خلاصه پناهندگی در آلمان

زمان مطالعه: 5 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط آرینا صادقی

آلمان به دلیل جاذبه های اقتصادی فراوان و نرخ بیکاری پایین همواره مورد توجه پناهجویان از کشورهای مختلف قرار می گیرد. این امر در حالی رخ می دهد که روند پذیرش پناهجو در این کشور نیز همچون سایر کشورهای اروپایی و توسعه یافته قانونمند و بر اساس مولفه‌های مشخص صورت می‌گیرد. اغلب کشورها رویه هایی را تعیین می‌کنند تا بر اساس آن افرادی که به طور قطع واجد شرایط پناهنده‌گی هستند؛ مورد پذیرش قرار دهند. آلمان نیز از این امر مستثنا نیست. طبق قوانین آلمان، سازمان فدرال مهاجرت و پناهندگان(BAMF)  مسئول بررسی درخواست های پناهندگی است.

افراد زیادی در سراسر دنیا از ترس جان خود به پناهندگی اقدام می‌کنند. تا پایان سال 2017 بیش از 25.4 میلیون مرد، زن و کودک در سراسر جهان پناهنده شده اند.

به نقل از unhcr

آلمان و دریافت بیشترین درخواست پناهندگی در اروپا

پناهندگی در آلمان بیشترین درخواست را در میان کشورهای اروپایی دارد

در میان همه‌ی کشورهای اروپایی آلمان همواره بیشترین درخواست پناهندگی را دریافت می‌کند. این امر باعث بروز مشکلات متعددی برای دولت شده است. به همین جهت این کشور برای دفاع از منافع کشور خود، همواره قوانین سختگیرانه‌ای را برای پذیرش پناهنده اخذ کرده و آن را در کشور خود عملی ساخته است. در همین راستا جالب است بدانید؛ که از سال ۲۰۱۵ به بعد زمانی که تعداد پناهندگان وارد شده به کشور آلمان به اوج خود رسید. این کشور با وضع قوانین سختگیرانه سعی کرد که از ورود پناهندگان به این کشور جلوگیری کند. بنابراین درست در ژوئن سال ۲۰۱۵ پارلمان آلمان قانونی را تصویب کرد که گروه مدافع پناهجویان از آن به عنوان قانون «از آلمان گمشو» یاد می‌کنند. چرا که این قانون بازداشت و اخراج متقاضیان پناهندگی را تسهیل و تسریع می‌بخشد. با این وجود این قانون هم اکنون کاملا به صورت عملی در آلمان اجرا می‌شود.

مهاجرت غیرقانونی به آلمان

پناهندگی در آلمان دارای قوانین مشخص است

همواره به دلیل تبلیغات نادرست قاچاقبرها افراد زیادی اقدام به مهاجرت غیرقانونی به هدف پناهنده شدن به کشور آلمان می‌کنند. این افراد ضمن صرف هزینه‌های گزاف جان و مال خود را به خطر انداخته و در نهایت چون شرایط پناهندگی را ندارند به عنوان پناهنده شناخته نشده و مشمول غرامت‌های سنگین می گردند. این امر در حالی رخ می‌دهد که آنها با صرف همان مقدار هزینه می‌توانند با کمک انواع روش های مهاجرت قانونی مثل: کار در آلمان، تحصیل در آلمان و غیره به سادگی اقامت موقت و سپس دائم این کشور را دریافت کرده و از کلیه‌ی منافع مهاجرت خود بهره مند گردند.

تعریف پناهنده از دیدگاه دولت آلمان

پناهندگی در آلمان و تعریف آن از دیدگاه دولت این کشور

کشور آلمان نیز همچون اغلب کشورهای دنیا از تعریف بین المللی کنوانسیون پناهندگان که یک سند حقوقی اساسی است و در سال 1951 وضع شد پیروی می‌کنند. به عقیده‌‌ی دولت فدرال آلمان پناهندگان افرادی هستند؛ که از جنگ، خشونت، درگیری یا آزار و اذیت در کشور خود گریخته اند و برای یافتن امنیت جانی در کشور دیگری پناه گرفته‌اند. اغلب پناهجویان به هنگام عبور از مرزهای خود مجبور هستند املاک، دارایی و عزیزان خود را رها کنند. آنها هرگز مایل و یا حق بازگشت به کشور مبدا خود را ندارند. لازم به ذکر است شخصی که قصد پناهندگی در آلمان را دارد موظف است ادعای خود را در دادگاه‌های برگزار شده توسط دولت آلمان ثابت کند در غیر این صورت نه تنها از آلمان اخراج می شوند بلکه مشمول جریمه می‌شوند و هرگز حق بازگشت به این کشور را نخواهند داشت.

