x
قبل از هر اقدام برای مهاجرت، این ویدئوها رو ببین!

تحصیل در رشته ژنتیک

رشته ژنتیک یکی از زیرشاخه‌های رشته علوم‌تجربی به شمار می‌رود که در چند سال اخیر به سبب پیشرفت‌های علمی قابل توجهی که در رشته زیست‌شناسی سلولی مولکولی و ژنتیک صورت گرفته، اقبال به این رشته افزایش قابل‌توجهی یافته است. از طرفی رشته‌های مرتبط با رشته ژنتیک می‌توان به رشته‌ی زیست‌شناسی در گرایش های مختلف اشاره کرد.

مقدمه

رشته ژنتیک در خارج

مباحثی چون نحوه‌ی تکثیر سلول‌های سرطانی، نحوه‌‌ی تولید مثل جمعیت‌های مختلف میکروبی چون باکتری و قارچ، نحوه‌ی ازدیاد جمعیت های باکتریایی، نحوه‌ی جلوگیری از رشد جمعیتی باکتری‌ها و جمعیت‌های میکروبی، نحوه‌ی استخراج ژن‌ها، پروتئین‌ها و بررسی ساختار مولکولی آن‌ها، روش‌های مولکولی اصلاح ژن و نژاد، آشنایی با نقشه ژنتیکی و تعیین کاریوتیپ، اصول مشاوره ژنتیکی و تخمین احتمال بیماری‌های ژنتیکی و سایر صفات در نسل‌های بعد یک ازدواج معین، نحوه‌ی تولید واکسن‌ها و داروهای نوترکیبی که نقص واکسن‌ها و داروهایی که منشا باکتریایی دارد را برطرف می‌کند، از دیگر مباحث پرطرفدار در رشته ژنتیک محسوب می‌شوند.

ده کشور برتر در زمینه ژنتیک را بشناسید!

 • اسپانیا
 • اتریش
 • نروژ
 • کره جنوبی
 • چین
 • آلمان
 • فرانسه
 • استرالیا
 • ترکیه
 • آمریکا

دانشگاه‌های برتر رشته ژنتیک

رشته ژنتیک در خارج

بدون شک تحصیل در دانشگاه‌های برتر یک رشته مزیت‌های زیادی دارد. دانشگاهی که در یک رشته‌ی خاص رتبه‌ی برتری دارد، کیفیت آموزشی بالاتری دارد. کیفیت آموزش بالاتر باعث می‌شود تا دانشجویان مفاهیم درسی یک رشته را بهتر درک کرده و در نتیجه در مقاطع بعدی موفق‌تر عمل کرده و بتوانند در بازار کار موفق‌تر بدرخشند.

اگر بخواهیم بر اساس لیست qs دانشگاه‌های برتر رشته ژنتیک را به شما معرفی کنیم، باید گفت که اولین دانشگاه، دانشگاه علوم‌پزشکی دانشگاه هاروارد است.

 • موسسه تکنولوژی ماساچوست که در کمبریج ماساچوست واقع شده است، رتبه‌ی دوم دانشگاه‌های جهان برای رشته زیست‌شناسی سلولی مولکولی در گرایش ژنتیک به شمار می‌رود. این موسسه با نام دانشگاه ام آی تی شهرت دارد. بهتر است بدانید که این موسسه در گرایش‌های گیاهی و جانوری و انسانی ژنتیک فعالیت می‌کنند و تحقیقات موثر و گسترده‌ای را در این گرایش‌ها به انجام رسانده‌اند.
 • دانشگاه کالیفرنیا (منبع) جزء رتبه‌های برتر دانشگاه‌0های جهان برای رشته زیست‌شناسی و ژنتیک محسوب می‌شود.
 • گروه ژنتیک دانشگاه کمبریج انگلستان همواره مورد توجه نابغه‌های رشته‌ی ژنتیک بوده است.
 • دانشگاه استنفورد (لینک) جزء لیست qs قرار دارد و همچنین دانشگاه واشنگتن، دانشگاه آکسفورد، دانشگاه جان هاپکینز در بالتیمور آمریکا که در رشته زیست‌پزشکی دارنده‌ی جایزه نوبل هستند و دانشگاه کالیفرنیا و دانشگاه تورنتو از دیگر دانشگاه‌های برتر جهان در رشته ژنتیک به شمار می‌روند.

علاوه بر این دانشگاه های‌معروف که پذیرش در آن ها بسیار سخت است، می‌توان به دانشگاه‌های مطرح دیگر که پذیرش و تحصیل رایگان در آن‌ها کمی راحت‌تر است اشاره کرد:

 • دانشگاه لوند در سوئد در رشته ژنتیک در بین دانشگاه‌های جهان رتبه 50 را دارد.
 • دانشگاه توکیو در ژاپن (اینجا) داری رتبه 45 در این رشته است.
 • دانشگاه مک گیل در کانادا رتبه 42 در رشته ژنتیک و زیست‌شناسی را دارد.
 • دانشگاه ملبورن در استرالیا که رتبه 36 را دارد.
 • موسسه پلی تکنیک فدرال لوزان در کشور سوئد دارای رتبه 33 است.

،برخی از افراد شرایط گرفتن بورسیه تحصیلی را نداشته و علاقه‌مند به تحصیل در ایران هستند. اگر مایل هستید که در ایران در رشته ژنتیک تحصیل کنید  بهتر است که برای قبولی در دانشگاه تهران تلاش کنید. دانشگاه تهران جزء دانشگاه‌های مطرح در ایران و لیست کیو اس در دنیا به شمار می‌رود 

چگونگی اخذ ویزا برای رشته ژنتیک

رشته ژنتیک در خارج

برای اینکه بتوانید در هنگام اخذ ویزا موفق عمل نمایید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که با یک موسسه مهاجرتی که در اعزام دانشجو به کشورهای مختلف موفق عمل کرده مراجعه نمایید و از آن‌ها برای این کار کمک بگیرید. موسسات مهاجرتی اعزام دانشجو قبل از هر چیز در خصوص کشور مناسب شما به شما مشاوره می‌دهند. فاکتورهایی از قبیل معدل، مقطع تحصیلی، بودجه، اعتقادات، فرهنگ، سطح زبان شما را بررسی کرده و طبق این فاکتورها کشور مناسب برای شما را معرفی خواهند کرد. بعد از اینکه شما کشور خود را برای تحصیل انتخاب نمودید، وقت مصاحبه در سفارت برای شما تعیین می‌شود.

بعد از تعیین وقت در سفارت، باید مدارک خود را تکمیل نموده و از مشاوران موسسات مهاجرتی برای موفق شدن در مصاحبه‌ی سفارت کمک بگیرید. بعد از اینکه مصاحبه‌ی شما در سفارت به پایان رسید، طبق مصاحبه‌ی انجام شده و اعتبار مدارک ارسال شده ویزای شما صادر می‌شود.

نکات مهمی در اخذ ویزای تحصیلی وجود دارد که باید آن‌ها را به خاطر داشته باشید:

 • برای برخی از کشورها داشتن بیمه دانشجویی بسیار مهم بوده و باید خود را بیمه کرده و افراد سفارت را مجاب نمایید که از پس هزینه‌های بیمه دانشجویی بر می‌آیید.
 • افرادی که برای تحصیل رایگان به یک کشور مهاجرت می‌کنند، باید در نظر داشته باشند که برخی از کشورها به صورت محدود هزینه‌های دانشجو را تقبل می‌کنند و هزینه‌ی زندگی بر عهده‌ی خود دانشجو است، از این رو باید سفارت را مجاب کنید که از پس هزینه‌های زندگی در کشور مورد نظر بر می آیید. گردش حساب بانکی یکی از این مواردی است که شما می‌توانید مصاحبه کنندگان را مجاب نمایید.
 • زبان نقش مهمی در گرفتن ویزا دارد، برخی از کشورها علاوه بر زبان انگلیسی، تسلط بر زبان رسمی کشورشان نیز مد نظر خواهد بود، از این رو قبل از اقدام برای اخذ ویزا مشکل زبان را حل نمایید.

