کشور عمان

کشور عمان یک کشور پادشاهی است که به‌طور کلی دارای رشته کوه‌های بزرگی است. در این کشور دشت‌ها و جلگه‌های زیادی وجود دارد و بلندترین رشته کوه این کشور حجر نام دارد. این کشور از سمت غرب با امارات و از سمت جنوب با یمن همسایه است. اختلاف ساعتی این کشور با تهران، نیم ساعت اعلام شده است. محصولات صادراتی عمان اغلب در زمینه نفت، ماهی و آهن آلات است؛ به‌طوری که بیشترین صادرات از این کشور به چین و کره جنوبی و ژاپن صورت می‌گیرد. در سال‌های اخیر میزان صادرات این کشور به تایوان بیشتر شده است. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که در روند صادرات، عمان اغلب به سود خوبی رسیده است.بهترین فصل برای سفر به عمان از نظر آب و هوا پاییز و زمستان است که دمای روز حدود 24 درجه و شب‌ها 16درجه سانتی‌گراد است.

عمان سومین کشور بزرگ در شبه جزیره عربستان است که آب و هوای گرمی دارد. این کشور به نسبت سایر کشورهای عربی، زمینه فعالیت، رشد و پیشرفت را نداشته؛ اما کشور بسیار مستعدی برای پیشرفت است؛ به این دلیل که این کشور دومین پول ارزشمند دنیا را داراست. درآمد افراد در کشور عمان بسیار بالاست؛ اما هزینه‌های زندگی هم به همان نسبت در این کشور بالا می‌رود. این کشور با ایران نیم ساعت اختلاف ساعت دارد. در ادامه بیشتر با این کشور آشنا می‌شویم.

مقدمه

مقدمه

عمان کشوری در جنوب غربی آسیا است که در همسایگی یمن، تنگه هرمز، عربستان و امارات متحده عربی قرار دارد. این کشور، کشوری پادشاهی به‌حساب می‌آید که در سده 19 میلادی در اوج قدرت خود به سر می‌برده است. مسقط پایتخت و بزرگ‌ترین شهر این کشور محسوب می‌شود و زبان رسمی مردم، عربی است و حدود 5 میلیون نفر جمعیت دارد.

اقتصاد عمان مانند بسیاری از کشورهای خاورمیانه وابسته به نفت و گاز است؛ پس می‌توان گفت کشوری مصرف کننده است و صنعت در آن کم است. واحد پول این کشور، ریال عمان است.

پزشکان ایرانی و افرادی که می‌خواهند بیزینسی ایجاد کنند؛ به این دلیل که درآمد در کشور عمان بیشتر از ایران است و همچنین این کشور به ایران نزدیک است، *مهاجرت به عمان* را گزینه بسیار خوبی می‌دانند؛ اگر قصد *سفر به عمان* و یا مهاجرت را دارید، ما تلاش کرده‌ایم در این مقاله به‌طور مفصل در مورد این کشور اطلاعاتی در اختیارتان قرار دهیم.

از شهرهای مهم کشور عمان می‌توان مسقط، صلاله، بوشر، بهلا، خصب، مرباط را نام برد.
شهرهای این کشور، قدمت تاریخی دارند و تمام کشور بافت سنتی و قدیمی خود را حفظ کرده‌ است.
جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی با مشاوران ما در go2tr تماس حاصل فرمایید.

اقتصاد و منابع مالی عمان

اقتصاد و منابع مالی عمان

وضعیت تولید ناخالص داخلی در کشور عمان براساس سایت tradingeconomics در حدود 67.76 میلیارد دلار آمریکا اعلام شده است؛ این‌طور که شواهد نشان می‌دهد، نرخ بیکاری در این کشور کاهش داشته است و این کشور شرایط را برای جذب نیروی خارجی فراهم کرده است. نرخ تورم در این کشور در سال‌های اخیر به صفر رسیده است و این موضوع نشان می‌دهد که این کشور توانسته کنترل خوبی بر روی میزان تورم داشته باشد.

کشور عمان مانند کشورهای همسایه خود دسترسی مشخصی به منابع نفتی دارد و این کشور براساس سایت *omannews.gov* روزانه حدود 970.9 هزار بشکه نفت را در پایان دسامبر 2019 ثبت کرده است؛ در حالی‌که در مدت مشابه سال 2018، برابر با 978.4 بشکه بوده است. این کشور دارای منابع گاز است و مشخص است وضعیت منابع مالی این کشور بهبود خوبی نسبت به سال‌های قبل داشته است. قیمت ریال براساس ساختار سیاسی این کشور تعیین می‌شود.

محصولات صادراتی کشور عمان اغلب در زمینه نفت، ماهی و همین‌طور آهن‌آلات اعلام شده است؛ به‌طوری که بیشترین صادرات از این کشور به چین و کره جنوبی و ژاپن صورت می‌گیرد. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که در روند صادرات این کشور اغلب به سود خوبی رسیده است.

این کشور در زمینه محصولات وارداتی از قبیل تجهیزات حمل و نقل و همین‌طور کالاهای تولیدی کارخانه‌ای بسیار عالی عمل کرده است؛ به‌طوری که بیشتر کالاهای وارداتی از کشور عمان در آمریکا، آلمان و هند دیده می‌شوند.

وضعیت کشاورزی در این کشور آن‌طور که باید پیش نرفته است؛ اما مشخص است که آینده اقتصادی این کشور در زمینه محصولات کشاورزی قوی خواهد بود. یک نکته بسیار مهم در زمینه اقتصاد کشور عمان این است که وضعیت دسترسی به نفت بسیار خوب بوده و می‌تواند در شاخص‌های اقتصادی این کشور تأثیرگذار باشد؛ این‌طور که شواهد نشان می‌دهد این کشور یکی از کشورهای قدرتمند در زمینه روابط تجاری است و در این زمینه توانسته به نسبت قبل رشد بسیاری داشته باشد.

در کشور عمان وضعیت اقتصاد در بخش درمان و همین‌طور سیستم‌های حمل و نقل به رتبه خوبی رسیده است و رضایت در این زمینه بالا اعلام شده است.

رنکینگ جهانی عمان

رنکینگ جهانی عمان

رنکینگ اقتصادی عمان در سال 2019 براساس سایت tradingeconomic به شکل زیر است:

وضعیت موازنه‌های تجاری در این کشور، 465.20  و وضعیت حساب جاری 1671.00- میلیون ریال برآورد شده است. وضعیت واردات و صادرات نیز در این کشور به ترتیب 819.70 و 1284.90 میلیون ریال اعلام شده است.

کشور عمان دارای 0.02 تن ذخایر طلا است، تولید نفت خام  959.00 بی بی ال اعلام شده است. تغییرات موجودی انبار 993.80 میلیون ریال عمان اعلام شده است و سرعت اینترنت در این کشور 4927.03 کیلوبایت بر ثانیه برآورد شود. شاخص‌های رقابتی این کشور حدود 64 امتیاز دارد و رتبه رقابتی کشور عمان 53اعلام شده است. وضعیت تولید الکتریسیته در این کشور 2132.90 گیگاوات بر ساعت است.

ارزش‌های فعلی اقتصادی نشان می‌دهد که این کشور داده‌های آماری بی‌نظیری را پیش برده که می‌تواند بسیار ارزشمند باشد. شهرهای این کشور  هر یک از نظر اقتصادی و مالی دارای پتانسیل مشخصی هستند، این موضوع بر روی وضعیت اقتصادی تأثیر گذاشته است. قیمت مصرف کنندهCPI صفحه اول بر اساس نقاط شاخص، 105.20 ارزیابی شده است. نرخ تورم ماهانه در این کشور، 0.97- درصد است.

شاخص قیمت مصرف کننده حمل و نقل در کشور عمان براساس نقاط شاخص، 110.40 اعلام شده است و قیمت تولید در این کشور بر اساس نقاط شاخص، 119.10 است.

