x
قبل از هر اقدام برای مهاجرت، این ویدئوها رو ببین!

تحصیل در رشته ادبیات انگلیسی

مقدمه

رشته ادبیات انگلیسی در خارج

رشته ادبیات انگلیسی یکی از محبوب ترین رشته های علوم انسانی در سراسر جهان است. دانشجویان بسیاری تمایل دارند برای تحصیل در رشته ادبیات انگلیسی از یکی از دانشگاه های معتبر خارجی پذیرش اخذ کنند. تحصیل در دانشگاه های معتبر و تراز اول جهان مزایای بسیار زیادی دارد. دانشجویانی که در این دانشگاه‌ها تحصیل می‌کنند، می‌توانند از امکانات آموزشی بسیار زیادی بهره‌مند شوند. هچنین دانشجویانی که مدرک تحصیلی خود را از یکی از دانشگاه های معتبر جهان اخذ کنند، موقعیت‌های تحصیلی و شغلی بسیار خوبی را پیش رو خواهند داشت. به همین دلیل هر ساله دانشجویان بسیار زیادی برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های معتبر جهان با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. بسیاری از دانشگاه های جهان رشته ادبیات انگلیسی را ارائه می‌دهند. دانشجویانی که قصد دارند در رشته ادبیات انگلیسی از یکی از دانشگاه‌های خارج از کشور پذیرش بگیرند، می‌توانند به یک موسسه مهاجرتی یا اعزام دانشجو مراجعه کنند و از شرایط اخذ پذیرش تحصیلی در رشته ادبیات انگلیسی مطلع شوند. در ادامه به بررسی رشته ادبیات انگلیسی می‌پردازیم.

ادبیات انگلیسی شامل آثار ادبی مانند رمان، داستان، شعر، نثر و نمایشنامه هایی است که به زبان انگلیسی نوشته شده‌اند. ادبیات انگلیسی اغلب به هر اثر ادبی که به زبان انگلیسی نوشته شده است، اشاره دارد. نویسندگان این آثار ادبی لزوما اهل انگلستان نیستند، بلکه می توانند دارای هر ملیتی باشند. برخی از مشهورترین نویسندگان تاریخ در ادبیات انگلیسی عبارتند از: جیمز جویس (ایرلند)، ویلیام شکسپیر (انگلستان)، مارک تواین (ایالات متحده آمریکا)، آرتور کان کان دویل (اسکاتلند)، دیلان توماس (ولز) و ولادیمیر نابوکوف (روسیه). قدمت ادبیات انگلیسی بیش از پنج قرن است. ادبیات انگلیسی نه تنها شامل نویسندگانی از نقاط مختلف جهان و دوره های زمانی مختلف می باشد، بلکه همه ژانرها و سبک های اصلی نوشتن را نیز در بر می‌گیرد.

نثر، شعر، نمایشنامه، مقاله، داستان، آثار ادبی مبتنی بر فلسفه، هنر، تاریخ، دین و فرهنگ و همچنین نوشتارهای علمی و حقوقی تحت عنوان ادبیات گروه بندی می‌شوند. داستان نویسی خلاق از دوران کهن و روزنامه نگاری نیز تحت عنوان ادبیات قرار می‌گیرند. برخی از نوشته های فنی مانند مطالب مربوط به ریاضیات نیز به عنوان بخشی از ادبیات در نظر گرفته می‌شوند.

ادبیات تجلی احساسات و افکار انسان است. ادبیات انگلیسی و به طور کلی ادبیات دارای سه گونه و شکل ادبی می‌باشد: 1. نثر 2. شعر 3. نمایشنامه. هر کدام از گونه ها و فرم‌های ادبی از اهمیت بسیار زیادی برخوردارند. ادبیات معمولا به دو شکل عمده - داستان و غیر داستانی - و سه گونه اصلی – شعر، نثر و نمایشنامه طبقه‌بندی می‌شود. ادبیات ممکن است شامل متونی مبتنی بر اطلاعات واقعی و همچنین تخیلی باشد. ادبیات انگلیسی را می‌توان با توجه به دوره های تاریخی، ژانرها و تأثیرات سیاسی طبقه بندی کرد. دوره های مهم تاریخی در ادبیات انگلیسی شامل ادبیات انگلیسی قدیم (باستانی)، ادبیات انگلیسی میانه، دوره رنسانس، قرن هفدهم (شکسپیر) و ادبیات دوره الیزابت، ادبیات قرن 18 (دوره بازگشت)، ادبیات قرن نوزدهم (ادبیات دوره ویکتوریا) و ادبیات قرن بیستم (دوره مدرنیسم) می باشند. جنبش های مهم فکری که بر مطالعه ادبیات انگلیسی تأثیر گذاشته‌اند عبارتند از: فمینیسم، پسااستعمار، پساساختارگرایی، مدرنیسم، پسا مدرنیسم، نئوکلاسیک، رمانتیسم و ​​مارکسیسم.

جایگاه ادبیات انگلیسی

رشته ادبیات انگلیسی در خارج

ادبیات انگلیسی در سراسر جهان از جایگاه و ارزش بسیار بالایی برخوردار است. به عبارت ساده، ادبیات بیانگر فرهنگ و سنت یک زبان یا یک قوم است. بنابراین ادبیات انگلیسی بیانگر فرهنگ، تاریخ و ادبیات انگلستان می باشد و از این رو مطالعه آثار ادبی انگلستان و تمامی آثاری ادبی که به زبان انگلیسی نوشته شده‌اند می‌توانند جامعه را با بخش بزرگی از فرهنگ و تاریخ و ادبیات دوره های مختلف آشنا کنند. ادبیات ما را به یاد داستان ها، حماسه ها و آثار کلاسیک از دوران قدیم و مدرن می اندازد. ادبیات برای جامعه مهم است زیرا منعکس کننده ارزش های فرهنگی یک کشور و یک جامعه است و ابزاری برای آموزش آن ارزش ها به دیگران می باشد. از طریق ادبیات، مردم می توانند در مورد دوره های خاصی از تاریخ و رویدادهایی که دنیا را تغییر داده اند اطلاعات کسب کنند.

تأثیر ادبیات در جامعه مدرن غیرقابل انکار است. آثار ادبی مانند رمان، نمایشنامه، شعر و داستان به ما این امکان را می دهند تا دنیایی را که در آن زندگی می کنیم بهتر بشناسیم. در واقع ادبیات بازتابی از بشریت و راهی برای درک یکدیگر است. انسان ها می‌توانند از طریق مطالعه آثار ادبی به درک بهتری از احساسات و افکار خود و دیگران دست یابند. آثار ادبی تصویری از الگوهای تفکر و هنجارهای اجتماعی رایج در جامعه است. آنها تصویری از جنبه های مختلف زندگی یک انسان معمولی هستند. آثار ادبی به عنوان غذایی برای ذهن و ترغیب تخیل و خلاقیت است. قرار گرفتن در معرض آثار ادبی خوب، معادل ارائه بهترین امکانات آموزشی است. از طرف دیگر، عدم قرار گرفتن در معرض ادبیات خوب برابر است با محروم کردن خود از فرصت رشد. افراد از طریق خواندن آثار بزرگ ادبی زندگی را بهتر درک می‌کند. آثار ادبی به شخص کمک می‌کنند نگاهی دقیق تر به جنبه‌های مختلف زندگی داشته باشد. از بسیاری جهات، ادبیات به اشکال مختلف می‌تواند دیدگاه فرد را نسبت به زندگی تغییر دهد. از این رو ادبیات انگلیسی و به طور کلی ادبیات دارای ارزش و جایگاه بسیار خاص و ویژه ای در تمام جوامع می‌باشد.

دانشگاه های برتر رشته ادبیات انگلیسی

رشته ادبیات انگلیسی در خارج

هر ساله نشریه QS اسامی برترین دانشگاه های جهان در رشته های تحصیلی مختلف را اعلام می‌کند. QS دانشگاه‌های جهان را بر اساس کیفیت آموزشی و بسیاری از فاکتورهای دیگر رتبه‌بندی می‌کند. بسیاری از دانشجویان جهان بر اساس رتبه بندی QS دانشگاه محل تحصیل خود را انتخاب می‌کنند. QS در سال 2019 اسامی بهترین دانشگاه های جهان در رشته زبان و ادبیات انگلیسی را منتشر کرد. در ادامه به بررسی برترین دانشگاه‌های زبان و ادبیات انگلیسی در جهان می‌پردازیم.

دانشگاه آکسفورد

دانشگاه آکسفورد یکی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان است و در واقع آنقدر قدمت این دانشگاه زیاد است که تاریخ تأسیس آن ناشناخته است. "دانشگاه آکسفورد" در انگلستان و در مرکز شهر قرون وسطایی آکسفورد واقع شده است و شامل 44 دانشکده و همچنین بزرگترین سیستم کتابخانه ای در انگلستان می‌باشد. دانشگاه آکسفورد بیش از 23000 دانشجو دارد که تقریبا نیمی از آن ها دانشجوی دوره کارشناسی هستند. همچنین حدود 40 درصد از دانشجویان دانشگاه آکسفورد را دانشجویان بین اللملی تشکیل می دهند. دانشگاه آکسفورد بیش از 120 مدال آور المپیک، 26 برنده جایزه نوبل و بیش از 30 رهبر جهان (از جمله بیل کلینتون، آونگ سان سو کی و 26 نخست وزیر انگلیس) را پرورش داده است. متفکران و دانشمندان برجسته آکسفورد شامل تیم برنرز لی ، استفان هاوکینگ و ریچارد داوکینز هستند. بر اساس رتبه بندی QS در سال 2019 دانشگاه آکسفورد برترین دانشگاه جهان در رشته زبان و ادبیات انگلیسی می باشد. دانشگاه آکسفورد برنامه های دوره کارشناسی خود را در طیف گسترده ای از رشته ها از قبیل حقوق، فلسفه، زبان و هنرهای زیبا ارائه می دهد. در دانشگاه آکسفورد دوره های کارشناسی معمولا سه ساله هستند. مدت زمان تحصیل در برنامه های تحصیلات تکمیلی در آکسفورد نسبت به بسیاری از دانشگاه های دیگر کوتاه تر است، به طور معمول تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه آکسفورد حدود یک سال به طول می‌انجامد. دانشگاه آکسفورد رشته زبان و ادبیات انگلیسی در مقطع کارشناسی ارائه می‌دهد. همچنین این دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری گرایش های مختلف رشته زبان و ادبیات انگلیسی را نیز ارائه می‌دهد. دوره های ادبیات انگلیسی که در دانشگاه آکسفورد ارائه می‌شوند عبارتند از:

 • کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی
 • دکتری انگلیسی (English DPhil) : تمام وقت (3-4 سال)
 • دکتری انگلیسی (English DPhil) : نیمه وقت (6-8 سال)
 • کارشناسی ارشد انگلیسی (دوره 1550-1700)
 • کارشناسی ارشد انگلیسی (دوره 1700-1830)
 • کارشناسی ارشد انگلیسی (دوره 1830-1914)
 • کارشناسی ارشد انگلیسی (دوره 1900-حال)
 • کارشناسی ارشد انگلیسی (دوره 650-1550)
 • کارشناسی ارشد مطالعات اددبیات انگلیسی و آمریکایی

 آزمون

دارد. (شرکت در آزمون ELATبرای دوره کارشناسی الزامی است. شرکت در آزمون GRE برای دوره کارشناسی ارشد و دکتری الزامی است). مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 7 به بالا یا تافل 100 به بالا

هزینه تحصیل

27285 پوند در سال

تاریخ ددلاین

متغیر

دانشگاه کمبریج

دانشگاه کمبریج یک دانشگاه تحقیقاتی است که در 50 مایلی شمال لندن و در مرکز شهر باستانی کمبریج واقع شده است. بیش از 21000 دانشجو در مقاطع تحصیلی مختلف در دانشگاه کمبریج تحصیل می‌کنند. دانشگاه کمبریج دارای 31 دانشکده مستقل می‌باشد. همچنین این دانشگاه دارای شش دانشکده آکادمیک است که عبارتند از : دانشکده هنر و علوم انسانی، دانشکده علوم زیست شناسی، دانشکده پزشکی بالینی، دانشکده علوم انسانی و علوم اجتماعی، دانشکده علوم فیزیکی و دانشکده فناوری. دانشگاه کمبریج در سال 1209 تأسیس شده است و چهارمین دانشگاه بزرگ جهان و دومین دانشگاه قدیمی در بین کشورهای انگلیسی زبان می‌باشد. دانشگاه کمبریج دارای بیش از 100 کتابخانه است که در کل این کتابخانه ها بیش از 15 میلیون نسخه کتاب دارند. همچنین نه موزه هنری، علمی و فرهنگی مشهور جهان مانند موزه فیتزویلیام در دانشگاه کمبریج واقع شده است که بازدید از آن ها در طول سال برای عموم آزاد است. اغلب نام دانشگاه کمبریج در بین دانشگاه های برتر جهان به چشم می خورد. QS در سال 2019 دانشگاه کمبریج را به عنوان دومین دانشگاه برتر جهان در رشته زبان و ادبیات انگلیسی معرفی کرد. در دانشگاه کمبریج رشته ادبیات انگلیسی با عنوان رشته انگلیسی در مقطع کارشناسی ارائه می شود. همجنین گرایش های مختلف رشته ادبیات انگلیسی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز در این دانشگاه ارائه می شوند. برخی از دوره های زبان و ادبیات انگلیسی که در دانشگاه کمبریج ارائه  می‌شوند عبارتند از:

 • کارشناسی انگلیسی (ادبیات انگلیسی)
 • کارشناسی ارشد ادبیات انگلیسی
 • کارشناسی ارشد مطالعات انگلیسی: ادبیات مدرن و معاصر
 • کارشناسی ارشد مطالعات انگلیسی: قرن 18 و ادبیات رمانتیک
 • کارشناسی ارشد مطالعات انگلیسی: نقد و فرهنگ
 • دکتری انگلیسی (قرن 18 و ادبیات رمانتیک)
 • دکتری انگلیسی (نقد و فرهنگ)
 • دکتری انگلیسی (ادبیات مدرن و معاصر)
 • دکتری انگلیسی (ادبیات قرون وسطایی)
 • دکتری انگلیسی (ادبیات رنسانس)
 • دکتری انگلیسی (ادبیات آمریکایی)

آزمون

دارد. (شرکت در آزمون ELAT برای دوره کارشناسی و شرکت در آزمون GRE برای دوره تحصیلات تکمیلی الزامی می باشد). مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 7.5 به بالا یا تافل 110 به بالا

هزینه تحصیل

21168 پوند در سال

تاریخ ددلاین

15 اکتبر (متغیر)

دانشگاه هاروارد

دانشگاه هاروارد در سال 1636 تأسیس شد. این دانشگاه در منطقه کمبریج، ایالت ماساچوست، واقع در سه مایلی شمال غربی بوستون واقع شده است. دانشگاه هاروارد قدیمی‌ترین مؤسسه آموزش عالی در ایالات متحده آمریکا می باشد. این دانشگاه بزرگترین سیستم کتابخانه های دانشگاهی جهان را دارد و در این کتابخانه ها بیش از 18 میلیون نسخه کتاب موجود می‌باشد. بر اساس رتبه بندی QS در سال 2019 دانشگاه هاروارد سومین دانشگاه برتر جهان در رشته زبان و ادبیات انگلیسی می‌باشد. بیش از 23000 دانشجو در مقاطع تحصیلی مختلف در دانشگاه هارواد تحصیل می‌کنند. اخذ پذیرش از دانشگاه هاروارد بسیار مشکل می باشد و تنها تعداد معدودی از داوطلبان مستعد و نخبه موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه هاروارد می شوند. دانشگاه هاروارد رشته‌های بسیار زیادی را در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه می دهد. دوره های کارشناسی دانشگاه هاروارد معمولا 4 ساله می باشند. دانشکده تحصیلات تکمیلی دانشگاه هاروارد (GSAS) در سال 1872 تشکیل شد و مسئول ارائه اکثر برنامه های مقاطع تحصیلات تکمیلی در رشته های علوم انسانی، علوم اجتماعی و علوم طبیعی است. این دانشگاه مدارک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری (PhD) را در 56 رشته ارائه می دهد. دانشگاه هاروارد در مقطع تحصیلات تکمیلی رشته ادبیات انگلیسی و گرایش های آن را ارائه می‌دهد. برخی از دوره‌های ادبیات انگلیسی که در دانشگاه هاروارد برگزار می‌شوند عبارتند از:

 • کارشناسی ارشد انگلیسی
 • دکتری انگلیسی

آزمون

شرکت در آزمون GRE برای اخذ پذیرش در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری الزامی است. مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 7.5 به بالا یا تافل 100 به بالا

هزینه تحصیل

46340 دلار در سال

تاریخ ددلاین

2 ژانویه (متغیر)

دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (UCB)

دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (UCB) یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی است که در سال 1868 تاسیس شده است. دانشگاه کالیفرنیا برکلی جزو ده دانشگاه تحقیقاتی وابسته به سیستم دانشگاه کالیفرنیا است. دانشگاه بركلی یكی از 14 عضو انجمن دانشگاه های ایالت متحده آمریكا است. برخی از مؤسسات تحقیقاتی مشهور جهان از جمله انستیتوی تحقیقاتی علوم ریاضی و آزمایشگاه علوم فضایی در دانشگاه برکلی واقع شده اند. فارغ التحصیلان، اساتید و محققان دانشگاه برکلی برنده جوایز بسیار مهمی شده‌اند. این افراد شامل 99 نفر برنده جایزه نوبل، 23 برنده جایزه تورینگ و 14 جایزه پولیتزر هستند. طبق رتبه بندی QS در سال 2019 دانشگاه کالیفرنیا، برکلی رتبه چهارم را در بین بهترین دانشگاه های زبان و ادبیات انگلیسی دارد. دانشگاه کالیفرنیا، برکلی دارای شش دانشکده است که در مقطع کارشناسی مدارک دانشگاهی ارائه می‌دهند. این دانشکده ها عبارتند از:

 • دانشکده شیمی
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده طراحی محیط
 • دانشکده ادبیات و علوم
 • دانشکده منابع طبیعی
 • دانشکده بازرگانی هااس

همچنین دانشگاه کالیفرنیا، برکلی 100 برنامه تحصیلات تکمیلی را در رشته های تحصیلی مختلف از قبیل معماری، هنر، مدیریت کسب و کار، علوم کامپیوتر، مهندسی برق و علوم رایانه، آموزش، روزنامه نگاری، حقوق، ریاضیات، رفاه اجتماعی، طراحی شهری و ... ارائه می دهد. دانشگاه کالیفرنیا، برکلی رشته ادبیات انگلیسی را در مقطع کارشناسی و دکتری ارائه می‌دهد.

آزمون

آزمون SAT یا ACT برای مقطع کارشناسی و آزمون GRE برای مقطع تحصیلات تکمیلی. مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 7 به بالا یا تافل 90 به بالا

هزینه تحصیل

47293 دلار در سال

تاریخ ددلاین

30 نوامبر

دانشگاه ییل

دانشگاه ییل یک دانشگاه تحقیقاتی خصوصی و عضو معتبر Ivy League (گروهی از مشهورترین موسسات آموزش عالی آمریکا) است. دانشگاه ییل در سال 1701 تاسیس شد. این دانشگاه در شهر نیوهاون آمریکا واقع شده است. پردیس مرکزی دانشگاه ییل 260 هکتار وسعت دارد و شامل ساختمان هایی از اواسط قرن 18 است. این دانشگاه از 14 دانشکده تشکیل شده است: دانشکده کارشناسی، دانشکده تحصیلات تکمیلی هنر و علوم و 12 دانشکده حرفه ای دیگر. دانشگاه ییل به عنوان یكی از معتبرترین دانشگاه های آمریكا و جهان شناخته می‌شود و اخذ پذیرش از این دانشگاه بسیار مشکل می‌باشد. میزان پذیرش دانشگاه ییل در مقطع کارشناسی حدود 6.27 درصد است. دانشگاه ییل قصد دارد روحیه تحقیق را در دانشجویان خود پرورش دهد. از بین دانشجویان فعلی دانشگاه ییل، نیمی از آنها زن و نزدیک به 40 درصد از شهروندان اقلیت های قومی ایالات متحده هستند. همچنین بیش از 10.5 درصد از دانشجویان این دانشگاه، دانشجویان بین المللی هستند. دانشگاه ییل اولین دانشکده تحصیلات تکمیلی در ایالات متحده بود که مدرک دکتری را اعطا کرد و 85 درصد دانشجویان این دانشگاه تحصیلات خود را تا مقطع دکتری را ادامه می دهند. بر اساس رتبه بندی QS در سال 2019 دانشگاه ییل پنجمین دانشگاه برتر جهان در رشته زبان و ادبیات انگلیسی است. دانشگاه ییل رشته زبان و ادبیات انگلیسی را در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه می‌دهد.

آزمون

آزمون SAT یا ACT برای مقطع کارشناسی و آزمون GRE برای مقطع تحصیلات تکمیلی. مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 7.5 به بالا یا تافل 100 به بالا

هزینه تحصیل

53430 دلار در سال

تاریخ ددلاین

15 آوریل (متغیر)

دانشگاه استنفورد

دانشگاه استنفورد در سال 1885 توسط سناتور کالیفرنیا للند استنفورد و همسرش جین تأسیس شد. دانشگاه استنفورد در 35 مایلی جنوب سان فرانسیسکو و در 20 مایلی شمال سان خوزه واقع شده است. بسیاری از فارغ التحصیلان استنفورد جزو کارآفرینان، دانشمندان و محققان مشهور و موفق در ایالت متحده آمریکا هستند. دانشگاه استنفورد در قلب دره پویای سیلیکون کالیفرنیای شمالی که محل استقرار شرکت های بزرگی همچون یاهو، گوگل، هیولت پاکارد و بسیاری دیگر از شرکت های پیشرفته فناوری می باشد، واقع شده است. گفته می شود اگر فارغ التحصیلان دانشگاه استنفورد کشوری را تشکیل دهند، آن کشور به یکی از ده اقتصاد برتر جهان تبدیل خواهد شد. دانشگاه استنفورد دارای پردیسی به مساحت 8،180 هکتار می باشد که جزو یکی از بزرگترین پردیس های دانشگاهی در ایالات متحده آمریکا محسوب می‌شود. دانشگاه استنفورد دارای 18 موسسه تحقیقاتی بین رشته ای و هفت دانشکده می‌باشد. دانشکده های دانشگاه استنفورد عبارتند از: دانشکده تحصیلات تکمیلی تجارت، دانشکده زمین شناسی، دانشکده انرژی و علوم محیطی، دانشکده تحصیلات تکمیلی آموزش، دانشکده مهندسی، دانشکده علوم و علوم انسانی، دانشکده حقوق و دانشکده پزشکی. دانشگاه استنفورد مرتبا در بین ده دانشگاه برتر جهان قرار می گیرد. بر اساس رتبه بندی QS در سال 2019 دانشگاه استنفورد ششمین دانشگاه برتر جهان در رشته زبان و ادبیات انگلیسی می‌باشد. دانشگاه استنفورد رشته زبان و ادبیات انگلیسی را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهد.

آزمون

آزمون SAT یا ACT برای مقطع کارشناسی و آزمون GRE برای مقطع تحصیلات تکمیلی. مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 7 به بالا یا تافل 100 به بالا

هزینه تحصیل

51354 دلار در سال

تاریخ ددلاین

30 آوریل (متغیر)

دانشگاه پرینستون

پرینستون یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه های ایالات متحده است. دانشگاه پرینستون در سال 1746 تأسیس شد و در سال 1896 به محل استقرار فعلی خود در نیوجرسی منتقل شد. دانشگاه پرینستون به دلیل فضای سبز دیدنی پردیس خود و به خاطر زیبایی و شکوه معماری برخی از بناهای دیدنی دانشگاه، مانند کتابخانه لوئیس مشهور است. پردیس اصلی پرینستون در 500 هکتار گسترش یافته و حدود 180 ساختمان از جمله 10 کتابخانه دارد. تعداد دانشجویان این دانشگاه نسبتا کم می باشد و در کل کمتر از 10000 دانشجو در این دانشگاه تحصیل می‌کنند. دانشجویان بین المللی 12 درصد از جمعیت دانشجویی دانشگاه پرینستون را تشکیل می دهند. پرینستون یکی از مهمترین دانشگاه های تحقیقاتی جهان است و دو رئیس جمهور آمریکا، جیمز مدیسون و وودرو ویلسون نیز در این دانشگاه تحصیل کرده‌اند. امروزه دانشگاه پرینستون برنامه های کارشناسی و تحصیلات تکمیلی را در رشته های علوم انسانی، علوم اجتماعی، علوم طبیعی و مهندسی ارائه می دهد. بر اساس رتبه بندی QS در سال 2019 دانشگاه پرینستون جزو ده دانشگاه برتر جهان در رشته زبان و ادبیات انگلیسی می‌باشد. دانشگاه پرینستون رشته زبان و ادبیات انگلیسی را در مقاطع کارشناسی و دکتری ارائه می‌دهد.

آزمون

آزمون SAT یا ACT برای مقطع کارشناسی و آزمون GRE برای مقطع تحصیلات تکمیلی. مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 7 بهب الا یا تافل 100 به بالا

هزینه تحصیل

53757 دلار در سال

تاریخ ددلاین

متغیر

دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA)

دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA) یکی از برترین دانشگاه های ایالت متحده آمریکا و جهان می‌باشد. دانشگاه کالیفرنیا ، لس آنجلس یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی در لس آنجلس است. این دانشگاه در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی حدود 337 برنامه آموزشی را در طیف گسترده‌ای از رشته ها ارائه می‌دهد. هدف اصلی UCLA به عنوان یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی ایجاد، انتشار، حفظ و استفاده از دانش در راستای پیشرفت جامعه جهانی است. بر اساس رتبه بندی QS در سال 2019 دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA) جزو ده دانشگاه برتر در رشته زبان و ادبیات انگلیسی می باشد. دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA) دارای کیفیت آموزشی و تراز علمی بسیار بالایی است. دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA) بیش از 125 رشته تحصیلی را در مقطع کارشناسی ارائه می‌دهد. برخی از این رشته ها عبارتند از: مطالعات خاورمیانه، علوم شناختی، زبان ایتالیایی، مهندسی مواد، مهندسی هوا فضا، مطالعات معماری و بسیاری از رشته های دیگر. اخذ پذیرش از دانشگاه UCLA بسیار مشکل می‌باشد و تنها دانشجویان مستعد می‌توانند موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از این دانشگاه شوند. دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس رشته زبان و ادبیات انگلیسی را در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه می‌دهد.

آزمون

آزمون SAT یا ACT برای مقطع کارشناسی و آزمون GRE برای مقطع تحصیلات تکمیلی. مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 7 به بالا یا تافل 87 به بالا

هزینه تحصیل

42218 دلار در سال

تاریخ ددلاین

30 نوامبر (متغیر)

دانشگاه کلمبیا

دانشگاه کلمبیا  در سال 1754 تأسیس شده است. دانشگاه کلمبیا یک دانشگاه تحقیقاتی خصوصی Ivy League در شهر نیویورک می‌باشد. این دانشگاه دارای 20 دانشکده از جمله دانشکده های کارشناسی مانند دانشکده مهندسی و علوم کاربردی بنیاد فو و دانشکده مطالعات عمومی است. همچنین دانشگاه کلمبیا دارای دانشکده تحصیلات تکمیلی از جمله دانشکده حقوق کلمبیا، دانشکده روزنامه نگاری کلمبیا و دانشکده بازرگانی کلمبیا می باشد. دانشگاه کلمبیا همچنین دارای مجهزترین پایگاه های تحقیقاتی در جهان است. دانشگاه کلمبیا یکی از مهمترین مراکز تحقیقاتی جهان و در عین حال یک محیط آموزشی مستقل و متمایز برای دانشجویان مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی در بسیاری از زمینه های علمی و تخصصی است. هر ساله دانشجویان بسیار زیادی برای اخذ پذیرش از دانشگاه کلمبیا با یکدیگر رقابت می‌کنند و تنها تعداد معدودی از دانشجویان مستعد موفق به اخذ پذیرش از این دانشگاه می‌شوند زیرا میزان پذیرش دانشگاه کلمبیا تنها 7٪ است. برای بیش از 250 سال، دانشگاه کلمبیا در زمینه آموزش عالی جزو دانشگاه های پیشرو در سراسر جهان بوده است. بر اساس رتبه بندی QS در سال 2019 دانشگاه کلمبیا نهمین دانشگاه برتر جهان در رشته زبان و ادبیات انگلیسی می باشد. در دانشگاه کلمبیا رشته ادبیات انگلیسی تطبیقی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌شود.

آزمون

آزمون SAT یا ACT برای دوره کارشناسی و آزمون GRE برای دوره های تحصیلات تکمیلی. مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 7 به بالا یا تافل 100 به بالا

هزینه تحصیل

53425 دلار در سال

تاریخ ددلاین

31 ژانویه (متغیر)

دانشگاه شیکاگو

دانشگاه شیکاگو یک دانشگاه تحقیقاتی خصوصی است که در مرکز شهر شیکاگو، سومین شهر پرجمعیت ایالات متحده آمریکا مستقر است. دانشگاه شیکاگو در سال 1856 تأسیس شد و از همان زمان جزو برترین دانشگاه های ایالت متحده امریکا و جهان است. دانشگاه شیکاگو بیش از 16000 دانشجو دارد که حدود یک چهارم از آن ها دانشجویان بین المللی می باشند. بر اساس رتبه بندی QS در سال 2019 دانشگاه شیکاگو و دانشگاه کلمبیا هر دو موفق به کسب رتبه نهم در بین برترین دانشگاه‌های جهان در رشته زبان و ادبیات انگلیسی شدند. این دانشگاه در 51 رشته تحصیلی مدرک کارشناسی اعطا می‌کند. اخذ پذیرش از دانشگاه شیکاگو نسبتا مشکل است زیرا تراز علمی دانشگاه شیکاگو بسیار بالاست و هر سال تنها تعداد معدودی از داوطلبان موفق به اخذ پذیرش از این دانشگاه می‌شوند. شیکاگو یکی از دانشگاه های برتر جهان در زمینه تحقیقات است. دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه شیکاگو می توانند به برخی از بهترین امکانات آزمایشگاهی و تحقیقاتی جهان مانند سه آزمایشگاه، چند کتابخانه ملی و آزمایشگاه زیست شناسی دریایی دسترسی پیدا کنند. دانشگاه شیکاگو رشته های بسیار متنوعی را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می دهد. این دانشگاه رشته زبان و ادبیات انگلیسی را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌دهد.

آزمون

آزمون SAT یا ACT برای دوره کارشناسی و آزمون GRE برای دوره های تحصیلات تکمیلی. مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 7 به بال یا تافل 104 به بال

هزینه تحصیل

58968 دلار در سال

تاریخ ددلاین

متغیر

رشته های مرتبط با ادبیات انگلیسی

رشته ادبیات انگلیسی در خارج

رشته ادبیات انگلیسی با رشته های بسیار زیادی ارتباط مستقیم دارد. رشته های مرتبط با رشته ادبیات انگلیسی دارای نقاط مشترک بسیار زیادی با یکدیگر هستند. برخی از رشته های مرتبط با رشته ادبیات انگلیسی عبارتند از: زبان شناسی، فلسفه، تاریخ، جامعه شناسی، آموزش زبان انگلیسی، مترجمی زبان انگلیسی، مطالعات آمریکا (American Studies)، ارتباطات، علوم انسانی (Humanities)، علوم اجتماعی و بسیاری از رشته های دیگر. در ادامه برخی از رشته های مرتبط با ادبیات انگلیسی را معرفی می‌کنیم.

زبان شناسی

زبانشناسی مربوط به مطالعه ماهیت زبان و نحوه برقراری ارتباط از طریق زبان است. زبانشناسی به مطالعه زبان های خاص و جستجوی خصوصیات عمومی مشترک در بین همه زبان ها یا گروه بزرگی از زبان ها می‌پردازد. زبانشناسی مطالعه منظم ساختار و سیر تکاملی زبان بشر است. زبان شناسان (کارشناسان زبانشناسی) بر روی زبان های خاص کار می‌کنند، اما هدف اصلی آنها درک ماهیت زبان است. به طور خلاصه زبان شناسی، مطالعه جنبه های مختلف زبان است. زبانشناسی به مطالعه چگونگی تغییر زبان ها در طول زمان نیز می پردازد. هدف اصلی زبانشناسی، مانند سایر رشته های علمی، افزایش دانش و درک ما از جهان هستی است. زبانشناسی در تشریح ساختارهای حاکم بر زبان ها و تعیین میزان جهانی بودن این ساختارها یا خاص بودن زبان نقش دارد. رشته زبانشناسی ارتباط نزدیکی با رشته های علوم انسانی، علوم اجتماعی و علوم طبیعی مانند انسان شناسی، فلسفه، روانشناسی، جامعه شناسی، زیست شناسی، علوم رایانه، علوم بهداشتی، آموزش و ادبیات دارد.

برخی از زمینه های مطالعاتی رشته زبان شناسی عبارتند از:

 • آواشناسی (مطالعه سیستم های صوتی زبان)
 • واج شناسی (الگوی اصوات)
 • مورفولوژی (ساختار کلمات)
 • نحو (مطالعه چگونگی ساخت و ترکیب کلمات، عبارات و جملات در زبان های خاص)
 • معناشناسی (معنی آواها، کلمات، عبارات و جملات)
 • زبان در متن (زبان در متون مختلف)

مطالعات آمریکا (American Studies)

رشته مطالعات آمریکایی فرهنگ ایالات متحده و همچنین تأثیرات فراملی این فرهنگ را مورد بررسی قرار می‌دهد. رشته مطالعات آمریکا به دنبال درک ریشه های تاریخی فرهنگ ها ی موجود در آمریکا می‌باشد. همچنین این رشته چگونگی شکل گیری ارزش‌ها و عقاید، واقعیت های اجتماعی و سیاسی در داخل و خارج از مرزهای ایالات متحده را مورد مطالعه قرار می‌دهد. رشته مطالعات آمریکا رویکردی میان رشته ای دارد، به این معنی که دانشجویان این رشته با مطالعه و بررسی رشته های متعددی از جمله تاریخ، جامعه شناسی، مردم شناسی، نقد ادبی، فرهنگ عامه، رسانه و ... به درک درستی از رشته مطالعات آمریکا دست می یابند. نمونه‌هایی از مباحث مورد مطالعه در رشته ادبیات آمریکا عبارتند از:

 • تاریخ امریکا
 • ادبیات آمریکا
 • فرهنگ سیاسی آمریکا
 • عکاسی و فرهنگ بصری در آمریکا
 • تاریخ آفریقایی-آمریکایی

درآمد ماهیانه رشته ادبیات انگلیسی

رشته ادبیات انگلیسی در خارج

موقعیت‌های شغلی بسیار متنوعی برای دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته ادبیات انگلیسی وجود دارد. فارغ التحصیلان رشته ادبیات انگلیسی می توانند به عنوان یک نویسنده، منتقد، ویراستار، مدیر محتوا، مدیر رسانه های اجتماعی، متخصص روابط عمومی(مدیر ارتباطات)، استاد دانشگاه و ناشر مشغول به کار شوند. میانگین درآمد هر کدام از این شغل ها متفاوت است اما به طور کلی افرادی که از رشته ادبیات انگلیسی فارغ التحصیل می شوند، موقعیتهای شغلی بسیار متنوعی، با حقوقی مناسب خواهند داشت. در ایالت متحده آمریکا میانگین درآمد شغل های مرتبط با رشته ادبیات انگلیسی 5000 دلار در ماه (60000 دلار در سال) می باشد. افرادی که دارای مدارک تحصیلی بالاتری هستند، از درآمد بیشتری برخوردار می باشند. در ادامه بر اساس آمارهای به دست آمده، میزان درآمد شغل های مرتبط با رشته ادبیات انگلیسی را بررسی می‌کنیم.

یکی از پردرآمدترین شغل های مرتبط با رشته ادبیات انگلیسی، مدیر ارتباطات است. میانگین درآمد مدیر ارتباطات حدود 10600 دلار در ماه (128000 دلار در سال) می باشد. سایر مشاغل پردرآمدی که فارغ التحصیلان رشته ادبیات انگلیسی در آن ها استخدام می‌شوند شامل مدیر ویراستاری با میانگین درآمد 7600 دلار در ماه (92000 دلار در سال)، سردبیر اجرایی 7583 دلار در ماه (91000 دلار در سال)، سردبیر 6241 دلار در ماه (74900 دلار در سال) و نویسندگان ارشد 5950 دلار در ماه (71400 دلار در سال) می شوند.

بطور کلی رشته های علوم انسانی - و به طور خاص رشته های زبان انگلیسی - در مشاغل مربوط به محتوای دیجیتال راه یافته اند. فارغ التحصیلان رشته ادبیات انگلیسی می توانند در حوزه محتوای دیجیتال نیز مشغول به کار شوند. این مشاغل عبارتند از: استراتژیست های محتوا با درآمد 7541 دلار در ماه (90،500 دلار در سال)، مدیران بازاریابی محتوا با درآمد 6841 دلار در ماه (82100 دلار در سال)، مدیران محتوا با درآمد 6016 دلار در ماه (72200 دلار در سال). همچنین برخی از دانشجویان رشته ادبیات انگلیسی پس از فارغ التحصیلی به عنوان ناشر فعالیت می کنند. میانگین درآمد یک ناشر حدود 5089 دلار در ماه (61071 دلار در سال) می باشد. برخی دیگر از فارغ التحصیلان رشته ادبیات انگلیسی به دنبال شغل نویسندگی می روند. معمولا نویسندگان درآمد ثابتی ندارند و درآمد یک نویسنده به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد اما میانگین درآمد یک نویسنده حدود 4046 دلار در ماه (48557 دلار در سال) تخمین زده می شود. افرادی که مدرک دکتری خود را در رشته ادبیات انگلیسی کسب کرده اند میتوانند به عنوان استاد در دانشگاه ها مشغول به تدریس شوند. اساتید دانشگاه در رشته زبان و ادبیات انگلیسی حدود 7600  دلار در ماه (91200 دلار در سال) درآمد دارند. همانطور که مشاهده شد تقریبا تمام شغل های مرتبط با رشته ادبیات انگلیسی از درآمد بسیار خوبی برخوردار هستند و دانشجویان این رشته می‌توانند پس از فارغ التحصیلی و شاغل شدن در یکی از حوزه های مرتبط با رشته خود درآمد نسبتا خوبی کسب کنند.

مقاطع تحصیلی ادبیات انگلیسی

کارشناسی ادبیات انگلیسی

رشته ادبیات انگلیسی در خارج

دوره کارشناسی ادبیات انگلیسی یک دوره چهارساله می‌باشد. البته در برخی از دانشگاه ها مانند دانشگاه‌های آکسفورد و کمبریج دوره کارشناسی ادبیات انگلیسی سه ساله است. رشته ادبیات انگلیسی به مطالعه متون ادبی از سراسر جهان که به زبان انگلیسی نوشته شده اند، اشاره دارد. در دوره لیسانس ادبیات انگلیسی دانشجویان تاریخ ادبیات انگلیسی را مطالعه می‌کنند. در این دوره دانشجویان باید آثار ادبی نویسندگان و شاعران بزرگ انگلیسی زبان را به خوبی مطالعه و بررسی کنند. در رشته ادبیات انگلیسی دانشجویان آثار ادبی برجسته‌ای از قبیل حماسه های هومر، نمایشنامه های ویلیام شکسپیر، رمان های جین آستین و شارلوت برونته را مطالعه می کنند. دانشجویان موظفند علاوه بر مطالعه آثار ادبی، این آثار را نقد و بررسی کنند. دانشجویان در دوره کارشناسی ادبیات انگلیسی یاد می‌گیرند ادبیات چیزی بیش از یک اثر تاریخی یا فرهنگی است و ادبیات در شکل گیری جوامع و فرهنگ های مختلف نقش بسیار مهمی داشته است.

دوره کارشناسی ادبیات انگلیسی به گونه ای طراحی شده است که دانشجویان را ملزم خواندن کتاب، تجزیه و تحلیل نظریه ها و نقد آثار ادبی می‌کند. همچنین در دوره کارشناسی ادبیات انگلیسی دانشجویان مهارت‌های نوشتاری خود را نیز تقویت می‌کنند. در این دوره دانشجویان با اصول نگارشی متون مختلف آشنا می شوند و یاد می گیرند چگونه متنی تاثیر گذار بنویسند. در مقطع کارشناسی رشته ادبیات انگلیسی دانشجویان با دوره‌ها و مکتب‌های ادبی مختلف نیز آشنا می‌شوند. برخی از دروس دوره کارشناسی ادبیات انگلیسی عبارتند از: تاريخ ادبيات انگليسي، شعر انگلیسی، نثر انگلیسی، آواشناسی، نقد ادبی.

کارشناسی ارشد ادبیات انگلیسی

رشته ادبیات انگلیسی در خارج

دوره کارشناسی ارشد ادبیات انگلیسی معمولا یک دوره دو ساله می‌باشد. تنها دانشجویانی که دارای مدرک کارشناسی ادبیات انگلیسی هستند می‌توانند در دوره کارشناسی ارشد ادبیات انگلیسی شرکت کنند. دوره های کارشناسی ارشد ادبیات انگلیسی معمولا بر روی یک دوره یا مکتب ادبی خاص تمرکز دارند. دانشجویان در دوره کارشناسی ارشد با روش های تحقیق و پژوهش و اصول مقاله نویسی در رشته ادبیات انگلیسی آشنا می شوند. در این دوره اساتید ادبیات انگلیسی به دانشجویان دوره کارشناسی ارشد در توسعه مهارت‌های تحقیقاتی خود، بهبود مهارت نوشتاری و پیشرفت مهارت های تحلیلی کمک می کنند. هدف دوره کارشناسی ادبیات انگلیسی گسترش مهارت های تحلیل و نقد دانشجویان می باشد. دوره کارشناسی ارشد درک دانشجویان را درباره آثار ادبی مهم در ادبیات انگلیسی توسعه می‌دهد. برنامه های آموزشی ارائه شده در مقطع فوق لیسانس ادبیات انگلیسی به منظور آموزش مهارت های تحقیق به دانشجویان طراحی شده است. دانشجویان کارشناسی ارشد ادبیات انگلیسی باید بخشی از زمان خود را به خواندن و تحلیل آثار ادبی اختصاص دهند.

 بیشتر دوره های کارشناسی ارشد ادبیات انگلیسی شامل مطالعه شعر، نمایشنامه، داستان و رمان هایی است که به زبان انگلیسی سروده شده است. دوره کارشناسی ارشد درک دقیق و پیچیده ای از رشته ادبیات انگلیسی را در اختیار دانشجویان قرار خواهد داد. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد ادبیات انگلیسی باید در پایان دوره تحصیلی خود یک پایان نامه ارائه دهند.

دکتری ادبیات انگلیسی

رشته ادبیات انگلیسی در خارج

تحصیل در دوره دکتری ادبیات انگلیسی بین 3 تا 6 سال به طول می انجامد. تنها دانشجویانی که دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته ادبیات انگلیسی هستند می توانند در دوره دکتری این رشته شرکت کنند. البته در برخی از دانشگاه ها داشتن مدرک کارشناسی ارشد برای اخذ پذیرش در مقطع دکتری الزامی نیست زیرا این دانشگاه ها دوره دکتری پیوسته ادبیات انگلیسی را ارائه می‌دهند و دانشجویان می توانند در حین تحصیل در دوره دکتری مدرک کارشناسی ارشد خود را نیز اخذ کنند. اکثر دوره های دکتری در رشته ادبیات انگلیسی بر روی یک زمینه خاص مانند ادبیات قرون وسطی یا ادبیات معاصر تمرکز دارند. در دوره دکتری دانشجویان به صورت عمیق تر آثار ادبی مربوط به ادبیات انگلیسی، ادبیات آمریکایی و ادبیات جهان را مطالعه می‌کنند. در این دوره دانشجویان به بررسی آثار ادبی در دوره های مختلف می‌پردازند. همچنین دانشجویان دکتری ادبیات انگلیسی در کارگاه های تخصصی مقاله نویسی شرکت می کنند و مهارت‌های نوشتاری خود را تقویت می کنند. معمولا افرادی که قصد دارند در آینده استاد ادبیات انگلیسی شوند، تحصیلات خود در این رشته را تا مقطع دکتری ادامه می دهند.

 دانشجویان دکتری بیشتر وقت خود را صرف تحقیق و پژوهش می کنند. دانشجویان دوره دکتری ادبیات انگلیسی باید یک موضوع برای پایان نامه خود انتخاب کنند و درباره آن موضوع مطالعه و تحقیق کنند تا بتوانند پایان نامه ای جامع و کامل را ارائه دهند. دانشجویان باید در سال آخر دوره دکتری پایان نامه خود را ارائه دهند و از آن دفاع کنند. دانشجویانی که در دوره دکتری ادبیات انگلیسی تحصیل می کنند، دانش عمیقی را در زمینه آثار ادبی، نویسندگان و شاعران بزرگ و تاریخ ادبیات انگلیسی کسب می‌کنند. این دوره به طور خاص برای دانشجویانی طراحی شده است که علاقه خاصی به ادبیات دارند و می خواهند دانش خود را در رشته ادبیات انگلیسی افزایش دهند. اکثر دانشگاه های معتبر جهان دوره دکتری ادبیات انگلیسی را به صورت پاره وقت یا تمام وقت ارائه می‌دهند.

گرایش ها و زیر مجموعه های ادبیات انگلیسی

رشته ادبیات انگلیسی در خارج

رشته ادبیات انگلیسی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری دارای گرایش و زیرمجموعه بسیار متنوعی می‌باشد. معمولا رشته ادبیات انگلیسی در مقاطع تحصیلات تکمیلی بر روی یک دوره خاص از ادبیات انگلیسی مانند دوره رمانتیک یا رنسانس تمرکز دارد. دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و دکتری می‌توانند در یکی از گرایش ها یا زیرمجموعه‌های رشته ادبیات انگلیسی ادامه تحصیل دهند. برخی از گرایش ها و زیر مجموعه‌های رشته ادبیات انگلیسی در مقاطع تحصیلات تکمیلی عبارتند از:

 • ادبیات انگلیسی قدیم (Old English literature)
 • ادبیات انگلیسی میانه (Middle English literature)
 • ادبیات انگلیسی-دوره رنسانس (English Renaissance literature)
 • ادبیات انگلیسی-دوره بازگشت (Restoration Age)
 • ادبیات انگلیسی- قرن 18
 • ادبیات انگلیسی-دوره رمانتیک
 • ادبیات انگلیسی-دوره ویکتوریا
 • ادبیات قرن 20
 • ادبیات معاصر
 • ادبیات آمریکایی

هر کدام از این گرایش ها و زیر مجموعه‌ها به بررسی آثار و مکاتب ادبی در یک دوره تاریخی خاص می‌پردازند. برای مثال گرایش ادبیات انگلیسی قدیم یا ادبیات آنگلوساکسون شامل ادبیاتی است که در یک دوره 600 ساله از اواسط قرن 5 تا سال 1066 به زبان آنگلوساکسون (انگلیسی قدیمی) نوشته شده است. آثار ادبی این دوره عبارتند از: شعرهای حماسی، تاریخ زندگی انبیاء، ترجمه های کتاب مقدس، متون تاریخی و موارد دیگر. در کل، حدود 400 نسخه خطی از این دوره باقی مانده است. گرایش ادبیات انگلیسی میانه مربوط به ادبیات دوره قرون وسطایی در انگلستان است. "انگلیسی میانه"دوره ای 300 ساله از سال 1150 قبل از میلاد مسیح تا سال 1450 قبل از میلاد مسیح می باشد. در این دوره ادبیات و فرهنگ انگلستان تحت تأثیر زبان و ادبیات فرانسوی قرار می گیرد و زبان انگلیسی دچار تغییرات چشمگیری می‌شود. گرایش ادبیات انگلیسی-دوره رنسانس نیز به بررسی تاریخ وآثار ادبی در این دوره می‌پردازد. دوره رنسانس از سال 1550 تا سال 1600 به طول انجامید. دوره رنسانس یکی از مهم ترین دورهای ادبی در تاریخ ادبیات انگلستان می باشد. در اواخر دهه 1570 شعر و نثر انگلیسی به اوج شکوفایی خود رسید. هر کدام از دوره های ادبیات انگلیسی از اهمیت و ارزش بسیار بالایی برخوردار می باشند. دانشجویان دوره تحصیلات تکمیلی ادبیات انگلیسی می توانند با توجه به علاقه خود در یکی از این گرایش ها تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ادامه دهند.

زبان تحصیل در کشورهای مختلف

رشته ادبیات انگلیسی در خارج

برای دانشجویان بین المللی زبان تحصیل یکی از عوامل مهم در انتخاب مقصد تحصیلی می‌باشد. اکثر دانشجویان بین المللی به جز زبان انگلیسی به زبان خارجی دیگری تسلط ندارند و به همین دلیل سعی دارند از دانشگاه‌های کشورهای انگلیسی زبان مانند انگلستان و آمریکا پذیرش بگیرند. به این ترتیب دانشجویان فرصت تحصیل در دانشگاه های برتر اروپایی و آسیایی ار از دست می دهند. اخذ پذیرش از دانشگاه های کشورهای آمریکا و انگلستان بسیار مشکل می‌باشد و شهریه این دانشگاه ها نیز بسیار بالاست اما شرایط اخذ پذیرش در بسیاری از دانشگاه های اروپایی و آسیایی آسان تر و شهریه این دانشگاه ها بسیار مناسب تر می باشد. دانشجویان نباید صرفا به این دلیل که به یک زبان خارجی تسلط ندارند، از دانشگاه های کشورهای غیر انگلیسی زبان چشم پوشی کنند. معمولا در اکثر دانشگاه های جهان زبان تحصیل در مقطع کارشناسی مطابق زبان رسمی کشور موردنظر می‌باشد. برای مثال در دانشگاه های ایتالیا زبان تحصیل در مقطع کارشناسی زبان ایتالیایی می باشد و دانشجویانی که قصد دارند در مقطع کارشناسی در یکی از دانشگاه های ایتالیا تجصیل کنند باید به زبان ایتالیایی تسلط داشته باشند. معمولا دانشگاه ها برای دانشجویان بین المللی خود در مقطع کارشناسی، دوره های آموزش زبان برگزار می کنند. دانشجویان می توانند در این دوره های آموزش زبان شرکت کنند تا به زبان تحصیل در دانشگاه موردنظر تسلط پیدا کنند. البته اکثر دانشگاه ها برنامه های آموزشی رشته ادبیات انگلیسی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. همچنین در اکثر دانشگاه های معتبر جهان زبان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، زبان انگلیسی می باشد. برای مثال دانشگاه های ایتالیا برنامه های آموزشی خود را در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به زبان انگلیسی ارائه می‌کنند.

امکان بورسیه شدن

رشته ادبیات انگلیسی در خارج

هر ساله دانشجویان بسیار زیادی از سراسر جهان برای اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های ‌معتبر خارجی با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. هزینه تحصیل و زندگی در اکثر کشورهای خارجی بسیار بالا است و بسیاری از دانشجویان توان پرداخت این هزینه ها را ندارند و به دنبال اخذ بورسیه تحصیلی هستند. معمولا داوطلبانی که دارای سابقه تحصیلی درخشانی هستند، می توانند از دانشگاه های خارجی بورسیه تحصیلی اخذ کنند. بورسیه تحصیلی انواع مختلفی دارد. برخی از بورسیه های تحصیلی تنها بخشی از هزینه های تحصیلی دانشجو را پوشش می دهند و برخی از بورسیه های تحصیلی تمام هزینه های تحصیل و زندگی دانشجو از قبیل هزینه کتاب، خورد و خوراک، بلیط رفت و برگشت و ... را تحت پوشش خود قرار می دهند. بسیاری از دانشگاه های جهان برای رشته ادبیات انگلیسی در مقاطع تحصیلی مختلف بورسیه تحصیلی در نظر گرفته اند. داوطلبانی که قصد دارند از یک دانشگاه خارجی در رشته ادبیات انگلیسی در مقطع کارشناسی بورسیه تحصیلی بگیرند، باید ریزنمرات و معدل بالایی در مقاطع دیپلم و پیش دانشگاهی داشته باشند. بهتر است بدانید که اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی بسیار مشکل می‌باشد.

دانشجویانی که قصد دارند برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری از یک دانشگاه خارجی بورسیه تحصیلی بگیرند باید دارای سابقه تحصیلی بسیار خوبی در مقطع دانشگاهی داشته باشند. داشتن ریزنمرات و معدل بالا بسیار مهم می‌باشد. دانشجویانی که مقاله علمی یا ISI دارند نیز از شانس بیشتری برای اخذ بورسیه تحصیلی برخوردار هستند. همچنین امکان اخذ بورسیه تحصیلی برای دانشجویانی که در آزمون GRE شرکت کرده و نمره خوبی را در این آزمون کسب کرده باشند، بسیار بیشتر می باشد. داشتن مدرک زبان انگلیسی مانند مدرک آیلتس و تافل نیز شانس اخذ بورسیه تحصیلی را در تمام مقاطع تحصیلی چند برابر می‌کند. داوطلبانی که توانسته اند در آزمون آیلتس یا تافل نمره بالایی کسب کنند، شانس بیشتری برای اخذ بورسیه تحصیلی خواهند داشت. امکان اخذ بورسیه تحصیلی در مقاطع تحصیلات تکمیلی بیشتر است. دانشگاه لافبورو انگلستان یکی از دانشگاه هایی می باشد که به دانشجویان رشته ادبیات انگلیسی در مقطع دکتری بورسیه تحصیلی اعطا می کند. این بورسیه تحصیلی تمام هزینه های تحصیل و زندگی دانشجو را پوشش می‌دهد.

واحد های درسی مشترک

رشته ادبیات انگلیسی در خارج

رشته ادبیات انگلیسی با بسیاری از رشته های علوم انسانی از قبیل رشته های آموزش زبان، زبان شناسی، جامعه شناسی، تاریخ، مطالعات آمریکا و بسیاری از رشته های دیگر ارتباط دارد. رشته های مرتبط معمولا واحد های درسی مشترکی با یکدیگر دارند. دانشجویان موظفند علاوه بر مطالعه دروس تخصصی رشته خود، این دروس مشترک را نیز مطالعه کنند. داشتن واحد های درسی مشترک در بین رشته های مختلف، نشان دهنده ارتباط نزدیک این رشته ها با یکدیگر می باشد. رشته ادبیات انگلیسی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری گرایش های بسیار متنوعی دارد. گرایش های مختلف رشته ادبیات انگلیسی نیز دارای واحدهای درسی مشترکی با یکدیگر هستند. برخی از واحد های درسی مشترک رشته ادبیات انگلیسی با سایر رشته ها عبارتند از:

خواندن و درک مفاهیم، دستور نگارش، فنون یادگیری زبان، نگارش پیشرفته، آواشناسی، کلیات زبانشناسی، درآمدی بر ادبیات انگلیسی، اصول و روش ترجمه، نمونه های نثر ساده انگلیسی، ترجمه متون ساده، خواندن متون مطبوعاتی، نمونه های شعر ساده انگلیسی، اصول و روش تحقیق، نمایشنامه، داستان کوتاه، سیری در تاریخ ادبیات انگلیسی، اساطیر یونان و رم، فنون و صناعات ادبی، ترجمه ادبی، متون برگزیده نثر ادبی، روش تدریس زبان خارجی، مقاله نویسی، رمان، شعر انگلیسی، نقد ادبی، مکتب های ادبی، آزمون سازی زبان، ادبیات انگلستان از قرن 17 تا عصر مدرن، ادبیات جهان، ادبیات آمریکا.

آزمون های رشته ادبیات انگلیسی

رشته ادبیات انگلیسی در خارج

بسیاری از دانشگاه های خارجی برای پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلی مختلف آزمون وروردی برگزار می‌کنند. بعضی از دانشگاه‌ها آزمون ورودی مختص به خود را دارند و برخی دیگر از دانشگاه ها مانند دانشگاه‌های آمریکا از یک سیستم آموزشی یکپارچه پیروی میکنند. داوطلبانی که قصد دارند برای تحصیل در دوره کارشناسی ادبیات انگلیسی از یکی از دانشگاه های آمریکا پذیرش بگیرند باید در یکی از آزمون های ورودی کالج SAT یا ACT شرکت کنند. همچنین برخی از دانشگاه های انگستان مانند دانشگاه های آکسفورد و کمبریج برای پذیرش دانشجو در دوره کارشناسی ادبیات انگلیسی از آزمون ورودی ELAT استفاده می کنند. همچنین دانشجویانی که قصد دارند برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری از دانشگاه های معتبر جهان پذیرش بگیرند باید در آزمون GRE شرکت کنند و دراین آزمون نمره قابل قبولی را کسب نمایند. در ادامه به بررسی هر یک از این آزمون ها می‌پردازیم.

آزمون ELAT

آزمون پذیرش ادبیات انگلیسی (ELAT) یک آزمون ورودی برای داوطلبان دوره های کارشناسی ادبیات انگلیسی در دانشگاه آکسفورد و دانشگاه کمبریج است. داوطلبان باید قبل از جلسه مصاحبه در این آزمون شرکت کنند و نمره خوبی را در این آزمون کسب نمایند. در این آزمون توانایی خواندن و درک متون ادبی داوطلبان بررسی می شود. همچنین در آزمون ELAT چند متن یا شعر با موضوعات مختلف وجود دارد و از داوطلبان خواسته می شود که به دلخواه خود دو متن را انتخاب نمایند و با مقایسه ویژگی های این دو متن، مقاله ای کوتاه بنویسند و در این مقاله از عناصر ادبی مانند تشبیه، کنایه، ایهام و ... استفاده کنند. آزمون ELAT حدود 90 دقیقه به طول می‌انجامد.

آزمون SAT

آزمون SAT یکی از آزمون های ورودی دانشگاه های آمریکا در مقطع کارشناسی می‌باشد. هر ساله داوطلبان بسیار زیادی برای ورود به کالج ها و دانشگاه های آمریکا در این آزمون شرکت می‌کنند. آزمون SAT برای ارزیابی مهارتهای نوشتاری، کلامی و ریاضی داوطلبان طراحی شده است. SAT از سه بخش اصلی تشکیل شده است: ریاضی، خواندن و نوشتن. یک بخش مقاله نویسی نیز وجود دارد که جواب دادن به این بخش کاملا اختیاری می‌باشد. بخش ریاضی شامل مباحثی از قبیل جبر، احتمال، هندسه و ... می باشد. بخش خواندن نیز شامل مباحث درک مطلب می‌باشد. بخش نوشتن نیز مربوط به سوالات گرامری است. زمان کل در نظر گرفته شده برای آزمون SAT، 3 ساعت و 50 دقیقه است.

آزمون ACT

ACT یکی دیگر از آزمون های استاندارد برای ورود به دانشگاه های آمریکا در مقطع کارشناسی می‌باشد. آزمون ACT در ابتدا برای رقابت با آزمون SAT طراحی شده بود. اما اکنون هر دو آزمون SAT و ACT از اعتبار یکسانی برخوردار هستند و هیچکدام از این آزمون ها بر دیگری برتری ندارد. به طور کلی آزمون SAT از پنج بخش تشکیل شده است: ریاضی، انگلیسی، خواندن، علوم و بخش نوشتاری. پاسخ به بخش نوشتاری کاملا اختیاری می‌باشد. مدت زمان پاسخگویی به سوالات آزمون ACT، 3 ساعت و 50  دقیقه است.

آزمون GRE

GRE آزمون استاندارد تحصیلات تکمیلی می‌باشد. اکثر دانشگاه های معتبر جهان از نتایج آزمون GRE برای ارزیابی و پذیرش دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری استفاده می‌کنند. آزمون GRE دارای سه بخش استدلال کمی، استدلال کلامی و نوشتن می باشد. مدت زمان پاسخگویی به سوالات آزمون GRE سه ساعت و چهل و پنج دقیقه می‌باشد.

مجوز کار با مدرک

رشته ادبیات انگلیسی در خارج

دانشجویان بین المللی باید پس از پایان دوره تحصیلی و فارغ التحصیل شدن به کشور محل زندگی خود باز گردند. اما بسیاری از این دانشجویان تمایل دارند برای مدتی در کشور محل تحصیل خود حضور داشته باشند تا کاری مناسب پیدا کنند. معمولا دانشجویان بین المللی پس از فارغ التحصیلی اجازه کار در کشورهای خارجی را ندارند. این افراد ابتدا باید ویزای کاری یا مجوز کار اخذ کنند. شرایط اخذ ویزای کاری یا مجوز کار با مدرک در کشورهای مختلف متفاوت است. در ادامه به بررسی شرایط اخذ مجوز کار یا ویزای کاری در چند کشور مختلف می‌پردازیم.

آمریکا

اکثر دانشجویانی که در کالج ها و دانشگاه های امریکا تحصیل می‌کنند، ویزای تحصیلی F1 دارند. ویزای F1 به دانشجویان بین المللی این اجازه را می دهد که تا یک سال پس از فارغ التحصیلی در آمریکا حضور داشته باشند. فارغ التحصیلان در مدت این یک سال می توانند در جست و کار باشند. در صورتیکه این افراد از طرف یک کارفرمای آمریکایی پیشنهاد کاری داشته باشند می توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر دهند و از طریق کارفرمای خود برای اخذ ویزای کاری اقدام نمایند.

انگلستان

انگلستان دارای دو نوع ویزای تحصیلی می باشد: ویزای Tier2 و ویزای  Tier4. اکثر دانشجویانی که در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه های انگلستان تحصیل می‌کنند دارای ویزای Tier2 هستند. دانشجویانی که ویزای Tier2 دارند می توانند به مدت 4 ماه پس از فارغ التحصیلی در انگلستان حضور داشته باشند. البته قرار در آینده نزدیک مدت اقامت دانشجویان پس از فارغ التحصیلی از 4 ماه به 2 سال افزایش پیدا کند. در این مدت اگر فارغ التحصیلان کاری مناسب پیدا کردند می توانند برای اخذ ویزای کاری اقدام کنند. ویزای Tier4 متعلق به دانشجویان دوره دکتری میباشد. دانشجویان بین المللی دوره دکتری که ویزای Tier4 دارند می توانند پس از فارغ التحصیلی به مدت یک سال در انگلستان حضور داشته باشند. در صورتیکه این افراد از طرف یک کارفرمای انگلیسی پیشنهاد کاری داشته باشند می توانند ویزای کاری خود را اخذ نمایند.

کانادا

دانشجویان بین المللی که در دانشگاه های کانادا تحصیل می‌کنند، حداکثر به مدت 6 ماه پس از فارغ التحصیلی وقت دارند تا برای اخذ ویزای PGWP اقدام کنند. مدت اعتبار این ویزا بین 8 ماه تا 3 سال است. فارغ التحصیلان در صورت پیشنهاد کاری می توانند برای اخذ ویزای کاری خود اقدام کنند.

آلمان

دانشجویان بین المللی دانشگاه های آلمان می‌توانند پس از فارغ التحصیلی مدت اقامت خود را تا 18 ماه افزایش دهند. این افراد می‌توانند در این مدت در جست و جوی کاری مناسب باشند. افرادی از طرف یک کارفرمای آلمانی پیشنهاد کاری داشته باشند می‌توانند برای اخذ ویزای کار آلمان اقدام کنند.

استرالیا

افرادی که حداقل دو سال در یکی از دانشگاه های معتبر استرالیا تحصیل کرده‌اند می توانند برای اخذ ویزای 485 اقدام کنند. ویزای 485 یک ویزای موقت است و مدت اعتبار آن بین 18 ماه تا 4 سال می باشد. افرادی که از طرف یک کارفرمای استرالیایی پیشنهاد کاری داشته باشند می توانند ویزای کار استرالیا را اخذ نمایند.

ادبیات انگلیسی در کشورهای مختلف

رشته ادبیات انگلیسی در خارج

بسیاری از دانشگاه های معتبر جهان رشته ادبیات انگلیسی را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهند. دانشجویان باید برای انتخاب یک دانشگاه و یک کشور به عنوان محل تحصیل خود به موارد بسیار زیادی توجه کنند. شرایط تحصیل و زندگی در کشورهای مختلف، متفاوت می‌باشد. برای مثال هزینه زندگی و تحصیل در برخی از کشورها مانند آمریکا و انگلستان بسیار بالا می‌باشد و اکثر دانشجویان بین المللی توانایی پرداخت این هزینه های سنگین را ندارند. بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایی شرایط مناسبی را برای تحصیل دانشجویان بین المللی فراهم کرده اند. زبان تحصیل نیز یکی دیگر از عوامل مهم در انتخاب دانشگاه و کشور محل تحصیل می باشد. دانشجویان باید با زبان تحصیل در کشورهای مختلف آشنا باشند، زیرا در اکثر دانشگاه ها برنامه های آموزشی در مقطع کارشناسی اغلب به زبان رسمی کشور مورد نظر ارائه می‌شود. دانشجویان باید به دقت شرایط تحصیل و زندگی در کشورهای مختلف را بررسی کنند و سپس با دقت مقصد تحصیلی خود را انتخاب کنند. در ادامه به بررسی شرایط تحصیل در رشته ادبیات انگلیسی در کشورهای مختلف می‌پردازیم.

کشورهای متقاضی کار برای رشته ادبیات انگلیسی

رشته ادبیات انگلیسی در خارج

فارغ التحصیلان رشته ادبیات انگلیسی وارد طیف گسترده ای از حرفه ها، از جمله آموزش، بازاریابی، روزنامه نگاری و روابط عمومی می‌شوند. این افراد به دلیل داشتن مهارت های تحلیلی و ارتباطی بالقوه در سمت های مدیریتی در بخش تجارت و بخش عمومی عملکرد خوبی دارند و به همین دلیل بسیاری از کارفرمایان متقاضی جذب فارغ التحصیلان رشته ادبیات انگلیسی در چنین سمت‌هایی هستند. کشورهای بسیار زیادی به دنبال جذب افراد مستعد در رشته ادبیات انگلیسی می باشند. برای مثال کشور انگلستان به دنبال جذب نویسندگان، ناشران و ویراستاران مجرب و ماهر از سراسر جهان می‌باشد.

 فارغ التحصیلان رشته ادبیات انگلیسی می توانند با گذراندن دوره های آموزش زبان و اخذ گواهینامه تدریس به عنوان معلم زبان انگلیسی فعالیت کنند. بسیاری از کشورهای آسیایی و اروپایی با کمبود معلم زبان انگلیسی مواجه هستند و به همین دلیل سعی دارند افراد متخصص در این رشته را از سراسر جهان جذب کنند. برخی از کشورهای جهان که متقاضی جذب معلم زبان انگلیسی می باشند عبارتند از: چین، کره جنوبی، ژاپن، روسیه، تایوان، امارات، عربستان، جمهوری چک. افرادی که تمایل دارند در یکی از کشورهای خارجی مشغول به کار شوند می‌توانند از طریق مراجعه به سایت های کاریابی بین المللی یا موسسه های مهاجرتی از موقعیت های شغلی رشته ادبیات انگلیسی در سراسر جهان مطلع شوند.

مشاوره پذیرش ادبیات انگلیسی

رشته ادبیات انگلیسی در خارج

بسیاری از دانشجویان تمایل دارند در یکی از دانشگاه های معتبر خارجی تحصیل کنند. خوشبختانه بسیاری از دانشگاه های معتبر جهان رشته ادبیات انگلیسی را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهند. شرایط اخذ پذیرش در مقاطع تحصیلی مختلف متفاوت است. دانشجویانی که قصد دارند برای دوره کارشناسی ادبیات انگلیسی از دانشگاه های خارجی پدیرش بگیرند باید در مقطع دیپلم و پیش دانشگاهی معدل خوبی داشته‌باشند. معمولا معدل 16 به بالا جزو معدل های خوب محسوب می‌شود. البته افرادی که دارای معدل‌های پایین تری هستند هم می توانند تحت شرایطی از دانشگاه های خارجی پذیرش بگیرند. افرادی که قصد دارند برای تحصیل در دوره کارشناسی ادبیات انگلیسی از یکی از دانشگاه‌های آمریکا پذیرش بگیرند باید در آزمون ورودی SAT یا ACT شرکت کنند و نمره قابل قبولی را در یکی از این آزمون ها کسب نمایند. البته برخی از دانشگاه های آمریکا شرکت در آزمون های SAT یا ACT را برای دانشجویان بین المللی الزامی نمی‌دانند. بسیاری از دانشگاه های معتبر جهان برای پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی شرط سنی دارند. بهترین سن برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی سنین 18 تا 22 سال می‌باشد.

افرادی که قصد دارند برای مقطع کارشناسی ارشد در رشته ادبیات انگلیسی از دانشگاه‌های خارجی پذیرش بگیرند باید ریزنمرات و معدل بالایی در مقطع کارشناسی داشته باشند. دانشجویانی که تصمیم دارند برای مقطع دکتری در رشته ادبیات انگلیسی پذیرش بگیرند باید دارای ریزنمرات خوب و معدل بالایی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد باشند. همچنین افرادی که قصد دارند در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری از دانشگاه های معتبر جهان پذیرش بگیرند، باید در آزمون GRE شرکت کنند و نمره خوبی را در این آزمون کسب نمایند. اکثر دانشگاه ها برای پذیرش دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی شرایط سنی خاصی را در نظر نگرفته اند. داشتن مدرک زبان آیلتس یا تافل با نمره قابل قبول نیز می تواند شانس اخذ پذیرش در تمام مقاطع تحصیلی را بیشتر کند. البته دانشجویان باید توجه داشته باشند که برخی از دانشگاه ها فقط مدرک آیلتس و برخی دیگر فقط مدرک تافل را به عنوان مدرک زبان قبول دارند.

ویزای مرتبط با رشته ادبیات انگلیسی

رشته ادبیات انگلیسی در خارج

دانشجویان بین المللی برای اینکه بتوانند در یک کشور خارجی تحصیل کنند نیاز به اخذ ویزای تحصیلی دارند. ویزای تحصیلی انواع گوناگونی دارد: 1. ویزای تحصیلی کوتاه مدت 2. ویزای تحصیلی بلند مدت. اکثر دانشجویان بین المللی ویزای تحصیلی بلند مدت را اخذ می کنند. ویزای تحصیلی کوتاه مدت مناسب آن دسته از داوطلبانی است که باید برای انجام کارهای پذیرش و ثبت نام به دانشگاه موردنظر مراجعه کنند. برای شهروندان ایرانی اخذ ویزای تحصیلی برخی از کشورها سخت تر از کشور های دیگر می باشد. برای مثال اخذ ویزای تحصیلی آمریکا برای شهروندان ایرانی بسیار مشکل است اما اخذ ویزای کشورهای اروپایی و آسیایی برای دانشجویان ایرانی بسیار راحت تر می‌باشد. متقاضیان باید برای اخذ ویزای تحصیلی به کنسولگری یا سفارت کشور موردنظر خود مراجعه کنند و مدارک لازم را به کارمند سفارت یا کنسولگری تحویل دهند. اکثر شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کشورهای مختلف، یکسان می‌باشد. متقاضیان باید قبل از اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی، پاسپورت معتبر داشته باشند و در صورت نداشتن پاسپورت، در سریع ترین زمان پاسپورت خود را اخذ نمایند. برخی از مدارک و شرایط لازم برای اخذ ویزای تحصیلی عبارتند از:

 • ارائه فرم تکمیل شده ویزا
 • ارائه پاسپورت معتبر (پاسپورت باید حداقل شش ماه اعتبار داشته باشد.)
 • دو قطعه عکس در فرمت پاسپورت
 • ارائه نامه پذیرش از طرف یک دانشگاه معتبر
 • اثبات تمکن مالی
 • ارائه اجاره نامه یا قرارداد خوابگاه (دانشجو باید ثابت کند در کشور مقصد مکانی را برای اقامت و زندگی دارد.)
 • ارائه مدارک تحصیلی
 • ارائه مدرک زبان
 • عدم سوء پیشینه

متقاضیان باید پس از آماده کردن مدارک فوق به سایت کنسولگری یا سفارت کشور خود مراجعه کنند و به صورت آنلاین وقت مصاحبه خود را تعیین کنند. بهتر است متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی چند هفته زودتر از تاریخ سفر خود به کشور موردنظر از سفارت یا کنسولگری وقت مصاحبه بگیرند. زیرا ممکن است به دلیل بالا بودن تقاضا برای اخذ ویزا وقت مصاحبه زود پر شود و متقاضی نتواند در موعد مقرر ویزای تحصیلی خود را اخذ نماید.

مشاوره تحصیل در رشته ادبیات انگلیسی
آخرین ویرایش: ‏3 هفته پیش - 10,636 نمایش

سوالات متداول

چرا رشته ادبیات انگلیسی؟

شخصیت های سرشناس ادبیات انگلیسی چه کسانی هستند؟

نظرات

دانشگاه‌ها

مطالب مرتبط

پیشنهادات مرتبط

مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت: ۰۲۱۴۳۰۰۰۰۲۱