x
مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021

رشته تغذیه

علوم تغذیه چیست؟

علوم تغذیه چیست؟

رشته علوم تغذیه از رشته های بسیار پرطرفدار در زیر شاخه علوم تجربی می‌باشد که دانشجویان این رشته جزو دانشجویان وزارت بهداشت محسوب می‌شوند. در رشته علوم تغذیه نحوه صحیح مصرف مواد غذایی و میزان دقیق مصرف مواد خوراکی، تاثیر مواد خوراکی برجسم، تاثیر مواد مختلف خوراکی بر روح و روان مورد بررسی قرار می‌گیرد. شاید شنیده باشید که اکثر بیماری ها ناشی از تغذیه غیر صحیح می‌باشد؛ بیماری هایی چون چربی خون و کلسترول بالا، کبد چرب، دیابت، فشار خون، ناراحتی های قلبی و عروقی، بیماری های گوارشی مانند زخم معده و بیماری های روده‌ای بیماری هایی می‌باشند که در اثر تغذیه ناصحیح گریبانگیر انسان در طول مدت زندگی می‌شوند. متخصصان رشته علوم تغذیه آگاهی های لازم را در سطح جامعه برای تغذیه صحیح بالا می‌برند تا آمار مبتلایان به این بیماری ها کاهش پیدا کند.

رشته علوم تغذیه صرفا رشته‌ای که در خصوص بیماری های ناشی از تغذیه غیر صحیح مطالعه می‌کند؛ نمی‌باشد بلکه این رشته در خصوص درمان بسیاری از بیماری ها با کمک تغذیه نیز بحث می کند. همان طور که می دانیم بیماری دیابت و کبد چرب یک بیماری بسیار پر عارضه می‌باشد که در صورت عدم رعایت رژیم غذایی صحیح، بیماری افراد پیشرفت کرده و دچار مرگ خاموش می‌شوند. متخصصان علوم تغذیه با رژیم های غذایی مخصوص کمک می نمایند که بیماران از پیشرفت بیماری خود جلوگیری کرده و حتی در بسیاری از موارد بیماری خود را درمان نمایند.

شاید مشاهده کرده باشید که بسیاری از افراد به صورت مادرزادی دچار بیماری های مختلف می‌باشند، به عنوان مثال بیماری فنیل کتونوریا بیماری ژنتیکی خاص می‌باشد که افراد از بدو تولد قادر به تبدیل اسید آمینه فنیل آلانین به تیروزین در بدن خود نمی‌باشند؛ از این رو اسید آمینه فنیل آلانین در مایعات بدن و سیستم عصبی آنها تجمع پیدا کرده و عارضه هایی چون عقب ماندگی ذهنی را برای این کودکان به دنبال می‌آورد. برای پیشگیری از این عارضه ها کودکان باید رژیم غذایی خاصی داشته باشند. به همین سبب متخصصان رشته علوم تغذیه به مادران این کودکان کمک می‌نمایند تا بتوانند با رعایت تغذیه صحیح از عارضه های این بیماری جلوگیری نمایند.

با بالا رفتن سن انسان در معرض بسیاری از بیماری ها قرار می گیرد. به همین سبب متخصصان رشته علوم تغذیه، تغذیه سالمندان را نیز بررسی می‌نمایند. متخصصان رشته علوم تغذیه با بررسی تغذیه سالمندان امید به زندگی را در سالمندان افزایش داده و بسیاری از بیماری ها را کنترل، درمان و یا پیشگیری می‌نمایند.

به طور کلی رشته علوم تغذیه رشته ای است که باعث افزایش سبک زندگی سالم در جامعه می‌شود.

جایگاه علوم تغذیه

جایگاه علوم تغذیه

بدون شک تغذیه مهم ترین نقش را در سلامت بدن ایفا می کند. تغذیه به صورت مستقیم بر روی سیستم ایمنی و متابولیسم بدن تاثیر گذار می‌باشد. اگر سیستم ایمنی بدن قدرت دفاعی بالایی داشته باشد و متابولیسم بدن در حد نرمال باشد؛ فرد در سلامت کامل خواهد بود. از این رو ما در جامعه به متخصصینی نیاز داریم؛ که بتوانند نقش مهم تغذیه را برای افراد تبیین نمایند و نحوه مصرف صحیح مواد غذایی را آموزش دهند. از این رو رشته علوم تغذیه از جایگاه بالایی در جامعه برخوردار می‌باشد. هرچه یک جامعه پیشرفته تر باشد سلامت شهروندان برای آن جامعه مهم تر خواهد بود؛ نقش رشته علوم تغذیه در جوامع پیشرفته امروزی پر رنگ تر شده است. با وجود صنعتی شدن جوامع و جایگزین شدن فست فودها به جای غذاهای سنتی و آبدار خطر ابتلا به بیماری های گوارشی، کبدی، قلبی و عروقی افزایش یافته است؛ از همین رو مسئولیت متخصصین علوم تغذیه بیشتر شده و در نتیجه این رشته از جایگاه بالاتری برخوردار شده است. وجود این متخصصین در جامعه می‌تواند به ما کمک کند که چگونه یک سبک زندگی سالم را در جوامع صنعتی بتوانیم پیاده نماییم.

متخصصین علوم تغذیه در کشورهای پیشرفته اروپایی و آمریکایی نسبت به کشورهای آسیایی از جایگاه بالاتری برخوردار می‌باشند. متخصصین علوم تغذیه در کشورهای پیشرفته به راحتی می‌توانند بر روی موضوعات مختلف تحقیق نمایند این در حالی است که امکان تحقیق گسترده برای موضوعات مختلف در کشور ایران در برخی از مواقع وجود ندارد. به صورت کلی می توان گفت اگر شما جزو متخصصین تحقیق محور می باشید؛ کشورهای پیشرفته شرایط بهتری را برقرار می‌نمایند.

رشته علوم تغذیه نسبت به بسیاری از رشته ها خصوص رشته های علوم پایه در ایران از نظر بازار کار در وضعیت بهتری قرار دارد. ایران از لحاظ چاقی در بین کشورهای جهان رتبه زیر پنجاه را دارد، با توجه به اینکه تناسب اندام موضوع بسیار مهمی در جوامع امروزی می‌باشد، متخصصین تغذیه به عنوان مشاورین رژیم های غذایی در ایران می‌توانند فعالیت خوبی داشته باشند، از این رو متخصصین علوم تغذیه در بین عوام جایگاه مطلوبی دارند اما ازآنجا که ایرانیان با نقش متخصصین تغذیه در سلامت جامعه چندان آگاهی ندارند، این متخصصین هنوز به جایگاه اصلی خود در ایران نرسیدند.

متخصصین علوم تغذیه تحقیق محور در کشورهای پیشرفته بر روی موضوعات اساسی و مهم تحقیق می‌نمایند و نقش مهمی را در پیشرفت علم پزشکی داشته‌اند. همانطور که نمی‌توان نقش تغذیه در سلامت عمومی بدن را انکار کرد، نمی‌توان نقش آن را در کنترل، پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری ها کتمان کرد. به کمک تغذیه می‌توان بسیاری از بیماری‌های صعب العلاج را کنترل نمود. بسیاری از افراد گمان می‌کنند با مبتلا شدن به بسیاری از بیماری ها مانند دیابت سن آنها به شدت کاهش پیدا می‌کند، در حالی که اگر این افراد با متخصصین علوم تغذیه مشورت نمایند و راه‌های کنترل بیماری خود را فرا بگیرند، خواهند دانست که می‌توانند با کنترل بیماری سالیان سال به راحتی زندگی نمایند. به همین سبب نباید نقش متخصصین علوم تغذیه را در افزایش امید به زندگی در افراد جامعه  نادیده گرفت.

دانشگاه های برتر این رشته بر اساس لیست کیو اس

دانشگاه های برتر این رشته بر اساس لیست کیو اس

یکی از دغدغه های دانشجویان نخبه هر رشته که قصد مهاجرت به کشورهای پیشرفته را دارند؛ آگاهی از برترین دانشگاه های هر رشته بر اساس لیست کیو اس می‌باشد. با وجود رتبه بندی های متعدد و متنوع بیشتر نخبگان برای آگاهی از رتبه دانشگاه به لیست کیو اس سر می‌زنند. زیرا لیست کیو اس در حال حاضر معتبرترین رتبه بندی جهانی در نظر گرفته شده است. پارامترهایی که لیست کیو اس برای رتبه بندی دانشگاه ها در نظر گرفته است، دقیق تر از سایر پارامترهایی است که سایر موسسات برای رتبه بندی در نظر گرفته‌اند.

رشته علوم تغذیه جزو رشته‌های پر طرفدار برای مهاجرت تحصیلی و مهاجرت کاری می باشد. اهمیت دادن زیاد به رشته علوم تغذیه در کشورهای پیشرفته باعث شده است تا آمار مهاجرت از ایران به کشورهای پیشرفته افزایش پیدا کند.

به همین سبب در نظر گرفتیم تا لیستی از بهترین دانشگاه های جهان را در رشته علوم تغذیه به شما معرفی نماییم. دانشگاه‌هایی که از آنها نام برده می‌شود جزو بهترین دانشگاه های دنیا در رشته علوم تغذیه بوده که در لیست کیو اس نیز دارای رتبه بالایی می‌باشند.

دانشگاه کارولینای شمالی، دانشگاه تگزاس، دانشگاه جورجیا، دانشگاه وسترن رزرو، دانشگاه آلاباما در بیرمنگام، دانشگاه میشیگان، دانشگاه آریزونا، دانشگاه نوتردام، دانشگاه فناوری ویرجینیا، دانشگاه کرنل، دانشگاه تگزاس آستین، دانشگاه کالیفرنیا برکلی، دانشگاه نیویورک، دانشگاه فلوریدا، دانشگاه ایالتی اوهایو، دانشگاه پوردو، دانشگاه کالیفرنیا دیویس و دانشگاه تافتز در بوستون بهترین دانشگاه های علوم تغذیه در جهان می باشند. اگر به رشته  های تغذیه انسان، تغذیه مولکولی و سلولی و متابولیک، میکروبیولوژی مواد غذایی علاقه دارید و جزو نخبگان می باشید؛ می توانید برای دانشگاه فلوریدا در شهر گینزویل آمریکا اقدام نمایید. اگر به رشته های تغذیه پزشکی، مشاوره تغذیه ای و متابولیسم ریز مغذی و ریز مغذی ها علاقمند می‌باشید میتوانید برای دانشگاه ایالتی اوهایو اقدام نمایید.

دانشگاه پوردو که از بهترین دانشگاه های علوم تغذیه می‌باشد مباحثی چون تغذیه بیوشیمیایی و مولکولی و تغذیه انسانی و بالینی را تدریس می‌نماید.

دانشگاه کالیفرنیا دیویس بر روی مباحث تغذیه‌ای بین المللی و جامعه بیوتکنولوژی صنایع غذایی تمرکز می‌نماید. دانشگاه تافتز در بوستون بر روی مباحثی چون سیاست جهانی غذا و تغذیه، اقتصاد سیاست‌گذاری غذایی و تغذیه ای تاکید می‌کند.

به طور کلی توصیه می شود قبل از اقدام به اخذ بورسیه تحصیلی با بهترین دانشگاه های جهان آشنایی پیدا نمایید، اگر قصد دارید که برای دانشگاه های جهان اقدام نمایید بهتر است که از رتبه دانشگاه در لیست کیو اس آگاهی پیدا نمایید تا بتوانید راحت تر تصمیم‌گیری کنید

رشته های مرتبط با علوم تغذیه

رشته های مرتبط با علوم تغذیه

همان طور که می دانید رشته علوم تغذیه جزو رشته‌های پیراپزشکی بوده و در نتیجه دانشجویان این رشته جزو دانشجویان وزارت بهداشت محسوب می شوند. رشته علوم تغذیه با برخی از رشته های وزارت بهداشت و وزارت علوم مرتبط می‌باشد. منظور از مرتبط بودن رشته ها با یکدیگر این است که رشته های مشابه مباحث مشترک زیادی با یکدیگر داشته و یا در دوره های مختلف تحصیلی دارای واحدهای درسی مشترک با یکدیگر می‌باشند.بیوتکنولوژی صنایع غذایی، علوم و صنایع غذایی، مهندسی کشاورزی خصوصا گرایش صنایع غذایی، میکروبیولوژی، بهداشت و روان شناسی از رشته های مرتبط با علوم تغذیه می‌باشند.

یکی از مباحثی که در دنیای امروزه در حوزه بیوتکنولوژی مطرح می باشد، پرو بیوتیک ها می باشند. پرو بیوتیک ها میکروارگانیسم های مفیدی هستند که تعادل بین میکروارگانیسم های بدن را برقرار کرده و خواص بسیار زیادی برای بدن دارند، تحقیق بر روی مواد غذایی پروبیوتیک یکی از حوزه های مهم در بیوتکنولوژی صنایع غذایی می باشد. در بیوتکنولوژی کشاورزی بر روی مباحث مهمی چون تولید محصولات تراریخته بحث می شود. به طور کلی یکی از اهداف بیوتکنولوژی صنایع غذایی و بیوتکنولوژی کشاورزی این است که بتواند گام مهمی در جهت تامین غذای جوامع انسانی بر دارد. با رشد روز افزون جمعیت تهیه منابع غذایی کمی دشوار شده است و با وجود آمار بالای افراد مبتلا به سوء تغذیه بیوتکنولوژیست ها سعی می کنند راهکارهایی در جهت افزایش منابع غذایی مفید ارائه دهند. از این نظر رشته بیوتکنولوژی رشته ای مرتبط با علوم تغذیه می باشد زیرا یکی از اهداف متخصصان علوم تغذیه بهبود منابع تامین تغذیه جوامع انسانی می‌باشد.

میکروبیولوژی نیز یکی از رشته‌های مرتبط با علوم تغذیه می‌باشد، شناسایی میکروارگانیسم های مفید برای بدن یکی از مباحث جذاب در میکروبیولوژی می باشد. شناسایی میکروارگانیسم هایی که باعث فساد مواد غذایی می‌شوند از مباحث جذاب در میکروبیولوژی می‌باشد؛ در واقع میکروبیولوژیست های فعال در حوزه تغذیه سعی می‌کنند راه‌های فساد مواد غذایی از طریق میکروارگانیسم ها را شناسایی نمایند و از این طریق جلوی فساد مواد غذایی را گرفته و عمر مواد غذایی را افزایش دهند. از طرفی با شناسایی میکروارگانیسم های مفید برای بدن در حوزه تولید محصولات پروبیوتیک نیز کمک شایانی می‌نمایند؛ از این رو میکروبیولوژی رشته ای مرتبط با علوم تغذیه و بیوتکنولوژی می‌باشد.

رشته بهداشت نیز رشته مرتبط با علوم تغذیه می‌باشد. قبل از افتتاح رستوران، سلامت افراد شاغل در رستوران و همچنین بهداشت محیط توسط بازرسان بهداشت باید مورد بررسی قرار گیرد، بازرسان بهداشت به دقت محیط را بررسی کرده و پس از اینکه از سلامت کامل آشپز ها مطمئن شدند، اجازه افتتاح رستوران به افراد داده می‌شود، در واقع بازرسان سلامت و بهداشت سلامت مواد غذایی، بهداشت محیط و سلامت افراد را به دقت مورد بررسی قرار می‌دهند؛ از این رو می‌توان رشته بهداشت را رشته ای مرتبط با علوم تغذیه دانست.

مهندسین بهداشت که در مراکز بهداشت مشغول خدمت می‌باشند، سلامت خانوار ها را مرتب چک کرده و در صورت مشاهده بیماری های خاص و یا سوء تغذیه خانواده ها را به متخصصین مربوطه ارجاع می‌دهند؛ اگر مهندسین بهداشت متوجه شوند نوزادان یک خانواده به خوبی وزن گیری نکرده‌اند و یا رشد آنها با اختلال مواجه شده است آنها را به متخصصین تغذیه ارجاع می‌دهند؛ از این رو رشته بهداشت در تمامی گرایش ها با رشته علوم تغذیه مرتبط می‌باشد.

رشته روانشناسی نیز جزو رشته های مرتبط با علوم تغذیه می‌باشد؛ متخصصین تغذیه که کار مشاوره ای انجام می دهند، باید روانشناسی قوی نیز داشته باشند، متخصصین مشاوره تغذیه ای از آنجا که مدام با افراد در ارتباط می باشند باید با نحوه ارتباط موثر با دیگران آشنایی داشته باشند، از طرفی متخصصین علوم تغذیه تاثیر مواد غذایی در روح و روان را نیز مطالعه می‌نمایند از این رو رشته روانشناسی رشته ای مرتبط با علوم تغذیه می‌باشد.

رشته علوم و صنایع غذایی رشته ای است که به بهداشت مواد غذایی و کنترل کیفیت می‌پردازد. مهندسان این رشته در خصوص راه های افزایش طول عمر مواد غذایی و افزایش کیفیت مواد غذایی فرآوری شده تحقیق می‌نمایند. از این‌رو می‌توان این رشته را رشته ای متناسب با علوم تغذیه دانست.

رشته مهندسی کشاورزی نیز رشته ای مرتبط با علوم تغذیه می باشد. رشته مهندسی کشاورزی گرایش باغبانی در خصوص نحوه تولید مواد غذایی ارگانیک تحقیق می‌نماید. در رشته باغبانی راه های صحیح انبار مواد غذایی آموزش داده می شود. از این رو رشته مهندسی کشاورزی با رشته علوم تغذیه مرتبط می‌باشد.

آشپزی یکی از رشته های هنری و لذت بخش می باشد. بهتر است بدانید که رشته آشپزی صرفاً به مباحث مربوط به نحوه پخت مواد غذایی نمی پردازد؛ بلکه این رشته حوزه‌های وسیع تری را شامل می شود، در رشته آشپزی به نحوه پخت صحیح مواد غذایی پرداخته می‌شود؛ در این رشته خواص مواد غذایی بررسی شده و به هنرجویان این رشته نحوه صحیح پخت مواد غذایی همراه با حفظ خواص آنها آموزش داده می شود. در رشته آشپزی به هنرجویان دسر متناسب با هر غذا نیز آموزش داده می شود، در واقع یک آشپز حرفه ای می داند که چه مواد غذایی را باید با یکدیگر ترکیب نماید و ترکیب چه مواد غذایی با یکدیگر خاصیت داشته و ترکیب چه موادی با یکدیگر می تواند برای بدن انسان ضرر داشته باشد. از این رو می‌توان رشته آشپزی را مرتبط ترین رشته با علوم تغذیه  دانست.

میانگین درآمد ماهیانه

میانگین درآمد ماهیانه

میانگین درآمد ماهیانه فارغ التحصیلان رشته علوم تغذیه کاملاً بستگی به مدرک تحصیلی آنها، محل خدمت و کشور محل خدمت دارد. طبیعتاً کسانی که دارای مدرک لیسانس علوم تغذیه می باشند شرایط کاری کمتری با کسانی که دارای دکتری علوم تغذیه می باشند دارند. و کسانی که در شهرهای بزرگ مانند تهران سکونت دارند شرایط کاری بیشتر در مقایسه با افرادی دارند که در شهر های کوچک مشغول خدمت می باشند. از این رو برای بررسی میانگین درآمد ماهیانه متخصصین علوم تغذیه باید پارامترهای متعددی مورد بررسی قرار گیرد.

کسانی که دارای مدرک لیسانس علوم تغذیه می باشند، می‌توانند در مراکز درمانی مانند درمانگاه و خانه های بهداشت، بیمارستان ها، شرکت های خصوصی و کارخانجات صنایع غذایی و دارویی، کلینیک های پزشکی و کلینیک های تغذیه درمانی و رژیم درمانی استخدام شوند. میانگین درآمد ماهیانه این افراد به مدیر و کارفرمای مراکز نام برده بستگی زیادی دارد. اگر در بیمارستان‌ها و مراکز دولتی استخدام شوید، میانگین درآمد ماهیانه شما ماهانه تقریبا دو و نیم میلیون تومان می باشد. کارخانجات و بیمارستان های خصوصی برای استخدام می‌توانند مبالغی کمتر و یا بیشتر را تعیین نمایند و این کاملاً بستگی به مدیر مراکز نامبرده دارد.

افرادی که دارای مدرک phd علوم تغذیه می‌باشند، می‌توانند مجوز تاسیس دفتر کار را بگیرند. این افراد می‌توانند کلینیک های تغذیه درمانی و یا رژیم درمانی را تاسیس نمایند، میانگین درآمد ماهیانه این افراد به عوامل متعددی چون میزان مراجعه کنندگان بستگی دارد. افراد دارای مدرک دکتری علوم تغذیه می‌توانند به عنوان استاد دانشگاه و عضو هیئت علمی در دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز مشغول خدمت شوند، میانگین درآمد ماهیانه این افراد اگر عضو هیئت علمی شوند، ماهانه بین ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان خواهد بود؛ البته این نکته را در نظر داشته باشید که این حقوق مختص اعضای هیئت علمی دانشگاه های دولتی علوم پزشکی می‌باشد؛ حقوق اعضای هیات علمی دانشگاه های آزاد با توجه به درآمد دانشگاه و اعتبار دانشگاه می‌تواند متفاوت باشد.

برای این که بتوانید درآمد خود را در حوزه علوم تغذیه افزایش دهید، می‌توانید علاوه بر تاسیس مطب به صورت مجازی در شبکه های اجتماعی مختلف نیز مشغول فعالیت شوید. برخی از بلاگر های حوزه تغذیه درآمدهای قابل توجهی دارند؛ به طوری که برخی از بلاگر های نام آشنا درآمد بالای ۳۰ میلیون تومان درماه کسب می‌کنند. در واقع یک متخصص و کارشناس علوم تغذیه با توجه به توانمندی های خود می‌تواند میانگین درآمد ماهیانه خود را افزایش دهد. داشتن روابط عمومی بالا به کارشناسان علوم تغذیه برای بالا بردن میانگین درآمد ماهیانه کمک زیادی می‌کند.

مقطع کارشناسی علوم تغذیه

مقطع کارشناسی علوم تغذیه

مقطع کارشناسی علوم تغذیه یک دوره پیوسته ۴ ساله می باشد؛ دانشجویان در این دوره چهار ساله باید واحدهای دروس عمومی، پایه، اختصاصی و دروس اصلی را پشت سر بگذارند.

دروس فیزیولوژی، آناتومی، آمار حیاتی، بیوشیمی مقدماتی، مبانی روانشناسی، اپیدمیولوژی بیماری ها، بهداشت عمومی، انگل شناسی و میکروب شناسی عمومی از دروس پایه، تغذیه در دوره های زندگی، تغذیه گروه ها و شرایط ویژه، خدمات تغذیه ای در نظام مراقبت های بهداشتی، رژیم درمانی ۱ و ۲، روش تحقیق در علوم بهداشتی، اصطلاحات پزشکی و بیمارستانی، سمینار تغذیه، پروژه، بیماری های ناشی از سوء تغذیه، اصول آموزش و مشاوره تغذیه ای، ارزیابی وضع تغذیه، اصول برنامه ریزی و مدیریت برنامه های تغذیه ای از واحدهای دروس اختصاصی و بیوشیمی متابولیسم، بهداشت و مسمومیت های غذایی، اصول و نگهداری مواد غذایی، میکروب شناسی مواد غذایی، شیمی و تجزیه مواد غذایی، اثر فرآیند بر ارزش غذاها، فیزیولوژی تغذیه، اثر فرایند بر ارزش غذاها، تغذیه اساسی ۱ و ۲، داروشناسی، اصول ایمونولوژی، اکولوژی غذا و تغذیه، پاتوفیزیولوژی، کاربرد رایانه در علوم تغذیه، مدیریت خدمات غذایی، زبان تخصصی، اصول تنظیم برنامه های غذایی، کارآموزی بخش صنایع، کارآموزی تغذیه در بیمارستان ها از دروس اصلی مقطع لیسانس علوم تغذیه می‌باشد.

فارغ التحصیلان مقطع لیسانس علوم تغذیه بعد از فارغ التحصیلی می توانند، برای بیماران مختلف با توجه به نوع بیماری و وضعیت جسمی و روحی آنها، برای کودکان در حال رشد، برای سالمندان، برای مادران باردار و شیرده برنامه غذایی متناسب تنظیم نمایند، همچنین فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی علوم تغذیه می‌توانند ارزش و غذایی مواد غذایی را تعیین نمایند. فارغ التحصیلان این مقطع می توانند ما را در خصوص باورهای غلط غذایی آگاه سازند و همچنین به ما در خصوص نحوه صحیح مصرف مواد غذایی آموزش دهند. اگر دچار اضافه وزن می‌باشید و یا مبتلا به لاغری مفرط هستید کارشناسان علوم تغذیه می‌توانند به شما کمک زیادی نمایند.

مقطع کارشناسی ارشد علوم تغذیه

مقطع کارشناسی ارشد علوم تغذیه

فوق لیسانس علوم تغذیه در 5 گرایش تغذیه بالینی، علوم تغذیه در بحران و حوادث غیر مترقبه، علوم بهداشتی در تغذیه، تغذیه ورزشی  و علوم تغذیه در دانشگاه های کشور ایران ارائه می شود. ممکن است گرایش های متنوع تری در دانشگاه های مطرح جهان نیز ارائه شود در صورت تمایل به ادامه تحصیل در دانشگاه های مطرح جهان می توانید از این گرایش ها اطلاعات کسب نمایید.

پرطرفدارترین گرایش فوق لیسانس علوم تغذیه همین گرایش علوم تغذیه می باشد؛ به همین سبب گرایش علوم تغذیه پر رقابت ترین گرایش کارشناسی ارشد علوم تغذیه می‌باشد.

علت رقابت فشرده در این گرایش امکان تاسیس مرکز مشاوره تغذیه ای می باشد. فارغ التحصیلان فوق لیسانس علوم تغذیه می‌توانند به عنوان کارشناس آزمایشگاه غذا و دارو کارشناس مواد خوراکی و آشامیدنی و آرایشی و بهداشتی در آزمایشگاه ها فعالیت نمایند.

تغذیه بالینی از دیگر گرایش های پرطرفدار فوق لیسانس علوم تغذیه می‌باشد. دانشگاه های علوم پزشکی تهران، تبریز، شهید بهشتی و دانشگاه علوم پزشکی شیراز این گرایش را ارائه می‌دهند. دانشجویان فوق لیسانس علوم تغذیه بالینی باید ۳۲ واحد درسی را پشت سر بگذارند که چهار واحد آن مربوط به پایان نامه و ۲۸ واحد آن مربوط به دروس تخصصی می‌باشد. آمار حیاتی پیشرفته، روش تحقیق در تغذیه بالینی، پاتوفیزیولوژی بیماری های غدد درون ریز، پاتوفیزیولوژی بیماری های قلب و عروق، پاتوفیزیولوژی بیماری های گوارش، پاتوفیزیولوژی بیماری های کلیه، فارماکولوژی، تغذیه بالینی در رژیم درمانی کاربردی ۱ و ۲ و ۳، تغذیه بالینی در رژیم درمانی، کارورزی تغذیه بالینی در رژیم درمانی از واحدهای تخصصی اجباری کارشناسی ارشد علوم تغذیه بالینی می‌باشد. فارغ التحصیلان این گرایش پس از دوره کارشناسی ارشد می‌توانند برای بیماران رژیم غذایی مناسب را تنظیم نمایند. مشاوره تغذیه ای، پایش عملی رژیم غذایی تجویز شده و بررسی وضعیت تغذیه بیماران از جمله مهارت های فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد علوم تغذیه بالینی می‌باشد.

علوم بهداشتی در تغذیه از دیگر گرایش های فوق لیسانس علوم تغذیه می باشد. این گرایش ترکیبی از رشته های زیست شناسی، علوم بهداشت و تغذیه می‌باشد. ارائه خدمات تغذیه ای برای بیماران و برنامه ریزی برای تغذیه بیماران در بیمارستان، عضویت در مراکز تغذیه همگانی برای شرکت در فعالیت های فرآوری غذا از جمله مهارت های فارغ التحصیلان علوم بهداشتی در تغذیه می باشد. دقت نمایید که این فارغ التحصیلان می توانند بر تولید و ساخت مواد غذایی آرایشی و بهداشتی در کارخانجات نظارت داشته باشند که تولید مواد نامبرده طبق استانداردهای معین بین المللی انجام شود. فارغ التحصیلان این رشته همچنین می تواند گام های موثری جهت مبارزه با بیماری‌های بومی بردارند. تغذیه پیشرفته، تغذیه جامعه، آموزش و مشاوره تغذیه، روش تحقیق در علوم بهداشتی در تغذیه، برنامه های تغذیه در سطح جامعه، ایمنی غذا، اپیدمیولوژی تغذیه، روش های آمار زیستی، بررسی و ارزیابی وضعیت تغذیه در جامعه از جمله واحدهای تخصصی اجباری این گرایش می باشد. دوره کارشناسی ارشد این گرایش دارای ۳۲ واحد می باشد که ۶ واحد آن پایان نامه و ۲۲ واحد تخصصی اجباری می‌باشد.

دکتری علوم تغذیه

دکتری علوم تغذیه

دانشجویان فارغ التحصیل مقطع دکتری علوم تغذیه به عنوان متخصص تغذیه می‌توانند در تمامی مراکز درمانی به عنوان متخصص تغذیه مشغول به کار شوند. همچنین فارغ التحصیلان دکتری علوم تغذیه می‌توانند به عنوان کارشناس آزمایشگاه های غذا و دارو، کارشناس آزمایشگاه های مواد خوراکی و آشامیدنی، کارشناس کارخانجات تولید مواد آرایشی و بهداشتی، هیئت علمی و استاد دانشگاه و پزوهشگر مشغول فعالیت شوند. دوره دکتری علوم تغذیه حداقل سه سال می باشد و در دو گرایش علوم تغذیه و سیاست های غذا و تغذیه در ایران ارائه می شود. بدیهی است که کشورهای پیشرفته گرایش های متنوع تری را برای این رشته در نظر دارند.

کسانی که تمایل دارند برای دکتری علوم تغذیه امتحان دهند باید به مواد امتحانی تغذیه با ضریب ۵، فیزیولوژی با ضریب ۳ و بیوشیمی با ضریب ۳ و استعداد تحصیلی با ضریب ۱ آشنایی داشته باشند.

کسانی که علاقه مند می باشند که در گرایش سیاست های غذا و تغذیه آزمون دهند باید با مواد امتحانی تغذیه ضریب ۵، اصول و مدیریت برنامه ریزی راهبردی با ضریب ۲ و استعداد تحصیلی با ضریب ۱ آشنایی داشته باشند.

سیستم های اطلاع رسانی پزشکی، جامعه شناسی غذا و تغذیه، تغذیه اساسی ۱ و ۲، تغذیه پیشرفته، جمعیت محیط و تغذیه، آمار حیاتی پیشرفته، اپیدمیولوژی بیماری ها، اپیدمیولوژی پیشرفته تغذیه، اقتصاد سنجی، تغذیه در سلامت و بیماری ها، اقتصاد خرد، اقتصاد کلان، ریاضی عمومی، ارزیابی وضعیت تغذیه جامعه، عوامل اقتصادی اجتماعی فرهنگی و محیطی تعیین کننده در دریافت، زیست نشانگر ها و نمایه های تغذیه در سلامت و بیماری ها، تحلیل  سیاست های غذا و تغذیه، معرفی و تفهیم سیاست های مبتنی بر علم به مخاطبین، فرآیندهای سیاست گذاری غذا و تغذیه، امنیت غذایی و توسعه، انتخاب های غذایی و رفتارهای تغذیه ای، تحلیل اقتصادی پروژه های تغذیه ای، برنامه ریزی و مدیریت راهبردی استراتژیک، روش های تحلیل پیشرفته سیاست های غذا و تغذیه، تجارت بین المللی و جهانی شدن، اقتصاد و سیاست کشاورزی، استانداردهای ایمنی غذایی، برنامه ریزی و مدیریت برنامه های غذا و تغذیه، تاریخ تفکر در حوزه غذا و تغذیه و مدیریت نظام غذا از جمله واحد های تخصصی رشته سیاست های غذا و تغذیه در دوره دکتری می‌باشد.

تغذیه پیشرفته ۱ ۲ و ۳، بیوشیمی پیشرفته، کاربرد رایانه در علوم زیستی، روش های آزمایشگاهی در پژوهش های تغذیه ای، تغذیه بالینی تغذیه و بیماری ها، اصول اپیدمیولوژی، اپیدمیولوژی سوء تغذیه، روش های آماری ۱ و ۲، تنظیم متابولیسم، فیزیولوژی پیشرفته، سمینار تغذیه یک و دو، پروژه انفرادی، آنزیم شناسی، ژنتیک، ایمونولوژی، بافت شناسی، زیست شناسی مولکولی، شیمی یا بیوشیمی مواد غذایی، میکروب شناسی مواد غذایی، سم شناسی مواد غذایی، تغذیه جامعه، برنامه ریزی غذا و تغذیه، آموزش بهداشت، انسان شناسی تغذیه، اقتصاد بهداشت، از جمله واحدهای تخصصی دکتری علوم تغذیه می‌باشد. مباحث جدید و پیشرفته در فیزیولوژی قلب و گردش خون، مباحث  پیشرفته در فیزیولوژی غدد درون ریز، مباحث مربوط به فیزیولوژی تولید مثل، مباحث مربوط به فیزیولوژی کلیه، آب و الکترولیت و مباحث مربوط به فیزیولوژی تنفس از جمله سرفصل های واحد فیزیولوژی در دکتری علوم تغذیه می‌باشد.

برای اطلاع از شرایط داوطلبان دکتری علوم تغذیه می توانید به دفترچه ثبت نام دکتری وزارت بهداشت مراجعه نمایید. افرادی که دارای یک رزومه پر بار می باشند می توانند برای دکتری علوم تغذیه برای دانشگاه های مطرح جهان اقدام نمایند.

گرایش ها و زیر مجموعه های علوم تغذیه

گرایش ها و زیر مجموعه های علوم تغذیه

همان طور که قبلا نیز گفته شد رشته علوم تغذیه از پرطرفدارترین رشته های پیراپزشکی می باشد که به دلیل بازار کار خوب مورد استقبال قرار گرفته است. علاقمندان به تحصیل در این رشته می‌توانند در دانشگاه‌های سراسری و دانشگاه های آزاد مشغول به تحصیل شوند. دانشگاه های آزاد و سراسری در دوره کارشناسی تنها یک گرایش را ارائه می‌دهند. برخی از دانشگاه‌های جامع علمی کاربردی کشور در دوره کارشناسی گرایش تغذیه ورزشی را نیز ارائه می‌دهند. با داشتن مدرک لیسانس تغذیه ورزشی می‌توان در گرایش های ارشد علوم تغذیه وزارت بهداشت نیز مشغول به تحصیل شد.

در مقطع کارشناسی ارشد علوم تغذیه  گرایش های علوم تغذیه، تغذیه بالینی، علوم بهداشتی در تغذیه، علوم تغذیه در بحران و حوادث غیر مترقبه و تغذیه ورزشی توسط وزارت بهداشت ارائه می‌شود. در مقطع دکترا نیز رشته علوم تغذیه و سیاست های غذا و تغذیه از گرایش های این رشته می‌باشند.

افراد با توجه به علاقه و توانمندی های خود می توانند در هر یک از گرایش های علوم تغذیه شرکت نمایند. اگر شما جزو فارغ التحصیلان لیسانس علوم تغذیه می باشید و تمایل دارید که در حوزه رژیم درمانی مشغول به فعالیت شوید می توانید در رشته تغذیه بالینی ادامه تحصیل دهید. دقت نمایید که رشته ی تغذیه بالینی و رژیم درمانی صرفاً برای افرادی که می خواهند وزن خود را تغییر دهند به کار برده نمی شود؛ بلکه حوزه تغذیه بالینی و رژیم درمانی بسیار گسترده بوده و در حوزه‌های مختلف پژوهش صورت می گیرد؛ به عنوان مثال دانشجویان رشته تغذیه بالینی و رژیم درمانی می‌توانند در خصوص رژیم های مناسب برای افراد مبتلا به سرطان روده تحقیق نمایند. شاید در اطراف خود مشاهده کرده باشید افرادی را که از بیماری‌های غدد و متابولیسم رنج می‌برند، این افراد قادر به مصرف هر نوع ماده غذایی نبوده و باید از رژیم غذایی خاصی تبعیت نمایند، متخصصین تغذیه بالینی و رژیم درمانی می‌توانند به این افراد کمک نمایند. همچنین افرادی که در حوزه تغذیه بالینی و رژیم درمانی مشغول فعالیت می باشند می توانند برای بیماری های مختلف رژیم های مختلفی را تنظیم نموده و با استفاده از غذا و رژیم درمانی بیماری ها را کنترل نماید، بیماری هایی که با استفاده از رژیم درمانی کنترل می شوند طیف وسیعی را شامل می‌شوند، بیماری های قلبی و عروقی، بیماری های مربوط به دستگاه گوارش، بیماری های کبدی، بیماری های کلیوی، بیماری های دستگاه غدد درون ریز از جمله این بیماری ها می‌باشند. محققان حوزه تغذیه بالینی و رژیم شناسی در خصوص درمان بیماری های مغز و اعصاب با استفاده از رژیم نیز تحقیقاتی به عمل آورده اند به عنوان مثال برخی از محققین در خصوص درمان ام اس با استفاده از رژیم درمانی تحقیقاتی انجام داده اند.

تغذیه ورزشی یکی از گرایش های جذاب علوم تغذیه می باشد که دانشجویان این رشته در خصوص رژیم غذایی مخصوص ورزشکاران مطالعه می نمایند. فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند برای گروه های مختلف ورزشی رژیم غذایی تنظیم کرده و به تناسب اندام  ورزشکاران کمک نمایند، که بتوانند وزن خود را افزایش یا کاهش دهند و یا وزن خود را کنترل نمایند. همچنین متخصصین این رشته قادرند با استفاده از رژیم درمانی به ورزشکاران کمک نمایند تا بتوانند عملکرد بهتری از خود نشان دهند. ورزشکاران موفق و ورزشکارانی که قصد دارند در عرصه جهانی بدرخشند باید از یک متخصص تغذیه ورزشی در کنار خود بهره مند شوند. ارزیابی و طراحی رژیم غذایی، بیو انرژتیک ورزش، مواد آرگوژنیک در ورزش ها، سمینار پژوهشی در تغذیه ورزشی، اصول تغذیه در فعالیت ورزشی و تمرین، تغذیه انسانی، بیوشیمی ویژه تغذیه ورزشی از دروس تخصصی کارشناسی ارشد تغذیه ورزشی می‌باشد. فیزیولوژی فعالیت ورزشی، روش های آزمایشگاهی تغذیه ورزشی، فعالیت ورزشی،  تغذیه و سیستم ایمنی، روانشناسی در تغذیه ورزشی، دوپینگ و داروشناسی ورزشی و تغذیه و کنترل وزن ویژه ورزشکاران از جمله دروس انتخابی فوق لیسانس تغذیه ورزشی می‌باشد. آمار زیستی و فیزیولوژی انسانی پیشرفته ویژه فعالیت ورزشی از جمله دروس پایه فوق لیسانس تغذیه ورزشی می‌باشد.

همان طور که می دانیم تغذیه نقش اساسی و اصلی را در سلامت بدن انسان ایفا می کند در نتیجه هر عاملی که باعث فساد مواد غذایی شود و یا بتواند در ساختار مواد غذایی تاثیر گذار باشد به طور مستقیم در سلامت بدن انسان تاثیر گذار می باشد. حوادث غیر مترقبه مانند سیل می توانند در ساختار مواد غذایی تاثیر گذار باشند، از طرفی نیاز است تا در مواقع بحرانی و شرایطی که حوادث غیر مترقبه حادث می‌شوند فکر اساسی برای تغذیه انسان ها صورت گیرد، یکی از عوامل اصلی سوء تغذیه حادث شدن همین حوادث غیر مترقبه می باشد. از این رو گرایش علوم تغذیه در بحران و حوادث غیر مترقبه به همین منظور شکل گرفته است. اپیدمیولوژی سوء تغذیه، سم شناسی مواد غذایی، فیزیولوژی فعالیت جسمانی، تغذیه پیشرفته، بیوشیمی مواد غذایی، میکروب شناسی مواد غذایی، بهداشت و ایمنی مواد غذایی در بحران و شرایط نظامی، مدیریت غذایی در بحران و شرایط اضطراری، مدیریت بحران، غذا و تغذیه در شرایط بحران و عادی، جغرافیای تغذیه، تغذیه نظامی، کنترل و کیفیت مواد غذایی، تغذیه درمانی مجروحین و مصدومین، فناوری و فرمولاسیون جیره های غذایی خاص، شیمی تجزیه و فیزیولوژی و آمار حیاتی از جمله دروس تخصصی کارشناسی ارشد علوم تغذیه در بحران و حوادث غیر مترقبه می‌باشد.

زبان تحصیل در کشور های مختلف

زبان تحصیل در کشور های مختلف

زبان تحصیل در کشورهای مختلف با توجه به پارامترهای متعددی تعیین می‌شود. لزوم زبان تحصیل در یک کشور زبان ملی همان کشور نمی‌باشد؛ زبان تحصیل می تواند با زبان ملی متفاوت باشد. برخی از کشورها هستند  که فرهنگ چند ملیتی دارند؛ زبان تحصیل در آنها بیش از دو زبان می باشد. برخی از دانشگاه ها نیز به سبب تعاملاتی که با دانشگاه‌های خارج از مرز کشور خود دارند؛ زبان تحصیل آنها متفاوت با زبان رسمی همان کشور می‌باشد. ملیت اساتید یک دانشگاه، میزان جذب دانشجویان بین المللی، تعداد دانشجو های بین المللی در یک دانشگاه، فرهنگ غالب در یک کشور، میزان تعامل دانشگاه با دانشگاه های خارج از کشور، رشته های تدریس شده در دانشگاه ها، رتبه علمی دانشگاه، تعداد همایش های بین المللی ثابت برگزار شده در یک دانشگاه از عوامل موثر بر زبان تحصیل یک دانشگاه می‌باشد. کشور بلژیک از کشورهای بسیار مورد توجه می‌باشد؛ که هر ساله میزبان تعداد زیادی دانشجوی بین المللی در رشته های مختلف می باشد؛ از طرفی شهروندان کشور بلژیک از ملیت‌های مختلف بوده و کشور بلژیک دارای یک فرهنگ چند ملیتی می باشد، از این رو زبان تحصیل در کشور بلژیک آلمانی، فرانسوی، هلندی و انگلیسی می‌باشد. شما با داشتن مدرک هر یک از زبان های نامبرده می‌توانید برای اخذ بورسیه تحصیلی کشور بلژیک اقدام نمایید.

کشور هلند از دیگر کشورهای مورد توجه می باشد که ایرانیان تمایل زیادی به مهاجرت به این کشور دارند. زبان تحصیل در هلند انگلیسی و آلمانی بوده؛ از این رو به شما توصیه می‌شود اگر دارای مدرک زبان آلمانی می باشید می توانید به غیر از آلمان و اتریش برای کشور هلند نیز اقدام نمایید. کشور اتریش نیز از دیگر کشورهای اروپایی عضو اتحادیه شینگن می باشد که مردم آن تعصب زیادی بر روی زبان آلمانی دارند، زبان تحصیل در کشور اتریش آلمانی و انگلیسی می باشد. اگر تمایل دارید برای مقطع تحصیلی لیسانس در این کشور اقدام نمایید؛ باید مدرک زبان آلمانی را در دست داشته باشید. برای مقاطع تحصیلی ارشد و دکترا مدرک زبان انگلیسی نیاز می‌باشد؛ البته برخی از رشته ها در مقطع تحصیلی فوق لیسانس به زبان آلمانی تدریس شده و نیاز به مدرک زبان انگلیسی نمی‌باشد.

کشور سوئیس نیز از دیگر کشورهایی است که زبان تحصیل در آن چند زبانه می‌باشد. زبان تحصیل در کشور سوئیس آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانیایی می باشد. اگر شما از دانشجویانی می‌باشید که در یکی از کشورهای آلمان فرانسه و ایتالیا مشغول تحصیل می‌باشد می توانید برای اراسموس کشور سوئیس را انتخاب نمایید.

همیشه برای مهاجرت تحصیلی نیاز به داشتن مدرک زبان نمی باشد؛ کشور مالزی جزو کشورهایی باشد که برای مهاجرت تحصیلی به این کشور نیاز به داشتن مدرک زبان نمی باشد. پس از پشت سر گذاشتن تمامی مراحل پذیرش، کشور مالزی برای افرادی که دارای مدرک زبان نیستند؛ دوره های زبان را برگزار می‌نماید؛ پس از گذراندن دوره های زبان با موفقیت می‌توانید در رشته مورد نظر خود ادامه تحصیل دهید.

امکان بورسیه شدن

امکان بورسیه شدن

رشته علوم تغذیه از جمله رشته هایی می باشد که نخبگان آن علاقه زیادی به تحصیل در دانشگاه های مطرح جهان دارد. امکان بورسیه شدن در رشته علوم تغذیه برای دانشگاه های معتبر جهان به شرط دارا بودن شرایط وجود دارد. امکان بورسیه شدن برای مقاطع تحصیلی مختلف متفاوت می باشد؛ به عنوان مثال امکان اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع لیسانس راحت تر از امکان اخذ بورسیه تحصیل در مقطع ارشد و امکان اخذ بورسیه تحصیل در این دو مقطع به مراتب راحت تر از مقطع دکتری می‌باشد. درواقع هر چقدر مقطع تحصیلی بالاتر رود شرایط اخذ بورسیه تحصیلی سخت تر می‌شود.

در صورت داشتن مدرک زبان با نمره بالای آیلتس یا تافل، کسب معدل بالا در مقطع تحصیلی دیپلم و لیسانس، شرکت در همایش های معتبر بین المللی و اثبات تمکین مالی می توان گفت که شما شرایط لازم برای اخذ بورسیه تحصیلی اکثر کشورهای اروپایی را به دست آورده اید. امکان بورس شدن در مقطع تحصیلی دکتری علوم تغذیه سخت تر می‌باشد. داشتن مقالات معتبر isi با ایمپکت فاکتور بالا و داشتن پایان نامه کاربردی در مقطع کارشناسی ارشد و همچنین اخذ معدل بالا در مقطع کارشناسی ارشد و لیسانس و دیپلم و داشتن نمره بالای زبان در تافل یا آیلتس از شرایط لازم برای اخذ بورسیه تحصیلی دانشگاه های مطرح جهان می‌باشد. در واقع اگر شما شرایط نامبرده را داشته باشید، می‌توانید برای مطرح ترین دانشگاه های جهان اقدام نمایید.

طبیعتاً هر چقدر شرایط اخذ بورسیه تحصیلی را برای خود سخت تر بگیرید و بیشتر تلاش نمایید؛ راحت تر می‌توانید برای دانشگاه‌های مطرح جهان در رشته علوم تغذیه فاند بگیرید. این نکته را مد نظر داشته باشید که از آنجا که شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری سخت می‌باشد، اما از طرفی دوره دکتری در کشورهای اروپایی یک دوره کاملاً تحقیقاتی به شمار می‌رود، دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه های مطرح اروپایی هر ماه حقوق و دستمزد دریافت می‌نمایند. برای آشنایی با شرایط اخذ بورسیه تحصیلی می‌توانید به موسسه مهاجرتی اعزام دانشجو مراجعه نمایید. این موسسات با توجه به شرایط شما بهترین کشور و دانشگاه مقصد را برای شما انتخاب می‌نمایند.

واحد های درسی مشترک

واحد های درسی مشترک

همانطور که قبلاً نیز بیان شد رشته علوم تغذیه جزو رشته های پیراپزشکی ارائه شده توسط وزارت بهداشت می‌باشد؛ به همین سبب این رشته با بسیاری از رشته های پیراپزشکی، داروسازی و پزشکی دندانپزشکی واحدهای درسی مشترک دارد. واحدهای درسی فیزیولوژی، آناتومی، اپیدمیولوژی بیماری ها و آمار حیاتی از واحدهای درسی مشترک بین رشته کارشناسی علوم تغذیه و بسیاری از رشته های پیراپزشکی مانند پرستاری فیزیوتراپی، رادیولوژی و علوم آزمایشگاهی می‌باشد. واحد درسی بهداشت عمومی از واحدهای درسی مشترک بین رشته علوم تغذیه وزیر شاخه های رشته بهداشت می‌باشد. بیوشیمی مقدماتی واحد درسی مشترک بین رشته علوم تغذیه و بسیاری از رشته های وزارت علوم مانند رشته کشاورزی، گیاه پزشکی، زیست شناسی گیاهی سایر رشته های زیست شناسی می‌باشد.

