دانشگاه غازیان تپه

 دانشگاه Gaziantep ترکیه

دانشگاه Gaziantep (غازیان تپه) یک دانشگاه دولتی است که در شهر Gaziantep است. این دانشگاه دارای 10 دانشکده است که از 22 دپارتمان تشکیل شده است و تأکید بسیار زیادی بر پیشرفت علم و فناوری دارد. این دانشگاه در 27 ژوئن سال 1987 به طور رسمی آغاز به کار کرد اما در سال 1973 به عنوان یکی از مؤسسات وابسته به دانشگاه فنی خاورمیانه، بعضی از دروس مربوط به تحصیلات تکمیلی را ارائه می‌داد. شهر Gaziantep بزرگ‌ترین مرکز تجاری و صنعتی در ناحیه ی غربی جنوب شرقی ترکیه است.

اهداف اصلی دانشگاه Gaziantep عبارت‌اند از:

 • آموزش و پرورش در زمینه‌ی فرهنگی، علمی، فنی، پزشکی و حرفه ای
 •  تحقیقات بنیادی و کاربردی
 •  مبادلات فنی، علمی و فرهنگی با مؤسسات مشابه در سطح ملی و بین المللی

در این مطلب سعی داریم به معرفی دانشگاه Gaziantep برای افرادی که مایل به ادامه تحصیل در ترکیه هستند، بپردازیم. پس این مطلب را از دست ندهید.

تاریخچه ی تأسیس دانشگاه Gaziantep

در سال 1973 دپارتمان مهندسی مکانیک و در سال 1974 دانشکده‌ی مهندسی که آموزش در آن به زبان انگلیسی بود، در شهر Gaziantep تأسیس شدند. این دو موسسه اساس دانشگاه Gaziantep را تشکیل می‌دهند. با گذشت زمان مؤسسات آموزشی دیگری نیز در این شهر تأسیس شد که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به دپارتمان مهندسی مواد غذایی، دپارتمان مهندسی عمران و دپارتمان فیزیک مهندسی اشاره کرد.

تا این که در 27 ژوئن سال 1987 این مؤسسات و مدرسه‌ی حرفه ای تحصیلات تکمیلی و دانشکده مهندسی وابسته به دانشگاه فنی خاورمیانه، باهم ادغام شدند و دانشگاه Gaziantep را به وجود آوردند. با گذشت زمان این دانشگاه به تدریج گسترش پیدا کرد و دانشکده پزشکی، دانشکده هنر و علوم، دانشکده علوم اقتصادی و اداری، دانشکده تربیت بدنی، دانشکده حرفه ای تحصیلات تکمیلی، دانشکده‌های تحصیلات تکمیلی علوم طبیعی و کاربردی، علوم اجتماعی و علوم بهداشتی و کنسرواتوار دولتی موسیقی ترکی، به دانشگاه Gaziantep اضافه شد.

در حال حاضر دانشگاه Gaziantep یکی از بزرگترین مؤسسات آموزشی جنوب شرقی ترکیه است و علاقه‌مندان بسیاری از کشور ترکیه و سایر کشورهای همسایه برای ادامه تحصیل به این دانشگاه مراجعه می‌کنند.

چشم انداز و مأموریت‌های دانشگاه Gaziantep

 • مأموریت: دانشگاه Gaziantep برای آموزش افراد خبره بازگشایی شده است. این افراد در خدمت جامعه و تمام سازمان‌ها در زمینه های آموزشی، علمی، هنری و بهداشت هستند.
 • چشم انداز: تبدیل شدن به یکی از دانشگاه های پیشرو جهانی که قابلیت ارائه‌ی آموزش و فعالیت‌های علمی در بالاترین سطح را دارد.

 آموزش در دانشگاه Gaziantep ترکیه

دانشگاه Gaziantep دارای 1864 اساتید و کادر اداری و 20800 دانشجو در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است. زبان آموزشی در این دانشگاه، ترکی است به همین علت یادگیری و تسلط بر این زبان برای کلیه ی دانشجویان خارجی الزامی ست.

در ادامه اسامی بعضی از دانشکده های دانشگاه Gaziantep باهم بررسی می‌کنیم:

 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده هنر و علوم
 • دانشکده علوم اقتصادی و اداری
 • دانشکده آموزش و پرورش
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده معماری
 • دانشکده هنر و علوم
 • دانشکده اقتصادی و علوم اداری
 • دانشکده تربیت دبیر

همچنین رشته‌هایی نظیر اقتصاد، مدیریت بیولوژی، زبان و ادبیات انگلیسی، ریاضیات، تاریخ، زبان و ادبیات تركی، الكتریك ـ الكترونیك، صنایع، فیزیك، غذایی، عمران، ماشین آلات، نساجی، پزشکی، دندان پزشکی و… در دانشگاه Gaziantep ارائه می‌شود.

 فرصت‌های تحقیقاتی در دانشگاه Gaziantep

دانشگاه Gaziantep در حال توسعه رایانه‌ها، تحقیقات بالستیکی و تحقیقات دفاعی است. برنامه های آموزشی دانشگاه Gaziante ازعلوم فیزیکی و مهندسی به علوم اجتماعی مانند اقتصاد، زبان شناسی، علوم سیاسی، علوم پزشکی، جراحی دندان، معماری و مدیریت گسترش یافته است.

زمینه‌های اصلی تحقیق در دانشگاه Gaziantep عبارتند از محیط زیست، انرژی (به خصوص انرژی خورشیدی و هسته ای)، مواد، ساخت و ساز، فناوری اطلاعات، تحقیقات بالستیکی و علوم اجتماعی است.

دانشجویان و محققان بسیاری می توانند از امکانات تحقیقاتی این دانشگاه استفاده کنند و در آینده ی نزدیک، شغل مناسبی در بازار کار پیدا کنند.

امکانات دانشگاه Gaziantep ترکیه

دانشگاه Gaziantep دارای امکاناتی علمی و رفاهی بسیاری است که درادامه به معرفی اجمالی بعضی از آن‌ها می‌پردازیم.

 • کتابخانه: کتابخانه‌های دانشگاه Gaziantep دارای کتاب‌ها و مجلاتی در زمینه‌های مختلف علوم فیزیکی، علوم پزشکی، مهندسی، علوم اجتماعی، اقتصاد، فلسفه، زبان شناسی، علوم سیاسی و مدیریت هستند. برخی از بخش‌های دانشگاه Gaziantep نیز کتابخانه‌های خود را دارند.
 • خوابگاه: در خوابگاه‌های دانشگاه Gaziantep در حدود 600 دختر و 2000 پسر اسکان داده می‌شوند. این خوابگاه‌ها دارای انواع امکانات رفاهی هستند و وعده‌های غذایی سالم و رایگان همه روزه میان دانشجویان توزیع می‌شود. علاوه بر این دانشجویان می‌توانند از رستوران‌ها و کافه تریا‌هایی که در محوطه‌ی خوابگاه وجود دارد غذای سالم و ارزان تهیه کنند.
 • امکانات ورزشی: دانشگاه Gaziantep دارای دو سالن ورزشی سرپوشیده است و علاوه بر آن امکانات ورزشی دیگری نظیر سالن بدن سازی، زمین هایی مانند بسکتبال، والیبال، فوتبال، تنیس و… در این دانشگاه وجود دارد و دانشجویان علاقه مند می توانند ازهمه ی این امکانات به صورت رایگان استفاده کنند.
 •  امکانات پزشکی و سلامت: دانشجویان دانشگاه Gaziantep می توانند از همه ی امکانات پزشکی مراکز درمانی دانشگاه به صورت رایگان استفاده کنند و در صورت نیاز برای دریافت خدمات درمانی بیش تر به بیمارستان دانشکده ی پزشکی مراجعه کنند.
 • فعالیت های فرهنگی: در دانشگاه Gaziantep 13 انجمن دانشجویی در زمینه‌هایی مانند تحقیق و علوم فنی، تئاتر، کوهنوردی، محیط، فیلمبرداری، ادبیات، شطرنج، عکاسی، موسیقی و… به فعالیت می‌پردازند و علاوه بر ایجاد لحظاتی فرح بخش در کنار تحصیل، دانشجویان را برای ورود به اجتماع آماده می‌کنند.

 رنکینگ دانشگاه Gaziantep ترکیه

دانشگاه Gaziantep دارای رتبه‌ی 2549 در میان بهترین دانشگاه های جهان در سال 2018 است و همچنین رتبه‌ی 36 در میان بهترین دانشگاه‌های ترکیه را دارد. این دانشگاه مورد تائید وزارت علوم ایران نیست، با این حال یکی از بهترین و بزرگترین دانشگاه‌های جنوب شرقی ترکیه به حساب می‌آید و در زمینه‌ی تحقیقاتی از جایگاه بسیار بالایی برخوردار است.

نحوه ی ورود به دانشگاه Gaziantep ترکیه

 • برای ورود در مقطع کارشناسی هم می‌توانید در آزمون YOS دانشگاه شرکت کرد و هم از طریق شرط معدل اقدام کرد.
 •  برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد و دکتری باید در آزمون آلس یا GRE شرکت کرد.
 •  از آنجایی که زبان آموزشی در دانشگاه Gaziantep ترکی است همه ی دانشجویان خارجی نیاز به مدرک TOMER دارند.
 • ترجمه‌ی کاملی از مدارک و رزومه ی تحصیلی خود را به زبان ترکی ترجمه و برای دانشگاه Gaziantep بفرستید و منتظر اعلام نظر آن ها مبنی بر پذیرش خود باشید.
 • پس از پذیرش در دانشگاه Gaziantep باید برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طبقه‌بندی: آرشیو دانشگاه ها
برای مهاجرت از متخصصان GO2TR مشاوره بگیرید:تماس: ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