تحصیل دندانپزشکی آلمان

 در این مقاله تلاش کرده‌ایم تا اطلاعاتی در مورد رشته دندانپزشکی در آلمان، دانشگاه‌های برتر، هزینه‌ها، پذیرش در این رشته و به طور کلی شرایط تحصیلی در رشته دندانپزشکی در آلمان در اختیار شما قرار دهیم. احتمالا یکی از بزرگ‌ترین و بهترین مقاصد درمانی و پزشکی و دندانپزشکی در کشورهای مختلف و مخصوصا کشورهای در حال توسعه آلمان است.

پیشرفت چشمگیر دندان‌پزشکی در کشور آلمان و تخصص‌های مختلف این رشته مانند فک و صورت باعث شده است که مردم زیادی از سراسر دنیا برای درمان بیماری‌های خود به این کشور صنعتی مسافرت نمایند. شما با تحصیل در رشته‌ی دندانپزشکی این کشور می‌توانید به راحتی درآلمان مشغول به کار شوید و مطمئن باشید که اقامت دائم این کشور را نیز بدست خواهید آورد.

شرایط تحصیل دنداپزشکی در آلمان

دندانپزشکی در آلمان

چگونه در آلمان دندان پزشکی بخوانیم:

 • روش اول تحصیل در دندانپزشکی و عموماً رشته‌هایی از این دست همراه با ورودی یا کنکور هستند، امتحان ورودی دندان‌پزشکی این کشور به زبان آلمانی است و معمولاً زبان آلمانی از موارد امتحانی است، نکته‌ای که لازم به ذکراست این‌ که سطح زبان امتحان ورودی پزشکی در آلمان در حدود b2 است. افرادی که خواهان تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در آلمان هستند، باید قبل از شروع تحصیل و در حدود دو ماه قبل از شروع تحصیل در این ورودی شرکت کنند.

نکته: زمان شروع تحصیلی در رشته پزشکی ودندانپزشکی فقط یک بار در سال و آن هم در ماه سپتامبر است. همچینین باید توجه داشته باشید که دانشگاه‌های دولتی کشورآلمان برای ترم ژانویه پذیرش دانشجو ندارند و اگر افرادی نتوانستند که در ترم سپتامبر پذیرش شوند باید تا سال بعد برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در آلمان منتظر بمانند.

 • روش دوم برای پذیرش تحصیل دندانپزشکی در آلمان از طریق ثبت نام فرد در کالج است، این روش برای افرادی است که نتوانسته‌اند  به هر دلیلی در کنکور ایران قبول شوند، این گروه  از افراد باید یک سال تحصیلی  که معادل (دو ترم) است  در کالج‌ها بگذرانند، دروسی که  این مدت برای دانشجویان تدریس می‌شود شامل : زیست، زبان و گاهاً شیمی است، و پس از گذراندن دوره‌ی کالج می‌توانند با کسب نمره و معدل خوب وارد دانشگاه‌های پزشکی شوند.

نکته‌ی مهم در این رابطه نیز این است که تحصیل یک ساله در کالج به صورت رایگان است. البته منظور از هزینه صرفاً هزینه‌ی یک سال کالج است و هزینه زندگی شخص بر عهده خود شخص است.

در هر دو روش  اخذ پذیرش تحصیل دندانپزشکی در آلمان که در بالا ذکر شد ارائه مدرک زبان الزامی‌ است و افراد در ایران و قبل از ورود باید مدرک زبان خود را اخذ نمایند.

نکته قابل توجه تحصیل دندانپزشکی درآلمان میزان اعتبار بالای  آن برای سایر کشورهای جهان است، و همچنین دانشگاه‌های این کشور مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیز هستند.

جایگاه دندانپزشکی آلمان در جهان و اعتبار مدارک آن

کشور آلمان از نظر علمی یکی از بزرگترین و بهترین کشورهای اروپایی و حتی جهانی است؛ این پیشرفت علمی مخصوصا در رشته های داروسازی، پزشکی و دندانپزشکی در کشور آلمان بسیار بالاتر از خیلی از کشورهای اروپایی می‌باشد. اگر چند کشور مطرح در زمینه پزشکی و دندانپزشکی در دنیا را جدا نماییم، آلمان یکی از قطب های پزشکی و دندانپزشکی در جهان لقب خواهد گرفت. 

اعتبار مدارک دانشگاه های دولتی پزشکی و دندانپزشکی آلمان در دنیا بسیار بالا است و هر ساله دانشجویان زیادی از سراسر جهان برای تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در کشور آلمان ثبت نام می‌کنند و در دانشگاه های این کشور برای ادامه تحصیل حضور می‌یابند. شاید اگر امکان تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آلمان به زبان انگلیسی نیز وجود داشت، تعداد این دانشجویان به دو برابر کنونی افزایش می‌یافت.

دا‌شگاه های پزشکی و دندانپزشکی در کشور آلمان به دو دسته دولتی و غیر دولتی تقسیم می‌شوند که دانشگاه های غیردولتی این کشور از اعتبار بالایی برخوردار نیستند و خیلی در جوامع علمی دنیا حضور ندارند. آن‌ها بیشتر برای کسب سرمایه و اخذ دانشجویان برای دریافت شهریه تاسیس می‌شوند. اما دانشگاه های دولتی پزشکی و دندانپزشکی در کشور آلمان همیشه در بین 200 دانشگاه برتر دنیا قرار دارند و در اکثر رتبه بندی های مهم و معتبر این قضیه برای این دانشگاه ها صادق است. شما می‌توانید نام این دانشگاه های آلمانی را در رشته دندانپزشکی در اعتبار سنجی موسسه QS که یکی از معتبرترین مراکز رتبه بندی و تعیین رنکینگ دانشگاه های جهان است، مشاهده نمایید.

طول مدت تحصیل دندانپزشکی عمومی در آلمان

تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آلمان یک برنامه و ساختار کاملا منظم دارد که از طرف وزارت بهداشت و درمان این کشور تعیین شده و تفاوتی نمی‌کند که شما در کدام دانشگاه دندانپزشکی در کشور آلمان تحصیل نمایید. در همه دانشگاه ها ترتیب این ساختار به همین شکل خواهد بود. 

بعد از گذر از دوره های پیش مقدماتی که احتمالا برای دانش‌آموزان غیر آلمانی و کسانی که ساکن کشورهای غیر اتحادیه اروپا هستند معمولا 2 سال به طول می‌انجامد و نیاز به آزمون TeatAS در پایان خواهد داشت، شما نیاز به حداقل 10 ترم آموزش در دوره دندانپزشکی عمومی در دانشگاه های دندانپزشکی کشور آلمان خواهید داشت. 

10 ترم تحصیلی در دانشگاه های دندانپزشکی در کشور آلمان به دو دوره 5 ترمی تقسیم بندی می‌شود که شما بعد از پایان هر دوره یک آزمون بزرگ را سپری خواهید کرد. دوره اول آموزش دندانپزشکی در کشور آلمان که به دوره پیش بالینی نیز معروف است که بیشتر جنبه های عمومی دندانپزشکی را شامل می‌شود. در این دوره دانشجویان کمتر با دوره های عملی و بیشتر با درس های تئوری سر و کار خواهند داشت.

پس از برگزاری آزمون اولیه و کسب نمره قبولی 5 ترم بعدی شروع می‌شود که بیشتر آن شامل کارها و واحدهای عملی خواهد بود. در انتهای این دوره، یک آزمون جامع دندانپزشکی در کشور آلمان برگزار خواهد شد که برای ورود به بازار کار و یا ورود به دوره تخصصی دندانپزشکی نیاز به شرکت در آن خواهند داشت.

به طور کلی دوره عمومی دندانپزشکی در آلمان بین ۵ تا۶ سال زمان می‌برد.

طول مدت تحصیل تخصص دندانپزشکی در آلمان

طول مدت تحصیل تخصص دندانپزشکی در کشور آلمان مانند بسیاری از کشورهای اروپایی بین 2 سال یا 5 سال است. تفاوت در طول این دوره تخصص دندانپزشکی در کشور آلمان دقیقا به گرایش انتخابی شما در تخصص دندانپزشکی بستگی دارد. برای مثال گرایش های زیبایی مدت زمان کمتری خواهند داشت و 2 سال برای آن‌ کفایت می‌کند ولی گرایش های جراحی مانند فک و صورت می‌تواند تا 5 سال ادامه داشته باشد. این دوره البته به صورت کلاس دائمی و برگزاری کلاس های اجباری در این کشور صورت نمی‌پذیرد؛ شما در این دوره تحصیلی به عنوان یک دستیار دندانپزشک در نزد یک دندانپزشک قدیمی و یکی از اساتید دانشگاه مورد نظر شما برای آموزش تخصص دندانپزشکی در کشور آلمان، انجام وظیفه خواهید کرد. 

حتی برای حضور در مطب و یا کلینیک نیز دانشگاه های مختلف قوانین و مقررات خاص خود را دارند و هر دانشگاه با دانشگاه های دیگر کمی متفاوت است. برای مثال در اکثر دانشگاه های آلمان برای گذراندن دوره های زیبایی، شما در طول دو سال تحصیل تخصص دندانپزشکی در کشور آلمان نیاز خواهید داشت که به صورت غیر حضوری و فقط در تایم های مشخصی در کلینیک و یا مطب دندانپزشک حضور داشته باشید. 

در بسیاری از مواقع این حضور شما به 4 دوره 10 تا 12 روزه در طول این 4 ترم تقسیم می‌شود که باید در سمینارها و سخنرانی های چهره به چهره و تمارین عملی مورد نیاز شرکت نمایید. البته این برای تخصص های مختلف و دانشگاه های مختلف می‌تواند متفاوت باشد.

در پایان نیز بعد از اخذ مدرک تخصص دندانپزشکی در کشور آلمان، شما می‌توانید طبابت خود را در این کشور آغاز نمایید. البته در پایان دوره آموزش تخصص دندانپزشکی در کشور آلمان از شما آزمون جامعی نیز اخذ می‌نمایند که جواز کار شما را مطابق آن صادر نمایند. شما همچنین می‌توانید برای ایجاد شرایط بهتر در زمان تحصیل در تخصص دندانپزشکی، با مجوز دندانپزشکی عمومی خود فعالیت کرده و سابقه کاری خود را در این زمینه افزایش دهید.

