x
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021

رشته ژنتیک در خارج

رشته ژنتیک چیست؟

رشته ژنتیک یکی از  زیر شاخه های رشته علوم تجربی به شمار می رود که در چند سال اخیر به سبب پیشرفت های علمی قابل توجهی که در رشته زیست شناسی سلولی مولکولی و ژنتیک صورت گرفته، اقبال به این رشته افزایش قابل توجهی یافته است. اگر بخواهیم به طور کلی در مورد رشته ژنتیک و مباحثی که در این رشته مطرح می شود؛ بحث کنیم می توانیم بگوییم که این رشته نحوه ی انتقال صفات از والد به اولاد را به طور مفصل شرح می دهد. آشنایی با ژن ها، شرایط بیان ژن‌ها، نقش محیط در بیان ژن یا اپی ژنتیک، همانند سازی کروموزوم ها، کراسینگ اور و نوترکیبی ژن ها که باعث تفاوت در نسل ها و صفات فرزندان یک والد می شود، شناخت انواع بیماری های ژنتیکی، نحوه ی جلوگیری از بروز بیماری های ژنتیکی، درمان بیماری های ژنتیکی، مباحث مربوط به ژن درمانی، درمان بیماری هایی چون سرطان، درمان بیماری های ناشناخته و بیماری های بدون درمان چون ایدز، نحوه ی تغییر بیان ژن ها، انتقال ژن و تولید باکتری ها و جانداران دورگه و بسیاری از مباحث جدید و علمی دیگر جزء رشته جذاب و بی‌بدیل ژنتیک هستند.

همچنین در رشته ژنتیک مباحثی چون نحوه ی تکثیر سلول های سرطانی، نحوه ی تولید مثل جمعیت های مختلف میکروبی چون باکتری و قارچ، نحوه ی ازدیاد جمعیت های باکتریایی، نحوه ی جلوگیری از رشد جمعیتی باکتری ها و جمعیت های میکروبی، نحوه ی استخراج ژن ها، پروتئین ها و بررسی ساختار مولکولی آن ها، روش های مولکولی اصلاح ژن و نژاد، آشنایی با نقشه ژنتیکی و تعیین کاریوتیپ، اصول مشاوره ژنتیکی و تخمین احتمال بیماری های ژنتیکی و سایر صفات در نسل های بعد یک ازدواج معین، نحوه ی تولید واکسن ها و داروهای نوترکیبی که نقص واکسن ها و داروهایی که منشا باکتریایی دارد را برطرف می کند از دیگر مباحث پرطرفدار در رشته ژنتیک محسوب می‌شوند.

چرا ژنتیک؟

با توجه به توضیحاتی که ارائه شد، می توان گفت که رشته ژنتیک در بین تمامی رشته های علوم پایه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، بهتر است بدانید که به دلیل گستردگی و تاثیر رشته ژنتیک بر سایر علوم چون کشاورزی، جانور شناسی، بیوشیمی، میکروبیولوژی، هماتولوژی، پزشکی و غیره قرن 21 را قرن ژنتیک نامگذاری کرده اند. طبق پیش بینی هایی که صورت گرفته است، تا 30 الی 40 سال آینده روش های درمانی تمامی بیماری ها، داروسازی و تولید انواع واکسن ها بر پایه ی علم ژنتیک صورت می گیرد. به همین سبب کسانی که علاقه به رشته‌های تحقیقاتی دارند می توانند در این رشته ادامه تحصیل دهند.

اگر جزء علاقمندان به مهاجرت هستید و تمایل دارید که در رشته ژنتیک بورسیه تحصیلی برای کشورهای اروپایی و آمریکایی دریافت نمایید، تحصیل در این رشته می تواند بسیار آینده‌دار باشد.

همانطور که می دانید در حال حاضر بسیاری از بیماری ها مانند ایدز و سرطان درمان قطعی نداشته و یا با روش های تهاجمی که عوارض بسیار زیادی دارند مانند شیمی درمانی، درمان می شوند. اگر علم ژنتیک گسترده شود و محققانی پر شور در این رشته به تحصیل و تحقیق بپردازند، می توانند این بیماری ها را به طور قطع و با روش های بدون عارضه مانند ژن درمانی، پیوند سلول های بنیادی و سل تراپی درمان نمایند. هر چند که دو نفر از کسانی که مبتلا به ایدز بوده اند از طریق ژن درمانی به طور کامل درمان شده اند، اما به دلیل گسترده نبودن این علم و عدم تخصیص بودجه به گسترش آن این درمان ها بسیار محدود انجام می شود.

برای درمان بسیاری از بیماری های سرطانی چون سرطان خون از پیوند مغز استخوان و یا پیوند سلول های بنیادین بهره می‌برند که این روش در اروپا و امریکا به صورت گسترده صورت می گیرد. به همین جهت اگر جزء علاقمندان به این رشته بوده و تمایل دارید در جهت خدمت به بشریت گام بردارید می توانید وارد این رشته شوید.

علم ژنتیک فقط در خدمت رشته های پزشکی و درمان بیماری ها مادرزادی و اکتسابی نبوده و به علوم بسیاری وابسته بوده و در خدمت علوم دیگر نیز است. به عنوان مثال در صنعت نیز از علم ژنتیک بهره می برند، مثلا می توان به جای استفاده از مواد شیمیایی مضر، باکتری هایی را تولید کرد که بتوانند قدرت پاک کنندگی خارق العاده ای داشته باشند، این باکتری‌ها از طریق انتقال ژن تولید می شوند، به طوریکه از طریق انتقال ژن، ژن های بیماری زای آن ها برداشته شده و ژن هایی که مسئول تولید آنزیم های پروتئاز هستند، جایگزین می شوند، این باکتری ها به صورت تجاری تولید شده و می توانند جایگزین های بسیار مناسبی برای تولید پودر های ماشین لباسشویی باشند. علم ژنتیک علمی بسیار گسترده بوده که کاربردهای آن در این مطلب نمی گنجد.

 جایگاه رشته ژنتیک!

رشته ژنتیک با وجود کاربرد گسترده ای که دارد اما هنوز به جایگاه واقعی خود در ایران نرسیده است. علم ژنتیک از رشته‌های دانشگاهی تقریبا جدید در ایران است که بخش اعظمی از فارغ التحصیلان و نخبگان این رشته به کشورهای خارجی مهاجرت کرده و هنوز امکانات لازم برای تحقیق و گسترش رشته ژنتیک در ایران وجود ندارد.

رشته ژنتیک در ایران در گرایش های مختلف وجود دارد که می‌توان به گرایش هایی چون نورو ژنتیک، ژنتیک گیاهی، ژنتیک انسانی یا پزشکی و ژنتیک جانوری اشاره کرد. در حال حاضر گرایش پزشکی یا انسانی رشته ژنتیک در ایران نسبت به سایر گرایش ها بااهمیت تر بوده و بیشترین بودجه به آن اختصاص یافته است.

با وجود کاربرد گسترده ای که ژنتیک گیاهی و بیوتکنولوژی کشاورزی در علوم مختلف دارد و به وسیله ی آن می توان به راحتی اقلام مقاوم به آفات را تولید کرد و به کاهش آلودگی محیط زیست و کاهش بیماری های سرطانی کمک زیادی نمود، اما همچنان بر سر تولید محصولات تراریخته در ایران بحث و جدال بوده و تقریبا این رشته در ایران آینده ی کاری درخشانی ندارد، مگر اینکه افراد آزمایشگاه های کشت بافت تاسیس کرده و بر روی تولید گیاهان مختلف از این طریق فعالیت نمایند.

اگر تمایل به ادامه تحصیل در رشته ژنتیک در ایران را دارید، به شما توصیه می شود که برای مقطع کارشناسی در رشته پزشکی و یا یکی از رشته های پیراپزشکی مانند علوم آزمایشگاهی تحصیل کرده و سپس در مقطع کارشناسی ارشد برای رشته ژنتیک پزشکی امتحان دهید. زیرا در ایران دانشجویان علوم پزشکی برای ورود به گرایش پزشکی رشته هایی مانند ژنتیک پزشکی اولویت داشته و بعد از دوره ی کارشناسی ارشد و دکترا برای گرفتن نظام پزشکی در اولویت هستند، در حالی که دانشجویان علوم پایه برای اخذ نظام پزشکی ممکن است با مشکل مواجه شوند.

جایگاه رشته ژنتیک در سایر کشورهای اروپایی، امریکایی و برخی از کشورهای آسیایی مانند کره، ژاپن و چین متفاوت است. این رشته در کشورهای نامبرده از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند. فرقی نمی کند که در چه گرایشی از رشته ژنتیک تحصیل می کنید، برای شما آینده ی کاری روشنی در این کشورها وجود دارد. تحقیقات ژنتیکی به صورت گسترده صورت می گیرد و نتیجه‌ی تحقیقات کاربردی شده و پیشرفت تکنولوژی در علم ژنتیک در این کشورها قابل مقایسه با ایران نیست. افرادی که ایده های زیادی در خصوص این رشته دارند، می توانند بر روی ایده های خود کار کرده و آن را به یک محصول تجاری تبدیل نمایند.

اگر به هر دلیلی نمی خواهید که ایران را ترک کنید و علاقمند به تحصیل و کار در ایران هستید، می توانید ایده های ناب خود را ثبت کرده و یک شرکت دانش بنیان تاسیس نمایید.

دانشگاه های برتر رشته ژنتیک

بدون شک تحصیل در دانشگاه های برتر یک رشته مزیت های زیادی دارد. دانشگاهی که در یک رشته ی خاص رتبه ی برتری دارد به معنای این است که کیفیت آموزشی بالاتری دارد. کیفیت آموزش بالاتر باعث می شود تا دانشجویان مفاهیم درسی یک رشته را بهتر درک کرده و در نتیجه در مقاطع بعدی موفق تر عمل کرده و بتوانند در بازار کار نیز موفق تر بدرخشند.

 • اگر بخواهیم بر اساس لیست qs دانشگاه های برتر رشته ژنتیک را به شما معرفی کنیم، اولین دانشگاه، دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه هاروارد است.
 • موسسه تکنولوژی ماساچوست که در کمبریج ماساچوست واقع شده است، رتبه ی دوم دانشگاه های جهان برای رشته زیست شناسی سلولی مولکولی در گرایش ژنتیک به شمار می رود. این موسسه با نام دانشگاه ام آی تی نیز شهرت دارد. بهتر است بدانید که این موسسه در گرایش های گیاهی و جانوری و انسانی ژنتیک فعالیت می کند و تحقیقات موثر و گسترده ای در این گرایش ها به انجام رسانده اند.
 • دانشگاه کالیفرنیا جزء رتبه های برتر دانشگاه های جهان برای رشته زیست شناسی و ژنتیک محسوب می شود.
 • گروه ژنتیک دانشگاه کمبریج انگلستان نیز همواره مورد توجه نابغان رشته ی ژنتیک بوده است.

دانشگاه استنفورد که جزء لیست qs قرار دارد، همچنین دانشگاه واشنگتن، دانشگاه آکسفورد، دانشگاه جان هاپکینز در بالتیمور آمریکا که در رشته زیست پزشکی دارنده ی جایزه نوبل هستند، دانشگاه کالیفرنیا و دانشگاه تورنتو از دیگر دانشگاه های برتر جهان در رشته ژنتیک به شمار می‌روند.

علاوه بر این دانشگاه های معروف که پذیرش در آن ها بسیار سخت است می توان به دانشگاه های مطرح دیگر که پذیرش و تحصیل رایگان در آن ها کمی راحت تر است، نیز اشاره کرد:

 • دانشگاه لوند در سوئد: در رشته ژنتیک در بین دانشگاه‌های جهان رتبه 50 را دارد.
 • دانشگاه توکیو در ژاپن: داری رتبه 45 در این رشته است.
 • دانشگاه مک گیل در کانادا: رتبه ی 42 در رشته ژنتیک و زیست شناسی را دارد.
 • دانشگاه ملبورن در استرالیا که رتبه 36 را دارد.
 • موسسه پلی تکنیک فدرال لوزان در کشور سوئد دارای رتبه 33 است.

برخی از افراد شرایط گرفتن بورسیه تحصیلی را نداشته و علاقمند به تحصیل در ایران هستند، اگر مایل هستید که در ایران در رشته ژنتیک تحصیل کنید بهتر است که برای قبولی در دانشگاه تهران تلاش کنید، دانشگاه تهران جزء دانشگاه های مطرح در ایران به شمار می رود که برای برخی از رشته ها جزء بهترین دانشگاه ها در لیست qs قرار می گیرد.

رشته های مرتبط با رشته ژنتیک

رشته ژنتیک جزء رشته هایی است که دانشگاه های محدودی در ایران این رشته را دارند و در نتیجه باید رتبه ی قابل قبولی را در کنکور برای قبولی در این رشته به دست آورد. با این وجود برخی از افراد علاقه ی زیادی به این رشته داشته و در نتیجه ممکن است بنا به دلایلی نتوانند رتبه ی لازم را کسب کرده و در این رشته قبول شوند. به همین جهت به این افراد توصیه می شود تا در رشته های مرتبط تحصیل نمایند.

از رشته های مرتبط با رشته ژنتیک می توان به رشته ی زیست‌شناسی در گرایش های مختلف اشاره کرد. رشته زیست شناسی سلولی مولکولی، میکروبیولوژی، زیست جانوری، بیوتکنولوژی جانوری و بیوتکنولوژی کشاورزی از مرتبط ترین رشته های علوم پایه با رشته ژنتیک هستند.

مقطع لیسانس ژنتیک با رشته های نامبرده شده در واحدهای درسی تفاوت چشمگیری نداشته و بسیاری از دروس اصلی مشترک خواهند بود. به همین سبب اگر جزء افرادی هستید که رتبه ی لازم برای رشته ژنتیک را کسب نکرده اید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که به جای پشت کنکور ماندن در یکی از رشته های نامبرده در مقطع کارشناسی تحصیل نمایید و سپس در مقطع ارشد وارد حوزه های تخصصی علم ژنتیک شوید. اگر تمایل دارید برای مقطع کارشناسی ارشد وارد حوزه ی ژنتیک انسانی شوید به شما پیشنهاد می کنیم که به هیچ عنوان وارد حوزه ی علوم پایه نشده و رشته های پیراپزشکی را انتخاب نمایید. اما اگر به هر دلیلی علاقمند به رشته های علوم پایه هستید، تحصیل در رشته ی علوم سلولی مولکولی و یا زیست جانوری را به شما پیشنهاد می کنیم. اگر رشته بیوتکنولوژی کشاورزی را برای تحصیل در مقطع کارشناسی انتخاب کرده اید، باید به شما بگوییم با وجود ارتباط تنگاتنگی که این دو رشته با یکدگیر دارند، اما امکان ادامه تحصیل در مقطع ارشد ژنتیک انسانی را با این گرایش نخواهید داشت و صرفا می توانید وارد حوزه‌ی بیوتکنولوژی پزشکی شوید. اما امکان ادامه تحصیل در مقاطع ارشد و دکترای ژنتیک علوم پایه را خواهید داشت، بنابراین به شما پیشنهاد می شود که قبل از انتخاب رشته در خصوص رشته انتخابی و گرایش های آن در ارشد تحقیقات لازم را انجام دهید.

میانگین درآمد ماهیانه رشته ژنتیک

قبل از اینکه در خصوص میانگین درآمد ماهیانه رشته ژنتیک صحبت کنیم، باید بدانید که مقطع کارشناسی رشته ژنتیک به هیچ عنوان جزء رشته های پردرآمد نبوده و اگر کسب درآمد بالا برای شما حائز اهمیت است، باید بگوییم که اگر وارد این رشته شدید باید این رشته را تا مقطع دکترا برای رسیدن به یک درآمد مطلوب ادامه دهید.

فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی رشته ژنتیک می توانند در آزمایشگاه های خصوصی، آزمایشگاه های تشخیص محصولات gmo یا تراریخته، آزمایشگاه ها و شرکت های تولید جانوران و گیاهان اصلاح نژاد، آزمایشگاه های سیتوژنتیک و مراکز تحقیقاتی و پژوهشی و مراکز مشاوره ژنتیکی فعالیت نمایند. میانگین درآمد ماهیانه اینگونه افراد بین یک و نیم تا سه میلیون تومان خواهد بود.

فارغ التحصیلان مقطع فوق لیسانس ژنتیک شانس بیشتری برای پیدا کردن کار مناسب داشته و می توانند به عنوان کارشناس ارشد آزمایشگاه های ژنتیکی مشغول به کار شوند. اگر این افراد ایده های ناب و قابل تجاری سازی در پایان نامه ارشد ارائه دهند می توانند اقدام به تاسیس شرکت های دانش بنیان نمایند. اگر افراد فارغ التحصیل مقطع فوق لیسانس ژنتیک انسانی باشند، می توانند به عنوان کارشناس آزمایشگاه تولید واکسن و دارو فعالیت نمایند. تدریس، مشاوره و فعالیت های پژوهشی در کنار یکدیگر باعث می شود تا افراد بتوانند درآمد بالایی را کسب نمایند.

مراکز تحقیقاتی که در حال توسعه هستند و در زمینه ی بیماری‌های ژنتیکی، پیشگیری از بیماری های ژنتیکی، درمان بیماری های ژنتیکی فعالیت می کنند، جذب فارغ التحصیلان فوق لیسانس ژنتیک را در اولویت قرار می دهند. میانگین درآمد ماهیانه کارشناسان ارشد ژنتیک با توجه به نوع کاری که دارند، بین 2 تا 5 میلیون می تواند متغیر باشد.

اگر افراد بتوانند تا مقطع دکترای رشته ژنتیک ادامه تحصیل دهند می توانند آینده ی کاری روشنی را برای خود رقم بزنند. فارغ التحصیلان مقطع دکترای رشته ژنتیک وزارت بهداشت آینده‌ی کاری بهتری نسبت به فارغ التحصیلان ژنتیک وزارت علوم دارند.

فارغ التحصیلان مقطع دکترای ژنتیک انسانی وزارت بهداشت می‌توانند اقدام به تاسیس آزمایشگاه های تشخیص طبی نموده و درآمدهای میلیونی داشته باشند. جذب هیئت علمی، تاسیس مراکز پژوهشی و درمانی، تاسیس مراکز تشخیص بیماری های ژنتیکی از دیگر فعالیت هایی است که این افراد می توانند انجام دهند، درآمد ماهیانه این افراد می تواند چندین میلیون تومان در ماه باشد.

مقطع کارشناسی ژنتیک

ژنتیک از گرایش های پرطرفدار رشته علوم سلولی و مولکولی محسوب می شود. دانشجوی مقطع لیسانس  ژنتیک در مجموع باید 146 واحد درسی را بگذراند، که این درس ها شامل دروس پیش دانشگاهی به تعداد 6 واحد، 26 واحد دروس عمومی، 22 واحد دروس پایه، 76 واحد دروس تخصصی و 17 واحد دروس اختیاری است.

دروس بیوفیزیک، تکامل، ایمونولوژی، آزمایشگاه ایمونولوژی، زیست شناسی پرتویی، ژنتیک و آزمایشگاه ژنتیک، فیزیولوژی جانوری و آزمایشگاه، اکولوژی، فیزیولوژی گیاهی و آزمایشگاه، میکروبیولوژی و آزمایشگاه، ویروس شناسی، زیست مولکولی، بیوشیمی، زیست جانوری و آزمایشگاه، زیست سلولی، شیمی آلی و آزمایشگاه از دروس تخصصی این رشته هستند که دانشجویان مقطع  کارشناسی با مسلط شدن به این دروس می‌توانند مهارت های لازم رشته ژنتیک را بدست آورند.

اگر دانشجویان مقطع کارشناسی رشته ژنتیک بتوانند به متون تخصصی رشته خود به تسلط قابل قبولی برسند و بتوانند در دوره کارشناسی یک کتاب تخصصی ترجمه نمایند و از طرفی موفق شوند، به سطح خوبی از زبان انگلیسی برسند و در کنار آن مهارت های رشته خود را به خوبی فرا گرفته و معدل بالایی را کسب نمایند، می توانند بورسیه تحصیلی یکی از کشورها را دریافت کرده و به تحصیل رایگان در دانشگاه های مطرح جهان برسند.

مقطع کارشناسی ارشد ژنتیک

مقطع فوق لیسانس ژنتیک بر خلاف مقطع کارشناسی، زیر نظر دو وزارت خانه ارائه می شود. ژنتیک وزارت علوم در گرایش های ژنتیک گیاهی و ژنتیک جانوری و ژنتیک وزارت بهداشت در زمینه ژنتیک انسانی یا پزشکی ارائه می شود. کارشناسی ارشد وزارت بهداشت و وزرات علوم با یکدیگر تفاوت بسیاری داشته و دانشجویان قبل از ورود به این رشته ها باید هدف خود را تعیین نموده و با توجه به علاقه و هدف خود مسیر صحیح را انتخاب نمایند.

دروس تخصصی مقطع فوق لیسانس ژنتیک انسانی وزارت بهداشت شامل ژنتیک انسانی، سیتوژنتیک، مهندسی ژنتیک، ژنتیک ایمنی، ژنتیک جمعیت، ژنتیک مولکولی، ژنتیک سرطان، تازه های ژنتیک انسانی، سمینار در دو نیمسال تحصیلی و پایان نامه است. دانشجویان در مقطع ارشد جمعا 32 واحد درسی را می گذرانند که 18 واحد آن اختصاصی و 8 واحد آن پایان نامه خواهد بود.

دروس تخصصی مقطع فوق لیسانس ژنتیک وزارت علوم شامل نظریه مهندسی ژنتیک 1 و 2، ژنتیک مولکولی، ژنتیک جمعیت تکمیلی، ژنتیک ایمنی، ژنتیک انسانی، سمینار، روش تحقیق و پایان‌نامه است. دانشجویان در این مقطع جمعا 32 واحد درسی که 14 واحد آن اختصاصی و 6 واحد پایان نامه خواهد بود را می گذرانند. مابقی دروس، دروس اختیاری این رشته هستند.

مقطع دکتری ژنتیک

دکتری ژنتیک پزشکی وزارت بهداشت از رشته های پرطرفداری که بین داوطلبان ورود به این رشته رقابت سختی شکل می گیرد. داوطلبان ورود به این رشته برای موفقیت باید به منابع این رشته تسلط کافی داشته باشند. منابع دکتری ژنتیک پزشکی شامل ژنتیک پزشکی امری، ژنتیک مولکولی انسانی استراخان، مهندسی براون، ژنومیک و ژنتیک در پزشکی استراخان است.

دروس اختصاصی دوره دکتری تخصصی ژنتیک پزشکی شامل ژنتیک پزشکی پیشرفته، مشاوره ژنتیک، مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی مولکولی پیشرفته، سیتوژنتیک پیشرفته، سیتوژنتیک مولکولی پیشرفته، ژنتیک مولکولی پیشرفته، ژنتیک سرطان پیشرفته، ژنتیک ایمنی پیشرفته، کارورزی تخصصی بیمارستانی و پایان‌نامه است.

ژنتیک انسانی، ژنتیک مولکولی، سیتوژنتیک، مهندسی ژنتیک، ژنتیک ایمنی، ژنتیک سرطان، ژنتیک جمعیت و ژنتیک رفتاری جزء دروس جبرانی این رشته بوده که با صلاحدید گروه آموزشی دانشگاه باید دانشجو این دروس را بگذراند.

دکتری ژنتیک وزارت علوم : دکترای رشته ژنتیک مولکولی از رشته هایی به شمار می رود که در چند سال اخیر مورد توجه بسیاری از دانش پژوهان قرار گرفته است. دانشجوی دکترای رشته ژنتیک مولکولی باید جمعا 44 واحد درسی را بگذراند. دروس تخصصی دکتری ژنتیک وزارت علوم شامل ژنتیک مولکولی پیشرفته 1 و 2، مهندسی ژنتیک پیشرفته 1 و 2، کاربردهای مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی مولکولی و چرخه سلولی از دید سلولی است.

مهندسی پروتئین ها، ژنتیک پیشرفته سرطان، توارث سیتوپلاسمی و ژنتیک سلول های سوماتیک، ایمنی شناسی سلولی مولکولی، بازیافت و جداسازی مواد بیولوژیکی، تکنولوژی آنزیم و سلول تثبیت شده، بیوتکنولوژی دام و آبزیان، ژنتیک مولکولی تکوینی، ژنتیک مولکولی پیشرفته، فارماکوژنتیک، ژنتیک مولکولی جمعیت ها، ژنتیک مولکولی گیاهی و رابطه ساختار و عملکرد ماکرومولکول های حیاتی از دروس اختیاری هستند که هر دانشجو باید 8 واحد آن را در دوره دکتری پاس نماید. فارغ‌التحصیلان دکتری ژنتیک مولکولی می توانند در آزمایشگاه‌های تشخیص مولکولی، پژوهشگاه های تحقیقاتی به فعالیت بپردازند.

گرایش ها و زیر مجموعه های رشته ژنتیک

بهتر است بدانید که رشته ژنتیک در ایران خود گرایشی از رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی محسوب می شود. مهندسی ژنتیک یکی از حوزه های تخصصی رشته زیست شناسی بوده و در خارج از کشور از پول سازترین رشته ها، پرطرفدارترین رشته بوده که بیشترین فاندها و گرنت ها را به خود اختصاص داده است.

اگر جزء کسانی هستید که می خواهید در ایران در رشته ژنتیک ادامه تحصیل دهید، باید به شما بگویم که برای ورود به این رشته شما چندین راه دارید:

 • در مقطع کارشناسی وارد رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی گرایش ژنتیک شده و در این رشته ادامه تحصیل دهید. از آنجا که زیست شناسی سلولی مولکولی با گرایش ژنتیک به صورت محدود ارائه می شود، می توانید یکی از شاخه های رشته زیست شناسی را انتخاب کرده و در مقطع ارشد وارد حوزه ژنتیک شوید. علاقمندان به رشته ژنتیک می‌توانند وارد رشته های میکروبیولوژی، زیست شناسی عمومی، زیست شناسی جانوری و بیوتکنولوژی کشاورزی یا جانوری شوند. نزدیک ترین رشته به ژنتیک رشته بیوتکنولوژی جانوری و زیست شناسی سلولی مولکولی گرایش سلولی و مولکولی است، به طوریکه این رشته ها را می‌توان با هم یک حوزه در نظر گرفت. سایر رشته های نامبرده نیز تنها 17 واحد با رشته ژنتیک تفاوت دارند.
 • می توانید در مقطع کارشناسی وارد یکی از رشته های پیراپزشکی شده و در مقطع ارشد رشته ژنتیک وزارت علوم و یا وزارت بهداشت را امتحان دهید.
 • می توانید وارد رشته پزشکی شده و بعد از اتمام دوره ی عمومی وارد حوزه تخصصی رشته ژنتیک پزشکی شوید.

رشته ژنتیک در مقطع ارشد و دکتری در گرایش های مختلف ارائه می شود، که در ذیل به برخی از این گرایش ها اشاره می شود:

 • ژنتیک گیاهی:رشته ژنتیک گیاهی در مقطع کارشناسی با نام مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی ارائه می شود. این رشته به نحوه ی تولید گیاهان تراریخته، بررسی معایب و مزیت های گیاهان تراریخته، نحوه‌ی انتقال ژن به گیاهان و باکتری‌ها، تولید گیاهان هیبرید، بیماری های گیاهی، ویروس‌شناسی و میکروب شناسی می پردازد.
 • ژنتیک پیشرفته باکتریها: این گرایش در خصوص نحوه ی انجام ترنسفورمیشن در باکتری ها، موتاسیون یا جهش ژن در باکتری‌ها، ایجاد جهش در باکتری ها، روش های استخراج پلاسمید، آشنایی با ساختار ژنتیکی انواع میکروارگانیسم ها و پلاسمیدهای آنان بحث می کند. این گرایش جزء گرایش های دکتری تخصصی گروه میکروب شناسی به شمار می رود.
 • ژنتیک مولکولی: نقشه یابی ژن ها، نحوه ی قرار گرفتن ژن‌ها بر روی کروموزوم، تنظیم بیان ژن، ساختمان دی ان ای، ساختار مولکول های دی ان ای از مباحث مهم ژنتیک مولکولی است.
 • ژنتیک پزشکی: در خصوص بیماری های ژنتیکی، ژن درمانی، نحوه‌ی جلوگیری و درمان انواع بیماری های ژنتیکی و عفونی، روش های نوین و کم عارضه و قطعی در درمان سرطان از مباحث پرطرفدار ژنتیک پزشکی محسوب می‌شوند.
 • اپی ژنتیک: این رشته در مقطع فوق دکترای رشته ژنتیک در خارج از ایران در دانشگاه هایی مانند استراسبورگ فرانسه ارائه می شود. این گرایش در خصوص تاثیر محیط بر نحوه‌ی بیان ژن ها بحث می کند.

زبان تحصیل در کشورهای مختلف

رشته ژنتیک یکی از رشته هایی است که اکثر دانشجویان ممتاز آن بعد از فراغت از دوره ی لیسانس یا ارشد برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر به کشورهای اروپایی و آمریکایی مطرح در رشته ژنتیک مهاجرت می کنند. یکی از دغدغه های دانشجویان ممتاز تسلط آن ها بر زبان انگلیسی است. یکی دیگر از دغدغه های آنان این است که اگر بخواهند برای یک کشور و یا دانشگاه خاص اقدام نمایند، زبان آن کشور و یا دانشگاه چه زبانی است؟

اکثر دانشگاه ها و کشورهایی که در زمینه‌ی ژنتیک مطرح هستند و اقدام به اخذ دانشجو از کشورهای مختلف می‌نمایند، انگلیسی زبان هستند. به عنوان مثال دانشگاه های کشور کانادا، آمریکا و انگلیس به زبان انگلیسی تدریس می شوند و دانشجویان باید به زبان انگلیسی مسلط باشند. یکی از شرایط پذیرش در دانشگاه های کشور استرالیا و ایتالیا این است که نمره زبان آیلتس دانشجویان باید حداقل 6 باشد. و نمره ی آزمون آیلتس بالاتر از 6 می تواند یک امتیاز محسوب شده و رزومه ی شما را قوی تر کند.

کشور استرالیا نیز از جمله کشورهایی محسوب می شود که امکان ادامه تحصیل برای رشته ژنتیک در آنجا وجود داشته و زبان تحصیل دانشگاه های این کشور نیز انگلیسی است.

اگر جزءافرادی هستید که به زبان روسی یا فرانسوی نیز تسلط دارید، می توانید برای کشور روسیه نیز اقدام نمایید.

به طور کلی به شما دانشجویان عزیز توصیه می شود که در دوره‌ی کارشناسی خود در کنار تسلط به دروس تخصصی و کسب معدل بالا، برای زبان نیز تلاش کرده و حداقل به زبان انگلیسی مسلط شوید، تا بتوانید به راحتی اقدام به اخذ بورسیه تحصیلی نموده و از امکانات تحصیل رایگان در کشورهای اروپایی یا آمریکایی بهره مند شوید.

امکان بورسیه شدن در رشته ژنتیک

همانطور که گفته شد رشته ژنتیک یکی از رشته های بسیار پرطرفدار در کشورهای اروپایی و آمریکایی به شمار می رود، از طرفی پیشرفت این رشته در کشورهای ذکر شده بسیار بالا بوده و بودجه ی زیادی را دولت های کشورهای توسعه یافته به این رشته اختصاص می دهند، از همین رو در صورتی که دانشجویان رشته ژنتیک یا زیست شناسی گرایش های مختلف شرایط لازم را داشته باشند، می توانند اقدام به اخذ بورسیه نمایند.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی برای مقطع کارشناسی رشته ژنتیک

اگر دوره ی دبیرستان را به اتمام رسانده اید و قصد ندارید که برای ادامه تحصیل در ایران بمانید، ژنتیک می‌تواند یک رشته ی ایده آل برای ادامه تحصیل در خارج از ایران باشد. برای اخذ بورسیه در مقطع کارشناسی رشته ژنتیک باید به بودجه‌ی خانواده، میزان تسلط به زبان و علاقه و انگیزه ی خود توجه داشته باشید. کشورهای فرانسه و آلمان کشورهای مناسبی برای تحصیل در این رشته هستند، زیرا جزء کشورهای ارزان بوده و از طرفی رشته ژنتیک نیز به پیشرفت های خیلی خوبی در این کشورها رسیده است. داشتن یک رزومه ی خوب که شامل حداقل کسب نمره ی 6 در آیلتس، نمرات بالای درس های تخصصی مانند زیست شناسی و شیمی در دبیرستان، نوشتن نامه انگیزه به زبان انگلیسی برای دانشگاه، داشتن مهارت های آزمایشگاهی بالا و داشتن مدرک آن ها به عنوان مثال اگر قصد رفتن از ایران را دارید در همان دوران دبیرستان سعی نمایید در ورک شاپ های زیست‌شناسی شرکت کرده و از این ورکشاپ ها مدرک داشته باشید، کسب مقام های اول تا سوم در المپیادهای کشوری و جهانی زیست شناسی و شیمی می تواند به شما کمک کند تا در مقطع کارشناسی برای این رشته بورسیه اخذ کنید.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد برای رشته ژنتیک

بسیاری از فارغ التحصیلان رشته های زیست شناسی، زیست‌شناسی عمومی،زیست‌شناسی‌ سلولی‌ومولکولی،بیوتکنولوژی،میکروبیولوژی و ژنتیک قصد دارند که بعد از پایان دوره کارشناسی برای دوره کارشناسی ارشد برای یکی از بهترین دانشگاه های جهان اقدام نمایند. اما باید توجه داشته باشند که پذیرش در رشته ژنتیک در مقطع کارشناسی ارشد مستلزم این است که بتوانند دوره کارشناسی را با معدل بالا به اتمام برسانند. نوشتن مقاله های متعدد ، داشتن ثبت اختراع و تسلط به زبان انگلیسی و کسب حداقل نمره ۶ در آزمون آیلتس می‌تواند شانس دانشجویان را برای گرفتن بورسیه و تحصیل رایگان در دانشگاه‌های برتر جهان افزایش دهد. یکی از نکاتی که دانشجویان باید مد نظر قرار دهند این است که در دوره کارشناسی علاوه بر دروس تخصصی خود، مقاله های تخصصی نیز مطالعه نمایند و به آدرس ایمیل هایی که در پایان مقاله‌های تخصصی نگاشته شده است ایمیل زده و اساتید دانشگاههای خارجی را مجاب نمایند که برای آنها دعوت نامه نوشته و آنان را به تحصیل در دانشگاه دعوت نمایند. این یکی از راه هایی است که می‌توانند، شانس شما را برای اخذ بورسیه تحصیلی افزایش دهد.

 شرایط اخذ بورسیه تحصیلی برای مقطع دکترا برای رشته ژنتیک

گرفتن بورسیه‌ی تحصیلی برای مقطع دکتری رشته ژنتیک بسیار سخت تر از دیگر مقاطع است تسلط بالا در زبان انگلیسی، داشتن تألیف و ترجمه در رشته ژنتیک، چاپ مقاله‌های isi، کسب نمره بالا در مقطع کارشناسی ارشد و کسب رتبه برتر کنکور در مقطع کارشناسی ارشد از فاکتورهای مهم و ویژه ای است که می‌تواند شانس شما را برای اخذ بورسیه تحصیلی در دانشگاه های مطرح افزایش دهد. دانشجویی که تمامی این شرایط را با یکدیگر داشته باشد می تواند برای دانشگاه های مطرح چون  هاروارد، موسسه تکنولوژی ماساچوست، دانشگاه کالیفرنیا و استنفورد اقدام نماید.

کانادا یکی از کشورهای مطرح برای ژنتیک محسوب می شود که ممتازان رشته ژنتیک در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌توانند برای کارشناسی ارشد و دکترا رشته ژنتیک پزشکی در کانادا اقدام نمایند. موسسه ژنتیک پزشکی ونکوور که وابسته به دانشگاه بریتیش کلمبیا است، در خصوص ژن‌درمانی، فارماکولوژیک، سلول های بنیادی، نقایص مادرزادی، نقشه‌برداری ژنوم انسان و بیوانفورماتیک به صورت گسترده فعالیت می کند.

واحدهای درسی مشترک رشته ژنتیک و گرایش های آن

همانطور که گفته شد رشته ژنتیک از گرایش های علوم سلولی و مولکولی به شمار می رود، پس بدیهی است که رشته ژنتیک با رشته هایی چون علوم سلولی و مولکولی، میکروبیولوژی، بیوتکنولوژی، زیست شناسی گیاهی، زیست شناسی جانوری واحدهای مشترک داشته باشد.

دروسی چون ریاضی، فیزیک، شیمی عمومی و آزمایشگاه، شیمی‌آلی و آزمایشگاه، زیست شناسی سلولی، زیست شناسی مولکولی، میکروبیولوژی، بیوشیمی و آزمایشگاه، اکولوژی، فیزیولوژی جانوری، آمار زیستی، بیوفیزیک، جانور شناسی، گیاه شناسی، فیزیولوژی گیاهی، ایمنی شناسی، اخلاق زیستی، ویروس شناسی، مبانی ژنتیک، آزمایشگاه ژنتیک و تکامل جزء واحدهای درسی مشترک هستند.

واحدهایی چون ژنتیک جمعیت، ژنتیک سرطان، مهندسی ژنتیک و آزمایشگاه، ژنتیک مولکولی، جهش و ترمیم دی ان ای، مشاوره ژنتیک، ژنتیک ایمنی، ژنتیک رفتار، بیوانفورماتیک، ژنتیک میکروارگانیسم ها، کشت بافت جانوری، بیوشیمی کروماتین، بیوشیمی پروتئین ها، ژنتیک رشد و نمو، سیتوژنتیک، بیوتکنولوژی پایه مباحثی هستند که جزء دروس اختیاری و تخصصی رشته ژنتیک بوده و در گرایش های دیگر زیست شناسی مورد بحث قرار نمی گیرد.

بهتر است که کمی در مورد رشته بیوتکنولوژی که بیشترین نزدیکی را با رشته ژنتیک دارد، کمی بحث کنیم. دانشجویان رشته بیوتکنولوژی تمامی دروسی که مربوط به ژنتیک است را پاس می کنند با این تفاوت که دروسی مانند بیوتکنولوژی جانوری، بیوتکنولوژی گیاهی، بیوتکنولوژی میکروبی، بیوتکنولوژی مولکولی را به جای ژنتیک جمعیت، ژنتیک سرطان، مشاوره ژنتیک و غیره پاس می کنند. در واقع تفاوت رشته ژنتیک و بیوتکنولوژی در واحدهای اختیاری است.

آزمون های مرتبط با رشته ژنتیک

رشته ژنتیک از رشته هایی محسوب می شود که به صورت ناپیوسته در ایران ارائه شده و باید برای ورود به هر مقطع در آزمون های ورودی شرکت کرد.

برای ورود به کارشناسی رشته ژنتیک باید در کنکور سراسری رشته تجربی شرکت کرده و در هنگام انتخاب رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی با گرایش ژنتیک را انتخاب نمایید. خیلی از دانش آموزان به خاطر علاقه‌ی شدیدی که به این رشته دارند، لیسانس ژنتیک را انتخاب می کنند. در خصوص انتخاب رشته مقطع کارشناسی رشته ژنتیک باید نکات مهمی را بدانید که حتی خیلی از مشاوران تحصیلی به دانش آموزان این نکات را گوشزد نمی کنند و در نتیجه آینده‌ی دانش آموزان دچار تلاطم می شود.

اگر جزء افرادی هستید که علاقه ی شدیدی به کارهای بالینی داشته و تمایل دارند در آینده یک آزمایشگاه بالینی تاسیس کرده و در خصوص درمان و پیشگیری از بیماری های ژنتیکی تحقیق نمایید، به شما پیشنهاد می شود که از انتخاب رشته ژنتیک در مقطع کارشناسی شدیدا اجتناب کنید!!! ورود به یکی از رشته های وزارت بهداشت در مقطع کارشناسی برای شما بسیار کارسازتر خواهد بود. مثلا می توانید رشته پرستاری را انتخاب کرده و در آینده در مقطع ارشد وارد حوزه ژنتیک شوید!!!! شاید تعجب کرده و سوالات زیادی در این خصوص در ذهن شما تلنبار شده باشد، دلیل پیشنهاد ما این است که طبق مصوبه نظام پزشکی در دی ماه 1397 کسانی که در مقطع ارشد و دکترای وزارت بهداشت تحصیل کرده اند، اما مدرک کارشناسی آنان متعلق به وزارت علوم است، شماره نظام پزشکی به آنان تعلق نخواهد گرفت!!!

بله، اگر مایل هستید که تا مقطع دکترای ژنتیک ادامه تحصیل دهید و قصد دارید مقاطع ارشد و دکترا را در حوزه‌ی بالینی درس بخوانید، بهتر است که قید لیسانس ژنتیک را بزنید و یا در پزشکی عمومی و یا یکی از رشته های پیراپزشکی تحصیل نمایید، اینگونه آینده ی کاری روشن تری خواهید داشت.

برای شرکت در آزمون ارشد وزارت علوم در رشته ی ژنتیک فارغ از اینکه دوره ی کارشناسی شما چه رشته و چه گرایشی بوده است، می توانید در آزمون ارشد رشته ژنتیک شرکت کرده و تا مقاطع بالاتر ادامه تحصیل دهید. می توانید وارد رشته ژنتیک انسانی وزارت بهداشت شوید، با این تفاوت که وزارت بهداشت برای شرکت کنندگان در آزمون ارشد ژنتیک محدودیت‌هایی قائل شده که این محدودیت ها در دفترچه آزمون ذکر گردیده است. اگر کارشناسی شما ژنتیک باشد می توانید در این آزمون شرکت نمایید، برای اطلاع از نحوه ی شرکت سایر رشته ها می توانید به دفترچه آزمون وزارت بهداشت مراجعه نمایید.

برای شرکت در آزمون ورودی دکترای ژنتیک وزارت بهداشت باید فارغ التحصیل یکی از رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، کارشناسی ارشد و بالاتر علوم آزمایشگاهی، کارشناسی ارشد ژنتیک، کارشناسی ارشد رشته های بیوشیمی بالینی، زیست شناسی سلولی و مولکولی، بیوشیمی، هماتولوژی، بیوتکنولوژی پزشکی، بیوتکنولوژی میکروبی، دامپزشکی، متخصص رشته های پزشکی باشید. برای اخذ شماره نظام پزشکی باید هر سه مقطع شما در وزارت بهداشت گذرانده شده باشد، در غیر این صورت شماره نظام به شما تعلق نخواهد گرفت اما می توانید در آزمایشگاه های بالینی به عنوان کارشناس فعالیت نمایید.

فارغ التحصیلان تمامی رشته ها در مقطع کارشناسی ارشد می‌توانند در آزمون دکتری رشته ژنتیک مولکولی شرکت نمایند.

دقت نمایید که هر سال المپیاد های دانشجویی در رشته ژنتیک برگزار می شود. کسب رتبه در این المپیاد ها می‌تواند به قبولی دانشجویان و اخذ بورسیه تحصیلی در مقاطع بالاتر کمک نماید.

مجوز کار با مدرک پس از اتمام تحصیل در رشته ژنتیک

دغدغه شغل یکی از مهمترین و اصلی ترین دغدغه های دانشجویان فارغ التحصیل خواهد بود. رشته ژنتیک از رشته‌های نوپا در ایران است که به همین دلیل فرصتهای شغلی گسترده ای برای دانشجویان فارغ التحصیل خصوصاً در مقطع کارشناسی وجود ندارد. اما این بدین معنی نیست که هیچ فرصت شغلی مناسبی در انتظار دانشجویان فارغ التحصیل نخواهد بود، دانشجویان فارغ التحصیل اگر به تکنیک های آزمایشگاهی این رشته مانند پی سی آر، استخراج dna، استخراج ‏ آر ان ای و نحوه کلون کردن ژن مسلط باشند، می‌توانند در سازمان های مختلفی که در حیطه ژنتیک فعالیت می کنند، مشغول به کار شوند، دقت نمایید که ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر و ارائه یک پایان نامه کاربردی می‌تواند شانس پیدا کردن یک شغل مناسب را افزایش دهد.

فارغ التحصیلان ارشد رشته ژنتیک می‌توانند در موسسات تحقیقاتی بیوتکنولوژی کشاورزی، مراکز مختلف وزارت جهاد کشاورزی، مراکز پژوهشی وزارت علوم، انستیتو پاستور، مرکز ملی تحقیقات مهندسی ژنتیک و تکنولوژی زیستی و پژوهشکده رویان فعالیت نمایند. فارغ التحصیلان دکتری ژنتیک موقعیت‌های شغلی مناسب تری دارند. تدریس در دانشگاه، هیئت علمی شدن در دانشگاه، مجوز تاسیس آزمایشگاه تحقیقاتی، مجوز تاسیس شرکتهای دانش بنیان از فرصتهای شغلی دکتری وزارت علوم و بهداشت هستند، ضمن اینکه فارغ التحصیلان دکتری وزارت بهداشت در صورتی که مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد آنها نیز متعلق به وزارت بهداشت باشد، می‌توانند مجوز تاسیس آزمایشگاه تشخیص طبی و مجوز مطب را نیز دریافت کنند. دانشجویان فارغ التحصیل مقطع ارشد در صورتی که طرح و ایده ی کاربردی داشته باشند می‌توانند مجوز تاسیس شرکت دانش بنیان را دریافت نمایند.

ده کشور برتر برای تحصیل در رشته ژنتیک

ژنتیک در کشور آمریکا

آمریکا می تواند یکی از کشورهای ایده آل برای کسانی باشد که قصد ادامه تحصیل در رشته ژنتیک را دارند. به همین سبب اطلاع از وضعیت این کشور و هزینه های تحصیل و زندگی در آمریکا امری ضروری است. به طور قطع نمی توان مبلغ معینی را برای زندگی در آمریکا تعیین کرد. زیرا هزینه ی زندگی و تحصیل در آمریکا با توجه به مقطع تحصیلی، سبک زندگی، محل اسکان و غیره می تواند متفاوت باشد.

به عنوان مثال زندگی در شمال شرق و شرق آمریکا بیشترین هزینه و زندگی در مرکز و غرب آمریکا پایین ترین هزینه را دارد. اگر دانشجو بخواهد که در خوابگاه اقامت نماید بدون شک هزینه های رفت و آمد، خورد و خوراک و اسکان به طور قابل توجهی کاهش پیدا می کند. با توجه به نوع ایالت هزینه زندگی نیز می تواند متغیر باشد، به عنوان مثال زندگی در ایالت بوستون ماساچوست به طور میانگین سالانه حدود ۱۸ تا ۲۴ هزار دلار خواهد بود این در حالی است که زندگی در ایالت واشنگتن دی سی نیویورک سالانه حدود ۲۰۸۰۰ تا۳۰ هزار و ۴۰۰ دلار خواهد بود.

هزینه های خورد و خوراک برای هر فرد با توجه به عادات غذایی فرد می تواند متغیر باشد میانگین هزینه ی خورد و خوراک برای هر فرد می‌تواند بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار در هر ماه باشد. اگر دانشجو بخواهد از برنامه‌های غذایی دانشگاه بهره مند شود هزینه های آن به طور قابل توجهی کاهش پیدا می کند که میانگین آن برای هر فرد ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار خواهد بود.

نوع دانشگاه مهم ترین عامل تعیین کننده هزینه های زندگی خواهد بود، به طوریکه هزینه تحصیل در کالج های خصوصی حدود 35 هزار دلار بوده و اگر برای دانشگاه های دولتی آمریکا اقدام نمایید این هزینه ها به طور قابل توجهی کاهش پیدا کرده و به سالانه حدود ۱۸ هزار دلار می رسد.

آمریکا کشوری ایده آل برای کسانی است که می خواهند در رشته ژنتیک پزشکی ادامه تحصیل دهند.

تحقیقات گسترده‌ای در آمریکا در حیطه ژنتیک پزشکی صورت می‌گیرد که روابط جدید بین بیماری ها ژنتیک را کشف می‌کنند.

در آمریکا آنکولوژی و ژنومیک با یکدیگر ترکیب شده و استراتژی های جدیدی را برای درمان بیماری ها کشف می‌کنند.

دانشگاه گرین ریور در آمریکا که در کالیفرنیا واقع است از ۶۴ کشور جهان برای بخش بین‌المللی خود دانشجو می‌پذیرد. دانشگاه هاروارد نیز بهترین دانشگاه جهان در زیست شناسی و ژنتیک است که می توانید برای اخذ بورسیه در این دانشگاه اقدام نمایید. با اخذ بورسیه می توانید با هزینه‌های کم در این رشته ها تحصیل کرده و آینده کاری روشنی را برای خود رقم بزنید.

زبان تحصیل در تمامی دانشگاه های این کشور انگلیسی است، به همین سبب یکی از شرایط تحصیل در این دانشگاه ها تسلط به زبان انگلیسی خواهد بود.

رشته ژنتیک در کشور ترکیه

کشور ترکیه یکی از کشورهای محبوب برای دانشجوهای ایرانی است یکی از دلایل آن این است که ترکیه مقاربت فرهنگی زیادی با ایران داشته و به همین سبب ایرانیان تمایل زیادی برای مهاجرت به این کشور را دارند یکی دیگر از دلایل رغبت ایرانیان برای ادامه تحصیل در ترکیه این است که دانشگاه‌های ترکیه اعتبار بین المللی داشته و مدرک تحصیلی آنها در تمامی کشور ها دارای اعتبار هستند. جالب است بدانید که استاندارد آموزشی ترکیه با دانشگاه های آمریکا مطابقت داشته و رشته های بسیار زیادی با گرایش های مختلف در دانشگاههای ترکیه در سطح عالی تدریس می شود.

دانشگاه های ترکیه به سه دسته دانشگاه های خصوصی، دولتی و  نیمه خصوصی تقسیم بندی می شوند.

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ۱۲ تا ۳۰ هزار لیر در سال، دانشگاه های نیمه خصوصی بین ۶ تا ۱۰ هزار لیر در سال است.

هزینه تحصیل دانشگاه های دولتی ترکیه بسیار پایین بوده به طوری که اگر بخواهید برای دوره ارشد و دکتری رشته ژنتیک اقدام نمایید هزینه سالانه شما حدود ۳ هزار لیر می شود.

بسیاری از افراد گمان می کنند که هزینه زندگی و تحصیل در ترکیه از ایران ارزانتر است در حالی که این تصور اشتباه بوده و هزینه زندگی و تحصیل در ترکیه ۱۵ درصد از ایران گرانتر خواهد بود.

اگر قصد دارید که برای دوره ارشد و دکترا در دانشگاه های خصوصی ترکیه در شهر استانبول تحصیل نمایید باید سالانه چیزی حدود بیست و یک هزار لیر هزینه کنید.

اگر بخواهیم به طور میانگین هزینه زندگی در ترکیه را به صورت ماهانه بررسی کنیم باید چیزی حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ لیر که معادل 500 تا ۶۰۰ دلار است را هزینه کنید.

زبان تحصیل در کشور ترکیه به دو صورت ترکی و انگلیسی است.

جالب است بدانید که زبان تدریس در ترکیه نقش مهمی در هزینه‌ی تحصیل ایفا می کند.

به عنوان مثال دانشجوی دوره کارشناسی در دانشگاههای ترکی زبان سالانه باید ۳۰۰ تا ۸۰۰ دلار هزینه کند در حالی که دانشجوی دوره کارشناسی دانشگاه انگلیسی زبان باید سالانه ۵۰۰ تا ۱۸۰۰ دلار در سال هزینه نماید.

هزینه تحصیل در دانشگاه ترکی زبان برای کارشناسی ارشد کمتر بوده و بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار در سال خواهد بود در حالی که برای دانشگاه انگلیسی زبان حدود ۹۰۰ دلار است.

دانشجویان دوره دکتری در ترکیه صرفاً در دانشگاههای انگلیسی زبان تحصیل کرده و هزینه آنها بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ دلار خواهد بود.

توجه داشته باشید که این هزینه ها برای دانشگاه های دولتی ترکیه است.

یکی از ویژگی‌های بارز دانشگاه های ترکیه چه نوع دولتی و چه خصوصی این است که امکاناتی مجهز و مدرن را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند، تمامی دانشگاههای ترکیه مجهز به خوابگاه های لوکس بوده و در مناطق امن شهر یا در داخل دانشگاه دایر شده اند.

دانشگاه های ترکیه دارای سالن های غذاخوری بزرگ و تمیز هستند که کیفیت غذا های ارائه شده آنها بالا بوده و در نتیجه دانشجویان می‌توانند هزینه های تغذیه خود را از این طریق رفع نمایند؛ در صورتی که دانشجویان از غذاهای دانشگاه استفاده نمایند هزینه های خورد و خوراک آنها به شدت کاهش پیدا کرده و حتی می‌توانند مبالغی را برای خود پس انداز نمایند امکانات حمل و نقل عمومی در ترکیه از سطح کیفی بالایی برخوردار بوده و دانشجویان می توانند به راحتی از مترو، تراموا و اتوبوس تندرو استفاده نمایند.

 به دانشجویان تخفیف حمل و نقل داخل شهر تعلق می‌گیرد. دانشجویان ایرانی که نمی توانند در خوابگاه اقامت داشته باشند می توانند از آپارتمان ها و  خانه های دانشجویی که در اطراف دانشگاه قرار دارد استفاده نمایند که هزینه اجاره آنها برای دانشجویان مناسب است.

رشته ژنتیک در کشور فرانسه

فرانسه یکی از کشورهایی به شمار می رود که محبوب بسیاری از دانشجویان در سراسر جهان بوده و بسیاری از دانشجویان برای اخذ بورسیه برای این کشور اقدام می‌کنند.

تحصیل در فرانسه به صورت رایگان بوده و جزء کشورهایی است که هزینه زندگی در آن پایین خواهد بود.

تحصیل رایگان، هزینه زندگی مقرون به صرفه، پیشرفت بالای علم، زیبایی و پیشینه فرهنگی منحصر به فرد از مهمترین دلایلی است که باعث شده دانشجویان برای این کشور اقدام نمایند.

شما می توانید برای مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا برای این کشور اقدام نمایید اما توجه داشته باشید، کسانی که میخواهند برای مقطع کارشناسی برای فرانسه اقدام نمایند ویزا به آنها تعلق نخواهد گرفت؛ بنابراین بهتر است که دوره کارشناسی را در ایران گذرانده و در مقاطع بالاتر جهت اخذ بورسیه تحصیلی برای فرانسه اقدام نمایید.

زبان تحصیل در کشور فرانسه فرانسوی و انگلیسی است دانشگاه‌های کمی هستند که به زبان انگلیسی در کشور فرانسه تدریس می نمایند؛ بنابراین کسانی که برای ادامه تحصیل قصد دارند که به فرانسه مهاجرت نمایند بهتر است که مدرک زبان فرانسوی خود را اخذ نمایند. زبان فرانسوی و تسلط به زبان فرانسوی از امتیازهایی محسوب می‌شود که می‌تواند شانس شما را برای قبولی در دانشگاه های فرانسه بالا برد.

اگر به زبان فرانسوی تسلط ندارید می توانید برای دانشگاه‌های انگلیسی زبان دانشگاه های فرانسه اقدام نمایید. می توانید به فرانسه سفر کرده  و به مدت یک یا دو سال دوره‌های زبان را در کشور فرانسه در دانشگاه سوربن گذرانده و سپس ویزای خود را به ویزای تحصیلی تبدیل کرده و برای تحصیل رایگان در دانشگاههای فرانسه اقدام نمایید.

اگر برای مقطع کارشناسی به فرانسه مهاجرت کرده اید بدانید که هزینه تحصیل در هر سال ۱۹۰ یورو است.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هر سال ۲۶۲ یورو و برای مقطع دکترا برای هر سال ۳۹۶ یورو خواهد بود.

اگر رشته ژنتیک پزشکی را برای تحصیل در کشور فرانسه انتخاب کرده‌اید، باید بدانید که هزینه تحصیل در این کشور سالانه ۴۵۲ یورو است.

کیفیت بالای آموزش و اعتبار مدارک تحصیلی فرانسه در حد بسیار بالایی است.

 اگر شما به طور متوالی ۷ سال در کشور فرانسه بمانید، می‌توانید به عنوان شهروند اقامت این کشور را اخذ نمایید. مدت تحصیل در مقطع کارشناسی در فرانسه سه سال در مقطع کارشناسی ارشد دو سال و مدت تحصیل در مقطع دکترا در کشور فرانسه۳ تا ۵ سال را شامل می شود. دانشجویانی که قصد دارند در رشته ژنتیک در فرانسه تحصیل نمایند می‌توانند برای دانشگاههای استراسبورگ و سوربن اقدام نمایند. دانشگاه سوربن رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی گرایش ژنتیک، بیوشیمی و زیست شناسی مولکولی، زیست شناسی سلولی و سلول های بنیادی، زیست تراپی، زیست شناسی تکامل و سیستمی را به زبان انگلیسی ارائه می دهد.

رشته ژنتیک در کشور استرالیا

کشور استرالیا سومین مقصد مهاجرتی برای دانشجویان سراسر جهان است. در خصوص اخذ بورسیه تحصیل در استرالیا باید بدانید که کشور استرالیا شرایط نسبتا سخت و پیچیده ای را برای اخذ بورسیه توسط دانشجویان لحاظ کرده است. دانشجویان ایرانی که موفق به اخذ بورسیه برای دانشگاه های استرالیا می شوند، بورسیه آن ها از نوع IPRS است. این نوع بورسیه برای دوره های تحقیقاتی ارشد و دکتری رشته ها هستند و تقریبا تمامی دانشگاه های استرالیا این نوع بورسیه را دارند.

بورسیه آی پی آر اس هزینه های زندگی دانشجویی را در برمی‌گیرد.

همانطور که گفته شد دانشجویان ایرانی فقط می‌توانند این نوع بورسیه تحصیلی را از دانشگاه های استرالیا دریافت نمایند؛ به همین سبب رقابتی فشرده و سخت بین دانشجویان برقرار خواهد بود.

جالب است بدانید که دانشگاههای استرالیا علاوه بر بورسیه تحصیلی مبلغی به عنوان هدیه که حدود ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ یورو است را در اختیار دانشجویان قرار می دهد.

اگر مایل هستید که بورسیه تحصیلی دانشگاه های استرالیا را اخذ نمایید باید نمره آیلتس ۷، مدرک دانشگاهی معتبر از دانشگاه های درجه یک ایران، مقاله ریویو، مقاله تحقیقاتی، نمرات بالا در لیسانس و در صورتی که برای دکترا اقدام می‌کنید معدل کارشناسی ارشد بالا به همراه مدرک معتبر از دانشگاه های درجه یک ایران را در دوره کارشناسی ارشد را داشته باشید.

هزینه زندگی در استرالیا برای هر دانشجو در سال حدود ۲۰ هزار دلار است. کارشناسی ارشد در استرالیا حدود یک تا سه سال به طول می‌انجامد؛ یکی از مزیت‌های مهم تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در استرالیا این است که می توانید از این دانشگاه‌ها مدارک دوبل دریافت نمایید، بدین معنی که دانشجویان با گذراندن یک دوره دو ساله کارشناسی ارشد می‌توانند صاحب دو مدرک تحصیلی شوند و دو مدرک کارشناسی ارشد دریافت کنند. در صورتی که می خواهید برای دوره کارشناسی ارشد دانشگاه های استرالیا اقدام نمایید و رشته انتخابی شما با رشته دوره ی کارشناسی مغایرت دارد، باید دارای سابقه کاری در زمینه رشته هایی باشید که میخواهید برای آن  به دانشگاه  تقاضا دهید.

دانشگاه ملبورن، دانشگاه کوئینزلند، دانشگاه کانبرا و دانشگاه سیدنی از دانشگاه هایی هستند که شما می توانید برای اخذ بورسیه تحصیلی رشته ژنتیک اقدام نمایید.زبان تحصیل در دانشگاه های استرالیا انگلیسی است. یکی دیگر از شرایط تحصیل در استرالیا این است که دانشجویان باید در تمام مدت تحصیل که در استرالیا هستند خود را بیمه نمایند در غیر این صورت ویزا به آنها تعلق نخواهد گرفت. هزینه خوابگاه دانشجویی در استرالیا بین ۴۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار در ماه خواهد بود. خوابگاه هایی که قیمت بالاتری دارند تسهیلات بیشتری نیز دارند. دانشجویان می توانند از غذاهای سلف های دانشجویی خوابگاه و دانشگاه که کیفیت بالایی دارند، استفاده کرده و در هزینه های خود صرفه جویی نمایند.

رشته ژنتیک در کشور آلمان

آلمان یکی از کشورهای پر متقاضی برای دانشجویانی است که قصد دارند در رشته ژنتیک خصوصا ژنتیک پزشکی ادامه تحصیل دهند.خوشبختانه آلمان یکی از کشورهایی محسوب می شود که امکان تحصیل رایگان را برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده  و دانشجویان با اخذ بورسیه تحصیلی می‌توانند به صورت رایگان در یکی از بهترین دانشگاه های آلمان به تحصیل در رشته ژنتیک بپردازند. داشتن یک رزومه قوی، معدل بالا در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد، تکمیل فرم درخواست، نوشتن نامه انگیزه طبق اصول نامه نویسی انگلیسی، ضمیمه کردن مدارک تحصیلی تمامی دوره ها به زبان انگلیسی،  رونوشت های انگلیسی کل دوره کاری و سوابق کاری، مدارک ترجمه شده به زبان انگلیسی و آلمانی از مدارک و شرایطی است که برای اخذ بورسیه تحصیلی در رشته ژنتیک پزشکی برای دانشگاه های آلمان باید تهیه کنید.

دانشگاه مونیخ، هایدلبرگ، دانشگاه فنی مونیخ، دانشگاه فرایبورگ، دانشگاه آزاد برلین و دانشگاه کلن از بهترین دانشگاه های آلمان برای تحصیل در رشته ژنتیک پزشکی هستند. زبان تحصیل در کشور آلمان به صورت آلمانی و انگلیسی است؛ اما زبان اصلی زبان آلمانی بوده و دانشجویانی که می‌خواهند برای دوره دکترا و ارشد در دانشگاه های آلمان اقدام نمایند بهتر است که مسلط به زبان آلمانی باشند و مدرک زبان آلمانی را به همراه مدارک اصلی نیز ارسال نمایند؛ دقت داشته باشید که تعداد کمی از دانشگاه‌های آلمان در دوره دکتری و ارشد ژنتیک پزشکی به زبان انگلیسی تدریس انجام می دهند به همین سبب مسلط بودن به زبان آلمانی باعث می شود که شما بتوانید راحت تر پذیرش بگیرید.

با وجود اینکه هزینه تحصیل در آلمان به صورت رایگان است اما نباید از هزینه های یک زندگی دانشجویی غافل بود، به همین سبب یکی از شرایط اخذ ویزای آلمان این است که ثابت کنید که می توانید سالانه مبلغ ۱۱ هزار دلار را تامین نمایید و یا برای پرداخت هزینه‌های زندگی حدود ۸۹۰ دلار در ماه می‌توانید تامین نمایید.

داشتن بیمه دانشجویی یکی دیگر از شروط اخذ ویزای آلمان است.

با توجه  به نوع شهری که در آن زندگی می کنید هزینه زندگی می‌تواند در آلمان متغیر باشد؛ مثلا اگر شهر مونیخ را برای زندگی انتخاب کرده باشید سالانه باید بتوانید 14 هزار دلار را تامین نمایید. برای یک زندگی متوسط دانشجویی باید بتوانید سالانه حدود 11 هزار دلار را تامین کنید.

هزینه‌ی اقامت یکی از مهم ترین هزینه های زندگی در آلمان است، اگر از محل های اقامت دانشجویی استفاده نمایید، ماهانه باید حدود 300 دلار اجاره بها پرداخت نمایید.

دانشگاه پوتسدام آلمان نیز یکی دیگر از دانشگاه های مطرح برای رشته ژنتیک محسوب می شود.

رشته ژنتیک در چین

در سال‌های اخیر مهاجرت به کشور چین به طور قابل توجهی افزایش یافته است که از دلایل آن می‌توان به اقتصاد پر قدرت چین، اعتبار بالای دانشگاه های چین، کیفیت آموزشی بالا و هزینه پایین زندگی در این کشور اشاره کرد.

تعداد زیادی از دانشگاه های چین (حدود 190 دانشگاه) مورد تایید وزارت علوم کشور ایران بوده و در نتیجه می توانید با خیال راحت اقدام به خواست پذیرش برای دانشگاه های چین نمایید.

یکی از سوالات بسیاری که در خصوص تحصیل در کشور چین مورد پرسش قرار می گیرد این است که زبان تحصیل در کشور چین چه زبانی خواهد بود؟

زبان تحصیل در کشور چین با توجه به مقطع تحصیلی می تواند متفاوت باشد؛ به عنوان مثال در مقطع تحصیلی کارشناسی دانشجو باید به زبان چینی تسلط کامل داشته باشد و در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا نیازی به دانستن زبان چینی نبوده و دروس به صورت انگلیسی و چینی تدریس می‌شود. بنابراین اگر دانشجو به زبان چینی تسلط نداشته باشد جای نگرانی وجود ندارد و دانشجو در صورت دارا بودن سایر شرایط مانند معدل بالا، رزومه ی قوی، مهارت بالا در تکنیک های فنی دروس تخصصی و تسلط به زبان انگلیسی به راحتی می تواند برای مقطع ارشد و دکتری در رشته های مختلف اقدام به اخذ بورسیه نماید.

یکی از دلایل رغبت دانشجویان برای مهاجرت به چین پیدا کردن کار راحت در این کشور است شما بعد از اتمام تحصیل به راحتی می‌توانید در این کشور در حیطه رشته خود یک شغل مناسب پیدا کنید و نظر کارفرمایان را به راحتی جلب نمایید.

دانشگاه ژیجیانگ چین از دانشگاه های معتبر و مناسب برای رشته ی ژنتیک پزشکی به شمار می رود. رشته ژنتیک پزشکی در این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس شده و دانشجویان در هر ترم تحصیلی ۴ واحد هم زبان چینی می گذرانند و بعد از دوره تحصیل خود می توانند تا حدودی به زبان چینی نیز مسلط شوند.

دانشگاه ژیجیانگ چین در جهان رتبه ۱۶۵ را دارد و جزء ۲۵  دانشگاه برتر دانشگاه های آسیا است و در نتیجه جزء بهترین دانشگاه های جهان محسوب می شود.  

علاقه مندان به ژنتیک در صورتی که نتوانند برای ژنتیک اقدام نمایند، می توانند برای رشته بیوشیمی، جنین شناسی، بافت شناسی، ایمونولوژی، میکروبیولوژی، پاتوفیزیولوژی و اپیدمیولوژی که مقاربت زیادی با رشته ژنتیک دارد، برای تحصیل در دانشگاه ژیجیانگ چین اقدام نمایند. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در چین یک تا دو سال، در مقطع دکترا سه سال و در مقطع کارشناسی ۳ تا ۴ سال طول خواهد کشید. هزینه تحصیل در کشور چین برای مقطع کارشناسی حدود ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار در سال، برای مقطع کارشناسی ارشد هزینه تحصیل حدود 4500 تا 5000 دلار و برای مقطع دکترا در حدود 9000 هزار دلار است. دانشجویانی که برای تحصیل به چین می‌روند برای کاهش هزینه‌های خود می توانند در هفته ۱۰ تا 30 ساعت را مشغول کار دانشجویی شوند و از طریق درآمد آن بتوانند کمک هزینه‌ای را برای خود پس انداز نماید.

هزینه زندگی در چین نسبت به بسیاری از کشورهای پیشرفته و اروپایی بسیار پایین بوده و تقریباً نصف است.اگر بخواهیم به طور کلی هزینه زندگی در کشور چین را بر حسب تومان بیان کنید برای یک زندگی متعادل هر فرد ماهانه حدود یک میلیون تومان نیاز دارد، البته این هزینه ی زندگی بوده و هزینه ی تحصیل جدا پرداخت می شود.

رشته ژنتیک در کشور کره جنوبی

کره جنوبی از کشورهایی است که در حوزه ژنتیک و بیوتکنولوژی به طور قابل توجهی پیشرفت داشته است و دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی کره جنوبی به سطح بالایی از این علم رسیده اند. تشویق دانشجویان برای تولیدات نوآورانه و پیشرفته در زمینه ژنتیک، نیروی کاری قدرتمند و تولید حیوانات و گیاهان ترانسژنیک، پیشرفت در زمینه سنتز الیگونوکلئوتید باعث شده دانشجویان زیادی برای اخذ بورسیه تحصیلی این کشور پیشرفته اقدام نمایند. دولت کشور کره جنوبی از کسانی که طرح های زیادی درخصوص بیوتکنولوژی و ژنتیک داشته باشند حمایت زیادی می‌کند. به همین سبب خیلی از ایرانیان تمایل دارند که برای تحصیل در رشته ژنتیک و بیوتکنولوژی دانشگاه های کشور کره جنوبی مهاجرت نمایند. دانشگاه های این کشور جزء بهترین دانشگاه‌های جهان محسوب می شوند به طوریکه دانشگاه ملی سئول رتبه 36 را در جهان و رتبه ۱۰ را در آسیا داشته و به همین سبب بسیاری از نخبگان رشته‌های علوم پایه پزشکی قصد مهاجرت به این کشور را دارند. گرفتن بورسیه تحصیلی از دانشگاه های کره جنوبی بسیار سخت و پیچیده است؛ شرایطی که یک دانشجو باید برای دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه های کره جنوبی اخذ نماید شامل کسب معدل بالای ۱۶ در مقطع کارشناسی، کسب معدل بالای 18 در کارشناسی ارشد، آیلتس بالای شش یا تافل با نمره ۸۰ به بالا یا مدرک زبان تاپیک کره ای سطح ۳ به بالا، داشتن مقالات معتبر isi، ثبت اختراع رزومه قوی تحصیلی و کاری، داشتن سوابق کاری مرتبط و تجربه و مهارت کاری است. این موارد شانس شما را برای دریافت بورسیه تحصیلی دانشگاه کره جنوبی بالا می برد.

شما می توانید برای تمامی مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا برای کره جنوبی درخواست دهید.

طول مدت تحصیل در مقطع کارشناسی چهار سال،کارشناسی ارشد دو تا سه سال و مقطع دکترا نیز ۳ تا ۴ سال طول خواهد کشید امکان تحصیل با مدرک زبان انگلیسی در تمامی مقاطع نامبرده وجود دارد؛ اما اگر مدرک زبان کره جنوبی از سطح ۳ به بالا را دریافت کنید شانس شما برای اخذ بورسیه افزایش پیدا می‌کند. دانشگاه های کره جنوبی به انواع دانشگاه خصوصی و دانشگاه‌های دولتی طبقه بندی می شود هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی در مقطع کارشناسی حداکثر۴۴۰۰ دلار برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری حداکثر۶۰۰۰ دلار است. هزینه تحصیل در دانشگاه دولتی در مقطع کارشناسی ۴ هزار دلار برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری بسته به نوع دانشگاه مبلغی بین 3800 تا ۶ هزار دلار است که باید به دانشگاه پرداخت نمایید.

هزینه زندگی در کره جنوبی که شامل هزینه خورد و خوراک، پوشاک، اجاره‌بها و غیره است به طور میانگین ماهانه ۱۲۰۰دلار خواهد بود.

رشته ژنتیک در نروژ

نروژ از کشورهای ثروتمند با اقتصادی قدرتمند در قاره‌ی سبز اروپا است که بسیاری از دانشجویان تمایل زیادی به مهاجرت به این کشور دارند. دانشجویان علوم پایه در ایران جزء دانشجویانی هستند که کشور نروژ را به عنوان مقصدی ایده آل برای مهاجرت دانسته و برای تحصیل و کار در مقاطع بالاتر اقدام می نمایند. دوره ی کارشناسی در نروژ 3 سال، کارشناسی ارشد 3 و دوره ی دکترا نیز 3 سال خواهد بود. مدت تحصیل کم، امکان کار پس از تحصیل، و پیشرفت چشمگیر علوم پایه در نروژ سبب تمایل دانشجویان به مهاجرت به این کشور شده است.

خوشبختانه زبان تحصیل در این کشور در تمامی مقاطع انگلیسی بوده و در نتیجه دانشجویان می توانند با کسب مدرک آیلتس و کسب نمره بالاتر از 6 و نیم شانس پذیرش خود در دانشگاه های نروژ را بالا ببرند. دانشجویانی که قصد دارند برای ادامه تحصیل به کشور نروژ بروند، لازم است تا حقیقت هایی را در مورد این کشور بدانند.

در واقع دانشجویان باید بدانند که هزینه‌ی زندگی در کشور نروژ بسیار بالا بوده و حتی اگر بتوانند بورسیه دانشگاه های نروژ را اخذ نمایند، باز هم هزینه‌ی زندگی در این کشور بیشتر از هزینه‌ی سایر کشورهایی می شود که حتی با پرداخت شهریه می توانند ادامه تحصیل دهند. اما با این حال وجود مزیت هایی در نروژ سبب می شود تا دانشجویان برای مهاجرت این کشور را انتخاب نمایند.

یکی از مزیت های مهم این است که دانشجویان مقطع دکترا اگر بتوانند به عنوان پژوهشگر در دانشگاه فعالیت نمایند به عنوان محقق استخدام شده و می توانند از دولت ماهیانه 4 هزار تا 5 هزار کرون نروژ را حقوق بگیرند. برخی از شرکت ها نیز به عنوان سرمایه گذار اسپانسر دانشجویان پژوهشگر مقطع دکتری می شوند و ماهیانه 4 تا  هزار کرون نروژ را به دانشجویان به عنوان حقوق پرداخت می کنند. با این مبلغ به صورت ماهیانه می توان یک زندگی دانشجویی مرفه را در نروژ رقم زد، حتی اگر متاهل بوده و صاحب همسر و فرزند باشید با این حقوق می توانید به راحتی در کشور گران نروژ زندگی کنید.

اگر به عنوان دانشجو می خواهید به نروژ مهاجرت نمایید، باید بدانید که هزینه‌ی زندگی هر فرد در نروژ به طور میانگین ماهیانه مبلغی بین 850 تا 1000 یورو در ماه است. اگر می توانید ماهیانه این مبلغ را بدست آورید می توانید برای مهاجرت به نروژ اقدام نمایید. یکی دیگر از مزیت های تحصیل در نروژ این است که با توجه به مقطع تحصیلی می‌توانید به راحتی در آنجا کار پیدا کرده و کمک هزینه ای را دریافت نمایید. دانشجویان کارشناسی می توانند هفته ای 10 ساعت، کارشناسی ارشد 20 و دانشجویان دکترا هفته ای 30 ساعت کار دانشجویی انجام داده و دستمزد قابل قبولی را دریافت نمایند.

دانشگاه بیوساینس یا دانشگاه علوم زیستی نروژ از بهترین دانشگاه های جهان برای رشته ژنتیک و بیوتکنولوژی به شمار می رود. در صورت داشتن شرایط لازم مانند مدرک معتبر از دانشگاه های سراسری ایران، معدل بالا در مقطع قبلی، نمره آیلتس، تالیف، ترجمه و مقاله های پژوهشی و ریویو می توانید برای تحصیل در این کشور اقدام نمایید.

رشته ژنتیک در کشور اتریش

کشور اتریش از دیگر کشورهای ثروتمند قاره اروپا محسوب می‌شود که سطح زندگی در آنجا استاندارد بالایی دارد، به همین سبب بسیاری از افراد خواهان مهاجرت به این کشور هستند. با وجود اینکه همانند نروژ جزء کشورهای متمول است، اما بر خلاف نروژ هزینه های زندگی در آنجا خیلی بالا نبوده و در مقایسه با کشورهای ثروتمند، هزینه های تحصیل و زندگی پایین خواهد بود، به همین جهت می توان به راحتی در آنجا زندگی مرفهی را رقم زد.

هزینه ی زندگی در اتریش به ازای هر ماه حدود 650 تا 850 یورو برای هر نفر در ماه است. خوشبختانه هزینه ی تحصیل در دانشگاه های اتریش بسیار جزئی بوده به طوریکه هر فرد در هر ترم مبلغی حدود 700 تا 800 یورو برای تحصیل و 18 یورو برای عضویت در اتحادیه ی دانشجویان پرداخت می کند.

زبان تحصیل در کشور اتریش آلمانی بوده و خوشبختانه نیازی نیست که در هنگام پذیرش دانشجو به این زبان مسلط باشد، بلکه بعد از پذیرش در دانشگاه باید در کلاس های زبان آلمانی به مدت سه ترم متوالی شرکت کند و سپس تحصیل در دانشگاه را شروع نماید. برخی از دانشگاه های اتریش به زبان انگلیسی تدریس می کنند، اما با این حال یادگیری زبان آلمانی برای دانشجویان الزامی خواهد بود.

دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی در نروژ می توانند به صورت هفتگی بین 10 تا 30 ساعت کار دانشجویی انجام داده و به ازای هر ساعت بین 8 تا 10 یورو دستمزد دریافت نمایند. مقطع کارشناسی ارشد رشته ژنتیک در اتریش آزمون ورودی ندارد و طبق رزومه ی فرد پذیرش دانشجو صورت می گیرد.

رشته ژنتیک در اسپانیا

کشور اسپانیا نیز یکی از کشورهای محبوب برای دانشجویان سراسر جهان است. دانشگاه های مادرید در اسپانیا یکی از بهترین دانشگاه های جهان محسوب می‌شود که تحصیل در رشته ژنتیک و زیست پزشکی در آن ها امکان پذیر خواهد بود. ایرانیان زیادی اخذ بورسیه تحصیلی را برای مهاجرت به اسپانیا انتخاب می کنند. تحصیل و زندگی در اسپانیا مقرون به صرفه بوده که مهم ترین دلیل مهاجرت به اسپانیا است.

هزینه ی تحصیل در اسپانیا با توجه به مقطع تحصیلی می تواند متفاوت باشد، هزینه‌ی تحصیل در مقطع کارشناسی بین 3 تا 5 هزار یورو، در مقطع ارشد 2 تا 3 هزار یورو و در مقطع دکترا تقریبا رایگان بوده و در سال مبلغی حدود 500 تا 700 یورو دانشجو به دانشگاه پرداخت می کند. زندگی در خوابگاه می‌تواند برای دانشجو مقرون به صرفه باشد. هزینه ی زندگی در اسپانیا ماهیانه چیزی حدود 800 تا 1000 یورو با پرداخت اجاره بها است.

زبان تحصیل در این کشور اسپانیایی و انگلیسی بوده و دانشجویان خارجی نیازی به فراگیری زبان اسپانیایی نداشته و در دانشگاه های انگلیسی زبان تحصیل می کنند.

کشورهای متقاضی کار برای رشته ژنتیک

متاسفانه فارغ التحصیلان رشته ژنتیک در ایران اغلب با مشکل کار مواجه می شوند، به همین سبب بسیاری از فارغ التحصیلان خصوصا افراد نخبه‌ی این رشته برای مهاجرت اقدام می نمایند. اما چه کشورهایی در حوزه ژنتیک نیروی کار می پذیرند؟ برای پاسخ این سوال باید سری به یک موسسه مهاجرتی که در زمینه‌ی  معتبر بزنید تا افراد مشاور در موسسه بتوانند در این زمینه به شما کمک نمایند. اخذ ویزای کار مراحل پیچیده ای دارد که حتما باید با یک مشاور خبره در میان بگذارید تا مشاور بتواند با توجه به مهارت شما، بودجه ی شما، و میزان درآمد مناسبی که مد نظرتان است و سطح زبان شما یک کشور مناسب را به شما پیشنهاد دهد.

دقت نمایید که ویزای کار یک کشور وقتی به شما تعلق می گیرد که شما بتوانید مهارت خود را نشان دهید و تجربه کاری در زمینه‌ی مربوطه داشته باشید. به عنوان مثال اگر فارغ‌التحصیل رشته ژنتیک هستید و قصد دارید که برای کار به یک کشور آسیایی، اروپایی و یا آمریکایی مهاجرت نمایید بهتر است که به عنوان کارورز مدتی را در یک موسسه مشاوره ژنتیک سپری نمایید و سابقه کاری معتبر دریافت نمایید. یا می توانید در زمینه‌ی محیط زیست فعالیت کاری و اجتماعی انجام دهید و یک رزومه‌ی خوب تهیه کرده و سپس برای اخذ ویزای کار اقدام نمایید، از این طریق می توانید در زمینه ی ژنتیک در کشورهای پیشرفته کار مناسبی پیدا کنید.

استرالیا، چین، کره جنوبی، ژاپن، آمریکا و کانادا جزء کشورهایی هستند که در حوزه ی ژنتیک نیروی کار می پذیرد.

روش های اخذ پذیرش رشته ژنتیک

 دانشجویانی که نخبه بوده و قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور را دارند، لازم است تا با نحوه‌ی پذیرش دانشگاه‌های خارج از کشور آگاهی کاملی داشته باشند. از این رو پیشنهاد می شود تا با اساتید خود که در خارج از کشور ادامه تحصیل داده اند مشورت کرده تا با راه های اخذ پذیرش آشنا شوند. یکی دیگر از راه حل های آشنایی با روش اخذ پذیرش این است که به موسسه مهاجرتی معتبر مراجعه کرده و از مشاوران خبره در این زمینه کمک بگیرند. با این حال ما روش‌هایی را به شما به طور مختصر معرفی خواهیم کرد، اما با این حال از مشاوره گرفتن از وکلای مجرب و مشاوران موسسات مهاجرتی در این خصوص غافل نشوید.

دقت نمایید که قبل از اخذ پذیرش در دانشگاهی خاص با توجه به رزومه ی خود و توانایی هایتان یک کشور را برای پذیرش انتخاب نمایید. به عنوان مثال اگر جزء دانشجویان نخبه هستید و رزومه‌ی تحصیلی قوی دارید، و دانشگاه محل تحصیل شما جزء دانشگاه های تراز اول ایران است، می توانید برای کشورهای آمریکایی تقاضا نمایید. اما اگر جزء دانشجویان متوسط رشته ژنتیک هستید ، بهتر است که برای دانشگاه های اروپایی یا کشورهایی مانند ترکیه اقدام نمایید، چرا که انرژی شما بر روی پذیرش یک دانشگاه متمرکز شده و وقت و انرژی شما کمتر تلف می شود.

مراجعه به موسسه مهاجرتی، گرفتن یک وکیل خصوصی، رایزنی با اساتید صبور و مشتاق دانشگاه مقصد، مراجعه به وب سایت دانشگاه مقصد و آگاهی از شرایط بورسیه، مراجعه حضوری به کشور مورد نظر و آگاهی از شرایط آن از روش های اخذ پذیرش هستند.

نحوه‌ی اخذ پذیرش وابستگی زیادی به کشور مورد نظر، مقطع تحصیلی و گرایش، خصوصی بودن یا دولتی بودن دانشگاه دارد. بهترین روش برای اخذ پذیرش در دانشگاه های آمریکایی مراجعه به وب سایت و ایمیل کردن مدارک به ایمیل دانشگاه است. بهترین روش برای اخذ پذیرش در دانشگاه های ترکیه مراجعه حضوری به شورای آموزش عالی ترکیه در شهرک بیلکنت آنکارا خواهد بود.

چگونگی اخذ ویزا برای رشته ژنتیک

برای اینکه بتوانید در هنگام اخذ ویزا موفق عمل نمایید، به شما پیشنهاد می کنیم که با یک موسسه مهاجرتی که در اعزام دانشجو به کشورهای مختلف موفق عمل کرده مراجعه نمایید و از آن ها برای این کار کمک بگیرید.

موسسات مهاجرتی اعزام دانشجو قبل از هر چیز در خصوص کشور مناسب شما به شما مشاوره می دهند. فاکتورهایی از قبیل معدل، مقطع تحصیلی، بودجه، اعتقادات، فرهنگ، سطح زبان شما را بررسی کرده و طبق این فاکتورها کشور مناسب برای شما را معرفی خواهند کرد. بعد از اینکه شما طبق فاکتورهای مهم کشور خود را برای تحصیل انتخاب نمودید، وقت مصاحبه در سفارت برای شما تعیین می شود.

بعد از تعیین وقت در سفارت، باید مدارک خود را تکمیل نموده و از مشاوران موسسات مهاجرتی برای موفق شدن در مصاحبه‌ی سفارت کمک بگیرید. بعد از اینکه مصاحبه‌ی شما در سفارت به پایان رسید، طبق مصاحبه‌ی انجام شده و اعتبار مدارک ارسال شده ویزای شما صادر می شود.

نکات مهمی در اخذ ویزای تحصیلی وجود دارد که باید این نکات را به خاطر داشته باشید:

 • برای برخی از کشورها داشتن بیمه ی دانشجویی بسیار مهم بوده و باید خود را بیمه کرده و افراد سفارت را مجاب نمایید که از پس هزینه های بیمه دانشجویی بر می آیید.
 • افرادی که برای تحصیل رایگان به یک کشور مهاجرت می‌کنند، باید در نظر داشته باشند که برخی از کشورها به صورت محدود هزینه های دانشجو را تقبل می کنند و هزینه‌ی زندگی بر عهده‌ی خود دانشجو است، از این رو باید سفارت را مجاب کنید که از پس هزینه های زندگی در کشور مورد نظر بر می آیید. گردش حساب بانکی یکی از این مواردی است که شما می توانید مصاحبه کنندگان را مجاب نمایید.
 • زبان نقش مهمی در گرفتن ویزا دارد، برخی از کشورها علاوه بر زبان انگلیسی، تسلط بر زبان رسمی کشورشان نیز مد نظر خواهد بود، از این رو قبل از اقدام برای اخذ ویزا مشکل زبان را حل نمایید.

اخذ ویزا برای کشورهای آسیایی چون کره جنوبی، چین و ترکیه به مراتب راحت تر از کشورهای آمریکایی یا حتی اروپایی است که خوشبختانه رشته ژنتیک در این کشورها پیشرفت خوبی داشته و دانشجویان می توانند در مقاطع مختلف تحصیلی اقدام به اخذ بورسیه نمایند. کشورهایی مانند اسپانیا، ایتالیا، نروژ و هلند نیز جزء کشورهای اروپایی هستند که به راحتی می توان ویزای آن ها را دریافت کرد. ویزای کانادا و کشورهای آمریکایی را به سختی و تحت شرایطی ویژه می توان دریافت کرد.

تاثیر رشته ژنتیک بر سایر علوم

مباحث رشته ژنتیک به قدری جذاب است که همین جذابیت مباحث و کاربردی بودن آن ها توانسته است بسیاری از مشتاقان علوم را شیفته‌ی این علم کند. علم ژنتیک علمی است که بسیاری از علوم از جمله کشاورزی، صنایع غذایی، داروسازی، پزشکی، زیست، شیمی و غیره به آن وابسته بوده و پیشرفت این علم سبب پیشرفت شگرف در سایر علوم و تکنولوژی شده است.

تاثیر علم ژنتیک بر کشاورزی

تلفیق علم ژنتیک و کشاورزی سبب انقلابی عظیم در کشاورزی شده است.

آیا تا بحال توت فرنگی های آبی را مشاهده کرده اید؟ آیا نام درخت های شب تاب را شنیده اید؟

توت فرنگی های آبی و درخت های شب تابی که از خود نور تولید می کنند، متعلق به افسانه ها نیست. در همین دنیای واقعی توسط دانشمندان ژنتیک تولید شده اند. به واسطه ی مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی می توان گیاهانی را تولید کرد که حتی در افسانه ها نیز نام آن ها را نشنیده اید. علم ژنتیک باعث به وجود آمدن تنوعی گسترده در گیاهان، میوه ها و سبزی ها شده است. تولید گیاهان مقاوم به آفت از دیگر خدمات علم ژنتیک در حوزه کشاورزی است. تولید گیاهان مقاوم به شوری، تولید گیاهان مقاوم به کم آبی از دیگر تحولات عظیم تلفیق علم ژنتیک و کشاورزی به شمار می رود. به کمک بیوتکنولوژی کشاورزی می توان به محیط زیست کمک شایانی کرد و در جهت صرفه جویی در آب، گستردگی فضای سبز، جنگل زایی و مرتع زایی قدم های موثری برداشت.

تولید مواد غذایی با ماندگاری بالا از دیگر تاثیرات بیوتکنولوژی کشاورزی در عصر امروز محسوب می شود. علم ژنتیک در حوزه ی محیط زیست نیز خدمات شایانی ارائه داده و با کمک این علم می توان به حفظ نسل حیوانات نادر کمک ویژه ای کرد.  

تاثیر علم ژنتیک بر حوزه پزشکی

عوارض داروهای شیمیایی بر هیچ کس پوشیده نیست. درمان سرطان به وسیله‌ی شیمی درمانی و پرتو درمانی عوارض دارد که عوارض ناخواسته‌ی آن ها ممکن است تا آخر عمر گریبانگیر فرد شود. در برخی از مواقع شیمی درمانی نیز با عدم موفقیت روبرو می شود. اما تاثیر علم ژنتیک در پزشکی باعث شده تا پزشکان به سمت مداوای بیماران با روش های موثر و بدون عارضه قدم بردارند. استفاده از پیوند سلول های بنیادی، پیوند مغز استخوان و وجود داروهای نوترکیب روش های موثر در درمان بیماری سرطان است که نتیجه تاثیر شگرف علم ژنتیک در این حوزه است.

قطعا نام بیماری کبد چرب به گوشتان خورده است و می دانید که اگر این بیماری پیشرفت نماید، فرد مبتلا به سیروز کبدی شده و برای درمان و برگرداندن بیمار به زندگی راهی جز پیوند کبد باقی نمی ماند. اما متخصصین علم ژنتیک اعتقاد دارند که از طریق پیوند سلول های بنیادی می توان بدون پیوند این بیماران را کاملا درمان کرد، از طرفی به تازگی محققان متوجه شدند که سلول های بنیادی در کبد وجود دارد که این سلول ها می توانند کبد را ترمیم کرده و نیاز به پیوند کبد را از بین ببرند، این روش هنوز در مرحله‌ی تحقیقات وجود دارد، اما در طی سال های آینده مشکل پیوند کبد نیز برطرف خواهد شد.

با پیشرفت علم ژنتیک مشکل ناباروری بسیاری از زوجین برطرف شده و بسیاری از زوج های نابارور می توانند به راحتی فرزند‌دار شوند.تاثیرات ذکر شده تنها گوشه ای از تاثیرات شگرف علم ژنتیک در حوزه پزشکی محسوب می شوند.

تاثیر علم ژنتیک در داروسازی

به احتمال زیاد نام واکسن‌های نوترکیب را شنیده اید، تولید واکسن های نوترکیب موثرترین تاثیر علم ژنتیک در حوزه داروسازی را دارد. واکسن های نوترکیب باعث شده اند تا ایمنی دائمی نسبت به یک بیماری در فرد ایجاد شود و نیازی به تزریق مجدد واکسن نباشد. عملکرد ایمنی بهتر از دیگر مزیت های واکسن های نوترکیب است. ژن‌رسانی که یکی از روش های ژن درمانی به شمار می رود و جایگزین کردن ژن سالم به جای ژن معیوب و بیان ژن سالم در بدن است، از دیگر تاثیرات شگرف علم ژنتیک است.

تولید داروهای نوترکیب برای درمان بیماری های صعب العلاج مانند سرطان، ام اس و دیابت از دیگر خدمات علم ژنتیک به شمار می روند. اگر رشته ژنتیک گسترده شود، هیچ بیماری بدون درمان نخواهد بود.

تولید باکتری های ترانس ژنیک

کسانی که با حوزه‌ی علوم طبیعی آشنایی ندارند، با شنیدن نام باکتری به یاد انواع بیماری ها می افتند، اما باکتری ها و میکروارگانیسم ها برای متخصصان ژنتیک حکم اسلحه برای پلیس ها را دارد. با استفاده از باکتری ها می توان انواع داروها را تولید کرد. می توان از طریق انتقال ژن، باکتری هایی را تولید کرد که بتوانند آلودگی های زیست محیطی مانند آلودگی های نفتی را تجزیه نمایند.

تاثیر علم ژنتیک بر تغذیه

سوء تغذیه یکی از علت های مهم بیماری های عصر امروز به شمار می رو. بسیاری از افراد از فقر آهن و کمبود مواد معدنی و ویتامین ها رنج می برند. علم ژنتیک با تولید مواد غذایی غنی از مواد معدنی از طریق مهندسی ژنتیک باعث رفع بسیاری از مشکلات تغذیه ای شده است.

ژنتیک ایمنی

ژنتیک ایمنی به بررسی نقش ژنتیک در قدرت سیستم ایمنی بدن می پردازد. بسیاری از بیماری های سیستم ایمنی مادرزادی بوده و جنبه ی ارثی دارند. ژنتیک ایمنی به بررسی و پیشگیری از این نوع بیماری ها می پردازد. تنظیم بیان ژن نقش مهمی در پیشگیری و درمان این بیماری ها دارند. در واقع محققان سعی می کنند روش هایی را کشف کنند که باعث خاموشی ژن های مولد این بیماری ها شود.

مشاوره رشته ژنتیک در خارج