ترفند قاچاقبرهای آلمان را بشناسید

تکلیف پناهجویان اخراجی آلمان

پناهندگی در المان و داستان بلاتکلیفی آنها

اگر پناهجویان نتوانند در دادگاه هایی که توسط دولت فدرال آلمان برگزار می شود ثابت کنند که تحت تعقیب دولتمردان و یا افراد غیر دولتی هستند، هرگز به آنها پناهندگی داده نخواهد شد. پناهجویان طبق کنوانسیون پناهندگان ژنو باید ثابت کند که تحت تعقیب هستند و همواره در کشور مبدا خود مورد آزار، شکنجه، انواع خشونت‌ها و یا تهدید به اعدام بوده‌اند. در غیر این صورت اگر ادعای افراد در دادگاه‌های مهاجرت فقط به عنوان یک ادعا شناخته شود. پناهجو باید ظرف 30 روز آلمان را ترک کند. همچنین اگر ادعای پناهجو به دلیل بی اساس بودن آشکار رد شده باشد. باید در طی یک هفته از خاک آلمان خارج شوند.

لازم است بدانید در اغلب موارد حتی در صورتی که فرد پناهجو بتواند ادعای خود را ثابت‌کند، در ابتدا به وی اقامت موقت یک ساله داده می‌شود. سپس در مورد ادعای وی بررسی‌های بیشتری انجام می‌گیرد. بنابراین در صورت اثبات خلاف ادعای شخص پناهجو، وی به کشور مبدا بازگردانده می‌شود. همچنین پس از سامانیافتن اوضاع کشورهای جنگ زده افرادی کهموفق به دریافت پناهندگی جنگی شده‌اند به کشور خود باز گردانده می شوند.

چهار هزار و هشتاد و هشت (4088) نفر در سه ماهه نخست سال جاری از آلمان به کشورهای اصلی خود یا سایر کشورهای اروپایی اخراج شدند كه حدود 27٪ كمتر از مدت مشابه سال قبل است.

به نقل ازinfomigrants

دردسرهای پناهندگی در آلمان

دردسرهای پناهندگی در آلمان

پناهجویان برای رسیدن به کشور آلمان همواره از راه‌های نامناسب و پر مخاطره‌ای عبور می‌کنند که همواره جان و مال آنها در معرض خطر و آسیب‌های شدید قرار دارد و سالانه افراد زیادی در این مسیر جان خود را از دست می دهند. با این وجود این افراد پس از رسیدن به آلمان نیز وضعیت و شرایط مطلوبی نخواهند داشت و با مشکلات متعددی همچون؛ کمبود بهداشت، امنیت جانی، نداشتن امکانات اولیه برای زندگی و غیره مواجه می‌شوند.

اولا جلپکه در مصاحبه‌ای که با روزنامه معتبر آلمانی به نام Osnabrücker Zeitung انجام داد اذعان کرد: در بسیاری از کشورهای مبدا و کشورهای ترانزیتی، پناهندگان با آزار و اذیت شدید مواجه هستند. آنها همواره با خطر مرگ و کمبودهای بیش از حد روبرو هستند. همچنین هیچ سیستم بهداشتی فعالی برای حمایت از آنها وجود ندارد.

به نقل از INFO

بیشتر بخوانید:

منبع: The State of Refugee Integration in Germany in 2019

2 دیدگاه برای “خلاصه پناهندگی در آلمان

  1. Miad.osmanpor گفته:

    متشکر از شما واقعا پناهندگی روش مناسبی برای مهاجرت نیست. این همه در به دری و درنهایت از بین رفتن زمان و آینده. واقعا روش های بهتری برای مهاجرت وجود داره

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
شما در حال تماس با GO2TR هستید ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید