شرایط اخذ پاسپورت ترکیه

زمان مطالعه: 5 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط آرینا صادقی

ترکیه در همسایگی ایران قرار دارد و به عنوان یک کشور اوراسیایی شناخته شده است. به همین جهت پل ارتباطی مناسبی میان ایران و سایر کشورهای اروپایی محسوب می شود. علاوه بر این در طی چند سال اخیر ترکیه توانسته است به لحاظ اقتصادی، سیاسی و اجتماعی رشد مناسبی در میان سایر کشورهای دنیا داشته باشد. بنابراین افراد زیادی در سراسر جهان  مشتاق مهاجرت به ترکیه هستند. مهاجرت به این کشور دارای مزایای زیادی است که یکی از این مزایا اخذ پاسپورت ارزشمند کشور ترکیه می باشد. دریافت پاسپورت کشور ترکیه مانند همه کشورها دارای مجموعه‌ای از شرایط مختص به خود است که ما در این محتوا از GO2TR قصد داریم به شرایط اخذ پاسپورت ترکیه بپردازیم.

قوانین مربوط به دریافت پاسپورت ترکیه

قوانین دریافت پاسپورت ترکیه

پاسپورت کشور ترکیه به روش‌های مختلف قابل دستیابی است اما آنچه که در همه روشهای آن ثابت است  و جز رکن اصلی قوانین ترکیه محسوب می‌شود داشتن تابعیت این کشور برای اخذ پاسپورت می باشد. به این معنی که  متقاضیان اخذ پاسپورت ترکیه حتماً باید جزو تابعین این کشور محسوب شوند؛ اما نکته جالب این است که کشور ترکیه با اخذ تابعیت دوگانه شهروندان خود هیچگونه مشکلی ندارد. به عبارتی افراد می‌توانند با حفظ تابعیت کشور اصلی خود تابعیت کشور ترکیه را نیز داشته باشند. همچنین به دنبال آن  توانایی دریافت و بهره‌مندی از ارزش پاسپورت ترکیه را نیز خواهند داشت.

پاسپورت ترکیه در سال 2021 رتبه‌ی 22 جهانی را به خود اختصاص داده است. با کمک پاسپورت این کشور می‌توان به 53 کشور بدون نیاز به ویزا سفر کرد. همچنین می توان به 43 کشور با کمک ویزا در بدو ورود مسافرت کرد.

به نقل از passportindex

سریعترین روش اخذ پاسپورت ترکیه

ارزش اخذ پاسپورت ترکیه

همان‌طور که میدانید اخذ پاسپورت ترکیه مشروط به اخذ تابعیت ترکیه است. بنابراین هر کدام از روش‌‌های مهاجرت قانونی که منجربه اخذ تابعیت ترکیه می شود. در نهایت می‌تواند شرایط کسب پاسپورت ترکیه را برای شما فراهم کند. با این وجود برخی از روش‌ها وجود دارند؛ که روند اخذ پاسپورت در آن سریعتر اتفاق می‌افتد. روش هایی مثل خرید ملک.اخذ پاسپورت و تابعیت ترکیه از طریق خرید ملک امکان پذیر و بسیار سریع اتفاق می‌افتد. طبق قوانین شهروندی و مهاجرتی ترکیه افراد با خرید ملکی به ارزش ۲۵۰ هزار دلار امکان دریافت تابعیت این کشور را خواهند داشت. این ملک حتی می تواند در قالب خرید آپارتمان در استانبول یا هر نوع ملکی در یکی از شهرهای مورد تایید ترکیه باشد. برای دریافت شهروندی از این طریق شما باید مجموعه ای از مقررات را رعایت کنید. مقرراتی همچون:

 • هزینه‌ی ملک حتما باید از حساب شخصی شما به حساب صاحب ملک انتقال یابد.
 • کارشناسان ارزیابی ملک در ترکیه تایید کنند ارزش ملک خریداری شما 250 هزار دلار یا بیشتر است.
 • تا سه سال ملک خریداری شده را نفروشید.

دریافت پاسپورت ترکیه در ظرف 90 روز

در این روش‌ها افراد در ظرف کمتر از سه ماه به اقامت و پاسپورت ترکیه دست پیدا خواهند کرد.

 •  سرمایه گذاری از طریق سپرده بانکی به مبلغ نیم میلیون دلار
 •  خرید سهام  در کشور ترکیه به ارزش نیم میلیون دلار آمریکا
 •  ثبت  انواع شرکت در ترکیه و استخدام حداقل پنج نیروی کار ترکیه ای که حقوق و بیمه آنها تحت قوانین و به صورت اصولی پرداخت شده باشد.

شرایط اصلی دریافت پاسپورت ترکیه

شرایط عمومی دریافت پاسپورت ترکیه
 •  داشتن سابقه اقامتی  ۵ سال تا قبل از درخواست پاسپورت هرچند که افراد می‌توانند به مدت ۶ ماه در طول اقامت خود خارج از ترکیه بوده باشند.
 •  عدم داشتن سوء پیشینه
 •  اثبات رفتار اجتماعی مناسب و سازگار با جامعه ترکیه در طول دوره اقامت
 •  توانایی صحبت کردن به زبان ترکی
 •  عدم داشتن فاکتور ای مغایر با قوانین کشور ترکیه
 •  اثبات نداشتن بیماری های واگیردار و بدون علاج از طریق تست‌های آزمایشی مشخص شده توسط دولت این کشور
 •  اثبات توانایی مالی کافی برای زندگی شخص و افراد تحت تکفل

انواع پاسپورت‌ترکیه

 در حال حاضر کشور ترکیه چهار نوع پاسپورت را به شهروندان خود ارائه می‌دهد. این پاسپورت ها به شرح زیر می باشد:

 •  پاسپورت دیپلماتیک این نوع پاسپورت فقط برای اشخاص سیاسی و مقامات رسمی کشور ترکیه صادر می‌شود.
 •  پاسپورت خدماتی این نوع پاسپورت برای کارمندان ترکیه صادر می‌شود. کارمندانی که خارج از کشور ترکیه مشغول به کار هستند.
 •  پاسپورت  اختصاصی این نوع پاسپورت معمولاً برای افرادی صادر می‌شود که در کشور ترکیه دارای مناصب سیاسی و اجتماعی بالایی هستند.
 •  پاسپورت معمولی این نوع پاسپورت برای افراد معمولی و شهروندان ترکیه‌ای و یا افرادی که موفق به اخذ شهروندی  و یا تابعیت ترکیه شده‌اند صادر می شود.

دریافت پاسپورت‌ترکیه از روش‌های دیگر

روش های دریافت پاسپورت ترکیه

 یکی دیگر از روش هایی که به کمک آن می‌توانید پاسپورت کشور ترکیه را دریافت کنید ازدواج با یک تبعه یا شهروند ترکیه است. در این روش افراد در صورتی که به صورت قانونی ازدواج کرده باشند. یعنی عقد آنها طبق اصول قانونی کشور ترکیه انجام گرفته باشد و زوجین ۱۸ سال به بالا داشته باشند افراد پس از ۳ سال زندگی کردن در کنار یکدیگر می‌توانند برای دریافت پاسپورت اقدام نمایند.

از طریق  تحصیل و یا کار

 درست است که تحصیل در ترکیه به اخذ پاسپورت و دریافت اقامت این کشور منجر نمی‌شود. به این معنی که حتی مدت زمان تحصیل شخص به عنوان سابقه اقامتی وی به حساب نمی آید اما این فرصت را به افراد میدهند که پس از اتمام تحصیلات به دنبال شغل مورد نظر گشته و پس از یافتن آن اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری تبدیل کند. لازم به ذکر است افرادی که به تحصیل در ترکیه پرداخته اند راحت تر می توانند شغل مورد نظر خود را در این کشور پیدا کنند. آنها پس از اخذ اقامت کاری و سپری کردن تقریباً ۸ سال می تواند تابعیت ترکیه را به دست آورد همچنین پس از ده سال میتواند درخواست دریافت پاسپورت دهد.

سوالات پر تکرار

منبع: Conditions for receiving Turkish passport

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021