x
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021
دانشگاه های برتر در ایتالیا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه های برتر در ایتالیا

کشور ایتالیا امروزه به یکی از مقصدهای پرطرفدار برای تحصیل در رشته‌های مختلف تبدیل شده است. دانشگاه بولونیا که قدیمی‌ترین دانشگاه جهان است در این کشور واقع شده است و جز برترین دانشگاه‌های ایتالیا است. سطح علمی دانشگاه‌های ایتالیا بالا است و از رتبه‌های خوبی در سطح جهانی برخوردارند. همچنین کشور ایتالیا دارای فرهنگ‌های متنوع از 20 منطقه می‌باشد و این عاملی است که جذابیت زندگی در این کشور را برای دانشجویان افزایش می‌دهد.

در ادامه به معرفی دانشگاه‌های برتر کشور ایتالیا می‌پردازیم.

دانشگاه پلی تکنیک میلان

دانشگاه پلی تکنیک میلان یکی از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در گرایش‌های مختلف مهندسی است. این دانشگاه دارای رتبه‌ی 170 جهانی در رنکینگ QS می‌باشد. رشته‌های مهندسی عمران، طراحی، معماری و مهندسی مکانیک در این دانشگاه از رونق خوبی برخوردارند. این دانشگاه بزرگ‌ترین دانشگاه فنی مهندسی ایتالیا محسوب می‌شود و دارای 42 هزار دانشجو در رشته‌های متنوع و در تمام مقاطع تحصیلی می‌باشد.

دانشگاه بولونیا

همان‌طور که گفتیم این دانشگاه جز قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان است که در سال 1088 تأسیس شده است. دانشگاه بولونیا همچنین یکی از معتبرترین دانشگاه‌های کشور ایتالیاست. دانشگاه بولونیا دارای 33 گروه آموزشی به همراه 11 مدرسه است و در این مرکز رشته‌های گوناگونی در گروه‌های کشاورزی، میراث فرهنگی، دامپزشکی، زبان‌های خارجه، حقوق، علوم تربیتی، هنر، علوم انسانی و... ارائه می‌شود. دانشگاه بولونیا با 85 هزار دانشجو، دومین دانشگاه بزرگ ایتالیا محسوب می‌شود. اکثر رشته‌های در دانشگاه بولونیا به زبان ایتالیایی تدریس می‌شود و تعداد محدودی از رشته‌ها نیز به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. لازم به ذکر است که دانشگاه بولونیا برای دانشجویان بین المللی، دوره‌های زبان‌های خارجه برگزار می‌کند. 

دانشگاه پیزا

با شنیدن نام پیزا ما به یاد برج معروف این شهر می‌افتیم؛ اما این شهر یکی از بهترین شهرها برای تحصیل و زندگی دانشجویی است. جالب است بدانید که نیمی از جمعیت شهر پیزا را دانشجویان تشکیل می‌دهند. این دانشگاه به پذیرش دانشجویان از سایر استان‌های ایتالیا و سایر کشورهای دنیا می‌پردازد. دانشگاه پیزا در سال 1343 تأسیس شده است و نوزدهمین دانشگاه قدیمی دنیا است. گالیله نیز در دانشگاه پیزا تحصیل کرده است.

موسسه بین المللی لورنزو مدیچی فلورانس

این موسسه یکی از بهترین پیشنهادها برای دانشجویانی است که می‌خواهند بدون یادگیری زبان ایتالیایی به تحصیل در این کشور بپردازند. نکته‌ی جالب دیگر در مورد دانشگاه لورنزو مدیچی این است که در بین معماری‌ها و بناهای تاریخی قرار گرفته است و دارای محیطی جذاب برای دانشجویان بین المللی است. در این دانشگاه حدود 400 رشته در مقاطع مختلف ارائه می‌شود که تدریس همه‌ی آن‌ها به زبان انگلیسی است.

دانشگاه فلورانس

اگر قصد تحصیل در رشته‌ها و گرایش‌های مختلف مربوط به تاریخ را دارید، دانشگاه فلورانس بهترین پیشنهاد برای شماست. تحقیقات گسترده‌ی علمی، موزه‌ی تاریخ طبیعی، باغ‌های گیاه شناسی، فسیل‌های دایناسورها و سایر موجودات منطقه که در دانشگاه فلورانس وجود دارد، باعث به شهرت رسیدن آن شده است.

آکادمی هنرهای زیبای ایتالیا

تحصیل در رشته‌های هنر در ایتالیا بسیار دوست داشتنی است. این آکادمی در رشته‌های طراحی و مد حرف اول را می‌زند. دانشکده‌های این مرکز در شهرهای رم و فلورانس پراکنده هستند. این دانشگاه جز مراکز دولتی ایتالیا است. برخی از رشته‌های آن به زبان ایتالیایی ارائه می‌شود که دوره‌های آموزش این زبان برای دانشجویان برگزار می‌شود. اکثر رشته‌های آن به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی تدریس می‌شوند. 

دانشگاه جان کابوت

این دانشگاه بر اساس سیستم‌های آموزشی قدیمی ایتالیا مدیریت می‌شود. با وجود این که دانشگاه جان کابوت زیاد بزرگ نیست، اما دارای هزار دانشجو از کشورهای مختلف جهان می‌باشد و کلیه‌ی رشته‌ها در این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. نقطه قوت دیگر این دانشگاه ایجاد فرصت‌های کارآموزی برای دانشجویان است که شانس‌های شغلی بیشتری نیز برای آن‌ها ایجاد می‌کند.

دانشگاه ترنتو

این دانشگاه نسبت به سایر دانشگاه‌های ایتالیا تازه تأسیس است و در سال 1962 بنا شده است. این دانشگاه در مدت کم توانست سطح علمی خود را بالا ببرد و در رقابت با دانشگاه‌های با سابقه‌ی دنیا قرار گیرد. این دانشگاه دارای ده دپارتمان است که در سه بخش قرار گرفته‌اند؛ مرکز ترنتو، حومه‌ی ترنتو و در شهرهای نزدیک ترنتو مانند روورتو. دانشگاه تورنتو از اعتبار خوبی برخوردار است و با بیش از 420 هزار قرارداد پژوهش و تحقیق، پیشتاز تمام دانشگاه‌های ایتالیاست.

دانشگاه میلان

میلان دومین شهر بزرگ ایتالیا محسوب می‌شود و دانشگاه‌ آن یکی از مشهورترین دانشگاه‌های ایتالیا است. رشته‌های انفورماتیک، اقتصاد و رشته‌های دانشکده‌ی پزشکی در تمام سطوح در این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. علاوه بر تنوع دوره‌های ارائه شده در دانشگاه میلان، فعالیت‌های فوق برنامه‌ این دانشگاه را به یکی از دانشگاه‌های محبوب دانشجویان برای تحصیل تبدیل کرده است. فعالیت‌های فوق برنامه‌ی این دانشگاه شامل تئاتر، گروه کر، ورزش‌های آماتور، گروه‌های نوازندگی و انجمن‌های مختلف می‌باشند.

دانشگاه رم

 و آخرین دانشگاهی که درباره‌ی آن صحبت می‌کنیم دانشگاه رم است که در بین 200 دانشگاه برتر جهان قرار دارد. این دانشگاه تعداد زیادی از دانشجویان غیر بومی را پذیرش می‌کند. دوره‌های تحصیلی در این دانشگاه به زبان‌های انگلیسی و ایتالیایی ارائه می‌شوند که دوره‌های زبان ایتالیایی برای دانشجویان بین‌الملل نیز وجود دارد. دانشگاه رم دارای باشگاه‌های ورزشی و تئاتر نیز می‌باشد.

نکته‌ای که لازم است در این ‌جا ذکر کنیم این است که این دسته‌بندی طبق ملاک‌های کلی دانشجویان یعنی سطح علمی، محل قرار گرفتن دانشگاه و... انجام شده است. بهتر است شما با توجه به ملاک‌های خودتان یک دسته‌بندی منحصر به فرد انجام دهید و دانشگاه‌ها را اولویت بندی کنید.

پیشنهادات

مشاهده همه پیشنهادها برای کشور ایتالیا
مشاوره دانشگاه های برتر در ایتالیا