ساختار سیاسی عمان

ساختار سیاسی عمان

ساختار سیاسی در عمان به‌صورت پادشاهی است؛ به‌طوری که پادشاه رئیس حکومت و رئیس دولت شناخته می‌شود. سلطنت در این کشور در وضعیت موروثی دیده می‌شود. مجلس سنای عمان دارای 70 کرسی بوده که نمایندگان آن از سوی پادشاه تعیین می‌شوند، این نمایندگان در حقیقت تنها قدرت ارائه مشاوره را دارند و قدرت اجرایی به آن‌ها داده نمی‌شود. مجلس در عمان 84 کرسی دارد و نمایندگان با رأی مردم برای دوره‌های 4 ساله انتخاب می‌شوند. نمایندگان در مجلس به‌طور کلی قانون تعیین می‌کنند و در زمینه مشاوره‌ای فعالیت دارند.

ساختار سیاسی عمان بسیار درست پیش می‌رود و مشخص است که رویکردهای سیاسی دقیق و صحیحی از سوی دولت این کشور انتخاب شده است.

پایتخت و 9 شهر بزرگ

پایتخت و 9 شهر بزرگ

هنگام *زندگی در عمان* بهتر است شهرهای این کشور را بشناسید.

  • مسقط پایتخت عمان است و در لیست شهرهای پر جمعیت این کشور قرار دارد، این شهر در بخش جنوبی این کشور قرار دارد؛ به‌طور کلی یکی از جالب‌ترین شهرهای این کشور محسوب می‌شود. این شهر زیبا دارای صخره‌های درشت و درخشنده بوده که غالباً از هم جدا هستند. پوشش‌های نباتی این شهر زیبا چشم‌ها را خیره می‌کند؛ این‌طور که شواهد نشان می‌دهد این شهر از نظر تاریخی قدمت زیادی دارد و دارای بندری خلیجی و مدور شکل است.
  • شهر مسندم یک شبه جزیره در عمان است و یکی از شهرهای مهم شمالی این کشور محسوب می‌شود. این شهر دارای نوار ساحلی بسیار وسیعی است. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که این شهر زیبا به‌طور کلی دارای فضای کاری قوی‌تری نسبت به شهرهای دیگر است.
  • شهر ظفار یکی از شهرهای پادشاهی در این کشور است. این شهر به‌طور کلی در زمینه بازاریابی و گردشگری رتبه بسیار بالایی دارد و توانسته در گردش اقتصادی این کشور بسیار عالی عمل نماید.
  • شهر صلاله از دیگر شهرهای بندری در عمان است که در دو منطقه کوهستانی و جنگلی تشکیل شده است، این شهر دارای کوه‌های سرسبز، غارهای زیبا، چشمه‌های شیرین و دره‌های پر درخت است. این شهر به‌طور کلی دارای درختان بلند نارگیل و موز است.
  • شهر بریمی از دیگر شهرهای پادشاهی است و به‌طور کلی یکی از مناطق بزرگ و دیدنی محسوب می‌شود، این شهر در لیست شهرهای پر جمعیت این کشور قرار دارد. در این شهر صنایع دستی زیادی به فروش می‌رسد و کوزه‌گری و کاشی و چرم در آن بسیار ساخته شده است.
  • شهر ظاهره از دیگر شهرهای مهم عمان است که دارای بیابان‌های زیبا و بسیار وسیعی است، شهر ظاهره در زمینه تولید محصولاتی مانند مس بسیار خوب عمل کرده است.
از دیگر شهر‌های عمان می‌توان به مطرح، بوشر، صحار و برکاء اشاره کرد.

جمعیت و شرکت های ایرانی

جمعیت و شرکت های ایرانی

بیشتر شرکت‌های ایرانی که در عمان فعالیت می‌کنند، در زمینه آهن‌آلات به بودجه صادراتی مشخصی رسیده‌اند؛ به‌طوری که صادرات در این زمینه نسبت به سایر کشورها بیشتر اعلام شده است؛ این‌طور که شواهد نشان می‌دهد وضعیت صادراتی محصولات غذایی در این کشور بهبود داشته است و شرکت‌های زیادی در این زمینه دیده می‌شوند که می‌توانند شاخص‌های خوبی را در پیش بگیرند.

مورد دیگر وضعیت نرخ مالیات شرکت در عمان است که بارها مورد ارزیابی قرار گرفته است، این کشور در سال‌های گذشته نرخ مالیات شرکتی را بر روی 12 درصد در وضعیت ثابت قرار داده بود؛ اما امروزه نرخ 15 درصدی برای آن گزارش شده است و نشان می‌دهد که نرخ مالیات شرکتی افزایش 3 درصدی داشته است. در این کشور نرخ مالیات درآمد شخصی و همین‌طور نرخ مالیات بر فروش 0 اعلام شده است و مشخص است که با ثبت شرکت در این کشور درگیر هزینه‌های اضافی نخواهید بود.

یک موضوع مهم دیگر که رویکردهای اقتصادی ثبت شرکت در عمان را پیشرفته‌تر از قبل کرده است، وضعیت اقتصاد و درمان در این کشور است؛ یعنی دولت کشور عمان به افرادی که قصد ورود به بخش ثبت شرکت در این کشور را دارند، پیشنهاد می‌کند که ورود به بخش‌های درمانی داشته باشند و به این ترتیب، روند اقتصادی افزایش داشته و می‌تواند در زمانی مشخص به ارزش اقتصادی بهتری دست یابد؛ چیزی که در سال‌های اخیر کمتر دیده شده است؛ این‌طور که ارزیابی‌ها نشان می‌دهد، ارزش‌های فعلی اقتصادی در این کشور توانسته بر چند اساس استوار باشد.

وضعیت نرخ مالیات عمان از سوی دولت و طبق ارزیابی‌های مشخص در ابتدای هر سال اعلام و به‌روزرسانی می‌شود.

عجایب عمان

عجایب عمان

از عجایب کشور عمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بهلا یکی از مناطق گردشگری زیبا است که در شمال این کشور و در یک بیابان قرار گرفته است، این مکان در 40 کیلومتری شهر نیزوا واقع شده است و دارای قلعه‌های تاریخی و دیدنی وسیعی است. این منطقه به‌دلیل داشتن طیف وسیعی از سفال‌های محلی شهرت دارد.
  • جبل اخضر یکی از دیدنی‌های عجیب و غریب در عمان است که مشهور به کوه سبز است، این کوه به‌صورت سنتی طراحی شده است و دارای بخش‌های زیاد سنگ آهک است. این کشور به‌طور کلی با جنگل‌های سرسبز پوشیده شده است. این ناحیه به‌طور کلی محافظت شده است و مواد کشاورزی در آن به‌طور کلی رشد خوبی دارد و بازدید از این منطقه در زمان طلوع آفتاب بسیار زیبا خواهد بود.
  • در بخش شرقی عمان، منطقه راس آل جینز وجود دارد که پناه‌گاه لاک پشت‌هایی است که در این منطقه زندگی می‌کنند، این منطقه در طول تابستان بسیار دیدنی است و بین ماه‌های می و اکتبر مورد بازدید قرار می‌گیرد. این منطقه دارای جاذبه‌های دیدنی زیادی مانند موزه است.
جزیره فجوردز یک شبه جزیره در شمالی‌ترین بخش عمان است که به‌طور مارپیچ طراحی شده است، در این منطقه قایق‌سواری بسیار دیده می‌شود و به‌طور کلی حیات وحش قوی‌ای دارد، این منطقه برای دوستداران طبیعت گزینه بسیار خوبی است.