اخذ ویزا برای کشورهای آسیایی چون کره جنوبی، چین و ترکیه به مراتب راحت‌تر از کشورهای آمریکایی یا حتی اروپایی است که خوشبختانه رشته ژنتیک در این کشورها پیشرفت خوبی داشته و دانشجویان می‌توانند در مقاطع مختلف تحصیلی اقدام به اخذ بورسیه نمایند.

کشورهایی مانند اسپانیا، ایتالیا، نروژ و هلند نیز جزء کشورهای اروپایی هستند که به راحتی می توان ویزای آن‌ها را دریافت کرد. ویزای کانادا و کشورهای آمریکایی را به سختی و تحت شرایطی ویژه می توان دریافت کرد.

کشورهای متقاضی کار برای رشته ژنتیک

رشته ژنتیک در خارج

متاسفانه فارغ‌التحصیلان رشته ژنتیک در ایران اغلب با مشکل کار مواجه می‌شوند، به همین سبب بسیاری از فارغ التحصیلان خصوصا افراد نخبه‌ی این رشته برای مهاجرت اقدام می‌نمایند. اما چه کشورهایی در حوزه ژنتیک نیروی کار می‌پذیرند؟ برای پاسخ این سوال باید سری به یک موسسه مهاجرتی که در زمینه‌ی  معتبر بزنید تا افراد مشاور در موسسه بتوانند در این زمینه به شما کمک نمایند. اخذ ویزای کار مراحل پیچیده‌ای دارد که حتما باید با یک مشاور خبره در میان بگذارید تا مشاور بتواند با توجه به مهارت شما، بودجه‌ی شما، و میزان درآمد مناسبی که مد نظرتان است و سطح زبان شما یک کشور مناسب را به شما پیشنهاد دهد.

دقت نمایید که ویزای کار یک کشور وقتی به شما تعلق می‌گیرد که شما بتوانید مهارت خود را نشان دهید و تجربه کاری در زمینه‌ی مربوطه داشته باشید. به عنوان مثال اگر فارغ‌التحصیل رشته ژنتیک هستید و قصد دارید که برای کار به یک کشور آسیایی، اروپایی و یا آمریکایی مهاجرت نمایید بهتر است که به عنوان کارورز مدتی را در یک موسسه مشاوره ژنتیک سپری نمایید و سابقه کاری معتبر دریافت نمایید. یا می توانید در زمینه‌ی محیط‌زیست فعالیت کاری و اجتماعی انجام دهید و یک رزومه‌ی خوب تهیه کرده و سپس برای اخذ ویزای کار اقدام نمایید، از این طریق می‌توانید درزمینۀ ژنتیک در کشورهای پیشرفته کار مناسبی پیدا کنید.

استرالیا، چین، کره جنوبی، ژاپن، آمریکا و کانادا جزء کشورهایی هستند که در حوزه ژنتیک نیروی کار می پذیرد.

مقاطع تحصیلی رشته ژنتیک

رشته ژنتیک از گرایش‌های محبوب  رشته علوم زیست‌شناسی و سلولی مولکولی است. دانشچویانی علاقه‌مند به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر هستند می‌توانند با تسلط بر متون تخصصی رشته‌ی خود و هم‌چنین انجام تحقیقات و پژوهش‌های مختلف از شانس بیشتری در قبولی  در مقطع کارشناسی‌ارشد و دکتری داشته باشند.

مقطع کارشناسی ژنتیک

ژنتیک از گرایش‌های پرطرفدار رشته علوم سلولی و مولکولی محسوب می شود.

دانشجوی مقطع لیسانس  ژنتیک در مجموع باید 146 واحد درسی را بگذراند، که این درس ها شامل موارد زیر است:

دروس پیش دانشگاهی به تعداد 6 واحد، 26 واحد دروس عمومی، 22 واحد دروس پایه، 76 واحد دروس تخصصی و 17 واحد دروس اختیاری است.

دروس بیوفیزیک، تکامل، ایمونولوژی، آزمایشگاه ایمونولوژی، زیست شناسی پرتویی، ژنتیک و آزمایشگاه ژنتیک، فیزیولوژی جانوری و آزمایشگاه، اکولوژی، فیزیولوژی گیاهی و آزمایشگاه، میکروبیولوژی و آزمایشگاه، ویروس شناسی، زیست مولکولی، بیوشیمی، زیست جانوری و آزمایشگاه، زیست سلولی، شیمی آلی و آزمایشگاه از دروس تخصصی این رشته هستند که دانشجویان مقطع  کارشناسی با مسلط شدن به این دروس می‌توانند مهارت‌های لازم رشته ژنتیک را بدست آورند.

اگر دانشجویان مقطع کارشناسی رشته ژنتیک بتوانند به متون تخصصی رشته خود به تسلط قابل قبولی برسند و بتوانند در دوره کارشناسی یک کتاب تخصصی ترجمه نمایند و از طرفی موفق شوند، به سطح خوبی از زبان انگلیسی برسند و در کنار آن مهارت‌های رشته خود را به خوبی فرا گرفته و معدل بالایی را کسب نمایند، می توانند بورسیه تحصیلی یکی از کشورها را دریافت کرده و به تحصیل رایگان در دانشگاه‌های مطرح جهان برسند.

مقطع کارشناسی ارشد ژنتیک

مقطع فوق لیسانس ژنتیک بر خلاف مقطع کارشناسی، زیر نظر دو وزارت خانه ارائه می شود. ژنتیک وزارت علوم در گرایش‌های ژنتیک گیاهی و ژنتیک جانوری و ژنتیک وزارت بهداشت در زمینه ژنتیک انسانی یا پزشکی ارائه می‌شود. کارشناسی‌ارشد وزارت بهداشت و وزرات علوم با یکدیگر تفاوت بسیاری داشته و دانشجویان قبل از ورود به این رشته ها باید هدف خود را تعیین نموده و با توجه به علاقه و هدف خود مسیر صحیح را انتخاب نمایند.

دروس تخصصی مقطع فوق لیسانس ژنتیک انسانی وزارت بهداشت شامل موارد زیر است:

ژنتیک انسانی، سیتوژنتیک، مهندسی ژنتیک، ژنتیک ایمنی، ژنتیک جمعیت، ژنتیک مولکولی، ژنتیک سرطان، تازه های ژنتیک انسانی، سمینار در دو نیمسال تحصیلی و پایان‌نامه است. دانشجویان در مقطع ارشد جمعا 32 واحد درسی را می گذرانند که 18 واحد آن اختصاصی و 8 واحد آن پایان نامه خواهد‌بود.

دروس تخصصی مقطع فوق لیسانس ژنتیک وزارت علوم شامل نظریه مهندسی ژنتیک 1 و 2، ژنتیک مولکولی، ژنتیک جمعیت تکمیلی، ژنتیک ایمنی، ژنتیک انسانی، سمینار، روش تحقیق و پایان‌نامه است. دانشجویان در این مقطع جمعا 32 واحد درسی که 14 واحد آن اختصاصی و 6 واحد پایان‌نامه خواهد بود را می‌گذرانند. مابقی دروس، دروس اختیاری این رشته هستند.

