x
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021

رشته اقتصاد در خارج

اقتصاد چیست؟

علم اقتصاد که در واقع شاخه­ای از علوم اجتماعی به حساب می­آید به انگلیسی Economics نامیده می­شود و از واژه­ی یونانیِ οἰκονομία (اُیکُنُمیا) گرفته شده است که خود متشکل از دو بخش οἶκος (اُیکُس به معنی خانواده) و νόμος (نُمُس به معنی قانون یا روش) است و به صورت کلی به معنای قواعد خانه (منظور خانوار)است.

تعاریف گوناگونی از علم اقتصاد ارائه گردیده که تعاریف اولیه­ی آن به اواسط قرن هجدهم بر می­گردد و تا آن زمان از تعاریف فلاسفه­ی یونان مانند افلاطون و ارسطو استفاده می­کردند و از آن به عنوان علم مدیریت خانواده یاد می­شده است.

با گذشت زمان، علم اقتصاد به تعاریف جامع­تری دست یافت به صورتی که پدر علم اقتصاد، آدام اسمیت، از آن به عنوان تحقیق در ماهیت و علل ثروت ملت­ها یاد می­کند. اما امروزه تعریف جامعی یا حداقل جامع­تری از علم اقتصاد ارائه گردیده که بر اساس این تعریف: اقتصاد علمی است که در واقع بین نیازهای نامحدود و عوامل تولیدی که کمیاب بوده و موارد مصرف متعددی نیز دارند، ارتباط برقرار کرده و آنها را مطالعه می­کند.

اقتصاد چیست؟ | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

علم اقتصاد در یک تقسیم بندی بسیار کلی به دو دسته­ی خرد و کلان تقسیم می­گردد. در اقتصاد خرد، رفتار افراد و انتخاب آنها در سطح خرد مانند واحد تولیدی، خانواده، بنگاه اقتصاد یا یک صنعت بررسی شده و رفتار مابین افراد متقاضی و عرضه کننده را نیز به زیر ذره بین می­برد.

در اقتصاد کلان به بررسی تمام پدیده­های مربوط به اقتصاد اما با دید گسترده­تر می­پردازد مانند درآمد در سطح ملی، میزان تولید یا درآمد خالص. همچنین فاکتورهای متغیر در اقتصاد مانند تورم، میزان رشد و سطوح قیمتی و تغییراتی که در میزان بیکاری رخ می­دهند بررسی می­گردند.

اقتصاد در خارج در تمامی مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری تدریس می­گردد که افراد پس از فارغ‌التحصیل شدن می­توانند در بخش­های مختلف یا تحت عناوین مختلف شغلی مشغول به کار شوند. سِمَت­های شغلی در رشته­ی اقتصاد شامل؛ متصدی بانک، کارشناسی گمرک، تحلیل­گر مسائل مالی، پژوهشگر، مدیر فروش، کارشناس بیمه، کارشناس خرید یا مدیر خرید و تدارکات، وزارت خانه­ها، امور مالیاتی، مدیر مالی، مدیر بازاریابی، کارشناس بازاریابی، کارشناس تحقیقات بازار و غیره است.

 

برای موفق شدن در علم اقتصاد، افراد باید علاوه بر داشتن تجربه­ی کافی و دانش بالا، مقداری نیز ابتکار عمل و نوآوری داشته باشند به این علت که علم اقتصاد، بسیار گسترده بوده و می­تواند چالش­های جدید و زیادی را ایجاد کند که در این مواقع فرد باید طبق تجربه­ی خود بتواند بهترین تصمیم را اتخاذ کند.

چرا اقتصاد؟

همانطور که می­دانیم وقتی سؤال چرایی در مورد رشته­ای مانند اقتصاد در خارج کشور در ذهن ما شکل می­گیرد در واقع به دنبال مزیت­ها و ویژگی­های رشته­ی مد نظر هستیم. در این قسمت به مزیت­های رشته­ی اقتصاد در خارج کشور می­پردازیم:

 • اهمیت رشته­ی اقتصاد و کاربرد آن در خارج کشور برخلاف داخل کشور به خوبی درک شده و دانشجویان از همان ابتدا تعریف و شناخت کاملی نسبت به آن دارند.
 • در بین رشته­های مختلف علوم انسانی، رشته­ی اقتصاد در خارج کشور هم ارز با رشته­های پزشکی است.
 • به دلیل اهمیت و کاربرد این رشته در زمینه­های گوناگون علمی، صنعتی، رفاهی، تکنولوژی و اجتماعی، سرنوشت یک کشور در گرو وضعیت اقتصاد آن بوده و لذا استفاده از مفاهیم به روز در این علم، امری حیاتی است.
 • به دلیل سر و کار داشتن این علم با تعامل افراد با یکدیگر در سطح خرد و کلان، پیچیده و خاص بودن هر فرد، پیش بینی در این علم کار مشکلی بوده و تنوع در آن بسیار زیاد است.
 • این علم ترکیبی از جامعه شناسی، علوم سیاسی و روانشناسی است و افراد در آن با این علوم نیز آشنایی پیدا می­کنند.
 • به دلیل بازار کار گسترده­ی آن در بخش­های حیاتی کشور، فعالیت و اشتغال در آن کار سختی نبوده به خصوص اینکه در خارج از کشور، اهمیت خاصی برای این علم قائل هستند.
 • علم اقتصاد برای افراد علاقه مند به ریاضی و آمار نیز بسیار مناسب است چرا که شرط موفقیت، قوی بودن در این دو علم خواهد بود.

چرا اقتصاد؟ | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

این عوامل از دلایل عمده­ای هستند که سبب می­شود تا هر فردی با چرایی اقتصاد آشنا شده و با دید گسترده­تری نسبت به انتخاب این رشته اقدام نماید.

جایگاه اقتصاد

قطعا از دغدغه­های کسانی که می­خواهند در این رشته تحصیل کرده و سپس فارغ التحصیل شوند این است که آیا این رشته از جایگاه خوبی برخوردار است تا پس از تحصیل اقتصاد در خارج، می‌توانند خود نیز جایگاه خوبی پیدا کرده و درآمد کسب کنند یا خیر؟

همانطور که می­دانیم به خاطر تقاضای زیاد نسبت به شغل اقتصاد، ورودی دانشگاه­ها نیز افزایش یافته است که این اتفاق در سرتاسر جهان با سرعت زیاد در حال رخ دادن است. به طوریکه طبق آمار تنها در کشوری مانند آمریکا افزایش 6\% برای استخدام افراد متخصص در علم اقتصاد پیش بینی شده است که بیش از هر شغل دیگری در علوم انسانی است.

جایگاه اقتصاد | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

در کشورهایی مانند آمریکا و آلمان یا به طور کلی تمامی کشورهایی که در زمینه­ی مربوط به اقتصاد بسیار موفق ظاهر شده­اند نیاز به افراد فارغ التحصیل رشته­ی اقتصاد به میزان بسیار زیادی احساس می­گردد به صورتی که از این افراد انتظار می­رود بتوانند، مسائل مربوط به اقتصاد را تجزیه و تحلیل کنند، داده­ها را جمع آوری نموده و بر روی آنها تحقیق کنند، گرایش­ بازار را تفسیر کنند که امروزه گرایش به سمت کمبود آب، نفت و منابع تجدیدناپذیر و جایگزینی آنها با منابع تجدیدپذیر و تأثیر آن بر روی اقتصاد در سطح خرد و کلان خواهد بود، به سازمان­های دولتی و خصوصی مشاوره بدهند و بتوانند جداول و گزارشات را طبق آخرین دستاوردهای علوم آمار و ریاضیات فراهم سازند.

 

لذا در مقطع کارشناسی این رشته نیز بازار کار خوبی انتظار می­رود و در مقاطع بالاتر علاوه بر جایگاه بهتر، شرح وظایف بیشتری نیز محول خواهد شد. لذا قطعا جایگاهِ علمی مانند اقتصاد که تمامی چرخه­های مختلف کشور به آن وابسته است، بیش از پیش بالاتر رفته و تقاضای استخدام نیز برای آن افزایش یافته است. جایگاه این رشته آنقدر زیاد است که طبق آمار منتشر شده توسط Saving Spot در سال 2018، اکثر رهبران دنیا (41 نفر) در رشته­های سیاست و اقتصاد فارغ التحصیل گشته­اند.

دانشگاه‌­های برتر رشته­‌ی اقتصاد (لیست QS)

هر ساله تعداد زیادی از افرادی که علاقه مند به تحصیل در خارج از کشور باشند تمایل دارند تا با استفاده از یک نظام رتبه بندی بسیار معتبر، برترین دانشگاه­های مرتبط با رشته­ی خود را بیابند و براساس آن بتوانند اقدامات لازم را برای پذیرش صورت دهند. در بین نظام­های مختلف رتبه بندی دانشگاه­ها به صورت سالانه، نظام رتبه بندی QS بسیار معتبر است که ما نیز در این قسمت به کمک آن لیستی از دانشگاه­های برتر رشته­ی اقتصاد را در سال 2019 خدمت شما عزیزان معرفی می­کنیم.

دانشگاه‌­های برتر رشته­‌ی اقتصاد (لیست QS) | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

رتبه

نام دانشگاه

1

Harvard University

2

Massachusetts Institute of Technology (MIT)

3

Stanford University

4

University of California, Berkeley

5

University of Chicago

6

The London School of Economics and Political Science (LES)

7

Princeton University

8

Yale University

9

University of Oxford

10

University of Cambridge

11

Columbia University

12

Northwestern University

13

University of Pennsylvania

14

University of California, Los Angeles (UCLA)

15

New York University

16

Bocconi University

17

UCL

18

National University of Singapore

19

University of Michigan

20

University of California, San Diego (UCSD)

21

University of Toronto

22

Duke University

23

The University of Tokyo

24

The University of Melbourne

25

The Australian National University

26

Cornell University

27

The Hong Kong University of Science and Technology

28

The University of Warwick

29

University of British Columbia

30

Peking University

 

در اینجا به لیست 30 دانشگاه برتر رشته­ی اقتصاد طبق نظام رتبه بندی QS اشاره کردیم. اما بد نیست بدانید که این دانشگاه­ها براساس چه معیاری و با چه میزان تأثیر رتبه بندی شده­اند. در زیر به این معیارها و درصد تأثیر هر یک اشاره می­کنیم:

 • اعتبار دانشگاه (40\%)
 • اعتبار افراد شاغل (10\%)
 • نسبت اعضای هیأت علمی به دانشجو (20\%)
 • میزان استناد هر عضو هیأت علمی (20\%)
 • تعداد عضو هیأت علمی بین المللی (5\%)
 • تعداد دانشجویان بین المللی (5\%)

رشته­‌های مرتبط با اقتصاد

همانطور که کم و بیش در جریان هستید برای شرکت در دوره­های آزمون تخصصی رشته­ی اقتصاد شما حتما نیاز نیست تا در رشته­ی اقتصاد تحصیل کرده باشید بلکه می­توانید طبق لیست اعلامی، از طریق رشته­های دیگر نیز وارد رشته­ی اقتصاد گردید که به این رشته­ها اصطلاحا رشته­ی مجاز یا مرتبط گفته می­شود. دلیل انجام چنین کاری این است که پیشرفت سریع در علوم انسانی و نیاز به وجود این افراد در بخش­های مختلف آن و در نتیجه تغییرات زیاد در کتب علمی، سبب شده تا علوم مختلف کم کم از یکدیگر تفکیک شده تا بر حسب نیاز علاقه مندان به انتخاب بپردازند و در صورت علاقه بتوانند از رشته­ای وارد رشته­ی دیگر اما مرتبط گردند. لذا در این بخش فهرستی از رشته­‌های مورد تأیید تقدیم شما دوستداران گرامی رشته‌­ی اقتصاد می­گردد:

برای ورود به مقطع کارشناسی اقتصاد، به دلیل شناور بودن این رشته، تمامی گروه­های درسی مانند تجربی و ریاضی نیز قادر به شرکت کردن در آزمون ورودی آن هستند. پس از تحصیل در مقطع کارشناسی علاوه بر 5 شاخه­ی موجود در این مقطع (اقتصاد نظری، اقتصاد بازرگانی، اقتصاد کشاورزی، اقتصاد پول و بانکداری و اقتصاد صنعتی) که جزء رشته­های مرتبط یا مجاز برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد محسوب می­گردند، رشته­­هایی نظیر:

رشته­‌های مرتبط با اقتصاد | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

حسابداری، منابع کشاورزی و طبیعی، اقتصاد کشاورزی و منابع، انسان شناسی، مدیریت تجاری، قانون تجارت، مهندسی پزشکی، مهندسی شهری و محیط زیست، مهندسی شیمی، علوم شناختی، مهندسی و علم کامپیوتر، ارتباطات، مهندسی کامپیوتر و الکتریک، مهندسی مالی – دارایی و مالیاتی، جغرافیا، تاریخ، بیمه و مدیریت مراقبت از سلامت، روزنامه نگاری، ریاضیات، مهندسی مکانیک، مدیریت، بازاریابی، مهندسی و علم مواد، منابع طبیعی و محیط زیست، مدیریت اطلاعات و عملیات­ها، فلسفه، علوم سیاسی، سیاست عمومی، روانشناسی، جامعه شناسی، آمار و مطالعات شهری و جامعه، نیز مرتبط تلقی می­­شوند.

برای ورود به مقطع دکتری اقتصاد نیز رشته­هایی نظیر؛ تمامی گرایش­های علوم مرتبط با اقتصاد و خود اقتصاد، مدیریت قراردادهای بین المللی نفت و گاز و همچنین حقوق نفت و گاز نیز در زمره­ی رشته­های مرتبط یا مجاز قرار دارند.

درآمد ماهیانه (میانگین)

در این بخش قصد داریم به بررسی میزان درآمد ماهیانه­ی فردی که در رشته­ی اقتصاد فارغ التحصیل شده است بپردازیم و آن را با خارج از کشور مقایسه کنیم. درآمدها به صورت میانگین محاسبه شده است.

داخل کشور: طبق مصوبه­ای که شورای عالی از طرف وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرده است بسته به محل فعالیت افراد متخصص در زمینه­ی اقتصاد، میزان تخصص و یا مدرک تحصیلی و همچنین سابقه­­ی کار می­تواند متفاوت باشد اما به دلیل رویکردی که بر مبنای تخصص گرایی نیست، فرد شاغل در بخش­های مختلف از قبیل بنگاه­های مرتبط با اقتصاد، مشاوره­ در حوزه­ی اقتصاد، متصدی بانک و تحلیل­گر مسائل مالی و... حقوقی بیشتر از حقوق متعارف و مصوب قانون کار دریافت نخواهند کرد به جز اینکه به نحوی بتوانند خود را به منصب­هایی همچون وزارت خانه­­ها و یا اعضای هیأت علمی دانشگاه­ها برسانند.

درآمد ماهیانه (میانگین) | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

خارج کشور: در خارج از کشور نیز میزان درآمد افراد فارغ التحصیل رشته­ی اقتصاد به فاکتورهای مختلفی مانند کشور، شهر، دولتی یا خصوصی بودن محل کار، نوع فعالیت، میزان انجام کار در طی روز و همچنین مدرک دانشگاهی بستگی دارد. به عنوان مثال در کشور آمریکا که مناسب­ترین و عالی­ترین کشور هم برای تحصیل و هم کار خواهد بود، حقوق سالانه­ی یک فرد متخصص در زمینه­ی اقتصاد به صورت میانگین به صورت زیر است:

در صورت اشتغال در بخش مالی و بیمه، به صورت میانگین سالانه 124660 دلار آمریکا، در صورت اشتغال در نهادهای دولتی به جز بخش پست به صورت میانگین سالانه 111310 دلار، در صورت اشتغال در حرفه­ی خدمات مشاوره­ی فنی، علمی و مدیریتی سالانه به صورت میانگین 110900 دلار، اگر فرد فارغ التحصیل رشته­ی افراد متخصص در زمینه­ی اقتصاد در بخش خدمات توسعه و تحقیق علمی مشغول به کار شود سالانه 102 هزار دلار و اگر در بخش­های مرکزی و وزارت­خانه­های دولتی به جز بیمارستان­ها و آموزش مشغول به کار شوند به صورت میانگین در سال 69170 دلار درآمد خواهند داشت.

درآمد ماهیانه (میانگین) | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

البته باید توجه داشت که در صورت اشتغال فرد فارغ التحصیل رشته­ی افراد متخصص در زمینه­ی اقتصاد در شرکت­های بسیار بزرگ و معتبری مانند آمازون (سالانه 132 هزار دلار آمریکا) و گروه بانک جهانی (118 هزار دلار آمریکا در سال) درآمد خواهند داشت.

در کشور انگلستان که دومین کشور در دنیا که افراد فارغ التحصیل اقتصاد بیشترین درآمد را در آن خواهند داشت، سالانه به صورت میانگین 70 هزار پوند دریافت خواهند کرد.

در کشور ایتالیا که سومین کشور در دنیا که افراد فارغ التحصیل اقتصاد بیشترین درآمد را در آن خواهند داشت، سالانه به صورت میانگین 54 هزار یورو دریافت خواهند کرد.

کشور سنگاپور با دارا بودن تحصیلات عالی و موقعیت شغلی فوق العاده، توانسته به افراد فارغ التحصیل در رشته­ی اقتصاد سالانه به صورت میانگین 69 هزار دلار سنگاپور حقوق بدهد.

کشور کانادا نیز که علاوه بر داشتن سطح تحصیلاتی عالی، توانسته موقعیت شغلی بسیاری را نیز برای دانشجویان بومی و بین المللی فارغ التحصیل در رشته­ی اقتصاد فراهم کند، سالانه به صورت میانگین 68 هزار دلار کانادا به این افراد شاغل حقوق می­دهد.

کشور استرالیا نیز در رده­های بعدی برای اشتغال مخصوصا در زمینه­ی اقتصاد است که افراد شاغل در این حوزه به صورت میانگین در سال 77 هزار دلار استرالیا حقوق دریافت می­کنند.

مقطع کارشناسی اقتصاد

در این قسمت سعی می­کنیم تا به طور خلاصه و مفید مقطع کارشناسی اقتصاد را در خارج از کشور بیان نماییم که به شرح زیر است.

قبل از اینکه به بررسی مقطع کارشناسی اقتصاد بپردازیم لازم است تا نکته­ای بسیار واجب را در مورد آن بدانید. رشته­ی اقتصاد در مقطع لیسانس به دو صورت بوده و دو نوع مدرک کلی اعطا می­گردد. نوع اول که به آن B.S. و نوع دوم B.A. در اقتصاد است که در هر دو صورت شما 120 واحد در مقطع لیسانس طی 4 سال با حداقل نمره­ی سطح C را خواهید گذراند که تنها تفاوت این دو در پیش نیاز زبان و ریاضی است. به این صورت که در B.S. نیازی به پیش نیاز زبان ندارید اما در B.A. باید نمره­ی سطح متوسط زبان (107 تا 112) را داشته باشید. در B.S. باید سطح ریاضی شما بسیار عالی باشد در صورتی که در B.A. تنها نیاز به گذراندن تعداد کمی واحد ریاضی خواهید بود.

B.S.= Bachelor of Science و B.A.= Bachelor of Art است.

مقطع کارشناسی اقتصاد | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

اکنون به بررسی برخی از واحدهای درسی رشته­ی اقتصاد در سال­های اول تا چهارم مقطع لیسانس می‌پردازیم:

در سال اول تحصیلی مقطع لیسانس اقتصاد واحدهای درسی نظیر؛ اقتصاد خرد، محاسبات 1، مبانی تجارت، هنرهای خلاقانه و رشته­های انسانی، علوم رفتاری و اجتماعی، اصول بیمه، مدیریت مالی سمینار، اقتصاد کلان، تغییرات فرهنگی و تاریخی، مبانی جامعه شناسی، نظام­های مرتبط با اقتصاد، آزمون مهارت سنجی کمّی ریاضی را همراه با واحدهای اختیاری آزاد خواهید گذراند.

در سال دوم تحصیلی مقطع لیسانس اقتصاد واحدهای درسی مانند؛ تئوری کمّی اقتصاد خرد، آمار 1، حسابداری 1، علوم طبیعی و تکنولوژی همراه با آزمایشگاه، تئوری حد واسط اقتصاد کلان، روش­های مقداری در بازرگانی، اقتصاد منابع، حقوق کار و روابط صنعتی، آمار 2، حسابداری صنعتی، مهارت سنجی کمّی به همراه واحدهای اختیاری آزاد خواهید گذراند.

در سال سوم تحصیلی مقطع لیسانس اقتصاد نیز واحدهایی نظیر مهارت­های نگارشی، متغیرهای چند فرهنگی، واحدهای اختیاری، اقتصاد کشاورزی، اقتصاد سنجی، اقتصاد مدیریت، ارزیابی طرح­های مربوط به اقتصاد، پژوهش عملیاتی، حقوق تجارت را خواهید گذراند.

در سال چهارم تحصیلی مقطع لیسانس اقتصاد نیز؛ تجارت بین الملل، اقتصاد توسعه، اقتصاد جهان، جامعه شناسی روستایی، عملیات بانکی خارجی، سیاست­های پولی و مالی، تجزیه و تحلیل صورت­های مالی و برنامه ریزی در حوزه­ی اقتصاد را خواهید گذراند.

لازم به ذکر است که گرایش­های مختلف مقطع لیسانس تنها در 30 واحد با یکدیگر تفاوت دارند که با وجود دروس اختیاری تا حد زیادی قابل جبران بوده و تفاوت زیادی ندارند.

مقطع کارشناسی ارشد اقتصاد

معمولا مدت زمانی که برای مقطع کارشناسی ارشد اقتصاد طول می­کشد بسته به نوع دانشگاه و گرایش متفاوت است اما در اینجا سعی می­کنیم تا واحدهای کلی برای تمامی گرایشات و در واقع آن دسته از واحدهایی که مورد پذیرش دانشگاه­های برتر جهان بوده و در تمامی آنها تدریس می­گردد را ذکر کنیم.

معمولا دانشجویان رشته­ی اقتصاد در مقطع فوق لیسانس 30 واحد را در طی 2 سال می­گذارنند که اگر دانشگاه یا کشور خود را عوض کنند بسته به کشور مقصد باید حدود 13 تا 14 واحد را بگذرانند. همچنین دانشجویان در این مقطع واحدهای مشترک گرایش­های دیگر را نیز خواهند داشت اما 8 واحد تخصصی مختص همان گرایش را پاس خواهند کرد.

مقطع کارشناسی ارشد اقتصاد | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

واحدهایی که باید گذرانده شوند به شرح زیر است:

13 تا 14 واحد مورد نیاز: مقدمه­­ای بر آمار برای اقتصاد ، مقدمه­ای بر ریاضیات در مورد اقتصاد، اقتصاد­سنجی 1 و 2، اقتصاد خرد و اقتصاد کلان.

در ترم 1 واحدهایی همچون: یادگیری ماشینی، داده­­های بزرگ، اقتصاد سنجی مالی، اقتصاد­سنجی خرد، برنامه ریزی پیشرفته با پایتون و تئوری برنامه­ی کاربردی ارائه می­شوند.

در ترم 2 واحدهایی مانند؛ اعتبار مالی و تصمیم گیری، اقتصاد سنجی مالی، اقتصاد رفتاری، اقتصاد بین‌الملل و مدیریت پورتفولیو (آلبوم کار) و سرمایه گذاری­ها ارائه می­گردند.

در ترم 3 نیز واحدهای؛ اقتصاد عمومی، اقتصاد سلامت، اقتصاد صنعتی، اقتصاد و قانون، اقتصاد پرسنل و تبعیض دستمزدها بررسی می­گردند.

در ترم 4 نیز علاوه بر ارائه و دفاع از پایان نامه در مورد رشته و گرایش این مقطع، واحدهایی مانند آنالیز ریاضیاتی برای افراد متخصص در زمینه­ی اقتصاد، اقتصاد­سنجی خرد پیشرفته، تئوری برنامه­ی پیشرفته و اقتصاد اطلاعات گذرانده می­شوند.

دکتری اقتصاد

تحصیل دوره­ی دکتری اقتصاد حدود 4 سال طول می­کشد (فول تایم) که البته بسته به نوع دانشگاه و کشور مقصد می­تواند متفاوت نیز باشد. همچنین اگر به صورت پاره وقت در این مقطع به تحصیل پرداخته شود بین 6 تا 8 سال طول خواهد کشید. افرادی که دارای مدرک فوق لیسانس اقتصاد یا یکی از گرایش­های مربوطه­ی آن باشند می­توانند پس از گذراندن آزمون مربوطه و تأیید مدارک خود وارد این مقطع گردند.

دکتری اقتصاد | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

دروس تخصصی که در این زمینه ارائه می­گردند همراه با 18 واحد پایان نامه­ی دکتری، در برخی دانشگاه­ها به 50 واحد نیز می­رسد. برخی از دروسی که در این مقطع ارائه می­گردند عبارتند از: اقتصاد کلان، توسعه، تاریخچه­ی اقتصاد ، اقتصاد رفتاری/آزمایشی، اقتصاد عمومی/محیط زیستی، اقتصاد کار و تعاون، اقتصاد سازمان­های صنعتی، تجارت بین الملل، اقتصاد­سنجی و تئوری اقتصاد خرد.

همچنین پایان نامه­های دکتری نیز که در این مقطع ارائه می­گردند بیشتر حول موضوعاتی از قبیل، اقتصاد­سنجی، سازمان صنعتی، اقتصاد انرژی و منابع، طراحی بازار، تئوری اقتصاد­های خرد و کلان، اقتصاد عمومی، اقتصاد توسعه، اقتصاد مالی و... هستند.

در انتها نیز معمولا برخی از دانشگاه­ها به عنوان دوره­ی تکمیلی از دانش آموختگان این مقطع درخواست می­کنند تا چند ساعت اجباری را در همان دانشگاه یا مؤسسه­ی تحت نظارت خود به تدریس بپردازند تا صلاحیت و عیار علمی آنها سنجیده شود.

گرایش‌­ها و زیر مجموعه­‌های اقتصاد

معمولا دانشجویانی که وارد مقطع لیسانس در هر رشته­ای می­گردند از مهم­ترین چالش­های ذهنی آنان، انتخاب گرایش متناسب با رشته­ی تحصیلی موجود است تا در مقطع فوق لیسانس انتخابی درست داشته باشند و حتی این چالش برای کسانی که قصد انتخاب یکی از گرایش­های اقتصاد را داشته باشند نیز وجود دارد. نکته­ی مهم این است که تفاوت گرایش­های اقتصاد با یکدیگر در حد چند واحد است که این واحدها را در دروس اختیاری می­توانند انتخاب کنند.

گرایش‌­ها و زیر مجموعه­‌های اقتصاد | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

گرایش­های مقطع لیسانس اقتصاد که دانشجویان هنگام ورود به دانشگاه می­توانند آنها را انتخاب کرده و به تحصیل بپردازند شامل 5 شاخه خواهد بود که عبارتند از: اقتصاد نظری، بازرگانی، کشاورزی، پول و بانکداری و صنعتی.

نظری: در این شاخه مباحث اصلی تئوری­های اقتصاد ریاضی و اقتصاد­سنجی مطالعه می­شوند که تأکید بر روی تئوری ریاضی است و مطالعه­ی تجارت کمتر صورت می­گیرد.

بازرگانی: در این شاخه به مطالعه­ی ویژگی­های توصیفی و تحلیلی در تولید و مدیریت بازاریابی همراه با کاربرد، مقررات مالیات، حسابرسی­ها و اصول حسابداری پرداخته می­شود. از طرفی نیز در این شاخه، انتخاب شیوه­ی کار مناسب با کمک مدل تصمیم گیری و شیوه­های کمّی آموخته می­شود.

گرایش‌­ها و زیر مجموعه­‌های اقتصاد | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

کشاورزی: در این شاخه به مطالعه­ی اقتصاد مرتبط با محصول و زمین کشاورزی پرداخته می­شود چرا که این صنعت دارای پیوستگی در تولید نیست و عواملی نظیر آب، هوا و خاک تأثیر زیادی بر روی آن دارند.

پول و بانکداری: در این شاخه افراد به مطالعه­ی عملیات بانکداری، سازمان­های پولی و تجزیه و تحلیل صورت­های مالی، طرح­های مربوط به اقتصاد و... می­پردازند.

صنعتی: در این شاخه نیز به دانشجویان، ساختار بازرگانی بین المللی و قوانین حاکم بر بازار صنعت، سیاست­های رقابتی، هزینه­ها و حقوق کاری و... تدریس می­گردد.

گرایش­های اقتصاد که در مقطع فوق لیسانس وجود دارند و پس از فارغ التحصیلی در لیسانس می­توانید آنها را برای ادامه تحصیل انتخاب نمایید شامل: علوم مربوط به اقتصاد، اقتصاد انرژی، توسعه­ی اقتصاد و برنامه ریزی، اقتصاد محیط زیست، اقتصاد هنر، برنامه ریزی سیستم­های اقتصاد ، اقتصاد و تجارت الکترونیک، اقتصاد شهری و اقتصاد نفت و گاز هستند.

گرایش‌­ها و زیر مجموعه­‌های اقتصاد | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

گرایش­های رشته­ی اقتصاد در مقطع دکتری که دانشجویان فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد یا رشته­های مجاز می­توانند انتخاب نمایند شامل: اقتصاد بخش عمومی، اقتصاد پولی، توسعه­ی اقتصاد ، اقتصاد­سنجی، اقتصاد منابع، اقتصاد شهری و منطقه­ای، اقتصاد بین الملل، اقتصاد بیمه، اقتصاد مالی، اقتصاد ریاضی و اقتصاد نهادگرا هستند.

همچنین لازم به ذکر است که در برخی سال­ها و در برخی دانشگاه­ها، دانشجویان بین الملل اجازه دارند تا در مقطع فوق لیسانس در دو گرایش تحصیل کنند. با توجه به گستردگی زیاد گرایش­های اقتصاد، فرصت معرفی هر یک در این مقاله نمی­گنجد لذا بسیار ضروری است تا افرادی که قصد ادامه­ی تحصیل در هر کدام از این گرایش­ها را دارند، حتما در مورد آنها به طور کامل تحقیق نموده و پس از بررسی جوانب اقدام به انتخاب نمایند، چرا که هر گرایش روحیات خاص خود را می­طلبد.

زبان تحصیل در کشورهای مختلف

همیشه یکی از سؤالات رایج افرادی که قصد ادامه­ی تحصیل رشته­ی اقتصاد در خارج کشور را دارند، زبان تحصیل این رشته در کشور مقصد خواهد بود. برخی از کشورها به زبان رسمی خود، رشته­ی مورد نظر مانند اقتصاد را تدریس می­کنند (ایتالیا و چین) و شما ملزم به شرکت در کلاس­های زبان برای فراگیری آنها هستید و پس از اتمام دوره و قبولی، می­توانید در کلاس­های درسی رشته­ی مد نظر شرکت نمایید.

زبان تحصیل در کشورهای مختلف | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

با این وجود زبان تحصیل در اکثر دانشگاه­های دنیا برای رشته­ی اقتصاد، زبان انگلیسی است چرا که زبانی بین المللی محسوب می­گردد. در برخی از کشورها در صورت نداشتن مدرک زبان انگلیسی برای شما امتیاز منفی لحاظ نخواهند کرد.

به عنوان مثال در کشور انگلستان و اکثر کشورهای اروپایی شما حتما باید مدرک زبان انگلیسی IELTS داشته باشید. برای کشور انگلستان، جهت تحصیل در رشته­ی اقتصاد در هر یک از دانشگاه­های پذیرنده­ی آن، نمره­ی قبولی IELTS، 7 مورد نیاز است و در صورت دارا نبودن این مدرک باید در دوره­های فشرده­ی مربوطه شرکت نموده و در صورت کسب نمره­ی حداقلی، مجاز به شرکت در کلاس­های درسی خواهید شد.

زبان تحصیل در کشورهای مختلف | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

در واقع به دلیل اینکه اکثر دانشگاه­های بسیار معتبر دنیا در زمینه­ی اقتصاد، در آمریکا و انگلستان وجود دارند نگرانی بابت زبان تحصیلی به جز انگلیسی نخواهید داشت مگر اینکه مقصد دیگری را برای تحصیل به هر دلیلی انتخاب نمایید. اما اگر در دانشگاه کشورهایی مانند ایتالیا، ژاپن و چین قصد ادامه­ی تحصیل در اقتصاد را داشته باشید، قطعا نیاز به داشتن مدرک B1 زبان رسمی آن کشور و در مقاطع بالاتر نیاز به گذراندن آزمون­های مرتبط خواهید بود.

امکان بورسیه شدن

با توجه به گستردگی بسیار زیاد اقتصاد در جوامع دنیا و کاربردهای بسیار وسیع آن، امکان بورسیه گرفتن در دانشگاه­های معتبر دنیا در این رشته بالا رفته است و حتی در برخی موارد دانشجویان می­توانند از تحصیل رایگان نیز بهره مند شوند.

به عنوان مثال در کشور ایتالیا، که از پیشگامان علم اقتصاد در دنیا نیز محسوب می­گردد طبق قوانین آموزشی حاکم بر آن هر سال به دانشجویان بین المللی و بومی (در حال تحصیل در خارج) خود بورسیه­ی تحصیلی اعطا می­کند. مثلا در دانشگاه Bocconi در این کشور، بورسیه­ی تحصیلی به دانشجویان ممتاز و برتر در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس بورسیه تعلق می­­گیرد. این بورسیه شامل نصف کردن هزینه­ی شهریه یا حذف کامل آن و اعطای فاند تا سقف 12 هزار یورو در سال برای مقطع لیسانس و تا سقف 13 هزار یورو در سال برای مقطع فوق لیسانس است.

امکان بورسیه شدن | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

همچنین در کشوری مانند سنگاپور به دانشجویان برتر شرایطی برای اعطای بورسیه قرار دارد که در صورت تأیید مدارک می­توانند از آن بهره مند گردند. این بورسیه هزینه­های ثبت نام و شهریه را پوشش خواهد داد. بورسیه­ی اعطا شده سه نوع خواهد بود و در دو مرحله؛ قبل از آزمون صلاحیت سنجی و بعد از آزمون صلاحیت سنجی قابل ارائه است.

برای دانشجویان بومی سنگاپور قبل از آزمون صلاحیت سنجی ماهانه 2700 دلار سنگاپور و پس از آن ماهانه 3200 دلار سنگاپور پرداخت می­گردد. برای دانشجویانی که توانسته باشند اقامت دائم سنگاپور را کسب کرده باشند، قبل از آزمون صلاحیت سنجی ماهانه 2200 دلار سنگاپور و پس از آن 2700 دلار سنگاپور دریافت می­کنند. همچنین دانشجویان بین الملل نیز قبل از آزمون صلاحیت سنجی نیز می­توانند ماهانه 2 هزار دلار سنگاپور و پس از آن 2500 دلار سنگاپور دریافت کنند.

امکان بورسیه شدن | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

در کشورهایی نظیر آمریکا و انگلستان نیز امکان بورسیه شدن وجود دارد اما شرایط اعطای آنها بسیار سخت بوده و نظام کلی برای آن وجود ندارد زیرا هر دانشگاهی در هر ایالت قوانین خاص خود را دارد.

واحدهای درسی (مشترک)

همانطور که عنوان گردید رشته­ی اقتصاد ترکیبی از علوم جامعه شناسی، علوم سیاسی و روانشناسی است و در مقاطع مختلف تحصیلی مانند لیسانس، فوق لیسانس و دکتری دارای گرایش­های زیادی است. گرایش­های زیاد در هر رشته­ی تحصیلی نشان از تنوع و گستردگی آن علم بوده تا بتوان در تمامی جنبه­های آن به تحصیل پرداخت. یکی از راه­هایی که سبب می­شود تا افراد آشنایی کافی با این گرایش­ها پیدا کنند، وجود واحدهای درسی مشترک است.

واحدهای درسی (مشترک) | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

واحدهای درسی مشترک یا به عنوان واحدهای اصلی در اقتصاد به دانشجویان ارائه می­گردند و یا در قالب واحدهای اختیاری که مجموعا باعث می­شوند افراد نسبت به گرایش­های مختلف آشنایی زیادی پیدا کنند.

واحدها درسی مشترک رشته­ی اقتصاد عبارتند از:

زبان تخصصی - اصول سازمانی و مدیریت – حقوق تجارت – مبانی جامعه شناسی – ریاضیات – آمار – روش تحقیق – اصول حسابداری – جغرافیای اقتصاد – اقتصاد خرد – اقتصاد کلان – پول و بانکداری – نظام­های مربوط به اقتصاد – تجارت بین الملل – اقتصاد توسعه.

آزمون‌­های مرتبط با رشته­‌ی اقتصاد (آزمون ورودی)

در خارج از کشور برای ورود به مقاطع مختلف اقتصاد، نیاز به گذراندن آزمون­های مختص آن و کسب نمره­ی قبولی دارید. در این قسمت به معرفی این آزمون­ها می­پردازیم:

 • آزمون ورودی مقطع کارشناسی:

معمولا برای ورود به مقطع لیسانس اقتصاد، آزمون ورودی بین المللی خاصی وجود ندارد و هر دانشگاه بسته به ضوابط و قوانین خود ممکن است اقدام به برگزاری آزمون ورودی کرده و پس از کسب حداقل نمره­ی مورد نیاز، موفق به ورود در این دوره می‌گردید. معمولا آزمونی که در اکثر دانشگاه­های سرتاسر دنیا برای ورود به این مقطع از اقتصاد برگزار می­گردد، معروف به SET یا Symbiosis Entrance Test است. شاید تنها تفاوتی که در زمینه­ی این آزمون بین دانشگاه­های مختلف وجود دارد، سقف حد نصاب نمره­ی قبولی است. این آزمون هر سال در ماه ژوئن و جولای برگزار می­گردد و پس از شرکت در آن، تنها دانشجویانی که بتوانند نمره­ی قبولی را کسب کنند موفق به ورود به مقطع کارشناسی اقتصاد خواهند شد.

آزمون ورودی مقطع کارشناسی: | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

 • آزمون ورودی مقطع کارشناسی ارشد:

برای مقطع کارشناسی ارشد اقتصاد، آزمون­های ورودی زیادی وجود دارند که بسته به نوع دانشگاه یک یا تعدادی از آنها طبق زمان اعلام شده هر ساله برگزار می­گردد و تنها کسانی که بتوانند نمره­ی قبولی را کسب کنند مجوز حضور برای مقطع بالاتر را کسب خواهند کرد. یکی از این آزمون­ها منطق GRE است که باید نمره­ی بالای 80\% یعنی 160 را کسب کنید. نمره­ی آزمون نگارش تحلیلی GRE که باید حداقل نمره­ی 150 را کسب نمایید. نمره­ی GPA بالای 3.5 باشد. نمره­ی تافل بالای 105 نیز باید ارائه کنید. همچنین باید در برخی از دانشگاه­های در آزمون­های جداگانه­ی ریاضی و آمار نیز بتوانید نمره­ی حدنصاب را کسب کنید.

آزمون­ها کاملا به صورت آنلاین بوده و نتیجه نیز به صورت آنلاین اعلام می­گردد. علاوه بر این آزمون­های تخصصی، آزمون زبان کشور مقصد نیز برگزار می­گردد و این آزمون­ها مختص کشورهایی است که در این مقطع به جز زبان انگلیسی، به زبان رسمی کشور خود، مقطع کارشناسی ارشد اقتصاد را تدریس کرده و دانشجو باید در آزمون زبان رسمی آن کشور نیز نمره­ی قبولی را بدست آورد.

آزمون ورودی مقطع کارشناسی: | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

 • آزمون ورودی مقطع دکتری:

برای ورود به مقطع دکتری علاوه بر آزمون­های GRE، آزمون­های جداگانه­ی مباحث اقتصاد خرد و کلان و تأیید صلاحیت، آزمون ورودی NET نیز برگزار می­شود که در صورت کسب نمره­ی حد نصاب می­توانید وارد مقطع دکتری اقتصاد شوید. آزمون ورودی و تأیید ثبت نام شما در آن به منزله­ی تأیید شدن مدارک قبلی مورد نیاز شما است.

همچنین برخی کشورها مانند ژاپن و چین و ایتالیا آزمون­های خود را به زبان رسمی کشور خود برگزار می­کنند و شما قبل از ورود به این مقطع حداقل باید مدرک زبان کشور مورد نظر را در سطح B داشته باشید و این از ضروریات غیر قابل حذف برای ثبت نام در آزمون ورودی مقطع دکتری رشته­ی اقتصاد در این کشورها خواهد بود.

مجوز کار با مدرک (پس از اتمام تحصیل)

در بسیاری از کشورهای جهان شما قادر نخواهید بود تا تنها با داشتن مدرک رشته­ی اقتصاد و حتی سایر رشته­ها، مستقیما در حوزه­ی مربوطه اشتغال یافته و مشغول به کار شوید. چرا که قبل از اشتغال یافتن و پس از ارسال مدارک لازم، باید مجوز کار را از سازمان مربوطه در کشور مقصد دریافت نمایید. به عنوان مثال در کشورهای آمریکای شمالی مانند کانادا، صلاحیت کاری شما بسته به گرایش تحصیلی، توسط سازمان مسئول ارزیابی کارکنان ماهر بررسی خواهد شد که برای آنها رده­ی دانشگاه محل تحصیل و رده­ی تحصیلاتی شما بسیار مهم و تأثیرگذار خواهد بود. معمولا مدارکی که برای بررسی از شما درخواست می­کنند به شرح زیر است:

 • اصل مدارک تحصیلی پس از دیپلم با ترجمه یا تنها نسخه­ی ترجمه شده­ی آن (حتما بررسی کنید که حداقل مدرک مورد نیاز برای اشتغال به اقتصاد در کشور مقصد چیست در غیر این صورت بدون بررسی سایر مدارک، فورا مردود اعلام می­گردید)
 • مدارک شناسایی معتبر مانند پاسپورت، عقدنامه، شناسنامه و...
 • مدارک مرتبط با دعوت نامه­ی کار از سوی کارفرما
 • مدرک زبان آیلتس آکادمیک
 • مدارک مرتبط با سابقه­ی کاری
 • اثبات عدم سوء سابقه با مدارک
 • مدارک تأیید کننده­ی سلامت کامل بدنی

مجوز کار با مدرک (پس از اتمام تحصیل) | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

تمامی مدارک ارسالی شما باید به زبان انگلیسی یا فرانسوی (اگر متقاضی کار در ایالت کبک کانادا باشید). اگر متقاضی کار در ایالت کبک کانادا باشید، پروسه­ی انتخاب کارجوی ماهر، متفاوت خواهد بود. در نهایت نیز باید هزینه­ی بررسی مدارک که معادل 155 دلار کانادا است را پرداخت کنید.

فراموش نکنید که برای اخذ مجوز کار در کشور مقصد، چه از قبل اقامت داشته باشید و چه تحت عنوان ویزای کاری اقدام نمایید، باید مجوز دریافت کنید و مراحل آن طی شود. ویزای کاری رشته­ی اقتصاد مشتمل بر سه نوع است: ویزای کاری شغل آزاد و ویزای کار مختص کارفرمای خاص و ویزای کار مختص نیروهای کار دائمی. به عنوان مثال اگر از سازمان خاصی که در زمینه­ی اقتصاد فعالیت دارد دعوت نامه­ جهت اشتغال داشته باشید، باید ویزای مربوط به آن را پیگیری کرده و اخذ نمایید. همچنین اگر خواهان کار دائمی در رشته­ی اقتصاد برای کشور کانادا باشید باید به صورت آنلاین پروسه­ی آن را انجام دهید که به سیستم آن Express Entry گفته می­شود.

مجوز کار با مدرک (پس از اتمام تحصیل) | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

اقتصاد در آمریکا

دانشگاه­های آمریکا با دارا بودن سطح آموزشی بسیار بالا و نظام مند، مراکز بسیار معتبر و امکانات بی‌نظیر سبب شده­اند تا علاوه بر رتبه­ی بسیار خوب، تقریبا انتخاب اول تمامی دانشجویان بین المللی در سرتاسر دنیا است. لذا از این بابت تمامی دانشجویان در مورد تحصیل رشته­ی اقتصاد در این دانشگاه­ها اطمینان خاطر خواهند داشت.

مقطع کارشناسی در دانشگاه­های آمریکا برای رشته­ی اقتصاد، 4 سال، کارشناسی ارشد 2 سال و دکتری نیز 3 تا 6 سال خواهد بود که در تمامی دوره­ها زبان تدریس اقتصاد، به انگلیسی خواهد بود. که این مورد یکی از فاکتورهای اساسی و تأثیرگذار در زمینه­ی هزینه­ی تحصیل و البته زندگی است. مورد بعدی که در هزینه­ی زندگی در آمریکا تأثیرگذار خواهد بود شهر و منطقه­ی محل زندگی است که خود وابسته به محل دانشگاه است.

اقتصاد در آمریکا | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

دانشگاه­های برتر آمریکا در رتبه بندی جهانی طبق نظام QS شامل؛ هاروارد، MIT، استنفورد، کالیفرنیا (برکلی)، شیکاگو، پرینستون، یِیل، دانشگاه شمال غربی، پنسیلوانیا، کالیفرنیا (لس آنجلس)، نیویورک، میشیگان، کالیفرنیا (سن دیگو)، دوک و کُرنِل است. لذا مشاهده می­کنید که آمریکا در 30 رتبه­ی اول جهانی، دارای 15 دانشگاه برتر در زمینه­ی اقتصاد است.

همانطور که گفته شد و دلیل آن نیز واضح و شفاف است، آمریکا انتخاب اول کلیه­ی دانشجویان بین المللی برای تحصیل خواهد بود که رشته­ی اقتصاد نیز از این قاعده مستثنی نبوده ضمن اینکه فرصت­های شغلی عالی نیز پس از فراغت از تحصیل برای آنان وجود خواهد داشت. اما در کنار این مزیت بزرگ و در اختیار داشتن چنین سیستم آموزشی پیشرفته­ای، طبیعتا باید انتظار هزینه­های تحصیل و زندگی سنگینی نیز داشت.

هزینه­ی تحصیل: همانطور که عنوان گردید هزینه­ی تحصیل برای هر فرد در رشته­ی اقتصاد به فاکتورهای زیادی بستگی دارد به عنوان مثال اگر در دانشگاه­های دولتی آمریکا مشغول به تحصیل اقتصاد شوید، متوجه خواهید شد که دو نوع شهریه وجود دارد، نوع اول برای افراد مقیم همان ایالت و نوع دوم برای هر فرد دیگری (یعنی خواه دانشجوی آمریکایی ایالت دیگر و خواه دانشجوی کشوری دیگر). دانشگاه­های خصوصی نیز به طور کلی شهریه برای تمامی انواع دانشجویان بومی و بین المللی یکسان بوده اما به مراتب گران­تر است. و برخی از دانشگاه­های دولتی بسیار معروف آمریکا نیز در برخی موارد شهریه­ی تحصیلی گران­تری نسبت به دانشگاه­های خصوصی دارند.

در مقطع لیسانس هزینه­ی تحصیل رشته­ی اقتصاد در سال، معمولا برای دانشگاه­های دولتی و دانشجویان بین الملل حدود 25 هزار دلار و برای دانشگاه­های خصوصی نیز حدود 35 هزار دلار است. شهریه­ی برخی از دانشگاه­ها ممکن است به 50 هزار دلار در سال نیز برسد. برای مقطع فوق لیسانس اقتصاد نیز هزینه­ی تحصیلی در سال، در دانشگاه­های دولتی و برای دانشجویان بین الملل 20 تا 35 هزار دلار در سال بوده و برای دانشگاه­های خصوصی نیز به 40 هزار دلار در سال نیز می­رسد. مقطع دکتری اقتصاد نیز هزینه­ی تحصیل بین 28 هزار تا 40 هزار دلار در سال برای دانشجویان بین الملل خواهد داشت.

اقتصاد در آمریکا | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

هزینه­ی زندگی: اگر هزینه­ی اتاق و غذا و خورد و خوراک داخل دانشگاه به همراه کارت دانشجویی را نیز محاسبه کنیم: برای دانشجویان بومی و غیر بومی در دانشگاه­های دولتی 11140 دلار در سال به مبلغ گفته شده اضافه می­گردد و در دانشگاه­های خصوصی حدود 12680 دلار در سال به مبلغ فوق الذکر افزوده می­شود.

هزینه­ی زندگی نیز بستگی شدید به سبک زندگی هر فرد و محل زندگی دارد. اگر بخواهیم هزینه­های حمل و نقل، خرید کتاب (1100 دلار در سال)، بیمه (هزار تا 1400 دلار در سال) و... را نیز به اعداد فوق اضافه کنیم برای یک دانشجوی بومی در حدود 26 هزار دلار در سال، برای دانشجویان غیر بومی نیز حدود 42 هزار دلار در سال خواهد شد که اگر در دانشگاه خصوصی سکونت داشته باشند می­تواند تا 53 هزار دلار در سال نیز برسد. یعنی به عبارتی هزینه­ی تحصیل و زندگی یک دانشجو در مقطع لیسانس تقریبا معادل مبالغ گفته شده خواهد شد. که برای مقطع فوق لیسانس می­تواند به 64 هزار دلار در سال و برای دکتری به 80 هزار دلار در سال نیز برسد.

البته ناگفته نماند که همیشه دانشگاه­های دولتی در آمریکا، هزینه­ی تحصیلی و زندگی کمتر از دانشگاه­ها یا مؤسسات خصوصی ندارند به عنوان مثال دانشگاه­های برتر اقتصاد و نوع دولتی مانند هاروارد، هزینه­ی تحصیلی و زندگی در آنها مشابه دانشگاه­های خصوصی است.

به خاطر داشته باشید که اگر در لیست دانشجویان برتر و ممتاز قرار بگیرید، می­توانید از بورسیه­های تحصیلی کشور آمریکا نیز بهره مند شوید و بخشی از هزینه­های خود را جبران نمایید. البته در نظر داشته باشید که علاوه بر بورسیه، می­توانید به صورت هفتگی 10 تا 30 کار کنید و برای هر ساعت کار نیز حدود 15 دلار دریافت نمایید که این امر خود می­تواند بخشی از هزینه­های تحصیل را جبران نماید.

اینترنت ماهانه نیز مبلغی معادل 40 تا 50 دلار خواهد بود. خدمات تلفن نیز برای شما هزینه­ای معادل 50 دلار در ماه خواهد داشت. هزینه­ی آب، فاضلاب و زباله در آمریکا برای مسکن در اکثر موارد برای صاحب خانه است اما اگر بر عهده­ی شما باشد هزینه­ای در حدود 50 تا 80 دلار در ماه را متحمل خواهید شد.

اقتصاد در انگلستان

امروزه تحصیل در کشورهای اروپایی به خصوص انگلستان و علی الخصوص در رشته­ی اقتصاد طرفداران بسیار زیادی دارد که دانشجویان بین المللی در این زمینه اقدام می­نمایند. رشته­ی اقتصاد در انگلستان جزء رشته­های رده بالا محسوب می­گردد و همانطور که قبلا گفته شد حتی هم ارز با رشته­های پزشکی در نظر گرفته می­شود ضمن اینکه به زبان انگلیسی نیز تدریس می­شود. طی کردن رشته­ی اقتصاد در انگلستان نیازمند زمانی معادل 3 سال در مقطع لیسانس، 1 تا 2 سال در مقطع فوق لیسانس و 3 تا 6 سال در مقطع دکتری خواهد بود.

در رده بندی سال 2019 توسط نظام رتبه بندی QS، دانشگاه­های اقتصاد و علوم سیاسی لندن، آکسفورد، کمبریج، کلمبیا، UCL و وارویک در دسته­ی دانشگاه­های برتر دنیا در رشته­ی اقتصاد قرار گرفته­اند. نمره­ی آیلتس برای ورود به این دانشگاه­ها نباید از 7 کمتر باشد و همچنین در مهارت­هایی مانند ریاضی، آمار و محاسبات نباید کمتر از 6 کسب کنید.

اقتصاد در انگلستان | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

همانطور که اطلاع دارید تحصیل هر رشته­ای در هر کشور خارجی، نیازمند تأمین هزینه­ی تحصیل و زندگی نیز هست و تخمین این مقادیر به فاکتورهای مختلفی از قبیل؛ کشور، شهر، نوع دانشگاه، بومی یا بین المللی بودن، سبک زندگی و تیپ شخصیتی بستگی دارد. لذا در این مطلب به بررسی هزینه­ی تحصیل در انگلستان می­پردازیم که با داشتن سیستم آموزشی بسیار پیشرفته و مطرح در دنیا (داشتن 6 دانشگاه برتر طبق آخرین رتبه بندی دانشگاه­ها در بین 30 دانشگاه اول)، توانسته دانشجویان بین المللی زیادی را به سمت خود جذب کند و در نتیجه انتظار معقول، داشتن هزینه­ی تحصیل سنگین و همچنین هزینه­ی زندگی بالا خواهد بود.

هزینه­­ی تحصیل: در مقطع لیسانس، هزینه­ی تحصیل اقتصاد نسبت به رشته­های پزشکی کمتر است و از 9 هزار پوند شروع شده و می­تواند به 35 هزار پوند نیز در سال برسد در حالیکه در رشته­های پزشکی به بیش از این مقدار خواهد رسید. به طور متوسط هزینه­ی تحصیل اقتصاد در انگلستان حدود 22 هزار پوند در سال به جز شهر لندن خواهد شد. همچنین در مقاطع بالاتر نیز هزینه­ها بسیار متفاوت خواهد بود اما لازم است به یاد داشته باشید که طول دوره­های تحصیلی انگلستان نیز کوتاه­تر است.

اقتصاد در انگلستان | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

در مقطع فوق لیسانس اقتصاد نیز شهریه­ی تحصیلی از 15 هزار پوند در سال شروع می­شود و به 20 هزار پوند در سال نیز می­رسد. و برای مقطع دکتری اقتصاد نیز از 14 هزار پوند در سال شروع می­شود و تا 20 هزار پوند در سال نیز می­­رسد که بستگی به فاکتورهای یاد شده دارد.

برای اخذ ویزای تحصیلی نیز حداقل باید هر ماه 1250 پوند در حساب بانکی خود داشته باشید. اکثر دانشجویان بین المللی در سال­های اول تحصیل خود در انگلستان ترجیح می­دهند تا در خوابگاه­های خود دانشگاه اقامت داشته باشند که خورد و خوراک را نیز شامل می­گردد و در حدود سالی 8100 پوند در سال هزینه در پی خواهد داشت. در حالیکه برای اجاره­­ی مسکن هزینه­ها حداقل از 125 پوند در هفته شروع می­شود که بستگی به ایالت و منطقه­ی مورد نظر دارد. که بهترین راه انتخاب چندین نفر هم خانه­ای است تا هزینه­ها تقسیم شوند.

هزینه­ی زندگی نیز شامل خورد و خوراک (اگر خودتان غذا تهیه کنید و به صورت خانگی میل کنید، هفته­ای 25 پوند برای آن باید در نظر بگیرید، در غیر این صورت تهیه­ی یک وعده غذا در رستوران به تنهایی 12 پوند هزینه در پی دارد)، تلفن خانگی (10 پوند در ماه)، موبایل (در صورت مصرف زیاد از موبایل حدود 5 پوند در هفته)، اینترنت پر سرعت DSL نیز حدود 5 پوند در هفته، پرداخت قبوض نیز حدود 10 پوند در هفته هزینه برای شما دارد، موارد مورد نیاز برای تحصیل مانند کتاب، دفتر و... که حدود 7 پوند در هفته نیاز خواهد داشت، حمل و نقل نیز می­توانید از تخفیف 30 درصدی دانشجویان بین المللی انگلستان استفاده کنید که هزینه­ی بسیار کمی خواهد شد. بیمه نیز در سال حدود 500 پوند هزینه در بر دارد. هزینه­­ی کارت دانشجویی نیز در رده­ی هزینه­ی شهریه محسوب می­گردد.

اگر برای شما هزینه­ی بالا مشکل چندانی محسوب نمی­گردد پس کشورهایی نظیر آمریکا و انگلستان، به شرط دارا بودن صلاحیت­های کافی بهترین گزینه هستند در غیر این صورت پیشنهاد می­کنیم تا در مورد تحصیل در این دو کشور تجدید نظر کنید. در هر مرحله­ای که هستید می­توانید از مؤسسه­ی مهاجرتی معتبر در زمینه­ی اعزام دانشجو نیز کمک بگیرید تا انتخاب و تصمیمی مطمئن اتخاذ کنید.

اقتصاد در ایتالیا

ایتالیا از جمله کشورهای اروپایی بسیار پیشرفته و تأثیرگذار در علم اقتصاد است که بدون شک با داشتن سطح آموزشی بسیار بالا و هزینه­ی تحصیل پایین­تر نسبت به دیگر کشورهای اروپای غربی، گزینه­ی بسیار مناسبی برای دانشجویان بین المللی خواهان ادامه تحصیل در رشته­ی اقتصاد است.

برخی از اولین دانشگاه­های اروپا در ایتالیا و در زمان رنسانس و قرون وسطی تأسیس شدند به صورتی که تأسیس دانشگاه بولونیا به سال 1088 بر می­گردد که هنوز نیز پابرجا است. دانشگاه بوکونی ایتالیا در زمره­ی بهترین دانشگاه اقتصاد این کشور در رده بندی جهانی است که در سال 1902 تأسیس گردید.

همچنین کشور ایتالیا در برخی رشته­های تحصیلی خود، از شما مدرک سطح B1 زبان ایتالیایی را درخواست خواهد کرد اما حتی اگر زبان تحصیل رشته­ی اقتصاد در تمامی مقاطع انگلیسی باشد باز هم شما برای ارتباط برقرار کردن با مردم این کشور نیاز به فرا گرفتن زبان ایتالیایی خواهید داشت چرا که مردم این کشور خیلی کم به زبان انگلیسی صحبت می­کنند که این مسأله در شهرهای بزرگ مانند رم بیشتر به چشم می­خورد.

اقتصاد در ایتالیا | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

اکنون به سراغ هزینه­ی تحصیل اقتصاد در ایتالیا می­رویم و سپس به مقوله­ی هزینه­ی زندگی خواهیم پرداخت. لازم به ذکر است که مقطع لیسانس 3 سال، فوق لیسانس 1 سال و دکتری نیز بین 3 تا 4 سال طول خواهد کشید. اعداد گفته شده در مورد هزینه­ی تحصیل نیز به صورت میانگین و برای تمامی مقاطع تحصیلی خواهد بود. همچنین لازم به ذکر است که برخی از دانشگاه­های ایتالیا برای دانشجویان بین المللی خود، شهریه را بر اساس درآمد والدین دانشجو تعیین می­کنند.

دانشگاه­های دولتی ایتالیا که در سطح بالایی نیز نباشند، معمولا در تمامی مقاطع تحصیلی خود به صورت میانگین شهریه­ای معادل 850 تا هزار یورو در سال دریافت می­کنند. در حالی که در دانشگاه­های دولتی که پرستیژ بالایی داشته باشند به بیش از هزار یورو در سال نیز می­رسد.

دانشگاه­های خصوصی ایتالیا هزینه­ی تحصیلی یکسانی برای دانشجویان بومی و عضو اتحادیه­ی اروپا با دانشجویانی بین المللی و خارج از اتحادیه­ی اروپا اِعمال می­کنند و هزینه­ی به مراتب بالاتری نیز دارند به صورتی که هزینه­ی تحصیل در این دانشگاه­ها برای تمامی مقاطع در سال بین 6 هزار تا 20 هزار یورو در سال خواهد بود.

لازم است توجه داشته باشید که دانشگاه­های مطرح در سطح جهانی ایتالیا شهریه­­ای نزدیک به دانشگاه­های خصوصی دارند به عنوان مثال دانشگاه ترنتو ایتالیا دارای شهریه­ی سالانه­ی 6 هزار یورو در سال است.

هزینه­‌ی زندگی نیز در ایتالیا نسبت به کشورهای اروپای غربی و آمریکا پایین­‌تر بوده و به شرح زیر است:

هزینه­ی خورد و خوراک در یک رستوران سطح متوسط در ایتالیا برای هر نفر 15 یورو هزینه خواهد بود که برای 2 نفر و در رستورانی با سطح متوسط حدود 50 یورو خواهد بود. یک لیتر شیر حدود 1.12 یورو، نان حدود 1.47 یورو، یک کیلو برنج حدود 2 یورو، 12 عدد تخم مرغ معمولا 3 یورو، یک کیلوگرم گوشت در حدود 15 یورو، 1 کیلو سیب 1.83 یورو، یک کیلوگرم موز 1.68 یورو، یک کیلو پرتقال 1.68 یورو،  و غیره. قیمت­ها حدودی هستند زیرا بستگی شدید به محل زندگی شما دارد.

هزینه­ی تهیه­ بلیط 1 ماهه­ی حمل و نقل در ایتالیا 35 یورو است  که برای مترو، تاکسی و اتوبوس قابل استفاده است. همچنین می­توانید برای حمل و نقل روزانه دوچرخه کرایه کنید و به صورت هفتگی 6 یورو پرداخت نمایید. پرداخت قبوض در ماه معمول 148 یورو در ماه هزینه خواهد داشت. هزینه­ی راه اندازی و استفاده از اینترنت پر سرعت ADSL نیز در ماه حدود 28 یورو هزینه دارد. هزینه­ی مکالمه­ی تلفن همراه نیز حدود 0.11 یورو در دقیقه خواهد بود.

اقتصاد در ایتالیا | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

اجاره­ی منزل 1 خوابه در ایتالیا که در مرکز شهر واقع باشد حدود 595 یورو در ماه و در خارج از مرکز شهر حدود 455 یورو در ماه خواهد بود و به ترتیب برای یک آپارتمان سه خوابه، 1023 و 743 یورو در ماه است. هزینه­ی تهیه­ی کتاب و لوازم تحریر نیز در ماه حدود 50 یورو خواهد بود. بیمه­ی تحصیلی نیز جزء هزینه­ی تحصیل محسوب شده و حدود 30 یورو در هر ترم است.

همانطور که مشاهده نمودید زندگی در ایتالیا مزایای خاص خود را دارد به خصوص اینکه شما می­توانید از مزیت بورسیه­ی تحصیلی نیز استفاده کرده و تا حد زیادی هزینه­ی تحصیل و زندگی خود را جبران نمایید. قطعا در قاره­ی اروپا، کشور ایتالیا می­تواند از گزینه­های بسیار مناسب برای شما محسوب گردد و بتوانید در رشته­ی اقتصاد آینده­ی روشنی برای خود رقم بزنید.

تحصیل اقتصاد در سنگاپور

یکی دیگر از کشورهایی که در زمینه­ی علوم مختلف همچون اقتصاد توانسته موفق ظاهر شود و این دفعه در قاره­ی آسیا، کشور سنگاپور است. سنگاپور توانسته با پیشرفت­های بزرگ در زمینه­ی سیستم آموزشی دانشگاه ملی سنگاپور را در گروه 30 دانشگاه برتر جهان طبق نظام رتبه بندی QS قرار دهد. ضمن اینکه در این کشور شاهد سیستم آموزشی آپدیت و پیشرفته هستیم، امکانات و عیار علمی نیز در این کشور در بین برترین­ها قرار دارد. قطعا امروزه این کشور به یکی از مقاصد دانشجویان بین المللی علی الخصوص در مورد رشته­ی اقتصاد تبدیل شده است.

همچنین کشور سنگاپور به یکی از امن­ترین کشورهای جهان نیز تبدیل شده که این دغدغه را در ذهن­ها پاک می­کند و به لطف داشتن طبیعتی زیبا، محیط دلنشینی برای زندگی فراهم می­کند هر چند هزینه­ی زندگی و تحصیل در این کشور حتی برای رشته­ی اقتصاد نسبت به دیگر کشورهای آسیایی بالاتر بوده ولی نسبت به کشورهای اروپایی معتبر و آمریکا پایین­تر خواهد بود. زبان تحصیل در این کشور برای اقتصاد و حتی تمامی رشته­ها به انگلیسی است.

در این قسمت به بررسی هزینه­های تحصیلی و هزینه­ی زندگی در سنگاپور می­پردازیم تا بهتر بتوانید برای تحصیل اقتصاد در خارج کشور تصمیم بگیرید. با ما همراه باشید.

هزینه­ی تحصیل در سنگاپور مانند رشته­های پزشکی و دندانپزشکی بسیار بیشتر از سایر رشته­ها است اما مابقی رشته­ها تقریبا در یک محدوده­ی نزدیک به هم هستند. هزینه­ی تحصیلی برای دانشگاه ملی سنگاپور در مقطع لیسانس اقتصاد حدود سالی 30 هزار دلار تا 60 هزار دلار سنگاپور است که این دوره­ی تحصیلی 4 سال به طول می­انجامد. همچنین هزینه­ی تحصیلی فوق لیسانس اقتصاد در این دانشگاه نیز حدود 30 تا 50 هزار دلار سنگاپور خواهد بود که 2 سال طول خواهد کشید. مقطع دکتری اقتصاد نیز در این دانشگاه با 4 سال تحصیلی حدود 40 هزار تا 70 هزار دلار سنگاپور هزینه در بردارد. همچنین هزینه­ی اخذ ویزای دانشجویی نیز 650 دلار سنگاپور است.

تحصیل اقتصاد در سنگاپور | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

هزینه­ی زندگی نیز مقوله­ی بسیار مهم تحصیل در سنگاپور محسوب می شود که در زیر با ریز جزئیات بررسی خواهیم کرد ولی باید در نظر داشته باشید که باز هم هزینه­ی دقیق زندگی در این کشور بستگی شدید به سبک زندگی شما خواهد داشت. و ارتباطی به رشته­ی شما ندارد.

هزینه­ی خورد و خوراک در سال در بهترین حالت 45 هزار دلار سنگاپور هزینه در بر خواهد داشت. در حالی که خرید غذا در بیرون برای یک وعده در یک منطقه­ی معمولی 12 دلار سنگاپور هزینه دارد. یک لیتر شیر 3 دلار سنگاپور، 12 عدد تخم مرغ 3 دلار سنگاپور، 1 کیلو سیب زمینی حدود 4 دلار سنگاپور، 500 گرم پنیر محلی حدود 14 دلار سنگاپور، 1 کیلوگرم سیب 3 دلار سنگاپور، نان برای دو نفر 2 دلار سنگاپور هزینه دارد.

اجاره­ی مسکن در منطقه­ی لوکس با اثاثیه، حدود 6000 دلار سنگاپور هزینه دارد و برای منطقه­ای ارزان، 4500 دلار سنگاپور هزینه در بردارد. که در متراژهای پایین­تر مانند 45 متر مربعی با اثاثیه، تا 2300 دلار سنگاپور در منطقه­ای ارزان قیمت و تا 4200 دلار سنگاپور در منطقه­ی گران قیمت نیز می­رسد.

قبوض ماهانه حدود 110 دلار سنگاپور، اینترنت ماهانه با سرعت 8 مگابایت 36 دلار سنگاپور، یک جفت شلوار 93 دلار سنگاپور، یک جفت کفش 124 دلار سنگاپور، هزینه­ی بلیط ماهانه اتوبوس یا هر وسیله­ی نقلیه­ی عمومی دیگر حدود 110 دلار سنگاپور، بیمه­ی تحصیلی ماهانه 300 دلار سنگاپور، خرید لوازم پزشکی و بهداشتی مانند (یک باکس آنتی بیوتیک، 13 دلار سنگاپور، ویزیت سرپایی دکتر خصوصی 48 دلار سنگاپور، شامپوی سر 6 دلار سنگاپور، خمیر دندان 4 دلار سنگاپور، آرایشگاه 24 دلار سنگاپور)، بلیط دو نفره­ی سینما 25 دلار سنگاپور، عضویت 1 ماهه­ی بدنسازی 164 دلار سنگاپور و غیره.

بد نیست بدانید که هزینه­ی زندگی در سنگاپور 14\% ارزان­­تر از لندن و 12\% ارزان­تر از توکیو است ولی 98\% گران­تر از جاکارتا (پایتخت اندونزی) و 109\% گران­تر از کوالالامپور (پایتخت مالزی) است. با توجه به موارد گفته شده هزینه­ی تحصیل و زندگی در سنگاپور برای اقتصاد نسبت به دیگر کشورهای آسیایی به نسبت گران­تر است که شاید بخشی از آن به علت وجود سیستم آموزشی بهتر حداقل برای رشته­ی اقتصاد در سال 2019 باشد. اما اکیدا توصیه می­گردد که هر سال وضعیت دانشگاه­ها از نظر رتبه بندی، شهریه و زندگی را بررسی کنید تا بتوانید انتخاب دقیق، و حتی دقیق­تری با کمک مؤسسه­ی مهاجرتی در زمینه­ی اعزام دانشجو داشته باشید.

اقتصاد در کانادا

کشور کانادا از جمله کشورهای برجسته در زمینه­ی سیستم آموزشی است که در زمینه­ی مهاجرپذیری در زمینه­های مختلف به خصوص تحصیل بسیار معروف است. هر ساله سیل عظیمی از دانشجویان بین المللی راهی این کشور می­شوند تا در یکی از دانشگاه­های برتر این کشور به تحصیل مشغول شده و حتی پس از فارغ التحصیلی به دلیل داشتن فضای مناسب جهت کار، در این کشور اقامت بگیرند. برترین دانشگاه کانادا در زمینه­ی اقتصاد، دانشگاه تورنتو است و پس از آن دانشگاه­ بریتیش کلمبیا قرار دارند که جزء 30 دانشگاه برتر جهان هستند. 

دوره­های تحصیلی در اقتصاد در کشور کانادا به صورت: لیسانس 4 سال، فوق لیسانس 2 سال و دکتری نیز 4 سال زمان خواهد برد. تمامی دوره­ها به زبان انگلیسی تدریس می­شوند به جز اینکه در دانشگاه شهر کبک مشغول به تحصیل باشید و در این صورت باید حداقل مدرک معتبر زبان فرانسوی در سطح B1 ارائه دهید.

اکنون که کامل با جو و فضای رشته­ی اقتصاد در کانادا و دانشگاه­های آن آشنا شدید به دو مبحث بسیار مهم در مورد تحصیل در هر کشوری می­پردازیم: هزینه­ی تحصیل و هزینه­ی زندگی.

اقتصاد در کانادا | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

هزینه­ی تحصیل در کانادا بستگی به نوع برنامه­ی تحصیلی شما دارد که در واقع یکی از فاکتورهای اثرگذار بر میزان هزینه­ی تحصیل شما است. منظور از نوع برنامه یعنی تحصیل در اقتصاد را به صورت تمام وقت مشغول شوید یا به صورت پاره وقت (پارت تایم). همچنین بسته به اینکه شهروند کانادا/اقامت دائم باشید یا یک دانشجوی بین الملل باشید هزینه­ی تحصیلی متفاوت خواهد بود. فاکتور سوم مقطع تحصیلی اقتصاد است.

طبق گزارشات منتشر شده از سوی سازمان آمار کانادا، هزینه­ی شهریه­ی تحصیلی سال 2019 برای دانشجویان بومی در تمامی مقاطع 3.3\% و برای دانشجویان بین المللی 6.3\% افزایش یافته است.

از آنجایی که رشته­ی اقتصاد، رشته­ای غیر پزشکی محسوب می­گردد لذا شهریه­ی تحصیلی نیز به مراتب ارزان­تر است و در مقطع لیسانس این هزینه به حدود 20 هزار دلار کانادا در سال می­رسد. همچنین اگر قصد ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس اقتصاد را داشته باشید، هزینه­ی تحصیلی به 18 هزار دلار کانادا در سال می­رسد. در مقطع دکتری اقتصاد نیز هزینه­ها به حدود 17 هزار دلار کانادا در سال خواهد رسید. البته باید توجه داشته باشید که تحصیل در دو دانشگاه مطرح شده در زمینه­ی اقتصاد، یعنی تورنتو و بریتیش کلمبیا، هزینه­ی بیشتری را می­طلبد و تا 50\% می­تواند گران­تر باشد.

هزینه­­های جانبی تحصیلی مانند بیمه، کارت دانشجویی، فارغ التحصیلی و خدمات دانشجویی نیز جداگانه بوده و برای دانشجویان کانادایی یا افراد با اقامت دائم به صورت تمام وقت حدود 452 دلار در هر ترم و برای پاره وقت نیز 254 دلار است. که هزینه­ی بیمه نیز برای نوع تمام وقت و پاره وقت 208 دلار در هر ترم است.

هزینه­ی زندگی نیز شامل فاکتورهای متعددی است که به عنوان مثال برای تهیه­ی کتاب و متغیرها حدود 1500 تا 3 هزار دلار کانادا در هر سال، هزینه­ی حمل و نقل برای دانشجویان بین المللی رایگان است، اجاره­ی ماهانه حدود 600 دلار کانادا در ماه هزینه در پی دارد (حدود 5 هزار تا 8 هزار دلار کانادا در سال) که بستگی شدید به شهر و منطقه­ی محل سکونت شما خواهد داشت.

اگر در دانشگاه سکونت داشته باشید هزینه­ی مسکن همراه با وعده­های غذایی حدود 12 هزار تا 15 هزار دلار کانادا در هر سال خواهد شد. هزینه­ی استفاده از اینترنت در داخل دانشگاه 395 دلار کانادا در سال و برای خارج از دانشگاه حدود 120 تا 440 دلار کانادا در سال هزینه در بر دارد. هزینه­ی تلفن همراه نیز برای داخل و خارج از دانشگاه مقدار ثابتی است و در حدود 600 دلار در کانادا در سال است هر چند بستگی شدید به میزان استفاده­ی شما خواهد داشت.

موارد دیگر نیز از قبیل لباس، تفریح و... نیز به سبک زندگی شما بستگی خواهد داشت و می­تواند از 800 دلار کانادا به بالا شروع گردد. هزینه­ی تأمین ویزای تحصیلی کانادا نیز 150 دلار کانادا هزینه در برخواهد داشت و این در صورتی است که میزان تحصیل شما بیش از 6 ماه طول بکشد در غیر این صورت هزینه­ای پرداخت نخواهید کرد.

همانطور که اطلاع دارید کشور کانادا به کشوری مهاجرپذیر معروف بوده و در بین کشورهای اروپایی با ارزش تحصیلی و اعتبار کافی و در بین کشورهای آمریکایی، دارای ارزش بالایی برای تحصیل بوده و به نسبت نیز هزینه­ها معقول­تر است. همچنین پس از فراغت از تحصیل می­توانید از فرصت­های کاری زیاد رشته­ی اقتصاد در این کشور نیز بهره مند گردید.

اقتصاد در ژاپن

در دنیای امروزی همگی می­دانیم که ژاپن از غول­های صنعت و اقتصاد بوده و توانسته جایگاه خود را ثابت نگه داشته و این امر سالیان متمادی است که به اثبات رسیده است. قطعا این میزان پیشرفت مرهون سرمایه‌گذاری عظیم در زمینه­ی آموزش از سطح مبتدی تا عالی است. همین امر سبب شده تا ژاپن تبدیل به یکی از قطب­ها و مقاصد اصلی دانشجویان بین المللی تبدیل شده و بدون شک از بهترین گزینه­های موجود محسوب می شود.

همانطور که گفته شد ژاپن در زمینه­های گوناگون علمی از جمله اقتصاد بسیار موفق ظاهر شده است. حتی شاهد حضور دانشجویان آمریکایی نیز در این کشور هستیم که نشان از اعتبار و پیشرفته بودن دانشگاه­های آن دارد. تحصیل اقتصاد در ژاپن در تمامی مقاطع تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دکتری امکان پذیر است. دانشگاه­های ژاپن برای تحصیل به سه دسته­ی دولتی، خصوصی و محلی تقسیم بندی می­گردند. معروف­ترین دانشگاه ژاپن در زمینه­ی اقتصاد، دانشگاه توکیو است.

مقطع لیسانس اقتصاد 4 سال، کارشناسی ارشد 2 سال و دوره­ی دکترا نیز 4 سال خواهد بود. فراگیری زبان ژاپنی حداقل در سطح B1 بسیار ضروری است. هر چند در مقاطع بالاتر به انگلیسی نیز تدریس می­گردند.

اقتصاد در ژاپن | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

هزینه­ی تحصیل اقتصاد در ژاپن دردسر ساز نیست و علی الخصوص در مقایسه با دانشگاه­های آمریکا و انگلستان بسیار پایین­تر است. به عنوان مثال تحصیل در بهترین دانشگاه ژاپن یعنی توکیو شهریه­ی سالانه معادل 535 هزار ین (4760 دلار آمریکا) بوده که برای ورود نیز باید مبلغی معادل 282 هزار ین یا 2500 دلار آمریکا پرداخت نمایید. دانشگاه معروف دیگر در این زمینه دانشگاه اُساکا بوده که شهریه­ی سالانه­ی آن 537 هزار ین یا 4950 دلار آمریکا بوده و هزینه­ی پرداختی بابت ورود به دانشگاه نیز 393 هزار ین یا 2700 دلار آمریکا است. نکته­ای که در مورد شهریه­های تحصیلی در ژاپن وجود دارد این است که در برخی مواقع دانشگاه­هایی با سطح آموزشی بسیار بالا شهریه­ی کمتری اتخاذ می­کنند و بالعکس مانند دو نمونه­ای که در بالا آورده شد.

دانشگاه­های محلی هزینه­ی تحصیلی معادل 539 هزار ین در سال همراه با 1800 پوند برای اخذ پذیرش پرداخت نمایید.

همین شهریه­ در دانشگاه­های خصوصی برای یک سال از 661 هزار ین در سال تا 1 میلیون و 250 هزار ین در سال نیز می­رسد که هزینه­ی پذیرش نیز در حدود 2 هزار پوند خواهد بود.

توجه داشته باشید که برای مقاطع مختلف تحصیلی مانند لیسانس، فوق لیسانس و دکتری این هزینه­ها، تغییر چندانی نداشته و برای هر مقطع بالاتر حدود 20 هزار ین تفاوت خواهند داشت. همچنین دقت داشته باشید که هزینه­ی برگزاری و رسیدگی به نتایج آزمون­های مختلف در تمامی مقاطع تحصیلی ژاپن، در هر رشته­ای مانند اقتصاد، به عهده­ی دانشجو بوده و بین 4 هزار ین تا 30 هزار ین (36 دلار آمریکا تا 270 دلار آمریکا)، بسته به مقطع تحصیلی و رشته متغیر است.

اگر بتوانید هنگام ثبت نام در دانشگاه محل تحصیل اقتصاد، در خوابگاه­های خود دانشگاه (داخل یا خودگردان) نیز اقامت بگیرید (به دلیل کمبود جا)، حدود 11900 ین یا 87 پوند در ماه بابت اجاره­ی اتاق تک نفره پرداخت خواهید نمود در غیر این صورت در شهرهای ارزان تر برای اجاره­­ی یک آپارتمان باید هزینه­ای معادل 58500 ین یا 424 پوند بپردازید.

حمل و نقل نیز مورد دیگری است که در زمره­ی هزینه­ی زندگی قرار می­گیرد که برای استفاده از حمل و نقل ریلی JR، بلیط 7، 14 یا 21 روزه می­توانید خریداری کنید که برای 21 روز، 428 پوند خواهد شد که به شما اجازه­ی استفاده از آن را به میزان نامحدود می­دهد.

در شهرهای بزرگی مانند توکیو یا اُساکا نیز می­توانید از مترو استفاده نمایید که حدود 0.73 پوند برای بلیط­های یک طرفه خواهید پرداخت. استفاده از اتوبوس نیز بسیار مقرون به صرفه­تر بوده و حتی با بلیط­های JR نیز می­توانید از اتوبوس استفاده کنید.

خورد و خوراک نیز در ژاپن بستگی شدید به شیوه­ی زندگی شما دارد به صورتی که هر وعده­ی غذایی در بیرون حدود 7 پوند هزینه در بر خواهد داشت. اما استفاده از غذای خانگی می­تواند هزینه­ها را کاهش داده و به 150 پوند در ماه برسد.

دانشجویان بین الملل قبل از ورود به هر مقطع تحصیلی در ژاپن برای بیمه شدن باید گواهی معتبر از سازمان بهداشت کشور مبدأ با خود داشته باشند و هر سال برای تعیین وضعیت خود در طرح بیمه­­ی سلامت ملی ثبت نام نمایند که انجام چنین امری الزامی بوده و حدود 23 دلار در ماه یا 2500 ین هزینه در برخواهد داشت.

کارت دانشجویی نیز هزینه­ی اضافی برای دانشجویان بین الملل نداشته و همراه با شهریه­ی تحصیلی محاسبه می­گردد.

ژاپن همیشه از مقاصد تحصیلی بسیار مناسب تقریبا در تمامی رشته­ها مخصوصا اقتصاد در بین رشته­های علوم انسانی بوده است که با داشتن هزینه­های زندگی و تحصیلی معقول در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی (معتبر و دارای ارزش تحصیل) و کشور آمریکا، گزینه­­ای مقرون به صرفه و بسیار هوشمند به شمار می­رود.

اقتصاد در استرالیا

استرالیا توانسته در بین کشورهای اروپایی، در زمینه­­های علمی، چشم انداز طبیعی، کیفیت بالای زندگی و فرصت شغلی بسیار موفق ظاهر شود. این کشور با دارا بودن 40 دانشگاه دولتی، دو دانشگاه بین المللی و یک دانشگاه خصوصی می­تواند انواع تحصیلات و سطوح آموزشی را برای شما فراهم نماید. استرالیا در بین 30 دانشگاه برتر جهان در علم اقتصاد، توانسته دانشگاه­ ملبورن و دانشگاه ملی استرالیا خود را قرار دهد که نشان از عملکرد فوق العاده این کشور در زمینه­ی علوم انسانی به خصوص اقتصاد دارد.

اما هنگامی که صحبت از هزینه­ی تحصیلی در استرالیا می­شود به خصوص در زمینه­ی اقتصاد، به علت سطح آموزشی بالا و دانشگاه­های بسیار معتبر، تبدیل به یکی از کشورهای پر هزینه­ی اروپایی می­گردد. به طور متوسط هزینه­­ی سالانه­ی تحصیلی در این کشور بین 15 هزار دلار استرالیا تا 37 هزار دلار استرالیا است. زبان تحصیل در دانشگاه­های استرالیا نیز انگلیسی با گویش استرالیایی است.

اقتصاد در استرالیا | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

معمولا دانشجویان رشته­ی اقتصاد برای تحصیل در مقطع لیسانس، هزینه­ای بین 15 هزار دلار استرالیا تا 33 هزار دلار استرالیا می­پردازند. در مقطع فوق لیسانس اقتصاد نیز هزینه­ای بین 20 هزار دلار استرالیا تا 37 هزار دلار استرالیا و در مقطع دکتری اقتصاد نیز هزینه­ای بین 14 هزار دلار استرالیا تا 37 هزار دلار استرالیا بابت تحصیل می­پردازند. علت وجود بازه­ی قیمتی برای هزینه­ی تحصیل در این کشور وابستگی این اعداد به نوع دانشگاه و مقطع تحصیلی است. ضمن اینکه در این شهریه­ها هزینه­ی خوابگاه و خورد و خوراک به همراه کارت دانشجویی نیز گنجانده شده است. بیمه­ نیز در استرالیا برای دانشجویان معادل 30 دلار استرالیا در ماه است.

اما اگر بتوانید پذیرش رشته­ی اقتصاد را در دانشگاه ملبورن یا دانشگاه ملی استرالیا بگیرید، هزینه­ها بالاتر خواهند بود به طوریکه برای مقطع لیسانس اقتصاد، هزینه­ی تحصیلی از 37 هزار دلار استرالیا شروع می­شود و به 43700 دلار استرالیا نیز می­رسد. برای مقطع فوق لیسانس اقتصاد نیز از 36500 دلار استرالیا شروع شده و حتی به 45600 دلار استرالیا نیز خواهد رسید. و برای مقطع دکتری اقتصاد نیز هزینه­ی تحصیلی حداقل 42 هزار دلار استرالیا تا 60 هزار دلار استرالیا خواهد بود. اصطلاحا به دانشگاه‌هایی که در رتبه­های برتر هستند، دانشگاه­های Top-Ranked گفته می­شود و به همین دلیل شهریه­ی آنها ممکن است از دانشگاه­های خصوصی نیز بیشتر باشد.

هزینه­ی زندگی در استرالیا نیز شامل فاکتورهای متعددی است که همانند هزینه­ی تحصیلی بستگی شدید به سبک زندگی و شهر مورد نظر دارد.

طبق آمار منتشر شده هر دانشجوی بین المللی برای کسب و تمدید ویزای دانشجویی خود در استرالیا باید 20 هزار دلار استرالیا در سال در حساب بانکی خود داشته باشد. اما این تنها هزینه­ی زندگی در این کشور نیست و عوامل دیگری نظیر مسکن، غذا، حمل و نقل، تفریحات و دیگر هزینه­ها نیز بررسی شوند.

مسکن بزرگ­ترین بخش هزینه­ای برای هر دانشجوی بین المللی است که در استرالیا زندگی خواهد کرد، و بخش­های زیادی برای اجاره وجود دارند در صورتی که مایل به سکونت در خوابگاه نباشید و یا اینکه فضای کافی برای اسکان شما در داخل دانشگاه وجود نداشته باشد.

به عنوان مثال در شهر سیدنی که دانشگاه با رتبه­ی جهانی نیز در اقتصاد دارد، برای اجاره­ی مسکن 1 خوابه در مرکز شهر، هزینه­ای معادل 1800 دلار استرالیا در ماه باید پرداخت کنید که اگر در حومه­ی شهر قرار داشته باشد هزینه­ی آن کاهش یافته و به 1300 دلار استرالیا در ماه می­رسد. اما اگر مایل باشید تا آپارتمانی سه خوابه اجاره کنید و به صورت اشتراکی با دانشجویان دیگر استفاده نمایید، هزینه­ی آن در مرکز شهر معادل 3000 دلار استرالیا در ماه و برای حومه­ی شهر معادل 2 هزار دلار استرالیا خواهد شد.

فاکتور مهم بعدی خورد و خوراک در استرالیا است که بهتر است به غذا پختن در خانه عادت کنید چرا که در غیر این صورت هزینه­های شما به شدت بالا خواهد رفت. هر وعده­ی غذایی برای هر نفر در یک رستوران ارزان در استرالیا حدود 20 دلار خرج خواهد داشت و این هزینه می­تواند تا 30 دلار نیز برسد.

اما اگر تصمیم بگیرید تا مواد غذایی را خودتان تهیه کنید با پیدا کردن سوپر مارکت­هایی ارزان می­توانید مواد خوراکی را با هزینه­ای حدود 100 تا 200 دلار استرالیا در هفته خریداری کنید.

هزینه­ی حمل و نقل نیز در استرالیا اگر در ACTION programme نام نویسی کرده باشید رایگان خواهد بود در غیر این صورت هزینه­ی حمل و نقل شما توسط دستگاه­های حمل و نقل عمومی حدود 150دلار ماهانه در استرالیا هزینه در بر خواهد داشت.

هزینه­ی کتاب، لوازم تحریر و دیگر موارد آموزشی نیز در سال بین 500 تا هزار دلار استرالیا هزینه در پی دارد.

اما شما گزینه­هایی نظیر کار هفتگی و همچنین انواع بورسیه را پیش روی خود دارید که با دریافت آنها می­توانید تا حد زیادی و یا کاملا هزینه­های تحصیلی و زندگی را پوشش دهید، زیرا کشور استرالیا از جمله کشورهای اروپایی است که بیشترین میزان انواع بورسیه­ی تحصیلی را برای دانشجویان بین المللی دارا است.

تحصیل اقتصاد در هنگ کنگ

هنگ کنگ ترکیبی از فرهنگ شرق و غرب و مؤلفه­های سنتی و مدرن بوده و در حال حاضر می­توان به جرأت بیان نمود که از قدرت­های اقتصاد آسیا محسوب می­گردد. هنگ کنگ توانسته در زمینه­ی رشته­های مختلف مانند اقتصاد، بسیار موفق ظاهر شود و دانشگاه علم و صنعت هنگ کنگ را در گروه 30 دانشگاه برتر جهان قرار دهد.

هنگ کنگ با دارا بودن دانشگاه­های برتر به لطف سیستم آموزشی قوی، در زمره­ی 10 شهر برتر دنیا جهت تحصیل و زندگی به حساب می­آید. رشته­های تحصیلی در این کشور هم به زبان چینی و هم به زبان انگلیسی تدریس می­شوند و در صورتی که تحصیل در زبان غیر بومی آن را انتخاب نمایید باید مدرک معتبر زبان ارائه دهید. اما به عنوان یک ضرورت، باید زبان چینی را نیز تا حد امکان یاد بگیرید چرا که اکثر مردم به این زبان سخن می­گویند. ضمن اینکه یادگیری این زبان برای صحبت با مردم محلی بسیار بسیار حیاتی است، برای رزومه­ی شما نیز یک امتیاز بزرگ محسوب می­گردد.

تحصیل اقتصاد در هنگ کنگ | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

همانطور که مطلع هستید تحصیل اقتصاد در هنگ کنگ قطعا می­تواند از گزینه­های پیش روی شما و هردانشجوی بین المللی دیگری باشد اما در کنار داشتن سیستم آموزشی قوی و تضمین اعتبار مدرک اعطا شده در پایان دوره­ی تحصیل، باید نسبت به هزینه­های تحصیل و زندگی نیز اطلاعات کافی داشته باشید تا بتوانید این هزینه­ها را با بودجه­ی خود تطبیق داده و در صورت امکان تأمین کنید.

اکنون به سراغ بررسی هزینه­ی زندگی و تحصیل در هنگ کنگ می­رویم تا با جزئیات تحصیلی در این کشور بیشتر آشنا شویم. با ما همراه باشید.

هزینه­ی تحصیل اقتصاد در هنگ کنگ وابستگی شدید به نوع دانشگاه و رشته دارد. مقطع تحصیلی نیز از دیگر عوامل تأثیر گذار است چرا که طول دوره روی هزینه­ی کلی نقش تعیین کننده دارد. مقطع لیسانس اقتصاد در هنگ کنگ 4 سال، فوق لیسانس اقتصاد 2 سال و دکتری اقتصاد نیز 4 سال طول خواهد کشید.

دانشجویان بین المللی اقتصاد در دانشگاه­های عالی به جز دانشگاه HKUST (دانشگاه علم و صنعت هنگ کنگ) باید انتظار شهریه­ای معادل 70 تا 140 هزار دلار هنگ کنگ (9 هزار تا 11 هزار دلار آمریکا) را در سال داشته باشند. اما دانشگاه علم و صنعت هنگ کنگ به دلیل قرار گیری در رنکینگ دانشگاه­های برتر دنیا هزینه­ی بیشتری را دریافت می­کند که مربوط به در نظر گرفتن هزینه­های اضافی است به عنوان مثال 100 دلار هنگ کنگ (13 دلار آمریکا) بابت هزینه­ی ورود، 140 دلار هنگ کنگ (18 دلار آمریکا) بابت عضویت سالانه در دانشگاه و 350 دلار هنگ کنگ (45 دلار آمریکا) بابت هزینه­ی فارغ التحصیلی دریافت خواهد کرد. هزینه­های اضافی گفته شده به جز هزینه­ی ورود به مقطع تحصیلی، برای تمامی مقاطع تحصیلی اقتصاد ثابت است.

در مقطع فوق لیسانس اقتصاد نیز هزینه­ی تحصیلی عموما پایین­تر از مقطع لیسانس است که در حدود 43 هزار دلار هنگ کنگ (5500 دلار آمریکا) در سال است. که هزینه­ی ورود به این مقطع نیز 400 دلار هنگ کنگ (52 دلار آمریکا) خواهد بود.

در مقطع دکتری نیز هزینه­ی تحصیلی از دو مقطع دیگر بالاتر بوده و به 164 هزار دلار هنگ کنگ (21 هزار دلار آمریکا) نیز می­رسد. لازم به ذکر است که هزینه­ی ورود به این مقطع نیز  حدود 600 دلار هنگ کنگ (70 دلار آمریکا) است.

هزینه­ی زندگی مقوله­ی بسیار مهم دیگر هنگام تحصیل اقتصاد در این کشور می­باشد که ارتباطی به رشته­ی تحصیلی نخواهد داشت و در عوض وابستگی شدید به سبک زندگی شما دارد.

هزینه­ی اجاره­ی خانه در داخل شهر هنگ کنگ 17 هزار دلار تا 23 هزار دلار در ماه می‌رسد که در حاشیه­ی شهر حدود 12500 دلار خواهد بود. و هزینه­ی خوابگاه در داخل دانشگاه حدود 13400 دلار هنگ کنگ تا 22400 دلار هنگ کنگ در سال است.   

هزینه­ی دیگری که در این شهر برای زندگی باید در نظر بگیرید؛ هزینه­ی خورد و خوراک که در حدود 300 دلار هنگ کنگ خواهد بود. اگر مایل باشید تا غذا در رستوران معمولی میل کنید برای هر وعده 60 دلار هنگ کنگ و در یک رستوران خوب برای دو نفر 400 دلار هنگ کنگ هزینه در بردارد. خرید لباس در ماه حدود 300 تا 1000 دلار هنگ کنگ هزینه دارد، حمل و نقل با وسایل نقلیه­ی عمومی مانند اتوبوس و مترو برای هر نفر در ماه 490 دلار هنگ کنگ است.

پرداخت قبوض ماهانه حدود 200 دلار در ماه است. اینترنت پرسرعت ADSL هزینه­ی بالغ بر 200 دلار هنگ کنگ در ماه خواهد داشت. هزینه­ی بیمه تحصیلی نیز حدود 500 دلار آمریکا در سال خواهد بود، ضمن اینکه پرداخت بابت کارت دانشجویی نیز در هزینه­ی شهریه­ی تحصیلی گنجانده شده است.

اقتصاد در چین

به دلیل اینکه کشور چین در چند سال اخیر سرمایه گذاری عظیمی در زمینه­ی آموزش انجام داده است و ارتباطات قابل قبول و گسترده­ای نیز در زمینه­های علمی با کشورهایی نظیر آمریکا و انگلستان ایجاد کرده است سبب شده این کشور به یکی از کشورهای قدرتمند در زمینه­ی آموزشی و علمی تبدیل گشته و توانسته سیل عظیمی از دانشجویان بین المللی را به سمت خود جذب کند. کشور چین در زمینه­ی علوم انسانی پیشرفت­های چشمگیری داشته به طوریکه توانسته در زمینه­ی اقتصاد، دانشگاه پِکینگ را در رنکینگ بهترین دانشگاه­های دنیا داشته باشد.

کشور چین از نظر هزینه­های زندگی و تحصیل نیز مخارج قابل قبولی داشته و اکثر افراد می­توانند از پس این هزینه­ها بر بیایند. مخصوصا وقتی این کشور را با سایر کشورهای جهان مانند انگلستان و آمریکا، حتی سنگاپور در آسیا مقایسه می­کنیم متوجه تفاوت فاحش این مقدار با کشور چین خواهیم شد.

اقتصاد در چین | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

توجه داشته باشید که برای ورود به کشور چین جهت تحصیل برخی رشته­ها، نیاز به یادگیری زبان چینی (ماندارین)، آشنایی کافی با این زبان را داشته باشید، لذا ملزم به شرکت در آزمون HSK بوده و از سقف نمره­ی 11، بسته به رشته­ی تحصیلی باید حداقل نمره­ای مابین 3 تا 8 را کسب کنید. اما نکته­ی خوب در مورد اقتصاد این است که شما می­توانید با زبان انگلیسی نیز به تحصیل بپردازید (به شرط ارائه­ی نمره­ی قابل قبول تافل یا آیلتس)، به جز اینکه مایل باشید تا به زبان چینی به تحصیل بپردازید تا شهریه­ی کمتری را پرداخت کنید.

مقطع لیسانس اقتصاد در کشور چین 4 سال طول می­کشد که در دانشگاه­های دولتی برای رشته­های علوم انسانی مانند اقتصاد بین 2200 هزار دلار آمریکا تا 4500 دلار آمریکا در سال، هزینه­ی تحصیلی است که بسته به نوع دانشگاه و شهر آن دارد.

البته کشوری مانند انگلستان در چین دانشگاه­های معتبری دارد که در آنها نیز می­توانید به تحصیل بپردازید که برای مقطع لیسانس اقتصاد 10 هزار دلار در سال و برای مقطع فوق لیسانس اقتصاد 11500 دلار و مقطع دکتری اقتصاد نیز 13 هزار دلار آمریکا در سال پرداخت خواهید نمود.

اما در دانشگاه­های خصوصی شهریه­ی تحصیلی از 15 هزار دلار آمریکا در سال شروع می­گردد. که دانشگاه­های دولتی بسیار معتبر مانند هنگ کنگ و Peking، شهریه و هزینه­ی تحصیل به 17 هزار دلار در سال نیز می­رسد.

دانشگاه­هایی با رده­ی متوسط مانند بیجینگ و نانجینگ نیز شهریه­ی تحصیلی 5 هزار و 4 هزار دلار آمریکا در سال دارند. که این هزینه­ها برای تمامی مقاطع اقتصاد است.

اگر مایل باشید تا ترم تابستانی اقتصاد در کشور چین مشغول به تحصیل شوید و در خود دانشگاه­های چین باشد، هزینه­ی تحصیلی برای آن در دانشگاهی مانند سیچوان حدود 1200 دلار آمریکا، دانشگاه شانگهای 3600 دلار با زبان چینی و 11600 دلار آمریکا جهت تحصیل ترم تابستانی به زبان انگلیسی در این دانشگاه خواهد بود.

اما اگر ترم تابستانی اقتصاد در دانشگاه­های انگلستان و یا آمریکا واقع در این کشور بگذرانید، هزینه­ی تحصیلی این ترم برای دانشگاهی مانند USAC China: Chengdu حدود 5 هزار دلار آمریکا، دانشگاه CSA در Tsinghua حدود 2700 دلار آمریکا و در CIEE حدود 16 هزار دلار آمریکا خواهد بود. خوابگاه نیز شامل این شهریه­ها است.

هزینه­ی زندگی نیز دومین فاکتور بسیار مهم برای شما محسوب می شود تا براساس آن بتوانید تصمیم بگیرید که قادر به زندگی کردن در چین خواهید بود یا خیر. هزینه­ی زندگی نیز ارتباطی به رشته­ی تحصیلی نداشته و به سبک زندگی و تیپ شخصیتی شما بستگی دارد. اگر خواهان زندگی در شهرهایی مانند بیجینگ یا شانگهای باشید، همانطور که اطلاع دارید این دو شهر از گران­ترین شهرهای جهان برای زندگی به شمار می رود و برای پوشش هزینه­های زندگی ماهانه­ی خود باید 1200 دلار در ماه و بین 800 تا 1200 دلار در ماه به ترتیب، هزینه نمایید.

اما اگر شهرهای مقرون به صرفه تر را برای زندگی انتخاب نمایید، گزینه­های بهتری نیز وجود دارند مانند شهرهای Tianjin، Jiangsu و Sichuan.

به عنوان مثال اماکن دانشجویی برای هزینه­ی مسکن نیاز به 150 تا 400 دلار در ماه نیاز خواهند داشت و یا اجاره­ی یک آپارتمان تک خوابه بسته به شهر، محله و امکانات آن مبلغی بین 300 تا 1000 دلار در ماه نیاز خواهد داشت. اما گزینه­ی محبوب در بین دانشجویان بین المللی مکان­هایی است که به صورت اشتراکی در آن اقامت دارند و هزینه­ای حدود 300 تا 460 دلار در ماه نیاز است.

هزینه­ی خورد و خوراک نیز ماهانه حدود 170 تا 200 دلار در ماه هزینه خواهد داشت. بسته به اینکه تعداد دفعات استفاده از فست فود به چه میزان باشد، در خانه غذا درست کنید یا خیر، از چه مکان­هایی خرید کنید و غیره. که اگر مکان­های مقرون به صرفه را انتخاب نمایید و سبک زندگی ساده را برگزینید می­توانید این هزینه را تا حد زیادی کاهش دهید.

حمل و نقل نیز بسته به انتخاب شما متفاوت است به عنوان مثال تاکسی به ازای هر کیلومتر 10 یوان از شما دریافت خواهد نمود. اتوبوس­های شهری و مترو در ماه 120 یوان برای حمل و نقل هزینه در بردارد. همچنین می­توانید از سرویس حمل و نقل دانشجویی نیز استفاده نموده و هزینه­ی حمل و نقل را به 15 دلار در ماه برسانید.

بیمه­ی پزشکی نیز حدود 60 دلار برای 6 ماه هزینه خواهد داشت. کارت دانشجویی نیز هزینه­ی مازادی نداشته و جزء هزینه­ی تحصیل محسوب می­گردد.

همچنین در نظر داشته باشید که تمامی دانشجویان بین المللی که در چین مشغول به تحصیل می­شوند، حتی رشته­ی اقتصاد، به علت حضور بیش از 6 ماه در این کشور، باید اقدام به دریافت X-Visa نموده که هزینه­ای در حدود 74 پوند (هر پوند 1216 دلار آمریکا) در بر خواهد داشت.

اقتصاد در ترکیه

سرانجام به تحصیل اقتصاد در کشور ترکیه می­پردازیم که همانند موارد قبلی، ابتدا معرفی مختصری در مورد کشور ترکیه خواهیم داشت تا با علت تحصیل در ترکیه و مناسب بودن این کشور در این زمینه­ی تحصیلی آشنا شوید و پس از آن به ارائه­ی هزینه­های تحصیلی در هر مقطع و هزینه­ی زندگی خواهیم پرداخت.

کشور ترکیه با داشتن روابط خوب و مناسب با دیگر کشورهای غربی، سیستم اقتصاد رو به رشد و سیستم آموزشی بسیار مدرن سبب شده تا دانشگاه­های آن در زمره­ی دانشگاه­های برتر جهان قرار بگیرند و هرساله پذیرای تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی برای ورود به دانشگاه و تحصیل در رشته­های علوم انسانی مانند اقتصاد باشد.

اقتصاد در ترکیه | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

از بین دانشگاه­های معتبر این کشور، دانشگاه­های کوچ استانبول، دانشگاه حاجت تپه، بیلکِنت، فنی خاورمیانه، بُغازیچی، اِزمیر و قاضی نسبت به بقیه جهت تحصیل در اقتصاد معتبرتر و مناسب­تر هستند. مدارک اعطا شده توسط آنان در سرتاسر جهان مورد قبول بوده و شما به عنوان دانشجوی بین المللی می­توانید از لحاظ مالی، هزینه­های کمتری را بپردازید.

دوره­های تحصیلی در ترکیه که بر هزینه­های تحصیل شما نیز اثرگذار هستند، برای رشته­ی اقتصاد بدین صورت است که، مقطع لیسانس 4 سال، فوق لیسانس 2 سال و دکتری نیز 4 ساله خواهد بود.

مقطع تحصیلی کارشناسی در ترکیه بدین صورت است که، با توجه به تدریس دانشگاه­ها به زبان انگلیسی و ترکیه­ای آشنایی با زبان ترکی برای برخی از دانشگاه­ها الزامی است. با این حال اگر به زبان ترکی را انتخاب کنید هزینه­ی کمتری را به نسبت زبان انگلیسی خواهید پرداخت. برای ورود به مقطع کارشناسی نیز، اگر خواهان زبان انگلیسی باشید باید در آزمون SAT شرکت کنید که 4 بار در سال برگزار شده و شما فرصت دارید در آن شرکت کنید و برای آن هزینه­ی جداگانه­ای تحت عنوان هزینه­ی تحصیل خواهید پرداخت ولی اگر زبان ترکی را انتخاب کنید باید در آزمون YÖS شرکت نمایید که این آزمون نیز هزینه­ی تحصیلی شما به حساب می­آید.

پس از ورود به مقطع کارشناسی و هزینه­های آزمون و ثبت نام، اگر در دانشگاه دولتی مشغول به تحصیل اقتصاد گردید و زبان تحصیل انگلیسی باشد شهریه­ای معادل 300 تا 1200 دلار آمریکا در سال و اگر زبان تدریس ترکی باشد هزینه­ای مابین 150 تا 500 دلار آمریکا در سال را خواهید پرداخت. همچنین اگر دانشگاه مقطع کارشناسی شما خصوصی باشد، هزینه­ی تحصیلی بین 3 هزار تا 18 هزار دلار آمریکا در سال متغیر خواهد بود!

 در مقطع کارشناسی ارشد اقتصاد نیز مشابه کارشناسی است یعنی اگر در دانشگاه دولتی و با تدریس زبان انگلیسی مشغول به تحصیل گردید سالانه مبلغی حدود 300 تا 800 دلار آمریکا بابت هزینه­ی تحصیل متحمل خواهید شد که برای دانشگاه­های دولتی با تدریس به شکل زبان ترکی، به میزان 100 تا 200 دلار آمریکا کاهش می­یابد. همچنین مشابه با وضعیت کارشناسی اگر در دانشگاه خصوصی تحصیل نمایید به طور میانگین باید هزینه­ای معادل 5 هزار تا 20 هزار دلار آمریکا در سال بپردازید که برای دانشگاه­هایی که به ترکی تدریس نمایند می­تواند بسیار کمتر از این مقدار باشد.

تحصیل در مقطع دکتری اقتصاد مقداری متفاوت از مقاطع دیگری آموزش عالی است. همچنین دانشگاه­هایی که در مقطع دکتری به زبان انگلیسی تدریس کنند بسیار کم است ولی با این حال برای دانشجویان بین المللی هزینه­ی تحصیل در این مقطع بین 900 تا 1000 دلار آمریکا در سال خواهد بود که برای دانشجویان بومی بسیار کمتر است. همچنین برای هزینه­ی تحصیل در دانشگاه­های خصوصی این کشور نیز باید مبلغی معادل 10 هزار تا 25 هزار دلار آمریکا در سال هزینه کنید.

هزینه­های زندگی نیز همانطور که گفته شد تقریبا یکسان بوده و ماهانه مبلغی حدود 200 تا 500 دلار برای سکونت در منزل اجاره­ای هزینه کنید که اگر خوابگاه را انتخاب نمایید، جزء هزینه­های تحصیلی به شمار می­آید که به صورت جداگانه، هر ماه مبلغی بین 30 تا 300 دلار آمریکا خواهد بود که بستگی به تعداد نفرات و تجهیزات هر اتاق دارد. هزینه­ی خورد و خوراک نیز در ترکیه تقریبا معادل 1100 دلار در هر ترم خواهد بود. بیمه­ی دانشجویی نیز هزینه­ای معادل 100 دلار در سال است. هزینه­ی خرید کتاب نیز حدود 150 دلار آمریکا در هر ترم خواهد بود. هزینه­ی رفت و آمد شما نیز بسیار پایین بوده و به نوعی ارزش محاسبه کردن را ندارد چرا که دانشجویان از تخفیف­های بسیار ویژه­ی حمل و نقل برخوردار هستند.

کشور ترکیه به دلیل نزدیکی با ایران و شرایط فوق العاده­ی آموزشی و معتبر بودن دانشگاه­ها و در نتیجه­ مدارک اعطا شده توسط آنان در سرتاسر جهان، گزینه­ی بسیار خوبی محسوب می­گردد ضمن اینکه از لحاظ مالی نیز بسیار مقرون به صرفه خواهد بود. همچنین با توجه به چشم انداز این کشور در مورد دانشجویان بین المللی، به نظر می­رسد که در آینده به انتخاب مناسب­تری نیز تبدیل گردد.

 

کشورهای متقاضی کار برای رشته­‌ی اقتصاد

 

همیشه در زمینه­ی کشورهایی که متقاضی کار برای رشته­ی اقتصاد هستند، این سؤال در ذهن فارغ‌التحصیلان اقتصاد وجود دارد که در کدام کشورها شانس اشتغال بیشتری دارند، در واقع به دنبال این مورد هستند که کدامین کشورها شرایط اشتغال بهتری دارند. همانطور که شاید اطلاع داشته باشید مهاجرت به کشورهای خارجی در زمینه­ی Skilled Workers بهترین و راحت­ترین راه بوده است و هر ساله تعدادی از کشورها در زمینه­ی جذب نیروهای متخصص رشته­ی اقتصاد پیشگام هستند.

کشورهای متقاضی کار برای رشته­‌ی اقتصاد | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

نروژ از کشورهایی است که از لحاظ کارآفرینی همیشه در رتبه­های برتر جهان قرار داشته و در صنایع مختلف غذایی، نساجی، تولید چوب و همچنین اقتصاد توانسته فرصت­های شغلی بسیاری را فراهم نماید. همچنین نرخ بیکاری در این کشور 3.66\% در ده سال گذشته بوده است که نشان از کشوری فوق العاده جهت اشتغال در حوزه­ی مختلف به خصوص اقتصاد است.

نیوزیلند که در صنعت کشاورزی بسیار معتبر است، خدمات مالی، خدمات مرتبط با اقتصاد و تولید بسیار فوق العاده­ای دارد و بیشتر افرادی که برای اشتغال به این کشور مهاجرت می­کنند در زمینه­های مختلف آموزشی، بهداشتی و اقتصاد مشغول به فعالیت هستند. همچنین لازم به ذکر است که این کشور علاوه بر دارا بودن بازار کار خوب، امنیت شغلی و پیشرفت حرفه­ای مناسبی نیز در کار دارد.

آلمان از جمله کشورهایی است که در زمره­ی پیشرفته­ترین کشور صنعتی اروپا محسوب می­گردد و در نتیجه برای افراد حرفه­ای و متخصص در اقتصاد، فرصت­های شغلی بسیاری وجود دارد. نکته­ی خوبی که برای کار در آلمان وجود دارد این است که ضمن کار کردن می­توانید اجازه­ی اقامت نیز دریافت کنید و نیاز به دریافت ویزای جداگانه ندارد.

کانادا، نیاز به گفتن ندارد که این کشور هر ساله پذیرای تعداد کثیری از افراد است که یا به منظور اشتغال و یا تحصیل به این کشور مهاجرت می­کنند. جهت اشتغال در اقتصاد برای کشور کانادا، اگر دعوت نامه داشته باشید شانس بالایی خواهید داشت. ضمن اینکه نیاز خواهد بود تا در رشته­ی اقتصاد یک سال سابقه کار مشابه داشته باشید.

روش‌­های اخذ پذیرش

شیوه­ی اخذ پذیرش تحصیلی برای هر رشته­ای تقریبا برای کشورهای مختلف تا حد زیادی مشابه است. شیوه­های اخذ پذیرش اقتصاد بسته به کشور و مقطع ورودی شما می­تواند مقداری متفاوت باشد لذا به صورت کلی اگر بخواهیم بیان نماییم معمولا بدین صورت است که شرط اول محدودیت سنی است که برای ورود به مقطع کارشناسی باید 18 سال تمام باشید. حداقل معدل برای دوره­های لیسانس و فوق لیسانس 16 و دکتری 18 است تا بتوانید در دانشگاه­های برتر پذیرش بگیرید.

 

روش‌­های اخذ پذیرش | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

سپس برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی به صورت مدرک تحصیلی باید مدرک بین المللی تافل یا آیلتس با حداقل نمره­ی قبولی مد نظر کشور مقصد را ارائه دهید و اگر کشور مقصد شما در رشته­ی مد نظر به زبانی به جز انگلیسی نیز تدریس دارند باید مدرک بین المللی سطح B1 آن را نیز ارائه دهید که به عنوان مثال برای اقتصاد،کشورهای ایتالیا، هنگ کنگ، چین، ژاپن و ترکیه از این دسته بودند.

برای ورود به مقطع لیسانس اقتصاد باید نمرات آزمون TSA شما به حد نصاب رسیده باشد که برای هر مقطعی جداگانه انجام می­شود. همچنین نمرات دروس آمار و ریاضیات نیز باید در محدوده­ی قبولی مشخص شده برای دانشگاه مورد نظر باشد. و در صورت تأیید تمامی مدارک فوق هزینه­ی پذیرش برای مقطع لیسانس را نیز باید پرداخت کنید که بسته به هر کشور و دانشگاه متفاوت بوده ولی معمولا 2500 دلار است.

برای مقطع فوق لیسانس اقتصاد نیز برخی از دانشگاه­ها دوره­هایی تشکیل می­دهند تا فرد در نظام اقتصاد تجربه­ی کاری پیدا کند و در انتها باید نمره­ی قبولی مد نظر دانشگاه را نیز کسب نمایید. نمره­ی GRE نیز برای اکثر دانشگاه­های دنیا بسیار حائز اهمیت است و حداقل نمره­ی قبولی نیز متفاوت خواهد بود ولی معمولا برای رشته­ی اقتصاد 3.69 است. هزینه­ی پذیرش نیز متفاوت بوده ولی معمولا حدود 2500 دلار است.

توصیه نامه­ی اساتید مقطع لیسانس حداقل تا 2 نفر الزامی است. و ترجمه­ی مدارک مقاطع قبلی به زبان کشور مقصد و انگلیسی و یا تنها به زبان انگلیسی از ملزومات خواهد بود.

برای مقطع دکتری اقتصاد علاوه بر الزامی بودن ارائه­ی تمامی مدارک فوق، نیاز به ارائه­ی ترجمه­ی مدارک تحصیلی فوق لیسانس با حفظ شرایط فوق الذکر الزامی است. حداقل نمره­ی GPA در این مقطع برای اقتصاد، 3.6 است. نمره­ی آیلتس حداقل 6.5 و یا تافل حداقل 4.5 از 6 برای نسخه­ی کاغذی و 20 از 30 برای نسخه­ی اینترنتی الزامی است. انگیزه نامه نیز باید مورد پذیرش هیأت علمی دانشگاه مقصد باشد. پرداخت حق پذیرش نیز در حدود 2500 دلار است.

اقتصاد در دنیا، از رشته­های بسیار آینده دار است و با تحصیل این رشته در خارج کشور، آینده­ای بسیار مطلوب و پردرآمد را می­توانید برای خود متصور شوید به صورتی که تقریبا فارغ التحصیلان اقتصاد، در هر جای دنیا می­توانند مشغول به کار شوند.

ویزا

معمولا مراحل اخذ ویزا و مدارکی که برای ارسال و سپس تأیید مورد نیاز خواهد بود بسته به کشور و حتی رشته می­تواند متفاوت باشد اما به صورت کلی کارهایی که باید انجام دهید به صورت زیر است:

در مرحله­ی اول باید نوبت مصاحبه در سفارت را تعیین کنید که امروزه تعیین وقت مصاحبه به صورت آنلاین بوده و با رفتن به سایت سفارت کشور مد نظر خود، وقت مصاحبه را تعیین خواهید کرد. پس از انجام مصاحبه، فرم درخواست برای ویزای تحصیلی را باید کامل کنید. در مرحله­ی بعدی باید پذیرش تحصیلی که از دانشگاه مد نظر کشور خود کسب نموده­اید را نیز ارائه دهید که در مرحله­ی قبلی مراحل کلی آن توضیح داده شد. در مرحله­ی بعدی شما ملزم هستید ثابت کنید که از تمکن مالی کافی برخوردار هستید زیرا برای کشور مقصد بسیار مهم است که مطمئن شود می­توانید تمامی هزینه­های تحصیل و زندگی را بپردازید (در این مقاله 10 کشور برتر رشته­ی اقتصاد را به همراه هزینه­های تحصیل و زندگی نام بردیم).

ویزا | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

پس از آن باید گواهی اتمام سه سال دوره­ی متوسطه را به همراه ترجمه­ی مورد نیاز بسته به کشور مقصد تحویل دهید. در مرحله­ی بعدی باید گواهی اتمام دوره­ی پیش دانشگاهی به همراه ترجمه­ی مورد نظر را ارائه کنید. سپس اگر خواهان اخذ ویزای تحصیلی برای مقطع کارشناسی ارشد باشید، باید مدارک مقطع کارشناسی اقتصاد به همراه ترجمه ارائه دهید و اگر بخواهید برای مقطع دکتری اقدام نمایید باید گواهی اتمام دوره­ی کارشناسی و کارشناسی ارشد اقتصاد را به همراه ترجمه­ی مورد نظر ارائه کنید.

پس از تحویل این مدارک، نوبت به ارائه­ی پاسپورت، عکس و سپس مرحله­ی مهم دیگر که ارائه­ی مدرک در مورد داشتن دلایل کافی برای بازگشت به کشور است. باید بتوانید با مدرک این دلایل را ثابت کنید. مدرک هویتی خود مانند شناسنامه و کارت ملی را ارائه کنید. در نهایت نیز باید هزینه­ی صدور ویزای خود را پرداخت نمایید.

تنها توجه داشته باشید که اگر خواهان اخذ ویزا برای کشورهای عضو پیمان شینگن را داشته باشید باید ویزای شینگن نیز دریافت نمایید. کشورهای عضو پیمان شینگن شامل؛ اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس و لیختن اشتاین هستند.

در بین کشورهای مختلف برای رشته­های گوناگون نیز اخذ ویزای انگلستان و آمریکا بسیار سخت و اخذ ویزای ترکیه راحت­تر است.

تحصیل رایگان اقتصاد در خارج

در این قسمت به توضیح تحصیل رایگان در رشته­های مختلف و از جمله اقتصاد که موضوع مورد بحث ما نیز هست می­پردازیم. عموما برخی از کشورهای اروپایی در دانشگاه­های دولتی خود، شرایطی را قائل شده­اند که به کمک آن امکان تحصیل رایگان برای دانشجویان بین المللی فراهم شده است.

تحصیل رایگان اقتصاد در خارج | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

به عنوان مثال در کشورهایی نظیر آلمان و نروژ این امکان فراهم است. برای اخذ ویزای تحصیلی و تحصیل رایگان در مقاطع مختلف اقتصاد در این کشورها لازم است تا مدارکی مانند:

فرم درخواست تکمیل شده در دو نسخه، دو قطعه عکس، پاسپورت معتبر با حداقل اعتبار 3 ماهه، مدارکی مبنی بر اقامت شما در کشور مورد نظر، بیمه­ی دانشجویی حداکثر تا 30 هزار یورو، نامه­ای اثبات کننده­ی پذیرش شما از طرف دانشگاه مربوطه، اثبات مدارک تحصیلی به همراه ترجمه و اثبات تمکن مالی کافی از جانب شما ضروری است تا در هنگام مصاحبه در سفارت کشور مورد نظر ارائه دهید.

رشته تحصیلی

پیشنهادها

مشاهده همه پیشنهادها
مشاوره رشته اقتصاد در خارج
آخرین ویرایش: 2020-01-31 19:17:15 5,107