرفی سایر رشته های ارائه شده در دانشگاه سوربن فرانسه به شرح ذیل می‌پردازیم.   

دانشکده دانشگاه سوربن فرانسه

تحصیل در سایر رشته های دانشگاه سوربن فرانسه

دانشگاه سوربن فرانسه همواره جزو یکصد دانشگاه برتر جهان ارزیابی شده است. دانشگاه طیف وسیعی از رشته های مختلف علمی را تدریس نموده و محل اجرای پروژه های تحقیقاتی بین المللی زیادی است. دانشگاه علاوه بر رتبه کلی بالای جهانی در زمینه موضوعات مختلف علمی جزو برترین های جهان محسوب می‌شود. به عنوان مثال دانشگاه سوربن در زمینه تاریخ کلاسیک و باستان دارای رتبه ۱۵ ام دانشگاه های برتر جهان، ریاضیات رتبه ۳۲، زبان های مدرن رتبه ۳۳، فلسفه رتبه ۴۳، علوم طبیعی رتبه ۴۶، باستان شناسی رتبه ۴۷، علوم بیولوژیکی رتبه ۴۵، آمار و  تحقیقات در عملیات رتبه ۴۸، علوم زمینی و دریایی رتبه ۱۰۰-۵۱، فیزیک و نجوم رتبه ۴۹، هنر و علوم انسانی رتبه ۵۸، جامعه شناسی رتبه ۱۰۰-۵۱، تاریخ رتبه ۱۰۰-۵۱، زبان و ادبیات انگلیسی رتبه ۱۰۰-۵۱، هنرهای تجسمی رتبه ۱۰۰-۵۱، شیمی رتبه ۱۰۰-۵۱، سیستم های اطلاعاتی و علوم کامپیوتر رتبه ۱۰۰-۵۱، جغرافی رتبه ۱۵۰-۱۰۱، رتبه ۱۵۰-۱۰۱ زبان شناسی، کشاورزی و جنگلداری رتبه ۱۵۰-۱۰۱، حقوق و مطالعات قضایی رتبه ۱۰۱-۱۵۰، محیط زیست رتبه ۱۵۰-۱۰۱، علوم مواد رتبه ۱۵۰-۱۰۱، روان شناسی رتبه ۲۰۰-۱۵۱، اقتصاد رتبه ۱۵۱-۲۰۰، ارتباطات و رسانه رتبه ۲۰۰-۱۵۱، علوم سیاسی رتبه ۲۰۰-۱۵۱، حسابداری و مالی رتبه ۲۰۰-۱۵۱، مدیریت و کسب و کار رتبه ۳۰۰-۲۵۱ و آموزش رتبه ۲۵۰-۲۰۱ جهان را بدست آورده است. دانشگاه سوربن فرانسه جزو دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران بوده، لذا کلیه دوره های برگزار شده در دانشگاه و مدارک صادره از آن در ایران مورد ارزش یابی و تایید قرار می‌گیرد. در ادامه به معرفی و بررسی دانشکده های دانشگاه سوربن می‌پردازیم:

معرفی دانشکده هنر و علوم انسانی دانشگاه سوربن فرانسه

در دانشکده هنر و علوم انسانی انواع رشته های هنر و علوم انسانی تدریس می‌گردد. در دانشکده به دانشجویان ابزار لازم برای درک دنیای امروز و پیش بینی دنیای فردا داده می‌شود، لذا چالش دانشکده هنر و علوم انسانی بشمار می‌رود. دانشکده در حال حاضر بزرگترین و کامل ترین دانشکده علوم انسانی در فرانسه محسوب شده و در زمینه های هنر، زبانهای خارجی، ادبیات، علوم انسانی و اجتماعی دوره های مختلفی در کلیه سطوح کارشناسی تا کارشناسی ارشد و دکترا برگزار می‌نماید. دانشکده هنر و علوم انسانی دانشگاه سوربن از محبوبیت زیادی در سطح بین المللی برخوردار بوده و دانشجویان تحت آموزشهای آکادمیک پیشرفته قرار می‌گیرند. دانشجویان امکان حضور در دانشگاه های مختلف جهان را داشته و این بخشی از برنامه جهانی سازی دانشگاه بشمار می‌رود. دانشکده در چندین زمینه مختلف از جمله علوم مدرن و کلاسیک، زبانهای خارجی، شهرسازی، زبان شناسی، فلسفه، جامعه شناسی، تاریخ، جغرافی، تاریخ هنر و باستان شناسی، موسیقی شناسی، علوم ارتباطات، علوم آموزشی و تربیت معلم فعالیت دارد. دانشکده هنر و علوم انسانی دانشگاه سوربن دارای دو مدرسه به نامهای CELSA و ESPE است. دانشکده در رشته‌های مختلف علمی دوره های متعددی را برگزار می‌نماید. از جمله رشته‌ها و گرایش های برگزار شده در دانشکده هنر و علوم انسانی دانشگاه سوربن فرانسه می توان به هنر و باستان شناسی، موسیقی و موسیقی شناسی در دپارتمان هنر؛ رشته های زبان خارجی انگلیسی، زبان عربی و هبری، زبان آلمانی و نوردیک، زبان‌های ایبریایی و آمریکای لاتین، زبان ایتالیایی، زبان اسلاونیک و زبان های خارجی کاربردی در دپارتمان زبان؛ رشته‌های زبان یونانی، زبان لاتین، زبان شناسی و زبان فرانسه و ادبیات فرانسه در دپارتمان فرانسه و زبانهای کلاسیک؛ رشته‌های جغرافی، تاریخ، فلسفه، جامعه شناسی و علوم انسانی کاربردی و شهرنشینی مدرن غربی در دپارتمان علوم انسانی؛ رشته اطلاعات و ارتباطات در دپارتمان ارتباطات و آموزش اشاره نمود. نکته قابل توجه این است که زبان تدریس در دانشکده هنر و علوم انسانی دانشگاه سوربن فرانسه فرانسوی است لذا دانشجویانی که تمایل به تحصیل در دانشگاه را دارند باید توانایی و تسلط لازم به زبان فرانسوی را داشته باشند.

معرفی دانشکده علوم و مهندسی دانشگاه سوربن فرانسه

دانشکده علوم و مهندسی دارای تعداد شش دپارتمان است که پنج دپارتمان مرتبط با علوم طبیعی و پایه بوده و یک دپارتمان بنام فنی مهندسی به ارائه رشته های مهندسی می‌پردازد. هدف دانشکده تربیت دانشجویان در دنیای حرفه ای  و ارائه انواع دوره‌های تخصصی پیشرفته و تحقیقات محور از طریق آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی است. بدین ترتیب هر دانشجو قادر به ساختن دنیای حرفه‌ای خود از طریق فرآیندهای دستیابی متعالی است. دانشجویان از سال اول تحصیل در دوره کارشناسی دانشگاه سوربن امکان انتخاب دوره های تکی و یا چند رشته ای در سیستم رشته ای تک و یا دوبل را خواهند داشت. در مقطع کارشناسی ارشد انواع مهارتها و دانش تخصصی در جهت آماده سازی دانشجویان برای ورود به بازار کار حرفه ای و تخصصی عرضه می‌شود.

برنامه های دکترای دانشگاه سوربن فرانسه

تحصیل در مقطع دکترا در سوربن یک تجربه حرفه ای برای دستیابی به مهارتها و دانش بالای علمی و آمادگی برای ورود به فرصتهای شغلی سطح بالا در کشور فرانسه و دیگر کشورهای جهان است. برنامه دکترای تخصصی در دانشگاه سوربن فرانسه اولین تجربیات تخصصی با تحقیق اورجینال بوده و دانشجویان آموزش های انفرادی لازم جهت توسعه مهارتهای خود را فرا می‌گیرند. مهارتهای کار تیمی، یافتن راه حل‌های ناب و مهارتهای همیاری از دیگر مواردی است که دانشجویان در آن آمادگی پیدا می‌کنند. برنامه های خلاقانه دوره دکتری برای توسعه زمینه های شغلی مانند ترکیب علوم پایه یا پزشکی با علوم اجتماعی یا کسب و کار از دیگر ویژگی های دوره‌های دکتری دانشگاه سوربن فرانسه است. دانشگاه دارای حدود ۴.۵۰۰ دانشجوی دکترا در زمینه ها و موضوعات مختلف علمی بوده و از این تعداد ۱.۳۰۰ نفر در آزمایشگاه های دانشگاه به تحقیق و پژوهش مشغول هستند. دوره های دکترای علوم با همکاری آزمایشگاه ها و مدارس دوره دکترا برگزار می‌شود. طول دوره دکترا معمولا سه سال بوده و شامل یک پروژه تحقیقاتی است. اغلب دوره‌های دوره دکترا به زبان فرانسه برگزار می‌شود ولی برخی دوره‌ها به زبان انگلیسی است. متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا باید دارای مدرک کارشناسی ارشد مرتبط و معتبر بوده و در زمان مقرر درخواست خود را برای دانشگاه سوربن ارسال نمایند. معمولا از ماه می تا جون هر سال فرصت ارسال درخواست، مصاحبه با استاد راهنما و بررسی مدارک و شرایط متقاضیان است. در ماه جولای نتایج درخواست مشخص شده و موعد ثبت نام فرا می‌رسد. ماههای سپتامبر تا اکتبر متقاضیان باید خود را به مراکز تحقیقاتی مربوطه معرفی نموده و نوامبر ماه معرفی و ورود دانشجویان دکترای جدید به دانشگاه است. دانشجویان فرصت شرکت در کلاسهای آموزش زبان فرانسه به مدت ۲ تا ۷ ساعت در هفته در طول سال اول تحصیل را خواهند داشت. این دوره ها به رایگان برگزار شده و کلیه دانشجویان می‌توانند در آن شرکت نمایند.

شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه سوربن

شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه سوربن فرانسه

دانشجویان بین المللی زیادی در دانشگاه سوربن فرانسه تحصیل می کنند. بدین ترتیب حدود ۲۰ درصد دانشجویان دانشگاه را افراد خارجی تشکیل می دهند. با اخذ پذیرش در دانشگاه سوربن، متقاضیان به یک دانشگاه چند رشته ای با استانداردهای آموزشی برتر پذیرفته می‌شوند. دانشگاه انواع برنامه ها و حمایت‌های مختلف برای دانشجویان خود عرضه می‌نماید، بطوریکه منابع مورد نیاز برای موفقیت شامل پشتیبانی های شخصی و آمادگی برای شروع زندگی حرفه ای در دسترس دانشجویان قرار می‌گیرد. اولین مرحله برای ثبت نام در دانشگاه ایجاد درخواست در سایت کمپ فرانسه است. این کار از طریق آنلاین صورت گرفته و متقاضیان از سراسر جهان از طریق وب سایت دانشگاه و لینک های موجود می‌توانند اقدام نمایند. این سایت در واقع راهنمایی برای متقاضیان جهت درخواست تحصیل در دانشگاه‌های فرانسوی است. سایت بر اساس موقعیت و شرایط هر متقاضی، مدارک مورد نیاز و اقدامات لازم را معرفی می‌نماید. دانشگاه سوربن دارای سه دانشکده است که دانشکده های هنر و علوم انسانی و پزشکی به زبان فرانسوی تدریس نموده و دانشکده علوم و مهندسی دارای رشته‌های به زبان انگلیسی و فرانسوی است. بنابراین متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه از جمله دانشگاه سوربن فرانسه نیاز به مدرک زبان فرانسه دارند. دانشکده هنر و علوم انسانی و دانشکده علوم و مهندسی نیاز به مدرک زبان فرانسوی B2 یا بالاتر دارند. دانشکده پزشکی دانشگاه سوربن مدرک زبان فرانسه CEFRL C1 را برای تمام رشته های ارائه شده در دانشکده پزشکی درخواست می‌نماید. دانشگاه دوره های زبان فرانسوی برگزار می‌کند لذا دانشجویان می‌توانند در کلاسهای آموزش زبان فرانسه شرکت نمایند. بدیهی است که دانشجویان پس از موفقیت در آزمون زبان فرانسه امکان تحصیل در دانشگاه سوربن را خواهند داشت. این کلاسها در دانشگاه برگزار شده و همچنین دانشجویان برای تقویت زبان فرانسه خود می‌توانند از شرکت در کلاسهای آموزش زبان فرانسه در طول سال تحصیلی بهره مند شوند.

نکته قابل توجه این است که دوره های آموزش زبان فرانسه برای دانشجویانی که در دانشگاه ثبت نام نموده‌اند رایگان خواهد بود. بعلاوه متقاضیان باید درخواست خود را از طریق وب سایت مربوطه برای دانشگاه ارسال نمایند.

نکته دیگر اینکه در صورتی که متقاضیان تسلط کافی به زبان فرانسه نداشته باشند، می توانند حین تحصیل به آموزش زبان فرانسه مشغول شوند. دوره های آموزش زبان فرانسه توسط دانشگاه سوربن همواره برگزار می‌شود و دانشجویان بطور رایگان در آن حضور می‌یابند. پس از ارسال درخواست تحصیل در دانشگاه و اخذ پذیرش، متقاضیان با در دست داشتن نامه پذیرش و سایر مدارک خود به سفارت فرانسه مراجعه و درخواست صدور ویزای تحصیلی می‌نمایند. ویزای تحصیلی معمولا ما بین دو تا سه هفته صادر شده و متقاضیان با در دست داشتن ویزای تحصیلی و سایر مدارک مورد نیاز برای ثبت نام به دانشگاه مراجعه می‌نمایند. پس از ورود به فرانسه و ثبت نام، دانشجویان باید مجوز اقامت خود را دریافت نموده و هر سال نسبت به تمدید آن اقدام کنند. کلیه مدارک متقاضیان باید به زبان انگلیسی و یا فرانسه ترجمه رسمی شده و به دانشگاه ارسال گردد. در ادامه به بررسی امکانات دانشگاه سوربن فرانسه می‌پردازیم.

اخذ بورسیه از دانشگاه سوربن فرانسه

شرایط اخذ بورسیه از دانشگاه سوربن فرانسه به تفکیک مقطع

دانشگاه سوربن فرانسه برای دانشجویان برتر خود کمک هزینه و بورسیه در نظر می‌گیرد. این بورسیه به مدت پنج سال بوده و برای دانشجویان در مقطع کارشناسی به مدت سه سال و سپس در مقطع کارشناسی ارشد به مدت دو سال بطول می‌انجامد. در طول این مدت دانشجویان تحت پوشش بورسیه بوده و انواع هزینه‌های آنها توسط دانشگاه تامین می گردد. علاوه بر این دانشگاه دارای انواع دیگری از بورسیه و کمک هزینه‌ها است. هر دانشکده برای خود دارای بورسیه های متفاوتی بوده و به دانشجویان با توجه به شرایط و وضعیت علمی و تحصیلی آنها تعلق می‌گیرد. برخی از شرایط مورد بررسی توسط کمیته بورسیه دانشگاه سوربن برای اعطای بورسیه شامل وضعیت مالی والدین دانشجو، کمک های ضروری، کمک های مالی بر اساس وضعیت مالی دانشجو و معافیت‌های استثنایی در هزینه ثبت نام و شهریه تحصیلی دانشجویان می‌شود.                     

دانشجویان دانشگاه سوربن پس از اخذ پذیرش و ثبت نام در دانشگاه امکان بهره مندی از بورسیه ها و کمک هزینه های مختلف دانشگاه را خواهند داشت. برای برخورداری از هر یک از این بورسیه‌ها، متقاضیان باید به اداره امور دانشجویان بین المللی مراجعه نموده و درخواست خود را ارائه کنند. دانشگاه و تیم مربوطه به بررسی شرایط متقاضیان پرداخته و چنانچه شرایط لازم را داشته باشند، کمک هزینه و بورسیه به دانشجو تعلق می‌گیرد. برخی بورسیه ها به بررسی شرایط مالی دانشجویان پرداخته و برخی وضعیت تحصیلی و علمی متقاضی را در اولویت قرار می‌دهند. با اینحال انواع کمک هزینه های اضطراری و فوری برای دانشجویانی که از وضعیت مالی مناسبی برخوردار نیستند از طرف دانشگاه در نظر گرفته شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر با انواع کمک هزینه و بورسیه های دانشگاه سوربن به اداره امور دانشجویان بین المللی در هر دانشکده مراجعه نمائید.

امکانات دانشگاه سوربن فرانسه

امکانات ورزشی، تفریحی و آموزشی موجود در دانشگاه سوربن فرانسه

دانشگاه سوربن یک دانشگاه تحقیقاتی در کلاس جهانی بوده و دارای تعداد زیادی محقق و پژوهشگر است. در این راستا دانشگاه دارای بیش از ۳.۴۰۰ پروفسور پژوهشگر بوده که در آزمایشگاه‌های دانشگاه و مراکز تحقیقاتی وابسته و همکار به تحقیق مشغول هستند. دانشگاه دارای انستیتوهای بین رشته ای منحصر بفرد و پیشرفته‌ای بوده و همچنین مرکز تحقیقات دریایی بیولوژیکی اروپا بشمار می‌رود.

دانشکده علوم و مهندسی دانشگاه سوربن فرانسه دارای ۶۶ آزمایشگاه تحقیقاتی است که اغلب آنها در سایت دانشگاه پیر و ماری کوری در پاریس مستقر هستند. بعلاوه تعداد سه ایستگاه تحقیقاتی دریایی دانشگاه در روسکوف، بانیولز سورمر و ویلفرانچ سورمر قرار دارد. تمام این آزمایشگاه ها در همکاری با سازمانهای دولتی مانند CNRS، INSERM، INRIA و CAE هستند. از طرفی مراکز علمی مانند دانشگاه دکارت پاریس و دانشگاه دیدروت پاریس جزو مراکز تحقیقاتی همکار با دانشگاه سوربن بشمار می‌روند. انتقال تکنولوژی و نوآوری، پیشرفت های تکنیکی و علمی و تحقیقات میان رشته ای توسط شرکت های ملی و بین‌المللی را متمرکز می‌نماید. دانشکده مدیریت نمونه کارها و تحقیقات ثبت شده را از ابتدا تا پایان صدور مجوز، اجرا و شروع فعالیت استارت آپ پیگیری و هدایت می‌نماید. دانشکده حمایت و پشتیبانی‌های زیادی از دانشجویان و استارت آپهای مختلف نموده بطوریکه در سال ۲۰۱۶ میلادی تعداد ۲۰ استارت آپ شروع به فعالیت نمودند.

دانشگاه سوربن فرانسه دارای بیش از ۵.۰۰۰ پروفسور و محقق است که در حدود ۱۰۰ آزمایشگاه آن به تحقیق و پژوهش مشغول هستند. زمینه های تحقیقاتی دانشگاه شامل مهندسی و مدل سازی، انرژی، محیط زیست و علوم زندگی، پزشکی و بهداشت و ماده و جهان است. حوزه تحقیقاتی دانشگاه از علوم پایه و کاربردی برای حفظ و توسعه جوامع در قرن بیست و یکم است.

دانشگاه سوربن فرانسه امکانات متعدد ورزشی، فرهنگی و تفریحی برای دانشجویان فراهم می‌آورد. دانشگاه دارای تعداد زیادی انجمن های دانشجویی است و دانشجویان امکان عضویت و شرکت در برنامه های مختلفی را خواهند داشت. این جوامع و انجمن‌ها موجب تقویت مهارتهای فردی و اجتماعی دانشجویان شده و آنها را برای حضور در دنیای شغلی و یافتن شغل مناسب آماده می‌کند. حدود ۱۵۰ انجمن و جامعه دانشجویی در دانشگاه سوربن فرانسه مشغول به فعالیت هستند. هر کدام از دانشکده های علوم پایه و مهندسی، هنر و علوم انسانی و پزشکی دارای انجمن های مختص به خود هستند. دانشگاه سوربن همه ساله رویدادهای فرهنگی و هنری متعددی را برگزار می‌نماید. خدمات فرهنگی و مراکز هنری دانشگاه همواره پذیرای دانشجویان بوده و انواع نمایشگاه ها، همایش ها، فستیوال های هنری و کارگاه های آموزشی در دانشگاه با همکاری دانشجویان برگزار می‌گردد. بخش دیگری از فعالیت ها و خدمات دانشگاه به فعالیتهای ورزشی مرتبط است. دانشگاه انواع کلاسها، دوره های آموزشی، رویدادها و دوره های کارآموزی را در طول سال برگزار نموده و دانشجویان امکان حضور در کلاسها و بهره مندی از آنها را خواهند داشت. بدین ترتیب دانشگاه سوربن به هنرمندان، موسیقی دانان، ورزشکاران و بازیگران این امکان را خواهد داد که در حین تحصیل در دانشگاه به فعالیت‌های مورد علاقه خود بپردازند.

از دیگر امکانات دانشگاه سوربن فرانسه می‌توان به انواع رستوران، کافی شاپ و کافه تریا اشاره نمود که در سایت دانشگاه و محوطه خوابگاه های دانشجویی وجود دارند. ورود برای عموم آزاد بوده و انواع غذاها و نوشیدنی های مختلف در آن سرو می‌شود. همچنین دانشگاه دارای مراکز بهداشتی درمانی متعدد و پیشرفته بوده که کلیه خدمات درمانی مورد نیاز دانشجویان را ارائه می‌دهد. لازم بذکر است که خدمات مشاوره ای عرضه شده به دانشجویان رایگان خواهد بود. مراکز درمانی و بهداشتی اورژانس بطور شبانه روزی فعال بوده و به خدمات رسانی به دانشجویان و عموم می‌پردازد.         

 هزینه های تحصیل در دانشگاه سوربن

شرایط خوابگاه و هزینه های تحصیل در دانشگاه سوربن فرانسه

دانشگاه سوربن فرانسه جزو دانشگاه های ارزان بشمار می‌رود. به عنوان مثال هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ۱۷۰ یورو، مقطع کارشناسی ارشد ۲۴۳ یورو و مقطع دکترا ۳۸۰ یورو در هر ترم خواهد بود. بدین ترتیب دانشگاه جزو دانشگاه های ارزان قیمت دنیا محسوب می‌شود. دانشگاه دارای مجتمع های خوابگاهی برای دانشجویان بین المللی نبوده ولیکن دانشجویان می‌توانند در خوابگاه های دانشجویی خصوصی و یا آپارتمان های اجاره‌ای نزدیک دانشگاه اقامت نمایند. هزینه مسکن و بطور کلی هزینه زندگی در پاریس گران است. بطور متوسط هر نفر با توجه به سبک زندگی خود باید مبلغی ما بین ۲۵۰ تا ۸۰۰ یورو برای اجاره محل اقامت خود در نظر بگیرد. سایر شهرهای فرانسه از هزینه مسکن پائین‌تری برخوردار هستند. در شهر پاریس انواع خوابگاه‌های خصوصی، آپارتمان، خانه و اتاقهای مشترک برای سکونت در اطراف دانشگاه سوربن وجود دارد. متقاضیان خارجی هنگام ثبت نام می‌توانند آدرس و لینکهای ارتباطی با آژانس های مسکن را از دفتر دانشجویان بین المللی جویا شوند. دانشجویان در صورت اجاره خوابگاه های خصوصی در نزدیکی سایت دانشگاه می‌توانند به میزان زیادی در هزینه های ناشی از اجاره آپارتمان و حمل و نقل خود صرفه جویی داشته باشند. از طرفی دانشجویان امکان کار پاره وقت تا سقف ۲۰ ساعت در هفته را دارند. البته این را در نظر بگیرید که یافتن شغل پاره وقت در شهری مانند پاریس دشوار بوده و درآمد حاصل از آن جوابگوی هزینه های زندگی و تحصیل در دانشگاه سوربن پاریس را نخواهد داد. با این حال در صورت یافتن کار پاره وقت می‌توان از آن به عنوان کمک خرج استفاده نمود.   

هزینه های زندگی در پاریس

هزینه های زندگی در پاریس محل استقرار دانشگاه سوربن

شهر پاریس پایتخت فرانسه یکی از مشهورترین شهرهای دنیا محسوب می‌شود. جمعیت کلان شهر پاریس بیش از ۱۲ میلیون نفر بوده و مرکز اقتصادی، فرهنگی، هنری و سیاسی فرانسه بشمار می‌رود. شهر پاریس به تنهایی نزدیک به یک چهارم تولید ناخالص داخلی فرانسه را به خود اختصاص داده و بزرگترین شهر اقتصادی در اروپا نامیده می‌شود. پاریس از دیرباز محل مد و فشن بوده و جمعی از بهترین شرکتهای فعال در زمینه مد در آن حضور دارند. دانشگاه های پاریس جزو دانشگاه های تراز اول دنیا است و زبان فرانسوی زمانی مهمترین زبان علمی دنیا بوده است. اگر چه هنوز هم این قدرت علمی در زبان فرانسه کما بیش وجود دارد. دانشگاه سوربن فرانسه در مرکز شهر پاریس قرار داشته و یکی از برترین دانشگاه های جهان است. هزبنه تحصیل در دانشگاه سوربن فرانسه نسبت به سایر دانشگاه های اروپایی و آمریکایی ناچیز است ولیکن هزینه زندگی در شهر پاریس بطور متوسط ۱۰ درصد گرانتر از سایر شهرهای فرانسه است. اگر کشور فرانسه را نیز در نظر بگیریم، نسبت به کشورهای اروپای شرقی و مرکزی و کشورهای آسیایی از هزینه های زندگی بالاتری برخوردار است.

با توجه به شهریه تحصیل در دانشگاه سوربن فرانسه، مهمترین هزینه دانشجویان را اجاره خوابگاه و محل اقامت تشکیل می‌دهد. خوابگاه های خصوصی و آپارتمان های مختلفی در نقاط مختلف پاریس وجود دارند که دانشجویان می‌‌توانند آن را اجاره کنند. متوسط قیمت اجاره یک آپارتمان کوچک در نزدیکی دانشگاه حدود ۵۰۰ یورو در ماه است. البته هزینه اجاره اتاق در خوابگاه‌های خصوصی بسیار کمتر از این مقدار است. دانشگاه انواع امکانات درمانی، آموزشی، بیمه، ورزشی و تفریحی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. هزینه این موارد اگر رایگان نباشد ناچیز بوده و تاثیر زیادی در کاهش کلی هزینه های زندگی دانشجویان دارد. انواع رستورانها و کافه تریا در اطراف دانشگاه سوربن وجود دارند که انواع خدمات ارزان قیمت به دانشجویان ارائه می‌کنند. حمل و نقل عمومی در پاریس در همه جای شهر در دسترس بوده و دانشجویان می‌توانند از مترو، اتوبوس، تاکسی، تراموا و حتی دوچرخه استفاده نمایند. شهر پاریس محل موزه های مشهوری مانند موزه لوور، موزه گروین، موزه تاریخ طبیعی، موزه اورسی و غیره است. همچنین انواع رستورانهای معروف بین المللی با غذاهای محبوب فرانسوی را می‌توانید در شهر پاریس امتحان کنید. شهر توریستی پاریس همه ساله مقصد گردشگران زیادی بوده لذا دانشجویان دانشگاه سوربن امکان زندگی در یک شهر پر جنب و جوش و زنده را خواهند داشت. بطور کلی هر نفر برای زندگی در پاریس بدون در نظر گرفتن شهریه تحصیل در دانشگاه باید مبلغی به اندازه حداقل ۹۰۰ یورو در نظر بگیرد. سایر هزینه های زندگی بسته به سلیقه و سبک زندگی افراد دارد. هزینه غذا و خوراکی در ماه می‌تواند حدود ۲۰۰ یورو باشد. البته در صورت خرید ارزان و آشپزی این مبلغ کمتر خواهد شد. بطور کلی با توجه به شهریه پائین دانشگاه سوربن و هزبنه های زندگی در شهر پاریس می‌توان گفت که تحصیل در فرانسه نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر اروپای غربی و آمریکایی مقرون به صرفه و ارزان خواهد بود.    

مشاوره

جهت مهاجرت تحصیلی در کشور دیگر و کسب اطلاعات بیشتر برای شرایط و روند آن لازم است که حتماً از یک متخصص کمک بگیرید تا در انجام همه‌ی مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید.

  تحصیل در فرانسه برای شما فرصت‌های شغلی و تجربیات و آموزش عالی در سطح جهانی را فراهم می‌کند.  پیشنهاد ما به شما این است که اگر خواهان مهاجرت و تحصیل در دانشگاه سوربن پاریس و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاورین ما GO2TR تماس بگیرید تا بعد از بررسی تخصصی شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ها را در اختیارتان قرار دهند.

ارزیابی تحصیلی
برای ارزیابی تحصیلی، با موسسه ما تماس بگیرید.


2 دیدگاه برای “دانشگاه سوربن پاریس

 1. Avatar
  stu گفته:

  سلام معدل دیپلمم 19ونیم هست. مدرک c1 فرانسه و ایتلس با نمره 9 دارم. برای رشته پزشکی بورسیه میکنن منو؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز
  به طور کلی بورسیه بیشتر برای مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری و یا تخصص معنا پیدا می کند چون مدرک دیپلم خیلی قابل اتکا نیست و برای بورسیه معدل مقاطع بالاتر و مقالات و … بیشتر مدنظر هستند،
  اما با این حال شما همچنان شانس دارید.
  برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمائید.
  قدردان شما هلدینگ مهاجرتیGo2tr

 2. Avatar
  عرفان گفته:

  سلام وقت بخیر اول یک رزومه مختصر و کوتاه بگم و بعد برم سر اصل مطلب
  من پسر سن 17 دارای TCF C1 و آیلتس آکادمیک 6.5 هستم+دارای مدرک برنامه نویسی و ICDL و…
  من برای علوم کامپیوتر برای سوربن می خواهم اپلای بدم اما سوال دارم
  اولین مشکل این هست که رشته من تجربی هست مشکل نداره؟
  دومین مشکل من نمره دیپلم 14 تا 15 دارم
  می خواستم ببینم آیا امکان پذیرش وجود داره؟
  ممنون

  پاسخ:
  سلام رشته تحصیلی در دبیرستان و همچنین معدل، مشکلی ایجاد نخواهد کرد.
  لطفا برای اطلاعات بیشتر و بررسی با شماره02143000021 تماس بگیرید.
  با تشکر از شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طبقه‌بندی: آرشیو تحصیل
برای مهاجرت از متخصصان GO2TR مشاوره بگیرید:تماس: ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