مقطع دکتری ژنتیک

دکتری ژنتیک پزشکی وزارت بهداشت از رشته های پرطرفداری که بین داوطلبان ورود به این رشته رقابت سختی شکل می‌گیرد. داوطلبان ورود به این رشته برای موفقیت باید به منابع این رشته تسلط کافی داشته باشند. منابع دکتری ژنتیک پزشکی شامل ژنتیک پزشکی امری، ژنتیک مولکولی انسانی استراخان، مهندسی براون، ژنومیک و ژنتیک در پزشکی استراخان است.

دروس اختصاصی دوره دکتری تخصصی ژنتیک پزشکی شامل موارد زیر است:

ژنتیک پزشکی‌پیشرفته، مشاوره‌ژنتیک، مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی مولکولی پیشرفته، سیتوژنتیک پیشرفته، سیتوژنتیک مولکولی پیشرفته، ژنتیک مولکولی پیشرفته، ژنتیک سرطان پیشرفته، ژنتیک ایمنی پیشرفته، کارورزی تخصصی بیمارستانی و پایان‌نامه است.

ژنتیک انسانی، ژنتیک مولکولی، سیتوژنتیک، مهندسی ژنتیک، ژنتیک ایمنی، ژنتیک سرطان، ژنتیک جمعیت و ژنتیک رفتاری جزء دروس جبرانی این رشته بوده که با صلاحدید گروه آموزشی دانشگاه باید دانشجو این دروس را بگذراند.

دکتری ژنتیک وزارت علوم

دکترای رشته ژنتیک مولکولی از رشته‌هایی به شمار می رود که در چند سال اخیر مورد توجه بسیاری از دانش پژوهان قرار گرفته است. دانشجوی دکترای رشته ژنتیک مولکولی باید جمعا 44 واحد درسی را بگذراند. دروس تخصصی دکتری ژنتیک وزارت علوم شامل ژنتیک مولکولی پیشرفته 1 و 2، مهندسی ژنتیک پیشرفته 1 و 2، کاربردهای مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی مولکولی و چرخه سلولی از دید سلولی است.

مهندسی پروتئین ها، ژنتیک پیشرفته سرطان، توارث سیتوپلاسمی و ژنتیک سلول های سوماتیک، ایمنی شناسی سلولی مولکولی، بازیافت و جداسازی مواد بیولوژیکی، تکنولوژی آنزیم و سلول تثبیت شده، بیوتکنولوژی دام و آبزیان، ژنتیک مولکولی تکوینی، ژنتیک مولکولی پیشرفته، فارماکوژنتیک، ژنتیک مولکولی جمعیت‌ها، ژنتیک مولکولی گیاهی و رابطه ساختار و عملکرد ماکرومولکول‌های حیاتی از دروس اختیاری هستند که هر دانشجو باید 8 واحد آن را در دوره دکتری پاس نماید. فارغ‌التحصیلان دکتری ژنتیک مولکولی می توانند در آزمایشگاه‌های تشخیص مولکولی، پژوهشگاه‌های تحقیقاتی به فعالیت بپردازند.

 جایگاه رشته ژنتیک

رشته ژنتیک در خارج

رشته ژنتیک با وجود کاربرد گسترده‌ای که دارد اما هنوز به جایگاه واقعی خود در ایران نرسیده است. علم ژنتیک از رشته‌های دانشگاهی تقریبا جدید در ایران است که بخش اعظمی از فارغ‌التحصیلان و نخبگان این رشته به کشورهای خارجی مهاجرت کرده و هنوز امکانات لازم برای تحقیق و گسترش رشته ژنتیک در ایران وجود ندارد.

رشته ژنتیک در ایران در گرایش‌های مختلف وجود دارد که می‌توان به گرایش‌هایی چون نورو ژنتیک، ژنتیک گیاهی، ژنتیک انسانی یا پزشکی و ژنتیک جانوری اشاره کرد. در حال حاضر گرایش پزشکی یا انسانی رشته ژنتیک در ایران نسبت به سایر گرایش‌ها بااهمیت‌تر بوده و بیشترین بودجه به آن اختصاص یافته است.

با وجود کاربرد گسترده‌ای که ژنتیک گیاهی و بیوتکنولوژی کشاورزی در علوم مختلف دارد و به وسیله‌ی آن می توان به راحتی اقلام مقاوم به آفات را تولید کرد و به کاهش آلودگی محیط زیست و کاهش بیماری‌های سرطانی کمک زیادی نمود، اما همچنان بر سر تولید محصولات تراریخته در ایران بحث و جدال بوده و تقریبا این رشته در ایران آینده‌ی کاری درخشانی ندارد، مگر اینکه افراد آزمایشگاه‌های کشت بافت تاسیس کرده و بر روی تولید گیاهان مختلف از این طریق فعالیت نمایند.

اگر تمایل به ادامه تحصیل در رشته ژنتیک در ایران را دارید، به شما توصیه می‌شود که برای مقطع کارشناسی در رشته پزشکی و یا یکی از رشته های پیراپزشکی مانند علوم آزمایشگاهی تحصیل کرده و سپس در مقطع کارشناسی ارشد برای رشته ژنتیک پزشکی امتحان دهید. زیرا در ایران دانشجویان علوم پزشکی برای ورود به گرایش پزشکی رشته هایی مانند ژنتیک پزشکی اولویت داشته و بعد از دوره‌ی کارشناسی‌ارشد و دکترا برای گرفتن نظام پزشکی در اولویت هستند، در حالی که دانشجویان علوم پایه برای اخذ نظام پزشکی ممکن است با مشکل مواجه شوند.

جایگاه رشته ژنتیک در سایر کشورهای اروپایی، امریکایی و برخی از کشورهای آسیایی مانند کره، ژاپن و چین متفاوت است. این رشته در کشورهای نامبرده از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند. فرقی نمی کند که در چه گرایشی از رشته ژنتیک تحصیل می‌‌کنید، برای شما آینده‌ی کاری روشنی در این کشورها وجود دارد. تحقیقات ژنتیکی به صورت گسترده صورت می‌گیرد و نتیجه‌ی تحقیقات کاربردی شده و پیشرفت تکنولوژی در علم ژنتیک در این کشورها قابل مقایسه با ایران نیست. افرادی که ایده‌های زیادی در خصوص این رشته دارند، می توانند بر روی ایده‌های خود کار کرده و آن را به یک محصول تجاری تبدیل نمایند.

اگر به هر دلیلی نمی خواهید که ایران را ترک کنید و علاقمند به تحصیل و کار در ایران هستید، می توانید ایده‌های ناب خود را ثبت کرده و یک شرکت دانش بنیان تاسیس نمایید.

رشته های مرتبط با رشته ژنتیک

رشته ژنتیک در خارج

رشته ژنتیک جزء رشته هایی است که دانشگاه‌های محدودی در ایران این رشته را دارند و در نتیجه باید رتبه قابل قبولی را در کنکور برای قبولی در این رشته به دست آورد. با این وجود برخی از افراد علاقه‌ی زیادی به این رشته داشته و در نتیجه ممکن است بنا به دلایلی نتوانند رتبه لازم را کسب کرده و در این رشته قبول شوند. به همین جهت به این افراد توصیه می شود تا در رشته‌های مرتبط تحصیل نمایند.

از رشته‌های مرتبط با رشته ژنتیک می توان به رشته‌ی زیست‌شناسی در گرایش های مختلف اشاره کرد. رشته زیست‌شناسی سلولی مولکولی، میکروبیولوژی، زیست جانوری، بیوتکنولوژی جانوری و بیوتکنولوژی کشاورزی از مرتبط ترین رشته‌های علوم پایه با رشته ژنتیک هستند.

مقطع لیسانس ژنتیک با رشته‌های نامبرده شده در واحدهای درسی تفاوت چشمگیری نداشته و بسیاری از دروس اصلی مشترک خواهند بود. به همین سبب اگر جزء افرادی هستید که رتبه لازم برای رشته ژنتیک را کسب نکرده‌اید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که به جای پشت کنکور ماندن در یکی از رشته‌های نامبرده در مقطع کارشناسی تحصیل نمایید و سپس در مقطع ارشد وارد حوزه های تخصصی علم ژنتیک شوید. اگر تمایل دارید برای مقطع کارشناسی‌ارشد وارد حوزه ژنتیک انسانی شوید به شما پیشنهاد می‌کنیم که به هیچ عنوان وارد حوزه علوم‌پایه نشده و رشته‌های پیراپزشکی را انتخاب نمایید.

اگر به هر دلیلی علاقمند به رشته های علوم ‌پایه هستید، تحصیل در رشته ی علوم سلولی‌مولکولی و یا زیست‌جانوری را به شما پیشنهاد می‌کنیم. اگر رشته بیوتکنولوژی کشاورزی را برای تحصیل در مقطع کارشناسی انتخاب کرده اید، باید به شما بگوییم با وجود ارتباط تنگاتنگی که این دو رشته با یکدگیر دارند، اما امکان ادامه تحصیل در مقطع ارشد ژنتیک انسانی را با این گرایش نخواهید داشت و صرفا می توانید وارد حوزه‌ی بیوتکنولوژی پزشکی شوید. اما امکان ادامه تحصیل در مقاطع ارشد و دکترای ژنتیک علوم‌پایه را خواهید داشت، بنابراین به شما پیشنهاد می‌شود که قبل از انتخاب رشته در خصوص رشته انتخابی و گرایش های آن در ارشد تحقیقات لازم را انجام دهید.

گرایش ها و زیر مجموعه‌های رشته ژنتیک

بهتر است بدانید که رشته ژنتیک در ایران خود گرایشی از رشته زیست‌شناسی سلولی و مولکولی محسوب می‌شود. مهندسی ژنتیک یکی از حوزه‌های تخصصی رشته زیست‌شناسی بوده و در خارج از کشور از پول سازترین رشته‌ها، پرطرفدارترین رشته بوده که بیشترین فاندها و گرنت‌ها را به خود اختصاص داده است.

اگر جزء کسانی هستید که می خواهید در ایران در رشته ژنتیک ادامه تحصیل دهید، باید به شما بگویم که برای ورود به این رشته شما چندین راه دارید:

 • در مقطع کارشناسی وارد رشته زیست‌شناسی سلولی و مولکولی گرایش ژنتیک شده و در این رشته ادامه تحصیل دهید. از آنجا که زیست شناسی سلولی مولکولی با گرایش ژنتیک به صورت محدود ارائه می‌شود، می‌توانید یکی از شاخه‌های رشته زیست‌شناسی را انتخاب کرده و در مقطع ارشد وارد حوزه ژنتیک شوید. علاقمندان به رشته ژنتیک می‌توانند وارد رشته‌های میکروبیولوژی، زیست شناسی عمومی، زیست شناسی جانوری و بیوتکنولوژی کشاورزی یا جانوری شوند. نزدیک ترین رشته به ژنتیک رشته بیوتکنولوژی جانوری و زیست شناسی سلولی مولکولی گرایش سلولی و مولکولی است، به طوریکه این رشته‌ها را می‌توان با هم یک حوزه در نظر گرفت. سایر رشته‌های نامبرده نیز تنها 17 واحد با رشته ژنتیک تفاوت دارند.
 • می توانید در مقطع کارشناسی وارد یکی از رشته‌های پیراپزشکی شده و در مقطع ارشد رشته ژنتیک وزارت علوم و یا وزارت بهداشت را امتحان دهید.
 • می توانید وارد رشته پزشکی شده و بعد از اتمام دوره‌ی عمومی وارد حوزه تخصصی رشته ژنتیک پزشکی شوید.

رشته ژنتیک در مقطع ارشد و دکتری در گرایش‌های مختلف ارائه می شود، که در ذیل به برخی از این گرایش‌ها اشاره می شود:

ژنتیک گیاهی

 • رشته ژنتیک گیاهی در مقطع کارشناسی با نام مهندسی‌تولید و ژنتیک گیاهی ارائه می‌شود. این رشته به نحوه‌ی تولید گیاهان تراریخته، بررسی معایب و مزیت های گیاهان تراریخته، نحوه‌ی انتقال ژن به گیاهان و باکتری‌ها، تولید گیاهان هیبرید، بیماری‌های گیاهی، ویروس‌شناسی و میکروب شناسی می‌پردازد.

ژنتیک پیشرفته باکتری‌ها

 • این گرایش در خصوص نحوه‌ی انجام ترنسفورمیشن در باکتری‌ها، موتاسیون یا جهش ژن در باکتری‌ها، ایجاد جهش در باکتری‌ها، روش‌های استخراج پلاسمید، آشنایی با ساختار ژنتیکی انواع میکروارگانیسم‌ها و پلاسمیدهای آنان بحث می کند. این گرایش جزء گرایش‌های دکتری تخصصی گروه میکروب‌شناسی به شمار می رود.

ژنتیک مولکولی

 • نقشه یابی ژن‌ها، نحوه‌ی قرار گرفتن ژن‌ها بر روی کروموزوم، تنظیم بیان ژن، ساختمان دی ان ای، ساختار مولکول‌های دی ان ای از مباحث مهم ژنتیک مولکولی است.

ژنتیک پزشکی

 • در خصوص بیماری‌های ژنتیکی، ژن درمانی، نحوه‌ی جلوگیری و درمان انواع بیماری‌های ژنتیکی و عفونی، روش‌های نوین و کم عارضه و قطعی در درمان سرطان از مباحث پرطرفدار ژنتیک پزشکی محسوب می‌شوند.

اپی ژنتیک

 • این رشته در مقطع فوق دکترای رشته ژنتیک در خارج از ایران در دانشگاه‌هایی مانند استراسبورگ فرانسه ارائه می‌شود. این گرایش در خصوص تاثیر محیط بر نحوه‌ی بیان ژن‌ها بحث می کند.

زبان تحصیل در کشورهای مختلف

رشته ژنتیک در خارج

رشته ژنتیک یکی از رشته‌هایی است که اکثر دانشجویان ممتاز آن بعد از فراغت از دوره‌ی لیسانس یا ارشد برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر به کشورهای اروپایی و آمریکایی مطرح در رشته ژنتیک مهاجرت می‌کنند. یکی از دغدغه‌های دانشجویان ممتاز تسلط آن‌ها بر زبان انگلیسی است. یکی دیگر از دغدغه‌های آنان این است که اگر بخواهند برای یک کشور و یا دانشگاه خاص اقدام نمایند، زبان آن کشور و یا دانشگاه چه زبانی است؟

اکثر دانشگاه‌ها و کشورهایی که در زمینه‌ی ژنتیک مطرح هستند و اقدام به اخذ دانشجو از کشورهای مختلف می‌نمایند، انگلیسی زبان هستند. به عنوان مثال دانشگاه های کشور کانادا، آمریکا و انگلیس به زبان انگلیسی تدریس می شوند و دانشجویان باید به زبان انگلیسی مسلط باشند. یکی از شرایط پذیرش در دانشگاه‌های کشور استرالیا و ایتالیا این است که نمره زبان آیلتس دانشجویان باید حداقل 6 باشد. و نمره‌ی آزمون آیلتس بالاتر از 6 می تواند یک امتیاز محسوب شده و رزومه‌ی شما را قوی‌تر کند.

کشور استرالیا نیز از جمله کشورهایی محسوب می شود که امکان ادامه تحصیل برای رشته ژنتیک در آنجا وجود داشته و زبان تحصیل دانشگاه‌های این کشور نیز انگلیسی است.

اگر جزءافرادی هستید که به زبان روسی یا فرانسوی نیز تسلط دارید، می توانید برای کشور روسیه نیز اقدام نمایید. به طور کلی به شما دانشجویان عزیز توصیه می‌شود که در دوره‌ی کارشناسی خود در کنار تسلط به دروس تخصصی و کسب معدل بالا، برای زبان نیز تلاش کرده و حداقل به زبان انگلیسی مسلط شوید، تا بتوانید به راحتی اقدام به اخذ بورسیه تحصیلی نموده و از امکانات تحصیل رایگان در کشورهای اروپایی یا آمریکایی بهره مند شوید.

میانگین درآمد ماهیانه رشته ژنتیک

رشته ژنتیک در خارج

قبل از اینکه در خصوص میانگین درآمد ماهیانه رشته ژنتیک صحبت کنیم، باید بدانید که مقطع کارشناسی رشته ژنتیک به هیچ عنوان جزء رشته های پردرآمد نبوده و اگر کسب درآمد بالا برای شما حائز اهمیت است، باید بگوییم که اگر وارد این رشته شدید باید این رشته را تا مقطع دکترا برای رسیدن به یک درآمد مطلوب ادامه دهید.

فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی رشته ژنتیک می توانند در آزمایشگاه‌های خصوصی، آزمایشگاه‌های تشخیص محصولات gmo یا تراریخته، آزمایشگاه‌ها و شرکت‌های تولید جانوران و گیاهان اصلاح نژاد، آزمایشگاه‌های سیتوژنتیک و مراکز تحقیقاتی و پژوهشی و مراکز مشاوره ژنتیکی فعالیت نمایند. میانگین درآمد ماهیانه اینگونه افراد بین یک و نیم تا سه میلیون تومان خواهد بود.

فارغ التحصیلان مقطع فوق لیسانس ژنتیک شانس بیشتری برای پیدا کردن کار مناسب داشته و می توانند به عنوان کارشناس ارشد آزمایشگاه‌های ژنتیکی مشغول به کار شوند. اگر این افراد ایده‌های ناب و قابل تجاری سازی در پایان‌نامه ارشد ارائه دهند می توانند اقدام به تاسیس شرکت‌های دانش بنیان نمایند. اگر افراد فارغ‌التحصیل مقطع فوق لیسانس ژنتیک انسانی باشند، می توانند به عنوان کارشناس آزمایشگاه تولید واکسن و دارو فعالیت نمایند. تدریس، مشاوره و فعالیت‌های پژوهشی در کنار یکدیگر باعث می‌شود تا افراد بتوانند درآمد بالایی را کسب نمایند.

مراکز تحقیقاتی که در حال توسعه هستند و درزمینۀ بیماری‌های ژنتیکی، پیشگیری از بیماری‌های ژنتیکی، درمان بیماری های ژنتیکی فعالیت می‌کنند، جذب فارغ‌التحصیلان فوق لیسانس ژنتیک را در اولویت قرار می دهند. میانگین درآمد ماهیانه کارشناسان ارشد ژنتیک با توجه به نوع کاری که دارند، بین 2 تا 5 میلیون می‌تواند متغیر باشد.

اگر افراد بتوانند تا مقطع دکترای رشته ژنتیک ادامه تحصیل دهند می‌توانند آینده‌ی کاری روشنی را برای خود رقم بزنند. فارغ‌التحصیلان مقطع دکترای رشته ژنتیک وزارت بهداشت آینده‌ی کاری بهتری نسبت به فارغ‌التحصیلان ژنتیک وزارت علوم دارند.

فارغ‌التحصیلان مقطع دکترای ژنتیک انسانی وزارت بهداشت می‌توانند اقدام به تاسیس آزمایشگاه‌های تشخیص طبی نموده و درآمدهای میلیونی داشته باشند. جذب هیئت علمی، تاسیس مراکز پژوهشی و درمانی، تاسیس مراکز تشخیص بیماری‌های ژنتیکی از دیگر فعالیت‌هایی است که این افراد می‌توانند انجام دهند، درآمد ماهیانه این افراد ميتواند چندین میلیون تومان در ماه باشد.

امکان بورسیه شدن در رشته ژنتیک

همانطور که گفته شد رشته ژنتیک یکی از رشته‌های بسیار پرطرفدار در کشورهای اروپایی و آمریکایی به شمار می‌رود، از طرفی پیشرفت این رشته در کشورهای ذکر شده بسیار بالا بوده و بودجه‌ی زیادی را دولت های کشورهای توسعه یافته به این رشته اختصاص می‌دهند، از همین رو در صورتی که دانشجویان رشته ژنتیک یا زیست‌شناسی گرایش‌های مختلف شرایط لازم را داشته باشند، می توانند اقدام به اخذ بورسیه نمایند.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی برای مقطع کارشناسی رشته ژنتیک

اگر دوره‌ی دبیرستان را به اتمام رسانده‌اید و قصد ندارید که برای ادامه تحصیل در ایران بمانید، ژنتیک می‌تواند یک رشته‌ی ایده‌آل برای ادامه تحصیل در خارج از ایران باشد. برای اخذ بورسیه در مقطع کارشناسی رشته ژنتیک باید به بودجه‌ی خانواده، میزان تسلط به زبان و علاقه و انگیزه‌ی خود توجه داشته باشید. کشورهای فرانسه و آلمان کشورهای مناسبی برای تحصیل در این رشته هستند، زیرا جزء کشورهای ارزان بوده و از طرفی رشته ژنتیک نیز به پیشرفت‌های خیلی خوبی در این کشورها رسیده است.

