x
مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021

رشته اقتصاد در خارج

علم اقتصاد که در واقع شاخه‌­ای از علوم اجتماعی به حساب می‌­آید به انگلیسی Economics نامیده می­‌شود و از واژه‌­ی یونانیِ οἰκονομία (اُیکُنُمیا) گرفته شده است که خود متشکل از دو بخش οἶκος (اُیکُس به معنی خانواده) و νόμος (نُمُس به معنی قانون یا روش) است و به صورت کلی به معنای قواعد خانه (منظور خانوار) است.

تعاریف گوناگونی از علم اقتصاد ارائه گردیده که تعاریف اولیه­‌ی آن به اواسط قرن هجدهم بر می­‌گردد و تا آن زمان از تعاریف فلاسفه­‌ی یونان مانند افلاطون و ارسطو استفاده می­‌کردند و از آن به عنوان علم مدیریت خانواده یاد شده است. با گذشت زمان، علم اقتصاد به تعاریف جامع­‌تری دست یافت به صورتی که پدر علم اقتصاد، آدام اسمیت، از آن به عنوان تحقیق در ماهیت و علل ثروت ملت­‌ها یاد می­‌کند. اما امروزه تعریف جامعی یا حداقل جامع‌تری از علم اقتصاد ارائه گردیده که بر اساس این تعریف: اقتصاد علمی است که در واقع بین نیازهای نامحدود و عوامل تولیدی که کمیاب بوده و موارد مصرف متعددی دارند، ارتباط برقرار کرده و آن‌ها را مطالعه می‌­کند.

مقدمه

اقتصاد چیست؟ | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

علم اقتصاد در یک تقسیم بندی بسیار کلی به دو دسته­‌ی خرد و کلان تقسیم می­‌گردد. در اقتصاد خرد، رفتار افراد و انتخاب آن‌ها در سطح خرد مانند واحد تولیدی، خانواده، بنگاه اقتصاد یا یک صنعت بررسی شده و رفتار مابین افراد متقاضی و عرضه کننده را به زیر ذره بین می­‌برد. در اقتصاد کلان به بررسی تمام پدیده­‌های مربوط به اقتصاد اما با دید گسترده­‌تر می­‌پردازد مانند درآمد در سطح ملی، میزان تولید یا درآمد خالص. همچنین فاکتورهای متغیر در اقتصاد مانند تورم، میزان رشد و سطوح قیمتی و تغییراتی که در میزان بیکاری رخ می­‌دهند بررسی می­‌گردند.

اقتصاد در خارج در تمامی مقاطع لیسانس، فوق‌لیسانس و دکتری تدریس می‌­گردد که افراد پس از فارغ‌التحصیل شدن می­‌توانند در بخش­‌های مختلف یا تحت عناوین مختلف شغلی مشغول به کار شوند. سمت­‌های شغلی در رشته‌­ی اقتصاد شامل؛ متصدی بانک، کارشناسی گمرک، تحلیل­گر مسائل مالی، پژوهشگر، مدیر فروش، کارشناس بیمه، کارشناس خرید یا مدیر خرید و تدارکات، وزارت‌خانه­‌ها، امور مالیاتی، مدیر مالی، مدیر بازاریابی، کارشناس بازاریابی، کارشناس تحقیقات بازار و غیره است. برای موفق شدن در علم اقتصاد، افراد باید علاوه بر داشتن تجربه­‌ی کافی و دانش بالا، مقداری نیز ابتکار عمل و نوآوری داشته باشند به این علت که علم اقتصاد، بسیار گسترده بوده و می­‌تواند چالش­‌های جدید و زیادی را ایجاد کند که در این مواقع فرد باید طبق تجربه­‌ی خود بتواند بهترین تصمیم را اتخاذ کند.

دانشجویان علاقه‌مند می‌توانند برای اخذ پذیرش دانشگاه‌های خارجی از موسسه مهاجرتی GO2TR راهنمایی لازم را بگیرند و درباره نحوه اخذ پذیرش در رشته اقتصاد اطلاعات لازم را کسب نمایند.

درباره رشته اقتصاد

دانشگاه‌­های برتر رشته­‌ی اقتصاد (لیست QS) | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

همان‌طور که می‌­دانیم وقتی سؤال در مورد رشته‌ه­ای مانند اقتصاد در خارج کشور در ذهن ما شکل می­‌گیرد، در واقع به دنبال مزیت­‌ها و ویژگی­‌های رشته‌­ی مد نظر هستیم. در این قسمت به مزیت‌­های رشته­‌ی اقتصاد در خارج کشور می‌­پردازیم:

 • اهمیت رشته­‌ی اقتصاد و کاربرد آن در خارج کشور برخلاف داخل کشور به خوبی درک شده و دانشجویان از همان ابتدا تعریف و شناخت کاملی نسبت به آن دارند.
 • در بین رشته­‌های مختلف علوم انسانی، رشته‌­ی اقتصاد در خارج کشور برابر با رشته­‌های پزشکی است.
 • به دلیل اهمیت و کاربرد این رشته در زمینه­‌های گوناگون علمی، صنعتی، رفاهی، تکنولوژی و اجتماعی، سرنوشت یک کشور در گرو وضعیت اقتصاد آن بوده و لذا استفاده از مفاهیم به روز در این علم، امری حیاتی است.
 • به دلیل سر و کار داشتن این علم با تعامل افراد با یکدیگر در سطح خرد و کلان، پیچیده و خاص بودن هر فرد، پیش‌بینی در این علم کار مشکلی بوده و تنوع در آن بسیار زیاد است.
 • این علم ترکیبی از جامعه‌شناسی، علوم سیاسی و روان‌شناسی است و افراد در آن با این علوم آشنایی پیدا می­‌کنند.
 • به دلیل بازار کار گسترده­‌ی آن در بخش­‌های حیاتی کشور، فعالیت و اشتغال در آن کار سختی نبوده به خصوص اینکه در خارج از کشور، اهمیت خاصی برای این علم قائل هستند.
 • علم اقتصاد برای افراد علاقه‌مند به ریاضی و آمار نیز بسیار مناسب است چرا که شرط موفقیت، قوی بودن در این دو علم خواهد بود.

این عوامل از دلایل عمده­‌ای هستند که سبب می­‌شود تا هر فردی با رشته اقتصاد آشنا شده و با دید گسترده‌­تری نسبت به انتخاب این رشته اقدام نماید.

دانشگاه‌­های برتر رشته­‌ی اقتصاد

هر ساله تعداد زیادی از افرادی که علاقه‌مند به تحصیل در خارج از کشور باشند تمایل دارند تا با استفاده از یک نظام رتبه‌بندی بسیار معتبر، برترین دانشگاه­‌های مرتبط با رشته­‌ی خود را بیابند و براساس آن بتوانند اقدامات لازم را برای پذیرش صورت دهند. در بین نظام‌­های مختلف رتبه‌بندی دانشگاه­‌ها به صورت سالانه، نظام رتبه‌بندی QS بسیار معتبر است که ما نیز در این قسمت به کمک آن لیستی از دانشگاه‌­های برتر رشته­‌ی اقتصاد را در سال 2019 خدمت شما عزیزان معرفی می‌­کنیم.

رتبه

نام دانشگاه

1

Harvard University

2

Massachusetts Institute of Technology (MIT)

3

Stanford University

4

University of California, Berkeley

5

University of Chicago

6

The London School of Economics and Political Science (LES)

7

Princeton University

8

Yale University

9

University of Oxford

10

University of Cambridge

11

Columbia University

12

Northwestern University

13

University of Pennsylvania

14

University of California, Los Angeles (UCLA)

15

New York University

16

Bocconi University

17

UCL

18

National University of Singapore

19

University of Michigan

20

University of California, San Diego (UCSD)

21

University of Toronto

22

Duke University

23

The University of Tokyo

24

The University of Melbourne

25

The Australian National University

26

Cornell University

27

The Hong Kong University of Science and Technology

28

The University of Warwick

29

University of British Columbia

30

Peking University

 

در اینجا به لیست 30 دانشگاه برتر رشته­‌ی اقتصاد طبق نظام رتبه‌بندی QS اشاره کردیم؛ اما بد نیست بدانید که این دانشگاه­‌ها براساس چه معیاری و با چه میزان تأثیر رتبه‌بندی شده‌­اند. در زیر به این معیارها و درصد تأثیر هر یک اشاره می‌­کنیم:

 • اعتبار دانشگاه (40\%)
 • اعتبار افراد شاغل (10\%)
 • نسبت اعضای هیأت علمی به دانشجو (20\%)
 • میزان استناد هر عضو هیأت علمی (20\%)
 • تعداد عضو هیأت علمی بین‌المللی (5\%)
 • تعداد دانشجویان بین‌المللی (5\%)

مقاطع تحصیلی رشته اقتصاد

گرایش‌­ها و زیر مجموعه­‌های اقتصاد | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

قطعا از دغدغه­‌های کسانی که می‌­خواهند در این رشته تحصیل کرده و سپس فارغ التحصیل شوند این است که آیا این رشته از جایگاه خوبی برخوردار است تا پس از تحصیل اقتصاد در خارج، می‌توانند خود جایگاه خوبی پیدا کرده و درآمد کسب کنند یا خیر؟

همان‌طور که می­‌دانیم به خاطر تقاضای زیاد نسبت به شغل اقتصاد، ورودی دانشگاه‌­ها نیز افزایش یافته است که این اتفاق در سرتاسر جهان با سرعت زیاد در حال رخ دادن است. به طوریکه طبق آمار تنها در کشوری مانند آمریکا افزایش 6\% برای استخدام افراد متخصص در علم اقتصاد پیش‌بینی شده است که بیش از هر شغل دیگری در علوم انسانی است.

در کشورهایی مانند آمریکا و آلمان یا به طور کلی تمامی کشورهایی که در زمینه­‌ی مربوط به اقتصاد بسیار موفق ظاهر شده‌­اند نیاز به افراد فارغ‌التحصیل رشته­‌ی اقتصاد به میزان بسیار زیادی احساس می­‌گردد به صورتی که از این افراد انتظار می­‌رود بتوانند، مسائل مربوط به اقتصاد را تجزیه و تحلیل کنند، داده‌­ها را جمع آوری نموده و بر روی آنها تحقیق کنند، گرایش­ بازار را تفسیر کنند که امروزه گرایش به سمت کمبود آب، نفت و منابع تجدیدناپذیر و جایگزینی آنها با منابع تجدیدپذیر و تأثیر آن بر روی اقتصاد در سطح خرد و کلان خواهد بود، به سازمان­‌های دولتی و خصوصی مشاوره بدهند و بتوانند جداول و گزارشات را طبق آخرین دستاوردهای علوم آمار و ریاضیات فراهم سازند.

لذا در مقطع کارشناسی این رشته بازار کار خوبی انتظار می‌­رود و در مقاطع بالاتر علاوه بر جایگاه بهتر، شرح وظایف بیشتری محول خواهد شد. لذا قطعا جایگاهِ علمی مانند اقتصاد که تمامی چرخه­‌های مختلف کشور به آن وابسته است، بیش از پیش بالاتر رفته و تقاضای استخدام نیز برای آن افزایش یافته است. جایگاه این رشته آنقدر زیاد است که طبق آمار منتشر شده توسط Saving Spot در سال 2018، اکثر رهبران دنیا (41 نفر) در رشته‌­های سیاست و اقتصاد فارغ التحصیل گشته‌­اند.

مقطع کارشناسی اقتصاد

در این قسمت سعی می‌­کنیم تا به طور خلاصه و مفید مقطع کارشناسی اقتصاد را در خارج از کشور بیان نماییم که به شرح زیر است؛

قبل از اینکه به بررسی مقطع کارشناسی اقتصاد بپردازیم لازم است تا نکت‌ه­ای بسیار واجب را در مورد آن بدانید. رشته­‌ی اقتصاد در مقطع لیسانس به دو صورت بوده و دو نوع مدرک کلی اعطا می­‌گردد. نوع اول که به آن B.S. و نوع دوم B.A. در اقتصاد است که در هر دو صورت شما 120 واحد در مقطع لیسانس طی 4 سال با حداقل نمره­‌ی سطح C را خواهید گذراند که تنها تفاوت این دو در پیش نیاز زبان و ریاضی است. به این صورت که در B.S. نیازی به پیش نیاز زبان ندارید اما در B.A. باید نمره­‌ی سطح متوسط زبان (107 تا 112) را داشته باشید. در B.S. باید سطح ریاضی شما بسیار عالی باشد در صورتی که در B.A. تنها نیاز به گذراندن تعداد کمی واحد ریاضی خواهید بود. (B.S.= Bachelor of Science و B.A.= Bachelor of Art است.)

اکنون به بررسی برخی از واحدهای درسی رشته­‌ی اقتصاد در سال­‌های اول تا چهارم مقطع لیسانس می‌پردازیم:

 • در سال اول تحصیلی مقطع لیسانس اقتصاد واحدهای درسی نظیر؛ اقتصاد خرد، محاسبات 1، مبانی تجارت، هنرهای خلاقانه و رشته­‌های انسانی، علوم رفتاری و اجتماعی، اصول بیمه، مدیریت مالی سمینار، اقتصاد کلان، تغییرات فرهنگی و تاریخی، مبانی جامعه‌شناسی، نظام­‌های مرتبط با اقتصاد، آزمون مهارت سنجی کمّی ریاضی را همراه با واحدهای اختیاری آزاد خواهید گذراند.
 • در سال دوم تحصیلی مقطع لیسانس اقتصاد واحدهای درسی مانند؛ تئوری کمّی اقتصاد خرد، آمار 1، حسابداری 1، علوم طبیعی و تکنولوژی همراه با آزمایشگاه، تئوری حد واسط اقتصاد کلان، روش­‌های مقداری در بازرگانی، اقتصاد منابع، حقوق کار و روابط صنعتی، آمار 2، حسابداری صنعتی، مهارت سنجی کمّی به همراه واحدهای اختیاری آزاد خواهید گذراند.
 • در سال سوم تحصیلی مقطع لیسانس اقتصاد واحدهایی نظیر مهارت­‌های نگارشی، متغیرهای چند فرهنگی، واحدهای اختیاری، اقتصاد کشاورزی، اقتصاد سنجی، اقتصاد مدیریت، ارزیابی طرح­‌های مربوط به اقتصاد، پژوهش عملیاتی، حقوق تجارت را خواهید گذراند.
 • در سال چهارم تحصیلی مقطع لیسانس اقتصاد شما تجارت بین‌الملل، اقتصاد توسعه، اقتصاد جهان، جامعه‌شناسی روستایی، عملیات بانکی خارجی، سیاست­‌های پولی و مالی، تجزیه و تحلیل صورت­‌های مالی و برنامه‌ریزی در حوزه­‌ی اقتصاد را خواهید گذراند.
لازم به ذکر است که گرایش‌­های مختلف مقطع لیسانس تنها در 30 واحد با یکدیگر تفاوت دارند که با وجود دروس اختیاری تا حد زیادی قابل جبران بوده و تفاوت زیادی ندارند.

