تحصیل پزشکی در چین

تحصیل پزشکی در چین در سراسر دنیا جایگاه ویژه ای دارد. کشور چین دارای دانشگاه‌های پزشکی در سطح بین المللی است. دانشجویان برای تحصیل در دوره‌های پزشکی در چین باید به زبان انگلیسی و چینی تسلط کافی داشته باشند. هزینه تحصیل و زندگی در چین بسیار مناسب است. در این مقاله به نقد و بررسی هزینه تحصیل پزشکی در چین پرداخته ایم.

شرایط عمومی تحصیل پزشکی در چین

تقریبا در اکثر رتبه بندی‌های مختلف معتبر، 100 دانشگاه چینی را در میان بهترین و معتبرترین دانشگاه‌ها در لیست رنکینگ قرار می‌دهند. رتبه بندی‌های جدید مبتنی بر روشی است که اعتبار دانشگاهی، تاثیر تحقیقات، درصد دانشجویان بین المللی را ارزیابی می‌کند و بر مبنای آن‌ها میزان عملکرد دانشگاه را مورد سنجش قرار می‌دهد. برخی از دانشگاه‌های پزشکی در چین دوره‌های پزشکی را برای دانشجویان بین المللی به زبان انگلیسی برگزار می کنند. دوره پزشکی عمومی در دانشگاه‌های چین 6 ساله خواهد بود. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی چین بین 23000 یوآن تا 70000 یوآن متغیر است. میانگین هزینه زندگی یک دانشجو در چین 6000 تا 7000 یوآن در ماه است.

دانشگاه علوم پزشکی در چین، همیشه جایگاه‌های بالایی را در لیست رتبه بندی از آن خود کرده است. تعداد متقاضیان و دانشجویان بین المللی که برای ادامه تحصیل پزشکی در کشور چین  اقدام کرده‌اند در سال‌های اخیر با رشد چشمگیری همراه بوده است.

همچنین شایان ذکر است تعداد ۲۶ دانشگاه معتبر در کشور چین که جز ۷۰۰ دانشگاه برتر دنیا شناخته شده است، مورد تایید کشور ایران قرار گرفته است و مدارک دریافت شده پزشکی در کشور چین برای دانشجویان سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۹ به بعد قابل ارزشیابی و هم ترازی است.

ابتدا ویژگی‌های خوب و پس از آن ویژگی‌های نه چندان خوب تحصیل در رشته پزشکی در کشور چین را باید در نظرگرفت. برای ادامه تحصیل یک دانشجو متقاضی در رشته پزشکی در کشور چین، شما نمی‌توانید هزینه کلی را که در رشته پزشکی در کشور چین باید بپردازید را حساب کتاب کنید. البته با توجه به سایر دانشگاه‌های پزشکی دیگر در کشورهای همجوار و یا کشور‌های اروپایی و امریکایی، مطالعه پزشکی در کشور چین ایده بسیار مناسب و یک گزینه ارزان‌تر است و اکثر دانشگاه‌هایی که این دوره را ارائه می‌دهند، از تجهیزات و امکانات ویژه‌ای بهره می‌برند.

دانشگاه‌های پزشکی در چین به جدیدترین تکنولوژِی‌ها و فناوری‌ها مجهز هستند. چین دارای تکنولوژی‌هایی است که هنوز نام آن را بسیاری از کشورهای دیگر نشنیده‌اند. چین یک کشور مترقی و پیشرفته است و بنابراین یک مکان بسیار هیجان انگیز برای گذراندن دوره پزشکی به شمار می‌رود. اما همه تصمیمات در زندگی نمی‌تواند بر اساس عامل و فاکتورهای مثبت یک گزینه باشد. بلکه دانشجویان متقاضی در رشته پزشکی در کشور چین باید معایب و گزینه های منفی تحصیل پزشکی در کشور چین را نیز بدانند و بدان آگاه باشند.

یکی از مواردی که باید در نظر داشت این است که زبان چینی برای مطالعه پزشکی در کشور چین یک مانع بزرگ است و یک سال کلاس‌های” ماندارین” برای دانش آموزان به اندازه کافی می‌تواند دردسر ساز باشد. البته بعضی از دانشگاه‌های پزشکی در کشور چین این درس را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند، اما اگر شما در یک بیمارستان چینی کار کنید، آموزش و یادگیری زبان ماندارین ضروری است. اگر مهارت‌های زبان ماندارین شما به اندازه کافی خوب باشد شما زمان کمتری را برای یادگیری آن نیاز دارید.

اما مشکل این است که یادگیری زبان چینی بین دانشجویان بسیار رقابتی است و همینطور تحصیل در رشته‌های مانند پزشکی در کشور چین بسیار رقابتی است. دانشجویان پزشکی در کشور چین برای آموزش و یادگیری همیشه آماده هستند و برای ورود و یادگیری خود را با چالش‌های زیادی روبه‌رو می‌کنند. داوطلبان پزشکی در کشور چین باید خود را با محیط رقابتی آماده کنند. کشور چین همچنین دارای 3500 لهجه یا گویش ماندارین است. علاوه بر این، پزشکی دارای یک زبان تخصصی است که دارای اصلاحات بسیار زیاد و گسترده‌ای می‌باشد و فرد در طول مرحله کاراموزی و کارورزی باید با زبان چینی بتواند اصلاحات را بیان کند تا در مداخله و مراقبت بیمار مسیر راحت‌تری را طی کند.

زبان پزشکی به زبان چینی به عنوان یک زبان رسمی، حتی به عنوان یک زبان دوم، نیاز به یادگیری دارد. لازم به ذکر است که فقط دو گزینه زبان وجود دارد. ماندارین یا انگلیسی! اگر شما نمی‌توانید در هر دو یا یکی از زبان‌ها مهارت کسب کنید. دانشگاه‌های علوم پزشکی در کشور چین قطعا مقصد تحصیل شما نیست. اگر با زبان انگليسی شروع کنید ابتدا چالش برانگيز خواهد بود. شما احتمالاً نیاز به کشف و یا درک موضوعی که در برخی از کلاس‌ها آموخته شده است را دارید و اگر زبان را درک نکنید، در پیشرفت تحصیلی عقب می‌مانید.

شرایط ورود به رشته پزشکی در چین

چین به عنوان یکی از قدرتمندترین نیروها در بازار جهانی، بهترین دانشگاه‌های پزشکی جهان را نیز در خود جای داده است. درواقع، چین مقصد داغ تحصیل در خارج از کشور برای درجه لیسانس پزشکی و لیسانس جراحی (MBBS) در بین دانشجویان بین‌المللی است.

آموزش و پرورش چین 45 دانشگاه را در سال 2018 برای تحصیل رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی به زبان انگلیسی برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته است. البته این تعداد به نسبت سال 2014 که 52 دانشگاه بود کاهش پیداکرده است که این خود به‌تنهایی گواهی است بر ارزیابی و سختگیری دولت چین بر دانشگاه‌هایی است که خواستار جذب متقاضیان بین‌المللی هستند. مدارک پزشکی در چین، توسط شورای پزشکی چین تأیید می‌شود که بسیاری از آن‌ها مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی نیز می‌باشند.

سال تحصیلی در کشور چین از سپتامبر شروع و ماه ژوئن به پایان می‌رسد. یک سال تحصیلی در این کشور شامل دو ترم است. ترم اول از سپتامبر تا نیمه ژانویه و ترم دوم از مارس تا نیمه ژوئن هست. دانشجویان رشته پزشکی در چین در پایان هر ترم در آزمون شرکت می‌نمایند.

با توجه به بهداشت و سلامت به عنوان اولویت اصلی دولت چین، دانشگاه‌های علوم پزشکی بودجه تحصیلات سخاوتمندانه‌ای را برای تحقیق و توسعه در نظر گرفته‌اند. علاوه بر این، چین دارای یک سیستم مراقبت بهداشتی پیشرفته از نظر فنی و رهبر جهان در نوآوری پزشکی است.

پزشکی بالینی (MBBS) عمدتاً برای آموزش دانشجویان چینی و دانشجویان بین‌المللی درزمینهٔ ساختار و عملکرد بدن در انسان، رفتار انسان و حالت طبیعی روح است. علل بیماری‌های شایع و بیماری‌های مکرر ازجمله بیماری‌های روانی، تأثیر عوامل محیطی، اجتماعی، رفتاری و روانی در وقوع و پیشرفت بیماری‌ها و اهمیت پیشگیری از بیماری‌ها، پاتوژنز، علائم بالینی، تشخیص و روش‌های پیشگیری از بیماری‌های شایع و بیماری‌های مکرر است.

دانش پایه داروسازی و اصول بالینی استفاده منطقی از دارو؛ بارداری و زایمان طبیعی، درمان اضطراری زنان و زایمان معمول، اصول مراقبت‌های بهداشتی قبل از زایمان و پس از زایمان و تنظیم خانواده ازجمله سایر برنامه‌های پزشکی بالینی است. آموزش بهداشت و پیشگیری از بیماری‌ها، بیماری‌های رایج، معلولیت‌ها، توان‌بخشی، مراقبت از بیمارستان و اقدامات عمومی از دیگر وظایف پزشک است. دانش اپیدمیولوژی بالینی؛ الگوهای اساسی توسعه و شیوع بیماری‌های عفونی و پیشگیری از بیماری‌های عفونی شایع را به عنوان بخشی از فعالیت های پزشکی بالینی به شمار آورد.

این برنامه شامل سه بخش است:

 • (1) دوره‌های فرهنگ و علوم طبیعی چین. به منظور تسهیل یادگیری و زندگی آن‌ها در چین و تماس با بیماران در عمل پزشکی، زبان چینی باید یک دوره اجباری در کل برنامه پزشکی در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین‌المللی در چین باشد.
 • (2) علوم پایه پزشکی، علوم رفتاری، علوم انسانی، علوم اجتماعی و اخلاق پزشکی، پزشکی پیشگیری و پزشکی بالینی. همچنین گذراندن امتحانات این دوره‌ها به ترتیب لازم است.
 • (3) کارآموزی. مؤسسات باید با دقت، ترتیب معقول کارآموزی را سازمان دهند. مدت زمان کارآموزی یک سال (حداقل 48 هفته) است.

WHU توسط WHO شناخته‌شده است و فارغ‌التحصیلان برنامه MBBS مجاز به شرکت در امتحانات صدور مجوز پزشکی هستند که توسط شوراهای پزشکی در کشورهای مختلف مانند USMLE، PLAB، AMC، MCI، PMDC، HPCSA، SCHS و غیره برگزار می‌شود.

بیمارستان کالج پزشکی اتحادیه پکن (PUMCH) یک بیمارستان عمومی مشهور در چین است که بیش از 80 سال موقعیت رهبری خود را به عنوان یکی از بیمارستان‌های عالی‌رتبه در چین حفظ کرده است.

علاوه بر این، دانشگاه‌های پزشکی چین در سراسر جهان شناخته‌شده‌اند و برنامه‌ها با نرخ مقرون به‌صرفه ارائه می‌شوند. MBBS در چین 70٪ ارزان‌تر از ایالات‌متحده یا انگلستان است. هزینه‌های زندگی نیز کم است که آن را برای دانشجویان خارجی مقرون به‌صرفه می‌کند.

برای دانشجویان بین‌المللی، برنامه‌های MBBS متعددی با زبان انگلیسی در چین وجود دارد. به‌عنوان‌مثال می‌توان به برنامه‌های MBBS در دانشگاه ژجیانگ (ZJU)، دانشگاه (Xiamen (XMU و کالج پزشکی دانشگاه شانتو (SUMC) اشاره کرد.

در سال‌های اخیر SUMC به‌طور مداوم در میان مدارس برتر با بیش از 100 دانشکده پزشکی در سراسر کشور قرارگرفته است.

معیارهای اساسی صلاحیت تحصیل MBBS در چین:

 • حداقل 60٪ در فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی (PCB) در دبیرستان
 • 18 سال یا بالاتر از زمان درخواست
 • دیپلم دبیرستان یا بالاتر داشته باشید

تحصیل در رشته پزشکی در چین به طور معمول یک مدرک کارشناسی پنج ساله است، به علاوه یک دوره کارآموزی یک ساله (یا چرخش بالینی، که در طی آن دانشجویان به طور فعال در مراقبت از بیمار شرکت می‌کنند) قبل از اعطای مدرک نهایی. تخصص بالینی معمولاً شامل مدرک کارشناسی ارشد دو یا سه ساله است و قبولی براساس کنکور سراسری چین است که برای همه دانشگاهها استفاده می‌شود. ۴۵ کالج در چین وجود دارد که به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند و از دانشجویان پزشکی بین المللی استقبال می‌کنند. مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در رشتهٔ پزشکی در چین عبارتند از:

 • یک فرم درخواست دانشجویان بین المللی از دانشگاه پزشکی موردنظر
 • اظهارات شخصی (۱۵۰ کلمه، شامل معرفی مختصر خود، انگیزه‌ها و برنامه‌های آینده پس از فارغ التحصیلی و غیره)
 • یک برنامه درسی (شامل تجارب آموزش، کار / داوطلب / سایر تجربیات و غیره)
 • دیپلم و رونوشت
 • سابقه معاینه فیزیکی با نتایج آزمایش خون (ترجمه شده به زبان چینی یا انگلیسی، دارای مهر بیمارستان)
 • گذرنامه معتبر
 • اثبات حمایت مالی (گواهی سپرده / بیانیه حساب اسپانسر ۳ ماه گذشته توسط بانک صادر شده بر روی سربرگ، با حداقل موجودی بسته شدن ۷۰۰۰ دلار یا معادل آن. اگر صاحب حساب خودتان نیستید، گذرنامه / مدرک حامیان مالی را ارائه دهید)

دانشگاه های پزشکی در چین

لیست دانشگاه‌های پزشکی کشور چین که مورد تایید وزارت بهداشت و درمان است. تعداد زیادی دانشجوی ایرانی در چین تحصیل می‌کنند. دانشجویان ایرانی در حال حاضر هشت انجمن دانشجویی در چین دارند. اگر شما یک دانشجوی ایرانی هستید که به دنبال تحصیل در چین هستید، توصیه می‌شود یکی از دانشگاه‌هایی را که توسط دولت ایران به رسمیت شناخته شده را انتخاب کنید تا درجه قابل قبول در کشور شما باشد.

دانشگاه‌های چینی زیر توسط دولت ایران و سازمان وزارت بهداشت و درمان مورد تایید است.

 • دانشگاه ژجیانگ Zhejiang University
 • دانشگاه Huazhong
 • علم و صنعت Huazhong University of Science and Technology
 • دانشگاه سان یات سن Sun Yat-sen University
 • دانشگاه شاندونگ Shandong University
 • دانشگاه جینان Jinan University
 • دانشگاه ووهان Wuhan University
 • دانشگاه پزشکی پزشكی Capital Medical University
 • دانشگاه سیچوان Sichuan University
 • دانشگاه فودان Fudan University
 • دانشگاه ژنگزو Zhengzhou University
 • دانشگاه جنوب شرقی Southeast University
 • دانشگاه Tongji Tongji University
 • دانشگاه پزشکی چین China Medical University
 • دانشگاه Xiamen Xiamen University

پیشنهاد می کنیم مطلب زیر را از دست ندهید.

مقایسه دانشگاه‌های دولتی و خصوصی کشور چین

لیست معتبرترین دانشگاه‌های پزشکی در کشور چین که در رنکینگ جهانی دارای اعتبار و رتبه قابل قبولی هستند به شرح زیر است. دانشجویان متقاضی برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی در کشور چین با توجه به شرایط و نمرات فردی و همچنین میزان رتبه دانشگاهی باید انتخاب را انجام دهند.

از فاکتورهای مهم در انتخاب دانشگاه‌های مطرح، سطح اکادمیک یا علمی و همچنین پژوهش و توسعه و تعداد مقالات چاپ شده از سوی آن دانشگاه در مجلات معتبر مانند isi است ، علاوه بر این موارد سابقه علمی استادان و مدرسان دانشگاه نیز سبب می‌شود دانشگاه رتبه ای را در رنکینگ جهانی به دست آورد. باید خاطر نشان کرد که تعداد دانشجویان بین الملل هر دانشگاه نیز از فاکتورهای مهم برای رتبه بندی دانشگاهی است.

در لیست زیر نام دانشگاه‌های پزشکی در کشور چین به ترتیب امتیاز و اعتبار جهانی نوشته شده‌اند. بنابراین متقاضیان ادامه تحصیل در رشته پزشکی در کشور چین می توانند از لیست زیر برای ارزیابی دانشگاه مورد نظر خود استفاده کنند.

دانشگاه رتبه جهانی

Peking Union Medical College

81.7

Capital Medical University

71.0

Nanjing Medical University

68.4

Southern Medical University

60.9

Tianjin Medical University 60.7
China Medical University 56.9
Harbin Medical University 56.8
Shanghai University of Traditional Chinese Medicine 54.1
Chongqing Medical University 51.2
Dalian Medical University 49.3
Beijing University of Chinese Medicine 47.3
Hebei Medical University 46.8
Wenzhou Medical University 46.6
Guangzhou Medical University 45.4
Anhui Medical University 43.5
Nanjing University of Chinese Medicine 42.6
Fujian Medical University 42.2
Guangxi Medical University 41.7
Guangzhou University of Chinese Medicine 40.8
Zhejiang Chinese Medical University 39.1
Xuzhou Medical College 38.4
Shanxi Medical University 37.2
Ningxia Medical University 36.6
Tianjin University of Traditional Chinese Medicine 36.2
Inner Mongolia Medical University 35.4
Xinxiang Medical University 34.9
Kunming Medical University 34.5
Luzhou Medical College 34.2
Heilongjiang University of Chinese Medicine 34.0
Hunan University of Chinese Medicine 33.9
Liaoning Medical University 33.7
Hubei University of Chinese Medicine 33.6
Changchun University of Chinese Medicine 33.1
Guangdong Medical College 33.0
Shenyang Medical College 32.7
Guangdong Pharmaceutical University 31.2
Xinjiang Medical University 31.2
Liaoning University of Traditional Chinese Medicine 30.7
Chengdu University of TCM 30.6
Fujian University of Traditional Chinese Medicine 30.5
Hubei University of Medicine 30.2
Henan University of Traditional Chinese Medicine 30.1
Weifang Medical University 30.1
Binzhou Medical University 29.9
Xi’an Medical University 29.9
Guangxi University of Chinese Medicine 29.8
Anhui University of Chinese Medicine 29.6
Guilin Medical University 29.5
Hebei University of Chinese Medicine 29.3
Shaanxi University of Chinese Medicine 29.3
Shandong University of Traditional Chinese Medicine 29.3
Qiqihar Medical University 28.9
Taishan Medical University 28.9
Guiyang Medical University 28.8
North Sichuan Medical College 28.3
Chengde Medical College 27.8
Youjiang Medical University for Nationalites 27.2
Chengdu Medical College 27.1
Jiangxi University of Traditional Chinese Medicine 27.0
Mudanjiang Medical University 26.8
Bengbu Medical College 26.7
Changzhi Medical College 26.6
Yunnan University of Traditional Chinese Medicine 26.2
Wannan Medical College 25.9
Zunyi Medical University 25.6
Gannan Medical University 25.4
Jining Medical University 25.2
Gansu University Traditional Chinese Medicine 24.9
Jilin Medical College 24.6
Hainan Medical University 24.2
Guiyang College of Traditional Chinese Medicine 18.2

برای اطلاعات بیشتر مطالب زیر را از دست ندهید.

بهترین دانشگاه‌های چین در رشته‌های پزشکی

فاکتورهای رتبه بندی دانشگاه‌های پزشکی در چین عمدتاً موارد استانداردهای تدریس، تعداد دانشجویان فارغ التحصیل، منابع و زیرساخت‌های ارائه شده توسط دانشگاه به دانشجویان و شیوه‌های حرفه‌ای آموزش است. در ادامه چند موزد از بهترین دانشگاه‌های پزشکی در چین را می‌توانید بخوانید:

 • دانشگاه SHIHEZI

این دانشگاه پزشکی درجه یک در چین دوره‌های مختلفی مانند کارشناسی جراحی و پزشکی را در مدیریت بیمارستان ارائه می‌دهد. به غیر از این دوره‌ها، دوره‌های بسیار دیگری در رشته‌های مختلف مانند بیوشیمی، آناتومی، فیزیولوژی، پرستاری و غیره وجود دارد. در میان تمام دانشگاه‌های چین، دانشگاه پزشکی Shihezi تنها دانشگاه است که ۷۵٪ از میزان قبولی برای آزمون MCI Screening Test که در هند برای دانشجویانی که در مقطع کارشناسی از خارج از کشور تحصیل می‌کنند برگزار می‌کند.

 • دانشگاه شانگهای TCM

شهر شانگهای مرکز تجاری و مالی چین است. دانشگاه TCM شانگهای به عنوان یکی از بهترین دانشگاههای پزشکی در چین در رشتهٔ پزشکی بالینی برای دانشجویان بین المللی رتبه بندی شده است. این دانشگاه امکانات آموزشی، پژوهشی و پزشکی بسیاری را به دانشجویان خود ارائه می‌دهد. این دانشگاه بیش از ۴۰ سال در لیست رتبه بندی دانشگاه‌های علوم پزشکی چین قرار دارد. این موسسه به غیر از دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد، دوره‌های فوق تخصصی نیز ارائه می‌دهد.

 • دانشگاه QINGDAO

این دانشگاه که در شهر زیبای استان شاندونگ، چینگدائو واقع شده است، در بین ۳ دانشگاه برتر پزشکی در چین برای دانشجویان بین المللی قرار دارد. از آنجا که هیچ دانشگاه خصوصی پزشکی در چین وجود ندارد، سطح آموزش، امنیت و ایمنی در میان همه دانشگاه‌ها بسیار بالا است. دانشگاه چینگدائو به دلیل موقعیت مکانی، دانشگاه شماره یک پزشکی در چین در نظر گرفته شده است.

مدارک لازم برای پذیرش در رشته پزشکی در چین

آموزش پزشکی در چین به‌طورمعمول یک مدرک لیسانس پنج‌ساله است، به علاوه یک دوره کارآموزی یک‌ساله (یا چرخش بالینی که در طی آن دانشجویان به‌طور فعال در مراقبت از بیمار شرکت می‌کنند) قبل از اعطای درجه نهایی. تخصص بالینی معمولاً شامل مدرک کارشناسی ارشد دو یا سه‌ساله است. قبولی بر اساس کنکور سراسری است که برای همه دانشگاه‌ها استفاده می‌شود. 45 کالج در چین وجود دارد که به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند و دانشجویان پزشکی خارجی را برای دوره 2016/2017 می‌پذیرند. مدرک اعطاشده به عنوان لیسانس پزشکی و لیسانس جراحی (MBBS) شناخته می‌شود.

 • فرم درخواست دانشجویان بین‌المللی از دانشگاه پزشکی که برای آن درخواست می‌کنید امضاشده است
 • اظهارات شخصی (150 کلمه، شامل معرفی مختصر خود، انگیزه‌ها و برنامه‌های آینده پس از فارغ‌التحصیلی و غیره)
 • یک برنامه درسی (شامل تجارب آموزش، کار / داوطلب / سایر تجربیات و غیره)
 • دیپلم و رونوشت
 • سابقه معاینه فیزیکی با نتایج آزمایش خون (تکمیل‌شده به زبان چینی یا انگلیسی، دارای مهر بیمارستان)
 • نامه توصیه‌نامه (شامل وابستگی و موقعیت مشاور، امضا، ایمیل و شماره تلفن)
 • گذرنامه معتبر
 • اثبات حمایت مالی (گواهی سپرده / بیانیه حساب اسپانسر 3 ماه گذشته توسط بانک صادرشده روی سربرگ، با حداقل موجودی بسته شدن 7000 دلار یا معادل آن. اگر صاحب حساب خودتان نیستید، گذرنامه / مدرک حامی مالی را ارائه دهید) هویت)
 • ترجمه مجاز انگلیسی یا چینی اسناد صادرشده به زبانی غیر از انگلیسی یا چینی.
 • ترجمه ریزنمرات دیپلم و پیش‌دانشگاهی به زبان انگلیسی
 • ترجمه اصل دیپلم یا گواهی دیپلم به زبان انگلیسی
 • ترجمه اصل یا گواهی پیش‌دانشگاهی به زبان انگلیسی
 • مدرک زبان ( ارائه گواهی زبان از آموزشگاه)
 • عکس پرسنلی
 • ترجمه عدم سوءپیشینه
 • داشتن یک دوره تحصیلی برابر با فارغ‌التحصیلی دبیرستان‌های چین.
 • معدل بالاتر از B+70 یا متوسط آن و برابر آن.
 • متقاضیان باید شهروندان غیر چینی با گذرنامه معتبر، بالای 18 سال و زیر 30 سال باشد.
 • از کشورهای انگلیسی‌زبان با نمره IELTS 6.0 و یا TOEFL به نمره 530 باشند.

مدارک لازم برای پذیرش در مقطع کارشناسی رشته پزشکی و دندان‌پزشکی به زبان انگلیسی:

 • فرم درخواست
 • کپی گواهی دیپلم دبیرستان به زبان انگلیسی
 • کپی رونوشت‌ها همراه با نمرات
 • کپی پاسپورت و یک قطعه عکس در سایز عکس پاسپورت

نحوه اخذ پذیرش پزشکی عمومی در چین

گام های زیر برای اخذ پذیرش پزشکی در کشور چین الزامی است.

 • فرم درخواست دانشگاه پزشکی کشور چین را پر کنید (شما می توانید یک فرم درخواست را از وب سایت دانشگاه پزشکی در کشور چین را دانلود کنید یا یک نسخه از آخرین صفحه بروشور / پروانه‌ی دانشگاه پزشکی در کشور چین را دریافت کنید)
 • یک کپی اسکن شده از اسناد زیر را از طریق ایمیل ارسال کنید فرم اپلای پر شده توسط دانشجوی متقاضی پزشکی در کشور چین صفحه پاسپورت با اطلاعات اساسی (یعنی نام فرد متقاضی برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی درکشور چین، تاریخ تولد و غیره) – کامل فرم سلامتی را پر کنید.

دانشجویان متقاضی در رشته پزشکی در کشور چین باید فرم سلامت مبنی بر سالم بودن و عدم ناقل و یا بیمار بودن با ویروس‌های واگیردار از جمله هپاتیت ب را باید در فرم سلامت پر کنند. -ترجمه یا اعتبار بخشی عالی ترین درجه تحصیلی فرد متقاضی به ادامه تحصیل در رشته پزشکی در کشور چین اسناد فوق نیز می‌تواند از طریق نمایندگان مورد اعتماد فرد متقاضی به ادامه تحصیل در رشته پزشکی در کشور چین ارسال شود.

داوطلب متقاضی و یا دانشجویان علاقمند به تحصیل در رشته پزشکی در کشور چین باید یک معاینه فیزیکی در بیمارستان نزدیک به خودشان در کشورشان داشته باشند. پزشک باید تمام فیلدهای موجود در فرم را بررسی کند، یک عکس اخیر باید در فرم قرار داده شود، فرم نیز باید مهر رسمی بیمارستان را در پایین صفحه آخر داشته باشد و دکتر باید در پایین صفحه آخر امضا کند .

همچنین دانشجویان متقاضی به ادامه تحصیل در رشته پزشکی در کشور چین باید توجه داشته باشند که دانشجویان پزشکی در کشور چین وقتی که به دانشگاه می روند، معاینه فیزیکی دیگری را انجام می‌دهند.

 • پس از موفقیت فرم اپلای و مدارک ارسال شده از سوی متقاضی به ادامه تحصیل در رشته پزشکی در کشور چین، دانشگاه به دانشجو اعلامیه پذیرش و فرم JW202 را صادر می کند.
 • دانشجویان متقاضی رشته پزشکی در کشور چین باید با JW202، آگهی پذیرش و اسناد مورد نیاز دیگر برای درخواست ویزای دانشجویی، به نزدیکترین سفارت یا سفارت چین در کشور تماس گرفته و برای ویزای دانشجویی درخواست کنند.
 • هنگامی که ویزای سفارت یا کنسولگری به فرد متقاضی به ادامه تحصیل در رشته پزشکی در کشور چین ارائه شد، فرد باید به عوامل مؤثر و مورد اعتمادش در مورد ویزا و سفر اطلاعات داده و یا جزئیات مربوط به پرواز را با دانشگاه هماهنگ کند.
 • ظرف 72 ساعت پس از ورود به چین، دانشجوی متقاضی به ادامه تحصیل در رشته پزشکی در کشور چین باید در دفتر پذیرش دانشگاه پزشکی در کشور چین ثبت نام کند. دانشجو باید ثبت نام خود را در مورد پذیرش، ثبت فیزیکی، پاسپورت و گذرنامه انجام دهد.

الزامات پذیرش برای دوره کارشناسی و یا پزشکی عمومی

 1. دوره‌های ادامه تحصیل در رشته پزشکی در کشور چین برای دانشجویان خارجی یا بین المللی که فارغ التحصیلان دبیرستان با سن بالای 18 سال که در سلامت کامل هستند می‌توانند فرم درخواست را برای پذیرش در رشته پزشکی در کشور چین ارسال کنند.
 2. متقاضیان نباید نقض قانون کرده باشند و یا تحت مجازات برای نقص امنیت عمومی باشند و دانشجویان متقاضی در رشته پزشکی در کشور چین نباید هیچ رفتار جنایی داشته باشند.
 3. متقاضیان باید احساسات دوستانه ای نسبت به کشور چین داشته و رفتار و انگیزه خوبی برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی در کشور چین داشته باشند.
 4. دانشجویان باید مطابق با قوانین چین و مقررات دانشگاه رفتار کنند، و احترام به آداب و رسوم چینی از الزامات پذیرش دانشجویان متقاضی در رشته پزشکی در کشور چین است.
 5. کارشناسی یا پزشکی عمومی (به زبان چینی): کسانی که برای این دوه درخواست می‌کنند باید فارغ التحصیلان دبیرستانی باشند که سنشان بین 18 تا 35 سال است که از لحاظ جسمی و روحی سالم هستند و دارای گواهی HSK در سطح 4 یا بالاتر هستند. متقاضیان علاقمند به ادامه تحصیل در رشته پزشکی در کشور چین که گواهینامه HSK ندارند، باید از طریق دانشگاه ارزیابی مهارت‌های چینی را انجام دهند. در غیر این صورت، آن‌ها ملزم به یادگیری چینی برای یک سال می شوند، و سپس قادر خواهند بود دوره درسی پزشکی در کشور چین را شروع کنند.
 6. کارشناسی (در زبان انگلیسی): متقاضیان باید مدرک تحصیلی از دبیرستان‌هایی که از سن 18 تا 35 سالگی دارند را ارسال کنند و از لحاظ جسمی و روانی سالم باشند.

نحوه اخذ پذیرش تخصص پزشکی در چین

معیارها و افراد واجد شرایط برای پذیرش در دوره کارشناسی ارشد و یا تخصص پزشکی در کشور چین:

 • متقاضی واجد شرایط باید دارای سلامت جسمی و روانی خوب باشد.
 • دوره های کارشناسی ارشد و یا تخصص پزشکی: متقاضیان رشته تخصص پزشکی در کشور چین که تمایل دارند دوره کارشناسی ارشد یا تخصص پزشکی در کشور چین بگذرانند باید کمتر از 30 سال (متولد پس از اول سپتامبر 1986) داشته باشند و دارای مدرک لیسانس یا پزشکی عمومی در کشور خودشان و یا در خارج از کشور باشند.

برنامه‌های کارشناسی ارشد یا تخصص پزشکی باید با دوره کارشناسی یکسان و یا نزدیک به دوره مدنظر باشد. متقاضیان تخصص پزشکی در کشور چین که امتیازات بالایی دارند و دانشجویانی کوشا هستند و در یک کلام واقعا فوق العاده عالی هستند، می‌توانند پس از گذراندن ارزیابی نهایی دانشگاه، امتیازات خود را در مورد محدودیت سن افزایش دهند.

 • برنامه‌های دکتری: متقاضیان رشته فوق تخصص پزشکی در کشور چین که تمایل دارند دوره دکترا یا تخصص پزشکی در کشور چین را بگذرانند، باید کمتر از 35 سال (متولد اول سپتامبر 1981) داشته باشند و دارای مدرک کارشناسی ارشد یک دانشگاه در کشور خودشان و خارج از کشور باشند. برنامه‌های کاربردی دوره دکترا یا فوق تخصص باید یکسان یا نزدیک به برنامه کارشناسی ارشد یا تخصص باشد.(گرایشات رشته‌ها باید رعایت شود.)

متقاضیان فوق تخصص پزشکی در کشور چین که واقعا فوق العاده عالی هستند، می‌توانند پس از گذراندن ارزیابی نهایی دانشگاه، امتیازات خود را در مورد محدودیت سن افزایش دهند. تاریخ برنامه درخواست از اول دسامبر سال قبل از ثبت نام تا 30 ژوئن سال ثبت نام. اگر دانشگاه ما قبل از ماه ژوئن سال ثبت نام 100 دانشجوی متقاضی در رشته پزشکی در کشور چین را ثبت نام کرده باشد، کار پذیرش به پایان خواهد رسید و مهلت دقیق در وب سایت اعلام خواهد شد.

فرم اپلای متقاضی رشته پزشکی در کشور چین باید فرم درخواست را خودش اعمال کند یا از طریق نمایندگانی فرم درخواست را ارسال نماید. در هر صورت، متقاضیان باید از طریق “برنامه کاربردی آنلاین دانشجویان بین المللی برای دانشجویان بین المللی” فرم اپلای و یا فرم درخواست را به اداره ثبت دانشگاه مورد نظر پزشکی در کشور چین ارسال نماید.

 • فرایند پذیرش یا اپلای

بر روی سیستم برنامه وارد شوید و اسناد مورد نیاز را آپلود کنید. اداره پذیرش، بررسی اولیه را انجام می دهد و طی 5 روز کاری پس از آنکه متقاضیان ادامه تحصیل در رشته پزشکی در کشور چین تمامی مدارک مورد نیاز را با موفقیت ارسال نمودند، بازخوردی را ارائه می‌دهند. به متقاضیانی که از بازبینی اولیه گذر می‌کنند. دفتر پذیرش، یک پیام سیستم “بررسی تصویب اولیه” را به کاربر و یا دانشجوی داوطلب رشته پزشکی در کشور چین را می‌فرستد و دانشجو باید سپرده غیرقابل برگشت را پرداخت کند، در عین حال یک نامه پذیرش الکترونیکی و یک یادداشت رسمی از پرداخت سپرده غیر قابل برگشت به ایمیل متقاضی ارسال می‌شود.

متقاضی پذیرفته شده باید ظرف 7 روز پس از دریافت نامه پذیرش، مبلغ غیر قابل برگشت (MS: 2000 دلار یا CNY13، 000، Ph.D: 1000 دلار یا 6000 دلار) را پرداخت کند.

دانشگاه علوم پزشکی در کشور چین تأییدیه پذیرش و فرم درخواست تحصیلی برای تحصیل در چین (JW202) را با توجه به اطلاعات تماس متقاضی برای وی ارسال می‌کند. 6. متقاضیان باید به همراه یادداشت پذیرش و فرم JW202. به سفارتخانه ها یا کنسولگری‌های P.R.China مراجعه کنند تا درخواست ویزای X برای تحصیل در چین را بدهند.

متقاضیان دریافت شده باید به دانشگاه پذیرفته شده پزشکی در کشور چین برای ثبت نام در تاریخ مشخص شده با اصل تاییدیه پذیرش ، فرم بررسی فیزیکی و فرم JW202 مراجعه کنند. ملزومات لازم (هر پیوست باید در اندازه A4، فرمت jpg و کمتر از 0.5 مگابایت باشد)

 • کپی پاسپورت دارای اعتبار
 • بالاترین دیپلم / درجه (کپی). در صورتی که متقاضی رشته پزشکی در کشور چین در هنگام درخواست، مشغول تحصیل یا کار باشد، باید گواهینامه معتبر یا گواهی کار را با فرم درخواست ارسال نماید.

اسناد در زبان‌های غیر از چینی یا انگلیسی باید با ترجمه های اسناد رسمی به زبان چینی یا انگلیسی ضمیمه شود. 

 • ترجمه آخرین مدرک دریافت شده دانشگاهی (فتوکپی مدارک دانشگاهی) رونوشت‌های متن در زبان‌های غیر از چینی یا انگلیسی باید با ترجمه‌های اسناد رسمی به زبان چینی یا انگلیسی همراه شود.
 • گواهی نامه عدم سو اخلاق برنامه تحقیقاتی یا پروپوزال به زبان چینی یا انگلیسی (1000 کلمه یا بالاتر).
 • دو نامه توصیه شده به زبان چینی یا انگلیسی از استادان یا استادان دانشکده در دوره کارشناسی.

هزینه های تحصیل پزشکی در چین

تحصیل رشته پزشکی در چین 70 در صد ارزان‌تر از انگلستان یا امریکا است. مثلاً رشته پزشکی در امریکا بدون 4 سال دوره پیش پزشکی حدود 200.000-160.000 دلار هزینه دارد. درحالی‌که شما می‌توانید دوره کامل 6 ساله را با هزینه‌ای حدود 50.000-30.000 دلار بگذرانید. در مقایسه با دیگر کشورها هم شهریه‌ها در چین خیلی معقولانه‌تر است؛ زیرا وزارت بهداشت چین به اساتید دانشگاه کمک‌هزینه می‌دهد و هزینه تدریس در این دانشگاه‌ها به نسبت پایین می‌آید و برای دانشجویان خارجی خیلی به‌صرفه‌تر است.

هزینه و شهریه تحصیل رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی در برخی از دانشگاه‌های چین:

 • دانشگاه پزشکی دالیان شهریه سالیانه تحصیل در مقطع کارشناسی رشته پزشکی به زبان انگلیسی: 42000 CNY شهریه سالیانه تحصیل در مقطع کارشناسی رشته دندان‌پزشکی به زبان انگلیسی: 45000 CNY
 • دانشگاه پزشکی جینژو ( Jinzhou Medical University) شهریه سالیانه تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته پزشکی به زبان انگلیسی: 3200 CNY
 • دانشگاه پزشکی آنهویی ( Anhui Medical University) شهریه سالیانه تحصیل در مقطع کارشناسی رشته پزشکی و دندان‌پزشکی به زبان انگلیسی: 30000 CNY شهریه سالیانه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته پزشکی به زبان انگلیسی: 30000 CNY شهریه سالیانه تحصیل در مقطع دکترای رشته پزشکی به زبان انگلیسی: 42000 CNY
 • دانشگاه پزشکی چونگ کینگ (Chongqing Medical University)شهریه سالیانه تحصیل در مقطع کارشناسی رشته پزشکی به زبان انگلیسی: 30000 CNY شهریه سالیانه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته پزشکی به زبان انگلیسی: 41000 CNY شهریه سالیانه تحصیل در مقطع دکترای رشته پزشکی به زبان انگلیسی: 50000 CNY
 • دانشگاه پزشکی فوجیان (Fujian Medical University) شهریه سالیانه تحصیل در مقطع کارشناسی رشته پزشکی به زبان انگلیسی: 30000 CNY شهریه سالیانه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته پزشکی به زبان انگلیسی: 35000 CNY شهریه سالیانه تحصیل در مقطع دکترای رشته پزشکی به زبان انگلیسی: 40000 CNY
 • دانشکده پزشکی دانشگاه Xi’an Jiaotong شهریه سالیانه تحصیل در مقطع کارشناسی رشته پزشکی به زبان انگلیسی: 40000 CNY شهریه سالیانه تحصیل در مقطع کارشناسی رشته دندان‌پزشکی به زبان انگلیسی: 50000 CNY

تحصیل پزشکی در چین و هزینه های زندگی

با توجه به شیوه زندگی و میزان خرج کردن دانشجویان دانشگاه پزشکی در کشور چین، به طور ماهانه هزینه‌های متفاوتی رقم خواهد خورد که به شرح زیر است:

هزینه‌های زندگی در کلان‌ شهرها همچون پکن، شانگهای، گوانگژو ماهانه حدود ۵۰۰۰-۴۵۰۰ یوان (حدود ۸۳۰-۷۴۰ دلار) و در دیگر شهرها حدود ۳۵۰۰-۱۵۰۰ یوان (حدود ۵۸۰-۲۵۰ دلار) هزینه دارد؛ با این وجود این مبالغ به سبک زندگی متقاضی بستگی دارد.

 • شهریه دانشگاه‌های پزشکی: حدود 30000 تا 40000 یوآن   RMB
 • هزینه درخواست ثبت‌نام: 800یوآن
 • معاینات پزشکی: حدود 600 یوآن
 • اجازه اقامت: حدود 800 یوآن
 • بیمه درمانی: 600 یوآن
 • هزینه خرید کتاب: حدود 3.000 یوآن

البته هزینه‌های فوق به صورت تقریبی است و برای دانشگاه‌ها و شهرهای مختلف این هزینه ممکن است متفاوت باشد.

 • هزینه حمل‌ونقل در چین مترو و اتوبوس: از 2 یوآن تا 5 یوآن (بسته به شهر) هزینه هتل در چین البته بستگی به کیفیت از 200 تا 700 یوآن متغیر است.
 • هزینه‌های دیگر اجاره: کرایه یک خانه تک خوابه بسته به شهر از 1500 تا 4000 یوآن در ماه متغیر است خدمات رفاهی (برق، گاز، آب) حدود 100 تا 400 یوآن در ماه)

سایر رشته‌های علوم پزشکی در چین

دانشجویان بین‌المللی برای ورود به دانشگاه‌های چین نیاز به گذراندن دوره (مثل پاتفک برای ورود به پزشکی روسیه) و همچنین قبولی در آزمون ورودی ندارند. همین سبب شده پزشکی و دندان‌پزشکی چین در مقایسه با کشورهای روسیه ترکیه هند مجارستان و غیره امتیازات و مزایایی داشته باشد.

BDS( لیسانس جراحی دندان‌پزشکی)

امروزه در چین موردعلاقه بسیاری از دانشجویان بین‌المللی است، هزینه مقرون‌ به‌صرفه، محیط ‌زندگی صلح‌آمیز و زیبا، زیرساخت‌های پیشرفته، آموزش به زبان انگلیسی و از همه مهم‌تر، چین یکی از کشورهای درحال‌توسعه در جهان است که دانشجویان بین‌المللی بیشتری را جذب می‌کند.

در سال‌های اخیر، تعداد زیادی از دانشجویان خارجی برای تحصیل پزشکی و دندان‌پزشکی در چین آمده‌اند. آموزش بین‌المللی پزشکی به سرعت در چین درحال‌توسعه هست و در مقیاس جهانی همچنان به گسترش است که تبدیل به یکی از زمینه‌های فعال در آموزش پزشکی و دندان‌پزشکی بین‌المللی شده است.

تحصیل پزشکی در چین و دریافت ویزا

برای دریافت ویزای چین (ویزای دانشجویی) باید ابتدا از یکی از دانشگاههای چین پذیرش گرفته باشید. بهتر است 1 ماه قبل از سفر به چین برای ارائه مدارک و درخواست صدور ویزای دانشجویی چین اقدام کنید اما برای اینکه خیالتان راحت باشد 3 ماه قبل از سفر اقدامات لازم برای دریافت ویزای دانشجویی چین را انجام دهید؛ البته مشروط به اینکه در آن زمان پذیرش خود را از یکی از دانشگاههای چین گرفته باشید.

اگر می خواهید به مدت کمتر از 6 ماه در کشور چین اقامت داشته باشید به F-Visa نیاز دارید اما اگر اقامت شما بیش از 6 ماه به طول می انجامد باید برای دریافت ویزای دانشجویی (X-Visa) اقدام کنید. شما تنها اگر قصد شرکت در دوره های زبان بالای 6 ماه، کارشناسی و کارشناسی ار شد را داشته باشید می توانید درخواست خود را برای گرفتن X-Visa به سفارت چین ارائه کنید و در غیر اینصورت، ویزا برایتان صادر نمی شود.

ویزای دانشجویی صادرشده بسته به مدت زمان تحصیل اعتباری 6 ماهه تا 1 ساله دارد. طبیعتاً دانشجویان دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد، در پایان هر سال باید ویزای خود را تمدید کنند ولی نیازی نیست برای تمدید ویزای دانشجویی چین به کشور خود سفر کنند و می توانند در همان چین هم این کار را انجام دهند.

پس از ورود به چین با استفاده از ویزای دانشجویی چین شما 30 روز مهلت دارید درخواست خود را برای دریافت مجوز اقامت موقت چین به اداره امنیت عمومی (PSB) ارائه کنید. این مجوز حداقل 6 ماه اعتبار دارد؛ یعنی اجازه اقامت 6 ماهه در چین را به صاحب آن می دهد.

برای تحصیل در چین نیاز به ویزای تحصیلی است. 9 مرحله برای درخواست ویزای دانشجویی چین به شرح زیر است:

مرحله 1: اطمینان حاصل کنید نامه پیشنهاد یا پذیرش معتبر را دریافت کرده آید.

مرحله 2: اطمینان حاصل کنید که یک گذرنامه با حداقل 18 ماه اعتبار و حداقل 4 صفحات خالی دارید.

مرحله 3: فرم درخواست ویزا از وب‌سایت سفارت چین در کشور خود دانلود نمایید.

مرحله 4: در هنگام تکمیل فرم تقاضانامه، پر کردن تمامی موارد قابل‌اجرا با N / A ضروری است.

مرحله 5: اگر شما زیر 18 سال سن دارید اطمینان حاصل کنید که فرم درخواست والدین همراه یا قیم را امضا کرده آید.

مرحله 6: حداقل یکرنگ عکس گذرنامه رنگی همراه با فرم درخواست خود ارسال کنید.

مرحله 7: شما باید یک معاینه پزشکی از بیمارستان به رسمیت شناخته‌شده توسط سفارت چین به همراه داشته باشید، ازجمله آزمایش HIV و همه گزارش‌های آزمایشگاهی لازم، ازجمله نسخه اصلی آزمایش اشعه ایکس یکی از این موارد است. تکمیل فرم معاینه فیزیکی برای خارجی‌ها (به زبان انگلیسی) و ارائه این موارد همراه با درخواست ویزای خود ضروری است.

مرحله 8: اطمینان حاصل کنید که شما یک فرم  JW-201 / JW-20 را تکمیل کرده و به همراه خواهید داشت.

مرحله 9: اطمینان حاصل کنید که گذرنامه، عکس جدید گذرنامه، فرم JW-201 / JW-202، برگه پذیرش موجه و فرم درخواست به سفارت چین در کشور خود را تمام و کمال آماده کرده آید.  زیادی زمان از زمان ارائه درخواست شما برای پردازش ویزا و غیره صرف خواهد شد. حتی ممکن است این زمان طولانی‌تر از حد انتظار طول ماه‌های تابستان باشد.

برای کسب اطلاعات جامع و دریافت ویزای چین با ما همراه شوید.

ویزای کار چین

اگر می‌خواهید به عنوان پزشک در چین کار کنید به ویزای کار چین نیاز دارید. ویزای کار چین (یا ویزای نوع z) برای افرادی صادر می‌شود که برای اشتغال به چین سفر می‌کنند؛ در واقع، دولت چین مجوز کار یا مجوز استخدام برای آن‌ها صادر می‌کند. حداکثر اجازه اقامت موقت با ویزای کار در کشور چین پنج سال است و دارنده ویزای Z باید ظرف ۹۰ روز پس از صدور ویزا وارد چین شود و طی ۳۰ روز از زمان ورود در دفتر امنیت عمومی ثبت نام کند.

در این دفتر مجوز اقامت جایگزین ویزای Z می‌شود. نکته قابل توجه اینکه ویزای کار تنها زمانی صادر می‌شود که کارفرما و متقاضی کار از شرایط خاص اولیه برخوردار باشند. برای نمونه، سازمان برای استخدام اتباع خارجی معتبر بوده و متقاضیان باید الزامات لازم به عنوان یک متخصص خارجی را دارا باشند. همچنین، کارفرما باید یک گواهی مبنی بر اینکه جوینده کار با شرایط مورد نیاز برای کار مطابقت دارد، ارائه دهد.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار در چین عبارتند از:

 • اصل گذرنامه، به همراه فتوکپی صفحه اول
 • فرم درخواست ویزا
 • دو قطعه عکس جدید متقاضی
 • اجازه کار صادر شده از جانب اداره امور اتباع خارجی کشور چین
 • مجوز استخدامی خارجی صادر شده توسط وزارت کار و امور اجتماعی چین
 • تائیدیه یا مجوز کار فرهنگی که به تاسید مقام‌های چینی رسیده باشد
 • مجوز استخدامی صادره توسط وزارت کار و امور اجتماعی چین
 • تائیدیه اجازه کار صادر شده توسط اداره امور اتباع خارجی
 • دعوت‌نامه همکاری از جانب شرکت ملی نفت چین

کار پس از تحصیل در رشته پزشکی در چین

دانشجویان پس از گذراندن تمام واحدهای آموزشی و قبولی در آزمون پایان دوره دانشگاه، مدرک فارغ‌التحصیلی پزشکی را دریافت خواهند کرد. دانشجویان می‌توانند گواهینامه خود را همراه با دیگر مدارک به سفارت کشور خود در چین ببرند و تائید آن را بگیرند.

ویزای دانشجویی برخی از کشورها اجازه کار به دانشجویان خارجی را می دهد اما چین جزو این کشورها نیست و شما با داشتن این ویزا اجازه کار در چین را پیدا نمی کنید.

بیشتر دانشگاه‌های پزشکی چین دارای رنکینک جهانی زیر 500 هستند که در زمینهٔ پزشکی مدرن دارای شهرت خوبی در دنیا است. رشته پزشکی سال‌ها است که در چین به زبان انگلیسی تدریس می‌شود و بسیاری از فارغ‌التحصیلان یا در حال گذراندن تحصیلات تکمیلی خود در چین هستند یا به عنوان پزشک در کشور خود مشغول کارند.

بسیاری از افراد متقاضی تحصیل در چین، باهدف اشتغال پس از تحصیل در چین و یا کار ضمن تحصیل در چین، روانه این کشور می‌شوند؛ اما این موضوع در کشور چین قابل انجام نبوده و امکان‌پذیر نیست. دانشجویان در هنگام گذراندن دوره‌های تحصیلی مجاز به کار نمی‌باشند و پس از اتمام تحصیلات نیز حق کار و ماندن در این کشور را نداشته و بایستی سریعاً به کشور خود بازگردند.

در حال حاضر ۲۸ دانشگاه در رشته پزشکی در چین مورد تأیید وزارت بهداشت هست. دانشجویان می‌توانند با توجه به انتخاب کشور موردنظر، دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت را انتخاب نمایند.

درآمد پزشک در چین

حقوق پزشکان در بیمارستان‌های دولتی چین شامل ۳ قسمت است: حقوق اساسی، مزایا و پاداش‌ها.

حقوق اساسی ارائه شده توسط دولت از یک استاندارد واحد پیروی می‌کند و توسط سوابق تحصیلی پزشکان، عنوان فنی و سالها تجربه تعیین می‌شود. مزایا عمدتاً به مزایای اجباری و رفاه مکمل اشاره دارد. مزایای اجباری شامل بیمه درمانی، بیمه وقف، بیمه بیکاری، بیمه بارداری، بیمه آسیب و بودجه مسکن است. رفاه تکمیلی معمولاً شامل یارانه حمل و نقل، کمک هزینه مدیریت و و موارد دیگر است. پاداش به عنوان اکثر حقوق در نظر گرفته می‌شود و دارای ۲ مدل توزیع است. یک مدل از پاداش‌ها به سود بخش مربوط می‌شود و به طور جامع توسط بیمارستان‌ها پذیرفته می‌شود. مورد دیگر مدل شمارش بار است، که اصلاحاتی است که در سال ۲۰۰۴ اجرا شد. با این وجود، علی رغم سال‌ها آزمایش، این مکانیسم تشویقی محبوب نیست و به کندی تصویب می‌شود.

یک پزشک در معمولاً ماهیانه ۶۸۹۰۰ یوان درآمد دارد. محدوده حقوق از ۲۵،۳۰۰ یوان (کمترین میانگین) تا ۱۱۶،۰ یوان (بالاترین میانگین) است. در جدول زیر می‌توانید درآمد شاخه‌های مختلف پزشکی را در چین ببینید.

عنوان شغل

درآمد ماهانه / یوآن

متخصص آلرژی

۵۵۸۰۰

متخصص کایروپراکتیک

۳۵۶۰۰

روانشناس بالینی

۸۹۳۰۰

متخصص درمان اصلاحی

۵۷۱۰۰

روانشناس مشاوره

۶۷۶۰۰

متخصص پوست

۸۶۱۰۰

متخصص تغذیه

۵۹۴۰۰

پزشک عمومی

۶۹۷۰۰

پزشک بخش اورژانس

۶۲۵۰۰

فیزیولوژیست ورزشی

۶۹۰۰۰

پزشک قانونی

۷۳۵۰۰

مشاور ژنتیک

۴۸۲۰۰

متخصص داخلی

۹۵۶۰۰

متخصص قلب و عروق

۱۲۱۰۰۰

درمانگر بهداشت روان

۴۹۸۰۰

پزشک طبیعت درمانی

۸۶۸۰۰

متخصص مغز و اعصاب

۹۰۴۰۰

پزشکی هسته‌ای

۷۴۹۰۰

متخصص زنان و زایمان

۸۲۵۰۰

چشم پزشک

۶۳۰۰۰

بینایی سنج

۶۵۰۰۰

متخصص اطفال

۶۹۳۰۰

فیزیوتراپیست

۴۹۳۰۰

پزشک بیهوشی

۱۰۵۰۰۰

پزشک CCU

۶۳۰۰۰

پزشک غدد درون ریز

۸۷۹۰۰

پزشک گوارشی

۸۲۰۰۰

پزشک سالمندان

۵۶۰۰۰

پزشک بیماری عفونی

۷۴۸۰۰

پزشک طب داخلی

۹۵۲۰۰

پزشک نفرولوژی

۹۲۲۰۰

متخصص گوش و حلق و بینی

۵۴۵۰۰

پزشک آسیب شناسی

۶۳۹۰۰

پزشک طب اطفال

۶۹۶۰۰

پرتودرمانگر

۸۹۰۰۰

رادیولوژیست

۹۳۰۰۰

حقوق پزشک در چین از ۲۵،۳۰۰ یوآن در هر ماه (حداقل متوسط حقوق) تا ۱۱۶،۰ یوآن در ماه است (حداکثر متوسط حقوق). سطح تجربه مهمترین عامل در تعیین حقوق است. طبیعتاً هرچه سالهای تجربه بیشتر باشد، دستمزد نیز بالاتر می‌رود. به طور کلی، کارکنانی که از دو تا پنج سال تجربه دارند به طور متوسط ۳۲٪ بیشتر از تازه کارها و جوانان در تمام صنایع و رشته‌ها درآمد دارند.

افراد حرفه‌ای با تجربه بیش از پنج سال به طور متوسط ۳۶ درصد بیشتر از افرادی که پنج سال یا کمتر سابقه کار دارند درآمد کسب می‌کنند. پزشکان ذکور در چین به طور متوسط ۶٪ بیشتر از پزشکان زن درآمد دارند. پزشکان متخصص در چین هر ۱۴ ماه یکبار افزایش حقوق ۱۳ درصدی را مشاهده می‌کنند. متوسط افزایش سالانه ملی برای همه مشاغل در هر ۱۵ ماه ۹٪ است.

درآمد پزشک در چین بر اساس شهر

شهر

متوسط درآمد پزشک / یوآن

پکن

۷۹۰۰۰

چانگچون

۶۵۸۰۰

چانگشا

۶۲۵۰۰

چنگدو

۷۲۱۰۰

چونگ کینگ

۷۹۸۰۰

دالیان

۶۵۱۰۰

دونگوان

۶۲۰۰۰

فوشان

۶۱۴۰۰

فوژو

۶۵۶۰۰

گوانگژو

۷۶۱۰۰

هانگزو

۷۶۵۰۰

هاربین

۷۳۲۰۰

جینان

۷۶۵۰۰

کونمینگ

۶۲۱۰۰

نانجینگ

۶۸۹۰۰

چینگدائو

۷۰۹۰۰

کوانژو

۶۴۶۰۰

شانگهای

۷۴۵۰۰

شانتو

۶۷۳۰۰

شنیانگ

۷۱۳۰۰

شنژن

۶۸۱۰۰

سوژو

۶۶۴۰۰

تیانجین

۷۲۳۰۰

ونژو

۶۷۹۰۰

ووهان

۷۸۸۰۰

وکسی

۵۹۱۰۰

خی آن

۷۵۴۰۰

ژنگژو

۶۱۱۰۰

پزشکان بخش دولتی در چین به طور متوسط ۶ درصد بیشتر از پزشکان بخش خصوصی در کلیه تخصص‌های پزشکی درآمد دارند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مهاجرت از متخصصان GO2TR مشاوره بگیرید:تماس: ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