داشتن یک رزومه‌ی خوب که شامل حداقل کسب نمره‌ی 6 در آیلتس، نمرات بالای درس‌های تخصصی مانند زیست‌شناسی و شیمی در دبیرستان، نوشتن نامه انگیزه به زبان انگلیسی برای دانشگاه، داشتن مهارت‌های آزمایشگاهی بالا و داشتن مدرک آن‌ها به عنوان مثال اگر قصد رفتن از ایران را دارید در همان دوران دبیرستان سعی نمایید در ورکشاپ‌های زیست‌شناسی شرکت کرده و از این ورکشاپ‌ها مدرک داشته باشید، کسب مقام‌های اول تا سوم در المپیادهای کشوری و جهانی زیست‌شناسی و شیمی می تواند به شما کمک کند تا در مقطع کارشناسی برای این رشته بورسیه اخذ کنید.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی‌ارشد برای رشته ژنتیک

بسیاری از فارغ‌التحصیلان رشته‌های زیست‌شناسی، زیست‌شناسی عمومی،زیست‌شناسی‌ سلولی‌ومولکولی، بیوتکنولوژی، میکروبیولوژی و ژنتیک قصد دارند که بعد از پایان دوره کارشناسی برای دوره کارشناسی‌ارشد برای یکی از بهترین دانشگاه‌های جهان اقدام نمایند. اما باید توجه داشته باشند که پذیرش در رشته ژنتیک در مقطع کارشناسی‌ارشد مستلزم این است که بتوانند دوره کارشناسی را با معدل بالا به اتمام برسانند. نوشتن مقاله های متعدد ، داشتن ثبت اختراع و تسلط به زبان انگلیسی و کسب حداقل نمره ۶ در آزمون آیلتس می‌تواند شانس دانشجویان را برای گرفتن بورسیه و تحصیل رایگان در دانشگاه‌های برتر جهان افزایش دهد. یکی از نکاتی که دانشجویان باید مد نظر قرار دهند این است که در دوره کارشناسی علاوه بر دروس تخصصی خود، مقاله‌های تخصصی نیز مطالعه نمایند و به آدرس ایمیل هایی که در پایان‌مقاله‌های تخصصی نگاشته شده است ایمیل زده و اساتید دانشگاه‌های خارجی را مجاب نمایند که برای آنها دعوت نامه نوشته و آنان را به تحصیل در دانشگاه دعوت نمایند. این یکی از راه‌هایی است که می‌توانند، شانس شما را برای اخذ بورسیه تحصیلی افزایش دهد.

 شرایط اخذ بورسیه تحصیلی برای مقطع دکترا برای رشته ژنتیک

گرفتن بورسیه‌ی تحصیلی برای مقطع دکتری رشته ژنتیک بسیار سخت‌تر از دیگر مقاطع است تسلط بالا در زبان انگلیسی، داشتن تألیف و ترجمه در رشته ژنتیک، چاپ مقاله‌های isi، کسب نمره بالا در مقطع کارشناسی ارشد و کسب رتبه برتر کنکور در مقطع کارشناسی‌ارشد از فاکتورهای مهم و ویژه‌ای است که می‌تواند شانس شما را برای اخذ بورسیه تحصیلی در دانشگاه های مطرح افزایش دهد. دانشجویی که تمامی این شرایط را با یکدیگر داشته باشد می‌تواند برای دانشگاه‌های مطرح چون  هاروارد، موسسه تکنولوژی ماساچوست، دانشگاه کالیفرنیا و استنفورد اقدام نماید.

کانادا یکی از کشورهای مطرح برای ژنتیک محسوب می‌شود که ممتازان رشته ژنتیک در مقطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد می‌توانند برای کارشناسی ارشد و دکترا رشته ژنتیک پزشکی در کانادا اقدام نمایند. موسسه ژنتیک پزشکی ونکوور که وابسته به دانشگاه بریتیش کلمبیا است، در خصوص ژن‌درمانی، فارماکولوژیک، سلول‌های بنیادی، نقایص مادرزادی، نقشه‌برداری ژنوم انسان و بیوانفورماتیک به صورت گسترده فعالیت می‌کند.

واحدهای درسی مشترک رشته ژنتیک و گرایش‌های آن

رشته ژنتیک در خارج

همانطور که گفته شد رشته ژنتیک از گرایش های علوم سلولی و مولکولی به شمار می رود، پس بدیهی است که رشته ژنتیک با رشته‌هایی چون علوم سلولی و مولکولی، میکروبیولوژی، بیوتکنولوژی، زیست‌شناسی گیاهی، زیست شناسی جانوری واحدهای مشترک داشته باشد.

دروسی چون ریاضی، فیزیک، شیمی عمومی و آزمایشگاه، شیمی‌آلی و آزمایشگاه، زیست شناسی سلولی، زیست شناسی مولکولی، میکروبیولوژی، بیوشیمی و آزمایشگاه، اکولوژی، فیزیولوژی جانوری، آمار زیستی، بیوفیزیک، جانور شناسی، گیاه شناسی، فیزیولوژی گیاهی، ایمنی شناسی، اخلاق زیستی، ویروس شناسی، مبانی ژنتیک، آزمایشگاه ژنتیک و تکامل جزء واحدهای درسی مشترک هستند.

واحدهایی چون ژنتیک جمعیت، ژنتیک سرطان، مهندسی ژنتیک و آزمایشگاه، ژنتیک مولکولی، جهش و ترمیم دی ان ای، مشاوره ژنتیک، ژنتیک ایمنی، ژنتیک رفتار، بیوانفورماتیک، ژنتیک میکروارگانیسم‌ها، کشت بافت جانوری، بیوشیمی کروماتین، بیوشیمی پروتئین‌ها، ژنتیک رشد و نمو، سیتوژنتیک، بیوتکنولوژی پایه مباحثی هستند که جزء دروس اختیاری و تخصصی رشته ژنتیک بوده و در گرایش‌های دیگر زیست شناسی مورد بحث قرار نمی‌گیرد.

بهتر است که کمی در مورد رشته بیوتکنولوژی که بیشترین نزدیکی را با رشته ژنتیک دارد، کمی بحث کنیم. دانشجویان رشته بیوتکنولوژی تمامی دروسی که مربوط به ژنتیک است را پاس می کنند با این تفاوت که دروسی مانند بیوتکنولوژی جانوری، بیوتکنولوژی گیاهی، بیوتکنولوژی میکروبی، بیوتکنولوژی مولکولی را به جای ژنتیک جمعیت، ژنتیک سرطان، مشاوره ژنتیک و غیره پاس می کنند. در واقع تفاوت رشته ژنتیک و بیوتکنولوژی در واحدهای اختیاری است.

آزمون‌های مرتبط با رشته ژنتیک

رشته ژنتیک در خارج

رشته ژنتیک از رشته هایی محسوب می شود که به صورت ناپیوسته در ایران ارائه شده و باید برای ورود به هر مقطع در آزمون‌های ورودی شرکت کرد.

برای ورود به کارشناسی رشته ژنتیک باید در کنکور سراسری رشته تجربی شرکت کرده و در هنگام انتخاب رشته زیست‌شناسی سلولی و مولکولی با گرایش ژنتیک را انتخاب نمایید. خیلی از دانش‌آموزان به خاطر علاقه‌ی شدیدی که به این رشته دارند، لیسانس ژنتیک را انتخاب می کنند. در خصوص انتخاب رشته مقطع کارشناسی رشته ژنتیک باید نکات مهمی را بدانید که حتی خیلی از مشاوران تحصیلی به دانش آموزان این نکات را گوشزد نم‌کنند و در نتیجه آینده‌ی دانش آموزان دچار تلاطم می‌شود.

اگر جزء افرادی هستید که علاقه ی شدیدی به کارهای بالینی داشته و تمایل دارند در آینده یک آزمایشگاه بالینی تاسیس کرده و در خصوص درمان و پیشگیری از بیماری های ژنتیکی تحقیق نمایید، به شما پیشنهاد می‌شود که از انتخاب رشته ژنتیک در مقطع کارشناسی شدیدا اجتناب کنید!!! ورود به یکی از رشته های وزارت بهداشت در مقطع کارشناسی برای شما بسیار کارسازتر خواهد بود. مثلا می‌توانید رشته پرستاری را انتخاب کرده و در آینده در مقطع ارشد وارد حوزه ژنتیک شوید!!!! شاید تعجب کرده و سوالات زیادی در این خصوص در ذهن شما تلنبار شده باشد، دلیل پیشنهاد ما این است که طبق مصوبه نظام پزشکی در دی ماه 1397 کسانی که در مقطع ارشد و دکترای وزارت بهداشت تحصیل کرده‌اند، اما مدرک کارشناسی آنان متعلق به وزارت علوم است، شماره نظام پزشکی به آنان تعلق نخواهد گرفت!!!

بله، اگر مایل هستید که تا مقطع دکترای ژنتیک ادامه تحصیل دهید و قصد دارید مقاطع ارشد و دکترا را در حوزه‌ی بالینی درس بخوانید، بهتر است که قید لیسانس ژنتیک را بزنید و یا در پزشکی عمومی و یا یکی از رشته های پیراپزشکی تحصیل نمایید، اینگونه آینده‌ی کاری روشن‌تری خواهید داشت.

برای شرکت در آزمون ارشد وزارت علوم در رشته ی ژنتیک فارغ از اینکه دوره‌ی کارشناسی شما چه رشته و چه گرایشی بوده است، می‌توانید در آزمون ارشد رشته ژنتیک شرکت کرده و تا مقاطع بالاتر ادامه تحصیل دهید. می‌توانید وارد رشته ژنتیک انسانی وزارت بهداشت شوید، با این تفاوت که وزارت بهداشت برای شرکت کنندگان در آزمون ارشد ژنتیک محدودیت‌هایی قائل شده که این محدودیت ها در دفترچه آزمون ذکر گردیده است. اگر کارشناسی شما ژنتیک باشد می‌توانید در این آزمون شرکت نمایید، برای اطلاع از نحوه ی شرکت سایر رشته ها می‌توانید به دفترچه آزمون وزارت بهداشت مراجعه نمایید.

برای شرکت در آزمون ورودی دکترای ژنتیک وزارت بهداشت باید فارغ‌التحصیل یکی از رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، کارشناسی‌ارشد و بالاتر علوم آزمایشگاهی، کارشناسی‌ارشد ژنتیک، کارشناسی‌ارشد رشته های بیوشیمی بالینی، زیست‌شناسی سلولی و مولکولی، بیوشیمی، هماتولوژی، بیوتکنولوژی پزشکی، بیوتکنولوژی میکروبی، دامپزشکی، متخصص رشته‌های پزشکی باشید. برای اخذ شماره نظام پزشکی باید هر سه مقطع شما در وزارت بهداشت گذرانده شده باشد، در غیر این صورت شماره نظام به شما تعلق نخواهد گرفت اما می توانید در آزمایشگاه‌های بالینی به عنوان کارشناس فعالیت نمایید.

فارغ‌التحصیلان تمامی رشت‌ ها در مقطع کارشناسی ارشد می‌توانند در آزمون دکتری رشته ژنتیک مولکولی شرکت نمایند.

دقت نمایید که هر سال المپیادهای دانشجویی در رشته ژنتیک برگزار می‌شود. کسب رتبه در این المپیاد ها می‌تواند به قبولی دانشجویان و اخذ بورسیه تحصیلی در مقاطع بالاتر کمک نماید.

تاثیر رشته ژنتیک بر سایر علوم

مباحث رشته ژنتیک به قدری جذاب است که همین جذابیت مباحث و کاربردی بودن آنها توانسته است بسیاری از مشتاقان علوم را شیفته‌ی این علم کند. علم ژنتیک علمی است که بسیاری از علوم از جمله کشاورزی، صنایع‌غذایی، داروسازی، پزشکی، زیست، شیمی و غیره به آن وابسته بوده و پیشرفت این علم سبب پیشرفت شگرف در سایر علوم و تکنولوژی شده است.

تاثیر علم ژنتیک بر کشاورزی

تلفیق علم ژنتیک و کشاورزی سبب انقلابی عظیم در کشاورزی ( انقلاب سبز ) شده است.

آیا تا بحال توت فرنگی های آبی را مشاهده کرده‌اید؟ آیا نام درخت‌های شب‌تاب را شنیده‌اید؟

توت فرنگی‌های آبی و درخت‌های شب‌تابی که از خود نور تولید می کنند، متعلق به افسانه‌ها نیست. در همین دنیای واقعی توسط دانشمندان ژنتیک تولید شده‌اند. به واسطه‌ی مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی می توان گیاهانی را تولید کرد که حتی در افسانه ها نیز نام آن‌ها را نشنیده اید. علم ژنتیک باعث به وجود آمدن تنوعی گسترده در گیاهان، میوه‌ها و سبزی‌ها شده‌است. تولید گیاهان مقاوم به آفت از دیگر خدمات علم ژنتیک در حوزه کشاورزی است. تولید گیاهان مقاوم به شوری، تولید گیاهان مقاوم به کم آبی از دیگر تحولات عظیم تلفیق علم ژنتیک و کشاورزی به شمار می‌رود. به کمک بیوتکنولوژی کشاورزی می‌توان به محیط زیست کمک شایانی کرد و در جهت صرفه جویی در آب، گستردگی فضای سبز، جنگل‌زایی و مرتع زایی قدم‌های موثری برداشت.

تولید مواد غذایی با ماندگاری بالا از دیگر تاثیرات بیوتکنولوژی کشاورزی در عصر امروز محسوب می‌شود. علم ژنتیک در حوزه محیط زیست نیز خدمات شایانی ارائه داده و با کمک این علم می توان به حفظ نسل حیوانات نادر کمک ویژه‌ای کرد.  

تاثیر علم ژنتیک بر حوزه پزشکی

عوارض داروهای شیمیایی بر هیچ کس پوشیده نیست. درمان سرطان به وسیله‌ی شیمی‌درمانی و پرتو درمانی عوارض دارد که عوارض ناخواسته‌ی آن‌ها ممکن است تا آخر عمر گریبانگیر فرد شود. در برخی از مواقع شیمی درمانی نیز با عدم موفقیت روبرو می شود. اما تاثیر علم ژنتیک در پزشکی باعث شده تا پزشکان به سمت مداوای بیماران با روش‌های موثر و بدون عارضه قدم بردارند. استفاده از پیوند سلول های بنیادی، پیوند مغز استخوان و وجود داروهای نوترکیب روش‌های موثر در درمان بیماری سرطان است که نتیجه تاثیر شگرف علم ژنتیک در این حوزه است.

قطعا نام بیماری کبد چرب به گوشتان خورده است و می دانید که اگر این بیماری پیشرفت نماید، فرد مبتلا به سیروز کبدی شده و برای درمان و برگرداندن بیمار به زندگی راهی جز پیوند کبد باقی نمی ماند. اما متخصصین علم ژنتیک اعتقاد دارند که از طریق پیوند سلول های بنیادی می توان بدون پیوند این بیماران را کاملا درمان کرد، از طرفی به تازگی محققان متوجه شدند که سلول‌های بنیادی در کبد وجود دارد که این سلول‌ها می توانند کبد را ترمیم کرده و نیاز به پیوند کبد را از بین ببرند، این روش هنوز در مرحله‌ی تحقیقات وجود دارد، اما در طی سال های آینده مشکل پیوند کبد نیز برطرف خواهد شد.

با پیشرفت علم ژنتیک مشکل ناباروری بسیاری از زوجین برطرف شده و بسیاری از زوج‌های نابارور می‌توانند به راحتی فرزند‌دار شوند.تاثیرات ذکر شده تنها گوشه ای از تاثیرات شگرف علم ژنتیک در حوزه پزشکی محسوب می شوند.

تاثیر علم ژنتیک در داروسازی

به احتمال زیاد نام واکسن‌های نوترکیب را شنیده اید، تولید واکسن‌های نوترکیب موثرترین تاثیر علم ژنتیک در حوزه داروسازی را دارد. واکسن‌های نوترکیب باعث شده اند تا ایمنی دائمی نسبت به یک بیماری در فرد ایجاد شود و نیازی به تزریق مجدد واکسن نباشد. عملکرد ایمنی بهتر از دیگر مزیت های واکسن های نوترکیب است. ژن‌رسانی که یکی از روش های ژن درمانی به شمار می رود و جایگزین کردن ژن سالم به جای ژن معیوب و بیان ژن سالم در بدن است، از دیگر تاثیرات شگرف علم ژنتیک است.

تولید داروهای نوترکیب برای درمان بیماری های صعب العلاج مانند سرطان، ام اس و دیابت از دیگر خدمات علم ژنتیک به شمار می روند. اگر رشته ژنتیک گسترده شود، هیچ بیماری بدون درمان نخواهد بود.

تولید باکتری‌های ترانس ژنیک

کسانی که با حوزه‌ی علوم طبیعی آشنایی ندارند، با شنیدن نام باکتری به یاد انواع بیماری‌ها می افتند، اما باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌ها برای متخصصان ژنتیک حکم اسلحه برای پلیس ها را دارد. با استفاده از باکتری ها می توان انواع داروها را تولید کرد. می توان از طریق انتقال ژن، باکتری‌هایی را تولید کرد که بتوانند آلودگی های زیست محیطی مانند آلودگی‌های نفتی را تجزیه نمایند.

تاثیر علم ژنتیک بر تغذیه

سوء تغذیه یکی از علت‌های مهم بیماری های عصر امروز به شمار می رو. بسیاری از افراد از فقر آهن و کمبود مواد معدنی و ویتامین‌ها رنج می برند. علم ژنتیک با تولید مواد غذایی غنی از مواد معدنی از طریق مهندسی ژنتیک باعث رفع بسیاری از مشکلات تغذیه‌ای شده است.

ژنتیک ایمنی

ژنتیک ایمنی به بررسی نقش ژنتیک در قدرت سیستم ایمنی بدن می پردازد. بسیاری از بیماری‌های سیستم ایمنی مادرزادی بوده و جنبه‌ی ارثی دارند. ژنتیک ایمنی به بررسی و پیشگیری از این نوع بیماری ها می‌پردازد. تنظیم بیان ژن نقش مهمی در پیشگیری و درمان این بیماری‌ها دارند. در واقع محققان سعی می کنند روش هایی را کشف کنند که باعث خاموشی ژن‌های مولد این بیماری ها شود.

مشاوره پذیرش در رشته ژنتیک

 دانشجویانی که نخبه بوده و قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور را دارند، لازم است تا با نحوه‌ی پذیرش دانشگاه‌های خارج از کشور آگاهی کاملی داشته باشند. از این رو پیشنهاد می‌شود تا با اساتید خود که در خارج از کشور ادامه تحصیل داده‌اند مشورت کرده تا با راه‌های اخذ پذیرش آشنا شوند. یکی دیگر از راه حل‌های آشنایی با روش اخذ پذیرش این است که به موسسه مهاجرتی معتبر مراجعه کرده و از مشاوران خبره در این زمینه کمک بگیرند. با این حال ما روش‌هایی را به شما به طور مختصر معرفی خواهیم کرد، اما با این حال از مشاوره گرفتن از وکلای مجرب و مشاوران موسسات مهاجرتی در این خصوص غافل نشوید.

پذیرش در رشته ژنتیک

دقت نمایید که قبل از اخذ پذیرش در دانشگاهی خاص با توجه به رزومه ی خود و توانایی‌هایتان یک کشور را برای پذیرش انتخاب نمایید. به عنوان مثال اگر جزء دانشجویان نخبه هستید و رزومه‌ی تحصیلی قوی دارید، و دانشگاه محل تحصیل شما جزء دانشگاه های تراز اول ایران است، می توانید برای کشورهای آمریکایی تقاضا نمایید. اما اگر جزء دانشجویان متوسط رشته ژنتیک هستید ، بهتر است که برای دانشگاه‌های اروپایی یا کشورهایی مانند ترکیه اقدام نمایید، چرا که انرژی شما بر روی پذیرش یک دانشگاه متمرکز شده و وقت و انرژی شما کمتر تلف می‌شود.

مراجعه به موسسه مهاجرتی، گرفتن یک وکیل خصوصی، رایزنی با اساتید صبور و مشتاق دانشگاه مقصد، مراجعه به وب سایت دانشگاه مقصد و آگاهی از شرایط بورسیه، مراجعه حضوری به کشور مورد نظر و آگاهی از شرایط آن از روش های اخذ پذیرش هستند.

نحوه‌ی اخذ پذیرش وابستگی زیادی به کشور مورد نظر، مقطع تحصیلی و گرایش، خصوصی بودن یا دولتی بودن دانشگاه دارد. بهترین روش برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های آمریکایی مراجعه به وب سایت و ایمیل کردن مدارک به ایمیل دانشگاه است. بهترین روش برای اخذ پذیرش در دانشگاه های ترکیه مراجعه حضوری به شورای آموزش عالی ترکیه در شهرک بیلکنت آنکارا خواهد بود. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه مشاوره و پذیرش در ایت رشته با مشاورین ما در go2tr تماس بگیرید.

مشاوره تحصیل در رشته ژنتیک
آخرین ویرایش: ‏3 هفته پیش - 33,501 نمایش

سوالات متداول

چرا رشته ژنتیک؟

اخذ مجوز کار در رشته ژنتیک چگونه است؟

نظرات

سلام.من/کارشناس.ارشد.زیست.(بیولوژی)با.معدل.18.و.یک.مقاله.خارچی.3.داخلی.از.دانشگاه.ازاد.و.34.ماه.کار.سلول.درمانی.(باز.ساختی.ّبوست)برای.ادامه.تحصیل.و.کار.به.راهنمایی.شما...متولد.1371/4/1.میباشم.با.تشکر..

2020-02-07 18:52:17

سلام وقت بخیر . دوست عزیز من به شما پیشنهاد می کنم برای بررسی شرایط دقیقتون با مشاورین ما تماس بگیرید. ۰۲۱-۴۲۹۵۶ ۰۲۱-۴۳۰۰۰۲۱

2020-02-08 14:47:45

سلام وقت بخیر . دوست عزیز من به شما پیشنهاد می کنم برای بررسی شرایط دقیقتون با مشاورین ما تماس بگیرید. ۰۲۱-۴۲۹۵۶ ۰۲۱-۴۳۰۰۰۲۱

2020-02-08 14:47:45

سلام وقت بخیر با مدرک روانشناسی هم می تونم خارج از کشور وارد این رشته یا رشته زیست شناسی بشم؟

2020-11-02 08:45:21

سلام دوست عزیز، شرایط برای هر کشور متفاوت است با این حال در اکثر کشور ها برای ورود به این رشته ها باید در آزمون ورودی شرکت کنید.برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره ی تخصصی با شماره ی 02143000021 تماس حاصل فرمایید. قدردان شما هلدینگ مهاجرتی GO2TR.

2020-11-11 11:38:20

دانشگاه‌ها

مطالب مرتبط

پیشنهادات مرتبط

مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت: ۰۲۱۴۳۰۰۰۰۲۱