تحصیل در رشته مهندسی مواد

مهندسی مواد یک رشته میان رشته ای است که تلفیقی از علوم فیزیک، شیمی، ریاضی و مهندسی و علم مواد می‌باشد و زیر شاخه رشته ریاضی و فیزیک می باشد. رشته مهندسی مواد یک رشته جوان محسوب شده و به مشخصات و ساختار فیزیکی مواد می‌پردازد.

مهندسی مواد چیست؟

رشته مواد

رشته مهندسی مواد در دو شاخه متالوژی و سرامیک در دوره کارشناسی ارائه می شود که هر گرایش آن در حوزه خاص خود مواد را بررسی می نماید. به طور کلی رشته مهندسی مواد در خصوص نحوه کنار هم قرار گیری مواد و ترکیب مواد و عناصر مختلف بحث می‌کند. این رشته مهندسی به طور دقیق مشخصات مواد را بررسی کرده و در خصوص بهتر شدن مواد از لحاظ کاربرد و خواص تحقیق می‌کند. مهندسی مواد صرفاً به بررسی مشخصات فلزات و سرامیک ها نمی پردازد بلکه در این شاخه‌ی مهندسی تمامی مواد از قبیل سرامیک ها، کامپوزیت ها، بیومواد و پلیمر ها رسانا ها و نیمه رسانا ها مورد بررسی قرار می‌گیرند.

در رشته مهندسی مواد گرایش متالورژی مهندسان در خصوص روش های جدید استخراج فلزات از معادن، روش های پیشرفته تصفیه و خالص سازی فلزات، ابتکار در خصوص روش های شکل دهی و تولید فلزات، شناخت و بازسازی انواع کوره‌ها، شناسایی مواد دیرگداز و در خصوص فرآیند تولید فلزات تحقیق و بحث می‌نمایند.

همانطور که می‌دانید یکی از مشکلات شایع صنایع خوردگی می باشد. معضل خوردگی علاوه بر به وجود آوردن مشکلاتی در صنایع باعث کاهش عمر دستگاه ها نیز شده است. مهندسین مواد بر روی خوردگی به صورت گسترده تحقیق به عمل آورده و فرآیند هایی را برای کاهش سرعت خوردگی، جلوگیری از خوردگی طراحی می‌نمایند. به عنوان مثال تولید استنلس استیل یا فولاد ضد زنگ با تغییر درصد آهن و کربن در شمش های فولادی یکی از کارهای مهندسین متالورژی می‌باشد، که به منظور جلوگیری از خوردگی انجام شده است. همچنین مهندسین مواد در خصوص کنترل شرایط محیطی تحقیق به عمل می‌آورند، یعنی مطالعه مهندسین مواد بر روی مواد محدود نشده بلکه شرایط محیطی را نیز در نظر گرفته و با کنترل شرایط محیطی مشکلات صنعتی را کاهش می‌دهند.

ریخته گری از مهم ترین صنایع مادر در کشورهای پیشرفته می‌باشد. با وجود این که مهندسی مواد علمی نوین می‌باشد اما صنعت ریخته گری عمری طولانی داشته و امروزه به عنوان یکی از زیر شاخه های مهم مهندسی مواد مورد بررسی قرار می‌گیرد. یکی از وظایف مهندسان در گرایش ریخته گری این است که صنعت ریخته گری را از شکل سنتی به شکل مدرن و پیشرفته سوق دهند، ساخت کوره های پیشرفته، ریخته گری تحت فشار در خلا نمونه هایی از پیشرفت صنعت ریخته گری می‌باشد.

همانطور که قبلاً نیز اشاره شده یکی از وظایف مهندسی مواد مطالعه در خصوص بیو مواد می‌باشد؛ رشته بیومواد و مواد زیستی در خصوص مواد تشکیل دهنده بدن انسان مانند استخوان ها بحث می‌کند. مهندسین مواد با بررسی دقیق ساختار تشکیل دهنده بدن انسان تجهیزات پزشکی را طراحی و تولید می‌نمایند؛ به عنوان مثال ساخت اعضای مصنوعی که بیشترین شباهت را به بافت های بدن انسان داشته باشد یکی از حوزه‌های کاری کاربردی مهندسی مواد می‌باشد.

نانومواد از مباحث پرطرفدار در مهندسی مواد می‌باشد که در خصوص ساختار مواد در ابعاد نانومتری و میکرومتر تحقیق می‌نماید.

مطالعه در خصوص نسبت ترکیب عناصر با یکدیگر برای مقاوم تر شدن فلزات، نحوه تولید شمش های فلزی آلومینیوم و فولاد آهن مس و غیره، ارائه راهکار هایی برای بالا بردن خلوص فلزات تولید شده از جمله حوزه های کاربردی مهندسی مواد می‌باشد.

جایگاه مهندسی مواد

جایگاه مهندسی مواد

رشته مهندسی مواد در تمامی کشورها از جایگاه بسیار بالایی برخوردار می باشد. رشته مهندسی مواد جزو رشته هایی است که به عنوان صنایع مادر شناخته شده و از همین رو جایگاه بسیار ویژه ای را از آن خود کرده است. در کشورهای پیشرفته اروپایی و آمریکایی مهندسی مواد جایگاه رفیع تری داشته به طوری که مشاغل زیادی وابسته به این رشته مهندسی می باشند. به عنوان مثال بیش از ۲۰ شغل در آمریکا به صورت مستقیم وابسته به رشته مهندسی مواد می باشند. در آلمان از این رشته به عنوان رشته پزشکی فلزات یاد می‌شود و اهمیت زیادی را برای مهندسین این رشته قائل می باشند. رایج ترین فعالیت‌های شغلی در کشورهای پیشرفته  وابستگی بسیار زیادی به مهندسی مواد دارند.

مهندسین رشته مهندسی مواد می‌توانند در لابراتوار های پژوهشی، صنایع هوا و فضا، حوزه بیومدیکال، حوزه نانو تکنولوژی، تولید قطعات الکترونیک و صنعت نیمه رسانا اصلی ترین و اساسی ترین فعالیت ها را انجام دهند. مهندسین مواد به توجیه اقتصادی طرح های ارائه شده پژوهشی اهمیت زیادی می‌دهند؛ زیرا یکی از وظایف مهندسین مواد این است که طرح هایی را ارائه دهند که از لحاظ اقتصادی توجیه منطقی داشته باشد. به عنوان مثال مهندسین باید بتوانند موادی تولید  نمایند و در صنعت جایگزین نمایند که علاوه بر کیفیت از لحاظ اقتصادی نیز مرقوم به صرفه باشد.

مهم ترین سازمان حرفه‌ای مهندسی مواد در ایالات متحده آمریکا وجود داشته و بیش از ۹۰ هزار عضو فعال در موسسه مهندسین معدن، نفت، متالورژی آمریکا AIME فعالیت های اساسی انجام می دهند. یکی از دلایل مهمی که سبب شده است مهندسین مواد در جوامع پیشرفته جایگاه بالایی داشته باشند، گستردگی و تنوع در حوزه کاری آنان می‌باشد. همانطور که گفته شد رشته مهندسی مواد رشته ای میان رشته ای بوده و دانشجویان محصل در این رشته به علومی چون فیزیک، ریاضی، شیمی و زیست شناسی تسلط زیادی دارند، از همین رو باعث شده است تا بتوانند در حوزه های متنوع مشغول به کار شوند و از آنجا که فعالیت های آنان در حوزه های متنوع، فعالیت های اساسی می‌باشد جایگاه بالایی را برای خود رقم زده اند. همان طور که می دانیم جهان هستی ما از مواد تشکیل یافته است و مهندسی مواد به خوبی به علم مواد واقف می شود.

آشنایی با علم مواد باعث می شود تا مهندسین با ساختارها، خواص و کاربرد تمامی عناصر آشنایی پیدا کنند و از این رو بتوانند در حوزه‌های مهم مانند حوزه های زیستی، مخابرات، پزشکی، برق، معدن و غیره صاحب نظر باشند. مهندسی مواد موتور محرکه پیشرفت سایر رشته های مهندسی می باشد؛ از این‌رو در جوامع پیشرفته اهمیت زیادی به این رشته داده شده و این رشته در راس صنایع مادر قرار گرفته است. اگر بخواهیم صنایعی را که باعث پیشرفت کشور می‌شوند مثال بزنیم می‌توانیم به صنایعی همچون صنایع خودروسازی، صنایع هوافضا، صنعت هواپیماسازی، صنعت ذوب آهن و صنعت نفت و پتروشیمی اشاره کنیم، تمامی این صنایع بدون وجود مهندسی مواد صنایعی راکد خواهند شد، به همین سبب جوامعی که به مهندسین مواد اهمیت زیادی می‌دهند می توانند نبض اقتصاد جهان را در دست گیرند.

دانشگاه های برتر این رشته بر اساس لیست کیو اس

دانشگاه های برتر این رشته بر اساس لیست کیو اس

نظام رتبه بندی بین المللی ‏(کیو اس) به منظور افزایش آگاهی دانشجویان سراسر جهان و کمک به دانشجویان نخبه در سراسر جهان برای گزینش دانشگاه مناسب برای تحصیل به صورت سالانه بیش از ۳۰۰۰ دانشگاه و موسسه علمی معتبر را با یکدیگر مقایسه می‌کند. نتایج مقایسات به دست آمده پس از انتشار نشان دهنده رتبه علمی دانشگاه ها می باشد. با توجه به میزان جذب دانشجویان خارجی، نسبت دانشجویان به هیئت علمی، تعداد اعضای هیئت علمی خارجی، اعتبار اعضای هیئت علمی دانشگاه، آوازه علمی‌دانشگاه و دیگر پارامترها نظام رتبه بندی بین المللی کیو اس لیستی از بهترین دانشگاه های هر رشته را منتشر می کند.

بر اساس لیست منتشر شده از طرف موسسه رتبه‌بندی کیو اس دانشگاه های موسسه فناوری ماساچوست، دانشگاه استنفورد، موسسه فناوری نانیانگ، دانشگاه کمبریج، دانشگاه کالیفرنیا برکلی، موسسه پلی تکنیک فدرال لوزان، دانشگاه هاروارد، دانشگاه آکسفورد، دانشگاه امپریال کالج لندن، دانشگاه نورث وسترن، دانشگاه ملی سنگاپور، دانشگاه تسینگ هوآ، انستیتو فناوری جورجیا، موسسه تکنولوژی فناوری زوریخ، دانشگاه دلفت، موسسه تکنولوژی کالیفرنیا، موسسه علوم و فناوری کرهKAIST و دانشگاه توکیو از بهترین دانشگاه های جهان در رشته مهندسی مواد می‌باشند.

در صورت داشتن رزومه علمی و پژوهشی پربار دانشجویان نخبه هر کشور می‌توانند به دانشگاه های نامبرده تقاضا دهند‌. دانشگاه های نامبرده در رشته مهندسی مواد دارای کارنامه درخشانی بوده و تحقیقات بسیار گسترده ای در زمینه مهندسی مواد انجام داده‌اند. به عنوان مثال موسسه فناوری ماساچوست که در شهر کمبریج در ایالت بوستون قرار گرفته است تحقیقات شگرفی در زمینه مهندسی مواد انجام داده است. یکی از این تحقیقات در خصوص محافظت از مواد ۲- دی می باشد. این مواد کاربرد های گسترده ای در الکترونیک و مخابرات نوری دارند اما متاسفانه در برابر خوردگی مقاوم نبوده و به سرعت تخریب می شوند؛ محققان موسسه فناوری ماساچوست توانسته‌اند پوششی به نام اولتراتین که بسیار سبک، مقاوم به خوردگی و مرقوم به صرفه می باشد برای این مواد تولید کرده و این مواد را در برابر خوردگی محافظت نمایند. بیومتریال ها، چاپ سه بعدی از بافت های مصنوعی از دیگر تحقیقات موسسه فناوری ماساچوست می‌باشد.

رشته های مرتبط با مهندسی مواد

رشته های مرتبط با مهندسی مواد

همانطور که قبلاً ذکر شد مهندسی مواد پیشرفت سایر علوم را فراهم می‌کند زیرا مهندسی مواد ارتباط تنگاتنگی با سایر علوم داشته و از آنجا که به علم مواد می پردازد و جهان هستی از عناصر و مواد تشکیل یافته است، در تمام ابعاد زندگی بشر پیشرفت این علم تاثیر گذار می‌باشد.

علوم نانو، زیست شناسی، مهندسی پزشکی، شیمی، فیزیک و ریاضی، مهندسی پلیمر، مهندسی معدن، مهندسی الکترونیک و مهندسی شیمی از علوم مرتبط با مهندسی مواد می باشند. به اعتقاد دانشمندان حوزه نانو، نانو علمی است که همه علوم آینده را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. مطالعه ذرات در مقیاس اتمی برای کنترل آنها و یا به عبارتی کنترل سطح مولکولی و اتمی تمامی مواد اصلی‌ترین بحث حوزه نانو می باشد.

به عبارت دیگر می توان عنوان کرد که علم نانو به دستکاری ماده در مقیاس اتمی، مولکولی و فوق مولکولی می پردازد. تولید ابر کامپیوتر های قوی، کم مصرف و میکرو برای تحقیقات در حوزه های مختلف علمی چون پزشکی نمونه‌ای از فناوری های علوم نانو می باشد. علم نانو که تمامی حوزه های علمی را در بر گرفته است ارتباط تنگاتنگی با مهندسی مواد دارد. مهندسین مواد تمامی مواد را در سطح مولکولی بررسی کرده و برای تولید و بهبود ساختار برخی از مواد برای عملکرد بهتر و کاربرد بیشتر از علم نانو استفاده می‌نمایند.

زیست شناسی از دیگر حوزه های مرتبط با مهندسی مواد می باشد. در دنیای اطراف ما بسیاری از مواد منشا زیستی داشته که مهندسی مواد ساختار و خواص آنها را به دقت بررسی می نماید. در برخی از مواقع مهندسین مواد از موادی که منشاء مصنوعی یا طبیعی دارند؛ بیومتریال هایی برای بهبود، درمان، التیام و جایگزینی بافت های از دست رفته موجودات تولید می نمایند. برای تولید بیومتریال های زیستی که قرار است جایگزین اعضا و بافت های بدن انسان شود نیاز است تا مهندسین مواد در خصوص فیزیولوژی جانوری اطلاعاتی داشته باشند.

احتمال زیاد مشاهده کردهاید که برای کاشت مژه، مو و دندان از موادی استفاده می‌نمایند که بیشترین شباهت را به بافت طبیعی بدن انسان داشته باشد. مهندسین مواد در خصوص بیومتریال ها به صورت گسترده مطالعه کرده و سعی می‌کنند موادی را برای ایمپلنت اعضای مختلف بدن طراحی نمایند که بیشترین شباهت را از لحاظ ساختاری و ظاهری با بدن انسان داشته باشد. به همین جهت رشته مهندسی مواد ارتباط تنگاتنگی با زیست شناسی دارد.

مهندسی مواد در خصوص انواع پیوند های یونی، کووالانسی، نقطه ذوب و انجماد مواد، روش های بالا بردن نقطه ذوب، انعطاف پذیری مواد، مقاومت مواد در برابر خوردگی به صورت گسترده و تخصصی مطالعه می‌نماید؛ از این رو رشته مهندسی مواد ارتباط تنگاتنگی با رشته شیمی دارد.

مهندسی مواد علاوه بر مطالعه ساختار فلزات و انواع سرامیک ها؛ به بررسی ساختار پلاستیک ها، مواد سلولزی، پلیمرهای زیستی و پلیمرهای مصنوعی می پردازد. ساختار و خواص و کاربرد تمامی پلیمرها در مهندسی مواد تشریح می شود. مهندسین مواد پژوهش محور که علاقه زیادی به محیط زیست دارند می‌توانند در حوزه پلیمرهای زیستی و جایگزین کردن آنها با پلیمرهای مصنوعی تحقیقات گسترده ای نمایند از این رو رشته مهندسی مواد رشته ای مرتبط با رشته مهندسی پلیمر می‌باشد.

مهندسی الکترونیک رشته ای ست که به بررسی قطعات الکترونیکی می پردازد. اساس رشته الکترونیک بررسی مواد الکترونیکی مواد مغناطیسی و مواد نوری می‌باشد. از این رو رشته مهندسی الکترونیک رشته ای مرتبط با مهندسی مواد می باشد زیرا مهندسی مواد نیز به بررسی ساختار و خواص مواد الکترونیکی و مغناطیسی و مواد فتونیکی پرداخته و راهکارهایی را جهت عملکرد بهتر قطعات الکترونیکی با بهبود ساختار آنها پیشنهاد می‌دهد‌‌.

مهندسی مواد شاخه متالورژی به نحوه استخراج فلزات از معادن می‌پردازد از این رو می توان رشته مهندسی مواد را رشته ای مرتبط با مهندسی معدن دانست.

میانگین درآمد ماهیانه

میانگین درآمد ماهیانه

بدون شک میانگین درآمد ماهیانه یکی از مهم ترین عواملی است که باعث انتخاب یک رشته دانشگاهی می‌شود. میانگین درآمد ماهیانه وابستگی زیادی به بازار کار همان رشته دارد. خوشبختانه مهندسی مواد با بازار کار گسترده روبرو می باشد. صنایع تولید فولاد، ذوب آهن، صنایع خودروسازی، تراکتورسازی، هواپیماسازی، تولید قطعات فلزی، صنایع نفت و پتروشیمی، صنعت نظامی، صنعت هوافضا از مهم ترین صنایعی می‌باشند که مهندسین مواد را استخدام می نمایند.

میانگین درآمد ماهیانه مهندسی مواد بستگی زیادی به این دارد که افراد در چه صنعتی مشغول به کار شده اند. به عنوان مثال افرادی که در صنعت نفت و پتروشیمی استخدام می شوند به مراتب حقوق و مزایای بیشتری نسبت به افرادی دارند که در صنعت تراکتورسازی استخدام می‌شوند. کارخانه هایی چون کارخانه های تولید چینی، سرامیک، سفال، بلور و غیره در ایران وجود دارد که فرصت های شغلی مطلوبی را برای فارغ التحصیلان رشته مهندسی مواد فراهم آورده است؛ از این رو فارغ التحصیلان رشته مهندسی مواد گرایش سرامیک می‌توانند در این کارخانه جات مشغول فعالیت شوند.

افرادی که در کارخانجات تولید سرامیک، چینی، سفال، شیشه، بلور و غیره استخدام می شوند، میانگین حقوق این افراد ماهانه حدود سه میلیون تومان می باشد. افرادی که در صنایع بزرگ چون ذوب آهن، فولاد و صنعت نفت استخدام می‌شوند حقوق آنها به بالای هفت میلیون تومان در ماه نیز می رسد. به همین سبب نمی توان حقوق ماهانه ثابتی را برای مهندسی مواد در نظر گرفت زیرا میزان حقوق ماهانه بستگی زیادی به صنعتی دارد که در آن مشغول به کار می‌شوند.

مهندسین مواد اگر تمایل دارند به درآمدهای سرشار برسند می‌توانند به پروژه های عملی که بتوانند آنها را پیاده سازی نمایند، فکر کنند. مهندسین مواد می‌توانند با تامین سرمایه اقدام  به احداث کوره های مختلف نمایند. تولید شمش های آلومینیومی، تولید شمش های مسی می‌تواند نمونه ای از صنایعی باشد که با جذب سرمایه بتوانند آنها را راه اندازی نمایند. در صورت احداث چنین کوره هایی مهندسین مواد می توانند به درآمد های مطلوب ماهانه بیش از ۵۰ میلیون تومان برسند.

درآمد مهندسی مواد در کشورهای پیشرفته بسیار بیشتر از ایران می باشد زیرا بازار کار گسترده ای در انتظار فارغ التحصیلان مهندسی مواد در کشورهای پیشرفته چون آمریکا و استرالیا وجود دارد.

مقطع کارشناسی مهندسی مواد

مقطع کارشناسی مهندسی مواد

مهندسی مواد از رشته های پرطرفدار بین شرکت کنندگان در کنکور سراسری ریاضی و فیزیک می باشد؛ از این رو بهتر است با رشته مهندسی مواد آشنایی بیشتری پیدا نمایید. رشته مهندسی مواد در مقطع کارشناسی کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شود. در مقطع کارشناسی مهندسی مواد ۱۴۲ واحد درسی ارائه می شود که ۲۲ واحد آن عمومی، ۳۱ واحد دروس پایه، ۳۱ واحد دروس اصلی، ۶ واحد عملی، بیست واحد دروس تخصصی مشترک، ۳۲ واحد دروس تخصصی غیر مشترک و ۲۴۰ ساعت کارآموزی می‌باشد.

مبانی مهندسی برق، آزمایشگاه مبانی برق، استاتیک، مقاومت مصالح، کریستالوگرافی و آزمایشگاه، پدیده های انتقال، شیمی فیزیک مواد، آز متالوگرافی و ترمودینامیک از دروس اصلی انتقال مطالب، ریخته گری، آزمایشگاه ریخته گری، انجماد فلزات، شکل دادن فلزات، متالورژی جوشکاری، متالورژی پودری، روش های نوین آنالیز، خوردگی، عملیات حرارتی، استخراج فلزات و آزمایشگاه انجماد فلزات از دروس تخصصی، کارگاه عمومی نقشه کشی صنعتی پروژه و کارآموزی از واحدهای عملی اصلی، متالورژی سطوح، مواد دیرگداز، ریخته گری، انتخاب مواد فلزی، آلیاژهای غیر آهنی، مبانی طراحی کوره، شکل دادن فلزات غیر مخرب، کنترل کیفیت مواد و ترمودینامیک از دروس اختیاری این رشته می باشد.

لیسانس مهندسی مواد در دانشگاه های آزاد و دولتی در ایران ارائه می‌شود که در این بین می‌توان به دانشگاه های صنعتی شریف و صنعتی امیرکبیر و صنعتی اصفهان به عنوان بهترین دانشگاه های ایران در رشته مهندسی مواد اشاره کرد. مهندسی مواد در شاخه کارشناسی دارای گرایش های متنوعی می‌باشد؛ واحدهای درسی نامبرده شده مربوط به گرایش مهندسی مواد و متالورژی می باشد. البته ناگفته نماند که تمامی گرایش های مهندسی مواد در دروس اصلی تخصصی و اصلی با یکدیگر مشترک می‌باشند و تفاوت آنها مربوط به دروس تخصصی غیر مشترک می باشد که این تفاوت در ۲۰ واحد درسی می باشد.

مهندسی مواد در گرایش سرامیک از دیگر گرایش های مهندسی مواد می باشد که خواص سرامیک ها، ساختار سرامیک ها، سرامیک های مهندسی، محاسبه و طراحی کوره های صنعتی، مواد اولیه سرامیکی و سنتز پودرهای میکرو و نانو، مدیریت و اقتصاد مهندسی، الکتروسرامیک ها، سرامیک های ساختمانی، عملیات حرارتی سرامیک ها، اصول شکل دهی مواد و ترمودینامیک مواد از دروس تخصصی اختیاری لیسانس مهندسی مواد گرایش سرامیک می‌باشد.

ریخته گری چدن و فولاد، مکانیک سیالات، شبیه سازی فرآیندهای ریختگی، آزمایشگاه جوشکاری و اتصال مواد، مواد ریخته گری، آلیاژهای غیر آهنی، شمش ریزی و مواد مرکب از دروس تخصصی لیسانس مهندسی مواد گرایش ریخته گری می باشد. مهندسی سطح و پوشش ها، پوشش های تبدیلی و آلی، لایه های نازک، مدیریت و اقتصاد مهندسی از دروس تخصصی اختیاری مهندسی سطح گرایش مهندسی مواد می باشد.

مهندسی تولید فلزات، گرایش شکل دادن فلزات، گرایش علم مواد از دیگر گرایش های مهندسی مواد در مقطع کارشناسی می‌باشد.

مقطع کارشناسی ارشد مهندسی مواد

مقطع کارشناسی ارشد مهندسی مواد

کارشناسی ارشد مهندسی مواد در گرایش های شناسایی و انتخاب مواد مهندسی، شکل دادن فلزات، جوشکاری، استخراج فلزات، خوردگی و حفاظت مواد، سرامیک، ریخته گری و مواد مرکب ارائه می شود. البته نا گفته نماند که رشته مهندسی پزشکی در گرایش های بیومواد و مهندسی بافت به عنوان زیر مجموعه مهندسی مواد نیز در نظر گرفته می‌شود.

گرایش شناسایی و انتخاب مواد مهندسی به عنوان یکی از رشته های میان رشته ای شناخته شده که در صنایع مختلف اعم از خودروسازی، هوافضا، پزشکی و مهندسی معدن کاربردهای بسیار گسترده‌ای دارد. انتخاب مواد مهندسی به عنوان گرایش اصلی مهندسی مواد در نظر گرفته شده و این رشته در خصوص انتخاب مواد بر اساس شرایط کاری و محیطی بحث می کند. در واقع این گرایش از مهندسی مواد بر مسائل اقتصادی در هنگام انتخاب مواد تاکید می‌کند و سعی می کند هزینه پروژه ها را با راهکارهای موثر مرقوم به صرفه تر نماید. بهینه کردن فرآیند تولید و مصرف از دیگر حوزه های مهم در این گرایش می‌باشد.

ترمودینامیک پیشرفته مواد، تغییرحالت های متالورژیکی، خطای اندازه گیری در تحقیق مواد، آزمایشگاه روش های پیشرفته مطالعه مواد، روش های پیشرفته مطالعه مواد، فرآیندهای انجماد پیشرفته و تئوری نابجایی از دروس تخصصی اجباری ارشد شناسایی و انتخاب مواد مهندسی می‌باشد.

کامپوزیت‌ها، کنترل کیفیت پیشرفته، شبیه سازی در مواد، مهندسی پلیمر پیشرفته و مهندسی سطح پیشرفته از دروس اختیاری این گرایش می‌باشد.

جوشکاری از گرایش های مهم مهندسی مواد می باشد. نحوه اتصال مواد مختلف به یکدیگر، اتصال مواد فلزی و غیرفلزی از مهم ترین بحث های این گرایش ارشد می باشد. بر خلاف تصور عموم که جوشکاری را رشته ای ساده می دانند؛ رشته جوشکاری رشته ای کاملاً تخصصی بوده و تمامی علوم متالورژی از قبیل سرمایش، گرمایش، ذوب، انجماد، نحوه تشکیل فازها، رشد دانه و بررسی هر سه حالت ماده در آن مطرح می‌شود‌.

فارغ التحصیلان رشته جوشکاری می‌توانند برای اتصال مواد به یکدیگر روش های مختلفی را ابداع و طراحی نمایند. همان طور که می‌دانید ممکن است در اتصال مواد به یکدیگر تخریب‌هایی صورت گیرد؛ بررسی علل تخریب و جلوگیری از تخریب اتصالات و ارائه راهکارهایی برای بهینه سازی شرایط جوشکاری در واحدهای مختلف صنعتی از جمله مهارت های فارغ التحصیلان رشته جوشکاری می‌باشد.

روش های پیشرفته جوشکاری، متالورژی پیشرفته جوش، بازرسی و کنترل کیفی جوش، فرآیندهای انجماد پیشرفته، شکست و خستگی، روش های نوین مطالعه مواد آزمایشگاه، جوشکاری پیشرفته، خطا در اندازه گیری و تحقیق مواد از واحدهای تخصصی اجباری رشته جوشکاری می‌باشد.

دکتری مهندسی مواد

دکتری مهندسی مواد

دکتری مهندسی مواد در گرایش های مواد پیشرفته، خواص فیزیکی و مکانیکی مواد، فرآیندهای استخراج فلزات، خوردگی و پوشش و مهندسی سطح، متالورژی پودر، جوشکاری و اتصال مواد، شکل دادن فلزات و مواد ارائه می‌شود.

استعداد تحصیلی، زبان انگلیسی، مجموعه دروس تخصصی در سطح کارشناسی از جمله خواص فیزیکی مواد، ترمودینامیک مواد و خواص مکانیکی مواد و دروس خصوصی در سطح ارشد از جمله روش های شناسایی و آنالیز جزو مواد امتحانی آزمون دکتری مهندسی مواد می‌باشد.

مباحثی در ترمودینامیک پیشرفته مواد، روش های پژوهش در علم و مهندسی مواد، فیزیک پیشرفته حالت جامد، شبیه سازی در مهندسی مواد، طراحی مواد مهندسی، طراحی فرآیندهای تولید مواد، مدیریت محیط زیست، مدیریت انرژی و منابع از جمله دروس اصلی دکتری متالورژی و مواد می‌باشد.

مواد غیر فلزی پیشرفته، پلیمر پیشرفته، آلیاژهای دمای بالا، مواد مغناطیسی پیشرفته، تئوری الکترونی مواد، متالورژی پودر پیشرفته، کامپوزیت ها، مهندسی سطح پیشرفته، بیومواد، مباحث ویژه در مواد پیشرفته، آلیاژهای حافظه دار و مواد هوشمند از جمله دروس تخصصی گرایش مواد پیشرفته می‌باشد.

تئوری الکترونی مواد، تغییر حالت های مارتنزیتی، کامپوزیت ها، سینتیک تشکیل رسوب در محلول های جامد، سیستم های چند جزئی، مکانیزم های مقاوم شدن مواد، خواص مکانیکی پیشرفته مواد، مباحث ویژه در خواص فیزیکی مواد، تئوری نابجایی ها، مکانیک شکست تحلیلی و مباحث ویژه در خواص مکانیکی مواد از جمله دروس تخصصی گرایش خواص فیزیکی و مکانیکی مواد می‌باشد.

سرامیک های نوری پیشرفته، مباحث ویژه در سرامیک، علم و تکنولوژی پیشرفته پودر، لایه های نازک، سیستم های چندجزئی در سرامیک، کامپوزیت ها، مهندسی سطح پیشرفته، میکرو آنالیز و تولید میکرو الکترو سرامیک های پیشرفته از جمله دروس تخصصی گرایش سرامیک در دکتری مهندسی مواد می‌باشد.

دکتری مهندسی مواد می تواند به عنوان عضو هیئت علمی و استاد دانشگاه فعالیت کرده و با ارائه پژوهش های علمی به اقتصاد و صنعت کشور کمک شایانی نماید. به عنوان مثال تولید رنگ های میکرو که کشور ایران در حال حاضر نیاز شدیدی به آن دارد می‌تواند در اولویت های دکتری مهندسی مواد قرار گیرد.

مهندسی سطح پیشرفته، لایه های نازک، الکتروشیمی پیشرفته، خوردگی پیشرفته، الکترون میکروسکوپی در خوردگی، مواد غیر فلزی، خوردگی میکروسکوپی، مباحث ویژه در خوردگی و محافظت مواد، جنبه مکانیکی خوردگی، مباحث ویژه در مهندسی سطح و خوردگی داغ از درس تخصصی دکتری خوردگی و پوشش و مهندسی سطح می باشد.

دقت نمایید که معضل خوردگی یکی از معضلات اصلی در صنعت به شمار رفته و باعث ایجاد بسیاری از مشکلات زیست محیطی و بهداشتی شده است. از بین رفتن پل ها، سازه های فلزی و غیر فلزی در صنعت، از بین رفتن آثار باستانی، در خطر انفجار قرار گرفتن بسیاری از مخازن و راکتور های شیمیایی تنها نمونه ای از مشکلاتی است که در اثر خوردگی در صنعت به وجود می‌آید. این گرایش از دکتری مهندسی مواد عوامل خوردگی و انواع خوردگی را به خوبی مورد بررسی قرار داده و راهکارهایی را برای جلوگیری از این معضلات پیشنهاد می‌دهد.

متالورژی پودر پیشرفته، تولید پودر فلزات و مواد، رئولوژی پودرها، متالورژی پودر مغناطیس ها، خواص مکانیکی و رفتار سایشی قطعات پودری، خواص رفتار و تولید پودرهای میکرونیزه، مباحث ویژه در متالورژی پودر، عملیات حرارتی آهنگری، قطعات پودری و مهندسی سطح پیشرفته از دروس تخصصی دکتری متالورژی پودر می‌باشد.

گرایش ها و زیر مجموعه های مهندسی مواد

گرایش ها و زیر مجموعه های مهندسی مواد

در خصوص گرایش ها و زیر مجموعه های مهندسی مواد به طور مفصل در مبحث مقاطع تحصیلی بحث شد؛ با این حال به صورت خلاصه در خصوص گرایش ها و زیر مجموعه های مهندسی مواد جمع بندی خواهیم داشت.

رشته مهندسی مواد در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری و برخی از دانشگاه ها خصوصاً دانشگاه های علمی و کاربردی در مقطع کاردانی نیز این رشته ارائه می‌شود.

اکثر دانشگاه های ایران گرایش ریخته گری و متالورژی را در مقطع کاردانی ارائه می دهند. گرایش متالورژی، سرامیک، تولید فلزات، مهندسی و علم مواد، ریخته گری، شکل دادن فلزات و مهندسی سطح از گرایش های رشته مهندسی مواد در مقطع کارشناسی می‌باشد. متالورژی در دو گرایش متالورژی استخراجی و متالورژی صنعتی در برخی از دانشگاه ها ارائه می‌شود.

شناسایی و انتخاب مواد مهندسی، شکل دادن فلزات، جوشکاری، استخراج فلزات، خوردگی و حفاظت مواد، سرامیک، ریخته گری و مواد مرکب،  بیومواد و مهندسی بافت در مهندسی پزشکی از گرایش های کارشناسی ارشد این رشته به حساب می آید.

مواد پیشرفته، خواص فیزیکی و مکانیکی مواد، سرامیک، فرآیندهای استخراج فلزات و مواد خوردگی و پوشش و مهندسی سطح، متالورژی پودر، جوشکاری و اتصال مواد، شکل دادن فلزات و مواد از گرایش های دوره دکتری مهندسی مواد در ایران به حساب می‌آید. گرایش های مهندسی مواد در دانشگاه های خارج از کشور می تواند گسترده تر و متنوع تر باشد. بیومتریال های پزشکی، نانو مواد، نانو تکنولوژی در مهندسی مواد نمونه‌ای از این گرایش ها می باشد.

استخراج فلزات همانطور که گفته شد از گرایش های ارشد مهندسی مواد می باشد؛ این گرایش ارتباط زیادی با مهندسی معدن داشته و مباحثی چون تغلیظ سنگ معدن، تجهیزات پیشرفته در خرد کردن سنگ معدن در این گرایش مطرح می باشد. ترمودینامیک پیشرفته مواد، سینتیک پیشرفته مواد، پدیده های انتقال پیشرفته در مهندسی مواد، تئوری فرآیندهای پیرومتالورژی، تئوری فرآیندهای هیدرومتالورژی، الکترومتالورژی و آزمایشگاه، فرایندهای متالورژی از دروس اصلی گرایش استخراج فلزات می‌باشد.

گرایش جوشکاری و اتصال مواد به مباحثی چون فیزیک جوشکاری، تئوری اتصال جامدات، طراحی در مهندسی جوش، روش های پیشرفته اتصال مواد، سیستم های چند جزئی، مباحث ویژه در جوشکاری، اتصال های نامتجانس، فرآیندهای انجماد، مکانیک شکست تحلیل، روش های پیشرفته غیر مخرب و تغییر حالت های متالورژیکی می‌پردازد.

بررسی روش های پیشرفته اتصال مواد می تواند گام بزرگی را در صنعت بردارد. بسیاری از مشکلات صنعت به دلیل مشکلات ناشی از اتصال مواد ایجاد می شود، روشهای پیشرفته اتصال مواد باعث رفع عیوب اتصالات سنتی شده و عمر اتصالات در صنعت را افزایش می‌دهد.

شکل دادن فلزات و مواد از گرایش های مهندسی مواد می باشد که به مباحثی چون شکل پذیری پیشرفته، شبیه سازی، مکانیزم های مقاوم شدن و شکل دادن فلزات و سوپر پلاستیک ها رفتار پودر و محیط های غیر پیوسته در تغییر شکل می‌پردازد.

زبان تحصیل در کشور های مختلف

زبان تحصیل در کشور های مختلف

یکی از گزینه های بسیار مهمی که در هنگام انتخاب کشور برای ادامه تحصیل باید به آن توجه نمود، زبان تحصیل در کشورهای مختلف می باشد. در واقع بهتر است حدود دو سال قبل از مهاجرت کشور مورد نظر خود را انتخاب کرده و شرایط مهاجرت را فراهم نمایید. یکی از شرایطی که باید فراهم شود؛ یادگیری زبان تحصیل دانشگاه مقصد در مقطع مورد نظر می باشد. زبان تحصیل کشور های مختلف به عوامل زیادی بستگی دارد.

موقعیت استراتژیک و جغرافیایی یک کشور، میزان ورود دانشجویان بین المللی به همان کشور، ملیت اساتید و اعضای هیئت علمی یک دانشگاه، رتبه علمی دانشگاه، مقاطع تحصیلی تدریس شده در دانشگاه، میزان تقاضای دانشجویان خارجی به تحصیل در دانشگاه های یک کشور از جمله عوامل تعیین کننده زبان تحصیل در کشورهای مختلف می باشد. ارمنستان یکی از کشورهایی است که بسیار مورد توجه ایرانیان برای ادامه تحصیل می باشد زیرا هزینه تحصیل در این کشور پایین بوده و اخذ ویزای تحصیلی کشور ارمنستان به مراتب بسیار راحت‌تر از کشورهای اروپایی دیگر می باشد.

زبان تحصیل در کشور ارمنستان با توجه به نوع دانشگاه می‌تواند متفاوت باشد اما به طور کلی می توان زبان های انگلیسی، روسی و ارمنی را جزو زبان های تحصیل در کشور ارمنستان دانست.

کشور فرانسه از دیگر کشور های پرطرفدار در جهان می باشد که نه تنها ایرانیان بلکه بسیاری از کشورهای آمریکایی نیز علاقه زیادی به ادامه تحصیل در دانشگاه های این کشور را دارند. کشور فرانسه مهد ادبیات و فرهنگ بوده و اهمیت زیادی به زبان رسمی کشور خود یعنی زبان فرانسوی می دهد. به همین جهت زبان تحصیل در کشور فرانسه فرانسوی و انگلیسی بوده و در صورتی که تمایل دارید ویزای تحصیلی فرانسه را به راحتی دریافت کرده و از مزیت های تحصیل در فرانسه بیشتر بهره مند شوید بهتر است که یادگیری زبان فرانسه را به یادگیری زبان انگلیسی ترجیح دهید. با داشتن مدرک زبان فرانسه علاوه بر کشور فرانسه می توانید به کشورهای دیگر مهاجرت نمایید زیرا زبان فرانسه زبان رسمی ۳۲ کشور دیگر نیز می‌باشد.

کشور دانمارک از دیگر کشورهای اروپایی عضو اتحادیه شینگن می باشد؛ زبان تحصیل در کشور دانمارک در مقطع لیسانس فقط دانمارکی بوده به طوری که بدون داشتن مدرک زبان دانمارکی امکان مهاجرت برای مقطع لیسانس به این کشور وجود نخواهد داشت. ایرانیان می توانند برای مقاطع ارشد و دکترا به کشور دانمارک مهاجرت نمایند زیرا زبان تحصیل در مقطع ارشد و دکترا در کشور دانمارک انگلیسی بوده و با داشتن مدرک آیلتس بالای شش و نیم می‌توانید ویزای تحصیلی این کشور را دریافت نمایید.

کشور ایرلند جنوبی همانند انگلیس کشوری انگلیسی زبان بوده و زبان تحصیل در این کشور در تمامی مقاطع انگلیسی می‌باشد.

کشور ایسلند از دیگر کشورهای اروپایی مطرح می باشد که زبان تحصیل در آن به صورت ایسلندی و انگلیسی می باشد. اگر قصد تحصیل به صورت رایگان در کشور ایسلند دارید باید به زبان ایسلندی مسلط باشید. کشور فنلاند از کشورهای اروپایی می باشد که زبان تحصیل در آن بیش از دو زبان بوده و از این رو فرصت های بیشتری را برای دانشجویان سایر کشورها فراهم می نمایند. انگلیسی، سوئدی و فنلاندی زبان های تحصیل در کشور فنلاند می باشند. البته توجه داشته باشید که تحصیل در مقطع لیسانس در کشور فنلاند صرفاً به زبان فنلاندی بوده و در مقطع دکتری زبان تحصیل انگلیسی می‌باشد.

امکان بورسیه شدن

امکان بورسیه شدن

ازآنجا که رشته مهندسی مواد جزو رشته های مهندسی می باشد که کاربردهای زیادی در صنایع مختلف در کشورهای پیشرفته دارد و بازار کاری گسترده در کشورهای اروپایی و آمریکایی به خود اختصاص داده است؛ بسیاری از نخبگان و دانشجویان ممتاز این رشته تمایل زیادی به مهاجرت به کشورهای پیشرفته را دارند. خوشبختانه امکان بورسیه شدن در رشته مهندسی مواد در دانشگاه های ممتاز جهان وجود دارد. برای بورسیه شدن در رشته مهندسی مواد باید رزومه ای پربار داشته باشید، بدیهی است که هر چقدر مقطع تحصیلی بالاتر رود امکان بورسیه شدن سخت تر نیز می‌شود. شرایط پذیرش در مقطع تحصیلی لیسانس مهندسی مواد با توجه به شرایط هر کشور می‌تواند متفاوت باشد.

داشتن مدرک پیش دانشگاهی ریاضی فیزیک با معدل بالا و داشتن مدرک زبان آیلتس با نمره بالا از اصلی ترین شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع لیسانس می باشد؛ البته این نکته را مد نظر داشته باشید که بسیاری از کشورها بورسیه های تحصیلی خود را برای مقاطع تحصیلات تکمیلی در نظر می گیرند و امکان تحصیل در مقطع لیسانس در اکثر کشورها با پرداخت شهریه و هزینه تحصیل امکانپذیر می باشد. برخی از کشورها نیز مانند ایتالیا ممکن است که در رشته مهندسی مواد به افراد واجد شرایط در مقطع لیسانس بورسیه تحصیلی اهدا نمایند. از آنجا که اکثر کشورهای پیشرفته برای مقطع ارشد همانند ایران کنکور  برگزار نمی‌کنند؛ لازم است تا دانشجویان، دارای مدرک لیسانس همان رشته ای باشند که قرار است برای مقطع ارشد در آن بورسیه اخذ نمایند.

مدرک تحصیلی لیسانس در رشته مهندسی مواد، داشتن معدل بالا در مقطع تحصیلی لیسانس، داشتن مدرک معتبر از دانشگاه های سراسری ایران، داشتن مدرک آیلتس یا تافل یا اخذ مدرک زبان تحصیل کشور مقصد، داشتن انگیزه نامه از اصلی ترین شرایطی می باشد که برای اخذ بورسیه تحصیلی مقطع ارشد مورد نیاز می باشد. شرکت در همایش های بین المللی، ارائه انواع مقاله های مروری و پژوهشی، کسب مهارت های مختلف در زمینه مهندسی مواد، داشتن سوابق کاری، علمی و پژوهشی، اخذ معرفی نامه از اساتید معتبر و شناخته شده در کشور از عوامل کمکی موثر می‌باشند که مسیر اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع ارشد را برای شما هموار می‌سازد.

اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا به مراتب سخت تر از اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع ارشد می باشد. هرچقدر دانشگاه مد نظر شما برای تحصیل از نظر علمی معتبر تر باشد، اخذ بورسیه تحصیلی به مراتب سخت تر نیز می شود. به عنوان مثال اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه نانیانگ یا موسسه فناوری و تکنولوژی زوریخ بسیار سخت تر از دانشگاه های کشور ترکیه، ارمنستان و یا حتی آلمان می باشد. اگر قصد تحصیل در دانشگاه های معتبر جهان را دارید باید از مقطع لیسانس برای اخذ بورسیه تحصیلی دکتری در دانشگاه های معتبر جهان تلاش نمایید.

نوشتن مقاله های معتبر isi با ایمپکت فاکتور بالا، داشتن ابتکارات و اختراعات در زمینه مهندسی مواد، اخذ مدال و رتبه در المپیاد های دانشجویی در سطح کشوری و جهانی، داشتن رزومه علمی و پژوهشی پربار، تالیف و ترجمه کتاب، داشتن مدرک زبان با نمره آیلتس یا تافل بالا، داشتن معدل بالا در مقطع تحصیلی لیسانس و فوق لیسانس، داشتن مدرک معتبر از دانشگاه های مطرح ایران مانند صنعتی شریف، دانشگاه تهران و صنعتی امیرکبیر از جمله مواردی است که باعث می شود شما بتوانید از دانشگاه های مطرح جهان چون انستیتوی فناوری جورجیا، دانشگاه کمبریج، موسسه فناوری ماساچوست، دانشگاه توکیو، موسسه تکنولوژی و فناوری زوریخ و دانشگاه ملی سنگاپور برای رشته مهندسی مواد بورسیه تحصیلی اخذ نمایید. برای اطلاع از امکان بورسیه شدن بهتر است به موسسه مهاجرتی اعزام دانشجو مراجعه نمایید. موسسه مهاجرتی اعزام دانشجو تمامی شرایط تحصیلی و مالی شما را می سنجد و لیستی از کشورهایی که امکان بورسیه شدن برای شما در آنها وجود دارد را در اختیارتان قرار می‌دهد و اطلاعات شما را در این زمینه بالاتر می‌برد.

واحد های درسی مشترک

واحد های درسی مشترک

همانطور که قبلاً نیز به آن اشاره شد مهندسی مواد با بسیاری از رشته های علوم پایه و مهندسی مرتبط می باشد از این رو اشاره‌ای به واحد های درسی مشترک رشته مهندسی مواد با سایر رشته ها و دروس مشترک بین گرایشهای مختلف این رشته می‌نماییم.

رشته مهندسی مواد در مقطع کارشناسی دارای دروس پایه می باشد که دروس پایه این رشته با دروس پایه سایر رشته های مهندسی مشترک می باشد. معادلات دیفرانسیل، ریاضیات مهندسی، فیزیک و آزمایشگاه فیزیک، جزو دروس پایه مشترک مهندسی مواد با سایر رشته های مهندسی می باشد. سیستم های چند جزئی واحد درسی مشترک دکتری جوشکاری و اتصال مواد با دکتری خواص فیزیکی و مکانیکی مواد می‌باشد.

مهندسی سطح پیشرفته واحد درسی مشترک با متالورژی پودر، خوردگی و پوشش و مهندسی سطح، سرامیک در دوره دکتری می باشد. سینتیک پیشرفته واحد درسی مشترک بین دکتری خوردگی و پوشش و مهندسی سطح و فوق لیسانس استخراج فلزات می‌باشد.

لایه های نازک واحد درسی مشترک بین دکتری خوردگی و پوشش و مهندسی سطح و دکتری سرامیک می‌باشد.

تئوری نابجایی واحد درسی مشترک بین شناسایی و انتخاب مواد مهندسی در مقطع فوق لیسانس خواص فیزیکی و مکانیکی مواد می باشد. کامپوزیتها واحد درسی مشترک بین دکتری مهندسی مواد پیشرفته و دکتری خواص فیزیکی و مکانیکی مواد و رشته بیومواد می باشد. تئوری الکترونی مواد واحد درسی مشترک بین مواد پیشرفته و خواص فیزیکی و مکانیکی مواد در مقطع دکتری مهندسی مواد می باشد.

بیومواد واحد درسی مشترک بین ارشد مهندسی پزشکی دکتری مواد پیشرفته می‌باشد.

مدیریت محیط زیست واحد درسی مشترک بین مدیریت محیط زیست و دکتری متالورژی و مواد می‌باشد.

مدیریت انرژی و منابع واحد درسی مشترک بین دکتری متالورژی و مواد، مهندسی انرژی و برخی از گرایش های ارشد مهندسی مکانیک مانند تبدیل انرژی می‌باشد.

خطا در اندازه گیری و تحقیق مواد واحد درسی مشترک بین ارشد جوشکاری و شناسایی و انتخاب مواد مهندسی می‌باشد.

پلیمرپیشرفته واحد درسی مشترک بین ارشد شناسایی و انتخاب مواد مهندسی و مهندسی پلیمر می‌باشد.

مقاومت مصالح واحد درسی مشترک بین مهندسی مواد و متالورژی و مهندسی عمران و شهرسازی می‌باشد.

استاتیک واحد درسی مشترک بین مهندسی عمران شهرسازی مهندسی مواد و مهندسی مکانیک می‌باشد.

مبانی مهندسی برق واحد درسی مشترک بین مهندسی مواد و مهندسی برق می‌باشد‌.

ترمودینامیک واحد درسی مشترک بین مهندسی شیمی، شیمی، مهندسی مواد و فیزیک می‌باشد.

نقشه کشی صنعتی واحد درسی مشترک بین مهندسی مواد و طراحی صنعتی و مهندسی صنایع می‌باشد.

کنترل کیفیت مواد واحد درسی مشترک بین مهندسی صنایع و مهندسی مواد می‌باشد.

آشنایی با واحد های درسی مشترک می تواند ارتباط بین رشته ها را با یکدیگر برای ما مشخص کند و از طرفی باعث شود ما با آگاهی و شناخت بیشتری رشته تحصیلی مورد نظر خود را انتخاب نماییم.

آزمون های مرتبط با رشته

آزمون های مرتبط با رشته

رشته مهندسی مواد همانطور که گفته شد جزو زیر شاخه های ریاضی فیزیک می باشد؛ به همین سبب داوطلبان ورود به این رشته باید در ریاضی و فیزیک شرکت کرده و با توجه به رتبه خود در آزمون سراسری رشته مهندسی مواد را انتخاب نمایند. هر چقدر رتبه شما در کنکور سراسری برتر باشد شانس شما برای قبولی در دانشگاه های برتر  ایران بالاتر میرود. برای قبولی در دانشگاه مطرح صنعتی شریف رتبه شما باید تک رقمی و دو رقمی منطقه  باشد.

البته در صورتی که ظرفیت این رشته بالا رود و رقابت بر سر رشته های دیگر مهندسی فشرده تر باشد، رتبه های زیر ۳۰۰ نیز امکان قبولی در رشته مهندسی مواد صنعتی شریف را دارند. برای قبولی در مهندسی مواد دانشگاه های صنعتی امیرکبیر، خواجه نصیر، دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی اصفهان باید رتبه شما حداقل زیر ۸۰۰ منطقه باشد. در صورتی که رتبه شما در کنکور سراسری ریاضی و فیزیک چهار رقمی شد، می توانید در دانشگاه های دیگر نیز تحصیل نمایید. به عنوان مثال با رتبه ۳۰۰۰ می توانید دردانشگاه های مطرحی چون بوعلی سینای همدان و شهید چمران اهواز تحصیل نمایید.

در صورتی که رتبه شما بالای ۵۰۰۰ می باشد یا تمایل دارید در دانشگاه های معتبری چون صنعتی شریف تحصیل نمایید، می توانید در پردیس خودگردان این دانشگاه تحصیل نمایید. پردیس خودگردان دانشگاه صنعتی شریف در کیش بوده و باید هزینه‌های بالایی را باید برای تحصیل در این پردیس های خودگردان بپردازید. برخی از دانشگاه های آزاد بدون کنکور سراسری از بین فارغ التحصیلان پیش دانشگاهی ریاضی و فیزیک با شرط معدل دانشجو می پذیرند. برخی از هنرستان های شهرهای کلان رشته مواد را در هنرستان ها ارائه می دهند. فارغ التحصیلان هنرستان می توانند در کنکور کاردانی شرکت کرده و پس از قبولی در دانشکده های فنی و حرفه ای در مقطع کاردانی تحصیل نمایند. پس از فارغ التحصیلی از مقطع کاردانی می توان در آزمون کارشناسی ناپیوسته مهندسی مواد برای دانشکده های فنی و حرفه ای ثبت نام نمود.

افراد پس از فارغ التحصیلی از مقطع کارشناسی ناپیوسته دانشجویان می توانند در آزمون فوق لیسانس مهندسی مواد در گرایش های مختلف این رشته شرکت نمایند. افراد در مقطع فوق لیسانس پس از ارائه موفق پایان نامه، مدرک کارشناسی ارشد خود را اخذ کرده و می توانند برای آزمون دکتری مهندسی مواد آماده شوند. در صورت قبولی در آزمون اولیه دکتری مهندسی مواد پس از انتخاب رشته و انتخاب محل رشته در صورت پذیرش باید برای مصاحبه علمی آماده شوند. در صورتی که داوطلبان بتوانند در مصاحبه علمی مهندسی مواد موفق شوند، می‌توانند در مقطع دکترا تحصیل نمایند. برای قبولی در مصاحبه دکتری مهندسی مواد بهتر است قبل از مصاحبه از یک مشاوره کمک بگیرید.

می توانید قبل از مصاحبه دکتری با دانشجویان دکتری دانشگاهی که در آن مصاحبه دارید؛ ملاقاتی ترتیب دهید و در خصوص سوالات مصاحبه دکتری از آنان پرس و جو نمایید. بهتر است که به موضوع پایان نامه خود اشراف کامل داشته باشید، اگر مقالات آی اس آی چاپ نموده اید به موضوع مقالات و محتوای آنها نیز کاملا مسلط باشید. تسلط به زبان انگلیسی نیز برای بسیاری از اساتید و دانشگاه ها بسیار مهم می باشد، در صورتی که حد نصاب لازم را برای دانشگاه های معتبر کسب نموده اید بهتر است بر منابع اصلی رشته خود که به زبان انگلیسی می باشند تسلط داشته باشید.

سیستم جذب دانشجو در هر کشور متفاوت بوده و همه کشورها همانند ایران برای جذب دانشجو کنکور سراسری و آزمون ورودی برگزار نمی‌کنند بلکه بنا بر سوابق علمی و رزومه پژوهشی دانشجویان اقدام به جذب دانشجویان داخلی و خارجی می نمایند.

اگر قصد دارید که بعد از اخذ مدرک پیش دانشگاهی به کشور ترکیه مهاجرت نمایید؛ باید بدانید که برای ورود به دانشگاه های کشور ترکیه باید در آزمون ورودی شرکت نمایید. آزمون یوس و تومر از آزمون هایی می باشند که برای ورود دانشجویان به مقطع کارشناسی برگزار می شود. تسلط نسبی بر مسائل ریاضی، هندسه و زبان میتواند قبولی شما در این آزمون را تضمین نماید.

کشور کانادا نیز برای تحصیلات تکمیلی آزمون های ورودی برگزار می نماید. کشور کانادا همانند ایران کنکور سراسری برگزار نکرده بلکه هر دانشگاه شرایط خاص خود را دارد و هر دانشگاه به طور جداگانه آزمون‌های ورودی را برگزار می نماید. آزمون gre، آزمون sat و آزمونgmat نمونه‌ای از آزمون هایی می باشند که هر دانشگاه بسته به شرایط خود این آزمون ها را برگزار می نماید. به عنوان مثال در آزمونsat مهارت های خواندن، نوشتن، ریاضی و مهارت مقاله نویسی دانشجو سنجیده می شود و دانشجو باید بتواند برای قبولی در این آزمون به نمره ی حد نصاب برسد.

اگر قصد مهاجرت به کشورهای پیشرفته را دارید، باید خود را برای آزمون تافل و یا آیلتس آماده نمایید. آزمون های تافل و آیلتس برای سنجش مهارت زبان انگلیسی شما برگزار شده و با توجه به کشور مقصد باید بتوانید نمره ی لازم برای مهاجرت را به دست آورید. به عنوان مثال اگر قصد دارید برای دانشگاه های ایتالیا در مقطع کارشناسی اپلای بگیرید باید بتوانید نمره آیلتس بالای ۶ کسب نمایید. برخی از کشورها برای پذیرش نیاز به مدرک زبان ندارند و می توانید بعد از ورود به کشور دوره های زبان را به صورت فشرده پشت سر بگذارید. برخی از کشورها نیز علاوه بر زبان انگلیسی زبان تحصیل دیگری نیز دارند که می‌توانید با داشتن مدرک زبانی غیر از آیلتس و تافل مهاجرت نمایید مثلاً کشور آلمان مدرک سطح A زبان آلمانی را پذیرا بوده و می توانید برای دانشگاه‌های آلمانی‌زبان اقدام نمایید پس به جای شرکت در آزمون آیلتس یا تافل باید در آزمون زبان آلمانی شرکت نمایید.

علاوه بر آزمون های ورودی دانشگاه ها، پس از فارغ التحصیلی برای ورود به بازار کار نیز باید در آزمون های استخدامی شرکت نمود. برخی از مراکز خصوصی مانند شرکت نفت، ذوب آهن، فولاد برای جذب فارغ التحصیلان مهندسی مواد آزمون برگزار می نمایند. برخی از این آزمون ها همراه با آزمون های استخدامی در سراسر کشور و برخی نیز به صورت جداگانه آزمون برگزار می نمایند. افراد داوطلب پس از قبولی می توانند مشغول به کار شوند. کشورهای خارجی نیز هر کدام برای جذب نیروی کار شرایط مختص به خود را دارند. برخی از کشورها از طریق آزمون و برخی با توجه به رزومه ی فرد نیرو استخدام می‌نمایند.

مجوز کار با مدرک پس از اتمام تحصیل

مجوز کار با مدرک پس از اتمام تحصیل

مهم ترین مشغله حال حاضر فارغ التحصیلان رشته های مهندسی در ایران بحث کار و فعالیت پس از فارغ التحصیلی می باشد. متاسفانه آمار مهندسان بیکار در ایران هر روز افزایش یافته و این خود دلیلی بر مهاجرت بی سابقه فارغ التحصیلان و نخبگان ایرانی می باشد. فارغ التحصیلان مهندسی مواد در بهترین حالت ممکن می‌توانند استخدام صنایع پول ساز چون ذوب آهن، فولاد مبارکه و صنعت نفت در ایران شوند. اما متاسفانه استخدام صنایع پولساز در سال های اخیر آمار قابل توجهی نداشته و برخی از فارغ التحصیلان مجبور به کار کردن در کارخانجات خصوصی مواد شیمیایی، تولید سرامیک و کاشی با حقوق های نسبتا پایین می‌باشند، که در چند ساله اخیر استخدام در کارخانجات تولید مواد شیمیایی و غیره نیز کاهش چشمگیری داشته است.

فارغ التحصیلان مهندسی مواد اگر بتوانند سرمایه ای جذب نمایند، می‌توانند شرکت ها و کارخانجات کوچک در زمینه مهندسی مواد احداث نمایند. نخبگان و فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد که پایان نامه های کاربردی دارند می‌توانند زیر نظر پارک علم و فناوری و یا زیر نظر اساتید خود پایان نامه خود را اجرایی کرده و باعث رونق اقتصادی کشور شوند‌. به عنوان مثال کشور ایران در زمینه تولید کامپوزیت های پزشکی، دای پلیت صنایع پتروشیمی، دای پلیت کامپاند هنوز به خودکفایی نرسیده است. فارغ التحصیلان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی مواد می توانند با ارائه راهکارها و طرح هایی کشور ایران را به خودکفایی در زمینه تولید انواع کامپوزیت ها برسانند. در صورتی که بتوانید طرح هایی را به پارک های علمی و فناوری ارائه دهید؛ می توانید با جذب سرمایه شرکت‌های دانش‌بنیان تاسیس کرده و به عنوان مدیر عامل شرکت ها فعالیت کرده و به درآمد سرشار برسید.

رنگ های نانو، رنگ های ثابت ضد آب، رنگ دیسپرس، رنگ های بازیافتی، رنگ های مخصوص صنایع آرایشی، بهداشتی، صنایع شوینده، چرم، نساجی و غیره از دیگر زمینه هایی می باشد که می توانند فارغ التحصیلان مهندسی مواد در آنها فعالیت نمایند. اگر دارای سرمایه می باشید می توانید شرکت هایی را که در زمینه تولید مواد نامبرده فعالیت می‌نمایند را تاسیس نمایید. پوشش های نانو از دیگر صنایع پرکاربرد و پرطرفدار در دنیا می باشد که می توانند مهندسین مواد در زمینه تولید آنها دست به کار شوند.

مهندسین مواد بهتر است با مهندسین پلیمر، مهندسین شیمی، فارغ التحصیلان نانو تکنولوژی گروه های تحقیقاتی تشکیل داده و با جذب سرمایه کارگاه ها، کارخانجات کوچک و شرکت هایی را در خصوص تولید مواد صنعتی مورد نیاز کشور تاسیس نمایند. برخی از فارغ التحصیلان مهندسی مواد وارد بازار کسب و کار شده و با تاسیس شرکت های صادرات و واردات کار خود را شروع می نمایند.  شرکت های وارداتی در زمینه واردات مواد صنعتی، مواد شیمیایی، کامپوزیت ها و غیره فعالیت می‌نمایند

کشورهای متقاضی کار برای این رشته

کشورهای متقاضی کار برای این رشته

رشته مهندسی مواد از مهم ترین صنایع در جهان می باشد به طوری که پیشرفت صنایع یک جامعه در گروی پیشرفت در مهندسی مواد می باشد.

مهندسی مواد در کشورهای پیشرفته پیشرفت چشم گیری داشته و همین امر باعث شده تا بازار کار و درآمد آن نسبت به کشورهای جهان سوم چون ایران بیشتر باشد. همین امر سبب شده تا بسیاری از فارغ التحصیلان رشته مهندسی مواد به دنبال شرایط کاری بهتر و درآمد بیشتر به کشورهایی که متقاضی کار در این رشته می‌باشند؛ مهاجرت نمایند.

کشورهای کانادا، استرالیا و ژاپن نمونه ای از کشورها می باشند که با توجه به پارامترهایی مهندسان مواد را جذب می‌نمایند.

افرادی که در رشته مهندسی مواد به استرالیا مهاجرت کاری می‌نمایند، می‌توانند در کارخانجات تجاری، صنعتی و آزمایشگاه های مواد مشغول به کار شوند. ایالت های کوئینزلند، نیو ساوت ولز و وسترن استرالیا پرطرفدارترین و بهترین ایالت ها برای مهندسین مواد می باشد. حداقل  درآمد سالیانه در کشور استرالیا برای مهندسی مواد ۷۵ هزار دلار بوده و متوسط درآمد سالیانه در استرالیا ۱۰۵ هزار دلار می باشد‌. مهندسین مواد حدود ۴۴ ساعت در هفته فعالیت می‌کنند.

برای مهاجرت کاری به استرالیا باید تمامی مدارک خود را به همراه پکیج احراز صلاحیت به سازمان مهندسی استرالیا ارسال نمایید. سازمان مهندسی استرالیا پس از بررسی مدارک شما در صورت کسب حداقل امتیاز با درخواست شما برای شما دعوت نامه ارسال می نماید سپس می توانید مدارک خود را برای صدور ویزا به اداره مهاجرت استرالیا ارسال نمایید.

برای مهاجرت کاری به کانادا باید دو مرحله را پشت سر بگذارید، این دو مرحله مراحل تقریباً پیچیده ای بوده و حدود ۶ ماه تا ۱۸ ماه طول می‌کشد تا شما موفق به اخذ اقامت دائم در کانادا شوید. برای اخذ اقامت دائم در کانادا و مهاجرت کاری به این کشور در مرحله اول پارامترهایی چون سن، مدرک تحصیلی، سوابق کاری، مدرک زبان انگلیسی، مدرک زبان دوم، داشتن اقوام درجه یک در کانادا مورد بررسی قرار می گیرد؛ پس از بررسی این پارامتر ها به شما از صد امتیاز داده می شود در صورتی که حداقل ۶۷ امتیاز را بتوانید کسب نمایید وارد مرحله دوم شده و در مرحله دوم مهارت های شخصی شما به دقت مورد بررسی قرار می گیرد. امتیاز این مرحله ۱۲۰۰ می باشد که باید حداقل ۴۶۰ امتیاز را کسب نمایید. در صورت کسب امتیاز لازم اقامت دائم کانادا به شما داده می‌شود.

برای مهاجرت کاری به ژاپن شما باید از طرف یک کارفرمای ژاپنی پیشنهاد کاری داشته باشید؛ سپس در سیستم امتیاز بندی ویزای کار ژاپن با توجه به مدرک تحصیلی و سوابق کاری و درآمد سالیانه و مهارت زبان به شما امتیاز داده می‌شود. باید بتوانید حداقل ۷۰ امتیاز را کسب نمایید. پس از کسب حداقل امتیاز ویزایhsp  یا hsfp به شما داده می شود. از آنجا که جمعیت ژاپن به سمت جمعیت پیر و سالخورده می رود ژاپن هر ساله در رشته‌هایی چون مهندسی مواد نیروی کار جوان و متخصص با مهارت بالا جذب می‌نماید.

  روش های اخذ پذیرش

  روش های اخذ پذیرش

برای اخذ پذیرش از دانشگاه های خارجی باید مراحل مختلفی را پشت سر بگذارید، شما باید به این مراحل به دید یک پروژه عملی نگاه کرده و فرصت کافی به خودتان دهید تا بتوانید مراحل را با دقت و با انگیزه پشت سر بگذارید.

تقویت زبان و اخذ مدرک بین المللی مهم‌ترین مرحله اخذ پذیرش از دانشگاه های خارجی می باشد. قبل از اینکه زبان خود را تقویت نمایید؛ بهتر است در خصوص انتخاب کشور و دانشگاه کمی تحقیق نمایید. شرایط دانشگاه ها و شرایط کشور مدنظر خود را برای رشته تحصیلی خود به خوبی بسنجید با توجه به توانایی ها، مهارت ها استعدادها و فرهنگ خود کشور و دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب نمایید. در خصوص زبان تحصیل در دانشگاه مدنظر به خوبی تحقیق کرده و سپس برای تقویت زبان خود را آماده نمایید.

اشتباهی که برخی از افراد موقع اپلای شدن مرتکب می شوند این است که بر روی چند کشور که شرایط متفاوتی را دارند تمرکز کرده و در نتیجه نمی توانند انرژی خود را برای یک شرایط مشابه صرف کرده و در نتیجه موفق به اپلای نمی شوند. به همین سبب توصیه می شود در هنگام انتخاب کشور و دانشگاه، دانشگاه هایی را انتخاب نمایید که در رنکینگ های نزدیک به هم قرار داشته و زبان تحصیل آنها با یکدیگر مشابه می باشد.

به عنوان مثال انتخاب دانشگاهی که زبان تحصیل آن زبان آلمانی می‌باشد با انتخاب دانشگاهی که زبان تحصیل آن زبان ایتالیایی یا انگلیسی می باشد مغایرت دارد. چرا که شما باید برای آزمون زبان آماده باشید و حتی در صورت مهارت داشتن در دو زبان مکن است نمره آزمون زبان شما پایین آمده و ممکن است حد نصاب لازم برای اپلای دانشگاه را به دست نیاورید. در هنگام انتخاب کشور و دانشگاه مقصد، شما باید اطلاعات لازم را در خصوص مهاجرت به آن کشور و نحوه اپلای گرفتن از آن دانشگاه را کسب نمایید. برخی از دانشگاه ها آزمون ورودی برگزار کرده و شما باید به منابع آزمون ورودی دانشگاه مسلط شوید‌. برخی از دانشگاه ها نیز هیچگونه آزمون ورودی برگزار نکرده و صرفا با توجه به رزومه علمی دانشجو، فراد را جذب می‌نمایند برخی دانشگاه‌ها نیز پارامترهای خاصی را در نظر می گیرند که در هنگام کسب اطلاعات باید تمامی این موارد را مو به مو بررسی نمایید.

بهتر است با اساتید مجرب و ممتاز دانشگاه تماس حاصل نمایید و نظر آنها را برای اپلای جلب نمایید. اگر در دانشگاه‌های معتبر ایران در حال تحصیل هستید قطعاً چند تن از اساتید برجسته شما در دانشگاه‌های معتبر خارج کشور تحصیل نموده اند، به همین دلیل به شما توصیه می کنیم از اساتید خود بخواهید یک توصیه نامه و یا معرفی نامه برای شما بنویسند، توصیه نامه می تواند در پذیرش شما از دانشگاه های خارجی تاثیر گذار باشد. بهتر است یک sop یا انگیزه نامه داشته باشید، دانشگاه های معتبر برای مقطع ارشد و دکترا از شما می‌خواهند که یک انگیزه نامه تهیه کرده و در ۱۵۰۰ کلمه به انگلیسی توضیح دهید که چرا این دانشگاه و این رشته را انتخاب نموده اید. در انگیزه نامه باید از علایق خود، تجربه علمی و فنی، ایده های خود صحبت کرده و آینده علمی و کاری خود در این رشته را ترسیم نمایید.

برای پذیرش از دانشگاه های خارج کشور باید یک رزومه علمی تهیه نمایید. تمامی کارهای علمی، پژوهشی، مهارت ها و مقاطع تحصیلی گذرانده شده به همراه نام دانشگاه ها و معدل دوره ها را باید در رزومه بنویسید. تهیه ریز نمرات و ترجمه آن ها، و مراجعه به وب سایت دانشگاه و پر کردن فرم های مربوط به پذیرش از دیگر مراحل اخذ پذیرش می‌باشد.

اگر قصد جدی برای مهاجرت تحصیلی دارید؛ بهتر است که یک کتاب در زمینه رشته تحصیلی خود تالیف و ترجمه نمایید. ابتکارات و اختراعات، رتبه ها و مدال های شما در المپیاد های دانشجویی از دیگر مواردی است که مسیر اخذ پذیرش شما از دانشگاه های معتبر را هموار می‌نماید.

ویزا

ویزا

مهم ترین مرحله مهاجرت مرحله اخذ ویزا می باشد. وقتی ویزای کشور مقصد به دست شما می رسد؛ بدین معنی است که شما تمامی مراحل مهاجرت را با موفقیت پشت سر گذاشته اید و می توانید از این پس کارهای نهایی را انجام داده و مهاجرت نمایید. با توجه به هدف شما از مهاجرت برای شما ویزا صادر می شود. به عنوان مثال افرادی که می خواهند برای کار به کشوری مهاجرت نمایند ویزای کاری دریافت کرده و افرادی که برای تحصیل مهاجرت می نمایند ویزای تحصیلی دریافت می نمایند. با توجه به هدف شما از مهاجرت شرایط متفاوتی برای صادر شدن روادید در نظر گرفته می‌شود.

به عنوان مثال اگر قصد مهاجرت کاری دارید، مدرک دانشگاهی، سابقه کار همراه با سابقه بیمه (تامین اجتماعی بیشتر مد نظر قرار می گیرد.)، مدرک زبان و دعوتنامه کاری معتبر مورد بررسی قرار می گیرد. برخی از کشورها شرایط سنی را نیز در نظر می‌گیرند. کشورهای آلمان، اتریش، استرالیا، فرانسه، کانادا و سوئد نسبت به کشورهای دیگر بیشترین ویزای کاری را صادر می نمایند. در صورتی که دعوتنامه کاری معتبر ندارید اما تمامی شرایط را برای مهاجرت کاری دارا می باشید، برای ویزای جستجوی کار درخواست دهید کشورهای محدودی ویزای جستجوی کار را صادر می نمایند که کشورهای آلمان، اتریش و دانمارک جزو این کشورها می باشند، خوشبختانه این کشورها عضو اتحادیه شینگن بوده و شما می توانید بعد از پیدا کردن کار در کشورهای مورد نظر پس از مدتی به کشورهای دیگر مهاجرت نمایید.

ویزای تحصیلی از دیگر ویزا هایی است که برای مهاجرت صادر می شود؛ تمکن مالی، معدل، سن، تسلط به زبان، اعتبار مدرک مقطع تحصیلی قبل از جمله شرایطی است که برای ویزای تحصیلی مورد بررسی قرار می‌گیرد. در صورتی که تمامی شرایط را دارا باشید اما به زبان تسلط نداشته باشید، می‌توانید ویزای دوره زبان را اخذ نمایید. کشورهای فرانسه، اتریش و مجارستان از جمله کشورهایی می‌باشند که ویزای دوره زبان را صادر کرده و پس از اتمام دوره شما بدون بازگشت به ایران می توانید به کشور مقصد مهاجرت کرده و در آنجا ادامه تحصیل دهید. کشورهای ارمنستان، گرجستان، فنلاند، لهستان، یونان و ایتالیا و ترکیه نسبت به کشورهای دیگر برای ایرانیان راحت تر ویزا صادر می‌نمایند‌.

کشورهای آمریکا، بلژیک و فرانسه کشورهایی می‌باشند که برای ایرانیان به سختی ویزا صادر می نمایند. شرایط سیاسی در روند صدور ویزا بسیار موثر می باشد؛ به دلیل تشدید شدن تحریم ها کشورهای انگلیس و آمریکا برای ایرانیان بسیار سخت ویزا صادر می نمایند به طوری که بسیاری از نخبگان از تحصیل در دانشگاه های انگلیس و آمریکا محروم می مانند.

چرا رشته مهندسی مواد؟
مهندسی مواد را مادر رشته های مهندسی می‌دانند از آن رو که تمامی رشته ها برای پیشرفت به مهندسی مواد نیاز دارند. در علوم پیشرفته جای پای مهندسی مواد به وضوح قابل مشاهده می‌باشد. درست است که رشته مهندسی مواد جزو رشته های جوان به حساب می‌آید اما تاریخچه این رشته به ظهور تمدن ها در هزاران سال پیش بر می‌گردد؛ زمانی که انسان موفق به استخراج آهن شد در واقع این رشته مهندسی شکل گرفت. بسیاری از رشته ها با رشته مهندسی مواد  وابستگی زیادی داشته و بدون وجود مهندسین این رشته نمی‌توان پیشرفت قابل ملاحظه‌ای را در علوم دیگر مشاهده نمود. به طور کلی جامعه ای که در مهندسی مواد پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته باشد می‌تواند پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در علوم دیگر داشته باشد. به عنوان مثال رشته مهندسی پزشکی یکی از مهم ترین رشته هایی می باشد که پیشرفت جامعه در گروی پیشرفت آن است؛ یکی از حیطه های مهندسی پزشکی ساخت انواع وسایل پزشکی چون اعضای مصنوعی می‌باشد؛ مهندسین مواد می‌توانند به کمک مهندسی پزشکی اعضای مصنوعی را تولید نمایند که بیشترین شباهت را به بافت های بدن داشته باشند از لحاظ ماندگاری و مقاومت در بالاترین حد ممکن باشد. یکی دیگر از کاربردهای بسیار مهم مهندسی مواد در دندانپزشکی می‌باشد؛ تولید کامپوزیت ونیر های مرغوب برای ایمپلنت یا کاشت دندان تحول عظیمی را در حیطه دندانپزشکی به وجود آورده است. مهندسی مواد در محیط زیست نیز می‌تواند تاثیر بسزایی داشته باشد، تولید بیو پلیمرهای زیستی و جایگزین کردن آن ها به جای پلیمر های پلاستیکی که باعث زیان زیادی به محیط زیست می‌شود یکی از اساسی ترین کارهای مهندسین مواد می‌تواند باشد. ابزار نوری و مواد فوتونیک نیز از دیگر پیشرفت های شگرف مهندسی مواد می‌باشد. با ظهور مواد فوتونیک شاهد پیشرفت های زیادی در مخابرات، الکترونیک، هوافضا و صنعت دفاعی شده ایم. مهندسی مواد حتی در اقتصاد یک جامعه نیز تاثیرگذار می‌باشد؛ با ظهور مواد فوتونیکی شاهد کاهش هزینه ها به طور چشمگیری در صنعت بازار و منزل شده ایم. مواد نانو فوتونیکی باعث پیشرفت های زیادی در دیودهای نورافشان، سلول های خورشیدی، حسگرهای نانو فوتونیکی و صنعت لیزر شده‌اند. مثال های ذکر شده تا حدی اهمیت مهندسی مواد در جامعه را می توانند تشریح نمایند؛ هر چند که اهمیت مهندسی مواد فراتر از مثال های ذکر شده بوده به طوری که می‌توان گفت پیشرفت در مهندسی مواد و تمرکز آن بر روی این رشته  پیشرفت در تمامی رشته های مهندسی را در جامعه به وجود می‌آورد. هرچه جوامع پیشرفته تر باشند اهمیت آنها به رشته مهندسی مواد بیشتر خواهد شد.
مهندسی مواد و طراحی صنایع غذایی و ارتباط آن ها باهم !؟
همانطور که بیان شد مهندسی مواد در تمامی صنایع دخالت داشته و تمامی صنایع مهم یک کشور برای پیشرفت نیازمند پیشرفت در مهندسی مواد می باشند. مهندسی مواد و طراحی صنایع غذایی رشته تقریباً نوپا در ایران می باشد که جزو گرایشات مهندسی صنایع غذایی محسوب شده و این رشته خواص فیزیکی شیمیایی و بیولوژیکی تمامی مواد غذایی را به دقت بررسی می‌نماید. بررسی خواص فیزیکی شیمیایی و بیولوژیکی باعث می شود تا راهکارهایی برای افزایش طول عمر نگهداری مواد غذایی ارائه شود. مواد غذایی در دسته های مختلفی چون مواد دامی، گیاهی، دریایی، قارچ ها، مواد لبنی و غیره تقسیم بندی می شوند، با بررسی خواص این مواد غذایی می توان برای فرآوری و نگهداری آن ها تمهیداتی اندیشید و از طرفی دستگاه هایی را برای خطوط تولید این صنایع غذایی در مقدار انبوه طراحی نمود. برای طراحی واحدهای تولیدی صنایع غذایی در مناطق صنعتی و کشاورزی نیازمند این هستیم که علاوه بر آشنایی با مواد غذایی با مهندسی و طراحی این واحدها نیز آشنایی داشته باشیم، به همین سبب رشته مهندسی مواد و طراحی صنایع غذایی می تواند به خوبی راهنمای مدیران کشور برای تاسیس واحدهای تولیدی صنایع غذایی باشد.
نرم افزارهای مهندسی مواد چیست ؟
نرم افزارهای مهندسی در هر رشته امروزه اهمیت زیادی پیدا کرده اند، زیرا باعث پیشرفت در علم و تکنولوژی شده است. مهندسی مواد نیز جزو سایر رشته هایی می باشد که نرم افزارهایی تخصصی در حیطه ی آن ابداع شده است. این نرم افزارها باعث شده تا مهندسان بتوانند به راحتی شبیه سازی نموده و به راحتی به نقطه ضعف و نقطه قوت اجزای طراحی شده پی ببرند. نرم افزار transvalor forge یکی از نرم افزارهای کاربردی مهندسی مواد می باشد که به منظور شبیه سازی فرآیندهای شکل دهی گرم و سرد مورد استفاده قرار می گیرد. فرآیندهای شکل دهی گرم و سرد در مهندسی مواد و متالورژی در صنایع مختلف خصوصا صنایع تولید فولاد کاربرد گسترده داشته، این نرم افزار قادر است تا انواع این فرآیندها را مانند اکستروژن داغ و نورد سرد و گرم را به طور کامل و پیشرفته شبیه سازی نماید.


دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021