x
اگر اولین بار هست که از سایت GO2TR دیدن می‌کنین، حتما از این صفحه شروع کنین!

دانشگاه فرات

دانشگاه فرات یا Fırat University یکی از دانشگاه های دولتی ترکیه است که در شهر Elazığ ترکیه واقع شده است. نام این دانشگاه از رودخانه ی فرات که در نزدیکی شهر Elazığ قرار دارد، گرفته شده است.

دانشگاه فرات یکی از دانشگاه های اصلی شرق ترکیه است که با دارا بودن 12 دانشکده، 4 مؤسسه، یک مركز بهداشتی، 3 دبیرستان حرفه ای و 21 مرکز تحقیقاتی، تاکید بسیاری بر پیشرفت علم و فناوری و تحقیقات در کشور ترکیه دارد. در ادامه همه ی آنچه که برای ورود به دانشگاه فرات نیاز دارید را در اختیار شما قرار می دهیم. پس این مطلب را از دست ندهید.

تاریخچه ی تأسیس دانشگاه فرات

دانشگاه فرات در ابتدا با نام کالج فنی Elazığ در سال 1967 تأسیس شد و مدتی بعد به آکادمی دولتی معماری و مهندسی Elazığ تغییر نام داد. در سال 1975 با تأسیس دانشکده ی دامپزشکی، دانشگاه فرات ساختار آکادمیک پیدا کرد و به نام فعلی نامیده شد. این دانشکده ی دامپزشکی در ابتدا در سال 1970 به عنوان مدرسه ی دامپزشکی آموزش از راه دور دانشگاه آنکارا تأسیس شد و در حال حاضر یکی از بهترین دانشکده های دامپزشکی کشور ترکیه است.

با افتتاح دانشگاه فرات مدرسه ی علوم وهنر تأسیس شد و آکادمی مهندسی و معماری به عنوان دانشکده ی مهندسی بازسازی شد. دانشکده ی پزشکی و دانشکده ی تکنولوژی آموزشی در سال 1983، دانشکده ی شیلات در سال 1992، دانشکده ی تربیت دبیر در سال 1998 و دانشکده ی ارتباطات در سال 2001 به ساختار آموزشی دانشگاه فرات اضافه شدند و آن را به یکی از دانشگاه های دولتی پیشرو در شرق ترکیه تبدیل کردند. در حال حاضر نزدیک به 2 هزار استاد، اعضای هیئت‌علمی و پرسنل اداری در دانشگاه فرات مشغول به کار هستند و بیش از 31 هزار دانشجو در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در رشته های گوناگون در حال تحصیل هستند.

دانشکده ها و رشته های دانشگاه فرات

اسامی دانشکده های این دانشگاه به شرح زیر است:

 • دانشکده تربیت دبیر
 • دانشکده ارتباطات
 • دانشکده علوم و ادبیات
 • دانشکده اقتصاد و علوم اداری
 • دانشکده الهیات
 • دانشکده ارتباطات
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده شیلات
 • دانشکده فنی و مهندسی
 • دانشکده فنی
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده دامپزشکی

از جمله رشته های این دانشگاه می توان به اقتصاد و مدیریت، حقوق و علوم سیاسی، مهندسی ساختمان، ارتباطات، پزشکی، دامپزشکی، زبان های خارجی، ادبیات و... اشاره کرد.

زبان آموزشی در بیش تر رشته های دانشگاه فرات، ترکی است. به همین علت همه ی دانشجویان بین المللی ملزم به یادگیری و تسلط به زبان ترکی هستند. دانشکده ی دامپزشکی دانشگاه فرات یکی از بهترین مؤسسات تربیت دامپزشک در ترکیه وجهان است و علاقه مندان بسیاری را به این دانشگاه جذب می کند.

امکانات فرهنگی دانشگاه فرات

دانشگاه فرات دارای انجمن ها و باشگاه های متعددی است که از جمله ی آن ها می توان به باشگاه ورزش و جوانان، باشگاه هوانوردی، باشگاه صخره نوردی، گروه رقص های عامیانه، گروه تئاتر و باشگاه های علمی، فرهنگی، ورزشی و اجتماعی دیگر اشاره کرد. هدف همه ی این انجمن ها توسعه ی ارتباطات بین المللی است.

دانشگاه فرات از سال 2006 عضوی از توافق‌نامه‌ی اراسموس شده است و به واسطه ی آن 1813 دانشجو و 415 مدرس برای چند ترم در دانشگاه های اتحادیه ی اروپا دوره های آموزشی و تحقیقاتی را گذراندند. همچنین 374 دانشجوی اروپایی برای دوره های آموزشی به دانشگاه فرات آمدند.

در حال حاضر دانشگاه فرات با 184 دانشگاه از 15 کشور اروپایی قرارداد تبادل دانشجو دارد و به همین سبب سطح علمی و کیفیت آموزشی این دانشگاه از سال 2006 و امضای توافق‌نامه‌ی اراسموس به طور چشم گیری افزایش پیدا کرده است.

امکانات رفاهی در دانشگاه فرات

از جمله امکانات رفاهی دانشگاه فرات می توان به تعبیه ی مکان های مخصوص برای اسکان دانشجویان و پرسنل دانشگاه اشاره کرد. در محوطه ی اصلی دانشگاه 304 آپارتمان برای اقامت کارکنان دانشگاه در نظر گرفته شده است. همچنین خوابگاه های خصوصی با همه ی امکانات برای اسکان دانشجویان وجود دارد که هزینه ی هرماه اقامت در آن ها معادل با 50 یورو است. سالن های غذا خوری و رستوران های بسیاری در سطح این دانشگاه وجود دارند که غذا های باکیفیت و بهداشتی را با قیمت بسیار ناچیزی در اختیار دانشجویان و پرسنل دانشگاه قرار می دهند.

دانشگاه فرات دارای کتابخانه های بسیار مجهزی ست که دانشجویان و محققان برای تحقیق و پژوهش از آن ها استفاده می کنند. کتابخانه های دانشگاه فرات شامل بخش های مختلفی از قبیل علوم فیزیکی، علوم پزشکی، منابع مهندسی، علوم اجتماعی، اقتصاد، فلسفه، زبان شناسی، علوم سیاسی و مدیریت است. علاوه بر این، واحدهای مختلف دانشگاه نیز کتابخانه های مخصوص به خود را دارند. دانشگاه فرات حداقل یک‌صد هزار جلد کتاب در عناوین و موضوعات مختلف در کتابخانه خود دارد.

از جمله امکانات ورزشی این دانشگاه نیز می توان به انواع زمین های ورزشی و سالن های بدن سازی اشاره کرد که دانشجویان درآن ها به تمرینات ورزشی می پردازند و هرچند وقت یک بار مسابقاتی در دانشگاه برگزار می شود که برندگان آن به مسابقات کشوری راه پیدا می کنند.

 رنکینگ دانشگاه فرات

دانشگاه فرات دارای رتبه ی 2402 در میان بهترین دانشگاه‌های جهان در سال 2018 است و موفق به کسب رتبه ی 30 در میان بهترین دانشگاه های ترکیه شده است. همچنین این دانشگاه یکی از بهترین مراکز آموزشی شرق ترکیه است و در رشته ی دامپزشکی حرف های زیادی برای گفتن دارد به صورتی که بسیاری از علاقه مندان به این رشته از سرتاسر ترکیه و کشورهای دور و نزدیک برای ادامه تحصیل راهی این دانشگاه می شوند.

با این همه دانشگاه فرات مورد تائید وزارت علوم ایران نیست و همین امر ممکن است برای افرادی که قصد ادامه تحصیل یا کار در ایران را دارند، مشکل ساز شود ولی از آن جایی که یکی از دانشگاه های معتبر ترکیه است مدرک آن می تواند به عنوان امتیازی در سایر کشورهای دنیا محسوب شود.

نحوه ی پذیرش در دانشگاه فرات

برای ورود به دانشگاه فرات در مقطع کارشناسی باید در آزمون YOS این دانشگاه شرکت کنید و موفق به کسب حداقل نمره شوید. برای ورود به مقاطع تحصیلات تکمیلی یعنی کارشناسی ارشد و دکتری نیاز به شرکت در آزمون های دیگری است که توسط دانشگاه تعیین می شود. همچنین زبان آموزشی در دانشگاه فرات، ترکی است بنابراین باید به زبان ترکی تسلط کامل داشته باشید و در آزمون TOMER شرکت کنید

مشاوره دانشگاه فرات
آخرین ویرایش: ‏2 ماه پیش - 3,794 نمایش

دانشگاه‌ها

مشاهده دانشگاه های برتر در ترکیه

مطالب مرتبط

پیشنهادات مرتبط

مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت: 02143000021