دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در چین

دانشجویانی که قصد تحصیل پزشکی در کشور چین را دارند بهتر است که از لیست دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت در چین برای سال تحصیلی ۲۰۲۱- ۲۰۲۰ مطلع باشند. در واقع لیست مذکور ماحصل بررسی و بازبینی کارشناسان آموزشی وزارت بهداشت و با توجه به سه سیستم رنکینگ دانشگاهی معتبر جهان یعنی تایمز، QS و شانگهای می‌باشد که هر سال هم مورد بازبینی و اصلاح مجدد قرار می‌گیرد. اهمیت این رتبه بندی وزارت بهداشت نیز از آن جهت است که دانشجویان باخبر باشند که فقط مدارک صادره از دانشگاه‌های لیست شده معتبر بوده و قابل ارزشیابی در داخل ایران می‌باشد.

مقدمه

کشور چین دارای دانشگاه های معتبر در سطح جهانی با رنکینگ بالای علمی است. افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به چین و تحصیل در چین را با شرایط ایده آل و مدرن آموزشی را دارند کشور مناسبی را انتخاب کرده‌اند. مهاجرت تحصیلی به چین و تحصیل در چین سالانه افراد زیادی را به این موضوع علاقه مند می‌سازد به طوری که دانشجویان مشغول به تحصیل درچین را به ۳۱۰۰۰۰ نفر رسانده است. چین، کشوری که تمدنی چندهزارساله دارد و قدمت آموزش هم در آن به سال‌های پیش از میلاد مسیح می‌رسد، به نظر می‌رسد در محقق کردن اهداف خود در زمینه آموزش عالی موفق عمل کرده است؛ این نتیجه‌ای است که از رنکینگ‌های معتبر دانشگاهی دنیا می‌توان گرفت.

چین با نام رسمی جمهوری خلق چین، در شرق قاره آسیا قرار دارد و پایتخت آن پکن است. این کشور با جمعیت بیش از ۱٬۳ میلیارد نفر، پرجمعیت‌ترین کشور دنیاست. از مزایای تحصیل در چین این است که فرد می‌تواند با هزینه‌ای مناسب در کشوری پهناور و مدرن که لقب دومین قدرت اقتصادی جهان را در اختیار دارد به تحصیل و زندگی بپردازد. دانشگاه‌های چین در فهرست بهترین و ارزانترین دانشگاه‌های جهان به حساب می‌آیند. این کشور یکی از سریع‌ترین رشدهای اقتصاد را به خود اختصاص داده است و این امر موجب شده که بازار کار مناسبی برای فارغ التحصیلان دانشگاه‌های چین فراهم شود.

در جدیدترین ارزیابی مؤسسه QS‌ که صاحب یکی از رنکینگ‌های معتبر دانشگاهی دنیا است، دانشگاه Tsinghua چین با قرار گرفتن در رتبه ۱۷ دنیا و پس از دو دانشگاه سنگاپوری به‌عنوان سومین دانشگاه برتر قاره آسیا معرفی شده است. این دانشگاه یکی از ۶ دانشگاه چینی حاضر در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا در رنکینگ QS به حساب می‌آید. تعداد زیاد دیگری از دانشگاههای چین هم در رتبه‌های ۱۰۱ تا ۵۰۰ این رده‌بندی جای گرفته‌اند.

 • دانشگاه عادی پکن (Beijing Normal University)
 • دانشگاه طب چینی پکن (Beijing university of Chinese medicine) در رشته داروسازی و طب سنتی در مقطع تحصیلات تکمیلی برای دارندگان مدرک پزشکی
 • دانشگاه پزشکی پایتخت (Capital Medical University)
 • دانشگاه جنوبی جنوبی (Central South University)
 • دانشگاه کشاورزی چین (China agricultural university)
 • دانشگاه پزشکی چین (China Med University)
 • دانشگاه داروسازی چین (China Pharmaceutical University)
 • دانشگاه چینی هنگ کنگ (Chinese University Hong Kong)
 • دانشگاه علم و صنعت شرق چین (East china university of science and technology)
 • دانشگاه فودان (Fudan University)
 • دانشگاه علم و صنعت Huazhong
 • دانشگاه جیلین (Jilin University)
 • دانشگاه جینان (Jinan University)
 • دانشگاه کشاورزی نانجینگ (Nanjing Agriculture University)
 • دانشگاه پزشکی نانجینگ (Nanjing Medical University)
 • دانشگاه نانجینگ (Nanjing University)
 • دانشگاه نانکای (Nankai University)
 • دانشگاه اقیانوس چین (Ocean University of China)
 • دانشگاه پکن (Peking University)
 • دانشگاه شاندونگ (Shandong University)
 • دانشگاه شانگهای جیائو تونگ (Shanghai jiao Tong University)
 • دانشگاه شانگهای (Shanghai University)
 • دانشگاه سیچوان (Sichuan University)
 • دانشگاه سوچوو (Soochow University)
 • دانشگاه جنوب شرقی (Southeast University)
 • دانشگاه سان یات سن (Sun Yat-Sen University)
 • دانشگاه تیانجین (Tianjin University)
 • دانشگاه تونگجی (Tongji University)
 • دانشگاه تسینگ هوا (Tsinghua)
 • دانشگاه هنگ کنگ (University Hong Kong)
 • دانشگاه آکادمی علوم چین (University of Chinese Academy of Science)
 • دانشگاه علم و فناوری چین (University of Science and Technology of China)
 • دانشگاه ووهان (Wuhan University)
 • دانشگاه Xiamen
 • دانشگاه شیان جیاوتونگ (Xian jiaotong University)
 • دانشگاه ژجیانگ (Zhejiang University)
 • دانشگاه ژنگژو (Zhengzhou University)

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در چین

دانشگاه پکن

دانشگاه پکن از معتبرترین و بهترین دانشگاه‌های پکن می‌باشد هر ساله متقاضیان زیادی برای تحصیل در این دانشگاه اقدام به مهاجرت به چین از طریق تحصیل می‌کنند. این دانشگاه اولین دانشگاه مدرن و مجهز در کشور چین می‌باشد که شامل مهم‌ترین مرکز تحقیقات نیز می‌شود و لازم به ذکر است که این دانشگاه از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های چین می‌باشد و در سال ۱۸۹۸ میلادی تأسیس شده است. در سال ۱۹۲۰ میلادی، دانشگاه پکینگ شروع به جذب دانشجویان و متقاضیان دختر کرد و از این تاریخ به بعد تحصیل دانشجویان دختر در این دانشگاه مجاز اعلام شد. این دانشگاه یکی از معتبرترین دانشگاه های پکن است که در میان مردم به بیدا (Beida)‌ معروف است و همچنین مهم‌ترین مرکز تحقیقات و اولین دانشگاه مدرن در چین است.

این دانشگاه یکی از گزینه‌های جذاب برای تحصیل در چین است که در حال حاضر دارای ۳۰ کالج، ۱۲ دپارتمان و ۲۱۶ مرکز تحقیقاتی است و در گروه علمی موسوم به لیگ C۹ قرار دارد. کتابخانه این دانشگاه با ۴٫۵ میلیون جلد کتاب بزرگترین کتابخانه دانشگاهی در آسیا است. این کتابخانه از دو بخش غربی و شرقی تشکیل شده که در مجموع مساحتی معادل 53 هزار متر مربع دارند. در سال ۲۰۱۲ در رده بندی (QS (QS World University Rankings دانشگاه پکن در رده ۴۴ دانشگاه‌های برتر دنیا قرار گرفت.

دانشکده علوم پایه پزشکی، دانشکده دندانپزشکی، دانشکده پرستاری و مامایی, دانشکده پزشکی علوم انسانی / دانشکده علوم تربیتی دانشکده علوم بهداشت و درمان دانشکده آموزش مداوم پزشکی, بیمارستان دانشگاه پکن, بیمارستان مردم پکن, بیمارستان سوم پکن و بیمارستان سرطان دانشگاه پکن. این بخش از دانشگاه در ۸ تخصص مختلف شامل علوم پزشکی، پزشکی بالینی، داروسازی, دندانپزشکی، داروخانه، پرستاری، تشخیص آزمایشگاهی پزشکی و انگلیسی پزشکی دانشجویان را تربیت می‌کند. همچنین ۴۷ تخصص مختلف برای پزشکان موجود است. همچنین دانشگاه ۸ بیمارستان دارد. در حال حاضر دارای بیش از ۱۰۰۰۰ دانش آموز، از جمله ۱۰۸۲ دانشجوی دکترا، ۱۹۶۲ دانشجوی کارشناسی ارشد، ۳۱۱۵ دانشجوی کارشناسی، ۳۵۰۰ دانشجوی برنامه درسی بزرگسال و ۵۴۹ دانشجوی خارجی است.

وابگاه‌ها برای دانشجویان بین المللی در محوطه اصلی در شائو یوان و یوان واقع شده است. هر سال، دانشگاه پکن تقریباً ۲۰۰۰ دانشجوی بین المللی در پردیس پکن و حدود ۵۰ در مدرسه کسب و کار HSBC دانشگاه پکن، واقع در پردیس شنزن می‌پذیرد. دانشجویان بین المللی آن شامل دانشجویان بسیاری از کشورهای جهان از جمله اروپای غربی، آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی است. دانشگاه پکن چندین برنامه همکاری با دانشگاه‌های مهم جهان از جمله دانش یل از آمریکا, دانشگاه اقتصاد لندن, دانشگاه پاریس و دانشگاه توکیو دارد که در طی آن دانشجویان یک‌ترم یا بیشتر را در چین تحصیل می‌کنند و در مقابل نیز دانشجویان دانشگاه پکن دوره‌هایی را در این کشورها میگذارنند. پکن همچنین دارای یک رابطه طولانی مدت با دانشگاه استنفورد است که مرکز پژوهشی مشترک و پایگاه دانشجویان و دانش پژوهان استنفورد را در مرکز استنفورد دانشگاه پکن در ساختمان ساختمان لی جونگ مستقر کرده است.

دانشگاه تسینگ هوا

دانشگاه تسینگ هوا چیندر سال ۱۹۱۱ تحت نام “تسینخوا شوئیتانگ” تأسیس شد. این مدرسه در سال ۱۹۱۲ به مدرسه ” Tsinghua School ” تغییر نام یافت و به شدت به تعامل میان فرهنگ چینی و غربی، علوم ساینس و علوم انسانی، باستانی و مدرن پرداخت.

دانشگاه تسینگ هوا چین مجبور شد به کونمینگ منتقل شود و به دانشگاه‌های پکن و نانکای بپیوندد و اتحاد دانشگاه جنوب شرقی را تشکیل دهد. دلیل این اقدام جنگ مقاومت در برابر حمله امپراطوری ژاپن در سال ۱۳۹۷ بود، در سال ۱۹۴۶ این دانشگاه پس از جنگ به محل اصلی خود در پکن بازگشت. فلسفه آموزشی دانشگاه تسینگ هوا آموزش دانش آموزان با صداقت است. از میان بیش از ۱۲۰۰۰۰ دانشجویانی که از زمان تأسیس این دانشگاه، بسیاری از محققان برجسته، کارآفرینان برجسته و دولتمردان بزرگ از دانشگاه چینگ هوا فارغ التحصیل شده‌اند. که مورد احترام شهروندان چینی هستند.

زبان اصلی آموزش در دانشگاه تسینگ هوا زبان چینی است، گرچه برخی از برنامه‌های تحصیلات عالی به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. به عنوان مثال، دانشگاه دارای برنامه‌های کارشناسی ارشد انگلیسی در سیاست‌های چینی، سیاست خارجی و روابط بین الملل است. هزینه‌های تحصیل در برنامه‌های آموزشی و زبان آموزش در دانشگاه تسینگ هوا، بسته به رشته‌های مربوطه متفاوت است. دانشجویان بین المللی دانشگاه تسینگ متشکل از بیش از ۱۰۰ کشور جهان علی الخصوص قاره آسیا هستند. در یک سال اخیر، ۴۱ درصد از دانشجویان غیر چینی دانشگاه تسینگ هوا، دانشجویان مقطع کارشناسی بودند، ۲۹ درصد مدرک کارشناسی ارشد، ۹ درصد دانشجویان دکتری بودند و بقیه در برنامه‌های کوتاه مدت شرکت کردند.

مسکن و خوابگاه وابسته به دانشگاه برای برای دانشجویان کارشناسی در دسترس دانشجویان قرار گرفته است. دانشگاه تسینگ هوا شامل مدارس و ادارات متعددی است که برنامه‌های مختلفی را شامل می‌شوند که عبارت است از: علوم، مهندسی، ادبیات، هنر، تاریخ، فلسفه، اقتصاد، مدیریت، قانون، آموزش و پرورش و پزشکی. در مجموع، برنامه‌های آموزشی بیش از ۷۰ درجه در بسیاری از برنامه‌های کارشناسی ارشد و دکترا وجود دارد و تأثیر گذار می‌باشد. دانشگاه تسینگ هوا دارای بیش از ۳۰۰ موسسه تحقیقاتی است که در دسترس دانشجویان مقطع کارشناسی قرار گرفته است. مؤسسات تحقیقاتی عبارت است از آزمایشگاه‌های تحقیقاتی دانشگاهی، آزمایشگاه ملی تسونگو در زمینه علوم و فناوری اطلاعات، آزمایشگاه دولتی و فناوری‌های اندازه گیری، که این مؤسسات حدود ۲۰۰ گروه دانشجویی دارند که می‌توانند در آن شرکت کنند.

دانشگاه تسینگ هوا مرکز یکی از بهترین دانشگاه‌ها در برنامه‌های علوم کامپیوتر و مهندسی دنیا است که در سال ۲۰۱۵ بصورت کامل شناخته شده است. امروزه شعار دانشگاه تسینگ هوا، نظم و انضباط و تعالی است که در بین دانشجویان خارجی و داخلی و غیره رایج گردیده است. می‌توان رتبه‌های دانشگاه تسینگ هوا را در میان بهترین دانشگاه‌های چین قرار داد و از جمله فارغ التحصیلان معروف این دانشگاه رئیس جمهورشی جینپینگ هستند، که در سال ۱۹۷۹ با مدرک مهندسی شیمی فارغ التحصیل شده‌اند. تونی بلر، هنری کیسینجر و بیل کلینتون از جمله برجسته‌ترین فارغ التحصیلان دانشگاه تسینگ هوا می‌باشند که موفقیت این افراد در بین متقاضیان شناخت کافی را ایجاد کرده و طرفداران بخصوصی را به سمت تحصیل جذب کرده است.