خلاصه تاریخ عمان

خلاصه تاریخ عمان

عمان منطقه‌اي در جنوب شرقي شبه جزيره‌ي عربستان است، این کشور از سمت شمال غرب با امارات متحد غربی، از سمت غرب با عربستان سعودی و از سمت جنوب با یمن همسایه است. بیشتر بخش‌های این کشور توسط رشته‌های کوه‌های بزرگ و صعب‌العبور پوشانده شده است و این منطقه نزد سومريان در 3000 هزار سال پيش از ميلاد مسيح به نام «ماگان»‌ مشهور بود. مقارن با ظهور اسلام، عمان به‌عنوان يك سرزمين جغرافيايي مستقل و مجزا از ساير مناطق عربستان به شمار می‌رفته است؛ در واقع عمانیان كهن از نژادگان اعراب جنوبي و اصيل هستند، اين اعراب بر خلاف اعراب شمالي (فرزندان اسماعيل) پيشينه‌ي غير عربی نداشته‌اند. در قرن نهم ميلادي ، نخستين دولت اباضی در این کشورتأسيس شد، اباضي‌ها، شكل حكومت خود را امامت و رئيس حكومت خود را امام می‌نامیدند. در سال 931 میلادی، عمان به اشغال قرمطيان درآمد و يك سال در اشغال قرمطيان بود. سلسله‌ي ايرانی‌تبار آل‌بويه در سال 972 میلادی این کشور را تصرف كردند. اين تصرف تا سال 1050 میلادی به طول انجاميد. در سال 1507 میلادی کشور پرتغال به این کشور حمله کرده و آن را اشغال می‌کند، این تصرف تا سال 1651 طول می‌کشد.

به‌طور کلی تاریخ عمان بسیار جالب است و بخش زیادی از آن با حکومت پرتغالی‌ها ترکیب شده است.

خلاصه ای از جغرافیا

خلاصه ای از جغرافیا

عمان یک کشور پادشاهی است که به‌طور کلی دارای رشته‌های کوه‌های بزرگ و زیادی است. در این کشور دشت‌ها و جلگه‌های زیادی وجود دارد و بلندترین رشته کوه آن حجر نام دارد. این کشور از سمت غرب با امارات و از سمت جنوب با یمن همسایه است. اختلاف ساعتی این کشور با ایران نیم ساعت اعلام شده است. آب و هوای عمان بیابانی گرمسیری است و به‌طور کلی تابستان‌های گرم و مرطوبی دارد و دمای هوا در طول روز به 38 درجه سانتی‌گراد می‌رسد و بهار و پاییز تقریباً گرمی دارد.

بهترین فصل برای سفر به عمان از نظر آب و هوا پاییز و زمستان است که دمای روز حدود 24 درجه و شب ها 16 درجه سانتی گراد است.

مشاهیر عمان

مشاهیر  عمان

از جمله خوانندگان عمانی می‌توان به سلیم رشید صوری و اسما محمد رفیع اشاره کرد. سعیف الرحبی و عبدالله حبیب، از جمله شاعران معروف اهل عمان هستند. احمد مبارک، محمد المسلامی، علی البوسعید و محسن الخلدی از فوتبالیستان معروف هستند که در تیم ملی این کشور بازی می‌کنند.

 

 

 

دکتر عبدالله دار از دانشمندان عمانی است که جایزه‌ی اخلاق در علم را به تازگی از آن خود کرده است.

کشورها و مناطق وابسته عمان

کشورها و مناطق وابسته عمان

از قرن ۱۷ میلادی عمان دارای سلطنت مستقل بوده است، در قرن ۱۹ میلادی این کشور در اوج قدرت خود بوده كه با کاهش قدرت در قرن بیستم میلادی این کشور تحت تاثیر و نفوذ گسترده پادشاهی انگلستان قرار گرفته؛ اما هیچ‌گاه به شکل رسمی بخشی از آن نگردید. این کشور ارتباطات گسترده نظامی و سیاسی با ایالات‌متحده و پادشاهی انگلستان دارد. 

 

 

عمان در طول تاریخ تحت اشغال پرتغال بوده است و با نگاهی گذرا به تاریخ این کشور به سادگی متوجه تاثیرات گسترده‌ی پرتغال بر قوانین و فرهنگ مردم این کشور می‌شوید.

فرهنگ مردم عمان

فرهنگ مردم عمان

مردم کشور عمان فرهنگ بالایی دارند؛ به طوری‌که به عقاید هم احترام می‌گذارند و معتقد هستند که هرکس باید بر اساس اعتقاد خود زندگی کند. حجاب در این کشور اغلب آزاد است؛ اما با توجه به دین رسمی این کشور که اسلام است، مردم در این کشور اغلب سعی می‌کنند از لباس‌های پوشیده استفاده کنند. مردم به‌طور کلی سعی می‌کنند که در فرهنگ شهرنشینی بسیار جدی باشند و آموزش و یادگیری بخش مهمی از زندگی کودکان این کشور محسوب می‌شود. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که زبان کشور عمان به‌طور کلی ترکیبی از چند زبان زنده دنیا مانند عربی، فارسی و انگلیسی است.

مردم عمان هنوز بسیار سنتی هستند و سنت برای آنها بسیار مهم است.

پیشرفت در عمان

پیشرفت در عمان

یکی از وجه‌های پیشرفت عمان در قالب اجاره خانه است، وضعیت اجاره مسکن در این کشور بسیار عالی اعلام شده است؛ به‌طوری‌ که دولت این کشور کمک هزینه‌های نقدی برای کسانی که با ویزای کار یا* تحصیل در عمان* وارد شده‌اند در نظر می‌گیرد؛ به هر صورت تعرفه‌ای که برای اجاره مسکن در این کشور دیده شده کاملاً کنترل می‌شود و این موضوع نشان می‌دهد که وضعیت مسکن در این کشور پیشرفت خوبی داشته است.

رشد مهاجرت در عمان بیشتر از قبل است و این کشور در حال تبدیل شدن به یکی از کشورهای شلوغ دنیا است، کنترل چند فرهنگی در این کشور از دیگر پیشرفت‌های دولت این کشور بوده است؛ به طوریکه چندین فرهنگ در کنار هم زندگی خوبی دارند و به هم هیچ آسیبی نمی‌زنند. دولت توانسته میزان جرم و جنایت را بسیار پایین بیاورد؛ به‌طوری‌ که امنیت اجتماعی در این کشور بالا است و در لیست کشورهای امن قرار دارد.

این کشور یک محیط بسیار مناسب برای رشد کودکان و جوانان فراهم کرده است. وضعیت امنیتی در عمان در رویکردهای جدید اقتصادی بهتر از قبل شده است و مشخص است که این کشور توانسته در چندین بخش پیشرفت خوبی داشته باشد، شایان ذکر است که بی احتیاطی در رانندگی یک امر رایج در این کشور بوده و میزان تصادفات جاده‌ای هنوز هم در این کشور بالا اعلام شده است. رشد کار و تجارت شبکه‌ای در این کشور از دیگر روند‌های پیشرفت محسوب می‌شود؛ درواقع دولت در این کشور یافتن شغل در زمینه نفت و دارو را آسان‌تر از قبل کرده است و تجارت شبکه‌ای در این کشور به سادگی توجیه اقتصادی خواهد داشت.

اوضاع کسب و کار در عمان بسیار رشد داشته است.

قوانین عمومی عمان

قوانین عمومی عمان

در قوانین عمان رویکردهای اقتصادی مشخصی دیده می‌شود؛ این‌طور که مشخص است مردم این کشور حق توهین به سایر فرهنگ‌ها را ندارند و در کل با توهین به مقدسات و فرهنگ افراد برخورد می‌شود.

عموماً برهنه بودن در مکان‌های مقدس خلاف قانون است.

رعایت آداب و رسوم فرهنگی در عمان بسیار مهم است و باید به‌طور دقیق رعایت شود. با بی احترامی در این کشور برخورد می‌شود.

توجه به قوانین رانندگی در این کشور بسیار مهم است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مهاجرت از متخصصان GO2TR مشاوره بگیرید:تماس: ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