x
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021

رشته فیزیولوژی ورزشی در خارج

 فیزیولوژی ورزشی چیست؟

معرفی فیزیولوژی ورزشی | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

قطعا برای شما این سوال ایجاد شده است که رشته فیزیولوژی ورزشی چیست ؟رشته نامبرده از جمله محبوب ترین رشته ها به جهت تحصیل در ایران و خارج ایران است. در واقع فیزیولوژی ورزشی شامل کلیه فرآیندهای مکانیکی ، فیزیکی و شیمیایی است که در بدن انجام می شود. رشته فیزیولوژی ورزشی با استفاده از این دانش ، برنامه های ورزشی مؤثر را برای توانبخشی و رهایی از درد و ناراحتی ارائه می نماید. علاوه بر موارد ذکر شده متخصصین فیزیولوژی ورزشی  برای درمان بسیاری از مشکلات مزمنی که برای سلامتی ایجاد می شود،درمانی در نظر دارند. اغلب ورزشکاران برای کمک به درمان جراحات ، بیمارییا شرایطی که پزشکان تشخیص داده‌اند نیاز به مراجعه به یک متخصص دارند، به فیزیولوژیست های ورزشیارجاع داده می شوند.

اگر به نحوه پاسخ بدن به ورزش و تمرین علاقه مند هستید ، پس فیزیولوژی ورزشی می تواند برای شما یک پیشنهاد حرفه ای مناسب باشد.

به عنوان یک فیزیولوژیست ورزشی ، شما در مورد چگونگی واکنش و انطباق افراد با فعالیت های عضلانی تحقیق خواهید کرد و از مهارت ها و دانش شما برای بهبود عملکرد و سطح آمادگی بدن یا کمک به پیشگیرییا درمان بیماری استفاده می کند.

شما بطور معمول در یکیا چند ورزش ، از ورزشکاران و تیم ها حمایت علمی می کنید. این ممکن است شامل نظارت بر آموزش از طریق اندازه گیری و ارزیابی عملکردهای بدنی مانند تنفس ، متابولیسم و ​​سیستم های عصبی ، ریوی و قلبی عروقی باشد. شما همچنین ممکن است در تهیه برنامه های آمادگی جسمانی شرکت کنید تا ورزشکاران را برای رقابت مناسب آماده کنید.

اگر به عنوان یک فیزیولوژیست ورزشی کلینیکی در یک بیمارستان مشغول به کار هستید ، برای افراد مبتلا به طیف وسیعی از بیماریهای مزمن از جمله بیماری عروق کرونر قلب ، دیابتیا بیماری انسداد مزمن ریوی ، مشاوره تخصصی در مورد ورزش ارائه خواهید کرد.

مسئولیت های یک فیزیولوژیست ورزشی

مسئولیت های یک فیزیولوژیست ورزشی | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

 همچنین شما به عنوان یک فیزیولوژیست ورزشی بطور معمول مسئولیت هایی دارید که در زیر به چند نمونه از آنها اشاره می کنیم .

 • تست تناسب اندام ورزشکاران برای ساختن پروفایل‌های فیزیولوژیکی دقیق
 • توسعه برنامه‌های تمرینی متناسب با تناسب اندام
 • نظارت و برنامه ریزی برنامه‌های آموزشی
 • برقراری ارتباط با کادر مربیگری برای به حداکثر رساندن تأثیرات آموزش
 • آموزش و مشاوره ورزشکاران و مربیان در زمینه‌هایی مانند نظارت بر ضربان قلب ، تکنیک‌های بهبودی ، استراتژی‌های هیدراتاسیون ، سبقت گرفتن و سازگاری
 • فراهم کردن اطلاعات فیزیولوژیکی معیارو استاندارد برای فعال کردن توسعه طولانی مدت ورزش
 • همکاری با سایر متخصصان ورزشی مانند فیزیوتراپیست ، متخصصان رژیم غذایی ، مربیان قدرتی و روانشناسان ورزشی
 • استفاده از منابع و تجهیزات ویژه‌ای همچون اسمومتر و سیستم‌های زمان بندی الکترونیکی
 • تولید گزارش ها
 • تحقیقات مداوم برای به روز بودن دانش تان
 • آگاهی از مسائل مربوط به سلامتی و تناسب اندام و ارتقاء مزایای ورزش
 • تدریس در دوره‌های دانشگاهی

همچنین اگر شما به عنوان یک فیزیولوژیست ورزشی بالینی کار می کنید ، به طور کلی مسئولیت‌های زیر برعهده شما است:

 • انجام طیف وسیعی از تحقیقات از جمله تست ورزش، برای ارزیابی خطر بیمار
 • کار کردن مستقیم با بیماران در مورد چگونگی ایجاد تغییر در سبک زندگی آنها
 • ارجاع بیماران به متخصصان دیگردر صورت لزوم
 • همکاری به عنوان بخشی از یک تیم چند رشته‌ای شامل پزشکان و متخصصان بهداشت
 • آموزش و ارائه آنها به کارکنان پزشکی
 • همکاری با گروه‌های جامعه ، داوطلبان و شوراهای محلی برای آگاهی از مزایای ورزش

ماهیت رشته فیزیولوژی ورزشی

ماهیت رشته فیزیولوژی ورزشی | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

در واقع فیزیولوژی ورزشی از جمله رشته‌های مهم جهت بررسی آسیب‌های به وجود آمده در ورزش است. متخصصین فیزیولوژی ورزشی با افراد ورزشکار به خصوص ورزشکاران حرفه‌ای سر و کار دارند. در واقع در رشته فیزیولوژی ورزشی به صورت تخصصی آسیب‌های وارد به ورزشکاران در حین انجام ورزش مورد بررسی قرار می‌گیرد.

می توان گفت که رشته فیزیولوژی ورزشی رشته‌ای است که پاسخ های کوتاه مدت به استرس جسمی و سازگاری بدن در رابطه با قرار گرفتن مکرر در معرض  فعالیت‌های بدنی در طول زمان را نشان می‌دهد.

بنابراین ، متخصصین فیزیولوژی ورزشی وظیفه دارند از تناسب اندام و سلامتی برای بیمار اطمینان حاصل کنند. در عین حال از موضوعات ایمنی مرتبط با هر نوع فعالیت بدنی آگاهی داشته باشید. برخی از این موارد شامل خطر آسیب دیدگی ، قرار گرفتن در معرض محیط زیست و بیماری‌های قبلی است.

اگر بخواهیم به صورت گسترده‌تر رشته فیزیولوژی ورزشی را بررسی کنیم باید بگوییم که فیزیولوژی ورزشی، تخصص در حوزه کینزیولوژی ( حرکت شناسی) است. متخصصینفیزیولوژی ورزشی ، پاسخ های بدن را نسبت به فعالیت بدنی و همچنین چگونگیِ سازگاری بدن با فعالیت های بدنی به مرور زمان بررسی می‌کنند. فیزیولوژیست‌های ورزشی وظیفه دارند تا آمادگی جسمانی و سلامتی مشتریان را به سطح بالاتری ارتقا دهند. بعضی از مشکلات در این زمینه می توانند با حتی یک جلسه حل شوند.

درمان و مدیریت توسط فیزیولوژی ورزشی

درمان و مدیریت توسط فیزیولوژی ورزشی | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

شرایط عمومی و مشترک 

بطور مثال چاقی ، افسردگی ، دیابت ، فشار خون بالا ، آرتروز ، پوکی استخوان و غیره

بیماری‌های مزمن شایع از علل اصلی مرگ و میر در بسیاری از مناطق دیگر جهان است. این شرایط در درجه اول نتیجه عدم تحرک بدنی است. این بیماری‌های مزمن شامل شرایطی مانند دیابت ، فشار خون بالا ، افسردگی ، آرتریت ، چاقی و پوکی استخوان است.

ورزش منظم می تواند در مدیریت علائم و بهبود سلامت کمک کند. فعالیت های منظم مانند ایروبیک می تواند به انسولین بدن کمک کند تا سطح قند خون را بطورمؤثر کاهش دهد و در نتیجه دیابت را کنترل کند. فعالیت بدنی در کنترل وزن از طریق کاهش وزن و افزایش انرژی از اهمیت بالایی برخوردار است.

در درمان و درمان آرتروز، تمرینات می تواند در کاهش درد و همچنین حفظ قدرت عضله در مفاصل آسیب دیده و کاهش سفتی مفصل کمک کند. هنگامی که دچار افسردگی هستید ، ممکن است ورزش آخرین کاری باشد که می توانید در مورد انجام آن فکر کنید. با این حال، ورزش می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند ، زیرا به شما در کاهش علائم اضطراب ، بهبود روحیه شما ، افزایش اعتماد به نفس کمک کند و ذهن خود را از نگرانی‌ها و تعامل اجتماعیآزاد کنید. فشار خون بالا شرایط دیگری است که با ورزش منظم می توان آنرا کنترل کرد. فعالیت بدنی در تقویت قلب به شما کمک می کند ، بنابراین توانایی پمپ کردن خون بیشتر با تلاش کمتر ایجاد می شود. ورزش منظم همچنین با افزایش سن و حفظ وزن سالم استاندارد ، که از دیگر روش های کنترل فشار خون است ، مانع از افزایش لذت خون می شود.

توانبخشی

بهبودی از بیماری ، آسیب دیدگییا عمل جراحی ، کنترل فشار خون و عضلات ، برنامه هایی برای تقویت قدرت و انعطاف پذیری و غیره.

توانبخشی روند کلی کار برای کاهش درد یا بازیابی مجدد عملکرد پس از آسیب ، بیمارییا عمل جراحی است. تمرین‌های توانبخشی در بهبود بسیار مهم هستند ، زیرا به بازگرداندن دامنه حرکت ، قدرت و استقامت کمک می کنند. هدف اصلی ورزش فیزیولوژیکی بازیابی سطح فعالیت و قدرت فرد است. آنها همچنین در جلوگیری از صدمات بعدی نقش دارند. برای اطمینان از بهبودی کامل ، به دنبال کمک حرفه‌ای برای توانبخشی هستید. یکمتخصص فیزیولوژی ورزشی از دانش کامل در مورد اصول اساسی توانبخشی و نحوه عملکرد مفاصل یا عضلات آسیب دیده آگاه است. این درک به ساختنیک برنامه توان بخشی مؤثر کمک می کند.

فعالیت بدنی همچنین در ایجاد قدرت در عضلات و تاندونهای پاها، تنه و بازوها مفید است. بعد از اینکه بیمار پیشرفت در تمرینات ملایم نشان داد ، چالش برانگیزترین تمرینات توسط متخصص فیزیولوژی ورزشی توصیه می شود.

عملکردهای بدن سالم

عضلات اسکلتی ، متابولیکی ، قلبی ، ریوی ، عصبی عضلانی و غیره.

تمرینات بدنی در بازیابی و حفظ عملکردهای سالم بدن بسیار مهم است. بیشتر بیماریهای عصبی عضلانی غیر قابل درمان هستند. با این حال ، یک برنامه توانبخشی مؤثر می تواند ضمن حفظ حداکثر عملکردهای جسمی و روانی ، به حفظ کیفیت زندگی بیمار کمک کند. تقویت تمرینات و روشهایی مانند دامنه حرکت می تواند به بهبود شرایط اسکلتی عضلانییک بیمار کمک کند و همچنین اثرات بیماری‌های ریوی و قلبی را کاهش دهد. فعالیت بدنی در حفظ وزن سالم از اهمیت بسیاری برخوردار است ، که این عامل ضروری برای جلوگیری و درمان شرایط ریوی و قلبی است. تمرینات بدنی به حرکت آسانتر خون در شریانها و پمپاژ سریع قلب کمک می کند. همچنین به سوزاندن انرژی اضافی کمک می کند و از تجمع کلسترول در رگ های خونی جلوگیری می کند.

فیزیولوژی ورزشی یک رشته ضروری برای کمک به دستیابی به شرایط سالم زندگی با حفظ عملکرد مناسب کلیه قسمت های بدن و ادامه پردازش و بهبود شرایط بهداشتی موجود است. گفتگو با فیزیولوژیستورزشیفرصتی به شما می دهد تا از دانش آنها بهره‌مند شوید و شما را به سمت انجام ورزش مناسب برای شرایط خود راهنمایی می کنند. ورزش‌ها غالباً از بیمار تا بیماردیگر متفاوت خواهد بود ، زیرا شرایط آنها همیشه مشابه نیست. داشتن اطلاعات مناسب درباره ورزش مناسب برایبیمار ، بسیار مهم است و متخصصین فیزیولوژی ورزشی این اطلاعات را به مراجعین و بیماران ارائه می دهند.

چرا فیزیولوژی ورزشی ؟

بررسی اجمالی مشاغل فیزیولوژی ورزشی | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

افرادی که مبتلا به سرطان ، مشکلات مزمن قلبی ، آرتریت و سایر مشکلات جدی پزشکی هستند می توانند از برخی فعالیت های بدنی بهره مند شوند. متأسفانه بسیاری از این افراد در ورزش مشکل دارند زیرا از نظر بیماری محدود هستند. این جایی است که متخصص فیزیولوژی ورزشی وارد می شوند. این متخصصان آموزش می‌بینند که بدن چگونه به ورزش و انواع دیگر فعالیت های بدنی پاسخ می دهد.

متخصص فیزیولوژی ورزشی می دانند چگونه می توانند وضعیتیک بیمار را ارزیابی کنند و یک برنامه ورزشی متناسب با نیاز بیمار را تجویز کنند. هنگام طراحی برنامه‌های ورزشی ، آنها در نظر می گیرند که چگونه یک فعالیت بدنی خاص بر شخص مبتلا به بیماری ریهیا مشکل قلبی تأثیر خواهد گذاشت. آنها همچنین توانایی بیمار در حرکت و استفاده از عضلات خاص را در نظر می‌گیرند.

پس از ایجادیک برنامه عملی که برای بیمار بی خطر باشد ، فیزیولوژیست‌های ورزش اغلب بر تمرین بیمار نظارت می کنند. علاوه بر تماشای ورزش بیمار ، فیزیولوژیست های ورزشی با بررسی علائم حیاتی بدن از جمله فشار خون ، ضربان قلب و میزان اکسیژن بیمارتشخیص می دهند که مراجعه کننده تا چه میزان می تواند فعالیت خود را ادامه دهد، سپس با توجه به علائم ، از بیمار خواسته می شود که سرعت یا فرم حرکت خود را اصلاح نماید.

بررسی اجمالی مشاغل فیزیولوژی ورزشی

جایگاه شغلی فیزیولوژی ورزشی | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

فارغ التحصیلان دوره کارشناسی ارشد رشته فیزیولوژی ورزشیمی‌توانند طیف گسترده‌ای از مشاغل خصوصی یادولتی را انتخاب کنند. کسانی که دارای مدرک دکتری هستند مهارت هایلازم برای کار در انواع شغل های تدریس یا پژوهش را دارند. نمونه هایی از مشاغل موجود شامل موارد زیر است:

 • فیزیوتراپیست
 • متخصص ورزش
 • معلم مطالعات تناسب اندام
 • فیزیولوژیست ورزش
 • پژوهشگر

بعضی اوقات ممکن است فیزیولوژیست‌های ورزشی با فیزیوتراپیست‌ها اشتباه گرفته شوند، اگرچه یکمتخصص فیزیولوژی ورزشیممکن است بسیاری از همان خدمات را ارائه دهد ولی تفاوت‌هایی وجود دارد.

در کنار درمان‌های مربوط به توانبخشی ماهیچه‌ها و مفصل ، فیزیولوژیست‌ها همچنین می توانند برای بیماری‌ها و شرایطی که بطور سنتی توسط یک فیزیوتراپ درمان نمی شود ، درمانی ارائه دهند.

بیشتر متخصصان فیزیولوژی ورزشی را می توان در زمینه توانبخشی بالینی و ارتقاء سلامت یافت. با این وجود تعدادییا متخصصانی هستند که تخصص خود را برای تناسب اندام انتخاب می کنند. این فیزیولوژیست‌های ورزش اغلب با ورزشکاران و با افرادی که می‌خواهند وزن کم کنند یا شکل بگیرند همکاری می کنند. آنها معمولاً به عنوان مربییا مدیر برای برنامه‌های سلامتی ، برنامه‌های ورزشی ، باشگاه‌های بدنسازی و برنامه‌های توانبخشی استخدام می شوند ، اگرچه برخی تصمیم می گیرند که به عنوان مشاور مستقل کار کنند.

فرصت‌های اشتغال در تحقیقات و دانشگاه‌ها نیز وجود دارد. نیاز دانشمندان تحقیقاتی که در فیزیولوژی ورزشیآموزش دیده‌اند رو به افزایش است. دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها همچنین به فیزیولوژیست‌های ورزشی آگاه نیاز دارند تا دانش آموزان را در این زمینه آموزش دهند.

فیزیولوژی ورزشی یک رشته در حال پیشرفت است که بر واکنش بدن به ورزش و سایر انواع فعالیت‌های بدنی متمرکز است. فیزیولوژی ورزشی برای صنعت مراقبت‌های بهداشتی بسیار مهم شده است ، بهطوریکه افراد بیشتر و بیشتری برای جلوگیری و بهبود مشکلات بهداشتی شروع به استفاده از ورزش می کنند. بیشتر دانشجویان این بخش از مراقبت‌های بهداشتی به فیزیولوژیست ورزشی تبدیل می شوند. پایانی: فرصت های شغلی تعدادمحیط های کاری که یک فیزیولوژیست ورزشی می تواند در آن کار کند به همان اندازه لیست مشتریانی که در آن خدمت می کنند متمایز است.  در واقع فرصت های شغلی برای متخصصان در زمینه فیزیولوژی ورزشی قوی است.

این موقعیت‌ها به دلیل سطح بالای تعامل بیمار در انجام وظایف روزانه خود ، به مهارت‌های سالم بین فردی از جمله گوش دادن فعال و تفکر انتقادی نیاز دارد. این مهارت‌ها به متخصصین فیزیولوژی ورزشیکمک می کند تا سلامت مشتری را ارزیابی کرده و مؤثرترین رژیم را برای پیشرفتو اهداف شخصی خود به کار گیرند.

این متخصصین می توانند در محیط بیمارستان به پیشرفت خود ادامه دهند. با این وجود انتظار می رود رقابت کلی برایاین شغل زیاد باشد.

افرادحرفه‌ای آموزش دیده در فیزیولوژی ورزشیممکن است عناوین شغلی مختلفی را در فیزیولوژی ورزشیداشته باشند از جمله : فیزیولوژیست ورزشی ، متخصص ورزش، متخصص عمل جراحی، مربی ورزشی و تکنسین توانبخشی قلب.

جایگاه شغلی فیزیولوژی ورزشی

دکتری فیزیولوژی ورزشی | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

فرصت‌های شغلی برای متخصصین فیزیولوژی ورزشی رو به افزایش است.بسیاری از بیمارستان‌ها و معتمدان مراقبت‌های اولیه ، متخصصانی را با سابقه تخصصی در زمینه فیزیولوژی ورزشی برای کار در مناطقی مانند توانبخشی قلب و ارتقاء سلامت منصوب می کنند.

یک ساختار شغلی مشخص در فیزیولوژی ورزشی وجود ندارد و باید در رویکرد خود برای پیشبرد شغل خود پیشگام باشید. به احتمال زیاد شما چند سال اول را صرف کار در زمینه اعتباربخشیدر حوزه انتخابیفیزیولوژی ورزشی خود خواهید کرد ، مثلاً کار در یک محیط ورزشی ، بهداشتییا دانشگاهی.

در حوزه کاری شما امکان تخصص بیشتر وجود دارد. به عنوان مثال فیزیولوژیست‌های بالینی ممکن است در توانبخشی قلب یا فیزیولوژی تنفسی تخصص داشته باشند. اگر در یک محیط ورزشی مشغول به کار هستید ، ممکن است تخصص و قدرت خود را انتخاب کنید. تخصص ممکن است نیاز به آموزش و مهارت های بیشتر داشته باشد.

پس از تجربه ، می توانیدتمرینات خاص خود را شروع یا به کار مشاوره فیزیولوژی ورزشیمشغول شوید. شما ممکن است به موضوعات مرتبط مانند توسعه ورزش بروید.

علاوه بر تحقیق و کارهای پشتیبانی / کارآزمایی بالینی ، همچنین فرصت هایی برای تدریس دوره‌های دانشگاهی در فیزیولوژی ورزشی ، فیزیولوژی کاربردی انسانی ، فیزیولوژی محیطی ، ورزش بیوشیمی و تغذیه برای دانشجویان ورزش و علوم ورزشی ، تربیت بدنی ، پزشکی ، پرستاری و ... وجود دارد.به عنوان یک فیزیولوژیست ورزشی ، می توانید در یک محیط ورزشی یا بهداشتی کار کنید یا یک حرفه را در زمینه تدریس یا تحقیق دنبال کنید

بسته به مسیر شغلی خود ، معمولاً توسط:

 • سازمان‌های ورزشی و مؤسسات ورزشی
 • هیئت‌های حاکم بر ورزش ملی
 • باشگاه‌های فوتبال و سایر تیم‌های ورزشی
 • شرکت‌های ورزشی ورزشی
 • دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی

بیمارستان‌ها ، مراکز پزشکی و سازمان‌های بهداشت و درمان خصوصی - برای فیزیولوژیست های بالینی و همچنین با کسب تجربه بیشتر می توانید به صورت خود اشتغالی یا مشاوره  در زمینه فیزیولوژی ورزشی کار کنید.

دانشگاه های برتر فیزیولوژی ورزشی

دانشگاه های برتر فیزیولوژی ورزشی | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

همانطور که واضح است تمامی افراد علاقه‌مند به یک رشته می‌خواهند در برترین دانشگاه‌هایی که به آن رشته مربوط می شود تحصیل نمایند . بر اساس همین مساله علاقه مندان به فیزیولوژی ورزشی  از این قاعده مستثنی نیستند. علاوه بر دانشجویان بسیاری از کارفرمایان ترجیح می دهند فیزیولوژیست های ورزشی  متبحر و معتبر را استخدام کنند تا به بهترین شکل کاری که در زمینه فیزیولوژی ورزشی دارند انجام شود. دانشجویان علاقمند می‌توانند با تحصیل در رشته فیزیولوژی ورزشی اعتبار خود را گسترش دهند و فرصت های شغلی مناسبی را برای خود فراهم نمایند.

اگر شما تصمیم به تحصیل در رشته فیزیولوژی ورزشی دارید به دنبال بهترین دانشگاه ها در زمینه تحصیل رشته فیزیولوژی ورزشی باشید تا علاوه بر بهره مندی از بهترین و باکیفیت ترین امکانات ، فرصت های شغلی بیشتری در این زمینه برای شما پیش بیاید. هر ساله رتبه های جهانی توسط مراکز مختلفی اعلام می‌گردند ، مرکز رتبه بندی شانگهای که هرساله برترین دانشگاه‌ها را در رشته های مختلف را اعلام می کند، در سال 2018 برای رشته‌های علوم ورزشی و تغذیه که فیزیولوژی ورزشی هم جزو آن‌ها محسوب می شود ، دانشگاه های برتر را بدین صورت اعلام نموده است :

 • دانمارک :دانشگاه کپنهاک گروه تغذیه ، علوم ورزشی و موسسه پزشکی ورزشی
 • نروژ: دانشگاه علوم ورزشی نروژ
 • استرالیا : دانشگاه علوم ورزشی داکین
 • انگلیس : دانشگاه لافبورو، علوم ورزشی
 • استرالیا : دانشگاه کوئیزلند
 • دانمارک :دانشگاه سوترن، گروه علوم ورزشی و کلینیک بیومکانیکال
 • کانادا : دانشگاه کلگری ، دانشکده علوم زیستی و کینزیولوژی
 • ایتالیا: دانشگاه علوم ورزشی ورونا
 • انگلیس : دانشگاه لیورپول جان مورز ، دانشکده علوم ورزشی
 • آلمان : دانشگاه حرکت شناسی و علوم ورزشی گنت
 • امریکا : دانشگاه کلمبیا ، دانشکده ورزش و علوم ورزشی
 • هلند : دانشگاه وریج آمستردام
 • برزیل : دانشگاه سن پائولو

شما با استفاده از این لیست و بررسی شرایط پذیرش فیزیولوژی ورزشی می توانید بهترین دانشگاه در بهترین شهر و کشوری که مدنظرتان است انتخاب نمایید تا از با کیفیت ترین مزایای تحصیلی بهره مند شوید. سعی کنید در انتخاب دانشگاه به اندازه کافی تحقیق نمایید و در نهایت با توجه به شرایط شخصی و زندگی بهترین را برای خود انتخاب کنید.

رشته های مرتبط با فیزیولوژی ورزشی

رشته های مرتبط با فیزیولوژی ورزشی | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

همانطور که واضح است تمامی رشته های دانشگاهی دارای رشته های مرتبط فراوانی هستند. علاوه بر این مساله رشته هایی که به عنوان میان رشته‌ای یا رشته هایی که از ترکیب دو رشته ایجاد شده‌اند و در هر دو زمینه شما مهارت لازم را کسب می نمایید از محبوبیت بیشتری برای کارفرمایان برخوردار هستند. به همین جهت اطلاع داشتن از رشته های مرتبط یک رشته می تواند در آینده شغلی و همینطور در طول دوران تحصیل شما تاثیرات مثبت فراوانی داشته باشد.

بر اساس این مباحث شناخت رشته های مرتبط فیزیولوژی ورزشی از اهمیت بسیاری برخوردار است. مهم نیست اگر فیزیولوژیست های ورزشی در یک محیط بالینییا غیر بالینی کار می کنند ، تعدادی مهارت و زمینه تخصص لازم برای موفقیت در فیزیولوژی ورزشی وجود دارد که با آموزش برخی از این رشته ها یا کسب مهارت و یا همکاری با متخصصین رشته ها مرتبط اتفاق های مثبت خوبی می‌تواند بیافتد.

تشخیص این که کدام رشته با رشته فیزیولوژی ورزشی مرتبط است کار سختی نیست در واقع هر آنچه که به بدن ، شیمی ، فیزیولوژی و ... ارتباط داشته باشد به این رشته مرتبط است و می تواند از جمله رشته های مرتبط با این رشته در نظر گرفته شود. رشته‌های زیر از جمله رشته هایی هستند که با فیزیولوژی ورزشی ارتباط دارند.

 • زیست شناسی
 • آناتومی
 • شیمی
 • فارماکولوژی
 • بیوشیمی
 • فیزیولوژی
 • کینزیولوژی یا حرکت شناسی

درآمد ماهیانه ( میانگین)فیزیولوژی ورزشی!

درآمد ماهیانه ( میانگین)فیزیولوژی ورزشی! | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

براساس دفتر آماری آمار آمریكا ، مربیان بدنسازی و مربیان ایروبیك 279.100 شغل را در سال 2014 کسب کردند. در طی سالهای 2014-2024 ، اشتغال برای کارمندان تناسب اندام 8 درصد افزایش مییابد که تقریباًمطابق با سرعت متوسط ​​ملی است. این امر تا حدی ناشی از افزایش پول و زمان صرف شده برای تناسب اندام توسط افراد و سازمان ها است. همچنین آمارها نشان می دهند که در سال 2012 فیزیولوژیست های ورزشی بطور میانگین 47610 دلار دستمزد کسب کرده اند.

فیزیولوژیستهای ورزشکار شاغل در بخش ورزش ممکن است بین 18 تا 35000 پوند درآمد کسب کنند. اگر در علم ورزش با مشخصات بالا کار می کنید ، حقوق شما می تواند از 60،000 پوند فراتر رود و ممکن است به 100000 پوند برسد.

فیزیولوژیست های ورزش بالینی که کار می کنند ، معمولاً تحت پوشش نرخ های پرداخت قانون کار هستند. شما معمولاً با  23.023تا 29،608 پوندشروع خواهید کرد و برای پیشرفت دستمزد بایدسابقه کار خود را بیشتر کنید، کار حرفه ای خود را ادامه دهید تا به دستمزد بالاتر برسید.

حقوقاساتیدی کهفیزیولوژی ورزشی را در آموزش عالی تدریس می‌کنند، معمولاً از 24000 پوند تا 37000 پوند است. جزئیات مربوط به مقیاس حقوق برای مدرسین را می توان در سایت های مرتبط پیدا کنید. همچنین بسته به کارفرمای شما و نوع کاری که در آن کار می کنید ، حقوق می تواند بسیار متفاوت باشد.

با توجه به آمار هایی که در این قسمت مورد بحث و بررسی قرار گرفت می توان فهمید که رشته فیزیولوژی ورزشیاز جمله رشته‌های پر درآمدی است که می توانید برای رسیدن به خواسته ها و آرزوهایتان به آن فکر کنید. علاوه بر این مساله درآمد بالای این رشته نشان دهنده متقاضیان فراوان جهت استخدام نیروهای حرفه ای است.

تحصیل در رشته فیزیولوژی ورزشی

لیسانس علوم فیزیولوژی ورزشی | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TRتحصیل رشته فیزیولوژی ورزشی بطور متوسط در مقطع لیسانس 4 سال، کارشناسی ارشد 2 سال و دکترا 3-5 سال طول خواهد کشید.

فیزیولوژیست های ورزشی در زمینه های درمانی ، آمادگی جسمانی و سلامتی متعددی فعالیت می کنند که شامل تغذیه و ورزش است. مباحث درسی در برنامه هایفیزیولوژی ورزشی از استقامت و بیوشیمی گرفته تا تست استرس و رهبریمتفاوت است. این برنامه درسی کار بالینی و آموزش عمومی را با کلاس‌های اصلی مانند فیزیولوژی ، تغذیه و توانبخشی ترکیب می کند. دوره هایدرسی شامل فیزیولوژی ورزشی و علم ورزش است. برای اطمینان از اینکه دانشجویان ورودی می توانند در تمریناتعملی و آزمایشگاهی شرکت کنند ، برخی از دانشگاه ها به عنوان بخشی از روند پذیرش رشته فیزیولوژی ورزشی ، معاینه جسمی را انجام می دهند.

علاوه بر داشتن مدرک دیپلم دبیرستان ، برخی از دانشگاه‌های ارائه دهنده دوره لیسانس ممکن است به کلاس های آمادگی دانشگاهیبه زبان های انگلیسی ، ریاضیات ، زیست شناسی ، شیمی و فیزیک نیز احتیاج داشته باشد. دانشجویانبا مدرک کارشناسی رشته کینزیولوژییا علوم ورزشیفارغ التحصیل خواهند شد. اگر دانشجویان دارای مدرک رشته ای غیر مرتبط باشند ، باید دوره‌های مقدماتی در رشته های زیست شناسی ، ورزش و علوم تغذیه را طی کنند.

شرایط لازم برای فارغ التحصیلیفیزیولوژی ورزشی ممکن است شامل آموزش عملی بالینی و کارآموزی و همچنین پایان نامه یارساله باشد. اگرچه صدور گواهینامه در فیزیولوژی ورزشی داوطلبانه است ، اما اکثر فارغ التحصیلان مجوز دریافت می کنند. فارغ‌التحصیلان فقط در صورت برنامه ریزی برای کار به عنوان فیزیوتراپی نیاز به ادامه مجوز دارند.

لیسانس علوم فیزیولوژی ورزشی

دوره کارشناسیفیزیولوژی ورزشی ، آمادگی قلبی عروقی ، قدرت عضلانی ، استقامت ، انعطاف پذیری و ترکیب بدن را به دانشجویان می آموزد. دانش آموزان می آموزند که چگونه سلول ها ، بافت‌ها ، اندام ها و سیستم های اندام به ورزش و سایر اعمال بدنی پاسخ می دهند. برنامه درسی کارشناسی برایفیزیولوژی ورزشی گسترده است. دوره دانشجویی کارشناسی در رشته فیزیولوژی ورزشی که شامل کار در یک مرکز توانبخشی براییک ترم است ، با یک تمرین بالینییا کارآموزی به پایان می رسد. دوره های معمولی شامل موارد زیر است:

 • آناتومی انسان
 • تغذیه انسان
 • آسیب شناسی روانی
 • بیوشیمی انسانی
 • ژئرولوژی
 • داروسازی

لیسانس علوم کاربردی (دوره فیزیولوژی ورزشی یک دوره 4 ساله تمام وقت است که از 180 واحد اصلی تحصیلی و 12 واحد اختیاری تشکیل شده است.متخصصان فیزیولوژیک ورزش در زمینه تحویل ورزش و تغییر رفتار برای پیشگیری و مدیریت شرایطی مانند بیماری‌های قلبی عروقی ، دیابت ، چاقی ، پوکی استخوان ، افسردگی ، سرطان و آرتریت تخصص دارند.در طی این دوره چهار ساله دانش آموزان در ارزیابی ظرفیت بدنی و عملکردی ، شناسایی خطرات و طراحی برنامه های ورزش هدفمند ، کاربردی و پایدار ، صلاحیت خود را توسعه می دهند. دانش آموزان درک کاملی از فیزیولوژی ورزشی از جمله مناطقی مانند آناتومی عضلانی اسکلتی ، مکانیک عضلات و آموزش ، بیومکانیک حرکت انسان ، علوم اعصاب ، تغذیه ، توانبخشی و آزمایش و تجویز ورزش بدست می آورند.

از طریق بیش از 500 ساعت تجربه بالینی ، دانشجویان رشته فیزیولوژی ورزشی یاد می گیرند که دانش خود را بکار گیرند و تجربه عملی قابل توجهی را بدست آورند ، و با طیف وسیعی از مشتری های مختلف در بسیاری از مکان ها مانند سالن های بدنسازی ، بیمارستان ها و کلینیک های محل کار خود را انجام دهند.

مقطع کارشناسی ارشد فیزیولوژی ورزشی

اگر شما در رشته های همچون تربیت بدنی تحصیل کرده‌اید و مدرک کارشناسی شما با رشته فیزیولوژی ورزشی مرتبط و است ، برنامه‌ریزی برای ادامه تحصیل مقطع کارشناسی ارشد می تواند انتخاب مناسب و بی نظیری برای شما باشد.

برنامه کارشناسی ارشد فیزیولوژی ورزشی دانشجویان را برای مشاغل بهداشت ، آمادگی جسمی ، دو و میدانی و توانبخشی آماده می کند و مهارت های بسیاری که شما در دوره کارشناسی نمی‌توانستید پیدا کنید را به شما آموزش می دهد.

واحد های ارائه شده در کارشناسی ارشد فیزیولوژی ورزشی در دو بخش عملی و تئوری ارائه می شود ودانشجویانوقت خود را بطور مساوی در کلاس درس و آزمایشگاه ها می گذرانند و در زمینه ایجاد تغییر در تحقیقات در زمینه هایی مانند بهداشت و سلامتی ، تحقیقات بالینی و توانبخشی قلب و ریوی کار می کنند.

 در نتیجه در کارشناسی ارشد رشته فیزیولوژی ورزشیشما می‌توانید از نظر تئوری و عملی بهبود توانایی خود را مشاهده نمایید. دانشجویان فیزیولوژی ورزشی تحصیلات خود را با ارائه پایان نامه به اتمام می رسانند. نمونه هایی از دروسکارشناسی ارشد عبارتند از:

 • داروسازی
 • مدیریت ورزشی
 • شیمی ورزشی
 • تغذیه و انرژی
 • پاتوفیزیولوژی
 • بیوشیمی پیشرفته

تحصیل در کارشناسی ارشد فیزیولوژی ورزشی به شما کمک می کند تا در بازار کار رقابتی کار به راحتی بتوانید شغل مورد نظر خود را پیدا کنید.

دکتری فیزیولوژی ورزشی

اگر بهشغلی در زمینهپژوهش و یا تحصیلات در زمینهفیزیولوژی ورزشی علاقه دارید ، تحصیلات در مقطع دکترا را در نظر بگیرید. بدون شک می خواهید بدانید که چه چیزییاد خواهید گرفت ، چه پیش نیازهایی برای تکمیل می خواهید و چه کارهایی را می توانید با مدرک خود انجام دهید. اگر به دنبال پیشرفت در زمینه رشته فیزیولوژی ورزشی هستید ، ادامه تحصیل در مقطع دکترا به شما کمک شایانی خواهد کرد و بدین واسطه علاوه بر افزایش مهارت و توانایی ، موقعیت های شغلی بی نظیر با درآمد های چشمگیر نصیب شما خواهد شد.

در ضمن تحصیل دکترای فیزیولوژی ورزشی چه چیزی می خوانیم ؟

در دوره دکترا در فیزیولوژی ورزشی ، واحدهایتئوری و آزمایشگاهی را در زمینه هایی از جمله فیزیولوژی، فارماکولوژی، بیوشیمی و کینزیولوژی خواهید خواند. البته همانطور که می‌دانید در دوره دکتری بیشتر مباحث آموزش داده شده به صورت پژوهشی هستند و شما برای آنکه دوره دکتری خود را به اتمام برسانید باید زمان خود را در راستای تحقیق و آزمایش بگذرانید. در واقع بیشتر وقت شما صرف انجام تحقیقات در حوزه مورد علاقه شما خواهد شد. بطور مثال  ممکن است در زمینه های تخصصی شامل تغذیه ، فیزیولوژی ورزشی قلبی عروقی، اثرات پیری و سلامت زنان پژوهش نمایید.

در بسیاری از واحدها ، دوره های آموزشی و پژوهشی خود را با آموزش بالینیکامل خواهید کرد. در اینجا ، شما کار با تجهیزات نظارت و تست که اغلب در فیزیولوژی ورزشی استفاده می شود، مانند مخازن آب مورد استفاده برای تجزیه و تحلیل چربی بدن و تجهیزات آموزش وزن ، تجربه خواهید کرد. دکترایفیزیولوژی ورزشی با نوشتن و دفاع از رساله دکترا به اوج می رسد. در دکتری این رشته شما تبدیل به فردی متخصص و حرفه‌ای می شوید که می تواند به صورت عملی اکثریت کارهایی که یک فیزیولوژیست ورزشی حرفه‌ای انجام می دهد به نحو احسن به اتمام برساند.

برای تحصیل در دکترای رشته فیزیولوژی ورزشی ،پیش نیازهایی مورد نیاز است از جمله : مدرککارشناسییا کارشناسی ارشد ، در فیزیولوژی ورزشی یایک رشته مرتبط و گذراندن دوره های دانشگاهی در رشته بیوشیمی ، شیمی آلی و شیمی عمومی .

در ضمن گزینه‌های شغلی موجود برای تحصیل کرده‌های دکترای فیزیولوژی ورزشی وجود دارد که در این قسمت این فرصت های شغلی را بررسی می کنیم:

 • تدریس در کالج یا دانشگاه
 • تحقیقات رسانایی
 • کار با بیماران در کلینیک پزشکی ورزشی
 • مرکز توانبخشییا مرکز بهداشت

پیش نیازهای مورد نیاز من چیست؟

بیشتردانشگاه‌های ارائه دهنده دکترای فیزیولوژی ورزشی نیاز دارند که شما دوره‌های دانشگاهی را در زمینه بیوشیمی به اتمام برسانید. همچنین ممکن است شما نیاز به گذراندن دوره‌های تکمیلی در شیمی ارگانیک و عمومی داشته باشید. دوره‌های دیگر که در آماده سازی شما برای تحصیل در دوره دکترای فیزیولوژی ورزشی مفید هستند شامل آناتومی ، فیزیولوژی و زیست شناسیخواهد بود.

برای شروع دکتری حداقل باید لیسانس خود را بگیرید ، برخیاز دانشگاه‌ها متقاضیان دارای مدرک کارشناسی ارشد را ترجیح می‌دهند. در بعضی موارد ، گرچه نه همه ، لازم است که قبلاً فیزیولوژی ورزشی یایک زمینه مرتبط را خوانده باشید.

حتما می خواهید بدانید که بعد از کسب مدرک دکترای خود چه کاری می توانید انجام دهید، بیشتر فارغ التحصیلان دوره دکترای فیزیولوژی ورزشی در زمینه آموزش یاپژوهش جذب کار خواهند شد. با این مدرک، شما واجد شرایطلازم برایتدریسفیزیولوژی ورزشی در کالج یا دانشگاه خواهید بود.

 اگر علاقمند به حوزه های پژوهشهستید و می خواهید آن را دنبال کنید ، می توانید در یک مرکز تحقیقاتی خصوصییا دولتی کار کنید. علاوه بر این ، ممکن است شما دریک کلینیک پزشکی ورزشی ، مرکز سلامتییا مرکز توانبخشی فعالیت کنید.

دکتری فیزیولوژی ورزشی شامل تحقیقات خاص برای حوزه تمرکز دانشجویی است و در پایان نامه دفاع شده به اوج می رسد. دانشجویان به منظور تخصص در موقعیت‌های پژوهشی و دانشگاهی، رشته‌هایی را که تحت برنامه کارشناسی ارشد برایفیزیولوژی ورزشی شروع کرده‌اند ، ادامه می دهند.

 در طول سال اول برنامه، دانشجویان از پس زمینه قوی در عملکرد سلولی و موجودات بیولوژیکی برخوردار می شوند. پس از اتمام سال اول، دانشجویان فیزیولوژی ورزشییک موضوع خاص را انتخاب می کنند و بر روی آن تمرکز می کنند و در مورد تز دکترای خود با اعضای هیئت علمی کار می کنند. در سال‌های بعد، دانشجویانآزمونی را پشت سر میگذارند و تحصیلات خود را تکمیل می کنند. دوره های درسی شامل موارد زیر است:

 • آمار
 • مکانیک آنزیم
 • تست استرس
 • فیزیولوژی سلول
 • مدل های معادلات ساختاری
 • توانبخشی قلب بیوشیمی پیشرفته

گرایش ها و زیرمجموعه های فیزیولوژی ورزشی

همانطور  که می دانید هر رشته‌ای دارای گرایش های خاص خود است. رشته فیزیولوژی ورزشی  از این قاعده مستثنی نیست.  در واقع گرایش‌ها به شما کمک می نماید تا در زمینه‌ای که به آن علاقه بیشتری دارید مباحث بیشتری را فرا گیرید و در آن زمینه متخصص تر شوید. در واقع زمانی که شما گرایش مورد نظر خود را انتخاب می نمایید ، با توجه به گرایش انتخابی برخی از واحد‌های شما تغییر می یابد و بر اساس آن شما در قسمت انتخابی به صورت برجسته تر تحقیق و تحصیل می نمایید. رشته فیزیولوژی ورزشی از جمله قدیمی ترین رشته‌های تربیت بدنی و علوم ورزشی است. رشتۀ فیزیولوژی ورزشی که دارای 5 گرایش است که هر کدام از گرایش‌ها در دانشگاه‌های متفاوت نام‌های متفاوت و درجه‌های متفاوتی دارند اما به صورت کلی می توان گرایش‌های زیر را بررسی کرد:

 • الف- فیزیولوژی ورزشی و تندرستی
 •  ب- فیزیولوژی ورزشی کاربردی
 •  ج- فیزیولوژی ورزشی محض
 •  د- فیزیولوژی ورزشی بالینی
 •  ه-تغذیه ورزشی

شما با توجه به علاقه خود و میزان میل به زمینه هر کدام از این رشته‌ها می توانید انتخاب نمایید که در کدام گرایش به تحصیلات خود ادامه دهید و در آن زمینه متخصص شوید.

زبان تحصیل در کشورهای مختلف

زبان تحصیل در کشورهای مختلف | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

همانطور که می دانید با توجه به کشوری که شما به جهت تحصیل خود انتخاب می نمایید ، زبان تحصیل متفاوت است . علاوه بر کشور انتخابی جهت تحصیل زبان‌های دانشگاه های مختلف در یک کشور نیز می تواند متفاوت باشد.

 به عنوان مثال زبان تحصیل در ترکیه به صورت غالب ترکی استانبولی است اما برخی از دانشگاه‌هایی که در این کشور رشته فیزیولوژی ورزشی ارائه می نمایند تحصیلات را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. اکثریت کشور‌ها دارای دانشگاه‌هایی به زبان انگلیسی هستند اما برخی از کشور‌ها و برخی از دانشگاه‌ها که ممکن است شما انتخاب کرده باشید ، زبانی به غیر انگلیسی را به عنوان زبان تدریس انتخاب کرده‌اند، به عنوان مثال زبان تدریس در بسیاری از دانشگاه‌های آلمان ، آلمانی است و به همین منظور علاوه بر مدرک زبان انگلیسی شما باید مدرک زبان آلمانی را نیز داشته باشید.

امکان تحصیل در رشته فیزیولوژی ورزشی در دانشگاه‌های کشورهای مختلف امکان پذیر است، در کشورهای دانمارک ، نروژ ، بلژیک ، استرالیا ، کانادا ، انگلستان تحصیل فیزیولوژی ورزشی معمولا دانشگاه‌ها به زبان بومی کشور تدریس می نمایند اما خبر خوب این است که تحصیل در این دانشگاه‌ها به زبان انگلیسی  هم امکان پذیر است .

امکان بورسیه شدن

امکان بورسیه شدن | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

امکان بورسیه شدن  و تحصیل رایگان در کشورهای مختلف که دانشگاه‌های آنها رشته فیزیولوژی ورزشی را ارائه می کنند فراهم است.بطور مثال دانشکده ورزش کارنگی یکی از بزرگترین موسسات آموزش عالی در حوزه ورزش در بریتانیا است که برترین متخصصان ورزش جهان را در خود پرورش می دهد. این دانشکده بورسیه‌ای به مدت 3 سال ، به ارزش مستمری سالانه 14777 پوند برای رشته‌های زیر در مقطع دکترا بورسیه ارائه می دهد:

 • فعالیت و بهداشت جسمانی
 • تربیت بدنی
 • ورزش و علوم حرکتی
 • توسعه ورزش
 • کسب و کار ورزش
 • مربیگری ورزشی

این بورسیه شامل دانشجویان همه دنیا می شود ، کسب آیلتس با نمره حداقل 7 مورد نیاز است.

یا بطور مثال دانشگاه‌های کشور ترکیه هم بورسیه‌هایی برای رشته فیزیولوژی ورزشی ارائه می دهند.بطور مثالداوطلبی که برای فوق لیسانس می خواهد اقدام کند، باید مقطع لیسانس خود را یا به اتمام رسانده باشد و یا این که تا آخر این سال تحصیلی به اتمام برساند. اینکه شما بتوانید بورس تحصیلی ترکیه را دریافت نمایید باید سوابق تحصیلی خوب و حساب شده‌ای در این رابطه داشته باشید ، شرایط زیر از جمله شرایطی است که برای بورس ترکیه مورد نیاز است :

 • معدل مورد قبول برای مقطع فوق دیپلم ۱۲ است.
 • معدل مورد قبول برای مقطع لیسانس ۱۴ است.
 • معدل مورد قبول برای مقطع فوق لیسانس ۱۵ است.
 • معدل مورد قبول برای مقطع دکترا ۱۵ است.
 • معدل مورد قبول برای داوطلبان رشته های پزشکی ۱۸ است.

همچنین برای اخذ بورسیه در دانشگاه کلگری کانادا ، شما باید معدل بالای 14 داشته باشید ، نیاز به مدرک زبان بالای 6 دارید. در سایت دانشگاه اطلاعات مربوط به اسکولارشیپ هایی که می توانید برای آنها اقدام کنید وجود دارد. برای اقدام حتما به آخرین مهلت های ارسال مدارک دقت کنید.

 برای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه ، مدرک فارغ التحصیلی ،کارت شناسایی معتبر از قبیل کارت ملییا پاسپورتیک عدد عکس ۶x۴اسکن شده ،ریز نمرات ، در صورت اتمام تا آخر این سال تحصیلی ، ریز نمرات دروسی را که تاکنون پاس کرده‌اید ، مورد نیاز خواهد بود. همچنین برگه قبولی در کنکور ( اگر وجود دارد)، مدرک قبولی در امتحانات بین المللیمثل آیلتس ، تافل، جی مت ، جی آر آی ( اگر وجود دارد ) ، لازم است ، برای مقطع ارشد و دکتری توصیه نامه از حداقل دو تن از اساتید هم مورد نیاز است.

جالب است که بدانید در اقدام اولیهاین مدارک نیاز به ترجمه نداشته و اصل آن اسکن شده و ارسال می شود. پس از آنکه شما مدارک را ارسال کردید درخواست های شما مورد بررسی قرار می‌گیرند. بررسی در خواست ها طی دو مرحله انجام می پذیرد :

 • سابقه تحصیلی داوطلبچگونه است؟
 • قبولی در مصاحبه حضورییا آنلاین

واحدهای درسی مشترک

واحدهای درسی مشترک | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

همانطور که می دانید در رابطه با رشته‌های تحصیلی علاوه بر واحد‌هایی که به صورت انتخابی در دانشگاه‌ها  ارائه می شود، بسیاری از واحد‌ها بطور مشترک در تمامی دانشگاه‌ها برای دانشجویان آن رشته ارائه می شود و دانشجویان موظف هستند که این واحد‌ها را بگذرانند. در دوره کارشناسی فیزیولوژی ورزشی بطور معمول در مراکز دانشگاهی ، واحد های زیر ارائه می شوند:

 • آشنایی با علم ورزش
 • اصولفیزیولوژی ورزشی
 • آناتومی عضلانی اسکلتی عملکردی
 • سیستم‌های بدنه: ساختار و عملکرد
 • اصول بیومکانیک
 • تحلیل جنبش
 • آموزش ورزش: فیزیولوژی و بیوشیمی
 • روانشناسی ورزش و فعالیت بدنی
 • برنامه نویسی ورزش
 • فعالیت بدنی و جامعه
 • تجزیه و تحلیل آناتومیکی ورزش
 • برنامه نویسی ورزش پیشرفته
 • تغذیه برای ورزش و سلامتی
 • عضلانی اسکلتی اساسی
 • فیزیولوژی ورزشی در موارد بالینی
 • کنترل موتور و یادگیری
 • عضلات اسکلتی پیشرفته
 • تمرین بالینی
 • تأملات حرفه‌ای در فیزیولوژی ورزش

 دانشجویان علاوه بر اینکه در دوره کارشناسی واحدهای مشترکی را می گذرانند ، برایدوره کارشناسی ارشد ، فارغ از اینکه چه گرایشی را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کرده‌اند ، هردانشجو بایدواحدهای زیر را نیز بگذراند:

 • آمار و طراحی پژوهش
 • تکنیک های آزمایشگاهی
 • سمینار موضوعات ویژه
 • پیشنهاد پایان نامه
 • پایان نامه

آزمون های مرتبط با رشته

آزمون های مرتبط با رشته | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

آزمون‌های مرتبط با رشته فیزیولوژی ورزشی در کشورهای متفاوت با نام‌های متفاوتی شناخته می شود و هر کشور با توجه به سیاست‌ها و استراتژی‌هایی که دارد آزمون‌هایی با سر فصل‌های متفاوت برگزار می نماید. علاوه بر این مساله برخی از دانشگاه‌ها هیچ گونه آزمونی ندارند.

 برخی از آزمون‌های مربوط به این رشته مربوط به مجوز‌های لازم جهت کار است.در این قسمت بر خی از این آزمون‌ها را مورد بررسی قرار می دهیم. فارغ التحصیلانیک رشته فیزیولوژی ورزشی کارشناسی واجد شرایط برای شرکت در آزمون صدور گواهینامه از انجمن فیزیولوژیست‌های آمریکایییا کالج پزشکی ورزشی آمریکاهستند.

 هر دو گروه برنامه‌های اعتباربخشی را ارائه می دهند و به اعضا اجازه می دهند تا با تغییر در صنعت فیزیولوژی ورزشی از طریق خبرنامه و مجلات ، همچنان در جریان باشند. فارغ التحصیلان همچنین می توانند تحصیلات خود را با یک برنامه کارشناسی ارشد در فیزیولوژی ورزشی یا علم ورزش ادامه دهند.

در حرفه‌های دیگر، از جمله متخصص ورزش ، ممکن است برای بدست‌آوردن مدرک حرفه‌ای ، مفید باشد. کالج پزشکی ورزشی آمریكا دارای گواهی نامه معتبر متخصص تمرینی بالینیاست كه لازم است فرد امتحان چند گزینه ‌هایی را در موضوعاتی اعم از فیزیولوژی ورزشی ، ایجاد برنامه‌های ورزشی و مدیریت بیماربگذارد.

یکمتخصص فیزیولوژی ورزشی باید دارای گواهینامهمعتبرباشد. اعتبار فیزیولوژیست ثبت شده مستلزم آن است که فرد دارای مدرک کارشناسی ارشد ، گواهینامهمعتبر و 6000 ساعت تجربه حرفه‌ای تحت نظارت باشد. برخی مشاغل در فیزیولوژی ورزشی نیاز دارند که افراد مجوز لازم را کسب کنند. به عنوان مثال ، فیزیوتراپی‌ها قبل از اجازه تمرین باید مجوز دریافت کنند.

 در حالی که شرایط لازم برای صدور مجوز بسته به موقعیت مکانی ممکن است متفاوت باشد، فیزیوتراپی‌‌ها بایددر امتحان ملی فیزیوتراپیرا که توسط فدراسیون هیئت های فیزیکی فیزیوتراپیاداره می شود ، شرکت کنند. امتحان سؤال از 250 گزینه ، مباحثی از جمله روش هایی برای ایمن نگه داشتن مشتری و درمانگر و ابزارها و تکنیک های تشخیص را در بر می گیرد.

متخصصین فیزیولوژی ورزشی مشتاق می توانند به برنامه های مدرک ارائه شده در مقاطع لیسانس ، کارشناسی ارشد و دکترا که می‌تواند آن‌ها را برای مشاغل در امر آمادگی جسمانی، فیزیوتراپی و موارد دیگر آماده کند ، جستجو کنند. فارغ التحصیلان باید گواهینامهمعتبر را بدست آورند تا در فیزیولوژی ورزشی فعالیت کنند و می توانند با کسب گواهینامه حرفه ای از طریق انجمن فیزیولوژیست های ورزش هر کشور ، اعتبار خود را بیشتر کنند.

مجوز کار با مدرک

مجوز کار با مدرک | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

شما به عنوان یک فیزیولوژیست ورزشی معمولاً در محل کار ، در کنار یک همکار باتجربه، کار خواهید کرد.
شما برای گرفتن یک کار مرتبط با رشته فیزیولوژی ورزشی ، نیاز به گرفتن مدرک تحصیلات تکمیلی یا نشان دادن سطح دانش تان در این زمینه دارید.همچنین باید 500 ساعت تمرین تحت نظارت داشته باشید و باید در تعدادی از کارگاه‌هایمرتبطشرکت کنید تا نشان دهد که شما در استانداردهای مهارتبه سطح شایستگی لازم رسیده‌اید.

افرادی که قبلاً تجربه قابل توجهی در زمینهفیزیولوژی ورزشی دارند ، ممکن است در شرایطی قرار بگیرند که بدون تجربه تحت نظارت ، مستقیماً برای اعتباربخشی اقدام کنند. هنگامی که مدارک لازم را دریافت نمودید ، واجد شرایط تبدیل شدن به یک دانشمند مجاز فیزیولوژی ورزشیمی شوید که سطح بالایی از حرفه‌ای بودن و شایستگی در علم را می شناسد.

همچنین برای فیزیولوژیست های ورزشی معمول است که برای مدارک تحصیلی بیشتر مانند کارشناسی ارشد مربوطه یا دکترا در رشته فیزیولوژی ورزشی تحصیل کنند ، یا مدارک حرفه ای کسب کنند. این امر می تواند از طریق گذراندن دوره هایی در حوزه تخصصی شما و با شرکت در کنفرانس ها و رویدادهایانجام شود.

شما معمولاً به یک مدرک علوم ورزشی، فیزیولوژی ورزشی یایکرشته‌ی مرتبط نیاز دارید. مقاطع کارشناسی ورزشی و کارشناسی‌ارشد مربوط به رشته‌های فیزیولوژی ، بیومکانیک و روانشناسی است و از شما انتظار می رود که یک پایگاه دانش گسترده‌ای داشته باشید که هر سه موضوع و رویکردهای بین رشته‌ای را در بر بگیرد.

از آنجا که رقابت برای مشاغل زیاد است ، داشتن یک مدرک تحصیلات تکمیلی متخصص در ورزش و فیزیولوژی ورزشی یایک دکترای مربوطه می تواند مفید باشد.

در کشور استرالیا ، شما بعد از اتمام دوره تحصیلی خود ،در رشته کارشناسیفیزیولوژی ورزشی باید اقدام به اخذ مدرک معتبر از وزارت ورزش و علوم ورزشی استرالیا نمایید.

پس از اتمام دوره و اعتباربخشی موفقیت آمیزتوسط وزارت ورزش این کشور، به عنوان یک فیزیولوژیست معتبر ورزش، شما می توانید در تمام بخش های مراقبت های بهداشتی از جمله توانبخشی قلبی، توانبخشی اسکلتی عضلانی ، سلامت روانی ، توانبخشی طولانی مدت به دنبال آسیب نخاعی ، پیری ، توانبخشی شغلی و برنامه هایی برای افراد دارای معلولیت ذهنی فعالیت کنید.

فیزیولوژی ورزشی در کشور 1 تا10

درس های ارائه شده | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

انگستان


دانشگاه برایتون در کشور انگلیس در معرفی رشته فیزیولوژی ورزشی خود اینگونه می گوید : اگر به ورزش و فیزیولوژی ورزشی علاقه دارید این دوره برای شما مناسب است و اگر هنوز مطمئن نیستید که کدام مسیر را طی کنید این فرصتی به شما می دهد تا درک خود را در مورد ورزش کاربردی و فیزیولوژی ورزشی کاربردی عمیق تر کنید.در این دانشگاه ماژول اصلی به مطالعه فیزیولوژی ورزشی بالینی اختصاص داده شده است و برخی دیگر از ماژول های اختیاری متناسب با برنامه های کاربردی مانند فیزیولوژی محیطی کاربردی و علوم عملکرد و آموزش طراحی شده اند.دانشگاه برایتون ،برای تمام واحد های رشته فیزیولوژی ورزشی خود، در نظر گرفته که بیشتر جلسات در یکی از پنج آزمایشگاهش برگزار شود. دانشجویان در دوره کارشناسی ارشد خود در این دانشگاه یاد می گیرند که چگونه از تجهیزات جدیدی ،اسپیرومتر ، آنالایزر نفس و آنالیزور نمونه گیری خون استفاده کنند. قرار است که شما در اوایل تحصیل، مهارت های آزمایشگاهی خود را توسعه می‌دهید ، تا درک خود را از فیزیولوژی یکپارچه از طریق تمرینات آزمایشگاهی و یادگیری مبتنی بر پرس و جو مانند بحث در مورد حالات واقعی عمیق تر کنید.

درس های ارائه شده 

ماژول فیزیولوژی ورزشی تمرینات بالینی ، که در ترم دوم تدریس می شود ، مفاهیم کلیدی فیزیولوژیکی پوشش داده شده در بخش اول این دوره را با یک لایه پیچیده دیگر تقویت می کند.همچنین در دوره کارشناسی ارشد فیزیولوژی ورزشی، اعتماد به نفسی که در توانایی خود در نقد کار علمی به دست می آورید از اهمیت بسیاری برخوردار است تا بتوانید به یک متفکر مستقل از زندگی تبدیل شوید.

نظیر دیگر دانشگاه های مطرح در این حوزه فیزیولوژی ورزشی،شما با همکاری در کنار پزشکان باتجربه ، تجربه هایی در دنیای واقعی در زمینه های مربوط به علایق خود کسب خواهید کرد. پروژه‌های گذشته شامل همکاری با شرکت کنندگان در برنامه های توانبخشی قلبی و پیشگیری از سقوط ما بوده است. آزمایشگاه های تدریس دانشگاه برایتون ،توسط انجمن علمی ورزش و ورزش انگلیسمعتبر هستند.باید بدانید که بخشی از برنامه آزمایشی دانشگاه برایتون برای توسعه برنامه های تایید شده با کیفیت،برای بهبود چشم انداز اشتغال دانشجویانش است. این مشارکت همچنین برای دانشجویانی که در دوره فیزیولوژی ورزشی مشغول به تحصیل هستند مزایای بسیاری را ارائه می دهد.

دانشگاه برایتون برای شما امکاناتی را در نظر گرفته است که بطور مثال یک سالن ورزشی در دو طبقه با تجهیزات تناسب اندام از جمله سیستم سه دوربین برای تحلیل اقدامات وزنه برداری و دینامومتر ایزوکینتیک برای اندازه گیری قدرت عضلات است.

همچنین آزمایشگاه‌های فیزیولوژی ورزشیاین دانشگاه که همه آنها توسط انجمن علمی ورزش و ورزش انگلیسمعتبر هستند شامل موارد زیر است:آزمایشگاه ژنتیک مولکولی با بانکداری بیوگان،آزمایشگاه بیومکانیک با تجهیزات آنالیز حرکت ، سیستم های مختلف EMG و‌صفحه‌غوطه وری ، دو آزمایشگاه فیزیولوژی ورزشی که در آن می توان استقامت هوازی / بی هوازی ، ارزیابی قدرت و قدرت و همچنین ترکیب بدن ، غربالگری قلبی و ریوی را انجام داد.

آزمایشگاه محیط زیست با محفظه محیطی ساخته شده که در آن می‌توانند با کنترل درجه حرارت و رطوبت نسبی  ویکمخزنغوطه‌وریآب شرایط آب و هوایی مختلف را شبیه سازی کنیم.آزمایشگاه مبتنی بر تحقیق با یک اتاق کنترل اکسیژن برای شبیه‌سازی ارتفاع (هیپوکسی) که این دانشگاه را به یکی از بهترین مراکز تحصیلی برای فیزیولوژی ورزشی تبدیل کرده است.

فرصت های شغلی این دانشگاه

کارشناسی ارشد فیزیولوژی ورزشی کاربردی از دانشگاه برایتون به شما کمک می کند تا در بازار کار رقابتی امروز بایستید.این شما را هم با دانش نظری و هم با مهارت‌های عملی لازم برای موفقیت در حرفه فیزیولوژی ورزشی فراهم می کند و همچنین آمادگی ایده آل برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری است.نقش فارغ‌التحصیلان ما تضمین شده عبارتند از:

 • متخصص غربالگری سلامت در غربالگری سلامت
 • فیزیولوژیست رهبری در مربیگری
 • تحلیلگر داده درفیزیولوژیست بالینی
 • کار بالینی قلب و عروق و فیزیولوژیکی
 • تکنسین / فیزیولوژیک قلب
 • متخصص فیزیولوژی ورزشی
 • فیزیولوژیست تنفسی

دانشگاه برایتون برای پذیرش خود شرایطی در نظر گرفته است ، داشتن یکرزومه خوب در ورزش یا مدرک علمی مانند پزشکی ، علوم زیست پزشکی ، فیزیولوژی ، علوم بیولوژیکییا علوم بهداشتی. این مدرک ممکن استداراییک مؤلفه فیزیولوژی انسانی باشد و باید حاوییک مؤلفه آموزشی تحقیق باشد. همچنین از متقاضیان تحصیل در فیزیولوژی ورزشی مصاحبه ای به عمل خواهد آمد. که مهارت های آنها مورد بررسی قرار می گیرد. از جمله مهارت های مورد نظر :

 • سابقه کار پایدار و قابل توجه
 • توانایی انجام ، نوشتن و ارائه یک مطالعه تحقیقاتی در سطح دانشگاهی
 • درک مناسب از روش‌های تحقیق و فیزیولوژی انسان
 • توانایی مطالعه مستقل و مؤثر و برقراری ارتباط موثر

همچنین ادعاهای مربوط به شناخت یادگیری قبلی (هم یادگیری تجربی قبلی و هم یادگیری قبلی گواهی شده) در نظر گرفته می‌شود. علاوه بر این دانشجویانی که داراییک زبان اول غیر از انگلیسی به عنوان اولین زبان خود هستند ، باید در انگلیسی نوشتاری و گفتاری صلاحیت خود را اثبات کرده و از آنها خواسته می شود که حداقل نمره آیلتس6.5 را داشته باشند تا 6.0 را به صورت نوشتاری و حداقل 5/5 در سایر عناصر دیگر داشته باشند.

دانشجویان با گپ تحصیلیمثلا پس از یک استراحت طولانی (5 سال) به آکادمی ها بازگشتند ، قبل از ارائه پیشنهادی برای ارزیابی اینکه آیا داوطلب پاسخگوی تقاضای دوره است ، از شما خواسته می شود تا با مسئول دوره دیدار کنند. همچنین از آنها خواسته می شود در صورت ارائه و پذیرش بدون قید و شرط دوره  یک برنامه حمایتی فردی را تدوین کنند و دستورالعمل هایی را برای مطالعه بیشتر دریافت کنند.

امریکا

گروه فیزیولوژی ورزشیو تغذیه تنها بخش دانشگاه میسوری است که شامل سه دانشکده ( دانشکده پزشکی ، کالج علوم محیط زیست انسانی و کالج کشاورزی ، غذا و منابع طبیعی ) است . این نوع پیکربندی منحصر به فرد ، این دانشگاه را به عنوان الگویی از پژوهش و آموزش بین رشته ای مطرح نموده است.

دپارتمان علوم ورزشی این دانشگاه در سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد از سطح بالای آموزشی برخوردار است. دو برنامه کارشناسی ارشد فیزیولوژی ورزشی ، تغذیه و عملکرد انسانی ، و سه برنامه علوم تغذیه ای ، فیزیولوژی ورزشی ، رژیم تغذیه ای در مقاطع ارشد و کارشناسی ارائه می شود.

در سال اول دروس پزشکی ، و در سال های بعدی دانشجویان وارد دروس بیوشیمی و تغذیه ای خواهند شد .

برنامه های تحقیقاتی این دانشکده شامل تحقیقات در فیزیولوژی ورزشی ، سوخت و ساز بدن ، تراکم استخوان و ورزش ، ویتامین دی و رشد استخوان ها ، سوخت و ساز چربی و کربوهیدرات ، تغذیه مواد معدنی مولکولی و تحقیقات چاقی است. مطالعات جدید این دانشکده در زمینه فیزیولوژی ورزشی امکان مطالعه اثرات متقابل ورزش و رژیم غذایی بر سوخت و ساز بدن ، عملکرد انسان و پیشرفت یا پیشگیری از بیماری را فراهم می آورد. این امکانات جدید در مجاورت آزمایشگاه رشد کودک قرار می گیرد تا امکان تحقیقات بیشتر در مورد موضوعات مربوط به سلامت کودکان از جمله چاقی کودکان فراهم شود.

برنامه تحصیلات تکمیلی

برنامه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه میسوری در چندین حوزه تحقیقاتی در زمینه تغذیه و فیزیولوژی ورزشی در سطح کشوری و بین المللی شناخته شده است. برنامه های این مرکز بر روابط متقابل بین تغذیه ، فعالیت بدنی / عدم فعالیت و نقش آن در سلامتی و بیماری متمرکز است.

دانشجویان تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد یا دکتری فیزیولوژی ورزشی می توانند تحقیقات خود را با تاکید برفیزیولوژی ورزشی ( کارشناسی ارشد یا دکتری) ، علوم تغذیه ای ( کارشناسی ارشد یا دکتری) انتخاب نمایند.

استرالیا

تحصیل در دوره کارشناسی علوم کاربردیفیزیولوژی ورزشی در دانشگاه سیدنی استرالیا ،یک دوره 4 ساله تمام وقت است که از 156 واحد اصلی تحصیلی و 36 واحدهای اختیاری مطالعه تشکیل شده است. افراد برتر در رشته فیزیولوژی ورزشیمی توانند از طیف وسیعی از واحدهای تخصصی تحصیلیو از محیط های آزمایشگاهی استفاده کنند. از جمله واحد هایی که دانشجویان در این دوره تحصیلی باید بگذرانند : ساختار و عملکرد بدن،  آناتومی عضلانی اسکلتی عملکردی  علوم اعصاب است.

شهریه های تحصیلی ،هزینه تحصیل رشته فیزیولوژی،  هزینه های زندگی در کشورهای مختلف ، بنا به شرایط زندگی و اقتصادی آن کشور متفاوت خواهد بود. در نظر داشته باشید که هزینه ها بطورسالانه ، بررسی شده و افزایش می یابد.

در کشور استرالیا ، علاوه بر شهریه تحصیلی ، برای برخی از دوره ها هزینه های اضافی به شهریه وجود دارد. بعضي از اين هزينه هاي تصادفي ، مثلاً مواد ، ابزار ، لباس هاي محافظ و تجهيزات خاص قابل توجه است. برای اطلاع بیشتر در مورد این هزینه های اضافی به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کنید.

کانادا

چندین دانشگاه کشور کانادا پذیرش دانشجوی فیزیولوژی ورزشی در تمام مقاطع تحصیلی انجام می دهند و شما جهت مهاجرت به آنها می توانید از موسسه های مهاجرتی که اعزام دانشجو را انجام می دهند استفاده نمایید ، بطور مثال برای مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد ، دانشجویان در رشته های مختلف با نوشتن پایان‌نامه و با گذراندن تعداد محدودی از دوره ها ، می توانند مدرک کارشناسی ارشد را کسب کنند. تعداد و جزئیات دوره ها در نیمسال اول دوره دانشجویی مشخص می شود. این امکان برای دانشجویان فراهم است که دوره تحصیلی خود را با بطور تمام وقت یا پاره وقت بگذرانند. دانشجویان تمام وقت در یک دوره 24 ماهه تحصیلات خود را به اتمام می رسانند، در حالی که دانشجویان نیمه وقت به یک دوره 48 ماهه برای تکمیل تحصیلات نیاز دارند. دانشجویان پاره وقت به طور معمول تمام کارهای درسی مورد نیاز را در 24 ماه اول انجام می دهند و ماه‌های بعدی متعهد به ادامه تحقیقات و تولید پایان نامه هستند.

دانشگاه ها برای یک پایان نامه در رشتهفیزیولوژی ورزشی ، طیف وسیعی از مهارت ها را ضروری می داند که از جمله این مهارت ها ،مهارت نوشتن ، تجزیه و تحلیلایده ها ، تحقیقات تجربی، ساخت و بیان استدلال ها است.
به دلیل ماهیت کارشناسی ارشد ، ارائه پایان نامه نیاز اصلی دورهاست. یک پایان نامه شامل همکاری نزدیک بین سرپرست

( استاد) و دانشجو است. در نتیجه ، لازم است یک متقاضی قبل از درخواست پذیرش ، با سرپرستان آماده به کار ارتباط برقرار کند.داوطلبانی که به دنبال سرپرستان برای همکاری هستند باید با بخش علمی مربوطه یا دانشکده تحصیلات تکمیلی دانشگاه تماس بگیرند.

برای اخذ پذیرش برای رشته فیزیولوژی ورزشی ، باید مستندات زیر را تهیه کنید:

 • رونوشت‌های دانشگاهی
 • رزومه
 • سه نامه مرجع
 • نامه هدف
 • مهارت زبان انگلیسی (ELP)

شما باید کلیه برنامه ها و اسناد  مورد نیاز برای پذیرش را از طریق پورتال آنلاین دانشگاه ارائه دهید.

هلند

اگر شما به دنبال تحصیل در یک محیط الهام بخش و چالش برانگیز هستید، یا می خواهید به عنوان یک دانش آموز بخشی از یک جامعه علمیباشید ، شما با انتخاب دانشگاه وریجه آمستردام در جایگاه درستی قرار خواهید گرفت.در این دانشگاه آموزش به هر دو زبان هلندی و انگلیسی ارائه می گردد.

علوم حرکتی و فیزیولوژی ورزشی نشان می دهد که تحقیق در مورد حرکت انسان نیاز به یک رویکرد چند رشته ای دارد.

دانشکده علوم رفتاری و حرکتیدانشگاه وریجه آمستردام شامل پنج بخش آکادمیک است که هم آموزش و هم تحقیقات را ارائه می‌دهند.

 • روانشناسی بیولوژیکی
 • روانشناسی کلینیکی ، عصبی و توسعه ای
 • مطالعات تربیتی و خانوادگی
 • روانشناسی تجربی و کاربردی
 • علوم حرکتی انسانی

که در بخش علوم حرکتی انسانی ، بخش های زیر موجود است:

 • بخش عصبی آموزش
 • بخش تحصیلات
 • بخش آموختن موتور و عملکرد
 • بخش عصب شناسی
 • بخش فیزیولوژی
 • تحقیق بخش و نظریه در آموزش
 • بخش کنترل سنسور
 • روانشناسی اجتماعی و سازمانی بخش

تحقیقات دانشکده علوم رفتاری و حرکتی با کیفیت بالا ، نوآوری، همکاری با سایر رشته ها و ارتباط اجتماعیاست.  این دانشکده در تحقیقاتفیزیولوژی ورزشی پیشتاز است و بینش جدیدی در مورد مبانی رفتار و حرکت انسان ارائه می دهد. امکان دارد این مبانی بیولوژیکی و اجتماعی باشد .

علوم رفتاری و حرکتی باور دارند که یک پژوهش خوب فیزیولوژی ورزشی ، به یک رویکرد چند رشته اینیاز دارد. که این رویکردتنها با همکاری با موسسات تحقیقاتی ، مدارس تحقیقاتی ملی و سایر مشارکت‌های دانشگاهیامکان پذیر خواهد شد.

نروژ

دانشگاه علوم ورزشی اسلو نروژ یک دانشگاه تخصصی است ، و وظیفه خود را ارائه آموزش عالی و تحقیقات علمی در زمینه های مربوطه می داند. در دانشکده علوم ورزشی نروژ فرصت تحصیل در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا وجود دارد. در حال حاضر 1300 دانشجوی تمام وقت و پاره وقت در این دانشکده مشغول به تحصیل هستند.

دانشکده علوم ورزشی، دوره های انگلیسی فیزیولوژی ورزشی خود را در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می دهد. همچنین امکان تحصیل به زبان نروژی نیز فراهم است.

تحصیل در این دانشکده از کیفیت بین المللی بالایی برخوردار بوده و به دانشجویان خود صلاحیت لازم برای رشد شخصی و فعالیت در جامعه را ارائه می دهد. سال اول برای مقطع کارشناسی مشترک بوده و سپس در سال های بعد می توانید دوره کارشناسی خود را در یکی از رشته های زیر ادامه دهید.

 • فعالیت بدنی و سلامتی
 • مربیگری
 • مدیریت ورزشی
 • ورزش ، فرد و جامعه
 • تربیت بدنی - تربیت معلم
 • تفریح​​/ طبیعت در فضای باز
 • زیست شناسی ورزشی

هرکدام از رشته‌های فیزیولوژی ورزشی را می توانید در دوره کارشناسی ارشد نیز ادامه دهید.

دوره دکترا در این دانشکده 3 ساله است و ادامه کارشناسی ارشد فیزیولوژی ورزشی است. سایر فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد در رشته های مرتبط نیز می توانند برای دکترا پذیرش شوند.

دانشکده علوم ورزشی نروژ دارای شبکه گسترده بین المللی از همکاران پژوهشی است . سالانه تعداد زیادی مقاله و کتاب برمبنای تحقیقات دانشجویان و کارمندانش در زمینه فیزیولوژی ورزشی و در سطح بین المللی منتشر می کند و همینطور در کنفرانس های بین المللی شرکت داده شده اند.در سال 2009 این دانشکده همایش دانشکده های علوم ورزشی اروپا را برگزار نموده است.

شما به عنوان یک دانشجو، به خدمات بهداشتی دانشجویی در دانشگاه اسلو دسترسی دارید. شما می توانید با یک پزشک عمومی، روانپزشک یا روانشناس و دندانپزشک به صورت رایگان مشاوره داشته باشید.

حتی در صورت نیاز به صحبت در مورد مشکلات روزمره می توانید با مشاوره دانشجویی دانشگاه تماس بگیرید ، آنها یک سرویس رایگان و محرمانه برای دانشجویان دارند که پشتیبانی دانشجویان را توسط مشاوران حرفه ای انجام می دهند.همچنین سازمان های دانشجویی دانشکده علوم ورزشی نروژ فعالیت‌های تفریحی ارائه می دهد. گروه های مختلفی در دانشگاه وجود دارند که به تفریحات می پردازند. اسلو سیستم خوبی برای گردش در شهر دارد. شرکت روتر در نروژ خدمات حمل و نقل شهری را اداره می‌کند و شما می توانید با خرید بلیت از امکانات مترو، اتوبوس، تراموا و کشتی استفاده کنید.

شما در طول تحصیل و اقامت دانشجوییاجازه کار تا  حداکثر 20 ساعت در هفته را دارید. علاوه بر این ، شما ممکن است تمام وقت در تعطیلات کار کنید.

برای اخذ پذیرش فیزیولوژی ورزشی در دانشگاه اسلو نروژ ، شما باید رونوشت متن سوابق خود را به زبان انگلیسی یا اسکاندیناوی، که در دانشگاه خودتان مهر و امضا شده‌اند را ارسال نموده تا مورد صلاحیت شما برای ورود به دوره هایی که برای آنها درخواست داده اید ، تصمیم گیری شود. دانشگاه علوم ورزشی نروژ فقط درخواست های دانشجویان از طریق دانشگاه‌های همکار را می پذیرد و شما باید از طریق دانشگاه‌هایی که لیست آن‌ها در سایت دانشگاه اسلو وجود دارد اقدام نمایید.

آلمان

در سال 1908 ، اولین آموزش دانشگاهی در زمینه تربیت بدنی در دانشگاه گنت تأسیس شد. اکنون دانشمندان علوم حرکتی و ورزش در گنت در یک اداره با بیش از 100 عضو هستند. این بخش به عنوان یک تیم پویا و دارای شهرت عالی در آموزش و تحقیقات علمی طبقه بالا شناخته می شود.این دانشکده شامل آموزش، تحقیق و پژوهش و خدمات است. و زبان آموزش در این دانشگاه به دو زبان انگلیسی و آلمانی است.

اعضای این بخش عمدتاً در تدریس در مقطع لیسانس فیزیولوژی ورزشی و کارشناسی ارشد تربیت بدنی و علوم حرکتیخصوصا فیزیولوژی ورزشی فعال هستند.

فعالیت های تحقیقاتی اخیراً به یک استاندارد بین المللی بالا رسیده است. محور پژوهش های این مرکز بیشتر بر پنج موضوع  زیر متمرکز است:

 • بیومکانیک و کنترل حرکتی جنبش انسانی
 • فیزیولوژی ورزشی و تغذیه ورزشی
 • فعالیت بدنی ، تناسب اندام و سلامتی
 • آموزش ورزشی

زیرساخت های تحقیقاتی اخیراً توسط آزمایشگاه جنبش و علوم ورزشی جدید900 متر مربع ساخته شده است.خدمات دپارتمان ازپژوهش هایی که با مباحث فوق الذکر مطابقت دارد، پشتیبانی می‌نماید.

واحد تحقیقفیزیولوژی ورزشی، تحقیقاتی در مورد سازگاری حاد و مزمن بدن انسان با ورزش انجام می دهد. فیزیولوژی ورزشی مابین فیزیولوژی بنیادی سلولی و فیزیولوژی ورزشی کاربردی است، و به همان اندازه شامل مطالعات در مورد بافت های آزمایشگاهی حیوانات و همچنین در مورد ورزشکاران نخبه است.

این گروه تحقیقاتی به دلیل تخصص در سطح بین المللی به خوبی شناخته شده است:

سینتیک جذب اکسیژن در هنگام شروع ورزش ، چه در ورزشکاران و چه در گروه بیماران خاص (به عنوان مثال میوپاتی میتوکندری)

نقش فیزیولوژیکی کارنوزین در متابولیسم عضلات اسکلتی ، از جمله کاربرد بتاآلانین در تغذیه ورزشی،فیزیولوژی ورزشی در رابطه با ورزش های آبی (مانند قایقرانی ، قایقرانی) و ورزش‌هایتیمی.


دانمارک

کپنهاک از مدرن ترین مکان های جهان است ، و زیبایی های این کشور خیره کننده است. دانمارکی ها ، آدم هایی ساختار یافته‌اند که طبق برنامه رفتار می کنند. همچنین بیشتر مردم دانمارک دین مسیحیت دارند.

کپنهاک در شرق دانمارک و درست در کنار سوئد واقع شدهاست ، پایتختی که دانشگاه کپنهاک را در خود جایمی دهد. تقریباً 718،000 نفر در شهر کپنهاک زندگی می کنند. به طور کلی، دانشجویانکپنهاکرا دوستانه ، صلح آمیز ، ایمنمی دانند. آموزش و پرورش در دانمارک با بودجه دولتی و برای همگان آزاد و رایگان است. به همین دلیل در منطقه کپنهاک ، 40درصد از دانمارکی ها تحصیلات عالی ( معمولا مدرک کارشناسی ارشد) را پشت سر گذاشته اند.

در این شهر مهمانی های دانشجویی به وفور دیده می شوند: کافه‌های جمعه دانشگاه ، کلوپ های شبانه در مرکز شهر ، مهمانی‌های خصوصی و جشنواره های متعدد و سایر رویدادهای فرهنگی می توانند اقامت شما را رنگارنگ کنند. این دانشگاه حتی جشنواره بهار مخصوص به خود را دارد. كپنهاگ در تمام طول سال با گردشگران مواجه است.

جالب است که بدانید در سال 2019 ، مجله سیاره دوست داشتنی کپنهاکرا بهترین شهر جهان را برای بازدید منصوب کرد.

کلیه برنامه های کارشناسی دانشگاه کپنهاک به زبان دانمارکی تدریس می شود. از آنجا که هیچ برنامه لیسانس کاملی را به زبان انگلیسی ارائه نمی دهند در عین حال شرایطی برای ورود به زبان انگلیسی را هم فراهم کرده‌اند.

 و طیف گسترده ای از دوره های فردی را که به زبان انگلیسی در سطح کارشناسییا کارشناسی ارشد تدریس می شود ، ارائه می‌دهد.

اگر علاقمند به پذیرشفیزیولوژی ورزشی در دانشگاه کپنهاک دانمارک هستید ، باید درخواست خود را مبنی پذیرش در دوره کارشناسی ارشد ارسال کنید ،پس قبل از هرکار باید به وب سایت برنامه برویدو اطلاعات دقیق را بخوانید.

برای درخواست پذیرش فیزیولوژی ورزشی در دانشگاه کپنهاک مدارکی لازم است که باید به همراه فرم درخواست ارسال شوند. هر برنامه کارشناسی ارشد مستلزم مستندات خاصی است که باید همراه با برنامه ارائه شود.

اگر از کشوری غیر از دانمارک اقدام به ارسال درخواست پذیرش می کنید ، باید هزینه‌ای را بپردازید که مبلغ دقیق هزینه در سایت دانشگاه اعلام می شود.

 کانادا

کلگری یکی از امن ترین و مورد استقبال ترین شهرهای جهان، با جمعیت متنوع ، رو به رشد و چشم انداز فرهنگی غنی است. به طور مداوم به عنوان یکی از " بهترین اماکن برای زندگی " در سراسر جهان شناخته شده است . کلگری فرصت های شغلی و شیوه زندگی، محیط های تفریحی و امکاناتی در سطح کلاس های جهانی ارائه می‌دهد.دانشکده کلگری در کانادا امکان تحصیل در رشته فیزیولوژی ورزشی را در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا را برای شما فراهم آورده است .

در طول دوره تحصیل ، شما بیشتر در حال یادگیری فعال در کلاس و آزمایشگاه هستید. تحصیل در فیزیولوژی ورزشی به شما امکان می دهد که علایق و اهداف شغلی خود را کشف کنید.

دوره های درسی که شما خواهید داشت شامل فعالیت ( ذات و تجربه)، مقدمه ای بر کنترل و یادگیری حرکتی ، مقدمه تحقیقات در فیزیولوژی ورزشی ، آناتومی و فیزیولوژی انسان است.

برای اخذ پذیرش شما ابتدا باید اولین و دومین انتخاب خود را انجام داده ، سپس درخواست پذیرش خود را تکمیل نموده و مدارک مورد نیاز را بر اساس چک لیستی که دانشگاه می خواهد ارسال نمایید.

اگر متقاضی واجد شرایط دانشگاهی فیزیولوژی ورزشی هستید اما شرایط لازم برای مهارت زبان انگلیسی را ندارید می توانید از برنامه های آموزش زبان انگلیسی در دانشگاه استفاده نمایید.

در دانشگاه کلگری شما در طی جلسات شامل سخنرانی ها ، آموزش، جلسات آزمایشگاهی و.. خواهید بود. شما همچنین می توانید با بسیاری از برنامه های دانشجویی و خدمات پشتیبانی دانشگاه استفاده کنید.

دانشگاه کلگری با تعدادی از موسسات برتر تحقیقاتی در سراسر جهان همکاری می کند. مشارکت های تحصیلی این دانشگاه شامل برنامه های مشترک و توافق نامه ها با موسسات برتر تحقیقاتی که به دانشجویان فرصت های یادگیری منحصر به فردی می دهد.

ایتالیا

زندگی در میلان ، زندگی در بین خلاقیت و نوآوری است ، میلان در ایتالیا و جهان همیشه مرکز مد، طراحی و امور مالی بوده است. همچنین دانشگاه میلان یک دانشگاه بسیار بزرگ و پرجنب و جوش است که همه ساله دانشجویان جدیدی از سراسر جهان جذب می کند. این دانشگاه ، رشته های میان رشته‌ای است که با داشتن 10 حوزه مطالعه ، 130 دوره سه ساله ، دوره های تک دوره ای و کارشناسی ارشد و تحصیلات تکمیلی دکترا دانشگاهی تمام عیار محسوب می‌شود. دانشگاه میلان دارای 33 بخش است که به طرز چشمگیری رشته های بین رشته ای در رویکرد آنها ، قرار دارد. به سه قسمت زیر طبقه بندی شده اند : فیزیولوژی ورزشی ،علوم اجتماعی و علوم انسانی ، علوم فیزیکی و ریاضی ، علوم زندگی .

آزمایشگاه‌های ورزشی ، کتابخانه‌ها ، بانک های اطلاعاتی و بایگانی آنلاین از کتاب های درسی برای امتحانات ، تا مجلات علمی معتبر همگی در دسترس شما است.

پشتیبانی و راهنمایی برای ورود به دنیای کار ، کمک هزینه های تحصیلی ، رویدادها و مصاحبه ها برای جهت گیری کار ، پایگاه‌داده  و ... به محصلین این دانشگاه ارائه می شود و بدین طریق دانشگاه از دانشجویانفیزیولوژی ورزشی خود پشتیبانی می کند.

ترکیه


یکی از دانشگاه هایی که علاقه مندان به رشته فیزیولوژی ورزشی می توانند به آن فکرکنند و انتخاب بسیار مناسبی برای آنها است دانشگاه یدی‌تپه خواهد بود که در سال 1996 توسط بنیاد آموزش و فرهنگ استانبول تأسیس شده است.

این دانشگاه  آموزش گسترده ای را ارائه می دهد که مطابق با انتظارات عصر اطلاعات است و اگر شما علاقه‌مند به رشته فیزیولوژی ورزشی این دانشگاه می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد . دانشگاه یدی‌تپه با داشتن بیش از 1850 نفر از اعضای هیئت علمی با کیفیت و با تجربه ، از شهرت بسیار خوبی در ترکیه و بین‌المللی برخوردار است و به عنوان یکی از دانشگاه های معتبر در زمینه فیزیولوژی ورزشی به شمار می رود.

اعضای هیئت علمی این دانشگاه در رشته های خود از محققان برجسته‌ای هستند که شما با تحصیل در این دانشگاه به واسطه این اساتید می توانید از بهترین های این رشته شوید. دانشگاه یدی‌تپه در 64 بخش تحصیلی در 13 دانشکده مدرک لیسانس کارشناسی را ارائه می دهد. همچنین از جمله دانشگاه هایی است که برای رشته فیزیولوژی ورزشی پذیرش انجام می دهد.

دانشگاه یدی‌تپه برنامه های فوق العاده تحصیلات تکمیلی را در علوم آموزشی ، علوم بهداشتی ، علوم اجتماعی و همچنین علوم طبیعی و کاربردی ارائه می دهد. اگر شما نگران زبان تحصیل خود در این دانشگاه هستید باید بگوییم که نگران هیچ چیزی نباشید زیرا زبان انگلیسی، زبان آموزش است. علاوه بر اینکه زبان آموزش این دانشگاه انگلیسی است ،داشتن مدرک زبان انگلیسی برای پذیرش متقاضیان الزامی نیست در نتیجه این دانشگاه می‌تواند انتخاب بی نظیری برای شما علاقه مندان به رشته فیزیولوژی ورزشی باشد.

کشورهای متقاضی کار برای رشته فیزیولوژی ورزشی

کشورهای متقاضی کاربرایرشته فیزیولوژی ورزشی | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

شما پس از تحصیل در رشتهفیزیولوژی ورزشی آموخته‌اید که چگونه دانش خود را به کار بگیرید و تجربه عملی قابل توجهی را بدست‌آورده اید ، و توانایی دارید که با طیف وسیعی از مشتری های مختلف در محیط های مختلفی مانند سالن های بدنسازی ، بیمارستان‌ها و کلینیک های محل کار کنید.

فارغ التحصیلان رشته فیزیولوژی ورزشی ، به دلیل اینکه تنوع شغلی بالایی دارند و در محیط های مختلف از جمله باشگاه های ورزشی ، محیط های کلینیکی و بیمارستانی ، مراکز توانبخشی و... می توانند مشغول به کار شوند ، در اکثر کشورها فرصت های شغلیفیزیولوژی ورزشیبرای شما فراهم است.

بطور مثال  شما به عنوان یک فیزیولوژیست ورزشی در کشور استرالیا ، می توانید در مشاغل زیر مشغول به کار شوید و این فرصت های شغلی برای شما ایجاد شده است :

 • علم ورزش
 • روانشناسی ورزشی
 • تغذیه و رژیم غذایی
 • فیزیولوژی ورزشی
 • پزشکی ورزشی و توانبخشی
 • فیزیوتراپی
  مربیگری حرفه ای
 • تجزیه و تحلیل عملکرد
 • مدیریت فعالیت با عملکرد بالا
 • مربی بدنسازی

همچنین در کشور کانادا هم فارغ التحصیلانفیزیولوژی ورزشی  با استفاده از اصولی مانند بیومکانیک ، توانبخشی اسکلتی عضلانی و تحلیل راه رفتن ، به عنوان فیزیولوژیست های ورزشی و متخصصین فیزیولوژی ورزشی در انواع شغل ها می توانند فعالیت کنند ، از جمله:

 • صنایع ورزشی ، بهداشت و تناسب اندام
 • بهداشت و ایمنی شغلی
 • سلامت عمومی
 • توانبخشی
 • تحقیق و فناوری
 • تدریس و تحقیقات
 • بیمه ی درمانی

روش های اخذ پذیرش

روش های اخذ پذیرش | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

شما با تحصیل فیزیولوژی ورزشی در دانشگاه‌های مطرح دنیا ، که امکانات لازم را اختیارتان قرار می دهند ، می توانید در رشته فیزیولوژی ورزشی به یک متخصص تبدیل شوید که به سرعت وارد بازار کار شوید. با امکاناتی که دانشگاه‌ها برای رشته فیزیولوژی ورزشی در اختیارتان قرار می دهند،شما می توانید از طریق حضور و کارآموزی در مراکز بالینی، آموزش عملی را در دنیای واقعی به دست آورید.

شما از پزشکانو محققان رشته فیزیولوژی ورزشی بسیار یاد خواهید گرفت.این دانشگاه‌ها با تمرکز چند رشته‌ای ، دانش‌آموختگان خود را با دانش و مهارتهای مراقبت های بهداشتی عمومی و تخصصی آماده می کنند.آمار پژوهش ها در دانشگاه های مطرح بالاتر از سطح جهانی قرار دارد  و در سطح جهانی از برتری تحقیقاتی برخوردار هستند.

همچنین طیف وسیعی از پشتیبانی دانشجویی را ارائه می دهند تا بهترین فرصت ممکن را برای موفقیت به شما ارائه دهند.برای اخذ پذیرش در کشورهای مختلف ، بطور معمول مدارک مشترکی مورد نیاز است ، بطور مثال برای اخذ پذیرش فیزیولوژی ورزشی در مقطع دکترا در دانشگاه های استرالیا باید مدارک زیر را داشته باشید:

 • مدرک لیسانس ، کارشناسی ارشد ازیک موسسه استرالیایا معادل آن
 • حداقل معدل متوسط ​​5 از 7.0 کهمیانگین متوسط ​​وزنمتوسط تقریبی 60 درصد است
 • همچنین داشتن دانش قبلی در زمینه های
 • آناتومی انسان
 • فیزیولوژی ورزشی
 • طرح تحقیق و آمار

شما به عنوان متقاضی باید فرم اطلاعات را با اسناد و مدارک لازم که به طور کامل در فرم ارائه شده برای دانشگاه ارسال کنید.

براساس داده‌های سازمان مذکور شمار متقاضیان بورسیه فیزیولوژی ورزشی در چند سال اخیر افزایش چشمگیری داشته است. سال 2012 حدود 25 هزار نفر برای این امر ثبت نام کردند. تعداد آنها در سال 2018، با 500 درصد افزایش، به بیش از 135 هزار نفر رسید. هم اکنون 17500 دانشجو از 160 کشور در دانشگاه های مختلف ترکیه تحصیل می‌کنند.

در واقع شما در مرحله اول باید مدارک و اسناد خود را توسط اینترنت بارگذاری و در دانشگاه مورد نظر خود ثبت نام نمایید. اگر مدارک شما تاییدو پذیرش انجام شد باید مصاحبه حضوری را انجام دهید. مصاحبه توسط کارشناسان سازمان مذکور انجام می‌شود. پذیرفته‌شدگان ابتدا یک سال دوره زبان ترکی را می‌گذرانند و سپس به تحصیل در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس فیزیولوژی ورزشی ، دکترا و دکترای تخصصی می‌پردازند. اگر شما بورسیه این دانشگاه را دریافت نمایید علاوه بر اینکه می توانید به صورت رایگان به تحصیل بپردازید می توانید از مزیت هایی همچون دریافت مبلغ ماهانه ، اسکان رایگان ، بیمه و ایاب‌وذهاب رایگان بهره مند شوید.

ویزا

ویزا | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

شما اگر پاسپورت ایرانی داشته باشید ، برای ورود به 38 کشور نیازی به ویزا ندارید ، ولی اگر کشور مقصد شما جزو این 38 کشور نیست ، باید برای گرفتن ویزای آن کشور اقدام نمایید. اگر می خواهید ویزا بگیرید، در ابتدا شما نیاز به داشتن پاسپورت دارید. پس بهتر است اقدام به گرفتن پاسپورت نمایید. پاسپورتی که در ایران صادر می شوند ، اغلب اعتباری 5 ساله دارند . اگر پاسپورت دارید نگاهی به تاریخ اعتبار آن بیندازید تا از اعتبارش مطمئن گردید. برای گرفتن ویزا ، پاسپورت شما باید حداقل 6 ماه از اعتبار آن مانده باشد. البته برخی از کشورها سخت گیری بیشتری دارند و برای اعطای ویزا به اعتباری بیش از 6 ماه نیاز دارند.

با توجه به خواست شما و کشوری که می خواهید به آن سفر کنید، شرایط گرفتن ویزا متفاوت خواهد بود، ولی به طور کلی برای اخذ ویزا به مدارک مشخصی نیاز است :

 • پاسپورتی که از اعتبار آن حداقل 6 ماه مانده باشد
 • مدارک شناسایی شخصی
 • مدارکی که نشان دهنده توانایی مالی شما باشد
 • و البته عکس تمام رخ جدید با وضوح مناسب

بنا بر اینکه شما می خواهید ویزای تحصیلی یا کاری بگیرید ، مدارک دیگری نیز مورد نیاز است. مثلا برای ویزای تحصیلی احتمالا شما نیاز به مدارکی که نشان دهنده پذیرش شما در دانشگاه است را نیاز دارید.

تاییدنامه دانشگاه مبنی بر پذیرش شما ، برای تحصیل در کشور مقصد مورد نیاز است ولی شما باید حتما ویزای دانشجویی داشته باشید.

دانشجویان بعد از دریافت نامه پذیرش خود از دانشگاه مورد نظر، به صورت آنلاین برای گرفتن وقت مصاحبه اقدام می کنند. تقویم دانشگاهی هر کشور ، نشان دهنده زمانی است که دانشجو باید در سرکلاس درس حاضر شود ، پس برای گرفتن ویزا ، 8 تا 10 هفته قبل اقدام نمایید. لازم است بدانید که شما نمی توانید ویزای توریستی خود را به ویزای تحصیلی تبدیل نمایید.

شما برای گرفتن ویزا هم باید هزینه های آن را در نظر بگیرید، پیشنهاد می شود که حتما قبل از اقدام ، تمامی مطالب مرتبط با ویزا مطالعه شود چون اگر هزینه های مربوط به آن را پرداخت کنید و درخواست ویزای شما رد شود ، هزینه ها برگشت داده نمی‌شوند.

رشته تحصیلی

پیشنهادها

مشاهده همه پیشنهادها
مشاوره رشته فیزیولوژی ورزشی در خارج
آخرین ویرایش: 2020-02-13 11:53:27 8,865