سر فصل دروس دندانپزشکی در آلمان (عمومی و تخصصی)

در طول 10 ترم تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آلمان محتوای آموزشی به طور دقیق تقسیم بندی شده و شما در هر دوره با درس ها و واحدهای عمومی و اختصاصی خاصی مواجه خواهید شد و آن‌ها را پاس خواهید کرد.

شما در ترم 1 تا 4 بیشتر بر محتوای علمی مربوط به آناتومی، بافت شناسی، شیمی، فیزیک، بیوشیمی و فیزیولوژی را پاس خواهید کرد و مقدماتی از دندانپزشکی را نیز سپری خواهید کرد. در ترم های 4 و 5 دانشجویان رشته دندانپزشکی در کشور آلمان بیشتر با دندانپزشکی آشنا خواهند شد و دوره های فانتوم 1 و 2 را  در این ترم ها سپری خواهند کرد. دوره های فانتوم 1 و 2 نیز بیشتر به مفاهیم کار شده در پایان نامه تحصیلی دانشجویان رشته دندانپزشکی در کشور آلمان مربوط خواهد بود که دانشجویان باید محتوایی از پروتز، ترمیم دندان و ارتودنسی را در آن‌ها مرور نمایند.

ترم 6 از دوره دندانپزشکی در کشور آلمان بیشتر به جنبه های بنیادین پزشکی عمومی بر می‌گردد. موارد و واحدهای وابسته به موضوعات پزشکی عمومی، آسیب شناسی خاص، پزشکی داخلی، فارماکولوژی بالینی، میکروبیولوژی و بهداشت برای دانشجویان رشته دندانپزشکی در کشور آلمان تدریس خواهد شد. دوره های شبیه سازی دندانپزشکی و آماده سازی دانشجویان این رشته برای تماس با بیماران و برای طول مدت درمان آن‌ها در این ترم آغاز شده و دانشجویان رشته دندانپزشکی در آلمان برای این موارد به طور کامل آماده خواهند شد.

ترم 7 تا 10 که به مرحله بالینی در رشته دندانپزشکی در کشور آلمان معروف می‌باشد بیشتر به بخش های عملی کار دانشجویان در درمانگاه ها و کلینیک های دندانپزشکی زیر نظر اساتید و پزشکان با تجربه خواهد گذشت. 

با این سبک از تدریس رشته دندانپزشکی در کشور آلمان، دانشجویان باید خود را برای حدود 35 ساعت کلاس اجباری در هفته آماده نمایند تا برای آزمون نهایی جامع دندانپزشکی در این کشور آماده شوند. این قوانین و مقررات برای همه دانشگاه های دندانپزشکی در کشور آلمان تقریبا مشابه هم بوده و از طریق وزارت بهداشت و درمان این کشور برای دانشگاه ها وضع می‌شود. در طی گذشت ترم های تحصیلی در رشته دندانپزشکی در کشور آلمان دانشجویان باید آزمون هایی را نیز پشت سر بگذارند که در زیر همراه ارائه تمام واحدهای درسی دندانپزشکی در کشور آلمان به آن‌ها نیز اشاره خواهیم نمود.

ترکیب برنامه تحصیلی در رشته دندانپزشکی در کشور آلمان مطابق با موارد زیر خواهد بود:

در دوره مقدماتی دوره تحصیلی دندانپزشکی در کشور آلمان که ترم های 1 تا 5 تحصیلی در این رشته را شامل می‌شود به واحدهای تخصصی دندانپزشکی زیر مربوط خواهد شد

 • دوره مقدماتی، اصطلاحات پزشکی، شیمی دندانپزشکی، فیزیک برای دندانپزشکان I، فیزیک برای دندانپزشکان II، 
 • زیست شناسی سلولی I که شامل موارد روبرو خواهد بود : فیزیولوژی I، سمینار و سخنرانی، فیزیولوژی عملی، فیزیولوژیک شیمی، سخنرانی، کاربرد فیزیولوژیکی شیمیایی، 
 • زیست شناسی سلولی II که شامل موارد روبرو خواهد بود: فیزیولوژیک شیمی، سخنرانی دوم، فیزیولوژیک شیمی II عملی، آناتومی، آناتومی میکروسکوپیک
 • و برخی درس های میان رشته‌ای مانند فیزیولوژی III عملی، آناتومی ماکروسکوپی

 واحد های عمومی نیز در این ترم ها شامل موارد زیر خواهد بود:

 • واژه شناسی
 • زیست شناسی
 • مواد (درمان کلی دندانپزشکی و پروتز دندان)
 • علم شیمی
 • فیزیک
 • آناتومی
 • جنین شناسی
 • بیوشیمی
 • در این مرحله از رشته دندانپزشکی در کشور آلمان دوره های آموزشی زیر را نیز برای دانشجویان در نظر می‌گیرند:
 • پروپوفیز دندانپزشکی 
 • فیزیک و شیمی کاربردی
 • دو دوره فانتوم در پروتز دندان
 • دوره تخلیه آناتومی
 • میکروسکوپ و دوره آناتومی
 • فیزیولوژی و بیوشیمی عملی

پس از پایان ترم دوم و در برخی از دانشگاه های دندانپزشکی در کشور آلمان در ترم سوم یک آزمون در علوم طبیعی شامل سوالات فیزیک، شیمی و زیست شناسی از دانشجویان اخذ می‌شود.

پس از پایان ترم پنجم نیز آزمون اولیه دانشجویان رشته دندانپزشکی در کشور آلمان برگزار خواهد شد که شامل موارد آناتومی، فیزیولوژی، شیمی فیزیولوژی و پروتز دندانی خواهد بود. قبولی در این آزمون و کسب نمره مناسب در آن برای ادامه تحصیل دانشجویان رشته دندانپزشکی در کشور آلمان لازم خواهد بود.

ترم 6 تا 10 که مربوط به مطالعات بالینی دانشجویان رشته دندانپزشکی در کشور آلمان خواهد بود، بیشتر درس های تخصصی دندانپزشکی را شامل خواهد شد و کمتر در آن‌ها به درس های عمومی پرداخته می‌شود. کارهای عملی و تمرین های بیمارستانی از ملزومات اصلی این ترم ها خواهد شد.

 • آسیب شناسی عمومی
 • آسیب شناسی ویژه
 • جراحی روی دندان ها، دهان و فک
 • ارتوپدی فک
 • بیماری های دندان، دهان و فک
 • حفاظت از دندان ها، 
 • جایگزینی دندان ها
 • درمان بینی، گوش و گلو
 • بهداشت
 • میکروبیولوژی پزشکی
 • طب داخلی
 • فارماکولوژی
 • جراحی فک
 • حرفه دندانپزشکی
 • مطالعات حرفه ای
 • درمان های شیمیایی و بالینی
 • میکروب شناسی و ایمونولوژی
 • دندانپزشکی ترمیم و پروتز دندانی
 • رادیولوژی و حفاظت تابش
 • ارتودنسی
 • نوروپاتولوژی

 و در این ترم ها دروس عمومی اخلاق، تاریخ پزشکی، پزشکی شغلی و بهداشت شغلی و روش های تحقیق فیزیکی برای دانشجویان رشته دندانپزشکی در کشور آلمان تدریس خواهد شد و در پایان نیز آزمون جامع دندانپزشکی برای ورود به این شغل از دانشجویان دندانپزشکی اخذ خواهد شد.

دانشگاه های رشته دندانپزشکی آلمان

لیست دانشگاه های دندانپزشکی در کشور آلمان مطابق زیر است:

دانشگاه هیلدلبرگ

University Heidelberg

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلان مونیخ

Ludwig Maximilians University Munchen

دانشگاه فرانکفورت مینه سوتا

University Frankfurt am Main

دانشگاه هومبولت زو برلین

Humboldt University Zu Berlin

دانشگاه مونستر

University Munster

دانشگاه بن

University Bonn

دانشکده پزشکی هانوور

Hannover Medical School

دانشگاه ابرهارد توبینگن

Eberhard Krls University Tubingen

دانشگاه هامبورگ

University of Humburg

دانشگاه آلبرت لودویک فرایبورگ

Albert Ludwigs University Freiburg

دانشگاه آخن RWTH

RWTH Aachen University

دانشگاه کلن

University of Cologne

دانشگاه ارلانگن نورنبرگ

University Erlangen Nurnberg

دانشگاه یولیوس ماکسیمیلان ولفسبورگ

Julius Maximilians University Wuerzburg

دانشگاه گوتینگن

University of Gottingen

دانشگاه کریستین آلبرشت کیل

Christian Albrecht University Zu Kiel

دانشگاه اولم

University Ulm.

دانشگاه دوسلدورف

University Dusseldorf

دانشگاه یوهانس گوتنبرگ، ماینز

Johannes Gutenberg University Mainz

دانشگاه روستوک

University of rostock

دانشگاه پزشکی برلین

Charite University Medicine Berlin

دانشگاه مونیخ

University of Munich

دانشگاه گریفسوالد

University of Greifswald

دانشگاه بیلیفلد

Bielefeld University

دانشگاه ینا

University Jena

دانشگاه سائر لندز

University des Saarlandes

دانشگاه روهر بوخوم

Ruhr University Bochum

دانشگاه مارتین لوتر هاله ویتنبرگ

Martin Luther University Halle Wittenberg

دانشگاه گیسن

University Giessen

دانشگاه رگنسبورگ

University of Regensburg

دانشگاه لایپزیگ

University of Leipzig

دانشگاه دویسبورگ اسن

University of Duisburg Essen

فیلیپس دانشگاه ماربورگ

Philipps University Marburg

 

البته علاوه بر موارد بالا برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آلمان کالج ها و دانشکده های غیر دولتی و خصوصی دیگری هم موجود است که احتمالا کیفیت لازم را نداشته و مورد تایید اتحادیه اروپا و حتی وزارت بهداشت ایران نیز نخواهند بود.  دانشگاه های ذکر شده برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آلمان نیز هر کدام از کیفیت متفاوتی برخوردار هستند؛ اما اکثر این دانشگاه ها در رتبه بندی ها و رنکینگ QS و سایر سایت های معتبر معمولا رتبه های زیر 200 در جهان را به خود اختصاص داده‌اند.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در آلمان

دندانپزشکی در آلمان

آلمان یکی از کشورهای مهم اقتصادی دنیا می‌باشد. اقتصاد این کشور در رتبه چهارم برترین اقتصادهای دنیا قرار گرفته است. از این نظر تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آلمان و زندگی در این کشور خیلی گران نخواهد بود. هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آلمان به موارد زیادی بستگی خواهد داشت که بسیاری از آنها ثابت و برخی نیز بسته به سبک زندگی خود فرد خواهد داشت. 