مقطع کارشناسی‌ارشد اقتصاد

معمولا مدت زمانی که برای مقطع کارشناسی ارشد اقتصاد طول می­‌کشد بسته به نوع دانشگاه و گرایش متفاوت است اما در اینجا سعی می­‌کنیم تا واحدهای کلی برای تمامی گرایشات و در واقع آن دسته از واحدهایی که مورد پذیرش دانشگاه­‌های برتر جهان بوده و در تمامی آنها تدریس می­‌گردد را ذکر کنیم.

معمولا دانشجویان رشته­‌ی اقتصاد در مقطع فوق لیسانس 30 واحد را در طی 2 سال می­‌گذارنند که اگر دانشگاه یا کشور خود را عوض کنند بسته به کشور مقصد باید حدود 13 تا 14 واحد را بگذرانند. همچنین دانشجویان در این مقطع واحدهای مشترک گرایش‌­های دیگر را نیز خواهند داشت اما 8 واحد تخصصی مختص همان گرایش را پاس خواهند کرد.

واحدهایی که باید گذرانده شوند به شرح زیر است:

 • 13 تا 14 واحد مورد نیاز مقدمه­­‌ای بر آمار برای اقتصاد ، مقدمه‌­ای بر ریاضیات در مورد اقتصاد، اقتصاد­سنجی 1 و 2، اقتصاد خرد و اقتصاد کلان.
 • در ترم 1 واحدهایی همچون یادگیری ماشینی، داده­­‌های بزرگ، اقتصاد سنجی مالی، اقتصاد­سنجی خرد، برنامه‌ریزی پیشرفته با پایتون و تئوری برنامه‌ی کاربردی ارائه می­‌شوند.
 • در ترم 2 واحدهایی مانند؛ اعتبار مالی و تصمیم گیری، اقتصاد سنجی مالی، اقتصاد رفتاری، اقتصاد بین‌الملل و مدیریت پورتفولیو (آلبوم کار) و سرمایه گذاری­‌ها ارائه می­‌گردند.
 • در ترم 3 واحدهای؛ اقتصاد عمومی، اقتصاد سلامت، اقتصاد صنعتی، اقتصاد و قانون، اقتصاد پرسنل و تبعیض دستمزدها بررسی می­‌گردند.
 • در ترم 4 علاوه بر ارائه و دفاع از پایان‌نامه در مورد رشته و گرایش این مقطع، واحدهایی مانند آنالیز ریاضیاتی برای افراد متخصص در زمینه­‌ی اقتصاد، اقتصاد­سنجی خرد پیشرفته، تئوری برنامه­‌ی پیشرفته و اقتصاد اطلاعات گذرانده می­‌شوند.

دکتری اقتصاد

تحصیل دوره‌­ی دکتری اقتصاد حدود 4 سال طول می­‌کشد (فول تایم) که البته بسته به نوع دانشگاه و کشور مقصد می­‌تواند متفاوت باشد؛ همچنین اگر به صورت پاره‌وقت در این مقطع به تحصیل پرداخته شود بین 6 تا 8 سال طول خواهد کشید. افرادی که دارای مدرک فوق لیسانس اقتصاد یا یکی از گرایش­‌های مربوطه‌­ی آن باشند، می­‌توانند پس از گذراندن آزمون مربوطه و تأیید مدارک خود وارد این مقطع گردند.

رشته­‌های مرتبط با اقتصاد

رشته­‌های مرتبط با اقتصاد | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

همان‌طور که کم و بیش در جریان هستید برای شرکت در دوره­‌های آزمون تخصصی رشته‌­ی اقتصاد شما حتما نیاز نیست تا در رشته­‌ی اقتصاد تحصیل کرده باشید بلکه می‌­توانید طبق لیست اعلامی، از طریق رشته­‌های دیگر نیز وارد رشته­‌ی اقتصاد گردید که به این رشته­‌ها اصطلاحا رشته­‌ی مجاز یا مرتبط گفته می‌­شود. دلیل انجام چنین کاری این است که پیشرفت سریع در علوم انسانی و نیاز به وجود این افراد در بخش­‌های مختلف آن و در نتیجه تغییرات زیاد در کتب علمی، سبب شده تا علوم مختلف کم کم از یکدیگر تفکیک شده تا بر حسب نیاز علاقه‌مندان به انتخاب بپردازند و در صورت علاقه بتوانند از رشته‌ای وارد رشته‌­ی دیگر اما مرتبط گردند. لذا در این بخش فهرستی از رشته­‌های مورد تأیید تقدیم شما دوستداران گرامی رشته‌­ی اقتصاد می­‌گردد.

برای ورود به مقطع کارشناسی اقتصاد، به دلیل شناور بودن این رشته، تمامی گروه­‌های درسی مانند تجربی و ریاضی قادر به شرکت کردن در آزمون ورودی آن هستند. پس از تحصیل در مقطع کارشناسی علاوه بر 5 شاخه‌­ی موجود در این مقطع (اقتصاد نظری، اقتصاد بازرگانی، اقتصاد کشاورزی، اقتصاد پول و بانکداری و اقتصاد صنعتی) که جزء رشته­‌های مرتبط یا مجاز برای ورود به مقطع کارشناسی‌ارشد محسوب می­‌گردند، رشته‌­­هایی نظیر:

حسابداری، منابع کشاورزی و طبیعی، اقتصاد کشاورزی و منابع، انسان‌شناسی، مدیریت تجاری، قانون تجارت، مهندسی پزشکی، مهندسی شهری و محیط زیست، مهندسی شیمی، علوم شناختی، مهندسی و علم کامپیوتر، ارتباطات، مهندسی کامپیوتر و الکتریک، مهندسی مالی – دارایی و مالیاتی، جغرافیا، تاریخ، بیمه و مدیریت مراقبت از سلامت، روزنامه‌نگاری، ریاضیات، مهندسی مکانیک، مدیریت، بازاریابی، مهندسی و علم مواد، منابع طبیعی و محیط زیست، مدیریت اطلاعات و عملیات­‌ها، فلسفه، علوم سیاسی، سیاست عمومی، روان‌شناسی، جامعه‌شناسی، آمار و مطالعات شهری و جامعه، مرتبط تلقی می‌­­شوند.

برای ورود به مقطع دکتری اقتصاد رشته­‌هایی نظیر؛ تمامی گرایش‌­های علوم مرتبط با اقتصاد و خود اقتصاد، مدیریت قراردادهای بین‌المللی نفت و گاز و همچنین حقوق نفت و گاز در زمره‌­ی رشته­‌های مرتبط یا مجاز قرار دارند.

دروس تخصصی که در این زمینه ارائه می­‌گردند، همراه با 18 واحد پایان‌نامه­‌ی دکتری، در برخی دانشگاه‌­ها به 50 واحد می­‌رسد. برخی از دروسی که در این مقطع ارائه می­‌گردند عبارتند از: اقتصاد کلان، توسعه، تاریخچه‌­ی اقتصاد ، اقتصاد رفتاری/آزمایشی، اقتصاد عمومی/محیط زیستی، اقتصاد کار و تعاون، اقتصاد سازمان­های صنعتی، تجارت بین الملل، اقتصاد­سنجی و تئوری اقتصاد خرد. همچنین پایان‌نامه­‌های دکتری که در این مقطع ارائه می­‌گردند بیشتر حول موضوعاتی از قبیل، اقتصاد­سنجی، سازمان صنعتی، اقتصاد انرژی و منابع، طراحی بازار، تئوری اقتصاد­های خرد و کلان، اقتصاد عمومی، اقتصاد توسعه، اقتصاد مالی و... هستند.

در انتها نیز معمولا برخی از دانشگاه­‌ها به عنوان دوره‌­ی تکمیلی از دانش آموختگان این مقطع درخواست می­کنند تا چند ساعت اجباری را در همان دانشگاه یا مؤسسه‌­ی تحت نظارت خود به تدریس بپردازند تا صلاحیت و عیار علمی آنها سنجیده شود.

گرایش‌­ها و زیر مجموعه­‌های اقتصاد

گرایش‌­ها و زیر مجموعه­‌های اقتصاد | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

معمولا دانشجویانی که وارد مقطع لیسانس در هر رشته­‌ای می‌گردند از مهم‌ترین چالش­‌های ذهنی آنان، انتخاب گرایش متناسب با رشته­‌ی تحصیلی موجود است تا در مقطع فوق لیسانس انتخابی درست داشته باشند و حتی این چالش برای کسانی که قصد انتخاب یکی از گرایش‌­های اقتصاد را داشته باشند نیز وجود دارد. نکته‌­ی مهم این است که تفاوت گرایش­‌های اقتصاد با یکدیگر در حد چند واحد است که این واحدها را در دروس اختیاری می­‌توانند انتخاب کنند.

گرایش­‌های مقطع لیسانس اقتصاد که دانشجویان هنگام ورود به دانشگاه می‌توانند آن‌ها را انتخاب کرده و به تحصیل بپردازند شامل 5 شاخه خواهد بود که عبارتند از:

 • نظری: در این شاخه مباحث اصلی تئوری­‌های اقتصاد ریاضی و اقتصاد­سنجی مطالعه می­‌شوند که تأکید بر روی تئوری ریاضی است و مطالعه­‌ی تجارت کمتر صورت می­ گیرد.
 • بازرگانی: در این شاخه به مطالعه­‌ی ویژگی­‌های توصیفی و تحلیلی در تولید و مدیریت بازاریابی همراه با کاربرد، مقررات مالیات، حسابرسی­‌ها و اصول حسابداری پرداخته می‌­شود. از طرفی در این شاخه، انتخاب شیوه­‌ی کار مناسب با کمک مدل تصمیم‌گیری و شیوه­‌های کمّی آموخته می‌شود.
 • کشاورزی: در این شاخه به مطالعه­‌ی اقتصاد مرتبط با محصول و زمین کشاورزی پرداخته می­‌شود چرا که این صنعت دارای پیوستگی در تولید نیست و عواملی نظیر آب، هوا و خاک تأثیر زیادی بر روی آن دارند.
 • پول و بانکداری: در این شاخه افراد به مطالعه‌­ی عملیات بانکداری، سازمان­‌های پولی و تجزیه و تحلیل صورت‌­های مالی، طرح‌­های مربوط به اقتصاد و... می­‌پردازند.
 • صنعتی: در این شاخه به دانشجویان، ساختار بازرگانی بین‌المللی و قوانین حاکم بر بازار صنعت، سیاست‌های رقابتی، هزینه‌­ها و حقوق کاری و... تدریس می­‌گردد.

گرایش‌­های اقتصاد که در مقطع فوق لیسانس وجود دارند و پس از فارغالتحصیلی در لیسانس می­‌توانید آن‌ها را برای ادامه تحصیل انتخاب نمایید شامل: علوم مربوط به اقتصاد، اقتصاد انرژی، توسعه­‌ی اقتصاد و برنامه ریزی، اقتصاد محیط زیست، اقتصاد هنر، برنامه ریزی سیستم‌­های اقتصاد ، اقتصاد و تجارت الکترونیک، اقتصاد شهری و اقتصاد نفت و گاز هستند.

گرایش­‌های رشته‌­ی اقتصاد در مقطع دکتری که دانشجویان فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد یا رشته‌­های مجاز می‌­توانند انتخاب نمایند شامل: اقتصاد بخش عمومی، اقتصاد پولی، توسعه‌­ی اقتصاد ، اقتصاد­سنجی، اقتصاد منابع، اقتصاد شهری و منطقه­‌ای، اقتصاد بین الملل، اقتصاد بیمه، اقتصاد مالی، اقتصاد ریاضی و اقتصاد نهادگرا هستند.

همچنین لازم به ذکر است که در برخی سال­‌ها و در برخی دانشگاه­‌ها، دانشجویان بین الملل اجازه دارند تا در مقطع فوق لیسانس در دو گرایش تحصیل کنند. با توجه به گستردگی زیاد گرایش­‌های اقتصاد، فرصت معرفی هر یک در این مقاله نمی­گنجد لذا بسیار ضروری است تا افرادی که قصد ادامه­‌ی تحصیل در هر کدام از این گرایش­‌ها را دارند، حتما در مورد آن‌ها به‌طور کامل تحقیق نموده و پس از بررسی جوانب اقدام به انتخاب نمایند؛ چرا که هر گرایش روحیات خاص خود را می­‌طلبد.

واحدهای درسی مشترک

همان‌طور که عنوان گردید رشته­‌ی اقتصاد ترکیبی از علوم جامعه‌شناسی، علوم سیاسی و روان‌شناسی است و در مقاطع مختلف تحصیلی مانند لیسانس، فوق‌لیسانس و دکتری دارای گرایش‌­های زیادی است. گرایش­‌های زیاد در هر رشته­‌ی تحصیلی نشان از تنوع و گستردگی آن علم بوده تا بتوان در تمامی جنبه‌های آن به تحصیل پرداخت.

یکی از راه‌­هایی که سبب می‌­شود تا افراد آشنایی کافی با این گرایش­‌ها پیدا کنند، وجود واحدهای درسی مشترک است.

واحدهای درسی مشترک یا به عنوان واحدهای اصلی در اقتصاد به دانشجویان ارائه می­‌گردند و یا در قالب واحدهای اختیاری که مجموعا باعث می­‌شوند افراد نسبت به گرایش­‌های مختلف آشنایی زیادی پیدا کنند.

واحدهای درسی مشترک رشته‌ی اقتصاد عبارتند از:

زبان تخصصی - اصول سازمانی و مدیریت – حقوق تجارت – مبانی جامعه‌شناسی – ریاضیات – آمار – روش تحقیق – اصول حسابداری – جغرافیای اقتصاد – اقتصاد خرد – اقتصاد کلان – پول و بانکداری – نظام­های مربوط به اقتصاد – تجارت بین‌الملل – اقتصاد توسعه.

زبان تحصیل در کشورهای مختلف

زبان تحصیل در کشورهای مختلف | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

همیشه یکی از سؤالات رایج افرادی که قصد ادامه‌­ی تحصیل رشته­‌ی اقتصاد در خارج کشور را دارند، زبان تحصیل این رشته در کشور مقصد خواهد بود. برخی از کشورها به زبان رسمی خود، رشته­‌ی مورد نظر مانند اقتصاد را تدریس می­‌کنند (ایتالیا و چین) و شما ملزم به شرکت در کلاس­‌های زبان برای فراگیری آنها هستید و پس از اتمام دوره و قبولی، می­‌توانید در کلاس­‌های درسی رشته­‌ی مد نظر شرکت نمایید.

 

 

 

 

با این وجود زبان تحصیل در اکثر دانشگاه‌­های دنیا برای رشته­‌ی اقتصاد، زبان انگلیسی است؛ چرا که زبانی بین‌المللی محسوب می‌­گردد. در برخی از کشورها در صورت نداشتن مدرک زبان انگلیسی برای شما امتیاز منفی لحاظ نخواهند کرد.

به عنوان مثال در کشور انگلستان و اکثر کشورهای اروپایی شما حتما باید مدرک زبان انگلیسی آیلتس داشته باشید. برای کشور انگلستان، جهت تحصیل در رشته‌­ی اقتصاد در هر یک از دانشگاه‌­های پذیرنده‌­ی آن، نمره­‌ی قبولی 7 مورد نیاز است و در صورت دارا نبودن این مدرک باید در دوره­‌های فشرده‌ی مربوطه شرکت نموده و در صورت کسب نمره‌­ی حداقلی، مجاز به شرکت در کلاس­‌های درسی خواهید شد.

در واقع به دلیل این‌ که اکثر دانشگاه­‌های بسیار معتبر دنیا در زمینه‌­ی اقتصاد، در آمریکا و انگلستان وجود دارند نگرانی بابت زبان تحصیلی به جز انگلیسی نخواهید داشت مگر اینکه مقصد دیگری را برای تحصیل به هر دلیلی انتخاب نمایید. اما اگر در دانشگاه کشورهایی مانند ایتالیا، ژاپن و چین قصد ادامه­‌ی تحصیل در اقتصاد را داشته باشید، قطعا نیاز به داشتن مدرک B1 زبان رسمی آن کشور و در مقاطع بالاتر نیاز به گذراندن آزمون­‌های مرتبط خواهید بود.

امکان بورسیه شدن

امکان بورسیه شدن | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

با توجه به گستردگی بسیار زیاد اقتصاد در جوامع دنیا و کاربردهای بسیار وسیع آن، امکان بورسیه گرفتن در دانشگاه­‌های معتبر دنیا در این رشته بالا رفته است و حتی در برخی موارد دانشجویان می­‌توانند از تحصیل رایگان نیز بهره‌مند شوند.

به عنوان مثال در کشور ایتالیا، که از پیشگامان علم اقتصاد در دنیا نیز محسوب می­گردد طبق قوانین آموزشی حاکم بر آن هر سال به دانشجویان بین المللی و بومی (در حال تحصیل در خارج) خود بورسیه‌­ی تحصیلی اعطا می­‌کند. مثلا در دانشگاه Bocconi در این کشور، بورسیه­‌ی تحصیلی به دانشجویان ممتاز و برتر در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس بورسیه تعلق می­­‌گیرد. این بورسیه شامل نصف کردن هزینه‌­ی شهریه یا حذف کامل آن و اعطای فاند تا سقف 12 هزار یورو در سال برای مقطع لیسانس و تا سقف 13 هزار یورو در سال برای مقطع فوق لیسانس است.

همچنین در کشوری مانند سنگاپور به دانشجویان برتر شرایطی برای اعطای بورسیه قرار دارد که در صورت تأیید مدارک می­‌توانند از آن بهره‌مند گردند. این بورسیه هزینه­‌های ثبت نام و شهریه را پوشش خواهد داد. بورسیه­‌ی اعطا شده سه نوع خواهد بود و در دو مرحله؛ قبل از آزمون صلاحیت سنجی و بعد از آزمون صلاحیت سنجی قابل ارائه است.

برای دانشجویان بومی سنگاپور قبل از آزمون صلاحیت سنجی ماهانه 2700 دلار سنگاپور و پس از آن ماهانه 3200 دلار سنگاپور پرداخت می­‌گردد. برای دانشجویانی که توانسته باشند اقامت دائم سنگاپور را کسب کرده باشند، قبل از آزمون صلاحیت سنجی ماهانه 2200 دلار سنگاپور و پس از آن 2700 دلار سنگاپور دریافت می­‌کنند. همچنین دانشجویان بین الملل نیز قبل از آزمون صلاحیت سنجی نیز می‌­توانند ماهانه 2 هزار دلار سنگاپور و پس از آن 2500 دلار سنگاپور دریافت کنند.

در کشورهایی نظیر آمریکا و انگلستان نیز امکان بورسیه شدن وجود دارد اما شرایط اعطای آنها بسیار سخت بوده و نظام کلی برای آن وجود ندارد زیرا هر دانشگاهی در هر ایالت قوانین خاص خود را دارد.

آزمون‌­های ورودی رشته­‌ی اقتصاد

آزمون ورودی مقطع کارشناسی: | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

در خارج از کشور برای ورود به مقاطع مختلف اقتصاد، نیاز به گذراندن آزمون­های مختص آن و کسب نمره­‌ی قبولی دارید. در این قسمت به معرفی این آزمون­‌ها می­پردازیم.

آزمون ورودی مقطع کارشناسی

معمولا برای ورود به مقطع لیسانس اقتصاد، آزمون ورودی بین المللی خاصی وجود ندارد و هر دانشگاه بسته به ضوابط و قوانین خود ممکن است اقدام به برگزاری آزمون ورودی کرده و پس از کسب حداقل نمره­‌ی مورد نیاز، موفق به ورود در این دوره می‌گردید. معمولا آزمونی که در اکثر دانشگاه­‌های سرتاسر دنیا برای ورود به این مقطع از اقتصاد برگزار می­‌گردد، معروف به SET یا Symbiosis Entrance Test است. شاید تنها تفاوتی که در زمینه­‌ی این آزمون بین دانشگاه­‌های مختلف وجود دارد، سقف حد نصاب نمره‌­ی قبولی است. این آزمون هر سال در ماه ژوئن و جولای برگزار می‌­گردد و پس از شرکت در آن، تنها دانشجویانی که بتوانند نمره­‌ی قبولی را کسب کنند موفق به ورود به مقطع کارشناسی اقتصاد خواهند شد.

آزمون ورودی مقطع کارشناسی‌ارشد

برای مقطع کارشناسی‌ارشد اقتصاد، آزمون­‌های ورودی زیادی وجود دارند که بسته به نوع دانشگاه یک یا تعدادی از آن‌ها طبق زمان اعلام شده هر ساله برگزار می­‌گردد و تنها کسانی که بتوانند نمره­‌ی قبولی را کسب کنند مجوز حضور برای مقطع بالاتر را کسب خواهند کرد. یکی از این آزمون­‌ها منطق GRE است که باید نمره­‌ی بالای 80\% یعنی 160 را کسب کنید. نمره‌­ی آزمون نگارش تحلیلی GRE که باید حداقل نمره‌­ی 150 را کسب نمایید. نمره‌­ی GPA بالای 3.5 باشد. نمره‌­ی تافل بالای 105 نیز باید ارائه کنید. همچنین باید در برخی از دانشگاه­‌های در آزمون­‌های جداگانه­‌ی ریاضی و آمار بتوانید نمره­‌ی حدنصاب را کسب کنید.

آزمون‌­ها کاملا به صورت آنلاین بوده و نتیجه به صورت آنلاین اعلام می­گردد. علاوه بر این آزمون‌­های تخصصی، آزمون زبان کشور مقصد نیز برگزار می‌گردد و این آزمون­‌ها مختص کشورهایی است که در این مقطع به جز زبان انگلیسی، به زبان رسمی کشور خود، مقطع کارشناسی ارشد اقتصاد را تدریس کرده و دانشجو باید در آزمون زبان رسمی آن کشور نیز نمره‌­ی قبولی را بدست آورد.

آزمون ورودی مقطع دکتری

برای ورود به مقطع دکتری علاوه بر آزمون­‌های GRE، آزمون­‌های جداگانه­‌ی مباحث اقتصاد خرد و کلان و تأیید صلاحیت، آزمون ورودی NET نیز برگزار می‌شود که در صورت کسب نمره­‌ی حد نصاب می­‌توانید وارد مقطع دکتری اقتصاد شوید. آزمون ورودی و تأیید ثبت نام شما در آن به منزله‌­ی تأیید شدن مدارک قبلی مورد نیاز شما است.

همچنین برخی کشورها مانند ژاپن و چین و ایتالیا آزمون‌­های خود را به زبان رسمی کشور خود برگزار می‌­کنند و شما قبل از ورود به این مقطع حداقل باید مدرک زبان کشور مورد نظر را در سطح B داشته باشید و این از ضروریات غیر قابل حذف برای ثبت نام در آزمون ورودی مقطع دکتری رشته­‌ی اقتصاد در این کشورها خواهد بود.

درآمد ماهیانه

درآمد ماهیانه (میانگین) | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

در این بخش قصد داریم به بررسی میزان درآمد ماهیانه­‌ی فردی که در رشته­‌ی اقتصاد فارغ‌التحصیل شده است بپردازیم و آن را با خارج از کشور مقایسه کنیم. درآمدها به صورت میانگین محاسبه شده است.

داخل کشور

طبق مصوبه­‌ای که شورای عالی از طرف وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرده است بسته به محل فعالیت افراد متخصص در زمینه­‌ی اقتصاد، میزان تخصص و یا مدرک تحصیلی و همچنین سابقه­­‌ی کار می­تواند متفاوت باشد اما به دلیل رویکردی که بر مبنای تخصص گرایی نیست، فرد شاغل در بخش­‌های مختلف از قبیل بنگاه‌­های مرتبط با اقتصاد، مشاوره­ در حوزه‌­ی اقتصاد، متصدی بانک و تحلیل­گر مسائل مالی و... حقوقی بیشتر از حقوق متعارف و مصوب قانون کار دریافت نخواهند کرد به جز اینکه به نحوی بتوانند خود را به منصب­‌هایی همچون وزارت خانه­­‌ها و یا اعضای هیأت علمی دانشگاه‌­ها برسانند.

خارج کشور

در خارج از کشور نیز میزان درآمد افراد فارغ‌التحصیل رشته‌­ی اقتصاد به فاکتورهای مختلفی مانند کشور، شهر، دولتی یا خصوصی بودن محل کار، نوع فعالیت، میزان انجام کار در طی روز و همچنین مدرک دانشگاهی بستگی دارد. به عنوان مثال در کشور آمریکا که مناسب­‌ترین و عالی­‌ترین کشور هم برای تحصیل و هم کار خواهد بود، حقوق سالانه‌­ی یک فرد متخصص در زمینه‌­ی اقتصاد به صورت میانگین به صورت زیر است:

در صورت اشتغال در بخش مالی و بیمه، به صورت میانگین سالانه 124660 دلار آمریکا، در صورت اشتغال در نهادهای دولتی به جز بخش پست به صورت میانگین سالانه 111310 دلار، در صورت اشتغال در حرفه­‌ی خدمات مشاوره­‌ی فنی، علمی و مدیریتی سالانه به صورت میانگین 110900 دلار، اگر فرد فارغ التحصیل رشته­‌ی افراد متخصص در زمینه­‌ی اقتصاد در بخش خدمات توسعه و تحقیق علمی مشغول به کار شود سالانه 102 هزار دلار و اگر در بخش‌­های مرکزی و وزارت­خانه­‌های دولتی به جز بیمارستان‌­ها و آموزش مشغول به کار شوند به صورت میانگین در سال 69170 دلار درآمد خواهند داشت.

البته باید توجه داشت که در صورت اشتغال فرد فارغ‌التحصیل رشته­‌ی افراد متخصص در زمینه­‌ی اقتصاد در شرکت‌­های بسیار بزرگ و معتبری مانند آمازون (سالانه 132 هزار دلار آمریکا) و گروه بانک جهانی (118 هزار دلار آمریکا در سال) درآمد خواهند داشت.

 • در کشور انگلستان که دومین کشور در دنیا که افراد فارغ‌التحصیل اقتصاد بیشترین درآمد را در آن خواهند داشت، سالانه به صورت میانگین 70 هزار پوند دریافت خواهند کرد.
 • در کشور ایتالیا که سومین کشور در دنیا که افراد فارغ‌التحصیل اقتصاد بیشترین درآمد را در آن خواهند داشت، سالانه به صورت میانگین 54 هزار یورو دریافت خواهند کرد.
 • کشور سنگاپور با دارا بودن تحصیلات عالی و موقعیت شغلی فوق العاده، توانسته به افراد فارغ‌التحصیل در رشته­‌ی اقتصاد سالانه به صورت میانگین 69 هزار دلار سنگاپور حقوق بدهد.
 • کشور کانادا نیز که علاوه بر داشتن سطح تحصیلاتی عالی، توانسته موقعیت شغلی بسیاری را برای دانشجویان بومی و بین المللی فارغ التحصیل در رشته­‌ی اقتصاد فراهم کند، سالانه به صورت میانگین 68 هزار دلار کانادا به این افراد شاغل حقوق می­‌دهد.
 • کشور استرالیا نیز در رده‌­های بعدی برای اشتغال مخصوصا در زمینه­‌ی اقتصاد است که افراد شاغل در این حوزه به صورت میانگین در سال 77 هزار دلار استرالیا حقوق دریافت می­‌کنند.

مجوز کار با مدرک

مجوز کار با مدرک (پس از اتمام تحصیل) | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

در بسیاری از کشورهای جهان شما قادر نخواهید بود تا تنها با داشتن مدرک رشته‌­ی اقتصاد و حتی سایر رشته­‌ها، مستقیما در حوزه­‌ی مربوطه اشتغال یافته و مشغول به کار شوید. چرا که قبل از اشتغال یافتن و پس از ارسال مدارک لازم، باید مجوز کار را از سازمان مربوطه در کشور مقصد دریافت نمایید. به عنوان مثال در کشورهای آمریکای شمالی مانند کانادا، صلاحیت کاری شما بسته به گرایش تحصیلی، توسط سازمان مسئول ارزیابی کارکنان ماهر بررسی خواهد شد که برای آنها رده­‌ی دانشگاه محل تحصیل و رده‌­ی تحصیلاتی شما بسیار مهم و تأثیرگذار خواهد بود. معمولا مدارکی که برای بررسی از شما درخواست می­‌کنند به شرح زیر است:

 • اصل مدارک تحصیلی پس از دیپلم با ترجمه یا تنها نسخه­‌ی ترجمه شده­‌ی آن (حتما بررسی کنید که حداقل مدرک مورد نیاز برای اشتغال به اقتصاد در کشور مقصد چیست در غیر این صورت بدون بررسی سایر مدارک، فورا مردود اعلام می­‌گردید)
 • مدارک شناسایی معتبر مانند پاسپورت، عقدنامه، شناسنامه و...
 • مدارک مرتبط با دعوت نامه‌­ی کار از سوی کارفرما
 • مدرک زبان آیلتس آکادمیک
 • مدارک مرتبط با سابقه‌­ی کاری
 • اثبات عدم سوء سابقه با مدارک
 • مدارک تأیید کننده­‌ی سلامت کامل بدنی

تمامی مدارک ارسالی شما باید به زبان انگلیسی یا فرانسوی (اگر متقاضی کار در ایالت کبک کانادا باشید). اگر متقاضی کار در ایالت کبک کانادا باشید، پروسه­‌ی انتخاب کارجوی ماهر، متفاوت خواهد بود. در نهایت نیز باید هزینه‌­ی بررسی مدارک که معادل 155 دلار کانادا است را پرداخت کنید.

فراموش نکنید که برای اخذ مجوز کار در کشور مقصد، چه از قبل اقامت داشته باشید و چه تحت عنوان ویزای کاری اقدام نمایید، باید مجوز دریافت کنید و مراحل آن طی شود.

ویزای کاری رشته‌­ی اقتصاد مشتمل بر سه نوع است: ویزای کاری شغل آزاد و ویزای کار مختص کارفرمای خاص و ویزای کار مختص نیروهای کار دائمی.

به عنوان مثال اگر از سازمان خاصی که در زمینه­‌ی اقتصاد فعالیت دارد دعوت نامه­ جهت اشتغال داشته باشید، باید ویزای مربوط به آن را پیگیری کرده و اخذ نمایید. همچنین اگر خواهان کار دائمی در رشته­‌ی اقتصاد برای کشور کانادا باشید باید به صورت آنلاین پروسه­‌ی آن را انجام دهید که به سیستم آن Express Entry گفته می‌­شود.