مبانی روانشناسی از واحدهای درسی مشترک بین لیسانس علوم تغذیه و بسیاری از رشته های وزارت علوم خصوصاً رشته های زیر شاخه انسانی مانند مطالعات خانواده می‌باشد.

میکروب شناسی عمومی و انگل شناسی از واحدهای درسی مشترک بین رشته علوم تغذیه و بسیاری از رشته های زیستی وزارت علوم مانند میکروبیولوژی و بیوتکنولوژی می‌باشد.

فارماکولوژی از واحدهای درسی مشترک بین فوق لیسانس تغذیه بالینی و داروسازی می‌باشد.

فیزیولوژی، آناتومی، میکروب شناسی عمومی، بیولوژی بیماری ها و فارماکولوژی از واحدهای درسی مشترک بین پزشکی، داروسازی و علوم تغذیه می‌باشد.

جامعه شناسی غذا و تغذیه از واحدهای درسی مشترک بین رشته کارشناسی آشپزی و دکتری سیاست های غذا و تغذیه می‌باشد.

رژیم شناسی غذایی از مباحث مشترک بین رشته ی آشپزی و علوم تغذیه می‌باشد.

اقتصاد خرد و اقتصاد کلان از مباحث مشترک بین رشته های اقتصاد، مدیریت و سیاست های غذا و تغذیه می‌باشد.

ریاضی عمومی از واحدهای درسی مشترک بین دکتری سیاست های غذا و تغذیه و بسیاری از رشته های کارشناسی وزارت علوم می‌باشد.

تجارت بین المللی و جهانی شدن از مباحث درسی مشترک بین سیاست های غذا و تغذیه و بازاریابی، تجارت بین الملل و حقوق تجارت می‌باشد.

برنامه ریزی و مدیریت راهبردی استراتژیک از واحدهای درسی مشترک بین مدیریت استراتژیک و سیاست های غذا و تغذیه و علوم تغذیه می‌باشد.

مدیریت بحران از واحدهای درسی مشترک بین مهندسی بهداشت محیط، مدیریت بحران و سیاست های غذا و تغذیه می‌باشد.

مباحث مربوط به بیوشیمی بین رشته های علوم تغذیه، بیوشیمی، نانوبیوتکنولوژی و بیوتکنولوژی مشترک می‌باشد.

مباحث مربوط به فیزیولوژی بین رشته های علوم تغذیه، تربیت بدنی و سایر رشته های پیراپزشکی مشترک می‌باشد.

آزمون های مرتبط با رشته علوم تغذیه

آزمون های مرتبط با رشته علوم تغذیه

افراد داوطلب تحصیل در رشته علوم تغذیه باید در کنکور علوم تجربی شرکت نمایند. بعد از شرکت در کنکور سراسری علوم تجربی داوطلبان با توجه به رتبه علمی خود می‌توانند اقدام به انتخاب رشته نمایند. از آنجا که رشته علوم تغذیه جزو رشته های پر طرفدار می‌باشد؛ رقابت بین شرکت کنندگان کنکور سراسری فشرده خواهد بود؛ در نتیجه کسی که موفق به اخذ رتبه علمی بالا شود می‌تواند در رشته علوم تغذیه تحصیل نماید. برای تحصیل در مقطع لیسانس علوم تغذیه در دانشگاه های سراسری باید رتبه علمی شما زیر ۵۰۰۰ منطقه باشد. اگر قصد تحصیل در دانشگاه های علوم پزشکی تهران و شهید بهشتی را دارید بهتر است که رتبه علمی شما زیر ۱۵۰۰ باشد. اگر رتبه علمی لازم برای تحصیل در رشته علوم تغذیه در دانشگاههای سراسری را به دست نیاورده اید، می‌توانید برای دانشگاه آزاد اقدام نمایید. برای تحصیل در رشته علوم تغذیه دانشگاه آزاد نیاز به رتبه علمی بالایی ندارید اما باید بودجه کافی برای تحصیل در دانشگاه آزاد را داشته باشید. بعد از اخذ مدرک لیسانس علوم تغذیه می توانید در مراکز مختلف مشغول به کار شوید؛ اما اگر علاقه مند به تحصیل در گرایش های علوم تغذیه در مقاطع بالاتر می‌باشید، می توانید در یکی از ۵ گرایش فوق لیسانس علوم تغذیه شرکت نمایید. دقت داشته باشید که منابع و مواد امتحانی گرایش های فوق لیسانس علوم تغذیه با یکدیگر متفاوت می باشد؛ به همین سبب پیشنهاد می‌شود طبق علاقه اقدام به انتخاب گرایش نمایید. بعد از قبولی در امتحان ارشد علوم تغذیه می‌توانید در این مقطع ادامه تحصیل دهید. در پایان با ارائه سمینار و دفاع از پایان نامه می توانید وارد حوزه های کاری مختلف شوید. افراد علاقه مند و تحصیل در مقطع دکتری علوم تغذیه می‌توانند در یکی از دو گرایش علوم تغذیه و سیاستهای غذا و تغذیه شرکت نمایند. بعد از قبولی در آزمون دکتری علوم تغذیه داوطلبان باید آماده مصاحبه عملی شوند. برای موفقیت در مصاحبه های عملی دوره دکتری علوم تغذیه می توانید از مشاوره های تحصیلی بهره مند شوید. پارامترهایی که در مصاحبه مورد توجه قرار می گیرد عبارتند از: میزان تسلط دانشجو به زبان انگلیسی، میزان تسلط دانشجو به منابع تخصصی زبان اصلی، میزان تسلط دانشجو به مباحث مهم در رشته علوم تغذیه، معدل دوره کارشناسی ارشد، پایان نامه دفاع شده در کارشناسی ارشد، میزان ارتباط گرایش کارشناسی ارشد و مدرک لیسانس با گرایش دوره دکتری.

اگر قصد تحصیل در دوره دکتری علوم تغذیه را دارید؛ بهتر است قبل از قبولی در دوره دکتری پایه زبان تخصصی خود را قوی نمایید. لازم به ذکر است که داوطلبان دکتری علوم تغذیه باید در آزمون MHLE شرکت نمایند، دانشجویان باید قبل از مصاحبه دکتری این مدرک را در دست داشته باشند. لازم به ذکر است که داوطلبان آزمون ارشد علوم تغذیه باید حتماً درس زبان را بالای ۲۵ درصد بزنند در غیر این صورت کارنامه آنها تصحیح نشده و جزو مردودین اعلام خواهند شد.

شرایط ذکر شده شرایط آزمون ورودی رشته علوم تغذیه در مقاطع مختلف در ایران می باشد؛ کشور های مختلف شرایط مختلفی را خواهند داشت. بسیاری از کشورهای اروپایی آزمون ورودی برگزار نخواهند کرد و سنجش آن ها با توجه به رزومه پژوهشی فرد صورت می گیرد. برخی از کشورها مانند کانادا نیز آزمون gre را برگزار کرده و شرکت و قبولی در آزمون gre جزو شرایط لازم برای ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی می‌باشد.

برخی از دانشگاه ها مانند دانشگاه آلبرتای کانادا و دانشگاه یو بی سی قبولی و شرکت در آزمون gre را جزو شرایط لازم ندانسته و طبق رزومه پژوهشی فرد پذیرش صورت می‌گیرد. هنگام تقاضا دادن برای دانشگاه های مختلف به تاریخ ددلاین دانشگاه ها توجه ویژه ای داشته باشید، به عنوان مثال پانزدهم می تاریخ ددلاین دانشگاه آلبرتا می‌باشد و ممکن است دانشجویانی که بعد از تاریخ ددلاین مدارک خود را ارسال نموده اند، بررسی مدارک آنها به سال تحصیلی بعد موکول شود. دانشگاه McGill جزو دانشگاه هایی می باشد که برای پذیرش دانشجو آزمون gre را برگزار می‌نماید. برای آشنایی با شرایط پذیرش هر دانشگاه باید به وب سایت دانشگاه مراجعه نموده و شرایط را مطالعه نمایید.

مجوز کار با مدرک پس از اتمام تحصیل

مجوز کار با مدرک پس از اتمام تحصیل

دانشجویان فارغ التحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف از لیسانس تا دکتری علوم تغذیه امکان کار در شرایط مختلفی برای آنها فراهم شده است. دانشجویانی که دارای مدرک لیسانس علوم تغذیه می‌باشند می‌توانند در باشگاه های ورزشی، بیمارستان ها، مراکز درمانی، خانه های بهداشت، شرکتهای خصوصی که در زمینه تولید مواد غذایی فعالیت می نمایند، مشغول به کار شوند.

فارغ التحصیلان لیسانس علوم تغذیه می‌توانند به صورت گروهی با سایر دانش آموختگان این رشته در مقاطع تحصیلی بالاتر کلینیک های رژیم درمانی را تاسیس نمایند. اگر فارغ التحصیلان لیسانس علوم تغذیه قصد دایر کردن دفتر کار را داشته باشند؛ باید حداقل دارای ۳ سال سابقه کاری در زمینه علوم تغذیه باشند.

فارغ التحصیلان فوق لیسانس علوم تغذیه با توجه به گرایش تحصیلی خود می‌توانند در حوزه‌های مختلف مربوط به علوم تغذیه مشغول به کار شوند. به عنوان مثال دانشجویان فارغ التحصیلی کارشناسی ارشد گرایش علوم تغذیه میتوانند در باشگاه های ورزشی مشغول به کار شده و به عنوان مشاور تغذیه تیم های ورزشی حرفه ای فعالیت نمایند. افرادی که فارغ التحصیل تغذیه بالینی می باشند؛ می‌توانند با داشتن شرایط لازم مجوز دفتر کار را اخذ کرده و در خصوص رژیم درمانی به مراجعین مشاوره دهند. افرادی که دارای مدرک دکتری تخصصی علوم تغذیه می باشند؛ بدون داشتن سابقه کاری می‌توانند مطب دایر نمایند. همچنین متخصصین دکتری علوم تغذیه می توانند کلینیک های مجهز رژیم درمانی را تاسیس نمایند و فارغ التحصیلان مقاطع تحصیلی مختلف رشته علوم تغذیه را استخدام نمایند. متخصصین علوم تغذیه می توانند با فرا گرفتن مهارت هایی به رفع چاقی های موضعی نیز کمک زیادی نمایند. برخی از متخصصین تغذیه دوره های لیزر درمانی را نیز پشت سر گذاشته و با روش های نوین چاقی های موضعی را برطرف می‌نمایند.

کارشناسان ارشد علوم تغذیه در صورتی که پایان نامه کاربردی داشته باشند می‌توانند تحقیقات خود را به صورت عملی اجرا کرده و مجوز های شرکت دانش بنیان را کسب نمایند. متخصصین علوم تغذیه با تجربه می توانند در صورت دارا بودن شرایط کلینیک های اینترنتی را دایر نمایند. متخصصین علوم تغذیه به کمک کارشناسان تربیت بدنی و متخصصین پزشکی ورزشی می توانند کلینیکهای درمانی برای تناسب اندام را دایر نمایند. کارشناسان علوم تغذیه با داشتن ۳ سال سابقه کار میتوانند دفتر مشاوره رژیم درمانی را احداث نماید. دقت داشته باشید اگر فارغ‌التحصیلان دوره کارشناسی ارشد علوم تغذیه در رشته ای غیر از علوم تغذیه دوره کارشناسی را گذرانده باشد؛ باید حداقل ۲ سال سابقه کاری در یکی از بیمارستان های آموزشی دولتی داشته باشند تا بتوانند مجوز تاسیس دفتر مشاوره رژیم درمانی را اخذ نمایند. دقت داشته باشید که طبق مصوبه جدید وزارت بهداشت شماره نظام پزشکی به فارغ التحصیلان دکتری علوم تغذیه در صورتی که دوره کارشناسی خود را در دانشگاه های وزارت علوم گذرانده باشند تعلق نمیگیرد؛ به همین سبب توصیه می‌شود که دانشجویان کارشناسی که قصد دارند فوق لیسانس خود را در رشته های وزارت بهداشت ادامه دهند؛ توصیه می‌شود که رشته های دوره لیسانس خود را نیز زیر نظر همین وزارتخانه بگذرانند. دقت داشته باشید که افرادی که مطب رژیم درمانی و مشاوره تغذیه ای را دایر می کنند نمی‌توانند به صورت مستقیم بیماران را پذیرش نمایند بلکه باید با تایید پزشکان معالج، بیماران به این متخصصین مراجعه نمایند. علوم تغذیه حق تجویز دارو نداشته و صرفا کار مشاوره ای انجام می‌دهند.

کشورهای متقاضی کار برای این رشته

کشورهای متقاضی کار برای این رشته

بسیاری از افراد متخصص و افرادی که از وضعیت مالی مطلوبی برخوردار می باشند؛ به دنبال راه هایی برای مهاجرت می‌باشند؛ مهاجرت کاری می‌تواند یکی از مطمئن ترین راه های مهاجرت به کشورهای پیشرفته باشد. همانطور که قبلاً نیز بیان شد رشته علوم تغذیه در کشورهای پیشرفته از جایگاه بسیار بالایی برخوردار می‌باشد؛ با توجه به این موضوع برخی از متخصصین تغذیه جایگاه واقعی خود را در کشور ایران به دست نیاورده اند و یا به درآمد مطلوب در این رشته در ایران نرسیده اند و یا قصد دارند در کنار کار کردن همزمان در بهترین دانشگاه های مطرح جهان نیز تحصیل نمایند؛ به همین سبب قصد مهاجرت کاری به کشور های پیشرفته را دارند. کسانی که قصد مهاجرت کاری به جوامع پیشرفته را دارند قبل از هر چیز باید از سواد علمی بالایی برخوردار باشند. سپس در خصوص رشته خود تحقیق نمایند و لیستی از کشورهایی که نیاز به این رشته  دارند را از منابع معتبر استخراج نمایند؛ سپس شرایط مهاجرت کاری به کشور های پیشرفته را یک به یک مطالعه کرده و در صورت داشتن شرایط لازم اقدام به مهاجرت کاری نمایند. موسسه مهاجرتی می‌تواند در این خصوص به شما کمک شایانی نماید. کشورهای سوئد، کانادا و استرالیا و آلمان از کشورهایی باشند که از متخصصین علوم تغذیه استقبال زیادی به عمل می‌آورند. داشتن مدرک زبان آلمانی، سابقه کاری بالا و سواد علمی از شرایط لازم برای مهاجرت کاری به آلمان می‌باشد. آلمان به دلیل اقتصاد قوی که دارد همواره مورد توجه متخصصین رشته های مختلف قرار گرفته است.

کشور سوئد از دیگر کشورهایی می باشد که از رشته های پزشکی و پیراپزشکی استقبال زیادی به عمل می‌آورد. به دلیل کمبود نیروی کار متخصص در رشته علوم تغذیه کشور سوئد از متخصصین علوم تغذیه به شدت استقبال می کند. در صورتی که مدرک زبان ندارید اما سایر شرایط مهاجرت کاری به سوئد را دارید؛ نگران نباشید پس از اخذ ویزای سوئد و اقامت در سوئد دوره های زبان برای شما برگزار شده و در پایان دوره های زبان می‌توانید در سوئد مشغول به کار شوید‌. کشور سوئد پیشرفته ترین و بروزترین نظام پزشکی را در دنیا  داشته و می توانید در رشته علوم تغذیه در سوئد به درآمد بسیار بالایی برسید. درآمد ماهیانه ۶۰ هزار تا ۱۰۰ هزار کرون متوسط درامد ماهیانه متخصصین علوم تغذیه در کشور سوئد می‌باشد.

دقت داشته باشید که هر چقدر سن شما پایین تر باشد و سابقه کاری بالاتری داشته باشید، و دارای مدرک معتبر زبان باشید راحت می توانید برای مهاجرت کاری اقدام نمایید.

روش های اخذ پذیرش

روش های اخذ پذیرش

یکی از دغدغه های دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی دارند روش های اخذ پذیرش از دانشگاه های مطرح می باشد. هر چقدر رنکینگ یا رتبه علمی دانشگاه بالاتر باشد؛ اخذ پذیرش از همان دانشگاه به مراتب سخت‌تر خواهد بود. هرچقدر مقطع تحصیلی بالاتر رود اخذ پذیرش سخت تر خواهد شد. رزومه علمی و پژوهشی پربار بهترین روش ممکن برای اخذ پذیرش می باشد. این که شما می‌خواهید برای چه مقطع تحصیلی پذیرش بگیرید، امری مهم می باشد زیرا شرایط پذیرش در هر مقطع می تواند متفاوت باشد. اگر قصد دارید برای مقطع تحصیلی لیسانس از دانشگاه‌های معتبر پذیرش بگیرید؛ باید قبل از هر چیز هدف خود را مشخص نمایید. اینکه آیا تمایل دارید رشته مقطع لیسانس شما مرتبط با دیپلم دبیرستان شما باشد یا خیر؟ به عنوان مثال اگر شما دارای دیپلم ریاضی و فیزیک می باشید ولی قصد تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی را دارید باید بدانید دانشگاه های محدودی این شرایط را برای شما فراهم می نمایند که بتوانید با داشتن مدرک دیپلم غیر مرتبط در این رشته ها ادامه تحصیل دهید. پس اولین قدم برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های جوامع پیشرفته شناسایی دانشگاه هایی می باشد که بتوانند با وجود دیپلم غیر مرتبط پذیرای شما باشند. به عنوان مثال اکثر کشور های اروپایی به ارتباط بین دیپلم دبیرستان و رشته دانشگاهی اهمیت زیادی می دهند؛ در حالی که کشور ترکیه جزو کشورهایی می باشد که امکان ادامه تحصیل در رشته های پزشکی و پیراپزشکی را با دیپلم غیر مرتبط فراهم آورده است. تنها کافیست در آزمون یوس یا تومر شرکت کرده و نمره لازم را برای ورود به دانشگاه های ترکیه را به دست آورید.

برخی از کشورهای جهان مانند اتریش شرط ورود به مقطع لیسانس را قبولی در کنکور سراسری ایران میدانند؛ یعنی شما باید در ابتدا در کنکور سراسری ایران قبول شده و پس از گذراندن یک سال تحصیلی در دانشگاه های ایران برای ادامه تحصیل در کشور اتریش اقدام نمایید؛ از طرفی باید بدانید که زبان تحصیل در مقطع لیسانس در کشور اتریش آلمانی می باشد و باید شما دارای مدرک زبان آلمانی باشید.

طبق توضیحات ذکر شده قبل از اقدام برای اخذ پذیرش از دانشگاه های جهان باید هدف خود را به خوبی تعیین نموده و لیستی از دانشگاه های معتبر جهان را که رشته دلخواه شما در آنها تدریس می شود را استخراج نمایید؛ شرایط آنها را به دقت مطالعه کرده و دانشگاه هایی را که بیشترین شباهت را با شرایط فعلی شما دارند را انتخاب نمایید و سپس شرایط بعدی را برای اخذ پذیرش فراهم نمایید.

اگر قصد دارید که برای مقطع فوق لیسانس از دانشگاه‌های جهان پذیرش بگیرید باید بدانید که اکثر دانشگاه‌ها به ارتباط بین رشته لیسانس و رشته ی فوق لیسانس اهمیت می دهند؛ در واقع امکان تغییر رشته از لیسانس به فوق لیسانس برای اخذ پذیرش تقریبا وجود ندارد. با داشتن مدرک آیلتس بالای شیش و نیم، شرکت در همایش های بین المللی معتبر، داشتن گواهی حضور در سمینار های معتبر و کارگاه های آموزشی، تالیف و ترجمه کتاب، نوشتن مقاله های متعدد مانند مقاله های پژوهشی و یا مقاله های مروری، چاپ شدن مقاله ها در نشریه های معتبر علمی داخلی و خارجی، داشتن معدل بالای لیسانس با داشتن مدرک لیسانس از دانشگاه های سراسری ایران شما به راحتی می توانید برای مقطع فوق لیسانس از دانشگاه های معتبر جهان پذیرش بگیرید.

پذیرش در مقطع دکترا کمی سخت می باشد؛ داشتن مقاله های isi با ایمپکت فاکتور بالا، داشتن پایان نامه کاربردی، داشتن معدل بالا در مقطع لیسانس و فوق لیسانس، داشتن مدرک لیسانس و فوق لیسانس از دانشگاه های معتبر ایران، ترجمه و تالیف کتاب، مدرک زبان آیلتس یا تافل با نمره بالای ۷، شرکت فعال در همایش های بین المللی، داشتن گواهینامه های مهارتی معتبر مانند مدارک فنی و حرفه ای بین المللی در خصوص مهارت های رشته خود باعث می شود که بتوانید برای مقطع دکترا از دانشگاه های معتبر جهان پذیرش بگیرید. اگر شما جزو دانشجویان نخبه می باشید به شما پیشنهاد می‌کنیم که در المپیاد های دانشجویی شرکت نمایید؛ کسب مدال های طلا نقره و برنز در المپیادهای کشوری و جهانی باعث می‌شود که مسیر پذیرش شما بسیار هموار گردد.

ویزا

ویزا

بدون شک مرحله اخذ ویزا سخت ترین مرحله در مراحل اخذ پذیرش می‌باشد. عوامل زیادی در موفقیت آمیز بودن اخذ ویزای یک کشور دخیل می باشند، گپ تحصیلی، سن متقاضی، رزومه تحصیلی، تمکین مالی، میزان سفر به کشورهای خارجی مختلف، شرایط سیاسی کشور مبدا و مقصد از مهمترین عوامل می باشد. متاسفانه به دلایل سیاسی امکان اخذ روادید برای دانشجویان ایرانی کمی سخت می‌باشد. به دلیل تحریم های صورت گرفته و شرایط منطقه خاورمیانه و تهدیدات علیه ایران شرایط به گونه ای است که اخذ ویزا خصوصا اخذ ویزای کشورهایی چون آمریکا برای ایرانیان بسیار مشکل می‌باشد. اخذ ویزای کشورهای آسیایی چون گرجستان، مالزی، ترکیه و ارمنستان برای ایرانیان بسیار راحت تر میباشد. به دلیل صلح بودن ایران با کشورهای نامبرده، آسیایی بودن کشورها، قرار داشتن کشورها در همسایگی ایران، تعاملات بین المللی زیاد با کشورهای نامبرده اخذ روادید برای دانشجویان ایرانی نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی توسط این کشورها راحت تر میباشد. اثبات تمکین مالی از مهمترین گام هایی است که افراد باید برای اخذ ویزا بردارند. هر کشور برای خود حداقل شرایط مالی را در در نظر گرفته است؛ شما باید با معرفی پشتیبان مالی به سفارت باید ثابت نمایید که از پس هزینه های زندگی در کشور مقصد بر می‌آیید، دقت داشته باشید که بیشتر ریجکت های صورت گرفته به دلایل مالی می باشد؛ پس قبل از هر چیز در خصوص هزینه های زندگی و تحصیل در کشور مقصد به خوبی تحقیق نمایید. هر چقدر املاک و مستغلات بیشتری در کشور ایران داشته باشید اخذ ویزا برای شما راحت تر خواهد بود؛ زیرا امکان بازگشت کسانی که املاک و مستغلات دارند بیشتر خواهد بود؛ در نتیجه کشور مقصد راحت تر روادید را صادر خواهد کرد.

یکی از موضوعات مهم  شرط سنی می باشد‌. هر کشوری برای خود شرط سنی خاصی دارد اما به طور کلی دانشجویانی که سن پایین تری دارند راحت می توانند برای اخذ ویزا اقدام نمایند. اگر قصد مهاجرت کاری به کشورهای مختلف را دارید بهتر است که سن شما زیر ۴۰ سال، اگر قصد ادامه تحصیل برای لیسانس دارید بهتر است که سن شما زیر ۲۱ سال، ارشد زیر ۳۰ سال و برای مقطع دکترا زیر ۳۵ سال باشد. گپ تحصیلی نیز یکی دیگر از مواردی است که باید در هنگام اخذ ویزا به آن توجه نمایید؛ به عنوان مثال اگر قصد دارید که برای مقطع فوق لیسانس مهاجرت نمایید بهتر است که حداکثر بعد از دوسال از مقطع لیسانس برای این کار اقدام نمایید، هر چقدر زودتر بتوانید پس از اخذ مدرک تحصیلی برای اخذ ویزا اقدام نمایید؛ شانس شما برای اخذ ویزا بالاتر می‌رود.

به صورت کلی می توان گفت مراحل اخذ ویزا شرایط پیچیده ای دارد و هر کشور برای خود قوانین و شرایط خاصی در نظر گرفته است؛ به صورت کلی هر چقدر سن شما پایین تر باشد و از  رزومه علمی و پژوهشی پربارتری برخوردار باشید و هدف شما برای مهاجرت کاملا مشخص باشد راحت می‌توانید برای اخذ ویزا اقدام نمایید. برای اینکه بتوانید مراحل اخذ ویزا را به طور موفقیت آمیز پشت سر بگذارید بهتر است که به موسسه مهاجرتی اعزام دانشجو مراجعه نمایید. موسسه مهاجرتی معتبر برای شما شرایط و مراحل اخذ ویزا را کاملا شرح داده و وقت سفارت برای مصاحبه را برای شما تعیین می‌کند.

اهداف رشته علوم تغذیه

اهداف رشته علوم تغذیه

هدف از بنیان گزاری یک رشته قطعاً نیاز جامعه به همان رشته می‌باشد؛ تامین تغذیه و  برقراری امنیت غذایی در یک کشور مهمترین برنامه حکومتی یک حکومت مستقل می باشد. اگر منابع تامین تغذیه متنوع، فراوان و سالم باشند، آن جامعه جامعه‌ای سالم خواهد بود. هدف از ایجاد رشته علوم تغذیه بررسی جوانب مربوط به علوم تغذیه می باشد. به عنوان مثال یکی از اهداف مهم تاسیس رشته علوم تغذیه در جامعه بررسی امنیت غذایی می‌باشد. در واقع متخصصین علوم تغذیه عواملی که امنیت غذایی را تهدید می نمایند بررسی کرده و تمهیداتی را برای بالا بردن امنیت غذایی کشور می‌اندیشند. امنیت غذایی به معنی در دسترس بودن منابع غذایی متنوع، کافی و سالم برای افراد یک جامعه می باشد. میزان موجودیت غذا، میزان دسترسی به غذا و پایداری در دریافت منابع غذایی سه پارامتر اصلی در امنیت غذایی می باشند. بدون شک مهمترین ویژگی مواد خوراکی باید سالم بودن آنها باشد؛ متخصصین تغذیه مواردی را که باعث به خطر افتادن سلامت موادغذایی می‌شوند را بررسی کرده و تمهیداتی جهت رفع آلودگی های مواد غذایی، افزایش عمر مواد غذایی و افزایش سلامت موادغذایی می‌اندیشند.

یکی دیگر از مهم ترین اهداف رشته علوم تغذیه بهبود تغذیه جامعه می باشد؛ اگر تغذیه جامعه در وضعیت مطلوب قرار داشته باشد سطح سلامت افراد آن جامعه در سطح بالایی خواهد بود. به عنوان مثال متخصصین علوم تغذیه گام هایی را  جهت آگاه کردن مردم در خصوص غذای سالم بر می‌دارند؛ سلیقه غذایی مردم یک جامعه در سلامت جامعه تاثیر بسیاری دارد، صنعتی شدن جوامع نیز در سلیقه مردم تاثیر زیادی گذاشته است، به عنوان مثال صنعتی شدن جوامع باعث شده تا مردم به سمت غذاهای فست فودی روی آورند و احتمال ابتلا به بیماری‌هایی چون کبد چرب، چربی خون و کلسترول بالا و بیماری‌های قلبی و عروقی بالاتر رود؛ یکی از وظایف مهم متخصصین تغذیه شناسایی عواملی میباشد که تغذیه جامعه را تحت تاثیر قرار داده است. با شناسایی این عوامل و با بررسی تاثیرات آنها متخصصین تغذیه باعث بهبود تغذیه جامعه خواهند شد. در واقع متخصصین تغذیه باید راهکارهایی را برای ارتقای اوضاع تغذیه و بهبود سلامت مردم ارائه دهند. بررسی مشکلات تغذیه ای در جامعه از دیگر اهداف مهم رشته علوم تغذیه می‌باشد.

رشته تحصیلی

پیشنهادها

مشاهده همه پیشنهادها

سوالات متداول

چرا رشته علوم تغذیه ؟

مشاوره رشته تغذیه
آخرین ویرایش: 2020-05-12 12:38:36 3,592