سبک زندگی شما شامل موارد زیادی خواهد بود؛ مثلا شما می‌توانید از وسایل حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس استفاده نمایید و یا اینکه از تاکسی و یا دوچرخه برای رفت و آمد استفاده کنید. برای صرف غذاها بیشتر اوقات را در رستوران ها سپری نمایید و یا از غذای خانگی استفاده کنید. همه این‌ها می‌تواند در هزینه کلی تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آلمان موثر باشد. 

برای مثال رفت و آمد با دوچرخه می‌تواند چیزی حدود 15 تا 20 یورو هزینه در ماه برای شما داشته باشد در حالی که این هزینه برای رفت و آمد با تاکسی در ماه حدود 50 تا 60 یورو خواهد بود.

شهریه دانشگاه های دولتی آلمان برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در این کشور حدود 250 تا 400 یورو بسته به نوع دانشگاه و شهر آن متغیر است. اگر شما قصد اقامت در خوابگاه دانشگاه خواهید داشت هزینه مسکن شما به کم‌‌ترین حد خود خواهد رسید و با در نظر گرفتن هزینه غذا، حدود 200 تا 250 یورو در ماه خواهد بود. البته این هزینه برای اقامت در خانه های اجاره‌ای در سطح شهر به عددی معادل 750 تا 850 یورو می‌رسد. 

دانشگاه های غیر دولتی و خصوصی نیز خدمات آموزش دندانپزشکی در کشور آلمان را برای دانشجویان خارجی ارائه می‌نمایند که تحصیل در این مراکز بسیار گران خواهد بود. دانشگاه های دولتی نیز بستگی به امکانات خود و مواد مورد استفاده در طول دوره تحصیل دندانپزشکی در کشور آلمان کمی از نظر هزینه با هم تفاوت خواهند داشت. 

تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آلمان علاوه بر هزینه های معمول و جاری زندگی و شهریه های دانشگاه و … هزینه های دیگری را نیز در پی خواهد داشت که به مواد مورد استفاده در طول زمان تحصیل در این رشته مربوط می‌شود. برای مثال شما در هنگام تحصیل در بخش پیش بالینی رشته دندانپزشکی در کشور آلمان که به 5 ترم اول این دوره اطلاق می‌شود، به چیزی حدود 1100 تا 1200 یورو هزینه نیاز خواهید داشت. در این بخش از آموزش دندانپزشکی در کشور آلمان مواد مختلفی برای آموزش در کلینیک های و قسمت های عملی آموزش مورد استفاده دانشجویان قرار می‌گیرند که هزینه های آن‌ها به عهده خود دانشجو خواهد بود. 

در قسمت های آموزش های بالینی شما واحدهای عملی بیشتری را سپری خواهید کرد و مواد مورد استفاده در این بخش از تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آلمان کمی بیشتر از بخش پیش بالینی خواهد بود. در 5 ترم دوم که به بخش بالینی شهرت دارد، شما به چیزی حدود 1500 تا 1600 یورو سرمایه برای هزینه در بخش مواد آزمایشگاهی و عملی رشته دندانپزشکی خواهید داشت. 

در طول هر ترم علاوه بر مواد اصلی آموزش دندانپزشکی در کشور آلمان شما مواد دیگری نیز از قبیل دریل، ماشین آلات فرز و تراش دندان، دندان مصنوعی و از این قبیل مواد نیز خواهید داشت که این موارد هم می‌توانند حدود 200 یورو هزینه برای شما در طول هر ترم داشته باشد. البته معمولا دانشگاه های دولتی کشور آلمان در رشته دندانپزشکی عمومی در این کشور، یک برآورد هزینه نهایی برای تهیه مواد مصرفی شما در طول مدت تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آلمان به شما ارائه خواهند کرد که این عدد برای دانشگاه های مختلف تقریبا 9000 تا 10000 یورو خواهد بود. این عدد کل زمان تحصیل شما در طول 10 ترم آموزشی در رشته دندانپزشکی در کشور آلمان را شامل می‌شود. 

هزینه های بیمه و خدمات درمانی و استفاده از اینترنت نیز به طور ماهانه حدودا 200 تا 250 یورو هزینه را برای شما به دنبال خواهد داشت. در مجموع این هزینه های و برآورد نهایی بسته به سبک زندگی شما در هنگام تحصیل در این کشور دارد.

البته برخی کمک هزینه های تحصیلی و اقامتی نیز موجود هستند که دانشجویان رشته دندانپزشکی در کشور آلمان می‌توانند از آن‌ها استفاده نمایند که معروف ترین آن‌ها مربوط به موسسه DAAD است که به دانشجویان ممتاز رشته دندانپزشکی در کشور آلمان 300 دلار کمک هزینه ماهانه اهدا می‌نماید. شما در هنگام ثبت نام برای دانشگاه در رشته دندانپزشکی می‌توانید در سایت این موسسه نیز ثبت نام به عمل آورده و پیگیر کمک هزینه مالی آن شوید.

هزینه تحصیل در کشور آلمان در تمام دانشگاه‌ها و تمام مقاطع تحصیلی رایگان است.

یکی از مزیت‌های تحصیل دندانپزشکی در آلمان رایگان بودن هزینه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور است. از این رو داوطلبان زیادی برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کشور آلمان با یکدیگر رقابت می‌کنند. دانشگاه‌های آلمان جزء بهترین دانشگاه‌های جهان در زمینه آموزش و تحقیقات هستند. دانشکده‌های دندان‌پزشکی آلمان در سراسر جهان از شهرت بسیار زیادی برخوردار هستند. دانشجویانی که مدرک دندانپزشکی خود را از یکی از دانشگاه‌های آلمان دریافت می‌کنند، می‌توانند در اکثر کشورهای پیشرفته جهان مشغول به کار شوند و به عنوان یک دندانپزشک فعالیت حرفه ای خود را آغاز کنند زیرا مدارک دندان‌پزشکی دانشگاه‌های آلمان در سراسر جهان از اعتبار بسیار بالایی برخوردار هستند.

علاوه بر رایگان بودن هزینه‌های تحصیل در آلمان، هزینه‌های زندگی دانشجویی در آلمان نیز بسیار مقرون به صرفه است. میانگین هزینه زندگی دانشجویی در کشور آلمان 8600 تا 900 یورو در ماه خواهد بود. هزینه زندگی در کشور آلمان نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار کمتر است. ضمن اینگه دانشجویان اجازه کار پاره وقت نیز خواهند داشت.

جزئیات هزینه‌های زندگی در کشور آلمان:

 • اجاره بها خوابگاه: 250 تا 350 یورو در ماه
 • خورد و خوراک: 170یورو در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 70 یورو در ماه.

پذیرش دندانپزشکی در آلمان

اخذ پذیرش تخصص دندانپزشکی در آلمان

نحوه اخذ پذیرش برای تخصص دندانپزشکی در کشور آلمان می‌تواند برای افراد مختلف بسیار متفاوت و چالش برانگیز باشد. کشوری که شما از آن مدرک تحصیلی دندانپزشکی عمومی خود را دریافت کرده‌اید در این امر تاثیر به‌سزایی دارد. در درجه اول تطابق مدرک دندانپزشکی عمومی شما با مدرک دندانپزشکی در کشور آلمان اهمیت پیدا می‌کند. اگر شما دوره آموزش عمومی دندانپزشکی خود را در آلمان و یا کشورهای اتحادیه اروپا گذرانده باشید، احتمالا مشکلی از این بابت نخواهید داشت و برای اخذ پذیرش فقط به آزمون جامع دندانپزشکی خواهید داشت که احتمالا آن را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اید. اما برای دانشجویان غیر این کشورها واحدهای پاس شده و موارد مختلف دیگر باید مورد بررسی قرار گیرند. 

از مواردی که می‌تواند باعث عدم تطابق دندانپزشکی عمومی شما با دندانپزشکی عمومی در کشور آلمان باشد عبارت است از:

 • دوره آموزش دندانپزشکی عمومی شما در کشور ثالث حداقل یک سال کمتر از مدت این دوره در دانشگاه های دندانپزشکی آلمان باشد.
 •  موضوعات و واحدهای گذرانده شده توسط شما تفاوت فاحش و زیادی با موضوعات و واحدهای موجود در دانشگاه های دندانپزشکی آلمانی باشد.
 • در کشور ثالث آموزش ها و مهارت های عملی مورد نیاز برای دندانپزشکی و پزشکی برای بازار کار ارائه نشده باشد. در واقع شما برای محیط کار آماده نشده باشید و تمرین لازم برای این امر را نداشته باشید.
 • ممکن است عناوین دروس ارائه شده مشابه باشد اما محتویات و سرفصل های آموزشی با سرفصل های آموزشی دانشگاه های آلمان متفاوت باشد. یا مدت زمان و ساعات شرکت در کلاس های درس نسبت به مشابه آن برای دانشگاه های آلمان بسیار کمتر باشد.

البته در موارد نادری برای اثبات مهارت های لازم فردی برای دندانپزشکی عمومی توسط یک آزمون برای اتباع اتحادیه اروپا (EEA) یا یک کشوری که با این مرکز قرارداد داشته باشد، اخذ شده و نتیجه این آزمون ملاک سنجش آن‌ها برای دانشگاه های آلمان قرار خواهد گرفت.

