x
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021

رشته طراحی لباس در خارج

در چند سال اخیر رشته طراحی لباس به یکی از محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی تبدیل شده است. هر ساله دانشجویان زیادی در این رشته فارغ التحصیل می‌شوند و به دنیای مد و فشن وارد می‌شوند. جذاب بودن صنعت مد و فشن باعث شده تا افراد زیادی جذب رشته طراحی لباس شوند. این رشته دارای شاخه‌ها و گرایش‌های بسیار متنوعی است. دانشجویانی که می‌خواهند در این رشته تحصیل کنند باید ذهن پویایی داشته باشند تا بتوانند طرح‌های شگفت انگیزی را خلق کنند. بسیاری از دانشجویان تمایل دارند در یکی از دانشگاه‌های خارج از کشور در رشته طراحی لباس تحصیل کنند. دانشجویان علاقه مند می‌توانند برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های خارجی به یک موسسه مهاجرتی یا اعزام دانشجو معتبر مراجعه کنند و درباره نحوه اخذ پذیرش در رشته طراحی لباس اطلاعات لازم را کسب نمایند.

طراحی لباس چیست؟

طراحی لباس چیست؟

طراحی لباس نوعی هنر است که نقش بسیار مهمی را در تولید انواع پوشاک دارد. طراحی لباس باید هم کاربردی و هم از نظر زیبایی شناختی متناسب و چشم نواز باشد. طراحی لباس هنر کار با پارچه ها، انواع سبک ها، رنگ ها ، بریدگی ها و روش ها برای طراحی و تولید پوشاک است. طراحی لباس ارتباط مستقیمی با طراحی مد و فشن دارد و حتی در بسیاری از دانشگاه‌ها این دو رشته با یکدیگر ادغام می‌گردند و با نام رشته طراحی مد و لباس ارائه می‌شوند. در اکثر دانشگاه‌های خارجی رشته طراحی لباس تحت عنوان (fashion design) یا (apparel design) ارائه می‌شود.

 طراحی لباس انواع گوناگونی دارد مانند: طراحی لباس مجلسی، طراحی لباس زنان، طراحی لباس مردان و ...

به طور کلی طراحی لباس به دو بخش اساسی تقسیم می‌شود:

 1. طراحی پوشاک آماده (pret-a-porter)2. طراحی پوشاک سفارشی (haute couture). طراحی پوشاک آماده بیشتر مناسب تولید انبوه انواعی از لباس ها است که متناسب با نیاز روز بازار و جامعه است. این نوع لباس ها معمولا در کارخانه ها و شرکت‌های تولید پوشاک تولید می‌شوند. اما طراحی پوشاک سفارشی به طراحی انواعی از لباس گفته می‌شود که متناسب با خواسته مشتری است و به صورت سفارشی طراحی و تولید می‌شوند. این نوع لباس ها معمولا گرانبها هستند و برای افراد ثروتمند طراحی می‌شوند. کار اصلی طراحان لباس، طراحی طرح‌های بکر و متنوع برای لباس، کفش، کیف و ... است. آن ها ابتدا ایده‌های خود را قبل از تولید محصول ترسیم می‌کنند.

دوره طراحی لباس دوره‌ای است که هنر طراحی لباس های زیبا و لوازم تزئینی جانبی آن را در بر می‌گیرد. این دوره‌ها نگاهی به کار طراحان معروف و فرهنگ زمان معاصر دارند تا به دانشجویان نشان دهد که طرح های لباس و الگوهای مد چگونه به وجود می‌آیند. یک دوره در طراحی لباس اصول اولیه طراحی پوشاک را به دانشجو آموزش می‌دهد.

یک طراح لباس باید شخصیت هنری و خلاقی داشته باشد. طراحان لباس باید از مهارت نقاشی و طراحی خوبی برخوردار باشند تا بتوانند ایده های خود را بر روی کاغذ پیاده کنند. لازم نیست که طراحان لباس یک نقاش حرفه‌ای باشند اما باید مهارت خاصی در ترکیب رنگ ها و سایه ها داشته باشند. همچنین باید بتوانند با پارچه کار کنند و از پارچه به شکلی خلاقانه استفاده نمایند. طراحان لباس باید از تخیل بصری خوبی برخوردار باشند. به طور کلی برای تبدیل شدن به یک طراح لباس موفق، فرد باید مهارت های خاصی داشته باشد. در اینجا لیستی از مهارت هایی که یک طراح موفق باید داشته باشد وجود دارد:

 • مهارت طراحی خوب
 • خلاقیت
 • تفکر هنری
 • مهارت های نوآورانه
 • مهارت های مشاهده برای جستجوی جزئیات
 • روحیه رقابتی
 • مهارت های ارتباطی خوب

چرا طراحی لباس؟

چرا طراحی لباس؟

صنعت مد و طراحی لباس به یک صنعت جهانی تبدیل شده است. در این صنعت طراحان لباس، بازرگانان، تولید کنندگان و فروشندگان با هم جمع می‌شوند تا سبک ها و طرح های جدیدی از لباس، کفش، کیف و ... را برای افراد در هر گروه سنی ارائه دهند. از این رو، طراحی لباس بیش از پیش توجه جوانان و علاقه مندان به مد را به خود جلب کرده است. رشته طراحی لباس یک رشته جذاب هنری است و تحصیل در این رشته به هیچ وجه کسل کننده نیست و این یکی از مزیت‌های بزرگ تحصیل در رشته طراحی لباس است. واحد‌های درسی رشته طراحی لباس بسیار متنوع است و دانشجویان باید علاوه بر مطالعه دروس نظری، واحد‌های عملی زیادی را بگذرانند. واحدهای عملی این رشته به دانشجویان این فرصت را می‌دهد که نبوغ و استعداد خود را در زمینه طراحی لباس به نمایش بگذارند. این رشته تحصیلی می‌تواند دانشجویان را برای ورود به دنیای مد آماده کند. دانشجویان رشته طراحی لباس می‌توانند پس از گذراندن دوره‌های آموزشی و فارغ التخصیل شدن به سرعت وارد صنعت فشن و مد شوند و درآمد بسیار خوبی کسب کنند. طراحان لباس از درآمد بسیار خوبی برخوردارند و میزان تقاضا برای این حرفه بسیار بالا است. داشتن درآمد خوب یکی دیگر از مزیت‌های تحصیل در این رشته است. از طرفی طراحان لباس می‌توانند هم به صورت مستقل و هم در شرکت های تجاری و کمپانی های مد و فشن مشغول به کار شوند. بنابراین طراحان لباس می‌توانند هم در شرکت‌های بزرگ استخدام شوند و هم در صورت تمایل، به تنهایی و به صورت پروژه‌ای کار کنند. علاوه بر این در حرفه طراحی لباس، طراحان می‌توانند تنها در یک یا چند زمینه فعالیت کنند. برای مثال برخی از طراحان لباس فقط بر روی طراحی لباس های زنانه و برخی دیگر فقط بر روی طراحی لباس های بچگانه یا لباس‌های ورزشی کار می‌کنند. به همین علت طراحان لباس این شانس را دارند تا در زمینه و گرایش مورد علاقه خود مشغول به کار شوند.

داشتن گواهینامه و مدرک طراحی لباس همان چیزی است که شما را از بقیه جدا می‌کند. افرادی که دارای مدرک طراحی لباس هستند می‌توانند به راحتی در سراسر جهان مشغول به کار شوند و این فرصت را دارند که با افراد شناخته شده در صنعت مد و لباس کارکنند. به عنوان مثال، این افراد می‌توانند به طراحان معروف کمک کنند و تبدیل به دستیار آن ها شوند، می‌توانند برای افراد مشهور مانند بازیگران لباس طراحی کنند و یا در خانه های مد کار کنند.

طراحی لباس یک حرفه پررونق و پر زرق و برق است که خلاقیت و استعداد شما را نمایان می‌کند و شما می‌توانید در این حرفه هنر خود را در معرض دید همگان بگذارید و به عنوان یک هنرمند در صنعت مد و لباس شناخته شوید زیرا شخصیت یک طراح همیشه در کار او منعکس می‌شود. فعالیت در این حرفه می‌تواند باعث به شهرت رسیدن یک طراح لباس شود. در صورتی که طراحان لباس در حرفه خود بدرخشند شانس این را دارند که به عنوان یک چهره هنرمند در جهان معروف شوند و کار خود را بیش از پیش گسترش دهند و هنر خود را به جهان معرفی کنند.

در صنعت مد و طراحی لباس، شما هرگز نمی دانید که در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد. بازار، مشتریان، حتی شرایط آب و هوایی ممکن است شغل شما را هفته به هفته تغییر دهند. صنعت مد و لباس، به عنوان صنعتی پویا و سرزنده شناخته شده است. در این حرفه، هیچ روزی شبیه به روز گذشته نیست. تجربه یک روز کاری کسل کننده در این حرفه یک پدیده نادر است. کسانی که در رده های بالاتر کار می‌کنند، فرصت‌های زیادی برای سفر و شرکت در مسابقات طراحی لباس و مد دارند. در این حرفه شانس سفر و همکاری با انواع مختلف مشتری وجود دارد و این منجر به گسترش مهارت و تجربه شما می‌شود. اگر می‌خواهید زندگی مهیجی داشته باشید و یک شغل متنوع و جذاب داشته باشید، می‌توانید در دوره‌های آموزشی طراحی لباس شرکت کنید و سپس به عنوان یک طراح لباس مشغول به کار شوید و از کار کردن در یک محیط کاری هیجان انگیز و پر شور لذت ببرید. بنابراین انتخاب رشته طراحی لباس به عنوان رشته تحصیلی یک انتخاب هوشمندانه است.

جایگاه طراحی لباس

جایگاه طراحی لباس

طراحان لباس جایگاه ویژه ای در جهان ما دارند. استعداد، هنر و بینش آنها نقش مهمی را در ایجاد و تغییر نوع دیدگاه مردم نسبت به لباس ایفا می کند. در گذشته لباس صرفا ابزاری برای پوشاندن بدن بود و بیشتر به جنبه کاربردی بودن لباس توجه میشد اما امروزه به جنبه زیبایی شناسی در لباس اهمیت زیادی داده می شود. طراح لباس سعی می کند تا علاوه بر تولید لباس هایی متناسب با نیاز مشتری، لباس هایی با ظاهر زیبا تولید کند تا حس خوبی را در افراد جامعه به وجود آورد. طراحان لباس در تمام جنبه های تولید لباس نقش دارند. آنها در تولید میلیاردها تكه لباس، کیف، کفش و وسایل پوشیدنی دیگری كه سالانه توسط مصرف كنندگان خریداری می‌شود، نقش دارند. طراحان لباس و مد لباس های زنانه، مردانه و کودکان را تولید می‌کنند و به نیاز‌های جامعه پاسخ می‌دهند. در واقع وظیفه اصلی طراحی لباس، تولید لباس با طرح‌های مناسب و زیبا برای پاسخ دادن به نیازهای جامعه است. از این رو حرفه طراحی لباس بسیار حائز اهمیت است.

صنعت مد و لباس اغلب جزء پر زرق و برق ترین و کم ارزش ترین صنایع به شمار می‌رود. در حالی که تقریبا هر فردی در جامعه با خرید لباس از فروشگاه های پوشاک، مشتری مستقیم صنعت مد و لباس محسوب می‌شود و این خود نشان دهنده ارتباط مستقیم حرفه طراحی لباس با تک تک افراد جامعه است. صنعت مد و طراحی لباس یک صنعت پولساز است و به علت نیاز جامعه به پوشاک می‌تواند باعث ایجاد شغل‌های بسیاری در زمینه تولید لباس شود. بنابراین حرفه طراحی لباس می تواند باعث ایجاد فرصت های شغلی متنوعی در جامعه شود و برای افراد زیادی که در این صنعت فعالیت می‌کنند شغل ایجاد کند. همچنین صنعت پوشاک کمک زیادی به اقتصاد جهانی می‌کند. در این صنعت تبادلات تجاری بسیار پر سودی صورت می‌گیرد که باعث رشد و پیشرفت اقتصاد جهانی می‌شود. کشورهایی که در زمینه طراحی لباس خلاق تر و پیشرفته تر هستند، سود بسیار زیادی از صنعت مد و لباس به دست می‌آورند. طبق گزارشات به دست آمده اگر صنعت مد و طراحی لباس را از اقتصاد امروز خارج کنید، رکود اقتصادجهانی 10 برابر حال حاضر خواهد بود.

هر روز صدها نفر را می بینیم. ممکن است آن ها را در خیابان ببینیم، یا در محل کار، یا در مدرسه و یا در تلویزیون. خوشبختانه یا متأسفانه، ما درباره این افراد و نوع پوشش آنها قضاوت می‌کنیم. این قضاوت ممکن است عمدی یا غیر عمدی باشد، اما چه بخواهیم و چه نخواهیم نوع پوشش افراد در نوع نگرش ما به آن ها به صورت مستقیم تاثیر می گذارد. اهمیت لباس فراتر از فرهنگ ها، زمان و جغرافیا است. مهم نیست که ما در مورد زمان حال صحبت می‌کنیم یا درباره دوره ویکتوریا. لباسی که ما می‌پوشیم دارای معنی و مفهوم است. لباس های ما نشان می‌دهد که ما به عنوان یک فرد در جامعه چه نوع شخصیتی داریم. در واقع لباس ابزاری برای بیان فردیت ما است و برخی انسان شناسان از لباس به عنوان "پوست اجتماعی" یاد می‌کنند. اینجاست که اهمیت طراحی لباس بسیار آشکار و روشن می‌شود. واقعیت این است که صنعت مد و لباس همیشه در اطراف ما خواهد بود و هرگز از بین نخواهد رفت زیرا لباس و به طور کلی پوشاک بخش بسیار مهمی از زندگی هر فرد است.

لباس این اجازه را به افراد می‌دهد که شخصیت خود را بیان کنند. در طول سده های مختلف طراحی لباس و به طور کلی مد بخش مهمی از جامعه و فرهنگ بوده است. همانطور که جهان بشری توسعه یافت، شیوه لباس پوشیدن افراد جامعه نیز تغییر پیدا کرد. به عبارت ساده، همه ما لباس می پوشیم، چه آنها توسط طراحان لباس معروف و چه توسط افراد عادی تولید شده باشند. به هر حال طراحان لباس مسئول آنچه امروز می‌پوشید هستند. طراحان لباس با استفاده از دانش و هنر خود لباس هایی را که می پوشیم طراحی و تولید می کنند. بدون وجود هنر طراحی لباس، شما و من باید هنوز همان لباس هایی را که اجدادمان سال ها و یا قرن ها پیش به تن می کردند را می پوشیدیم. این موضوع باعث می شود تا ما بیش از پیش به اهمیت طراحی لباس و جایگاه آن در جامعه پی ببریم.

زمانی که فرهنگ یک جامعه دچار تغییر و تحول می شود، نوع لباس پوشیدن افراد آن جامعه نیز تغییر می کند. طراحان لباس با در نظر گرفتن فرهنگ هر دوره لباس هایی را برای افراد جامعه طراحی می کنند. با مطالعه طراحی لباس در دوره‌های مختلف تاریخ می توان به آداب و رسوم، اعتقادات، ارزش ها، اقتصاد و فناوری آن زمان پی برد. از این رو طراحی لباس نقش بسیار مهمی در فرهنگ یک جامعه دارد و حتی می تواند باعث تغییر فرهنگ یک جامعه در یک دوره خاص شود. طراحی لباس در شکل گیری و جهت دهی به ارزش ها و عقاید یک جامعه نقش بسیار مهمی دارد. یک طراح لباس واقعی، اعتقادات مردم را ارزیابی می کند و لباس را مطابق با سلیقه افراد آن جامعه طراحی می‌کند.

لباس می تواند عقاید افراد و گروه‌های مختلف در یک جامعه را منعکس کند. گروه های مذهبی اغلب سبک خاصی از لباس پوشیدن را اتخاذ می کنند. همچنین لباس می تواند ارزش های افراد و گروه ها را منعکس کند. ارزش ها چیزهایی هستند که مردم معتقدند درست و خوب هستند. بنابراین طراحی لباس می تواند منعکس کننده آداب و رسوم، اعتقادات، ارزش ها و فرهنگ جوامع مختلف باشد و از این رو بسیار حائز اهمیت است و جایگاه ویژه‌ای در جامعه دارد.

دانشگاه های برتر طراحی لباس

دانشگاه های برتر طراحی لباس

QS که نوعی سیستم ارزیابی علمی دانشگاه‌ها است ، هر سال دانشگاه های جهان را بر اساس رشته تحصیلی رتبه بندی می‌کند و بهترین دانشگاه‌های جهان را در یک رشته خاص معرفی می‌کند. QS دانشگاه ها را بر اساس درجه علمی، کیفیت آموزشی و بسیاری از فاکتورهای دیگر ارزیابی می کند و دانشگاه‌های سراسر جهان را بر اساس این فاکتور ها رتبه بندی می کند. در سال 2020 ، QS بهترین دانشگاه های جهان در حوزه هنر و طراحی را اعلام نمود. در ادامه به بررسی و معرفی بهترین دانشگاه‌های هنر و طراحی می پردازیم.

کالج سلطنتی هنر (RCA)

کالج سلطنتی هنر در سال2020 موفق به کسب عنوان بهترین دانشگاه در زمینه هنر و طراحی شد. این دانشگاه در سال 1837 با نام مدرسه دولتی طراحی در لندن تاسیس شد و سپس در سال 1896 نام آن به کالج سلطنتی هنر تغییر یافت. کالج سلطنتی هنر یک دانشگاه دولتی است. این دانشگاه دارای سه پردیس، در جنوب کنزینگتون، باتسریا و وایت سیتی است. هر ساله دانشجویان زیادی برای راه یافتن به این دانشگاه با یکدیگر رقابت می کنند. کالج سلطنتی هنر برای پنج سال متوالی عنوان برترین دانشگاه هنر و طراحی را در سراسر جهان کسب کرده است. این دانشگاه فقط در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد. کالج سلطنتی لندن در مقاطع تحصیلات تکمیلی حدود 28 رشته تحصیلی را ارائه می‌دهد. این دانشگاه به طورکلی دارای 4 دانشکده است که عبارتند از: دانشکده معماری، دانشکده هنر و علوم انسانی، دانشکده ارتباطات و دانشکده طراحی.

براساس آخرین آمار، 93 درصد فارغ التحصیلان کالج سلطنتی هنر در مدت زمان کوتاهی پس از فارغ التحصیلی  در یک سطح حرفه‌ای مناسب در رشته تخصصی خود مشغول به کار شده‌اند. این رقم یکی از شاخص های مهم در موفقیت این دانشگاه است. هنرمندان شایسته‌ای همچون سر جیمز دیسون، توماس هدرویک، دیوید هاکنی، تریسی امین، کریستوفر بیلی، لن دیایتون، جولیان مک دونالد  اورلا کیلی، آلیسون جکسون، سر ریدلی اسکات و ... در این دانشگاه تحصیل کرده‌اند.

 دانشجویان خارجی باید در ابتدا علاوه بر پرداخت مبلغ شهریه، مبلغ 2000 پوند را به حساب دانشگاه واریز کنند. این مبلغ غیرقابل استرداد است و برای محفوظ نگه داشتن یک صندلی در دانشگاه برای دانشجو است. کالج سلطنتی هنر در مقطع کارشناسی ارشد رشته مد (Fashion) را ارائه می‌دهد. دانشجویان می توانند در یکی از تخصص های زیر در رشته مد و طراحی لباس تحصیل کنند:

 • لباس زنانه
 • لباس مردانه
 • لباس بافتنی مردانه یا زنانه
 • کفش مردانه یا زنانه، لوازم جانبی (اکسسسوری) یا کلاهدوزی

آزمون

آزمون ورودی ندارد، مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 6.5 به بالا یا تافل 90 به بالا

هزینه تحصیل

28400 پوند در سال

تاریخ ددلاین

20 نوامبر (تاریخ ددلاین متغیر است و هر سال توسط سایت دانشگاه اعلام می‌گردد.)

دانشگاه هنر لندن (UAL)

دانشگاه هنر لندن (UAL) شهرتی بینی المللی در رشته‌های هنر، طراحی، ارتباطات، مد و طراحی لباس، رسانه و هنرهای نمایشی دارد و دارای بیش از 18000 دانشجو از 130 کشور جهان است. UAL از شش دانشکده مشهور تشکیل شده است که هر کدام دارای بیش از 100 سال سابقه تدریس هستند. دانشکده های UAL عبارتند از: کالج هنر کمبرول، سن مارتینز مرکزی، کالج هنر چلسی، کالج ارتباطات لندن، کالج مد لندن و کالج هنر ویمبلدون.  UAL دارای شش کتابخانه، با بیش از 470،000 عنوان کتاب، 15،000 ژورنال و نشریات در موضوعات متنوع، 7،700 مجله الکترونیکی، 25،000 فیلم و دی وی دی آموزشی، بیش از 175 پایگاه داده و 885 کتاب الکترونیکی است. مجموعه کاریابی در UAL به فارغ‌التحصیلان و دانشجویان کمک می کنند تا فرصت های کاری و کارآموزی متناسب با رشته تحصیلی خود را پیدا کنند و با سازمان ها و شرکت ها در صنایع خلاق ارتباط برقرار کنند. از سال 1984 فارغ التحصیلان این دانشگاه جزء نیمی از برندگان جایزه ترنر، دو سوم از برندگان طراح سال بریتانیا و 48 برنده جایزه اسکار و BAFTA بوده‌اند. رشته های مد و طراحی لباس در گرایش ها و مقاطع تحصیلی مختلف در این دانشگاه ارائه می‌شوند.

برخی از گرایش های طراحی لباس که در این دانشگاه ارائه می‌شوند عبارتند از:

 • کارشناسی لباس و مد: طراحی لباس مردانه
 • کارشناسی طراحی لباس و مد: طراحی لباس بافتنی
 • کارشناسی طراحی لباس و مد: طراحی مد با بازاریابی
 • کارشناسی طراحی لباس و مد: طراحی لباس مجلسی زنانه
 • کارشناسی طراحی جواهرات
 • کارشناسی طراحی محصول
 • کارشناسی طراحی پارچه
 • کارشناسی طراحی محصول و نوآوری: طراحی کیف و لوازم جانبی مد
 • کارشناسی طراحی محصول و نوآوری: طراحی کفش
 • کارشناسی طراحی لباس برای صحنه نمایش
 • کارشناسی طراحی و توسعه مد
 • کارشناسی فناوری طراحی مد: لباس مردانه
 • کارشناسی فناوری طراحی مد: لباس زنانه
 • کارشناسی طراحی جواهرات
 • کارشناسی عکاسی مد و فشن
 • کارشناسی روابط عمومی مد
 • کارشناسی طراحی لباس ورزشی
 • کارشناسی طراحی پارچه
 • کارشناسی مدیریت مد
 • کارشناسی ارشد مد و رسانه
 • MBA اجرایی (مد)
 • دیپلم تحصیلات تکمیلی فناوری طراحی مد
 • دیپلم مدیریت مد
 • کارشناسی ارشد طراحی لباس برای صحنه نمایش
 • کارشناسی ارشد فرهنگ مد: تاریخ و فرهنگ
 • کارشناسی ارشد مدیریت طراحی مد
 • کارشناسی طراحی لباس مردانه
 • کارشناسی ارشد طراحی لباس زنانه

آزمون

آزمون ورودی ندارد. برای دوره کارشناسی ارشد مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 6 به بالا

هزینه تحصیل

22920 پوند در سال (پرداخت 2000 پوند به عنوان پیش پرداخت برای محفوظ نگه داشتن یک صندلی در دانشگاه هنر لندن برای دانشجو)

تاریخ ددلاین

15 ژانویه

دانشکده طراحی پارسونز

ویلیام مریت چیس دانشکده طراحی پارسونز را در سال 1896 در شهر نیویورک تأسیس کرد. پارسونز از زمان آغاز فعالیت خود، در آموزش هنر و طراحی پیشگام بوده است و خالق روش های نوین تدریس در رشته‌های هنر و طراحی است. بر اساس رتبه بندی QS دانشکده طراحی پارسونز سومین دانشگاه برتر جهان در حوزه هنر و طراحی است. پارسونز، یک مدرسه طراحی پیشرو است که دارای برنامه های کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری در رشته‌های مختلف است. برخی از این رشته ها عبارتند از: طراحی استودیو، برنامه ریزی شهری، مد و طراحی لباس، رسانه، مدیریت طراحی، مطالعات طراحی و موارد دیگر. دانشگاه طراحی پارسونز هر ساله پذیرای دانشجویان بین المللی زیادی است. حدود 34 درصد از دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین‌المللی تشکیل داده‌اند. دانشجویانی بین المللی که می‌خواهند در این دانشگاه تحصیل کنند باید دارای مدرک آیلتس یا تافل باشند و همچنین سابقه تحصیلی درخشانی داشته باشند. ارائه نمونه کار نیز می‌تواند شانس پذیرش دانشجویان را بیشتر کند. این دانشگاه رشته طراحی لباس و مد را در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می دهد.

آزمون

ندارد، برای مقطع کارشناسی ارشد مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 7، تافل 92

هزینه تحصیل

50460 دلار در سال

تاریخ ددلاین

مقطع کارشناسی: 1 نوامبر، 15 ژانویه، 1 آوریل، 15 اکتبر

مقطع کارشناسی ارشد: 2 ژانویه

دانشکده طراحی رود آیلند RISD

دانشکده طراحی رود آیلند یک دانشکده خصوصی طراحی در منقطه Rhode Island کشور آمریکا است. این دانشکده همواره جزء  بهترین موسسات آموزشی هنر و طراحی در سراسر جهان بوده است. بر اساس رتبه بندی QS دانشکده طراحی رود آیلند چهارمین دانشگاه برتر جهان در زمینه هنر و طراحی محسوب می‌شود. این دانشگاه حدود 2000 دانشجوی کارشناسی و 492 دانشجوی تحصیلات تکمیلی از سراسر ایالات متحده و 56 کشور دیگر دارد. RISD هر سال به عنوان مدرسه برتر هنر و طراحی در ایالات متحده معرفی می‌شود.

دانشکده طراحی رود آیلند رشته های بسیار متنوعی را در مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌دهد. در این دانشکده رشته طراحی لباس را در مقطع کارشناسی برای دانشجویان علاقه مند ارائه می‌دهند. مقطع کارشناسی طراحی لباس در دانشکده رود آیلند دانشجویان را با اصول اولیه و اساسی طراحی لباس و صنعت مد آشنا می‌سازد. دانشجویان پس از فارغ التحصیلی می‌توانند به عنوان یک طراح لباس حرفه‌ای به سرعت مشغول به کار شوند زیرا مدرک دانشکده طراحی رود آیلند بسیار معتبر است.

آزمون

آزمون SAT یا ACT

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 6.5 به بالا یا تافل 93 به بالا

هزینه تحصیل

51800 دلار در سال

تاریخ ددلاین

1 نوامبر و 1 فوریه

دانشگاه پلی تکنیک میلان

دانشگاه پلی تکنیک میلان یکی از بزرگترین دانشگاه‌های ایتالیا است و دارای 45000 دانشجو در مقاطع تحصیلی مختلف است. این دانشگاه در سال 1863 در شهر میلان ایتالیا تأسیس شد.  دانشگاه پلی تکنیک میلان دارای هفت پردیس است که در میلان و سایر شهرهای ایتالیا واقع شده است. دانشگاه پلی تکنیک میلان قدیمی ترین دانشگاه در شهر میلان ایتالیا به شمار می‌رود. در سال 2000 دانشکده طراحی دانشگاه پلی تکنیک میلان، برنامه های آموزشی جدیدی را در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته های گرافیک، طراحی مد و لباس، طراحی داخلی و طراحی صنعتی ارائه داد. تقریبا تمام دوره‌های تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه فقط به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. در پلی تکنیک میلان رشته طراحی مد و لباس در مقطع کارشناسی ارائه می‌شود.

 آزمون

این دانشگاه برای مقطع کارشناسی آزمون ورودی دارد.

زبان تحصیل

در مقطع کارشناسی زبان تحصیلی ایتالیایی

( level B1) است.

هزینه تحصیل

حدود 4000 یورو در سال (شهریه تحصیلی در این دانشگاه با توجه به میزان درآمد دانشجو یا خانواده وی تعیین می گردد.)

تاریخ ددلاین

31 جولای

دانشگاه آلتو فنلاند

دانشگاه Aalto در سال ۲۰۱۰ از ادغام دانشگاه صنعتی هلسینکی، دانشکده اقتصاد هلسینکی و دانشگاه هنر و طراحی هلسینکی در شهر هلسینکی فنلاند به وجود آمد. این دانشگاه برنامه‌های کارشناسی، کارشناسی‌ ارشد و دکتری را در تمامی حوزه‌های مطالعاتی ارائه می‌دهد و خود را متعهد به "تشخیص و حل چالش‌های اجتماعی بزرگ و ساخت آینده‌ای روشن" می‌داند. هدف از تاسیس این دانشگاه، ایجاد یک دانشگاه جدید نوین با ترکیب علم و فن‌آوری، تجارت و اقتصاد، طراحی و هنر بود. این دانشگاه دارای شش دانشکده، حدود 17500 دانشجو و 4000 کارمند است. مدرسه هنر، طراحی و معماری دانشگاه آلتو یکی از معتبرترین مدارس طراحی در جهان و بزرگ‌ترین مدرسه طراحی در اروپای شمالی است. دانشگاه آلتو رشته طراحی مد، لباس و پارچه را در مقطع کارشناسی ارشد و به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد. طول این دوره دو سال است.

آزمون

آزمون ندارد. مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 6.5 به بالا یا تافل 92 به بالا

هزینه تحصیل

15000 یورو در سال برای مقطع کارشناسی ارشد

تاریخ ددلاین

3 ژانویه

دانشکده هنر گلاسکو (GSA)

دانشکده هنر گلاسکو در سال 1845 در اسکاتلند تاسیس شد. دانشکده هنر گلاسکو جزء ده دانشگاه برتر جهان در زمینه هنر و طراحی است. این دانشگاه محیط آموزشی مناسبی را برای دانشجویان خود فراهم کرده است. GSA تنها دانشگاه دولتی مستقل در بریتانیا است. این دانشگاه رشته های بسیار متنوعی را در مقاطع تحصیلی مختلف و در رشته های معماری، هنر‌های زیبا و طراحی ارائه می‌دهد. دانشکده هنر گلاسکو از سراسر جهان دانشجو می‌پذیرد و دانشجویان بین المللی زیادی در این دانشگاه تحصیل می‌کنند. داشتن مدرک زبان می تواند شانس دانشجویان را برای اخذ پذیرش از این دانشگاه بالا ببرد. دانشگاه GSA رشته طراحی مد و لباس را در مقطع کارشناسی و رشته مد و پارچه را در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌دهد. دانشجویان علاقه مند می توانند برای اخذ پذیرش از این دانشگاه در تاریخ های تعیین شده اقدامات لازم را انجام دهند. دانشکده هنر گلاسکو از برترین دانشگاه ها در حوزه مد و طراحی لباس است و می‌تواند آموزش های جامع و کاملی را در اختیار دانشجویان این رشته قرار  دهد.

آزمون

ندارد. در مقطع کارشناسی ارشد مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 6.5 به بالا

هزینه تحصیل

18370 پوند در سال

تاریخ ددلاین

15 ژانویه

مدرسه مؤسسه هنر شیکاگو (SAIC)

موسسه هنر شیکاگو (SAIC) یکی از معتبرترین موسسات آموزشی آمریکا در زمینه هنر و طراحی است. این دانشگاه بر اساس رتبه بندی QS در سال 2020 میلادی جزء برترین دانشگاه‌های هنر و طراحی در سراسر جهان شد. در موسسه هنر شیکاگو دانشجویان و اساتید دانشگاه در مجاورت یکدیگر کار می‌کنند و اساتید تجربیات و دانش خود را به طور مستقیم در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند و انجمنی برای تبادل ایده‌ها خلق می‌کنند. در این موسسه آموزشی دوره‌های آموزشی بسیار متنوعی برگزار می‌شود. در موسسه هنر شیکاگو رشته طراحی مد و لباس در مقطع کارشناسی و رشته مد و پوشاک در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌شوند. موسسه هنر شیکاگو در طی این سال ها طراحان مد و طراحان لباس زیادی را آموزش داده است و سابقه بسیار زیادی را در تدریس این رشته تحصیلی دارد. برای تحصیل در رشته طراحی مد و لباس در این دانشگاه، داوطلبان باید سابقه تحصیلی درخشانی داشته باشند زیرا رقابت برای ورود به این رشته در این دانشگاه بسیار زیاد است.

آزمون

شرکت در آزمون SAT یا ACT فقط برای داوطلبان آمریکایی اجباری است، برای مقطع کارشناسی ارشد مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 6.5 یا تافل 82

هزینه تحصیل

47420 دلار در سال

تاریخ ددلاین

15 آوریل و 1 ژانویه

موسسه پرت (Pratt Institute)

موسسه پرت یک کالج خصوصی است که در شهر بروکلین، نیویورک واقع شده‌ است. موسسه پرت یک موسسه آموزشی تقریبا کوچک است که در دوره کارشناسی در رشته هایی مانند معماری، طراحی گرافیک، طراحی مد و لباس دانشجو می‌پذیرد. اخذ پذیرش از این موسسه آموزشی نسبتا رقابتی است زیرا نرخ پذیرش سالانه موسسه پرت تنها 41 % است. موسسه پرت رشته طراحی مد و لباس را در دوره کارشناسی با بالاترین کیفیت آموزشی ارائه می‌دهد. دانشجویانی که در این موسسه و در رشته طراحی لباس تحصیل می‌کنند می‌توانند پس از فارغ التحصیلی به سرعت وارد صنعت مد و لباس شوند و کار خود را به عنوان یک طراح لباس شروع کنند زیرا مدرک موسسه پرت دارای اعتباری بین المللی است.

آزمون

آزمون SAT یا ACT، مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 6.5 یا تافل 79

هزینه تحصیل

51754 دلار در سال

تاریخ ددلاین

1 سپتامبر و 5 ژانویه

دانشگاه RMIT استرالیا

دانشگاه RMIT استرالیا یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی در شهر ملبورن استرالیا است. این دانشگاه در سال 1887 و با نام دانشگاه مردان شاغل تاسیس شد اما در سال 1934 نام آن، به دانشگاه RMIT که مخفف عبارت موسسه رویال فناوری ملبورن است تغییر یافت. دانشگاه RMIT ابتدا کار خود را به عنوان یک مدرسه شبانه شروع کرد و در پاسخ به انقلاب صنعتی که در استرالیا رخ داده بود کلاس هایی را در زمینه هنر، علوم و تکنولوژی برگزار کرد.

دانشگاه RMIT استرالیا یک موسسه آموزشی پنج ستاره است و جزء یکی از دانشگاه‌‌های پیشرو جهان با سابقه تحقیقاتی قوی به شمار می‌رود. این دانشگاه به دلیل درجه علمی بالا و کیفیت آموزشی بسیار خوب شهرتی جهانی دارد و هر سال نام آن در رتبه بندی دانشگاه های برتر جهان QS به چشم می خورد. این دانشگاه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته طراحی مد و لباس (تکنولوژی طراحی) را ارائه می‌دهد.

 آزمون

ندارد. برای مقطع کارشناسی ارشد مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 6.5 به بالا یا تافل 79 به بالا

هزینه تحصیل

حدود 30720 دلار استرالیا در سال

تاریخ ددلاین

31 می (متغیر)

رشته های مرتبط با طراحی لباس

رشته های مرتبط با طراحی لباس

طراحی لباس یک رشته هنری است و با رشته‌های بسیار زیادی ارتباط مستقیم و غیر مستقیم دارد. رشته هایی مانند رشته طراحی گرافیک، مهندسی نساجی، طراحی پارچه، مدیریت مد، هنر تبلیغات و بازاریابی، عکاسی، تصویرسازی، طراحی صنعتی، طراحی محصول و ... جزء رشته‌های مرتبط با رشته طراحی لباس هستند. هر کدام از این رشته ها به نوعی با رشته طراحی لباس ارتباط دارند. در ادامه به بررسی برخی از این رشته‌ها و ارتباط آن ها با رشته طراحی لباس می پردازیم.

طراحی گرافیک

طراحی گرافیک مهارت ایجاد محتوای بصری برای انتقال پیام‌ها است. طراحی گرافیکی ترکیبی از تصاویر بصری و متن برای ارتباط با مخاطب است. طبق گفته مؤسسه طراحی گرافیك آمریكا (AIGA)، طراحی گرافیك به عنوان "هنر و عمل برنامه ریزی و طرح ایده ها و تجربیات با محتوای بصری و متنی" تعریف شده است. این تصاویر می‌توانند به اندازه یک آرم تجاری، ساده یا به اندازه صفحات طراحی وب، پیچیده باشند. الكسانسوس كلوفتوس، طراح خلاق در نوآوری های ورتكس می گوید: "طراحی گرافیك عناصر گرافیکی و متنی را در بر می‌گیرد و آن ها را در انواع مختلفی از رسانه ها پیاده سازی می‌كند." این کار به تولید کننده کمک می‌کند تا با مصرف کننده ارتباط برقرار کند. طراحی گرافیک پیام پروژه یا محصول را به مخاطب منتقل می‌کند. طراحی گرافیک می تواند توسط شرکت ها برای تبلیغ و فروش محصولات یا برای توسعه کسب و کارها از طریق برندسازی مورد استفاده قرار گیرد. اگرچه بسیاری از پروژه های طراحی گرافیک دارای اهداف تجاری هستند، اما از طراحی گرافیک در زمینه های دیگر نیز استفاده می شود و کارهای طراحی گرافیک اغلب صرفا به عنوان ابزاری برای بیان هنری در زمینه خاصی ایجاد می‌شوند. رشته طراحی لباس و طراحی گرافیک ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند و دانشجویان طراحی لباس باید تا حدودی با رشته طراحی گرافیک آشنا باشند. دانشجویان رشته طراحی لباس باید بتوانند توسط نرم افزار های گرافیکی طرح‌های ذهنی خود را ترسیم و طراحی کنند.

طراحی پارچه

در رشته طراحی پارچه دانشجویان ابتدا با ویژگی های پارچه و الیاف آشنا می‌شوند. به طور کلی طراحی پارچه به معنی ایجاد طرح های متنوع بر روی پارچه‌های مختلف است. طراحان نساجی سعی می کنند طرح هایی جذاب را بر روی پارچه ها چاپ کنند تا از این پارچه ها در صنعت مد و تولید پوشاک استفاده شود. طراحی  پارچه نه تنها برای تولید پوشاک بلکه برای نقشی که در صنعت مد بازی می کند از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. طراحان پارچه توانایی الهام بخشیدن به طراحان لباس را دارند.

درآمد ماهیانه

درآمد ماهیانه

حرفه طراحی لباس یکی از حرفه‌های درآمدزا در سراسر جهان است. اکثر طراحان لباس از درآمد بسیار خوبی برخوردار هستند اما درآمد این افراد به مقدار زیادی بستگی به میزان مهارت و تجربه کاری آن ها دارد. هر چقدر یک طراح لباس در کار خود ماهرتر و خلاق تر باشد مشتریان بیشتری را به سوی خود جلب می‌کند و همچنین نظر کمپانی ها و شرکت های مد و فشن را نیز به خود جلب می‌کند. اکثر خانه‌های مد و شرکت هایی که با صنعت لباس و مد سر و کار دارند به دنبال طراحان لباس ماهر هستند تا آن ها را استخدام کنند و از نبوغ و استعداد این افراد در صنعت مد و لباس استفاده کنند تا شرکت و کار خود را گسترش دهند و سود بیشتری کسب کنند. بنابراین تقاضای کاری بالایی برای یک طراح لباس وجود دارد زیرا طراحی لباس جزء حرفه هایی است که نیاز روز جامعه است. اگر یک طراح لباس در یکی از شرکت های بزرگ طراحی مد و لباس استخدام شود، می‌تواند درآمد بسیار خوبی را کسب نماید. یکی دیگر از عواملی که بر میانگین درآمد حرفه طراحی لباس تاثیر مستقیمی می‌گذارد، حوزه فعالیت طراح لباس است. برخی از طراحان لباس فقط بر روی طراحی لباس های مجلسی زنانه کار می کنند و برخی دیگر فقط کیف و کفش و اکسسسوری طراحی می کنند. بنابراین حوزه کاری طراحان لباس می تواند نقش چشمگیری بر میزان درآمد آن ها داشته باشد.

میانگین میزان درآمد ماهیانه طراحان لباس در کشورهای مختلف متفاوت است. حتی ممکن است میزان درآمد طراحان لباس در شهر‌های مختلف یک کشور با یکدیگر متفاوت است. برای مثال در برخی از ایالت ها و شهر های آمریکا طراحان لباس از درآمد بسیار بیشتری نسبت به ایالت ها و شهرهای دیگر برخوردار هستند. اما به طور کلی طراحان لباس در اکثر کشورهای جهان از درآمد بسیار خوبی برخوردار هستند و میانگین درآمد حرفه طراحی لباس از میانگین درآمد بسیاری از حرفه‌های دیگر بیشتر است. میانگین درآمد طراحان لباس در ایالت متحده آمریکا 6060 دلار در ماه (72720 دلار در سال) است. دستمزد طراحان لباس در آمریکا معمولا از 36420 دلار در سال شروع می‌شود و امکان دارد تا 155470 دلار در سال افزایش یابد. البته همانطور که گفته شد ممکن است میزان درآمد طراحان لباس در شهر های مختلف یک کشور متفاوت باشد. در ادامه میانگین درآمد طراحان لباس را در ایالت ها و شهرهای مختلف آمریکا بررسی می‌کنیم.

 • آلباما 6144 دلار در ماه (73730 دلار در سال)
 • نیویورک 6592 دلار در ماه (79110 دلار در سال)
 • کالیفرنیا 6556 (78680 دلار در سال)
 • آرکانزاس 4957 دلار در ماه (59490 دلار در سال)
 • ماین 6078 دلار در ماه (72940 دلار در سال)
 • ماساچوست 5897 دلار در ماه (70770 دلار در سال)
 • تگزاس 5509 دلار در ماه (66110 دلار در سال)
 • کارولینای جنوبی 4094 دلار در ماه (49130 دلار در سال)
 • کانزاس 5457 دلار در ماه (65490 دلار در سال)
 • کانکتیکات 5589 دلار در ماه (67070 دلار در سال)
 • جورجیا 5541 دلار در ماه (66500 دلار در سال)
 • کارولینای شمالی 5600 دلار در ماه (67200 دلار در سال)
 • نیوجرسی 4955 دلار در ماه (59470 دلار در سال)
 • نیومکزیکو 4905 دلار در ماه (58870 دلار در سال)
 • واشنگتن 5111 دلار در ماه (61340 دلار در سال)
 • مریلند 4357 دلار در ماه (52290 دلار در سال)
 • کلرادو 5120 دلار در ماه (61440 دلار در سال)
 • میشیگان 4809 دلار در ماه (57710 دلار در سال)
 • فلوریدا 4062 دلار در ماه (48750 دلار در سال)
 • پنسیلوانیا 4046 دلار در ماه (48555 دلار در سال)
 • مینسوتا 4313 دلار در ماه (51760 دلار در سال)
 • هاوایی 3444 دلار در ماه (41330 دلار در سال)
 • ویسکانسین 3253 دلار در ماه (39040 دلار در سال)
 • یوتا 3056 دلار در ماه (36680 دلار در سال)

همچنین میانگین درآمد طراحان لباس در کشور انگلستان 2145 پوند در ماه (25740 پوند در سال) است. میانگین درآمد طراحان لباس در کشور کانادا 4010 دلار در ماه (48125 دلار در سال) است. متوسط درآمد طراحان لباس در کشور فرانسه 3447 یورو در ماه (41365 یورو در سال)، در کشور ایتالیا 3423 یورو در ماه (41076 یورو در سال) و در کشور آلمان 3766 یورو در ماه (45198 یورو در سال) است. میانگین درآمد طراحان لباس در کشور استرالیا 5050 دلار استرالیا در ماه (60707 دلار استرالیا در سال) است. بنابراین میانگین درآمد طراحان لباس در اکثر کشور های جهان بسیار خوب است و حرفه طراحی لباس جزء حرفه های پر درآمد در جهان محسوب می‌شود.

مقطع کارشناسی طراحی لباس

مقطع کارشناسی طراحی لباس

دوره کارشناسی طراحی لباس یک دروه سه یا چهار ساله است و دانشجویان در این دوره با مفاهیم اولیه و اساسی طراحی لباس آشنایی پیدا می‌کنند. مقطع کارشناسی طراحی لباس شامل دروس نظری و عملی است و دانشجویان باید علاوه بر مطالعه دروس نظری، توانایی خود را در دروس عملی نیز نشان دهند. در این دوره دانشجویان در زمینه های مربوط به طراحی و تولید پوشاک، دانش و مهارت های لازم را کسب خواهند کرد. دانشجویان در این مقطع با طیف وسیعی از موضاعات از جمله طراحی، برش الگو، تصویر سازی مد و طراحی به کمک رایانه (CAD) آشنا می‌شوند. برنامه کارشناسی طراحی لباس (BA) به دانشجویان کمک می‌کند تا تخصص فنی و دانش نظری خود را در زمینه مد، طراحی لباس و سایر صنایع طراحی توسعه دهند. در این دوره آموزشی دانشجویان یاد می‌گیرند چگونه طرح های خود را بر روی کاغذ ترسیم کنند و سپس این طرح ها را در واقعیت بر روی پارچه‌ها و الگوی دوخت پیاده کنند. علاوه بر این دانشجویان در دوره لیسانس طراحی لباس واحد‌های عملی زیادی را می‌گذرانند. در واحد های عملی دوره کارشناسی طراحی لباس دانشجویان یاد می‌گیرند چگونه طرح‌هایی را که در ذهن خود دارند را به واقعیت تبدیل کنند. در پروژه‌های عملی از دانشجویان خواسته می‌شود تا چند لباس در سبک‌های مختلف طراحی کنند. ممکن است در دانشگاه‌ها یا موسسات آموزشی مختلف دروس پایه و تخصصی دوره کارشناسی رشته طراحی لباس با یکدیگر متفاوت باشند اما اکثر دروس این رشته در دانشگاه‌های سراسر جهان مشترک هستند. برخی از واحدهای درسی دوره کارشناسی طراحی لباس عبارتند از: طراحی، عناصر مد و طراحی، طراحی الگو، تصویر سازی و طراحی مد، هنر مد و طراحی، طراحی لباس به کمک رایانه، تئوری و تاریخ هنر و طراحی، طراحی سفارشی، طراحی به کمک رایانه، عناصر پارچه، رنگرزی و چاپ پارچه، تصویر سازی و طراحی مد، مطالعات مد، طراحی چرم، علوم نساجی، روش های طراحی لباس، ترکیب رنگ ها، عکاسی، طراحی جواهرات، دراپینگ، عناصر طراحی، عناصر پارچه، تاریخچه مد، تصویر سازی و طراحی مد، طراحی چرم، طراحی لباس بافتنی، مطالعات مد و طراحی لباس، آشنایی با طراحی الگو و تولید پوشاک.

مقطع کارشناسی ارشد طراحی لباس

مقطع کارشناسی ارشد طراحی لباس

مقطع کارشناسی ارشد طراحی لباس یک برنامه دوساله تحصیلات تکمیلی است. دوره کارشناسی ارشد طراحی لباس باعث می‌شود دانشجویان دانش عمیقی در مورد دنیای مد و طراحی لباس کسب کنند و جنبه های اقتصادی، اخلاقی، اجتماعی و فرهنگی آن را کشف کنند. این دوره بر کاربرد طراحی و زیبایی شناسی در پوشاک و ایجاد محصولاتی مطابق نیازهای جهانی مد متمرکز است. تنها دانشجویانی که دارای مدرک کارشناسی در رشته طراحی لباس و یا رشته‌های مربوط به آن هستند می‌توانند در دوره کارشناسی ارشد طراحی لباس شرکت کنند. برنامه کارشناسی ارشد در زمینه طراحی لباس و مد به گونه‌ای طراحی شده است که مهارت های لازم برای ورود به صنعت مد و لباس را به دانشجویان آموزش دهد و آن ها را با فضای رقابتی این صنعت آشنا سازد.

در طی این دوره، اصول و روش های اساسی طراحی لباس در پاسخ به نیازهای جهانی مد و چگونگی شبکه سازی با متخصصان مد برای ارتقاء چشم انداز شغلی طراحان لباس، مورد بررسی قرار می‌گیرد. هدف اصلی دوره فوق لیسانس طراحی لباس و مد پرورش نسل جدیدی از طراحان است که قادر به ایجاد تغییر و تحول در سبک طراحی لباس و فعالیت در دنیای مدرن مد هستند. در دوره کارشناسی ارشد طراحی لباس اکثر واحد های درسی، عملی هستند و دانشجویان باید در پروژه های عملی مهارت های خود را به نمایش بگذارند. دانشجویان در پایان سال تحصیلی موظف به ارائه پایان نامه هستند که در برخی از دانشگاه‌ها ممکن است از دانشجویان تقاضا شود به جای پایان نامه، یک پروژه عملی ارائه دهند.

دانشجویانی که قصد دارند در دوره کارشناسی ارشد طراحی لباس شرکت کنند باید علاوه بر داشتن ذهنیت خلاق، دانش بسیار خوبی درباره مفاهیم مربوط به طراحی لباس، چرم و بسیاری از محصولات مشابه دیگر داشته باشند. این افراد باید در مدیریت پروژه مهارت داشته باشند و از مهارت‌های ارتباطی کلامی بسیار خوبی برخوردار باشند تا بتوانند بر روی پروژه‌های مختلف کار کنند و ایده ها و دیدگاه های خود را به مشتری انتقال دهند. در دوره کارشناسی ارشد طراحی لباس دانشجویان با کار گروهی و همکاری در صنعت مد آشنا می‌شوند زیرا داشتن توانایی مشارکت در کار گروهی در این صنعت بسیار مهم است و دانشجویان باید بیاموزند چگونه با طراحان و متخصصان مد در یک محیط کار کنند. اکثر دوره های کارشناسی ارشد تمرکز جدی در آماده سازی دانشجویان برای مشاغل آینده در صنعت مد و طراحی لباس را دارند. اغلب برنامه های آموزشی در این دوره شامل فرصت هایی برای انجام پروژه های عملی و کسب تجربه حرفه ای هستند.

رشته طراحی لباس در دوره کارشناسی ارشد گرایش های متنوعی دارد. برخی از این گرایش ها عبارتند از: طراحی لباس زنان، طراحی لباس مردان، طراحی لباس کودکان، مدیریت طراحی مد، طراحی مد و تکنولوژی. دانشجویان می‌توانند با توجه به استعداد و علاقه خود در یکی از این گرایش ها تحصیل کنند. برخی دروس کارشناسی ارشد در گرایش های مختلف رشته طراحی لباس با یکدیگر متفاوت هستند اما اکثر واحد‌های درسی این رشته در تمام گرایش ها مشترک هستند. برخی از دروس دوره کارشناسی ارشد طراحی لباس عبارتند از: طراحی بصری- اصول و کاربردها، ارگونومی، روش های طراحی، مطالعات فرم، طراحی گرافیک، طراحی مد، فناوری تولید پوشاک، طراحی الگوی پیشرفته، طراحی لباس زنانه، طراحی به کمک رایانه، بازاریابی خرده فروشی و تجارت، فناوری طراحی لباس بافتنی، طراحی لباس مردانه، مهارت های ارتباطی و مذاکره تجاری، مدیریت بازاریابی، ویژگی های بازار جهانی پارچه و پوشاک، استراتژی های بازاریابی و مدیریت برند، بازاریابی بین‌المللی، پیش بینی مد و توسعه محصول، مدیریت ارتباط با مشتری، عناصر مد، تاریخچه مد و لباس در جهان، فناوری نساجی.

دکتری طراحی لباس

دکتری طراحی لباس

تعداد کمی از دانشگاه‌ها رشته طراحی لباس را در مقطع دکتری ارائه می‌دهند. دانشجویانی که تمایل دارند تحصیلات خود را تا مقطع دکتری ادامه دهند می‌توانند علاوه بر رشته طراحی لباس در رشته های مد و نساجی، مدیریت پوشاک و رشته‌های مشابه دیگر تحصیلات خود را ادامه دهند. تحصیل در دوره دکتری طراحی لباس ممکن است بین دو تا پنج سال طول بکشد. در این دوره دانشجویان بیشتر به تحقیق و پژوهش در زمینه صنعت مد و طراحی لباس می‌پردازند. آن ها وضعیت بازار مد و لباس را ارزیابی می کنند و به دنبال پیدا کردن روش های جدیدی برای ایجاد تحول در صنعت طراحی و تولید پوشاک هستند. در دوره دکتری دانشجویان باید در پروژه های عملی مربوط به برند‌های مختلف دنیای مد شرکت کنند و به عنوان یک طراح لباس فعالیت کنند.

در برنامه دکتری طراحی لباس، دانشجویان مطالب زیادی را درباره طراحی پوشاک، منسوجات، مدیریت مد، بازاریابی و اقتصاد فرا می‌گیرند تا آمادگی لازم را برای فعالیت در دنیای مد کسب کنند. در بسیاری از موسسات آموزشی و دانشگاه‌ها دانشجویان باید در سال پایانی تحصیل خود پایان نامه یا یک پروژه عملی را ارائه دهند.

داشتن مدرک دکتری طراحی لباس شانس طراحان را برای ورود به صنعت مد و لباس بالا می‌برد. همچنین افرادی که دارای مدرک دکتری در رشته طراحی لباس هستند می‌توانند به عنوان استاد در موسسات آموزش عالی و دانشگاه ها مشغول به کار شوند. به‌علاوه کسب مدرک دکتری در رشته طراحی لباس می تواند منجر به افزایش درآمد طراحان لباس شود.

تنها دانشجویانی که در رشته طراحی لباس یا یکی از رشته‌های مرتبط با آن مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد دارند می‌توانند در برنامه دکتری این رشته شرکت نمایند. در برنامه درسی دوره دکتری طراحی لباس مباحثی مربوط به هنر، تجارت و به طور کلی صنعت مد گنجانده شده است تا دانشجویان به دانش عمیقی در زمینه طراحی لباس دست یابند. مباحث درسی دوره دکتری رشته طراحی لباس شامل موارد زیر است:

 • نظریه مد و زیبایی شناسی
 • علم و تجزیه و تحلیل فیبر
 • ارزیابی کیفیت و صنعت پوشاک
 • خرده فروشی و توزیع
 • رنگ، طرح و الگوبرداری

گرایش ها و زیر مجموعه های طراحی لباس

گرایش ها و زیر مجموعه های طراحی لباس

رشته طراحی لباس دارای گرایش های بسیار متنوعی است. هرکدام از این گرایش ها به نوعی با یکدیگر در ارتباط هستند و نقاط مشترک بسیار زیادی دارند. دانشجویان رشته طراحی لباس می‌توانند با توجه به استعداد و علاقه خود در یکی از گرایش‌های رشته طراحی لباس ادامه تحصیل دهند. هر کدام از گرایش های طراحی لباس مسیر حرفه‌ای و شغلی دانشجو را تعیین می کند. برخی از زیر مجموعه ها و گرایش های طراحی لباس عبارتند از: طراحی پارچه، طراحی اکسسوری، تکنولوژی مد، ارتباطات مد (Fashion Communication)، مدیریت مد، طراحی لباس بافتنی و ... . در ادامه به بررسی برخی از گرایش های طراحی لباس می پردازیم.

تکنولوژی مد

رشته تکنولوژی مد شامل آموزش هایی در زمینه روش‌های نوین تولید پوشاک است. تکنولوژی مد مربوط به کاربرد زیبایی‌شناسی در صنعت پوشاک است. در برنامه تکنولوژی مد، دانشجویان در زمینه هایی مانند مدیریت طراحی، تجارت کالا، ترکیب رنگ و همچنین بازاریابی آموزش داده می‌شوند. امروزه یکی از مهمترین جنبه های هر تجارت، بازاریابی محصولات است زیرا باعث افزایش فروش می‌شود. به دلیل تحولات سریع و گسترده‌ای که در صنعت نساجی و پوشاک در حال وقوع است، دانشجویان در زمینه روش های نوین تولید پوشاک اطلاعات کسب می‌کنند. دانشجویان در این رشته با نحوه استفاده از جدیدترین ماشین‌آلات مورد نیاز در صنعت مد آشنا می‌شوند. علاوه بر این در این رشته مهارت های کارآفرینی نیز به دانشجویان آموزش داده می‌شود تا بتوانند مشاغل شخصی خود را نیز راه اندازی کنند.

مدیریت مد

در این رشته دانشجویان مهارت های رهبری و مدیریتی را برای ایجاد رقابت در حوزه مد می‌آموزند. دانشجویان رشته مدیریت مد در زمینه هایی مانند بازاریابی، خرده فروشی، مدیریت زنجیره تأمین، صادرات پوشاک و موارد دیگر آموزش می‌بینند. برخی از موقعیت های شغلی در مدیریت مد عبارتند از: برنامه‌ریز خرده فروشی، فروشنده خرده فروشی، مدیر بازاریابی، مدیریت برند و غیره.

زبان تحصیل در کشورهای مختلف

زبان تحصیل در کشورهای مختلف

برای دانشجویان بین المللی زبان تحصیلی یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب دانشگاه است. اکثر دانشجویان به زبان انگلیسی تسلط دارند اما با دیگر زبان های خارجی هیچگونه آشنایی ندارند و به همین دلیل ترجیح می‌دهند تحصیلات دانشگاهی خود را در یکی از کشورهای انگلیسی زبان ادامه دهند و فرصت تحصیل در کشورهای اروپایی و آسیایی را از خود دریغ می کنند. بهتر است بدانید که بسیاری از دانشگاه های اروپایی و آسیایی برنامه های آموزشی خود را در مقاطع تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان بین المللی به زبان انگلیسی برگزار می کنند. برای مثال در کشور ایتالیا اکثر برنامه‌های آموزشی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به زبان انگلیسی برگزار می شوند و دانشجویان بین المللی این فرصت را دارند تا در این دانشگاه در رشته مورد علاقه خود به زبان انگلیسی تحصیل کنند. حتی در برخی از کشورها مانند ترکیه امکان تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی نیز وجود دارد. برخی از دانشگاه های ترکیه شرایط مناسبی را برای تحصیل دانشجویان بین المللی فراهم کرده اند و برنامه های آموزشی خود را به زبان انگلیسی نیز ارائه می دهند. البته دانشجویان بین المللی برای شرکت در دوره هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شوند، باید شهریه بیشتری بپردازند. در اکثر دانشگاه های معتبر جهان رشته طراحی لباس در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به زبان انگلیسی ارائه می شوند و دانشجویان می توانند در مقطع تحصیلات تکمیلی به زبان انگلیسی تحصیل کنند.

امکان بورسیه شدن

امکان بورسیه شدن

برخی از دانشجویان توان پرداخت هزینه های سنگین تحصیل و زندگی در کشورهای خارجی را ندارند و به همین علت به دنبال اخذ بورسیه های تحصیلی در رشته موردنظر خود هستند. بورسیه‌های تحصیلی انواع مختلفی دارند. برخی از بورسیه‌های تحصیلی فقط هزینه های تحصیل دانشجو مانند شهریه دانشگاه را پوشش می‌دهند و برخی از بورسیه‌های تحصیلی به طور کامل تمام هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجو را پوشش می‌دهند. اخذ بورسیه تحصیلی برای دانشجویان معدودی امکان پذیر است زیرا رقابت بسیار شدیدی بین دانشجویان بین المللی برای اخذ بورسیه تحصیلی وجود دارد. داوطلبانی که دارای سابقه تحصیلی درخشانی هستند شانس بسیار زیادی برای اخذ بورسیه تحصیلی خواهند داشت. داشتن ریز نمرات خوب و معدل بالا برای اخذ بورسیه تحصیلی در هر رشته‌ای بسیار مهم است. دانشجویانی که تمایل دارند در رشته طراحی لباس بورسیه تحصیلی دریافت کنند باید علاوه بر داشتن سوابق تحصیلی درخشان، نمونه کار نیز ارائه دهند. ارائه نمونه کار برای اخذ بورسیه تحصیلی ضروری نخواهد بوداما یک نمونه کار خوب می تواند شانس دانشجو را برای اخذ بورسیه تحصیلی در رشته طراحی لباس به شدت بالا ببرد. داشتن مدرک زبان نیز یکی دیگر از عوامل مهم در اخذ بورسیه تحصیلی است. داوطلبانی که مدرک زبان آیلتس یا تافل دارند و نمره خوبی را در این آزمون ها کسب کرده‌اند، نسبت به داوطلبان دیگر شانس بیشتری برای اخذ بورسیه دارند.

اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی بسیار سخت است اما امکان اخذ بورسیه در مقاطع تحصیلات تکمیلی بسیار بیشتر است. برای مثال آکادمی Domus در ایتالیا برای دانشجویان بین‌المللی که در ایتالیا در رشته طراحی لباس تحصیل می‌کنند 3 نوع بورس تحصیلی ارائه می‌دهد. این بورس های تحصیلی به ترتیب 60٪ ، 50٪ و 40٪  از کل شهریه دوازده برنامه کارشناسی ارشد در رشته طراحی لباس را پوشش می‌دهد. دانشجویان می‌توانند با مراجعه به سایت دانشگاه ها از شرایط اخذ بورسیه تحصیلی مطلع شوند.

واحد های درسی مشترک

واحد های درسی مشترک

رشته طراحی لباس گرایش های بسیار متنوعی دارد. تمامی گرایش‌های رشته طراحی لباس واحد های درسی مشترکی با یکدیگر دارند زیرا همگی زیر مجموعه یک رشته مشترک به نام طراحی لباس هستند. هر کدام از این گرایش ها دروس پایه و تخصصی مربوط به خود را دارند اما علاوه بر این دروس مشترکی با گرایش های دیگر نیز دارند. از طرفی رشته طراحی لباس با رشته هایی مانند طراحی گرافیک، طراحی صنعتی، نقاشی، عکاسی و ...  ارتباط مستقیمی دارد و به همین دلیل با این رشته ها نیز واحد های درسی مشترکی دارد. داشتن واحد های درسی مشترک و مشابه با رشته های دیگر نشان دهنده ارتباط این رشته‌ها با یکدیگر است. برخی از این واحد‌های درسی مشترک عبارتند از: طراحی لباس، دوخت ، الگوسازی، طراحی ، الگوسازی و دوخت لباس کودک، طراحی لباس کودک، مبانی هنرهای تجسمی، کارآموزی آشنایی با هنرهای معاصر، عکاسی پایه، کاربرد رنگ و پارچه در طراحی لباس، تاریخ پارچه و نساجی، بازاریابی و اقتصاد، تاریخ پوشاک جهان، شناخت الیاف وپارچه، تجزیه و تحلیل آثار هنری، کاربرد رایانه درطراحی لباس، طراحی لباس آقایان، کاربرد رایانه درطراحی الگو، الگو سازی آقایان، الگوسازی روی مانکن، بررسی آثار طراحان لباس، روش تحقیق، مدیریت تولید، بافت پارچه، چاپ پارچه، طراحی لباس مقدماتی، آشنایی با پارچه ولباس های سنتی.

آزمون های مرتبط با طراحی لباس

آزمون های مرتبط با طراحی لباس

برخی از دانشگاه های خارجی برای پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلی مختلف آزمون ورودی برگزار می‌کنند. اکثر دانشگاه‌های امریکا برای پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی از آزمون‌های SAT یا ACT استفاده می کنند. داوطلبانی که قصد دارند در یکی از دانشگاه‌های آمریکا در مقطع کارشناسی رشته طراحی لباس تحصیل کنند باید در یکی از این آزمون ها شرکت کرده و نمره قابل قبولی را در این آزمون ها کسب نمایند. همچنین اکثر دانشگاه های معتبر جهان برای پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری آزمون GRE را ملاک قرار می‌دهند. دانشجویانی که قصد دارند در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری از دانشگاه های خارجی پذیرش بگیرند باید در آزمون GRE شرکت کنند و نمره خوبی را در این آزمون کسب نمایند. در ادامه به بررسی هر یک از این آزمون ها می پردازیم.

آزمون SAT

به طور کلی آزمون SAT از سه بخش تشکیل شده است که عبارتند از: 1. بخش ریاضی 2. بخش خواندن و نوشتن 3. بخش مقاله نویسی (اختیاری). مدت زمان پاسخگویی به سوالات دو بخش اول سه ساعت است. داوطلبانی که می خواهند به سوالات بخش مقاله‌نویسی هم پاسخ بدهند 50 دقیقه دیگر وقت اضافه خواهند داشت. بالاترین امتیازی که یک داوطلب می تواند در آزمون SAT کسب کند، 1600 است. هزینه شرکت در آزمون SAT 46 دلار بدون بخش مقاله نویسی و 60 دلار به همراه بخش مقاله نویسی خواهد بود.

آزمون ACT

آزمون ACT دارای پنج بخش است که عبارتند از: 1. انگلیسی 2. ریاضی 3. خواندن 4. علوم پایه 5. نوشتن (اختیاری). مدت زمان پاسخگویی به سوالات آزمون ACT 2 ساعت و 55 دقیقه (به علاوه 40 دقیقه اضافه در صورت پاسخگویی به سوالات قسمت نوشتن) است. حداکثر امتیازی که یک داوطلب می تواند در این آزمون کسب کند 36 است. هزینه شرکت در آزمون ACT برای دواطلبان بین المللی بدون بخش نوشتن 150 دلار و به همراه قسمت نوشتن 166 دلار خواهد بود.

آزمون GRE

آزمون عمومی GRE یا امتحان سوابق تحصیلی تکمیلی یک آزمون استاندارد است که به دانشجویان امکان می‌دهد توانایی‌های خود را به دانشگاه ها نشان دهند. بسیاری از دانشگاه‌های بین‌المللی از جمله بیشتر دانشگاه های ایالات متحده آمریکا و همچنین کانادا از نمرات GRE به عنوان معیار ارزیابی داوطلبان استفاده می کنند. می توانید هر چند بار که دوست دارید در آزمون ورودی GRE شرکت کنید.  GREدارای سه بخش است:

 • استدلال کلامی
 • استدلال کمی
 • نوشتن تحلیلی

اخذ نمره خوب در امتحان GRE می تواند شانس دانشجویان را برای اخذ پذیرش در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری چند برابر کند.

مجوز کار با مدرک

مجوز کار با مدرک

دانشجویان بین المللی برای اینکه بتوانند پس از فارغ‌التحصیلی در کشور محل تحصیل خود کار پیدا کنند و در آن جا مشغول به کار شوند باید پس از فارغ التحصیل شدن ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند تا اجازه کار در آن کشور داشته باشند. معمولا دانشجویان اجازه دارند که پس از اتمام دوره تحصیلی برای مدتی در همان کشور در جست و جوی کار باشند و پس از پیدا کردن شغل مناسب می توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر دهند. در ادامه شرایط اخذ ویزای کاری و مجوز کار با مدرک را در چند کشور بررسی می‌کنیم.

آمریکا

اکثر دانشجویانی که در یکی از دانشگاه‌های آمریکا تحصیل می کنند ویزای دانشجویی F1 دارند. دانشجویانی که دارای ویزای F1 هستند می‌توانند تا یک سال پس از فارغ‌التحصیلی در کشور آمریکا حضور داشته باشند و در صورت پیدا کردن شغلی مناسب ویزای خود را به ویزای کاری تبدیل کنند.

انگلستان

دانشجویانی که از یکی از دانشگاه‌های انگلستان فارغ التحصیل شده‌اند می توانند در صورت داشتن پیشنهاد کاری مناسب از طرف یک کارفرمای انگلیسی، ویزای TIER2 را اخذ نمایند. این ویزا حداکثر به مدت پنج سال اعتبار دارد. ویزای TIER4 تنها به دانشجویان دوره دکتری اختصاص می‌یابد. این دانشجویان می توانند تا یک سال پس از فارغ التحصیلی در انگلستان حضور داشته باشند و در صورت داشتن پیشنهاد کاری مناسب ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند.

استرالیا

یکی از رایج ترین ویزاهای دانشجویی دراسترالیا ویزای تحصیلات تکمیلی 485 است. این ویزا به دانشجویانی تعلق می گیرد که حداقل به مدت دو سال در یکی از دانشگاه های استرالیا تحصیل کرده باشند. این ویزا یک ویزای موقت است که می تواند بین 18 ماه تا 4 سال اعتبار داشته باشد. دانشجویان در صورت پیدا کردن شغلی مناسب می‌توانند برای اخذ ویزای کاری استرالیا اقدامات لازم را انجام دهند.

آلمان

در کشور آلمان دانشجویان می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی مدت زمان اقامت خود را تا 18 ماه افزایش دهند و در صورت داشتن پیشنهاد کاری مناسب از طرف یک کارفرمای آلمانی می‌توانند برای گرفتن ویزای کار آلمان یا اخذ کارت آبی اروپا اقدام کنند.

طراحی لباس در کشور های مختلف

طراحی لباس در کشور های مختلف

هزینه تحصیل و زندگی در کشورهای مختلف متفاوت است. از این رو دانشجویان باید با دقت دانشگاه ها و کشورهای موردنظر خود را از تمام جهات بررسی کنند. داشتن اطلاعات دقیق و جامع از شرایط تحصیل و زندگی در کشورها می تواند به دانشجویان کمک کند تا بهترین دانشگاه را برای تحصیل انتخاب کند. در ادامه به بررسی تحصیل در رشته طراحی لباس در 10 کشور مختلف می‌پردازیم.

طراحی لباس در آمریکا

بسیاری از دانشجویان در سراسر جهان آرزو دارند تا در یکی از دانشگاه‌های کشور آمریکا تحصیل کنند. کشور آمریکا دارای برترین دانشگاه های طراحی لباس است و به همین دلیل دانشجویان زیادی برای اخذ پذیرش از این دانشگاه ها با یکدیگر به رقابت می پردازند. هزینه تحصیل در رشته طراحی لباس در دانشگاه‌های مختلف آمریکا متفاوت است. هزینه تحصیل و زندگی در کشور آمریکا برای دانشجویان بین المللی بسیار بالا است. میانگین هزینه تحصیل در رشته طراحی لباس در آمریکا حدود 50000 هزار دلار در سال است. میانگین هزینه زندگی دانشجویی در آمریکا 1000 تا 1500 دلار در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی در آمریکا:

 • اجاره بها خوابگاه: 800 دلار در ماه برای دانشگاه‌های دولتی، 925 دلار در ماه برای دانشگاه های خصوصی
 • هزینه خورد و خوراک: 400 تا 600 دلار در ماه
 • هزینه حمل و نقل عمومی: 45 تا 100 دلار در ماه

طراحی لباس در کانادا

کانادا یکی از محبوب ترین مقاصد تحصیلی در جهان است. کشورکانادا به دلیل داشتن فرهنگی چند ملیتی توانسته دانشجویان بین المللی زیادی را از سراسر جهان جذب کند. دانشگاه‌های طراحی لباس در کانادا از درجه علمی بسیار بالایی برخوردار هستند. دانشگاه های کانادا هر ساله دانشجویان بین‌المللی بسیاری را در مقاطع تحصیلی مختلف پذیرش می‌کند. هزینه تحصیل در دانشگاه های مختلف کانادا متفاوت است. میانگین هزینه تحصیل در رشته طراحی لباس در کانادا بین 20000 تا 30000 دلار کانادا در سال است. همچنین میانگین هزینه زندگی یک دانشجو در کشور کانادا حدود 1300 تا 1500 دلار کانادا در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی در کانادا:

 • اجاره بها خوابگاه: 600 دلار در ماه
 • خورد و خوراک: 300 دلار در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 40 دلار در ماه

طراحی لباس در انگلستان

دانشگاه‌های انگلستان جزء برترین دانشگاه‌های طراحی لباس در سراسر جهان هستند. دانشگاه‌های کشور انگلستان از کیفیت آموزشی بسیار خوبی برخوردار هستند. دانشجویان زیادی هر سال برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های انگلستان با یکدیگر رقابت می‌کنند. هزینه تحصیل و زندگی در کشور انگلستان بسیار بالاست و اکثر دانشجویان توان پرداخت این هزینه های سنگین را ندارند. متوسط هزینه تحصیل در کشور انگلستان 23000 تا 30000 پوند در سال است. میانگین هزینه زندگی دانشجویی در انگلستان حدود 1000 پوند در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی در انگلستان:

 • اجاره بهای خوابگاه: 450 پوند در ماه
 • خورد و خوراک: 200 پوند در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 45 پوند در ماه

طراحی لباس در فرانسه

فرانسه پایتخت مد و فشن در جهان است. اکثر برند ها و خانه‌های مد مشهور جهان در کشور فرانسه واقع شده‌اند. رشته طراحی لباس در اکثر دانشگاه‌های این کشور ارائه می‌شود. زبان تحصیل در مقطع کارشناسی فرانسه و در مقاطع تحصیلات تکمیلی عموما انگلیسی است. هزینه تحصیل و زندگی در شهرهای مختلف فرانسه متفاوت است. میانگین هزینه تحصیل در رشته طراحی لباس در دانشگاه های دولتی فرانسه برای دانشجویان غیراروپایی در مقطع کارشناسی 2770 یورو در سال، در مقطع کارشناسی ارشد 3770 یورو در سال و در مقطع دکتری 380 یورو در سال است. میانگین هزینه زندگی در فرانسه حدود 900 تا 1000 یورو در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی در فرانسه:

 • اجاره بها خوابگاه: 150 تا 600 یورو در ماه
 • خورد و خوراک: 300 یورو در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 30 یورو در ماه

طراحی لباس در ایتالیا

کشور ایتالیا نیز دارای دانشگاه های بسیار خوبی در زمینه طراحی مد و لباس است. یکی از دانشگاه های بسیار خوب کشور ایتالیا که رشته طراحی لباس را در مقطع کارشناسی ارائه می‌دهد دانشگاه پلی تکنیک میلان است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های مختلف ایتالیا متفاوت است. میانگین هزینه تحصیل در کشور ایتالیا در رشته طراحی لباس 4000 یورو در سال است. میانگین هزینه زندگی دانشجویی در این کشور ماهیانه حدود 1000 تا 1400 یورو است.

جزئیات هزینه های زندگی در ایتالیا:

 • اجاره بها خوابگاه: 250 تا 300 یورو در ماه
 • خورد و خوراک: 200 یورو در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 25 تا 35 یورو در ماه

طراحی لباس در آلمان

کشور آلمان یکی از بهترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود زیرا تحصیل در دانشگاه‌های این کشور رایگان است و دانشجویان موظف به پرداخت شهریه های سنگین نیستند. تحصیل رایگان در کشور آلمان یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود و به همین دلیل هر ساله دانشجویان زیادی تلاش می‌کنند تا از یکی از دانشگاه های آلمان پذیرش بگیرند. عموما زبان تحصیل در دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی آلمانی و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری انگلیسی است. هزینه زندگی در آلمان برای دانشجویان بسیار مقرون به صرفه است و میانگین هزینه زندگی یک دانشجو در کشور آلمان 800 یورو در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی در آلمان:

 • اجاره بها خوابگاه: 234 یورو در ماه
 • خورد و خوراک: 168 یورو در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 94 یورو در ماه

طراحی لباس در هلند

هلند یکی از امن ترین کشورها برای تحصیل و زندگی است. دانشگاه های بسیار زیادی در هلند رشته طراحی لباس را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهند. در دانشگاه های هلند زبان تحصیل در مقطع کارشناسی هلندی و در مقاطع تحصیلات تکمیلی انگلیسی است. میانگین هزینه تحصیل در کشور هلند 15000 تا 20000 یورو در سال خواهد بود. همچنین میانگین هزینه زندگی دانشجویی در این کشور 800 تا 1500 یورو در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی در هلند:

 • اجاره بها خوابگاه: 350 یورو در ماه
 • خورد و خوراک: 170 یورو در ماه
 • حمل و نقل: 35 یورو در ماه

طراحی لباس در سوئیس

دانشگاه‌های کشور سوئیس دارای اعتباری بین المللی هستند و از درجه علمی بالایی برخوردار هستند. هزینه تحصیل و زندگی در کشور سوئیس برای دانشجویان بین المللی بسیار مقرون به صرفه است. در دانشگاه‌های سوئیس زبان تحصیل در مقطع کارشناسی آلمانی و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری انگلیسی است. دانشگاه‌های سوئیس رشته طراحی لباس را در مقاطع مختلف تحصیلی ارائه می‌دهند. هزینه تحصیل در این رشته در کشور سوئیس به طور میانگین حدود 1200 فرانک در سال است. همچنین هزینه زندگی دانشجویی در کشور سوئیس به طور میانگین 1500 تا 2000 فرانک در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی در سوئیس:

 • اجاره بها: 491 تا 874 فرانک در ماه
 • خورد و خوراک: 327 فرانک در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 65 فرانک در ماه

طراحی لباس در ترکیه

کشور ترکیه دارای دانشگاه‌های بسیار خوبی در زمینه طراحی لباس است. دانشگاه‌های ترکیه از کیفیت آموزشی و علمی بسیار بالایی برخوردار هستند. اکثر دانشگاه‌های معتبر ترکیه رشته طراحی لباس را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهند. در دانشگاه های کشور ترکیه زبان تحصیل در مقطع کارشناسی ترکی و در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری زبان تحصیل ترکی و انگلیسی است. البته برخی از دانشگاه‌های ترکیه در مقطع کارشناسی نیز برنامه های آموزشی خود را به زبان انگلیسی برگزار می کنند اما شهریه این دوره ها نسبت به دوره های دیگر بالاتر است. هزینه تحصیل در ترکیه در دانشگاه های دولتی و خصوصی متفاوت است. به طور میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه 450 تا 1500 دلار در سال است. میانگین هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه 1000 تا 2000 لیر خواهد بود.

جزئیات هزینه های زندگی در ترکیه:

 • اجاره بها خوابگاه: 150 تا 600 لیر در ماه
 • خورد و خوراک: 800 تا 1000 لیر در ماه
 • حمل و نقل: 400 لیر در ماه 

طراحی لباس در چین

کشور چین یکی از بهترین کشورهای آسیایی برای تحصیل به شمار می‌شود. هزینه تحصیل و زندگی در کشور چین بسیار مناسب است. دانشگاه‌های کشور چین از شهرت بسیار خوبی در جهان برخوردار هستند و مدارک تحصیلی این دانشگاه دارای اعتبار بین المللی هستند. تحصیل در رشته طراحی لباس در دانشگاه های چین به دو زبان چینی و انگلیسی امکان پذیر است. اکثر دانشگاه‌های کشور چین در مقطع کارشناسی دروس خود را به زبان چینی و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری دروس خود را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. میانگین هزینه تحصیل در کشور چین50000 یوان چین در سال است. هزینه زندگی در چین به طور متوسط 4220 یوآن تا 7000 یوآن در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی در چین:

 • اجاره بها خوابگاه: 1000 تا 2800 یوآن در ماه
 • خورد و خوراک: 1400 یوآن در ماه
 • حمل و نقل: 105 یوآن در ماه

کشور های متقاضی کار برای رشته طراحی لباس

کشور های متقاضی کار برای رشته طراحی لباس

میزان تقاضای کار برای رشته طراحی لباس در اکثر کشورها بسیار بالا است. صنعت مد و لباس یک صنعت جهانی است و این صنعت همواره در حال گسترش است. از این جهت روز به روز نیاز به طراحان لباس خلاق و مستعد بیشتر می‌شود. کشورهایی مانند آمریکا، انگلیس، فرانسه همیشه به دنبال جذب استعدادهای برتر در زمینه طراحی لباس هستند. کشور فرانسه مرکز مد و فشن است و اکثر فشن شو های معروف و معتبر در این کشور برگزار می شود. همچنین کمپانی های و شرکت های بسیار بزرگی در این کشور وجود دارند که در زمینه طراحی لباس و مد فعالیت می کنند و به دنبال جذب طراحان لباس متخصص و مبتکر از سراسر جهان هستند. حتی شرکت های بزرگ پوشاک معمولا تیمی از طراحان لباس را به سرپرستی یک طراح خلاق استخدام می‌کنند و خط تولید پوشاک خود را راه اندازی می‌کنند. امروزه اینترنت و تجارت الکترونیکی به طراحان مد و لباس اجازه می‌دهد تا محصولات خود را خارج از فروشگاه های سنتی ارائه دهند و آن ها را در معرض دید عموم قرار دهند. ازاین رو کشف استعداد های طراحی لباس بسیار راحت تر شده است و افرادی که در صنعت مد و لباس فعالیت می کنند می توانند به آسانی به طراحان لباس ماهر و مستعد دسترسی داشته باشند و با آن ها همکاری کنند. افرادی که تمایل دارند به عنوان طراح لباس در خارج از کشور مشغول به کار شوند می توانند از طریق سایت‌های کاریابی بین المللی و یا موسسات مهاجرتی معتبر از فرصت های شغلی مربوط به رشته طراحی لباس باخبر شوند و در صورت تمایل رزومه کاری خود را برای شرکت های بین المللی ارسال کنند.

روش های اخذ پذیرش

روش های اخذ پذیرش

تحصیل در بهترین دانشگاه های جهان آرزوی هر دانشجویی است. هر سال بسیاری از دانشجویان بین المللی تلاش می کنند تا از دانشگاه های معتبر جهان پذیرش بگیرند. اخذ پذیرش از دانشگاه ها شرایط خاص خود را دارد. در واقع پروسه اخذ پذیرش پروسه‌ای پیچیده است و یک دانشجو نمی تواند به تنهایی این مسیر را طی کند و باید از افراد متخصص این کار مشاوره بگیرد. موسسات اعزام دانشجو معتبر می توانند دانشجویان را در زمینه اخذ پذیرش تحصیلی راهنمایی کنند. اخذ پذیرش تحصیلی برای رشته طراحی لباس در مقطع کارشناسی مشکل است. داوطلبانی که قصد دارند در مقطع کارشناسی رشته طراحی لباس تحصیل کنند باید دارای ریزنمرات خوب و معدل بالا در دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی باشند. داشتن مدرک قبولی در کنکور سراسری نیز می تواند شانس دانشجو را برای اخذ پذیرش بالاتر ببرد.

دانشجویانی که قصد دارند برای دوره کارشناسی ارشد و دکتری در رشته طراحی لباس پذیرش بگیرند باید در آزمون GRE شرکت کنند و نمره خوبی را در این آزمون کسب نمایند. بسیاری از دانشگاه ها برای پذیرش دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی، نمره کسب شده در آزمون GRE را ملاک ارزیابی قرار می‌دهند. همچنین دانشجویانی که قصد دارند در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری رشته طراحی لباس پذیرش اخذ کنند، بهتر است یک یا چند نمونه کار داشته باشند. ارائه یک یا چند نمونه کار خوب می‌تواند نقش بسزایی را در اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های معتبر ایفا کند. اکثر دانشگاه های جهان برای تحصیل در رشته طراحی لباس هیچ گونه محدودیت سنی در نظر نگرفته‌اند اما داشتن گپ تحصیلی (فاصله افتادن بین دوره های تحصیلی) می تواند شانس اخذ پذیرش را تا حدودی کمتر کند. همچنین برای دوره کارشناسی طراحی لباس داوطلبانی که سن کمتری دارند در اولویت هستند. معمولا سن بالای 18 سال و کمتر از 22 سال سنی ایده آل برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی است. البته استثنائاتی هم در این زمینه وجود دارد. داشتن مدرک زبان آیلتس یا تافل با نمره بالا نیز می تواند شانس اخذ پذیرش از دانشگاه های خارجی را چندین برابر کند. البته دانشجویان باید توجه داشته باشند که برخی از دانشگاه ها فقط مدرک آیلتس و برخی دیگر فقط مدرک تافل را به عنوان مدرک زبان قبول می کنند.

ویزا

ویزا

ویزا انواع گوناگونی دارد مانند ویزای کاری، ویزای توریستی، ویزای تحصیلی و ... .  دانشجویان بین المللی برای اینکه بتوانند در یک کشور دیگر تحصیل کنند باید ویزای تحصیلی کشور موردنظر را کسب کنند، در غیر اینصورت اجازه تحصیل در آن کشور را نخواهند داشت. البته دانشجویان کشورهای اروپایی می توانند بدون داشتن ویزای تحصیلی در دیگر کشور های اروپایی به راحتی تحصیل کنند. اخذ ویزای برخی از کشور ها مانند کشور آمریکا برای ایرانیان بسیار سخت است و اخذ ویزای کشور های آسیایی و اروپایی برای ایرانیان بسیار آسان تر خواهد بود. دانشجویانی که قصد دارند در یکی از دانشگاه های خارج از کشور تحصیل کنند باید پس از اخذ نامه پذیرش از دانشگاه موردنظر خود، برای اخذ ویزای تحصیلی آن کشور اقدام کنند. ویزای تحصیلی انواع گوناکونی دارد: 1. ویزای تحصیلی کوتاه مدت 2. ویزای تحصیلی بلند مدت

ویزای تحصیلی کوتاه مدت برای دانشجویانی مناسب است که باید برای انجام کارهای ثبت نام و پذیرش به دانشگاه مورد نظر مراجعه کنند. اکثر دانشجویان برای اخذ ویزای تحصیلی بلند مدت اقدام می کنند. اخذ ویزای تحصیلی هر کشور شرایط خاص خود را دارد اما اکثر شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کشورهای مختلف با یکدیگر مشابه هستند. شرایط عمومی و مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی عبارتند از:

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • دو قطعه عکس در فرمت پاسپورت
 • پاسپورت معتبر ( پاسپورت باید حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد.)
 • نامه پذیرش تحصیلی از طرف دانشگاه خارجی
 • اثبات تمکن مالی
 • قرارداد خوابگاه یا اجاره نامه محل سکونت (دانشجو باید با ارائه مدرک ثابت کند که در کشور مقصد محلی را برای اقامت و زندگی دارد.)
 • مدارک تحصیلی دوره های قبلی
 • عدم سوء پیشینه

متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی باید به سفارت یا کنسولگری کشور موردنظر خود مراجعه کنند و مدارک لازم مورد نیاز را به کارمند سفارت یا کنسولگری ارائه دهند. بهتر است متقاضیان چند هفته زودتر از زمان سفر خود وقت مصاحبه در سفارت یا کنسولگری را تعیین کنند زیرا ممکن است به دلیل بالا بودن تقاضا وقت مصاحبه زودتر پر شود و نتوانید در موعد مقرر در مصاحبه شرکت کنید و ویزای تحصیلی خود را اخذ کنید.

وظایف طراحان لباس

وظایف طراحان لباس

 هر حرفه‌ای وظایف و مسئولیت های مربوط به خود را دارد. طراحان لباس در درجه اول وظیفه طراحی و تولید پوشاک و عرضه آن به بازار را دارند. آن ها باید از نیاز های روز بازار و مشتری خود آگاه باشند و پاسخ درستی به این نیاز ها بدهند. طراحان لباس باید علاوه بر جنبه ظاهری و زیبایی شناسی لباس به جنبه اخلاقی، فرهنگی و کاربردی آن نیز توجه کند. در ادامه به معرفی برخی از وظایف اساسی طراحان لباس می‌پردازیم. مسئولیت ها و وظایف طراحان لباس عبارتند از:

1) بحث و گفت و گو در مورد ایده های طراحی با مدیران فروش، مدیریت و مشتری.

2) تعیین قیمت برای سبک های مختلف لباس

3) توسعه گروهی از محصولات و عرضه آن ها به بازار از طریق مکان هایی مانند بوتیک های لباس

4) مشخص کردن بازار های هدف برای طرح های مختلف با توجه به عواملی مانند سن، جنسیت و وضعیت اقتصادی

5) عرضه پوشاک نمونه به نمایندگان فروش و برگزاری نمایشگاه لباس در جلسات فروش یا شو های مد

6) تحقیق در مورد سبک های طراحی لباس در دوره های مختلف تاریخ

7) بازدید از نمایشگاه های پارچه برای به روز بودن در صنعت مد

8) نظارت بر کیفیت پارچه ها

9) شرکت در نمایشگاه ها و شوهای مد برای جمع آوری اطلاعات در مورد گرایش های جدید مد و علایق مصرف کننده

10) طراحی لباس و اکسسوری سفارشی را برای بازیگران تئاتر، فیلم و تلویزیون

11) طراحی الگو برای لباس ها

12) طراحی لباس به کمک رایانه (CAD)

13) همکاری با دیگران در تیم طراحی مانند مدیریت فروش

14) سازگار کردن طرح های موجود برای تولید انبوه در بازار

15) ارتباط برقرار کردن به طور مداوم با تیم های فروش، خرید و تولید

16) مذاکره با مشتریان و تامین کنندگان پارچه و مواد اولیه

17) مدیریت بازاریابی و سایر فعالیت های تجاری

18) انتخاب پارچه، رنگ، طرح و موارد دیگر

19) نظارت بر تولید پوشاک طراحی شده

20) توجه به جنبه های زیبایی شناسی در طراحی لباس

رشته تحصیلی

پیشنهادها

مشاهده همه پیشنهادها
مشاوره رشته طراحی لباس در خارج
آخرین ویرایش: 2020-03-12 02:18:54 4,200