رتبه بندی جهانی دانشگاه تسینگ هوا

ARWU

۲۹

QS

۱۵

QS E

۶

THE

۲۰

THE

۱۳

USNWR

۲۸

رتبه بندی منطقه‌ای (آسیا)

QS

۲

QS BRICS

۱

THE

۱

THE Emerging Economies

۱

USNWR

۱

رتبه بندی در چین

BCUR

۱

QS

۱

THE

۱

USNWR

۱

دانشگاه ژجیانگ

دانشگاه ژجیانگ که با نام دانشگاه Che Kiang هم شناخته می‌شود دانشگاهی دولتی‌ست که در سال ۱۸۹۷ تأسیس شده است و یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاههای چین محسوب می‌شود. این دانشگاه در شهر هانگ‌ژو قرار دارد که حدود ۱۸۰ کیلومتر با شانگهای فاصله دارد. دانشگاه ژجیانگ یکی از ۹ دانشگاه بزرگ چین است که گروه دانشگاهی C۹ League را تشکیل داده‌اند. دانشگاه ژجیانگ در رنکینگ QS در رده ۱۱۰ دنیا جای دارد و یکی از ۵۰ دانشگاه برتر دنیا برای تحصیل در رشته مهندسی شیمی ارزیابی شده است. همچنین بر اساس رتبه بندی موسسه تایمز در سال ۲۰۲۰ این دانشگاه در رتبه ۱۰۷ دانشگاه‌های جهان قرار دارد.

این دانشگاه دارای ۶۰۰۰ دانشجوی بین الملل، ۸۰۰۰ استاد و دانشجو می‌باشد که هرساله در برنامه‌های مختلف تبادلات خارجی شرکت می‌کند و مفتخر به داشتن چشم اندازهای جهانی است. کتابخانه دانشگاه ژجیانگ یکی از قدیمی‌ترین کتابخانه‌های دانشگاهی چین است، که مشخصات آن، نشان از قدمت و کیفیت آن دانشگاه است. این کتابخانه شامل:

 • ۵ کتابخانه به وسعت ۸۶۰۰۰ متر
 • 6 میلیون جلد کتاب قدیمی و جدید
 • 3 میلیون کتاب الکترونیکی
 • ۸۹۰۰۰ مجله کامل

دانشکده‌های دانشگاه ژجیانگ شامل موارد زیر است:

 • دانشکده هنر و علوم انسانی
 • دانشکده علوم اجتماعی
 • دانشکده علوم
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده اطلاعات
 • دانشکده کشاورزی، زندگی و محیط زیست
 • دانشکده پزشکی

دانشگاه شانگهای جیائو تونگ

دانشگاه جیائو تونگ شانگهای چین در سال ۱۹۸۶ در شهر شانگهای تأسیس شده است، دانشگاه تحت نظارت مستقیم، آموزش و پرورش چین است. این دانشگاه عضو “پروژه ۲۱۱” و “پروژه ۹۸۵” است. دانشگاه جیائو تونگ شانگهای با بیش از ۴۰۰۰۰ دانشجو جزو گروه C۹ یا دانشگاه‌های مادر کشور چین می‌باشد. دانشگاه جیائو تونگ شانگهای در رتبه ۶۰ براساس رنکینگ موسسه QS قرار دارد. دانشگاه جیائو تونگ شانگهای برای تحصیل رشته‌های مهندسی و پزشکی انتخابی خوب است. در سال ۱۸۹۶، مدرسه نانیانگ عمومی (南洋 公 學) در شانگهای توسط فرمان سلطنتی از امپراتور تأسیس شد، پس از آن تعداد چهار مدرسه در شانگهای که شامل: یک مدرسه معمولی، یک مدرسه مطالعات خارجی، یک دبیرستان و یک کالج بود ساخته شد.

دانشگاه شانگهای در حال حاضر بیش از ۶۰ برنامه کارشناسی که شامل نه رشته اصلی نظیر: اقتصاد، حقوق، ادبیات، علم، مهندسی، کشاورزی، پزشکی، مدیریت و هنر می‌باشد را ارائه کرده است. دانشگاه جیائو تونگ شانگهای بیش از ۱۶،۰ دانشجوی کارشناسی و بیش از ۲۸۰،۰ دانشجوی کارشناسی ارشد و بیش از ۶۰۰۰ داوطلب دکترا را در خود جای داده است.

دانشکده دانشگاه شانگهای شامل ۲۸۰۰ استاد دانشگاهی است که ۸۹۰ نفر آنها استاد؛ ۲۲ نفر از اعضای آکادمی علوم چین و ۲۴ نفر عضو آکادمی مهندسی چین هستند. این مرکز دارای ۱۲ مرکز آموزش تکمیلی آموزش و پرورش، ۹ مرکز آموزش تعلیم و تربیتی و ۶ مرکز آموزش تجربی در میان دیگر برنامه‌های آموزشی است.

دانشگاه فودان

یکی از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی برتر چین دانشگاه فودان است که در شهر شانگهای قرار دارد. این دانشگاه یکی از محبوب‌ترین و انتخابی‌ترین دانشگاه‌ها در چین است. فودان یک دانشگاه لیگ C۹ و یکی از دانشگاه درجه یک وزارت آموزش و پرورش چین است. سابقه این دانشگاه به سال ۱۹۰۵، کمی قبل از پایان سلسله چینگ، امپراتوری چین بر می‌گردد. فودان اکنون از چهار پردیس در شانگهای – هاندان، فنگلین، ژانگجیانگ و ژیانگوان تشکیل شده است که دارای بخش ادارای مشترک هستند.

در حال حاضر در دانشگاه فودان بیش از ۴۵، ۰۰۰ دانشجو از جمله دانشجویان تمام وقت در زمینه آموزش مداوم و آموزش آنلاین در حال تحصیل هستند. علاوه بر این، نزدیک به ۱۷۶۰ دانشجوی بین المللی در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند و سبب شده این دانشگاه رتبه دوم در سطح ملی قرار گیرد. ازم به ذکر است که کسانی که می‌خواهند تحصیل در چین به زبان انگلیسی را انتخاب کنند می‌توانند این دانشگاه را انتخاب نمایند، چون تعدادی از رشته‌های تحصیلی در این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

دانشگاه فودان شامل ۱۷ مدرسه تمام وقت، ۶۹ دپارتمان، ۷۳ رشته در مقطع کارشناسی، ۲۲ رشته و ۱۳۴ زیر رشته در مقطع دکترا، ۲۰۱ رشته در مقطع کارشناسی ارشد، ۶ رشته برنامه حرفه‌ای، ۷ مرکز تحقیقاتی کلیدی علوم اجتماعی وزارت آموزش و پرورش PRC، ۹ موسسه تحقیق و آموزش پایه ملی و ۲۵ ایستگاه تحقیقاتی فوق دکتری بود. در حال حاضر، این دانشگاه دارای ۷۷ موسسه تحقیقاتی، ۱۱۲ موسسه تحقیقاتی بین رشته‌ای و ۵ آزمایشگاه کلیدی ملی است. دپارتمان‌ها و دانشکده‌های این دانشگاه شامل دپارتمان زبان و ادبیات چینی، دپارتمان تاریخ، دپارتمان گردشگری، مدرسه فلسفه، مدرسه زبان و ادبیات خارجه، مدرسه حقوق، مدرسه روابط بین الملل و امور عمومی، مدرسه اقتصاد، مدرسه مدیریت، مدرسه علوم و ریاضیات، دپارتمان فیزیک، دپارتمان شیمی، دپارتمان مهندسی، مدرسه علوم و فناوری، مدرسه علوم رایانه و غیره می‌باشد. دانشگاه فودان و دانشگاه پزشکی شانگهای در ۲۷ آوریل سال ۲۰۰۰ با یکدیگر ادغام شدند.

رتبه بندی جهانی دانشگاه فودان

ARWU 

۱۰۰ (۲۰۲۰)

QS 

۳۴ (۲۰۲۱)

THE 

۷۰ (۲۰۲۱)

رتبه بندی منطقه‌ای (آسیا)

QS 

۶ (۲۰۲۱)

QS BRICS

۳ (۲۰۱۹)

THE 

۷ (۲۰۲۰)

رتبه بندی در چین

BCUR 

۵ (۲۰۱۹)

دانشگاه ووهان

دانشگاه علم و صنعت ووهان در سال ۱۹۰۷ تأسیس شده است. دانشگاه ووهان یک موسسه آموزش عالی عمومی غیرانتفاعی است. این دانشگاه در محدودهٔ شهری کلانشهر ووهان (با جمعیتی بیش از 5000000 میلیون نفر)، هوبئی واقع شده است. دانشگاه علوم و فناوری ووهان (یا به طور مختصر WUST) به طور رسمی توسط وزارت آموزش و پرورش استان هوبئی شناخته شده است. این موسسه بزرگ به عنوان یک دانشگاه آموزش عالی چینی شناخته شده که تحصیلات علمی را به طور گسترده‌ای ارائه می‌کند.

این موسسه آموزش عالی چینی با قدمتی بیش از ۱۱۳ سال یکی از برترین دانشگاه‌های چین محسوب می‌شود. سیاست این دانشگاه برای انتخاب دانشجویان از طریق یک آزمون ورودی است. دانشگاه علم و صنعت ووهان همچنین ارائه کنندهٔ انواع مختلفی از خدمات غیر اکادمیک و آکادمیک به دانشجویان است که از جملهٔ آن‌ها می‌توان به کتابخانه، اماکن ورزشی و همچنین خدمات اداری به دانشجویان اشاره کرد.

دانشگاه ووهان به طور کامل محدوده‌ای به اندازهٔ ۱۹۰۰۰۰۰ متر مربع را در اختیار دارد. این فضا خود به دو بخش تقسیم شده است که بخش اول به ساختمان‌ها و بخش دوم به باغ‌ها و فضای سبز تخصص داده شده است. با این امکانات، داشگاه ووهان چین برنامه‌های آموزشی راحت و دلچسبی را به دانشجویانش ارائه می‌کند. دانشکده‌های ووهان در زمینه‌هایی مانند شرایط تحصیلی، تجربه، جوایز و کمک هزینه‌های تحصیلی در سطح بسیار بالایی قرار دارند

دانشگاه علم و صنعت ووهان که اخیراً مدرن شده است، دارای آموزش نهایی و همچنین استفاده از مطالعه است. علاوه بر این، دارای یک کتابخانه است که با بیش از 2.500.000.000 کتاب، نشریه و مجله ذخیره و خدمت می‌کند. پهنای باند اینترنت در همه جای منطقه فعال است. ارزش این کتابها و سایر کارمندان بیش از ۲۰،۰،۰ یوان است. همچنین ۳۳ مرکز تحقیق و توسعه و دو کلینیک وابسته در شرایط عالی وجود دارد. در کل این موارد باعث می‌شود دانش آموزان یک محیط شگفت انگیز برای رشد، تحقیق و کمک به ملت ایجاد کنند.

دانشکده‌های دانشگاه علم و صنعت ووهان:

 • دانشکده مواد و متالورژی
 • دانشکده ماشین آلات و اتوماسیون
 • دانشکده منابع و مهندسی محیط زیست
 • دانشکده علوم و مهندسی اطلاعات
 • دانشکده علوم و فناوری رایانه
 • دانشکده مهندسی و فناوری شیمی
 • دانشکده مهندسی اتومبیل و ترافیک
 • دانشکده علوم
 • دانشکده مدیریت
 • دانشکده هنر و طراحی
 • دانشکده هنر، حقوق و اقتصاد
 • دانشکده زبان‌های خارجی
 • دانشکده ساخت و ساز شهری
 • دانشکده پزشکی
 • کالج بین المللی
 • دانشکده علوم زندگی و بهداشت

دانشگاه علم و فناوری چین

دانشگاه علم و فناوری یکی از مهم‌ترین مراکز نوآوری چین و تنها دانشگاهی است که دو آزمایشگاه ملی به نام‌های: آزمایشگاه ملی تابش سنکروتون و آزمایشگاه ملی هفئی برای علوم فیزیکی در مقیاس کوچک را اداره می‌کند. دانشگاه علم و فناوری به یک پیشتاز جهانی در حوزه‌های دستکاری کوانتوم، فناوری نانوتکنولوژی، ابررسانایی دمای بالا، پردازش گفتار، علم آتش و علوم زیستی تبدیل شده است و یکی از دانشگاه‌های ممتاز در سطح کشوری است. برای مثال این دانشگاه از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ توسط نیچر پابلیشینگ ایندکس چین (Nature Publishing Index China) در جایگاه دانشگاه‌های برتر قرار گرفت. به علاوه، تبادل فناوری برای این دانشگاه از جایگاه خاصی برخوردار است و با شرکت‌های پیشرفته متعددی همکاری دارد.

از این گذشته، دانشگاه علم و فناوری در سال ۲۰۱۲، با هدف ترویج هرچه بهتر تلفیقی از آموزش، تحقیق و صنعت، به طور مشترک موسسه فناوری پیشرفته (IAT) را با همکاری شهر هفئی احداث کرده است. تمرکز موسسه USTC-IAT بر ترویج نوآوری تکنولوژیکی و انتقال آن در صنعت IT، ریزالکترونیک، مراقبت سلامت، انرژی جدید، مواد جدید و اطلاعات کوانتوم می‌باشد.

این دانشگاه دارای پنج پردیس شرقی، جنوبی، غربی، شمالی و مرکزی است و مساحت کل آنها ۱.۴۶ میلیون متر مربع (۳۶۰ جریب) می‌باشد که مساحت ساختمان آن ۸۹۰, ۰۰۰ متر مربع است. پردیس اصلی به تازگی ساخته شده و کتابخانه دانشگاه دارای ۱.۷۳ میلیون کتاب، ۳۰۰۰ مجله به زبان چینی، ۴۰۰۰ مجله به زبان انگلیسی، ۶۰۰, ۰۰۰ کتاب الکترونیکی و ۲۰.۰۰۰ مجله الکترونیکی به زبان انگلیسی و چینی می‌باشد

دانشگاه علم و فناوری چین به عنوان منبع ابداعات علمی و فناورانه و گنجینه‌ای از ایده‌های جدید، قصد دارد تحقیقات خود را بر روی پیشرفت‌های علمی جهان متمرکز کند تا نیازهای استراتژیک ملی را رفع کرده و در راستای پیشرفت‌های اقتصادی منطقه و جامعه مؤثر واقع شود. همچنین دانش لازم را برای بهبود شرایط زندگی همه فراهم سازد. در میان دانشگاه‌های کشور چین، این دانشگاه دارای بیشترین تعداد دستاوردهای تحقیقاتی می‌باشد که توسط مقامات برجسته علمی مورد تأیید قرار گرفته است.

دانشگاه علم و فناوری همیشه برروی برنامه‌های گسترش ملی علم و فناوری تمرکز می‌کند و با هدف ارتقای دانشگاه به سطح جهانی، از علم و فناوری پیشین و اکثر نیازهای استراتژیک ملی پشتیبانی می‌کند و در جست وجوی انواع پروژه‌های تحقیقاتی بزرگ، به نتایج چشم گیری دست یافته است. اختراعات و رقابت این دانشگاه در زمینه فناوری همواره رو به فزونی است. در طی پنج سال گذشته، دانشگاه علم و فناوری بیش از ۳۱۰۰ پروژه تحقیقاتی برعهده گرفته است که اکثر آنها پروژه‌های بزرگی بوده‌اند. بودجهٔ کل این تحقیقات به بیش از ۳ میلیارد یوان رسیده است.

رتبه بندی جهانی دانشگاه علم و فناوری چین

ARWU

۷۳ (۲۰۲۰)

QS

۹۳ (۲۰۲۱)

THE

۸۷ (۲۰۲۱)

USNWR

۱۲۴ (۲۰۲۱)

رتبه بندی منطقه‌ای (آسیا)

QS

۴ (۲۰۱۹)

THE

۱۰ (۲۰۲۰)

رتبه بندی در چین

THE

۴ (۲۰۲۱)

USNWR

۴ (۲۰۲۱)

دانشگاه نانجینگ

نانجینگ پایتخت استان جیانگسو در چین و شهری با اهمیت بسیار در تاریخ و فرهنگ چین است. نانجینگ در دوره‌های مختلف تاریخی پایتخت چین بوده است و به عنوان یکی از «چهار پایتخت باستانی بزرگ چین» شمرده می‌شود. جمهوری چین، که تنها تایوان و جزیره‌های اطراف آن را کنترل می‌کند، آن را به عنوان پایتخت رسمی خود به رسمیت می‌شناسد. دانشگاه نانجینگ / Nanjing که به اختصار آن را NJU یا NU هم می‌نامند بیش از یک قرن پیش، در سال ۱۹۰۲ در شهری به همین نام تأسیس و در سال ۱۹۲۰ به اولین مرکز آموزشی پژوهشی مدرن کشور چین بدل شده است. دانشگاه نانجینگ اکنون بطور مستقیم زیر نظر وزارت آموزش چین اداره می‌شود. دانشگاه نانجینگ در رده‌بندی سال ۲۰۱۵ کیواس/QS صد و سی امین دانشگاه نانجینگ برتر دنیا شناخته شده است و بخصوص برای تحصیل در رشته معماری، به متقاضیان تحصیل در چین توصیه می‌شود.

در حال حاضر هدف دانشگاه نانجینگ چین ” انجام بهترین کارهای تحصیلی در مقطع کارشناسی ” را مطابق با ایدهٔ آموزش و پرورش ” ادغام ساختمان انضباطی با تدریس دورهٔ کارشناسی، آموزش لیبرال با پرورش شخصی، بنیاد گسترش با تعمیق تمرین و یادگیری آموزش برای شهروند شدن ” قرار داده است. دانشگاه نانجینگ چین اصلاحات مکانیسم‌های پرورش استعدادهای خلاقانه و پرورش استعدادهای برجسته را با خلاقیت، توانایی‌های عملی و دیدگاه بین المللی به صورت عمیق‌تر برای تمام جنبه‌های زندگی در جامعه تقویت می‌کند.

در حال حاضر دانشگاه نانجینگ دارای سه محوطهٔ دانشگاهی است، دانشکده‌های نانجینگ چین شامل: پردیس Xianlin، پردیس Gulou و پردیس Pukou با ۲۸ مدرسهٔ تحت نظارت مستقیم دانشگاه، تعداد دانشجویان در سال ۲۰۱۶ به ترتیب ۳۲۹۹۹ نفر است که شامل:

 • ۱۳۵۸۳ دانشجوی کارشناسی
 • ۱۰۸۶۵ دانشجوی کارشناسی
 • ۵۳۳۵ دانشجوی دکتری
 • ۳۲۱۶ دانشجوی خارجی تمام وقت است.

دانشگاه تونگجی

دانشگاه تونگجی چین که در گذشته مدرسه پزشکی آلمانی تونگجی بود در سال ۱۹۰۷ میلادی تأسیس شد و سپس در سال ۱۹۲۷ میلادی به دانشگاه دولتی تبدیل شد. دانشگاه تونگجی چین یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین مؤسسات آموزش عالی در چین می‌باشد. دانشگاه تونگجی چین طی ۵۰ سال از زمان تأسیس به ویژه از زمان بازپرداخت کشور چین به سرعت در حال رشد بوده است که در حال یک دانشگاه جامع با ۷ رشته مهندسی و پزشکی و … است.

دانشگاه تونگجی یکی از دانشگاه‌های برجسته در چین تحت مدیریت وزارت آموزش و پرورش، در پروژه ۹۸۵ و پروژه ۲۱۱ بیان شده است. با سابقه بیش از یک قرن، دانشگاه تونگجی ارزش توسعه متعادل از چهار توابع، یعنی آموزش و پرورش، تحقیق، توسعه و فرهنگ، ارث و نوآوری را بوجود آورده است. دانشگاه تونگجی چین در سال ۱۹۲۷، به یکی از اولین دانشگاه‌های ملی چین تبدیل شد. در حدود سال ۱۹۴۹، دانشگاه تونگجی دارای پنج کالج علوم طبیعی، مهندسی، علوم پزشکی، علوم لیبرال و قانون بود و شهرت خوبی را به عنوان یک دانشگاه جامع در داخل و خارج از کشور داشت. در سال ۱۹۵۲ پس از اعمال تغییرات دانشگاهی در سراسر کشور، دانشگاه تونگجی به یک دانشگاه مهندسی فشرده با قدرتمندترین درجه در مهندسی عمران و معماری تبدیل شد، که به لحاظ مقیاس و نظم و انضباط در رتبه دوم قرار ندارد.

دانشگاه تونگجی چین در حال حاضر شامل ۱۰ بخش گسترده از رشته‌های تحصیلی از جمله مهندسی، علم، پزشکی، مدیریت، اقتصاد، فلسفه، ادبیات، حقوق، آموزش و پرورش و هنر است. تعداد اعضای هیئت علمی ۲۷۸۶ نفر می‌باشد که ۸۵۵ نفر آن استاد هستند. این دانشگاه در حال حاضر ۱۸۵۸۱ دانشجوی کارشناسی تمام وقت، ۱۳۷۶۲ دانشجوی فارغ التحصیلی و ۴۲۷۹ نامزد دکترا و ۲۱۹۷ دانشجوی بین المللی را در خود جای داده است. این دانشگاه ۷۵ رشته کارشناسی ارشد را ترتیب می‌دهد (۵۰ نفر آنها دانشجویان را با توجه به ۱۷ دسته بندی گسترده انضباطی ثبت نام می‌کنند). آن‌ها می‌توانند در ۵۵ رشته تحصیلی گسترده، ۱۵ برنامه حرفه‌ای کارشناسی ارشد و ۲۶ برنامه درسی مهندسی، مدرک اعطا کنند.

دانشگاه نانکای

دانشگاه نانکای چین یک دانشگاه کلیدی چند رشته‌ای با برنامهٔ درسی کامل می‌باشد که در سال ۱۹۱۹ در شهر تیانجین (ششمین شهر بزرگ چین) تأسیس شده است. رشته‌هایی که در دانشگاه نانکای چین ارائه می‌شود، شامل علوم انسانی، فناوری، علوم طبیعی، علوم پزشکی و هنر می‌باشد. دانشگاه نانکای چین یکی از معتبرترین دانشگاه‌های چین است که عضو گروه دانشگاهی ۹۵۸ و ۲۱۱ می‌باشد. دانشگاه نانکای چین روابط همکاری را با ۳۰۰ کالج و مؤسسات تحقیقاتی در بیش از ۴۰ کشور توسعه داده است.

دانشگاه نانکای در حدود ۲۴۰۰۰ دانشجو دارد و دانشگاه نانکای با بیش از ۱۰۰۰۰ فارغ التحصیل خارجی متعهد به بین المللی شدن است، محیط آموزشی مدرن و راحت را برای تحصیل در چین و در رشتهٔ پزشکی و دندان پزشکی یا تحصیلات تکمیلی در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد. استادان دانشگاه نانکای کاملاً واجد شرایط و با تجربه هستند و تمام تحصیل به زبان انگلیسی توسط آنها صورت می‌گیرد به طوری که تمام دروس آموزشی و همچنین تکالیف و امتحانات به زبان انگلیسی است. واحدهای درسی زبان چینی بخشی اجباری از مدرک تحصیلی شما است و فرصتی منحصر به فرد برای ایجاد مهارت‌های جدید فراهم می‌کند. شما به دانش اولیه زبان چینی نیاز ندارید زیرا می‌توانید از سطح ابتدایی چینی آموزش ببینید.

مزایای تحصیل در دانشگاه نانکای چین عبارتند از:

 • دانشگاه نانکای چین رتبه دهم درکل چین
 • دانشگاه نانکای چین رتبه ۲۷۷ دنیا
 • فارغ التحصیلان دانشگاه نانکای چین شامل دو برنده جایزه نوبل، نخستین نخست وزیر، و بسیاری از نمایش نامه نویسان مشهور چینی، نویسندگان و مورخان
 • تدریس دردانشگاه نانکای چین توسط آکادمی‌های برجسته و استادان با تجربه
 • افزایش تجربه تحصیلی با کلاس‌های چند ملیتی در دانشگاه نانکای چین
 • برنامه‌های تحصیلی دردانشگاه نانکای چین به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، با فرصتی برای توسعه زبان چینی به عنوان بخشی از دوره آموزشی
 • دانشکده معتبر روابط بین الملل در چین در دانشگاه نانکای چین

رتبه بندی جهانی دانشگاه نانکای

ARWU

۲۰۱–۳۰۰

QS

۳۷۷

QS Employability

۳۰۱-500

THE

۳۵۱–۴۰۰

USNWR

۳۴۲

دتبه بندی منطقه‌ای (آسیا)

QS

۳۱

THE

۵۲

USNWR

۵۱

مشاوره

برای اطلاع از شرایط تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت چین و اقدامات لازم، بهتر است با مشاورین متخصص ما در GO2TR  در ارتباط باشید.

ارزیابی تحصیلی
برای ارزیابی تحصیلی، با موسسه ما تماس بگیرید.


دیدگاهتان را بنویسید

طبقه‌بندی: آرشیو تحصیل
مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
شما در حال تماس با GO2TR هستید ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید