خرید ملک در ترکیه و اخذ اقامت

0 413
خرید ملک در ترکیه و اخذ اقامت

یکی از روش های سرمایه گذاری در خارج و مهاجرت از ایران، خرید ملک در ترکیه است. کشور ترکیه در دو دهه اخیر به پیشرفت های چشمگیری در زمینه های مختلف دشت یافته و امروزه شاهد یک اقتصاد پویا و رو به رشد در این کشور هستیم و به دلیل موقعیت جغرافیایی خوبی که دارد، بسیاری از سرمایه داران خارجی جذب سرمایه گذاری در زمینه های مختلف می شوند. اگر به فکر مهاجرت هستید و در عین حال می خواهید خیلی هزینه نکنید و در نزدیکی ایران باشید، با خرید ملک در ترکیه تمامی این خواسته ها برآورده می شود، در حقیقت خرید ملک در ترکیه راحت ترین روش برای دریافت اقامت دائم و حق شهروندی این کشور می باشد. لازم به ذکر است با اخذ پاسپورت ترکیه می توانید بدون ویزا به بسیاری از کشورهای جهان سفر کنید و همچنین می توانید برای دریافت اقامت آمریکا و یا کشورهای اروپایی از طریق پاسپورت ترکیه ای اقدام نمایید، ولی برای خرید ملک در ترکیه بهتر است که از طریق وکیل مهاجرت و یا وکلای بین الملل اقدام کنید و از آنها مشورت بگیرید.

شرایط و قوانین خرید ملک در ترکیه

شرایط و قوانین خرید
ملک در ترکیه

قبل از خرید ملک در ترکیه باید تحقیقات گسترده ای را در این زمینه انجام دهید و باید چندین بار به صورت حضوری در ترکیه خانه هایی که برای فروش گذاشته شده اند را ببینید و شرایط خرید آن ها را بدانید و با آگاهی کامل نسبت به خرید ملک در ترکیه اقدام نمایید، بعد از این که خرید ملک و انتقال سند آن به نام خریدار انجام شد باید از طریق اداره مهاجرت ترکیه درخواست اقامت این کشور را بدهید. خرید ملک در ترکیه در صورتی منجر به اخذ اقامت دائم این کشور می شود که متقاضی و یا خریدار به مدت ۵ سال در این کشور حضور و اقامت داشته باشد و در طول این مدت تنها ۱۸۰ روز اجازه خارج شدن از خاک ترکیه را خواهد داشت، همچنین در این مدت نباید مرتکب جرمی شود و در صورتی که فردی سوء پیشینه داشته باشد، امکان خرید ملک در ترکیه برای او وجود نخواهد داشت.

در مرحله اول بعد از خرید ملک در ترکیه یک اقامت قابل تمدید یک یا دو ساله برای خریدار و خانواده او صادر می شود و بعد از دو سال وارد مرحله دوم اقامت که ۳ ساله است می شوند و بعد از سپری شدن جمعا ۵ سال تحت شرایطی و با ارائه مدارکی، متقاضی می تواند اقامت دائم ترکیه را دریافت نماید.

در صورتی که قصد دارید خرید ملک در ترکیه را از طریق یکی از شرکت های مهاجرتی انجام دهید، باید یک وکالتنامه رسمی با مهر و تایید یکی از دفترخانه های ترکیه به شرکت و یا وکیل خود بدهید تا تمامی امور مربوطه بدون نقصی و حتی در غیاب شما به صورت تمام و کمال انجام شود، در این صورت شما تنها برای انتقال سند و کارهای محضری باید حضور داشته باشید. مهمترین مدرکی که در مورد خرید ملک در ترکیه وجود دارد و باید با دقت کامل مطالعه شود، برگه انتقال مالکیت (Tapu) است که در آن نام مالک، وضعیت مالکیت، تاریخ انتقال و تمامی جزئیات ملک و شرایط و قوانین خرید آن درج شده و برای احتراز از اتفاقات ناگوار مانند کلاهبرداری که در سال های اخیر بسیار رخ داده باید بسیار ریزبینانه توسط شما و یا وکیل خوانده و سپس امضا شود.

هزینه خرید ملک در ترکیه

هزینه خرید ملک در
ترکیه

همانطور که می دانید واحد پولی ترکیه، لیره است و قیمت این واحد پولی تغییر چندانی نکرده و از آنجایی که خرید ملک در ترکیه با لیره ترکیه انجام می شود، می توان گفت ترکیه یکی از بهترین کشورها برای خرید خانه و سرمایه گذاری از طریق ملک می باشد ولی خرید ملک در ترکیه هزینه های جانبی بسیاری دارد که باید قبل از هر اقدامی درباره آنها اطلاعاتی را کسب نمایید ولی به طور کلی برای خرید ملک در ترکیه باید حداقل ۲۵۰ هزار لیر سرمایه داشته باشید. یکی از هزینه های خرید ملک در ترکیه، هزینه گزارش ارزیابی یا SPK به مبلغ ۱۵۰۰ لیره ترکیه می باشد که غیر قابل اجتناب و اجباری است. در این گزارش که بررسی و تکمیل آن نهایتا ۳ روز طول می کشد، ارزش ملک قبل از اینکه نقل و انتقالی صورت گیرد، باید ذکر شود. هزینه نقل و انتقال سند مالکیت یکی دیگر از هزینه های خرید ملک در ترکیه است و معادل ۴ درصد ارزش کل ملک می باشد که باید خریدار و فروشنده، هر کدام نیمی از آن را پرداخت نمایند. عوارض شهرداری که مبلغ آن ۰.۱ درصد ارزش واقعی Tapu است را نیز باید سالی یکبار پرداخت. در صورتی که در ترکیه آپارتمان خریداری کنید باید به صورت ماهانه و یا سالانه هزینه های شارژ و یا تعمیرات و نگهداری را بپردازید که این مبلغ به صورت ماهانه بین ۲۵۰ تا ۵۰۰ لیره ترکیه می باشد. توجه داشته باشید برای کارهای نقل و انتقال سند باید به یکی از دفترخانه های ترکیه مراجعه نمایید و هزینه این بخش، ۴ درصد از ارزش اعلام شده ملک می باشد که خریدار باید آن را بپردازد. از دیگر هزینه های خرید ملک در ترکیه می توان به هزینه آژانس املاک و مستغلات اشاره کرد که فروشنده و خریدار موظف به پرداخت ۲ درصد به علاوه هزینه خدمات مالیات بر ارزش افزوده هستند. هزینه های وکیل برای خرید ملک در ترکیه معمولا ۱۸ درصد مالیات بر ارزش افزوده به اضافه ۱۵۰۰ دلار می باشد. مالیات شهرداری هم بین ۰.۲ تا ۰.۴ درصد در مناطق شهری و غیر شهری، متفاوت است. یکی دیگر از هزینه های اجتناب ناپذیر خرید ملک در ترکیه بیمه زلزله است که بسته به متراژ خانه بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ لیر متغیر خواهد بود. از دیگر هزینه های خرید ملک در ترکیه می توان به هزینه وصل کردن آب و برق ملک، همچنین تلفن و اینترنت اشاره کرد.

طول مدت پروسه و مراحل خرید ملک در ترکیه

طول مدت پروسه و مراحل
خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیه مراحلی دارد که در صورت واگذاری کارهای آن به وکلای مجرب و شرکت های مهاجرتی، توسط آن ها به بهترین شکل انجام می شود ولی برای آشنایی شما مراحل خرید را در این قسمت توضیح می دهیم. بعد از اینکه ملک مورد نظر را مشاهده کردید و پسندید نوبت به قولنامه و یا قرارداد فروش می رسد که شامل جزئیاتی از قبیل نام و نام خانوادگی و آدرس خریدار و فروشنده، مکان و شماره املاک، مشخصات ثبتی و شرایط مورد توافق بین آن دو می شود و معمولا در ۳ نسخه تنظیم و به امضای فروشنده و خریدار و رد صورت وجود، شرکت مهاجرتی می رسد. مبلغ پیش پرداخت در زمان امضای قرارداد و مابقی طبق قرارداد در زمان ذکر شده توسط خریدار به فروشنده پرداخت خواهد شد و در صورت انصراف از انجام معامله، طرفی که قرارداد را فسخ کرده باید مبلغی پرداخت کند که در زمان انعقاد قرارداد باید لحاظ شود، اگر از طریق شرکت های معتبر مهاجرتی اقدام به خرید ملک در ترکیه می کنید، تنها پاسپورت شما لازم است و سند خانه و همچنین اسناد برق، آب، گاز و تلفن به طور همزمان به نام خریدار منتقل می شود. برای خرید ملک در ترکیه ممکن است نیاز باشد که یک حساب بانکی در ترکیه افتتاح کنید که کار ساده ای است و با ارائه قبوض برق، آب و یا اینترنت خانه خود در ایران امکان پذیر است. برای درخواست سند باید اسناد و مدارکی را به همراه پاسپورت معتبر ارائه دهید که شرکت های مهاجرتی طی یک روز کاری، امور مربوط به آماده سازی این اسناد را انجام می دهند، برای این منظور باید مدارکی از قبیل ترجمه پاسپورت در یک دفتر اسناد رسمی در کشور ترکیه، وکالتنامه رسمی به شرکت مهاجرتی مورد نظر،۳ قطعه عکس جدید، همچنین اسناد ثبت و اخذ شماره مالیاتی را به همراه داشته باشید تا انتقال سند به نام شما صورت گیرد.

در گذشته اتباع خارجی برای خرید ملک در ترکیه نیاز به مجوز وزارت دفاع این کشور که واقع در شهر ازمیر است، داشتند و صدور این مجوز ۶ هفته طول می کشید ولی در سال های اخیر به دلیل افزایش تعداد خریداران ملک در ترکیه این قانون برداشته شده و خارجی ها برای خرید ملک در ترکیه دیگر نیازی به مجوز وزارت دفاع ندارند و تنها بین ۳ تا ۶ روز کاری انتقال سند و کارهای خرید خانه انجام می شود.

مزایای خرید ملک در ترکیه

طول مدت پروسه و مراحل
خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیه مزایای بسیاری دارد و مهمترین آن ها اخذ اقامت دائم ترکیه است و از این طریق شما در حقیقت سرمایه ریالی خود را به لیره ترکیه تبدیل می کنید تا از نوسانات ارزی در امان باشد، قیمت ملک در ترکیه نسبت به بازار مسکن حال حاضر ایران بسیار مناسب تر و خرید ملک در ترکیه ارزان تر از ایران است، از طریق اقامت ترکیه می توانید در این کشور شرکت تاسیس و برای خود کسب و کاری راه اندازی کنید، با خرید ملک در ترکیه و اخذ پاسپورت این کشور که یکی از معتبرترین پاسپورت ها است به راحتی و بدون ویزا می توان به بسیاری از کشورهایی که اخذ ویزای آنها با پاسپورت ایرانی تقریبا غیر ممکن است (مانند کره جنوبی و ژاپن) سفر و همچنین می توان برای مهاجرت به آمریکا و کشورهای اتحادیه اروپا اقدام کرد.

در صورت اخذ اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه فرزندان شما امکان تحصیل رایگان و استفاده از خدمات نیمه رایگان در این کشور را خواهند داشت و شما و همسرتان نیز می توانید به صورت تمام وقت در این کشور کار کنید. یکی دیگر از مهمترین مزایای خرید ملک در ترکیه، واگذاری مالکیت کامل آن به خریدار است، به عبارتی زمین خانه ای که خریده اید متعلق به شما خواهد بود و مجاز به انجام هر اقدامی در مورد آن خواهید بود، مثلا می توانید آن را اجاره دهید.

معایب خرید ملک در ترکیه

معایب خرید ملک در ترکیه

مزایای خرید ملک در ترکیه بیشتر از معایب آن است ولی به هر حال هر اقدامی مزایا و معایبی دارد و خرید ملک در ترکیه نیز از این امر مستثنی نیست و باید قبل از اقدام به خرید در ترکیه نسبت به خطرات و معایبی که این کار دارد، آگاه شوید و با چشمی باز، تصمیمی صحیح اتخاذ نمایید. از آنجایی که در سال های اخیر ایرانی های زیادی در ترکیه خانه خریده اند، بازار کار و کاسبی کلاهبرداران و شرکت های بدون مجوز و غیر معتبر بسیار داغ شده است و متاسفانه هموطنان عزیز بسیاری در دام این کلاهبرداری ها و سودجویی ها افتاده اند و در مورد خرید ملک در ترکیه این نوع کلاهبرداری ها بیشتر مشاهده می شود، برای این که درگیر چنین مسائلی نشوید باید قبل از هر اقدامی شرکت های معتبر در زمینه خرید ملک در ترکیه و یا مهاجرت را شناسایی کنید و با یکی از آنها قرارداد ببندید تا از صفر تا صد امور را برای شما انجام دهند. متاسفانه بازار واسطه گری در زمینه خرید ملک در ترکیه بسیار گرم است و هر کسی به فکر سودآوری خود می باشد و توصیه می کنیم برای خرید ملک در ترکیه هرگز از طریق املاک های واسطه و همچنین آژانس های املاک محلی در ایران و وکلای حقوقی و یا شرکت های مهاجرتی نامعتبر اقدام نکنید. همان طور که گفته شد قیمت ملک در ترکیه ارزان است ولی نسبت به ایران و یا سایر کشورهای اروپایی و نباید انتظار داشته باشید که با ۵۰ هزار لیر خانه ای ۲۰۰ متری به شما بدهند، بسیاری از افراد فریب قیمت های ارزان را می خورند و در دام کلاهبرداران می افتند، اگر تبلیغات غیرعادی درباره خرید ملک ارزان در ترکیه دیدید، بی اعتنا از کنار آن عبور کنید. به طور کلی خرید ملک در ترکیه معایب چندانی ندارد ولی اگر بدون آگاهی و خودسرانه نسبت این کار، اقدام کنید، جز پشیمانی نتیجه ای برای شما به بار نخواهد نشست.

حداقل قیمت خرید ملک در ترکیه برای اقامت

حداقل قیمت خرید ملک در ترکیه
برای اقامت

افراد متقاضی برای خرید ملک در ترکیه می توانند به اندازه بودجه ای که دارند در این کشور سرمایه گذاری کنند و هیچ محدودیتی برای این موضوع وجود ندارد. عوامل مختلفی در قیمت ملک در ترکیه تاثیرگذار است و بسته به شهر و محله ای که در آن خرید می کنید، قیمت ها متفاوت خواهد بود. معمولا املاک و خانه در ترکیه متری بین ۳ تا ۷ هزار معامله می شود و برای خرید ملک در ترکیه باید حداقل بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ هزار لیره ترکیه بودجه داشته باشید، اگر این مبلغ را به ریال تبدیل کنید، خواهید دید که با چنین مبلغی در حال حاضر در ایران نمی توان خانه خرید و بسیار به صرفه است که در با خرید ملک در ترکیه پول خود را در امان نگه دارید.

مهاجرت از طریق خرید ملک به ترکیه

مهاجرت از طریق خرید
ملک به ترکیه

خرید ملک در ترکیه یکی از آسان ترین و بهترین روش های مهاجرت به ترکیه و اخذ اقامت دائم و حق شهروندی این کشور است و طبق قانون اساسی ترکیه، اتباع خارجی بدون محدودیت می توانند اقدام به خرید ملک در ترکیه نمایند و تا زمانی که ملک متعلق به خریدار خارجی باشد، تمدید اقامت ترکیه به راحتی امکان پذیر خواهد بود. همانطور که گفته شد مزایای خرید ملک در ترکیه بسیار زیاد است و یکی از مهمترین آن ها مهاجرت از طریق خرید ملک به ترکیه می باشد، در صورتی که در بسیاری از کشورهای منطقه و اروپا حتی با خرید ملک و سرمایه گذاری هم نمی توان اقامت دائم و یا حق شهروندی دریافت کرد. با خرید ملک در ترکیه، افراد تحت شرایط خاص می توانند پاسپورت این کشور را دریافت و بدون ویزا به کشورهای مختلفی سفر کنند.

بعد از خرید ملک در ترکیه برای انجام امور مهاجرتی باید بعد از اینکه سند به نام شما انتقال داده و معامله کامل شد، به اداره مهاجرت ترکیه مراجعه کنید و درخواست اقامت این کشور را بدهید، اگر مدارک لازم برای این کار را داشته باشید، دولت ترکیه به شما و خانواده تان اقامت یکساله اعطا می کند و در صورتی که سند ملک خریداری شده را به نام خود بزنید، به راحتی می توانید اقامت را تمدید نمایید. اگر قصد دریافت پاسپورت ترکیه و اقامت دائم این کشور را دارید باید برای ۳ سال اقامت موقت خود را تمدید کنید و در این مدت تنها یک ماه در سال می توانید از ترکیه خارج شوید، همچنین برای دریافت پاسپورت ترکیه باید ۵ سال پیاپی در این کشور اقامت داشته باشید و در این مدت تنها می توانید ۵ ماه از ترکیه خارج شوید.

باید و نباید های خرید ملک در ترکیه

باید و نباید های خرید
ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیه از قوانین خاصی پیروی می کند که خریدار و فروشنده باید به این قوانین احترام بگذارند و آن را رعایت نمایند، توجه داشته باشید برای اینکه معامله سالمی داشته باشید و نهایتا مورد تایید دولت ترکیه قرار گیرد و منجر به اخذ اقامت دائم گردد، باید همه اسناد را در یکی از دفاتر رسمی ثبت اسناد مورد تایید دولت این کشور، به ثبت برسانید. مقداری از مبلغ خرید ملک در زمان عقد قرارداد و مابقی بعد از انتقال سند و انجام کارهای ثبتی در دفتر اسناد رسمی به فروشنده پرداخت می شود. توجه داشته باشید، یکی از کارهایی که قبل از خرید ملک در ترکیه باید انجام دهید، استعلام ملک مورد نظر از اداره تاپو در ترکیه است چرا که برخی از املاک و مستغلات در این کشور قابل فروش و واگذاری به اتباع خارجی نمی باشند، همچنین با استعلام گرفتن در صورتی که ملک مشکلی مانند بدهی و عوارض پرداخت نشده داشته باشد، به شما اعلام خواهد شد، برای اینکه برای دریافت اقامت ترکیه دچار مشکل نشوید باید گزارش ارزیابی ملک را حتما ارائه دهید.

دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021