البته در اگر شما زمان کافی برای اثبات مهارت های خود داشته باشید، این امر در نهایت امکان پذیر خواهد بود و البته برای برخی از دانشگاه ها، مخصوصا دانشگاه های غیر دولتی پول نیز می تواند مشکل گشا باشد. حتی شاید لازم باشد که شما برای اثبات این امر برای وزارت بهداشت و درمان آلمان از یک وکیل مناسب استفاده نمایید. دولت آلمان البته یک آزمون نیز برای معدل سازی مدرک دندانپزشکی عمومی با مدرک دانشگاهی خود آلمان برگزار می نماید که شما می توانید در این آزمون ها نیز شرکت نمایید.

شما بعد از عبور از این مرحله و با داشتن مدرک زبان آلمانی، که البته اجباری نمی‌باشد داشتن مدرک زبان انگلیسی نیز می‌تواند کافی باشد، می‌توانید در گرایش های مختلف تخصص دندانپزشکی در کشور آلمان مشغول به تحصیل شوید. در مرحله بعد شما باید به عنوان یک دستیار دندانپزشک در کلینیک ها و در نزد اساتید مشخصی مشغول به فعالیت و آموزش تخصص خود شوید. دقت داشته باشید که وزارت بهداشت آلمان برای تحصیل تخصص دندانپزشکی در کشور آلمان هر ساله کلینیک ها و پزشک هایی را معرفی می‌نماید تا کارجویان و علاقه‌مندان به دریافت تخصص می‌توانند با آن‌ها تماس گرفته و نزد آنان مشغول به تحصیل تخصص دندانپزشکی و آموزش مهارت های لازم شوند. دقت داشته باشید که در برخی از دانشگاه های آلمان ممکن است 2 سال سابقه کاری نیز ملاک پذیرش در تخصص دندانپزشکی در آن‌ها باشد.

شما با انتخاب یک پزشک شروع به تحصیل در تخصص دندانپزشکی در کشور آلمان خواهید کرد و بعد از اتمام دوره و گزارش پزشک معتمد وزارت بهداشت آلمان، شما نائل به دریافت مدرک تخصص دندانپزشکی خواهید شد. البته پزشک های مورد تایید وزارت بهداشت مستقیما زیر نظر این وزارت خانه نخواهند بود. آن‌ها همکار مستقیم دانشگاه های دولتی و غیر دولتی در آلمان می‌باشند، یا برخی از اساتید این دانشگاه ها هستند. در بسیاری از مواقع نیز شما می‌توانید در کلینیک خود دانشگاه این دوره را بگذرانید. 

البته نکته بسیار مهمی که در این‌جا بارز خواهد بود، امکان طبابت شما در حین این دوره آموزشی در کشور آلمان خواهد بود. برای این کار دولت آلمان راهکارهای مختلفی را پیش روی شما قرار داده است. ارائه مدارک موقت طبابت، ارائه مدارک طبابت محدود و یا اخذ جواز رسمی دائمی طبابت در کشور آلمان از این موارد می‌باشند. احتمالا اخذ یکی از این مجوزها برای شما لازم خواهد بود تا در طول دو سال آموزش تخصص دندانپزشکی در کشور آلمان بتوانید هزینه های جاری زندگی خود را نیز برآورده نمایید. دولت آلمان به محض اثبات توانایی های شما در امر دندانپزشکی، در این امر با شما همکاری لازم را خواهد کرد.

اخذ پذیرش دندانپزشکی عمومی در آلمان

برای پذیرش در رشته دندانپزشکی در کشور آلمان شما نیاز خواهید داشت که مستقیما با دانشگاه مربوطه مکاتبه نمایید. اما اکثر دانشگاه های آلمان مخصوصا دانشگاه های دولتی دندانپزشکی در کشور آلمان شرایط یکسانی برای پذیرش دانشجویان خارجی در گرایش دندانپزشکی دارند. مدارک لازم و موارد مورد نیاز در آن‌ها تقریبا یکسان است. 

برای ثبت درخواست پذیرش شما نیاز به مدارک عمومی خواهید داشت. این مدارک عبارت خواهند بود از نمرات و پرونده کامل درسی دیپلم و پیش دانشگاهی برای شما، رزومه علمی شما، در صورتی که به دانشگاه رفته باشید نمرات و مدارک ترجمه شده تحصیل در دانشگاه را لازم خواهید داشت، اسکن هایی از پاسپورت و مدارک شناسایی، معرفی نامه هایی از طرف اساتید دانشگاه قبلی، فرم هایی که باید آن‌ها را به‌صورت آنلاین پر کنید و مدرک زبان انگلیسی در صورت وجود.

شما بعد از ارسال مدارک مورد نظر هر دانشگاه برای پذیرش در رشته دندانپزشکی در کشور آلمان، باید منتظر داوری هیئت آموزشی دانشگاه باشید. در وهله اول اگر شما مدارک خود را از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، لیختن اشتاین، نروژ و سوییس برای پذیرش در رشته دندانپزشکی فرستاده باشید، نمرات و درس های گذرانده شده شما در دوره متوسط مورد قبول واقع شده و شما برای تست زبان آلمانی دعوت خواهید شد. اما در صورتی که از کشورهای دیگر این دعوت نامه ارسال شده باشد، نمرات و واحدهای گذرانده در دوره متوسطه شما مورد پذیرش دانشگاه های معتبر دندانپزشکی در کشور آلمان واقع نخواهد شد. البته این موارد برای دانشگاه های دولتی و معتبر دندانپزشکی در کشور آلمان صادق است وگرنه دانشگاه های خصوصی و آزاد در آلمان نیز وجود دارند که با دریافت هزینه بالا شاید نیاز به بسیاری از این مدارک نیز نداشته باشید.

داشتن یک زمینه علمی خوب در علوم زیست شناسی، شیمی و فیزیک می‌تواند برای شما یک برگ برنده‌ی مثبت برای ورود به رشته دندانپزشکی در کشور آلمان باشد. البته این موارد فقط از نظر شخصی برای شما اهمیت داشته و مدرک رسمی برای پذیرش در رشته دندانپزشکی در کشور آلمان محسوب نمی‌شود.

دانش‌آموزان پس از ثبت نام و ارسال مدارک برای اخذ پذیرش در دندانپزشکی در کشور آلمان با دو چالش روبرو خواهند بود. چالش اول مربوط به مدرک زبان آلمانی و چالش دوم هم مربوط به دروس متوسطه لازم برای اخذ پذیرش در دندانپزشکی خواهد بود. چالش اول با مدرک زبانی سطح B1 و چالش دوم به 1 الی 2 سال کلاس مقدماتی در کالج های آلمان نیاز خواهد داشت.

با توجه به اینکه تدریس رشته دندانپزشکی در کشور آلمان به زبان آلمانی خواهد بود همه دانشجویان حتی آنانی که به زبان انگلیسی مسلط هستند، نیاز است که مدرک زبان آلمانی را قبل از ورود به دانشگاه مورد نظر خود کسب نمایند. این آزمون برای دانشجویان غیر آلمانی برگزار می‌شود. 

این یک مدرک زبان آلمانی است که توسط موسسه معروف گوته برگزار می‌شود. البته در برخی کشورهای دیگر نیز این آزمون تحت لیسانس گوته برگزار می شود. این مدرک تحصیلی به سطح های مختلفی تقسیم می‌شود که سطح مدرک لازم برای دانشجویان رشته دندانپزشکی در کشور آلمان سطح B1 است. البته هر کدام از دانشگاه های این کشور، آزمون ها و معیارهای مختلفی برای کسب درجه مطلوب در زبان آلمانی برای دانشجویان ارائه می‌نمایند که حتی این روش برای دانشگاه های بسیار مطرح نیز صادق است. DSH یکی از این آزمون ها می‌باشد که برخی از دانشگاه های دولتی آلمان از این آزمون برای تعیین سطح زبان آلمانی دانشجویان استفاده می‌کنند.

با کسب این مدرک آکادمیک زبان آلمانی کار برای دانش‌آموزان عضو کشورهای اتحادیه اروپا تمام شده خواهد بود و آن‌ها می‌توانند برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آلمان وارد دانشگاه های این کشور شوند. اما برای دانشجویان بقیه کشورها هنوز یک مرحله دیگر باقی مانده است. برای کسانی که مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی آن‌ها مورد پذیرش وزارت بهداشت و درمان کشور آلمان قرار نمی‌گیرد، نیاز خواهد بود که برخی از دروس را به عنوان پیش نیاز سپری نمایند. این دروس در اکثر مواقع شامل دروس ریاضی و شیمی و در برخی مواقع فیزیک نیز خواهد بود. طول این دوره در اکثر مواقع 1 سال می‌باشد و همین 1 سال برای دانشجویان کافی می‌باشد اما در برخی مواقع ممکن است تا 2 سال نیز به طول بکشد. 

شما بعد از پایان این دوره باید در یک آزمون منابع طبیعی شرکت نمایید و در آن نمره قبولی کسب کنید. این آزمون  به آزمون Test für Ausländische Studierende یا TeasAS معروف است. دقت نمایید که همه دانشگاه ها این دوره را ارائه نمی‌کنند و ممکن است شما مجبور شوید در شهر دیگری و کالج دیگری این دوره را سپری نمایید.  

آزمون TestAS

در زمان ثبت نام دانشجویان خارجی و آن‌هایی که ساکن کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیستند، در رشته دندانپزشکی در کشور آلمان، وزارت بهداشت و درمان گواهینامه‌های دیپلم و پیش دانشگاهی این افراد را که از کشورهای خودشان اخذ شده است، به رسمیت نمی‌شناسد؛ بنابراین این دانشجویان برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آلمان نیاز خواهند داشت تا برخی از دروس دوره متوسطه را مطابق با نظام آموزشی این کشور در یکی از کالج های این کشور به طور رایگان سپری کرده و در نهایت برای سنجش در یک آزمونی شرکت نمایند. این آزمون که برای سنجش درس های پیش نیاز سپری شده برای ورود به رشته دندانپزشکی در کشور آلمان برگزار می‌شود، به آزمون TestAS معروف است که خلاصه شده عبارت Test für Ausländische Studierende به معنی “آزمونی برای دانشجویان خارجی” می‌باشد. این آزمون در واقع یک آزمون تطبیقی برای متقاضیان خارجی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا است که می‌خواهند مطالعات کارشناسی در یک دانشگاه آلمانی انجام دهند. این آزمون نیاز به هیچ دانش اولیه‌ای برای شما ندارد و هیچ جنبه شخصیتی، انگیزه و یا منافع شما از تحصیل در آلمان در آن اندازه‌گیری نمی‌شود.

شما بدون سپری کردن این آزمون از شانس بسیار کمی برای اخذ پذیرش دندانپزشکی در کشور آلمان برخوردار خواهید بود و داشتن نمره قبولی در این آزمون می‌تواند شانس شما را به شدت برای قبولی در رشته دندانپزشکی افزایش دهد. البته شاید به نظر برسد که این یک سد محکم در برابر دانشجویان خارجی و یک نوع تبعیض برای آن‌ها می‌باشد؛ اما در واقع این طور نیست. شما در صورت کسب نمره بالا در این آزمون، می‌توانید شانس خود را برای اخذ پذیرش دندانپزشکی و اخذ پذیرش پزشکی حتی از دانشجویانی که امکان شرکت در این آزمون را ندارند بالاتر ببرید و نمره این آزمون تبدیل به یک موهبت بزرگ برای شما خواهد شد.

در واقع ماهیت TestAS نیز به توانایی شناختی شما برای مطالعه موفقیت آمیز و تحصیل موفقیت آمیز در آلمان خواهد بود. در واقع دولت آلمان با برگزاری این آزمون توانایی شما را در امکان تحصیل در کشور خود می‌سنجد و در صورت قبولی شما، به شما ایمان آورده و از این نظر شما را یک دانشجوی مستعد برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آلمان می‌داند.

کاربرد بسیار مهمی که TestAS می‌تواند برای شما داشته باشد، سنجش میزان توانایی شما در دروس مختلف و در نتیجه انتخاب یک گرایش عالی و بهترین گرایش در رشته دندانپزشکی تخصصی برای شما است. البته این مسئله برای دانشگاه های دولتی کشور آلمان خیلی اهمیت بالایی ندارد و آن‌ها فقط به نمره نهایی این آزمون توجه می‌کنند.

در نظر داشته باشید که این آزمون به هیچ وجه به عنوان یک مدرک زبان آلمانی برای شما نخواهد بود.

لطفا توجه داشته باشید که مشارکت در TestAS تنها از طریق ثبت نام در وب سایت TestAS امکان پذیر است. در این وب سایت، شما قادر خواهید بود تاریخ تست، مکان های مراکز آزمایش در آلمان و خارج از کشور و اطلاعات مربوط به محتویات و ساختار آزمون را ببینید. 

نحوه بارم بندی TestAS به گونه‌ای است که بر حسب کسب نمرات مختلف، امتیاز تشویقی برای پذیرش در رشته دندانپزشکی در کشور آلمان را بدست خواهید آورد و مختص همه دانشجویان نیست. TestAS برای دانش‌آموزان خارجی طراحی شده است که مایل به دنبال یک دوره پایه‌ای در یک دانشگاه آلمانی هستند.

افرادی که واجد شرایط شرکت در آزمون TestAS نیستند و از امتیاز تشویقی این آزمون محروم خواهند بود، عبارتند از:

 •  شهروندان اتحادیه اروپا
 •  شهروندان EEA
 •  دانشجویان خارجی که قبلا دارای مدرک تحصیلی دانشگاهی هستند، برای مثال کارشناسی یا کارشناسی ارشد
 • دانش‌آموزان خارجی که مایل به تکمیل مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا در JGU هستند
 •  شهروندان آلمانی که برای دوران تحصیل متوسطه از آلمان خارج شده‌اند و دیپلم خارجی دارند.

تست asمی‌تواند به دو زبان آلمانی یا انگلیسی اخذ شود که انتخاب این مورد به عهده خود شما خواهد بود. این آزمون از ماژول های مختلفی تشکیل شده است که مطابق موارد زیر است:

 • ماژول اصلی یا تست هسته : که به توانایی های افراد برای همه دوره ها و رشته ها برمی‌گردد و بیشتر جنبه عمومی TestAs را شامل می‌شود.
 • تست های موضوعی خاص: این ماژول از TestAS به توانایی های موضوعی و دوره های خاص مربوط به رشته انتخابی شما، در این‌جا دندانپزشکی در کشور آلمان، بر‌می‌گردد.

چهار ماژول خاص موضوعی عبارتند از:

 • اقتصاد
 • مهندسی
 • علوم انسانی، مطالعات فرهنگی و علوم اجتماعی
 • ریاضیات، علوم رایانه و علوم طبیعی
 •  

این آزمون نه فقط در آلمان بلکه در بسیاری از موسسات مختلف در کشورهای مختلف قابل اخذ است. حتی در ایران نیز شما می‌توانید در این آزمون شرکت نمایید. این آزمون هر ساله در دو نوبت در زمان های مختلف برگزار می‌شود که بسته به زمان مناسب ثبت نام خود بهترین نوبت را برای خود می‌توانید انتخاب نمایید.

شما مجاز به تکرار تست هر چند بار که دوست دارید هستید؛ با این حال توجه داشته باشید که TestAS دانش و مهارت هایی که می‌توان در کوتاه مدت به دست آورد و آموزش داد را مورد سنجش قرار می‌دهد، اما توانایی های شناختی نسبتا جامع را اندازه‌گیری نمی‌کند. به همین دلیل بعید است که شما یک نتیجه بسیار بهتر در یک آزمون نوبت بعد از آن به دست آورید.

برای شرکت در آزمون TestAs شما به حداقل مدرک زبان B1 نیاز خواهید داشت که این درجه بندی برای زبان های مختلف و حتی اشتراکی از زبان ها ارائه می‌شود. البته این آزمون در حال حاضر مبتنی بر کاغذ اخذ می‌شود و توانایی کار با کامپیوتر برای آن ملاک نخواهد بود.

در هنگام برگزاری این آزمون شما مجاز به استفاده از هیچ وسیله‌ای اعم از جزوه یا ماشین حساب نخواهید بود و حدود 5 هفته قبل از آزمون نیز مهلت خواهید داشت که در آن ثبت نام نمایید. ثبت نام به صورت اینترنتی انجام گرفته و هزینه ثبت نام نیز برای کشورهای مختلف متفاوت خواهد بود. 

برای تهیه منابع مورد نیاز برای مطالعه جهت آمادگی برای TestAS ابتدا باید زبان مورد نظر خود، انگلیسی یا آلمانی را انتخاب نمایید و سپس متناسب با آن منابع خود را تهیه نمایید. منابع مختلفی برای موضوعات خاص TestAS تعریف شده است اما برای آزمون هسته آن منابع دقیقی وجود ندارد و شما می‌توانید از سایت‌های اینترنتی برای این امر کمک بگیرید. البته نمونه سوالاتی از این آزمون نیز در سایت های مختلف اینترنتی ارائه می‌شود که شما می‌توانید از آن‌ها برای آمادگی بیشتر و بالا بردن شانس خود جهت پذیرش در رشته‌ی دندانپزشکی در کشور آلمان استفاده نمایید.

تحصیل دندان‌پزشکی در آلمان و دریافت ویزا

وقتی صحبت از بهداشت دهان و دندان می‌شود، دندان‌پزشکان آلمان، متخصص شماره یک بهداشت هستند که دارای دانش به‌روز هستند. آن‌ها نقش مهمی در کمک به حفظ بهداشت دهان و دندان، جلوگیری از بیماری لثه و لبخند سالم و درخشان دارند؛ مانند سایر نقش‌ها درزمینهٔ پزشکی، تقاضا برای دندان‌پزشکان در حال افزایش است.

خواه بخواهید یک متخصص بهداشت، جراح دندان‌پزشکی یا ارتودنسی شوید، این فرصت را خواهید داشت که در مقطع کارشناسی در رشته علوم دندان‌پزشکی و یا دکترا به منظور ایجاد بستری برای ایجاد دانش و مهارت در این زمینه تحصیل کنید.

افرادی که قصد تحصیل در رشته دندان‌پزشکی در آلمان را دارند می‌توانند همسر و فرزند زیر ۱۸ سال خود را بافاصله‌ی ۶ تا ۱۲ ماه با خود همراه کنند. به صورت هم‌زمان امکان ورود به کشور آلمان وجود ندارد و باید بعد از رسیدن به خاک آلمان دعوت‌نامه‌ای فرستاده شود. شخصی که به عنوان همراه در آلمان است حق کار کردن ندارد؛ اما حق تحصیل دارد. داشتن مدرک زبان A2 آلمانی توصیه می‌شود.

نحوه درخواست ویزای دانشجویی برای آلمان:

اگر به ویزای دانشجویی برای آلمان نیاز دارید، باید در اسرع وقت و حداقل سه ماه قبل از حرکت به کشور آلمان اقدام کنید. برای این کار باید با سفارت یا کنسولگری محلی آلمان در کشور خود تماس بگیرید.

اسنادی که معمولاً به آن‌ها نیاز دارید:

 • فرم درخواست تکمیل‌شده
 • پاسپورت معتبر
 • دو عکس
 • نامه‌ای که نشان می‌دهد شما توسط یک دانشگاه آلمان پذیرفته‌شده‌اید
 • متن سوابق تحصیلی
 • گواهی تسلط به زبان آلمانی یا اثبات اینکه شما قصد شرکت در یک دوره زبان در آلمان را دارید (اگر در حال تحصیل به زبان آلمانی هستید)
 • اثبات اینکه بودجه کافی برای تأمین هزینه زندگی خود در آلمان دارید (8700 یورو در سال که تقریباً 10،250 دلار آمریکا است)
 • گواهی نشان می‌دهد که شما بیمه درمانی خریداری کرده‌اید
 • اعلامیه اصالت اسناد ارسالی

 ممکن است لازم باشد اثبات کنید که سابقه کیفری ندارید. یکی از راه‌هایی که می‌توانید ثابت کنید بودجه کافی برای تحصیل در آلمان دارید، واریز یک پرداخت امنیتی به یک حساب مسدود شده است – این بدان معنی است که تا پس از ورود به آلمان نمی‌توانید پول را برداشت کنید.

اگر قصد دارید بیش از 90 روز در آلمان تحصیل کنید، باید به جای ویزای شینگن، برای ویزای ملی برای تحصیل اقدام کنید؛ زیرا ویزای شینگن فقط به شما اجازه می‌دهد سه ماه در آلمان بمانید.

علاوه بر ویزای دانشجویی، هنگام ورود باید درخواست اجازه اقامت دهید.

پس از ورود به کشور، باید ظرف دو هفته از ورود در اداره ثبت‌نام بیگانگان محلی (Bürgeramt یاEinwohnermeldeamt) ثبت‌نام کنید. در اینجا شما باید برای مجوز تحصیل درخواست تحصیل کنید.

مدارکی که شما نیاز دارید مشابه مدارک موردنیاز برای ویزا است:

 • اثبات بیمه سلامت معتبر خصوصی یا عمومی
 • گواهی ثبت‌نام از دانشگاه شما
 • اثبات بودجه کافی
 • پاسپورت معتبر
 • اگر ویزای فعلی داشته باشید
 • گواهی بهداشت (در صورت وجود)
 • قرارداد اجاره شما (در صورت وجود)
 • عکس گذرنامه بیومتریک (در صورت وجود)
 • هزینه اجازه اقامت (قبل از اطمینان از اینکه پول کافی آورده‌اید، نرخ فعلی را بررسی کنید)

اگرچه قبلاً به عنوان بخشی از درخواست دانشگاه از شما مدارک مهارت زبان خواسته شده است؛ اما برای کسب اجازه اقامت ممکن است لازم باشد این اطلاعات را مجدداً ارائه دهید. برای دوره‌هایی که به زبان آلمانی تدریس می‌شود، دانشجویان بین‌المللی باید نمره TestDaf یا DSH ارائه دهند، یا برای دوره‌های انگلیسی، باید نمره TOEFL یا IELTS ارائه دهید.

این اجازه اقامت دو سال اعتبار دارد و در صورت نیاز، باید قبل از انقضا تمدید شود. هزینه مجوزهای اقامت در ابتدا 100 یورو (120 دلار آمریکا) با هزینه حداکثر 96 یورو (115 دلار ~ آمریکا) برای هر دوره تمدید است.

دانشجویان اتحادیه اروپا / EEA (و همچنین نروژ، سوئیس، ایسلند و لیختن‌اشتاین) نیازی به اجازه اقامت ندارند؛ اما باید ظرف یک هفته از ورود خود، در Einwohnermeldeamt یا Bürgeramt (مرجع ثبت‌نام) محلی ثبت‌نام کنند. برای این کار به سند ثبت‌نام خود از دانشگاه خود احتیاج دارید.

دانشجویان اتحادیه اروپا همچنین باید ثابت کنند که به‌اندازه کافی پول (8700 یورو در سال)، بیمه درمانی قانونی در صورت زیر 30 سال و مهارت در زبان‌آموزشی دوره خود دارند. برخی از کشورها توافق‌نامه‌های دوجانبه‌ای با آلمان دارند، به این معنی که بیمه‌نامه‌های مربوط به کشور محل تحصیل دانشجو در آلمان قابل‌اجرا خواهد بود.

اگر هنوز برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان قبول نشده‌اید، می‌توانید درخواست ویزای متقاضی دانشجویی را در نظر بگیرید. به شما امکان می‌دهد سه ماه در آلمان بمانید تا به دنبال برنامه دانشگاهی در خاک آلمان باشید. اگر در این زمان ثبت‌نام نکرده‌اید، ممکن است بخواهید ویزای شما برای شش ماه تمدید شود؛ اما اینکه این ویزای داده شود یا خیر به اختیار مقامات ویزا است. پس از ثبت‌نام، ویزای متقاضی دانشجویی شما می‌تواند به ویزای ملی تبدیل شود. برای درخواست این نوع ویزا، باید مدرک درخواست خود را به یک دانشگاه آلمان ارائه دهید.

کار در آلمان با ویزای دانشجویی قانونی است، اما دانشجویان به تعداد روزهایی که می‌توانند کار کنند محدود می‌شوند. این هر سال 120 روز کامل یا 240 نیم روز است. (اگر به عنوان دستیار دانشجویی یا دستیار پژوهشی در دانشگاه خود شغل می‌گیرید، معمولاً بیش از محدودیت 120 روزه مشکلی ندارد. با این وجود، باید این کار را به اداره ثبت‌نام بیگانگان اطلاع دهید.) دانشجویان اتحادیه اروپا می‌توانند برای حداکثر تا 20 ساعت در هفته بدون نیاز به اجازه کار.

اگر می‌خواهید برای جستجوی کار در آلمان پس از مدرک خود در آلمان بمانید، دانشجویان بین‌المللی دارای مجوز اقامت می‌توانند آن را برای اقامت در آلمان تمدید کنند و تا 18 ماه پس از فارغ‌التحصیلی به دنبال کار باشند، به شرطی که شغل مربوط به رشته تحصیلی آن‌ها باشد.

فارغ‌التحصیلان کشورهای اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا می‌توانند بدون هیچ محدودیت و اجازه‌ای در جستجوی کار بمانند. پس از دو سال اشتغال در آلمان، می‌توان برای وضعیت اقامت دائم اقدام کرد. قطعاً سودمند است.

مدرک زبان ویزای تحصیلی آلمان

دندانپزشکی در آلمان

برای تحصیل در رشته‌های به زبان آلمانی حداقل مدرک B1 موردنیاز است. اگر هم قرار است در آلمان به زبان انگلیسی تحصیل کنید، باید دارای مدرک IELTS با نمره حداقل ۶.۵ و یا TOEFL با نمره ۸۰ الی ۱۲۰ باشید؛ البته نمره دقیق مدارک زبان انگلیسی را دانشگاه تأیید می‌کند و ملاک سفارت آلمان هم نمره موردنیاز دانشگاهی است که شما قرار است در آن تحصیل کنید. 

در اینجا فهرستی از دانشگاه‌های برتر وجود دارد که می‌توانید دندان‌پزشکی را در آلمان دنبال کنید:

 • دانشگاه فیلیپس ماربورگ
 • Rheinisch – Westfälische Techn. هوچشوله، آخن
 • دانشگاه برلین
 • دانشگاه بن
 • دانشگاه کلن
 • دانشگاه ارلانگن
 • دانشگاه فرانکفورت
 • دانشگاه فرایبورگ
 • دانشگاه گوتینگن
 • دانشگاه گریفسوالد
 • دانشگاه هاله
 • دانشگاه هامبورگ
 • دانشگاه هانوفر
 • دانشگاه‌هایدلبرگ
 • دانشگاه هومبورگ
 • دانشگاه ینا
 • دانشگاه لایپزیگ
 • دانشگاه ماینتس
 • دانشگاه رگنسبورگ
 • دانشگاه روستوک
 • دانشگاه توبینگن
 • دانشگاه وورزبورگ
 • وستفالیان ویلهلم-دانشگاه مونستر
 • دانشگاه‌هاینریش-هاینه-دوسلدورف

کار پس از تحصیل در رشته دندان‌پزشکی آلمان

آلمان یکی از آینده دارترین کشورهای آموزش عالی است. خدمات دندان‌پزشکی و پزشکی را در چندین دانشگاه ارائه می‌دهد، دانشگاه‌هایی که عمدتاً در شهرهای بزرگی مانند برلین و مونیخ و همچنین در شهرهای کوچک‌تر مانند اسن واقع‌شده‌اند. در آلمان 30 دانشکده دندان‌پزشکی وجود دارد. آلمان برنامه‌ای در دندان‌پزشکی ارائه می‌دهد؛ زیرا دندان‌پزشکی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد است.

دوره دندان‌پزشکی یازده ترم است (ده ترم + شش ماه). این دوره شامل پنج ترم از مرحله پیش بالینی با تمرکز بر علوم طبیعی، پزشکی و مواد دندان‌پزشکی است و دانشجویان باید با موفقیت یک معاینه مقدماتی دندان‌پزشکی را پشت سر بگذارند.

بعد پنج ترم باقی‌مانده از تحقیقات بالینی، شامل سخنرانی‌ها، سمینارها و آموزش عملی است. پس‌ازآن، ممکن است آموزش‌های حرفه‌ای بیشتر درزمینهٔ جراحی دهان، ارتودنسی یا بهداشت عمومی با دوره آموزش سه تا چهار سال موردنیاز باشد. این نوع آموزش مشابه دوره‌های دندان‌پزشکی در سایر کشورها است و با یک آزمون دولتی پایان می‌یابد. پس‌ازآن تحقیقات پزشکی، دانشجویان می‌توانند قبل از درخواست کارت آبی EU که به متخصصان حق کار در آلمان را می‌دهد، دندان‌پزشک شوند.

آلمان درزمینهٔ های مختلف دندان‌پزشکی مانند پریودنتیکس، جراحی فک و صورت و غیره تخصص دارد. به‌طورمعمول مدت زمان 3 تا 6 سال بستگی به تخصص دارد، متخصصان دندان‌پزشکی یک حقوق (4000 ~ 6000 یورو / ماه) همراه با دانش بسیار زیاد دریافت می‌کنند.

اتحادیه اروپا چندین مجوز کار برای ساکنان و افراد غیر مقیم در سراسر اتحادیه دارد. افراد غیر مقیم برای واجد شرایط بودن در آنجا به عنوان دندان‌پزشک به کارت آبی اتحادیه اروپا نیاز دارند. این کارت فوق‌العاده مورد تایید و مهم است که منحصراً به متخصصان بسیار ماهر داده می‌شود. این کارت دارای مزایای اضافه‌شده در مقابل کارت معمولی است که یکی از آن‌ها پاداش بالاتر است. مزیت قابل‌توجه این اجازه کار این است که درخواست ویزا از یک دارنده کارت آبی اتحادیه اروپا به‌ندرت رد می‌شود.

دولت مرکزی مرجعی را برای ثبت اسناد و تأیید ایجاد کرده و Approbationsbehörde نام‌گذاری کرده است. آن‌ها به‌طورمعمول تمام اسناد لازم برای درخواست مجوز کار را منتشر می‌کنند.

یک فرد حرفه‌ای که می‌خواهد به عنوان دندان‌پزشک در صنعت مراقبت‌های بهداشتی آلمان کار کند، باید تمام مدارک لازم را داشته باشد:

 • ازجمله دارای مدرک پزشکی معتبر یا گواهی مدرک پزشکی معادل آن،
 • گواهی تولد فرد از یک مرجع صالح در کشور خود،
 • گذرنامه معتبر و ترخیص از پلیس،
 • گواهی رفتاری که شخصیت فرد را تأیید می‌کند، به عنوان Unbedenklichkeitsbescheinigung.

در آلمان انگلیسی‌زبان ملی کشور نیست، لازم به یادآوری است که هر زمان این اسناد را ارائه می‌دهید، باید در آلمان ترجمه شود. در این راستا، دولت فهرستی از مترجمان دارای مجوز از مقامات را در اختیار دارد.

ادارات دادگستری ایالت دارای یک پایگاه داده به‌طور اختصاصی برای مترجمان هستند و شما به راحتی می‌توانید یک مترجم صالح در آنجا پیدا کنید. هنگام ارائه، نسخه‌هایی که از اسناد اصلی ارائه می‌دهید باید همه دارای گواهی باشند.

اولین قدم برای شروع کار خود به عنوان دندان‌پزشک در آلمان نهایی کردن شهر یا منطقه‌ای است که می‌خواهید در آنجا کارکنید و خود را با قوانین و مقررات آنجا آشنا کنید. پس از روشن شدن منطقه، باید برای کسب اطلاعات دقیق با مقامات مربوطه در تماس باشید.

بسیاری از مقامات معتبر در سطح ایالت در منطقه وجود دارند که به شما در تهیه تمام اسناد و مدارک کمک می‌کنند و به سؤالات شما پاسخ می‌دهند. به‌عنوان‌مثال، موسسه خدمات بهداشتی درمانی یکی از این مؤسسات معتبر است که تمام اطلاعاتی را که دندان‌پزشک مهاجر ممکن است لازم داشته باشد، در اختیار دارد.

جدا از آن، اتاق‌های محلی دندان‌پزشکان همچنین اطلاعات جامعی را در سطح منطقه‌ای و گاه در سطح کشور ارائه می‌دهند. همچنین می‌توانید لیست مفصلی از فرصت‌های تبادل شغل را که آژانس استخدام فدرال آلمان ارائه می‌دهد، مرور کنید تا ببینید آیا در دندان‌پزشکی فرصتی متناسب با مجموعه مهارت‌های شما وجود دارد.

برای فرصت‌ها و شرایط نیز می‌توانید با انجمن دندان‌پزشکی آلمان تماس بگیرید. لطفاً به خاطر داشته باشید که شروع کار خود را از طریق Approbation، دانش زبان آلمانی ضروری است.

اکنون که ایده واضح‌تری در مورد فرصت‌ها، روند کار و مزایای دندان‌پزشکی در آلمان دارید، ترسیم شغل خود با دقت بیشتری برای شما آسان خواهد بود. هر حرفه‌ای در پزشکی پاداش آور است؛ اما یک‌رشته تخصصی مانند دندان‌پزشکی اغلب مجموعه چالش‌ها و رضایت خود را دارد.

برای دندان‌پزشکان ماهر و محققان این رشته، آلمان پاداش عالی، زیرساخت‌های بی‌نظیر برای تمرین و پیشرفت، یک پیوند کاملاً جا افتاده با صنایع اختصاص داده شده به تحقیقات پزشکی، ثبات اجتماعی و احترام و سایر موارد ارائه می‌دهد. شما می‌توانید در بیمارستان های دولتی استخدام شوید.

درآمد دندان‌پزشک در آلمان

فردی که به‌عنوان دندان‌پزشک در آلمان کار می‌کند معمولاً ماهانه حدود 8660 یورو درآمد کسب می‌کند. محدوده حقوق از 3980 یورو (پایین‌ترین) تا 13،800 یورو (بالاترین) است.

این متوسط ​​حقوق ماهیانه شامل مسکن، حمل‌ونقل و سایر مزایا است. حقوق دندان‌پزشکان بر اساس تجربه، مهارت‌ها، جنسیت یا موقعیت مکانی به‌شدت متفاوت است. در زیر می‌توانید تفکیک جزئی بر اساس معیارهای مختلف را پیدا کنید.

میانگین، حداکثر، حداقل و دامنه

حقوق دندان‌پزشکان در آلمان از 3980 یورو در ماه (حداقل حقوق) تا 13800 یورو در ماه (حداکثر حقوق) است.

حقوق متوسط

حقوق متوسط ​​9،350 یورو در ماه است، به این معنی که نیمی (50٪) از افرادی که به‌عنوان دندان‌پزشک (دندان‌پزشک) کار می‌کنند کمتر از 9،350 یورو درآمد دارند درحالی‌که نیمی دیگر بیش از 9،350 یورو درآمد دارند. متوسط ​​نشان‌دهنده ارزش دستمزد متوسط ​​است. به‌طورکلی، شما می‌خواهید در سمت راست نمودار باشید و گروهی بیش از حقوق متوسط ​​دریافت می‌کنند.

صدک ها

نزدیک بودن به میانه دو مقدار است: صدک 25 و 75. با مطالعه از نمودار توزیع حقوق، 25٪ از دندان‌پزشکان (دندان‌پزشکان) کمتر از 6000 یورو درآمد دارند درحالی‌که 75٪ آنها بیش از 6،000 یورو درآمد دارند. همچنین از نمودار، 75٪ از دندان‌پزشکان (دندان‌پزشکان) کمتر از 12500 یورو درآمد کسب می‌کنند درحالی‌که 25٪ بیش از 12،500 یورو درآمد دارند.

مقایسه درآمد دندان‌پزشکان با سال‌ها تجربه دندان‌پزشک آلمان

سطح تجربه مهم‌ترین عامل در تعیین حقوق است. طبیعتاً هرچه سال‌ها تجربه بیشتری داشته باشید، دستمزد شما نیز بالاتر می‌رود. ما حقوق دندان‌پزشکان را بر اساس سطح تجربه تقسیم کردیم.

دندانپزشکی با کمتر از دو سال سابقه کار تقریباً ماهیانه 4520 یورو درآمد کسب می‌کند.

درحالی‌که انتظار می‌رود فردی با سطح تجربه بین دو تا پنج سال 6040 یورو در ماه کسب کند، 34٪ بیشتر از فردی با سابقه کمتر از دو سال.

با حرکت به جلو، سطح تجربه بین پنج تا ده سال حقوق 8920 یورو در ماه را نشان می‌دهد، 48 درصد بیشتر از شخصی که دو تا پنج سال تجربه دارد.

“به‌طور متوسط ​​، حقوق شخص در زمان عبور از مرز 10 سال تجربه، حقوق اولیه او را دو برابر می‌کند. “

علاوه بر این، دندانپزشکی (دندانپزشکی) که تخصص وی در هر مکانی بین ده تا پانزده سال است، حقوق معادل 10900 یورو در ماه دریافت می‌کند، 22 درصد بیشتر از فردی با پنج تا ده سال سابقه کار.

اگر سطح تجربه بین پانزده تا بیست سال باشد، دستمزد مورد انتظار 11900 یورو در ماه است، 9 درصد بیشتر از کسی که ده تا پانزده سال سابقه دارد.

سرانجام، کارکنانی که بیش از بیست سال سابقه کار دارند، ماهیانه 12800 یورو حقوق می‌گیرند، 8٪ بیشتر از افراد با پانزده تا بیست سال سابقه کار.

تغییر متوسط ​​حقوق و دستمزد دندان‌پزشکان بر اساس تجربه در آلمان

 • 0 – 2 سال: 4520 یورو
 • 2 – 5 سال + 34٪: 6040 یورو
 • 5 – 10 سال + 48٪: 8920 EUR
 • 10 – 15 سال + 22٪: 10900 یورو
 • 15 – 20 سال + 9٪: 11900 یورو
 • 20+ سال + 8٪: 12800 یورو

مقایسه حقوق دندان‌پزشکان بر اساس جنسیت

گرچه جنسیت نباید تأثیری در حقوق و دستمزد داشته باشد، اما درواقع این تأثیر دارد. پس چه کسی حقوق بیشتری می‌گیرد: مردان یا زنان؟ کارمندان مرد دندان‌پزشک در آلمان به‌طور متوسط ​​6 درصد بیشتر از همکاران زن خود درآمد دارند.

 • مردان: 8930 EUR
 • زن -6٪: 8400 یورو

میانگین افزایش سالانه حقوق و دستمزد دندان‌پزشکان در آلمان

دندان‌پزشک (ها) در آلمان احتمالاً هر 17 ماه یک‌بار افزایش حقوق دارند که تقریباً 11٪ است. متوسط ​​افزایش سالانه ملی برای همه مشاغل در هر 16 ماه 8٪ به کارمندان تعلق می‌گیرد.

ارقام ارائه شده در اینجا میانگین اعداد است. این ارقام باید به‌عنوان راهنمای کلی در نظر گرفته شوند. افزایش حقوق و دستمزد از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود و به عوامل زیادی بستگی دارد، اما عملکرد و سهم شما در موفقیت سازمان مهم‌ترین عوامل در تعیین میزان و چند بار افزایش حقوق شماست.

اصطلاح “افزایش حقوق سالانه” معمولاً به افزایش 12 ماهه تقویمی اشاره دارد، اما چون به‌ندرت اتفاق می‌افتد که افراد حقوق خود را دقیقاً با بازه یک ساله بررسی کنند، دانستن فرکانس و نرخ آن زمان معنی‌دارتر است از افزایش.

افزایش حقوق و دستمزد سالانه در یک سال تقویمی (12 ماه) را می‌توان به‌راحتی به‌صورت زیر محاسبه کرد:

افزایش سالانه حقوق = افزایش نرخ x 12 ÷ افزایش فرکانس

“متوسط ​​افزایش حقوق در یک سال (12 ماه) در آلمان 6٪ است.”

میانگین دستمزد ساعتی دندان‌پزشک در آلمان

 • 50 یورو در ساعت

متوسط ​​دستمزد ساعتی (پرداخت در هر ساعت) در آلمان 50 یورو است. این بدان معناست که متوسط ​​دندان‌پزشک در آلمان برای هر ساعت کار تقریباً 50 یورو درآمد دارد.

دستمزد ساعتی = حقوق سالانه ÷ (52 5 5 8 8)

دستمزد ساعتی حقوقی است که در یک ساعت کار پرداخت می‌شود. معمولاً مشاغل به دودسته مشاغل حقوقي و ساعتي طبقه‌بندی می‌شوند. مشاغل حقوق‌بگیر بدون در نظر گرفتن ساعات کار، مبلغی ثابت دریافت می‌کنند. مشاغل ساعتی به ازای هر ساعت کار پرداخت می‌کنند. برای تبدیل حقوق به دستمزد ساعتی از فرمول فوق استفاده می‌شود (با فرض 5 روز کاری در هفته و 8 ساعت کاری در روز که استاندارد است. محاسبه دستمزد ساعتی بسته به ساعات کار در هفته و کمک‌هزینه تعطیلات سالانه ممکن است کمی متفاوت باشد. ارقامی که در بالا ذکر شد تقریب‌های خوبی هستند و به‌عنوان استاندارد در نظر گرفته می‌شوند. یک تفاوت عمده بین حقوق‌بگیران و حقوق‌بگیران ساعتی، صلاحیت اضافه‌کاری است. کارمندان حقوق‌بگیر معمولاً برخلاف کارکنان ساعتی با حقوق، از اضافه‌کار معاف هستند.

مقایسه حقوق بین دندان‌پزشک و پزشکی آلمان

متوسط ​​حقوق برای دندان‌پزشک متخصص 48٪ بیشتر از حقوق دندان‌پزشک عمومی است. همچنین، حقوق دندانپزشکی 3 درصد بیشتر از حقوق بهداشت و پزشکی است.

مقایسه درآمد دندان‌پزشک در آلمان بر اساس تخصص

 • دستیار دندانپزشکی 2،350 EUR -73٪
 • بهداشت دندان 2،170 EUR -75٪
 • تکنسین آزمایشگاه دندانپزشکی 2،280 EUR -74٪
 • متخصص دندانپزشکی 1840 EUR -79٪
 • تکنسین دندانپزشکی 2،360 EUR -73٪
 • دندان‌پزشک 3،510 EUR -59٪
 • دندان‌پزشک 8،660 EUR + 0٪
 • اندودنتیست 10،200 یورو + 18٪
 • دستیار ارتودنسی 2،380 EUR -73٪
 • ارتودنتیست 11000 یورو + 27٪
 • پریودنتیست 10،500 EUR + 21٪
 • پروتز دندان 10،200 یورو + 18٪

مقایسه حقوق و دستمزد بر اساس شهر

 • برلین 9،630 یورو
 • برمن 8،410 یورو
 • دورتموند 8،480 یورو
 • درسدن 7،680 یورو
 • دوسلدورف 8،710 یورو
 • اسن 9،040 یورو
 • فرانکفورت 8،920 یورو
 • هامبورگ 9،690 یورو
 • هانوفر 7،920 یورو
 • کلن 9،800 یورو
 • لایپزیگ 8،460 یورو
 • مونشن 9،750 یورو
 • نورنبرگ 7،530 یورو
 • اشتوتگارت 8،790 یورو

مقایسه حقوق دولت و بخش خصوصی

از کجا می‌توانید حقوق بیشتری دریافت کنید، کار در یک شرکت خصوصی یا دولت؟ کارمندان بخش دولتی در آلمان به‌طور متوسط ​​5٪ بیشتر از همتایان بخش خصوصی خود در کل بخش‌ها درآمد دارند.

 • بخش خصوصی: 3720 یورو
 • بخش دولتی + 5٪: 3900 یورو
تحصیل دندانپزشکی در کشور آلمان چند ترم است ؟
تحصیل دندانپزشکی در این کشور 11 ترم است.
آیا کشور آلمان برای تحصیل دندانپزشکی گزینه مناسبی است ؟
بله کشور آلمان مزایای بسیار زیادی از قبیل امکانتا علمی و زندگی برای دانشجویان ارائه می دهد.
هزینه تحصیل دندانپزشکی در آلمان چقدر است ؟
هزینه در دانشگاه های دولتی بسیار پایین و چیزی حدود 500 یورو است. اما برای دانشگاه های خصوصی بین 2000 تا 20 هزار یورو است.


10 دیدگاه برای “تحصیل دندانپزشکی آلمان

 1. ناشناس گفته:

  زمان تحصیل در کالج میتوانم کار کنم تا هزینه تحصیلم رو تامین کنم؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز.با کار پاره وقت دانشجویی میتوان هزینه تحصیل را تامین کرد اما هزینه های زندگی را خیر.برای دریافت مشاوره با شماره 02143000021 تماس بگیرید.قدردان شما.تیم اعزام GO2TR.

 2. ناشناس گفته:

  سلام وقت بخیر من دانش اموز سال هشتم هستم برای ادامه تحصیل در رشته ی دندان پزشکی المان باید از چه زمانی اقدام کنم ؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز، شما میتوانیید در مدرسه پین المللی در آلمان اقدام کنید در غیر اینصورت میتوانید بعد از گرفتن مدرک دیپلم برای پذیرش در دانشگاه های آلمان اقدام کنید. توصیه ما به شمایادگیری زبان آلمانی و نمرات بالا دیپلم و دبیرستان است.برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره ی تخصصی با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمایید. با تشکر تیم اعزام Go2tr

 3. ناشناس گفته:

  سلام خسته نباشید.ایا میتونم همسرم رو با خودم به المان ببرم وقتی ویزای تحصیلی المان رو دریافت کرده باشم؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز، بله شما با در دست داشتن ویزای تحصیلی آلمان همسر شما نیز امکان حضور در آلمان و همراهی شما را دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره ی تخصصی با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمایید. قدردان شما هلدینگ بین المللی GO2TR.

 4. ناشناس گفته:

  سلام، من تو ایران دندانپزشکی میخونم و ترم ۵ هستم. معدل دیپلم هم ۱۹.۷ هستش، اگه بخوام برا آلمان اقدام کنم، بازم باید آزمون testas رو بدم؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز، برای تحصیل در این رشته دردانشگاه های آلمان باید آزمون مرتبط با رشته های پزشکی را بگذرانید. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره ی تخصصی با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمایید. قدردان شما هلدینگ مهاجرتی GO2TR.

 5. ناشناس گفته:

  سلام اگه ایران دندان پزشکی بیاریم بعد باید بعد از دو ترم درخواست برا دانشگاهای المان برای ورود مستقیم بدیم؟؟و باید چه چیز هایی اماده کنیم قبل رفتن؟!

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز، شما ملزم به شرکت در آزمون ورودی هستید و پس از آن امکان ورود به دانشگاه را خواهید داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره ی تخصصی با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمایید. قدردان شما هلدینگ مهاجرتی GO2TR.

 6. ناشناس گفته:

  با داشتن مدرك دندانپزشكي عمومي در ايران و چندسال سابقه كار در ايران،روند ادامه تحصيل براي تخصص در آلمان چگونه است؟شرايط مورد نياز چيست؟دانشكده اي هست كه بشه با هزينه معقول تخصص خوند در آلمان؟متشكرم

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز، برای ورود به دانشگاه ابتدا یک امتحان ووردی میدهید و باید سطح زبان المانی به B2 برسد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره ی تخصصی با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمایید.
  قدردان شما، هلدینگ مهاجرتی Go2tr.

 7. ناشناس گفته:

  سلام من دانشجوی دندان دانشگاه تهرانم و قصد دارم بعد از اتمام دوره عمومی برای تحصیل تخصص به آلمان بروم
  میخواهم شرایط موردنیاز را بپرسم و آیا اینکه از دوره تخصص واردشدن رو امان قبول میکنه یا نه
  و اینکه آزمون خاصی رو باید بدم یا مدرک دانشگاه تهران رو قبول دارن
  و در نهایت اثبات تمکن مالی نیاز هست یا خیر

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز، دانشگاه آلمان مدرک دانشگاه تهران را قبول میکنه همچنین آزمون ورودی هم دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره ی تخصصی با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمایید .
  قدردان شما، هلدینگ مهاجرتی Go2tr.

 8. ناشناس گفته:

  سلام ببخشید یجا نوشتید تحصیل رایگان ولی یجای دیگه هزینه شهریه هارو گفتید، به چه صورته؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز، تحصیل به زبان آلمانی در اکثر دانشگاه های آلمان رایگان هستند با این حال در همین دانشگاه ها دانشجو ملزم به پرداخت هزینه ها ی جانبی از جمله بلیت های دانشجویی است.برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره ی تخصصی با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمایید. قدردان شما هلدینگ مهاجرتی GO2TR.

 9. ناشناس گفته:

  سلام برای مهاجرت در رشته دندان پزشکی فقط نمره معدل دیپلم باید بالا باشد یا هر سه سال دبیرستان؟؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز،
  معدل سال آخر و به طور کلی معدل امتحانات نهایی کشوری بیشتر مد نظر می باشد.
  برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۱۴۳۰۰۰۰۲۱تماس حاصل فرمائید.
  قدردان شما هلدینگ مهاجرتی Go2tr

 10. فاطمه گفته:

  با سلام می خواستم بدونم میشه بدون اینکه تو ایران کنکور بدیم توی دانشگاه های دولتی المان تو رشته دندان پزشکی پذیرش بشیم.؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز
  شما اگر در ایران کنکورندهید باید در آلمان در دوره های کالج شرکت کنید و در آزمون موردنظر دانشگاه های المان قبول شوید.
  برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمایید.
  قدردان شما هلدینگ مهاجرتی Go2tr.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *