دانشگاه آتیلیم

در این مقاله جهت آشنایی بیشتر با دانشگاه آتیلیم ترکیه، به بیان اطلاعاتی در خصوص این دانشگاه، نحوه پذیرش  و هزینه های تحصیل در این دانشگاه می پردازیم.

معرفی دانشگاه آتیلیم ترکیه

دانشگاه آتیلیم یا Atılım یکی از دانشگاه‌های خصوصی کشور ترکیه است که در شهر آنکارا پایتخت ترکیه قرار دارد. این دانشگاه در سال 1997 تأسیس شده است. زبان آموزشی در بیش تر رشته‌های دانشگاه آتیلیم، ترکی است و به همین دلیل دانستن این زبان برای همه‌ی دانشجویان الزامی ست.

دانشگاه آتیلیم دارای برنامه‌های آموزشی است که از استاندارد‌های بین المللی بالایی برخوردارند (برای مثال استاندارد ABET 2000). این دانشگاه توسط مرکز تحصیلات تکمیلی لندن (THE در سال 2016 به عنوان یکی از 500 دانشگاه برتر جهان شناخته شده است.

بنابراین در این مطلب با یکی از بهترین دانشگاه‌های خصوصی برای ادامه تحصیل در ترکیه آشنا می‌شویم. پس با ما همراه باشید.

تاریخچه ی تأسیس دانشگاه آتیلیم

دانشگاه آتیلیم در 15 ژوئن 1997 توسط بنیاد آتیلیم در آنکارا‌ی ترکیه تأسیس شد. این بنیاد در سال 1996 در همین شهر تأسیس شده بود. دانشگاه آتیلیم در زمینی به مساحت 250 هکتار در İncek قرار دارد و یکی از جدیدترین و مدرن‌ترین مناطق آنکارا است که در فاصله ی 20 کیلومتری از مرکز شهر و 7 کیلومتری از بزرگراه، قرار دارد. این محوطه شامل ساختمان های هیئت علمی، آزمایشگاه ها، سالن های کنفرانس، زمین های بسکتبال و والیبال، سالن بدن‌سازی، زمین های تنیس، استخر شنا، مناطق تفریحی و فضای باز، کافه تریا و رستوران است.

دانشگاه آتیلیم از ابتدای تأسیس تا به حال از انجمن‌ها و جوامع مختلف دانشجویی حمایت کرده است، به همین دلیل تا کنون بیش از 60 درصد از دانشجویان در 54 انجمن شرکت داشته اند. انجمن‌های دانشگاه آتیلیم فرصت مناسبی را برای سازماندهی سفر‌های علمی و تحقیقاتی، کنفرانس‌ها، بحث‌ها، فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی و… فراهم کرده است. فعالیت‌هایی که علاوه بر ایجاد لحظاتی مفرح برای دانشجویان آنان را برای زندگی اجتماعی در آینده آماده می‌کنند.

دانشگاه آتیلیم دارای چندین دانشگاه خواهر (همکار) است، به عنوان مثال می‌توان دانشگاه‌های ادبیات در سن آنتونیو، تگزاس و 31 دانشگاه اروپایی در آلمان، بلژیک، بریتانیا، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، یونان، مجارستان، ایتالیا، ایرلند، لیتوانی، لهستان، رومانی، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا و هلند را نام برد. این دانشگاه‌ها در برنامه‌ی اراسموس با دانشگاه آتیلیم همکاری می‌کنند و به تبادل دانشجو و مدرس برای چند ترم می‌پردازند.

دانشگاه آتیلیم دارای 5 دانشکده، مؤسسات، مراکز تحقیقاتی و مرکز آموزش زبان های خارجی است.

رنکینگ دانشگاه آتیلیم ترکیه

دانشگاه آتیلیم ترکیه موفق به کسب رتبه‌ی  ۸۰۱  تا ۱۰۰۰ در میان بهترین دانشگاه‌های جهان در سال 201۹ شد و رتبه ی 71 را در میان بهترین دانشگاه‌های ترکیه دارد.

با این که این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه‌های خصوصی شهر آنکارا است، مورد تائید وزارت علوم ایران نیست ولی از جمله دانشگاه های مشروط به حساب می‌آید یعنی اگر معدل دانشجو بیش تر از 15 باشد و یک مقاله نیز از رساله ی خود منتشر کند مورد تائید وزارت علوم قرار می‌گیرد. به همین دلیل یکی از بهترین دانشگاه‌های خصوصی برای ادامه تحصیل در ترکیه است.

دانشکده ها و امکانات علمی دانشگاه آتیلیم

در ادامه به معرفی امکانات علمی دانشگاه آتیلیم می پردازیم. اسامی دانشکده‌ها و رشته های ارائه شده در آن‌ها به شرح زیر است:

 • دانشکده مهندسی
 1. گروه مهندسی خودرو
  گروه مهندسی عمران
  گروه مهندسی شیمی و شیمی کاربردی
  گروه مهندسی کامپیوتر
  گروه مهندسی برق و الکترونیک
  گروه مهندسی سیستم های انرژی
  گروه مهندسی صنایع
  گروه مهندسی سیستم های اطلاعاتی
  گروه مهندسی سیستم های اطلاعات UOLP
  گروه مهندسی مکانیک
  گروه مهندسی عمران
  گروه مهندسی مواد
  گروه مهندسی مکانیک
  گروه مهندسی نرم افزار
 • دانشکده مدیریت
 1.  گروه اقتصاد
  گروه اقتصاد در ترکیه 
  گروه روابط بین الملل
  گروه مدیریت
  گروه مدیریت در ترکیه 
  گروه روابط عمومی و تبلیغات
  گروه علوم سیاسی و مدیریت دولتی در ترکیه 
  گروه مدیریت گردشگری
 • دانشکده هنر، طراحی و معماری
 1. گروه طراحی گرافیک
  گروه معماری داخلی و طراحی محیطی
  گروه مد و طراحی نساجی
  گروه طراحی صنعتی 
  گروه معماری
 • دانشکده هنر و علوم
 1. گروه ریاضیات
  گروه زبان و ادبیات انگلیسی
  گروه ترجمه و تفسیر
  گروه روانشناسی
 • دانشکده حقوق

همچنین دانشگاه آتیلیم دارای دو موسسه: مدرسه ی تحصیلات تکمیلی علوم طبیعی و کاربردی و مدرسه‌ی تحصیلات تکمیلی علوم انسانی است. موسسه‌ی زبان های خارجی دانشگاه آتیلیم به علت اجباری بودن تسلط به زبان انگلیسی، دوره‌های فشرده‌ی انگلیسی را برای دانشجویان این دانشگاه به اجرا در می‌آورد تا در طول دوران تحصیل دچار مشکل نشوند.

امکانات دانشگاه آتیلیم ترکیه

کتابخانه ی دانشگاه آتیلیم ترکیه

این کتابخانه در مارس سال 1998 در یکی از کلاس‌های درس ساختمان اولیه ی دانشگاه آتیلیم، با 100 کتاب و یک کامپیوتر شروع به کار کرد. بعدها در همان سال به ساختمان جدید منتقل شد و تا سال 2001 در آن باقی ماند و پس از آن به ساختمان فعلی منتقل شد که تنها به قسمت‌های مختلف کتابخانه اختصاص یافته است.

در طول سال ها تعداد نشریات با افزایش شمار دانشجویان و همچنین کارکنان دانشگاهی و اداری افزایش یافته و در سال 2001 بیش از 100 هزار جلد بوده است. کتابخانه‌ی دانشگاه آتیلیم در حال حاضر دارای کتاب‌های چاپی، کتاب های الکترونیکی، مجلات چاپی، مجلات الکترونیکی، چند رسانه ای، پایگاه های داده‌ها و پایان نامه‌ها استاین مجموعه همچنین دارای بسیاری از کتاب ها و دانشنامه‌های ارزشمندی مانند İNÖNÜ ENCYCLOPEDIA است.

به دلیل رشد سریع کتابخانه، نیاز به ساخت کتابخانه جدید در سال 2013 مطرح شد و مقدمات ساخت در حال انجام است. در حال حاضر این کتابخانه شامل 75.305 جلد کتاب چاپی، 92.625 کتاب الکترونیکی، 3.340 مجله چاپی و 29.325 Ebook است و با 203.137 انتشارات همکاری می‌کند. کتابخانه‌ی دانشگاه آتیلیم در حال حاضر یکی از بزرگترین کتابخانه های شهر آنکارا است که نیاز تحقیقاتی دانشجویان و محققان بسیاری را از سرتاسر ترکیه برطرف می‌کند.

امکانات رفاهی دانشگاه آتیلیم ترکیه

دانشگاه آتیلیم ترکیه دارای خوابگاه‌های مجهزی در محوطه‌ی اصلی است که دانشجویان دختر و پسر بسیاری را در خود اسکان می‌دهند.

همچنین امکانات ورزشی نظیر زمین های فوتبال، بسکتبال، والیبال، تنیس، استخر‌های سرپوشیده و روباز، سالن‌های بدن سازی و… در این دانشگاه وجود دارد. مسابقات ورزشی بسیاری در سطح دانشگاه آتیلیم برگزار می‌شود که برندگان آن به مسابقات کشوری راه پیدا می‌کنند.

تغذیه در دانشگاه آتلیم توسط سازمان بازرسی به صورت مداوم ارزیابی می‌شود، بنابراین همه‌ی غذاها کاملاً سالم هستند و کیفیت بالایی دارند. دانشجویان می‌توانند از سالن‌های غذا خوری، رستوران‌ها و کافه تریا‌های دانشگاه غذاهای متنوع و سالم را با قیمتی بسیار کم تهیه کنند.

همچنین مراکز درمانی دانشگاه آتیلیم خدمات درمانی بسیاری را به صورت کاملاً رایگان در اختیار دانشجویان و پرسنل این دانشگاه قرار می‌دهند.

نحوه پذیرش دانشگاه آتیلیم ترکیه

برای ورود به دانشگاه آتیلیم ترکیه می‌توانید از طریق شرط معدل اقدام کنید. همچنین به علت این که زبان آموزشی در این دانشگاه، انگلیسی است متقاضیان باید دارای نمره 6 در آیلتس یا 550 در تافل باشند. البته در صورتی که مدرک زبان ندارید، می‌توانید در دوره های آمادگی زبان دانشگاه آتیلیم شرکت کنید که از لحاظ هزینه و زمان مقرون به صرفه نیست.

مشاوره

جهت تحصیل در ترکیه و آشنایی با دانشگاه ها و شرایط مربوطه آن لازم است که حتماً از یک متخصص کمک بگیرید تا در انجام همه‌ی مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید.

پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد دارید فرزندتان را برای تحصیل به ترکیه اعزام کنید و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاورین ما GO2TR تماس بگیرید تا بعد از بررسی تخصصی شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ها را در اختیارتان قرار دهند.

ارزیابی تحصیلی
برای ارزیابی تحصیلی، با موسسه ما تماس بگیرید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طبقه‌بندی: آرشیو دانشگاه ها