تحصیل در رشته مهندسی پزشکی

مهندسی پزشکی یا مهندسی زیست پزشکی یکی از رشته‌های مهندسی زیر شاخه گروه علوم ریاضی است که دانشجویان این رشته مباحث مهندسی مربوط به رشته پزشکی را دنبال می‌کنند. در واقع این رشته پلی بین رشته‌های مهندسی و رشته پزشکی است. با توجه به این‌که رشته مهندسی پزشکی ارتباط بین علوم پزشکی و مهندسی را برقرار می‌کند، می‌توان گفت که از جایگاه بسیار مهمی برخوردار است.

جایگاه مهندسی پزشکی در جوامع پیشرفته، مانند کشورهای اروپایی و آمریکایی، نسبت به جوامع جهان سوم بسیار بالاتر است.

مقدمه

به دلیل جامع بودن رشته مهندسی پزشکی و بین رشته‌ای بودن آن، دانشجویان از رشته‌های مختلف دانشگاهی، مهندسی پزشکی را برای ادامه‌ی تحصیل انتخاب می‌کنند و هر کدام به اندازه خلاقیت و علاقه خود در این رشته موفق خواهند شد. رشته مهندسی پزشکی در سال ۱۳۷۱ در دانشگاه صنعتی امیرکبیر در ایران به صورت مستقل بنیان‌گذاری شد. پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی مهندسی پزشکی از سال ۱۳۷۴ آغاز شد که برای اولین بار در سطح دانشگاه های دولتی انجام گرفت. اما با وجود این که کمتر از ۲۷ سال است که این رشته در ایران تدریس می‌شود، پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است. رشته مهندسی پزشکی، رشته‌ای است که نه تنها در ایران بلکه در جهان به علت کمک در ارتقای استاندارد بهداشت و درمان بسیار مورد نیاز است.

درباره‌ی مهندسی پزشکی

فوربز مهندسی پزشکی را “شغل پردرآمد و کم استرس که احتمالاً در نظر نگرفته اید” می نامد.mendely.comدانشجویان رشته مهندسی پزشکی در مقایسه با بسیاری از دانشجویان رشته‌های دیگر از سطح علمی بسیار بالایی برخوردار هستند؛ به همین سبب دانشجویان این رشته از جایگاه اجتماعی بالایی برخوردارند و به عنوان مثال در طول دوران کارشناسی با نرم‌افزار‌هایی چون متلب، اورکد، spss و دیگر نرم‌افزارها آشنا می‌شوند؛ در حالی که دانشجویان سایر رشته‌های مهندسی در دوران کارشناسی‌ارشد با این نرم‌افزارها آشنایی پیدا کرده و برخی دیگر در دوران دکتری آشنا می‌شوند. دانشجویان رشته مهندسی پزشکی باید نسبت به سایر دانشجویان به زبان انگلیسی مسلط تر باشند؛ زیرا منابع تخصصی این رشته اکثراً به زبان انگلیسی است.

توجه داشته باشید که سیستم آموزشی دانشگاه‌های مختلف متفاوت است؛ اما به‌طور کلی در مقطع کارشناسی ارشد از دانشجو انتظار می‌رود که تسلط خوبی بر نرم‌افزار‌های ذکر شده داشته باشد و در غیر این‌صورت قادر به ادامه‌تحصیل نخواهد بود؛ اما بعضی از دانشگاه‌ها که دانشجویان را از رشته‌های دیگر جذب می‌کنند، دوره‌ها یا واحدهایی برای یادگیری این مطالب در نظر می‌گیرند. اگر از مقطع کارشناسی وارد این رشته شوید، در اکثر موارد با چنین مشکلی مواجه نخواهید بود.

یکی از ویژگی‌های اصلی مورد نظر در رشته مهندسی پزشکی،خلاقیت زیادجهت طراحی وخلق دستگاه هایی است که با توجه به نیاز جامعه پزشکی و بیماران می باشد و از این رو، فارغ‌التحصیلان نخبه این رشته به‌راحتی می‌توانند شرکت‌های دانش بنیان تاسیس نمایند.

دانشجویان این رشته باید با جامعه و مشکلات بیماران، نیاز پزشکان و مشکلات جامعه پزشکی آشنایی داشته باشند و به همین سبب دانش آموختگان مهندسی پزشکی با این قشر از جامعه ارتباط گسترده‌ای دارند.رشته مهندسی پزشکی در جوامع پیشرفته از پول‌ساز‌ترین رشته‌های دنیا است. درآمد فارغ‌التحصیلان مهندسی پزشکی در جوامع پیشرفته می‌تواند به بیش از ۱۰ هزار دلار در ماه برسد.

دانشگاه‌‌های برتر مهندسی پزشکی

دانشگاه‌ های برتر این رشته

ازدغدغه‌های مهم دانشجویان برتر در هر رشته ادامه‌تحصیل در بهترین دانشگاه‌های جهان و اخذ بورسیه از آن‌ها است. رشته مهندسی پزشکی از نظر امکانات آموزشی و سطح کیفیت آموزش در کشورهای اروپایی و آمریکایی، در مقایسه با ایران بسیار جلوتر است؛ ازاین‌رو فارغ‌التحصیلان مهندسی پزشکی در ایران علاقه زیادی به ادامه‌تحصیل در کشورهای اروپایی و آمریکایی داشته و می‌خواهند از این امکانات آموزشی در جهت پیشرفت علمی خود استفاده نمایند. به همین سبب آشنایی با بهترین دانشگاه‌های جهان در هر رشته از اهمیت بالایی برای فارغ‌التحصیلان نخبه برخوردار است.

اکنون لیستی از بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته مهندسی پزشکی را در اختیار شما قرار می‌دهیم. لیست ارائه شده از معتبرترین سایت‌های خارجی استخراج شده و قابل استناد است. در حال حاضر یکی از معتبرترین رتبه‌بندی‌ها، رتبه بندی کیو اس است‌ و برای پی‌بردن به رتبه علمی دانشگاه به لیست کیو اس مراجعه می‌کنیم. اگر بخواهیم دانشگاه‌های برتر جهان در رشته‌های مهندسی و تکنولوژی را طبق لیست کیو اس به شما معرفی کنیم، می‌توانیم به ترتیب به دانشگاه‌های :

 • موسسه تکنولوژی ماساچوست
 • دانشگاه استنفورد
 • موسسه فدرال سوئیس زوریخ
 • دانشگاه کمبریج
 • دانشگاه کالیفرنیا،برکلی
 • دانشگاه نانیانگ سنگاپور
 • دانشگاه آکسفورد
 • امپریال کالج لندن
 • دانشگاه ملی سنگاپور
 • دانشگاه تسینگ هوا
 • موسسه پلی تکنیک فدرال لوزان(EPFL)
 • دانشگاه هاروارد
 • دانشگاه توکیو
 • انستیتوی فناوری جورجیا
 • انستیتوی تکنولوژی کالیفرنیا(CALTECH)
 • دانشگاه پلی تکنیک میلان

بر طبق رتبه‌بندی‌های معتبر دیگر می‌توان به ترتیب به دانشگاه‌های:

 • دوک
 • دانشگاه جان هاپکینز
 • دانشگاه استنفورد
 • دانشگاه رایس
 • موسسه تکنولوژی ماساچوست
 • انستیتو فناوری جورجیا
 • دانشگاه پنسیلوانیا
 • دانشگاه وندربیلت
 • دانشگاه کلمبیا
 • دانشگاه واشنگتن سنت لوئیس
 • دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو
 • انستیتو فناوری استیونز
 • دانشگاه کالیفرنیا ارواین
اگر قصد تحصیل در یکی از این دانشگاه‌ها را دارید، پیشنهاد می‌کنیم که برای مقطع کارشناسی ارشد برای اخذ بورس تحصیلی اقدام نمایید؛ زیرا پذیرش در مقطع ارشد بهترین دانشگاه‌های جهان، راحت‌تر از پذیرش در مقطع دکترا است.

آزمون‌های مرتبط مهندسی پزشکی

آزمون‌های مرتبط با رشته مهندسی پزشکی

همان‌طور که گفته شد آزمون‌های مرتبط با هر رشته به دانشگاه و کشور بستگی زیادی دارد بسیاری از دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی آزمون ورودی نداشته و صرفاً طبق رزومه دانشجو و مصاحبه‌های علمی، دانشجو پذیرش می‌نمایند؛ به عنوان مثال کشور روسیه در رشته‌های مهندسی دانشجویان بین‌المللی را طبق رزومه و سطح علمی دانشجو پذیرش می‌نمایند، رشته‌های مهندسی در این کشور آزمون ورودی ندارند.

اما دقت نمایید که برای ادامه‌تحصیل در کشورهای خارجی باید در آزمون‌های آیلتس و تافل شرکت کرده و نمره بالای ۷۹ در آزمون تافل با نمره بالای ۶ و نیم در آزمون آیلتس کسب نمایید، کشورهایی که زبان تدریس آنها به زبان غیر از انگلیسی است آزمون زبان برگزار می‌نمایند، مثلاً برای تحصیل در دانشگاه‌های کره جنوبی در رشته‌هایی که به زبان کره‌ای ارائه می شود باید در آزمون زبان کره‌ای شرکت کرده و پس از کسب نمره لازم مجوز تحصیل را کسب می‌نمایید.

برای شرکت در دانشگاه‌های ترکیه باید در آزمون یوس شرکت کرده و پس از کسب نمره لازم می‌توانید، در مقطع لیسانس رشته‌های مهندسی در ترکیه تحصیل نمایید. دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه های ترکی زبان را دارند باید نمره قابل قبولی در آزمون تومر کسب نمایند.علاوه بر در آزمون‌های یوس و تومر سطح علمی دانش‌آموز در دروس ریاضی و هندسه و هوش سنجیده می‌شود، دانش آموزان سطح متوسط به بالای دبیرستان‌های ایران به‌راحتی در این آزمون‌ها پذیرفته می‌شوند.

دانشگاه‌های کانادا از جمله دانشگاه‌هایی هستند که آزمون‌های مختلفی را برگزار می‌نمایند. آزمون sat یکی از آزمون‌های مورد نیاز    که برای برای ورود به دانشگاه‌های کانادا است. آزمون gre از دیگر آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های کانادا است که در آن دانش تحلیلی، سطح محاسباتی و مهارت‌های کلامی و نوشتاری دانشجو مورد سنجش قرار می‌گیرد. برای ورود به بازار کار در رشته مهندسی پزشکی در برخی از کشورها آزمون برگزار می‌شود، آزمون‌های استخدامی در ایران نمونه‌ای از این آزمون‌ها است.

رشته‌‌های مرتبط با مهندسی پزشکی

رشته‌ های مرتبط با مهندسی پزشکی

مهندسی پزشکی یک دانش میان رشته ای است،بدین معنا که این رشته با علوم دیگر مرتبط بوده و از تلفیق علوم دیگر به وجود آمده است. رشته‌های الکترونیک، مهندسی برق، مهندسی مکانیک، آناتومی و فیزیولوژی، متالوژی، مهندسی کامپیوتر و مهندسی فناوری اطلاعات از رشته‌های  مرتبط با مهندسی پزشکی هستند‌.

مهندسی پزشکی رشته‌ای است که در آن طراحی و ساخت دستگاه‌های پزشکی صورت می‌گیرد و به همین سبب دانشجویان این رشته باید به مباحث مربوط به الکتریک، مغناطیس، الکترومغناطیس، تسلط داشته باشند و به همین سبب این رشته را رشته‌ای مرتبط با الکترونیک می‌دانند.

در رشته مهندسی پزشکی سیستم‌های تصویرگر پزشکی طراحی و ساخته می‌شوند به همین دلیل این رشته را  مرتبط با مهندسی برق می‌دانند. دانشجویان رشته مهندسی پزشکی با نحوه تعمیر و نگهداری دستگاه‌های پزشکی و نحوه طراحی قطعات با استحکام و مقاومت بالا برای دستگاه‌های پزشکی آشنا می شوند به همین سبب این رشته مرتبط با مهندسی مکانیک است.

دانشجویان مهندسی پزشکی با توجه به گرایش خود، واحدهای مربوط به آناتومی و فیزیولوژی انسانی را میگذرانند و به همین سبب این رشته با پزشکی مرتبط است. دانشجویان رشته مهندسی پزشکی باید با طراحی و ساخت اندام‌های مصنوعی نحوه کنترل اعضا و اندام‌های مصنوعی آشنایی داشته باشند؛ به همین سبب باید با انواع پلیمرها، کامپوزیت‌ها، مواد فلزی، سرامیک‌ها، نحوه قالب‌گیری آشنایی داشته باشند و به همین علت می‌توان رشته مهندسی پزشکی را رشته‌ای مرتبط با مهندسی متالوژی دانست.

نخبگان و فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی پزشکی باید بتوانند علائم حیاتی را با استفاده از دستگاه‌ها پردازش نمایند. پردازش تصاویر پزشکی پردازش صوت و گفتار از دیگر مهارت‌های دانشجویان مهندسی پزشکی است، طراحی سیستم‌های گفتار درمانی، مدل‌سازی سیستم‌های زیستی، الگوگیری از سیستم‌های بیولوژیکی و ساخت سیستم‌های مشابه آن‌ها، ساخت ربات‌های جراح، سیستم‌های مانیتورینگ و طراحی نرم افزارها برای کنترل تجهیزات و دستگاه‌های پزشکی از دیگر مهارت‌های فارغ‌التحصیلان مهندسی پزشکی است؛ ازاین‌رو می‌توان این رشته را رشته‌ای متناسب با فناوری اطلاعات و مهندسی کامپیوتر و نرم‌افزار دانست.

گرایش‌‌ها و زیر مجموعه‌‌ها

گرایش‌ ها و زیر مجموعه‌ های مهندسی پزشکی

مهندسی پزشکی بالینی

مهندسی پزشکی بالینی از گرایش‌های مهم در این رشته است که فارغ‌التحصیلان آن همراه با پزشکان و پرستاران در بیمارستان یک تیم درمانی را تشکیل می‌دهند. در واقع این افراد در استفاده بهتر از تکنولوژی برای درمان بیماران کمک زیادی می‌نماید. افراد فارغ‌التحصیل این رشته می‌توانند مسئول خرید، نگهداری، تجهیز و تعمیر دستگاه‌های پزشکی در بیمارستان‌ها باشند. همچنین مهندسان پزشکی بالینی کار با نرم‌افزارهای مربوط به دستگاه‌های پزشکی را آموزش دیده و می‌توانند به راحتی دستگاه‌ها را راه‌اندازی کرده و تنظیم نمایند.

گرایش بیوالکتریک

مهندسان پزشکی بالینی برای تشخیص و درمان راحت‌تر می‌توانند وسایل مورد نیاز را برای پزشکان و بیمارستان‌ها طراحی کرده و بسازند. گرایش بیوالکتریک از دیگر گرایش‌های این رشته است که اهمیت این رشته را با ذکر مثالی برای شما روشن می‌کنیم. قطعاً به اهمیت وجود دستگاه‌هایی چون سونوگرافی، رادیوگرافی، سی تی اسکن، فلوئورسکوپی پی برده‌اید، طراحی و ساخت این دستگاه‌ها بر عهده مهندسان پزشکی بوده و طراحی بخش‌های الکترونیکی این دستگاه‌ها برعهده مهندسی پزشکی گرایش بیوالکتریک است. تجزیه و تحلیل تصاویر گرفته شده از این دستگاه‌ها و دو بعدی سازی و سه بعدی سازی تصاویر توسط کامپیوتر از قابلیت‌های مهم فارغ‌التحصیلان مهندسی پزشکی گرایش بیوالکتریک است.

گرایش بیومکانیک
آیا تا به حال به این اندیشیده‌اید که اعضای مصنوعی چگونه طراحی شده‌اند؟ چگونه یک پای مصنوعی همانند پای طبیعی بدون هیچ گونه لغزش حرکت می‌کند؟ جواب این سوال‌ها در گرایش بیومکانیک مهندسی پزشکی نهفته است. فارغ‌التحصیلان این رشته مهارت نحوه طراحی صحیح اعضای مصنوعی را فرا می‌گیرند.

گرایش بیومتریال

آیا تا به حال به این اندیشیده‌اید که برای ساخت پا و دست مصنوعی از چه کامپوزیت‌هایی بهره می‌گیرند؟ متریال‌های مناسب برای ساخت اعضای مصنوعی و پروتزها باید چه ویژگی‌هایی داشته باشند؟ جواب این سوال‌ها را فارغ‌التحصیلان مهندسی پزشکی گرایش بیومتریال به خوبی می‌دانند.

مهندسی ورزش
مهندسی ورزش از دیگر گرایش‌های این رشته است که به ساخت و تجهیزات ورزشی می‌پردازد. بدون شک برای ساخت تجهیزات ورزشی باید اطلاعات لازم در خصوص فیزیولوژی و آناتومی بدن انسان را داشته باشیم و از طرفی به مباحث مربوط به مکانیک کلاسیک و قوانین فیزیک تسلط داشته باشیم؛ در غیر این صورت نمی‌توان دستگاه ورزشی استانداردی تولید کرد. از این رو مهندسی ورزش را از گرایش‌های مربوط به مهندسی پزشکی می‌دانند.

مهندسی بافت

 تا به حال به این موضوع اندیشیده‌اید که آیا امکان رشد سلول‌ها و مولکول‌های بدن در خارج از بدن وجود دارد یا نه؟ آیا تا به حال به این امر اندیشیده‌اید که می‌توان برای جایگزینی بافت از دست رفته سلول‌های بدن فرد را در یک محیط کشت پرورش داد و یک بافت طبیعی به جای یک بافت مصنوعی تولید کرد؟ مهندسی بافت به تمامی این سوال‌ها پاسخ خواهد داد، مهندسی بافت در خصوص نحوه طراحی داربست‌ها و تولید انواع محیط‌های کشت برای تمایز و تقسیم سلولی در خارج از بدن بحث می‌کند. گسترش این گرایش از مهندسی پزشکی بدون شک باعث تحولی عظیم در جهان علم و پزشکی خواهد شد. تقریباً تمامی گرایش‌های مهندسی پزشکی به یکدیگر مربوط بوده و نمی‌توان یک گرایش را از گرایشی دیگر مهم‌تر دانست. برای تولید یک دستگاه پزشکی به تمامی این گرایش‌ها نیازمند هستیم.

واحد‌های درسی مشترک

واحد‌ های درسی مشترک

رشته مهندسی پزشکی در تمامی مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دارای گرایش‌های مختلف است‌، با وجود گرایش‌های متنوع واحد‌های درسی مشترک بین این گرایش‌ها دیده می‌شود. معادلات دیفرانسیل، فیزیک عمومی، ریاضی عمومی، برنامه نویسی، کامپیوتر، آمار حیاتی و احتمالات، محاسبات عددی، استاتیک و مقاومت مصالح در مهندسی پزشکی، ریاضیات مهندسی پیشرفته، مقدمه‌ای بر مهندسی پزشکی زیستی، اصول توانبخشی، وسایل و دستگاه‌ها، بهداشت عمومی، مدارهای منطقی، اصول سیستم‌های رادیولوژی و رادیوتراپی، فیزیولوژی، آناتومی، فیزیک پزشکی، زبان تخصصی، مهندسی پزشکی، فیزیک، اصول و کلیات مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی از واحدهای درسی مشترک کلیه گرایش‌های لیسانس مهندسی پزشکی است .

 • بیومکانیک راه رفتن واحد درسی مشترک بین ارشد مهندسی ورزش و بیومکانیک است.
 • اصول مهندسی بافت واحد درسی مشترک بین مهندسی بافت و ارشد بیومکانیک است.
 • زیست سازگاری واحد درسی مشترک بین ارشد بیومتریال و ارشد بیومکانیک است.
 • شبکه‌های عصبی واحد درسی مشترک بین ارشد بیومتریال و ارشد بیوالکتریک است.
مهندسی پزشکی دارای واحدهای درسی مشترک با رشته‌هایی نظیر مهندسی الکترونیک، مهندسی کامپیوتر، فناوری اطلاعات، فیزیوتراپی و زیست‌شناسی است. به عنوان مثال دروس فیزیولوژی آناتومی و حرکت‌شناسی در مهندسی پزشکی از واحدهای درسی مشترک با فیزیوتراپی است. برنامه‌نویسی، تجزیه و تحلیل داده‌ها، پردازش تصاویر پزشکی از واحدهای درسی هستند که به رشته کامپیوتر و آی تی مربوط است.

ژن درمانی و ژنتیک، نانو بیوتکنولوژی در مهندسی بافت، داربست‌ها در مهندسی بافت، مهندسی سلول‌های بنیادین، مهندسی پروتئین، ترمیم زخم در مهندسی بافت، روش‌های شبیه سازی دینامیکی مولکولی، حسگرهای زیستی و مهندسی سلول‌های بنیادی از واحدهای درسی مشترک در مهندسی پزشکی گرایش مهندسی بافت و ژنتیک انسانی و بیوتکنولوژی و نانوبیوتکنولوژی است.

رباتیک پیشرفته

بدون شک یکی از تحولات عظیم در رشته مهندسی پزشکی، ظهور ربات‌ها است که تحول عظیمی در دنیای پزشکی ایجاد کرده است. بسیاری از کشورها مثل کشور ایران برای ایجاد یک گرایش جدید از مهندسی پزشکی به نام رباتیک پزشکی در تلاش هستند. ایجاد یک گرایش جدید مانند رباتیک پزشکی در دانشگاه‌ها نشان از اهمیت ربات‌ها در دنیای پزشکی دارد. برای طراحی و ساخت ربات‌های پیشرفته باید بر روی علومی چون الکترونیک، برنامه‌نویسی، هوش مصنوعی و مکاترونیک  توجه ویژه‌ای داشت.

در ادامه مثال‌هایی برایتان ذکر می کنیم:

کپسول رباتیک  که حالتی بسیار چسبنده داشته ، برای نمونه‌گیری، عکس‌برداری و بررسی سلامت اندام‌های بدن از آن استفاده می‌شود. این تفسیر به صورت نرم و چسبنده تولید شده است که بدون آسیب رساندن به اندام به آن بچسبد و عمل نمونه‌گیری را انجام دهد. وجود کپسول‌های رباتیک در دنیای مهندسی پزشکی باعث تشخیص دقیق‌تر پزشکان شده و از طرفی محدودیت‌های بیماران را رفع می‌نماید. به عنوان مثال با وجود کپسول‌های رباتیک در دنیای پزشکی نیاز به آندوسکوپی و کولونوسکوپی را در برخی از مواقع که بسیار دردناک است‌، رفع می‌کند.

یکی دیگر از ربات‌هایی که در زمینه آموزش پزشکی طراحی و تولید شده‌اند ربات‌های بیمار هستند، وجود ربات‌های بیمار باعث پیشرفت در آموزش پزشکی شده و دانشجویان جوان رشته پزشکی بدون آسیب رساندن به شخص خاصی می‌توانند رشته پزشکی را آموزش ببینند. ربات‌های بیمار به گونه ای طراحی شده‌اند که می‌توان موقعیت‌های مختلف را بر روی آنها شبیه‌سازی کرد، به عنوان مثال برای آموزش زایمان طبیعی و سزارین می‌توان از این ربات‌ها استفاده کرد، نکته جالب این است که نیاز به ساخت ربات‌های متعدد برای نشان دادن وضعیت‌های مختلف در یک بیمار نیست، یعنی می‌توان با ساخت یک ربات هم زایمان طبیعی و هم سزارین را آموزش داد‌.

ربات‌ها می‌توانند خدمات یک پرستار و یک بهیار را انجام دهند؛ به این صورت که از ربات‌ها برای تمیز کردن استفاده شود. cody نام رباتی است که دارای بازوهایی بوده و در انتهای یکی از بازوهای آن دستکش متصل است که بتواند بیماران را استحمام نماید. ساخت ربات‌هایی که عمل تمیز کردن بیمار را انجام می‌دهند، باعث حفظ حریم شخصی بیمار شده و حس شرمندگی و خجالت را از وی دور ساخته و کیفیت زندگی بیمار را افزایش می‌دهد.

ربات‌ها در زمینه فیزیوتراپی و توان‌بخشی بسیار کاربردی بوده و به بیمارانی که دچار آسیب‌های نخاعی شده‌اند،  کمک  شایانی می نمایند و از طرفی می‌توانند به بیمارانی که دچار سکته مغزی شده‌اند کمک نمایند تا زودتر  بهبودی خود را به دست آورند.

ربات لوکومات از ربات‌هایی است که در زمینه توان‌بخشی ساخته شده و به بیماران کمک زیادی کرده است. در دانشگاه پزشکی زیستی روم و در بیمارستان چارینگ کراس لندن و در بسیاری از بیمارستان‌های آمریکا از ربات‌های داروساز و دارو فروش استفاده می‌کنند. این ربات‌ها داروهای غددی را با دوز دقیق برای تزریق به بیماران آماده می‌کنند و در هنگام تزریق برخی از داروها باید به دوز آن‌ها دقت ویژه‌ای شود و در صورت خطا ممکن است بیمار با مشکل مواجه شود. برای جلوگیری از خطا در تزریق داروها از ربات‌ها استفاده می‌کنند.

رباتیک در مهندسی پزشکی مبحثی بسیار گسترده و تخصصی است‌ و در آینده‌ای نه چندان دور استفاده از ربات‌ها در جامعه پزشکی رایج شده و تشخیص و درمان بیماری‌ها با دقت بیشتری صورت می‌گیرد.

مهندسی پزشکی در کشور‌های مختلف

مهندسی پزشکی در کشور سوئیس

فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی پزشکی می‌توانند در شرکت‌های خصوصی، بیمارستان‌ها، دفاتر مشاوره فنی مشغول به کار شوند. در صورتی که موفق به ثبت اختراع در مهندسی پزشکی شوید، می‌توانید مجوز ثبت شرکت دانش‌بنیان را اخذ نمایید. با توجه به سابقه‌ی کاری و مهارت خود می‌توانید اقدام به اخذ ویزای کاری و مهاجرت کاری به کشورهای پیشرفته نمایید. در ادامه به بررسی جایگاه این رشته دانشگاهی در برخی از کشور‌ها می‌پردازیم.

 سوئیس

تحصیل در سوئیس که  سطح زندگی در آن‌جا از استاندارد بالایی برخوردار است. موسسه فناوری فدرال زوریخ و موسسه فناوری لوزان در سوئیس از بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته‌های مهندسی هستند؛ ازاین‌رو اکثر فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی چون مهندسی پزشکی آرزوی مهاجرت به کشور سوئیس را در سر می‌پرورانند؛ اما به دلیل هزینه‌های بالای زندگی در آن جا، خیلی از افراد قید مهاجرت را زده و برای کشور‌های ارزان‌تر اقدام می ‌نمایند. اگر علاقه‌مند به مهاجرت به کشور سوئیس هستید، باید بدانید که می‌توانید در کشور سوئیس حین تحصیل مشغول به کار دانشجویی شوید و بخشی از هزینه‌های زندگی خود را تامین نمایید. زبان تحصیل در کشور سوئیس در مقاطع تحصیلی مختلف  به زبان‌های آلمانی ایتالیایی و فرانسوی و زبان انگلیسی ارائه می‌شود.

شهر زوریخ، برن و ژنو از گران‌ترین شهرهای سوئیس بوده و هزینه‌های اجاره در آنجا بسیار بالا است‌؛ به‌طوری که هزینه اجاره در ماه می‌تواند بین ۶۵۰ تا ۲ هزار یورو متغیر باشد. خوشبختانه می‌توانید از بیمه درمانی در کشور سوئیس برخوردار شده و برای بیمه باید ماهانه ۲۶۵ تا ۳۷۵ یورو پرداخت نمایید. هزینه اینترنت در کشور سوئیس با توجه به شهر می‌تواند متفاوت باشد؛اما به طور میانگین این هزینه بین ۴۵ تا ۹۰ فرانک  در ماه می‌تواند تغییر کند. هزینه تحصیل در موسسه فناوری فدرال زوریخ در هر سال برای دانشجویان بین‌المللی تقریبا ۱۴۶۰ فرانک است.

هزینه زندگی در کشور سوئیس بدون احتساب اجاره خانه به‌طور میانگین ماهانه بین  ۱۰۰۰تا۱۶۰۰ فرانک است. خوشبختانه می‌توان از امکانات تحصیل رایگان در کشور سوئیس در صورت احراز شرایط بهره‌مند شد و نخبه‌ها می‌توانند کشور سوئیس را جزو اولویت‌های خود قرار دهند.

 سنگاپور

کشور سنگاپور یکی از کشورهایی است که درشبه جزیره مالایا واقع شده و در واقع کوچک‌ترین کشور جنوب‌شرقی آسیا است‌، این کشور آسیایی از یک اقتصاد قوی برخوردار بوده و زبان تحصیل در آن انگلیسی است، دانشگاه فناوری نانیانگ و دانشگاه ملی سنگاپور جزو بهترین دانشگاه‌های مهندسی جهان بوده و مرتبه علمی آن‌ها زیر ۱۰۰ است.

زبان تحصیل در این کشور انگلیسی بوده به‌راحتی می‌توان با مدرک آیلتس ۶ و نیم در این کشور تحصیل نمود. متاسفانه هزینه‌های زندگی و تحصیل در این کشور بالا بوده به طوری که هزینه تحصیل در مقطع لیسانس ۲۲ تا ۴۳ هزار دلار آمریکا، در مقطع ارشد رشته‌های غیر پزشکی ۲۲ تا ۳۵ هزار و ۵۰۰ دلار آمریکا و برای مقطع دکتری ۱۶ هزار دلار آمریکا است. اگر بخواهیم به‌طور متوسط هزینه های تحصیل در سنگاپور را بیان کنیم، سالانه حدود۱۴ هزار دلار را به‌طور متوسط باید در نظر بگیریم. هزینه دانشگاه های خصوصی به مراتب از دانشگاه های دولتی بیشتر است برای مثال هزینه تحصیل در دانشگاه جیمز کوک سنگاپور که گرونترین دانشگاه این کشور است برابر :
کارشناسی : از 26 تا 64 هزار دلارسنگاپور
ارشد : از 38 تا 68 هزار دلارسنگاپور
دکتری: 135 هزار دلار سنگاپور

برای کاهش هزینه های تحصیل و زندگی در سنگاپور می‌توان از وام تحصیلی، بورسیه تحصیلی و کار پاره‌وقت استفاده کرد. هزینه اینترنت در کشور سنگاپور نسبتاً بالا بوده و تقریبا نزدیک به۴۵.۴۴ دلار در ماه را برای اینترنت باید هزینه نمود. هزینه زندگی در کشور سنگاپور با احتساب مالیات اجاره خانه و هزینه خورد و خوراک سالانه حدود ۱۰ هزار دلار می‌شود.

ایتالیا

کشور ایتالیا همواره یکی از کشورهایی بوده که مورد توجه ایرانیان برای مهاجرت کاری و تحصیلی قرار گرفته است. دانشگاه پلی تکنیک از بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته‌های مهندسی است‌، رشته مهندسی پزشکی می‌تواند از بهترین رشته‌های تحصیلی در ایتالیا باشد که موقعیت کاری خوبی نیز در انتظار فارغ‌التحصیلان این رشته است. هزینه زندگی در کشور ایتالیا نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی چون سوئیس و انگلیس پایین‌تر بوده و و ماهانه حدود ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو است. هزینه اجاره‌بها در ایتالیا با توجه به نوع محل اقامت می‌تواند متفاوت باشد، اگر در خوابگاه دانشجویی اقامت داشته باشید هزینه اجاره‌بها بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ یورو و اگر قرار است در سوئیت اقامت داشته باشید این هزینه از۴۰۰ یورو شروع شده و با توجه به عوامل مختلف می‌تواند افزایش پیدا کند. هزینه اجاره‌بها به صورت ماهانه است. شهریه دانشگاه‌های ایتالیا با توجه به دولتی بودن یا خصوصی بودن دانشگاه و همچنین اعتبار دانشگاه می‌تواند متفاوت باشد، مثلاً دانشگاه‌های معتبر دولتی از رتبه علمی بالایی برخوردار می‌باشند و شهریه آنها بیش از هزار یورو در سال است. هزینه بقیه دانشگاه‌های دولتی بین ۹۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو در سال می‌تواند متغیر باشد. شهریه دانشگاه‌های خصوصی بسیار بالا بوده و برخی از آنها به۲۰  هزار یورو در سال نیز می‌رسد. خوشبختانه می‌توان از امکانات تحصیل رایگان در کشور ایتالیا بهره‌مند شد. برای بهره‌مندی از امکانات تحصیل رایگان باید دارای یک رزومه قوی در رشته مورد نظر بود. امکان استفاده از بیمه سلامت در کشور ایتالیا وجود داشته و برای این بیمه باید سالانه ۱۵۰یورو پرداخت نمود.

 ژاپن

کشور ژاپن از کشورهای آسیای شرقی است که از استاندارد زندگی بالایی برخوردار بوده و دانشگاه‌های آن از سطح علمی بسیار بالایی برخوردار هستند. دانشگاه توکیو از بهترین دانشگاه‌های مهندسی در جهان است که رتبه علمی آن در لیست QS بیست و چهارم بوده و دارای یک فضای آموزشی ایده‌آل برای دانشجویان نخبه است. این نکته را مد نظر داشته باشید که توکیو جز ۱۰ شهر گران‌قیمت جهان بوده و هزینه‌های زندگی و اجاره در آن بالا است‌، به طوری که برخی از آپارتمان‌های شهر توکیو آپارتمان‌های ده متری بوده و اکثرا به افراد شاغل و دانشجویان مجرد اجاره داده می‌شود.هزینه اجاره آپارتمان با توجه به عوامل مختلفی از جمله نوع شهر، نوع منطقه، مساحت آپارتمان، تعداد اتاق‌های خواب و غیره می‌تواند متفاوت باشد. برای هزینه اجاره ماهانه آپارتمان می‌توان مبلغی بین ۴۵۵تا۱۰۰۰دلار را در نظر گرفت.

پرداخت هزینه‌های آب، برق و گاز بخشی از هزینه‌های افراد است که ماهانه حدود ۱۹۰ دلار را باید برای آن در نظر بگیرند. می‌توانید ماهانه با پرداخت ۴۴ دلار از اینترنت پرسرعت نامحدود بهره‌مند شوید. خوشبختانه کشور ژاپن بیمه‌های دانشجویی با پوشش عالی را برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته است که دانشجویان با پرداخت ۲۷ دلار می‌توانند از این خدمات استفاده نمایند.

افرادی که از نوع اصلی بیمه درمانی برخوردار هستند‌، هر ماه ژوئن پس از آغاز سال مالیات جدید‌، مجموعه‌ای از قبوض را دریافت می‌کنند. هزینه آن حدود ۱۵۰ دلارخواهد بود؛ اما این هزینه بازنشستگی شما را شامل می‌شود. این قبض‌ها را می‌توانید در هر فروشگاه راحتی پرداخت کنید. اگر معلول هستید‌، دانشجو یا بیکار هستید‌، می‌توانید قیمت را پایین بیاورید.

تحصیل در مقطع کارشناسی کشور ژاپن به زبان ژاپنی بوده و تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در اکثر رشته‌ها به زبان انگلیسی است. برخی از دانشگاه‌های ژاپن برای پذیرش دانشجو اقدام به برگزاری آزمون ورودی می‌نمایند. هزینه شهریه دانشگاه‌ها در ژاپن مبلغی بین ۴۵۵۰ تا ۹۱۰۰ دلار در سال است. در واقع هزینه زندگی در ژاپن حدود ۷۵۰ دلار در ماه برای هر فرد دانشجو بدون احتساب اجاره‌بها و شهریه دانشگاه است.

 چین

کشور چین نیز از کشورهای آسیایی پیشرفته و محبوب است که به دلیل سطح علمی بالای دانشگاه‌های این کشور نخبگان زیادی رغبت زیادی به تحصیل در دانشگاه‌‌های این کشور نشان می‌دهند. دانشگاه  چینهوآ در پکن از دانشگاه‌های برتر در رشته های مهندسی است که از رتبه علمی بسیار بالایی در جهان برخوردار است. شهریه پایین دانشگاه‌ها و هزینه زندگی پایین نسبت به بسیاری از کشورهای آسیایی، اروپایی و آمریکایی و امکان کار دانشجویی از دیگر مزیت‌های تحصیل در چین است.

ادامه‌تحصیل در چین به زبان انگلیسی و چینی وجود داشته و با داشتن یک رزومه قوی می‌توان از دانشگاه‌های مطرح این کشور مانند دانشگاه چینهوآ پذیرش گرفت. کشور چین از کشورهایی است که در زمینه مهندسی پزشکی و ساخت ربات‌های جراح در جهان پیشرفت‌های چشمگیری داشته است و به همین سبب این کشور برای نخبگان مهندسی پزشکی یک کشور ایده‌آل است. هزینه زندگی در چین به ازای هر نفر تقریبا ۴۰۰ دلار در ماه بوده و این هزینه از شهریه‌های دانشگاه جدا است.

هزینه درخواست رشته های مختلف برای مقاطع مختلف در هر دانشگاه از ۹۰دلار تا ۱۵۰ دلار متغیر است ، به طور معمول بیش از ۲۰۰ دلار نیست.شهریه دانشگاه های چین در مقایسه با انگلیس / ایالات متحده آمریکا بسیار کم است. متوسط ​​شهریه تخمینی از سالیانه ۳۳۰۰دلار آمریکا  تا ۹۹۰۰ دلار آمریکا در سال میباشد.

هزینه زندگی در کلانشهرها مانند پکن ، شانگهای ، گوانگژو (حدود ۷۴۰ تا ۸۲۰ دلار در ماه خواهد بود . سایر شهرها در حدود ۲۵۰ تا ۵۸۰ دلار خواهند بود.

ترکیه

تحصیل در ترکیه برای دانشجویان ایرانی جزو گزینه‌های اول مهاجرت تحصیلی است‌؛ زیرا جزو کشورهای هم‌مرز با ایران بوده و در صورت مهاجرت با دردسرهای کمتر و با هزینه‌های کمتری می‌توان به ایران آمد. مردم ترکیه مردمی مهربان بوده و از لحاظ مذهبی و فرهنگی به مردم ایران نسبت به سایر کشورها نزدیک‌تر هستند. رشد علمی بالا، اقتصاد قوی، اعتبار مدارک دانشگاهی، امکان انتقالی گرفتن از دانشگاه‌های ترکیه به دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی از دیگر مزیت‌های تحصیل در کشور ترکیه است.

دانشگاه های دولتی در ترکیه گزینه های معتبری را برای همتایان گران تر خود ارائه می دهند. هزینه سالانه شهریه دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در مدارس از این دست را دارند ، مانند دانشگاه فنی خاورمیانه ، از۲۴۰ تا ۱۵۰۰ دلار است.برای دانشجویان بین المللی که به مقدار کافی با زبان ترکی آشنا هستند و علاقه مند به تحصیل در یک دانشگاه دولتی ترکیه هستند ، شهریه سالانه مورد انتظار بین ۲۴۰تا ۷۵۰ دلار است. کسانی که ترجیح می دهند در دانشگاه دولتی به زبان انگلیسی تحصیل کنند باید انتظار داشته باشند که شهریه سالانه آنها کمی بالاتر از ۴۵۰ تا ۱۵۰۰ دلار باشد.هزینه دانشگاه های خصوصی در ترکیه بین ۵ تا ۲۰ هزار دلار در سال است.

.

دانشگاه‌های ترکیه خوابگاه‌های خصوصی و دولتی زیادی در اختیار دانشجویان بین‌المللی خود گذاشته؛ به‌طوری که نیاز به اجاره آپارتمان نیست. هزینه خوابگاه‌ها در کشور ترکیه می‌تواند متفاوت باشد؛ اما کسانی که از مزیت‌های تحصیل رایگان در ترکیه بهره‌مند شده‌اند، هزینه‌های بسیار کمی را بابت خوابگاه می‌پردازند. امکان تحصیل رایگان در ترکیه در دانشگاه‌های دولتی وجود داشته و در صورت داشتن رزومه قوی و سطح علمی بالا می‌‌توانید از مزیت‌های تحصیل رایگان در ترکیه بهره‌مند شوید.

در صورتی که سطح علمی بالایی داشته باشید و بتوانید در دانشگاه‌های ترکیه معدل و نمرات بالایی را کسب نمایید می‌توانید به دانشگاه‌های آمریکایی از ترم دوم به بعد انتقالی بگیرید. خوشبختانه هزینه حمل و نقل در سطح شهر گران نبوده و می‌توانید از وسایل حمل و نقل عمومی برای تردد استفاده نمایید. به طور میانگین هزینه زندگی در کشور ترکیه  با احتساب اجاره خانه و محل سکونت ماهانه حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰دلار است. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از بیمه سلامت استفاده کرده و خود را بیمه درمانی نمایند.

 گرجستان

گرجستان کشوری در منطقه قفقاز اوراسیا بوده و کشوری است که جزوه هر دو قاره اروپا و آسیا به حساب می‌آید. دانشگاه‌های کشور گرجستان از سطح آموزشی بالایی برخوردار بوده و کیفیت آموزشی دانشگاه‌‌های آنجا منطبق با استانداردهای اروپایی است‌؛ ازاین‌رو بسیاری از دانشجویان ایرانی قصد ادامه‌تحصیل در گرجستان را دارند. موسسه فناوری گرجستان از دانشگاه‌های سطح بالای این کشور بوده و جزو بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در رشته مهندسی پزشکی است.

امکان ادامه‌تحصیل در مقطع لیسانس و فوق‌لیسانس در رشته مهندسی پزشکی در موسسه فناوری گرجستان وجود دارد. یکی از مزیت‌های تحصیل در گرجستان این است که بدون نیاز به مدرک آیلتس میتوان برای دانشگاه‌‌های این کشور پذیرش گرفت. هزینه تحصیل و زندگی در این کشور نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی و حتی آسیایی بسیار پایین‌تر بوده و این مورد از مهم ترین عوامل مهاجرت دانشجویان به گرجستان است. هزینه زندگی در این کشور به ازای هر فرد ماهانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار و هزینه تحصیل با توجه به نوع دانشگاه و نوع رشته می‌تواند متفاوت باشد؛ اما به‌طور میانگین می‌توان سالانه از  ۶۵۰ دلار تا ۸ هزار دلار را برای هزینه تحصیل در گرجستان در نظر گرفت.

دقت داشته باشید که مدرک رشته‌های مهندسی چون مهندسی پزشکی در دانشگاه‌های گرجستان از نظر وزارت علوم ایران مشکلی نداشته و مدارک مورد تایید می‌باشند، اما برای تحصیل در رشته پزشکی اگر قصد بازگشت به ایران را دارید به هیچ عنوان کشور گرجستان را انتخاب نکنید چون مدارک رشته پزشکی این کشور مورد تایید وزارت علوم ایران نیست. بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه های گرجستان توان به راحتی برای اخذ اقامت و پذیرش از دانشگاه های اروپایی اقدام نمود.

 هلند

کشور هلند از کشورهای اروپایی عضو اتحادیه شینگن است و به همین سبب با داشتن ویزای هلند می‌توانید به کشورهای اروپایی دیگر سفر نمایید. کشور هلند جزو کشورهایی است که سطح زندگی مردم آنجا از استانداردهای بالایی برخوردار بوده و کیفیت زندگی و امنیت در این کشور در حد بالایی است. دانشگاه‌های مهندسی این کشور رشته مهندسی پزشکی را در سطح بالایی ارائه می‌دهند به همین سبب دانشگاه‌های این کشور دانشجویان بین‌المللی زیادی را در این رشته پذیرش می‌نمایند.

خوابگاه‌های دانشجویی زیادی در اختیار دانشجویان قرار داده شده و دانشجویان می‌توانند در این خوابگاه‌ها اقامت داشته باشند، اقامت در خوابگاه‌ها می‌تواند هزینه‌های شما را کاهش دهد. به طور کلی هزینه زندگی در این خوابگاه‌ها در کشور هلند با توجه به نوع آپارتمان، نوع منطقه و شهر محل اقامت می‌تواند متفاوت باشد اما به طور میانگین می‌توان هزینه بین ۳۰۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه را برای اجاره محل اقامت در کشور هلند نظر گرفت.

هزینه زندگی روزمره در کشور هلند به ازای هر فرد ماهانه ۹۰۰ تا هزار یورو در ماه است‌. شما می‌توانید در هلند خود را بیمه درمانی نموده و ماهانه ۳۸۵ یورو را صرف هزینه بیمه درمانی نمایید. شهریه تحصیلی دانشگاه‌های هلند با توجه به نوع رشته و نوع دانشگاه و مقطع می‌تواند متفاوت باشد، اما اگر بخواهیم به طور میانگین شهریه دانشگاه‌های هلند را بیان نماییم می‌توانیم برای دوره کارشناسی۹ تا ۳۲ هزار یورو، برای دوره ارشد ۱۲ تا ۳۲ هزار یورو را در نظر بگیریم.

امکان تحصیل رایگان در کشور هلند وجود داشته و در صورت داشتن رزومه قوی می‌توانید از دانشگاه‌های هلند بورسیه تحصیلی اخذ نمایید. امکان کار دانشجویی در هلند وجود داشته و دانشجویان با کار پاره وقت می‌توانند بخشی از هزینه‌های تحصیل خود را تامین نمایند، دانشجویان دوره کارشناسی با ۱۶ ساعت در هفته می‌توانند در هفته ۸ تا ۱۰۰ یورو و دانشجویان کارشناسی ارشد با ۲۰ ساعت کار در هفته می‌توانند ۱۶۰تا ۲۰۰ یورو در هفته دستمزد دریافت نمایند.

کانادا

کانادا جزو کشورهای مهاجر پذیر است که ۲۰ درصد جمعیت این کشور را جمعیت مهاجر تشکیل می‌دهد، ایرانیان جزو اکثریت افراد مهاجر در کشور کانادا محسوب می‌شوند‌. ۲۱ دانشگاه از ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان در کشور کانادا وجود دارد و به همین سبب می‌توان با قاطعیت از سطح بالای علمی در رشته‌های مختلف علمی در کشور کانادا سخن گفت. خوشبختانه امکان تحصیل رایگان در کشور کانادا وجود داشته و با داشتن یک رزومه قوی و نمره بالای زبان در تافل یا آیلتس و قبولی در آزمون‌های sat و gre می توان از مزیت‌های تحصیل رایگان در کانادا بهره‌مند شد. هزینه زندگی در کشور کانادا مبلغی بین۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار در ماه است. البته این نکته را در نظر داشته باشید که شهر محل زندگی تاثیر زیادی در هزینه‌های زندگی در کانادا دارد هزینه اجاره خوابگاه در کانادا سالانه ۳ هزار تا ۷ هزار و ۵۰۰ دلار بوده و هزینه اجاره‌بها آپارتمان به طور میانگین از ۶۵۰ تا۱۵۰۰دلار در ماه می‌تواند متغیر باشد. به شما پیشنهاد می‌شود که در هنگام اقامت در کانادا خود را بیمه درمانی نمایید؛ هزینه این بیمه ۴۸۰ دلار در سال است.

مهندسی پزشکی در کشور کانادا یک رشته نوپا بوده و به همین سبب امکان پیدا کردن کار بعد از فارغ‌التحصیلی در این کشور سخت است. دانشگاه‌های رایسون، واترلو و مک‌گیل از دانشگاه‌هایی می‌باشند که رشته مهندسی پزشکی را ارائه می‌دهند. هزینه تحصیل در کانادا با توجه به نوع رشته، نوع دانشگاه و مقطع می‌تواند متفاوت باشد، برای تحصیل در مقطع کارشناسی رشته مهندسی پزشکی به طور میانگین شهریه دانشگاه‌ها در سال اول و دوم ۷ هزار تا ۸ هزار دلار در سال بوده و این هزینه در سال‌های آتی و مقاطع بعدی بیشتر نیز می‌شود، به طور میانگین می‌توان هزینه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا را۶۰ هزار تا ۱۰۰ هزار دلار(تورنتو) در سال در نظر گرفت.

 آمریکا

دانشگاه جان هاپکینز در کشور آمریکا بنیان‌گذار رشته مهندسی پزشکی در جهان است. علاوه بر دانشگاه جان هاپکینز دانشگاه‌های دیگری چون موسسه فناوری جورجیا، دانشگاه کالیفرنیا در ارواین، دانشگاه بوستون کلمبیا، دانشگاه دوک، موسسه تکنولوژی ماساچوست، دانشگاه استنفورد و دانشگاه برکلی کالیفرنیا از دانشگاه‌های مطرح جهان و آمریکا در رشته مهندسی پزشکی می‌باشند. متاسفانه اخذ بورسیه تحصیلی برای دانشجویان ایرانی بسیار سخت است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا با توجه به نوع رشته، مقطع تحصیلی و نوع دانشگاه می‌تواند متغیر باشد به طوری که برخی از دانشگاه‌ها شهریه ۵۰۰۰ دلار در سال و برخی نیز تا ۵۰ هزار دلار در سال را دریافت می‌نمایند، به همین سبب تقریبا می‌توان هزینه شهریه دانشگاه‌های آمریکا را ۳۵ هزار دلار در سال در نظر گرفت.

هزینه خوراک و زندگی در آمریکا سالانه چیزی حدود ۲ تا ۱۱ هزار دلار خواهد شد. هزینه اجاره‌بها با توجه به نوع آپارتمان، نوع ایالت و منطقه ی زندگی می‌تواند متفاوت باشد، اما به طور میانگین ۷۰۰ دلار در ماه را می‌توان به عنوان اجاره بها در نظر گرفت. هزینه‌های درمان در آمریکا بسیار بالا است به همین سبب توصیه می‌شود از بیمه‌های درمانی استفاده کرده و خود را بیمه نمایید.

زبان تحصیل در کشور‌های مختلف

زبان تحصیل در کشور‌های مختلف

بسیاری از دانشجویان نخبه و درس‌خوان از همان اوایل دوران لیسانس برای تقویت زبان انگلیسی خود تلاش کرده و با برنامه‌ریزی خود را برای مهاجرت به کشورهای مختلف برای ادامه‌تحصیل آماده می‌کنند. خوشبختانه اکثر کشور های اروپایی و آمریکایی دوره‌های ارشد و دکتری را به زبان انگلیسی برگزار می‌نمایند، یعنی با داشتن مدرک زبان انگلیسی برای دوره ارشد و دکترا می‌توان تقریبا برای همه کشورهای پیشرفته اقدام نمود، دوره لیسانس مهندسی پزشکی با دوره ارشد و دکترا کمی تفاوت داشته و برخی از کشورها این دوره را به زبان انگلیسی برگزار نمی‌کنند، بنابراین لازم است تا دانشجویان با زبان تحصیل در کشور‌های مختلف به خوبی آشنا شوند تا بتوانند برای مهاجرت تحصیلی برنامه‌ریزی نمایند.

کشور آمریکا و کانادا تمام دوره‌های مهندسی پزشکی را به زبان انگلیسی برگزار می‌کنند. کشور ترکیه از کشورهای مطرح است که بسیاری از ایرانیان برای تحصیل رایگان در ترکیه اقدام می‌نمایند، زبان تحصیل در کشور ترکیه اغلب ترکی و انگلیسی بوده و برخی از دانشگاه‌های ترکیه دانشگاه‌های چندین زبانه بوده و به زبان‌های آلمانی و فرانسوی در کنار ترکی و انگلیسی برخی از رشته‌ها را تدریس می‌کنند.

زبان تدریس در برخی از کشورها نیز کاملاً با زبان رسمی آن کشور متفاوت است به عنوان مثال زبان رسمی در کشور هلند، هلندی بود حال آنکه زبان تدریس در این کشور آلمانی و انگلیسی است. ایتالیا نیز از دیگر کشورهایی باشد که برای تحصیل در رشته مهندسی پزشکی متقاضیان زیادی دارد، زبان تحصیل در این کشور ایتالیایی و انگلیسی بوده و با توجه به نوع دانشگاه می‌تواند متفاوت باشد.

اگر قصد تحصیل در مقطع لیسانس مهندسی پزشکی در روسیه را دارید، باید بدانید که باید به زبان روسی مسلط باشید، اما اگر قصد ادامه‌تحصیل در مقطع ارشد و دکترا را دارید تسلط داشتن به زبان انگلیسی اکتفا می‌کند. برای تحصیل در اتریش باید به زبان آلمانی تسلط داشته باشید؛ البته تسلط به زبان آلمانی برای مقطع کارشناسی بوده و برای مقطع ارشد و دکترا می‌توانید برای تحصیل به زبان انگلیسی اقدام کنید؛ اما اگر به زبان آلمانی مسلط باشید، شانس شما برای اپلای در مقطع ارشد و دکترا افزایش پیدا می‌کند.

به‌طور کلی زبان تحصیل در کشور‌های مختلف به زبان رسمی کشور، نوع دانشگاه، نوع رشته، ظرفیت جذب دانشجویان بین‌المللی، ملیت اساتید دانشگاه، میزان ارتباط و تعامل دانشگاه با دانشگاه‌های برون مرزی بستگی دارد.

کشورهای متقاضی کار

رشته مهندسی پزشکی از رشته‌های نوپا در بسیاری از کشورهای جهان است و جزو رشته‌هایی است که نیروی کار در این رشته نسبت به سایر رشته‌های مهندسی کمتر است از طرفی برای کار در این رشته باید به مهارت‌های زیادی مسلط بود و برای موفقیت باید تجربه کاری زیادی در این زمینه داشت. به همین سبب کشور‌های پیشرفته‌ای که به رشته مهندسی پزشکی اهمیت زیادی می‌دهند، نیازمند نیروی کار در این رشته هستند؛ کشورهای آلمان، استرالیا و ایتالیا جزو کشورهای اروپایی مطرح هستند که در رشته مهندسی پزشکی نیروی کار می‌پذیرند.

درآمد فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی پزشکی در کشور‌های ذکر شده بسیار بیشتر از درآمد فارغ‌التحصیلان در ایران است‌؛ به عنوان مثال درآمد افراد فعال در زمینه مهندسی پزشکی بین ۸۰ هزار تا ۱۲۲ هزار دلار در سال و حداقل حقوق مهندسی پزشکی ۳۵ هزار دلار در سال در کشورهای پیشرفته مثل استرالیا است. برای دریافت ویزای کاری کشور استرالیا باید حداقل مدرک معادل لیسانس استرالیا یا بالاتر، نمره آزمون پی تی ای بالای ۷۹، پکیج سی دی آر، مدارک کاری و مدارک تحصیلی را  برای ارسال به سازمان مهندسی استرالیا آماده نمود.

آلمان جزو کشورهایی است که دریافت ویزای کاری برای ایرانیان به نسبت بسیاری از کشور‌ها راحت‌تر است. برای آگاهی از کشورهای متقاضی کار برای رشته مهندسی پزشکی باید به موسسه مهاجرتی که در این زمینه تجربه کاری بالایی دارد مراجعه نمایید. موسسه مهاجرتی با توجه به سوابق کاری و تحصیلی شما و سطح زبان شما و بودجه شما کشور مناسب را به شما پیشنهاد داده و روند مهاجرت را برای شما آسان می‌کند.

درآمد رشته مهندسی پزشکی

میانگین درآمد ماهیانه

میانگین درآمد استرالیا:

حداقل درآمد سالانه۳۹۶۰۰ دلار استرالیا  میباشد.متوسط دریافتی سالانه ۸۰۸۰۰ دلار استرالیا است.حداکثر حقوق سالانه دانش آموختگان این رشته۱۲۶۰۰۰ دلار استرالیا است.

میانگین درآمد آمریکا:

۰_۲سال تجربه:۴۸۷۰۰ دلار

۵_۱۰سال تجربه:۸۶۴۰۰ دلار

بالای ۲۰ سال تجربه:۱۲۲۰۰۰ دلار


تازه‌‌های مهندسی پزشکی در ایران و جهان

تازه‌ های مهندسی پزشکی در ایران و جهان

همان‌طور که می‌دانید رشته‌های علمی مختلف با همکاری یکدیگر منجر به پیشرفت در دنیای تکنولوژی می‌شوند و از آن‌جا که جامعه برای ارتقای سلامت خود به پیشرفت در علم پزشکی نیازمند است و لازمه پیشرفت در علم پزشکی پیشرفت در مهندسی پزشکی است‌، به همین سبب در جوامع علمی با تلفیق علوم دیگر چون علوم نانو، فیزیک، هوش مصنوعی، مهندسی بافت و غیره به ارائه کیفیت خدمات مهندسی پزشکی کمک می‌نمایند. به عنوان مثال با همکاری رشته‌های بیوتکنولوژی، ژنتیک، زیست پزشکی، تکوین و مهندسی پزشکی پرینتر‌های سه بعدی طراحی شده است که نقطه عطفی در مهندسی پزشکی است.

در پرینترهای سه بعدی با کمک سلول‌های زنده و بیوپلیمرها ساختارهایی سه بعدی تشکیل داده‌اند که این ساختارها قابلیت کاشت در بدن انسان را داشته و می‌توانند نقص های جسمی انسان را برطرف نمایند، تا به حال با استفاده از پرینترهای سه بعدی توانسته‌اند گوش، استخوان، غضروف و ماهیچه‌ها را شبیه‌سازی نمایند. تا به حال با استفاده از سلول‌های خرگوش و سلول‌های موش صحرایی و سلول‌های موش آزمایشگاهی با استفاده از بیو پلیمر‌ها توانسته‌اند، اعضای نامبرده را شبیه‌سازی کرده و در حیوانات کاشت نمایند.

دانشگاه موناش در کلیتون استرالیا توانسته است چشم مصنوعی را طراحی کرده و بسازد که این چشم مصنوعی توانایی دید به نابینا را هدیه می‌دهد. در این چشم مصنوعی دوربینی به عینک متصل شده و نانو پردازنده‌های دوربین تصاویر ساده و ضبط شده در ۵۰۰ پیکسل را پردازش کرده و اطلاعات را به مغز مخابره می‌نمایند، در نتیجه قسمت‌های غیر فعال مغز که مسئول بخش بینایی در مغز می‌باشند فعال شده و تصاویر را پردازش کرده و قدرت دید به افراد نابینا را می‌دهد، دقت نمایید که برای عملکرد صحیح دروبین، باید این دوربین به قسمت‌های مختلف مغز متصل شده و با بخش‌های مسئول بینایی و پردازش اطلاعات در مغز ارتباط گیرد؛ از همین رو  این دوربین به ۱۱ بخش از مغز متصل می‌شود. فناوری نانو از دیگر علوم تاثیرگذار در رشته مهندسی پزشکی است‌، دانشمندان ایرانی به تازگی توانسته‌اند نانو بیو سرامیک‌هایی از جنس فسفات کلسیم طراحی کرده و بسازند که این بیوسرامیک‌ها قدرت ترمیم بافت استخوان را دارا هستند.

مشاوره پذیرش مهندسی پزشکی

روش‌ های اخذ پذیرش

مهم‌ترین دغدغه دانشجویان نخبه و کسانی که قصد ادامه‌تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور را دارند آگاهی از روش‌های اخذ پذیرش است. برای آگاهی از روش‌های اخذ پذیرش در دانشگاه‌های معتبر جهان می‌توانید به موسسه مهاجرتی اعزام دانشجو مراجعه نمایید موسسه مهاجرتی اعزام دانشجو با توجه به سوابق تحصیلی شما، اعتبار مدرک دانشگاهی، مهارت‌ها و تکنیک‌هایی که در رابطه با رشته مهندسی پزشکی به آنها تسلط دارید وضعیت مالی می‌تواند شما را راهنمایی کرده و بهترین کشور، شهر و دانشگاه را متناسب با وضعیت شما به شما معرفی نماید.

شما می‌توانید درخصوص بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته مهندسی پزشکی تحقیق کرده و سپس سری به سایت‌های دانشگاه زده و درقسمت اپلای شرایط پذیرش در دانشگاه را مطالعه کرده و با ایجاد یک پنل کاربری در صفحه سایت دانشگاه به دانشگاه درخواست پذیرش دهید، می‌توانید با استادان دانشگاه آشنایی پیدا کرده و به اساتید دانشگاه ایمیل زده و در خصوص مهارت‌ها، تجربه‌های تحصیلی و کاری و از انگیزه خود از تحصیل در دانشگاه‌های مطرح با اساتید صحبت کرده و موافقت آنها را برای ادامه‌تحصیل در دانشگاه مربوطه اخذ نمایید. در خصوص اخذ پذیرش از دانشگاه‌های خارجی باید چندین نکته را مد نظر قرار دهید، بهتر است یک سال قبل از اتمام تحصیلات خود در کشور ایران مراحل پذیرش از دانشگاه‌های خارجی را طی نمایید. در یک سال باقی مانده خود را برای امتحان زبان آیلتس یا تافل آماده کرده و در خصوص شرایط تحصیل در کشورها به خوبی تحقیق نمایید. برای اخذ پذیرش بهتر است دو تا سه کشور را مد نظر قرار دهید اما به این نکته توجه داشته باشید که کشور‌های که انتخاب می‌کنید باید شرایط پذیرش آن‌ها مثل نمره زبان، ملزومات علمی و غیره تقریباً یکسان باشد، انتخاب کشورهایی که با یکدیگر تفاوت بسیاری دارند شما را از هدفتان دور می‌کند.

در سال‌های آخر دانشجویی خود در ایران سعی کنید که در همایش‌های بین‌المللی شرکت کرده و مقاله‌های متعدد علمی را ارائه دهید. تالیف کتاب در رشته مورد نظر می‌تواند کمک زیادی به شما نماید.

بعد از اینکه به سایت دانشگاه مراجعه کردید مدارک لازم برای پذیرش را آماده کرده و فرم پذیرش را پر کرده و بعد از ترجمه مدارک، مدارک خود را ارسال کرده و پیگیری‌های لازم را بعد از آن انجام دهید. بهتر است به یک موسسه مهاجرتی اعزام دانشجو مراجعه کرده و از موسسات بخواهید تا مراحل روند اخذ ویزا را برای شما انجام دهند، دریافت بورسیه تحصیلی از کشورها و دانشگاه‌های خارجی مراحلی پیچیده بوده که نیازمند وقت و انرژی است و تقریبا یک سال باید به صورت متمرکز وقت و انرژی بگذارید.

از اساتید مطرح دانشگاه خود غافل نشوید؛ بسیای از اساتید مطرح شما در دانشگاه‌های خارج از کشور تحصیل کرده‌اند و با روش‌های اخذ پذیرش به خوبی آشنایی دارند، از آن‌ها کمک بخواهید و در رابطه با اپلای با آن‌ها مشورت نمایید.

ویزا

ویزا

مراحل اخذ ویزا مهم‌ترین مرحله مهاجرت تحصیلی است‌، بسیاری از افراد می‌باشند که با وجود تایید دانشگاه مقصد و موفقیت در مرحله پذیرش در مرحله اخذ ویزا دچار مشکل شده و مهاجرت تحصیلی آنها لغو می‌شود. به همین سبب باید در مرحله اخذ ویزا نهایت دقت را کرد و به طور دقیق از شرایط اخذ ویزای کشور مقصد اطلاع حاصل کرد. این نکته را نیز مد نظر قرار دهید که مراحل اخذ ویزا برای هر کشور متفاوت است. مراجعه به موسسه مهاجرتی اعزام دانشجو مراحل اخذ ویزا را برای شما راحت کرده و شما به راحتی می‌توانید در کنار مشاوران موسسات مهاجرتی مراحل اخذ ویزا را با موفقیت پشت سر بگذارید. ما در اینجا مراحل اخذ ویزای تحصیلی و کاری دو کشور را برای شما مثال می‌زنیم تا با نحوه اخذ ویزا به صورت کلی آشنا شوید.

کشور فرانسه جزو کشورهایی است که افراد بسیاری خواهان مهاجرت به این کشور و ادامه‌تحصیل در آن هستند. ویزاهای کشور فرانسه با توجه به مدت زمان اقامت و نوع اقامت فرد می‌تواند متفاوت باشد، دانشجویانی که قصد تحصیل در کشور فرانسه را دارند باید برای اخذ ویزای دانشجویی اقامت طولانی VLS-TS اقدام نمایند. برای درخواست اخذ این نوع ویزا دو روش وجود دارد، روش اول مخصوص ۳۳ کشوری است که در پورتال دانشجویان خارجی فرانسه اسم کشور آنها آورده شده است، خوشبختانه کشور ایران جزو این ۳۳ کشور بوده و در نتیجه ایرانیان با پرداخت ۵۰ یورو و مراجعه به سایت iran.campusfrance.org می‌توانند فرم درخواست را پر کرده و درخواست اخذ ویزا نمایند. این روش اخذ ویزا را روش cef کامپوس فرانسه می‌نامند.

دانشجویان خارجی که جزو ۳۳ کشوری که نام کشور آن‌ها در پورتال دانشجویان خارجی فرانسه نیامده است، می‌توانند با پرداخت ۹۹یورو و مراجعه به کنسولگری فرانسه و تکمیل فرم درخواست ویزا دهند.

همانطور که قبلا نیز گفته شد کشور استرالیا از کشورهایی است که در رشته مهندسی پزشکی نیروی کار می‌پذیرد شما می‌توانید با اخذ ویزای کار استرالیا به این کشور مهاجرت نمایید، برای اخذ ویزا مدارکی که قبلا در کشورهای متقاضی کار نام برده شد را آماده کرده و به سازمان مهندسی استرالیا ارسال می‌نمایید، در صورت تایید باید فرم درخواست Eol را پر کرده و به اداره مهاجرت استرالیا در در ایران ارسال نمایید. در صورت موافقت، دعوت‌نامه معتبر برای شما ارسال شده و شما بعد از سه الی پنج ماه در صورت موفقیت در مصاحبه می‌توانید ویزای کاری خود را دریافت نمایید.

برای دریافت ویزای کاری استرالیا سن شما نباید بیشتر از ۴۵ سال باشد.

در هنگام مصاحبه در سفارت به اعتماد به نفس شما، انگیزه و هدف شما، تسلط شما به زبان انگلیسی دقت ویژه‌ای می‌شود. به همین سبب توصیه می‌شود هدف خود را به طور واضح و روشن در ذهن داشته باشید و در صورت سوال در خصوص هدف و انگیزه از مهاجرت دلایل منطقی بیان نمایید.

جهت مشاوره و پذیرش رشته مهندسی‌پزشکی با مشاوران متخصص ما در go2tr تماس حاصل فرمایید تا شما را در مورد این رشته به طور کامل راهنمایی نمایند.

ارزیابی
برای ارزیابی ، با موسسه ما تماس بگیرید.
مهندسی پزشکی چیست؟
قطعاً برای همه شما واضح است که پزشکان بدون استفاده از تجهیزات پزشکی امکان معالجه و تشخیص بیماری‌ها را ندارند. بدون شک پیشرفت علم پزشکی مرهون پیشرفت علوم مهندسی پزشکی است ، به احتمال زیاد نام ربات‌های جراح را شنیده‌اید ربات‌هایی که دستیاران پزشک بوده و به پزشکان در عمل‌های جراحی کمک زیادی می‌کند وجود ربات‌های جراح باعث شده است تا پزشکان به جای برش‌های عمیق که با خونریزی زیاد و تخریب بافت‌ها همراه است حفره‌های کوچک را به کمک ربات‌های جراح ایجاد کرده و عمل جراحی را در مدت زمان کمتر و با دقت بیشتر و با خونریزی کمتر به انجام برسانند. ژاپن و آمریکا در تولید ربات‌های پرستار، کمک پرستار، دستیار پزشک و ربات‌های جراح پیشرفت خوبی نموده‌اند، یکی از معضلات بیماران و بیمارستان‌ها حمل و نقل و جابجایی بیمارانی است که توانایی حرکت ندارند، مانند بیمارانی که قطع نخاع شده‌اند و یا بیمارانی که عمل دیسک کمر را انجام داده‌اند، ربات ریبا یکی از ربات‌های بسیار پر کاربرد است که در بیمارستان‌های ژاپن وظیفه حمل و نقل بیماران را بر عهده دارد. این ربات‌ها و هزاران ربات دیگر که باعث پیشرفت شگرفی در پزشکی شده‌اند، مرهون وجود مهندسان زیست پزشکی است. مهندسی پزشکی رشته‌ای است که فارغ‌التحصیلان آن به طراحی، تولید، تعمیر و نگهداری دستگاه‌های پزشکی مبادرت می‌ورزند. با وجود پیشرفت زیادی که در علم مهندسی پزشکی شده است اما هنوز جای خالی بسیاری از دستگاه‌های پزشکی در علم پزشکی مشاهده می‌شود به عنوان مثال مهندسان زیست پزشکی می‌توانند قلب، کلیه و چشم مصنوعی طراحی کرده و تولید نمایند تا افراد نیازمند به این اعضا منتظر پیوند نمانند. همانطور که گفته شد بدون وجود دستگاه‌های پزشکی امکان تشخیص بسیاری از بیماری‌ها وجود ندارد به عنوان مثال بیماری کبد چرب از بیماری‌های است که تنها در سونوگرافی گرید آن و در در اکثر مواقع وجود آن نیز تشخیص داده می‌شود، حال اگر مهندسی پزشکی موفق به طراحی و ساخت دستگاه سونوگرافی نشده بود بسیاری از بیماران هیچگاه از بیماری خود باخبر نشده و در نتیجه آمار تلف شدگان این بیماری به طور قابل توجهی افزایش پیدا می‌کرد. به همین جهت می‌توان گفت رشته مهندسی پزشکی رشته‌ای است که در خدمت علوم پزشکی بوده و به بیماران پزشکان و پرستاران کمک زیادی نموده است.
چرا مهندسی پزشکی ؟
به احتمال زیاد در اطراف شما افرادی وجود دارند که علاقه‌مند به رشته ریاضی و تجربی بوده و دوست دارند در رشته‌ای ادامه تحصیل دهند که علاوه بر مباحث مهندسی و ریاضیات مباحث زیستی نیز مطرح می‌شود. رشته مهندسی پزشکی می‌تواند نیاز این افراد را برآورده کند و افراد در کنار دنیای مهندسی با دنیای پزشکی نیز آشنا شوند. بدون شک رشته مهندسی پزشکی از اصلی‌ترین نیازهای جامعه بوده و جامعه‌ی پزشکی بدون رشته مهندسی پزشکی یک جامعه فلج و ناقص است ، چرا که رشته‌ی مهندسی پزشکی باعث حضور تکنولوژی در دنیای پزشکی شده است و بدون حضور تکنولوژی امکان تشخیص معالجه و درمان بدون نقص وجود نخواهد داشت. افرادی که دارای هوش سرشار، خلاقیت، ریزبینی و دقت زیادی می‌باشند؛ افرادی مناسب برای رشته مهندسی پزشکی می‌باشند. شاید برای ذهن شما سوال پیش بیاید رشته مهندسی پزشکی یک رشته نوپا بوده و  جامعه پزشکی قبل از حضور این رشته به نحو دیگر خدمات خود را ارائه می‌داده است، اما اگر خوب به تاریخ نگاه کنیم می‌بینیم که این رشته قدمتی به اندازه تاریخ داشته است. وجود تکنولوژی‌های جدید در دل این رشته این رشته را رشته‌ای نوپا نشان داده است، وجود چشم مصنوعی ساخته شده از رشته‌های طلا در شهر سوخته حاکی از قدمت بلند این رشته است. فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی پزشکی بازار کار متنوعی در پیش رو دارند، این افراد می‌توانند در بیمارستان‌ها مشغول به کار شده، اصول کار با دستگاه‌های پزشکی را به پرستاران، کمک پرستاران و تکنسین‌ها آموزش دهند، اگر از کار کردن در محیط بیمارستان خسته می‌شوید می‌توانید یک شرکت تجهیزات پزشکی برای خود دایر کرده و در آنجا مشغول به کار شوید. بازار کار گسترده و متنوع این رشته از دلایل مهم رغبت به این رشته است. فارغ‌التحصیلان این رشته با دنیای پزشکی در کنار دنیای مهندسی آشنا شده و به خوبی می‌توانند مسائل مهندسی را تحلیل کرده و برای مشکلات بیماران و جامعه پزشکی راه‌حل‌هایی موثر ارائه دهند.
جایگاه مهندسی پزشکی در دنیا چیست ؟
با توجه به اینکه رشته مهندسی پزشکی رشته‌ای است که ارتباط بین علوم پزشکی و مهندسی را برقرار می‌کند از جایگاه بسیار مهمی برخوردار است. جایگاه مهندسی پزشکی در جوامع پیشرفته مانند کشورهای اروپایی و آمریکایی نسبت به جوامع جهان سوم بسیار بالاتر است. رشته مهندسی پزشکی در سال ۱۳۷۱ در دانشگاه صنعتی امیرکبیر در ایران به صورت مستقل بنیانگذاری شد، اما با وجود این که کمتر از ۲۷ سال است که این رشته در ایران تدریس می‌شود، اما پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است. رشته مهندسی پزشکی که جامعه به آن به شدت نیازمند بوده و برای ارتقای سلامت جامعه این رشته به شدت مورد نیاز است. دانشجویان رشته مهندسی پزشکی در مقایسه با بسیاری از دانشجویان رشته‌های دیگر از سطح علمی بسیار بالایی برخوردار هستند، به همین سبب دانشجویان این رشته از جایگاه اجتماعی بالایی برخوردارند. به عنوان مثال دانشجویان این رشته در طول دوران کارشناسی با نرم‌افزار‌های چون متلب، اورکد، اس پی اسپایس و دیگر نرم‌افزارها آشنا می‌شوند در حالی که دانشجویان سایر رشته‌های مهندسی در دوران کارشناسی ارشد با این نرم‌افزارها آشنایی پیدا کرده و برخی دیگر در دوران دکترا با این نرم افزارها آشنا می‌شوند، دانشجویان رشته مهندسی پزشکی نسبت به سایر دانشجویان به زبان انگلیسی باید آشنایی بیشتری داشته باشند، زیرا منابع تخصصی این دروس اکثراً به زبان انگلیسی است. یکی از ویژگی‌های اصلی که دانشجویان رشته مهندسی پزشکی باید داشته باشند این است که این دانشجویان باید خلاقیت زیادی داشته باشند تا بتوانند با توجه به نیاز جامعه پزشکی و جامعه بیماران به دستگاه‌ها و تجهیزات پزشکی، دستگاه‌هایی طراحی و خلق نمایند، از این رو فارغ‌التحصیلان نخبه این رشته به راحتی می‌توانند شرکت‌های دانش بنیان تاسیس نمایند. دانشجویان این رشته باید با جامعه بیماران و مشکلات بیماران، نیاز پزشکان و مشکلات جامعه پزشکی آشنایی داشته باشند به همین سبب مهندسان مهندسی پزشکی با این قشر از جامعه ارتباط گسترده‌ای داشته و در نتیجه این رشته از محبوبیت و جایگاه اجتماعی بالایی برخوردار است. رشته مهندسی پزشکی در جوامع پیشرفته از پول‌ساز‌ترین رشته‌های دنیا است. درآمد فارغ‌التحصیلان مهندسی پزشکی در جوامع پیشرفته می‌تواند به بیش از 10 هزار دلار در ماه نیز برسد.
رشته مهندسی پزشکی مناسب چه کسانی است ؟
از دلایل موفقیت در یک رشته صرفاً علاقه نبوده و استعداد مهم‌تر از علاقه است. متاسفانه برخی از افراد در هنگام انتخاب رشته‌های دانشگاهی بدون توجه به اینکه آیا رشته با روحیات آنها متناسب است یا نه دست به انتخاب زده و بعد از ورود به رشته متوجه انتخاب اشتباه خود می‌شوند، به همین سبب در خصوص این که رشته مهندسی پزشکی مناسب چه کسانی است مطلب مختصری را آماده کرده‌ایم. رشته مهندسی پزشکی مناسب افرادی است که به مباحث پزشکی و زیست‌ شناسی علاقه بسیار داشته و تمایل دارند از این مباحث در رشته‌های مهندسی استفاده نمایند. افرادی که به دنیای تکنولوژی علاقه زیادی داشته و تمایل دارند در حوزه تحقیق پژوهش و نوآوری فعالیت نمایند، رشته مهندسی پزشکی می‌تواند برای آنها مناسب باشد. اگر به مباحث رباتیک، الکترونیک، الکترومغناطیس، مهندسی برق، طراحی مدارهای مختلف علاقه‌مند هستید این رشته می‌تواند شما را از لحاظ روحی ارضا نماید. افرادی که وارد رشته مهندسی پزشکی می‌شوند باید در درس ریاضی، فیزیک و دیفرانسیل پایه قوی داشته باشند. خلاقیت و تجزیه و تحلیل مسائل ریاضی و فیزیک از دیگر ویژگی‌هایی دانشجوی موفق رشته مهندسی پزشکی است.
پزشکی از راه دور چیست ؟
یکی از مباحث جدید و بسیار کاربردی در مهندسی پزشکی،  پزشکی از راه دور است. البته مبحث پزشکی از راه دور مربوط به رشته آی تی یا فناوری اطلاعات نیز بوده و این دو رشته در مبحث پزشکی از راه دور تحقیقات ویژه‌ای انجام می‌دهند. پزشکی از راه دور که با نام تله مدیسین نیز شناخته شده است به معنی معالجه، تشخیص، درمان، مشاوره و مراقبت‌های پزشکی و بهداشتی از بیمار از طریق وسایل ارتباطی است. مشاوره از راه دور از طریق تلفن، کنفرانس ویدیویی، پست، ارتباط آنلاین از طریق اینترنت، ارتباط صوتی و تصویری روش‌هایی از تله مدیسین است. مهندسی پزشکی با ابزار پیشرفته‌تری به دنیای پزشکی از راه دور قدم گذاشته و تحولات عظیم‌تری را خلق کرده است. طراحی و تولید ربات‌های پزشک نمونه‌ای از پیشرفت های مهندسی پزشکی در زمینه پزشکی از راه دور است. در مواقعی که پزشکان غایب هستند، این ربات‌ها  در مطب حاضر شده و بیماران را معالجه می‌نمایند. از این ربات‌ها در بیمارستان‌های آمریکا استفاده شده است.
پدر علم مهندسی پزشکی در ایران کیست ؟
مهندسی پزشکی در ایران در دانشگاه صنعتی امیرکبیر توسط دکتر محمد رضا هاشمی گلپایگانی بنیان گذاری شد. پروفسور محمدرضا هاشمی گلپایگانی پدر علم مهندسی پزشکی در ایران شناخته می‌شود، ایشان با تحقیقات گسترده در زمینه‌های مختلف علمی باعث پیشرفت مهندسی پزشکی در ایران شده‌اند. پروفسور محمدرضا هاشمی گلپایگانی اعتقاد دارند که مهندسی پزشکی صرفاً رشته‌ای است که به  طراحی، تولید،تعمیر، تجهیز و نگهداری وسایل پزشکی مبادرت می‌ورزد؛ نیست. بلکه ابعاد رشته مهندسی پزشکی بسیار گسترده‌تر متنوع‌تر و مدون‌تر بوده و می‌تواند به تشخیص، درمان، مراقبت و کنترل بسیاری از بیماری‌ها کمک نماید. استاد محمد رضا هاشمی گلپایگانی در زمینه‌های مختلف از جمله سایبرنتیک، دینامیک غیرخطی، آشوب و فرکتال، مدل‌سازی زیستی و بیولوژی سیستمی تحقیقات گسترده و موثری داشته‌اند. کنترل دست سیبرنتیکی با استفاده از شبکه عصبی مصنوعی، مدل سازی حرکات مهارتی بر اساس استراتژی کنترل خودسازمانده، تخمین سن و تعیین جنسیت در افراد بزرگسال با استخراج بعد فرکتال از تصاویر مغزی تشدید مغناطیسی نمونه‌ای از فعالیت‌ها و مقالات و پژوهش‌های پروفسور است.
آیا در رشته مهندسی پزشکی امکان بورسیه شدن هست ؟
امکان بورسیه شدن تقریباً در تمامی رشته‌ها امکان پذیر است. رشته مهندسی پزشکی از آنجا که یک رشته میان رشته‌ای بوده و در جامعه بسیار کاربردی است و تعداد افراد نخبه در این رشته نسبتا کم است‌، جوامع پیشرفته از افراد فارغ‌التحصیل با معدل بالا برای تحصیل رایگان و دادن بورسیه تحصیلی به آن‌ها استقبال می کنند. آمریکا، انگلیس، سوئیس، چین، ایتالیا، اسپانیا و روسیه از کشورهای مطرح در رشته مهندسی پزشکی بوده و بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته مهندسی پزشکی در این کشور ها قرار دارند. داشتن معدل بالا، تسلط به زبان انگلیسی و کسب نمره بالا در آیلتس یا تافل، تالیف و ترجمه کتاب، داشتن پایان‌نامه کاربردی با نمره بالا در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی، سابقه‌ی کارهای تحقیقاتی و تالیف مقاله با impact بالا از شرایطی است که شما می‌توانید شانس خود را در دریافت بورسیه افزایش دهید. بورسیه‌های تحصیلی انواع گوناگون را شامل می‌شوند، برخی از بورسیه‌های تحصیلی شامل هزینه تحصیل و هزینه اقامت در خوابگاه شده و برخی صرفاً هزینه تحصیل را شامل می‌شوند. برخی از اساتید نیز دانشجویان را بورسیه کرده و دانشجویان به عنوان دستیار استاد فعالیت نموده و از اساتید اصلی حقوق دریافت می‌نمایند. با توجه به توان علمی دانشجو، نوع دانشگاه و کشور میتوان از بورسیه‌های تحصیلی مختلف بهره‌مند شد. برخی از بورسیه‌های تحصیلی کشور‌های اروپایی صرفاً به دانشجویان اتحادیه اروپا تعلق گرفته و برای دانشجویان آسیایی بورسیه‌های جداگانه‌ای در نظر گرفته می‌شود، برای اطلاع از بورسیه‌های تحصیلی می‌توان به سایت دانشگاه مراجعه نمود. اگر به هر دلیلی قصد تحصیل در خارج از کشور را دارید، می‌توانید قید اخذ بورسیه تحصیلی را زده و به صورت آزاد و با پرداخت شهریه تحصیلی اقدام به اخذ پذیرش در دانشگاه‌های معتبر جهان نمایید. شرط ورود به دانشگاه‌ها داشتن مدرک معتبر از دانشگاه‌های سراسری ایران، داشتن نمره زبان بالا و توان مالی است. شما باید در هنگام اخذ ویزای کشور مورد نظر تمکن مالی خود را اثبات نمایید در غیر این صورت ویزای کشور مقصد به شما تعلق نمی‌گیرد، این مسئله فقط کسانی را که قصد تحصیل آزاد در کشور مقصد را دارند، شامل نمی‌شود بلکه کسانی که با اخذ بورسیه تحصیلی قصد مهاجرت به کشورهای مختلف را دارند نیز باید تمکن مالی خود را اثبات نمایند؛ یعنی باید ثابت نمایند که می‌توانند از پس هزینه‌های زندگی در کشور مقصد به خوبی برآیند. اگر دارای طرح و ایده‌های اجرایی در زمینه مهندسی پزشکی می‌باشید و یا دارای گواهی ثبت اختراع در زمینه مهندسی پزشکی هستید علاوه بر تحصیل می‌توانید از حمایت‌های دانشگاه بهره‌مند شده و محصول خود را به تولید انبوه برسانید.
بهترین روش اخذ اقامت ترکیه چیست؟
برای اخذ اقامت ترکیه باید در ابتدا توجه داشت که کدام ویزا را اخذ کرده‌اید و چقدر زمان نیاز است که وارد اقامت موقت و یا دائم شوید. در ابتدا اقامت موقت این کشور مد نظر است و نیاز است که مدت زمان مشخصی طی شود تا بتوانید به اقامت دائم دست یابید.


6 thoughts on “تحصیل در رشته مهندسی پزشکی

 1. ناشناس گفته:

  بهترین دانشگاه رشته مهندسی پزشکی در آلمان کدومه؟ درسته که تحصیل تو آلمان رایگانه؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز
  دانشگاه فنی مونیخ از دانشگاه های خوب برای این رشته می باشد اما برای تحصیل رایگان شما نیاز به رزومه قوی و حداقل مدرک زبان B2آلمانی دارید.
  برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمایید.
  قدردان شما هلدینگ مهاجرتیGo2tr

 2. ناشناس گفته:

  خسته نباشید. من فوق مهندسی پزشکی از دانشگاه آزاد دارم. میتونم برای دکتری این رشته در خارج از کشور اقدام کنم؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز، در صورت داشتن شرایط مناسب امکان ادامه تحصیل را دارید.برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره ی تخصصی با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمایید. قدردان شما هلدینگ مهاجرتی GO2TR.

 3. ناشناس گفته:

  سلام وقتتون بخیر من ترم اول مهندسی پزشکی اصفهانم میخوام ببین واسه مهاجرت چجوریه؟ شرایطش چیه ؟ کشور مقصدم مد نظر خودم جاییه که از نظر مالی زیاد فشار به خانواده نباشه اگرم بشه اونطرف کار کرد که چه بهتره پیشنهاد شما در این خصوص به من چیه؟
  با تشکر و خسته نباشید از گروه Go2tr.

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز،
  شما باید یک دانشگاه و کشور را با علم کامل به شرایط آن انتخاب کنید و سپس هزینه ها را برآورد کرده و برای پذیرش تحصیلی اقدام کنید.
  برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی با شماره ۰۲۱۴۳۰۰۰۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

 4. مینا گفته:

  سلام وقتتون بخیر من دانشجوی ترم ۴ مهندسی پزشکی هستم گرایش بیوالکتریک میخواستم بپرسم با داشتن مدرک b2آلمانی و معدل نسبتا خوب میتونم برای ارشد در رشته مهندسی بافت در آلمان رایگان تحصیل کنم ؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز
  شما در صورت تسلط به زبان آلمانی میتوانید در کشور آلمان تحصیل رایگان داشته باشید.
  برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی با شماره تلفن 02143000021 تماس حاصل فرمایید.
  قدردان شما،هلدینگ مهاجرتی Go2tr.

 5. فاطمه گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  اینکه بعد از فارغ التحصیلی از کارشناسی وقفه زمانی برای درخواست به دانشگاه های خارج وجود داشته باشه ، دریافت پذیرش سخت میشه؟

  • امیرحسین حسینی گفته:

   سلام مخاطب عزیز GO2TR،
   بستگی به میزان وقفه دارد،وقفه طولانی مدت باعث سخت شدن پذیرش گرفتن شما میشود اما اگه کوتاه مدت باشد و علت قانع کننده ای داشته باشید مشکلی پیش نمی آید. برای کسب اطلاعات بیشتر و بررسی مورد شما با موسسه به شماره (43000021-021) تماس بگیرید.
   ممنون از پیام شما

دیدگاهتان را بنویسید

↓ صفحات مرتبط با ایران
مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
شما در حال تماس با GO2TR هستید ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید