تحصیل در رشته جغرافیا

مقدمه

جغرافیا چیست؟

رشته جغرافیا یکی از مهم ترین و کاربردی ترین رشته های تحصیلی در سراسر جهان است. اکثر دانشگاه های معتبر جهان رشته جغرافیا را در گرایش ها و مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می دهند. بسیاری از دانشجویان بین المللی تمایل دارند برای تحصیل در رشته جغرافیا از دانشگاه های معتبر جهان پذیرش تحصیلی اخذ کنند. تحصیل در دانشگاه های معتبر جهان مزایای بسیار زیادی دارد. مدارک تحصیلی اخذ شده از این دانشگاه ها در سراسر جهان دارای ارزش و اعتبار است. به همین دلیل بسیاری از دانشجویان تمایل دارند در یک دانشگاه معتبر خارجی تحصیل کنند. داوطلبانی که قصد دارند برای تحصیل در رشته جغرافیا از دانشگاه های معتبر خارجی پذیرش تحصیلی اخذ نمایند می توانند با مراجعه به یک موسسه مهاجرتی یا موسسه اعزام دانشجو با شرایط اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های معتبر جهان آشنا شوند. در ادامه به معرفی و بررسی رشته جغرافیا می پردازیم.

 جغرافیا مطالعه مکان ها و محیط های مختلف (مانند کشورها، شهرها، کوه ها، رود ها و…) و روابط بین مردم و محیط زندگی آن ها است. علم جغرافیا همچنین جوامع بشری که در سراسر زمین پراکنده شده اند را مطالعه و بررسی می کند. بیشتر افراد گمان می کنند که رشته جغرافیا مربوط به حفظ کردن نام و مکان کشورها، شهرها، پایتخت ها، رودخانه ها و غیره است. اما این یک باور غلط است و رشته جغرافیا بسیار فراتر از به خاطر سپردن نام کشورها و مکان های مختلف و مطالعه نقشه ها است. دقیقا همانطور که مورخان با گذشت زمان تغییرات فرهنگی و اجتماعی را کشف می کنند، جغرافیدان ها به مرور زمان تغییرات مختلف به وجود آمده در سراسر زمین را کشف می کنند. در واقع جغرافیدان ها به بررسی و مطالعه سطح زمین می پردازند.

جغرافیا یک دیدگاه، یک روش خاص برای دیدن و فکر کردن در مورد زمین است. فرهنگ لغت میراث آمریکایی جغرافیا را “مطالعه زمین و ویژگی های آن ” تعریف می کند. در واقع جغرافیا مطالعه چگونگی عملکرد زمین از نظر فرآیندهای طبیعی و انسانی است. کلمه جغرافیا “geography” را می توان به دو کلمه “GEO” و “GRAPHY” تقسیم کرد. Geo از لغت یونانی Earth (کلمه Gaea که به معنی زمین نیز هست و برگرفته از زبان یونانی نیز است) گرفته شده است. قسمت “ography” از واژه یونانی graphein آمده است که معنای واقعی این کلمه، نوشتن در مورد چیزی است. بنابراین GEO + GRAPHY به معنای “نوشتن درباره زمین” است. البته یونانیان تنها افراد علاقمند به جغرافیا نبودند. در طول تاریخ بشر، اکثر جوامع به دنبال درک جایگاه خود در جهان و محیط های پیرامون خود بوده اند. علم جغرافیا چگونگی عملکرد جهان را بررسی می کند. به طور کلی جغرافیا مطالعه مناظر زمین، مردمان، مکان ها و محیط های مختلف است. علم جغرافیا علوم اجتماعی (جغرافیای انسانی) را با علوم طبیعی (جغرافیای طبیعی) پیوند می دهد. جغرافیا علوم فیزیکی و علوم اجتماعی و علوم انسانی را در هم می آمیزد و تعامل انسان ها با مکان ها و یکدیگر را بررسی می کند. جغرافیا یک رشته علمی است که به مطالعه ساختارهای زمین، اقیانوس ها، محیط زیست و اکوسیستم ها و همچنین تعامل بین جامعه بشری و محیط آن ها اختصاص دارد.

رشته جغرافیا دارای چهار شاخه اصلی است که عبارتند از:

 • جغرافیای طبیعی
 • جغرافیای انسانی
 • کارتوگرافی و جغرافیای سیاسی.
 1. جغرافیای طبیعی و انسانی خود دارای گرایش های تحصیلی مختلفی است.
 2. جغرافیای طبیعی دارای گرایش ژئومورفولوژی و گرایش آب و هواشناسی و اقلیم شناسی است.

همچنین گرایش های تحصیلی جغرافیای انسانی عبارتند از:

 • جغرافیای شهری
 • جغرافیای روستایی
 • جغرافیا و برنامه ریزی شهری.

اکثر دانشگاه های معتبر جهان رشته جغرافیا و گرایش های آن را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می دهند.

دانشگاه های برتر رشته جغرافیا

دانشگاه های برتر این رشته

بسیاری از دانشجویان تمایل دارند در یکی از دانشگاه های برتر جهان تحصیلات خود را ادامه دهند. نشریه QS هر ساله اسامی برترین دانشگاه های جهان را در رشته های تحصیلی مختلف منتشر می کند. QS معمولا دانشگاه ها را بر اساس تراز علمی، کیفیت ارائه خدمات آموزشی و فعالیت ها تحقیقی و پژوهشی رتبه بندی می کند. نشریه QS در سال 2019 اسامی برترین دانشگاه های جهان در رشته جغرافیا را اعلام کرد. در سال 2019 سه دانشگاه از کشور انگلستان موفق به کسب رتبه های اول تا سوم شدند. همچنین برخی از دانشگاه های استرالیا نیز جزو بیست دانشگاه برتر در رشته جغرافیا بودند و این یک پیشرفت بزرگ برای دانشگاه های استرالیا محسوب می شود. در ادامه برخی از برترین دانشگاه های جهان در رشته جغرافیا (بر اساس رتبه بندی QS) را معرفی می کنیم.

دانشگاه آکسفورد

دانشگاه آکسفورد یکی از بهترین دانشگاه های انگلستان و جهان است. این دانشگاه جزو یکی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان است و تاریخ تاسیس آن نامعلوم است. دانشگاه آکسفورد در مرکز شهر قرون وسطایی آکسفورد واقع شده است و شامل 44 دانشکده و سالن و همچنین بزرگترین سیستم کتابخانه ای در انگلستان است. دانشگاه آکسفورد بیش از 22000 دانشجو دارد که حدود نیمی از آنها دانشجوی مقطع کارشناسی هستند. تعداد دانشجویان بین المللی که در دانشگاه اکسفورد مشغول به تحصیل است، بسیار زیاد است. بیش از 40 درصد از جمعیت دانشجویی دانشگاه آکسفورد را دانشجویان بین المللی تشکیل داده اند. همچنین یک چهارم از ساکنان شهر آکسفورد دانشجو هستند و جوانترین جمعیت در انگلستان را به این شهر اختصاص می دهند. آکسفورد شهری دیدنی و جذاب برای دانشجویان است.

ده ها بنای تاریخی از جمله کتابخانه های بدلی، موزه اشمولی، تئاتر شلدونیان و کلیسای جامع در این شهر وجود دارد که دانشجویان می توانند از آن ها بازدید کنند. دانشگاه اکسفورد دارای دانشکده های مستقل و مجزا است. در دانشگاه آکسفورد چهار بخش دانشگاهی وجود دارد: علوم انسانی، ریاضی، فیزیک و علوم زندگی؛ علوم پزشکی و علوم اجتماعی. دانشگاه آکسفورد مرتبا جزو سه دانشگاه برتر جهان در رشته های تحصیلی مختلف است. طبق رتبه بندی QS در سال 2019 دانشگاه آکسفورد رتبه نخست را در بین بهترین دانشگاه جهان در رشته جغرافیا کسب کرده است. دانشگاه اکسفورد رشته جغرافیا را در مقطع کارشناسی ارائه می دهد. همچنین رشته جغرافیا و محیط زیست نیز در مقطع دکتری در دانشگاه اکسفورد ارائه می شود.

آزمون

دارد (شرکت در آزمون GAT برای دواطلبان دوره کارشناسی جغرافیا الزامی است). مصاحبه دارد.

 زبان تحصیل

انگلیسی

برای دوره کارشناسی

آیلتس 7 به بالا یا تافل 100 به بالا

برای دوره تحصیلات تکمیلی

آیلتس 7.5 به بالا یا تافل 110 به بالا

هزینه تحصیل

27285 پوند در سال

تاریخ ددلاین

15 اکتبر (برای مقطع کارشناسی)، تاریخ شرکت در آزمون GAT برای داوطلبان دوره کارشناسی 4 نوامبر است. تاریخ ددلاین برای مقطع دکتری 15 نوامبر و 3 مارس است.

مدرسه اقتصاد و علوم سیاسی لندن (LSE)

مدرسه اقتصاد و علوم سیاسی لندن (LSE) یکی از برجسته ترین دانشگاه های علوم اجتماعی جهان است. این مدرسه در مرکز شهر لندن واقع شده است. مدرسه اقتصاد و علوم سیاسی لندن (LSE) این امکان را به دانشجویان می دهد تا ضمن لذت بردن از امکانات فرهنگی، اجتماعی و تفریحی یکی از بزرگترین پایتخت های جهان (لندن)، در موسسه ای با اعتبار علمی بالا در رشته موردعلاقه خود تحصیل کنند.

این مدرسه بیش از 40 برنامه کارشناسی و بیش از 140 برنامه تحصیلات تکمیلی را در رشته های مختلف ارائه می دهد. مدرسه اقتصاد و علوم سیاسی لندن LSE، طيف گسترده اي از رشته هاي علوم اجتماعي از جمله حسابداري، قانون، مديريت و سياست هاي اجتماعي را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می دهد. تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی از 140 کشور جهان در مدرسه اقتصاد و علوم سیاسی لندن مشغول به تحصیل است. تعداد دانشجویان بین المللی که در LSE تحصیل می کنند بسیار زیاد است. حدود 70 درصد از دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند. LSE دومین دانشگاه جهان است که دارای بالاترین تعداد دانشجویان بین المللی است.  LSE فارغ التحصیلان برجسته بسیار زیادی را در رشته های حقوق، تاریخ، مردم شناسی، اقتصاد، فلسفه، روانشناسی، تجارت، ادبیات، رسانه و سیاست تعلیم و پرورش داده است. بر اساس رتبه بندی QS مدرسه اقتصاد و علوم سیاسی لندن (LSE) دومین دانشگاه برتر جهان در رشته جغرافیا است.

مدرسه اقتصاد و علوم سیاسی لندن (LSE) رشته جغرافیا را در مقطع کارشناسی ارائه می دهد. همچنین این مدرسه در مقطع تحصیلات تکمیلی بسیاری از گرایش های رشته جغرافیا را نیز ارائه می دهد.

برخی از برنامه هایی که در مقطع تحصیلات تکمیلی ارائه می شوند عبارتند از:

 • کارشناسی ارشد محیط زیست و توسعه
 • کارشناسی ارشد اقتصاد محیطی و تغییرات آب و هوا
 • کارشناسی ارشد سیاست گذاری و مقررات زیست محیطی
 • کارشناسی ارشد جغرافیای انسانی و مطالعات شهری
 • کارشناسی ارشد توسعه اقتصاد محلی
 • کارشناسی ارشد اقتصاد و دارایی املاک و مستغلات
 • کارشناسی ارشد مطالعات برنامه ریزی منطقه ای و شهری
 • کارشناسی ارشد شهرسازی و توسعه

آزمون

ندارد. مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 7 به بالا یا تافل 100 به بالا

هزینه تحصیل

21570 پوند در سال

تاریخ ددلاین

15 ژانویه (متغیر)

دانشگاه کمبریج

دانشگاه کمبریج یک دانشگاه تحقیقاتی است که در مرکز شهر کمبریج، در 50 مایلی شمال لندن واقع شده است. این دانشگاه دارای 31 دانشکده مستقل است. به طور کلی دانشگاه کمبریج از شش مدرسه آکادمیک تشکیل شده است. این مدارس عبارتند از: مدرسه هنر و علوم انسانی، مدرسه علوم زیست شناسی، مدرسه پزشکی بالینی، مدرسه علوم انسانی و علوم اجتماعی، مدرسه علوم فیزیکی و مدرسه فناوری. تقریبا حدود 150 دانشکده و مؤسسات آموزشی دیگر در این مدارس مستقر هستند. دانشگاه کمبریج که در سال 1209 تأسیس شده است که آن را به چهارمین دانشگاه قدیمی جهان و دومین دانشگاه قدیمی در میان کشورهای انگلیسی زبان تبدیل می کند.

دانشجویان کمبریج 20 درصد از جمعیت این شهر را تشکیل می دهند و بیشتر کالج های قدیمی در نزدیکی مرکز شهر واقع شده اند. دانشگاه کمبریج به طور گسترده به عنوان مکانی پر جنب و جوش و جذاب برای دانشجویان شناخته شده است. این دانشگاه دارای بیش از 100 کتابخانه است که در کل بیش از 15 میلیون کتاب دارند. دانشگاه کمبریج به دلیل داشتن تراز علمی بالا و ارائه خدمات آموزشی منحصر به فرد، اغلب در بین دانشگاه های برتر دنیا قرار دارد. این دانشگاه ریاضیدانان، دانشمندان، سیاستمداران، حقوقدانان، فیلسوفان، نویسندگان، بازیگران و هنرمندان برجسته ای را آموزش داده است.

بیش از 18000 دانشجو از کشور ها و ملیت های مختلف در دانشگاه کمبریج تحصیل می کنند. دانشگاه کمبریج دارای بیش از 4000 دانشجوی بین المللی از 120 کشور مختلف است. دانشگاه کمبریج برنامه های آموزشی و تحقیقاتی بسیار متنوعی را ارائه می دهد. این دانشگاه همچنین رشته جغرافیا را در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی نیز ارائه می دهد.

آزمون: دارد. داوطلبان دوره کارشناسی باید قبل از مصاحبه در آزمون کتبی جغرافیا که توسط دانشگاه کمبریج برگزار می شود شرکت کنند. مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 7.5 به بالا یا تافل 110 به بالا

هزینه تحصیل

27696 پوند در سال

تاریخ ددلاین

متغیر

دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (UCB)

دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (UCB) یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی در ایالت متحده آمریکا است. این دانشگاه در سال 1868 تاسیس شده است و یکی از بهترین دانشگاه های ایالت متحده امریکا است. برخی از مؤسسات تحقیقاتی مشهور جهان از جمله انستیتوی تحقیقات علوم ریاضی و آزمایشگاه علوم فضایی در دانشگاه کالیفرنیا برکلی مستقر است. امروزه، دانشگاه کالیفرنیا برکلی روابط نزدیکی با سه آزمایشگاه ملی وزارت انرژی ایالات متحده – آزمایشگاه ملی لارنس برکلی، آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور و آزمایشگاه ملی لوس آلاموس دارد.

دانشگاه کالیفرنیا، برکلی دارای 14 مدرسه و دانشکده است. این دانشگاه در منطقه خلیج سانفرانسیسکو واقع شده است و تقریبا حدود 27000 دانشجوی کارشناسی و 10،000 دانشجوی تحصیلات تکمیلی دارد. دانشگاه کالیفرنیا، برکلی اغلب در خط مقدم فناوری و نوآوری است. در طول تاریخ، دانشگاه کالیفرنیا برکلی در پیشرفت های علمی بسیار زیادی مانند تولید اولین واکسن آنفولانزا، درمان بیماری مالاریا و ویرایش ژن CRISPR نقش داشته است. بیش از 65٪ دانشجویان مقطع کارشناسی در دانشگاه کالیفرنیا برکلی کمک هزینه تحصیلی دریافت می کنند.

همچنین هر ساله بیش از 3000 دانشجو بورسیه تحصیلات تکمیلی دانشگاه برکلی را دریافت می کنند. این دانشگاه دارای فرصت های بیشمار تحصیلی و تحقیقاتی برای دانشجویان در رشته های مختلف است. دانش آموختگان دانشگاه کالفرنیا برکلی موفق به کسب 19 جایزه نوبل شده اند. دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (UCB) رشته های بسیار متنوعی را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می دهد. دانشگاه کالیفرنیا، برکلی رشته جغرافیا را در مقاطع کارشناسی و دکتری ارائه می دهد.

آزمون

ندارد. مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 7 به بالا یا تافل 90 به بالا

هزینه تحصیل

43176 دلار در سال

تاریخ ددلاین

30 نوامبر (متغیر)

دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC)

دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC) یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی است در کانادا است. این دانشگاه در سال 1908 تأسیس شده است و دارای مراکز دانشگاهی در شهرهای ونکوور و کلونا است. UBC قدیمی ترین دانشگاه در استان بریتیش کلمبیا است. دانشگاه بریتانیا کلمبیا (UBC) یک مرکز جهانی برای آموزش، یادگیری و تحقیق است. این دانشگاه جزو سه دانشگاه برتر کانادا است. یکی از بزرگترین کتابخانه های تحقیقاتی در کانادا متعلق به دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC) است و کتابخانه های این دانشگاه در مجموع دارای بیش از 9.9 میلیون جلد کتاب است.

دانشگاه بریتیش کلمبیا دانش آموختگان موفق و برجسته ای را پرورش داده است. 8 نفر از دانش آموختگان این دانشگاه موفق به کسب جایزه نوبل شده اند. سه نخست وزیر کانادا، از جمله نخست وزیر زن کانادا، کیم کمپبل و نخست وزیر فعلی جاستین تروودو، در دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC) تحصیل کرده اند. در رتبه بندی علمی دانشگاه های جهان در سال 2019، دانشگاه بریتیش کلمبیا موفق به کسب رتبه 35 جهان و رتبه دوم در کانادا شد. همچنین بر اساس رتبه بندی QS در سال 2019 دانشگاه بریتیش کلمبیا پنجمین دانشگاه برتر جهان در رشته جغرافیا است.

دانشگاه بریتیش کلمبیا رشته های بسیار متنوعی را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می دهد. برخی از رشته هایی که در دانشگاه بریتیش کلمبیا ارائه می شوند عبارتند از: اقتصاد بین الملل، روزنامه نگاری، مطالعات رسانه ای، مطالعات بومی، دین، ​​ادبیات، هنر، ادبیات کودکان، موسیقی و قوم شناسی است. این دانشگاه همچنین رشته جغرافیا را در گرایش های مختلف ارائه می دهد. برخی از دوره های مرتبط با رشته جغرافیا که در دانشگاه بریتیش کلمبیا ارائه می شوند عبارتند از:

 • کارشناسی جغرافیا
 • کارشناسی جغرافیا؛ محیط زیست و پایداری
 • کارشناسی جغرافیا؛ جغرافیای انسانی
 • کارشناسی علوم جغرافیایی
 • کارشناسی ارشد جغرافیا
 • دکتری جغرافیا

آزمون

ندارد. برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 7 به بالا یا تافل 100 به بالا

هزینه تحصیل

مقطع کارشناسی: 38946 دلار کانادا در سال، مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری : 8952 دلار کانادا در سال

تاریخ ددلاین

15 ژانویه، 15 دسامبر، 1 ژانویه (متغیر)

دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA)

دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA) یک دانشگاه دولتی است که در سال 1919 تأسیس شده است. این دانشگاه در ایالت کالیفرنیا و در شهر لس آنجلس واقع شده است. دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس یکی از بهترین موسسات آموزش عالی در ایالت متحده آمریکا است. دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس 337 برنامه کارشناسی و کارشناسی ارشد را در طیف گسترده ای از رشته ها ارائه می دهد.

دانشگاه UCLA از دانشجویان خود در طول دوره تحصیل پشتیبانی و حمایت می کند. بیش از نیمی از دانشجویان UCLA به نوعی کمک مالی دریافت می کنند و اکثر دانشجویان بین المللی می توانند از کمک هزینه های تحصیلی این دانشگاه استفاده کنند. دانشگاه کالیفرنیا ، لس آنجلس  یا UCLA به دلیل داشتن تراز علمی بالا و ارائه برنامه های آموزشی منحصر به فرد در سراسر جهان شناخته شده است. این دانشگاه رشته های بسیار زیادی را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می دهد.

برخی از رشته هایی که در دانشگاه کالیفرنیا، لس انجلس ارائه می شوند عبارتند از: زبان و ادبیات انگلیسی، جغرافیا، زبانشناسی، زبان های مدرن، مهندسی برق و الکترونیک، علوم بیولوژیکی، داروسازی، روانشناسی، علم شیمی، ریاضیات، ارتباطات و مطالعات رسانه ای، مردم شناسی، باستان شناسی هنر و علوم انسانی، علوم زندگی و پزشکی. بر اساس رتبه بندی QS در سال 2019 دانشگاه UCLA ششمین دانشگاه برتر جهان در رشته جغرافیا است. دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس رشته جغرافیا را در مقاطع کارشناسی و دکتری ارائه می دهد. این دانشگاه همچنین رشته مطالعات جغرافیا و محیط زیست را نیز در مقطع کارشناسی ارائه می دهد.

آزمون

آزمون تمام داوطلبان دوره کارشناسی باید در یکی از آزمون های SAT یا ACT شرکت کنند. برای مقطع دکتری مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 7 به بالا یا تافل 100 به بالا

هزینه تحصیل

42218 دلار در سال

تاریخ ددلاین

30 نوامبر برای مقطع کارشناسی، 15دسامبر برای مقطع دکتری (متغیر)

کالج دانشگاهی لندن (UCL)

کالج دانشگاهی لندن (UCL) در سال 1826 در مرکز لندن تاسیس شد. دانشگاه UCL یکی از برترین دانشگاه های انگلستان و جهان است. بیش از 42000 دانشجو از 150 کشور مختلف در این دانشگاه مشغول به تحصیل است. بیش از نیمی از جمعیت دانشجویی این دانشگاه را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند. کالج دانشگاهی لندن جزو یکی از دانشگاه های پیشرو در انگلستان است. مدارک تحصیلی اخذ شده از این دانشگاه در سراسر جهان دارای ارزش و اعتبار بسیار زیادی است.

دانشگاه UCL دانشجویان خود برای شرکت در کارهای گروهی و پروژه های تحقیقاتی تشویق می کند و در طول دوره تحصیلی از دانشجویان خود پشتیبانی می کند. کالج دانشگاهی لندن دارای رویکرد متمایزی در زمینه تحقیق و آموزش است. دانشگاه UCL از 11 دانشکده تشکیل شده است و در این دانشکده ها بیش از 100 مؤسسه و مراکز تحقیقاتی وجود دارد. دانشکده های این دانشگاه عبارتند از: دانشکده هنر و علوم انسانی، دانشکده محیط زیست، دانشکده علوم مغزی، دانشکده مهندسی، دانشکده آموزش، دانشکده حقوق، دانشکده علوم زندگی، دانشکده علوم ریاضی و فیزیکی، دانشکده علوم پزشکی، دانشکده علوم بهداشتی جمعیت و دانشکده علوم اجتماعی و تاریخی.

UCL عضو سازمان های دانشگاهی متعددی از جمله گروه راسل و لیگ دانشگاه های تحقیقاتی اروپا است. بسیاری از رشته های هنری، علوم انسانی، علوم اجتماعی، علوم فیزیکی، بیولوژیکی، پزشکی و مهندسی در دانشگاه UCL ارائه می شوند. بر اساس رتبه بندی QS در سال 2019 دانشگاه UCL هفتمین دانشگاه برتر جهان در رشته جغرافیا است. این دانشگاه رشته جغرافیا را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می دهد. کالج دانشگاهی لندن (UCL) دوره های آموزشی بسیار متنوعی را برای رشته جغرافیا برگزار می کنند. برخی از این دوره ها عبارتند از:

 • کارشناسی جغرافیا
 • کارشناسی اقتصاد و جغرافیا
 • کارشناسی ارشد آموزش (جغرافیا)
 • دکتری جغرافیا
 • کارشناسی ارشد تغییرات اقلیمی
 • کارشناس ارشد محیط زیست، سیاست و جامعه
 • کارشناسی ارشد مطالعات شهری
 • کارشناسی ارشد مهاجرت جهانی
 • کارشناسی ارشد مدل سازی محیطی
 • کارشناسی ارشد سنجش از راه دور و نقشه برداری از محیط

آزمون

ندارد. برای مقاطع تحصیلات تکمیلی مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 7 به بالا یا تافل 100 به بالا

هزینه تحصیل

25780 پوند در سال

تاریخ ددلاین

15 ژانویه (متغیر)

دانشگاه ملی سنگاپور (NUS)

دانشگاه ملی سنگاپور (NUS) یک دانشگاه پیشرو و پرچمدار در سنگاپور است که یک رویکرد جهانی برای آموزش و پژوهش دارد. دانشگاه ملی سنگاپور یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی در سنگاپور است و یکی از برترین دانشگاه های آسیا و جهان است. بیش از 38000 دانشجو از 100 کشور جهان در دانشگاه ملی سنگاپور مشغول به تحصیل است. این دانشگاه دارای سه پردیس دانشگاهی و 17 دانشکده است.

این دانشکده ها عبارتند از: دانشکده هنر و علوم اجتماعی، دانشکده کسب و کار، دانشکده علوم کامپیوتر، دانشکده آموزش، دانشکده دندانپزشکی، دانشکده طراحی و محیط، دانشکده پزشکی دوک- NUS، دانشکده مهندسی، دانشکده علوم و مهندسی، دانشکده حقوق، دانشکده داروسازی، دانشکده موسیقی، دانشکده سلامت عمومی، دانشکده سیاست عمومی و دانشکده علوم پایه. دانشگاه ملی سنگاپور دارای مراکز تحقیقاتی بسیار مجهز و پیشرفته ای است و با شرکت ها و موسسه های تحقیقاتی بسیار زیادی همکاری دارد.

این دانشگاه دانشجویان را تشویق می کند تا در پروژه های تحقیقاتی مربوط به رشته خود شرکت کنند و مهارت های پژوهشی خود را گسترش دهند. NUS به دلیل ارائه برنامه های دانشگاهی متنوع و استفاده از روش های نوین آموزشی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. دانشگاه ملی سنگاپور دائما در بین 100 دانشگاه برتر جهان و 3 دانشگاه برتر آسیا قرار می گیرد. بر اساس رتبه بندی QS در سال 2019 دانشگاه ملی سنگاپور هشتمین دانشگاه برتر جهان در رشته جغرافیا است. دانشگاه ملی سنگاپور رشته جغرافیا را در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه می دهد.

آزمون

ندارد. مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 6.5 به بالا یا تافل 92 به بالا

هزینه تحصیل

39736 دلار سنگاپور

تاریخ ددلاین

19 مارس (متغیر)

دانشگاه دورام

دانشگاه دورام یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی است که در سال 1832 تأسیس شده است. این دانشگاه در شمال شرقی انگلستان واقع شده است. دانشگاه دورام جزو ده دانشگاه برتر انگلستان است. بخش های تدریس و آموزش دانشگاه به چهار دانشکده تقسیم می شود: دانشکده علوم، دانشکده هنر و علوم انسانی، دانشکده علوم اجتماعی و بهداشت و دانشکده تجارت. دانشگاه دورام به دلیل ارائه برنامه های آموزشی با کیفیت و بهره گیری از اساتید مجرب تراز علمی بسیار بالایی دارد.

مدارک اخذ شده از دانشگاه دورام در سراسر جهان دارای اعتبار بسیار زیادی است. اخذ پذیرش از دانشگاه دورام مشکل است زیرا هر ساله دانشجویان زیادی از سراسر جهان برای اخذ پذیرش تحصیلی از این دانشگاه با یکدیگر به رقابت می پردازند. این دانشگاه دارای4500 دانشجوی بین المللی از 156 کشور جهان است. تقریبا حدود 21 درصد از جمعیت دانشجویی این دانشگاه را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند. بر اساس رتبه بندی QS در سال 2019 دانشگاه دورام نهمین دانشگاه برتر جهان در رشته جغرافیا است. دپارتمان جغرافیا در دانشگاه دورام که در سال 1928 تأسیس شد، یکی از مراکز پیشرو تحقیقات جغرافیایی در جهان است. دانشگاه دورام رشته جغرافیا را در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه می دهد.

از دوره هایی  که توسط دپارتمان جغرافیا در دانشگاه دورام ارائه می شوند عبارتند از:

 • کارشناسی جغرافیا
 • کارشناسی مطالعات آموزش و پرورش – جغرافیا
 • کارشناسی زیست شناسی و جغرافیا
 • کارشناسی جغرافیا و علوم زمین
 • کارشناسی ارشد جغرافیا
 • دکتری جغرافیا

آزمون

ندارد، برای مقاطع تحصیلات تکمیلی مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 6.5 به بالا یا تافل 92 به بالا

هزینه تحصیل

22100 پوند در سال

تاریخ ددلاین

متغیر

دانشگاه ملی استرالیا

دانشگاه ملی استرالیا (ANU) یک دانشگاه پیشرو در استرالیا و جهان است. این دانشگاه در کانبرا، پایتخت استرالیا واقع شده است. دانشگاه ملی استرالیا (ANU) در سال 1946 تأسیس شده است. دانشگاه ملی استرالیا ANU با دیگر نهادهای ملی استرالیا از جمله سازمان های تحقیقاتی، وزارتخانه های خارجه و پارلمان استرالیا همکاری نزدیکی دارد. دانشگاه ملی استرالیا دارای هفت دانشکده آکادمیک است.

این دانشکده ها عبارتند از: دانشکده هنر و علوم اجتماعی، دانشکده مطالعات آسیا و اقیانوس آرام، دانشکده تجارت و اقتصاد، دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر، دانشکده علوم پزشکی و بهداشت، دانشکده حقوق و دانشکده علوم. دانشگاه ملی استرالیا (ANU) به عنوان یکی از دانشگاه های برتر تحقیقاتی جهان شناخته می شود. بر اساس رتبه بندی QS در سال 2019 دانشگاه ملی استرالیا جزو ده دانشگاه برتر جهان در رشته جغرافیا است. دانشگاه ملی استرالیا رشته جغرافیا را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می دهد.

برخی از دوره های مرتبط با رشته جغرافیا که در این دانشگاه ارائه می شوند عبارتند از:

 • کارشناسی جغرافیا
 • کارشناسی ارشد جغرافیا
 • کارشناسی مطالعات توسعه
 • کارشناسی محیط زیست و پایداری
 • کارشناسی مطالعات اقیانوس آرام
 • کارشناسی ارشد مردم شناسی
 • کارشناسی ارشد محیط زیست
 • کارشناسی ارشد علوم محیط زیست
 • کارشناسی ارشد جهانی سازی (Globalisation)

آزمون

ندارد. مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 6.5 یا تافل 80 به بالا

هزینه تحصیل

41000 دلار استرالیا در سال

تاریخ ددلاین

31 می (متغیر)

رشته جغرافیا در کشورهای مختلف

دانشجویان بین المللی باید برای انتخاب دانشگاه و کشور محل تحصیل خود به نکات بسیار زیادی توجه کنند زیرا شرایط تحصیل و زندگی در کشورهای مختلف می تواند بسیار متفاوت باشد. برای مثال هزینه تحصیل و زندگی در برخی از کشورها مانند آمریکا و انگلستان بسیار بالا است. اکثر دانشگاه های آمریکا و انگلستان شهریه بسیار بالایی دارند و هزینه زندگی در این کشورها نیز بسیار زیاد است.

از طرفی برخی از کشور ها مانند کشورهای اروپایی و آسیایی شرایط مناسبی را برای تحصیل دانشجویان بین المللی فراهم کرده اند. دانشگاه های اروپایی و آسیایی شهریه مناسب تری دارند و هزینه زندگی در این کشورها نسبت به کشورهایی مانند آمریکا بسیار پایین تر است. اکثر دانشگاه های معتبر جهان رشته جغرافیا را در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می دهند. دانشجویان بین المللی باید به دقت شرایط تحصیل و زندگی در کشورهای مختلف را بررسی کنند و سپس با دقت مقصد تحصیلی خود را انتخاب نمایند. در ادامه شرایط زندگی و تحصیل در رشته جغرافیا را در کشورهای مختلف بررسی می کنیم.

آزمون های مرتبط با رشته

بسیاری از دانشگاه های جهان برای پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی آزمون ورودی برگزار می کنند و داوطلبانی که قصد دارند از این دانشگاه ها پذیرش تحصیلی اخذ کنند باید در این آزمون ها شرکت کنند. برخی از دانشگاه ها آزمون ورودی مختص به خود را دارند و برخی دیگر از دانشگاه ها از یک آزمون جامع و یک پارچه برای سنجش داوطلبان استفاده می کنند. برای مثال اکثر دانشگاه های آمریکا برای پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی، نتایج کسب شده در آزمون های SAT یا ACT را ملاک ارزیابی داوطلبان قرار می دهند. همچنین دانشجویانی که قصد دارند برای مقاطع تحصیلات تکمیلی از دانشگاه های برتر جهان پذیرش اخذ کنند باید در آزمون  GRE شرکت کنند. در ادامه به بررسی برخی از آزمون های ورودی می پردازیم.

آزمون SAT

آزمون SAT یکی از آزمون های ورودی استاندارد به دانشگاه های آمریکا در مقطع کارشناسی است. در آزمون SAT مهارت های نوشتاری، کلامی و ریاضی داوطلبان ارزیابی می شود. به طور کلی آزمون SAT از سه بخش تشکیل شده است:

1. ریاضی

2. خواندن و نوشتن

3. مقاله نویسی.

پاسخ به سوالات بخش مقاله نویسی کاملا اختیاری است. در بخش مقاله نویسی داوطلبان باید درباره یک موضوع خاص مقاله ای کوتاه بنویسند. بخش ریاضی شامل مباحثی از قبیل احتمال، هندسه، جبر و … است. بخش خواندن و نوشتن نیز شامل سوالات گرامری و درک مطلب و معنی لغات است. مدت زمان در نظر گرفته شده برای پاسخ دهی به سوالات آزمون SAT 3 ساعت و 50 دقیقه است.

آزمون ACT

آزمون ACT یکی دیگر از آزمون های ورودی استاندارد به دانشگاه های آمریکا است. داوطلبانی که قصد دارند از یکی از دانشگاه های آمریکا در مقطع کارشناسی پذیرش اخذ کنند باید در یکی از آزمون های SAT یا ACT شرکت کنند. آزمون ACT در ابتدا برای رقابت با آزمون SAT طراحی شده بود اما اکنون هر دو آزمون به یک اندازه معتبر است و هیچکدام از این آزمون ها بر دیگری برتری ندارد.. آزمون ACT از پنج بخش تشکیل شده است: ریاضی، انگلیسی، خواندن، علوم و بخش نوشتاری. پاسخ به بخش نوشتاری اختیاری است. در بخش نوشتاری از داوطلبان خواسته می شود تا درباره موضوعی خاص یک مقاله کوتاه بنویسند. بخش ریاضی شامل سوالات جبر، هندسه احتمال، آمار و … است. بخش انگلیسی شامل مباحث گرامری و معنی لغات است. در بخش خواندن داوطلبان باید به سوالات درک مطلب پاسخ دهند. بخش علوم شامل مباحثی از قبیل فیزیک، شیمی، زیست شناسی و … است. مدت زمان در تظر گرفته شده برای پاسخدهی به سوالات آزمون SAT 3 ساعت و 45 دقیقه است.

آزمون GRE

آزمون GRE یک آزمون تحصیلات تکمیلی استاندارد است. اکثر دانشگاه های معتبر جهان نتایج آزمون GRE را ملاک ارزیابی داوطلبان قرار می دهند. داوطلبانی که در آزمون GRE نمره قابل قبولی کسب کرده اند، شانس بیستری برای اخذ پذیرش و بورسیه تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری خواهند داشت.

آزمون GRE از سه بخش تشکیل شده است:

1. استدلال کمی

2. استدلال کلامی

3. نوشتن.

مدت زمان پاسخدهی به سوالات آزمون GRE سه ساعت و چهل و پنج دقیقه است.

کشورهای متقاضی کار برای رشته جغرافیا

کشورهای متقاضی کار برای رشته جغرافیا

در سراسر جهان میزان تقاضا برای جذب فارغ التحصیلان رشته جغرافیا رو به افزایش است. پیش بینی می شود در چند سال آینده موقعیت های شغلی برای فارغ التحصیلان رشته جغرافیا حدود 29 درصد افزایش یابد. فارغ التحصیلان رشته جغرافیا می توانند در مشاغل بسیار متنوعی فعالیت کنند و به همین دلیل فرصت های شغلی بسیار زیادی برای این رشته وجود دارد. برخی از مشاغل مرتبط با این رشته عبارتند از: کارشناس هواشناسی، ژئومورفولوژیست، نقشه بردار، تحلیلگر جغرافیایی، تحلیلگر سنجش از راه دور، برنامه ریز شهری و روستایی.

بسیاری از شرکت ها و سازمان های دولتی و غیردولتی در سراسر جهان متقاضی جذب فارغ التحصیلان رشته جغرافیا هستند. همچنین برخی از مراکز تحقیقاتی به دنبال جذب محقق در رشته جغرافیا و گرایش های مختلف آن است. اکثر کشورهای درحال توسعه و پیشرفته در جهان به دنبال جذب جغرافیدانان ماهر و با تجربه  هستند. زیرا جغرافیدان ها نقش مهمی را در پیشرفت جوامع و بهبود محیط زیست ایفا می کنند. برخی از کشورهای متقاضی کار برای این رشته عبارتند از: آمریکا، انگلستان، کانادا، هلند، ژاپن و بسیاری از کشورهای دیگر. آن دسته از جغرافیدان هایی که تمایل دارند در یکی از کشورهای خارجی مشغول به کار شوند می توانند از طریق مراجعه به سایت های کاریابی بین المللی و موسسات مهاجرتی معتبر از فرصت های شغلی مرتبط با رشته خود اطلاع یابند.

رشته های مرتبط با جغرافیا

رشته های مرتبط با جغرافیا

رشته جغرافیا یکی از کاربردی ترین رشته های تحصیلی است و ارتباط نزدیکی با رشته های علوم طبیعی و علوم اجتماعی دارد. جغرافیا با بسیاری از رشته های دانشگاهی ارتباط مستقیم دارد. برخی از این رشته ها عبارتند از: زمین شناسی، مهندسی محیط زیست، مهندسی کشاورزی، مردم شناسی، جامعه شناسی، زیست شناسی، باستان شناسی، علوم اجتماعی، علوم انسانی، ژئوفیزیک، اقتصاد، مطالعات شهری و بسیاری از رشته های دیگر. در ادامه برخی از رشته های مرتبط با جغرافیا را معرفی و بررسی می کنیم.

زمین شناسی

به مطالعه زمین، زمین شناسی می گویند. زمین شناسی مطالعه چگونگی تغییر ساختارها و فرآیندهای زمین با گذشت زمان است. برخی از فرآیندهای زمین که در زمین شناسی مورد بررسی قرار می گیرند عبارتند از: سیل، زمین لرزه، آتشفشان ها و بسیاری از موارد دیگر. در واقع زمین شناسان تاریخ زمین را مطالعه می کنند. بسیاری از زمین شناسان در تلاشند تا در مورد آب و هوای گذشته زمین و چگونگی تغییر آنها در طول زمان اطلاعات کسب کنند. زمین شناسی یک رشته چندوجهی است و برای مطالعه زمین از اصول فیزیک، شیمی، زیست شناسی و ریاضیات استفاده می کند. زمین شناسی که به عنوان “علم زمین” نیز شناخته می شود، مطالعه ساختار، تکامل و پویایی زمین و منابع معدنی و انرژی طبیعی آن است. زمین شناسان با مطالعه ساختارهای زمین می توانند به گذشته پنهان زمین پی ببرند و آینده آن را پیش بینی کنند.

مطالعات شهری

مطالعات شهری یک برنامه بین رشته ای است که به منظور درک درست فرآیندهای اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، زیست محیطی و فرهنگی که زندگی شهری را شکل می دهند، طراحی شده است. رشته مطالعات شهری توسعه شهرها را از دیدگاه های مختلف جامعه بررسی می کند و دانشجویان را با نحوه ساخت و توسعه شهرها آشنا می سازد. این رشته همچنین دانشجویان را برای حل مشکلات پیچیده اجتماعی، اقتصادی و محیطی در شهرها آماده می کند. رشته مطالعات شهری از اصول جامعه شناسی، اقتصاد، جامعه شناسی، جغرافیا، علوم سیاسی و سایر علوم اجتماعی برای بررسی و مطالعه زندگی شهری استفاده می کنند.

مهندسی محیط زیست

مهندسی محیط زیست شاخه ای از مهندسی است که با محافظت از مردم در برابر اثرات منفی زیست محیطی مانند آلودگی و همچنین بهبود کیفیت محیط زیست سروکار دارد. به گفته دفتر آماری آمریكا، مهندسین محیط زیست برای بهبود بازیافت، دفع زباله، بهداشت عمومی و كنترل آلودگی آب و هوا تلاش می كنند. رشته مهندسی محیط زیست با بسیاری از رشته های دیگر مانند شیمی، زیست شناسی، اکولوژی، زمین شناسی، هیدرولیک، هیدرولوژی، میکروبیولوژی و ریاضیات و جغرافیا ارتباط مستقیم دارد. رشته مهندسی محیط زیست با استفاده از اصول علمی و مهندسی برای بهبود و حفظ محیط زیست تلاش می کند. مهندسان محیط زیست راه حل هایی را برای مدیریت فاضلاب، کنترل آلودگی آب و هوا، بازیافت و دفع زباله و بهداشت عمومی ارائه می دهند.

درآمد ماهیانه رشته جغرافیا

درآمد ماهیانه

برخلاف تصور بسیاری از افراد رشته جغرافیا یک رشته پردرآمد است. جغرافیدان ها می توانند در سازمان های بسیار زیادی مانند سازمان هواشناسی یا مراکز تحقیقاتی مشغول به کار شوند. برخی از مشاغل مرتبط با رشته جغرافیا عبارتند از: محقق، کارشناس هواشناسی، مشاور محیط زیست، مسئول سیستم های اطلاعات جغرافیای، استاد دانشگاه، معلم جغرافیا، زمین شناس اکتشافی، نقشه بردار، نقشه بردار تجاری، مسکونی یا روستایی و بسیاری از مشاغل دیگر. دانشجویان رشته جغرافیا می توانند پس از فارغ التحصیلی به سرعت جذب بازار کار شوند و درآمد بسیار خوبی کسب کنند. برای فارغ التحیلان رشته جغرافیا موقعیت های شغلی بسیار زیاد و متنوعی در سراسر جهان وجود دارد. میزان درآمد جغرافیدان ها نسبت به بسیاری از مشاغل دیگر بالاتر است. میزان درآمد جغرافیدان ها به موارد بسیار زیادی بستگی دارد. جغرافیدان هایی که مدرک تحصیلی بالاتری دارند، به مراتب از درآمد بیشتری نیز برخوردار خواهند بود. سابقه کاری نیز یکی از موارد مهم و تاثیرگذار در میزان درآمد جغرافیدان ها است. آن دسته از جغرافیدان هایی که دارای سابقه کاری بیشتری است، درآمد بیشتری دارند. میزان درآمد جغرافیدان ها در کشورها و شهرهای مختلف، متفاوت است اما به طور کلی جغرافیدان ها در اکثر کشورهای پیشرفته و در حال توسعه درآمد بسیار مناسبی دارند.

دفتر آمار کار آمریکا در سال های 2018 تا 2028 رشد اشتغال جغرافیدان ها 3.2 درصد را پیش بینی کرده است. میانگین درآمد جغرافیدان ها در ایالت متحده امریکا 6071 دلار در ماه (72854 دلار در سال) است. ممکن است میانگین درآمد جغرافیدان ها در ایالت ها و شهرهای مختلف یک کشور متفاوت باشد. برای مثال درآمد جغرافیدان ها در شهر ها و ایالت های مختلف امریکا، متفاوت است. در ادامه میانگین درآمد جغرافیدان ها در برخی از شهرها و ایالت های آمریکا را بررسی می کنیم.

 • واشنگتن، منطقه کلمبیا: 7530 دلار در ماه (90،370 دلار در سال)
 • دنور، کلرادو: 7245 دلار در ماه (86،940 دلار در سال)
 • بالتیمور، مریلند: 7150 دلار در ماه (84،180 دلار در سال)
 • آتلانتا، جورجیا: 6606 دلار در ماه (79،280 دلار در سال)
 • مینیاپولیس، مینسوتا: 5640 دلار در ماه (67،680 دلار در سال)
 • ایالت کالیفرنیا: 7127 دلار در ماه (85،530 دلار در سال)
 • ایالت مریلند: 7082 دلار در ماه (84،990 دلار در سال)
 • ایالت کلرادو: 7031 دلار در ماه (84،380 دلار در سال)
 • ایالت واشنگتن: 6960 دلار در ماه (83،530 دلار در سال)

جغرافیدان ها در سایر کشورها نیز از درآمد نسبتا بالایی برخوردار است. میانگین درآمد جغرافیدان ها در انگلستان 3540 پوند در ماه (42500 پوند در سال)  باشد. در کانادا میانگین درآمد جغرافیدان ها حدود 6126 دلار در ماه (73,521 دلار کانادا در سال) است. در استرالیا نیز میانگین درآمد جغرافیدان ها حدود 5660 دلار استرالیا در ماه (68000 دلار استرالیا در سال) است. به طور کلی جغرافیدان ها در سراسر جهان از درآمد نسبتا خوبی برخوردار است و مشاغل مرتبط با رشته جغرافیا جزو مشاغل پردرآمد محسوب می شوند.

مقاطع تحصیلی رشته جغرافیا

مقاطع تحصیلی رشته جغرافیا به شرح زیر است:

مقطع کارشناسی جغرافیا

مقطع کارشناسی جغرافیا

دوره کارشناسی جغرافیا یک دوره سه یا چهار ساله  است. در این دوره دانشجویان با اصول و مفاهیم اولیه رشته جغرافیا آشنا می شوند. دوره لیسانس جغرافیا مباحث گسترده ای از جمله تغییرات جغرافیایی، نقشه برداری و … را پوشش می دهد. رشته جغرافیا دارای شاخه ها و گرایش های بسیار زیادی است. دو شاخه اصلی رشته جغرافیا در مقطع کارشناسی جغرافیای طبیعی و جغرافیای انسانی است. بسیاری از دانشگاه ها رشته جغرافیا را در مقطع کارشناسی بدون گرایش ارائه می دهند. برخی از دانشگاه ها رشته جغرافیای طبیعی و جغرافیای انسانی را به صورت دو رشته مجزا در مقطع کارشناسی ارائه می دهند. جغرافیای انسانی به مطالعه جوامع بشری می پردازد و نحوه عملکرد، توسعه و چالش های جوامع را بررسی می کند. از طرف دیگر جغرافیای طبیعی مربوط به مطالعه درک فرآیندهای طبیعی و فیزیکی زمین است.  این فرآیند ها شامل تغییرات آب و هوا، سیستم های هواشناسی، زمین لرزه ها و … است. دوره کارشناسی جغرافیا یک دوره تحصیلی گسترده است و مطالبی از جمله جغرافیای فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، تاریخی، بیوفیزیکی، شهری و منطقه ای، نقشه برداری، روش های کمی، سیستم های اطلاعات جغرافیایی (GIS)، سنجش از دور و کار میدانی را در بر می گیرد. دوره کارشناسی جغرافیا به دانشجویان این امکان را می دهد تا فرآیندهای طبیعی زمین را مورد مطالعه قرار داده و تأثیر انسان بر محیط جهانی را بررسی کنند.

مقطع کارشناسی ارشد جغرافیا

مقطع کارشناسی ارشد جغرافیا

دوه کارشناسی ارشد جغرافیا معمولا یک دوره دو یا سه ساله است. در این دوره دانشجویان می توانند دانش و اطلاعات خود را در رشته جغرافیا گسترش دهند. رشته جغرافیا در مقطع کارشناسی ارشد دارای گرایش های بسیار متنوعی است. برخی از این گرایش ها عبارتند از: جغرافیای فرهنگی، جغرافیای محیطی، جغرافیای تاریخی، جغرافیای سیاسی، جغرافیای جمعیت، جغرافیای شهری / مطالعات شهری، ژئومورفولوژی، جغرافیا و برنامه ریزی شهری، جغرافیا و برنامه ریزی روستایی، آب و هواشناسی (اقلیم شناسی)، مخاطرات محیطی، جغرافیا و پایداری محیط. دانشجویان می توانند در یکی از این گرایش ها در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل کنند. در مقطع فوق لیسانس جغرافیا دانشجویان باید دروس تخصصی مرتبط با گرایش تحصیلی خود را مطالعه کنند و همچنین در پروژه های عملی مرتبط با گرایش خود شرکت کنند. برخی از موضوعات و مباحث اصلی که در دوره کارشناسی ارشد جغرافیا مورد مطالعه قرار می گیرند عبارتند از: ژئومورفولوژی ساحلی، زمین شناسی رودخانه، ژئومورفولوژی یخبندان، توسعه مبتنی بر منابع، جغرافیای انسانی، جغرافیای فرهنگی، اقلیم شناسی، مدل سازی بیوفیزیکی فرآیندهای سطح زمین و فعل و انفعالات اتمسفر زمین، جغرافیای پزشکی، جغرافیای سیاسی ژئوپلیتیک، جغرافیای جمعیت، سیستم های شهری، سیستم های اطلاعات جغرافیایی (GIS)، سنجش از راه دور محیط، آمار مکانی، تاریخ جغرافیای مدرن. دانشجویان دوره کارشناسی ارشد جغرافیا موظفند در پایان دوره تحصیلی یک پایان نامه با موضوعی مرتبط با گرایش تحصیلی خود ارائه دهند و از پایان نامه خود دفاع کنند. برنامه کارشناسی ارشد جغرافیا، دانشجویان کارشناسی ارشد را برای مشاغلی در سازمان های مختلف خصوصی و دولتی، در زمینه هایی مانند جغرافیای شهری / اقتصادی، جغرافیای اجتماعی، جغرافیای طبیعی / محیطی و فناوری اطلاعات جغرافیایی آماده می کند.

مقطع دکتری جغرافیا

مقطع دکتری جغرافیا

تحصیل در دوره دکتری جغرافیا بین 3 تا 5 سال به طول می انجامد. دوره دکتری جغرافیا معمولا یک دوره پژوهش محوراست. رشته جغرافیا در دوره دکتری نیز دارای گرایش های بسیار زیادی است و دانشجویان می توانند در یکی از این گرایش ها تحصیلات خود را در مقطع دکتری ادامه دهند. دوره دکتری به دانشجویان این فرصت را می دهد تا دانش و تخصص خود را در یکی از گرایش های رشته جغرافیا گسترش دهند. در این دوره دانشجویان با جنبه های اجتماعی و محیطی تحولات جهانی آشنا می شوند. در دوره دکتری دانشجویان باید دروس تخصصی گرایش خود را مطالعه کنند و همچنین بیشتر وقت خود را به تحقیق و پژوهش اختصاص دهند. در این دوره دانشجویان با انواع روش های تحقیق در جغرافیا آشنا می شوند. برخی از مباحث مورد مطالعه در دوره دکتری جغرافیا عبارتند از: الگوسازی محیط، نقشه برداری محیط، روش های تحقیق در جغرافیا، تحقیق و کار میدانی در جغرافیا، ژئومورفولوژی پیشرفته، تغییرات آب و هوایی، خطرات محیطی، برنامه ریزی شهری و روستایی، سیستم های اطلاعات جغرافیایی پیشرفته، سنجش از راه دور پیشرفته، منابع انرژی و فرآیندهای محیطی. در سال اول، دانشجویان در یک برنامه آموزشی جامع و مبتنی بر سمینار و کارگاه های آموزشی که با مرتبط با گرایش تحصیلی آن ها است، شرکت می کنند. در دوره دکتری دانشجویان با تاریخ و اصول نظری جغرافیا آشنا می شوند و مهارت های تحقیق خود را گسترش می دهند. دانشجویان دوره دکتری جغرافیا باید در پایان دوره تحصیلی یک پایان نامه ارائه دهند و از پایان نامه خود در مقابل اساتید این رشته دفاع کنند.

این برنامه دانشجویان را برای مشاغل دانشگاهی و مشاغل صنعتی آماده می کند. افرادی که دارای مدرک دکتری جغرافیا هستند می توانند استاد دانشگاه شوند و دروس مرتبط با رشته خود را در دانشگاه تدریس کنند. هدف اصلی برنامه دکتری در گروه جغرافیا، آموزش محققان و متخصصان برای تولید و انتشار دانش و همکاری و مشارکت در بخش های دولتی و خصوصی است.

گرایش های رشته جغرافیا

گرایش ها و زیرمجموعه های رشته جغرافیا

رشته جغرافیا دارای گرایش ها و زیرمجموعه های بسیار زیاد و متنوعی است. دانشجویانی که قصد دارند در رشته جغرافیا را به عنوان رشته تحصیلی خود در دانشگاه انتخاب کنند می توانند در یکی از گرایش های این رشته تحصیلات خود را ادامه دهند. برخی از گرایش ها و زیرمجموعه های رشته جغرافیا عبارتن از: ژئومورفولوژی، آب و هواشناسی (اقلیم شناسی)، جغرافیای فرهنگی، جغرافیای محیطی، جغرافیای تاریخی، جغرافیای سیاسی، جغرافیای جمعیت، جغرافیای شهری / مطالعات شهری، جغرافیا و برنامه ریزی شهری، جغرافیا و برنامه ریزی روستایی، مخاطرات محیطی، جغرافیا و پایداری محیط. در ادامه برخی از گرایش های رشته جغرافیا را معرفی و بررسی می کنیم.

جغرافیای فرهنگی

جغرافياي فرهنگي يكي از گرایش هاي جغرافياي انساني است كه هدف آن بررسي فرهنگ ها در محیط ها و جوامع مختلف است. جغرافیای فرهنگی عمیقا با رشته های علوم اجتماعی مانند مردم شناسی، جامعه شناسی و تاریخ ارتباط دارد. مبحث اصلی جغرافیای فرهنگی در دنیای مدرن جهانی شدن است. مباحث دیگر جغرافیای فرهنگی عبارتند از: غربی شدن (تأثیر فرهنگ غربی بر سایر فرهنگ ها و ملل)، اسلام گرایی (نفوذ جهان اسلام)، مهاجرت، استعمار و پسااستعمار. جغرافیای فرهنگی مدرن همچنین شامل شاخه هایی مانند جغرافیا فمینیستی، جغرافیای جهانگردی.

جغرافیای محیطی

جغرافیای محیطی موضوعات و چالش های مختلف محیطی، از جمله تغییرات آب و هوا، تغییر سطح آب دریا، از بین رفتن زیستگاه، مدیریت منابع طبیعی و بلایای طبیعی مانند سونامی ها و فوران های آتشفشانی مورد بررسی قرار می می دهد. جغرافیای محیطی همچنین شامل مباحثی از قبیل سیاست و اقتصاد محیط زیست است. جغرافیای محیطی بخشی از جغرافیا است که بیشترین همکاری و ارتباط را بین جغرافیدانان انسانی و طبیعی برقرار می کند زیرا جغرافیای محیطی روابط بین محیط ها و جوامع را در مکان های مختلف بررسی می کند. در واقع جغرافیای محیطی زیر مجموعه و شاخه ای از علم جغرافیا است که تعامل میان جوامع انسانی و محیط طبیعی را شرح می دهد.

آب و هواشناسی (اقلیم شناسی)

اقلیم شناسی مطالعه علمی آب و هوا است جغرافیدانان در این گرایش الگوهای آب و هوایی را در طی یک دوره زمانی معین برای به دست آوردن شرایط جوی مورد انتظار بررسی می کنند. به طور کلی اقلیم شناسی زیر مجموعه جغرافیای طبیعی و علوم زمین محسوب می شود. اقلیم شناسی بر روی موضوعاتی مانند انتقال گرما در کره زمین، توپوگرافی و … تمرکز دارد. اقلیم شناسی تنها آب و هوای یک منطقه خاص را بررسی نمی کند بلکه دلیل نوسان آب و هوا در منطقه را نیز بررسی می کند.

زبان تحصیل در رشته جغرافیا

زبان تحصیل در کشورهای مختلف

بسیاری از دانشجویان بین المللی تمایل دارند از دانشگاه یکی از کشورهای انگلیسی زبان پذیرش تحصیلی اخذ کنند زیرا اکثر دانشجویان بین المللی به زبان انگلیسی مسلط هستند و به غیر از زبان انگلیسی به زبان خارجی دیگری تسلط ندارند. از این رو کشورهای انگلیسی زبان بیشتر مورد استقبال دانشجویان بین المللی قرار می گیرند و رقابت برای اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشورها بسیار بالاست. به دلیل استقبال زیاد دانشجویان برای تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان اخذ پذیرش از این دانشگاه ها به مراتب سخت تر است. بنابراین دانشجویان بین المللی نباید به دلیل مسلط نبودن به زبان های خارجی دیگر فرصت تحصیل در کشورهایی اروپایی و آسیایی را از دست بدهند. بسیاری از کشورهای غیرانگلیسی زبان شرایط و امکانات بسیار مناسبی را برای تحصیل دانشجویان بین المللی فراهم کرده اند و دانشجویان می توانند به خوبی از این شرایط و امکانات استفاده کنند. در اکثر دانشگاه های جهان زبان تحصیل در مقطع کارشناسی مطابق زبان رسمی کشور موردنظر است. برای مثال در دانشگاه های آلمان زبان تحصیل در مقطع کارشناسی زبان آلمانی است. بسیاری از دانشگاه های جهان برای دانشجویان بین المللی مقطع کارشناسی کلاس های آموزش زبان برگزار می کنند. دانشجویان می توانند با شرکت در این کلاس های آموزشی به زبان مورد نظر تسلط پیدا کنند.

در اکثر دانشگاه های معتبر جهان زبان تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، زبان انگلیسی است. اکثر کشورهای جهان برنامه های آموزشی خود را در مقاطع تحصیلات تکمیلی به زبان انگلیسی ارائه می دهند. برای مثال دانشگاه های آلمان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری برنامه های آموزشی خود را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. بنابراین دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی می توانند در اکثر دانشگاه های معتبر جهان به زبان انگلیسی تحصیل کنند و نیازی به یادگیری یک زبان خارجی جدید ندارند.

 

واحد های درسی مشترک

واحد های درسی مشترک

رشته جغرافیا با بسیاری از رشته های دیگر دروس مشترک دارد. رشته هایی مانند زمین شناسی، مهندسی محیط زیست، اقتصاد، مهندسی کشاورزی و بسیاری از رشته های دیگر با رشته جغرافیا ارتباط مستقیم دارند. این رشته ها دارای دروس مشترک بسیار زیادی است. از طرفی رشته جغرافیا خود دارای شاخه ها و گرایش های تحصیلی بسیار زیادی است. تمام گرایش های تحصیلی رشته جغرافیا دارای دروس مشترک است.

برخی از این دروس مشترک عبارتند از:

ژئومورفولوژی مناطق شهری، نقشه ها و نمودارهای ژئومورفولوژی، هیدرولوژی کاربردی، کاربرد ژئومورفولوژی در برنامه ریزی شهری و منطقه ای، حمل و نقل و انرژی، جغرافیای تاریخی، تفسیر نقشه (توپوگرافی و زمین شناسی)، جغرافیای آب ها، جغرافیای خاک ها، جغرافیای زیستی، ژئومورفولوژی، اصول و روش های برنامه ریزی ناحیه ای، مبانی جغرافیای جمعیت، مبانی جغرافیای روستایی، مبانی جغرافیای اقتصادی: کشاورزی، مبانی جغرافیای اقتصادی: صنعت، اصول و روشهای برنامه ریزی روستائی، اقتصاد روستائی، روابط متقابل شهر و روستا، جغرافیای سیاسی، مبانی جغرافیای شهری، جغرافیای کوچ نشینی، پژوهش میدانی در جغرافیا ( روش تحقیق عملی)، زمین در فضا، ریاضیات، آمار و احتمالات، فلسفه جغرافیا و جغرافیای کاربردی، تاریخ علم جغرافیا، کارتوگرافی(نقشه کشی)، نقشه برداری( نظری و عملی)، نقشه خوانی، روش تحقیق: نظری، اصول سنجش از دور، کاربرد عکس های هوایی و ماهواره ای در جغرافیا، کاربرد آمار در جغرافیا، کامپیوتر در جغرافیا، مبانی علم جغرافیا، زمین شناسی برای جغرافیا، مبانی اقلیم شناسی، آب و هوای کره زمین، جغرافیای قاره ها، جغرافیای کوارترنر، جغرافیای ناحیه ای، متون جغرافیای جغرافیای انسانی (1): (جمعیت- اقتصادی)، جغرافیای انسانی (2): ( شهری – روستایی)، نقشه برداری تکمیلی، مبانی محیط زیست، ژئومورفولوژی اقلیمی، کاربرد جغرافیای طبیعی در برنامه ریزی شهری و منطقه ای، کامپیوتر، فیزیک نور، کلیات جغرافیای جهان، تئوری خطاها، فتوگرامتری، تفسیر عکس، هیدروگرافی، نقشه برداری، کارتوگرافی ریاضی، کارتوگرافی موضوعی، عکاسی و فن چاپ، گرافیک، اردو نقشه برداری هیدروگرافی، پروژه کارتوگرافی، کارتوگرافی کامپیوتری، اقتصاد شهری، اصول علم اقتصاد، نظریه های اقتصادی و اقتصاد توسعه، نقشه ها و نمودارهای موضوعی در جغرافیای انسانی، کارتوگرافی.

مجوز کار با مدرک

مجوز کار با مدرک

دانشجویان بین المللی باید پس از فارغ التحصیلی به کشور خود بازگردند اما بسیاری از دانشجویان تمایل دارند پس از فارغ التحصیل شدن برای مدتی در کشور محل تحصیل خود حضور داشته باشند تا بتوانند شغلی مناسب پیدا کنند و در همان کشور مشغول به کار شوند. دانشجویان بین المللی برای اینکه بتوانند در کشور محل تحصیل خود مشغول به کار شوند به مجوز کار یا ویزای کاری نیاز دارند. در ادامه شرایط اخذ مجوز کار یا ویزای کاری در چند کشور مختلف بررسی می کنیم.

مشاوره بورسیه رشته جغرافیا

امکان بورسیه شدن

هزینه تحصیل و زندگی در کشورهای خارجی بسیار زیاد است. بسیاری از دانشجویان توانایی تامین هزینه های تحصیل و زندگی در کشورهای خارجی را ندارند و به همین دلیل به دنبال اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه های معتبر جهان است. بورسیه های تحصیلی انواع مختلفی دارند. برخی از بورسیه های تحصیلی فقط بخشی از هزینه های تحصیل را تحت پوشش قرار می دهند و برخی دیگر از بورسیه ها تمام هزینه های تحصیل و زندگی دانشجو را اعم از هزینه های کتاب، خوراک، پوشاک، حمل و نقل و … تحت پوشش قرار می دهند. دانشجویانی که قصد دارند برای تحصیل در دوره کارشناسی جغرافیا از یکی از دانشگاه های معتبر خارجی بورسیه تحصیلی اخذ کنند باید در مقطع دیپلم و پیش دانشگاهی معدل بالایی داشته باشند. در واقع فقط داوطلبانی که سابقه تحصیلی درخشانی دارند می توانند موفق به اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه های معتبر جهان شوند. آن دسته از داوطلبانی که دارای مدرک زبان آیلتس یا تافل است نیز شانس بیشتری برای اخذ بورسیه تحصیلی خواهند داشت. اخذ بورسیه تحصیلی برای مقطع کارشناسی بسیار مشکل است. زیرا دانشگاه های معدودی در جهان برای دوره کارشناسی جغرافیا بورسیه تحصیلی ارائه می دهند.

داوطلبانی که قصد دارند برای دوره کارشناسی ارشد جغرافیا از دانشگاه های معتبر جهان بورسیه تحصیلی بگیرند باید ریزنمرات خوب و معدل بالایی در مقطع کارشناسی داشته باشند. برای اخذ بورسیه در دوره دکتری نیز داوطلبان باید دارای سابقه تحصیلی درخشانی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد باشند. داشتن مدرک زبان آیلتس یا تافل با نمره بالا نیز می تواند شانس اخذ بورسیه تحصیلی را برای داوطلبان افرایش دهد. بسیاری از دانشگاه های معتبر جهان برای رشته جغرافیا بورسیه تحصیلی در نظر گرفته اند. برای مثال دانشگاه کارلستاد سوئد برای دانشجویان دوره دکتری  جغرافیای انسانی بورسیه تحصیلی در نظر گرفته است. این بورسیه تحصیلی بین 25 تا 100 درصد هزینه های تحصیل دانشجو را تحت پوشش قرار می دهد و هزینه زندگی دانشجو را تتحت پوشش قرار نمی دهد. آخرین مهلت ثبت نام برای این بورسیه تحصیلی 8 مارس 2020 است.

روش های اخذ پذیرش رشته جغرافیا

روش های اخذ پذیرش

بسیاری از دانشجویان تمایل دارند در دانشگاه های معتبر خارجی تحصیل کنند. شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های مختلف، متفاوت است. برای اخذ پذیرش از برخی دانشگاه ها داوطلبان باید در آزمون های ورودی و جلسات مصاحبه شرکت کنند. به طورکلی داوطلبانی که دارای سابقه تحصیلی خوب و درخشانی هستند شانس بیشتری برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های معتبر جهان دارند. بسیاری از دانشگاه های جهان رشته جغرافیا و گرایش های مرتبط با آن را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می دهند. داوطلبانی که قصد دارند برای دوره کارشناسی جغرافیا از دانشگاه های معتبر جهان پذیرش تحصیلی اخذ کنند باید دارای ریزنمرات خوب و معدل بالایی در مقاطع دیپلم و پیش دانشگاهی باشند. معمولا معدل 16به بالا جزو معدل های خوب محسوب می شود البته افرادی که معدل پایین تری دارند هم می توانند تحت شرایطی از دانشگاه های خارجی پذیرش بگیرند. داشتن مدرک زبان آیلتس یا تافل نیز می تواند شانس دانشجو را برای اخذ پذیرش تحصیلی افزایش دهد. بسیاری از دانشگاه های خارجی برای پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی شرایط سنی خاصی را در نظر گرفته اند. بهترین سن برای اخذ پذیرش در دوره کارشناسی، سنین بین 18 تا 22 سال است.

داوطلبانی که قصد دارند برای دوره کارشناسی ارشد جغرافیا از دانشگاه های معتبر خارجی پذیرش اخذ کنند باید دارای ریزنمرات خوب و معدل بالایی در مقطع کارشناسی باشند. همچنین برای اخذ پذیرش دوره دکتری جغرافیا داوطلبان باید در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد معدل بالایی داشته باشند. آن دسته از داوطلبانی که در آزمون تحصیلات تکمیلی GRE شرکت کرده و در این آزمون نمره قابل قبولی را کسب کرده اند شانس بیشتری برای اخذ پذیرش در مقاطع تحصیلات تکمیلی خواهند داشت. اکثر دانشگاه های جهان برای پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی شرایط خاصی را در نظر نگرفته اند. برای اخذ پذیرش در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری داشتن مدرک زبان آیلتس یا تافل با نمره بالا الزامی است. داوطلبان باید توجه کنند که برخی از دانشگاه ها فقط مدرک تافل و برخی دیگر فقط مدرک آیلتس را به عنوان مدرک زبان قبول می کنند.

ویزا

ویزا

دانشجویان بین المللی برای اینکه بتوانند در یک کشور خارجی تحصیل کنند به ویزای تحصیلی نیاز دارند. دانشجویان بدون داشتن ویزای تحصیلی نمی توانند وارد کشور محل تحصیل خود شوند. ویزای تحصیلی انواع گوناگونی دارد: 1. ویزای تحصیلی کوتاه مدت 2. ویزای تحصیلی بلند مدت. ویزای تحصیلی کوتاه مدت مناسب آن دسته از داوطلبانی است که باید برای کارهای پذیرش و ثبت نام به دانشگاه موردنظر خود مراجعه کنند. اکثر دانشجویان بین المللی ویزای تحصیلی بلند مدت را اخذ می کنند. برای شهروندان ایرانی اخذ ویزای تحصیلی برخی از کشور ها سخت تر از سایر کشور ها است. برای مثال اخذ ویزای تحصیلی آمریکا برای دانشجویان ایرانی بسیار مشکل است و اخذ ویزای تحصیلی کشورهای اروپایی و آسیایی مانند آلمان و چین برای دانشجویان ایرانی به مراتب آسان تر است. داشتن پاسپورت معتبر برای اخذ ویزای تحصیلی الزامی است. متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی باید به کنسولگری یا سفارت کشور موردنظر خود مراجعه کنند و مدارک موردنیاز را به کارمند سفارت یا کنسولگری تحویل دهند.

برخی از شرایط و مدارک لازم برای اخذ ویرای تحصیلی عبارتند از:

 • ارائه فرم تکمیل شده ویزا
 • ارائه پاسپورت (حداقل تا شش ماه اعتبار داشته باشد.)
 • ارائه مدارک تحصیلی
 • ارائه مدرک زبان
 • ارائه نامه پذیرش تحصیلی از طرف یک دانشگاه خارجی معتبر
 • دو قطعه عکس در فرمت عکس پاسپورت
 • اثبات تمکن مالی
 • عدم سوء پیشینه

متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی باید به صورت آنلاین از کنسولگری یا سفارت کشور موردنظر خود وقت مصاحبه بگیرند و در جلسه مصاحبه به سوالات کارمند سفارت یا کنسولگری پاسخ دهند. بهتر است متقاضیان چند هفته زودتر از زمان سفر به کشور موردنظر خود ، از سفارت یا کنسولگری وقت مصاحبه بگیرند زیرا ممکن است به دلیل بالا بودن میزان تقاضا برای اخذ ویزا وقت مصاحبه به سرعت پر شود و متقاضی موفق نشود در موعد مقرر وقت مصاحبه تعیین کند و نتواند ویزای تحصیلی خود را به موقع دریافت نماید.

چرا رشته جغرافیا؟
رشته جغرافیا یک رشته تحصیلی جذاب در سراسر جهان می باشد. دانشجویان رشته جغرافیا با جهان و چگونگی تعامل انسان با آن آشنا می شوند. رشته جغرافیا با بسیاری از رشته ها ارتباط نزدیک دارد. از این رو دانشجویان رشته جغرافیا علاوه بر علم جغرافیا با بسیاری از علوم دیگر نیز آشنایی پیدا می کنند. همچنین رشته جغرافیا دارای تخصص ها و گرایش های بسیار متنوعی می باشد و دانشجویان می توانند به دلخواه در یکی از تخصص ها و گرایش های رشته جغرافیا تحصیل کنند. دانشجویان رشته جغرافیا علاوه بر مطالعه دروس تخصصی در پروژه های پژوهشی مرتبط با رشته خود نیز شرکت می کنند. تحقیق و پژوهش جزو عناصر اصلی رشته جغرافیا می باشند. دانشجویان رشته جغرافیا باید در طول دوره تحصیلی خود به تحقیق و پژوهش درباره موضوعات مختلف جغرافیایی بپردازند. به همین دلیل تحصیل در رشته جغرافیا بسیار جذاب و شگفت انگیز می باشد زیرا دانشجویان به طور مداوم در حال تحقیق و اکتشاف هستند. دانشجویان می توانند با تحصیل در رشته جغرافیا در جلوگیری از تغییرات آب و هوایی و بلایای طبیعی یا بهبود کیفیت زندگی نقش داشته باشند و به جامعه بشری خدمت کنند. فارغ التحصیلان رشته جغرافیا دارای موقعیت های شغلی بسیار زیادی می باشند. آمار اشتغال فارغ التحصیلان رشته جغرافیا بسیار بالاتر از رشته های دانشگاهی دیگر می باشد و این یک مزیت بسیار بزرگ برای دانشجویان این رشته محسوب می شود. فارغ التحصیلان رشته جغرافیا به دلیل داشتن مهارت های کاربردی از جمله مهارت حل مسئله، تفکر انتقادی، تجزیه و تحلیل داده ها، محاسبات فنی و کار گروهی، مورد توجه بسیاری از کارفرمایان در مشاغل مختلف قرار خواهند گرفت. همچنین جغرافیدان ها دارای درآمد بسیار بالایی می باشند. دانشجویان رشته جغرافیا می توانند پس از فارغ التحصیلی به سرعت جذب بازار کار شوند و درآمد بسیار خوبی را کسب نمایند. بنابراین انتخاب رشته جغرافیا به عنوان رشته تحصیلی در دانشگاه، یک انتخاب هوشمندانه می باشد.
جایگاه رشته جغرافیا در جوامع بین المللی چیست ؟
جغرافیا یکی از مهم ترین رشته های تحصیلی در جهان می باشد. جغرافیا اطلاعات بسیار مفیدی را در رابطه با سطح زمین، مکان های مختلف و پدیده های طبیعی در اختیار بشر قرار می دهد. تحقیق و اکتشاف مدتهاست که بخش مهمی از علم جغرافیا بوده است. اما امروزه اکتشاف دیگر به معنای رفتن به مکان هایی نیست که قبلا مورد بازدید قرار نگرفته اند. بلکه در جغرافیا اکتشاف به معنای مستند سازی و تلاش برای توضیح تغییرات موجود در سطح زمین و همچنین مشخص کردن این تغییرات برای آیندگان است. علم جغرافیا نقش مهمی در پیشرفت اقتصادی، سیاسی و اجتماعی یک کشور دارد. جغرافیا می توانند بر روی جنبه های مختلف زندگی انسان تاثیر گذار باشد. انسان های می توانند با استفاده از دانش و اطلاعات جغرافیایی بسیاری از مسائل و مشکلات جهانی را برطرف کنند. به عنوان مثال تجزیه و تحلیل اطلاعات جغرافیایی می تواند امکان توسعه و شیوع بیماری های خاص را پیش بینی کند. هنگام وقوع وبا در لندن، انگلستان، در سال 1854 ، دکتر اسنو محل زندگی جانباختگان را بر روی نقشه نشان داد. وی با استفاده از نقشه توانست منبع شیوع این بیماری را به پمپ آب در گوشه خیابان براد و خیابان کمبریج ردیابی کند. در این مورد اطلاعات جغرافیایی منجر به شناسایی منشأ مشکل (پمپ آب) شد و همچنین سبب شد تا افراد بیشتری به این بیماری مبتلا نشوند. علم جغرافیا همچنین با بررسی تأثیرات فعالیت های بشری، درک عمیقی از نقش انسان ها در تغییرات به وجود آمده در سطح زمین مانند آلودگی آب توسط زباله های دست ساز را به وجود اورده است. به عنوان مثال، مطالعات جغرافیایی نشان داده است كه توده بزرگی از قطعات پلاستیک كه در اقیانوس آرام شناور هستند تقریبا به بزرگی شهر تگزاس آمریکا می باشد. تصاویر ماهواره ای و سایر فن آوری های جغرافیایی توانستند "وسعت زباله های موجود در اقیانوس آرام" را شناسایی کنند. این نمونه ها و مثال ها کاربردهای مختلف علم جغرافیا را نشان می دهد و به توضیح این مسئله می پردازد که چرا مطالعه و تحقیقات جغرافیایی مهم است. ما با بسیاری از چالش های قرن بیست و یکم روبرو هستیم  از جمله آلودگی محیط زیست ، فقر ، گرسنگی و درگیری قومی یا سیاسی و جغرافیا می تواند در حل این مشکلات بسیار تاثیر گذار باشد از این رو رشته جغرافیا دارای جایگاه بسیار مهمی در سراسر جهان می باشد.
وظایف و مسئولیت های جغرافیدان ها چیست ؟
جغرافیدان ها مسائل و مشکلات زیست محیطی، اقتصادی و اجتماعی معاصر مانند: تخریب محیط زیست، تغییرات اقلیمی، خطرات طبیعی و ... را مطالعه و بررسی می کنند. جغرافیدان ها وظایف و مسئولیت های بسیار زیادی دارند. برخی از وظایف و مسئولیت های جغرافیدانان عبارتند از: جمع آوری و گردآوری داده های جغرافیایی از منابعی مانند سرشماری، مشاهدات میدانی، تصاویر ماهواره ای، عکس های هوایی و نقشه های موجود تجزیه و تحلیل توزیع جغرافیایی پدیده های طبیعی و فرهنگی در مقیاس های محلی، منطقه ای، قاره ای و یا جهانی مطالعه ویژگی های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی جمعیت در یک منطقه خاص ارائه خدمات مشاوره ای در زمینه هایی از جمله توسعه منابع و مدیریت، خطرات زیست محیطی، تاریخ فرهنگی منطقه ای و برنامه ریزی اجتماعی شهری.


2 دیدگاه برای “تحصیل در رشته جغرافیا

 1. Avatar
  حیایی گفته:

  سلام ،من ۱۷ سالم هست و دارای مدال طلا المپیاد جغرافیا هستم،و معدلم ۲۰ هست . و زبانم سطحم خیلی بالاست ولی خب از لحاظ مالی شرایط خوبی ندارم،می خواستم بدونم آیا کشوری هست که بورسیه کنه منو و تمام هزینه ه ای منو پرداخت کنه یا حداقل تحصیل در اون رایگان باشه؟و اینکه امکانش هست من از لیسانس بورسیه بگیرم،و برای پذیرش حتما باید در کنکور سراسری ایران شرکت کرد؟

  • Avatar
   امیرعلی مقدم گفته:

   سلام دوست عزیز
   باید گفت شما رزومه ی بسیار خوبی دارید اما کسب بورسیه در مقطع لیسانس کمی دشوارتر از مقاطع بالاتر است اما غیر ممکن نیست، هم چنین برای کسب پذیرش لزوما شرکت در کنکور لازم نیست و می توانید با داشتن مدرک دیپلم اقدام کنید اما شاید نیاز باشد مدتی در کالج مشغول تحصیل شوید.
   برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره 02143000021 تماس بگیرید.
   ممنون از همراهی شما Go2tr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مهاجرت از متخصصان GO2TR مشاوره بگیرید:تماس: ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