دانشگاه عثمان قاضی

معرفی دانشگاه عثمان قاضی

دانشگاه عثمان قاضی اسکی شهیر (Eskisehir Osmangazi University) یکی از دانشگاه‌های دولتی واقع در شهر اسکی شهیر ترکیه است. این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های دولتی نسبتاً خوب شمال ترکیه به حساب می‌آید. تا کنون نزدیک به ۳۰ هزار دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. با توجه به افزایش روزافزون اعزام دانشجو به ترکیه و تمایل ایرانیان برای ادامه تحصیل در این کشور، در این مقاله به معرفی دانشگاه عثمان قاضی به عنوان یکی از دانشگاه‌های دولتی ترکیه می‌پردازیم.

رنکینگ دانشگاه عثمان قاضی

دانشگاه عثمان قاضی اسکی شهیر دارای رتبه‌ی ۱۷۲۲ در میان برترین دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۲۱-۲۰۲۲ است و رتبه‌ی ۴۱ را در میان بهترین دانشگاه‌های ترکیه دارد. این آمار نشان‌دهنده‌ی آن است که این دانشگاه بعد از دانشگاه آنادولو یکی از بهترین دانشگاه‌های شمال ترکیه به حساب می‌آید. دانشگاه عثمان قاضی مورد تائید وزارت علوم ایران نیست بنابراین اگر قصد کار و زندگی در ترکیه را دارید، تحصیل در آن را به شما توصیه می‌کنیم.

در همین رابطه بخوانید :

اسکی شهیر کجاست؟

شهر اسکی شهیر، یکی از شهرهای شمالی ترکیه است و مرکز استانی با همین نام است. در دوره‌ی بیزانس نام این شهر Dorylaeum بود. اسکی شهیر در ساحل دریای Porsuk واقع شده است و حدود ۸۴۴۸۴۲ نفر جمعیت دارد. شهر اسکی شهیر به علت جاذبه‌های طبیعی و آب و هوای معتدل مورد علاقه‌ی بسیاری از گردشگران است. این شهر دارای دو دانشگاه بزرگ است: دانشگاه عثمان قاضی و دانشگاه آنادولو (پرجمعیت‌ترین دانشگاه ترکیه) از آنجایی که اسکی شهیر یک شهر دانشجویی به حساب می‌آید، افراد بسیاری از سرتاسر ترکیه و کشورهای دور و نزدیک، دانشگاه‌های این شهر را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند.

تاریخچه ی تأسیس دانشگاه عثمان قاضی اسکی شهیر

اساس دانشگاه عثمان قاضی اسکی شهیر را دانشکده پزشکی، دانشکده مهندسی و معماری، دانشکده علوم و ادبیات در سال ۱۹۷۰ شکل دادند. این دانشکده‌های پیشرو در سال ۱۹۸۲ باعث تأسیس دانشگاه آنادولو در شهر اسکی شهیر شدند که در حال حاضر یکی از بزرگترین دانشگاه‌های شمال ترکیه است.

در سال ۱۹۹۳ این سه دانشکده به همراه دانشکده بهداشت اسکی شهیر، دانشکده بهداشت فنی و حرفه‌ای اسکی شهیر، موسسه‌های علوم پزشکی، متالورژی و علوم کاربردی، دانشکده علوم اداری و اقتصادی و موسسه علوم اجتماعی باهم ادغام شدند و ۱۸ اوت دانشگاه عثمان قاضی اسکی شهیر، تشکیل شد. در حال حاضر؛ این دانشگاه یکی از مهم‌ترین دانشگاه‌های دولتی شمال ترکیه است که دانشجویان بسیاری را به خود جذب می‌کند.

مأموریت و چشم‌انداز

 • چشم‌انداز: دانشگاه عثمان قاضی قصد دارد به یکی از دانشگاه های معتبر در سطح ملی و بین‌المللی تبدیل شود و دانش را به صورت ارزش درآورد و با زندگی روزمره ی مردم ترکیب کند.
 • مأموریت: دانشگاه عثمان قاضی اسکی شهیر، با ارائه‌ی خدمات علمی در بالاترین سطح کیفی، یکی از اولین انتخاب های ملی و بین‌المللی است. این دانشگاه در راستای تبدیل نتایج علمی به محصولات سودمند و اقتصادی با توجه به خواسته های جامعه، ارائه خدمات بهداشتی کارآمد و رقابتی، آموزش و فارغ‌التحصیلی دانشجویان به عنوان کارآفرین ، دانشمند و… تلاش می‌کند.

آموزش دانشگاه عثمان قاضی

دانشگاه عثمان قاضی اسکی شهیر دارای ۱۸۰۷ استاد، هیئت‌علمی و کادر اداری است و بیش از ۲۸ هزار دانشجو در مقاطع و رشته‌های مختلف در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

این دانشگاه دارای:

 • ۱۲دانشکده
 •  ۳ مدرسه
 •  ۴ مدرسه حرفه‌ای
 •  ۵ مدرسه تحصیلات تکمیلی است.

در ادامه اسامی بعضی از دانشکده ها و مؤسسات دانشگاه عثمان قاضی را باهم بررسی می‌کنیم:

 • دانشکده دندان پزشکی
 • دانشکده تربیت دبیر
 • دانشکده هنر و علوم
 • دانشکده اقتصاد و علوم اداری
 • دانشکده الهیات
 • دانشکده مهندسی و معماری
 • دانشکده هنر
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده کشاورزی
 • دانشکده علوم بهداشت
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده گردشگری

همچنین رشته‌هایی نظیر تدریس فناوری‌های کامپیوتری، آموزش دینی، آموزش علوم، آموزش ابتدایی، آموزش ریاضی، مشاوره و راهنمایی روانشناختی، زیست شناسی، فیزیک، آمار، زبان شناسی، شیمی، ریاضیات، تاریخ، زبان و ادبیات ترکی، پزشکی، مدیریت، اقتصاد، دندان‌پزشکی، کشاورزی و… در دانشگاه عثمان قاضی در غالب مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به علاقه‌مندان ارائه می‌شود.

امکانات دانشگاه عثمان قاضی

دانشگاه عثمان قاضی اسکی شهیر امکانات بسیاری را برای رفاه دانشجویان در اختیار آن ها قرار می‌دهد.

 در ادامه به چند مورد از آن ها می‌پردازیم:

 • خدمات سلامت: درمان‌های سرپایی به طور کاملاً رایگان در مراکز درمانی واقع در محوطه‌ی دانشگاه برای دانشجویان و پرسنل انجام می‌شود و در صورت نیاز به معاینات بیشت، دانشجویان می‌توانند به بیمارستان ۱۰۰۰ تخت خوابی دانشگاه عثمان قاضی اسکی شهیر مراجعه کنند و روند درمان را با هزینه‌ی بسیار کمی پیگیری کنند.
 • خدمات ورزشی: دانشگاه عثمان قاضی دارای خدمات ورزشی مانند زمین فوتبال، زمین بسکتبال، زمین تنیس، زمین والیبال، سالن بدن‌سازی، سالن ایروبیک، سونا، استخر و… است و دانشجویان می‌توانند به راحتی و به صورت کاملاً رایگان از همه‌ی این خدمات استفاده کنند.
 • دانشجویان دانشگاه عثمان قاضی در رشته‌های مختلف ورزشی با یکدیگر به رقابت می‌پردازند و برندگان به مسابقات کشوری راه پیدا می‌کنند. دانشگاه عثمان قاضی تاکنون، در زمینه‌های ورزشی زیادی افتخار آفرینی کرده است.
 •  خدمات تغذیه: سالن غذاخوری مرکزی چهار طبقه، در مرکز آموزشی Meşelik قرار دارد و همه‌ی کارکنان دانشگاهی و اداری و همچنین دانشجویان می‌توانند از آن استفاده کنند. علاوه بر این؛ کافه تریا، سالن غذاخوری و رستوران که در آن انواع غذاها مانند فست فود به همراه نوشیدنی‌های گرم و سرد در نقاط مختلف دانشگاه عثمان قاضی در دسترس است.
 • اداره امور تغذیه در تمامی دانشکده‌ها، مدارس و مدارس تحصیلات تکمیلی، در صورت لزوم از واحد‌های مختلف بازرسی به عمل می‌آورند؛ بنابراین کیفیت تمام غذاها کاملاً تضمین شده است.
 •  مهد کودک دانشگاه عثمان قاضی اسکی شهیر: دانشگاه عثمان قاضی برای رفاه حال دانشجویان و کارکنان دارای فرزند، مهد کودک مجهزی را در داخل محوطه‌ی دانشگاه ساخته است که خدمات رفاهی بسیاری را ارائه می‌دهد که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به زمین‌های بازی و سالن‌های ورزشی اشاره کرد. ساختمان این مهدکودک در حال گسترش است.

نحوه ی اخذ پذیرش

برای ورود به دانشگاه عثمان قاضی در مقطع کارشناسی، باید در آزمون یوس این دانشگاه شرکت کنید و حداقل نمره‌ی لازم برای ورود را کسب کنید. برای ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلت تکمیلی نیز باید در آزمون آیلتس و GRE شرکت کنید. از آنجایی که زبان آموزشی در دانشگاه عثمان قاضی، ترکی است، تسلط به این زبان و داشتن مدرک TOMER برای همه‌ی دانشجویان بین‌المللی الزامی است.

مشاوره

جهت تحصیل در ترکیه و آشنایی با دانشگاه ها و شرایط مربوطه آن لازم است که حتماً از یک متخصص کمک بگیرید تا در انجام همه‌ی مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید.

پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد دارید فرزندتان را برای تحصیل به ترکیه اعزام کنید و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاورین ما GO2TR تماس بگیرید تا بعد از بررسی تخصصی شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ها را در اختیارتان قرار دهند.

ارزیابی تحصیلی
برای ارزیابی تحصیلی، با موسسه ما تماس بگیرید.


دیدگاهتان را بنویسید

طبقه‌بندی: آرشیو دانشگاه ها
مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
۵۰ نفر از مشاوران ما در حال حاضر آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید تماس