دانشگاه بغازیچی

دانشگاه بغازیچی ترکیه یکی از بهترین دانشگاه های کشور ترکیه  است. این دانشگاه دارای انواع امکانات علمی و رفاهی پیشرفته ای است. دانشگاه بغازیچی از دانشگاه های دولتی ترکیه است که سالانه تعداد زیادی از دانشجویان را پذیرش می کند. در این مقاله قصد داریم به بیان اطلاعاتی در خصوص این دانشگاه، شرایط اخذ پذیرش، هزینه های تحصیل و رتبه های جهانی این دانشگاه بپردازیم.

معرفی دانشگاه بغازیچی ترکیه

دانشگاه Boğaziçi در 12 سپتامبر سال 1971 به  عنوان  کالج دانشگاه رابرت (اولین موسسه ی آموزشی آمریکا  در خارج از این کشور)، در ببک ترکیه تاسیس شد و از آن پس Boğaziçi در راستای ادامه سنت‌های آکادمیکِ کالج رابرت، به یکی از برترین دانشگاه های کشور ترکیه تبدیل شد.

آموزش در دانشگاه بغازیچی

دانشکده های دانشگاه بغازیچی

این دانشگاه  در ابتدای تاسیس ، دارای 3 دانشکده و 1 مدرسه ی آموزش عالی بود. دانشگاه Boğaziçi از سال 1982 تا کنون رشد بسیاری داشته است، به طوری که در حال حاضر4 دانشکده، 6 موسسه ی  تحصیلات تکمیلی، انستیتو های گوناگون و مدرسه های آموزشی مختلف دارد. دانشگاه Boğaziçi 10هزار دانشجو و919   استاد و هییت علمی دارد.

دانشگاه بغازیچی شامل دانشکده های زیر است:

 •  دانشکده علوم پایه و ادبیات
 • دانشکده اقتصاد و علوم اداری
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده تربیت معلم
 • همچنین مدرسه علوم عملی

رشته های دانشگاه بغازیچی

دانشکده های دانشگاه بغازیچی رشته های تحصیلی متفاوتی را در غالب مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارایه می دهند.رشته های دانشگاه بغازیچی به صورت زیر است:

دانشکده ادبیات و علوم، شامل رشته های:

 • شیمی، تاریخ، زیست شناسی مولکولی و ژنتیک، ریاضیات، فیزیک، فلسفه، روانشناسی، زبان و ادبیات ترکیه، زبان و ادبیات غرب، جامعه شناسی

دانشکده اقتصاد و علوم اداری، شامل رشته های:

 • اقتصاد، مدیریت، علوم سیاسی و روابط بین المللی

 دانشکده مهندسی، شامل رشته های:

 • مهندسی معدن، مهندسی شیمی، مهندس کامپیوتر، مهندسی برق، مهندسی صنایع، مهندسی مکانیک

 دانشکده ی تربیت مدرس، شامل رشته های:

 • آموزش علوم، آموزش ابتدایی، آموزش زبان های خارجی، آموزش ریاضیات دبیرستان، کامپیوتر و تکنولوژی آموزشی

همچنین این دانشگاه شامل انستیتو ها و مراکز و مدارس علمی  مختلف است. با توجه به طیف گسترده رشته های ارایه شده بسیاری از افراد خواهان مهاجرت به ترکیه و تحصیل در دانشگاه Boğaziçi ترکیه هستند.

ویژگی های تحصیل در دانشگاه بغازیچی

زبان تحصیل در دانشگاه بغازیچی

زبان تدریس در بغازیچی تماما انگلیسی است. کلیه‌ی دانشجویان خارجی موظف به گذراندن دوره‌های فشرده‌ی زبان در مدرسه‌ی زبان‌ها‌ی انگلیسی هستند. پس اگر قصد مهاجرت به ترکیه و تحصیل در دانشگاه بغازیچی را دارید حتما زبان انگلیسی خود را تقویت کنید.

چشم انداز و ماموریت دانشگاه  بغازیچی

دانشگاه Boğaziçi ماموریت دارد افرادی تربیت کند که به ارزش‌های وجودی خود احترام بگذراند، نگاه خلاقانه و نقادانه را توامان داشته باشند، پایبند به اصول اخلاقی باشند، به طبیعت احترام بگذراند و در راستای کمک به بشریت گام بردارند.

همچنین چشم انداز دانشگاهBoğaziçi ، ساخت دنیایی بهتر از طریق اشاعه‌ی علم و فرهنگ در سرتاسر دنیاست.

 امکانات دانشگاه بغازیچی

دانشگاه Boğaziçi در ببک استانبول واقع شده است و چهار پردیس مجزا دارد.

پردیس جنوبی دانشگاه در شرق بوسفورس واقع شده و شامل ساختمان‌های قدیمیِ  Boğaziçi و بعضی از اولین دانشکده‌هاست. پردیس شمالی، شامل دو قسمت به نام های Hisar و Kilyos است . این دوقسمت از دانشگاه، بسیار جدید است و ساختمان‌های نوساز در آن قرار دارد.

آخرین و مدرن ترین پردیس در در قسمت آسیایی بوسفروس قرار دارد و مجهز به مدرن ترین ایستگاه تحقیقاتی و لرزه نگاری ترکیه است.

از دیگر امکانات این دانشگاه می‌توان به خوابگاه، کتابخانه ای با 300 هزار جلد کتاب از زبان‌های مختلف، زمین‌ها و باشگاه های ورزشی، سالن‌های غذا خوری و رستوران و… اشاره کرد.

همچنین برنامه‌های فرهنگی مختلفی در طول سال در دانشگاه Boğaziçi ترکیه برگزار می‌شود که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به برگزاری کنسرت‌های موسیقی و مسابقات ورزشی، نمایش فیلم و… اشاره کرد.

گستردگی  دانشگاه Boğaziçi یکی از دلایلی ست که دانشجویان بسیاری را به تحصیل در ترکیه ترغیب می‌کند.

 مدریت دانشگاه بغازیچی

رییس دانشگاه، مسولیت مدریت اجرایی ، ریاست مجلس سنا و ریاست شورای اجرایی دانشگاه Boğaziçi برعهده دارد. هییت اجرایی متشکل از ریاست دانشگاه و اعضای هییت علمی است ، این افراد منتخب مجلس سنای دانشگاه هستند. کمیته های مجلس سنا مسولیت رسیدگی به امور فرهنگی و علمی را برعهده دارند. علاوه بر این هر دانشکده شورای اجرایی و هییت علمی مخصوص به خود را دارد، این افراد بر حوزه ی کاری خود مدریت می‌کنند.

قوانین تحصیلی دانشگاه بغازیچی

برای تحصیل در دانشگاه Boğaziçi ترکیه قوانین مشخصی وجود دارد.

 • دوره‌ی کارشناسی شامل هشت ترم، دوره‌ی کارشناسی ارشد شامل 4 ترم و دوره دکتری شامل 6 ترم است.
 • تحصیل همزمان در دو رشته‌ی کارشناسی، برای دانشجوییان نخبه با دو مدرک دیپلم، امکان پذیر است.
 • امکان تغییر رشته در دو سال اول کارشناسی وجود دارد
 • واحد‌های مشترک گذرانده شده در دانشگاه بغازیچی  محاسبه و دوران تحصیل از حالت عادی  بیشتر نمی‌شود.

رنگینگ دانشگاه بغازیچی

رنکینگ و رتبه بندی جهانی دانشگاه ها یکی از مهم ترین دلایلی ست که دانشجویان را به ادامه تحصیل در یک دانشگاه ترغیب می کند.

برای ایرانیان متقاضی تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه، رنکینگ دانشگاه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

برای مثال دانشگاه Boğaziçi در حال حاضر جزء 10 دانشگاه برتر ترکیه است و در رتبه بندی QS در سال 2017 رتبه ای بین ۵۰۱ تا ۶۰0 بهترین دانشگاه‌های دنیا را را به خود اختصاص داده است.

از میان همه ی رشته های Boğaziçi رشته های مهندسی، علوم پایه، علوم اجتماعی، علوم آموزشی و هنرهای زیبا بسیار پرطرفدار است و باعث ترغیب دانشجویان برای مهاجرت و تحصیل در ترکیه می‌شود.

 شرایط پذیرش در دانشگاه بغازیچی

بسیاری از ایرانیان مایل‌ هستند برای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه به این کشور مهاجرت کنند. یکی از دانشگاه‌های مطرح ترکیه Boğaziçi است.

پس اگر می‌خواهید این دانشگاه را برای ادمه تحصیل انتخاب کنید به نکات زیر توجه کنید.

 • ارایه ی ریز نمرات تحصیلی و پیش دانشگاهی
 •  حداقل نمره در آزمون SAT
 •  حداقل نمره در آزمون زبان انگلیسی آیلتس یا تافل یا آزمون زبان خود دانشگاه (مثلا حداقل نمر آیلتس 6.5 )
 •  گرفتن ویزای دانشجویی بعد از اعلام پذیرش از سوی دانشگاه

 در صورت نداشتن مدرک زبان، قبل از ورود به دانشگاه باید دوره های فشرده ی زبان را به مدت یک سال در مدرسه ی زبان های خارجی این دانشگاه بگذرانید.1 دیدگاه برای “دانشگاه بغازیچی

 1. Avatar
  ناشناس گفته:

  سلام. وقت بخیر و ممنون از سایت خوبتون. چند تا سوال دارم؛
  ۱- هزینه تحصیل تو دوره ارشد برای رشته های مهندسی دقیقا چند لیر هستش؟ (چون یه جا خوندم نوشته بود قبل ۲۰۱۴-۲۰۱۵ ترمی حدود ۲۲۰۰ لیر بود اما بعد از اون حدود ۹۰۰۰ لیر)
  ۲ـ رشته ارشد گرایش هوش مصنوعی داره این دانشگاه؟
  ۳- رشته مهندسی پزشکی چطور؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز هزینه رشته ها و دانشگاه ها متفاوت است و اکثر رشته ها مانند مهندسی پزشکی تدریس می شوند. برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره (داخلی ۷۶ ) 02143000021 تماس بگیرید. .تیم اعزام GO2TR.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طبقه‌بندی: آرشیو دانشگاه ها
برای مهاجرت از متخصصان GO2TR مشاوره بگیرید:تماس: ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