x
اگر اولین بار هست که از سایت GO2TR دیدن می‌کنین، حتما از این صفحه شروع کنین!

دانشگاه چاناکاله

 دانشگاه Çanakkale Onsekiz Mart ( چاناکاله ) ترکیه

دانشگاه Çanakkale Onsekiz Mart یکی از مؤسسات تحقیقاتی دولتی ترکیه است که در استان چاناک قلعه ترکیه است. به این دانشگاه به اختصار ÇOMÜ نیز می‌گویند.

دانشگاه Çanakkale Onsekiz Mart در انجمن های بسیاری عضو است مانند شبکه دانشگاه‌های بالکان، انجمن اتحادیه اروپا (EUA)، انجمن بین المللی دانشگاه ها (IAUو میزگرد کنگره جهانی دانشگاه‌ها

در ادامه به معرفی دانشگاه Çanakkale Onsekiz Mart به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های دولتی برای اعزام دانشجویی به ترکیه می پردازیم. پس با ما همراه باشید.

 تاریخچه ی تشکیل دانشگاه Çanakkale Onsekiz Mart

دانشگاه Çanakkale Onsekiz Mart در سال 1992 تأسیس شده است؛ اما قدمت آن به سال ها قبل باز می گردد اساس این دانشگاه را کالج های Trakya و دانشکده ی آموزش و پرورش که در سال 1950 تأسیس شده بودند، تشکیل می دهد.

در سال 1992 این مراکز و دانشکده ها با هم ادغام شدند و دانشگاه Çanakkale Onsekiz Mart به وجود آمد و با استفاده از موقعیت جدید و جذب جمعیت جوان ترکیه، به سرعت از لحاظ تعداد دانشجویان، کارکنان و تسهیلات رشد کرد.
 
 
دانشگاه Çanakkale Onsekiz Mart در چند سال گذشته گسترش یافته است و در سال تحصیلی 2006- 2005 بیش از 19 هزار دانشجو در بخش ها و مقاطع مختلف داشت. این دانشگاه در حال حاضر دارای دو مدرسه تحصیلات تکمیلی، نه دانشکده، دو دانشکده پلی تکنیک (برنامه کارشناسی) و 11 کالج حرفه ای (برنامه کارشناسی ارشد) است.

بیش‌تر پردیس‌های دانشگاه Çanakkale Onsekiz Mart در قسمت‌های مختلف استان چاناک قلعه واقع شده است و برخی از واحدهای دانشگاهی در شهرهای دیگر استان قرار دارد.
 
 
اساتید و اعضای هیئت‌علمی دانشگاه Çanakkale Onsekiz Mart بیش از 1.506 است و تعداد دانشجویان در سال 2013 بیش از 37.500 بوده است.

آموزش در دانشگاه Çanakkale Onsekiz Mart

دانشگاه Çanakkale Onsekiz Mart از امکانات آموزشی بسیار خوبی برخوردار است که دانشجویان بسیاری را از سرتاسر دنیا به این دانشگاه جذب می‌کند. برای مثال Çanakkale Onsekiz Mart در برنامه‌هایی مانند اراسموس یا فارابی حضوری فعال دارد و به همین دلیل به تبادل دانشجو با بهترین دانشگاه‌های اروپایی می‌پردازد. در ادامه به معرفی بخش های مختلف این دانشگاه می‌پردازیم.

اسامی دانشکده های دانشگاه Çanakkale Onsekiz Mart به شرح زیر است:

 • دانشکده اقتصاد و علوم اداری (بیگا)
 • دانشکده کشاورزی
 •  دانشکده آموزش و پرورش
 •  دانشکده مهندسی
 • دانشکده هنرهای زیبا
 •  دانشکده علوم و فنون دریایی
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده علوم و هنر
 •  دانشکده الهیات
 •  دانشکده ارتباطات
 • دانشکده اقتصاد و علوم اداری در Chanakkale
 • دانشکده معماری و طراحی
 • اسامی مدارس و مؤسسات دانشگاه Çanakkale Onsekiz Mart به شرح زیر است:
 • مدرسه گردشگری
 • مدرسه ورزش
 • مدرسه زبان های خارجی
 • مدرسه بهداشت
 • مدرسه علوم کاربردی Biga
 • مدرسه علوم کاربردی Gökçeada
 • مدرسه علوم کاربردی Çan
 • موسسه علوم اجتماعی
 • موسسه علم
 • موسسه آموزش و پرورش
 • موسسه علوم پزشکی

همچنین در این دانشگاه رشته‌هایی مثل روابط بین الملل، مطالعات تجاری، اقتصاد، اقتصاد کار و روابط صنعتی، امور مالی دولتی، مدیریت عمومی، اقتصاد کشاورزی، ساخت و ساز و آبیاری کشاورزی، مکانیزاسیون کشاورزی، علوم حیوانی، باغبانی، محوطه سازی، حفاظت گیاه، زمین شناسی، تدریس فناوری های کامپیوتری و آموزشی، آموزش هنرهای زیبا، آموزش زبان خارجی، آموزش تربیت بدنی و ورزش، آموزش ابتدایی، آموزش متوسطه، آموزش زبان ترکی، سرامیک، سینما و تلویزیون، هنرهای تجسمی و تصویری، گرافیک، نقاشی، عکاسی، مجسمه سازی، منسوجات، صنایع دستی سنتی و... در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به علاقه مندان ارائه می‌شود.

 زندگی دانشجویی در دانشگاه Çanakkale Onsekiz Mart

دانشگاه Çanakkale Onsekiz Mart یکی از زیباترین پردیس‌های دانشگاهی ترکیه را دارد که با منظره زیبای و وسیع خود، هوای پاک، محیط طبیعی زیبا و تاریخ غنی و میراث فرهنگی زندگی دانشجویی شیرینی را فراهم می‌کند. در محوطه دانشگاه علاوه بر امکانات لازم برای زندگی روزمره راحت و تحصیلات موفق، دانشجویان می توانند از رویدادهای فرهنگی، نمایشگاه های هنری، کنسرت ها و رویدادهای ورزشی و همچنین فعالیت های اجتماعی و دانشگاهی که توسط باشگاه های دانشجویی برگزار می‌شود، لذت ببرند.

در دانشگاه Çanakkale Onsekiz Mart باشگاه ها‌ی دانشجویی متنوعی وجود دارد که آن‌ها را برای زندگی اجتماعی در آینده آماده می‌کند؛ زیرا آنها یاد می‌گیرند که با هم همکاری داشته باشند و اعتماد به نفس. آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. دانشجویان می‌توانند طیف وسیعی از فعالیت‌ها را بر اساس توانایی‌های خود انجام دهند. این باشگاه‌ها توسط خود دانشجویان سازماندهی شده و اداره بهداشت، فرهنگ و ورزش بر آن ها نظارت می‌کنند.

 کتابخانه‌ی دانشگاه Çanakkale Onsekiz Mart

امکانات کتابخانه های دانشگاه Çanakkale Onsekiz Mart در سه پردیس این دانشگاه قرار دارد. این مجموعه شامل بیش از 520 هزار جلد کتاب چاپی و همچنین هزاران مجله و منابع الکترونیکی است.
 
 
کتابخانه پژوهشی اصلی دانشگاه Çanakkale Onsekiz Mart در محوطه ی اصلی قرار دارد و یکی از قدیمی ترین کتابخانه‌های جنوب مرمره، ترکیه و جنوب غربی این کشور است. این کتابخانه در مرکز پردیس اصلی قرار دارد و بیش از 690 هزار کتاب دارد. این کتابخانه در 365 روز سال باز است و آماده‌ی خدمت رسانی 24 ساعته به پژوهشگران و محققان و دانشجویان دانشگاه Çanakkale Onsekiz Mart است.

 خدمات ورزشی دانشگاه Çanakkale Onsekiz Mart

دانشگاه Çanakkale Onsekiz Mart از خدمات ورزشی بسیار خوبی برخوردار است که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به استادیوم ورزشی، زمین فوتبال، زمین بسکتبال، زمین والیبال، زمین تنیس، باشگاه بدن سازی، استخرهای سرپوشیده و روباز و... اشاره کرد.

هرساله مسابقات ورزشی بسیاری در دانشگاه Çanakkale Onsekiz Mart برگزار می شود و دانشجویان برتر به مسابقات کشوری راه پیدا می کنند. این دانشگاه تاکنون افتخارات ورزشی بسیاری را در سطح ترکیه کسب کرده است.

لازم به ذکر است که کلیه‌ی امکانات ورزشی دانشگاه Çanakkale Onsekiz Mart به صورت کاملاً رایگان در اختیار دانشجویان و پرسنل قرار می‌گیرد.

رنکینگ دانشگاه Çanakkale Onsekiz Mart

دانشگاه Çanakkale Onsekiz Mart دارای رتبه ی ۲۶۳۲ در میان بهترین دانشگاه های جهان در سال 2018 و رتبه ی ۳۶ در میان بهترین دانشگاه‌های ترکیه است. با این حال این دانشگاه مورد تائید وزارت علوم ایران نیست. به همین علت برای افرادی که قصد زندگی یا کار در ترکیه یا دیگر کشور‌های خارجی را دارند، توصیه می‌شود.

نحوه‌ی ورود به دانشگاه Çanakkale Onsekiz Mart

برای ورود به دانشگاه Çanakkale Onsekiz Mart در مقطع کارشناسی باید در آزمون YOS این دانشگاه شرکت کنید و برای ورود در مقاطع تحصیلات تکمیلی شرکت در آزمون‌های GRE یا آلس الزامی ست.

از آن جایی که زبان آموزشی در دانشگاه Çanakkale Onsekiz Mart ترک است، بنابراین تسلط به این زبان الزامی ست و باید در آزمون زبان TOMER شرکت کنید.

مشاوره دانشگاه چاناکاله
آخرین ویرایش: ‏2 ماه پیش - 2,924 نمایش

دانشگاه‌ها

مشاهده دانشگاه های برتر در ترکیه

مطالب مرتبط

پیشنهادات مرتبط

مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت: 02143000021