x
اگر اولین بار هست که از سایت GO2TR دیدن می‌کنین، حتما از این صفحه شروع کنین!

دانشگاه باشکنت

دانشگاه باشکنت یا Başkent یکی از دانشگاه‌های خصوصی واقع در شهر آنکار‌ا ی ترکیه است. این دانشگاه در رشته‌های پزشکی بسیار معروف است و جزو یکی از مراکز درمانی- تحقیقاتی ترکیه به حساب می‌آید.

دانشگاه باشکنت در سال 1996توسط پروفسور Mehmet Haberal تأسیس شد و تا کنون نیروهای زبده‌ای را در علوم مختلف به خصوص علم پزشکی تربیت کرده است.

در ادامه به معرفی بیش تر دانشگاه باشکنت آنکارا به عنوان یکی از مؤسسات خصوصی و معتبر ترکیه می‌پردازیم؛ بنابراین اگر قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه را دارید، این مطلب می‌تواند به شما کمک کند.

 تاریخچه ی تأسیس دانشگاه باشکنت

دانشگاه باشکنت به عنوان اولین دانشگاه خصوصی ترکیه در سال 1993 با همکاری سازمان سوانح و سوختگی و بنیاد Haberal

در شهر آنکارا تأسیس شد و از 13 ژوئن 1994 به صورت رسمی آغاز به کار کرد. از همان سال ساخت دانشکده‌ها و بخش‌های مختلف این دانشگاه آغاز شد و در حال حاضر یکی از بزرگترین و مجهز‌ترین پردیس‌های دانشگاهی را دارد که در آینده ی نزدیک در حال گسترش است.

در 9 می 2004 استودیوی کانال تلویزیونی باشکنت در محوطه ی این دانشگاه تأسیس شد و برنامه‌ها و اخبار این دانشگاه از طریق کانال  به اطلاع عموم مردم می‌رسد. در حال حاضر دانشگاه باشکنت آنکارا امکانات علمی بی نظیری را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد و از جمله دانشگاه‌های خصوصی گران قیمت به حساب می‌آید.

Mehmet Haberal کیست؟

پروفسور Mehmet Haberal تحصیلات ابتدایی خود را در دانشگاه آنکارا در رشته ی پزشکی گذراند و در دانشگاه کلرادو تحصیلات خود را ادامه داد. او در سال 1975 موفق شده اولین جراحی پیوند کبد را در ترکیه با موفقیت به انجام برساند.

پروفسور Mehmet Haberal خدمات ویژه ای را در راستای آموزش و پرورش در ترکیه ارائه داده است که از جمله ی آن‌ها می‌توان به بنیاد Haberal اشاره کرد که مراکز علمی زیادی را در ترکیه ساخته است. از جمله مهمترین آ‌نها دانشگاه باشکنت است که اولین و مجهز‌ترین دانشگاه خصوصی ترکیه است. این دانشگاه در زمینه‌هایی مانند بیمارستان‌ها، کلینیک‌های سرپایی و مراکز دیالیز در میان مردم ترکیه بسیار شناخته شده است.

آموزش در دانشگاه باشکنت

زبان آموزشی در کلیه ی رشته‌های دانشگاه باشکنت ترکی است با این حال این دانشگاه به یادگیری زبان انگلیسی اهمیت ویژه ای می‌دهد، به طوری که برنامه ی آموزش زبان انگلیسی به صورت کاملاً اجباری و منظم در موسسه ی زبان های خارجی دانشگاه باشکنت، برای همه ی دانشجویان ارائه می‌شود.

دانشگاه باشکنت با شرکت منظم در برنامه‌هایی مانند اراسموس و فارابی به تبادل دانشجو و مدرس با بعضی از دانشگاه‌های اروپایی می‌پردازد و همین امر سطح علمی و کیفی دانشگاه را در سال‌های اخیر افزایش داده است. این دانشگاه در حدود 9 هزار دانشجو در رشته های مختلف و مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دارد. در ادامه به معرفی دانشکده‌ها و بعضی از مؤسسات دانشگاه باشکنت آنکارا می‌پردازیم.

اسامی دانشکده‌های این دانشگاه به شرح زیر است:

 • دانشکده هنرهای زیبا، طراحی و معماری: که شامل رشته‌های هنرهای تجسمی و طراحی (طراحی گرافیک)، معماری داخلی و طراحی محیطی، تاریخ هنر، معماری، مد و طراحی نساجی است.
 • دانشکده ارتباطات: که شامل رشته‌های رادیو تلویزیون و سینما، روابط عمومی، طراحی ارتباطات، مدیریت دانش است.
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده علوم اقتصادی و اداری: که شامل رشته‌های اقتصاد، مدیریت، علوم سیاسی و روابط بین الملل، مدیریت گردشگری، فناوری و مدیریت دانش است.
 •  دانشکده تربیت دبیر: که شامل رشته‌های آموزش کامپیوتر و تکنولوژی آموزشی، آموزش زبان خارجی، آموزش زبان ترکی، مشاوره روانشناسی و راهنمایی علمی آموزشی، آموزش علم و ریاضیات متوسطه است.
 •  دانشکده مهندسی: که شامل رشته‌های مهندسی پزشکی، مهندسی رایانه، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی صنایع، مهندسی مکانیک است.
 •  دانشکده علوم بهداشتی: که شامل رشته‌های تغذیه و رژیم غذایی، فیزیوتراپی و توانبخشی، پرستاری و خدمات بهداشتی، مدیریت بهداشت و درمان است، علوم ورزشی است.
 •  دانشکده حقوق
 •  دانشکده پزشکی
 •  دانشکده الهیات
 •  دانشکده علوم تجربی

 خوابگاه های دانشگاه باشکنت ترکیه

خوابگاه دانشجویی شامل 3 بلوک یک و دو خوابِ است. خوابگاه‌ها ظرفیت 450 تخت معمولی و 6 تخت ویژه‌ی معلولین را دارند. 1 بلوک در اختیار دانشجویان پسر و 2 بلوک دیگر برای دانشجویان دختر است و اتاق‌های ویژه ای برای دانشجویان معلول در نظر گرفته شده است.

 اتاق‌ها با کف‌پوش لمینت پوشیده شده اند و شامل حمام، دستشویی و آب گرم است. اتاق‌ها دارای تخت، کمد لباس، قفسه کتاب، میز مطالعه و صندلی، تلویزیون، یخچال و... است. ساختمان خوابگاه و اتاق‌ها روزانه تمیز می‌شوند و به اینترنت نامحدود مجهز است.

سالن مطالعه دانشگاه باشکنت 24 ساعته باز است، این سالن در طبقه ششم هر بلوک قرار دارد که می‌تواند برای مطالعه و اهداف اجتماعی استفاده شود. در عین حال، کتابخانه‌ی محوطه‌ی اصلی دانشگاه همه روزه تا ساعت 23 باز است و سالن مطالعه 24 ساعته به دانشجویان خدمات ارائه می‌کند .

خوابگاه‌ها در محوطه دانشگاه هستند و حمل و نقل به مرکز شهر توسط اتوبوس‌های دانشگاه رایگان است. آخرین زمان ورود به خوابگاه 12 شب در روز‌های عادی و 1:30 در روزهای جمعه، شنبه‌ها و تعطیلات رسمی است.

خوابگاه‌های دانشگاه باشکنت دارای امکانات دیگری نظیر کافه تریا، ATM، فروشگاه، سالن بیلیارد، آرایشگاه، مسجد، خشک شویی و...است.

خدمات درمانی دانشگاه باشکنت ترکیه

دانشگاه باشکنت در زمینه ی رشته‌های پزشکی بسیار معروف است و به همین علت خدمات بسیاری در این زمینه ارائه می‌کند. برای مثال مرکز بهداشت دانشجویی در مجتمع خوابگاه خدمات پزشکی رایگان را به صورت 24 ساعته در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. در مرکز بهداشت دانشجویی، یک کلینیک عمومی و دندانپزشکی وجود دارد. دانشجویان می‌توانند از خدمات بیمارستان دانشگاه باشکنت آنکارا در صورت لزوم بهره‌مند شوند. علاوه بر این، آن‌ها می‌توانند از خدمات درمانی بیمارستان‌های شهرهایی مانند آلانیا، آدانا، ازمیر، اسکندران و استانبول استفاده کنند.

 رنکینگ دانشگاه باشکنت ترکیه

دانشگاه باشکنت ترکیه دارای رتبه ی 2547 در میان بهترین دانشگاه‌های جهان در سال 2018 است و رتبه ی 33 را در میان بهترین دانشگاه‌های ترکیه دارد. این دانشگاه اولین و یکی از بزرگترین دانشگاه‌های خصوصی ترکیه است ولی هنوز مورد تائید وزارت علوم ایران نیست بنابراین از نظر اعتبار مدرک در ایران ممکن است دردسرساز شود.

نحوه ی ورود به دانشگاه باشکنت ترکیه

برای ورود به دانشگاه باشکنت آنکارا هم می‌توانید در آزمون YOS این دانشگاه شرکت کنید و هم از طریق شرط معدل اقدام کنید. همچنین از آنجایی که زبان آموزشی در این دانشگاه، ترکی است، داشتن مدرک زبان TOMER الزامی ست.

ذکر این نکته ضروری ست که شهریه ی دانشگاه‌های خصوصی ترکیه از دانشگاه های دولتی بسیار بیش‌تر است و دانشگاه باشکنت نیز یکی از گران‌ترین آن‌ها است با این حال بورس‌های تحصیلی در فواصل مختلف برای رفاه حال دانشجویان در اختیار آن ها قرار می‌گیرد.

مشاوره دانشگاه باشکنت
آخرین ویرایش: ‏2 ماه پیش - 6,817 نمایش

دانشگاه‌ها

مشاهده دانشگاه های برتر در ترکیه

مطالب مرتبط

پیشنهادات مرتبط

مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت: 02143000021