اقتصاد در کشورهای مختلف

هزینه تحصیل و زندگی در کشور‌های مختلف متفاوت است. دانشجویان باید علاوه بر هزینه تحصیل در رشته اقتصاد، هزینه‌های زندگی در کشور مقصد را نیز در نظر بگیرند. هزینه تحصیل و زندگی در برخی از کشورها مانند کشور آمریکا بسیار بالا است. بنابراین دانشجویان باید با دقت شرایط تحصیل و زندگی در کشور‌های مختلف را بررسی کنند و در این میان بهترین گزینه را انتخاب کنند. در ادامه به بررسی هزینه‌های تحصیل در رشته اقتصاد و هزینه زندگی در چند کشور جهان می‌پردازیم.

کشورهای متقاضی کار برای رشته­‌ی اقتصاد

کشورهای متقاضی کار برای رشته­‌ی اقتصاد | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

همیشه در زمینه­‌ی کشورهایی که متقاضی کار برای رشته‌­ی اقتصاد هستند، این سؤال در ذهن فارغ‌التحصیلان اقتصاد وجود دارد که در کدام کشورها شانس اشتغال بیشتری دارند، در واقع به دنبال این مورد هستند که کدامین کشورها شرایط اشتغال بهتری دارند. همانطور که شاید اطلاع داشته باشید مهاجرت به کشورهای خارجی در زمینه­‌ی Skilled Workers بهترین و راحت­‌ترین راه بوده است و هر ساله تعدادی از کشورها در زمینه‌ی جذب نیروهای متخصص رشته‌­ی اقتصاد پیشگام هستند.

نروژ

نروژ از کشورهایی است که از لحاظ کارآفرینی همیشه در رتبه­‌های برتر جهان قرار داشته و در صنایع مختلف غذایی، نساجی، تولید چوب و همچنین اقتصاد توانسته فرصت­‌های شغلی بسیاری را فراهم نماید. همچنین نرخ بیکاری در این کشور 3.66\% در ده سال گذشته بوده است که نشان از کشوری فوق العاده جهت اشتغال در حوزه‌­ی مختلف به خصوص اقتصاد است.

نیوزیلند

نیوزیلند که در صنعت کشاورزی بسیار معتبر است، خدمات مالی، خدمات مرتبط با اقتصاد و تولید بسیار فوق العاده‌­ای دارد و بیشتر افرادی که برای اشتغال به این کشور مهاجرت می­‌کنند در زمینه‌­های مختلف آموزشی، بهداشتی و اقتصاد مشغول به فعالیت هستند. همچنین لازم به ذکر است که این کشور علاوه بر دارا بودن بازار کار خوب، امنیت شغلی و پیشرفت حرفه­‌ای مناسبی نیز در کار دارد.

آلمان

آلمان از جمله کشورهایی است که در زمره­‌ی پیشرفته‌­ترین کشور صنعتی اروپا محسوب می­‌گردد و در نتیجه برای افراد حرفه‌­ای و متخصص در اقتصاد، فرصت­‌های شغلی بسیاری وجود دارد. نکته‌ی خوبی که برای کار در آلمان وجود دارد این است که ضمن کار کردن می‌­توانید اجازه‌­ی اقامت نیز دریافت کنید و نیاز به دریافت ویزای جداگانه ندارد.

کانادا

کانادا، نیاز به گفتن ندارد که این کشور هر ساله پذیرای تعداد کثیری از افراد است که یا به منظور اشتغال و یا تحصیل به این کشور مهاجرت می‌­کنند. جهت اشتغال در اقتصاد برای کشور کانادا، اگر دعوت‌نامه داشته باشید شانس بالایی خواهید داشت. ضمن اینکه نیاز خواهد بود تا در رشته‌­ی اقتصاد یک سال سابقه کار مشابه داشته باشید.

روش‌­های اخذ پذیرش

روش‌­های اخذ پذیرش | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

شیوه‌ی اخذ پذیرش تحصیلی برای هر رشته‌ای تقریبا برای کشورهای مختلف تا حد زیادی مشابه است. شیوه­‌های اخذ پذیرش اقتصاد بسته به کشور و مقطع ورودی شما می­تواند مقداری متفاوت باشد لذا به صورت کلی اگر بخواهیم بیان نماییم معمولا بدین صورت است که شرط اول محدودیت سنی است که برای ورود به مقطع کارشناسی باید 18 سال تمام باشید. حداقل معدل برای دوره­‌های لیسانس و فوق لیسانس 16 و دکتری 18 است تا بتوانید در دانشگاه­‌های برتر پذیرش بگیرید.

سپس برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی به صورت مدرک تحصیلی باید مدرک بین المللی تافل یا آیلتس با حداقل نمره­‌ی قبولی مد نظر کشور مقصد را ارائه دهید و اگر کشور مقصد شما در رشته‌­ی مد نظر به زبانی به جز انگلیسی نیز تدریس دارند باید مدرک بین‌المللی سطح B1 آن را نیز ارائه دهید که به عنوان مثال برای اقتصاد،کشورهای ایتالیا، هنگ کنگ، چین، ژاپن و ترکیه از این دسته هستند.

برای ورود به مقطع لیسانس اقتصاد باید نمرات آزمون TSA شما به حد نصاب رسیده باشد که برای هر مقطعی جداگانه انجام می‌­شود. همچنین نمرات دروس آمار و ریاضیات نیز باید در محدوده‌­ی قبولی مشخص شده برای دانشگاه مورد نظر باشد. و در صورت تأیید تمامی مدارک فوق هزینه­‌ی پذیرش برای مقطع لیسانس را نیز باید پرداخت کنید که بسته به هر کشور و دانشگاه متفاوت بوده ولی معمولا 2500 دلار است.

برای مقطع فوق لیسانس اقتصاد نیز برخی از دانشگاه‌­ها دوره‌هایی تشکیل می­‌دهند تا فرد در نظام اقتصاد تجربه­‌ی کاری پیدا کند و در انتها باید نمره‌­ی قبولی مد نظر دانشگاه را نیز کسب نمایید. نمره­‌ی GRE نیز برای اکثر دانشگاه­‌های دنیا بسیار حائز اهمیت است و حداقل نمره‌ی قبولی نیز متفاوت خواهد بود ولی معمولا برای رشته­‌ی اقتصاد 3.69 است. هزینه­‌ی پذیرش نیز متفاوت بوده ولی معمولا حدود 2500 دلار است.

توصیه نامه­‌ی اساتید مقطع لیسانس حداقل تا 2 نفر الزامی است. و ترجمه­‌ی مدارک مقاطع قبلی به زبان کشور مقصد و انگلیسی و یا تنها به زبان انگلیسی از ملزومات خواهد بود.

برای مقطع دکتری اقتصاد علاوه بر الزامی بودن ارائه‌­ی تمامی مدارک فوق، نیاز به ارائه‌­ی ترجمه­‌ی مدارک تحصیلی فوق لیسانس با حفظ شرایط فوق الذکر الزامی است. حداقل نمره‌­ی GPA در این مقطع برای اقتصاد، 3.6 است. نمره­‌ی آیلتس حداقل 6.5 و یا تافل حداقل 4.5 از 6 برای نسخه­ی کاغذی و 20 از 30 برای نسخه­‌ی اینترنتی الزامی است. انگیزه‌نامه نیز باید مورد پذیرش هیأت علمی دانشگاه مقصد باشد. پرداخت حق پذیرش نیز در حدود 2500 دلار است.

اقتصاد در دنیا، از رشته­‌های بسیار آینده دار است و با تحصیل این رشته در خارج کشور، آینده‌­ای بسیار مطلوب و پردرآمد را می‌­توانید برای خود متصور شوید به صورتی که تقریبا فارغ‌التحصیلان اقتصاد، در هر جای دنیا می­‌توانند مشغول به کار شوند.

ویزای رشته اقتصاد

ویزا | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

معمولا مراحل اخذ ویزا و مدارکی که برای ارسال و سپس تأیید مورد نیاز خواهد بود بسته به کشور و حتی رشته می‌­تواند متفاوت باشد؛ اما به‌طور کلی کارهایی که باید انجام دهید به صورت زیر است:

در مرحله­‌ی اول باید نوبت مصاحبه در سفارت را تعیین کنید که امروزه تعیین وقت مصاحبه به صورت آنلاین بوده و با رفتن به سایت سفارت کشور مد نظر خود، وقت مصاحبه را تعیین خواهید کرد. پس از انجام مصاحبه، فرم درخواست برای ویزای تحصیلی را باید کامل کنید. در مرحله­‌ی بعدی باید پذیرش تحصیلی که از دانشگاه مد نظر کشور خود کسب نموده‌­اید را ارائه دهید که در مرحله­‌ی قبلی مراحل کلی آن توضیح داده شد. در مرحله­‌ی بعدی شما ملزم هستید ثابت کنید که از تمکن مالی کافی برخوردار هستید؛ زیرا برای کشور مقصد بسیار مهم است که مطمئن شود می‌‌توانید تمامی هزینه­‌های تحصیل و زندگی را بپردازید.

پس از آن باید گواهی اتمام سه سال دوره‌­ی متوسطه را به همراه ترجمه­ی مورد نیاز بسته به کشور مقصد تحویل دهید. در مرحله­‌ی بعدی باید گواهی اتمام دوره­‌ی پیش‌دانشگاهی به همراه ترجمه‌­ی مورد نظر را ارائه کنید. سپس اگر خواهان اخذ ویزای تحصیلی برای مقطع کارشناسی‌ارشد باشید، باید مدارک مقطع کارشناسی اقتصاد به همراه ترجمه ارائه دهید و اگر بخواهید برای مقطع دکتری اقدام نمایید باید گواهی اتمام دوره­‌ی کارشناسی و کارشناسی ارشد اقتصاد را به همراه ترجمه­‌ی مورد نظر ارائه کنید.

پس از تحویل این مدارک، نوبت به ارائه­‌ی پاسپورت، عکس و سپس مرحله­‌ی مهم دیگر که ارائه­‌ی مدرک در مورد داشتن دلایل کافی برای بازگشت به کشور است. باید بتوانید با مدرک این دلایل را ثابت کنید. مدرک هویتی خود مانند شناسنامه و کارت ملی را ارائه کنید. در نهایت نیز باید هزینه­‌ی صدور ویزای خود را پرداخت نمایید.

تنها توجه داشته باشید که اگر خواهان اخذ ویزا برای کشورهای عضو پیمان شینگن را داشته باشید باید ویزای شینگن نیز دریافت نمایید. کشورهای عضو پیمان شینگن شامل؛ اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس و لیختن اشتاین هستند.

در بین کشورهای مختلف برای رشته­‌های گوناگون نیز اخذ ویزای انگلستان و آمریکا بسیار سخت و اخذ ویزای ترکیه راحت‌­تر است.

تحصیل رایگان اقتصاد در خارج

تحصیل رایگان اقتصاد در خارج | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

در این قسمت به توضیح تحصیل رایگان در رشته­‌های مختلف و از جمله اقتصاد که موضوع مورد بحث ما هست می‌­پردازیم. عموما برخی از کشورهای اروپایی در دانشگاه­‌های دولتی خود، شرایطی را قائل شده‌­اند که به کمک آن امکان تحصیل رایگان برای دانشجویان بین‌المللی فراهم شده است.

به عنوان مثال در کشورهایی نظیر آلمان و نروژ این امکان فراهم است. برای اخذ ویزای تحصیلی و تحصیل رایگان در مقاطع مختلف اقتصاد در این کشورها لازم است تا مدارکی مانند:

فرم درخواست تکمیل شده در دو نسخه، دو قطعه عکس، پاسپورت معتبر با حداقل اعتبار 3 ماهه، مدارکی مبنی بر اقامت شما در کشور مورد نظر، بیمه­‌ی دانشجویی حداکثر تا 30 هزار یورو، نامه­ای اثبات کننده­ی پذیرش شما از طرف دانشگاه مربوطه، اثبات مدارک تحصیلی به همراه ترجمه و اثبات تمکن مالی کافی از جانب شما ضروری است تا در هنگام مصاحبه در سفارت کشور مورد نظر ارائه دهید.

مشاوره پذیرش در رشته اقتصاد

 دانشجویانی که نخبه بوده و قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور را دارند، لازم است تا با نحوه‌ی پذیرش دانشگاه‌های خارج از کشور آگاهی کاملی داشته باشند. از این رو پیشنهاد می‌شود تا با اساتید خود که در خارج از کشور ادامه تحصیل داده‌اند مشورت کرده تا با راه‌های اخذ پذیرش آشنا شوند. یکی دیگر از راه حل‌های آشنایی با روش اخذ پذیرش این است که به موسسه مهاجرتی معتبر مراجعه کرده و از مشاوران خبره در این زمینه کمک بگیرند. با این حال ما روش‌هایی را به شما به طور مختصر معرفی خواهیم کرد؛ اما با این حال از مشاوره گرفتن از وکلای مجرب و مشاوران موسسات مهاجرتی در این خصوص غافل نشوید.

دقت نمایید که قبل از اخذ پذیرش در دانشگاهی خاص با توجه به رزومه ی خود و توانایی‌هایتان یک کشور را برای پذیرش انتخاب نمایید. به عنوان مثال اگر جزء دانشجویان نخبه هستید و رزومه‌ی تحصیلی قوی دارید، و دانشگاه محل تحصیل شما جزء دانشگاه‌های تراز اول ایران است، می‌توانید برای کشورهای آمریکایی تقاضا نمایید. اما اگر جزء دانشجویان متوسط رشته اقتصاد هستید ، بهتر است که برای دانشگاه‌های اروپایی یا کشورهایی مانند ترکیه اقدام نمایید، چرا که انرژی شما بر روی پذیرش یک دانشگاه متمرکز شده و وقت و انرژی شما کم‌تر تلف می‌شود.

مراجعه به موسسه مهاجرتی، گرفتن یک وکیل خصوصی، رایزنی با اساتید صبور و مشتاق دانشگاه مقصد، مراجعه به وب سایت دانشگاه مقصد و آگاهی از شرایط بورسیه، مراجعه حضوری به کشور مورد نظر و آگاهی از شرایط آن از روش‌های اخذ پذیرش هستند.

نحوه‌ی اخذ پذیرش وابستگی زیادی به کشور مورد نظر، مقطع تحصیلی و گرایش، خصوصی بودن یا دولتی بودن دانشگاه دارد. بهترین روش برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های آمریکایی مراجعه به وب سایت و ایمیل کردن مدارک به ایمیل دانشگاه است. بهترین روش برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه مراجعه حضوری به شورای آموزش عالی ترکیه در شهرک بیلکنت آنکارا خواهد بود.

 

رشته تحصیلی

مشاوره رشته اقتصاد در خارج
آخرین ویرایش: 2020-06-29 06:08:25 8,781

نظرات

مطالب مرتبط

آزمون PCAT | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

806 1398-11-14

آزمون دوس | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

1734 1398-08-18

املاک | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

562 1399-02-30

آزمون تافل | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

12094 1398-07-03

آزمون sts | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

1544 1398-08-13

پیشنهادها

مشاهده همه پیشنهادها